شنبه, ۲۸ دی, ۱۳۹۸ / 18 January, 2020
خشکسالی
استقرار صنایع با برنامه آمایش سرزمینی بدون آب/تهران؛ غول عظیم تخریب آب و خاک
ایسنا / ۱۴ ساعت قبل / اقتصادی
استقرار صنایع با برنامه آمایش سرزمینی بدون آب/تهران؛ غول عظیم تخریب آب و خاک
به گفته دبیر کارگروه آب ستاد توسعه فناوری‌های توسعه آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست در میان کشورهای خاورمیانه، ایران تقریبا کمتر از 10 درصد از آب‌های شور را برای تصفیه استفاده می‌کند که دلیل آن وجود دو رشته کوه البرز و زاگرس است که موجب شده ایران نسبت به سایر کشورهای اطراف از بارندگی نسبتا خوبی برخوردار باشد؛ ضمن آنکه استقرار صنعت در مناطق بدون آب از جمله معضلات کشور است و این امر موجب شده که از خلیج فارس و یا دریای خزر آب را به ایران مرکزی منتقل کنیم تا آب را به صنعتی که قبلا بدون توجه به "آمایش بدون آب" ایجاد شده بود، برسانیم.
  انتقال آب  ستاد توسعه فناوری‌های آب و خشکسالی  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری  فرسایش خاک
ایستادگی با دست‌های خالی
روزنامه همشهری / ۱۶ ساعت قبل / اجتماعی
ایستادگی با دست‌های خالی
دشت‌ها ، جاده‌ها و روستاهای بلوچستان در محاصره آبند اما آنچه بیش از آب به چشم می‌آید، کران تا کران محرومیت است. آنچه بی‌آبی و فقر و بی‌توجهی در سالیان دراز بر‌سرشان آورده، سهمگین‌تر از سیل است. سیل به اندازه جاده‌های ناایمن از سیستان و بلوچستانی‌ها کشته نگرفته، باران به اندازه خشکسالی به آنها صدمه نزده و ویرانی چیزی نیست که فقط در پس سیل سر و کله‌اش پیدا شده باشد.
بارش‌های سهمگین در راه است؟
آفتاب نیوز / ۱۹ ساعت قبل / سیاسی
بارش‌های سهمگین در راه است؟
معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: تاثیر بارندگی‌های اخیر به اندازه‌ای نیست که بتواند اثرات بیش از ۱۰ سال خشکسالی در کشور را کاهش دهد.
  خشکسالی  برف و باران  سیل
بارندگی | اثرات ۱۰ سال خشکسالی همچنان باقی است
شفقنا / ۲۱ ساعت قبل / اقتصادی
بارندگی | اثرات ۱۰ سال خشکسالی همچنان باقی است
شفقنا اقتصادی _  معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: تاثیر بارندگی‌های اخیر به اندازه‌ای نیست که بتواند اثرات بیش از ۱۰ سال خشکسالی در کشور را کاهش دهد. ایرنا نوشت: «قاسم تقی زاده خامسی» امروز (جمعه) در گفت و گویی افزود: بارندگی‌های اخیر گر چه اثر خوبی در برخی مناطق دارد اما هنوز نتوانسته […]
گرفتار سال‌های تر و خشک شدیم
ایسنا / ۳۰ ساعت قبل / اقتصادی
گرفتار سال‌های تر و خشک شدیم
چند سالی است که بحران آب و سیل در هم تنیده شده و هر سال یکی از این واژه‌ها بر دل ایران می‌نشیند که طبق گفته‌های آقای وزیر چاره‌ای جز سازگاری و راهکارهای مدیریتی نداریم.
  سیل  باران  خشکسالی
خبری از «تَرسالی» نیست، سیل و خشکسالی با هم می‌آیند
خبرآنلاین / ۲ روز قبل / اجتماعی
خبری از «تَرسالی» نیست، سیل و خشکسالی با هم می‌آیند
محققان می‌گویند در آینده با سیل‌های بیشتری در ایران روبرو می‌شویم.
  سیل  کم آبی - خشکسالی  استان سیستان و بلوچستان
چگونه مصرف آب ۳۰ درصد کاهش می‌یابد؟
خبرآنلاین / ۲ روز قبل / اقتصادی
چگونه مصرف آب ۳۰ درصد کاهش می‌یابد؟
ایرنا نوشت: معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: اگر بتوانیم سالانه یک دهم درصد به مواد آلی خاک اضافه کنیم، در ۱۰ سال آینده می‌توانیم بین ۳۰ تا ۴۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی کرده و ضریب تولید را نیز افزایش دهیم.
  کشاورزی  محصولات کشاورزی  وزارت جهاد کشاورزی  صرفه جویی  کم آبی - خشکسالی
روزنامه تعادل / ۳ روز قبل / اقتصادی
جهان در انتظار توفان‌های مهیب
گروه جهان| گرمایش آب اقیانوس‌ها در ۲۰۱۹ به رکورد تازه‌ای رسیده به‌گونه‌ای که باید منتظر توفان‌های مهیب اقیانوسی و افزایش غیرقابل توصف سطح آب دریاها باشیم.
  اقیانوس  جهان  خشکسالی  دی اکسید کربن  سیاره
روزنامه ابتکار / ۴ روز قبل / ...
«اَبَر حریق» استرالیا تحت کنترل درآمد
آتش‌نشانان استرالیا اعلام کردند سرانجام دیروز (دوشنبه) موفق شدند «اَبَر حریق» این کشور را که از آن به بزرگ‌ترین آتش‌سوزی استرالیا یاد شده، تحت کنترل درآورده و مطلوب شدن شرایط آب و هوایی در روزهای آینده نیز به مهار آتش‌سوزی‌ها به‏ویژه در مناطق روستایی کمک خواهد کرد. آتش‌نشانان نیو ساوت ولز اعلام کردند که سرانجام در مبارزه با آتش‌سوزی وسیع کوه‌های گوسپر در حومه شمال‏غربی سیدنی که حدود سه ماه است از کنترل خارج شده، موفق شده‌اند. به گفته مقامات در این منطقه تنها بخش کوچکی باقی مانده که هنوز در آتش‌ می‌سوزد و بخش بزرگ‌تر آتش مهار شده است. این آتش‌سوزی منطقه‌ای از یک پارک ملی را به اندازه سه برابر لندن بزرگ سوزانده و منجر به ایجاد چندین آتش‌سوزی دیگر به وسعت بیش از ۸۰۰ هزار هکتار معادل منطقه‌ای بزرگ‌تر …
بارش برف در تبریز
ایرنا / ۵ روز قبل / عکس
بارش برف در تبریز
ایرنا-تبریز- مناطق مختلف آذربایجان شرقی پس از ۱۰۰ روز تحمل روزهای بدون برف، در ۱۰ روز گذشته امروز برای سومین بار بارش برف را تجربه می کند. هم اکنون برف ریز دانه در کلان شهر تبریز در حال بارش است. بارش برف در مناطق مختلف استان تا حدود زیادی موجب رفع نگرانی از خشکسالی شدید شده است.
آخرین وضعیت سیل سیستان و بلوچستان؛ باز هم غافلگیری؟ | همه آمارها درباره خسارت‌های سیل و شرایط مردم
همشهری‌آنلاین / ۵ روز قبل / اجتماعی
آخرین وضعیت سیل سیستان و بلوچستان؛ باز هم غافلگیری؟ | همه آمارها درباره خسارت‌های سیل و شرایط مردم
بارش حدود ۲۰۰ میلیمتر باران در یک روز، آن هم در استانی محروم و درگیر خشکسالی که اصلا آمادگی مواجهه با چنین وضعیتی را ندارد، خسارت‌های سنگینی را به بار می‌آورد و مردم فقیر منطقه را از هستی ساقط می‌کند. این دقیقا اتفاقی است که طی ۲ روز شنبه و یکشنبه در سیستان و بلوچستان رخ داد و در گزارش پیش‌رو وضعیت این استان را در پی سیل بررسی می‌کنیم. 
افزایش ۳۳۵ درصدی بارش‌ها در هرمزگان از ابتدای سال آبی
ایسنا / ۵ روز قبل / اجتماعی
افزایش ۳۳۵ درصدی بارش‌ها در هرمزگان از ابتدای سال آبی
رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور ضمن بیان اینکه بارش‌ها از ابتدای سال آبی جاری در استان‌های جنوبی نسبت به میانگین بلند مدت افزایش داشته است، گفت: برای مثال در استان هرمزگان بارش‌ها نسبت به میانگین بلند مدت ۳۳۵.۲ درصد بیشتر شده است.
  سیل  سیلاب در سیستان و بلوچستان  سیلاب در هرمزگان  بارش باران
قابل پیشگیری بود؟
روزنامه اعتماد / ۵ روز قبل / اجتماعی
قابل پیشگیری بود؟
از شنبه 21 دی‌ماه 98 با آبگرفتگی و سیلاب جدیدی در جنوب شرق کشور مواجهیم. سیستان و بلوچستان از خشک‌ترین نواحی ایران است به نحوی که شدت خشکسالی در آنجا به حدی بود که از 721 منبع آبی روستایی این استان 550 منبع کاملا خشک شده است.
روزنامه شهروند / ۵ روز قبل / ...
میز خبر
تغییرپذیری آب‌وهوا و تغییرات اقلیمی دلایل سیل جنوب [شهروند] ‌ رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور دو عامل «تغییرپذیری آب‌وهوا» و «تغییرات اقلیمی» را علت تغییر الگوی بارش‌ها و بارش‌های شدید در جنوب کشور می‌داند. از ابتدای امسال تاکنون استان‌های جنوبی کشور چندین بار سیل‌های بزرگ و خسارت‌آوری را تجربه کرده‌اند. از سوی دیگر همزمان با بارش‌های شدید در جنوب کشور، بارش‌ها در استان‌های غربی که همواره از میزان خوبی بارش برخوردار بوده‌اند، از ابتدای‌ سال آبی تاکنون کمتر از حد نرمال گزارش شده است. به گزارش ایسنا، احد وظیفه، رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور درباره …
سیل بلوچستان را دریا کرده است ‏
روزنامه شهروند / ۵ روز قبل / اجتماعی
سیل بلوچستان را دریا کرده است ‏
تا چند ماه پیش گرفتار بی‌آبی و نبود امکانات بودند؛ ‌امروز نعمت آسمانی بلای جان‌شان شده ‏است. مردم سیستان‌وبلوچستان ‏این روزها گرفتار سیل هستند. باران الهی قرار بود خشکسالی را از زندگی‌‏شان پاک کند اما باران مداوم و کم‌سابقه این روزها، خانه‌ها و معدود دام‌هایی که برایشان مانده بود و شاید ‏حتی همه امیدشان را دارد با خود می‌برد.
چهره ویرانگر بارش‌های کم سابقه در استان‌های خشک کشور؛ 800 روستا در کرمان و سیستان و بلوچستان در محاصره سیل و برف
روزنامه ایران / ۵ روز قبل / اجتماعی
چهره ویرانگر بارش‌های کم سابقه در استان‌های خشک کشور؛ 800 روستا در کرمان و سیستان و بلوچستان در محاصره سیل و برف
«حجم بارشی که انتظار می‌رفت در طول یکسال در سیستان و بلوچستان ببارد، دو روزه دریافت شد» این ارزیابی مسئولان مدیریت بحران سیستان و بلوچستان از کمیت بارش‌هایی که مناطق کویری و دچار خشکسالی 20 ساله را از شامگاه پنجشنبه 19 دی ماه تا روز یکشنبه 22 دی تحت تأثیر قرار داده، نشان می‌دهد حجم بارندگی که در برخی مناطق سیستان و بلوچستان و نیمه جنوبی کرمان از 100 تا 200 میلیمتر ارزیابی شده، در کنار همه امیدها و شادی‌ها تا چه حد خطر آفرین و ویرانگر هم هست.
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / ...
اینفوگرافیک/ آتش‌سوزی‌های بزرگ جهان در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹
سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ میلادی در ایالت کالیفرنیای آمریکا و همچنین در سیبری آتش‌سوزی‌های وسیعی رخ داد که در پی آن ۱۰۰ نفر در کالیفرنیا کشته شدند و ۶.۷ میلیون هکتار از مراتع شمال کشور روسیه از بین رفتند. اما ابعاد این فجایع در مقایسه با آتش‌سوزی‌ها اخیر استرالیا که از اکتبر سال ۲۰۱۹ میلادی آغاز شده، بسیار ناچیز است. افزایش بی‌رویه دما و خشکسالی روزافزون استرالیا، موج آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های این قاره را خروشان‌تر کرده است. در این اینفوگرافیک به چهار آتش‌سوزی بزرگ جهان از سال گذشته تا امروز اشاره شده است.
روی خوش زندگی به کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / اقتصادی
روی خوش زندگی به کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد
گچساران - ایرنا - حالا پس از سال های متمادی خشکسالی برکات ترسالی پارسال و بارندگی های خوب امسال پدیدار شده و کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد روزهای پربرکتی را می گذرانند.
  رونق تولید  کهگیلویه وبویراحمد  رونق اقتصادی  کشاورزی
آیا زاینده‌رود مستاصل شده است؟
ایلنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / اقتصادی
آیا زاینده‌رود مستاصل شده است؟
ایلنا: یک فاجعه زیست‌محیطی در قلب شهر اصفهان در حال رخ دادن است در حالی‌که با تخصیص اندکی آب و حفظ جریان حداقلی زاینده‌رود…
  اصفهان  خشکسالی  قانون  قلب  کشاورزی  محیط زیست  وزارت نیرو  آب شرب  زاینده رود  کشت پاییزه
هزاران شتر تشنه در استرالیا به کام مرگ می‌روند
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / بین‌المللی
هزاران شتر تشنه در استرالیا به کام مرگ می‌روند
تهران – ایرنا – همزمان با خشکسالی و آتش‌سوزی گسترده در استرالیا ،‌ کار معدوم سازی  ۱۰ هزار شتر وحشی تشنه در ایالت "استرالیای جنوبی" از امروز آغاز شد.
  استرالیا  خشکسالی  آتش در خانه کانگوروها
کیفیت آب شرب و بهداشتی استان مرکزی ارتقا می‌یابد
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / فناوری
کیفیت آب شرب و بهداشتی استان مرکزی ارتقا می‌یابد
تفاهم نامه ای بین ستاد توسعه فناوری آب و خشکسالی و شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی در راستای توسعه و به‌کارگیری فناوری‌های جدید برای رفع مشکل کیفی آب شرب و بهداشتی این استان منعقد شد.
  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری  تفاهم نامه  آب آشامیدنی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / ...
آتش تغییرات اقلیم بر حیات وحش استرالیا
گروه جامعه: فصل آتش‌سوزی برای استرالیایی‌ها اتفاق جدیدی نیست. به عبارت دیگر آتش‌سوزی بخشی از ریتم‌های طبیعی محیط استرالیا است اما تابستان امسال فاجعه‌بارترین آتش‌سوزی در استرالیا رقم خورده و دانشمندان می‌گویند قبلاً چنین چیزی ندیده‌اند. این کشور با برخی از بدترین آتش‌سوزی‌‌های تاریخ خود دست و پنجه نرم می‌کند. براساس گزارش رسانه‌ها در جریان این آتش‌سوزی حداقل 25 نفر کشته و صدها خانه ویران شده‌اند و حداقل آتش 12 میلیون هکتار از اراضی را زیر پا گذاشته و بیش از 100 حریق همچنان در استرالیا فعال است. آتش تصاویر ناخوشایندی را از حیات وحش استرالیا به نمایش گذاشته است. از جسد کانگوروهای سوخته در حال فرار تا مارها و خزندگانی که چیزی از آنها جز مفاصل و استخوان‌های‌شان باقی نمانده است. آتش‌سوزی استرالیا …
جهنم در استرالیا
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / ...
جهنم در استرالیا
شدت آتش‌سوزی‌های گسترده در استرالیا، با وجود بارش باران در حال افزایش است و مقامات هشدار داده‌اند در روزهای آینده، با افزایش دوباره دما، شعله‌های آتش با شدت بیشتری به آسمان بلند خواهند شد. به‌گزارش بی‌بی‌سی، مقامات همچنین هشدار داده‌اند که آتش‌سوزی‌های بزرگ در ویکتوریا و نیوساوث‌ولز، باعث ایجاد «ابرشعله‌های» جدید خواهد شد. تقریبا تمام قاره استرالیا در آتش می‌سوزد. استرالیا، درگیر یکی از بی‌سابقه‌ترین آتش‌سوزی‌های تاریخ این کشور است. گرمای بی‌سابقه و ماه‌ها خشکسالی بر شدت این آتش‌سوزی‌ها افزوده …
وضعیت بارش‌ها در کشور طی اسفند و فروردین
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / اجتماعی
وضعیت بارش‌ها در کشور طی اسفند و فروردین
رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور ضمن بیان اینکه بارش‌ها در کشور از ابتدای سال آبی تاکنون نسبت به میانگین بلند مدت تقریبا در محدوده نرمال بود، گفت: پیش‌بینی می‌شود که در اسفند امسال و فروردین سال آینده بارش در غرب و جنوب غرب کشور تقویت شود.
  باراش باران  وضعیت بارش ها در کشور  مرکز ملی خشکسالی
زنگ خطر برای فوتبال ایران؛ خشکسالی داور در دوران پسا فغانی
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / ورزشی
زنگ خطر برای فوتبال ایران؛ خشکسالی داور در دوران پسا فغانی
تهران- ایرنا- اسامی داوران حاضر در مسابقات قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا اعلام شد که به جز علیرضا فغانی هیچ نماینده‌ای از ایران به عنوان داور وسط حضور ندارد.
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / اقتصادی
اثر اولیه و ثانویه خشکسالی بر کشاورزی
دنیای‌اقتصاد: ایران به علت واقع شدن در کمربند خشک جهان و نوسان قابل‌توجه بارش، در طول ادوار گذشته کم و بیش با پدیده خشکسالی‌های متناوب مواجه بوده است. 73درصد ایران در آب و هوای خشک قرار گرفته و متوسط بارندگی سالانه آن بسیار کمتر از آسیا و جهان است؛ بنابراین یکی از مهم‌ترین چالش‌های توسعه ایران در دهه‌های آینده، کمیابی آب خواهد بود. ایران در بین 116 کشور، از نظر بحران آبی در رده 14 قرار دارد که نشان‌دهنده وضعیت نامناسب منابع آب است.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / ...
24 حلقه چاه جدید به منابع تامین آب استان کرمان افزوده می شود
خبرنگار آبفا کرمان- عباس سلطانی معاون فنی و توسعه شرکت آب و فاضلاب استان کرمان گفت: کاهش نزولات جوی و خشکسالی سال های اخیر کاهش دبی چاه‌ها و منابع تامین آب شهرهای استان را به دنبال داشته است که این امر باعث ایجاد محدودیت هایی برای شهروندان در مصرف آب شرب خصوصاً در فصل تابستان می شود.وی افزود: یکی از راهکارهای پیش روی شرکت آب و فاضلاب استان برای تامین آب شرب مردم در فصل تابستان دستیابی به منابع جدید تامین آب می باشد.معاون فنی و توسعه شرکت آبفا استان در ادامه گفت: در همین راستا عملیات اجرای حفاری و تجهیز 24 حلقه چاه جدید در استان در دستور کار شرکت آبفا استان کرمان قرار گرفت که پس از اخذ مجوزهای مربوطه و برگزاری مناقصات و انتخاب پیمانکاران، عملیات حفاری آنها آغاز شده است.سلطانی افزود: از این تعداد …
تصاویر : آتش سوزی مهلک در استرالیا
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / عکس
تصاویر : آتش سوزی مهلک در استرالیا
سواحل شرقی استرالیا در چند هفته گذشته در آتش سوخته است؛ بخش اعظم گیاهان این مناطق به دلیل سه سال خشکسالی شدید، پیشتر کاملا از بین رفته بودند و اکنون هم آتش سوزی در بوته های همین منطقه دست کم ۱۵ نفر کشته بر جا گذاشته و به ناپدید شدن شماری دیگر انجامیده است.
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / اقتصادی
ضرورت ایجاد اتاق کشاورزی مستقل
در حالی که کشاورزی یکی از مهم‌ترین اولویت‌های اقتصادی کشورمان تلقی می‌شود
  اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی  حاشیه خلیج فارس  خشکسالی  کشاورزی  مشکلات
مدل رایانه‌ای راز مقاومت کاج‌ها در برابر خشکسالی را کشف کرد
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / فناوری
مدل رایانه‌ای راز مقاومت کاج‌ها در برابر خشکسالی را کشف کرد
محققان دانشگاه بوفالو برای کشف علت توانایی بالای درخت کاج برای مقاومت در برابر خشکسالی و زنده ماندن به طراحی یک مدل رایانه‌ای متوسل شده اند.
  گرمایش زمین  خشکسالی  درختکاری
حجاریان: جمله معروف داریوش برای ایران امروز راهگشاست
آفتاب نیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / سیاسی
حجاریان: جمله معروف داریوش برای ایران امروز راهگشاست
حجاریان گفت: ژاپن در جنگ دوم جهانی آه در بساط نداشت، اما سرمایه اجتماعی داشت. پس به‌نظرم این جمله منسوب به داریوش که می‌گوید «خداوند این سرزمین را از دروغ و خشکسالی دور نگه دارد» همچنان راهگشاست. بدون نفت و فساد می‌شود کشور را اداره کرد، اما با دروغ نمی‌شود.
  سعید حجاریان  داریوش کبیر  دروغ  خشکسالی
برای اقناع مردم گاهی باید سکوت کرد
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / سیاسی
برای اقناع مردم گاهی باید سکوت کرد
فرزانه آئینی _ خبر‌نگار سعید حجاریان معتقد است جمله منسوب به داریوش کبیر که «خداوند این سرزمین را از دروغ و خشکسالی دور نگه دارد» همچنان راهگشاست و پشت بندش تأکید می‌کند که بدون نفت و فساد می‌شود کشور را اداره کرد اما با دروغ نمی‌شود.  این تئوریسین جریان اصلاحات معتقد است که اعتماد اجتماعی با بحران مواجه شده و برای بازگشتش 2 دهه زمان نیاز است؛ یعنی همان زمانی که صرف از دست رفتن آن شده است و چاره اعتماد‌سازی‌ هم کسانی‌اند که تاکنون به مردم دروغ نگفته‌اند. او اعتراضات اخیر را ناشی از کاهش سرمایه …
نهضت گلخانه‌ای در خراسان جنوبی
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / اقتصادی
نهضت گلخانه‌ای در خراسان جنوبی
بیرجند - ایرنا - توسعه کشت‌ گلخانه‌ای در استانی که بیش از ۲ دهه درگیر خشکسالی و کم‌آبی بوده، ضروری است از این رو با اجرای طرح احداث یک هزار هکتار گلخانه در خراسان جنوبی تحرک جدیدی در این حوزه شکل گرفته است.
  وزارت جهاد کشاورزی  کشت گلخانه ای  کم آبی  توسعه اقتصادی  خراسان جنوبی
عروس دریاچه‌های ایران، جانِ تازه گرفته است
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / ...
عروس دریاچه‌های ایران، جانِ تازه گرفته است
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سرخس گفت: دریاچه بزنگان که تنها آبگیر و منبع آبی طبیعی استان خراسان بزرگ است و از آن به عنوان عروس دریاچه‌های ایران نام برده می‌‏شود، پس از سال‌ها خشکسالی بر اثر بارندگی‏‌های سال جاری جان تازه گرفت.
  استانی-شهرستانها  دریاچه بزنگان- سرخس  سرخس  خبرهای شهرستان سرخس
خشکسالی تمام نشده...
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / اجتماعی
خشکسالی تمام نشده...
بارندگی‌های ابتدای سال 1398 و وقوع سیلاب موجب تصوری غیرعلمی مبنی بر ورود به تر سالی و پایان خشکسالی در ایران شد. این موضوع نه تنها از زبان مردم عادی بلکه بارها از زبان مدیران اجرایی و روسای سازمان‌های مسوول در زمینه مدیریت بحران نیز شنیده شد.
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / ...
خبرهای کوتاه/زیست‌بوم
کاهش ۵۵ درصدی بارش در حوضه آبریز دریاچه ارومیه مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی از کاهش 55درصدی بارش نزولات جوی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه از ابتدای سال آبی جاری نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: بارش در این حوزه به ۷۵میلی‌متر رسید. به گزارش همشهری، این خبر در شرایطی اعلام می‌شود که در برخی اظهارات رسمی موضوع بارش‌های صورت گرفته از ابتدای سال تاکنون خوب ارزیابی شده بود و حتی برخی نیز با افراط در اظهارنظر از ورود به دوره ترسالی و پایان خشکسالی در ایران خبر دادند. حالا کیومرث دانشجو …
مواجهه با واقعیت جدید
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / اجتماعی
مواجهه با واقعیت جدید
منطقه‌ای که مستعد بیشترین حوادث طبیعی است، حالا با واقعیت سخت بحران آب‌وهوایی روبه‌رو شده است. دودهای سمی شهرهای آسیایی را پوشانده، صدها نفر به خاطر سیل و رانش زمین جان خود را از دست داده‌اند، طوفان و گردبادها شهرهای ساحلی را درهم شکسته‌اند و آتش‌سوزی، خشکسالی و موج گرمای مرگبار به شهرهایی رسیده که تقریبا هیچ آبی برایشان باقی نمانده است.
کانون بحران بیابانی تهدیدی برای روستاهای پایین‌دست کاشمر
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / ...
کانون بحران بیابانی تهدیدی برای روستاهای پایین‌دست کاشمر
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشمر گفت: کانون فعلی بحران بیابانی تهدیدی برای روستاهای پایین‌دست و حتی شهر کاشمر است، عرصه‌های منابع طبیعی بر اثر خشکسالی و کاهش بارندگی تحت تأثیر قرار گرفته و میزان تولید علوفه در واحد سطح کاهش پیدا کرده است.
  استانی-شهرستانها  بیابان  بیابان زدایی  خشکسالی  کاشمر  خبرهای شهرستان کاشمر
وزارت نیرو | آب روستاهای لرستان از منابع مطمئن و پایدار تامین می‌شود
شفقنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / اقتصادی
وزارت نیرو | آب روستاهای لرستان از منابع مطمئن و پایدار تامین می‌شود
شفقنا اقتصادی – مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان، از تامین آب شرب روستاهای استان از منابع مطمئن و پایدار خبر داد. به‌گزارش شفقنا اقتصادی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، “علیرضا کاکاوند” گفت: از آنجایی که منابع تامین آب در لرستان زیرزمینی است، با یک خشکسالی در شهر و روستا دچار […]
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / اقتصادی
چالش‌های حکمرانی زاینده‌رود
در طول یک دهه گذشته خشکسالی و کم‌آبی، بیش از گذشته گریبان حوضه زاینده‌رود را گرفته و کشاورزان متحمل خسارت‌های فراوانی شده‌اند. خشک شدن باغات چند ده ساله و مزارع متعدد و بیکار شدن هزاران کشاورز و روی آوردن آنها به شهرها، از اثرات این کم‌آبی است. هرچند برای این بحران می‌توان ده‌ها دلیل از کاهش نزولات آسمانی و تغییر اقلیم تا بارگذاری چند برابری ظرفیت آبی حوضه و توسعه بیش از ظرفیت صنایع و کشاورزی را برشمرد، اما همگان بر ناکارآمد بودن سیاست‌های حاکم طی چند دهه گذشته در این بخش اتفاق‌نظر دارند. اخیرا وزیر نیرو نوید خروج از تنش آبی در شهرها را تا افق سال 1400 مطرح کردند؛ به راستی این امر چگونه می‌تواند محقق شود؟ در اصفهان 6-5 سالی است که ساماندهی رودخانه زاینده‌رود به صنف کشاورزان سپرده شده است.
علت توقف پنج ساله شکار چه بود؟
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / اجتماعی
علت توقف پنج ساله شکار چه بود؟
معاون دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: به دلیل وضعیت جمعیتی حیات وحش، پوشش گیاهی متاثر از خشکسالی های متعدد و ترکیب جنسیتی و سنی گونه ها شکار از سال ۱۳۹۳ تا سال ۱۳۹۷ متوقف شد.
  شکار  سازمان محیط زیست ایران
تحقق طرح احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی در اصفهان نیازمند مشارکت و فرهنگ‌سازی
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۱ / اقتصادی
تحقق طرح احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی در اصفهان نیازمند مشارکت و فرهنگ‌سازی
اصفهان- ایرنا- طرح احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی به عنوان اولویت وزارت نیرو برای حفظ این داشته‌های با ارزش، اگرچه در استان اصفهان در حال انجام است اما تحقق آن نیازمند فرهنگ‌سازی و به جدیت و مشارکت هرچه بیشتر نیاز دارد.
  شرکت آب منطقه ای اصفهان  فرونشست زمین  اقتصاد  خشکسالی  شرکت آب منطقه ای  اصفهان  وزارت نیرو  منابع آبی
مدیر مرکز پایش و هشدار خشکسالی و مدیریت بحران: سیل نمی‌آید
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۰/۰۱ / اجتماعی
مدیر مرکز پایش و هشدار خشکسالی و مدیریت بحران: سیل نمی‌آید
بعد از بارندگی‌های هفته گذشته و سیلی که کوچه‌ها و خیابان‌های اهواز را محصور کرد، هنوز در بعضی محله‌ها زندگی عادی از سرگرفته نشده و در میان دلهره‌های مردم این شایعه‌ بر سر زبان‌ها افتاده است: «قرار است سیل بیاید». در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند که قرار است سیل بیاید و وضع شهرهای جنوب غرب بحرانی شود.
شکاف‎های دشت کاشمر نگران کننده است
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / ...
شکاف‎های دشت کاشمر نگران کننده است
مدیر آبفای شهری کاشمر گفت: متاسفانه شکاف‎های دشت کاشمر فاجعه‌بار و نگران‌کننده شده به طوری که در پایین دشت این شهر شکاف‌های عمیقی بر اثر خشکسالی ایجاد شده است.
  استانی-شهرستانها  خشکسالی  کم آبی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / ...
خوزستان در غرقاب بی‌تدبیری
زهرا داستانیمدیرعامل آبفا خوزستان می‌گوید: «با وجود اینکه بارش‌ها در آبادان در ۷۰ سال اخیر ‌بی‌سابقه بوده، اما مانند یک باران عادی شرایط را کنترل کرده‌ایم.» شرایط اما آن طور که تصاویر و ویدئوهای ارسالی در شبکه‌های اجتماعی گزارش می‌دهند با گفته‌های مسئولان در کشور فاصله زیادی دارند. فاصله‌ای از تصور تا واقعیت که شکاف موجود را ناکارآمدی، بی‌مسئولیتی و از همه مهم‌تر بی‌اهمیت بودن جان و مال مردم پر کرده است. بیش از 10 روز است که هر بار قسمتی از خوزستان با مشکل بالا آمدن آب، مخلوط شدن آب با فاضلاب سطحی و غوطه‌ور بودن خانه‌ها در آب فاضلاب روبه‌رو است و حالا علی‌رغم پیش‌بینی کارشناسان هواشناسی درباره ورود سامانه پربارش به جنوب ایران بخش‌های دیگر خوزستان در آب شناور شده است. بارش باران در طی چند روز …
آمادگی هواشناسی برای پیدا کردن منشأ بوی بد تهران | تا ۴۱ سال دیگر خشکسالی داریم
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / اجتماعی
آمادگی هواشناسی برای پیدا کردن منشأ بوی بد تهران | تا ۴۱ سال دیگر خشکسالی داریم
رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: اگر طی یکی دو سال آینده هم با افزایش بارش‌ها در کشور مواجه باشیم، باز نمی‌توانیم ادعا کنیم که وارد ترسالی شده‌ایم. چون ما ۱۱ سال پیاپی در کشور خشکسالی داشتیم و منابع آب زیرزمینی ما هنوز ۱۰ سال از بارش‌ها عقب است.
از اعلام منبع بوی تهران طی فردا تا آن روی سکه کیک‌های آلوده
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / اجتماعی
از اعلام منبع بوی تهران طی فردا تا آن روی سکه کیک‌های آلوده
اعلام منبع یا منابع بوی نامطبوع تهران فردا، آن روی سکه کیک‌های آلوده، استشمام دو بوی نامطبوع طی یک روز در پایتخت، کارکنان آموزش و پرورش انتخاب کنند؛ اداری باشند یا آموزشی و تا سال ۲۰۶۰ کشور در حالت خشکسالی خواهد بود از جمله اخبار امروز اداره اجتماعی ایسنا است.
  بوی نامطبوع در تهران  کیک‌های آلوده  بسته اخبار اجتماعی ایسنا  آلودگی هوا  خشکسالی  گازگرفتگی
ادامه خشکسالی در منطقه تا سال ٢٠۶٠
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / علمی و آموزشی
ادامه خشکسالی در منطقه تا سال ٢٠۶٠
تهران - ایرنا - معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان هواشناسی گفت: بر اساس گزارش های IPCc حتی اگر کشورها انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهند، باز هم خشکسالی تا سال ٢٠۶٠ در منطقه ادامه دارد.
  هواشناسی  تحریم  خشکسالی
واکاوی طرح انتقال آب دریا به شرق کشور | چابهار از خشکسالی عبور می‌کند؟
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / اقتصادی
واکاوی طرح انتقال آب دریا به شرق کشور | چابهار از خشکسالی عبور می‌کند؟
سرانجام تفاهم‌نامه طرح انتقال آب از دریای عمان به استان‌های شرقی کشور یعنی  سیستان‌ و بلوچستان، خراسان رضوی و جنوبی بین شرکت تامین و توسعه زیرساخت‌های شرق ایران، شرکت تکاپوی آب و برق شرق (تابش) و سازمان ایمیدرو با منطقه آزاد چابهار امضا شد.
پیشنهاد وزیر نیرو برای اصلاح رفتار مشترکان پرمصرف
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / اقتصادی
پیشنهاد وزیر نیرو برای اصلاح رفتار مشترکان پرمصرف
ایرنا نوشت: وزیر نیروگفت: استفاده از کنتورهای هوشمند که در بند «د» تبصره پانزده لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور مورد تاکید قرارگرفته، به اصلاح رفتار مشترکان پر مصرف کمک می کند.
  کم آبی - خشکسالی  وزارت نیرو  رضا اردکانیان
تامین شدن آب مورد نیاز ۱۷ استان خشک ایران از دریا
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / اجتماعی
تامین شدن آب مورد نیاز ۱۷ استان خشک ایران از دریا
معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: آب ۱۷ استان خشک و بی آب کشور به منظور استفاده در بخش‌های مختلف و کاهش خسارت‌های خشکسالی از دریا تامین شدنی است.
  رویداد24  خشکسالی  وزارت نیرو
نقش دانش بومی در توسعه پایدار منابع طبیعی بی‌بدیل است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۱ / علمی و آموزشی
نقش دانش بومی در توسعه پایدار منابع طبیعی بی‌بدیل است
تهران- ایرنا- سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نقش دانش بومی در توسعه پایدار منابع طبیعی را بی بدیل دانست و افزود: با توجه به سابقه کشاورزی و فعالیت‌های منابع طبیعی در این مرز و بوم، بهره برداران و کشاورزان براساس دانش بومی و اطلاعات منطقه ای، روش‌های متعددی را در زمینه نهال‌کاری و مقابله با خشکسالی و کم آبی به کار می‌گیرند.
  منابع طبیعی و آبخیزداری  خسرو شهبازی
رشد ۳۰ درصدی بارش‌های کشور
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / اقتصادی
رشد ۳۰ درصدی بارش‌های کشور
ایرنا نوشت: میزان بارش‌های کل کشور تا نوزدهمین روز سومین ماه سال آبی جدید (مهرماه ۹۸ تا پایان شهریور۹۹) به رقم ۶۳.۶ میلیمتر رسید و به این ترتیب در مقایسه با دوره دراز مدت ۵۱ ساله (با بارش ۴۹ میلیمتر) از رشدی ۳۰ درصدی برخودار شد.
  دریاچه ارومیه  خلیج فارس  کم آبی - خشکسالی  سد آبی
برنج کامفیروز ، از فرصت‌های دیروز تا تحدید امروز
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / اقتصادی
برنج کامفیروز ، از فرصت‌های دیروز تا تحدید امروز
شیراز - ایرنا- کاشت شلتوک و برداشت برنج در بخش کامفیروز شهرستان مرودشت سابقه‌ای به بلندای عمر چندین نسل دارد ، پدر بزرگ پدر بزرگ‌های این اقلیم در سده‌های گذشته به کشت برنج اشتغال داشتند و این پیشه سینه به سینه از نسلی به نسل بعد منتقل گردیده ، تحدید و ایجاد محدودیت در کاشت برنج در سال‌های جاری و پیش رو از تهدید منابع آب زیر زمینی می کاهد.
  کشاورزی  خشکسالی  شیراز  مزارع برنج  کامفیروز  فارس
بزرگترین سد جهان در چند قدمی‌ خشکی آب
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / اقتصادی
بزرگترین سد جهان در چند قدمی‌ خشکی آب
سطح آب پشت سد کاریبا که کشورهای زیمبابوه و زامبیا برای تولید حدود نیمی از برق‌شان به آن وابسته هستند، به پایین‌ترین حد در دو دهه گذشته سقوط کرده است.
  سد کاریبا  زیمبابوه  زامبیا  خشکسالی  بزرگترین سد جهان
هراس در قرنطینه
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸-۰۹-۱۸ / اقتصادی
هراس در قرنطینه
تا چشم کار می‌کند بیابان بی‌آب و علف است که لکه‌های نقره‌ای روی دامانش، درخشش کورکننده دارد. لکه‌های نقره‌ای نمک‌های تفتیده هستند که خشکسالی با آن، خاک مرده چابهار را کفن کرده است. جاده سنگلاخ و ناهموار است و هرازگاهی سرنشینان ون سبزرنگ را به بالا پرتاب می‌کند.
وزیر نیرو: برق را از بخش خصوصی گران می‌خریم و به خودش ارزان می‌فروشیم
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / اقتصادی
وزیر نیرو: برق را از بخش خصوصی گران می‌خریم و به خودش ارزان می‌فروشیم
فارس نوشت: وزیر نیرو با تأکید بر اینکه این وزارتخانه بدهکار است اما بدهکار معتبری است گفت: وزارت نیرو از قانون بودجه سال 98 استفاده خوبی کرد و با سازوکارهایی که در قانون بودجه پیش‌بینی شده بود 11 هزار میلیارد تومان از بدهی‌ها را با بخش خصوصی تسویه کند.
  وزارت نیرو  رضا اردکانیان  برق  نیروگاه برق  کم آبی - خشکسالی
توسعه پایدار کشور در گرو تحول اساسی در ساختار مدیریت منابع طبیعی است
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / ...
توسعه پایدار کشور در گرو تحول اساسی در ساختار مدیریت منابع طبیعی است
عضو هیئت علمی گروه آبخیزداری دانشگاه تربیت مدرس گفت: بحران‌های خشکسالی و سیلاب، گرد و غبار، فرسایش و رسوب‌گیری دریاچه‌ها و سدهای ذخیره‌ای، تخریب جنگل‌ها، تغییر نوع و شدت بارش‌ها و کاهش ضریب برف و برداشت‌های بی‌رحمانه از آب‌های زیرزمینی در کنار بحران‌های اقتصادی-اجتماعی شرایط بسیار دردناکی را برای امروز ایران ایجاد کرده است.
  استانی-علمی و آموزشی  منابع طبیعی و آبخیزداری  توسعه پایدار
استان تهران دومین استان فقیر کشور از نظر منابع آبی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۷ / اقتصادی
استان تهران دومین استان فقیر کشور از نظر منابع آبی
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به افزایش مصرف آب در تهران از ابتدای امسال تاکنون، نسبت به سال گذشته گفت: استان تهران دومین استان فقیر کشور از نظر منابع آبی است.
  خشکسالی  کمبود منابع آبی
پیامدهای بی‌توجهی به "خسارات پنهان" در تخریب محیط زیست
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / اقتصادی
پیامدهای بی‌توجهی به "خسارات پنهان" در تخریب محیط زیست
دبیر کارگروه محیط زیست ستاد توسعه فناوری‌­های آب، خشکسالی، فرسایش…
  ستاد آب و خشکسالی  خسارات پنهان  محیط زیست  سیل
بدترین خشکسالی قرن در آفریقا | آبشار ویکتوریا خشکید
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / بین‌المللی
بدترین خشکسالی قرن در آفریقا | آبشار ویکتوریا خشکید
آبشار ویکتوریا که یکی از بزرگ‌ترین جاذبه‌های گردشگری در قاره آفریقاست، قربانی یکی از بدترین خشکسالی‌های ۱۰۰ سال اخیر در جنوب قاره سیاه شد و تقریبا خشکید.
تصویب اجرای 10 پروژه آبی
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / اقتصادی
تصویب اجرای 10 پروژه آبی
دهمین اجلاس شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری با حضور مقامات و وزرای بخش آب 16 کشور منطقه غرب آسیا و 8 سازمان منطقه‌ای و بین‌المللی در تهران برگزار شد. در جریان این اجلاس انجام 10 پروژه در زمینه‌‌های مختلف از جمله بهبود کیفیت آب، آموزش و ظرفیت‌سازی، حمایت از استارت‌آپ‌های فعال در زمینه آب، پایش منطقه‌ای خشکسالی و نیز تبادل تجربیات و انتقال فناوری در حوزه‌های تصفیه فاضلاب توسط اعضای شورای حکام مرکز تصویب شد و این پروژه‌ها توسط کشورهای عضو در شورای حکام نظیر عمان، آلمان، سوئیس، آذربایجان و ترکیه مورد حمایت قرار گرفت.
تصویب ۱۰ پروژه آبی در منطقه توسط اعضای شورای حکام آب
ارانیکو / ۱۳۹۸/۰۹/۱۵ / اقتصادی
تصویب ۱۰ پروژه آبی در منطقه توسط اعضای شورای حکام آب
وزیر نیرو گفت: در دهمین اجلاس مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری انجام ۱۰ پروژه در زمینه‌ بهبود کیفیت آب، آموزش و ظرفیت‌سازی، حمایت از استارتاپ‌های فعال در زمینه آب، پایش منطقه‌ای خشکسالی و تبال تجربیات و انتقال فناوری در حوزه‌های تصفیه فاضلاب توسط اعضای شورای حکام آب تصویب شد.
تشدید فرسایش خاک کشاورزی مازندران با تغییرات اقلیمی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۳ / اقتصادی
تشدید فرسایش خاک کشاورزی مازندران با تغییرات اقلیمی
ساری - ایرنا - خاک کشاورزی مازندران که طی چند دهه اخیر بر اثر انواع و اقسام عوامل طبیعی و غیرطبیعی بشدت فرسایش یافته بود، به اعتقاد کارشناسان در سال‌های اخیر به خاطر کم بارشی و خشکسالی با ضعف بازسازی طبیعی توان زایشی مواجه شده است.
  کشاورزی  مازندران  فرسایش خاک
سایه زوال بر سر آبخوان‌های فارس
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۲ / اقتصادی
سایه زوال بر سر آبخوان‌های فارس
شیراز - ایرنا- تامین آب همواره یکی از دل نگرانی‌ها و چالش‌های پیش روی توسعه در استان فارس بوده و برداشت‌های بی رویه و تداوم خشکسالی شرایطی نابسامان برای دشت‌ها و آبخوان‌های این استان رقم زده ، به طوری که وضعیت در ۵۲ آبخوان این استان اکنون بحرانی است و این مناطق به سمت مرگ آبخوان‌ها پیش می‌روند.
  چاه های غیرمجاز  کشاورزی  خشکسالی  شرکت آب منطقه ای فارس  چاه غیرمجاز  فارس
درگیری ۷۵ درصد جمعیت کشور با اثرات گردوغبار/ تامین ۳۰ درصدی آب از آب‌های شور
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / اقتصادی
درگیری ۷۵ درصد جمعیت کشور با اثرات گردوغبار/ تامین ۳۰ درصدی آب از آب‌های شور
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری با بیان اینکه در حال حاضر ۵۷ درصد از جمعیت کشور تحت پوشش اثرات گرد و غبار قرار دارند و در آینده این میزان به ۷۵ درصد می‌رسد، گفت: از میان مالچ‌های زیستی برای تثبیت کانون‌های ریزگرد تنها دو مورد تایید شده است.
  توفان‌های ریزگرد  ستاد آب و خشکسالی  مالچ زیستی  تامین آب  آب‌های تجدید شونده
حذف قبوض کاغذی آب مشترکان تک واحدی
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / اقتصادی
حذف قبوض کاغذی آب مشترکان تک واحدی
بختیاری گفت: از میان یک میلیون و ۸۰۰ هزار مشترک آب استان تهران، قبوض کاغذی ۳۰ درصد مشترکان تک واحدی تا پایان امسال حذف می شود.
  وزارت نیرو  برق  کم آبی - خشکسالی  قبض برق
دانش‌بنیان‌ها آب روی آتش معضلات زیست‌محیطی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / علمی و آموزشی
دانش‌بنیان‌ها آب روی آتش معضلات زیست‌محیطی
تهران- ایرنا- رویکرد دانش بنیان‌ها پله پله حل مسائل کشور است و تا کنون نیز این رویکرد مثبت بوده و در بسیاری از مسائل موفق عمل کرده است. هم اکنون دانش‌بنیان‌ها در رویداد «فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست» مسئله و معضلات مهم خشکسالی و محیط زیست را رفع می‌کنند.
  کم آبی  شرکت دانش بنیان
هشدار یک اقتصاددان درباره خشکسالی رودخانه‌ها و جنگل‌زدایی/ کشورهای پرآب دیگر سدسازی نمی‌کنند
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / اقتصادی
هشدار یک اقتصاددان درباره خشکسالی رودخانه‌ها و جنگل‌زدایی/ کشورهای پرآب دیگر سدسازی نمی‌کنند
یک اقتصاددان معتقد است: این‌که گفته می‌شود بیش از ۹۰ درصد آب شیرین ایران توسط بخش کشاورزی مصرف می‌شود، یک دروغ بزرگ است.
  آب و هوا  کم آبی - خشکسالی  سد آبی  فرشاد مومنی
وضعیت بارش‌ها در کشور طی دو ماه آینده / هواشناسی: بارش‌ها در دی ماه و به ویژه بهمن ماه کمتر از حد نرمال خواهد بود
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / ...
وضعیت بارش‌ها در کشور طی دو ماه آینده / هواشناسی: بارش‌ها در دی ماه و به ویژه بهمن ماه کمتر از حد نرمال خواهد بود
رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور ضمن اشاره به اینکه از ابتدای مهر ماه تاکنون بارش‌ها در کشور در محدوده نرمال بود، گفت: مدل‌های عددی نشان می‌دهد که بارش‌ها در کشور طی دی ماه و به ویژه بهمن ماه کمتر از حد نرمال باشد.
می‌توانستم فوتبالیست یا والیبالیست شوم اما ‌گدا شدم / مدت‌ هاست که روزهای خوب زندگی‌ام را به یاد نمی‌آورم +فیلم
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۸ / اجتماعی
می‌توانستم فوتبالیست یا والیبالیست شوم اما ‌گدا شدم / مدت‌ هاست که روزهای خوب زندگی‌ام را به یاد نمی‌آورم +فیلم
مشکلات سیستان و بلوچستان کم نیست، از خشکسالی و بیکاری تا فقر و محرومیت بسیاری از دختران و پسران آن از تحصیل ؛ چه بسیار ازدواج‌هایی که به خشونت خانگی منجر می‌شود و چه بسیار پدران و مادران و کودکانی که به امید روزهای بهتر به شهرهای دیگر مهاجرت می‌کنند.اما باتمام این تیره بختی‌ها، هنوز هستند جوانانی که به کور سویی دلخوش کردند به امید روزهای بهتر؛ حسین خورشیدی یکی از همین جوانان است. اهل بلوچستان...
میراث حجتی؛ خودکفایی در خشکسالی واردات در ترسالی
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / اقتصادی
میراث حجتی؛ خودکفایی در خشکسالی واردات در ترسالی
خودکفایی گندم تا سال گذشته که با خشکسالی شدید روبرو بودیم ادامه پیدا کرد و این موضوع نیز تاثیری در فروش گندم از سوی گندم کاران به دولت نداشت، اما سال جاری با وجود بارش‌های مناسب و افزایش تولید شاهد کاهش تحویل به دولت بودیم.
پُر کردن چاه‌های غیرمجاز اقدامی ظالمانه نیست
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / اقتصادی
پُر کردن چاه‌های غیرمجاز اقدامی ظالمانه نیست
شیراز - ایرنا- معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان فارس با اشاره به اجرای طرح تعادل بخشی منابع آب و پُر کردن چاه‌های غیر مجاز در این استان اظهار داشت : برخی از بهره‌برداران و کشاورزان پُر کردن این چاه‌ها را اقدامی ظالمانه می‌دانند در حالی‌که پُر کردن چاه کشاورزی غیر مجاز عین عدالت و در جهت صلاح جامعه و نجات سفره‌های آب زیر زمینی است.
  چاه های غیرمجاز  خشکسالی  شرکت آب منطقه ای فارس  آموزش و پرورش  چاه غیرمجاز
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / سیاسی
مهدی پور: مولفه‌های شکل‌گیری‌ خشونت‌های اخیر دو مسئله بیکاری و خشکسالی بود
رئیس پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی گفت: جامعه در اتفاقات اخیر در جستجوی کرامت خودش بود و احساس می کرد که به حیثیت او تعرض و توهین شده است.
وزیر نیرو بر همکاری با هلال‌احمر برای کاهش مشکلات خشکسالی تاکید کرد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / اقتصادی
وزیر نیرو بر همکاری با هلال‌احمر برای کاهش مشکلات خشکسالی تاکید کرد
تهران - ایرنا - وزیر نیرو گفت: جمعیت هلال‌احمر در طرح نذر آب تجربیات خوبی کسب کرده و وزارت نیرو از این تجربه‌ها استقبال می‌کند و با انجام کار مشترک می‌توان به کاهش مشکلات ناشی از خشکسالی در مناطق محروم کمک کرد.
  رضا أردکانیان  جمعیت هلال احمر  رضا اردکانیان  وزارت نیرو
چهارمحال و بختیاری 15 دوره خشکسالی را پشت سر گذاشته است
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / ...
چهارمحال و بختیاری 15 دوره خشکسالی را پشت سر گذاشته است
سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری چهارمحال و بختیاری گفت: این استان 15 دوره خشکسالی را پشت سر گذاشته است، گفت: بیشترین سیل‌ها در ماه‌های بهمن، اسفند، فروردین و اردیبهشت رخ داده است.
  استانی-اجتماعی  منطقه چهارمحال و بختیاری  خشکسالی
مدیریت ریسک خشکسالی با فناوری سنجش از دور آموزش داده می شود
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / فناوری
مدیریت ریسک خشکسالی با فناوری سنجش از دور آموزش داده می شود
سازمان فضایی ایران در راستای توانمندسازی استارت آپها، کارگاه های آموزشی مرتبط با کاربردهای فناوری سنجش از دور در مدیریت ریسک خشکسالی برگزار می کند.
  استارت آپ  سازمان فضایی ایران  خشکسالی
مقام هواشناسی: آمار بارش‌های هواشناسی مبنای تصمیم‌گیری دستگاه‌های دولتی است
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / اقتصادی
مقام هواشناسی: آمار بارش‌های هواشناسی مبنای تصمیم‌گیری دستگاه‌های دولتی است
رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با تاکید بر این‌که آمار بارش‌های هواشناسی مبنای تصمیم‌گیری دستگاه‌های دولتی است، گفت:آمار بارش‌های کشور با استفاده از داده‌های وزارت نیرو تهیه شده و بسیار دقیق است.
نقش زنان در تغيير الگوي معيشت فراموش نشود
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۰۸/۲۹ / ...
نقش زنان در تغيير الگوي معيشت فراموش نشود
بذرافکن همچنین روی الگوهای اشتغال‌زایی برای زنان روستایی کار کرده است. او به‌طور مرتب در کانال تلگرامی «نشریه زنان روستایی و عشایری» درباره تجربه‌هایش مطلب می‌نویسد و بر اين باور است كه «کارآفرینی بدون آب یکی از سیاست‌هایی است که باید در مناطق دچار خشکسالی دنبال‌شود. مشاغلی را در روستاها برای توانمندکردن زنان گسترش می‌دهند که در ابتدا خانواده‌ها از فقر نجات پیدا کنند. راهکار دیگری که در پیش گرفته‌اند، مشاغل سبز است که به آب نیاز چندانی نداشته، با اقلیم سازگار باشد و آب را هم ذخیره کند. مسأله ما این است که هنوز در مرحله پذیرش هستیم. تغییر الگوهای کشت، راهکارهای نگهداری آب و احیای صنایع دستی ازبین‌رفته که بخش مهمی از جامعه هدف این اقدامات را زنان روستایی تشکیل می‌دهند.» بذرافکن در گفت‌وگویی که …