چهارشنبه, ۲۵ تیر, ۱۳۹۹ / 15 July, 2020
تورم خوراکی‌ها
کاهش ۶۰ درصدی قیمت پیاز در بهار امسال / مرغ دوباره گران شد
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / افزایش قیمت خوراکی‌ها / اقلام خوراکی / تورم خوراکی‌ها
کاهش ۶۰ درصدی قیمت پیاز در بهار امسال / مرغ دوباره گران شد
بیشترین کاهش قیمت طی یک‌ماهه خرداد ماه متعلق به پیاز بوده، به طوری که قیمت آن با افت بیش از ۲۳ درصدی از ۴۵۰۰ تومان در اردیبهشت ماه به حدود ۳۴۰۰ تومان در خرداد ماه رسیده است. نوشته کاهش ۶۰ درصدی قیمت پیاز در بهار امسال / مرغ دوباره گران شد اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
بررسی فاصله تورمی دهک‌ها در بهار ۹۹
بررسی شدت اصابت تورم بر دهک‌ها نشان می‌دهد نرخ تورم در فصل گذشته کاهش یافته و به تناسب آن فاصله بین نرخ تورم دهک اول (قشر کم‌برخوردار) و دهک دهم (ثروتمندان جامعه) همواره در حال افزایش بوده و از رقم ۳.۴ درصد در فروردین‌ماه به ۴.۲ درصد رسیده است.به گزارش ایرنا، هر جامعه‌ای به لحاظ درآمد و مصرف به ۱۰ گروه تقسیم‌بندی می‌شوند که به هرکدام از این گروه‌ها دهک می‌گویند. دهک اول قشر کم برخوردار جامعه و ثروتمندان در دهک دهم قرار دارند. دهک‌های کم‌درآمد به علت درآمد کمتر، هزینه کمتری را به تفریح و سرگرمی و حتی بهداشت و درمان اختصاص می‌دهند. بنابراین وزن این کالاها در سبد مصرفی آنها کمتر است. در مقابل بیشترین سهم را خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها دارند. بیش از ۴۰ درصد از سبد مصرفی گروه‌های کم‌درآمد را خوراکی‌ها …
برای حفظ قدرت خرید بازنشستگان باید یک میلیون و ۱۸۰ هزار تومان به مستمری‌ها اضافه شود/ آیا بازنشستگان تامین اجتماعی «مزایای مزدی» خواهند گرفت؟!
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / کاظم فرج الهی / همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی / اکبر شوکت (عضو کارگری هیات امنای سازمان تامین اجتماعی) / افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی در سال 99 / دریافتی بازنشستگان تامین اجتماعی در سال 99 / افزایش 26 درصدی مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی در سال 99 / حق مسکن و مزایای مزدی بازنشستگان تامین اجتماعی
برای حفظ قدرت خرید بازنشستگان باید یک میلیون و ۱۸۰ هزار تومان به مستمری‌ها اضافه شود/ آیا بازنشستگان تامین اجتماعی «مزایای مزدی» خواهند گرفت؟!
ایلنا: آیا بازنشستگان بازهم باید حقوق خرداد را بر اساس مستمری سال قبل دریافت کنند؛ در شرایطی که همه هزینه‌های زندگی چند ده درصد گران شده، حتی نرخ تورم خوراکی‌ها در…
بیشترین تورم مربوط به خوراکی‌ها با 42 درصد افزایش قیمت
۱۳۹۹/۰۲/۲۰ / افزایش قیمت / تورم / حمل و نقل / رایانه / قهوه
بیشترین تورم مربوط به خوراکی‌ها با 42 درصد افزایش قیمت
مرکز آمار کشور اعلام کرد: نرخ تورم کل کشور در سال گذشته ٣٤.٨ درصد، مناطق شهری ٣٤.٤ درصد و مناطق روستایی ٣٧.٣درصد بوده است.
تورم خوراکی‌ها در سال گذشته چند درصد بود؟
۱۳۹۹/۰۲/۱۸
تورم خوراکی‌ها در سال گذشته چند درصد بود؟
نرخ تورم گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» در سال 1398 برای کل کشور 42,6 درصد، مناطق شهری 42.7 درصد و مناطق روستایی 42.2 درصد بوده است.
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
دهک فقیر در تیررس تورم کرونایی
در فروردین امسال، تورم ماهانه کل کشور به 2.1 درصد رسید که فقیرترین دهک هزینه‌ای، تورم 2.7 درصدی را تحمل کرده و فشار تورم بر ثروتمندترین دهک هزینه‌ای فقط 1.7 درصد بوده است. موج گرانی کالاهای بهداشتی و خوراکی‌ها در دوره شیوع کرونا، می‌تواند یکی از عوامل اصلی این اتفاق باشد. به گزارش همشهری، داده‌های مرکز آمار ایران، از احتمال دوباره فشار تورمی به دهک‌های فقیر جامعه حکایت دارد، زیرا بخش عمده سبد دهک‌های فقیر کم‌درآمد در ایران را گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها تشکیل می‌دهد و فعلا شیب افزایش تورم این …
دمای خوراکی‌ها در نیمه زمستان
۱۳۹۸/۱۲/۱۲
دمای خوراکی‌ها در نیمه زمستان
ماه گذشته خوراکی‌ها تورم 8/ 0 درصدی را ثبت کردند. اما داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد از 24 کالای منتخب، 9 کالا تورم ماهانه بیشتری را ثبت کرده بودند. بیشترین رشد قیمت مربوط به پیاز با نرخ تورم ماهانه 46 درصد بوده است. از سوی دیگر، در یازدهمین ماه سال، قیمت‌ها در 4 کالای منتخب خیار، گوجه‌فرنگی، گوشت قرمز و رب گوجه‌فرنگی، کاهشی بوده است. همچنین قیمت گوشت مرغ نیز در یک‌سال منتهی به بهمن 98، افت قیمت را تجربه کرد.
۳ عامل مسلط در افزایش نرخ تورم بهمن‌ماه
۱۳۹۸/۱۲/۱۱
۳ عامل مسلط در افزایش نرخ تورم بهمن‌ماه
افزایش بهای حمل و نقل، اجاره مسکن و قیمت خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها سه عامل مسلط در افزایش ۱.۱ درصدی نرخ تورم در بهمن‌ماه ۱۳۹۸ بوده‌اند.
ایران در لیست سیاه ‏FATF ‎‏ یعنی چه؟ /مردم با انتخابات قهر نکردند/مدیرمسئول کیهان: با تفنگ خالی ‏FATF‏ تهدید نکنید! ‏
۱۳۹۸/۱۲/۰۳
ایران در لیست سیاه ‏FATF ‎‏ یعنی چه؟ /مردم با انتخابات قهر نکردند/مدیرمسئول کیهان: با تفنگ خالی ‏FATF‏ تهدید نکنید! ‏
پایان رقابت، نوبت خدمت، آخرین وضعیت حال محمدرضا شجریان، کرونا در فاز دلهره و شایعه، ایران در لیست سیاه ‏FATF، ‏آرامش نسبی قیمت خوراکی‌ها پس از جهش ابتدای سال، تعبیر جشن ملی برای انتخابات توسط رهبر انقلاب، رأی به مجلس ‏جدید، حمله موشکی انصارالله به آرامکو، نرخ تورم بهمن؛ ۳۷ درصد و تحریم ۵ عضو شورای نگهبان در روز انتخابات از ‏مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است. ‏
کنترل نرخ تورم، از رویا تا واقعیت
۱۳۹۸-۱۱-۰۵
کنترل نرخ تورم، از رویا تا واقعیت
آن‌طور که آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد، تا پایان آذرماه سال جاری، تورم سالانه به 40 درصد، تورم مربوط به خوراکی‌ها به 55.7 درصد و تورم غیرخوراکی و خدمات به 33.4 درصد رسیده است.
جدول نرخ تورم اقلام خوراکی در دی‌ماه | بیشتر افزایش قیمت مربوط به کدام اقلام بود؟
۱۳۹۸/۱۱/۰۲
جدول نرخ تورم اقلام خوراکی در دی‌ماه | بیشتر افزایش قیمت مربوط به کدام اقلام بود؟
بررسی جداول مراکز آمار نشان می‌دهد که نرخ تورم پنج قلم از خوراکی‌ها کاهش یافته است و در این بین گروه سبزیجات با ۴/۲ درصد کاهش در صدر قرار دارند. 
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / تورم / تورم کالاهای اساسی / مرکز آمار ایران / نرخ تورم
جزئیات نرخ تورم اقلام خوراکی در دی‌ ماه
بررسی جداول مراکز آمار نشان می‌دهد که نرخ تورم پنج قلم از خوراکی‌ها در دی ماه کاهش یافته است و در این بین گروه سبزیجات با ۴.۲ درصد کاهش در صدر قرار دارند.
ارتفاع تورم در ۳۱ استان
۱۳۹۸/۱۰/۲۴
ارتفاع تورم در ۳۱ استان
بررسی ارتفاع تورم در ۳۱ استان نشان می‌دهد اختلاف ارتفاع در بهترین و بدترین استان، به ۱۳ درصد رسیده است. براساس گزارش مرکز آمار، نرخ تورم ۱۲ماهه در استان ایلام معادل ۶/ ۴۸ درصد در آذر بوده که بالاترین عدد در بین استان‌های کشور است. تعقیب‌کنندگان نزدیک این استان، لرستان و خراسان جنوبی هستند. از آن سو، کمترین ارتفاع تورم در فارس و قم ثبت شده است. در این استان‌ها نرخ تورم میانگین در بازه ۳۵ درصد قرار دارد. نکته‌ای که وجود دارد اینکه همچنان نرخ تورم ۱۲ ماهه گروه خوراکی‌ها در سطح بالایی قرار دارد.…
تبخیر سریع بنزین از تورم خوراکی‌ها / تورم بالای «سالاد شیرازی»
۱۳۹۸/۱۰/۱۰
تبخیر سریع بنزین از تورم خوراکی‌ها / تورم بالای «سالاد شیرازی»
مرکز‌ آمار ایران در گزارش آذر ماه سال جاری، متوسط قیمت 24 قلم خوراکی در مناطق شهری را منتشر کرده است و بررسی آمارها نشان می‌دهد اثری از تورم بنزین در قیمت خوراکی‌ها مشاهده نمی‌شود. شاید تنها خوراکی که در آذرماه سازناکوک می‌زند و روند غیر متعارفی را ثبت کرده، «گوجه فرنگی» است که افزایش قیمت این کالا نیز به دلیل کاهش عرضه در بازار به دلیل نوسانات فصلی بوده است. بسیار از مسوولان نیز سرمازدگی را عامل افزایش قیمت این محصول عنوان کردند.
تورم خوراکی‌ها ۵۵.۷ درصد است/ تورم ۱۳ استان بالاتر از میانگین کشور
۱۳۹۸/۱۰/۰۶ / تورم / وضعیت اقتصاد
تورم خوراکی‌ها ۵۵.۷ درصد است/ تورم ۱۳ استان بالاتر از میانگین کشور
تورم ۱۲ ماهه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها که سهم قابل توجهی در سبد مصرفی خانوار دارند، در آذرماه امسال ۵۵.۷ درصد بوده است.
۲۵۰ هزار تومان برای یک دقیقه بیشتر!
۱۳۹۸-۰۹-۳۰
۲۵۰ هزار تومان برای یک دقیقه بیشتر!
یلدای امسال در حالی فرا رسیده است که افزایش قیمت خوراکی‌ها نسبت به سال گذشته، توان خانوارها برای تهیه ملزومات این شب را به‌ شدت کاهش داده است. اگرچه نرخ رشد تورم انواع میوه و تره‌بار، شیرینی، آجیل و خشکبار نسبت به سال گذشته کاهش نشان داده، اما با این حال، مشاهده قیمت‌ها در بازار، نگرانی‌های سرپرستان خانوار برای چگونگی تهیه این اقلام را افزایش داده است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۱
اثر کمرنگ بنزین در خوراکی‌ها
بررسی آمارهای خوراکی‌ها در آبان‌ماه نشان می‌دهد که عمده افزایش قیمت‌ها به‌دلیل نوسانات فصلی بوده و هنوز اثر افزایش قیمت بنزین در خوراکی‌ها منعکس نشده است. بیشترین افزایش قیمت در گوجه‌فرنگی و پیاز بوده که این افزایش قیمت در سال‌های گذشته و در آغاز فصل سرما طبیعی بوده است. مرکز آمار ایران، گزارش خوراکی‌ها را در آبان‌ماه سال جاری منتشر کرده است. این گزارش از یک جهت می‌تواند مهم باشد که اولین گزارش خوراکی بعد از افزایش قیمت بنزین است، اما نکته قابل‌توجه این است که این آمار تنها اثر یک هفته پایانی آبان‌ماه در نرخ تورم خوراکی‌ها را منعکس کرده است. به همین دلیل، شاید گزارش آذر ماه تحلیل مناسب‌تری از افزایش قیمت بنزین در قیمت خوراکی‌ها ارائه کند. بیشتر به نظر می‌رسد کالاهای گران شده در آبان‌ماه به دلیل …
۱۳۹۸/۰۹/۱۰
نرخ تورم خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها و دخانیات
بررسی جزئیات تغییرات نرخ تورم ۱۲ ماهه در استان‌ها نشان می‌دهد که بیشترین نرخ تورم مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد (۴۵.۸) و کمترین آن مربوط به استان­ سمنان (۳۹.۳ درصد) است.
۱۳۹۸-۰۸-۲۵
صرفه‌جویی اجباری؛ کاهش قدرت خرید در 2سال اخیر به کاهش خریدهای شخصی منجر شده است
در 12‌ماه منتهی به مهرماه سال 1398 نرخ تورم کالاها و خدمات مصرفی خانوار برای کل کشور معادل 42درصد و در مناطق شهری 41.3 درصد و مناطق روستایی46.3درصد است. جدا از گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها که 61درصد تورم داشته است، قیمت کالاهای غیرخوراکی و خدمات نیز در 12‌ماه منتهی به مهر 1398معادل 34درصد افزایش قیمت داشته است.
۱۳۹۸/۰۷/۳۰
تورم بهار ۳۷.۶ درصد شد | تورم ۵۶ درصدی برای خوراکی‌ها
همشهری آنلاین: فصل بهار امسال نرخ تورم ۳۷.۶ درصد و تورم خوراکی‌ها ۵۶.۴ درصد بوده است که در میان خوراکی‌ها سیب‌زمینی با ۹۰.۶ درصد بیشترین افزایش قیمت و تخم‌مرغ با منفی ۱۸.۲ درصد بیشترین کاهش قیمت را داشته‌اند.
۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / نرخ تورم / خوراکی‌ها / سیب‌زمینی / دهک دهم / مرکز آمار
تورم در بهار امسال ۳۷.۶ درصد/ خوراکی‌ها ۵۶ درصد تورم داشتند
طبق اعلام مرکز آمار، در فصل بهار امسال نرخ تورم ۳۷.۶ درصد و تورم خوراکی‌ها ۵۶.۴ درصد بوده است که در میان خوراکی‌ها سیب‌زمینی با ۹۰.۶ درصد بیشترین افزایش قیمت و تخم‌مرغ با منفی ۱۸.۲ درصد بیشترین کاهش قیمت را داشته‌اند.
۱۳۹۸/۰۶/۱۰
دوقطبی تورمی در خوراکی
گزارش مرکز آمار ایران از خوراکی‌ها در میانه تابستان نشان می‌دهد که دو قطبی مثبت و منفی در تورم ماهانه ایجاد شده است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۲ / احسان سلطانی-پژوهشگر اقتصاد / فرامرز توفیقی-رییس کمیته دستمزد کانون عالی شوراها / سبد معاش 7 میلیون و 500 هزار تومانی تیرماه / گرانی مواد غذایی در سال 98 / تورم مواد غذایی در تابستان 98 / هزینه‌های سبد خوراکی‌ها و آشامیدنی‌های خانوارهای کارگری / تورم نقطه به نقطه تیرماه 98 / رکورد تورم مواد غذایی در سال 98 / نسبت سبد خوراکی‌ها و حداقل دستمزد کارگران
با تورم ۷۲ درصدی حداقل مزد فقط کفاف سبد خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها را می‌دهد/ کارگران فقط ۳۱۱ هزار تومان برای مسکن، آموزش و بهداشت در اختیار دارند
کارگران حداقل‌بگیر که یک فرزند دارند، پس از تامین ضروریات بسیار حداقلیِ خوراکی و آشامیدنی خانواده‌ی خود، فقط ۳۱۱ هزار تومان برای تامین سایر مایحتاج ضروری خانوار از قبیل مسکن، حمل‌ونقل، آموزش و بهداشت، در اختیار دارند؛ حال سوال اساسی اینجاست که با ۳۱۱ هزار تومان چگونه می‌شود هم سرپناهِ مناسب تامین کرد، هم هزینه آموزش فرزند را پرداخت و هم از پس هزینه‌های سر به فلک کشیده‌ی دارو و درمان برآمد؟!
۱۳۹۸/۰۴/۰۲
هزینه خانوارهای ایرانی ۵۰ درصد بیشتر شد
اما تورم در گروه خوراکی‌ها بیش از ۷۴ درصد گزارش شده که در این گروه "گوشت قرمز و سفید و فرآورده‌های آن" با ۹۶.۴ و "گوشت قرمز و گوشت ماکیان" ۹۵ و "ماهی‌ها و صدف‌داران" با ۱۰۷ درصد بالاترین تورم را داشته‌اند.
۱۳۹۸/۰۴/۰۲
تورم خوراکی‌ها نزولی شد/ رشد قیمت ماهانه 1.4 درصدی مسکن + جدول
آمارهای رسمی از نزولی شدن نرخ تورم خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها خبر می‌دهد که در صورت ادامه یافتن این روند کاهش نرخ تورم را نوید می دهد.
۱۳۹۸/۰۳/۰۷
علائم کاهشی در گروه‌های تورمی
بررسی گروه‌های شاخص بهای مصرف‌کننده نشان می‌دهد که علائم کاهشی در نرخ تورم مشاهده می‌شود. یکی از این علائم کاهش نرخ تورم خوراکی‌ها در اردیبهشت است که به‌نظر می‌رسد این روند در ماه‌های آتی نیز تداوم داشته باشد، این موضوع با توجه به افزایش بارش‌ها طی یک سال اخیر و افزایش عرضه محصولات خوراکی می‌تواند تا نیمه نخست تداوم یابد. از سوی دیگر، در بخش مسکن نیز علائم و رفتار هیجانی قیمتی در گزارش مرکز آمار ایران مشاهده نمی‌شود. در سایر گروه‌ها نیز به‌نظر می‌رسد که در ماه‌های آینده احتمال کاهش نرخ تورم نسبت به افزایش نرخ تورم بیشتر باشد. این موضوع با توجه به ثبات بازار ارز در ماه‌های آتی، می‌تواند شرایط را برای جهت‌دهی به انتظارات تورمی به سمت کاهش نرخ تقویت کند. البته باید تاکید کرد که کاهش تورم به معنی …
۱۳۹۸/۰۳/۰۲
رشد نرخ تورم اردیبهشت از ۲۰ تا ۱۳۶ درصد
در بین خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها که تورم گروه آن را در اردیبشهت ماه به ۵۲.۱ درصد رسیده است، گوشت همچنان در رده بالا قرار داشته و بین ۱۰۰ تا ۱۰۷ درصد در گوشت قرمز و سفید تورم گزارش شده است.
۱۳۹۸/۰۳/۰۲
تورم ۲۰ تا ۱۳۶ درصدی کالاها و خوراکی‌ها
در اردیبهشت ماه سال جاری تغییرات قیمتی در خوراکی‌ها و کالاها نشان از تورم بین ۲۰ تا ۱۳۶ درصدی در مقایسه با همین ماه در سال گذشته دارد.
۱۳۹۸/۰۲/۰۸
از رسیدن نرخ تورم خوراکی‌ها به 46 درصد تا پیشنهاد آزادی واردات خودرو
مصرف روزانه بنزین در کشور باید به 50 میلیون لیتر برسد و مابقی صادر شود، تورم خوراکی‌ها به 41 تا 46 درصد رسید، واردات خودرو باید آزاد شود و تمهیدات دولت برای تنظیم بازار ماه رمضان، از جمله مهم‌ترین خبرهای اقتصادی امروز بود.
۱۳۹۸/۰۲/۰۴
هزینه‌های مردم چقدر بالا رفته است؟
در بین خوراکی‌ها گروه گوشت قرمز و سفید با ۱۱۶ درصد و گروه گوشت قرمز و ماکیان با ۱۱۷ درصد و همچنین سبزیجات با ۱۵۷ درصد بالاترین تورم را در فروردین امسال نسبت به سال گذشته به خود اختصاص داده‌اند.
۱۳۹۸/۰۲/۰۲
گرانی کدام کالا‌ها را از سفره مردم حذف کرد
نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه خوراکی‌ها در فروردین امسال به ۸۴.۴ درصد رسیده و نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه سبزیجات، میوه و گوشت قرمز بالای ۱۱۰ درصد ثبت شده است؛ یعنی هر خانوار با حداقل دستمزد برای تأمین سبد معیشتی خود نسبت به فروردین سال گذشته، تقریبا دو تا سه برابر هزینه می‌کند؛ درحالی‌که دستمزد (برای حداقل‌بگیرانی که قرارداد و بیمه دارند) حدود ۳۶ درصد افزایش پیدا کرده است و هر مزدبگیری که بالای یک‌میلیون و ۱۱۴ هزارتومان (حتی ۱۰ هزار تومان بیشتر) دریافت می‌کند، دستمزد امسالش تنها ۱۳ درصد بیشتر از سال پیش خواهد بود.
۱۳۹۸/۰۱/۲۰
تصویر تغییرات قیمت خوراکی‌ها در پایان سال 97
بررسی قیمت اقلام خوراکی مناطق شهری منتشر شده ازسوی مرکز آمار کشور نشان می‌دهد که از میان 24 اقلام خوراکی منتشر شده، رشد قیمت 9 قلم کالا بالای 100 درصد و رشد قیمت 8 قلم کالا بین 50 تا 100 درصد بوده است. آمارها نشان می‌دهد تورم سالانه 7 گروه برنج ایرانی و خارجی درجه یک، تخم مرغ ماشینی، کره پاستوریزه، روغن مایع، لوبیا چیتی و عدس زیر 50 درصد بوده است.
۱۳۹۷/۱۲/۰۹
کارنامه ارزانی با دلا‌ر ۴۲۰۰
مرکز آمار ایران در دو گزارش آمارهای تورمی خوراکی‌ها و تورم دهکی در بهمن‌ماه را به تصویر کشیده است. در گزارش نخست، آمارها نشان می‌دهد که تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی موجب کنترل قیمت آنها نشده است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •