پنجشنبه, ۲۳ مرداد, ۱۳۹۹ / 13 August, 2020
تراکنش بانکی
آموزش CEH (هکر کلاه سفید): بات‌نت‌ها چگونه از سرویس رایانش ابری برای پیاده‌سازی حملات استفاده می‌کنند؟
۲۴ ساعت قبل
آموزش CEH (هکر کلاه سفید): بات‌نت‌ها چگونه از سرویس رایانش ابری برای پیاده‌سازی حملات استفاده می‌کنند؟
بسیاری از بات‌نت‌ها با انگیزه مالی طراحی می‌شوند. یک نمونه مشهور در این زمینه Silentbanker است. بات‌نت فوق پس از آلوده کردن یک سامانه، منتظر می‌ماند تا یک تراکنش مالی از جانب سامانه انجام شود. در ادامه، Silentbanker ضمن نمایش اطلاعات مربوط به تراکنش مالی، جزئیات حساب بانکی کاربر را به حساب مهاجم تغییر می‌دهد. از آن‌جایی که کاربران نمی‌دانند داده‌های حساب کاربری آن‌ها اصلاح شده است، ناخواسته مبالغی به حساب بانکی مهاجم ارسال می‌کنند.
نسبت ارزش تراکنش‌های شاپرکی به نقدینگی در خرداد ماه
۲ روز قبل / تراکنش بانکی / نقدینگی / پرداخت الکترونیکی
نسبت ارزش تراکنش‌های شاپرکی به نقدینگی در خرداد ماه
نسبت ارزش تراکنش‌های شاپرکی به نقدینگی در خرداد ۹۹ به ۱۴.۶۳ درصد رسید که حاکی از کاهش این شاخص نسبت به اردیبهشت ماه است.
تحریف دوباره FATF/چرا چین و روسیه با ایران همکاری بانکی ندارند؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / FATF / تحریم‌های بانکی
تحریف دوباره FATF/چرا چین و روسیه با ایران همکاری بانکی ندارند؟
به گزارش مهر، چند روز پیش یکی از روزنامه‌های تهران به نقل از رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین مدعی شد چین و روسیه با تبعیت از توصیه‌های FATF در انجام تراکنش با اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی، احتیاط به کار برده و از انجام تراکنش پرهیز می‌کنند. به ادعای این روزنامه ، پیگیری‌ها حاکی از آن است که کشورهای دوست نیز ناچار شدند نسبت به وضعیت ایران در FATF آرایش جدید بگیرند و فعالیت‌های بانکی و ارتباط مالی با ایرانیان را محدود کنند.
ارائه شماره شبای همه حساب‌های مودیان به سازمان امور مالیاتی
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / سازمان امور مالیاتی / تراکنش بانکی / کارت بانکی
ارائه شماره شبای همه حساب‌های مودیان به سازمان امور مالیاتی
در یازدهمین جلسه کارگروه تعامل‌پذیری مقرر شد تا از ابتدای تیرماه از سامانه سیاح بهره‌برداری شده و شماره شبای همه حساب‌های بانکی مودیان به سازمان امور مالیاتی ارائه شود.
دوگانه‌ی توسعه بانکداری الکترونیک و مخاطرات امنیتی
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
دوگانه‌ی توسعه بانکداری الکترونیک و مخاطرات امنیتی
محمدحسین استاد بر ضرورت اتخاذ راهکارهای مناسب برای جلوگیری از سودجویی مالی و ناامنی تراکنش های بانکی با همکاری و تعامل نهادهای امنیتی و نظام بانکی در ایجاد امنیت حداکثری برای استفاده گسترده مردم از بستر بانکداری الکترونیک و خدمات آن تاکید کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
موانع استفاده از سوییفت چینی در مبادلات تجاری
گروه اقتصادی: همزمان با اظهارنظر مجیدرضا حریری، رییس اتاق بازرگانی ایران و چین، درباره قطع مبادلات بانکی ایران با روسیه و چین، گمانه‌زنی‌های تازه‌ای درباره امکان استفاده از پیام‌رسان چینی موسوم به «سوییفت چینی» در فضای اقتصادی تجاری کشور ایجاد شده است. در ماه‌های گذشته و همزمان با بالا گرفتن جنگ تجاری میان پکن و واشنگتن، چینی‌ها پیام‌رسان مالی خود را جایگزین سیستم بین‌المللی «سوییفت» کرده و از آن برای نقل و انتقال «یوآن» استفاده کردند. چینی‌ها معتقدند که این کشور باید با استفاده از این سیستم جدید خود را برای تحریم‌های تازه امریکا آماده کند. سیستم اصلی و جهانی سوییفت در بلژیک مستقر است و سیستم پیام‌رسان …
آیا سوئیفت چینی به کار ایران خواهد آمد؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / سوئیفت / سوئیفت چینی / رابطه ایران و چین / تحریم های آمریکا / نقل و انتقال مالی / دور زدن تحریم ها
آیا سوئیفت چینی به کار ایران خواهد آمد؟
حریری رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین در مورد امکان استفاده کشومان از سوئیفت چینی گفت: موضوع مهم این است که آیا ما با توجه به مراودات تجاری خود با چین می‌توانیم از این سیستم استفاده کنیم که پاسخ منفی است، اولا ما به دلیل تحریم بانکی آمریکا عملا نمی‌توانیم با هیج بانکی مراوده داشته باشیم، زیرا اگر بانکی با ایران تراکنش مالی داشته باشد و سایر مشتریان آن نهاد مالی نیز به همکاری خود با آن نهاد مالی ادامه دهند، هردویشان تحت تحریم آمریکا قرار می‌گیرند، دوما اگر تحریم‌ها نیز برداشته شود، به دلیل اینکه ایران در لیست سیاه FATF قرار دارد هیچ بانکی ریسک اتهام پولشویی را قبول نمی‌کند و با ایران نقل و انتقال بانکی نخواهد داشت.
تحریم بانکی جدید با ارز چه می‌کند؟ / تبعات FATF به چین و روسیه رسید
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / FATF / ارز / بازار ارز / بلوکه شدن حساب / چین / روسیه / نوسان ارز
تحریم بانکی جدید با ارز چه می‌کند؟ / تبعات FATF به چین و روسیه رسید
به دنبال بخشنامه‌های مکرر FATF به سیستم‌های بانکی دنیا، روسیه و چین هم مبادله بانکی با ایران را قطع کردند. این دو کشور از این پس از انجام تراکنش بانکی اشخاص حقیقی و حقوقی پرهیز می‌کنند. نوشته تحریم بانکی جدید با ارز چه می‌کند؟ / تبعات FATF به چین و روسیه رسید اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
روسیه و چین مبادله بانکی با ایران را قطع کردند
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
روسیه و چین مبادله بانکی با ایران را قطع کردند
کشورهای چین و روسیه نسبت به وضعیت ایران در FATF آرایش جدید بگیرند و فعالیت‌های بانکی و ارتباط مالی را محدود کنند، این کشورها در انجام تراکنش با اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی، احتیاط به‌کار برده و از انجام تراکنش پرهیز می‌کنند.
رشد ۲۱۲.۷ درصدی مبلغ تراکنش‌های خرید اینترنتی در بهار ۹۹
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / خرید اینترنتی / تراکنش بانکی / اتاق بازرگانی تهران
رشد ۲۱۲.۷ درصدی مبلغ تراکنش‌های خرید اینترنتی در بهار ۹۹
مبلغ تراکنش‌های خرید اینترنتی در فصل بهار امسال نسبت به فصل مشابه سال قبل با ۲۱۲.۷ درصد رشد به ۱۹۰ هزار میلیارد تومان رسید.
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
رئیس هیات مدیره بانک رفاه: مدیریت ریسک همگام با عصر بانکداری الکترونیک
فرشید فرخ نژاد رئیس هیات مدیره بانک رفاه در یادداشتی بیان داشت: گذار از بانکداری سنتی به بانکداری نوین و تمام الکترونیک به لحاظ تغییر الگوی زندگی بشر یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و عقب ماندن از قافله فن آوری نوین و روز، شهرت سازمان ها را حتی با پیشینه ای هر چند درخشان به صفحات تاریخ خواهد سپرد. برای این منظور، ورود به بازار رقابتی شبکه های پرداخت ایمن و سریع، چه در سطح داخلی و چه در سطح بین المللی به عنوان نخستین گام مطرح است و حضور موثر و کارا در این بازار، مستلزم مدیریت و کنترل ریسک های مترتب است، تا ضریب ریسک سیستماتیک معاملات بانکی و نقل و انتقال بین حساب های مشتریان به حداقل برسد. به گزارش روابط عمومی بانک رفاه کارگران، متن یادداشت به این شرح است: دنیای امروز عرصه پیشرفت فن آوری است و زندگی …
استقلال بانک مرکزی پیش نیاز عملیات بازار باز است
۱۳۹۹/۰۴/۲۷ / عملیات بازار باز / تراکنش بانکی / کسری بودجه
استقلال بانک مرکزی پیش نیاز عملیات بازار باز است
یک کارشناس اقتصادی گفت: عملیات بازار باز پیش نیازهای جدی‌ای دارد که عدم توجه به آن ممکن است مشکلاتی را به وجود بیاورد، از جمله پیش نیازهای آن، استقلال بانک مرکزی است.
۱۳۹۹/۰۴/۲۵
تازه ترین تمهیدات بانک ملی برای مواجهه با کرونا
با توجه به شیوع دوباره ویروس کرونا و لزوم کاهش مراجعه حضوری به واحدهای بانک، بر اساس دستورالعمل ابلاغی بانک مرکزی برخی محدودیت ها در تراکنش های بانکی برداشته شده و یا کاهش یافته است.
استفاده از سامانه بانکداری اینترنتی تنها با رمز دوم یکبار مصرف
۱۳۹۹/۰۴/۲۵
استفاده از سامانه بانکداری اینترنتی تنها با رمز دوم یکبار مصرف
انجام تراکنش های بانکی در سامانه بانکداری اینترنتی بانک تجارت تنها با استفاده از رمز دوم یکبار مصرف امکانپذیر خواهد بود.
۱۳۹۹/۰۴/۲۳
اشتباه رایج این روزهای دارندگان کارت های بانکی
آیا تا به حال به جای ارسال شماره عابر کارتتان برای انجام امور روزمره بانکی، عکس کارت بانکی را برای شخص دیگری ارسال کرده اید؟ قریب به اتفاق افراد بارها و بارها این کار را انجام داده اند اما باید مطلع باشید که با این اقدام، اطلاعات محرمانه خود را به سادگی افشا می کنید. به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، بارها پیش آمده که برای انجام کارت به کارت و... نیاز به شماره کارت بانکی بوده و فرد به جای آن که شماره کارت را برای درخواست کننده ارسال کند، عکسی از کارت بانکی خود گرفته و در کسری از ثانیه با وارد شدن به یک پیام رسان، عکس را ارسال کرده است.لازم است توجه کنیم بر روی هر کارت بانکی علاوه بر شماره کارت، اطلاعات دیگری مانند نام و نام خانوادگی، شماره شبا، شماره حساب، تاریخ انقضا، CVV2، شماره مشتری …
شفافیت تراکنش‌های بانکی؛ زیرساخت سالم‌سازی اقتصاد/ از مهار پولشویی تا کنترل سوداگری و فرار مالیاتی
۱۳۹۹/۰۴/۲۳ / کسری بودجه / شفافیت مالی / تفکیک حسابهای بانکی / نظام بانکی / تراکنش بانکی
شفافیت تراکنش‌های بانکی؛ زیرساخت سالم‌سازی اقتصاد/ از مهار پولشویی تا کنترل سوداگری و فرار مالیاتی
شفافیت تراکنش‎های بانکی می‌تواند با شناسایی فعالیت‎های سوداگرانه و دریافت مالیات از آن، گام بزرگی در افزایش درآمدهای دولت باشد.
۱۳۹۹/۰۴/۲۳
سقف کارت به کارت افزایش یافت
توسعه ایرانی- بانک مرکزی با توجه به روند صعودی ویروس کرونا در کشور و لزوم کاهش مراجعات حضوری به شعب، ضمن تأکید بر ارائه هرچه بیشتر خدمات غیرحضوری به هم وطنان توسط شبکه بانکی، در بخشنامه‌ای سقف خدمات مبتنی بر کارت را افزایش داد. بانک مرکزی اعلام کرد با توجه به روند صعودی و شروع موج دوم بیماری کرونا در کشور و در راستای مدیریت، کنترل و پیشگیری از شیوع این ویروس، از شبکه بانکی تقاضا می‌شود، به صورت موقت، بر ارائه هرچه بیشتر خدمات غیرحضوری به منظور تسهیل استفاده هم‌وطنان از درگاه‌های غیرحضوری و کاهش مراجعات حضوری مردم به شعب و دستگاه‌های خودپرداز، تمرکز کنند. بر این اساس، سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت (شتابی و درون بانکی) از طریق درگاه‌های اینترنتی، خودپردازها و کیوسک …
۱۳۹۹/۰۴/۲۲
گزیده اخبار
سقف کارت به کارت افزایش یافت سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت (شتابی و درون بانکی) از طریق درگاه‌های اینترنتی، خودپردازها و کیوسک از مبلغ 3میلیون تومان در هر شبانه‌ روز از مبدأ هر کارت به 6میلیون تومان افزایش یافت. بانک مرکزی باتوجه به روند صعودی ویروس کرونا در کشور و لزوم کاهش مراجعات حضوری به شعب، ضمن تأکید بر ارایه هرچه بیشتر خدمات غیرحضوری به هم‌وطنان توسط شبکه بانکی، در بخشنامه‌ای سقف خدمات مبتنی بر کارت را افزایش داد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، همچنین سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت از طریق پرداخت سازها از 10میلیون ریال به 30میلیون ریال با حصول اطمینان از انطباق شماره ملی دارنده کارت و شماره ملی دارنده سیم کارت انجام دهنده تراکنش قابل افزایش است. با توجه به خطرات …
۱۳۹۹/۰۴/۲۲
توسعه استفاده از «ابزارهای بیومتریک» در بانک مسکن
مدیر امور فناوری اطلاعات بانک مسکن از توسعه استفاده از ابزارهای بیومتریک در امر تشخیص هویت مشتریان این بانک هنگام استفاده از درگاه‌های پرداخت غیرحضوری طی ماه‌های آتی خبر داد.بر اساس گزارش اقتصادی شاپرک (شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی) که در خردادماه منتشر شد، طی این ماه 2 میلیارد و ۷۳۱ میلیون تراکنش به ارزش ۳.۸۸۶.۳۸۰.۱۹۷ میلیون ریال انجام شده است. این حجم از تراکنش‌های انجام شده در بستر شاپرک که بخش قابل توجهی از آن از طریق درگاه‌های الکترونیک انجام شده، نشان از جایگاه ویژه‌ای که این درگاه‌ها در رفع نیازهای بانکی روزمره مشتریان پیدا کرده‌اند، دارد.به این ترتیب بانک‌‌ها علاوه بر تلاش برای تنوع درگاه‌ها و تحقق هدف «ارائه هر خدمت در هر زمان و هر مکان» به مشتری به عنوان مانیفست بانکداری دیجیتال، در …
بانک‌هایی که اطلاعات تراکنش فعالان اقتصادی را ندهند، مجرم تلقی می‌شوند
۱۳۹۹/۰۴/۲۱
بانک‌هایی که اطلاعات تراکنش فعالان اقتصادی را ندهند، مجرم تلقی می‌شوند
معاون حقوقی سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: درباره ارائه اطلاعات تراکنش بانکی فعالان اقتصادی، مکاتبات زیادی انجام شده و اخیرا مدیران بانک‌ها با رئیس کل سازمان مالیات وارد مذاکره شدند تا اطلاعات دقیق به صورت وب‌سرویس برای سازمان امور مالیاتی در دسترس باشد.
شناسایی ۳۰۰ هزار نفر با تراکنش بانکی بالای ۵ میلیارد تومان
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / خانه‌های خالی / سازمان مالیاتی / کارت‌های بازرگانی / مالیات بر عایدی سرمایه
شناسایی ۳۰۰ هزار نفر با تراکنش بانکی بالای ۵ میلیارد تومان
معاون سازمان امور مالیاتی از شناسایی ۵ هزار شرکت کاغذی خبر داد و گفت: نمره عملکرد سازمان مالیاتی ۱۸ تا ۱۹ است. نوشته شناسایی ۳۰۰ هزار نفر با تراکنش بانکی بالای ۵ میلیارد تومان اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
کلاهبرداری با جعل صدا!
معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا درباره مسابقات تلویزیونی و رمزهای یک بار مصرف هشدار داد.سرهنگ رامین پاشایی در پاسخ به این سوال که استفاده کاربران از رمزهای یک بار مصرف (پویا) در کاهش جرائم کلاهبرداری اینترنتی تاثیر داشت، گفت: از زمانی که رمزهای یک بار مصرف فعال شد، میزان جرائم فیشینگ (کلاهبرداری اینترنتی) کاهش یافت. وی افزود: اما استفاده از رمزهای پویا هم ضوابط خاص خود را دارد. نکته اول در این باره این است که شهروندان باید دقت کنند که وارد سایت‌های جعلی نشوند و فقط از دامنه «ir» استفاده کنند.به گزارش میزان، سرهنگ پاشایی اظهار کرد: دومین نکته‌ای که باید رعایت شود این است که رمزهای یک بار مصرف را در ۱۵ الی ۲۰ ثانیه آخر وارد درگاه اینترنتی کنند تا کلاهبرداران فرصت کافی برای سواستفاده نداشته باشند. این …
محدودیت تراکنش‌های خرد و راه‌حل پرداخت‌یاری
۱۳۹۹/۰۴/۱۴ / تراکنش بانکی / اپلیکیشن موبایل / اسکناس
محدودیت تراکنش‌های خرد و راه‌حل پرداخت‌یاری
ممکن است شما هم در هنگام خرید یا شارژ کیف پول یکی از اپلیکیشن‌های‌ خود با این خطا مواجه شده‌ باشید که مبلغ خرید از «کف مجاز خرید» روی کارت بانکی‌تان کمتر است. در این مواقع چه باید کرد؟
۱۳۹۹/۰۴/۱۳
جایگاه مطلوب «ابزارهای پذیرش» بانک ملی ایران در گزارش شاپرک
شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) در گزارش اردیبهشت ماه خود اعلام کرده است که بانک ملی ایران در بررسی عملکرد عمده ابزارهای پذیرش جایگاه های مطلوبی در اختیار دارد. آنطور که برآوردها نشان داده است، این بانک در شاخص «سهم تعدادی از تراکنش های ابزار کارتخوان فروشگاهی»، «سهم تعدادی از تراکنش های ابزار پذیرش اینترنتی» و «سهم تعدادی از تراکنش های ابزار پذیرش موبایلی» جزو بانک های دارای رتبه برتر است. همچنین در شاخص ها «سهم مبلغی از تراکنش های ابزار کارتخوان فروشگاهی» و «سهم مبلغی از تراکنش های ابزار پذیرش موبایلی» نیز بانک ملی ایران توانسته جایگاه مطلوبی را از آن خود کند. بانک ملی ایران طی سال‫های گذشته سرمایه‫گذاری قابل توجهی بر روی بانکداری غیرحضوری و بانکداری الکترونیکی داشته است. به تازگی …
نیم میلیون دستگاه کارتخوان فاقد تراکنش در پایتخت وجود دارد
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / بانک مرکزی / تراکنش بانکی / کارتخوان
نیم میلیون دستگاه کارتخوان فاقد تراکنش در پایتخت وجود دارد
تهران به عنوان پایتخت ایران صاحب بزرگترین ناوگان ابزارهای پرداخت و بالاترین حجم تراکنش‌های پرداخت الکترونیک در میان استان‌های کشور است که باعث شده تا در جایگاه نخست شبکه پرداخت قرار بگیرد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
امکانات اینترنت بانک موسسه اعتباری ملل برای کاربران
در راستای توسعه خدمات بانکداری الکترونیک و ایجاد امکان دسترسی آسان به خدمات بانکی با هدف انعطاف پذیری بیشتر، خدمات بانکی متنوع در اینترنت بانک ملل ارائه می‫شود. امکانات که در اینترنت بانک ملل برای کاربران وجود دارد بدین شرح است:- خلاصه وضعیت حساب‫ها شامل صورتحساب دوره‫، صورتحساب دستگاه پایانه فروش، صورتحساب کارت، گزارش تراکنش های ساتنا و پایا- انتقال وجه کارت به کارت داخلی و شتابی- خیریه و کمک‫های مردمی- مدیریت چک شامل مسدود کردن چک، وضعیت دسته چک، چک‫های واگذار شده به حساب- پرداخت قبض و گزارش قبض‫های پرداخت شده- مدیریت تسهیلات شامل بازپرداخت و تاریخچه و...- شارژ تلفن همراه- مدیریت کارت شامل مسدود کردن کارت، تغییر رمز دوم کارت، مشاهده وضعیت کارت، مدیریت رمز دوم پویا- صورتحساب کارت اعتباری، بازپرداخت …
معرفی پلت فرم پاداش نقدی؛ داپ اپ چه وی‍ژگی هایی دارد و چرا مردم از آن استفاده می کنند؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
معرفی پلت فرم پاداش نقدی؛ داپ اپ چه وی‍ژگی هایی دارد و چرا مردم از آن استفاده می کنند؟
شرکت دانش بنیان درنیکا اندیشه پرهام در تیرماه سال 1398 تأسیس شده و برای نخستین بار در ایران، پلتفرم پاداش نقدی خرید (Cashback Reward Platform) با نام تجاری "داپ اَپ" را با مشارکت نظام بانکی کشور طراحی و راه ‏اندازی کرده است. در این پلتفرم، اصناف طرف قرارداد با داپ اَپ، برای هر تراکنش داپ اَپی درصدی تخفیف در نظر می ‌گیرند. از سوی دیگر، عموم مردم می‏ توانند با ثبت یک یا چند کارت بانکی عضو شبکه شتاب در اپلیکیشن داپ اَپ، و خرید از اصناف طرف قرارداد و انجام تراکنش در کارتخوان‏ های عضو طرح، هر روز تا ۱۴ درصد از کل مبلغ خرید خود را بعنوان پاداش خرید بصورت نقدی دریافت کنند. نزدیکترین فروشگاه ها و اصناف طرف قرارداد به محل استقرار هر مشتری، روی نقشه در اپلیکیشن نمایش داده می شود. صاحبان کسب و …
کاهش خطای تراکنش شتابی، نشانه قوت سیستم آی تی بانکی
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / بانک سرمایه
کاهش خطای تراکنش شتابی، نشانه قوت سیستم آی تی بانکی
برخی از بانک ها اما با تقویت سیستم نرم افزاری خود در جهت جلب اعتماد مشتریان گام برداشته و تلاش دارند که با ایجاد بستر راحت و ایمن و سلامت، با افتخار، سیستم نرم افزاری بانکی خود را در عرصه رقابت به دیگران معرفی نمایند.
وزیر اقتصاد: قصد نداریم تورم را با ایجاد رکود کنترل کنیم / کاهش ۴۳ برابری هزینه تراکنش با استفاده از اپلیکیشن‌ها
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
وزیر اقتصاد: قصد نداریم تورم را با ایجاد رکود کنترل کنیم / کاهش ۴۳ برابری هزینه تراکنش با استفاده از اپلیکیشن‌ها
وزیر اقتصاد اظهار داشت: قصد ما این نیست که تورم را با ایجاد رکود کنترل کنیم، بلکه باید با افزایش طرف عرضه اقتصاد، رشد تورم را کاهش داد. از این جهت انتظار این است که نظام بانکی در افزایش نرخ بهره برداری از ظرفیت‌های تولیدی کشور و ارتقای تولید نقش آفرین باشد. وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم حرکت به سمت بانکداری هوشمند افزود: هزینه تراکنش در نظام بانکی با اپلیکیشن‌های تلفن همراه، نسبت به بانکداری مرسوم، ۴۳ برابر هزینه‌ها کمتر است. این هزینه در مقایسه با بانکداری مبتنی بر تلفن ثابت ۱۳ برابر و نسبت به دستگاه خودپرداز ۱۲ برابر کمتر است.
تراکنش‌های بانکی مختلف را فقط با یک اپلیکیشن به سادگی انجام دهید
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / همراه کارت / تراکنش بانکی / اپلیکیشن
تراکنش‌های بانکی مختلف را فقط با یک اپلیکیشن به سادگی انجام دهید
روش‌های مختلفی برای انجام مبادلات بانکی، پرداخت قبض، خرید شارژ و بسته‌ی اینترنت وجود دارد؛ اما کدام اپلیکیشن برای انجام این کارها، ویژگی‌های متمایزکننده‌تر و امکانات بیشتری دراختیار کاربران قرار می‌دهد؟ 
افزایش کارت‌های بانکی دارای تراکنش به ۱۰۸ میلیون کارت
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / تسهیلات بانکی / کارتخوان
افزایش کارت‌های بانکی دارای تراکنش به ۱۰۸ میلیون کارت
تهران- ایرنا- تعداد کارت‌های بانکی دارای تراکنش در اردیبهشت ۹۹ به ۱۰۸ میلیون کارت رسید که بیش از ۹۵ درصد آن به کارت‌های برداشت تعلق دارد.
بخشودگی ۹۰ درصدی جرائم با پرداخت مالیات تا پایان تیرماه
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / امید علی پارسا / بخشودگی جرائم مالیاتی / پرداخت مالیات / سازمان امور مالیاتی
بخشودگی ۹۰ درصدی جرائم با پرداخت مالیات تا پایان تیرماه
به گزارش تسنیم، امید علی پارسا ظهر امروز در حاشیه جلسه تودیع و معارفه مدیرکل امور مالیاتی لرستان در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: فرار مالیاتی با هیچ توجیه و عذر و بهانه‌ای قابل پذیرش نیست و برای کاهش آن از ظرفیت تراکنش بانکی مودیان بانکی استفاده می‌کنیم.
ویدیو/ کرونا چگونه می‌تواند نظم اقتصادی جهان را تغییر دهد؟ + زیرنویس فارسی
۱۳۹۹/۰۳/۰۲
ویدیو/ کرونا چگونه می‌تواند نظم اقتصادی جهان را تغییر دهد؟ + زیرنویس فارسی
آمریکا از پایان جنگ جهانی دوم بر اقتصاد جهان مسلط بوده است، کرونا می‌تواند رهبری آمریکا را زیر سوال برد. کرونا این قدرت را به چین می‌دهد که در بلند مدت توازن قدرت را بر هم بزند، آمریکا اکنون یک چهارم اقتصاد جهان را در اختیار دارد.چین نیز دومین اقتصاد بزرگ جهان است. بانک های چین اکنون دارایی بیشتری از بانک های اروپا و آمریکا دارد، کرونا می‌تواند نفوذ مالی چین را افزایش دهد. اکنون آمریکا نفوذ فوق العاده ای بر انتقالات مالی در جهان دارد، و به وسیله سوئیفت برای دسترسی کشورها محدودیت ایجاد می‌کند. چینی ها سعی می‌کنند مصرف کنندگان را به جای استفاده از حساب بانکی و یا کارت های اعتباری به تراکنش پول از طریق شارژ کردن کیف دیجیتالی بدون عبور از بانک سوق دهند. سال گذشته مردم چین تقریبا ۴.۹ تریلیون …
سقف تراکنش‌های بانکی و کارت به کارت کاهش می‌یابد
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / تراکنش های بانکی / کارت بانکی
سقف تراکنش‌های بانکی و کارت به کارت کاهش می‌یابد
روابط عمومی بانک مرکزی زمان بازگشت سقف تراکنش های بانکی به حالت عادی را اعلام کرد.
بازگشت سقف تراکنش های بانکی به حالت عادی
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / تراکنش بانکی / بانک مرکزی ایران / نظام بانکی
بازگشت سقف تراکنش های بانکی به حالت عادی
بانک مرکزی در بخشنامه ای، شرایط سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت، تمدید کارت‌های بانکی و سقف برداشت نقدی از خودپردازها از اول خرداد ماه سال جاری را به شبکه بانکی ابلاغ کرد.
چقدر از سهمیه بنزین در کارت‌های بانکی شارژ می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / سهمیه بنزین / کارت سوخت
چقدر از سهمیه بنزین در کارت‌های بانکی شارژ می‌شود؟
دریافت سوخت از طریق سهمیه اختصاص داده شده در کارت بانکی ماهانه ۳ میلیون تراکنش است؛ این در حالی است که مجموع تراکنش‌ها برای دریافت بنزین در جایگاه‌های سوخت هر ماه به بیش از ۱۲۰ میلیون مورد می‌رسد و که نشان می‌دهد سهم کارت‌های بانکی در اختصاص سهمیه بنزین تنها ۴ درصد است.
۱۳۹۹/۰۲/۲۲
کاهش پرونده‌های فیشینگ با اجرای رمز پویا
رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا گفت: پس از استفاده از رمز پویا پرونده‌های فیشینگ کاهش پیدا کرده است.سرهنگ محمدعلی رجبی، رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا درباره کاهش کلاهبرداری‌های اینترنتی از طریق دسترسی به حساب افراد بعد از اجرای طرح رمز پویا گفت: رمز پویا از بهمن ماه توسط بانک‌ها در حال اجرا است و ما در پلیس فتا با کاهش پرونده‌های فیشینگ در این مدت مواجه شده‌ایم. وی ادامه داد: در ایران درگاه‌های بانکی در فروشگاه‌های اینترنتی با دامنه شاپرک دات ‌آی‌آر فعال است. در اغلب موارد مجرمان درگاهی شبیه این درگاه با دامنه‌ای دیگر ایجاد می‌کنند و به این ترتیب وقتی قربانی در داخل یک صفحه فیشینگ جعلی وارد می‌شود با وارد کردن مشخصات کارت خود اجازه برداشت از حساب خود را …
۱۳۹۹/۰۲/۲۱
صدرنشینی کارت های بانک ملی ایران در نظام بانکی
به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، آن طور که اطلاعات منتشر شده از سوی شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) در فروردین ماه سال جاری نشان می دهد، بیشترین سهم از تعداد کارت های بانکی تراکنش دار از نوع کارت برداشت با 23.06 درصد متعلق به بانک ملی ایران است.در حوزه نوع کارت اعتباری نیز 20.51 درصد کارت ها متعلق به بانک ملی ایران است.سهم این بانک از کارت هدیه و بن کارت نیز در بالاترین جایگاه این جدول قرار گرفته است، به طوری که 15.82 درصد این کارت ها را بانک ملی ایران صادر کرده است.
۱۳۹۹/۰۲/۱۹
«صاپ» با قابلیت خرید واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری ETF ‌
نسخه جدید اپلیکیشن پرداخت بانک صادرات ایران «صاپ» با امکان ثبت‌نام و خرید واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بازار سرمایه(ETF ‌) و تجهیز به نرم‌افزار پرداخت فطریه منتشر شد.به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، نسخه جدید اپلیکیشن پرداخت «صاپ» امکان ثبت‌نام و خرید واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری (ETF ‌) را بر روی گوشی‌های تلفن همراه هوشمند فراهم کرد و همزمان با عرضه گسترده سهام دولتی شرکت‌های بزرگ بازار سرمایه تا ماه‌های آینده، شرایط خرید واحدهای این صندوق‌ها را به صورت آنلاین و غیرحضوری نیز تسهیل کرد.ارتقای نرم‌افزار پرداخت فطریه در نسخه جدید «صاپ» نیز در ماه مبارک رمضان مورد توجه قرار گرفته و کاربران می‌توانند با استفاده از این اپلیکیشن، فطریه خود را در پایان مبارک رمضان  واریز کنند.«صاپ» …
انجام ۵میلیارد تراکنش در خودپردازهای بانکی
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / دستگاه خودپرداز / بانک ملی ایران / بانک مرکزی / تراکنش بانکی
انجام ۵میلیارد تراکنش در خودپردازهای بانکی
بر اساس آمار منتشره از سوی بانک مرکزی بالغ بر ۵ میلیارد و ۳۹۸ میلیون تراکنش توسط خودپردازهای بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری در سراسر کشور در طول سال ۱۳۹۸ انجام شده است.
۱۳۹۹/۰۲/۰۹
بانکداری باز سفیر اعتماد، امنیت و سرعت برای مشتریان بانک
با بانکداری بازشخصی سازی و برآورده شدن نیازهای خاص هر مشتری به راحتی امکان پذیر شده و با ایجاد بستر رقابتی در ارائه خدمات مبتنی بر سرویسهای بانکی، ارزش افزوده بالقوه بالایی برای موسسات پولی و بانک ها به همراه دارد.مرکز فناوری و اطلاعات بانک توسعه صادرات در گزارشی بانکداری باز را معرفی کرد.در این پژوهش بانکداری باز یکی از گرایشهای جدید بانکداری در جهان معرفی شده که توجه بسیاری از بانکهای بزرگ را به خود جلب کرده است .بانکداری باز به مفهوم به اشتراک گذاری سرویسهای بانکی شامل داده ها، تراکنش ها و الگوریتم ها با شرکای اکوسیستم کسب وکار بانک شامل مشتریان، بنگاه ها، فین تک ها و توسعه دهندگان است.این گرایش جدید باعث تعامل هر چه بیشتر مشتریان در امر بانکداری و برنامه های کاربردی آن می شود. همچنین شخصی …
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
«کرونا» و یادآوری لزوم تقویت بانکداری غیرحضوری
«ویروس کرونا» همه جهانیان را در بهت فرو برد. پدیده ای که همه اجزای زندگی روزمره انسان ها را تحت تاثیر قرار داد و حتی نفس کشیدن را تنها با ماسک و تجهیزات خاص امکان پذیر نمود.چه کسی تصور می کرد انسان ریزبین امروزی با این همه پیشرفت در بخش های مختلف، گرفتار چنین دردی شود؟! گویا ویروس کرونا، همه نوع بشر را تکان داد و از خواب غفلت بیدار کرد.مقابله با کرونا اما مانند هر پدیده شوم دیگری در کوتاه مدت آغاز شد. کشور ما نیز از این رویه عقب نماند و مقامات مسئول در بالاترین سطوح، تصمیم های مقتضی را به منظور مقابله با شیوع کرونا اتخاذ کردند. بانک ملی ایران و بیمارستان بانک نیز در این زمینه همه توان خود را به کار بستند.نظام بانکی البته از این بلا آسیب فراوان دید. متاسفانه تعدادی از همکاران شبکه بانکی پس از …
۱۳۹۹/۰۲/۰۳
شرایط جدید استفاده از مسکن‌کارت خانواده
شرایط جدید در خصوص استفاده از مسکن‌کارت خانواده اعلام شد.محمود یوسفی در گفت‌وگو با پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، در خصوص شرایط جدید استفاده از مسکن‌کارت‌های خانواده گفت: در گذشته تنها همسر، فرزند، پدر، مادر، خواهر و برادر دارنده کارت اصلی امکان استفاده از مسکن‌کارت‌های فرعی خانواده را داشتند که در راستای افزایش رفاه مشتریان از این پس نسبت‌های پدربزرگ، مادربزرگ و نوه نیز امکان استفاده از مسکن‌کارت‌های خانواده را خواهند داشت.وی در ادامه افزود: حداکثر تعداد کارت‌های فرعی مسکن‌کارت خانواده از 5 کارت به 8 کارت افزایش یافته است.یوسفی اظهار کرد: به منظور توسعه خدمات مسکن‌کارت و در راستای ایجاد فرهنگ استفاده از کارت بانکی به جای پول نقد، حداقل سن دارندگان کارت‌های فرعی مسکن‌کارت خانواده از 11 سال به 7 …
بخشنامه سازمان امور مالیاتی برای بررسی حسابهای بانکی/ نحوه طبقه بندی تراکنش های بانکی اعلام شد
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / سازمان امور مالیاتی / مودیان مالیاتی / تراکنش بانکی / امیدعلی پارسا
بخشنامه سازمان امور مالیاتی برای بررسی حسابهای بانکی/ نحوه طبقه بندی تراکنش های بانکی اعلام شد
سازمان امور مالیاتی در بخشنامه‌ای، نحوه رسیدگی و بررسی حسابهای بانکی مشکوک را اعلام و طبقه بندی تراکنش های بانکی را تعیین کرد.
ممانعت از هزاران میلیاردفرار مالیاتی با شفافیت تراکنش‌های بانکی
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / فرار مالیاتی / مالیات ثروتمندان / تراکنش بانکی
ممانعت از هزاران میلیاردفرار مالیاتی با شفافیت تراکنش‌های بانکی
ممانعت از فرار مالیاتی ثروتمندان از طرق مختلف بخصوص شفاف شدن تراکنش‌های بانکی و حذف حساب‌های اجاره‌ای می‌تواند منبعی قابل اتکا برای دولت جهت کمک به بخش تولید باشد.
شلوغی شعب بانک‌ها و صرافی‌ها و تجدید نظر در محدودیت تراکنش ها
۱۳۹۹/۰۱/۲۶ / اقتصاد ایران / تورم / خرید و فروش / خودرو / ویروس
شلوغی شعب بانک‌ها و صرافی‌ها و تجدید نظر در محدودیت تراکنش ها
با وجود برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته توسط شبکه بانکی و صرافی‌ها، مبنی بر رعایت فاصله اجتماعی و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، از جمله تعطیلی برخی شعب،
۱۳۹۹/۰۱/۲۵
برخلاف ادعای آمریکایی‌ها؛ تحریم‌ها مانع از دسترسی ایران به اقلام دارویی مورد نیاز می‌شود
[شهروند] دکتر کریم همتی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی العالم در پاسخ به این سوال که آیا در مورد تجهیزات پزشکی با مشکل خاصی روبه‌رو بودید، اظهار داشت: «این بیماری جدید بود و درواقع دنیا آمادگی مواجهه با آن را نداشت طبیعتا همه کشورها با چالش و مشکل روبه‌رو بودند و اکنون شاهد هستید کشوری مثل آمریکا دچار چالش جدی شده است. در ایران هم مشکلاتی داشتیم ازجمله بحث تحریم‌ها و فشارهایی که آمریکا و برخی کشورها بر ما وارد می‌کنند اما خوشبختانه با ایثار مردم و کادر بهداشتی و درمانی ما این بیماری کنترل شد.»همتی تأکید کرد: «مشکل عمده ما تحریم‌های آمریکاست و با اینکه گفته می‌شود داروها در حوزه تحریم‌ها نیست اما با توجه به محدودیت‌هایی که در حوزه تراکنش‌های …
۱۳۹۹/۰۱/۲۴
یکپارچه‌سازی فرآیند ارائه خدمات در بستر بانکداری متمرکز تا خرداد 99
مدیر امور فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مسکن از یکپارچه‌سازی تمام فرآیندهای ارائه خدمات به مشتریان بانک مسکن در بستر بانکداری متمرکز تا پایان خرداد سال آینده خبر داد.ساسان شیردل در گفت‌وگو با پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا، با بیان اینکه با تحقق «Core Banking » در بانک مسکن،‌ در سال آینده شاهد رفع نواقص فرایندهای ارائه خدمات به مشتریان در سطح شعب خواهیم بود، اظهار کرد: تعدادی از ماژول‌های پیچیده در سال جاری تست و پیاده‌سازی شد و در سال 99 قطعاً تحقق اهداف پروژه بانکداری متمرکز سرعت خواهد گرفت.شیردل وعده داد ارائه خدمات به مشتریان در بخش قراردادهای مشارکت بانک ظرف سه ماه آینده در سطح تمام شعب بانک مسکن در کشور، کاملا مکانیزه و در بستر بانکداری متمرکز صورت گیرد.وی یکی دیگر از اقدامات شاخصی که در …
ارزش تراکنش شبکه پرداخت بانکی به ۳۲۸هزارو۱۷۰میلیارد تومان رسید/کارتخوان‌ها بازیگران اصلی شبکه پرداخت
۱۳۹۹/۰۱/۱۷ / تراکنش بانکی / بانک مرکزی ایران / پرداخت الکترونیکی
ارزش تراکنش شبکه پرداخت بانکی به ۳۲۸هزارو۱۷۰میلیارد تومان رسید/کارتخوان‌ها بازیگران اصلی شبکه پرداخت
در اسفند سال ۱۳۹۸ بالغ بر دو میلیارد و ۲۸۰ میلیون و ۶۲۹ هزار تراکنش به ارزش ۳۲۸ هزار و ۱۷۰ میلیارد تومان در شبکه پرداخت انجام شده که تعداد آن‌ها کاهش؛ اما ارزش آن‌ها ۱.۲۲ درصد رشد داشت.
ادامه جشنواره بیشتراکنش به دلیل شیوع کرونا به زمان دیگری موکول شد
۱۳۹۹/۰۱/۱۶ / ایران کیش / بانک تجارت / تراکنش بانکی / ویروس کرونا
ادامه جشنواره بیشتراکنش به دلیل شیوع کرونا به زمان دیگری موکول شد
قرعه کشی سه مرحله باقیمانده جشنواره بیشتراکنش (جشنواره پایانه‌های فروش شرکت ایران کیش متصل به حساب های بانک تجارت)به دلیل شیوع ویروس کرونا به زمان دیگری موکول شد.
رئیس بانک مرکزی: شفاف‌سازی تراکنش‌های بانکی برای حمایت از «جهش تولید»
۱۳۹۹/۰۱/۰۳
رئیس بانک مرکزی: شفاف‌سازی تراکنش‌های بانکی برای حمایت از «جهش تولید»
رئیس کل بانک مرکزی نوشت: « جهش تولید » نیازمند برنامه ریزی برای پشتیبانی از بانکها جهت تأمین اعتبار لازم در حمایت از تولیدکنندگان و زنجیره تولید، شفاف سازی تراکنش های بانکی و ممانعت از ورود منابع بانکها به فعالیتهای سفته بازانه و توسعه عملیات بازار باز است.
ابتکار یک اپلیکیشن پرداخت برای حفظ سلامت و امنیت هموطنان
۱۳۹۸/۱۲/۲۶ / اپلیکیشن / خلافی خودرو / صنعت بانکداری / تراکنش بانکی
ابتکار یک اپلیکیشن پرداخت برای حفظ سلامت و امنیت هموطنان
افزایش امنیت هموطنان با فراهم کردن امکان استعلام رایگان و پرداخت الکترونیک و غیرحضوری قبوض خدماتی، خلافی خودرو و موتورسیکلت، عوارض آزادراهی، طرح ترافیک (تهران) در اپلیکیشن ست محقق شد.
دو برنده جایزه یکصد میلیون تومانی مرحله سوم بیشتراکنش مشخص شدند
۱۳۹۸/۱۲/۲۴ / ایران کیش / بانک تجارت / تراکنش بانکی
دو برنده جایزه یکصد میلیون تومانی مرحله سوم بیشتراکنش مشخص شدند
برندگان مرحله سوم جشنواره پایانه‌های فروش ایران کیش متصل به بانک تجارت با عنوان جشنواره بیشتراکنش معرفی شدند.
دستگاه های خودگردان جایگزین شعب بانک ملی برای دریافت وجه نقد
۱۳۹۸/۱۲/۲۰ / بانک ملی / ویروس کرونا / تراکنش بانکی
دستگاه های خودگردان جایگزین شعب بانک ملی برای دریافت وجه نقد
به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا، دریافت و واریز وجه نقد در شعب بانک ملی ایران محدود شد.
افزایش سقف مبلغ خدمات غیرحضوری و تمدید خودکار کارت‌ها در بانک ملت
۱۳۹۸/۱۲/۱۴ / ویروس کرونا / بانک ملت
افزایش سقف مبلغ خدمات غیرحضوری و تمدید خودکار کارت‌ها در بانک ملت
بانک ملت به منظور مبارزه با شیوع ویروس کرونا، سقف تراکنش های غیرحضوری خود را افزایش داد و کارت های بانکی با تاریخ انقضای اسفند ۹۸ و فروردین ۹۸ را سه ماه تمدید کرد.
نصب دستگاه های پوز ایران کیش در فروشگاه های رفاه سراسرکشور
۱۳۹۸/۱۲/۱۴ / ایران کیش / تراکنش بانکی / بانک تجارت
نصب دستگاه های پوز ایران کیش در فروشگاه های رفاه سراسرکشور
قرارداد نصب ۱۰۰۰ دستگاه پوز ایران کیش در فروشگاه های رفاه سراسر کشور عملیاتی شد.
۱۳۹۸/۱۲/۱۲
افزایش تراکنش‌های کارتی و اینترنتی با شیوع کرونا
آمار شرکت‌های پرداخت نشان از افزایش قابل توجه تراکنش‌های کارتی و اینترنتی در پی شیوع ویروس کرونا در کشور دارد البته بیشترین رشد تراکنش‌ها مربوط به داروخانه‌ها و فروشندگان لوازم آرایشی و بهداشتی است. با توجه به اعلام شیوع ویروس کرونا در ایران و افزایش نگرانی‌ها در خصوص ابتلا به این ویروس و ضرورت رعایت نکات بهداشتی به خصوص در نقاط پُر رفت و آمد مانند بانک‌ها، گزارشات دریافتی از شبکه بانکی نشان می‌دهد که ترافیک ورودی مشتریان در شعب بانکی و استفاده از دستگاه‌های خودپرداز به منظور جلوگیری از احتمال ابتلابه ویروس کرونا کاهش یافته و بسیاری از مشتریان خدمات مختلف بانکی از جمله عملیات‌ انتقال وجه را به صورت غیر حضوری از طریق اینترنت بانک و موبایل بانک انجام می‌دهند که نکته بسیار ارزشمندی به منظور تسهیل …
انتقال وجه بالای ۲۰۰ میلیون فقط با ارائه سند
۱۳۹۸/۱۲/۱۱ / انتقال وجه / تراکنش بانکی / وجه التزام
انتقال وجه بالای ۲۰۰ میلیون فقط با ارائه سند
تکمیل قسمت (فیلد) بابت در فرم‌های مربوط و ارائه اسناد مثبته دال بر انجام معامله، قرارداد و یا علت انتقال وجه برای انتقال وجه بالای ۲ میلیارد ریال از حساب‌های شخصی و انتقال وجه بالای ۱۰ میلیارد ریال از حساب‌های تجاری الزامی شد.
الزام ارائه اسناد برای انتقال وجه بالای ۲میلیارد از حساب‌های شخصی
۱۳۹۸/۱۲/۱۱ / بانک مرکزی ایران / تراکنش بانکی / نظام بانکی
الزام ارائه اسناد برای انتقال وجه بالای ۲میلیارد از حساب‌های شخصی
دستورالعمل شفاف‌سازی تراکنش‌های بانکی اشخاص توسط مدیریت کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پول‌شویی اداره مبارزه با پول‌شویی و تامین مالی تروریسم بانک مرکزی ابلاغ شد.
از «تعیین و ابلاغ حقوق صاحب منصبان نظامی» تا «رصد تراکنش های بانکی با مبالغ بالا»
۱۳۹۸/۱۲/۰۸
از «تعیین و ابلاغ حقوق صاحب منصبان نظامی» تا «رصد تراکنش های بانکی با مبالغ بالا»
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی هشتمین روز اسفند ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.
تبعات بازگشت به لیست سیاه
۱۳۹۸-۱۲-۰۳
تبعات بازگشت به لیست سیاه
به واسطه تحریم‌ها بانک‌های دنیا از همکاری با جمهوری اسلامی ایران سر باز می‌زنند و حاضر نیستند ریسک انجام تراکنش مالی و بانکی با ایران را به جان بخرند. در این میان کشورهای اروپایی تلاش داشتند تا با راه‌اندازی کانال‌های مالی نظیر اینستکس، شرایطی را فراهم آورند که ایران بتواند برخی از مایحتاج خود را از طریق این کانال‌ها تامین کند.
در مقابل انفعال
۱۳۹۸-۱۲-۰۳
در مقابل انفعال
روز گذشته رسانه‌ها اعلام کردند که ایران بعد از حدود سه سال قرار گرفتن در لیست خاکستری اف‌ای‌تی‌اف به لیست سیاه برگشت و در کنار کره شمالی قرار گرفت. بدین‌ترتیب ایران و کره شمالی تنها کشورهایی هستند که اف‌ای‌تی‌اف هرگونه مبادله و تراکنش بانکی را با آنها ممنوع و قطع کرده است.
مشکلات فنی رمز دوم پویا در بانک‌ها رفع شد
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ / بانک مرکزی / رمز پویا / تراکنش بانکی
مشکلات فنی رمز دوم پویا در بانک‌ها رفع شد
بانک مرکزی اعلام کرد: مشکلات فنی رمز دوم پویا در بانکها رفع شد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۶
سی اف تی بودن یا نبودن؟
امیر حسین ذاکری ‪-‬ در ادامه بحث و جدل‌ها در مورد تصویب یا عدم تصویب سی اف تی در جلسه شورای خود بودیم که جنجالی در مجلس ما بپا شد. یکی از همکاران می‌گفت: اگر تصویب نکردیم و زبانم لال قیمت دلار و خیلی چیزها عین گله بوفالوها رم کرد کیست که آن را رام کند؟ آیا گله‌های رم کرده بوفالوها را در فیلم‌های وسترن دیده‌اید؟ یکی از همکاران غرب ستیز گفت من حتی اگه عاشق جان وین هم باشم از هر چی فیلم وسترن غربی بدم میاد. همه خندیدند. دیگری گفت: باید احتیاط کرد اگر تصویب نکردیم و تو لیست سیاه رفتیم چی؟ یکی از دوستان خشمگین شد و گفت‌ای روشون سیاه اگه بخوان مارو تو لیست سیاه بزارند‌ای روزگارشون سیاه باد. یکی از دوستان گفت اگر سی اف تیرا تصویب نکنیم... و قیمت‌ها از اینی که هست فراتر رفت پاشونو از گلیمشون درازترکردند …
۱۳۹۸/۱۱/۲۴
روش‌های دریافت رمز پویا برای کارت‌های بانک‌پاسارگاد
بانک پاسارگاد همگام با نظام بانکی کشور، برای ارتقای امنیت در پرداخت‌های اینترنتی، امکان دریافت رمز پویا را برای مشتریان دارنده تلفن‌های همراه هوشمند و غیرهوشمند فراهم کرده است. به گزارش روابط‌عمومی بانک‌پاسارگاد، با توجه به آنکه پرداخت‌های اینترنتی با مبالغ بیش از یک میلیون ریال در شبانه‌روز، تنها از طریق رمز پویا امکان‌پذیر است، مشتریان بانک پاسارگاد می‌توانند از روش‌های مختلف نسبت به دریافت این نوع رمز اقدام کنند. به این ترتیب که دارندگان کارت‌های نقدی بانک‌پاسارگاد، در هنگام انجام تراکنش‌های غیرحضوری، می‌توانند با فشردن دکمه «درخواست رمز پویا» در درگاه‌های پرداخت، رمز دوم پویا را به‌صورت پیامک دریافت کنند. …
۱۳۹۸/۱۱/۲۴
تصویب یا عدم تصویب؟ مسئله این است
امیر حسین ذاکری ‪-‬ امروز درمجمع یا شورای خودمان سر موضوع تصویب یا عدم تصویب لوایح اف ای تی اف و لایحه پولشویی و... اینکه اگر تصویب نشود چه تبعاتی بر قیمت‌ها دارد یا دل نگرانی کارشناسان را از عدم تصویب آن مطرح کردیم. یکی ازهمکاران با فریاد‌های رسا در مونولوگی شبیه مونولوگ هملت در نمایشنامه هملت نوشته شکسپیر گفت: تصویب یا عدم تصویب؟ مسئله این است. آیا سزاست که بارمصائب روزگار بر دوش ما سنگینی کند. من کولبر بار مصائب در این شیب‌های تند کوههای صعب العبور روزگار باشم؟ آیا سزاست من تورم بیشتر حاصل از عدم تصویب آن لوایح را تاب بیاورم؟ آیا سزاست عده‌ای کاسب و دلال تحریم و کاسب سی اف تی به بهانه عدم تصویب آن قیمت‌ها را چنان بالا بکشند که آدم بینی‌اش را به این راحتی بالا نمیکشد؟ آه چه کنم با درد‌های حاصل …
همتی: مگر می‌شود رئیس شعبه از تراکنش 2000میلیارد تومانی کودک 4 ساله بی‌خبر باشد
۱۳۹۸-۱۱-۱۹
همتی: مگر می‌شود رئیس شعبه از تراکنش 2000میلیارد تومانی کودک 4 ساله بی‌خبر باشد
رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد که این نهاد مصمم است جلوی گردش بی‌حساب و کتاب «ریال» در سیستم بانکی را که با هدف پولشویی و سفته‌بازی است، بگیرد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۹
بازار داغ حساب‌های اجاره‌ای
کیمیا نجفیبدون آنکه ردی بر جای بماند بازار حساب‌های اجاره‌ای با هدف پولشویی، فرار مالیاتی و کلاهبرداری بسیار داغ است. هر کدام از ما در اطراف و یا فضای مجازی دیده و شنیده‌ایم که در ازای حساب‌های بانکی، مبالغی را به افراد پیشنهاد می‌کنند. البته ارقام پیشنهادی ناچیزتر از چیزی است که فکرش را بکنید. آن‏طور که شنیده می‌شود، ماهانه به ازای هر حساب بانکی مبلغ ۲ تا ۴ میلیون تومان به افتتاح‌کنندگان حساب، اجاره پرداخت می‌شود. این در حالی است که بسیاری از اجاره‌دهندگان از کلاهبرداری‌ها و فرارهای مالیاتی که به نام آنها انجام و ثبت می‌شود بی‌خبر هستند.حساب‌های اجاره‌ای داستانی بی‏پایان در اقتصاد ایران است، هر‏چند که برخی دستگاه‌های نظارتی هم برای مسدود‏کردن آنها دستورالعمل‌هایی صادر کرده‌اند، اما ما می‌بینیم …
ذره بین بانک مرکزی بر عملکرد مدیران بانکی/ تراکنش ۲۰۰ میلیاردی کودک ۴ ساله!
۱۳۹۸/۱۱/۱۷ / بانک مرکزی / عبدالناصر همتی
ذره بین بانک مرکزی بر عملکرد مدیران بانکی/ تراکنش ۲۰۰ میلیاردی کودک ۴ ساله!
رییس کل بانک مرکزی گفت: بانک‌ها و مدیران بانکی مراقب عملکرد خود باشند تا در محدودیت‌های تراکنشی به یکباره مشاهده نکنیم فردی چهار ساله دارای تراکنش 300 میلیادری است.
جلوی گردش بی‌حساب و کتاب ریال در سیستم بانکی گرفته می‌شود/ 75 درصد ریسک بانک‌ها اعتباری است
۱۳۹۸/۱۱/۱۷ / پول / رئیس کل بانک مرکزی / سلامت / شورای پول و اعتبار / نقل و انتقال پول
جلوی گردش بی‌حساب و کتاب ریال در سیستم بانکی گرفته می‌شود/ 75 درصد ریسک بانک‌ها اعتباری است
ایلنا: همتی گفت: مگر می شود یک کودک دو سال یا چهار ساله در سال بیش از 2000 میلیارد ریال تراکنش داشته باشد و رئیس شعبه از آن بی خبر باشد. مگر می شود ماهانه هزاران…
۱۳۹۸/۱۱/۱۷
تراکنش ۲۰۰ میلیاردی بچه ۴ ساله!؟
باشگاه خبرنگاران/ همتی گفت: بانک‌ها و مدیران بانکی مراقب عملکرد خود باشند تا در محدودیت‌های تراکنشی به یکباره مشاهده نکنیم فردی ۴ ساله دارای تراکنش ۳۰۰ میلیادری است.
همتی: بانک مرکزی مصمم به جلوگیری از پولشویی و سفته بازی است / مگر می‌شود یک کودک ۲ یا ۴ ساله در سال بیش از ۲۰۰۰ میلیارد ریال تراکنش داشته باشد و رئیس شعبه از آن بی خبر باشد؟
۱۳۹۸/۱۱/۱۷
همتی: بانک مرکزی مصمم به جلوگیری از پولشویی و سفته بازی است / مگر می‌شود یک کودک ۲ یا ۴ ساله در سال بیش از ۲۰۰۰ میلیارد ریال تراکنش داشته باشد و رئیس شعبه از آن بی خبر باشد؟
صبح امروز همتی رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در مراسم تقدیر از روسای شعب نظام بانکی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 75 درصد ریسک بانکها ناشی از ریسک اعتباری است تاکید کرد: شناسایی عوامل موثر بر ریسک اعتباری بانک ها مهم است و روسای شعب نقش مهمی در کنترل و کاهش آن دارند.
۱۳۹۸/۱۱/۱۶
بانک رفاه در بین ده بانک برتر عملیات ارزی کشور قرارگرفت
بانک رفاه در سیستم بانکی کشور و در حوزه عملیات ارزی، در بین ده بانک برتر کشور قرار گرفته است.به گزارش روابط‏عمومی بانک رفاه کارگران، بر اساس شاخص‏های مالی و آمارهای بانک مرکزی، از لحاظ رتبه و سهم درصد عملیات ارزی بانک رفاه در بین 29 بانک تجاری فعال در حوزه ارزی در بازه زمانی 1394 تا دی ماه 1398 به طور میانگین در بین ده بانک برتر عملیات ارزی کشور قرار گرفته است.بر اساس این گزارش، بانک رفاه با بیش از 30 هزار فقره تراکنش در قالب ابزارهای پرداخت رایج همچون: اعتبارات، بروات اسنادی، حواله‏ها و ضمانت‏نامه‏های ارزی طی دوره مذکور توانسته است به جایگاه مناسبی در بین سایر بانک‏های کشور دست پیدا کند. همچنین با توجه به وضعیت سه‏امداری، رسالت محوری بانک درحوزه بهداشت، درمان و تجهیزات پزشکی و داشتن ظرفیت، دانش …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •