یکشنبه, ۲۹ دی, ۱۳۹۸ / 19 January, 2020
تولید کالا
تعیین قیمت خیالی حبوبات توسط سازمان حمایت
تسنیم / ۲۹ ساعت قبل / اقتصادی
تعیین قیمت خیالی حبوبات توسط سازمان حمایت
در حالی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان قیمت سقف و کف حبوبات را روی سامانه اطلاع رسانی قیمت کالا و خدمات قرار داده است که تناسبی با قیمت آنها در بازار ندارد.
سازمان حمایت قیمت سقف و کف ۸ میوه را اعلام کرد
خبرآنلاین / ۳۲ ساعت قبل / اقتصادی
سازمان حمایت قیمت سقف و کف ۸ میوه را اعلام کرد
تسنیم نوشت: سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان قیمت سقف و کف ۸ میوه را با انتشار بر روی سامانه اطلاع رسانی قیمت کالا و خدمات اعلام کرد.
  میوه و تره‌بار  رییس اتحادیه میوه و سبزی  سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان
قاچاق از مبادی رسمی یا غیررسمی؟
روزنامه تعادل / ۴۳ ساعت قبل / اقتصادی
قاچاق از مبادی رسمی یا غیررسمی؟
قاچاق کالا یکی از مهم‌ترین آفت‌های اقتصاد پویا محسوب می‌شود که متاسفانه طی سال‌های اخیر روز به روز در کشور گسترش یافته است. این موضوع ضربات سنگینی را به بخش تولید وارد کرده و چالش‌هایی را برای فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان ایجاد کرده است.
  استان تهران  اشتغال  اقتصاد  رشد  واردات
حراج کتاب؛ ممنوع!  نگاهی به جریان فروش کتاب و آسیب تخفیف‌های غیرمجاز به صنعت نشر
روزنامه توسعه ایرانی / ۴۳ ساعت قبل / فرهنگی و هنری
حراج کتاب؛ ممنوع! نگاهی به جریان فروش کتاب و آسیب تخفیف‌های غیرمجاز به صنعت نشر
یکی از نکاتی که جامعه تحلیل درستی درباره آن ندارد، تفاوت کتاب با کالاهای دیگر است؛ بلی، درست است که کتاب نیز یک کالا محسوب می‌شود و یقینا یک کالای ضروری است که باید تلاش کرد آن را در سبد خانوارها جای داد، اما کتاب چه در مرحله تولید و چه در مرحله فروش، تفاوت‌های عمده‌ای با دیگر کالاها دارد که همین تفاوت موجب می‌شود صنعت نشر نسبت به دیگر صنایع در موقعیت حساس‌تر و آسیب‌پذیرتری قرار بگیرد.
روزنامه ابتکار / ۴۴ ساعت قبل / ...
نقش هنرمندان در تلخی‌ها و بلایا چیست؟
رئیس انجمن هنرمندان نقاش ایران معتقد است که هنرمندان تلاش می‌کنند به صورت مستقیم و نه صرفاً به واسطه تولید یک اثر هنری، حضور موثری در جامعه داشته باشند و کمک کنند؛ چراکه اغلب هنرمندان به گونه‌ای خودشان را نسبت به رویدادهای اجتماعی و دغدغه‌های مردمی مسئول می‌دانند.امیر راد، رئیس انجمن هنرمندان نقاش ایران، در گفت‌وگو با ایسنا درباره نقش هنرمندان هنگام افزایش تلخی‌های جامعه و چگونگی حضورشان در کنار مردم، اظهار کرد: به طور کلی کار هنرمند رصد جامعه است و نسبت به وقایعی که در جامعه رخ می‌دهد حساسیت نشان می‌دهد.اصولاً هنرمند معاصر هنرمندی است که بر اساس محیطی که در آن زیست می‌کند، کار انجام می‌دهد و طبیعی است که اتفاقات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و حتی بلایای طبیعی بر روحیه آنها تاثیرگذار باشد. به همین …
مدل هندی اشتغال‌زایی
روزنامه فرهیختگان / ۳ روز قبل / اقتصادی
مدل هندی اشتغال‌زایی
در آخرین گزارش از جمعیت کشورهای جهان، طی سال 2019 جمعیت کشور هند به یک‌میلیارد و 352 میلیون نفر رسیده است؛ چیزی بیش از 16 برابر جمعیت کشور ما ایران. رشد بالای تولید ناخالص ملی، سرعت افزایش حجم واردات و صادرات کالا و خدمات، جذب قابل‌توجه سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، کاهش چشمگیر نرخ بیکاری و تورم، کاهش فقر، رشد چشمگیر درآمدهای بخش IT، تبدیل‌شدن توسعه روستایی هند به الگویی برای سایر کشورهای جهان و... برخی از جنبه‌های مثال‌زدنی اقتصاد هند هستند که حالا این کشور را با جمعیت میلیاردی به‌عنوان یکی از اقتصادهای نوظهور جهان در کنار چین مطرح کرده است.
معافیت مناطق آزاد بسترساز قاچاق و پولشویی است/ معافیت مالیاتی مشروط باشد
مهر / ۵ روز قبل / اقتصادی
معافیت مناطق آزاد بسترساز قاچاق و پولشویی است/ معافیت مالیاتی مشروط باشد
یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه معافیت مالیاتی مناطق آزاد بسترساز قاچاق کالا و پولشویی است، گفت: از مناطق آزاد نباید کارکردهای ضد اقتصاد ملی و ضد تولید بیرون بیاید.
  سید احسان خاندوزی  مالیات بر ارزش افزوده  مناطق آزاد  قاچاق  معافیت مالیاتی
روزنامه ابتکار / ۵ روز قبل / ...
سناریوی میزان افزایش دستمزد ۹۹
رئیس کمیته دستمزد شورای‏عالی کار با اشاره به استخراج تورم ۶۰ درصدی زندگی کارگران، گفت:دستمزد سال ۹۹ باید به میزانی افزایش یابد که به هزینه ماهیانه زندگی اضافه شده است.به گزارش مهر، فرامرز توفیقی با اشاره به روند برگزاری جلسات مقدماتی و کارشناسی نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت برای ورود به موضوع تعیین دستمزد سال آینده کارگران گفت: روز شنبه هفته جاری پنجمین نشست کمیته دستمزد شورای‏عالی کار برگزار شد و دو موضوع «روش استخراج میزان سهم دستمزد نیروی انسانی از مجموع هزینه‌های تولید و خدمات» با درخواست نمایندگان کارفرمایی و «استخراج میزان نرخ تورم ماهیانه زندگی کارگران» با درخواست نمایندگان کارگری مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در حوزه تورم و روش محاسبه آن، نمایندگان مرکز آمار مولفه‌ها و اقلامی را مورد …
فارس من| واهمه سرمایه‌گذاران از سرمایه‌گذاری در تولید چادر مشکی/ امکان اختصاص ارز دولتی برای واردات نیست
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / اقتصادی
فارس من| واهمه سرمایه‌گذاران از سرمایه‌گذاری در تولید چادر مشکی/ امکان اختصاص ارز دولتی برای واردات نیست
قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سرمایه‌گذاران از سرمایه‌گذاری در تولید چادر مشکی واهمه دارند و معتقدند ممکن است دولت با در نظر گرفتن ترجیحاتی برای واردات این کالا موجب لطمه به تولید شود.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۰ / ...
جای خالی شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت کشور
مدیرعامل اسبق شرکت شهرک‌های صنعتی ایران با انتقاد از اینکه هر روز شاهد صادرات منابع زیادی به صورت خام هستیم گفت: تولیدکننده و صادرکننده هیچ کدام متهم نیستند. زمانی که هیچ تکنولوژی و فناوری برای فرآوری این محصولات خام در کشور وجود ندارد پس ناگزیر باید بدون ارزش افزوده، ثروت ملی صادر شود.به گزارش اقتصاد۲۴، شرکت‌های دانش‌بنیان با توجه به ماهیت خود با تحول در عرصه علم و دانش و کشف یافته‌ها و نتایج جدید اقتصادی در رشد و توسعه بخش‌های مختلف صنایع تاثیر زیادی دارند اما هنوز این ماهیت در اسارت فقر مسئولیت برخی از مسئولان است. نوآوری در بنگاه‌های اقتصادی موجب افزایش وابستگی صنعت و اقتصاد کشور به فناوری‌های خارجی خواهد شد و این برای کشور ما که از منابع سرشار اقتصادی برخوردار است یک ضعف مهم به شمار می‌رود. …
جدیدترین آمار تولید کالاهای منتخب صنعتی؛ رشد سیگار و افت سواری
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / اقتصادی
جدیدترین آمار تولید کالاهای منتخب صنعتی؛ رشد سیگار و افت سواری
آمار تولید کالاهای منتخب صنعتی در 8 ماه نخست امسال نشان‌دهنده افت 11 قلم کالا از جمله سواری و پودر شوینده در این مدت است. در عین حال تولید سیگار، ماشین لباسشویی و داروی انسانی رشد داشته است.
لزوم عرضه صادراتی زعفران در بورس کالا/ «اوسک» سهم ایران در تجارت زعفران را می گیرد
ارانیکو / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / اقتصادی
لزوم عرضه صادراتی زعفران در بورس کالا/ «اوسک» سهم ایران در تجارت زعفران را می گیرد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس می‌گوید که زعفران به دلیل خاصیت دارویی که دارد تحریم‌پذیر نیست اما اگرهم تحریم شود با توجه به انحصار تولید آن در ایران، راه صادرات زعفران باز خواهد بود؛ از این رو عرضه صادراتی زعفران در بورس کالا و کشف قیمت براساس واقعیت بازار از لازمه های تجارت طلای سرخ است که سازمان جهانی زعفران موسوم به اوسک هم می‌تواند در این زمینه راهگشا باشد.
الف / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / اقتصادی
کاهش ۷.۲درصدی تولید لوازم خانگی/ تولید کدام کالا افزایش داشت؟
جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که تولید انواع لوازم خانگی به جز تلویزیون در هشت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش داشته است و بیشترین افزایش تولید نیز به ماشین‌ لباسشویی اختصاص داشته است.
  تولید لوازم خانگی  لوازم خانگی
آیا افزایش هزینه قاچاق،‌ صنعت پوشاک را نجات می‌دهد؟
ارانیکو / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / اقتصادی
آیا افزایش هزینه قاچاق،‌ صنعت پوشاک را نجات می‌دهد؟
این روزها بحث اجرای آیین نامه اجرایی ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا که طبق آن درج شناسه کالا برای تمام کالاهای موجود در بازار و انبارهای کشور الزامی شد دوباره مطرح شده است که به گفته نایب رئیس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران اجرای کامل این آیین‌نامه منجر به افزایش هزینه قاچاق خواهد شد.
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / اقتصادی
دردسرهای ترخیص کالا برای واردکنندگان
محمدرضا زهره‌وندی می‌گوید: واردکنندگان، در زمینه واردات کالاها و قطعات مورد نیاز کالاهای تولید داخل همچنان با مشکل ثبت…
  رقابت  زهره  صنعت  مشکلات  واردات
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / ...
چهارمین نشست هم اندیشی در مسجدسلیمان برگزار شد
چهارمین جلسه هم اندیشی مدیران عامل شرکت های بهره برداری 5 گانه تابع شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با محوریت بررسی تنگناهای حوزه تدارکات و امورکالا در مسجدسلیمان ، زادگاه نفت برگزار شد .این نشست با حضور محسن دهان زاده جانشین مدیران عامل شرکت های بهره بردار - سعید امینی زاده مدیر تدارکات و امور کالا شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و آقایان غلامرضا مفیدی ، هوشنگ صیدالی ، ابراهیم پیرامون و حمید کاویان مدیران عامل شرکت های بهره برداری نفت و گاز کارون ، گچساران ، آغاجاری و مارون و همچنین روسای تدارکات و امورکالای شرکت های یاد شده به میزبانی قباد ناصری مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان برگزار شد .جانشین مدیران عامل شرکت های بهره بردار تابع شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در ابتدا ضمن اظهار خرسندی …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / ...
ظرفیت بالای کشورهای همسایه برای صادرات غیرنفتی
یک فعال اقتصادی معتقد است در‌صورتی که مقدمات داخلی لازم برای توسعه صادرات فراهم شود، می‌توان روی توسعه صادرات به کشورهای همسایه حساب ویژه‌ای باز کرد.به گزارش ایسنا، مهدی علیپور اظهار کرد: ما در ماه‌های گذشته توانسته‌ایم میزان صادرات غیرنفتی خود را با وجود تحریم‌ها حفظ کنیم هرچند با توجه به بازار گسترده کشورهای همسایه امکان توسعه فعالیت‌ها در این زمینه وجود دارد.به گفته وی، کشورهای همسایه ایران رقم قابل توجهی واردات کالا دارند که ایران می‌تواند سهم خود را از این بازار افزایش دهد، اما این موضوع منوط به اصلاح برخی سیاست‌ها و سرعت بخشیدن به تحولات اقتصادی خواهد بود.عضو سابق اتاق بازرگانی ایران همچنین با اشاره به برخی محدودیت‌های صادراتی که در ماه‌های گذشته برای برخی از تولیدکنندگان ایجاد شده توضیح …
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / ...
اهمیت توجه به صادرات غیرنفتی در دوران تحریم
ایرنا: رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران می‌گوید: صادرات غیرنفتی یکی از راهکارهای اساسی مقابله با تحریم است که با توجه به ظرفیت‌های کشور می‌توانیم بیش از میزان موجود صادرات داشته باشیم که مقدمه آن، کنار زدن موانع صادراتی است.مسعود خوانساری افزوده است: بررسی‌ها نشان می‌دهد هنوز افرادی هستند که با وجود شرایط سخت تحریمی، موفق هستند و می‌توانند الگویی برای دیگران باشند. البته من هم قبول دارم کار‌کردن و صادرات در این شرایط بسیار دشوار است، اما باید به یکدیگر امید دهیم که در این شرایط هم می‌توان کارهای بزرگ انجام داد.این در حالی است که حلقه فشار تحریم‌ها روزبه‌روز تنگ‌تر می‌شود و فعالان اقتصادی می‌گویند سال۹۹ هم اگر مشکل تحریم حل نشود، مشکلات زیادی خواهیم داشت. لایحه بودجه سال ۹۹ کشور …
توسعه صادرات، پشتوانه محکم و مسیر مطمئن رونق تولید/باید با دقت مراقب صادرات کالا و خدمات باشیم
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / اقتصادی
توسعه صادرات، پشتوانه محکم و مسیر مطمئن رونق تولید/باید با دقت مراقب صادرات کالا و خدمات باشیم
قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت، تشکیل کارگروه توسعه صادرات را ظرفیتی برای برداشتن سنگ‌های پیش پای صادرکنندگان کشور دانست و گفت: توسعه صادرات، پشتوانه محکم و مسیر مطمئن رونق تولید است.
  حسین مدرس خیابانی  وزارت صنعت معدن و تجارت  توسعه صادرات  کارگروه توسعه صادرات
افزایش توان تولید داخلی مبلمان اداری با ممنوعیت واردات این کالا‌
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / اقتصادی
افزایش توان تولید داخلی مبلمان اداری با ممنوعیت واردات این کالا‌
عضو اتحادیه درودگران و مبلسازان با تاکید بر توان داخلی تولید مبلمان و قابلیت صادرات این کالا گفت: ممنوعیت واردات این کالا موجب شد تا قطعات وارداتی در داخل ساخته شود.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۱۳ / ...
چهارشنبه سبزپوش
کیمیا نجفیشاخص کل در بازار بورس روز (چهارشنبه) هفت هزار و ۸۷ واحد افزایش داشت که در نهایت این شاخص به رقم ۳۸۴ هزار و ۹۹ واحد رسید و اینگونه شد که چهارشنبه روز طلایی بورس تهران نامیده شد. آن‏طور که برخی از کارشناسان به اشاره دارند چند روزی می‌شود که نقدینگی قدرتمندی وارد بورس شده و همین امر موجب شده قیمت سهام‌ها با افزایش روبه‌رو شود.بازار بورس در آخرین روز معاملات هفته جاری سبزپوش ماند و شاخص این بازار با ۷۰۸۷ واحد رشد رقم بی‏سابقه ۳۸۴ هزار و ۹۹ واحد را به ثبت رساند. معامله‌گران دیروز ۶۵۱ هزار معامله انجام دادند که ارزش آن ۳۲ هزار و ۱۶۱ میلیارد تومان بود که نسبت به روز سه‏شنبه کاهش داشت. از سوی دیگر دیروز نیز همانند روز سه‏شنبه سهام شرکت‌های بزرگ رشد داشت و فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، …
درآمد چینی‌ها دوبله شد !
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / اقتصادی
درآمد چینی‌ها دوبله شد !
در آغاز سال جدید میلادی هستیم و در سال‌جاری دولت چین باید به وعده خود یعنی دو برابر کردن درآمد و تولید ناخالص داخلی این کشور در یک دهه اخیر یعنی بین سال ۲۰۱۱ تا امسال عمل کند. این یک وعده بزرگ بوده که انتظار می‌رود تحقق یابد البته با توجه به چالش‌های موجود، حفظ رونق اقتصاد چندان آسان نیست. حرکت چین به سمت رونق از اواخر دهه ۱۹۷۰ در قالب باز کردن بازارها آغاز شد. طی دهه‌های اخیر برنامه‌ریزی متمرکز، بهره‌گیری از نیروی کار ارزان، ارزش پایین پول ملی و سیستم مستحکم تولید کارخانه‌ای برای صادرات کالا به سراسر جهان ادامه پیدا کرده و سبب شده اقتصاد چین از حالت یک اقتصاد روستایی فقیر به دومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شود و حرکت آن به سمت توسعه و رونق پایدار ادامه پیدا کند.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / ...
اجرا ی طرح های توسعه 28 میدان نفتی
مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت ملی حفاری ایران گفت: طرح های موسوم به توسعه 28 میدان با کاربست روزآمد ترین شیوه های قراردادی و استفاده از نظرات کارشناسان فنی، مهندسی و حقوقی وزارت نفت تدوین شده است.سید عبداله موسوی افزود: این طرح ها به صورت EPD و EPC و با استفاده از منابع مالی داخلی در قالب سرمایه گذاری در حال انجام و از منظر کارفرمایی و پیمانکاری دارای اهمیت فوق العاده ای می باشد.وی با اشاره به طرح های مصوب صنعت نفت در راستای حفظ ، نگهداشت و افزایش تولید نفت موسوم به پروژه های توسعه 28 میدان، تصریح کرد: حضور این شرکت در تحقق اجرای این طرح ها با برنامه و اثرگذار است.موسوی گفت: این پروژه ها با استفاده از تجهیزات و دکل های حفاری و ارایه یکپارچه خدمات فنی مهندسی در گسترده شرکت های ملی مناطق …
جمع‌آوری لوازم خانگی بدون شناسه کالا تا 15 بهمن به بهانه حمایت از تولید داخل؛ بازار آماده تامین لوازم خانگی مردم است؟
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸-۱۰-۱۰ / اقتصادی
جمع‌آوری لوازم خانگی بدون شناسه کالا تا 15 بهمن به بهانه حمایت از تولید داخل؛ بازار آماده تامین لوازم خانگی مردم است؟
طرح شناسه‌دار شدن کالا که برای مبارزه با قاچاق کالاها تدوین شده در بخش لوازم خانگی نیز قرار است اجرایی شود. بنا بر اعلام ستاد مبارزه با قاچاق کالا از ۱۵بهمن‌ماه هر کالای خارجی که شناسه نداشته باشد، قاچاق محسوب و ضبط خواهد شد که این زمان برای کالاهای تولید داخل از ۱۵ دی ماه است. بر این اساس لوازم خانگی شامل تلویزیون، یخچال و فریزر، ماشین لباس شویی، ماشین ظرف‌شویی، جاروبرقی، پکیج و چرخ خیاطی نیازمند دریافت شناسه کالا هستند که اگر نتوانند این شناسه را بگیرند از سطح فروشگاهها ضبط خواهند شد.
جمع آوری لوازم خانگی قاچاق
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸-۱۰-۱۰ / اجتماعی
جمع آوری لوازم خانگی قاچاق
ضرب الاجل ستاد مبارزه با قاچاق کالا برای شناسه دار شدن کالاها و جمع آوری و ضبط لوازم خانگی از سطح فروشگاهها که تا تاریخ 15 دیماه در بخش تولید داخل و 15 بهمن در بخش کالاهای خارجی ، شناسه کالا ندارند ، در راستای جلوگیری و توزیع کالاهای قاچاق و زیر پله ای است .
همراه بایواستار با سرعت رو به آینده
زومیت / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / فناوری
همراه بایواستار با سرعت رو به آینده
بایواستار با سابقه‌ای نزدیک به چهل سال در تولید فناوری‌های نوین یکی از اولین و برترین تولید‌کنندگان قطعات مربوط به آی‌تی است. کیفیت و قیمت مقرون‌به‌صرفه آن، باعث توفیق روزافزون این کالا در جهان شده است.
لوازم خانگی بدون شناسه از ۱۵ بهمن قاچاق محسوب می‌شوند
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / اقتصادی
لوازم خانگی بدون شناسه از ۱۵ بهمن قاچاق محسوب می‌شوند
مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا گفت: از ۱۵ بهمن ماه هر کالای خارجی که شناسه نداشته باشد قاچاق محسوب و ضبط خواهد شد و این زمان برای کالاهای تولید داخل از ۱۵ دی ماه است.
تجهیزات داخلی در صنعت نفت جا خوش کردند
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / اقتصادی
تجهیزات داخلی در صنعت نفت جا خوش کردند
مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری گفت: امسال حدود ۶۴ نوع قطعه توسط شرکت‌های داخلی به سفارش این شرکت ساخته شد که نقش زیادی در پیشبرد برنامه‌ها داشت و قطعا این برنامه‌ها ادامه خواهد داشت.
  تولید کالای داخلی  صنعت  نفت  جمع اوری گازهای همراه
راهکاری برای حمایت از تولید داخل
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / اقتصادی
راهکاری برای حمایت از تولید داخل
مبارزه با قاچاق کالا با «ثبت شناسه کالا» رسما کلید خورد. براساس تازه‌ترین اقدام وزارت صمت،
  حمایت از تولید  رقابت  قاچاق  مبارزه با قاچاق کالا و ارز  نقدینگی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / ...
شرط جمع شدن کالای قاچاق از بازار لوازم خانگی
عضو هیئت مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی درباره الزام تولیدکنندگان به اخذ شناسه برای کالاهای خود، موثر بودن این طرح برای جمع شدن کالای قاچاق از بازار را منوط به اجرای درست آن دانست.به گزارش ایسنا، سعید رضوانی درباره اجرای آیین‌نامه شناسه و رهگیری کالا موضوع ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در بخش لوازم خانگی که طبق آن تمامی تولیدکنندگان و تشکل‌های صنعتی لوازم خانگی تولید داخل تا ۱۵ دی‏ماه فرصت دارند که برای ۸ گروه کالایی خود فرایند ثبت و اخذ شناسه را انجام دهند؛ این طرح را طرحی شایسته توصیف کرد، ولی موثر بودن آن در جمع‌آوری کالای قاچاق را منوط به اجرای درست آن دانست.وی با بیان اینکه تولیدکنندگان از وزارت صنعت خواسته بودند که برای مبارزه با قاچاق لوازم خانگی از کف بازار، فروشگاه‌ها و انبارها …
انتخاب 110 کالا برای داخلی‌سازی
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / اقتصادی
انتخاب 110 کالا برای داخلی‌سازی
آیا جلوگیری از واردات به رونق تولید ‌می‌انجامد؟ فعالان اقتصادی در یک نشست مشترک با نماینده وزارت صمت،
  دولت  کسب و کار  نقدینگی  واردات  وزارت صنعت معدن و تجارت
ممنوعیت ورود «مودم» بازار قاچاق این کالا را داغ کرده است
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / فناوری
ممنوعیت ورود «مودم» بازار قاچاق این کالا را داغ کرده است
«در پی ممنوع شدن واردات مودم‌های خارجی به‌دلیل حمایت از تولید داخل از سوی وزارت صمت، این کالا در کشور با کمبود مواجه شده است از سوی دیگر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به بهانه توان تولید و عرضه انواع مودم‌های مخابراتی دیتا در کشور ابلاغیه‌ای را در خردادماه امسال صادر کرده که طبق آن عرضه و فروش انواع «مودم دیتای (کابلی-بیسیم)»خارجی در بازارهای داخلی ممنوع و مصداق بارز عرضه و فروش کالای قاچاق محسوب می‌شود.» اما در پی ممنوع شدن واردات، آیا تولید‌کنندگان داخلی قادر به تأمین بازار کشور هستند؟ براستی چند مدل مودم با تکنولوژی روز در کشور تولید می‌شود؟ و مهم‌تر اینکه ممنوعیت واردات مودم خارجی به‌کشور چه تبعات مثبت و منفی در‌پی داشته است. فعالان صنف رایانه‌ای کشور به این سؤالات پاسخ می‌دهند.
از نیمه دی ماه همه کالاهای وسایل خانگی باید دارای شناسه شوند
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / اقتصادی
از نیمه دی ماه همه کالاهای وسایل خانگی باید دارای شناسه شوند
دهقانی‌نیا سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا درباره قاچاق وسایل خانگی گفت: تمامی وسایل تولید داخل از ۹۸/۱۰/۱۵ و وسایل وارداتی از ۹۸/۱۱/۱۵ باید شناسه دار شوند.
  قاچاق کالا  ستاد مبارزه با قاچاق کالا  واردات کالا
عدم ثبات اقتصادی و اقتصاد ناکارآمد
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / اقتصادی
عدم ثبات اقتصادی و اقتصاد ناکارآمد
اقتصاد دولتی ایران و اصرار بر ادامه این وضعیت ازسوی دولتمردان همچون تلاشی بیهوده برای رام کردن اسبی سرکش است که هر از چند گاهی افسار گسیخته، صنعت، مردم، اشتغال و همه چیز را مورد تاخت‌وتاز قرار می‌دهد و یک شبه عده‌ای را بدون زحمت پولدار و عده‌ای زحمتکش را به زیر خط فقر می‌کشاند. برخی از تصمیمات غیر منطقی سال‌های سال قیمت دلار را ثابت نگه داشته و کشور را در مقابل هجمه عظیم واردات قرار می‌دهد و توجیه اقتصادی تولید داخلی را زیر سوال می‌برد و موجبات و انگیزه قاچاق به داخل را فراهم می‌کند و در پس ماجرا اقتصاد همچون فنری که انرژی در آن در حال ذخیره شدن باشد در انتظار روزی می‌نشیند که از جا بجهد و قیمت‌ها را چندین برابر کند و قاچاق کالا را معکوس کند.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / ...
چرا سریال‌های نمایش خانگی با وجود محتوایی تکراری و بازی‌های متوسط باز هم طرفدار دارند؟
رویای فضای گلخانه‌ای و لاکچریفاطمه امین‌الرعایااین روزها، روزهای گرمی برای سریال‌های شبکه نمایش خانگی است. هر چندوقت یک‌بار سر و کله یک سریال جدید در این بستر هم پیدا می‌شود، سریال‌هایی معمولا پربازیگر با قصه‌هایی تقریبا مشابه و فضایی یکسان؛ خانه‌های شیک دوبلکس، ماشین‌های آنچنانی و مربوط به طبقه اجتماعی خاص. اما آیا این سریال‌ها توانایی همراه کردن مخاطب تا انتها را دارند؟ «مانکن»، «کرگدن»، «دل» و... و به تازگی هم «دومینو» سریال‌های شبکه نمایش خانگی این روزها هستند که شاید نقطه اشتراک‌شان یک داستان عاشقانه همراه با خیانت، فضاها و اتومبیل‌های آنچنانی و روزگار اشخاصی از طبقه اجتماعی خاص روایت می‌شود؛ سریال‌هایی با بازی چهره‌های مطرح و شناخته‌شده. اکثرا در این سریال‌ها آن چیزهایی را می‌بینیم که بیشتر …
آینده تبادلات تجاری با عراق از کانال سرمایه‌گذاری‌های مشترک می‌گذرد
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸-۱۰-۰۵ / اقتصادی
آینده تبادلات تجاری با عراق از کانال سرمایه‌گذاری‌های مشترک می‌گذرد
کیوان کاشفی، عضو هیات رییسه اتاق ایران می‌گوید: بهبود وضعیت امنیتی در عراق باعث شده این کشور به‌جای واردات کالا به سمت سرمایه‌گذاری و تقویت تولید داخلی قدم بردارد؛ تحقق سیاست‌های جدید عراق، به تکنولوژی و سرمایه‌گذاری نیاز دارد و ایران می‌تواند با انتقال تکنولوژی در حوزه‌هایی مانند پتروشیمی، سال‌ها در این کشور فعالیت کند. عضو هیات رییسه اتاق ایران با اشاره به ادامه تغییر سیاست‌های تجاری عراق که بر کاهش صادرات ایران نیز بی‌تأثیر نبوده است، گفت: بعد از ثباتی که در این کشور حاکم شد و با توجه به ثروتی که در اختیار دارند، کم‌کم در زمینه انواع تولیدات سرمایه‌گذاری کردند.
صادرات سالانه ۲۰ میلیارد دلار کالا از مناطق آزاد و ویژه
ایلنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / اقتصادی
صادرات سالانه ۲۰ میلیارد دلار کالا از مناطق آزاد و ویژه
ایلنا: دبیر شورای‌ عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار داشت: سالانه ۲۰ میلیارد دلار صادرات از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی صورت می‌گیرد و رونق تولید موجب اشتغال‌زایی…
  اشتغال  پایتخت  دلار  رییس جمهور  مناطق آزاد
نمی‌توان قیمت کالا و خدمات را ثابت نگه داشت
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / ...
نمی‌توان قیمت کالا و خدمات را ثابت نگه داشت
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: ثابت نگه داشتن قیمت کالا و خدمات کار سخت و غیر اقتصادی است، تولید کالا با این روش‌ها گران‌تر بوده و نمی‌توان قیمت کالا و خدمات را ثابت نگه داشت.
  استانی-اقتصادی
الف / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / اقتصادی
۷۵ درصد صادرات ایران به پنج کشور جهان
معاونت صادرات توسعه کالا و خدمات توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه ۷۵ درصد صادرات ایران به پنج کشور جهان انجام می شود، گفت: حمایت از تولید و رضایت مصرف کننده در اولویت است.
  صادرات ایران  میزان صادرات ایران
آخرین فرصت تولیدکنندگان داخلی لوازم خانگی برای دریافت شناسه کالا اعلام شد
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / اقتصادی
آخرین فرصت تولیدکنندگان داخلی لوازم خانگی برای دریافت شناسه کالا اعلام شد
تمامی تولیدکنندگان و تشکل های صنعتی لوازم خانگی تولید داخل باید برای 8 گروه کالایی خود فرایند ثبت و اخذ شناسه را انجام داده و برای کالاهای خود شناسه دریافت کنند.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / ...
تجلیل از ذوب آهن اصفهان به عنوان صادر کننده نمونه ملی استان اصفهان
اصفهان – راعی : در آیین تجلیل از صادر کنندگان نمونه استان اصفهان با حضور دکتر رضا رحمانی وزیر صنعت ، معدن و تجارت، ذوب آهن اصفهان به عنوان صادر کننده  ممتاز استانی مورد تجلیل قرار گرفت و لوح و تندیس ویژه به یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان اهدا شد.  این آیین با حضور رضا رحمانی وزیر صنعت،معدن و تجارت و هیئت همراه، استاندار اصفهان، جمعی از مسئولین بخش های دولتی و خصوصی و همچنین فعالان عرصه صادرات 28 آذرماه در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان برگزار شد.یزدی زاده ضمن تبریک کسب این موفقیت به کلیه کارکنان تلاشگر ذوب آهنی، عوامل انتخاب این شرکت به عنوان صادر کننده ممتاز استانی را بدین شرح بیان نمود: تداوم رشد صادرات این شرکت در طی سالهای اخیر ، افزایش تعداد بازارهای هدف صادراتی، توجه …
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / اقتصادی
جزئیات ثبت شناسه برای ۱۰ قلم لوازم خانگی پرمصرف
فرآیند ثبت شناسه برای ۱۰ قلم لوازم خانگی پرمصرف مشخص شد؛ مطابق با جزئیات اعلام شده فرآیند ثبت سفارش برای اقلام تولید داخل تا ۱۵دی‌ماه و برای اقلام وارداتی تا ۱۵ بهمن‌ماه به انجام می‌رسد. به گزارش خبرگزاری مهر، قاچاق بزرگ‌ترین مشکلی است که صنعت لوازم خانگی را مورد تهدید قرار می‌دهد که وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای جلوگیری از قاچاق، موضوع تخصیص کدشناسه کالا و شناسه رهگیری را در دستور کار قرار داده است.
۱۰ قلم لوازم خانگی باید شناسنامه‌دار شوند
ایرنا / ۱۳۹۸-۱۰-۰۲ / اقتصادی
۱۰ قلم لوازم خانگی باید شناسنامه‌دار شوند
بر اساس اعلام سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، فقط ۱۰ قلم لوازم خانگی پرمصرف باید در موعد مقرر شناسنامه‌دار شوند، نه آن‌طور که برخی رسانه‌ها نوشته‌اند، همه کالاهای تولید داخل.
قطعی اینترنت نااطمینانی را تشدید می‌کند
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / اقتصادی
قطعی اینترنت نااطمینانی را تشدید می‌کند
حسن جلال پور از اعضای اتاق بازرگانی در روزنامه ایران نوشت: این‌ روزها سؤال مهم جوانان این است؛ با اینترنت قرار است چه کنند؟برای آنها که سال‌ها سابقه کسب و کار در بخش‌های سنتی اقتصاد را دارند، سه عنصر «زمین، نیروی کار و سرمایه» مهم‌ترین نهاده‌های تولید کالا و خدمات محسوب می‌شود اما تغییرات شگرف در عرضه تکنولوژی باعث شده این ترکیب شکل کاملاً متفاوتی پیدا کند.
اگر اینترنت قطع شود،اقتصاد چه زیانهایی می بیند؟
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / اقتصادی
اگر اینترنت قطع شود،اقتصاد چه زیانهایی می بیند؟
محسن جلال پور از اعضای اتاق بازرگانی در روزنامه ایران نوشت: این‌ روزها سؤال مهم جوانان این است؛ با اینترنت قرار است چه کنند؟برای آنها که سال‌ها سابقه کسب و کار در بخش‌های سنتی اقتصاد را دارند، سه عنصر «زمین، نیروی کار و سرمایه» مهم‌ترین نهاده‌های تولید کالا و خدمات محسوب می‌شود اما تغییرات شگرف در عرضه تکنولوژی باعث شده این ترکیب شکل کاملاً متفاوتی پیدا کند.
  اقتصاد ایران  اینترنت
اختلال در اینترنت و 4 سؤال
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۱۰/۰۱ / فناوری
اختلال در اینترنت و 4 سؤال
برای آنها که سال‌ها سابقه کسب و کار در بخش‌های سنتی اقتصاد را دارند، سه عنصر «زمین، نیروی کار و سرمایه» مهم‌ترین نهاده‌های تولید کالا و خدمات محسوب می‌شود اما تغییرات شگرف در عرضه تکنولوژی باعث شده این ترکیب شکل کاملاً متفاوتی پیدا کند.برای کارآفرینان عرصه اقتصاد دانش‌بنیان سه عنصر«زمان، اطلاعات و سرمایه» جای نهاده‌های اصلی تولید را گرفته‌اند. به بیان ساده، دیگر داشتن زمین و نیروی کار فراوان الزاماً به کسب‌وکار موفق و ارزش‌آفرین منجر نمی‌شود.
معاون وزیر صمت: تحریم‌ها باعث ایجاد رونق تولید و محدودیت در واردات شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / اقتصادی
معاون وزیر صمت: تحریم‌ها باعث ایجاد رونق تولید و محدودیت در واردات شد
اصفهان- ایرنا- معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هرچند محدودیت‌های بین المللی مشکلاتی را برای ما ایجاد کرده اما در بسیاری از شهرک‌های صنعتی باعث ایجاد رونق تولید، عدم واردات و محدودیت قاچاق کالا شده است.
  تحریم  صنعت  اشتغال زایی  اصفهان
چرخه واردات کند شد
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / اقتصادی
چرخه واردات کند شد
دنیای اقتصاد: موانع و چالش‌هایی که تا چندی پیش از سر راه تولیدکنندگان برداشته شده بود مجددا بازگشته است. آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد مشکلات جدیدی که مسیر تولید را منحرف کرده است در سه بخش جانمایی شد‌ه‌اند. نخست اینکه زمان ثبت سفارش‌ از 5 روز به 20 روز افزایش یافته که به‌گواه تحلیلگران این مانع منجر به تشدید کمبود مواد اولیه برای واحدهای تولیدی خواهد شد. دومین مانع که دوباره بر سر راه تولیدکنندگان سد شده، سازوکار تایید پرونده‌های ثبت‌سفارش است. مطابق با ارزیابی‌ها هم‌اکنون برای تایید ثبت‌سفارش به سابقه افراد رجوع می‌شود، حال آن که قرار بود این مکانیزم حداقل برای واردات از محل صادرات برطرف شود. ناظران معتقدند بازگشت چالش رجوع به سابقه افراد، باز هم به مشکلات کمبود مواد اولیه در واحدهای تولیدی دامن …
سرمایه‌گذاری ۵۵۰۰ میلیاردی در بنادر
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / اقتصادی
سرمایه‌گذاری ۵۵۰۰ میلیاردی در بنادر
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از سرمایه‌گذاری ۵۵۰۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی در بنادر خبر داد و گفت: بر اساس تفاهم های صورت گرفته تسهیلاتی برای تولید واگن در نظر گرفته‌ایم تا سهم ریل از حمل و نقل کالا از بنادر افزایش یابد.
  سازمان بنادر و دریانوردی
عراق واردات ۳۰ محصول کشاورزی را متوقف کرد
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / ...
عراق واردات ۳۰ محصول کشاورزی را متوقف کرد
شفقنا- وزارت کشاورزی عراق واردات ۳۰ محصول کشاورزی و دامی را به علت رسیدن به خودکفایی در تولید متوقف کرد. ایرنا نوشت: «مهدی القیسی» مشاور ویژه وزیر کشاورزی عراق روز دوشنبه به خبرگزاری رسمی این کشور گفته است که در حمایت از تولید داخلی و رسیدن به خودکفایی، واردات این ۳۰ قلم کالا متوقف شده است. به گفته وی، گوجه فرنگی، […]
کشف نشدن عامل توزیع کیک‌های آلوده در کشور پیام ترسناکی مخابره می‌کند
تابناک / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / سیاسی
کشف نشدن عامل توزیع کیک‌های آلوده در کشور پیام ترسناکی مخابره می‌کند
آیا یافتن منشا کیک و کلوچه‌های آلوده اینقدر دشوار است؟ مگر نه اینکه نظام توزیع کالا مشخص است و مغازه داران و فروشگاه‌ها کالا‌های مورد نیازشان را از شرکت‌های پخش تامین می‌کنند و با کشف هر اشکالی می‌شود سراغ پخش کنندگان رفت و زنجیره را تا انتها یعنی خط تولید پی گرفت؟
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / ...
افزایش ارزش بازار مس در بورس به 47 هزار میلیارد تومان
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: ارزش بازار مس در بورس در آغاز سال جاری 30 هزار میلیارد تومان بود و هم‌اکنون با رشد سهام مس ارزش آن به بیش از 47 هزار میلیارد تومان ارتقا پیدا کرده است.به گزارش مس پرس، اردشیر سعد‌محمدی با بیان این مطلب گفت: تا پایان امسال ظرفیت تولید مس به 400 هزار تن ارتقا پیدا خواهد کرد که 280 هزار تن در مجتمع مس سرچشمه و 120 هزار تن در خاتون‌آباد خواهد بود.وی افزود: در دهه مبارک فجر نیز به میزان 4500 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در قالب 150 میلیون یورو برای افزایش ظرفیت ذوب مس به 120 هزار تن، 110 میلیون یورو سرمایه‌گذاری در بخش اسیدسولفوریک، 40 میلیون یورو در بخش اکسیژن و 10 میلیون یورو هم در بخش انبار ذخیره کنسانتره در منطقه خاتون‌آباد افتتاح خواهیم کرد.مدیرعامل شرکت مس …
فرارو / ۱۳۹۸/۰۹/۲۱ / عکس
(تصاویر) آتش‌سوزی در ضلع شرقی پلاسکوی قدیم
ساعت ۵:۴۵ دقیقه صبح امروز انبار لباس و کالا در ضلع شرقی ساختمان قدیم پلاسکو دچار حریق شد. این ساختمان در گذشته گاراژ بوده و مغازه‌هایی در کنار آن وجود داشت. در طبقه بالایی این ساختمان که بیش از ١٠٠٠ متر وسعت داشت، چندین باب مغازه دچار آتش سوزی شده که انبارها و مغازه ها کاربری تولید و نگهداری لباس داشتند. وسعت آتش سوزی حدود ٢٥٠ متر بود. این آتش سوزی به طور کامل اطفاء شد.
  پلاسکو  آتش سوزی  تهران  لباس
ماجرای پیدا شدن قرص‌های مشکوک در کیک دانش آموزان چیست؟
فرارو / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / اجتماعی
ماجرای پیدا شدن قرص‌های مشکوک در کیک دانش آموزان چیست؟
دکتر فاطمه نوروزیان، مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفتگو با فرارو، درباره پیدا شدن قرص در کیک دانش آموزان گفت: "نمونه‌های ارسالی به این دانشگاه، همگی باز بوده و نمی‌توان تایید کرد که وجود قرص یا کپسول در محصول از محل تولید کالا بوده یا خیر! "/ "به صورت تصادفی از هر کدام از شرکت‌های مواد غذایی در مناطق مختلف استان بصورت کارتن‌های صد عددی از محصولات مختلف تهیه شد، ولی در هیچ کدام از این محصولات مورد مشکوک و جسم خارجی یافت نشد. "
  کیک های مشکوک  قرص های مشکوک
عشایر آذربایجان غربی سالانه ۷۳ هزار تن محصولات دامی تولید می کنند
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / ...
عشایر آذربایجان غربی سالانه ۷۳ هزار تن محصولات دامی تولید می کنند
سرپرست اداره ‌کل امور عشایری آذربایجان‌غربی گفت:عشایر استان سالانه ۷۵۰۰ میلیارد ریال کالا تولید می‌کنند.
  استانی-اقتصادی  تولیدات عشایری  محصولات دامی
ترمز جالیزی‌ها؛ ماجرای توقف صادرات 17 محصول کشاورزی از ایران به عراق
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸-۰۹-۲۰ / اقتصادی
ترمز جالیزی‌ها؛ ماجرای توقف صادرات 17 محصول کشاورزی از ایران به عراق
محمود حجتی، اواخر مهر همین امسال بود که با حضور در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران به تشریح وضعیت صادرات محصولات کشاورزی پرداخت و گفت:«عراق به عنوان یک مقصد صادراتی مهم رفتار متناقضی در مقاطع مختلف در قبال واردات محصولات کشاورزی ایران نشان می‌دهد و با ایجاد محدودیت مشکلاتی را متوجه صادرات محصولات کشاورزی ایران می‌کند به نحوی که در مقاطع مشکل کمبود کالا در کشور، عراق درهای خود را باز می‌کند و با توجه به منابع ارزی، خرید خوب کرده و جذابیت برای صادرات ایجاد می‌کند؛ اما وقتی ما مازاد تولید داریم درهای عراق به روی صادرکنندگان ایرانی می‌بندد».
سود چشمگیری که در خرید صندلی گردان و میز اداری نهفته است
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / اقتصادی
سود چشمگیری که در خرید صندلی گردان و میز اداری نهفته است
تردیدی نیست که هر خریداری انتظار دارد کالای با کیفیت از فروشنده دریافت کند گذشته از این تولید کنندگان هرگز مجاز نیستند حتی به بهانه تلاش برای فروش ارزان کالا این زیر صندلی گردان از کیفیت کار کم کنند یا محصولی به بازار ارائه کنند که استحکام لازم را نداشته باشد و پس از مدتی دچار نقص شده یا استفاده کنندگان آن را برای بهره‌برداری از کالا به زحمت بیاندازد.
  بودجه  بهره وری  کارشناسی  لپ تاپ  مد
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / ...
بار گران صنعت بیمه، ارزان بر دوش شبکه فروش است
مدیر‏عامل بیمه تجارت‌نو درجمع تعدادی از سیاستگذاران، مدیران عامل و دیگر فعالان صنعت بیمه خواستار درک نقش کلیدی شبکه فروش و بازاریاب‌ها دراین صنعت شد.به گزارش روابط‏عمومی؛ نیما نوراللهی که روز گرامیداشت بیمه درپنل تخصصی«‏شبکه فروش و چالش‌های آن درتوسعه و ضریب نفوذ بیمه؛ نمایندگان و کارگزاران» سخن می‌گفت، با اظهار اینکه به کرات نسبت به نادیده گرفتن جایگاه مهم این بخش انتقاد داشته است، افزود: درحال حاضر 67 هزار نفر درشبکه فروش فعال هستند که با افزودن بازاریاب‌ها این رقم به بیش از 100 هزار نفر می‏رسد درحالی که کل کارمندان شرکت‌های بیمه‌ای درحدود 19 هزار نفر است.وی توجه حاضران را به این مهم جلب کرد که جمعیت فعال شبکه فروش 5 برابر تعداد کل کارکنان صنعت بیمه است، چنین آماری حکایت از نقش مهم و اساسی …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / ...
راه‏اندازی سامانه اموال مازاد بانک‏ها، گامی بزرگ برای آزادسازی منابع
وزیر اقتصاد در مراسم رونمایی از سامانه اموال مازاد بانک‏ها (دولتی و خصوصی شده)، راه‏اندازی این سامانه را گامی بزرگ برای آزادسازی منابع بانک‏ها برای اعطای تسهیلات بیشتر به بخش‏های اقتصادی و رونق‏بخشی به تولید کالا و خدمات برشمرد.به گزارش روابط‏عمومی بانک قرض‏الحسنه مهر ایران، به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، فرهاد دژپسند با بیان این مطلب اظهار کرد: برنامه اجرایی اصلاح نظام بانکی از جمله موضوعات مورد تاکید مقام معظم رهبری، رئیس‏جمهوری و جزء برنامه هایی بوده است که برای اداره وزارت اقتصاد ارائه دادم.وی تصریح کرد: علت افزایش تملک دارایی ها توسط بانک‏ها, امین بودن آنان در قبال سپرده‏گذاران و حفظ بیت‏المال است؛ یعنی سپرده گذاران انتظار دارند بانک‏ها در حفظ و حراست از دارایی آن‏ها …
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / اقتصادی
چرا گوجه‌فرنگی گران شد؟
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با بیان اینکه بارش تگرگ خسارت شدیدی به تولید گوجه در مناطق جنوب وارد کرده است، از مردم خواست در مصرف این کالا صرفه‌جویی و کمتر اقدام به خرید آن کنند.سیدرضا نورانی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با بیان اینکه قیمت گوجه‌فرنگی نسبت به دو هفته قبل کاهش یافته است، گفت: دو هفته قبل قیمت این محصول حدود ۱۴ تا ۱۵ هزارتومان بود؛ اما درحال‌حاضر نرخ آن بین ۸ تا ۱۰ هزارتومان متغیر است. ضمن اینکه پیش‌بینی می‌شد قیمت گوجه‌فرنگی طی یک تا دو هفته آینده به تعادل برسد. اما اواخر هفته جاری بارش تگرگ در مناطق بوشهر، کنگان و... به تولید گوجه‌فرنگی، فلفل و برخی دیگر از صیفی‌جات خسارت شدیدی وارد کرده است.وی اضافه کرد: مردم نیز باید به تعادل بازار کمک کنند، وقتی که فصل محصولی تمام شده و عرضه …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۱۷ / ...
مردم خریدشان را مدیریت کنند
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با بیان اینکه بارش تگرگ خسارت شدیدی به تولید گوجه در مناطق جنوب وارد کرده است، از مردم خواست در مصرف این کالا صرفه‏جویی و کمتر اقدام به خرید آن کنند.به گزارش مهر، سید‏رضا نورانی با بیان اینکه قیمت گوجه‏فرنگی نسبت به دو هفته قبل کاهش یافته است، گفت: دو هفته قبل قیمت این محصول حدود ۱۴ تا ۱۵ هزارتومان بود اما در حال حاضر نرخ آن بین ۸ تا ۱۰ هزارتومان متغیر است، ضمن اینکه پیش‌بینی می‌شد قیمت گوجه‏فرنگی طی یک الی دو هفته آینده به تعادل برسد. اما اواخر هفته جاری بارش تگرگ در مناطق بوشهر، کنگان و‏... به تولید گوجه‏فرنگی، فلفل و برخی دیگر از صیفی‏جات خسارت شدیدی وارد کرده است. مردم نیز باید به تعادل بازار کمک کنند. وقتی که فصل محصولی تمام شده و عرضه آن کم است مردم هم …
تزریق نقدینگی به تولید با فروش اموال مازاد بانکها در بورس کالا
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۵ / اقتصادی
تزریق نقدینگی به تولید با فروش اموال مازاد بانکها در بورس کالا
فروش اموال مازاد بانکها از طریق بورس کالا که در سیاستهای اقتصادی دولت در بسته خروج از رکود غیرتورمی مورد تاکید قرار گرفته به تازگی از سوی وزیر اقتصاد نیز در حال پیگیری است که به اعتقاد یک کارشناس اقتصادی، این رویداد با آزاد شدن حجم زیادی از نقدینگی محبوس شده در دارایی‌های غیرمولد بانکها موجب افزایش توان وام‌دهی و تزریق نقدینگی به صنایع و واحدهای تولیدی و رونق تولید می‌شود.
  بورس کالا  مزایده  فروش اموال مازاد بانک ها
سنگ آهنی‌ها خام فروشی می‌کنند؟
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۹/۱۵ / اقتصادی
سنگ آهنی‌ها خام فروشی می‌کنند؟
نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن با بیان اینکه اعمال سیاست‌های نادرست، تولید 55 میلیون تن فولاد در کشور را مبهم ساخته است، گفت: قیمت‌گذاری دستوری و وضع عوارض به هیچ عنوان کالا را ارزان در اختیار مصرف‌کننده قرار نمی دهد.
خسارت شدید تگرگ به تولید گوجه در جنوب/مردم خریدشان را مدیریت کنند
ارانیکو / ۱۳۹۸/۰۹/۱۵ / اقتصادی
خسارت شدید تگرگ به تولید گوجه در جنوب/مردم خریدشان را مدیریت کنند
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با بیان اینکه بارش تگرگ خسارت شدیدی به تولید گوجه در مناطق جنوب وارد کرده است،از مردم خواست در مصرف این کالا صرفه جویی و کمتر اقدام به خرید آن کنند.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۱۵ / ...
موضوع بخش قابل توجهی از فرارهای مالیاتی بررسی شد
مافیای سیگار مانع افزایش مالیات دخانیات شد؟رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات گفت: با توجه به گردش مالی ۱۳هزار میلیارد تومانی بازار دخانیات، نمی‌توان با افزایش ۱۰ درصدی مالیات سیگار، ۲۰هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی کسب کرد.به گزارش مهر، عطاالله معروفخانی، رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور (وزارت صنعت، معدن و تجارت) گفت: با توجه به میزان تولید سیگار در کشور و گردش مالی ۱۳هزارمیلیارد تومانی بازار دخانیات، این پرسش مطرح می‌شود که چگونه می‌توان با افزایش ۱۰درصدی مالیات سیگار، ۲۰هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی برای دولت کسب کرد.وی در مورد علت عدم افزایش مالیات سیگار، با رد ادعای مطرح شده توسط معاون وزیر بهداشت گفت: اینگونه اظهارات کاملا غیرکارشناسی بوده و به احتمال قوی آمار …
تاناکوراها به کاهش گرمایش زمین کمک می‌کنند؟
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / اجتماعی
تاناکوراها به کاهش گرمایش زمین کمک می‌کنند؟
انصاف نیوز نوشت: بسیاری از فعالان محیط زیست برای حمایت از کاهش گرمایش زمین و آسیب به محیط زیست موافق گسترش تجارت اجناس دست دوم هستند زیرا انرژی کم‌تری برای استفاده‌ی مجدد کالا صرف می‌شود، اما بهاره خلیلی فرد محقق حوزه‌ی مد پایدار، مخالف وجود تاناکوراهای سطح شهر است و آن را عاملی بر افزایش گرمایش زمین می‌داند، این محقق در گفت‌و گو با انصاف نیوز به این موضوع تاکید داشت که تجارت دست دوم باید محلی صورت گیرد، یعنی افراد یک محل و یا یک شهر اجناس دست دوم همان منطقه را از هم خریداری یا داد و ستد کنند زیرا حمل و نقل این اجناس در مسافت طولانی مثلا از کشوری به کشور دیگر همان انرژی و آلودگی را ایجاد می‌کند که تولید جنس دست اول دارد.
  لباس و پوشاک
وزیر صمت: تولید کالاهای تولیدی را در کنار قیمت ۱۰۰ قلم کالای مصرفی مردم رصد می‌کنیم
الف / ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / اقتصادی
وزیر صمت: تولید کالاهای تولیدی را در کنار قیمت ۱۰۰ قلم کالای مصرفی مردم رصد می‌کنیم
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: روزانه تولید ۴۴ قلم کالای تولیدی کشور را در کنار قیمت ۱۰۰ قلم کالای مصرفی مردم در بازار رصد می کنیم. از ۴۴ قلم کالای تولیدی مشخص شد که به جز دو قلم (خودرو و آلومینیوم) در برخی اقلام با رشد تولید مواجه بودیم.
  بازار کالاها  تولید کالا  رضا رحمانی  وضعیت بازار
تولید ۴۲ قلم کالا افزایش یافته است
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / اقتصادی
تولید ۴۲ قلم کالا افزایش یافته است
وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌گوید این وزارتخانه وضعیت تولید ۴۴ قلم کالا…
  تولید کالای ایرانی
«قاچاق نپوش»| غدیری: منع واردات، قاچاق پوشاک را تشدید کرد/بی‌‎توجهی وزارت صمت به جلسات ساماندهی بازار پوشاک
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / اقتصادی
«قاچاق نپوش»| غدیری: منع واردات، قاچاق پوشاک را تشدید کرد/بی‌‎توجهی وزارت صمت به جلسات ساماندهی بازار پوشاک
دبیر اتحادیه تولید و صادرکنندگان پوشاک با تأکید بر اینکه ممنوعیت واردات پوشاک مشکلی را حل نمی‌کند، گفت: دستورالعمل ثبت برندهای خارجی و کد شناسه کالا مختل شده است و جلسات آن برگزار نمی‌شود.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۱۲ / ...
ثبات نسبی بازار در پساگرانی بنزین
به گفته فعالان بخش خصوصی تنها راه گریز از تکان‏های احتمالی بر قیمت کالاها در پساگرانی قیمت بنزین، حذف سیاست‏های دستوری دولت و صدور مجوز جهت مشارکت و حضور بیشتر بخش خصوصی در اقتصاد است.به گزارش اقتصاد24 در زمان پسا‏گرانی بنزین، مسئولان به‏ویژه وزیر صنعت به دنبال حفظ قیمت‏ها در بازار و ممانعت از ایجاد هرج‏و‏مرج قیمتی و بروز سونامی قیمت‌ها است. آرامش قبل از طوفان موضوعی است که مردم ایران بارها آن را تجربه کرده‏اند و همواره پس از افزایش قیمت کالا و محصولات خاص و حساس، نگرانی از تکان سایر قیمت‏ها وجود دارد. جلوگیری از ایجاد سونامی گرانی پس از اجرای طرح سهمیه‏بندی بنزین، متولیان بخش‏های مختلف اقتصادی در کشور را واداشت که در خصوص هدایت قیمت‏ها در بازار به یک اهتمام جدی برسند، اما تردید از استمرار این …
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / اقتصادی
۷۶ قلم کالا معاف از ثبت سفارش در مناطق آزاد
دنیای اقتصاد: لیست اقلام معاف از ثبت سفارش واردات در مناطق آزاد اعلام شد. گمرک ایران فهرستی از 76 قلم کالا برای واردات به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را منتشر کرد که به شرط مصرف در خط تولید واحدهای فعال صنعتی مستقر در این مناطق، واردات آنها معاف از ثبت سفارش خواهد بود.
نمرات اول پاییز تولید
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / اقتصادی
نمرات اول پاییز تولید
بررسی آمار تولید 56 قلم کالای منتخب «صنعتی، معدنی و پتروشیمی» نشان دهنده آن است که تولید، نیمه دوم سال را با رشد مثبت آغاز کرده است. جدیدترین آمارهای اعلام شده از وضعیت تولید در کشور نشان ‌دهنده آن است که از میان 56 کالای منتخب 23 کالا افت تولید و 33 کالا رشد تولید را نسبت به مدت مشابه سال قبل ثبت کرده‌‌اند و با این شرایط می‌توان گفت 57 درصد کالاهای منتخب ارزیابی شده نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد تولید را تجربه کرده‌اند.
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / اقتصادی
واکنش وزیر به کمبود لاستیک
وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: تصمیم کارخانه‌های تولید لاستیک برای توزیع نکردن محصولات تخلف است و با آنها برخورد می‌شود. رضا رحمانی در واکنش به کمبود لاستیک در بازار به دلیل تصمیم کارخانه‌های تولیدی برای توزیع نکردن محصولات گفت: این موضوع مربوط به بنزین است. وی افزود: بر اساس گزارش‌های رسیده بسیاری از بنکداران از عرضه کالا خودداری می‌کنند، زیرا می‌خواهند از نرخ دلار پس از افزایش قیمت بنزین آگاه شوند. عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه عرضه نکردن کالا مانند احتکار است، افزود: خودداری از عرضه کالا به بازار پس از افزایش قیمت بنزین مصداق تخلف است و با آنها برخورد می‌شود.
الف / ۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / اقتصادی
وزیر اقتصاد: سامانه اموال مازاد بانک‌ها به منظور اعطای تسهیلات به بخش‌های اقتصادی است
فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد در مراسم رونمایی از سامانه اموال مازاد بانکها (دولتی و خصوصی شده)، راه اندازی این سامانه را گامی بزرگ برای آزادسازی منابع بانکها برای اعطای تسهیلات بیشتر به بخش های اقتصادی و رونق بخشی به تولید کالا و خدمات برشمرد.
  سامانه ثبت اموال مازاد بانک ها  فرهاد دژپسند  وزیر اقتصاد
بنزین‌رسانی به بخش‌های مولد
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / اقتصادی
بنزین‌رسانی به بخش‌های مولد
بازار کالا و خدمات بعد از افزایش قیمت بنزین، طی دو گام تحت کنترل قرار گرفته است، گام اول، مرحله رصد و جلوگیری از افزایش قیمت‌ها بوده و گام دوم، برنامه بنزین‌رسانی به گروه‌ها و بخش‌های مولد است که برای جلوگیری از رشد هزینه‌های تولید و عرضه، از این پس اجرا می‌شود. 16 روز است از اصلاح قیمت بنزین می‌گذرد، زمانی‌که قیمت بنزین به‌سمت واقعی شدن حرکت کرد، خیلی‌ها پیش‌بینی کردند قیمت اکثر کالاها گران می‌شود و دولت توانایی کنترل بازار را ندارد. اما از 24 آبان ماه ستاد تنظیم بازار تشکیل جلسه داد تا با همکاری واحد‌های صنفی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای نسبت به کنترل بازار اقدام‌های لازم صورت بگیرد.
بورس کالا میزبان عرضه فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / اقتصادی
بورس کالا میزبان عرضه فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی
تهران- ایرنا- تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی امروز (شنبه)  میزبان عرضه ۹۹ هزار و ۹۵۲ تن مواد پلیمری، مواد شیمیایی، لوب کات ( ماده اولیه تولید روغن موتور )، وکیوم باتوم (ماده اولیه تولید قیر و نفت کوره)، قیر و روغن پایه است.
  حامد سلطانی نژاد  شرکت بورس کالای ایران  بورس کالا
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / ...
افزایش ۲ یا ۳ درصدی قیمت‌ها تنها بر روی کاغذ است
دبیر انجمن قطعه‏سازان اظهار کرد: افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین که باعث بالا رفتن ۳۰ درصدی هزینه حمل و نقل مواد اولیه شد، در نهایت تاثیر بسیار کمی شاید در حد 2 تا 3 درصد بر روی قیمت تمام‏شده خواهد گذاشت هرچند این اتفاق بر روی کاغذ است.به گزارش ایلنا، مازیار بیگ‌لو در خصوص اثرگذاری افزایش قیمت بنزین بر روی روند تولید قطعات خودرو در کشور گفت: با وجود افزایش قیمت در حوزه فروش اما در حوزه تولید تاکنون هیچ اتفاقی صورت نگرفته است و ما همچنان با همان قیمت قبل به تولید خود ادامه می‌دهیم. مواد اولیه ما اکثرا در بورس کالا عرضه می‌شود که تا به امروز بنزین بر روند عرضه و قیمت‌گذاری آن تاثیری نداشته است. به‏هرحال این سوخت افزایش قیمت 50 درصدی داشته است و در بحث لجستیک اثرات خود را خواهد گذاشت که شاید کمترین اثر …
‌نمی‌توان به قیمت‌ها دستور داد بالا نروند مگر در یک اقتصاد صددرصد دولتی!
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۰۹/۰۷ / اقتصادی
‌نمی‌توان به قیمت‌ها دستور داد بالا نروند مگر در یک اقتصاد صددرصد دولتی!
حیدر مستخدم حسینی اقتصادان در گفتگو با دیدارنیوز و در پاسخ به این سوال که آیا دولت اساسا قادر به مداخله موثر در بازار با هدف جلوگیری از گسترش موج تورم و گرانی پس از افزایش قیمت بنزین دارد یا نه، گفت: این ادعای دولت که افزایش قیمت بنزین تاثیری بر افزایش قیمت سایر کالا‌ها ندارد، سخنی است که در قالب هیچ یک از مدل‌های اقتصادی جهان نمی‌گنجد؛ مگر در یک اقتصاد صد درصد دولتی، یعنی دولت مسئولیت واردات کلیه کالا‌ها اعم از دارو و کالا‌های خاص و ... را برعهده بگیرد و مانند آنچه در زمان جنگ رخ داد، دولت بر تمام مراکز تولید و توزیع کالا، قیمت و اندازه و حجم مصرف نظارت کند، بنابراین تنها در صورت وجود چنین ساختار و شرایطی است که دولت می‌تواند به مردم بگوید که قادر به کنترل قیمت کالا و خدمات است و گرنه در شرایطی …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۰۸ / ...
در لبنیات افزایش قیمت نداشته‌ایم
دبیر ستاد تنظیم بازار با اشاره به اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین گفت: اجرای این طرح مانع از تغییر در سیاست‌های پیشین وزارت صمت در واردات کالاهای ممنوعه نیست و سیاست‌های وزارت صمت در ۷ محور و با توجه ویژه به حمایت از ساخت و تولید داخل اجرا خواهد شد.به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، عباس قبادی گفت: در نهمین روز از اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین، تاکنون فضای غیر متعارف و غیر معمولی را در بازار مشاهده نکرده‌ایم و در رصد بازار مشاهده خواهید کرد که تقریبا متناظر با همین شرایط سال‌های گذشته هم در کشور بوده است.وی ادامه داد: در بعضی از فصول سال مصرف برخی از کالاها افزایش می‌یابد و تولید بعضی از کالاها با نوساناتی مواجه است؛ در این مقطع سال گوجه فرنگی مصرف و نرخ آن افزایش پیدا می‌کند، چرا که در اکثر مناطق کشور …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۰۸ / ...
۱۰۰ لیتر سوخت مازاد بر سهمیه به کارت وانت‌بارها واریز می‌شود
قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی، از واریز ۱۰۰ لیتر سهمیه مازاد به کارت‌های سوخت وانت‌بارهای کم‌مصرف و پرمصرف در دو روز آینده خبرداد.به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، «حسین مدرس خیابانی» روز چهارشنبه در آخرین نشست ویژه ستاد تنظیم بازار بعد از اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین گفت: با موافقت کمیته سوخت کشور برای سهمیه اختصاصی وانت‏بارها، علی‏الحساب ۱۰۰ لیتر حداکثر در ۴۸ ساعت آینده به کارت سوخت وانت‌بارهای پرمصرف و کم‏مصرف که کالا و مواد غذایی حمل می‌کنند، واریز خواهد شد.وی با اشاره به مصوبات آخرین نشست ویژه ستاد تنظیم بازار افزود: بازرسی و نظارت با حضور دستگاه‌ها و به صورت گشت‌های مشترک و در جهت تامین حقوق مصرف‌کنندگان ادامه خواهد داشت.مدرس خیابانی در توضیح شایعه افزایش قیمت لوازم خانگی در بعضی نقاط …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۰۸ / ...
دستاوردهای موسسه اعتباری ملل در اجلاس مشترک سرآمدان تولید و صادرات ایران
بزرگ‏ترین اجلاس مشترک سرآمدان تولید و صادرات ایران با نمایندگان تجاری و اتاق‏های بازرگانی کشورهای عمان، هند، ترکیه،عراق، افغانستان، روسیه، جمهوری آذربایجان و ازبکستان در تاریخ 26 آبان 1398 در تهران برگزار شد.«اجلاس اکسپورتکس ایران» در قالب بزرگ‏ترین اجلاس مشترک سرآمدان تولید و صادرات ایران با نمایندگان تجاری و اتاق‏های بارزگانی کشورهای هند، عراق ، قطر، سوریه، عمان، ترکیه، روسیه، افغانستان، ازبکستان و  جمهوری آذربایجان برگزار شد، این اجلاس با هدف توسعه روابط اقتصادی و تجاری بالاخص در حوزه صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی و واردات تکنولوژی و دانش فنی  در تاریخ 26 آبان 1398 در مرکز همایش های بین المللی سازمان صدا و سیما برگزار و برای نخستین بار فرصت مقایسه و بررسی ظرفیت‏ها و نیازهای کشورهای منطقه …
الف / ۱۳۹۸/۰۹/۰۵ / اقتصادی
تولید دستگاه ایکس ری گمرکی توسط دانش بنیانهای ایرانی
معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از تولید ۲۰ دستگاه ایکس ری توسط شرکت های دانش بنیان و برای سازمان گمرکات خبر داد.
  دانش بنیان  دستگاه ایکس ری گمرک
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۹/۰۵ / اقتصادی
نزولی شدن قیمت کاغذ
رئیس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران از کاهش قیمت کاغذ تحریر و گلاسه نسبت به اوج قیمت این محصول در دو ماه پیش خبر داد. بابک عابدینی اظهار کرد: در سه هفته اخیر قیمت کاغذ تحریر ۶۰ تا ۷۰ درصد کاهش داشته و قیمت هر بند کاغذ تحریر ۷۰ گرمی از بیش از ۵۰۰ هزار تومان به حدود ۳۰۰ هزار تومان رسیده است. همچنین به گفته او قیمت کاغذ گلاسه در این مدت از ۱۶ به ۱۲ هزار تومان رسیده است. رئیس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران علت این کاهش قیمت را تخصیص ارز حاصل از صادرات به واردات کاغذ و رفع محدودیت واردات این کالا عنوان کرد که به گفته وی باعث شد برخی فعالان اقتصادی سرمایه‌های خود را در بخش واردات کاغذ فعال کنند. وی با بیان اینکه افزایش عرضه کاغذ در بازار باعث شد تب تقاضا کاهش یابد، در …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / ...
افزایش ۳۵ درصدی کشف سوخت و ۵۹ درصدی مواد مخدر در مرزها
فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه در حوزه مواد مخدر ۵۹ درصد افزایش کشف، در حوزه ارز با افزایش شش برابری کشفیات و در حوزه سوخت با افزایش ۳۵ درصدی کشفیات مواجه هستیم، گفت: طبق قانون مرزبانان مسئول حفظ امنیت مرزها هستند ولی در حال حاضر مقابله با قاچاق به آنها تحمیل شده و لازم است با استفاده از فناوری‌های تولید در کشور رفاه را برای آنها تامین کنیم تا بتوانند به صورت هدفمند با پدیده قاچاق کالا و ارز مقابله کنند.سردار رضایی در گردهمایی ارائه نیازهای فناورانه در پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان این که ایران کشوری بزرگ با بیش از ۸۷۵۵ کیلومتر مرز است، گفت: ایران با ۱۵ کشور همسایه است که پس از کشورهای چین و روسیه به لحاظ تعداد همسایگان در رتبه سوم دنیا قرار دارد. …
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / اقتصادی
استقبال کشورهای صنعتی از سرمایه‌گذاری در ایران
بررسی آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت مربوط به نیمه نخست امسال حکایت از سرمایه‌گذاری کشورهای صنعتی در این بخش دارد که آلمان، چین، روسیه و هلند از جمله آنها محسوب می‌شود. بررسی مجوزهای صادره در هیات سرمایه‌گذاری خارجی در ۶ ماه نخست امسال حاکی از تصویب تعداد ۵۲ طرح به ارزش ۷۶۷ میلیون دلار در ایران با مشارکت سرمایه‌گذار خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت است. همچنین نگاهی به آمارها نشان می‌دهد سهم صنعت از سرمایه‌گذاری‌ها 8/ 97 درصد، سهم معدن 1/ 0 درصد و سهم تجارت 1/ 2 درصد است. مطابق با آمارها گروه‌های معدنی جذاب برای سرمایه‌گذاران هندی و هنگ‌کنگی، استخراج و فرآوری منیزیت و تولید کنسانتره نفلین‌سینیت بوده است. سرمایه‌گذاری در حوزه تجارت شامل ساخت رستوران، سفارش کالا در فضای مجازی از طریق تارنما و …