دوشنبه, ۲۸ مهر, ۱۳۹۹ / 19 October, 2020
تغییرات آب و هوایی
اگر ترامپ در انتخابات پیروز نشود چه می‌کند؟
۳ ساعت قبل / انتخابات / انتخابات ریاست جمهوری آینده / تغییرات آب و هوایی / خانواده / نیویورک
اگر ترامپ در انتخابات پیروز نشود چه می‌کند؟
اقتصاد نیوز : ترامپ در صورت شکست در انتخابات پیش روی بار دیگر در انتخابات شرکت می کند.
افزایش گرسنگان جهان در ۵ سال اخیر
۲ روز قبل / گرسنگی / سازمان ملل متحد
افزایش گرسنگان جهان در ۵ سال اخیر
بحران، جنگ و تغییرات آب و هوایی باعث افزایش شمار گرسنگان جهان در پنج سال اخیر شده‌ و اکنون مشکل همه‌گیری کرونا نیز به این عوامل اضافه شده و این فاجعه انسانی را تشدید کرده است.
۴ روز قبل / انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
اوباما خطاب به آمریکایی‌ها: رای بدهید
به گزارش ایسنا به نوشته دیلی میل،  باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا گفت: این انتخابات اهمیت بسیار زیادی دارد، از کنترل کردن همه گیری کرونا گرفته، تا ساخت اقتصادی منصفانه‏‎، از مقابله با تغییرات آب و هوایی تا حفاظت از بیمه درمانی؛ شما می‌توانید مسیری را که طی می‌کنیم در همه این موضوعات تغییر بدهید. این قدرت آرای شماست.
وقتی زمین جای قرار نیست
۵ روز قبل
وقتی زمین جای قرار نیست
شهروندآنلاین: از آغاز قرنی که در آن هستیم، تعداد بلایای طبیعی در سراسر جهان دو برابر شده است و طبق اعلام سازمان ملل متحد، مقصر تغییرات آب و هوایی است.
یک زن ایرانی- آمریکایی نامزد مجلس نمایندگان آمریکا
۵ روز قبل / انتخابات ریاست جمهوری / انتخابات مجلس / تغییرات آب و هوایی / سنا / وبلاگ
یک زن ایرانی- آمریکایی نامزد مجلس نمایندگان آمریکا
اقتصادنیوز: یک زن آمریکایی ایرانی‌تبار نامزد مجلس نمایندگان در آمریکا شده است. انتخابات مجلس نمایندگان در آمریکا 3 هفته دیگر و همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار خواهد شد.
۵ روز قبل
تب کرونا در بخش کشاورزی
حوزه کشاورزی به‌دلیل تامین امنیت غذایی کشور و البته تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم بر اشتغال، همواره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. درحالی‌که این بخش از اقتصاد با مشکلاتی نظیر خشکسالی، تغییرات آب و هوایی، کافی نبودن سرمایه‌گذاری، مشکل آب و خاک، پایین بودن بهره‌وری، ضایعات و هدررفت، مدیریت ناکارآمد بازار و تولید، کمبود دانش و فناوری روزآمد و مدیریت دانش، کمبود تحقیق و توسعه، کمبود ترویج و آموزش کاربردی و سرمزرعه روبه‌رو است، شاهدیم که مشکل جهانی کرونا، گریبان فعالان این حوزه را گرفته است.
تغییرات اقلیمی چه تاثیری بر ایران گذاشته است؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۱ / اقلیم ایران / پیامدهای گرمایش زمین در ایران / تغییرات آب و هوایی ایران / تغییرات اقلیمی ایران / توسعه اقتصادی و اجتماعی / گرمایش زمین
تغییرات اقلیمی چه تاثیری بر ایران گذاشته است؟
شفقنا- سید محمد مهدی میرزایی قمی، رییس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم گفت: تبعات تغییرات اقلیمی در سطح جهان، به صورت یکسانی مشاهده نخواهد شد. منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، بیشترین خسارات و صدمات اقتصادی را از گرمایش جهانی...
سرمایه گذاری 12 میلیارد دلاری بانک جهانی در سوخت های فسیلی با وجود وعده های زیست محیطی
۱۳۹۹/۰۷/۲۱ / بانک جهانی
سرمایه گذاری 12 میلیارد دلاری بانک جهانی در سوخت های فسیلی با وجود وعده های زیست محیطی
بانک جهانی علی رغم تعهد در زمینه مبارزه با تغییرات آب و هوایی، همچنان به سرمایه گذاری در سوخت های فسیلی ادامه داده و از سال 2015 بیش از 12 میلیارد دلار برای چنین پروژه هایی هزینه کرده است.
گزارش رئیس فراکسیون محیط زیست از ویبنار بین المللی قانونگذاری آب و هوا
۱۳۹۹/۰۷/۲۱ / سمیه رفیعی / فراکسیون محیط زیست مجلس / آب و هوا
گزارش رئیس فراکسیون محیط زیست از ویبنار بین المللی قانونگذاری آب و هوا
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس از شرکت در وبینار قانونگذاری آب و هوا که با مشارکت دبیرخانه کنوانسیون چارچوب سازمان ملل متحد برای تغییرات آب و هوایی برگزار شده بود، خبر داد.
سوراخ لایه ازون به بزرگترین و عمیق‌ترین حد خود رسید
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / لایه ازن / سوراخ لایه اوزون
سوراخ لایه ازون به بزرگترین و عمیق‌ترین حد خود رسید
در حالی که جدیدترین بررسی‌ها نشان می‌دهد سوراخ لایه ازون در سال جاری به بزرگترین و عمیق‌ترین حد خود رسیده است، کارشناسان می‌گویند این آمار نگران کننده است و تأثیرات شدید تغییرات آب و هوایی را در زمین نشان می‌دهد.
حمایت فائو از ایران برای تقویت تأمین مالی مسائل مرتبط به تغییر اقلیم
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / تغییرات آب و هوایی / گرمایش جهانی
حمایت فائو از ایران برای تقویت تأمین مالی مسائل مرتبط به تغییر اقلیم
سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) به‌منظور ایجاد بستری جامع برای پرداختن و رسیدگی به مسائل مرتبط با تغییرات اقلیمی، از ایران برای تقویت تأمین مالی اقدامات اقلیمی اعلام حمایت کرد.
موج آبی در آمریکا در راه است
۱۳۹۹/۰۷/۱۶
موج آبی در آمریکا در راه است
گلدمن ساکس فکر می‌کند که یک موج آبی از دموکرات‌ها در نوامبر می‌تواند برای اقتصاد مفید باشد. بنابراین پیش‌بینی ریاست‌جمهوری، سنا و مجلس نمایندگان به دست دموکرات‌ها می‌افتد. به گزارش یاهو نیوز، جان هاتزیوس، اقتصاددان گلدمن ساکس در یادداشت جدیدی در روز دوشنبه نوشت: با در نظر گرفتن همه موارد، احتمالا چنین موج آبی ما را بر آن می‌دارد تا پیش‌بینی‌های خود را تغییر دهیم. دلیل امر این است که بلافاصله پس از تحلیف ریاست‌جمهوری در روز بیستم ژانویه، احتمالا یک بسته محرک مالی 2 تریلیون دلاری برای ارتقای زیرساخت‌ها، تغییرات آب و هوایی، آموزش و پرورش در نظر گرفته می‌شود که این با افزایش احتمالی بلندمدت مالیات شرکت‌ها و افراد با درآمد بالا تطابق دارد.
نامزد برنده با عیار اقتصاد
۱۳۹۹/۰۷/۱۶
نامزد برنده با عیار اقتصاد
دونالد ترامپ سرانجام پس از چند روز بستری در یک بیمارستان نظامی بر اثر ابتلا به کووید-19 طی یک نمایش تبلیغاتی و در عین حال پرخطر از نظر محافل پزشکی به کاخ سفید بازگشت؛ اما ساعتی پس از این شوی انتخاباتی موسسه بسیار معتبر گلدمن ساکس به نقل از جان هاتزیوس، اقتصاددان خود اعلام کرد که آمریکا با یک موج آبی در نوامبر مواجه خواهد شد که می‌تواند برای اقتصاد نیز مفید باشد. بنابراین پیش‌بینی، ریاست‌جمهوری، سنا و مجلس نمایندگان به‌دست دموکرات‌ها می‌افتد. این موسسه معتبر بین‌المللی بر این باور است که در ژانویه احتمالا یک بسته محرک مالی 2 تریلیون دلاری برای ارتقای زیرساخت‌ها، تغییرات آب و هوایی، آموزش و پرورش در نظر گرفته می‌شود. چنین بسته‌ای می‌تواند رشد اقتصادی 2 تا 3 درصدی را در سال 2021 رقم بزند. این موسسه …
با این روش با خشک شدن پوستتان برای همیشه خداحافظی کنید
۱۳۹۹/۰۷/۱۳ / پوست / تغییرات آب و هوایی / خطر ابتلا به بیماری / خواب / زعفران
با این روش با خشک شدن پوستتان برای همیشه خداحافظی کنید
اقتصاد نیوز : خشک شدن پوست بدن به ویژه در نواحی دست و صورت و پیدایش انواع التهابات پوستی یکی از مهمترین عوارض سرد شدن هوا و البته بلایی است که هوای خشک و سرد پاییز بر سر پوست می‌آورد.
۱۳۹۹/۰۷/۱۳
ساخت قطعات داخل کابین با بازیافت پلاستیک
جاگوار لندروور به زودی از بازیافت پلاستیک‌های زباله در ساخت قطعات داخل کابین خودرو استفاده خواهد کرد. مشتریانی که در گذشته از برند جاگوار لندروور محصولی را خریده بودند، داخل اتاق آن را با چرم و چوب و فرش به خاطر می‌آورند؛ اما اکنون سال 2020 است و موضوع گرمایش زمین و تغییرات آب و هوایی است و همه اذعان دارند که استفاده از این مواد در ساخت خودرو لطمه شدید به محیط زیست وارد می‌کند. جاگوار و لندرور هم اعلام کرده‌اند که به خاطر لطمه کمتر به محیط زیست در تولید قطعات داخل کابین از ماده‌ای به نام اکونیل Econyl استفاده می‌کنند که از بازیافت پلاستیک زباله‌های اقیانوسی و چند منبع دیگر تولید می‌شود و می‌تواند ردپای کربنی این خودروساز را تا 90 درصد کاهش دهد. ایده بسیار زیبا و پسندیده‌ای برای حفظ محیط زیست …
تهرانی‌ها امسال فقط ۱۵ روز هوای پاک تنفس کرده‌اند
۱۳۹۹/۰۷/۱۱ / هوای پاک / آلودگی هوا / تغییرات آب و هوایی
تهرانی‌ها امسال فقط ۱۵ روز هوای پاک تنفس کرده‌اند
مهر نوشت: تهرانی ها از ابتدای سال جاری تا ۱۱ مهر ۹۹، ۱۵ روز هوای پاک تنفس کرده اند.
رنگ گل‌ها در واکنش به گرمایش زمین در حال تغییر است
۱۳۹۹/۰۷/۱۰ / علم
رنگ گل‌ها در واکنش به گرمایش زمین در حال تغییر است
گونه‌های مختلف حیوانات و گیاهان روش‌های مختلفی را برای کنار آمدن با تغییرات آب و هوایی که عمدتا به وسیله ما انسان‌ها بر آنها تحمیل شده است، دارند و یک مطالعه جدید نشان داده است که گل‌ها در واکنش به گرم شدن کره زمین رنگ خود را تغییر می‌دهند.
آمارهای جالب مناظره ترامپ و بایدن
۱۳۹۹/۰۷/۰۹ / تغییرات آب و هوایی / خشونت / ماسک / مدیریت بحران / نامزد انتخابات ریاست جمهوری
آمارهای جالب مناظره ترامپ و بایدن
اقتصادنیوز: نگاهی به آمارهای مناظره متشنج دونالد ترامپ و جو بایدن نشان می‌دهد که چه مدت در هر مبحث زمان در نظر گرفته شد و هر یک به طور کلی چه مدت صحبت کردند.
۱۳۹۹/۰۷/۰۶
بایدن: رئیس‌جمهوری می‌خواهیم که به علم اعتقاد داشته باشد / اگر من انتخاب شوم، دقایقی پس از رقابت، دکتر فائوچی را فراخواهم خواند و از وی می‌خواهم درباره کرونا اقدام کند
«جو بایدن» نامزد دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در پیامی در توئیتر ترامپ را رئیس جمهوری توصیف کرد که به علم اعتقادی ندارد. وی در این پیام توئیتری نوشت: «در این لحظه ما با بدترین بحران بهداشت عمومی در طول دوران عمر و تهدید وجودی درباره تغییرات آب و هوایی مواجه هستیم. ما نیازمند رئیس جمهوری هستیم که به علم اعتقاد داشته باشد.»
۱۳۹۹/۰۷/۰۵
تصمیم‫های مهم بایدن درصورت پیروزی
یک رسانه غربی با توجه به پیش بودن «جو بایدن» در نظرسنجی های انتخاباتی آمریکا به پیش‫بینی اقدامات او در صورت ورود به کاخ سفید پرداخته است.به گزارش مهر به نقل از یورو نیوز، پیشتازی جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در نظرسنجی‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا احتمال زمامداری دموکرات‌ها در این کشور از روز ۲۰ ژانویه (اول بهمن) را افزایش داده است.انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود نه تنها بر سرنوشت شهروندان این کشور بلکه بر سرنوشت اتباع بسیاری از کشورهای جهان تاثیر می‌گذارد. راهیابی احتمالی نامزد دموکرات‌ها به کاخ سفید این پرسش را پدید می‌آورد که آمریکا در دوران پس از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی ایالات متحده چه سیاستی را در مواجهه با بحران‌ها و چالش‌های پیش رو در عرصه جهانی …
۱۳۹۹/۰۷/۰۵
آنارشی کرونایی در شورای امنیت
دبیرکل سازمان ملل می‌گوید، می‌ترسد مدیریت ویروس کرونا در دنیا به سرنوشت موضع‌گیری کشورها در خصوص تغییرات آب و هوایی دچار شود. به گزارش الجزیره روز پنجشنبه درگیری تلخی بین روسیه، چین و ایالات‌متحده در جلسه شورای امنیت سازمان ملل به دلیل بیماری ویروس پاندمی به‌وجود آمد.
۱۳۹۹/۰۷/۰۴
سران در روز نخست چه گفتند؟
سالن مجمع عمومی سازمان ملل روز سه شنبه در حالی شاهد بزرگ‫ترین رویداد دیپلماتیک سال 2020 جهان به صورت مجازی بود که موضوع‌هایی چون شیوع ویروس کرونا و تبعات جهانی ناشی از آن مقابله با یکجانبه گرایی، برقراری آتش بس و صلح در جهان، افزایش فقر و همچنین ضرورت اصلاحات ساختار سازمان ملل، به عنوان مهم ترین محورهای سخنرانی سران کشورها قرار گرفت. به گزارش ایرنا، هفتاد و پنجمین نشست سران مجمع عمومی سازمان ملل روز سه‌شنبه یکم مهرماه با سخنان «ولکان بوزکر» رئیس ترکیه‌ای این مجمع و صحبت‌های «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در حالی آغاز شد که تحت تاثیر شیوع گسترده ویروس کرونا، ساختمان منهتن نیویورک نه صف طولانی خودروهای دیپلماتیک و نه حضور یک به یک سران کشورهای جهان را به خود ندید.دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، …
چین: آمریکا مانع مقابله با گرمایش زمین است / استقبال اروپا از تعهد جدید پکن
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / اروپا / چین / گازهای گلخانه ای / تغییرات آب و هوایی
چین: آمریکا مانع مقابله با گرمایش زمین است / استقبال اروپا از تعهد جدید پکن
اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا روز چهارشنبه تصمیم چین برای دستیابی به وضعیت خنثی در زمینه انتشار گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۶۰ میلادی را «گام مهمی» در مقابله با تغییرات آب و هوایی دانست.
سرنوشت معاهده پاریس در مجلس/ رفیعی: کشورهای دیگر بدبینمان کرده‌اند
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / گرمایش جهانی / تغییرات آب و هوایی / فراکسیون محیط زیست
سرنوشت معاهده پاریس در مجلس/ رفیعی: کشورهای دیگر بدبینمان کرده‌اند
روز گذشته در کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست مجلس جلسه‌ای در خصوص توافقنامه زیست‌محیطی پاریس برگزار شد.
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
طعنه اروپایی ها به ترامپ
[سعید اصغرزاده] امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز دوشنبه در پیام ویدیویی به اجلاس مجازی سازمان ملل متحد به طور تلویحی از سیاست دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود در قبال این سازمان انتقاد کرد. رئیس جمهوری فرانسه وضعیت کنونی سازمان ملل متحد را مانند دنیای کنونی «آشفته» توصیف کرد و گفت: «پایه های [سازمان ملل متحد] فرسوده شده و دیوارهای آن ترک برداشته است. اتفاقی که در برخی موارد ناشی از ضربه هایی است که پایه گذاران [سازمان ملل متحد] به آن وارد کرده اند.» امانوئل مکرون در حالی از ضربه های پایه گذاران سازمان ملل متحد به این نهاد سخن گفت که آمریکا از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ از سازمان ملل متحد فاصله گرفته است. واشنگتن همچنین طی سه سال گذشته از چند نهاد وابسته به …
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
جهان از اختلاف خسته است
وزیر امور خارجه روسیه درسخنانی به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس سازمان ملل گفت، دنیا از اختلاف خسته و نیازمند همکاری چند جانبه است.به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در سخنانی در نشست مجازی گرامیداشت هفتاد وپنجمین سالگرد تاسیس سازمان ملل بیان داشت، تلاش‌ها برای بازبینی تاریخ و کم اهمیت انگاشتن نقش مردمانی که کمکی تعیین کننده به پیروزی بر نازیسم کردند پوچ هستند. لاوروف خاطرنشان کرد، درس‫های تاریخ باید به خاطر سپرده شوند.لاوروف عنوان کرد: متاسفانه امروز در مناطق مختلف جهان نزاع‌های مسلحانه همچنان ادامه دارند. همچنین تهدیدهای حاد زمان ما شامل تروریسم بین‫المللی، مواد مخدر و جرائم سایبری و تغییرات آب و هوایی نیز به آنها اضافه شده‌اند. امسال یک چالش …
رکوردِ جدید ذوب شدن یخ‌های قطبی در ۴۰ سال گذشته
۱۳۹۹/۰۷/۰۱
رکوردِ جدید ذوب شدن یخ‌های قطبی در ۴۰ سال گذشته
ذوب یخ‌های قطبی علاوه بر آسیب رساندن به حیات وحش، بر چرخه تغییرات آب و هوایی تمام نقاط جهان اثر می‌گذارد.
تاکید اعلامیه هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس سازمان ملل بر چند جانبه گرایی
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / سازمان ملل متحد / هفتادوپنجمین مجمع عمومی سازمان ملل
تاکید اعلامیه هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس سازمان ملل بر چند جانبه گرایی
در اعلامیه مشترک هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس سازمان ملل آمده است، در میان چالش‌های جهانی از بیماری همه‌گیر ویروس کرونا گرفته تا تغییرات آب و هوایی و افراط گرایی خشونت آمیز، فوریت برای جمع شدن همه کشورها به ندرت بیشتر از اکنون بوده است.
اندیشکده| اتفاقات بدتر از آتش‌سوزی‌های کالیفرنیا و اورگن در راه است
۱۳۹۹/۰۶/۳۱
اندیشکده| اتفاقات بدتر از آتش‌سوزی‌های کالیفرنیا و اورگن در راه است
یک اندیشکده آمریکایی با اشاره به آتش‌سوزی‌های مهیب هفته‌های اخیر در آمریکا، نوشت که آتش سوزی ها در کالیفرنیا و اورگن مخرب‌تر از همیشه بود اما معنی تغییرات آب و هوایی این است که مسائل بدتری در راه است.
۱۳۹۹/۰۶/۳۱
کوه‌های رنگین کمانی، از ایران تا کانادا + فیلم
کوه‌های رنگارنگ؛ همان‌هایی که طبیعت نقشی از رنگین کمان بر پهنه‌ آنها زده است. اگر ندانیم که میلیون‌ها سال تغییرات آب و هوایی، فرسایش و ترکیبات مواد معدنی باعث خلق این اثر هنری شده است.
۱۳۹۹/۰۶/۳۱
تالش درگیر سیل
وقوع بی سابقه و پرحجم بارش در منطقه غرب گیلان چهار شهر تالش، چوبر، اسالم و هشتپر درگیر سیل هستند.بارندگی ها از ساعت یک بامداد یکشنبه آغاز شد و تا ساعت پنج صبح ادامه داشت. طی این مدت ۲۵۰میلیمتر باران فقط در ایستگاه آب‌منطقه ای ماشین خانه در شهرستان تالش به ثبت رسیده که در چند دهه اخیر سابقه نداشته است.مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری گیلان، از اعلام هشدار نارنجی به مسئولان شهرستانی و دهیاری ها طی چند روز گذشته خبر داد و گفت: «با توجه به پیش بینی های اداره کل هواشناسی استان مبنی بر بارش باران و احتمال آبگرفتگی، از مردم در مناطق بحرانی خواستیم اقدامات لازم را برای کاهش خسارات انجام دهند. درحال حاضر کل منطقه تالش زیر آب است. به واسطه شدت بارندگی، رودخانه های سیلابی هنوز فروکش نکرده و …
پایان دوران نفت؛ استقرارنظم نوین انرژی در قرن ۲۱! حکمرانی موقت چین در راه است؟
۱۳۹۹/۰۶/۲۸ / انرژی / تغییرات آب و هوایی / درآمد / سیاسی و اقتصادی / سیل
پایان دوران نفت؛ استقرارنظم نوین انرژی در قرن ۲۱! حکمرانی موقت چین در راه است؟
اقتصادنیوز : نفت به قرن بیستم نیرو داد و محرک ماشین‌ها‌، جنگ‌ها، اقتصاد‌ و... آن بود. اما اکنون جهان در آستانه یک شوک انرژی جدید است، شوکی که می‌تواندسرعت حرکت به سمت نظمی نوین را تسریع کند.
نفت یا اقلیم؛ چرا ترامپ علم را مسخره کرد؟
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / گرمایش جهانی / تغییرات آب و هوایی / دونالد ترامپ
نفت یا اقلیم؛ چرا ترامپ علم را مسخره کرد؟
اظهارات ترامپ درباره گرمایش جهانی دوباره جنجالی شده است.
اینفوگرافیک | شش نکته مهم برای کنترل آلرژی در پاییز
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / آلرژی
اینفوگرافیک | شش نکته مهم برای کنترل آلرژی در پاییز
تغییرات آب و هوایی ممکن است باعث بروز آلرژی زودتر و طولانی‌تر از سال‌های گذشته شود. وزش شدید باد نیز به افزایش علائم آلرژی کمک می‌کند زیرا باد می‌تواند گرده گیاهان، علف‌ها و درختان را تا بیش از ۱۶۰ کیلومتری منبع خود جابه‌جا کند؛ بنابراین لازم است افراد برای جلوگیری از مشکلات بیشتر، پیشگیری‌هایی انجام دهند که در این اینفوگرافیک به شش مورد از این راه‌های پیشگیری اشاره شده است. منبع: ایسنا
محیط زیستتغییرات آب و هوایی بیش از همه جزایر گرمسیری را تهدید می‌کند | فاجعه انسانی زیست محیطی با کرونا
۱۳۹۹/۰۶/۲۶
محیط زیستتغییرات آب و هوایی بیش از همه جزایر گرمسیری را تهدید می‌کند | فاجعه انسانی زیست محیطی با کرونا
جزیره‌های گرمسیری بر اساس پژوهش مشترک دو نهاد آلمانی، بیش از سایر نقاط کره زمین از جانب بلایای طبیعی تهدید می‌شوند. پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که امن‌ترین کشور در این رابطه یک کشور حاشیه خلیج فارس است.
ترامپ: کره‌زمین خنک خواهدشد/ علم چیزی درباره تغییر اقلیم نمی‌داند
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / دونالد ترامپ / تغییرات آب‌وهوایی / تغییر اقلیم / آتش‌سوزی جنگل‌های کالیفرنیا
ترامپ: کره‌زمین خنک خواهدشد/ علم چیزی درباره تغییر اقلیم نمی‌داند
اقتصادنیوز؛ ​دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با بیان اینکه «فکر نمی‌کنم علم چیزی درباره تغییرات آب و هوایی بداند»، گفت که کره زمین خنک‌تر خواهد شد.
ترامپ: روند گرم شدن کره زمین معکوس می­‌شود / هوا رو به سرد شدن خواهد رفت
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
ترامپ: روند گرم شدن کره زمین معکوس می­‌شود / هوا رو به سرد شدن خواهد رفت
ترامپ در گفت‌و‌گو با «ود کرافوت»، رئیس آژانس منابع طبیعی کالیفرنیا درباره آتش‌سوزی جنگل­‌ها در غرب آمریکا نگرانی‌­ها درباره تغییرات آب و هوایی را نادیده گرفت و گفت: «تو فقط تماشا کن.» کرافوت در پاسخ به ترامپ گفت: «امیدوارم علم با شما هم‌نظر باشد.»
ترامپ نقش علم در تغییرات آب و هوایی را زیر سوال برد
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / تغییرات اقلیمی / دونالد ترامپ / جو بایدن / کالیفرنیا / آمریکا ۲۰۲۰
ترامپ نقش علم در تغییرات آب و هوایی را زیر سوال برد
تهران-ایرنا- دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که بارها تغییرات آب و هوایی را فریب توصیف کرده است در دیدار با مقام‌های کالیفرنیا در پی آتش سوزی گسترده در این ایالت گفت: فکر نمی کنم علم چیزی درباره تغییرات آب و هوایی بداند.
بایدن: ترامپ در آتش سوزی‌های آمریکا مقصر است
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / اخبار "آمریکا" / دونالد ترامپ / جوزف بایدن
بایدن: ترامپ در آتش سوزی‌های آمریکا مقصر است
نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری 2020 بر این باور است که رئیس جمهور ایالات متحده با رد تغییرات آب و هوایی، عملا در آتش سوزی‌های این کشور مقصر است.
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
«نابرابری و بیکاری» علیه انتخابِ عقلانی
فقرا به دلیل عدم تعادل در توزیع درآمدها زیر فشار روانی شدید، تسلیم انتخاب‌های غیرعقلانی می‌شوند. به گزارش ایلنا، کرونا، زلزله، سیل، رانش زمین، آتش‌سوزی و... همه و همه این روزها تهدیدی برای موجودیت انسان محسوب می‌شوند؛ موجودی که مستقیم و غیرمستقیم روزی خود را از روی سفره‌های رو یا زیر سطح زمین برمی‌دارد. بحران‌‌های طبیعی چه از جنس بیماری باشند و چه از جنس سوانح، هر یک بخش یا تمام زندگی انسان را از او می‌گیرند و منزوی‌اش می‌سازند. این‌گونه هر سال عده بیشتری فقیر می‌شوند؛ فقر مانند اسید که صورت انسان را از زیبایی تهی می‌کند، اجتماع را از هیبت می‌اندازد و خانواده را درگیر انتخاب‌های غیرعقلانی می‌کند. در یک نگاه …
حرکت جهانی به سمت تولید انرژی‌های پاک
۱۳۹۹/۰۶/۲۳
حرکت جهانی به سمت تولید انرژی‌های پاک
همزمان با کاهش هزینه انرژی‌های بادی و خورشیدی، کشورهای سراسر دنیا با سرعت به سمت تولید و استفاده از انرژی‌های پاک می‌روند. بزرگترین نیروگاه انرژی خورشیدی اروپا در اسپانیا ساخته شده است. پروژه‌ی ۵۰۰ مگاواتی “Nunez de Balboa” که در مساحتی به بزرگی ۱۲۰۰ زمین فوتبال ساخته شده و بیش از ۱.۴ میلیون عدد پنل خورشیدی دارد و می‌تواند سالانه برای ۲۵۰ هزار نفر انرژی پاک تولید کند و سالانه از انتشار ۲۱۵ هزار تن کربن دی اکسید جلوگیری کند. متخصصان انرژی بر این باورند که انرژی‌های بادی و خورشیدی تا سال ۲۰۳۰ به مقرون به صرفه‌ترین منابع تامین انرژی جهان، تبدیل خواهند شد. چشم‌اندازی امیدوارکننده که تحولی بزرگ در مبارزه با تغییرات آب و هوایی جهان ایجاد خواهد کرد.
انتشار دی اکسید کربن امسال تا هفت درصد کاهش می‌یابد
۱۳۹۹/۰۶/۲۱ / سازمان ملل متحد / قطب جنوب / روزنامه دیلی میل
انتشار دی اکسید کربن امسال تا هفت درصد کاهش می‌یابد
تهران - ایرنا - سازمان ملل اعلام کرد که امسال انتشار دی اکسید کربن در سراسر جهان می‌تواند تا هفت درصد کاهش یابد، اما تغییرات آب و هوایی بدون وقفه ادامه دارد.
سازمان هواشناسی جهانی : کرونا هم حریف آلودگی هوا نشد
۱۳۹۹/۰۶/۲۱ / کرونا / کرونا / آلودگی هوا / سازمان ملل / هواشناسی / آب / حرارت / گرما
سازمان هواشناسی جهانی : کرونا هم حریف آلودگی هوا نشد
سازمان هواشناسی جهانی با انتشار بیانیه‌ای گفت: با وجود همه گیری ویروس کرونا و اعمال قرنطینه در بسیاری از شهرها و کشورها تغییرات آب و هوایی متوقف نشده است.
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
ترامپ متهم اصلی برهم زدن نظم جهانی
روزنامه گلوبال تایمز با اشاره به خروج دولت آمریکا از توافق هسته ای، مطرح کرد که تلاش کشورها برای شکل دادن نظم نوین جهانی با یک جانبه گرایی دولت ترامپ و تلاش آن در راستای حفظ استیلای آمریکا ناسازگار است. به گزارش ایسنا، روزنامه گلوبال تایمز چین در گزارشی درباره عملکرد دولت آمریکا در عرصه بین‌المللی نوشت: 75 سال پیش تمام کشورها به طور مشترک سازمان ملل را ایجاد کرده و منشور سازمان ملل را طراحی کردند که پایه و اساس نظم نوین بین‌المللی است. طبق منشور سازمان ملل هدف بنیان‌گذاری این سازمان «نجات دادن نسل‌ها از بلای جنگ است که دو بار در طی زندگی مان اندوهی وصف‌ناپذیر برای بشریت به همراه داشته است». گلوبال تایمز در ادامه می‌نویسد: نظم ایده آل جهانی بدون شک از آنچه در واقعیت است متفاوت می‌باشد. قدرت هر …
مشکل کم آبی در مناطق عشایر نشین خراسان
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ / زندگی عشایری / کم آبی / خراسان شمالی
مشکل کم آبی در مناطق عشایر نشین خراسان
ایرنا - تغییرات آب و هوایی و خشکسالی های مداوم در نقاط مختلف دنیا باعث نابودی بسیاری از منابع آبی مانند رودخانه ها و چاه های آب شده است.این مشکل در زندگی عشایری تأثیر بیشتری داشته و موجب شده تا عده ای از عشایر استان های خراسان رضوی و شمالی در مناطق قوچان (خراسان رضوی) باروج و آشخانه (خراسان شمالی) از ادامه این گونه زندگی دست کشیده و به زندگی شهری روی آورده اند.هر چند آبرسانی با تانکر باری از مشکلات کم آبی عشایر را برداشته اما گستردگی جغرافیایی منطقه و تعداد کم تانکرها آبرسانی را با مشکلاتی مواجه کرده است.
هوا در کدام مناطق سرد می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / آب و هوا / سازمان هواشناسی / تغییرات آب و هوایی / بارش برف - باران / سرما
هوا در کدام مناطق سرد می‌شود؟
میزان نوشت: یک کارشناس سازمان هواشناسی به بررسی وضعیت جوی چند روز آینده کشور پرداخت.
وگانیسم و تغییرات آب و هوایی
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
وگانیسم و تغییرات آب و هوایی
کیوان پهلوان/ نویسنده و پژوهشگر موسیقی: وگانیسم (به فرانسوی: Véganisme)‌ یا گیاه‌خواری مطلق یک روش تغذیه و زندگی است که هدف آن حذف هر نوع محصول حیوانی چه در غذا و چه در مواد مصرفی است. مهم‌ترین دلایل وگان‌شدن افراد (کسانی که به وگانیسم اعتقاد دارند) مسائل اخلاقی یا رعایت حقوق حیوانات، حفاظت محیط‌زیست و حفظ سلامتی است. گرچه برخی به‌دلیل تفکرات معنوی رو به گیاه‌خواری کامل می‌آورند اما پایه و هدف اصلی وگان‌ها مبارزه با مفهوم عرضه و تقاضا در محصولات صنعتی است که در روند تولید آنها به حیوانات و محیط‌زیست …
انتخابات ۲۰۲۰؛ سیاست خارجی آمریکا از نگاه دو نامزد رقیب
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / روسیه / دونالد ترامپ / چین / ایالات متحده آمریکا / جو بایدن / آمریکای لاتین / آمریکا ۲۰۲۰
انتخابات ۲۰۲۰؛ سیاست خارجی آمریکا از نگاه دو نامزد رقیب
تهران-ایرنا- انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ دونالد ترامپ و جو بایدن دو نامزد رقیب این انتخابات از حزب جمهوری خواه و دموکرات را در حوزه مسائل سیاست خارجی از جمله موضع گیری در قبال چین، تغییرات آب و هوایی، مقابله با کرونا و تروریسم ، امنیت سایبری، مسائل دفاعی، دیپلماسی، مسائل تجاری، کره شمالی، روسیه و ونزوئلا به چالش کشیده است.
نیمی از اقیانوس‌های جهان تحت تأثیر تغییرات اقلیمی هستند
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / اقیانوس / تغییرات اقلیمی
نیمی از اقیانوس‌های جهان تحت تأثیر تغییرات اقلیمی هستند
محققان می گویند تاکنون نیمی از اقیانوس های جهان تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی قرار گرفته اند.
۱۳۹۹/۰۶/۰۲
زمین خواهد سوخت!‏
[ترجمه فرشاد رضایی] نِیومی کلاین، روزنامه‌نگار کانادایی که بیشتر به‌دلیل‌ نقدهایش بر جهانی‌سازی ‏شرکتی مشهور شده از فعالان بزرگ سیاسی ضدجهانی‌سازی نئولیبرالی است و خواهان تغییر آن ‏به گونه‌ای است که اثرات زیان‌بار اقتصادی، سیاسی و محیط‌زیستی آن حذف شود. او در‌سال ۲۰۰۰ ‏کتاب «بدون مارک» را منتشر کرد که به جنبش ضد جهانی‌سازی تبدیل شد. او در این کتاب، فرهنگ ‏مصرفی برندمحور و عملکرد شرکت‌های بزرگ را مورد حمله قرار داده ‌است. کتاب دیگر او «دکترین ‏شوک: ظهور سرمایه‌داری فاجعه» در جدول آثار پرفروش نیویورک تایمز قرار گرفت و «نه به لوگوهای ‏تجاری» با اشاره به عصر شکل‌گیری برندها …
۱۳۹۹/۰۶/۰۱
سخنرانی سرنوشت‌ساز بایدن
اگر جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در رقابت‌های انتخاباتی ایالات‌متحده به عنوان چهل و ششمین رییس‌جمهور امریکا انتخاب شود، بعدها از سخنرانی پنجشنبه شب او در شب اعلام رسمی نامزدی‌اش با عنوان لحظه «تعیین سرنوشت یک مرد و همگرایی یک ملت» یاد می‌کنند. نامزد دموکرات‌ها توانست با مهم‌ترین سخنرانی زندگی‌اش و وعده مقابله با ترس، تاریکی و طاعون دولت ترامپ به کمک نور، عشق و امید، محبوبیت خود را به عنوان نامزد پیشرو ارتقا بخشد. به گزارش «سی‌ان‌ان»، ترامپ و کارزار انتخاباتی‌اش ماه‌هاست تلاش می‌کنند بایدن 77 ساله را به عنوان پیرمردی حواس‌پرت معرفی کنند که دست‌هایش می‌لرزد و تندروهای چپ‌گرا در حزب دموکرات …
۱۳۹۹/۰۵/۳۱
30درصد راه‌های روستایی قزوین نیازمند بهسازی است
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قزوین گفت: ۳۰درصد راه‌های آسفالت روستایی نیز به دلیل تغییرات آب و هوایی، فعالیت معادن و عبور بارهای غیرمجاز نیاز به لکه گیری و بهسازی دارند.به گزارش خبرنگار ابتکار از قزوین؛ جواد حق لطفی، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قزوین گفت: این استان دارای ۶هزار و ۶۷۷کیلومتر راه است که از این میزان پنج هزار کیلومتر راه روستایی و بقیه راه‌های شریانی اعم از آزادراه، بزرگراه و راه اصلی هستند.حق لطفی اضافه کرد: ۷۳۷کیلومتر از راههای روستایی این استان که عمدتا روستاهای بیش از بیست و ۵۰خانوار را تشکیل می‌دهند راه شوسه بوده و آسفالت آنها نیازمند ۴۵۰میلیارد تومان اعتبار است.او ادامه داد: همچنین ۳۰درصد راه‌های آسفالت روستایی نیز به دلیل تغییرات آب و هوایی، فعالیت …
هشدار مرکل درباره تشدید اوضاع وخیم انسانی در دنیا به‌دنبال بحران‌های بین‌المللی
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / اخبار "آلمان" / آنگلا مرکل
هشدار مرکل درباره تشدید اوضاع وخیم انسانی در دنیا به‌دنبال بحران‌های بین‌المللی
صدر اعظم آلمان درباره تشدید شرایط اضطراری بسیاری انسان‌ها در دنیا پیامد بحران کرونا و تغییرات آب و هوایی بخصوص در مناطق بحرانی هشدار داد.
ورود  انرژی های تجدید پذیر به عرصه  انتخاباتی آمریکا
۱۳۹۹/۰۵/۲۵ / دونالد ترامپ / تغییرات آب و هوایی / انتخابات امریکا / انرژی های تجدیدپذیر
ورود انرژی های تجدید پذیر به عرصه انتخاباتی آمریکا
کارزار انتخاباتی «جو بایدن»، رقیب «دونالد ترامپ» در انتخابات پیش روی ایالات متحده آمریکا طرحی جامع برای انرژی تهیه کرده است که هدف آن رسیدن به انرژی ۱۰۰ درصد پاک تا سال ۲۰۵۰ عنوان شده است.
عبور آب و هوای زمین از نقطه بازگشت‌پذیر
۱۳۹۹/۰۵/۲۵ / گرمایش زمین / یخجال طبیعی / ذوب شدن / تغییرات آب و هوایی
عبور آب و هوای زمین از نقطه بازگشت‌پذیر
از سال ۲۰۰۰ و در طی مدت زمان کوتاه ۵-۶ ساله، میزان ذوب یخ به طرز چشمگیری افزایش یافت. در این سال‌ها به صورت سالانه حدود ۵۰۰ گیگاتن یخ ذوب می‌شود، اما تغذیه یخچال‌های طبیعی افزایش نیافته است.
ناشرهری‌پاتر، امتیاز کتاب دالایی‌لاما را گرفت
۱۳۹۹/۰۵/۲۱
ناشرهری‌پاتر، امتیاز کتاب دالایی‌لاما را گرفت
انتشارات بلومسبری، صاحب امتیاز کتاب‌های هری‌پاتر توانست رقبای انگلیسی خود را کنار بزند و امتیاز چاپ کتاب جدید دالایی­‌لاما، رهبر بوداییان تبت را کسب کند.  به گزارش بوکسلر، «جیم مارتین» ویراستار ارشد انتشارات بلومسبری عنوان این کتاب را «تنها خانه ما» اعلام کرده است که فقط جلد این کتاب را در اختیار رسانه‌ها قرار داده است. امتیاز چاپ این کتاب را در آمریکا و کانادا انتشارات هارپرکالینز گرفته است.  رهبر بوداییان تبت در این کتاب از رهبران سیاسی جهان خواسته است که تغییرات آب و هوایی در کره زمین را جدی بگیرند …
پرسش‌های بی‌پاسخ
۱۳۹۹/۰۵/۱۹
پرسش‌های بی‌پاسخ
در سال 2019، سازمان بین‌المللی کار در اعلامیه صدمین سال تاسیس خود، آینده کار را دستور اصلی قرار داد و در این اعلامیه تحولات و دگرگونی دنیای کار را به رسمیت شناخت. به‌دنبال این بحث، تنظیم آینده کار براساس نوآوری در تکنولوژی، تغییرات انتقال جمعیتی، تغییرات آب و هوایی و جهانی شدن یا جهانی‌سازی ضروری دانسته شد. به‌دلیل اینکه پس از 100 سال فعالیت مشترک کشورهای جهان، فقر، نابرابری، بی‌عدالتی، جنگ و فجایع دیگر، همچنان سرنوشت مشترک و سعادت بشر را تهدید می‌کند، طراحی نقشه راه با اقدامات سازمان و اجزای سه‌جانبه آن یعنی دولت‌ها، کارگران و کارفرمایان را برای شکل دادن به یک رویکرد انسان محور در آینده کار به‌عنوان یک اصل ثابت توصیه کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۸ / گرمایش جهانی / تغییرات آب و هوایی
روند افزایش دمای ایران در ۵۰ سال اخیر را ببینید/ نمودار
تغییر اقلیم باعث گرم‌تر شدن هوا در ایران شده است.
چه بلایی بر سر خرس‌های قطبی تا پایان قرن می‌آید؟/ عکس
۱۳۹۹/۰۵/۱۸ / خرس / تغییرات آب و هوایی / گرمایش جهانی
چه بلایی بر سر خرس‌های قطبی تا پایان قرن می‌آید؟/ عکس
براساس مطالعه‌ای که در مجله نیچر منتشر شده است، تا سال‌ ۲۰۴۰ به احتمال زیاد خرس‌های قطبی با مشکلاتی در تولید مثل روبرو شده و این موضوع منجر به انقراض‌های محلی می‌شود.
تغییر اقلیم را در ایران ببینید؛ افزایش دما، افزایش تبخیر و تشدید خشکسالی
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / تغییرات آب و هوایی / گرمایش جهانی / کم آبی - خشکسالی
تغییر اقلیم را در ایران ببینید؛ افزایش دما، افزایش تبخیر و تشدید خشکسالی
دمای ایران در ۵۰ سال اخیر حدود دو درجه سلسیوس بیشتر شده است.
تهدید امنیت غذایی در انگلیس در سایه کرونا، برگزیت و تغییرات اقلیمی
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ / ویروس کرونا / اتحادیه اروپا / انگلستان / هراس جهانی از ویروس کرونا
تهدید امنیت غذایی در انگلیس در سایه کرونا، برگزیت و تغییرات اقلیمی
لندن – ایرنا – کمیته پارلمانی مواد غذایی مجلس عوام انگلیس هشدار داده که سه عامل بحران کرونا، خروج لندن از اتحادیه اروپا و تغییرات آب و هوایی اصلی ترین تهدید برای امنیت غذایی میلیون‌ها نفر در انگلیس بشمار می‌روند.
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
تجربه درد
گاه درد ما را به شکنندگی و محدودیت خودمان عمیقا آگاه می‌کند، متواضع‌مان می‌سازد، فهم بهتری از خودمان به ما می‌دهد و شیوه نگریستن ما را به عالم دگرگون می‌کند. چهارشنبه گذشته، روزی که یادداشت «درد دویدن» منتشر شد، دردی را تجربه کردم که آزمونی بود برای ارزیابی آنچه نوشته بودم. می‌خواستیم به قله دماوند صعود کنیم. به لحاظ بدنی و ذهنی آماده بودم. شب به گوسفندسرا رسیدیم و قرار بود شب را آنجا بمانیم، صبح راهی بارگاه سوم شویم، شب را آنجا بمانیم و فردایش به سمت قله برویم. کوله‌پشتی خودم را بر دوش انداختم و کفش و دیگر وسایل را به دست گرفتم و به سوی جایی که قرار بود چادرها را برپا کنیم، رفتم. هنوز چند گام برنداشته بودم که زمین خاکی کمی شیبدار شد. خواستم بالا …
الحاق کرانه‌باختری منابع آب و غذای منطقه را تهدید می‌کند
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / الحاق کرانه باختری
الحاق کرانه‌باختری منابع آب و غذای منطقه را تهدید می‌کند
نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که طرح برنامه‌ریزی شده اسرائیل برای الحاق اراضی کرانه باختری رود اردن می‌تواند منابع آب و امنیت غذایی در منطقه را به مخاطره اندازد و پیامدهای تغییرات آب و هوایی سختی را در پی داشته باشد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
تولید روزانه ۴۰۰ تن پسماند خطرناک در استان تهران
معاون فنی محیط زیست استان تهران گفت: بدون شناخت فرآیند تحول و تاریخ محیط زیست و طبیعت، نمی‌توانیم تصمیمات درستی بگیریم.به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، محمدعلی حسین پور اظهار کرد: ساختارهای غیرمحیط‌زیستی مانند ساختار اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ... به طور مستقیم و غیرمستقیم بر عملکرد محیط زیستی تاثیر می‌گذارند و عملکرد محیط‌زیستی نتیجه پیچیده و گسترده‌ای از شکل‌های محیط زیست با دیگر نهادهای غیرمحیط‌زیستی است. وی با اشاره به اینکه در استان تهران به طور مثال سرانه پسماند شهری ۷۵۰ تا ۸۰۰ گرم به ازای هر نفر است، پسماند خطرناک ۴۰۰ تن در روز و میزان تولید پسماند صنعتی ۲۸۰۰ تن در روز است، اظهارکرد: این در حالی است که درصد بازیافت پسماندهای عادی در حدود ۵۰۰ تن در روز است که این میزان …
اختلال در زنجیره عرضه
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
اختلال در زنجیره عرضه
همه‌گیری ویروس کرونا به مرگ بیش از نیم میلیون نفر در جهان منجر شده و این رقم همچنان در حال افزایش است. در گزارشی که به تازگی از سوی آکسفام منتشر شده آمده است، بحران گرسنگی که تحت تاثیر همه‌گیری کرونا شدت پیدا کرده است، می‌تواند به مرگ‌های بیشتری در هر روز نسبت به مرگ‌های حاصل از ابتلا به کرونا منجر شود. پایان سال‌جاری هر روز حدود ۱۲ هزار نفر در جهان از گرسنگی حاصل از همه‌گیری کرونا جان خود را از دست خواهند داد. در مقابل، داده‌های منتشرشده از سوی دانشگاه جانز‌هاپکینز نشان می‌دهد مرگبارترین روز همه‌گیری کرونا هفدهم ماه آوریل بود که در آن ۸۸۹۰ نفر جان خود را از دست دادند. مدیر آکسفام می‌گوید: «همه‌گیری کرونا جدیدترین بحران برای میلیون‌ها نفر است که از پیش با اثرات جنگ، تغییرات آب و هوایی، نابرابری …
تغییرات آب و هوایی خرس های قطبی را منقرض می کند
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / گرمایش زمین / خرس قطبی / گونه های در حال انقراض
تغییرات آب و هوایی خرس های قطبی را منقرض می کند
طبق تحقیقی جدید با ادامه روند گرمایش زمین احتمال دارد تا ۲۱۰۰ خرس های قطبی منقرض شوند.
۱۳۹۹/۰۴/۱۵
افزایش دما نوار ساحلی را غیرقابل سکونت می‌کند
[امین شول سیرجانی] تغییرات اقلیمی واقعیت است یا افسانه؟ این سوال از نظر بسیاری از کارشناسان پیش پا افتاده و مبتدیانه است. بسیاری از کارشناسان ‏تغییرات اقلیمی، محیط‌زیست، جغرافیا و رشته‌های دیگر تغییرات آب و هوایی را به‌عنوان واقعیت پذیرفته‌اند اما گویی در ایران و ‏برخی دیگر از کشورها هنوز این واقعیت درک نشده است. مجید شفیع‌پور، رئیس موسسه ملی تغییرات اقلیمی و محیط‌زیست دانشگاه ‏تهران در گفت‌وگو با «شهروند» با بدیهی دانستن تغییرات اقلیمی و اثر آن بر وضع زیستن انسان‌ها کوشیده است دورنمای آثار تغییرات ‏آب و هوایی را بر اقلیم ایران مشخص کند. او ازجمله پژوهشگرانی است که می‌کوشد دقیق و مبتنی بر داده‌های علمی سخن بگوید. از …
پایان جهانی که می شناختیم نزدیک است
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ / همه گیری کرونا / بحران اقتصادی جهانی / موج دوم همه گیری / انتخابات ریاست جمهوری امریکا / احتمال پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا / تنش های ژئوپلیتیک / جنگ سرد آسیا / تغییرات آب و هوایی
پایان جهانی که می شناختیم نزدیک است
همه گیری کووید ۱۹ بیش از اینکه یک فاجعه بهداشت عمومی باشد، یک واقعه تعریف کننده تاریخ با پیامدهای گسترده در توزیع جهانی ثروت و قدرت است. با سقوط آزاد اقتصادها و افزایش تنش های ژئوپلیتیک، بازگشت به حالت عادی یا آنچه پیشتر عادی تعریف می شد، وجود ندارد. گذشته، گذشته و اکنون فقط آینده مانده است.
باد شدید در ۹ استان می‌وزد
۱۳۹۹/۰۴/۱۳ / سازمان هواشناسی / آب و هوا / تغییرات آب و هوایی
باد شدید در ۹ استان می‌وزد
میزان نوشت: یک کارشناس سازمان هواشناسی کشور از وزش باد شدید در ۹ استان خبر داد.
مصرف آب شرب تهران رکورد زد/۴۷درصدآب شرب را پرمصرف‌ها مصرف می‌کنند
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / کم آبی - خشکسالی / بارش برف - باران / تغییرات آب و هوایی
مصرف آب شرب تهران رکورد زد/۴۷درصدآب شرب را پرمصرف‌ها مصرف می‌کنند
مدیرعامل آبفای استان تهران گفت:مصرف آب دیروز در تهران به ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار مترمکعب رسید که پیش بینی می‌شود در روزهای گرم آینده به ۴ میلیون مترمکعب نیز برسد که رکورد بی سابقه ای است.
۱۳۹۹/۰۴/۰۷
شکاف جهان واقعی است و ما شاهد تعمیق آن هستیم
دبیرکل سازمان ملل گفت: بزرگترین دستاورد این نهاد بین‌المللی با نزدیک شدن به هفتاد و پنجمین سالروز تشکیل آن، این است که از زمان جنگ جهانی دوم مهم‫ترین قدرت‌های جهانی با یکدیگر جنگ نکرده‌اند و از وقوع جنگ هسته‌ای جلوگیری شده است. او گفت بزرگ‫ترین ناکامی آن ناتوانی‌اش در جلوگیری از اشاعه درگیری‌های متوسط و کوچک بوده است. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در مصاحبه با آسوشیتدپرس در آستانه سالروز امضای منشور این نهاد به سال ۱۹۴۵ در سان فرانسیسکو گفت، حتی در دوران «رویارویی بزرگ» میان اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده و با تمام مشکلاتی که امروز در جهان وجود دارد «ما رویارویی مهمی در میان قدرت‌های بزرگ نداریم». اما گوترش گفت، بزرگ‫ترین ناامیدی او به عنوان دبیرکل سازمان ملل متحد، درد و رنج بیشماری است …
شکایت دادستان آمریکا از غول‌های نفتی به علت آسیب به محیط زیست
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / آلودگی هوا / آلودگی های زیست محیطی
شکایت دادستان آمریکا از غول‌های نفتی به علت آسیب به محیط زیست
دادستان کل ایالت مینه‌سوتا در شمال آمریکا دادخواستی را علیه شرکت‌های نفتی اکسون، مؤسسه نفت آمریکا (API) و شرکت صنایع کوک تنظیم کرد و اعلام کرد که این شرکت‌ها چندین دهه مردم را در مورد تغییرات آب و هوایی فریب داده اند.
گوترش: مشکلات کنونی جهان با چند جانبه گرایی قابل حل است
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / ویروس کرونا / آنتونیو گوترش / سازمان جهانی بهداشت / هراس جهانی از ویروس کرونا
گوترش: مشکلات کنونی جهان با چند جانبه گرایی قابل حل است
تهران- ایرنا- دبیرکل سازمان ملل مشکلات اصلی جهان را مقابله با ویروس کرونا، بی عدالتی های گسترده و تغییرات آب و هوایی دانست و راه برون رفت از این مشکلات را بازگشت به چند جانبه گرایی خواند.
ببینید | آخرین پیش بینی وضعیت آب و هوایی کشور در روزهای آینده
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / سازمان هواشناسی / گرما / تغییرات آب و هوایی
ببینید | آخرین پیش بینی وضعیت آب و هوایی کشور در روزهای آینده
امیر سرکرده کارشناس سازمان هواشناسی، از گرم شدن تدریجی هوا در روزهای اول تیر خبر داد.
نوستراداموس درباره سال ۲۰۲۰ چه پیشگویی کرده بود؟
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / نوستراداموس / پیشگویی / دونالد ترامپ / سبک زندگی / پارسی خبر / جنگ
نوستراداموس درباره سال ۲۰۲۰ چه پیشگویی کرده بود؟
پیروان نوستراداموس و طرفداران تئوری توطئه اعتبار او را به پیشگویی آینده و اتفاقات جهانی می‌دانند، پیشگویی‌هایی که او آن‌ها را در رباعیاتی رمزنگاری‌شده نوشته است. گفته می‌شود که نوستراداموس ظهور آدولف هیتلر در سال ۱۹۳۳ و همچنین آتش‌سوزی بزرگ لندن در سال ۱۶۶۶ را نیز پیشگویی کرده بود. کریگ همیلتون، پیشگوی بریتانیایی، رخدادهایی را از سال ۲۰۲۰ پیشگویی کرده بود که شباهت‌های عجیبی با پیشگویی‌های نوستراداموس دارد. در این مطلب سعی بر این بوده که تعدادی از پیشگویی‌های نوستراداموس از سال ۲۰۲۰ را برایتان بازگو کنیم و شباهت‌هایش با پیشگویی‌های همیلتون را نیز بررسی خواهیم کرد. جنگ، استیضاح ترامپ و افزایش مخاطره‌آمیز سطح آب دریاها یکی از تشابهات پیشگویی‌های نوستراداموس از سال ۲۰۲۰ و پیشگویی‌های همیلتون مرگ …
دریافت وام ۹.۲ میلیون دلاری تاجیکستان برای مقابله با تغییرات آب و هوایی
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / دوشنبه / سازمان ملل متحد / برنامه عمران ملل متحد / آسیای میانه
دریافت وام ۹.۲ میلیون دلاری تاجیکستان برای مقابله با تغییرات آب و هوایی
تهران- ایرنا - تاجیکستان برای راه اندازی پروژه‌ای با هدف معرفی یک رویکرد بلند مدت به منظور افزایش مقاومت کشاورزان و دامداران در برابر تغییرات آب و هوایی، یک وام ۹.۲ میلیون دلاری از برنامه عمران ملل متحد دریافت کرد.
۱۳۹۹/۰۳/۲۲
ثبت گرم‌ترین ماه در تاریخ کره زمین
محققان مرکز تغییرات آب و هوایی کوپرنیوس تاکید کرده‌اند که ماه مه سال‌جاری، گرم‌ترین ماه مه تاریخ بوده است و پیش‌بینی می‌شود که سال 2020 یکی از 10 سال گرم تاریخ باشد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» فریا وامبورگ، یکی از محققان مرکز کوپرنیوس که وظیفه رصد تغییرات آب و هوایی در اتحادیه اروپا را عهده‌دار است، در این باره به سی‌ان‌بی‌سی گفت که ماه گذشته (مه) گرم‌ترین مه تاریخ ثبت شده بوده است و این موضوع به‌طور قطع یک زنگ خطر است. وی افزود: حتی نگران‌کننده‌تر از این موضوع آن است که دمای متوسط 12 ماه گذشته، به یکی از گرم‌ترین 12 ماهه از ابتدای ثبت داده‌های آب و هوایی تاکنون بدل شده است. به اعتقاد وی بیش از 98 درصد احتمال دارد که سال‌جاری در میان یکی از پنج سال گرم تاریخ ثبت شده …
کشت برنج در خوزستان بشرط افزایش آب سدها/ ۷۰ درصد آب مصرفی در محصولات کم‌آب است
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / کشاورزی / محصولات کشاورزی / کمیسیون کشاورزی و امور آب مجلس / تغییرات آب و هوایی
کشت برنج در خوزستان بشرط افزایش آب سدها/ ۷۰ درصد آب مصرفی در محصولات کم‌آب است
ایلنا نوشت:‌ به گفته معاون آب و خاک وزارت کشاورزی مقرر است که در استان خوزستان به شرط کافی بودن آب در رشد سدها، امتیاز کشت برنج از مردم سلب نشود.
سرعت گرمایش جهانی با از دست دادن اقیانوس‌ها افزایش می‌یابد
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / سازمان حفاظت محیط زیست / محیط زیست دریایی
سرعت گرمایش جهانی با از دست دادن اقیانوس‌ها افزایش می‌یابد
تهران - ایرنا - مدیرکل دفتر حفاظت از زیست بوم‌‎های دریایی و سواحل دریایی سازمان محیط‌زیست تاکید کرد: دریاها و اقیانوس‌ها حدود ۸۳ درصد کربن تولید شده را جذب می‌کنند بنابراین اگر این پهنه‌های آبی را از دست بدهیم سرعت گرمایش جهانی و تغییرات آب و هوایی به شدت افزایش می‌یابد.
آشنایی با بیماری های چشمی/ علت بیرون زدگی چشم‌ها چیست؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / بیماری چشم / بینایی / خشکی چشم / سبک زندگی / پارسی خبر
آشنایی با بیماری های چشمی/ علت بیرون زدگی چشم‌ها چیست؟
چشم‌ها از جمله حساس‌ترین و آسیب پذیرترین قسمت‌های بدن ما هستند. اما یک آسیب دیدگی یا نیاز به دریافت نسخه‌ای جدید برای اصلاح مشکلات چشم تنها دلایلی نیستند که می‌توانند ما را راهی مطب چشم پزشک کنند. به توجه به آسیب پذیری بالای چشم ها، نشانه و علائمی که در این اندام‌ها شکل می‌گیرند همانند خارشی که از بین نمی‌رود یا تغییرات ناگهانی در قدرت بینایی نباید نادیده گرفته شوند. حرکات غیرعادی چشم اگر احساس می‌کنید که چشم‌های شما بدون این که تلاشی برای حرکت دادن آن‌ها انجام دهید به عقب و جلو می‌روند باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. این می‌تواند نشانه‌ای از یک ضایعه در عضلات چشم یا آسیب عصبی باشد، اما احتمال این که به مساله‌ای جدی‌تر نیز اشاره داشته باشد، وجود دارد. دیسمتری حرکات سریع چشم (saccadic dysmetria) …
ضرورت حفاظت از «جام زرین پاییزه»
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / استانی-علمی و آموزشی / گیاهان دارویی / گونه درحال انقراض / انقراض / پژوهش
ضرورت حفاظت از «جام زرین پاییزه»
گل "جام زرین پاییزه" گیاهی ارزشمند است که  به دلایل مختلفی مانند تغییرات آب و هوایی و چرای بی‌رویه در رویشگاه‌های بومی و طبیعی آن و عدم حفاظت لازم، به‌شدت در معرض انقراض قرار گرفته است و چنانچه به طور جدی مورد توجه، پژوهش و سازگاری قرار نگیرد، با خطر انقراض مواجه خواهد شد.
چامسکی: کاخ سفید اسیر یک خود بزرگ‌پندار و جامعه‌گریز شده است
۱۳۹۹/۰۳/۰۵
چامسکی: کاخ سفید اسیر یک خود بزرگ‌پندار و جامعه‌گریز شده است
نوآم چامسکی، زبان‌شناس و فیلسوف آمریکایی و از تحلیلگران سیاسی سرشناس هشدار داد، واشنگتن در مسیری پرآشوب قرار گرفته و هیچ برنامه فدرالی برای مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا در دست ندارد، ضمن اینکه از بودجه مربوط به سلامت عمومی کاسته و از طرف دیگر تبعات تغییرات آب و هوایی را هم نادیده می‌گیرد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •