جمعه, ۲۶ دی, ۱۳۹۹ / 15 January, 2021
تورم مسکن
نرخ تورم ماهانه مسکن تهران در آذرماه منفی ۸.۵ درصد شد
۱۳۹۹/۱۰/۲۰ / قیمت مسکن / مرکز آمار ایران / شهر تهران / تورم / مسکن / نرخ تورم
نرخ تورم ماهانه مسکن تهران در آذرماه منفی ۸.۵ درصد شد
تهران - ایرنا - طبق گزارش مرکز آمار نرخ تورم مسکن شهر تهران در آذرماه منفی ۸.۵ درصد بود که نسبت به ماه قبل ۹.۳ درصد کاهش یافته است. 
اراضی کشاورزی هرگز  تبدیل به شهرک‌های اقماری نمی‌شوند
۱۳۹۹/۱۰/۲۰
اراضی کشاورزی هرگز  تبدیل به شهرک‌های اقماری نمی‌شوند
مائده امینی_روزنامه نگار حوالی تهران، بهشت شهرسازان و شهرک‌سازان است. حالا دیگر خیلی‌ها دوست دارند یا شاید مجبورند که در شرق و غرب این شهر ساکن شوند تا فاصله کمی با همه امکانات پایتخت داشته باشند، پول کمتری پرداخت کنند و آب و هوای بهتری هم استنشاق. تهران در روز بیش از 12میلیون و در شب حدود 8میلیون نفر جمعیت دارد. فشار کم‌سابقه تورم مسکن در ابرشهرها باعث ثبت رکورد جمعیت مهاجر در ۲۰ شهر جدید شده است. روند افزایش جمعیت در حومه رسمی کلانشهرها و شهرهای بزرگ نشان می‌دهد سال‌گذشته ۹۰ هزار نفر ساکن تازه …
علت اصلی آشفتگی بازار مسکن نقدینگی است
۱۳۹۹/۱۰/۱۸
علت اصلی آشفتگی بازار مسکن نقدینگی است
پاک فطرت، عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به علت اصلی رکود و تورم مسکن، گفت: علت اصلی آشفتگی بازار مسکن نقدینگی است به عبارتی افزایش نقدینگی و همچنین کاهش ارزش پول ملی باعث شده که این بازار آشفته و دچار رکود و تورم شود.
تورم اجاره مسکن در پاییز امسال چقدر بود؟
۱۳۹۹/۱۰/۱۶ / بازار مسکن / تورم مسکن / قیمت مسکن / متوسط قیمت مسکن
تورم اجاره مسکن در پاییز امسال چقدر بود؟
مستاجران از جمعیت کشور بیش از ۴۰ درصد سهم دارند و این در حالی است که متوسط افزایش هزینه اجاره‌بها برای کل خانوارهایی که تمدید قرارداد داشته‌اند، در فصل پاییز ۱۳۹۹ برابر با ۳۴ درصد اعلام شده است. نوشته تورم اجاره مسکن در پاییز امسال چقدر بود؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
رشد اجاره بهای مسکن در ایران
۱۳۹۹/۱۰/۱۶ / بازار مسکن / بازار ملک / کشور / رهن و اجاره / قیمت / تورم / افزایش
رشد اجاره بهای مسکن در ایران
تورم مسکن شهر تهران در بهار امسال معادل ۳۷ درصد و در تابستان به سطح ۷۳ درصد رسید. متناسب با روند تورم مسکن در دو فصل ابتدایی بازار اجاره نیز واکنش داد.
مسابقه قیمت ملک میان تهران و سایر شهرها
۱۳۹۹/۱۰/۰۲ / مسکن / قیمت مسکن / بازار مسکن تهران
مسابقه قیمت ملک میان تهران و سایر شهرها
دنیای‌اقتصاد نوشت: تازه‌ترین آمار کشوری از روند تغییرات قیمت و حجم معاملات مسکن در ۳۱ استان، نشان می‌دهد تحت تاثیر کاهش فاصله تورم قیمت مسکن در کشور با تورم مسکن تهران در تابستان امسال، شکاف جدید در قیمت واحدهای مسکونی رصد شد.
۱۳۹۹/۱۰/۰۲
شکاف جدید در قیمت مسکن
تازه‌ترین آمار کشوری از روند تغییرات قیمت و حجم معاملات مسکن در 31 استان، نشان می‌دهد تحت تاثیر کاهش فاصله تورم قیمت مسکن در کشور با تورم مسکن تهران در تابستان امسال، شکاف جدید در قیمت واحدهای مسکونی رصد شد. براساس آمارهای رسمی، عملیات بازتنظیم قیمت استانی مسکن در حالی در فصل پرتنش تابستان 99 متوقف شد که تعقیب و گریز بین نسبت موجود میان سطح متوسط قیمت مسکن در تهران و میانگین کشوری قیمت مسکن همچنان ادامه دارد.
۱۳۹۹/۰۹/۲۸ / افزایش قیمت مسکن / پیش بینی قیمت مسکن
برندگان و بازندگان جهش قیمت مسکن + نمودار
برندگان و بازندگان جهش قیمت مسکن طی دو سال اخیر مشخص شد. بررسی روند صعود و سقوط عایدی «سفته‌بازان» و «خانه‌سازان» طی ۵/ ۱ دهه اخیر نشان می‌دهد: تورم مسکن علاوه بر ویران کردن تقاضای مصرفی و اخراج خانه‌اولی‌ها از بازار، حاشیه سود فعالان ساختمانی را به نازل‌ترین سطح در سال‌های اخیر رسانده است. به‌طوری‌که تنها برندگان التهاب قیمتی اخیر بازار مسکن، سفته‌بازان ملکی بوده‌اند.
ارقام نجومی از تورم مسکن
۱۳۹۹/۰۹/۲۶
ارقام نجومی از تورم مسکن
بررسی‌ها نشان می‌دهد بین آمارهای فضایی اعلام شده در گزارشی که روز گذشته از سوی متولی بخش مسکن منتشر شد با آمارهای رسمی قبلی مربوط به بازار ملک از یک‌سو و تحقیقات میدانی انجام شده از بازار معاملات مسکن برخی مراکز استان‌های کشور از سوی دیگر شکاف قابل توجه وجود دارد.
قیمت‌های عجیب بازار مسکن از واقعیت تا آمار | ارقام نجومی از تورم مسکن در ۳۰ مرکز استان کشور
۱۳۹۹/۰۹/۲۵ / قیمت مسکن و زمین
قیمت‌های عجیب بازار مسکن از واقعیت تا آمار | ارقام نجومی از تورم مسکن در ۳۰ مرکز استان کشور
دولت در ماه ریزش بازارها، در گزارشی ارقام نجومی از تورم مسکن در ۳۰ مرکز استان کشور را منتشر کرد.
۱۳۹۹/۰۹/۲۵
گزارش فضایی از قیمت مسکن
دولت در ماه ریزش بازارها، در گزارشی ارقام نجومی از تورم مسکن در 30مرکز استان کشور را منتشر کرد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، در حالی‌که آبان ماه امسال، تحت تاثیر کاهش انتظارات تورمی و ریسک‌های غیراقتصادی، بازارهای اقتصادی با ریزش نرخ مواجه شدند و سطح بازدهی و نرخ‌ رشد قیمت‌ها در بازار معاملات سهام، سکه و طلا، ارز و خودرو منفی شد و به تبع آن بازار معاملات مسکن شهر تهران نیز براساس اعلام بانک مرکزی با سقوط شدید تورم ماهانه همراه شد، دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه وشهرسازی در گزارشی، تحولات قیمت مسکن استان‌های کشور در 30 مرکز استان را اعلام کرد.
مشخصات املاک قیمت مناسب تهران
۱۳۹۹/۰۹/۱۹ / فایل معاملات مسکن / تورم مسکن / قیمت مسکن
مشخصات املاک قیمت مناسب تهران
بر اساس آمار‌های رسمی، منطقه یک تهران در آبان ماه فقط ۵/ ۴ درصد از معاملات را به خود اختصاص داد؛ ضمن اینکه در منطقه ۳ تهران نیز معاملاتی به مراتب کمتر به ثبت رسیده است.
قیمت مسکن منطقی می‌شود
۱۳۹۹/۰۹/۰۸ / بازار مسکن / تورم مسکن / حباب مسکن / قیمت مسکن
قیمت مسکن منطقی می‌شود
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به ریزش قیمت ارز، گفت: بخش مسکن در صورت پایداری نرخ ارز به ثبات و قیمت منطقی خواهد رسید. نوشته قیمت مسکن منطقی می‌شود اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۳۹۹/۰۹/۰۸
سقوط تورم مسکن در پایتخت
«سقوط تورم ماهانه مسکن و سکته معاملات» که دوشنبه هفته گذشته «دنیای‌اقتصاد» درباره آن گزارش داد، روز پنج‌شنبه در آمار رسمی منعکس شد. مرجع انتشار «آمار تحولات ماهانه بازار مسکن تهران» اعلام کرد: قیمت مسکن در ماه آبان 8/ 1 درصد نسبت به مهر افزایش یافت. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد تورم ماهانه مسکن در ماه میانی پاییز، پایین‌ترین نرخ رشد قیمت از اردیبهشت امسال تاکنون بوده است که تحت‌تاثیر «کاهش انتظارات تورمی و ریزش دسته‌جمعی قیمت در بازارهای موازی» به وقوع پیوست. حجم معاملات خرید آپارتمان در پایتخت طی آبان، تقریبا نصف شد. اکنون دو پرسش درباره این تغییر مسیر بین فعالان ملکی مطرح است. پرسش اول مرتبط با نحوه رشد قیمت است؛ اینکه چرا قیمت اسمی کاهش پیدا نکرد. پاسخ این سوال را می‌توان از دو زاویه …
۱۳۹۹/۰۹/۰۴
قدرت تخریب جهش مسکن
میزان تبخیر مصرفی‌ترین نوع تقاضا در بازار مسکن سنجش شد. روند سپرده‌گذاری خانه‌اولی‌ها برای دریافت وام نشان می‌دهد قدرت تخریب جهش قیمت طی دو سال اخیر سبب شد پاییز امسال حضور این گروه از متقاضیان در بازار نسبت به تابستان 97 -اوایل جهش- نزدیک به 60 درصد کاهش پیدا کند. از طرفی، سهم خانه‌اولی‌ها در معاملات مسکن مناطق متوسط و جنوبی شهر تهران در دو بازه زمانی مشخص می‌کند غالب متقاضیان مصرفی با موج تورم مسکن از بازار به بیرون پرتاب شده‌اند. بخشی از رکود معاملاتی به همین خاطر است.
نوبت «ابرحباب» زمین
۱۳۹۹/۰۸/۲۸ / بازار مسکن / املاک کلنگی / تورم مسکن
نوبت «ابرحباب» زمین
بازار معاملات زمین همچنین از یک زاویه دیگر این روز‌ها دچار تغییر و تحول شده است. هم‌اکنون در بازار معاملات زمین برخی از سازنده‌ها که واحد‌های مسکونی نوساز در اختیار دارند در مرحله بین فروش واحد‌ها و خرید زمین برای آغاز پروژه‌های جدید قرار دارند که در واقع به نوعی می‌توان از آن‌ها به عنوان سازنده‌های معلق یاد کرد.
وزیر راه: جریان‌هایی برای کاهش قیمت مسکن سرسختی نشان می‌دهند
۱۳۹۹/۰۸/۲۳ / وزیر راه / قیمت مسکن / تورم مسکن
وزیر راه: جریان‌هایی برای کاهش قیمت مسکن سرسختی نشان می‌دهند
وزیر راه: بازار کشور ما متاثر از تهاجم جنگ اقتصادی بی دلیل شاهد افزایش قیمت ارز بود و در چند روز اخیر شاهد کاهش قیمت ارز بودیم، اما برخی جریانات سودجو در این زمینه سرسختی نشان می‌دهند.
خزش منطقه‌ای در بازار ملک/ تغییر دوباره معادله تورم مسکن در بالا و پایین شهر
۱۳۹۹/۰۸/۱۴ / مسکن / قیمت مسکن / بازار مسکن تهران / وام و تسهیلات مسکن
خزش منطقه‌ای در بازار ملک/ تغییر دوباره معادله تورم مسکن در بالا و پایین شهر
دنیای اقتصاد نوشت: تغییرات منطقه‌ای حجم معاملات مسکن در شهر تهران از حرکت خزنده خریداران از شمال به جنوب طی دو سال اخیر حکایت دارد. سهم مناطق ۹ تا ۲۱ در معاملات آپارتمان شهر تهران، از ۳۶ درصد در سال ۹۶ به ۴۳ درصد افزایش یافته است. در ماه‌های اخیر دومین تغییر در سرعت رشد قیمت مسکن بین شمال و جنوب پایتخت نیز رقم خورد.
بار مالی طرح معیشتی مجلس معادل هزینه ۲۰ روز دولت است/ استخدام نزدیکان در صنعت خودرو، زیان یک‌پنجمی به بار آورد/ کالاهای محبوس در مسیر فاسد شدن/ تورم مسکن ایران ۸ برابر متورم‌ترین اقتصادها
۱۳۹۹/۰۸/۱۰ / گزیده روزنامه های اقتصادی / مجلس شورای اسلامی / بسته معیشتی / قیمت مسکن
بار مالی طرح معیشتی مجلس معادل هزینه ۲۰ روز دولت است/ استخدام نزدیکان در صنعت خودرو، زیان یک‌پنجمی به بار آورد/ کالاهای محبوس در مسیر فاسد شدن/ تورم مسکن ایران ۸ برابر متورم‌ترین اقتصادها
صادرات غیرنفتی لای منگنه بخشنامه، همتی امیدهای کاهش تورم را کاهش داد و بهانه‌جویی دولت برای اجرا نکردن طرح مجلس، سایر عناوین اقتصادی مهم امروز روزنامه‌ها هستند.
قیمت فروش سهام عدالت چقدر شد؟
۱۳۹۹/۰۸/۰۷
قیمت فروش سهام عدالت چقدر شد؟
امروز مطالبی همچون دلار ارزان شد، دلایل کاهش اخیر نرخ دلار از زبان یک اقتصاددان، شاخص کل یک کانال دیگر هم سقوط کرد، دامنه نوسان این نماد عرضه اولیه شده ده درصدی شد؟، تورم مسکن دوباره سه رقمی شد، با خاطیان بورس برخورد شود، سقوط داوجونز در معاملات دیشب، زمان واریز یارانه معیشتی آبان ماه اعلام شد، قیمت سکه کاهش یافت؛ در سایت نبض بورس قرار گرفته است.
تورم مسکن مجددا در مهر ماه دو رقمی شد
۱۳۹۹/۰۸/۰۷ / مسکن / قیمت مسکن / بازار مسکن تهران / وام و تسهیلات مسکن / تورم
تورم مسکن مجددا در مهر ماه دو رقمی شد
روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: تورم مسکن در تهران بعد از افت شدید ماهانه در شهریور، مجددا در مهرماه دورقمی شد. ماه آخر تابستان با کاهش انتظارات تورمی در دو سمت معاملات مسکن - ناشی از قرار گرفتن شاخص بورس در سراشیبی - سرعت رشد ماهانه قیمت مسکن نصف شد.
۱۳۹۹/۰۷/۱۳
واکسن آمریکایی تورم مسکن
بازار مسکن آمریکا در مواجهه با «رشد تند قیمت» و «سبقت بزرگ تقاضای کوچک‌متراژ از عرضه نوسازها» به یک راه‌حل رسید. متوسط قیمت مسکن در آمریکا بیش از 5 درصد افزایش یافته که این جهش نقطه‌ای به‌دلیل ورود «تقاضای زیرخاکستر» به بازار است. کسری «کم‌متراژ»ها در بازار قرار است با تغییر سبک ساخت‌وساز -واکسن بازار- رفع شود.
ریزش تورم مسکن / قیمت خانه کمی آرام گرفت
۱۳۹۹/۰۷/۱۲ / بازار مسکن / تورم ماهانه مسکن / قیمت مسکن
ریزش تورم مسکن / قیمت خانه کمی آرام گرفت
گروهی از فروشنده‌های آپارتمان در مناطق لوکس، پیام ریزش تورم ماهانه مسکن در شهریور را دریافت کردند. لحن فایل‌های ملکی طی روزهای اخیر در منطقه یک تغییر کرده است؛ به‌طوری‌که فروشنده‌ها با استفاده از عبارت «فروش ۲۰ درصد زیر قیمت منطقه» قصد جذب سریع مشتری را دارند. نوشته ریزش تورم مسکن / قیمت خانه کمی آرام گرفت اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
افزایش 92 درصدی قیمت مسکن / رشد ماهانه نصف شد
۱۳۹۹/۰۷/۰۷ / بازار مسکن تهران / بانک مرکزی / تورم مسکن / قیمت مسکن / مسکن تهران
افزایش 92 درصدی قیمت مسکن / رشد ماهانه نصف شد
بانک مرکزی گزارش تحولات بازار مسکن را منتشر کرد که بر این اساس متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۵٫۱ و ۹۱٫۷ درصد افزایش یافت و این در حالیست که این نرخ نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۱۰٫۵ و ۷۷٫۴ درصد افزایش را نشان می‌دهد. نوشته افزایش 92 درصدی قیمت مسکن / رشد ماهانه نصف شد اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
کوچ بزرگ به شهرهای جدید
۱۳۹۹/۰۷/۰۷
کوچ بزرگ به شهرهای جدید
فشار کم‌سابقه تورم مسکن در ابرشهرها باعث ثبت رکورد جمعیت مهاجر در 20 شهرجدید شد. روند افزایش جمعیت در حومه رسمی کلان‌شهرها و شهرهای بزرگ نشان می‌دهد سال گذشته 90 هزار نفر ساکن تازه به شهرهای جدید اضافه شد؛ به‌طوری‌که کل جمعیت این مناطق از یک میلیون نفر گذشت. این کوچ، معادل 2/ 2 برابر میانگین سالانه جمعیت مهاجر طی دو دهه اخیر است. بررسی‌ها درباره شتاب مهاجرت به شهرهای جدید نشان می‌دهد‌ گسل قیمت مسکن و اجاره‌بها بین شهر مادر و شهر جدید، علت اصلی این انتقال جمعیت است. هزینه خرید و اجاره آپارتمان در شهرهای جدید به‌طور میانگین حدود 70 درصد کمتر از سطح قیمت‌ها در شهر اصلی است. از آنجا که این فاصله طی دو سال اخیر تشدید شده، روند مهاجرت نیز تند شده است. هر چند بعضا برای توجیه برنامه‌ خانه‌سازی‌های دولتی، …
۹۰درصد آگهی‌های مسکن، جعلی، تکراری و قیمت‌ساز
۱۳۹۹/۰۷/۰۳ / مسکن / بازار مسکن / تورم مسکن
۹۰درصد آگهی‌های مسکن، جعلی، تکراری و قیمت‌ساز
«۹۰ درصد آگهی‌های مسکن در تهران جعلی است. در عوض معاملات حاشیه شهر ۳۱ درصد رشد داشته و قیمت مسکن ۱۰۰ درصد زیاد شده است.»
تورم مسکن کجا متوقف می­ شود؟/ تحولات ملک را پنج­شنبه رویت کنید
۱۳۹۹/۰۶/۲۴ / مسکن / تورم مسکن / تحولات ملک / جهش قیمت مسکن
تورم مسکن کجا متوقف می­ شود؟/ تحولات ملک را پنج­شنبه رویت کنید
اقتصادنیوز : بررسی ­ها نشان می­ دهد بازار مسکن حداقل دو سال است تحت فرمان «عوامل بیرونی» است تا تغییر و تحولات درونی بازار ملک. نه اینکه اتفاقات داخل بازار مسکن تاثیری روی نبض قیمت نداشته باشد که اتفاقا اگر موتور تورم مسکن را دارای دو منبع اصلی شارژ در نظر بگیریم، حتماً یکی از منابع، یک عامل درونی بازار ملک است. اما کارگردانی جهش قیمت مسکن، بیشتر از بیرون این بازار است.
افزایش ۲۷.۴ درصدی نرخ اجاره‌بها در تهران
۱۳۹۹/۰۶/۱۴ / نرخ اجاره بها / تورم مسکن
افزایش ۲۷.۴ درصدی نرخ اجاره‌بها در تهران
نرخ اجاره بهای واحد مسکونی نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۲۷.۴ درصد افزایش یافته است.
چهار کف قیمت در بازار مسکن
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / تورم مسکن / آپارتمان در تهران / قیمت مسکن
چهار کف قیمت در بازار مسکن
مناطق ۴ و ۵ شهر تهران پرتقاضاترین مناطق مصرفی شهر تهران هستند که بیشترین سهم از معاملات خرید مسکن در آن‌ها انجام می‌شود. در حالی‌که تصور غالب متقاضیان خرید مسکن از این مناطق با توجه به میانگین قیمت فروش هر مترمربع از آپارتمان‌های این منطقه، آن است که حداقل بودجه مورد نیاز برای خرید آپارتمان در این دو منطقه رقمی معادل دست‌کم یک ونیم میلیارد تومان است.
چشم‌­بند برای بازار ملک
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / بازار ملک / تورم مسکن / چراغ راهنمای مسکن
چشم‌­بند برای بازار ملک
بازار مسکن برای طیف فعالان - از خریدار و فروشنده تا کارشناس و سازنده- به‌طور کامل خاموش می‌شود. سیاست‌گذار بخش مسکن با صدور فرمان «توقف کامل انتشار آمار و اطلاعات قیمت‌ها» قصد دارد به‌زعم خود، بازار را آرام کند. اما یک مطالعه ساده اقتصادی نشان می‌دهد اعلام منظم و لحظه‌ای قیمت‌ها در نقش چراغ راهنما می‌تواند «خرید موفق» را تضمین و «مانع تحمیل» قیمت‌های پرت به خریدار شود. معامله در بازار خاموش همچون رانندگی در جاده بدون علائم یا خلبانی بدون صفحه رادار است. تبعات «بازار بدون آمار» بررسی شده است.
توصیه وزیر راه به نخریدن مسکن برای سومین بار
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / وزیر راه و شهرسازی / تورم مسکن / التهاب بازار مسکن
توصیه وزیر راه به نخریدن مسکن برای سومین بار
محمد اسلامی اخیراً برای سومین مرتبه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه همچنان توصیه نخریدن خانه را به مردم دارد یا خیر، گفته است: آن زمان بازار مسکن ملتهب بود و هنوز هم ملتهب است و هیچ قیمتی در بازار واقعی نیست.
پیش‌بینی زمان پرداخت وام ودیعه مستاجران
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / اخبار مسکن / تورم مسکن / وام ودیعه مسکن / وام ودیعه مسکن مستاجران
پیش‌بینی زمان پرداخت وام ودیعه مستاجران
مهلت ثبت‌نام طرح وام ودیعه مستاجران به پایان رسیده و آمارها می‌گویند، دومیلیون و ۲۰۰هزار تقاضا برای دریافت این وام ثبت شده است. نوشته پیش‌بینی زمان پرداخت وام ودیعه مستاجران اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
ارزان‌ترین و گران‌ترین مناطق تهران کدامند؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / مسکن / قیمت مسکن / تهران / تورم مسکن
ارزان‌ترین و گران‌ترین مناطق تهران کدامند؟
با توجه به گرانی ملک در مراکز استان‌ها و ناتوانی خریداران و مستأجران از تأمین هزینه مسکن در داخل شهرها، موج مهاجرت به حومه شهر‌های بزرگ شدت گرفته و ادامه دارد. افزایش تعداد آگهی‌های حومه در استان‌های تهران و البرز، بسیار چشمگیر است.
وام ودیعه مسکن مشکلی از کارگران حل نمی‌کند/ دولت مسکن تولید کند البته نه خانه ۲۵ متری
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / مسکن / معیشت کارگران / ودیعه مسکن / مسکن کارگران / خانه‌های خالی / تهیه مسکن / وام ودیعه مسکن / وام ودیعه / تورم مسکن / توزیع مسکن
وام ودیعه مسکن مشکلی از کارگران حل نمی‌کند/ دولت مسکن تولید کند البته نه خانه ۲۵ متری
ایلنا: یک فعال کارگری گفت: وام ودیعه مسکنی که دولت در حال اجرای آن است، نه تنها مشکل مسکن کارگران را حل نمی‌کند که در نهایت ممکن است به ضرر آنها تمام شود.
تغییرات قیمتی ۱۲ گروه کالایی در تیر/ تورم سالیانه ۴۵ درصدی بخش حمل و نقل+جدول
۱۳۹۹/۰۵/۰۳ / تورم
تغییرات قیمتی ۱۲ گروه کالایی در تیر/ تورم سالیانه ۴۵ درصدی بخش حمل و نقل+جدول
بررسی تورم ۱۲ گروه کالایی مختلف نشان می‌دهد، در حالی که تورم سالیانه حمل و نقل ۴۵ درصد رشد کرده است، تورم مسکن نسبت به خرداد ماه ۷ درصد افزایش داشته است.
۱۳۹۹/۰۴/۲۶ / قیمت مسکن / افزایش قیمت / بازار مسکن تهران
حال و روز قیمت آپارتمان در 22 منطقه تهران/جدول
دنیای اقتصاد نوشت : جزئیات خریدهای ملکی در پایتخت نشان می‌دهد رفتار بخش قابل‌توجهی از خریداران در ماه گذشته با دو تغییر همراه بوده است. از یک‌سو سهم واحدهای بزرگ‌متراژ و همچنین وزن محله‌های لوکس در معاملات ملک افزایش پیدا کرده و ازسوی دیگر «گروه کم‌متراژ»ها در بازار، اکثریت را از دست داده‌اند. این اتفاق باعث شده آپارتمان‌های بزرگ در تورم مسکن از واحدهای کوچک سبقت بگیرند.
۱۳۹۹/۰۴/۲۰
چرا خرید مسکن به رویا تبدیل شد؟
یک کارشناس مسکن می‌گوید دلیل اصلی افزایش قیمت مسکن در چند دهه اخیر بیش از هر چیز به نرخ فزاینده تورم عمومی باز می‌گردد. این در حالی است که همزمان با افزایش قیمت‌ها قدرت خرید مردم به ویژه در یک دهه اخیر کاهش چشمگیری داشته است تا عملا خرید مسکن تبدیل به یک آرزوی دست نیافتنی برای اقشاری از مردم شود.به گزارش خبرآنلاین، سال گذشته افزایش قیمت حدود ۱۰۰ درصدی در بخش خرید و فروش مسکن دیده شد و امسال این تورم خود را بر بخش اجاره متمرکز کرده است. این مسئله سبب شده تا دولت از دادستانی بخواهد در بخش اجاره مسکن وارد شود. این در حالی است که در ۶ سال نخست دولت روحانی این دولت به شدت از مسکن سازی دولتی انتقاد می‌کرد ولی حالا وعده داده در یک سال آخر دولت خود ۶۰۰ هزار واحد مسکونی جدید بسازد تا از ادامه روند افزایش …
در کمتر از دو سال قیمت خانه در تهران ۱۲۱ درصد گران شد
۱۳۹۹/۰۴/۱۲ / قیمت مسکن / تهران / تورم مسکن
در کمتر از دو سال قیمت خانه در تهران ۱۲۱ درصد گران شد
مطابق جدیدترین آمار وزارت راه و شهرسازی در خردادماه امسال متوسط قیمت یک مترمربع آپارتمان به ۱۹ میلیون و ۷۱ هزار تومان افزایش یافته است. این قیمت در مقایسه با متوسط قیمت مهرماه ۹۷ حکایت از افزایش ۱۲۰.۹ درصدی دارد.
نیم قرن انتظار برای خانه دار شدن در تهران!
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / خرید مسکن در تهران / خرید خانه / قیمت روز مسکن / اجاره مسکن در تهران
نیم قرن انتظار برای خانه دار شدن در تهران!
اگر یک خانوار تهرانی در شرایط ثابت و اصطلاحا گلخانه‌ای که در آن قیمت مسکن مشمول تورم نشود یا نرخ تورم مسکن با رشد درآمد خانوار برابر باشد، یک‌سوم درآمد سالانه خود را پس‌انداز کند، نیم قرن طول می‌کشد تا بتواند یک واحد آپارتمان مسکونی خریداری کند.
معادله مسکن در چین و آمریکا
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
معادله مسکن در چین و آمریکا
بازار مسکن دو غول اقتصادی جهان در برابر کرونا و تبعات چندبعدی آن «مقاومت درخور» نشان نداد. بررسی‌ها درباره نوع واکنش بازار املاک آمریکا و چین به ویروس جهانی نشان می‌دهد همزمان با شیوع گسترده ابتلا به کرونا، شیب تغییرات میانگین قیمت مسکن در آمریکا تغییر محسوس پیدا می‌کند و در چین رکود معاملاتی در غالب شهرها برقرار می‌شود. واکنش تورم مسکن آمریکا به رکود کرونایی معاملات، براساس پیش‌بینی‌ها دست‌کم تا اکتبر ادامه دارد. اثر بلندمدت این ویروس بر بازار ساخت و فروش مسکن و املاک تجاری نیز بررسی شده است.
آمادگی زیرساخت‌های بورس کالا برای معاملات مسکن
۱۳۹۹/۰۳/۲۷
آمادگی زیرساخت‌های بورس کالا برای معاملات مسکن
کارشناسان بورس در اعلام راهکارهای خود برای بهبود اوضاع بازار مسکن، به سازوکار بورس کالا اشاره کرده‌اند؛ از بازار سرمایه خبر می‌رسد که چند طرح برای حفظ سرمایه مردم همسو با تورم مسکن در دست اقدام است و براساس بررسی‌ها، زیرساخت‌های معاملاتی بورس کالا برای برداشتن گامی در راستای خانه‌دار شدن مردم آماده است. 
قیمت‌های لاکچری مسکن در مناطق محروم
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / بازار مسکن / استان لرستان
قیمت‌های لاکچری مسکن در مناطق محروم
مقام اول تورم مسکن کشور که امسال نصیب لرستان شده بود درفصل نقل و انتقالات تابستانی خانواده‌ها نمود بیشتری یافته و نرخ‌های های نجومی خرید و اجاره بها در این استان توسط دلالان موجب آشفتگی بازار مسکن شده است.
حرارت زمین در فصل زمستان
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
حرارت زمین در فصل زمستان
قیمت‌ها در بازار املاک کلنگی پایتخت در سال ۹۸ بعد از یک فصل توقف رشد، مجددا در زمستان صعودی شد. جزئیات تغییر یک‌ساله ارزش فروش انواع ملک در تهران نشان می‌دهد سال گذشته تورم زمین از تورم مسکن سبقت…
نقص اطلاعات در فایل‌های ملکی
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
نقص اطلاعات در فایل‌های ملکی
فایل‌های فروش آپارتمان در استارت‌آپ‌های ملکی با نقص اطلاعات همراه شد. هرچند طراحان این تصمیم با هدف «مهار تورم مسکن و کمک به خانه‌اولی‌ها» اقدام کرده‌اند، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد سانسور قیمت از…
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
سقوط بی‌سابقه معاملات مسکن
وضعیت معاملات مسکن در اولین ماه از سال جدید در یک آمار رسمی منعکس شد. اطلاعات سامانه رهگیری معاملات املاک نشان می‌دهد فروردین امسال در تهران حجم فروش آپارتمان به شکل بی‌سابقه‌ای سقوط کرد و به کمتر از 1250 واحد مسکونی رسید. این، دومین رکورد «رکود معاملاتی» در بازار مسکن طی یکسال اخیر است. پیش‌تر - مرداد پارسال - حجم فروش آپارتمان در پایتخت با ثبت 2900 فقره قرارداد، به پایین‌تر از کف متعارف معاملات ریزش کرده بود اما در شروع معاملات مسکن سال 99، ضربه «کرونا» رکورد تازه‌ای از رکود ملکی را به ثبت رساند. ویروس رکودساز در عین حال بر تورم مسکن غلبه کرده است؛ به‌طوری‌که ماه گذشته متوسط قیمت مسکن با 2 درصد کاهش نسبت به اسفند 98، از مترمربعی 15 میلیون و 600 هزار تومان به سطح کمتر از 15 میلیون و 300 هزار …
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ / مسکن تهران / قیمت مسکن / تورم مسکن
مسکن در تهران وارد کانال ۱۴ میلیونی شد
بهمن ماه امسال قیمت هر متر مربع مسکن در تهران به ۱۴ میلیون و ۴۰۵ هزار تومان رسید که نسبت به ماه قبل ۳.۸ درصد افزایش نشان می‌دهد، اما از سرعت رشد آن نسبت دو به ماه گذشته کاسته شده است.
۱۳۹۸/۱۲/۰۲
تورم مسکن ۹۹ کمتر از تورم عمومی خواهد بود
یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این‌که احتمالا رشد قیمت مسکن شهر تهران در سال آینده مقداری پایین‌تر از نرخ تورم خواهد بود، گفت: سال آینده شهرهایی که از روند افزایش قیمت مسکن تهران جا مانده‌اند این عقب‌ماندگی را جبران می‌کنند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ / تورم مسکن
خروج سفته‌بازها از جذاب‌ترین بخش بازار ملک
ثبات قیمت زمین ۴ تاثیر مثبت در بازار مسکن و ساخت‌وساز دارد که مهم‌ترین آن «سیگنال روشن به سفته‌باز‌ها در معاملات آپارتمان» است. تورم زمین طی حداقل یک سال اخیر به‌عنوان موتور داخلی شارژ تورم مسکن (متغیر درونی بازار)، عامل بخشی از جهش‌های مکرر قیمت واحد‌های مسکونی بود.
۱۳۹۸/۱۱/۲۷
احتمال رونق «فروش فوری» ملک در پایان سال
یک کارشناس بازار مسکن وضعیت بازار مسکن در یک ماه پایانی سال جاری را پیش‫بینی کرد.گزارش دفتر برنامه‫‫ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در‫خصوص تحولات بازار مسکن در نخستین ماه از فصل زمستان که اخیراً منتشر شد مشخص کرد، در دی ماه میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان مسکونی فروخته شده در شهر تهران به 13 میلیون و 880 هزار تومان رسید که نشان دهنده رشد قیمت 3 درصدی نسبت به ماه قبل از آن یعنی آذر 98 بود. به این ترتیب در دی ماه امسال قیمت هر متر مربع واحدهای مسکونی برای دومین ماه پیاپی افزایش یافت. فعالان بازار مسکن با توجه به شرایط جدید شکل گرفته در بخش مسکن معتقدند در وضعیت کنونی ریسک فعالیت و معامله در ماه پایانی سال نسبت به ماه‫های گذشته با توجه به قابل پیش‫بینی نبودن وضعیت بازار به شدت افزایش پیدا …
۱۳۹۸/۱۱/۲۳
رد فرضیه جهش قیمت در سال آتی
در شرایطی که آمارهای رسمی از افزایش معاملات و تغییر قیمت مسکن حکایت دارد، واسطه‌های ملکی، رشد محسوس قیمت در مناطق پرتقاضای شهر تهران را رد می‌کنند؛ کارشناسان نیز با رد فرضیه جهش قیمت مسکن در سال آینده، نهایت افزایش را حدود نرخ تورم پیش‌بینی می‌کنند.به گزارش ایسنا، سال گذشته عمده حجم نقدینگی به سمت بازارهای ارز و طلا سرازیر شد. اما در هفته‌های اخیر شاهد گردش نقدینگی به سمت مسکن و بورس بوده‌ایم که با مقداری افزایش قیمت در این دو بخش همراه بوده است. گفته می‌شود نقدینگی ایران در تابستان امسال از رقم ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان عبور کرده و رشد آن حدود ۲۷ درصد بوده است. تورم سالانه نیز در دی ماه حدود ۳۸ درصد بوده، البته تورم نقطه به نقطه ۲۶ درصد گزارش شده است. رشد سالیانه مسکن در تهران نیز به ۴۰ درصد رسیده …
۱۳۹۸/۱۱/۱۳
ارتفاع تورم ملکی در ۲۲ منطقه
مناطق جنوبی شهر تهران در جریان معاملات مسکن طی ماه‌های گذشته از سال ۹۸، صدرنشین تورم ملکی شدند. بررسی‌ها درباره تغییرات قیمت مسکن نشان می‌دهد سطح فعلی میانگین قیمت آپارتمان‌های پایتخت نسبت به ابتدای سال ۲۶ درصد افزایش یافته است. در این میان، ارتفاع تورم ملکی جنوب به مراتب بیشتر از شمال است. در فاصله ابتدای سال ۹۸ تا پایان دی ماه، متوسط قیمت واحدهای مسکونی در نیمه جنوبی شهر حدود ۳۰ درصد رشد کرد؛ اما میزان افزایش قیمت مسکن در همین فاصله زمانی در نیمه شمالی شهر حدود ۲۱ درصد بوده است. سبقت تورم ملکی محله‌های پایین شهر، بعد از حداقل یک سال جهش شدید قیمت آپارتمان‌های شمال شهر اتفاق افتاده است. صعود تند قیمت مسکن در سال ۹۷ به شکلی در تهران رخ داد که فاصله متعارف قیمت‌ها در مناطق مختلف از بین رفت. اکنون …
۱۳۹۸/۱۱/۱۲
ردیابی تورم مسکن از مسیر مصالح ساختمانی
بعد از رشد 8.5درصدی میانگین قیمت مسکن در شهر تهران که عمدتا ناشی از شوک تورمی گرانی بنزین بود، در دی‌ماه نیز قیمت مسکن شهر تهران 2.1درصدی افزایش یافته که بخش عمده آن نتیجه تخلیه تورم نهاده‌های ساختمانی بوده است. به گزارش همشهری، در فصل پاییز امسال، شاخص قیمت نهاده‌های ساختمانی 3.7درصد نسبت به فصل تابستان رشد کرده و مستقیما هزینه ساخت‌وساز در این فصل را تا همین رقم افزایش داده است که البته اثرات آن در معاملات فصل زمستان منعکس خواهد شد. فعلا، آخرین آمارهای رسمی از تحولات بازار مسکن تهران، تخلیه بیش …
۱۳۹۸/۱۰/۱۰
استطاعت در پرداخت اقساط
بازار مسکن در مقطع زمانی فعلی با شرایطی مواجه شده است که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن ناکارآمد شدن وام‌های بانکی برای خرید مسکن است. افزایش وام خرید مسکن در شرایط معمول یکی از رایج‌ترین و مناسب‌ترین روش‌های افزایش قدرت خرید متقاضیان در بازار مسکن و ایجاد رونق در بازار معاملات ملک است. تصمیمی که هفته گذشته شورای پول و اعتبار بالاخره پس از چند سال مقاومت در برابر فشارهای افزایش سقف وام مسکن گرفت. چراکه بدون تردید عدم افزایش سقف تسهیلات نیز به تنهایی راه‌چاره کنترل قیمت‌ها در بازار مسکن نیست و معنایی جز فراموشی سمت تقاضا در بازار ندارد، بنابراین باید تمهیداتی اندیشیده شود که منابع مالی به‌صورت غیرمستقیم در خدمت مهار تورم مسکن و پاسخ به نیازهای متقاضیان در این باره قرار بگیرد. هرچند تصمیم اخیر شورای …
۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / قیمت مسکن / تورم مسکن
بانک مرکزی: قیمت مسکن ۴۱.۶ درصد افزایش یافت
در بین مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت معامله شده ۳۱۰.۴ میلیون ریال مربوط به منطقه یک و کمترین آن با ۶۵.۱ میلیون ریال مربوط به منطقه ۱۸ است. این ارقام نسبت به ماه مشابه سال قبل (آذرماه سال ۹۷) به ترتیب ۴۲.۳ و ۵۵ درصد افزایش یافته است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۶
مقصد مناسب خانه‌اولی‌ها در بازار مسکن
خانه‌اولی‌هایی که نوبت دریافت وام آنها فرارسیده است، به رغم آنکه تورم مسکن قدرت خرید آنها را به حداقل ممکن کاهش داده است، می‌توانند در چند ناحیه از بازار مسکن پایتخت، آپارتمان مناسب خریداری کنند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۶
عاملان سبقت تورمی در بازار زمین
مرکز آمار ایران سطح قیمت مسکن، زمین و اجاره‌بها را در تابستان امسال براساس میانگین قیمت‌های معامله شده در پایتخت اعلام کرد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، از میان تورم مسکن، تورم اجاره و تورم زمین در تابستان امسال، بیشترین نرخ برای تورم فصلی زمین به ثبت رسید.
۱۳۹۸/۰۸/۱۱
ریشه‌یابی چرخش تورم مسکن
عامل چرخش تورم مسکن پایتخت در اولین ماه پاییز مشخص شد. قیمت مسکن در تهران بعد از دو ماه کاهش ماهانه پی در پی، در مهر ماه کمتر از یک درصد افزایش یافت. این تغییر مسیر تورم ماهانه ملکی کاملا متاثر از رشد قابل ملاحظه قیمت آپارتمان‌های مناطق یک تا سه بوده است که با توجه به وزن معاملاتی این مناطق، جلوی کاهش سطح میانگین قیمت‌ها در تهران گرفته شد. متوسط قیمت در 10 منطقه که همگی مناطق مصرفی هستند، به‌رغم رشد معاملات خرید بیش از 2 درصد کاهش یافته است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۰
خطر تکرار تورم مسکن مهر
دولت حسن روحانی، پس از ۶ سال وعده برای فاقدین مسکن در دهک‌های پایین درآمدی، سرانجام ابتدای این هفته از سامانه‌ای برای ثبت نام اولیه در طرح خانه‌سازی دولتی رونمایی کرد. در این سامانه مجموعه‌ شرایط و ضوابط برای افراد حائز صلاحیت دریافت خانه‌های دولتی‌ساز و همچنین تسهیلاتی که در طرح دولت به متقاضیان داده خواهد شد، ذکر شده است. مهم‌ترین تسهیلات تعریف شده برای طرح خانه‌سازی دولتی در این دوره، وام ساخت است که به نام متقاضیان، به سازنده واحدها داده می‌شود. طرح دولت روحانی برای تامین مسکن، شبیه طرح دولت قبل است با این تفاوت که طرح مسکن مهر هم برای دهک‌های پایین درآمدی و هم برای دهک‌های متوسط به اجرا درآمد اما دروازه ورود به طرح فعلی با توجه به شرایط تعریف‌شده در آن، عملا به روی دهک‌های پایین درآمدی مسدود …
۱۳۹۸-۰۷-۳۰
خطر حذف کارگران اجاره‌نشین از کلانشهرها
شیب تند تورم مسکن در 2سال اخیر کار را به‌جایی رسانده که حتی مستأجربودن در شهرهای بزرگ نیز به تمکن مالی نیاز دارد. در این وضعیت آن دسته از خانوارهای کارگری که دریافتی آنها کفاف تأمین نیازهای اولیه معیشت را نیز نمی‌دهد با چالش حذف از بافت جمعیتی کلانشهرها مواجه شده‌اند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۸
جابجایی تورم مسکن در پایتخت | قیمت آپارتمان در مناطقی که بالاترین نرخ رشد را دارند
همشهری آنلاین: قیمت مسکن با وجودی که در کل شهر تهران روند نزولی به خود گرفته است اما شهریورماه امسال شش منطقه در جنوب پایتخت شامل ۱۱، ۱۶، ۱۷، ۱۲، ۱۵ و ۲۰ با میانگین قیمت ۷.۴ میلیون تومان در هر متر مربع، پیشتاز تورم ملکی بودند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۴
قیمت‌های نجومی واحدهای تجاری
تورم ملکی مال‌ها در مقایسه با حدود دو سال قبل و اولین روزهای بازگشت رونق به معاملات بازار ملک برآورد شد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، نگاهی به قیمت‌های پیشنهادی فایل‌های تجاری موجود نشان می‌دهد قیمت اسمی واحدهای تجاری واقع در مال‌ها نسبت به آغاز دوره رونق افزایش یافته اما در نسبت با تورم مسکن، قیمت واقعی این واحدها کاهش یافته است؛‌ به این معنا که میانگین رشد قیمت واحدهای تجاری واقع در مال‌های لوکس تهران در حال حاضر نسبت به تغییرات قیمت مسکن در همین مدت کمتر است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •