پنجشنبه, ۱۰ مهر, ۱۳۹۹ / 1 October, 2020
تولید بنزین
کارت زرد مجلس به‌ خودکفایی
۲۰ ساعت قبل
کارت زرد مجلس به‌ خودکفایی
بیژن زنگنه، آنقدر در دولت‌های جمهوری اسلامی بر مسند وزارت نفت نشسته که می‌توان همه تحولات مثبت و منفی این صنعت را به او مرتبط کرد؛ اما حالا، او که در کسوت وزیر نفت دولت تدبیر و امید، خودکفایی در تولید بنزین و گازوئیل را نیز به کارنامه خود اضافه کرده، با اتهام کم‌کاری مواجه شده و کارت زرد مجلس به نامش ثبت شده است. دیروز، نمایندگان مجلس پس از استماع توضیحات بیژن زنگنه، وزیر نفت درباره دلایل بهره‌برداری نشدن از فاز۱۴ پارس‌جنوبی، از پاسخ‌ها قانع نشدند و درنهایت با 87رأی موافق، ۱۲۹رأی مخالف و 9رأی ممتنع، …
کاهش ۹۰ درصدی هزینه تامین سوخت با توسعه سی.ان.جی
۱۳۹۹/۰۷/۰۳ / وزارت نفت / بنزین / محمد رضایی / سهمیه بندی بنزین / خودکفایی تولید بنزین / ایران / شرکت ملی پالایش
کاهش ۹۰ درصدی هزینه تامین سوخت با توسعه سی.ان.جی
تهران- ایرنا- گازسوز کردن دو میلیون خودرو در حالی هزینه‌ای ۸۰۰ میلیون دلاری دارد که اگر قرار بود به اندازه مصرف این خودروها یعنی حدود ۲۰ میلیون لیتر بنزین، ‌پالایشگاه در کشور احداث شود،‌ هزینه‌ای هشت میلیارد دلاری نیاز بود که نشان می‌دهد با این اقدام هزینه تامین سوخت تا ۹۰ درصد پایین می‌آید.
فروش  لوله‌های نفت به عنوان قراضه در ونزوئلا
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / تولید نفت ونزوئلا / تحریم‌های آمریکا
فروش لوله‌های نفت به عنوان قراضه در ونزوئلا
دولت ونزوئلا برای بهره برداری از ظرفیت تولید نفت ایالت موناگاس برای تولید بنزین و دیزل، قصد دارد از زیرساخت انرژی کشورش استفاده کرده و به به پیمانکاران به جای پول، قطعات قراضه تاسیسات نفتی عرضه کند.
ببینید | مهم‌ترین دستاوردهای وزارت نفت در حوزه صنعت نفت
۱۳۹۹/۰۶/۲۱ / نفت / وزارت نفت / پالایشگاه / پتروشیمی
ببینید | مهم‌ترین دستاوردهای وزارت نفت در حوزه صنعت نفت
وزارت نفت در هفت سال اخیر، علی‌رغم تحریم‌ها و محدودیت‌ها، توانسته در حوزه صنعت نفت دستاوردهای مهمی از قبیل افزایش ظرفیت تولید نفت خام در میادین غرب کارون، خودکفایی در تولید بنزین، افزایش تولید و توزیع سوخت پاک و تسریع در روند توسعه پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها داشته باشد. منبع: ایرنا
آدرس دهی غلط وزیر نفت در پالایشگاه سازی/تولید نفتا در سیراف؛ طرحی محکوم به شکست
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / پالایشگاه نفت / پالایشگاه سیراف / پالایشگاه تولید بنزین / پالایشگاه ستاره خلیج فارس / بیژن نامدار زنگنه
آدرس دهی غلط وزیر نفت در پالایشگاه سازی/تولید نفتا در سیراف؛ طرحی محکوم به شکست
وزیر نفت در حالی سعی دارد تخصیص خوراک به طرح سیراف را به عنوان سیاست حمایتی پالایشگاه سازی معرفی کند که به گفته متخصصین طرح سیراف با تولید نهایی نفتا طرحی شکست خورده است.
پالایشگاه کاردون ونزوئلا تولید بنزین را متوقف کرد
۱۳۹۹/۰۶/۱۰
پالایشگاه کاردون ونزوئلا تولید بنزین را متوقف کرد
رهبر اتحادیه نفت ونزوئلا گفت واحد کراکینگ کاتالیزوری پالایشگاه کاردون با ظرفیت 88 هزار بشکه در روز متوقف شده است. عملکرد این واحد برای تولید بالای بنزین ضروری است.
۱۳۹۹/۰۶/۱۰
شیمی بافت تنها تولیدکننده MEK در خاورمیانه محصولات صادراتی خود را در بورس عرضه می‌کند
تولیدات تخصصی و دستیابی به محصولات با ارزش افزوده ویژگی شیمی بافت است. آغاز به کار واحد یک شرکت شیمی بافت در سال 1381 و با ظرفیت تولید 45000 تن MTBE بوده و واحد دوم نیز با همان ظرفیت و در سال 1385 به بهره‌برداری رسید و ظرفیت کلی تولید MTBE در این شرکت به 90000 تن در سال افزایش یافت. در سال 1398 و بر اساس سیاست‌های ابلاغی شرکت‌های بالادست به منظور مدیریت هزینه‌ها و افزایش سودآوری، شرکت شیمی تکس آریا سابق در شرکت شیمی‌بافت ادغام گردید و محصولات این شرکت نیز به محصولات شرکت شیمی بافت اضافه گردید. MTBE به عنوان ماده اکتان افزا در تولید بنزین پالایشگاه‌ها و MEK (متیل اتیل کتون) به عنوان یک حلال صنعتی تجاری مهم در پالایشگاه‌های تولید روغن پایه موتور، صنایع رنگ و …
دستاوردسازی بنزینی ژنرال بی‌ستاره
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / بیژن زنگنه / وزیر نفت / تولید بنزین / پالایشگاه ستاره خلیج فارس / وزارت نفت / دیوان محاسبات / دولت یازدهم / دولت دوازدهم / زنگنه / اسحاق جهانگیری
دستاوردسازی بنزینی ژنرال بی‌ستاره
دلیل افزایش تولید حدود 37 میلیون لیتری بنزین در روز در دولت یازدهم و دوازدهم ناشی از تکمیل پروژه‌هایی بود که در دولت نهم و دهم کلید خورده و حداقل با پیشرفت 70 درصدی به زنگنه تحویل داده شده است.
تولید بنزین پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس پارسال به بیش از ۱۳ میلیارد لیتر رسید
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / بنزین / خلیج فارس / درآمد / مناقصه / نفت
تولید بنزین پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس پارسال به بیش از ۱۳ میلیارد لیتر رسید
ایلنا: مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس از تولید بیش از ۱۳ میلیارد لیتر بنزین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس در سال ۹۸ خبر داد.
آغاز تولید بنزین با فرآوری نفتا در ونزوئلا برای تامین مصرف داخلی
۱۳۹۹/۰۶/۰۴
آغاز تولید بنزین با فرآوری نفتا در ونزوئلا برای تامین مصرف داخلی
شرکت نفت دولتی ونزوئلا که بر روی بزرگترین ذخایر نفت خام دنیا نشسته است، تولید بنزین در پالایشگاه کاردون را با فرآوری نفتا آغاز کرده است.
۱۳۹۹/۰۶/۰۳
زنگنه: اگر حرف نمی‌زنم این نیست که زبان ندارم در دعوا نان درنمی‌آید
وزیر نفت با اشاره به اینکه در پتروپالایشگاه‌ها می‌گویند مخالف بودم، افزود: «این در حالی است که فرآیندها تمام شده و ۱.۵‌میلیون بشکه تقاضا آمده که توسط دولتی‌ها و نیمه‌دولتی‌ها است، به دلیل اینکه مصالح ملی را تأمین کنند. برخی می‌گویند فرصت بورس در تأمین مالی در پتروپالایشگاه‌ها را از دست دادیم اما اینها نه بورس را، نه تأمین مالی و نه پتروپالایشگاه را نمی‌شناسند.» وزیر نفت در پاسخ به منتقدان خود گفت: «بعد از عمری خدمت به ما تهمت خیانت می‌زنند. من زبان دارم اما به دلیل مصالح سکوت می‌کنم؛ زیرا در دعوا نان ما درنمی‌آید و خدمت نیاز به آرامش دارد.» بیژن زنگنه در حاشیه افتتاح پروژه‌های نفتی در جمع خبرنگاران و در …
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / پالایشگاه ستاره خلیج فارس / تولید بنزین
آخرین وضعیت تولید بنزین در پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس
به گزارش فارس، محمدعلی دادور در تشریح اقدام‌های یک ساله این پالایشگاه به مناسبت هفته دولت، ضمن گرامیداشت یاد شهیدان رجایی و باهنر گفت: مجموع تولید فرآورده راهبردی بنزین این پالایشگاه پارسال به بیش از ۱۳ میلیارد لیتر رسید که در مقایسه با مقدار تولیدی سال ۹۷، رشد ۱.۷۵ برابری را نشان می‌دهد، همچنین تولید هِوی‌اند (برش‌های سنگین نفتی) پارسال به حدود ۵ میلیارد لیتر و گاز مایع نیز به بیش از ۵۰۰ میلیون لیتر رسید تا شاهد افزایش قابل‌توجهی در تولید این فرآورده‌ها نیز باشیم.
سهم ایران از نفت دریای خزر چقدر است؟
۱۳۹۹/۰۶/۰۲
سهم ایران از نفت دریای خزر چقدر است؟
امروز مطالبی همچون سهم واقعی ایران از نفت دریای خزر چقدر است ؟ / سرنوشت جنگل های هیرکانی ! / ظرفیت واقعی تولید بنزین ایران / کاهش صدور گاز ایران به ترکیه ؛ در سایت «نبض انرژی» قرار گرفته است.
رشد ۹۴ درصدی ظرفیت تولید بنزین در ۷ سال گذشته
۱۳۹۹/۰۶/۰۲ / اوپک / توسعه ایران / دولت تدبیر و امید / علیرضا صادق آبادی / نفت
رشد ۹۴ درصدی ظرفیت تولید بنزین در ۷ سال گذشته
تهران– ایرنا–ظرفیت تولید بنزین کشور در حالی اکنون به ۱۰۷ میلیون لیتر در روز رسیده که این رقم در سال ۹۲ تنها حدود ۵۶ میلیون لیتر بود . با این حال در تولید بنزین و سایر فرآورده‌های نفتی، تنها افزایش کمیت مورد توجه نبوده و کیفیت تولیدی این محصولات نیز رشد قابل قبولی داشته است.
ظرفیت تولید بنزین در کشور چقدر است؟
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / بنزین / سهمیه بندی بنزین / واردات بنزین / تولید
ظرفیت تولید بنزین در کشور چقدر است؟
ایسنا نوشت: در حال حاضر با راه اندازی و بهره برداری از واحدهای ارتقای کیفیت فرآورده های نفتی ظرفیت تولید بنزین از ۵۶ میلیون لیتر به ۱۱۵ میلیون لیتر و گازوئیل از ۹۴ میلیون لیتر به ۱۲۵ میلیون لیتر در روز رسیده است.
تحریم مُردنی است و ما ماندنی/ برای روز بعد از تحریم آماده می‌شویم/ اشتغال ۴۰۰ نفری بر روی هر دکل نفتی/ سال ۷۶ یک چارپایه نفتی نمی‌توانستیم بسازیم/ ظرفیت تولید بنزین به ۱۰۷ میلیون لیتر در روز رسیده است/ جنگ است و مکرو و مکر الله ولله خیر الماکرین
۱۳۹۹/۰۵/۳۰
تحریم مُردنی است و ما ماندنی/ برای روز بعد از تحریم آماده می‌شویم/ اشتغال ۴۰۰ نفری بر روی هر دکل نفتی/ سال ۷۶ یک چارپایه نفتی نمی‌توانستیم بسازیم/ ظرفیت تولید بنزین به ۱۰۷ میلیون لیتر در روز رسیده است/ …
زنگنه در مورد ادعای امریکا مبنی بر توقیف محموله صادراتی بنزین ایران به ونزوئلا نیز گفت: محموله ما را توقیف نکردند و ما آن بنزین را به صورت فوب فروخته بودیم. می‌خواستند اعلام موفقیت کنند که به ایران ضربه زده اند، اما آن محموله ونزوئلا بود و حتی کشتی‌ها نیز ایرانی نبودند.
تحقق یک خواسته در اوج تحریم؛ تبدیل واردات به صادرات بنزین
۱۳۹۹/۰۵/۲۷ / بنزین / پالایشگاه نفت / صادرات بنزین / خودکفایی تولید بنزین / خودکفایی
تحقق یک خواسته در اوج تحریم؛ تبدیل واردات به صادرات بنزین
تهران- ایرناپلاس- برآوردهای ایرناپلاس نشان می‌دهد، کشور در سال جاری به مازاد تولید روزانه ۲۷ میلیون لیتر بنزین برسد، یعنی رقمی نزدیک به ۱۰ میلیارد لیتر در سال که می‌تواند در صادرات این محصول برای ایران جایگاه ویژه‌ای کسب کند.
ونزوئلا واحدهای‌جدید تولید بنزین راه اندازی می‌کند
۱۳۹۹/۰۵/۲۴
ونزوئلا واحدهای‌جدید تولید بنزین راه اندازی می‌کند
طبق اطلاعات مقامات شرکت نفت ونزوئلا ،این شرکت طی دو هفته آینده یک واحد تولید بنزین را در مجتمع پالایشگاهی سی آر پی راه اندازی می کند. دو تاسیسات پالایش نفت خام هم در این هفته راه اندازی شده بود.
پالایشگاه تهران خطر انفجار برای پایتخت ندارد/ افزایش ۱.۵ میلیون لیتری تولید بنزین در جنوب تهران
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / شرکت پالایش و پخش
پالایشگاه تهران خطر انفجار برای پایتخت ندارد/ افزایش ۱.۵ میلیون لیتری تولید بنزین در جنوب تهران
مدیرعامل پالایشگاه نفت تهران با بیان اینکه "پالایشگاه تهران خطر انفجار برای پایتخت ندارد"، گفت: با راه‌اندازی واحد CCR پالایشگاه در قالب طرح توسعه، کیفیت آن به یورو ۵ تبدیل می‌شود و مقدار تولید آن نیز به روزانه ۸.۵ میلیون لیتر افزایش می‌یابد.
شیوع دوباره کرونا مصرف بنزین را ۱۵ درصد کاهش داد
۱۳۹۹/۰۵/۱۷ / بنزین / تولید بنزین / شیوع ویروس کرونا / قیمت بزنین
شیوع دوباره کرونا مصرف بنزین را ۱۵ درصد کاهش داد
رییس انجمن شرکت‌های زنجیره‌ای توزیع فرآورده‌های نفتی با اشاره به کاهش ۱۵ درصدی مصرف بنزین با شیوع دوباره کرونا گفت:‌ مصرف بنزین در حال حاضر بین ۶۵ تا ۷۰ میلیون لیتر در روز است. نوشته شیوع دوباره کرونا مصرف بنزین را ۱۵ درصد کاهش داد اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
افزایش ۳۰ میلیون دلاری درآمد پالایشگاه‌ها با نانوکاتالیست ساخت محققان کشور
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / نانوکاتالیست / پالایشگاه
افزایش ۳۰ میلیون دلاری درآمد پالایشگاه‌ها با نانوکاتالیست ساخت محققان کشور
محققان یکی از شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس موفق به تولید کاتالیست‌های واحد رفورمینگ برای تولید بنزین شده‌اند و به گفته آنها از آنجایی که این محصول وارداتی است و با گذشت ۱۰ سال از اعمال تحریم‌ها، عمر مفید این کاتالیست‌ها به پایان رسیده؛ بنابراین فرصت مناسبی است تا این محصول دانش‌بنیان در واحدهای پالایشگاهی به کار برده شود.
۱۳۹۹/۰۴/۳۰
هدف اوپک برای افزایش قیمت نفت در کوتاه‌مدت محقق نمی‌شود
با وجود تلاش ائتلاف اوپک پلاس برای افزایش قیمت نفت، تاجران سوخت و پالایشگاه‌ها روز به روز نسبت به دورنمای اقتصاد جهان و حمل و نقل در ادامه سال جاری میلادی بدبین‌تر می‌شوند. ائتلاف اوپک پلاس در تلاش است هرچه زودتر شاهد قیمت بالاتر نفت باشد ولی این آرزو احتمالا در کوتاه‌مدت به جایی نمی‌رسد چون مصرف سوخت دوباره کاهش یافته است. افزایش قیمت بنزین و دیزل نسبت به نفت خام طی چهار هفته گذشته در بحبوحه نگرانی در مورد اوج دوباره ویروس کرونا و دور جدید تعطیلی‌ها ثابت مانده یا کاهش یافته است. قیمت بنزین امریکا برای تحویل در ماه سپتامبر روز گذشته تا کمتر از 8 دلار در هر بشکه نسبت به نفت برنت برای تحویل در همین ماه کاهش یافت. حاشیه سود تولید بنزین طی یک ماه گذشته پایین آمده است، …
اختصاص سهمیه بنزین به خودرو ها بی‌عدالتی است/باید تولید بنزین افزایش یابد
۱۳۹۹/۰۴/۲۴ / قیمت بنزین
اختصاص سهمیه بنزین به خودرو ها بی‌عدالتی است/باید تولید بنزین افزایش یابد
عضو سابق کمیسیون انرژی مجس، گفت: در روش فعلی که سهمیه بنزین به خودرو ها اختصاص می یابد، افرادی که خودرو ندارند از این سهمیه محروم هستند، بنابراین روش فعلی به نوعی باعث بی‌عدالتی می شود.
تولید بنزین در تنها پالایشگاه فعال ونزوئلا از سرگرفته شد
۱۳۹۹/۰۴/۲۴
تولید بنزین در تنها پالایشگاه فعال ونزوئلا از سرگرفته شد
تولید بنزین در پالایشگاه کاردون ونزوئلا با ظرفیت ۳۱۰ هزار بشکه در روز از سر گرفته شد. کاردون تنها پالایشگاهی است که در حال حاضر در ونزوئلا بنزین تولید میکند.
ایران چقدر بنزین به ونزوئلا صادر کرد؟
۱۳۹۹/۰۴/۲۲ / صادرات بنزین به ونزوئلا / صادرات نفت ایران / صادرات نفتی ایران / فروش نفت ایران به ونزوئلا
ایران چقدر بنزین به ونزوئلا صادر کرد؟
بر اساس این گزارش، ذخایر نفتی کشور ونزوئلا به قدری زیاد است که این کشور روزانه ظرفیت تولید ۱.۳ میلیون بشکه بنزین دارد، اما اخیرا ظرفیت تولید بنزین در ونزوئلا به دلایل مختلف ۱۰ درصد کاهش یافت به طوری که هزار و ۸۰۰ پمپ بنزین در این کشور تعطیل شد.
ونزوئلا بازهم بنزین کم آورد
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
ونزوئلا بازهم بنزین کم آورد
صف‌های طولانی مقابل پمپ‌بنزین‌های ونزوئلا که پس از صادرات بنزین ایران به این کشور برای مدتی از بین رفته بود، با مصرف این محموله و ادامه بحران تعمیر پالایشگاه‌ها دوباره در حال شکل گرفتن است.به گزارش بلومبرگ، تولید داخلی بنزین در ونزوئلا با کمک تکنیسین‌های ایرانی که 2‌ماه سرگرم بازرسی و تعمیرات پالایشگاه‌های ونزوئلا بودند، افزایش پیدا کرد اما پیشرفت در احیای تولید بنزین دوباره با مانع جدیدی مواجه شده است.
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
طرح تولید هگزان پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند به بهره‌برداری رسید
اراک ـ کمال‌آبادی: غلامحسین رمضان‌پور طرح نرمال هگزان را یک طرح نوآورانه و مبتکرانه دانست و افزود: با اجرای این طرح سالانه از واردات ۳۰ تا ۴٠ هزار تن نرمال هگزان جلوگیری می شود همچنین بیش از ۱۱ میلیون دلار صرفه‌جویی در هزینه سرمایه‌گذاری اولیه به وجود آمده است.وی اظهار کرد: این طرح افزایش روزانه حداقل ۵۰۰ هزار لیتر تولید بنزین در پالایشگاه شازند را دارد و بهینه‌سازی عملیات تبدیل بنزین سبک در واحد ایزومریزاسیون، بهینه‌سازی مصرف انرژی از دیگر دستاوردهای مهم این طرح است وی ادامه داد: با توجه به این که این محصول تاکنون از خارج کشور وارد می‌شده است، صرفه‌جویی سالانه معادل 30 میلیون دلار برای کشور به همراه خواهد داشت.رمضان‌پور افزود: دانش فنی طرح نرمال هگزان که از سوی  کارکنان شرکت پالایش نفت امام …
کریمی‌قدوسی: رسیدن پنج کشتی ایرانی به ونزوئلا مصداق اقتصاد مقاومتی است
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / خودکفایی در تولید بنزین / جواد کریمی‌ قدوسی / نمایندگان مجلس / مجلس
کریمی‌قدوسی: رسیدن پنج کشتی ایرانی به ونزوئلا مصداق اقتصاد مقاومتی است
نماینده مردم مشهد در مجلس گفت: مصداق اقتصاد مقاومتی همین پنج کشتی ایرانی حامل بنزین است که در زیرگوش آمریکا به ونزوئلا رسید و هنوز این دولت باور ندارد که چنین اتفاقی افتاده است.
توضیحات قرارگاه خاتم الانبیا در خصوص تولید بنزین
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / قیمت بنزین
توضیحات قرارگاه خاتم الانبیا در خصوص تولید بنزین
روابط عمومی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) اعلام کرد: قرارگاه خاتم صرفا پیمانکار احداث فازهای سه‌گانه پالایشگاه ستاره خلیج فارس است و تولید و عرضه بنزین این پالایشگاه زیر نظر وزارت نفت صورت می‌پذیرد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۶
کمک بنزینی تهران به کاراکاس
برخی رسانه‌های خارجی مدعی شده‌اند ونزوئلا که تحت‌تاثیر تحریم‌های آمریکا به‌شدت در تولید بنزین و تعمیر پالایشگاه‌هایش دچار مشکل شده است، به متحد دیرینه‌اش ایران روی آورده است. به گزارش خبرگزاری رویترز، ایران با پروازهایی که چهارشنبه و پنج‌شنبه هفته گذشته به این کشور آمریکای لاتین داشته، محموله‌های مواد پالایشی که برای تولید بنزین در یک پالایشگاه ونزوئلایی با ظرفیت تولید 310 هزار بشکه در روز مورد نیاز است را به این کشور منتقل کرده است.
ایران به ونزوئلا مواد پالایشگاهی رساند
۱۳۹۹/۰۲/۰۵ / ونزوئلا / ایران / تحریم‌های آمریکا
ایران به ونزوئلا مواد پالایشگاهی رساند
خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ونزوئلایی گزارش کرد که این کشور مواد پالایشگاهی را از ایران دریافت کرده که به آغاز واحد کراکینگ کاتالیزروی پالایشگاه کاردون به ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه در روز که برای تولید بنزین ضروری است، کمک می‌کند.
تولید ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین روزانه در سال قبل
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / پالایشگاه تولید بنزین / قیمت بنزین / بنزین / هوشنگ فلاحتیان
تولید ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین روزانه در سال قبل
معاون وزیر نفت در امور برنامه ریزی گفت: مجموع تولید روزانه بنزین در سال ۹۶ به میزان ۶۸ میلیون لیتر بوده که این عدد در انتهای سال ۹۸ به ۱۱۰ میلیون لیتر در روز رسیده است.
۱۳۹۹/۰۱/۳۱
شرط گذار از خام‌فروشی
گذار از خام‌فروشی در صنعت نفت به مرحله استفاده از ظرفیت‌های صنعت پتروشیمی، لایه‌لایه است و مواردی دارد که باید به هر یک از آنها توجه شود و البته بدون توجه به یک بخش، نمی‌توان از خام‌فروشی گذار کرد. بحث را با ذکر مثالی آغاز می‌کنم. تا سال‌ها تصور بر آن بود که با تولید بنزین، کشورها به محصول نهایی رسیده و توانسته‌اند از مرحله خام‌فروشی بگذرند، اما به مروز زمان محصولاتی دیگر مورد توجه قرار گرفت که تولید آنها به معنای تولید محصول نهایی در حوزه صنعت پتروشیمی به حساب می‌آمد. به عنوان مثال پیکان و پراید در زمان خودشان به عنوان خودروهای مدل بالا محسوب می‌شدند اما به مرور که خودروهای دیگری به بازار آمدند که کیفیت و ویژگی‌های دیگری داشتند، این …
مدعیان پالایشگاه‌سازی بدون ساخت یک پالایشگاه!
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / خاورمیانه / مجلس هفتم / پالایشگاه / عربستان سعودی / بیژن زنگنه / شرکت توتال / ایران / دولت یازدهم / دولت آقای احمدی‌نژاد / پارس جنوبی
مدعیان پالایشگاه‌سازی بدون ساخت یک پالایشگاه!
نگاهی تاریخ‌وار به واردات بنزین و بحران‌هایی که در کشور به‌وجود آمده نشان می‌دهد اگر دولت‌ها به ویژه دولت اصلاحات دست از لجاجت بر می‌داشت، خودکفایی در تولید بنزین سال‌ها پیش محقق می‌شد.
افزایش ۶۰ هزار بشکه‌ای ظرفیت پالایشگاه ستاره خلیج فارس
۱۳۹۹/۰۱/۲۷ / پالایشگاه ستاره خلیج فارس / خودکفایی در تولید بنزین / پالایشگاه نفت / بنزین / محمد علی دادور
افزایش ۶۰ هزار بشکه‌ای ظرفیت پالایشگاه ستاره خلیج فارس
مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس از افزایش ظرفیت پالایشی این پالایشگاه از روزانه ۴۲۰ هزار بشکه به روزانه ۴۸۰ هزار بشکه تا پایان شهریور ماه امسال هم‌زمان با سال جهش تولید خبر داد.
افزایش سهم تولیدخوراک «نفتا» در سبد تولیدات پالایشی/فرصتی در دل تهدید کرونا
۱۳۹۹/۰۱/۲۵ / پالایشگاه تولید بنزین / قیمت بنزین / صادرات بنزین / پالایشگاه ستاره خلیج فارس / خوراک پتروشیمی
افزایش سهم تولیدخوراک «نفتا» در سبد تولیدات پالایشی/فرصتی در دل تهدید کرونا
کاهش مصرف روزانه بنزین در ایران نه تنها منجر به تعطیلی پالایشگاه‌ها نشده بلکه سهم تولید خوراک نفتای پتروشیمی‌ها را به عنوان فرآورده‌ای با ارزش افزایش داده است.
۱۳۹۹/۰۱/۲۵
جذب سرمایه برای جهش تولید پالایشگاه‌ها
کارشناس ارشد حوزه انرژی گفت: پالایشگاه‌های کشور در مسیر جهش تولید گام برداشته‌اند اما در این بین لازم است جذب سرمایه صورت گیرد تا موانع موجود برطرف شود.حسین آقایان با اشاره به نام سال با عنوان جهش تولید و راهکارهایی که می‌توان در این حوزه برای تحقق این مهم به‌کار بست، گفت: پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس توانست میزان تولید بنزین در کشور را به‌خوبی افزایش دهد و تنها پالایشگاهی در ایران است که تولید نفت کوره ندارد اما برای اینکه جهش تولید به معنای واقعی محقق شود باید جذب سرمایه در این حوزه صورت گیرد.
سود پالایشگاه ها از فروش بنزین داخلی/ نفت ارزان شد، بنزین نه!
۱۳۹۹/۰۱/۲۲ / کاهش تولید نفت / پالایشگاه تولید بنزین / قیمت بنزین / سهمیه بندی بنزین / محمد دیالمی
سود پالایشگاه ها از فروش بنزین داخلی/ نفت ارزان شد، بنزین نه!
یک کارشناس حوزه بین‌المللی نفت گفت: با کاهش قیمت نفت، چون قیمت بنزین داخلی ثابت است، بسته به فرمول خوراک نفت خام برای پالایشگاه‌ها، سودشان افزایش یافته است.
مشکلی در ذخیره‌سازی بنزین نداریم
۱۳۹۹/۰۱/۲۰ / استانی-اقتصادی / پالایشگاه اصفهان / بنزین / تولید بنزین / کروناویروس
مشکلی در ذخیره‌سازی بنزین نداریم
سخنگوی پالایشگاه اصفهان گفت: در حال حاضر و تا امروز مشکل خاصی در خصوص ذخیره بنزین در پالایشگاه اصفهان وجود ندارد و احتمال می رود از هفته آینده مصرف بنزین در استان و کشور دوباره افزایش یابد.
ساماندهی معادن شهرستان قدس در دستور کار محیط زیست تهران
۱۳۹۸/۱۲/۲۸ / معدن شن و ماسه / شهرستان قدس / آلودگی هوا
ساماندهی معادن شهرستان قدس در دستور کار محیط زیست تهران
رییس سازمان حفاظت محیط زیست آذر ماه امسال در حاشیه مراسم افتتاح خط تولید بنزین بدون آلایندگی و مکمل یک واحد تولیدی بخش خصوصی در شهرستان قدس، فعالیت و وضعیت واحدهای شن و ماسه‌ای این شهرستان را مخرب و گرد وغبار ناشی از آن را یکی از کانونهای آلودگی هوا در این منطقه و مضر برای سلامت شهروندان دانست و دستور رسیدگی و ساماندهی فوری به وضعیت موجود را صادر کرد که محیط زیست استان تهران فاز اول این پروژه را روز گذشته (۲۷ اسفندماه) مورد بهره‌برداری قرار داد.
عرضه مداوم نفت سفید و گاز مایع در همه مناطق کشور/مشکلی در تولید ال.پی.جی نداریم
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ / نفت سفید / پالایشگاه تولید بنزین / گازرسانی روستایی / شهرام رضایی
عرضه مداوم نفت سفید و گاز مایع در همه مناطق کشور/مشکلی در تولید ال.پی.جی نداریم
مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت:هیچ‌گونه نگرانی برای تأمین فرآورده‌های نفتی وجود ندارد و نفت سفید و گازوئیل موردنیاز همه مناطق به‌ویژه مناطق پربارش کشور تأمین و ذخیره‌ شد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / استانی-شهرستانها / تولید بنزین / مرز دوغارون / تایباد / خبرهای شهرستان تایباد
افتتاح اولین مینی پالایشگاه تولید بنزین در مرز دوغارون
اولین مینی پالایشگاه تولید بنزین در مرز دوغارون شهرستان تایباد افتتاح شد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۸
تولید بنزین سرطان زا در ۱۰ پالایشگاه آمریکا
ده پالایشگاه نفت آمریکا در سال گذشته میلادی ماده شیمیایی سرطان‌زای بنزن را بیش از محدوده مجاز تولید کرده اند.
۱۳۹۸/۱۱/۱۶
توقف تولید بنزینی‌ها و هیبریدی‌ها در انگلیس
دولت انگلیس قصد دارد تولید و عرضه خودروهای بنزینی و هیبریدی و گازوئیلی را از سال ۲۰۳۵ به بعد متوقف کند.در این زمینه رویترز گزارش داد که بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس قصد دارد با نهایی کردن طرح ممنوعیت تولید و عرضه خودروهای احتراق درونی، جایگاه انگلیس را از نظر حفاظت محیط زیست بالا ببرد. پیش‌تر انگلیس رئیس کنفرانس تغییرات آب و هوای سازمان ملل در گلاسگو را که قرار است در ماه نوامبر در انگلیس برگزار شود، اخراج کرده بود. انگلیس قصد داشت از سال 2040 به بعد تولید و عرضه خودروهای با موتور احتراق درونی را متوقف کند که بر اساس تصمیم جدیددولت جانسون این اتفاق 5 سال زودتر رخ خواهد داد.بر این اساس تولید و عرضه خودروهای بنزینی، گازوئیلی و هیبریدی از 15 سال دیگر ممنوع می‌شود.
۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / اوپک / سازمان حفاظت محیط زیست / بندر عباس / بیژن نامدار زنگنه / وزارت نفت / زنگنه / بنزین / خاورمیانه / نفت / خلیج فارس
رشد ۷ برابری تولید بنزین ایران پس از انقلاب اسلامی
تهران- ایرنا- سرمایه‌گذاری در طرح‌های پالایشی، ساخت پالایشگاه‌های جدید و توسعه پالایشگاه‌های موجود پس از انقلاب اسلامی، افزایش کیفیت فرآورده‌های تولیدی در پالایشگاه‌ها، رشد بیش از هفت برابری در تولید بنزین، بی‌نیازی از واردات و امکان صادرات فرآورده را به همراه داشت، به نحوی که ایران مقام نخستین‌ تولیدکننده بنزین و دومین تولیدکننده نفت‌گاز اوپک را به خود اختصاص داده است.
۱۳۹۸/۱۱/۱۵
پرداخت عادلانه یارانه‌ها
موضوع یارانه‌ها به بحث اول زمان حاضر در اقتصاد ایران مبدل شده است. از یک ‌سو تداوم پرداخت یارانه‌ها به‌ویژه یارانه حامل‌های انرژی که سهم قابل ‌توجهی در هزینه‌های دولت دارد، زمینه‌ساز تشدید کسری بودجه و آثار تورمی ناشی از آن است و از سوی دیگر، حذف یک‌باره یارانه این فرآورده‌ها سبب ایجاد شتاب رشد در سطح عمومی قیمت‌ها خواهد بود. با این اوصاف اتخاذ روش‌های مناسب در جهت کاهش بار بودجه‌ای یارانه‌ها به‌خصوص یارانه انرژی و تداوم حمایت از اقشار آسیب‌پذیر یا در یک بیان کلی «دستیابی به هدفمندی در نظام یارانه‌ها» اولویت مهم سیاستگذاری محسوب می‌شود. یارانه انرژی حدود 30 درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود …
۱۳۹۸/۱۱/۰۵
پس از سهمیه‌بندی مصرف بنزین چقدر کم شد؟
طبق اعلام مسئولان، پس از سهمیه‌بندی بنزین میزان مصرف این فرآورده نفتی کاهش یافت و در روزهای اول اجرای این طرح اعداد متفاوتی در این مورد مطرح می‌شد که درنهایت عدد ۲۲ میلیون لیتر در روز صرفه‌جویی اجرای این طرح اعلام شد و تاکنون نیز تغییر چندانی نکرده است.به‌گزارش ایسنا، در حال حاضر ظرفیت تولید بنزین در ایران حدود ۱۱۰ میلیون لیتر در روز و متوسط میزان مصرف حدود ۹۴ میلیون لیتر در روز تخمین زده می‌شود. این در حالی است که تعداد خودروها در ایران به ازای هر ۱۰۰۰ نفر، ۲۴۰ دستگاه و متوسط مصرف روزانه بنزین در سال ۱۳۹۷ حدود ۸۸ میلیون لیتر است.این در شرایطی است که سال گذشته ایران از فهرست کشورهای واردکننده بنزین خارج شد که همین مسئله لزوم توجه به میزان مصرف را بیشتر کرده است. بسیاری از کارشناسان بر این باورند …
۱۳۹۸/۱۱/۰۳ / منابع داخلی / صادرات غیر نفتی / تولید نفت / بودجه غیرشفاف
کدام پیش‌بینی‌ها به پول می‌رسد؟
یکی از منابع برای درآمدزایی، صادرات گاز و خدمات مهندسی است. همچنین با افزایش تولید بنزین و فرآورده‌های نفتی دیگر، به خصوص صنایع پایین دستی پتروشیمی می توان بخشی از ارز را سرمایه‌گذاری و صادرات را در این بخش افزایش داد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / بنزین / خلیج فارس / خودرو فرسوده / زمستان / یورو
تبرئه بنزین از اتهام آلایندگی؟ دو مولفه کیفیت خودروها و سوخت به عنوان متهمان آلودگی هوای کلان‌شهرها
پس از جنجال‌های فراوان در سال‌های 91 و 92 بر سر تولید بنزین پتروشیمیایی و صدماتی که به سلامتی مردم وارد می‌کرد، این نوع سوخت کم‌کم از سبد انرژی ایران حذف شد و بنزین با کیفیت و دارای استاندارد یورو4 به تدریج جای آن را پر کرد تا در نهایت با شروع بهره‌برداری از پالایشگاه گازی ستاره خلیج فارس در سال 97، حدود 45 میلیون لیتر به ظرفیت تولید بنزین با کیفیت ایران افزوده و این کشور از یک واردکننده بنزین به یک صادرکننده آن مبدل شد.
۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / استانی-اقتصادی / شازند / بنزین / استانی-شهرستانها
تعریف اعتبار 400 میلیون دلاری برای تولید بنزین و میعانات گازی در شازند
فرماندار شازند از تعریف اعتبار 400 میلیون دلاری برای استقرار شرکت موهیکو در این شهرستان به منظور تولید بنزین و میعانات گازی خبر داد.
۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / امیروکیل زاده / قیمت بنزین / خودکفایی در تولید بنزین / صادرات بنزین / صنعت خودروسازی
صرفه‌جویی روزانه ۱۷ میلیون لیتر بنزین با ارتقای خودروسازی
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: با ارتقای صنایع خودروسازی، در مصرف روزانه حدود ۱۷ میلیون لیتر بنزین در کشور صرفه‌جویی می شود.
۱۳۹۸/۰۹/۲۹ / پالایشگاه نفت / خودکفایی در تولید بنزین / مصرف بنزین / علیرضا صادق آبادی / سهمیه بندی بنزین / بیژن نامدار زنگنه
مصادره عملکرد روتین پالایشگاه‌ها به نام وزارت نفت / افزایش تولید بنزین دستاورد پالایشگاهی یا وزارتی؟
وزیر نفت به تازگی «افزایش تولید بنزین کشور» را که بخشی از برنامه توسعه پالایشگاههای موجود کشور است به عنوان سیاست این وزارتخانه از پالایشگاه سازی این وزارتخانه اعلام کرده است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۹
منشأ آلودگی هوا؛ مصرف بنزین غیر استاندارد به دلیل صادرات بنزین یورو ۴؟
علی ابراهیمی عضو فراکسیون محیط زیست در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیدارنیوز گفت: با توجه به کاهش مصرف بنزین و فرصت صادرات از مقادیری که صرفه‌جویی می‌شود، قطعا بنزین یورو۴ قابلیت صادرات پیدا کرده است، بنابراین احتمالا بخشی از بنزین با کیفیت بالا به منظور ارزآوری صادر می‌شود که لازم دیده می‌شود مراجع ذیصلاح در خصوص کیفیت بنزین‌های تولیدی به صراحت اعلام نظر کنند. مسئله اولویت‌دار، سلامت مردم است، بنابراین چنانچه شرایط صادرات یورو ۴ به عنوان یک منبع درآمدی برای کشور تعریف شده باشد و بنزین بی‌کیفیت در اختیار مردم قرار گیرد، کاری در ردیف خیانت به حساب می‌آید. سلامت مردم در یک مقطع با تولید بنزین‌های غیر استاندارد به خطر انداخته شد، اینکه در جریان تحریم‌ها احتیاج به ارز داریم و درصدد برآئیم از این …
۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / بیژن نامدار زنگنه / نفت / پالایشگاه
فیلم | آقای زنگنه، یک بار توضیح دهید شما مخالف پالایشگاه‌سازی هستید؟
بیژن زنگنه وزیر نفت در پاسخ به یک خبرنگار درباره اتهام مخالفت با پالایشگاه سازی گفت: اگر مخالف پالایشگاه‌سازی کسی است که تولید بنزین را از ۵۲ میلیون لیتر به ۱۱۰ میلیون لیتر رسانده، موافق چه کسی است؟ عده‌ای علاقه دارند چیزهایی بگویند؛ ما هم توضیح می‌دهیم. بعضی اوقات شنیده می‌شود، گاهی هم مثل بازار مسگرهاست و قرار نیست چیزی شنیده شود.
۱۳۹۸/۰۹/۲۵
اگر من مخالف پالایشگاه سازی هستم پس چه کسی موافق است؟
وزیر نفت گفت: اگر مخالفِ پالایشگاه‌سازی کسی است که تولید بنزین را از ۵۲ میلیون لیتر به ۱۱۰ میلیون لیتر رسانده، موافق چه کسی است؟ چه کسی در طول تاریخ تولید بنزین را این میزان افزایش داده است؟
۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / کره‌ جنوبی / بیژن نامدار زنگنه / تبریز / ونزوئلا
تسهیلات ۲۰ هزار میلیارد تومانی برای ساخت پالایشگاه سیراف
تهران-ایرنا- وزیر نفت با اشاره به اینکه در ۶ سال گذشته ظرفیت تولید بنزین از ۵۲ میلیون لیتر به ۱۱۰ میلیون لیتر رسیده است، گفت: براساس توافق با بانک مرکزی تسهیلات ۲۰ هزار میلیارد تومانی برای ساخت پالایشگاهای سیراف در نظر گرفته شده است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۱ / ایالات متحده آمریکا / نفت خام / پالایشگاه نفت
کاهش میزان نفت خام ورود به پالایشگاههای آمریکا/میزان تولید بنزین کاهش یافت
اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد که در هفته منتهی به ۶ دسامبر، میزان نفت خام ورودی به پالایشگاه‌های آمریکا کاهش یافته است. 
۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / بنزین / طرح شیر مدرسه / بودجه / ایران
سه دقیقه با اقتصاد- ۱۸ آذر ۹۸
احتمال ممنوع الخروجی پزشکان متخلف، هزینه تمام شده تولید بنزین و تعیین بودجه شیر مدارس را در سه دقیقه با اقتصاد هجدهم آذر بشنوید.
۱۳۹۸/۰۹/۱۷
بنزین سوپر بی‌مشتری شد
میرزایی، مدیر یک جایگاه سوخت‌رسانی با تأیید کاهش مصرف بنزین سوپر به «شهروند» می‌گوید: «قبل از گران‌شدن بنزین به دلیل پایین‌بودن قیمت، افراد زیادی بنزین سوپر استفاده می‌کردند و ما مشتریان زیادی داشتیم، به‌طوری ‌که روزی یک تانکر بنزین سوپر عرضه می‌کردیم و گاهی با کمبود هم روبه‌رو می‌شدیم اما گران‌شدن بنزین سوپر باعث شده مشتریان کمتری برای خرید بنزین سوپر بیایند. با این شرایط هم عرضه بنزین سوپر برای جایگاه‌داران نه‌تنها سودی ندارد بلکه ضرر و زیان به دنبال خود دارد، چون الان فروش یک تانکر بنزین سوپر یک هفته طول می‌کشد و برای ما به‌صرفه نیست.»روی صادرات بنزین سوپر حساب نمی‌کنیم رضا پدیدار، عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی درباره کاهش مصرف بنزین سوپر به «شهروند» می‌گوید: «مصرف بنزین سوپر درحالی کاهش …
۱۳۹۸/۰۹/۱۶
روایت ماهشهری‌ها از حوادث اخیر؛ هیچ مرکز حساسی آتش نگرفت / اعتراضات خارج شهر متمرکز بود
به باور مردم این شهر، اهمیت پتروشیمی‌ها و نقشی که در تولید بنزین دارند، سبب شده است که مسئولان یک روز تعطیلی این واحد‌ها را هم برنتابند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / قیمت بنزین / خودکفایی در تولید بنزین / بنزین / پمپ بنزین / مصرف بنزین / صرفه جویی در مصرف بنزین / پالایشگاه نفت
معادل یک پالایشگاه ۷۵۰ هزار بشکه ای، کاهش مصرف بنزین داشتیم
یک مقام مسوول گفت: کاهش تقریبی ۲۰ میلیون لیتری روزانه در مصرف بنزین طی هفته گذشته معادل ساخت یک پالایشگاه نفت خام با ظرفیت ۷۵۰ هزار بشکه در روز است.
۱۳۹۸/۰۹/۰۶
واردکننده بنزین می‌شدیم، دو سال دیگر
با ادامه روند افزایشی مصرف بنزین، ایران در سال 1400 دوباره واردکننده بنزین می‌شد. این جمله را بارها از زبان کارشناسان و مسئولان شنیده‌ایم. اما چرا و چگونه؟ اعداد پاسخ این سؤال‌ها را می‌دهند.سال 92 میزان تولید بنزین 56 میلیون لیتر در روز بود؛ اما مصرف حدود 68 لیتر در روز. در آن شرایط، باید ایران تولید بنزین خود را افزایش می‌داد تا بتواند روی پای خودش بایستد و مقابل تحریم‌های موجود و تحریم‌های احتمالی بعدی مقاوم شود.
۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / عیسی کلانتری / حفاظت از محیط زیست / شهر قدس
پالایشگاه شهرقدس روزانه ۳۵۰بشکه بنزین بدون آلایندگی تولید می کند
قدس- رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه برای احداث خط تولید بنزین بدون آلایندگی ۲ میلیون دلار هزینه شده است گفت: این پالایشگاه روزانه ۳۵۰بشکه بنزین بدون آلایندگی تولید می کند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۲
ارزآوری ۵ میلیارد دلاری از محل صادرات بنزین
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی با اشاره به کنترل مصرف داخلی و کاهش قاچاق با واقعی‌شدن قیمت بنزین، گفت: بر این اساس ایران می‌تواند از محل صادرات بنزین سالانه ۵ میلیارد دلار ارزآوری داشته باشد که معادل صادرات روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت است.سیدحمید حسینی با بیان اینکه ظرفیت تولید بنزین ایران در شرایط فعلی، ۱۱۵ میلیون لیتر در روز است،‌ ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود بعد از سهمیه‌بندی، روزانه حدود ۶۰ میلیون لیتر بنزین سهمیه‌ای و ۲۰ تا ۲۵ میلیون لیتر بنزین آزاد در کشور مصرف شود و بر این اساس مصرف کشور به ۸۵ میلیون لیتر کاهش پیدا می‌کند که پتانسیل صادرات ۳۰ میلیون لیتر بنزین در روز فراهم خواهد کرد.حسینی افزود: ۳۰ میلیون لیتر بنزین معادل ۱۹۳ هزار بشکه بنزین است که ارزش آن ۱۴ تا ۱۵ میلیون دلار …
۱۳۹۸/۰۸/۲۷
پرداخت کمک‌های معیشتی از امشب
دکتر روحانی ادامه داد: فروش نفت ما با محدودیت‌هایی مواجه است و اگر محدودیت هم نداشتیم، پول نفت برای اینگونه مصارف مناسب نیست، در سال ۱۳۹۰ ما ۱۱۰ میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم اما امروز شرایط متفاوت است.رئیس‌جمهوری افزود: میزان اخذ مالیات را هم بخاطر شرایط اقتصادی جامعه نمی توانیم زیاد افزایش دهیم و دریافت مالیات از مردم باید متعادل باشد. دکتر روحانی با بیان اینکه ماه های متمادی این موضوع مطرح بود که چگونه می توانیم از اقشار ضعیف حمایت کنیم تا زمانی که گشایشی ایجاد شود، گفت: در این دولت تلاش کردیم تولید بنزین را افزایش دهیم . در سال ۹۲بنزین تولیدی در کشور ۵۶ میلیون لیتر در روز بود که این رقم را در سال ۹۸ به ۱۰۷ میلیون لیتر رساندیم و در بنزین خودکفا شدیم ، قبلا میلیاردها دلار برای واردات بنزین …
۱۳۹۸/۰۸/۲۷
راهی جز افزایش قیمت بنزین وجود نداشت؟
نرسی قربان، کارشناس اقتصاد انرژی گفت: با هیچ منطقی نمی‌شد بنزین را به نرخ هزار تومان فروخت چرا که این قیمت حتی هزینه های تولید بنزین در داخل کشور را نیز پوشش نمی‌داد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۴ / قیمت بنزین / مصرف بنزین / خودکفایی در تولید بنزین / کارت سوخت
کاهش ۲۰ درصدی مصرف بنزین در نخستین روز سهمیه بندی
سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از کاهش ۲۰ درصدی مصرف بنزین در نخستین روز اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین خبر داد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۴ / قیمت بنزین / خودکفایی در تولید بنزین / شهرام رضایی / کارت سوخت / قیمت بنزین در ایران
بنزین آزاد خودروهای سواری ماهانه حداکثر ۲۵۰ لیتر است
پس از اتمام سهمیه، خودروهای شخصی می‌توانند تا ۲۵۰ لیتر از طریق کارت خود بنزین با نرخ آزاد دریافت کنند و پس از آن باید از کارت جایگاهدار استفاده کنند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / تحریم ایران / تحریم پتروشیمی ایران / ایران و امریکا / اقتصاد ایران / صادرات غیرنفتی
کلید موفقیت ایران در مواجه با تحریم ها
در دور پیشین تحریم ها، یک واقعیت خوارکننده برای ایران این بود که برای تامین بنزین هم نیازمند آمریکا بود.  اما در این دور تازه، ایران نه تنها در تولید بنزین خودکفا شده، بلکه درصدد تقویت ظرفیت صادراتی بنزین است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹
مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند منصوب شد
طی حکمی از سوی صادق آبادی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، غلامحسین رمضان‌پور به عنوان مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند منصوب شد.صادق آبادی با اشاره به وضعیت شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند پیش از مدیرعاملی امین گفت: حاشیه ها و مسائل اعتراض آمیز ایجاد شده در پالایشگاه امام خمینی (ره) که در سالهای اخیر شرایط نامطلوبی را برای این شرکت رقم زده بود با انتصاب امین بعنوان مدیرعامل مرتفع و با خارج شدن شرکت از حاشیه های گذشته شاهد روند رو به رشدی برای پالایشگاه شازند هستیم.معاون وزیر نفت خاطر نشان ساخت: پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند با تعاملات مناسب امروز در تحقق اهداف کلان شرکت ملی پالایش و پخش و اهداف اقتصادی کشور نقش کلیدی را بر عهده دارد …
۱۳۹۸/۰۸/۱۱
قره‌خانی: بنزین سوپر به اندازه نیاز تولید و عرضه خواهد شد
یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که کمبود بنزین سوپر در جایگاه‌ها ارتباطی با صادرات آن ندارد و با پیگیری‌های انجام‌شده از این پس به اندازه نیاز تولید و عرضه خواهد شد. اسدالله قره‌خانی درباره اخبار منتشرشده درباره کمبود بنزین سوپر در جایگاه‌های سوخت بیان کرد: در گذشته زمانی که هنوز در تولید بنزین به خودکفایی نرسیده بودیم، بخشی از بنزین وارداتی به‌صورت سوپر عرضه می‌شد و بخشی از آن نیز با بنزین معمولی مخلوط شده و به‌عنوان بنزین معمولی در اختیار مردم قرار می‌گرفت. وی در ادامه اظهار کرد: اما دولت وزارت نفت را مکلف کرد تا بنزین یورو تولید کند و در نهایت با تاسیس فازهای پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در تولید بنزین به خود کفایی رسیدیم و بنزین یورو در سراسر کشور عرضه می‌شود. این عضو کمیسیون …
۱۳۹۸/۰۸/۰۹ / بنزین / صادرات بنزین / شرکت ملی نفت ایران
پرچم صادرات بنزین بالاست!
خودکفایی در تولید بنزین یکی از اهداف وزارت نفت طی چند سال اخیر بوده که بر اساس آن میزان تولید بنزین در کشور به مرور زمان افزایش یافته و اکنون این فرآورده نفتی در لیست اقلام صادراتی کشور جا خشک کرده است و آن‌طور معاون اول رییس‌جمهور نیز اعلام کرده، تحریم‌ها تاثیری در این فرآورده نخواهد داشت.
۱۳۹۸/۰۸/۰۷ / بنزین
موضوع کمبود بنزین سوپر را تا حل مشکل پیگیری می‌کنیم
یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که توانایی تولید بنزین سوپر موردنیاز کشور در داخل وجود داشته و مشکل کمبود پیش‌آمده برطرف خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / خودکفایی در تولید بنزین / پالایشگاه ستاره خلیج فارس / بنزین / بنزین گازوئیل / قیمت بنزین / پمپ بنزین
تولید روزانه گازوئیل یورو ۵ به ۲۰ میلیون لیتر رسید
مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، از افزایش ظرفیت پالایشی این پالایشگاه به روزانه ۵۴۰ هزار بشکه تا پایان سال ۹۸ و تولید روزانه ۲۰ میلیون لیتر گازوئیل یورو ۵ در این پالایشگاه خبر داد.
۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / بنزین / قیمت بنزین / خودکفایی در تولید بنزین / پالایشگاه ستاره خلیج فارس / بنزین سوپر / عرضه بنزین در بورس انرژی / صادرات بنزین
صادرات بنزین سوپر عامل کمبود عرضه در جایگاههای سوخت نیست / اولویت با تامین نیاز داخلی است
برخی معتقدند عرضه بنزین سوپر در بورس انرژی جهت صادرات عامل کمبود عرضه این بنزین در جایگاههای سوخت کشور است اما نگاهی به آمار عرضه این فرآورده در بورس انرژی این تلقی را تایید نمی کند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۸
بنزین سوپر | کمبود در بازار، مسؤولان می گوینداز بنزین یورو ۴ به جای سوپر استفاده کنید!
شفقنا اقتصادی_ شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اقدام به صادرات بنزین سوپر کرده است و به مصرف‌کنندگان بنزین سوپر در داخل کشور پیشنهاد می‌کند به جای بنزین سوپر از بنزین یورو ۴ و ۵ استفاده کنند. فارس نوشت:  مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از افزایش ظرفیت تولید بنزین ایران به […]
۱۳۹۸/۰۷/۲۵
آمار‌هایی از میزان تولید بنزین در کشور / روزانه ۹۱ میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو تولید می‌شود / ۴۵ میلیون لیتر آن در پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس استاندارد یورو ۵ دارد / شازند، اصفهان، بندرعباس و تبریز …
روزانه ۹۱ میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو در ایران تولید می‌شود که طبق اعلام مسوولان نفتی، این فراورده نفتی به لحاظ آلایندگی‌ها (الفین، آروماتیک، بنزن و گوگرد) در کیفیت کاملا استاندارد قرار دارد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۴ / عیسی کلانتری / بنزین / جامعه روحانیت مبارز / خلیج فارس / دانشگاه ها
گزینه مناسب اقتصادی برای تولید بنزین
تهران- ایرنا- «گزینه مناسب اقتصادی برای تولید بنزین، موافق حذف درس زبان انگلیسی و تقویت آموزشکده‌ها نیستیم و جبهه پایداری پذیرفت به جای «همه با ما»، «همه باهم باشیم»» از جمله مهمترین عناوین گزارش های رصد شده از تارنماهای خبری داخل، در طول ۲۴ ساعت گذشته است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۴
کدام گزینه برای تداوم خودکفایی در تولید بنزین اقتصادی‌تر است؟
در ۶ ماهه نخست امسال متوسط مصرف روزانه بنزین کشور بیش از ۹۰ میلیون لیتر در روز بوده و به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی در صورتی که اقدامی برای مدیریت مصرف سوخت در کشور انجام نشود باید شاهد ازسرگیری واردات بنزین و گازوئیل در آینده‌ای نزدیک باشیم.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •