شنبه, ۲۴ آبان, ۱۳۹۹ / 14 November, 2020
حقوق بشر
دولت صنعا: بزرگترین شرکت‌های اسلحه سازی سلاح‌هایشان را در یمن آزمایش کردند
۲ ساعت قبل / جنگ یمن
دولت صنعا: بزرگترین شرکت‌های اسلحه سازی سلاح‌هایشان را در یمن آزمایش کردند
مشاور نخست وزیر دولت نجات ملی یمن با اشاره به اینکه حضور سفیر ایران در صنعاء به منزله شکست حلقه محاصره علیه یمن است، پرده از این موضوع برداشت که ۱۷ کشور عربی و ۶۸ کشور اروپایی در تجاوز به کشورش مشارکت داشتند و بزرگترین شرکت‌های اسلحه سازی در آمریکا و انگلیس سلاح‌هایشان را در یمن آزمایش کردند و رژیم عربستان هم مواضع سازمان‌های عربی و اسلامی و مدعی حقوق بشر و حتی نویسندگان در شبکه‌های اجتماعی را خریده است، تا چشمانشان را بر جنایات هولناکی که از حدود ۶ سال است که برای یمن در حال وقوع است، ببندند.
دردناک‌تر از مرگ «فیرحی»
۵ ساعت قبل / داوود فیرحی / مهرداد خدیر
دردناک‌تر از مرگ «فیرحی»
دکتر داود فیرحی استادِ به نسبت جوان علوم سیاسی دانشگاه تهران، در پی ابتلا به ویروس کرونا درگذشت؛ روحانی‌ای نواندیش که از وقتی خود را شناخت یا در حوزۀ علمیه درس خواند یا در دانشگاه و یا کتاب و مقاله نوشت و تمام همت خود را صرف این کرد که میان فقه سنتی و حقوق مدرن پل بزند و با قرائت دموکراتیک و امروزین از سنت، به جای دوقطبی سنت و مدرنیته یا دین و حقوق بشر پیوندی برقرار سازد تا دین‌داری با حقوق ملازم شناخته شود.
به دنبال برکناری رئیس جمهور پرو، معترضان به خیابان‌ها آمدند
۵ ساعت قبل
به دنبال برکناری رئیس جمهور پرو، معترضان به خیابان‌ها آمدند
پزشکان و گروه‌های حقوق بشری اعلام کردند، همزمان با اینکه هزاران تن از مردم پرو در اعتراض به برکناری رئیس جمهور محبوب کشورشان به خیابان‌ها آمدند، درگیری‌های شدیدی در این کشور میان نیروهای پلیس و معترضان درگرفت و در جریان آن دست‌کم ۱۱ تن زخمی شدند.
رویایی که فیرَحی داشت؛ تلفیق حق و آزادی
۶ ساعت قبل / علوم انسانی / داوود فیرحی / کارآمدی دولت / حقوق بشر
رویایی که فیرَحی داشت؛ تلفیق حق و آزادی
تهران- ایرنا - «داوود فیرحی» پژوهشگر و نواندیش دینی که بامداد بیست و یکم آبان به علت کرونا جان داد در حیات علمی و عملی خویش رویاهایی داشت که آشتی سُنّت و مدرنیته (نوگرایی)، فقه و جمهوریت، شورا و دموکراسی؛ به‌ویژه تلفیق حق و آزادی، مهم‌ترین آنها به حساب می‌آیند.
دیده‌بان حقوق بشر: امارات با فریب سودانی‌ها آنان را به لیبی فرستاد
۷ ساعت قبل / سودان / خلیفه حفتر / ابوظبی / لیبی / حقوق بشر
دیده‌بان حقوق بشر: امارات با فریب سودانی‌ها آنان را به لیبی فرستاد
تهران- ایرنا- سازمان بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر (هیومن رایتس واچ) جزئیات جدیدی از اقدام شرکت اماراتی «بلاک شیلد» برای استخدام سودانی‌ها و فرستادن آنها به لیبی منتشر کرد.
مرکز لیبیایی: سیاست‌های اتحادیه اروپا آفریقایی‌ها را به کام مرگ می‌کشاند
۸ ساعت قبل / کمیته ملی حقوق بشر لیبی / انتقاد / قایق مهاجران / غرق / کشته / اتحادیه اروپا
مرکز لیبیایی: سیاست‌های اتحادیه اروپا آفریقایی‌ها را به کام مرگ می‌کشاند
کمیته ملی حقوق بشر لیبی در واکنش به خبر غرق شدن دو قایق حامل مهاجران سیاست‌های مهاجرتی اتحادیه اروپا را به باد انتقاد گرفت.
نماینده سابق مجلس: زنان معتاد باید عقیم شوند | خودشان خواستار عقیم‌سازی هستند | این کار نقض حقوق بشر نیست!
۹ ساعت قبل / جامعه / اعتیاد - مواد مخدر / زنان
نماینده سابق مجلس: زنان معتاد باید عقیم شوند | خودشان خواستار عقیم‌سازی هستند | این کار نقض حقوق بشر نیست!
مسعود رضایی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفته است: باید با اجرای طرح عقیم‌سازی زنان معتاد، اجازه ندهیم آلودگی زنانی که به دلیل اعتیاد، فقر و ناتوانی در خرابه‌ها و مخروبه‌ها زندگی می‌کنند، به جامعه سرایت کند.
قدمی که جو بایدن باید بردارد
۱۸ ساعت قبل / بازکشت آمریکا به برجام / برجام / مذاکره بین ایران و آمریکا / رفع تحریم ها / انتخابات آمریکا / بایدن و ترامپ / توافق هسته ای
قدمی که جو بایدن باید بردارد
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم با اشاره به اینکه خود آمریکایی‌ها می‌دانند، که در حال حاضر تنها می‌توانند، در مورد مسائل هسته‌ای و برجام با ایران مذاکره کنند، اضافه کرد: در زمان اوباما نیز آمریکایی‌ها چندین نوبت می‌خواستند در مورد مسائل مورد ادعای خود از جمله برنامه موشکی، نفوذ منطقه‌ای و همچنین ادعا‌های حقوق بشری خود مذاکره کنند، که در آن زمان نیز با پاسخ قاطع ایران مبنی بر عدم مذاکره روبرو شدند، حال نیز در برخی از موارد مذاکره معنایی ندارد، از جمله موضوع تسلیحاتی که بر اساس همان برجام، محدودیت تجارت تسلیحاتی ایران با توجه به مفاد موجود در برجام لغو شد.
۲۰ ساعت قبل
اتحادیه اروپا تحریم‌های ونزوئلا را تمدید کرد
شورای اتحادیه اروپا اعلام کرد، تحریمهای این اتحادیه علیه ونزوئلا را برای مدت یک سال دیگر و تا تاریخ ۱۴ نوامبر ۲۰۲۱ تمدید کرده است. به گزارش اسپوتنیک، این نهاد وابسته به اتحادیه اروپا در بیانیه ای مطبوعاتی نوشت: شورای اروپا نظام تحریم های اتحادیه اروپا علیه ونزوئلا را برای مدت یک سال دیگر و تا ۱۴ نوامبر ۲۰۲۱ تمدید می کند. بر طبق این بیانیه، این تدابیر شامل تحریم تسلیحات و تجهیزات و ممنوعیت مسافرتی و انسداد دارایی ها در قبال فهرستی از ۳۶ مقام رسمی ونزوئلا هستند. اتحادیه اروپا مدعی شده این مقامهای ونزوئلا بابت نقض حقوق بشر و تضعیف دموکراسی و حاکمیت قانون مسئول هستند. پایان ماه ژوئن شورای اتحادیه اروپا فهرست مقامهای ونزوئلایی که هدف تحریمهایش قرار می‌گیرند را بابت نقش داشتن آنها در تصمیم و اقدامات …
۲۰ ساعت قبل
تمدید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ونزوئلا
شورای اتحادیه اروپا اعلام کرد: تحریم‌های این اتحادیه علیه ونزوئلا را برای مدت یک سال دیگر و تا تاریخ ۱۴ نوامبر ۲۰۲۱ تمدید کرده است. این نهاد وابسته به اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای مطبوعاتی نوشت: شورای اروپا نظام تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ونزوئلا را برای مدت یک سال دیگر و تا ۱۴ نوامبر ۲۰۲۱ تمدید می‌کند. طبق این بیانیه، این تدابیر شامل تحریم تسلیحات و تجهیزات و ممنوعیت مسافرتی و انسداد دارایی‌ها در قبال فهرستی از ۳۶ مقام رسمی ونزوئلا هستند. اتحادیه اروپا مدعی شده این مقام‌های ونزوئلا «بابت نقض حقوق بشر و تضعیف دموکراسی و حاکمیت قانون مسوول هستند.» پایان ماه ژوئن شورای اتحادیه اروپا فهرست مقام‌های ونزوئلایی را که هدف تحریم‌هایش قرار می‌گیرند، بابت «نقش داشتن آنها در تصمیم و اقدامات تضعیف‌کننده …
فشار حداکثری بر ایران به انزوای بیشتر آمریکا منجر می‌شود
۲۴ ساعت قبل / سازمان ملل متحد / ایران / تروریسم اقتصادی / آمریکایی ها / علیرضا میریوسفی / حقوق بشر / توافق هسته‌ای ایران
فشار حداکثری بر ایران به انزوای بیشتر آمریکا منجر می‌شود
سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد با رد ادعاهای الیوت آبرامز نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، گفت: ادامه سیاست شکست‌خورده فشار حداکثری بر ایران به انزوای بیشتر آمریکا منجر می‌شود.
۲۹ ساعت قبل
نگرانی عفو بین الملل و شورای حقوق بشر درباره کشتار غیرنظامیان در اتیوپی؛ "دو طرف مذاکره کنند"
عفو بین الملل در گزارشی از کشتار غیرنظامیان در منطقه تیگرای در اتیوپی خبر داد.
سیاست دوگانه غرب نسبت به تروریسم/ پایانی برحرکة النضال
۳۰ ساعت قبل / حقوق بشر / تروریسم / دفاع مقدس / دستگیری / فرج الله چعب / حرکة النضال / وزارت اطلاعات
سیاست دوگانه غرب نسبت به تروریسم/ پایانی برحرکة النضال
رویکرد دوگانه غرب نسبت به تروریسم و ادعای پوچالی دفاع از حقوق بشر از سوی آنها در حالی که تروریست های تحت حمایت غرب جنایات زیادی را مرتکب می شوند، می تواند تناقض رفتاری آنها را بیش از پیش نمایان کند.
فعالان حقوق بشری سلب تابعیت معترضان بحرین را محکوم کردند
۳۰ ساعت قبل
فعالان حقوق بشری سلب تابعیت معترضان بحرین را محکوم کردند
تهران- ایرنا- فعالان حقوق بشری استفاده ابزاری حکومت بحرین از لغو تابعیت برای سرکوب اعتراضات در این کشور را محکوم کردند.
۳۱ ساعت قبل
تقلای پامپئو برای درج برچسب "یهودی ستیزی" بر گروه های حقوق بشری
رسانه های آمریکایی گزارش کردند، وزیر امور خارجه این کشور قصد دارد طی فرآیندی به گروه های حقوق بشری نظیر دیده بان حقوق بشر و عفو بین الملل برچسب یهودی ستیزی زده و دیگر کشورها را از تعامل با آنها منع کند.
۳۲ ساعت قبل
درخواست سازمان ملل برای پایان محاصره قطر
گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور تحریم‌های یکجانبه و حقوق بشر از کشورهای محاصره‌کننده قطر خواست به تحریم این کشور پایان دهند.
هر بلایی که آمریکا به بهانه دموکراسی و حقوق بشر بر سر کشورهای دیگر آورده بود، گریبان خودش را گرفت
۲ روز قبل / نصیرزاده
هر بلایی که آمریکا به بهانه دموکراسی و حقوق بشر بر سر کشورهای دیگر آورده بود، گریبان خودش را گرفت
ایلنا: فرمانده نیروی هوایی ارتش در مراسم دانش آموختگی خلبانان اف ۵ و میگ ۲۹ در پایگاه فکوری تبریز عنوان کرد: نیروی هوا یی با آمادگی، هشیاری و قدرت رزمی بالا، امنیت…
چرا حاکمان عربستان از «اصل اختیارات قضایی جهانی» وحشت دارند؟
۲ روز قبل / بن سلمان / اخبار "عربستان سعودی"
چرا حاکمان عربستان از «اصل اختیارات قضایی جهانی» وحشت دارند؟
انتقاد شدید عربستان از اصل اختیارات قضایی جهان نشان دهنده ترس نظام این کشور از پیامدهای این اصل برای سعودی‌ها در سایه کارنامه سیاه مقامات آن در زمینه حقوق بشر است.
اروپاییان، مجریان تحریم های آمریکایی علیه ایران هستند
۲ روز قبل / حقوق بشر / ایران / حقوق / تحریم
اروپاییان، مجریان تحریم های آمریکایی علیه ایران هستند
دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران و معاون بین الملل قوه قضائیه با اشاره به جنگ اقتصادی که آمریکایی ها علیه مردم ایران شروع کرده اند گفت : اروپایی‌ها در حال اجرای تحریم‌های وضع شده ی آمریکایی ها هستند و برای ما در جایگاه متهم قرار دارند ، ما نباید به این کشورهای اروپایی اجازه دهیم تا بدون پرداخت هیچ هزینه ای از این جنگ خارج شوند.
غرب به دنبال تحمیل خوانش خود از حقوق بشر به جوامع مختلف است
۲ روز قبل / ستاد حقوق بشر قوه قضائیه / کمیسیون حقوق بشر اسلامی
غرب به دنبال تحمیل خوانش خود از حقوق بشر به جوامع مختلف است
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: غربی­‌ها با استفاده از ابزارهای فرهنگی، سیاسی و حتی اقتصادی درصدد تحمیل خوانش خود از حقوق بشر به سایر جوامع است.
احیای حقوق عامه راهبرد دستگاه قضایی است
۲ روز قبل / سازمان ملل متحد / قوه قضاییه / حقوق بشر
احیای حقوق عامه راهبرد دستگاه قضایی است
تهران- ایرنا- معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر با تأکید بر اینکه احیای حقوق عامه وظیفه دستگاه قضایی براساس تصریح قانون اساسی ایران است، گفت: در این چارچوب ، احیای حقوق عامه کارکرد شعاری و تشریفاتی ندارد و دستگاه قضایی به آن به‌عنوان کارویژه راهبردی، جدی و اثرگذار می نگرد.
۲ روز قبل
شهاب زمانی (کارشناس ارشد علوم سیاسی و تحلیلگر روابط بین الملل )
عاقبت انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده با اعلام پیروزی جو بایدن نامزد انتخابی دموکرات ها و شکست دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواهان به پایان رسید تا جهان، ۴ سال بی نظمی و تکخوانی رئیس جمهوری بیزننس کار آمریکا را در عرصه روابط بین‌الملل، به تاریخ بسپارد.با این حال از فضای حاکم بر عرصه نظام بین‌الملل چنین استنباط می توان کرد که جهان، بیش از آنکه مترصد پیروزی رقیب انتخاباتی ترامپ باشد، برای شکست دونالد ترامپ لحظه شماری می کرد تا از رفتارهای خلاف عرف دیپلماتیک و مرسوم رئیس جمهور ساختارشکن و در عین حال بی‌توجه به اصول اولیه دیپلماسی، خلاصی یابد.هر چند سیاست کشورهای جهان، بر اساس کسب منافع بیشتر در روابط خود در عرصه بین‌المللی است، با این وجود توجه به اصول همزیستی مسالمت‌آمیز در جهان مشترک، که می‌تواند …
محدودیت رفت‌وآمد شبانه در شهرها چقدر با قانون اساسی سازگار است؟
۳ روز قبل / ویروس کرونا / قرنطینه / ستاد ملی مقابله با کرونا / قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران / حقوق بشر
محدودیت رفت‌وآمد شبانه در شهرها چقدر با قانون اساسی سازگار است؟
اخیرا دستور تعطیلی بازارها از ساعت ۱۸ در شهرها صادر شده است و احتمال دارد مقررات منع آمد و شد از ساعت ۲۱ در هم اجرا شود. چقدر این تصمیمات با قانون اساسی همراستا است؟
 چرا دلار در ایران بعد از پیروزی بایدن ارزان شد؟ | هدف شوم آمریکای بایدن از ورود به برجام
۳ روز قبل / انتخابات 2020 آمریکا / ایران و آمریکا / آمریکا - دونالد ترامپ / محمد جواد لاریجانی / دلار آمریکا / آمریکا - جوزف بایدن
 چرا دلار در ایران بعد از پیروزی بایدن ارزان شد؟ | هدف شوم آمریکای بایدن از ورود به برجام
محمد جواد لاریجانی دبیر سابق ستاد حقوق بشر قوه قضائیه درباره کاهش قیمت دلار گفت: بایدن که هنوز مشغول به کار نشده که قیمت دلار تغییر کند. افزایش و کاهش قیمت دلار نتیجه مدیریت دولت است. ما نباید از سوراخ برجام دوبار گزیده شویم و بازگشت به برجام بدون برداشتن تحریم‌ها بی‌معنی است. جزئیات را در این ویدئو ببینید.
شکست لمپن های آمریکا در نوامبر
۳ روز قبل / انتخابات ریاست جمهوری امریکا / ایالات متحده امریکا / جو بایدن / دونالد ترامپ
شکست لمپن های آمریکا در نوامبر
امیر بی پروا در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: شکست ترامپ نشان داد که لمپنیسم در آستانه دهه سوم قرن بیست و یکم به پایان خود رسید و صدایی هفتاد و پنج میلیون در داخل آمریکا و تمامی ملتهای جهان به لمپنیزم "نه" گفتند و دنیا مخالفت خود را با هرج و مرج، نقض حقوق بین الملل، نقض حقوق بشر، صلح و اخلاق اعلام کرد.
عصبانیت مقام آمریکایی از انتقاد سازمان ملل از سوابق حقوق بشری این کشور
۳ روز قبل / سازمان ملل / حقوق بشر / آمریکا / مقام آمریکایی
عصبانیت مقام آمریکایی از انتقاد سازمان ملل از سوابق حقوق بشری این کشور
یک مقام ارشد آمریکایی عصبانیت خودش را از انتقادات مطرح‌شده از سوابق حقوق بشری آمریکا ابراز کرد.
بازدید نمایندگان ستاد حقوق بشر از زندان تهران بزرگ
۳ روز قبل
بازدید نمایندگان ستاد حقوق بشر از زندان تهران بزرگ
«احمدرضا حائری» از بازدید امروز (۲۱ آبان‌ماه) نمایندگان ستاد حقوق بشر قوه قضاییه از زندان تهران بزرگ خبر داد. احمدرضا حائری فعال سیاسی اصلاح طلب و «از متهمان پرونده‌ی موسوم به پنج‌شنبه سیاه اوین» درباره‌ی این بازدید به انصاف نیوز گفت: پیرو بازدیدی که چند ماه پیش رئیس سازمان‌ زندان‌ها…
نقش گروه‌های تروریستی در کولبر شدن جوانان
۳ روز قبل / کولبری / کولبر / سردار گودرزی / ماموران انتظامی / سنندج / نیروی انتظامی / خاورمیانه / ایسکانیوز / حقوق بشر
نقش گروه‌های تروریستی در کولبر شدن جوانان
حتما نیروهای مرزی ممکن است به اشتباه کولبری را هدف قرار دهند؛ اما هرکس که کوله‌ای و باری بر دوش داشت و لباس کردی پوشیده بود و مورد اصابت گلوله قرار گرفت، کولبر نیست!
شکایت سازمان‌های حقوق بشری از رژیم اسرائیل به سازمان ملل/ یک زن فلسطینی بازداشت شد
۳ روز قبل / فلسطین / اسرائیل
شکایت سازمان‌های حقوق بشری از رژیم اسرائیل به سازمان ملل/ یک زن فلسطینی بازداشت شد
سازمان‌های حقوق بشری فلسطین علیه جنایت‌های رژیم صهیونیستی در محاصره نوار غزه و بحران آب و خدمات بهداشتی به سازمان ملل متحد شکایت کردند.
گروه ۲۰، عربستان را وادار به توقف نقض حقوق بشر کند
۳ روز قبل / اتحادیه اروپا / آسیای غربی / عربستان سعودی / محمد بن ‌سلمان / گروه ۲۰ / سازمان‌های مدافع حقوق بشر / ریاض / حقوق بشر
گروه ۲۰، عربستان را وادار به توقف نقض حقوق بشر کند
تهران - ایرنا - دیده‌بان حقوق بشر «هیومن رایتس واچ» از کشورهای گروه ۲۰ خواست با فشار بر عربستان، رژیم سعودی را مجبور به توقف نقض حقوق بشر کند.
بایدن برای احیای برجام با مشکلاتی مواجه خواهد بود
۳ روز قبل
بایدن برای احیای برجام با مشکلاتی مواجه خواهد بود
دولت ترامپ قصد دارد تحریم های گسترده تازه ای را علیه برنامه موشکی بالستیک، حمایت از گروههای تروریستی و نقض حقوق بشر در ایران اعمال کند.
10 توصیه حقوق بشری ایران به آمریکا
۳ روز قبل
10 توصیه حقوق بشری ایران به آمریکا
۱. پایان‌دادن به نژادپرستی گسترده و سیستماتیک علیه رنگین‌پوستان بویژه سیاه‌پوستان آن کشور.
اقدام عربستان برای جلوگیری از تحریم بین‌المللی اجلاس گروه ۲۰
۳ روز قبل / اخبار "عربستان سعودی"
اقدام عربستان برای جلوگیری از تحریم بین‌المللی اجلاس گروه ۲۰
عربستان در سایه فشارهای بین‌المللی در آستانه برگزاری اجلاس ۲۰ و شنیده شدن زمزمه‌های تحریم آن به دلیل نقض حقوق بشر در نظام سعودی، در حال بررسی آزادی فعالان زن از جمله لجین الهذلول است.
دیوان کیفری بین الملل درخصوص نقض حقوق بشر در لیبی تحقیق می کند
۳ روز قبل / لیبی / فاتو بن سودا
دیوان کیفری بین الملل درخصوص نقض حقوق بشر در لیبی تحقیق می کند
دادستان کل دیوان کیفری بین المللی ضمن اشاره به احقیقات این دادگاه درخصوص موارد نقض حقوق بشر در لیبی، استفاده از مین‌ها و بمب‌ها علیه غیرنظامیان در لیبی را محکوم کرد.
تصویب قانون نحوه برخورد با گوسفندان در دولت عمان
۳ روز قبل / حقوق / زندان / عمان / قانون / کشورهای عربی
تصویب قانون نحوه برخورد با گوسفندان در دولت عمان
اقتصادنیوز: در شرایطی که برخی کشورهای عربی منطقه، فعالان سیاسی و کنشگران اجتماعی بی‌شماری را به اتهام‌های واهی به زندان می‌اندازند و نمونه‌های حقوق بشری در این کشورها حتی در پایین‌ترین سطح خود نیز دیده نمی‌شود، سلطنت‌نشین عمان قانونی را برای اصلاح رفتار چوپان‌ها تصویب کرد.
۳ روز قبل
چالش‌های آتش‌بس قره‌باغ
بیانیه‌ای که دوشنبه شب میان طرف‌های درگیر در قره‌باغ با میانجی‌گری روسیه امضا شد، یک توافق بسیار مهم و  کم سابقه است که از یک جهت به لحاظ سیاسی و حقوق بشری یک گام بسیار مثبت تلقی می‌شود، اما از نظر عملی، اجرای آن با چالش‌ها و موانع زیادی مواجه است و نقص‌های عمده و بنیادینی دارد که ممکن است باعث فروپاشی آن شود. نخست باید به نکات مثبت این بیانیه اشاره کنم. این توافق به لحاظ حقوقی، سیاسی و امنیتی اهمیت زیادی دارد. در طول 40روز نبردی که میان ارمنستان و آذربایجان در جریان بود، چندین هزار نفر از دوطرف کشته یا زخمی شدند و  متأسفانه شاهد نقض گسترده حقوق بین‌الملل و حقوق بشر در این نبرد بودیم. اقداماتی که ناقض کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو در مورد …
۳ روز قبل
برگزاری نخستین جلسه آیین‌نامه جامع عضویت در جمعیت هلال احمر
جلسه راهبردی تدوین و بررسی آیین‌نامه‌ جامع عضویت جمعیت هلال احمر به میزبانی سازمان داوطلبان و با حضور نمایندگان سازمان‌های جوانان،امدادونجات و معاونت امور بین‌الملل و حقوق بشردوستانه برگزار شد. دراین جلسه ضمن بیان محورهای اصلی برای تدوین بخش‌های مختلف آیین‌نامه مذکور، پیشنهادهای سازمان‌های ذی‌ربط برای بهبود روند تدوین و ضوابط اجرایی آن نیز به بحث و تبادل ‌نظر گذاشته شد. در این جلسه وحید سلیمی، معاون جذب و سازماندهی سازمان داوطلبان، بیان کرد: «با توجه به لزوم تدوین آیین‌نامه مذکور براساس ماده 6 اساسنامه جمعیت و همچنین دستور‌العمل‌های مرتبط با آن در خصوص شرح وظایف سازمان‌های تابعه جمعیت و جامعه هدف هر یک از آنها، این جلسات …
ده توصیه‌ ایران به آمریکایی‌ها درباره رعایت حقوق بشر
۳ روز قبل
ده توصیه‌ ایران به آمریکایی‌ها درباره رعایت حقوق بشر
نماینده دائم ایران در سازمان ملل، ده توصیه حقوق بشری به آمریکا کرد.
توصیه های حقوق بشری نماینده ایران به آمریکا/ عامل ترور شهید سلیمانی مجازات شود
۴ روز قبل / جمهوری اسلامی ایران / افغانستان / ارتش آمریکا / اسماعیل بقایی هامانه / ایالات متحده امریکا / دیوان بین المللی کیفری / عربستان سعودی / سازمان ملل متحد / فلسطین / یمن
توصیه های حقوق بشری نماینده ایران به آمریکا/ عامل ترور شهید سلیمانی مجازات شود
سفیر و نماینده دائم ایران در مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو در خلال نشست شورای حقوق بشر، مجازات آمران و عاملان ترور شهید حاج قاسم سلیمانی و همراهان وی را به آمریکایی ها توصیه کرد.
موانع بازگشت احتمالی آمریکا به برجام چه هستند؟
۴ روز قبل / جو بایدن / برجام / اسرائیل / خاورمیانه / تحریم های آمریکا علیه ایران
موانع بازگشت احتمالی آمریکا به برجام چه هستند؟
انتظار می‌رود بایدن در قبال نقض حقوق بشر در کشورهای خاورمیانه موضعی سخت‌گیرانه اتخاذ کند و درباره فروش تسلیحات به کشورهای منطقه نیز با سخت‌گیری بیشتری تصمیم‌گیری کند. اکنون سعودی‌ها بیش از هر کشور دیگری نگران هستند. آنان با روابط گرمی که با ترامپ داشتند از فشار حداکثری علیه ایران استقبال می‌کردند. اسرائیل با نگرانی به برنامه بایدن برای پیوستن دوباره امریکا به برجام نگاه می‌کند اما برخی از تحلیلگران دفاعی معتقدند که تحریم‌های شدید ترامپ علیه ایران فرصت‌های بایدن را از بین می‌برند و او راه دشواری برای تعامل با ایران پیش رو خواهد داشت.
دیده‌بان حقوق بشر: «گروه 20» باید ریاض را برای نقض حقوق بشر مسئول بداند
۴ روز قبل / عربستان / نقض حقوق بشر / گروه 20 / G20
دیده‌بان حقوق بشر: «گروه 20» باید ریاض را برای نقض حقوق بشر مسئول بداند
دیده‌بان حقوق بشر از کشورهای گروه 20 درخواست کرد که از نشست آتی خود در ریاض بعنوان فرصتی برای مسئول نگه داشتن حاکمان سعودی به دلیل نقض حقوق بشر استفاده کنند.
پلیس آمریکا صدای سازمان ملل را هم درآورد
۴ روز قبل / حقوق / خانواده / خشونت / سازمان ملل / کودکان
پلیس آمریکا صدای سازمان ملل را هم درآورد
اقتصاد نیوز : در یکی از گزارش‌ها و بررسی‌های سازمان ملل، قدرت‌های بزرگ جهان از جمله متحدان آمریکا از آن بابت سوابق حقوق بشری‌اش انتقاد کرده‌ و به استفاده آن از حکم اعدام، خشونت پلیس علیه آفریقایی آمریکایی‌ها و جدا کردن کودکان مهاجر از خانواده‌هایشان اشاره کرده‌اند.
اعتراض سازمان ملل به نژادپرستی و خشونت پلیس آمریکا
۴ روز قبل / سازمان ملل متحد / آمریکا
اعتراض سازمان ملل به نژادپرستی و خشونت پلیس آمریکا
در یکی از گزارش‌ها و بررسی‌های سازمان ملل، قدرت‌های بزرگ جهان از جمله متحدان آمریکا از آن بابت سوابق حقوق بشری‌اش انتقاد کرده‌ و به استفاده آن از حکم اعدام، خشونت پلیس علیه آفریقایی آمریکایی‌ها و جدا کردن کودکان مهاجر از خانواده‌هایشان اشاره کرده‌اند.
متحدان آمریکا از سابقه حقوق بشری واشنگتن انتقاد کردند
۴ روز قبل / فرانسه / سازمان ملل متحد / ایالات متحده آمریکا / حقوق بشر
متحدان آمریکا از سابقه حقوق بشری واشنگتن انتقاد کردند
تهران-ایرنا- خبرگزاری رویترز گزارش داد: قدرت های بزرگ شامل متحدان آمریکا در نشست بررسی وضعیت جهانی حقوق بشر سازمان ملل از آمریکا به دلیل استفاده از مجازات اعدام و خشونت پلیس انتقاد کردند.
جلسه‌ پیگیری ترور شهید سلیمانی با حضور دستگاه‌های امنیتی برگزار شد
۴ روز قبل / ایالات متحده آمریکا / صدام / کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی / قاسم سلیمانی / قوه قضاییه / وزارت اطلاعات
جلسه‌ پیگیری ترور شهید سلیمانی با حضور دستگاه‌های امنیتی برگزار شد
تهران- ایرنا- رییس کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی گفت: جلسه‌ای با حضور وزارت اطلاعات، وزارت خارجه و ستاد حقوق بشر برقرار شد تا دستگاه‌ها گزارش خود از پیگیری موضوع ترور شهید سلیمانی را ارائه دهند.
به تحریم‌های غیرقانونی و ضدحقوق بشری پایان دهید
۴ روز قبل / حقوق بشر آمریکایی / سید محمد ساداتی نژاد
به تحریم‌های غیرقانونی و ضدحقوق بشری پایان دهید
ایلنا: رایزن حقوق بشر نمایندگی ایران در ژنو، در جلسه بررسی وضعیت حقوق بشر ضمن اشاره به تاریخ طولانی در آمریکا در نقض جدی حقوق بشر، تاکید کرد: اقدامات قهرآمیز و تحریم…
اظهارات سخیف مقام اماراتی در خصوص ایران و ترکیه/ کنارگیری نماینده آمریکا در امور سوریه/تحریم وزرات نفت و نیروی دفاعی ملی سوریه از سوی آمریکا/ ارائه متن پیش‌نویس نهایی سازمان ملل برای حل بحران یمن
۴ روز قبل
اظهارات سخیف مقام اماراتی در خصوص ایران و ترکیه/ کنارگیری نماینده آمریکا در امور سوریه/تحریم وزرات نفت و نیروی دفاعی ملی سوریه از سوی آمریکا/ ارائه متن پیش‌نویس نهایی سازمان ملل برای حل بحران یمن
اظهارات سخیف مقام اماراتی در خصوص ایران و ترکیه، کنارگیری نماینده آمریکا در امور سوریه، تاکید دیده بان حقوق بشر به گروه ۲۰ برای فشار بر عربستان و ارائه متن پیش‌نویس نهایی سازمان ملل برای حل بحران یمن از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به تحریم وزرات نفت و نیروی دفاعی ملی سوریه از سوی آمریکا نیز اشاره کرد.
ایران بر لزوم محاکمه قاتلان سردار سلیمانی تاکید کرد
۴ روز قبل / ژنو / قاسم سلیمانی / حقوق بشر / واشنگتن / سازمان ملل متحد / سیاه پوستان / سعودی
ایران بر لزوم محاکمه قاتلان سردار سلیمانی تاکید کرد
نماینده کشورمان در سی و ششمین نشست بررسی وضعیت جهانی حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو خطاب به آمریکا تصریح کرد: قاتلان سردار شهید قاسم سلیمانی را محاکمه کنید.
۴ روز قبل / نقض حقوق بشر در آمریکا
قاتلان شهید سلیمانی را محاکمه کنید
نماینده ایران در جلسه بررسی وضعیت جهانی حقوق بشر خطاب به آمریکا گفت: قاتلان شهید سلیمانی را محاکمه کنید و به نقض فاحش حقوق انسان ها توسط آمریکا پایان دهید.
برای نخستین بار صورت می گیرد؛ یک اقدام تاریخی حقوق بشری علیه آمریکا در سازمان ملل
۴ روز قبل / چین / روسیه / آمریکا
برای نخستین بار صورت می گیرد؛ یک اقدام تاریخی حقوق بشری علیه آمریکا در سازمان ملل
اقتصاد نیوز : ایالات متحده آمریکا برای اولین بار در پنج سال اخیر در شورای حقوق بشر سازمان ملل، مورد پرسش موضوعات حقوق بشری قرار گرفت. بدنه این نهاد اصلی حقوق بشری سازمان ملل که در اختیار کشورهای غیر هم‌پیمان آمریکا قرار دارد به شدت واشنگتن را در خصوص نقض حقوق بشر در این کشور به پرسش گرفتند.
امارات جوانان سودانی را برای نبرد در لیبی اجیر می‌کند
۴ روز قبل
امارات جوانان سودانی را برای نبرد در لیبی اجیر می‌کند
دیده‌بان حقوق بشر سازمان ملل متحد جزئیات جدیدی از اقدام شرکت اماراتی «بلک شیلد» در جذب صد‌ها جوان سودانی و ارسال آن‌ها به لیبی برای نبرد در کنار ژنرال «خلیفه حفتر» در برابر نیرو‌های دولت وفاق ملی افشا کرد.
مکارم شیرازی: در نظام دموکراسی، مسأله رهبرى، عملاً جاى خود را به دنباله‏ روى می سپرد؛ مفاسد و مظالم و انحرافات مورد علاقه اکثریّت تشدید می شود / آنها خود را ملزم به رعایت خواسته‏ هاى اکثریت بى ‏هیچ قید و شرط می دانند
۵ روز قبل
مکارم شیرازی: در نظام دموکراسی، مسأله رهبرى، عملاً جاى خود را به دنباله‏ روى می سپرد؛ مفاسد و مظالم و انحرافات مورد علاقه اکثریّت تشدید می شود / آنها خود را ملزم به رعایت خواسته‏ هاى اکثریت بى ‏هیچ قید …
یکی از مسائل جاری در دنیای سیاست امروز غرب، ادعای دموکراسی است؛ مسئله دموکراسى، حقوق بشر و آزادى انسانها، امروزه شعارى ریاکارانه در تمام دنیاى غرب است؛ غربیها مصداق واضح ریا کارى هستند و از همه آنها ریاکارتر آمریکا است. در نظام دموکراسی، مسأله رهبرى، عملاً جاى خود را به دنباله‏ روى می سپرد و مفاسد و مظالم و انحرافات و آلودگی هاى اجتماعى از هر نوع و هر قبیل که مورد علاقه اکثریّت باشد، نه تنها دنبال، بلکه تشدید می شود
سازمان ملل سوابق حقوق بشری آمریکا را بررسی می‌کند
۵ روز قبل / حقوق بشر / چین / سازمان ملل / آمریکا / ایران
سازمان ملل سوابق حقوق بشری آمریکا را بررسی می‌کند
ایران و چین به بیش از صد کشور جهان پیوستند که قرار است در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل به بررسی موارد نقض حقوق بشر در آمریکا بپردازند.
ثبت تلفات انسانی ناشی از "سلاح‌های آتش‌زا" در گزارش تازه دیده‌بان حقوق بشر
۵ روز قبل / دیده‌بان حقوق بشر / افغانستان / سوریه / کابل / نوار غزه
ثبت تلفات انسانی ناشی از "سلاح‌های آتش‌زا" در گزارش تازه دیده‌بان حقوق بشر
گزارش تازه‌ای که روز دوشنبه منتشر شد، استفاده از سلاح‌های آتش‌زا و هزینه‌های انسانی وحشتناک آن‌ها برای غیرنظامیان طی دهه گذشته در مناطق درگیری مانند افغانستان، نوار غزه و سوریه را مستند کرده و دیده‌بان حقوق بشر و کلینیک حقوق بشر هاروارد در آن از کشورها خواسته نقص‌های قانون بین‌المللی را مرتفع و استفاده از این موارد را محکوم کنند.
عربستان روی چهار سال دوم ترامپ حساب کرده بود؛ با انتخاب بایدن، ممکن است تحولات خطرناکی رخ دهد
۵ روز قبل / انتخابات آمریکا / جو بایدن
عربستان روی چهار سال دوم ترامپ حساب کرده بود؛ با انتخاب بایدن، ممکن است تحولات خطرناکی رخ دهد
العرب نوشت: رسیدن یک دولت دموکرات به کاخ سفید، مشکلات عربستان با واشنگتن را بار دیگر افزایش می‌دهد، مشکلاتی که مهمترین آن‌ها به پرونده‌های حقوق بشر، قیمت‌های نفت، معاملات سلاح و جنگ یمن باز می‌گردد و دموکرات‌ها به احتمال زیاد بار دیگر موضوع ترور خاشقچی را پیش می کشند.
چرا پیروزی بایدن برای بن‌سلمان کابوس است؟
۵ روز قبل / انتخابات آمریکا / عربستان
چرا پیروزی بایدن برای بن‌سلمان کابوس است؟
واکنش عربستان سعودی به نتایج انتخابات آمریکا این روز‌ها سوژه رسانه‌های خبری غرب شده است. ولیعهد جوان دقیقا از چه چیز می‌ترسد؟ آیا قرار است بایدن بلای جان او شود یا ترس اصلی او ایران است؟ یا پرونده حقوق بشری کشورش که تا این لحظه با دلار‌های نفتی مختومه مانده قرار است باز شود؟
رسانه نزدیک به ریاض: عربستان روی چهار سال دوم ترامپ حساب کرده بود؛ با ریاست جمهوری بایدن، ممکن است تحولات خطرناکی رخ دهد / قطر قصد دارد از این فرصت برای تسویه حساب با سعودی‌ها استفاده کند / بایدن برای بازگشت به برجام باید دو شرط به این توافق اضافه کند
۵ روز قبل
رسانه نزدیک به ریاض: عربستان روی چهار سال دوم ترامپ حساب کرده بود؛ با ریاست جمهوری بایدن، ممکن است تحولات خطرناکی رخ دهد / قطر قصد دارد از این فرصت برای تسویه حساب با سعودی‌ها استفاده کند / بایدن برای …
العرب، رسانه نزدیک به عربستان سعودی نوشت: رسیدن یک دولت دموکرات به کاخ سفید، مشکلات عربستان با واشنگتن را بار دیگر افزایش می‌دهد، مشکلاتی که مهمترین آن‌ها به پرونده‌های حقوق بشر، قیمت‌های نفت، معاملات سلاح و جنگ یمن باز می‌گردد و دموکرات‌ها به احتمال زیاد بار دیگر موضوع ترور خاشقچی را پیش کشیده و انگشت اتهام را به سمت عربستان می‌گیرند.
اوضاع وخیم زندان های امارات/گسترش کرونا و مخالفت با آزادی زندانیان سیاسی
۵ روز قبل / امارات متحده عربی / ویروس کرونا / ژنو / زندانیان سیاسی
اوضاع وخیم زندان های امارات/گسترش کرونا و مخالفت با آزادی زندانیان سیاسی
یک مرکز بین المللی فعال در زمینه حقوق بشر از مخالفت مقامات اماراتی با آزاد کردن زندانیان سیاسی به رغم گسترش ویروس کرونا در میان آنها خبر داد.
۵ روز قبل
مقام سابق مصری: با آمدن بایدن در مسأله ایران و فلسطین تغییراتی ایجاد خواهد شد
 «نبیل فهمی» وزیر خارجه پیشین مصر روز یکشنبه به خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفت که انتظار دارد با رفتن جو بایدن به کاخ سفید، مسائل مربوط به ایران، فلسطین، دموکراسی و حقوق بشر در خاورمیانه، شاهد تغییرات متفاوتی باشد.
۵ روز قبل
آخرین رییس جمهور
جولیانی در سال  2012با مریم رجوی، رییس تشکیلات مجاهدین خلق از گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی دیدار کرد و در سال 2017هم در نشست سالانه این سازمان در پاریس سخنرانی کرد. او اعلام کرد که برای این سخنرانی‌ها پول گرفته ولی مقدار پولی را که گرفته است، اعلام نکرد. شخص دیگری که در این جلسه سخنرانی کرد، الین چائو همسر میچ مک کانل رهبر اکثریت سنا بود که برای پنج دقیقه سخنرانی در پاریس پنجاه هزار دلار و برای یک سخنرانی دیگر در میسوری 17.5هزار دلار گرفته بود. البته جولیانی فقط در این مورد واسطگی نکرد، او برای رهایی رضا ضراب همدست بابک زنجانی که دولت‌های ترکیه و ایران مایل به بازگرداندن او از امریکا بودند، پول‌هایی گرفته بود و تلاش‌هایی کرده بود که به نتیجه نرسید. شاید به همین دلیل …
اعتراضات آخرهفته بلاروس همراه با دستگیری بیش از ۵۰ معترض
۱۳۹۹/۰۸/۱۸ / بلاروس / مینسک
اعتراضات آخرهفته بلاروس همراه با دستگیری بیش از ۵۰ معترض
بنا به گفته یک گروه دیده‌بان حقوق بشر، نیروهای امنیتی در مینسک روز یکشنبه ۵۲ نفر را پیش از اعتراضات ضددولتی که از زمان انتخابات مورد مناقشه بلاروس در ماه اوت، هر آخر هفته در پایتخت بلاروس برگزار می‌شود، دستگیر کردند.
بازداشت حدود 70 نفر در جریان اعتراضات در پایتخت بلاروس
۱۳۹۹/۰۸/۱۸ / بلاروس
بازداشت حدود 70 نفر در جریان اعتراضات در پایتخت بلاروس
طبق گزارش مرکز حقوق بشر بلاروس، نیروهای امنیتی وزارت کشور روز شنبه در جریان اعتراضات "رژه پزشکان" و تظاهرات زنان در شهر مینسک، بیش از 70 نفر را بازداشت کردند.
۱۳۹۹/۰۸/۱۸
مذاکره شوخی‌بردار نیست
انتخابات 2020 امریکا تحولی عظیم در ساختار انتخابات این کشور از ابتدا تاکنون خواهد بود. بسیاری از شهروندان ایالات متحده امریکا که به ندرت رای می‌دادند در این انتخابات با شور و هیجان خاصی رای خود را به صندوق‌ها ریختند تا از نشستن مجدد ترامپ بر کرسی ریاست‌جمهوری جلوگیری کنند. این انتخابات به نقطه‌عطفی تبدیل خواهد شد که رفتارشناسی مردم امریکا در انتخابات را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. هر آنچه در این انتخابات از خود بروز دادند، مبنایی تازه برای بررسی رفتار  جامعه  امریکا  در انتخابات آینده  و رویدادهای سیاسی پیش‌رو  است.  از نظرگاه اولیه آنچه می‌توان بیان کرد، این است که جامعه امریکا کاملا دوقطبی شده و رودررویی و دوگانگی مردم در دو طیف …
۱۳۹۹/۰۸/۱۹
پایتخت جهانی کتاب به مکزیک رفت
گوادالاخارای مکزیک به عنوان پایتخت جهانی کتاب سال ۲۰۲۲ انتخاب شد. به گزارش مهر به نقل از افه، گوادالاخارا شهری در مکزیک به عنوان پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۲۲ انتخاب شد.مدیر کل یونسکو این خبر را اعلام کرده است. وی گفته این شهر برای برنامه جامعی که در زمینه سیاست‌هایش در استفاده از کتاب برای ایجاد تحولات اجتماعی دارد و از آنجا که مبارزه با خشونت و فرهنگ‌سازی برای صلح را از طریق کتاب دنبال می‌کند، این عنوان را از آن خود کرده است.برنامه پیشنهادی گوادالاخارا در این زمینه بر سه محور استراتژیک تمرکز دارد. در این برنامه از یک سو بازیابی فضاهای عمومی از طریق ایجاد برنامه‌ها و فعالیت‌هایی در زمینه کتاب‌خوانی عمومی در پارک‌ها و دیگر مکان‌های در دسترس عموم دنبال می‌شود و از سوی دیگر پیوند اجتماعی و انسجام …
نماینده مجلس: احتمالا بایدن به برجام برمی‌گردد
۱۳۹۹/۰۸/۱۷ / انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا / بایدن و ایران / دولت بایدن / فدا حسین مالکی
نماینده مجلس: احتمالا بایدن به برجام برمی‌گردد
فدا حسین مالکی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری اتحادیه آمریکا اظهار کرد: انتخابات آمریکا التهابات خاصی در فضای این کشور و اروپا به وجود آورد. شرایط ایجاد شده در قرن اخیر بی‌سابقه بوده و نکته‌ی برجسته در آن عیوب موجود در انتخابات آمریکاست. سیستم حاکمیتی این کشور به گونه‌ای است که انگار انتخابات در ۱۰۰ سال گذشته برگزار می‌شود و یک شرایط مخروطی انتخابات را اداره می‌کند. کشوری که ادعای دفاع از حقوق بشر و دموکراسی دارد، این نوع انتخابات هیچ‌گونه تناسبی با انتخابات در سایر کشورها ندارد.
امارات با کاهش مجازات جنایات ناموسی گام دیگری بسوی غرب برداشت
۱۳۹۹/۰۸/۱۷ / حقوق زنان / آسیای غربی / امارات‌ متحده ‌عربی / حقوق بشر
امارات با کاهش مجازات جنایات ناموسی گام دیگری بسوی غرب برداشت
تهران - ایرنا - امارات که کمتر از ۲ ماه قبل و پس از امضای توافق سازش با رژیم صهیونیستی فروش و نوشیدن مشروبات الکلی در ابوظبی را آزاد اعلام کرده بود، در اقدامی دیگر یک ماده قانونی را لغو کرده که مجازات در نظر گرفته شده برای "جنایات ناموسی" را کاهش می‌دهد.
حمله به دانشگاه کابل نشان از ضعف عمیق در استراتژی گروههای تروریستی است
۱۳۹۹/۰۸/۱۷ / اخبار "افغانستان" / انفجار تروریستی در کابل
حمله به دانشگاه کابل نشان از ضعف عمیق در استراتژی گروههای تروریستی است
معاون بین الملل موسسه بین المللی و حقوق بشری صلح زیبا گفت: حمله به دانشگاه کابل، نشان از ضعف عمیق در استراتژی گروه های تروریستی است.
۱۳۹۹/۰۸/۱۷
سلامت کودکان در دست اقدام فوری دولت‌ها، آموزش والدین
گروه اجتماعی| در دوازدهمین نشست از سلسله نشست‌های «دوشنبه‌های حقوق کودک» به حق سلامت کودک پرداخته شد. در این نشست از ازدواج زودهنگام به عنوان یکی از تهدیدهای سلامت دختران و از کار کودک به عنوان یکی از تهدیدهای سلامت پسران  یاد  شد.  مریم افشاری، دبیر علمی نشست با اشاره به حق برخورداری از بالاترین استانداردهای قابل حصول سلامتی یا حق بر سلامتی به عنوان یکی از حق‌های بنیادین بشری در نظام بین‌الملل حقوق بشر گفت: «حق بر سلامتی با حق حیات (نسل اول حقوق بشر)، حق بهداشت و تامین اجتماعی (نسل دوم حقوق بشر) و حق بر محیط‌زیست سالم (نسل سوم حقوق بشر) پیوند عمیق و ناگسستنی دارد. دولت‌ها در ارتباط با تامین و تضمین حق بر سلامتی دارای مسوولیت‌هایی …
۱۳۹۹/۰۸/۱۷
استفاده از فرصت‌ها
یکی از دلایلی که باعث شد انتخابات ۲۰۲۰ امریکا به یکی از موضوعات موردتوجه ایرانیان تبدیل شود، نوع مواجهه ترامپ با برجام در چندسال گذشته بود. رییس‌جمهوری امریکا با این تصور که با خروج از برجام می‌تواند اهداف دولت امریکا را در منطقه سهل‌الوصول‌تر کند، به توافقنامه‌ای که حاصل ۲۲ماه مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ بود، پشت پا زد و با یکجانبه‌گرایی خود از اعمال انواع تحریم‌های ظالمانه علیه ایران فروگذار نکرد. اینکه چه دلایلی علاوه بر رویکرد دولت امریکا این جسارت را به او داد تا توافقنامه‌ای با این اهمیت را نقض کند، مقالی مجزا می‌خواهد. اما مهم‌ترین دلیل را باید در نوع نگاه و رفتار ترامپ به جایگاه ایران در منطقه جست‌وجو کرد. در مجموع نوع مواجهه ترامپ …
انتخابات اخیر از ماهیت کثیف امریکا پرده برداشت/دموکراسی بهانه است
۱۳۹۹/۰۸/۱۶ / آیت الله دری نجف آبادی / امام جمعه اراک / اقامه نماز جمعه / انتخابات آمریکا
انتخابات اخیر از ماهیت کثیف امریکا پرده برداشت/دموکراسی بهانه است
اراک- خطیب جمعه اراک گفت: برای استکبار جهانی حقوق بشر و دموکراسی بهانه است تا به اهداف پلید شیطانی خود برسد؛ خوشبختانه انتخابات اخیر از ماهیت کثیف امریکا پرده برداشت.
سخنان نفرت‌انگیز سیاستمداران، تهدیدی برای حقوق بشر است/ ایران به طور کامل به آزادی بیان اعتقاد دارد
۱۳۹۹/۰۸/۱۶ / ایران / سازمان ملل / آمریکا / آزادی بیان / محمد زارعیان
سخنان نفرت‌انگیز سیاستمداران، تهدیدی برای حقوق بشر است/ ایران به طور کامل به آزادی بیان اعتقاد دارد
ایلنا: نماینده ایران در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد از آزادی بیانی که موجب نفرت دیگران نشود، حمایت کرد و گفت: افزایش سخنرانی‌های نفرت‌انگیز سیاستمداران در…
هیچ دلیلی برای تهدید دانستن ایران وجود ندارد/ ایران نیاز به  کشوری شجاع به عنوان دوست دارد/ بایدن پیروز شود، بخشی از تحریم‌ها را لغو می‌کند
۱۳۹۹/۰۸/۱۶
هیچ دلیلی برای تهدید دانستن ایران وجود ندارد/ ایران نیاز به کشوری شجاع به عنوان دوست دارد/ بایدن پیروز شود، بخشی از تحریم‌ها را لغو می‌کند
استاد دانشگاه کالیفرنیا تاکید کرد: تحریم فقرا را فقیرتر می‌کند و عدم انجام تراکنش‌های مالی با ایران در این شرایط هیچ توجیهی ندارد به عبارت دیگر تحریم در این شرایط نقض حقوق بشر است اما اگر بایدن پیروز شود، بخشی از تحریم‌ها را لغو می‌کند.
پاسبان: نکات مثبتی در سند امنیت قضایی وجود دارد
۱۳۹۹/۰۸/۱۶ / سند امنیت قضایی / محمدرضا پاسبان
پاسبان: نکات مثبتی در سند امنیت قضایی وجود دارد
یک حقوقدان با بیان اینکه نکات مثبتی در سند امنیت قضایی وجود دارد، گفت:مجموعه اقداماتی که تا به حال انجام شده و انعکاس آن در سند امنیت قضایی، تاکید و تلاشی از سوی رییس قوه قضاییه برای کاهش دغدغه‌های مربوط به حقوق شهروندی و حقوق بشری است.
درخواست‌های بین المللی برای آزادی ده‌ها زندانی عقیده در عربستان سعودی
۱۳۹۹/۰۸/۱۵ / فعال / بازداشت / عربستان سعودی
درخواست‌های بین المللی برای آزادی ده‌ها زندانی عقیده در عربستان سعودی
کمیته حقوق زنان سازمان ملل و همچنین نهاد حقوق بشری اسکای لاین، آزادی زندانیان عقیده از جمله ده‌ها زن فعال حقوقی که در زندان‌های عربستان سعودی به سر می‌برند، خواستار شدند.
پایگاه جدید نظامی عربستان در جزیره سقطری/ هشدار درباره نقض حقوق بشر در جنوب یمن
۱۳۹۹/۰۸/۱۵ / اخبار "یمن" / اخبار "عربستان سعودی"
پایگاه جدید نظامی عربستان در جزیره سقطری/ هشدار درباره نقض حقوق بشر در جنوب یمن
منابع امنیتی در منطقه از تغییر رویکرد حکومت سعودی در قبال مسئله جزیره سقطری یمن در پی عادی سازی روابط میان امارات و رژیم صهیونیستی خبر دادند.
عربستان|هشدار شورای حقوق بشر سازمان ملل به حکومت سعودی درباره وضعیت «لجین الهذلول»
۱۳۹۹/۰۸/۱۵ / اخبار "عربستان سعودی"
عربستان|هشدار شورای حقوق بشر سازمان ملل به حکومت سعودی درباره وضعیت «لجین الهذلول»
شورای حقوق بشر سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای به حاکمان عربستان درباره وضعیت بغرنج سلامتی «لجین الهذلول» فعال زن سعودی هشدار داد و خواستار آزادی فوری وی شد.
شانزدهمین نشست حقوق کودک به صورت مجازی در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد
۱۳۹۹/۰۸/۱۵ / دانشگاه‌های ایران / حقوق کودکان / کودکان
شانزدهمین نشست حقوق کودک به صورت مجازی در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد
شانزدهمین نشست حقوق کودک با موضوع «حق بر آموزش کودک» و به صورت مجازی به همت کلینیک حقوقی خانواده کرسی حقوق بشر کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی یونسکو در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد. 
مسکو: سیستم انتخاباتی آمریکا نواقصی دارد و انتخابات ریاست جمهوری این کشور این نواقص را نشان داد / ما برای همکاری سازنده با هرکس که رئیس جمهور شود آمادگی داریم
۱۳۹۹/۰۸/۱۵
مسکو: سیستم انتخاباتی آمریکا نواقصی دارد و انتخابات ریاست جمهوری این کشور این نواقص را نشان داد / ما برای همکاری سازنده با هرکس که رئیس جمهور شود آمادگی داریم
«ماریا زاخارووا» روز پنجشنبه در نشست خبری هفتگی در وزارت امور خارجه روسیه با اشاره به اینکه مسکو به دقت جمع بندی نتایج انتخابات در آمریکا را زیر نظر دارد گفت که در شرایط تقریبا برابری رقیبان برای کرسی رییس جمهوری آمریکا، نواقص و کمبودها در سیستم انتخاباتی این کشور نمایان می‌شود که بارها ناظران بین المللی از جمله دفتر نهادهای دموکراتیک و حقوق بشر سازمان امنیت و همکاری اروپا و کارشناسان مطرح به این موارد اشاره کرده‌اند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •