جمعه, ۱۱ مهر, ۱۳۹۹ / 2 October, 2020
درآمد ارزی
ارزش ریال ایران کمتر از پولی ملی افغانستان/ کنترل نرخ ارز از دست بانک مرکزی خارج شده است؟
۳۴ ساعت قبل
ارزش ریال ایران کمتر از پولی ملی افغانستان/ کنترل نرخ ارز از دست بانک مرکزی خارج شده است؟
بانک مرکزی نهایت تلاش خود را برای تعدیل نرخ ارز با شیوه های مختلف بکارگرفته است اما با توجه به رشد نرخ تورم در کنار انتظارات تورمی همچنین رشد منفی اقتصاد و محدودیت های درآمد ارزی کشور، کار این بانک را برای ساماندهی بازار ارز سخت کرده است.
افزایش 15 درصدی پایه پولی بخاطر تامین ارز ترجیحی کالاهای اساسی از محل ذخایر بانک مرکزی
۳۴ ساعت قبل / ارز 4200 تومانی / مرکز پژوهش های مجلس / واردات کالاهای اساسی / ذخایر بانک مرکزی / پایه پولی / تورd
افزایش 15 درصدی پایه پولی بخاطر تامین ارز ترجیحی کالاهای اساسی از محل ذخایر بانک مرکزی
مرکز پژوهش های مجلس با اشاره به درآمد ارزی پایین دولت از محل صادرات نفت در 5 ماه ابتدای امسال اعلام کرد: حدود 3.3 میلیارد دلار از ارز ترجیحی (4200 تومانی) داده شده بابت واردات کالاهای اساسی از محل ذخایر بانک مرکزی تامین شده است که منجر به افزایش 15 درصدی پایه پولی می‌شود.
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / صندوق توسعه ملی / مطالبات ارزی صندوق توسعه
شیوه‌نامه اجرایی و نحوه تسویه مطالبات ارزی صندوق توسعه تصویب شد
 به گزارش مهر، جلسه هیات امنای صندوق توسعه ملی روز چهارشنبه به ریاست حجت‌الاسلام حسن روحانی برگزار و در این جلسه درخصوص شیوه‌نامه اجرایی و نحوه تسویه مطالبات ارزی صندوق توسعه ملی به صورت ریالی، در پی موافقت مقام معظم رهبری با استجازه ریاست جمهوری برای بازپرداخت تسهیلات ارزی تولیدکنندگان و سرمایه‌گذارانی که درآمد ارزی ندارند به صورت ریالی و به نرخ روز تا پایان سال ۱۳۹۹، بحت و بررسی صورت گرفت و این شیوه‌نامه به تصویب رسید.
صادرات سالانه ۷ هزار تن مفتول صنعتی از پیشوا
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / مفتول صنعتی
صادرات سالانه ۷ هزار تن مفتول صنعتی از پیشوا
فرماندار شهرستان پیشوا گفت: صادرات کارخانه افراسیم تک سدید به کشورهای حاشیه خلیج فارس، عراق، آذربایجان، ترکمنستان و استرالیا صورت می ‌گیرد و سالانه یک تا دو میلیون دلار درآمد ارزی دارد.
۱۳۹۹/۰۶/۳۱
مصائب اداره کشور با کسری بودجه
 افت شدید درآمدهای نفتی، دولت را در تنگنای شدید درآمد ارزی قرار داده و شیوع ویروس کرونا مسیرهای افزایش درآمدهای ریالی را هم ناهموار کرده و از همان ابتدای سال زنگ خطر در ارتباط با پولی شدن کسری بودجه دولت به صدا درآمد تا اینکه از نیمه خرداد گزینه فروش اوراق بدهی دولت روی میز اجرا رفت. حالا حسن روحانی، رئیس‌جمهور از کاهش درآمدهای نفتی ایران از 120میلیارد دلار در سال 90به کمتر از 20میلیارد دلار در سال 98خبر داده و گفته‌های مقامات دولتی نشان می‌دهد که میزان درآمدهای نفتی ایران امسال به 10میلیارد دلار …
روحانی: مهمترین نشانه ناکام ماندن تحریم کنندگان، تامین کالاهای اساسی کشور بدون وقفه است
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / تحریم کنندگان / روحانی / کالاهای اساسی / ناکامی تحریم ها
روحانی: مهمترین نشانه ناکام ماندن تحریم کنندگان، تامین کالاهای اساسی کشور بدون وقفه است
شفقنا- رییس جمهور اظهارداشت: مهمترین نشانه ناکام ماندن تحریم کنندگان اقتصاد ایران این است که به رغم ایجاد محدودیت های فراوان در فروش نفت و درآمد ارزی کشور، تامین کالاهای اساسی و مواد اولیه تولیدی مورد نیاز کشور، بدون...
۱۳۹۹/۰۶/۳۱
روحانی: در ۵ ماهه اول ۹۹، با وجود محدودیت ها، تخصیص لازم برای پرداخت یارانه انجام شده / تامین ارز مورد نیاز سال ۹۹ همچنان باید در اولویت باشد
رئیس جمهور اظهار داشت: مهمترین نشانه ناکام ماندن تحریم کنندگان اقتصاد ایران این است که به رغم ایجاد محدودیت های فراوان در فروش نفت و درآمد ارزی کشور، تامین کالاهای اساسی و مواد اولیه تولیدی مورد نیاز کشور، بدون وقفه و مطابق برنامه ریزی های صورت گرفته، انجام شده است.
تامین کالا‌های اساسی و مواد اولیه بخش‌های تولیدی، مهمترین نشانه ناکام ماندن تحریم‌کنندگان است
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / روحانی / اقتصاد ایران
تامین کالا‌های اساسی و مواد اولیه بخش‌های تولیدی، مهمترین نشانه ناکام ماندن تحریم‌کنندگان است
رئیس‌جمهوری گفت: مهمترین نشانه ناکام ماندن تحریم‌کنندگان اقتصاد ایران این است که به رغم ایجاد محدودیت‌های فراوان در فروش نفت و درآمد ارزی کشور، تامین کالا‌های اساسی و مواد اولیه تولیدی مورد نیاز کشور، بدون وقفه و مطابق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، انجام شده است.
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
دستورات مهم روحانی درباره یارانه و ارز کالاهای اساسی
رئیس جمهور در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت گفت: مهمترین نشانه ناکام ماندن تحریم کنندگان اقتصاد ایران این است که به رغم ایجاد محدودیت های فراوان در فروش نفت و درآمد ارزی کشور، تامین کالاهای اساسی و مواد اولیه تولیدی مورد نیاز کشور، بدون وقفه و مطابق برنامه ریزی های صورت گرفته، انجام شده است.
تامین ارز سال ۹۹ و ذخیره سازی استراتژیک مصوب در اولویت بانک مرکزی باشد
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
تامین ارز سال ۹۹ و ذخیره سازی استراتژیک مصوب در اولویت بانک مرکزی باشد
رئیس جمهور گفت: مهمترین نشانه ناکام ماندن تحریم کنندگان اقتصاد ایران این است که به رغم ایجاد محدودیت های فراوان در فروش نفت و درآمد ارزی کشور، تامین کالاهای اساسی و مواد اولیه تولیدی مورد نیاز کشور، بدون وقفه و مطابق برنامه ریزی های صورت گرفته، انجام شده است.
حدود ۱۰۰ میلیون دلار، درآمد ارزی پگاه برای اقتصاد ایران
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / پگاه / شیر
حدود ۱۰۰ میلیون دلار، درآمد ارزی پگاه برای اقتصاد ایران
با توسعه رویه‌های صادراتی در شرکت تابعه صندوق بازنشستگی کشوری در سال ۹۸، حدود ۱۰۰ میلیون دلار از محل صادرات شرکت صنایع شیر ایران وارد کشور شد.
۱۳۹۹/۰۶/۲۹
عددسازی‌های ناشیانه
وقتی حوزه‌های تخصصی مثل اقتصاد و زیرمجموعه‌هایش همچون نفت، درگیر بازی‌های سیاسی شود، شاهد یک بازی دو سر باخت خواهیم بود. فشارهایی که طی ماه‌های اخیر بر بیژن زنگنه وزیر نفت تحمیل می‌شود، از این دست فشارهای سیاسی بی‌حاصل و مصداق بارز بازی دو سر باخت است که نه برای سیاسیون مخالف زنگنه سودی دارد و نه برای صنعت نفتی که همین حالا هم زیر فشار سهمگین تحریم‌ها قرار دارد.  در تازه‌ترین برگ از این بازی سیاسی، یک خبرگزاری مخالف دولت اقدام به عددسازی‌هایی کرده که حاصلش 111 تا 123 میلیارد دلار خسارت دوران وزارت بیژن زنگنه به کشور بوده! خسارتی که با درآمد ارزی دولت‌های هاشمی و خاتمی هم مقایسه شده تا نشان دهد خسارات وزارت زنگنه، تقریبا نزدیک به کل درآمد …
حسام الدین آشنا: بهم شاخ نزنیم!
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
حسام الدین آشنا: بهم شاخ نزنیم!
حسام‌الدین آشنا، مشاور روحانی در توئیتی درباره‌‌ی اوضاع نابسامان اقتصادی کشور با کنایه نوشت: هشدار تحریم نفت ایران+اشباع بازار جهان از نفت ارزان یعنی سقوط درآمد ارزی دولت تحریمهای بانکی و مالی+کرونا یعنی سقوط درآمد گمرکی دولت کاهش درآمدهای مودیان ناشی از ضعف بازار مصرف داخلی و مشکلات صادراتی+کرونا یعنی…
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
واحدهای صادراتی مقاوم در شرایط سخت حمایت می‫شوند
عضو هیئت مدیره بانک توسعه صادرات ایران گفت: واحدهای تولیدی صادرات محور خوش حساب که در شرایط دشوار فعلی حجم صادرات خود را افزایش داده یا مانع افت صادرات شده باشند، در مرحله بعدی همکاری‫ها از تسهیلات بیشتری برخودار خواهند شد.محمدجعفر مزده عضو هیئت مدیره بانک توسعه صادرات ایران در بازدید از شرکت تولیدی و صنعتی ممتاز سهند که به مناسبت هفته دولت انجام شد، ضمن تقدیر از فعالیت‫های این بنگاه تولیدی، گفت: شرکت مذکور از مشتریان خوش حساب بانک توسعه صادرات ایران است که کارنامه مثبتی در حوزه صادرات از خود به جای گذاشته و این بانک آمادگی دارد تا با واحد تولیدی یاد شده در چارچوب مقررات قانونی، همراهی لازم را در بخش ارتقا سقف اعطای تسهیلات و وثائق داشته باشد.مزده گفت: بر اساس سیاست‫های حمایتی بانک توسعه صادرات، …
درآمد سالانه چین از صادرات کفش بیشتر از درآمد ما از نفت است
۱۳۹۹/۰۶/۰۸ / صادرات / چین
درآمد سالانه چین از صادرات کفش بیشتر از درآمد ما از نفت است
رئیس اتحادیه کفش ماشینی و لاستیکی تهران، درآمد ارزی فروش نفت برای ایران را سالانه ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: این در حالی است که در کشور چین، صنعت کفش سالانه ۸۰ میلیارد دلار ارزآوری دارد.
عطش خاورمیانه برای آبزیان ایران
۱۳۹۹/۰۶/۰۶
عطش خاورمیانه برای آبزیان ایران
روزنامه اینترنتی فراز نوشت: آبزیان یکی از منابع عمده­ اقتصادی هستند که درآمد ارزی حاصل از صید، فروش و صادرات آن ها می‌تواند به عنوان یکی از شاخص­‌های رشد ارز و نیز اشتغال زایی شمرده شود. ضمن اینکه پرورش شاخه ای از آن مانند ماهی های زینتی نیز جدا از از آوری، از لحاظ مقرون به صرفه بودن، بستری پویا برای اشتغال زایی است. طبق آمار سازمان شیلات کشور، بیش از ۲۲۰ هزار نفر در این حوزه مشغول به کارند. با این حال درآمدهای مالی ایران از محصولات آبی طی سال ها دستخوش فراز و فرود بسیار شده است، اما هنوز می توان به آن امیدوار بود.
تامین مواد اولیه صنایع در اولویت دوم امور قرار گیرد
۱۳۹۹/۰۶/۰۵
تامین مواد اولیه صنایع در اولویت دوم امور قرار گیرد
کرج- رییس خانه صنعت، معدن و تجارت البرز با بیان اینکه صاحب نظران کشور در حال حاضر بیشتر به فکر تامین معیشت مردم هستند گفت: با توجه به اینکه درآمد ارزی ما اکنون از صادرات محصولات غیرنفتی است است، باید تامین مواد اولیه و موانع تولید صنایع در اولویت دوم قرار گیرد.
بازار اجناس ما از اروپا هم بهتر است / ۹۰۰ هزار میلیارد درآمد ما کم شده است
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / تحریم‌های آمریکا / حسن روحانی / درآمد ارزی / درمان کرونا / رئیس جمهور / شیوع ویروس کرونا
بازار اجناس ما از اروپا هم بهتر است / ۹۰۰ هزار میلیارد درآمد ما کم شده است
رئیس جمهور با بیان اینکه کجای دنیا جز ایران درمان کرونا رایگان است؟، گفت: ۹۰۰ هزار میلیارد تومان درآمد کشور کاهش پیدا کرده است و علیرغم این ایستادیم، علیرغم این وضعیت بازارها و اجناس کشور از اروپا هم بهتر است. نوشته بازار اجناس ما از اروپا هم بهتر است / ۹۰۰ هزار میلیارد درآمد ما کم شده است اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۳۹۹/۰۶/۰۶
بزرگ‫ترین پروژه پتروشیمی کشور با تامین مالی بانک توسعه صادرات ایران کلید خورد‬
فاز یک بزرگ‫ترین پروژه پتروشیمی کشور از لحاظ حجم تولید با مشارکت سندیکایی بانک توسعه صادرات ایران و بانک صنعت و معدن و فایناس ۲ میلیارد یورویی خارجی، سوم شهریورماه جاری به بهره‫برداری رسید.‬‬رضا ساعدی فر معاون اعتبارات این بانک در‫این‫باره گفت: پتروشیمی بوشهر یکی از پروژه های بزرگ بانک توسعه صادرات ایران در سال های اخیر بوده است که ظرفیت تولید سالانه بیش از ۶ میلیون تن محصولات پتروشیمی را دارد و بخش اعظم این محصولات با توجه به موقعیت جغرافیایی کارخانه و نزدیکی به آبهای آزاد صادر می شود.وی یادآور شد: این پتروشیمی تنها واحد پتروشیمی در کشور است که زنجیره ارزش کامل محصولات پتروشیمی را در بر می گیرد و علاوه بر این عملیات شیرین سازی را راسا انجام داده و گاز ترش را به عنوان خوراک مورد استفاده قرار …
یک ارزآوری گلخانه‌ای
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / استانی-اقتصادی / گلخانه
یک ارزآوری گلخانه‌ای
استاندار خراسان جنوبی گفت: با به ثمر نشستن پروژه‌ های مجتمع گلخانه‌ای، بیش از ۱۰ هزار شغل به صورت مستقیم و غیر مستقیم و ۲۸۰ هزار تن محصولات گلخانه‌ای خواهیم داشت که باعث افزایش درآمد و ارزآوری خواهد شد و حداقل ۵۰۰ میلیون دلار درآمد ارزی خواهیم داشت.
۱۳۹۹/۰۵/۲۹
خدا ترامپ را لعنت کند که این همه گرفتاری درست کرد
سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی معتقد است که سخت‌ترین تحریم‌ها در تاریخ از سوی ترامپ متوجه جمهوری اسلامی ایران شده است. به گزارش ایرنا، حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی با اشاره به شرایط اقتصادی پیش روی کشور، اظهار داشت: تحریم‌های جدید ایران، تحریم‌های ظالمانه‌ای است که منشاء آن آمریکایی‌ها هستند و خدا، ترامپ را لعنت کند که این همه گرفتاری درست کرد. این تحریم‌ها، بی‌سابقه‌ترین تحریم‌هایی است که در جهان اعمال شده است. این تحریم حتی از تحریم نفت در مقابل غذای دوره صدام حسین در عراق هم شدیدتر است.وی تاکید کرد: در زمان تحریم‌های قبلی که مسبب آن شورای امنیت بود، می‌ترسیدیم که مرحله بعد از آن، نفت در مقابل غذا باشد. صادرات نفت ما در دوره قبلی تحریم‌ها، هیچ گاه از یک میلیون بشکه در روز کمتر نشد. …
کاهش درآمد ارزی سعودی‌ها را ناچار به فروش سهام صندوق حاکمیتی کرد
۱۳۹۹/۰۵/۲۵ / بوئینگ / عربستان سعودی / فیس بوک / ایالات متحده آمریکا / سقوط بی‌سابقه بهای نفت ؛ اقتصاد جهان زیر سایه کرونا / هراس جهانی از ویروس کرونا
کاهش درآمد ارزی سعودی‌ها را ناچار به فروش سهام صندوق حاکمیتی کرد
تهران-ایرنا- کاهش بیش از ۴۵ درصدی درآمدهای ارزی، دولت سعودی را ناچار کرد تا با واگذاری سهام صندوق حاکمیتی خود در بورس آمریکا از این بازار خارج شود.
آیا کسب درآمد دلاری و نقد کردن آن در ایران امکان‌پذیر است؟
۱۳۹۹/۰۵/۲۲ / درآمد ارزی / درآمد دلاری
آیا کسب درآمد دلاری و نقد کردن آن در ایران امکان‌پذیر است؟
اگر فردی در ایران روزانه تنها ده دلار درآمد داشته باشد در ماه عدد قابل توجهی نسبت به درآمد متوسط در ایران خواهد داشت و این مساله به یکی از دغدغه‌های اصلی دورکارها یا فریلنسرها تبدیل شده است. نوشته آیا کسب درآمد دلاری و نقد کردن آن در ایران امکان‌پذیر است؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
جزئیات گشایش اقتصادی روحانی؛ پیش‌­فروش ۲۲۰ میلیون بشکه نفت در قالب اوراق سلف
۱۳۹۹/۰۵/۲۰ / گشایش اقتصادی / دولت دوازدهم / اقتصاد ایران
جزئیات گشایش اقتصادی روحانی؛ پیش‌­فروش ۲۲۰ میلیون بشکه نفت در قالب اوراق سلف
شنیده‌ها حاکی از آن است که دولت در نظر دارد ۲۲۰ میلیون بشکه نفت پیش‌فروش کند. یعنی درآمد ارزی که فعلا قابل تحقق نیست، در داخل به فروش رساند و با این تیر ۲ هدف بزند؛ هم کسری بودجه را تا حدودی پوشش دهد و هم عملی در راستای مدیریت نقدینگی انجام دهد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۹
نهادهای امنیتی هم برای نرخ ارز کمک کنند
رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نرخ واقعی ارز بسیار پایین‌تر از قیمت فعلی در بازار است و در روزهای آینده نرخ ارز کاهش می‌یابد از راه‌اندازی سامانه تلفنی بانک مرکزی برای پاسخگویی به درخواست‌های تسهیلات خرد خبر داد. عبدالناصر همتی در گفت‌وگوی زنده با برنامه «بدون تعارف» با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور اظهار داشت: تمام تلاش خود را می‌کنیم تا این فشار حداکثری را کنترل کنیم و فشار کمتری به مردم بیاید. وی درباره مدیریت بازار ارز گفت: سال 97 التهابات وحشتناکی در بازار ارز ایجاد شد که آن را مدیریت کردیم و شرایط خوبی را تا آبان 98 داشتیم و ثبات خوبی را شاهد بودیم که در نتیجه آن تورم نزولی شد. اکنون نیز تیم بانک مرکزی همان تیم است و قادریم ثبات را به بازار بازگردانیم. …
پتروشیمی گزینه جایگزین نفت در ایران برای کسب درآمد ارزی
۱۳۹۹/۰۵/۱۸
پتروشیمی گزینه جایگزین نفت در ایران برای کسب درآمد ارزی
دولت ایران تولید و فروش مواد پتروشیمی را جایگزین خوبی برای صادرات نفت می داند. ۵۵ شرکت پتروشیمی ایرانی ۳۱ میلیون تن محصولات پتروشیمی تا پایان سال گذشته شمسی تولید کردند. ایران ۹.۵ میلیارد دلار از صادرات این مواد پتروشیمی درآمد داشت.
نمی‌گوییم گردشگری جایگزین نفت شود
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / گردشگری / نفت / علی اصغر مونسان / جایزه ملی تعالی صنعت گردشگری / درآمد ارزی
نمی‌گوییم گردشگری جایگزین نفت شود
وزیر میراث فرهنگی و گردشگری که همواره تاکید دارد گردشگری می‌تواند جایگزین درآمد نفت شود، این‌بار گفت: ما نمی‌گوییم گردشگری جایگزین نفت شود اما می‌تواند اقتصاد اول کشور باشد و درآمد آن جایگزین خام‌فروشی شود.
چهار عنصر حیاتی
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
چهار عنصر حیاتی
توسعه در خودروسازی دنیا مسیر روشن و مشخصی دارد. برای شناسایی این مسیر کافی است ابزار لازم برای توسعه در این صنعت را بشناسیم. اگر برندینگ را اوج پایداری توسعه بدانیم آن‌وقت باید بپذیریم، شرکت‌های صاحب برند در عرصه خودروسازی عموما بر چهار عنصر دانش فنی، سرمایه، بازار و مدیریت ماندگارند. اصولا دانش فنی و مدیریت یا همان فهم توسعه عناصر ذاتی برندها هستند. برندها با مبادله ارزش‌های ذاتی خود با کشورهای طالب توسعه در قبال کسب مزیت آنها از جمله سرمایه‌های انسانی و بازار، از یکسو سودآوری خود را افزایش می‌دهند و از سوی دیگر با انتقال توسعه به مناطق نوظهور جغرافیایی بر استحکام زنجیره جهانی ارزش خودرو از طریق تعدد حلقه‌ها می‌افزایند. این تعدد حلقه‌ها در زنجیره ارزش منجر به توسعه و گسترش بازارهای آتی خودرو …
جزئیات بازگشت ارز صادراتی/ 250 صادرکننده فقط 7 درصد از درآمد ارزی خود را برگرداندند
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / بانک مرکزی / ارز / صادرات / یورو / صمد کریمی / بازگشت ارز حاصل از صادرات
جزئیات بازگشت ارز صادراتی/ 250 صادرکننده فقط 7 درصد از درآمد ارزی خود را برگرداندند
مدیر اداره صادرات بانک مرکزی گفت: میزان ارزهای بازنگشته به چرخه اقتصادی کشور در سال‌های 97 و 98 بالغ بر 25 میلیارد یورو است که از این میزان حدود 6.8 میلیارد یورو مربوط به 250 صادرکننده حقیقی و حقوقی معرفی شده به قوه قضاییه است.
۱۳۹۹/۰۴/۳۱
منحنی ارز درحال پایین آمدن است
سخنگوی دولت با اعلام اینکه منحنی ارز درحال پایین آمدن است، قیمت واقعی ارز را بسیار پایین‌تر از قیمت فعلی آن برشمرد. علی ربیعی در ابتدای نشست هفتگی خود با خبرنگاران افزود: «در جلسات پی‌درپی دولت موضوع بازار هم بررسی شد و خوشبختانه منحنی ارز درحال پایین آمدن است که این در نتیجه تلاش‌های بانک مرکزی برای بازگشت ارز به قیمت واقعی خود است. در زمینه بازگشت ارزهایمان به کشور هم اقدامات مناسبی از سوی وزارت خارجه و اقتصاد انجام شده است.» سخنگوی دولت عنوان کرد: «در کنار عامل‌های اقتصادی و تحریم‌ها در مورد بالارفتن قیمت ارز، فشار روانی که در این زمینه وجود داشت و کارهایی که سودجویان و بدخواهان دنبال می‌کردند هم تأثیر داشت. قیمت واقعی ارز بسیار کمتر از قیمتی …
افزایش درآمدهای ارزی با توسعه تعاملات بین المللی آزمایشگاهی در سال جاری
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی / درآمد ارزی / دیپلماسی علمی و فناوری
افزایش درآمدهای ارزی با توسعه تعاملات بین المللی آزمایشگاهی در سال جاری
مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: امسال تعاملات بین‌المللی در حوزه خدمات توسعه می‌یابد تا درآمدهای ارزی بیشتر شود.
ببینید | علل افزایش قیمت ارز از نگاه سخنگوی دولت
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / علی ربیعی / ارز
ببینید | علل افزایش قیمت ارز از نگاه سخنگوی دولت
علی ربیعی،سخنگوی دولت،در نشست خبری خود درباره علت های افرایش قیمت ارز گفت : عده ای در فضای مجازی و بیرون از مرزها به خصوص از نیمه شب به بعد، عددسازی های خود را آغاز می کردند. قطعا وضع درآمد ارزی ما بهتر از امروز خواهد شد.
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
کریدور چابهار رقیبی برای کانال سوئز؟
ترجمه: هدیه  عابدی|  کانال سوئز، یکی از مهم‌ترین منابع اقتصادی کشور مصر، طی چند ماه اخیر به ‌شدت تحت‌تاثیر شیوع بیماری کرونا قرار گرفته است. حال این نگرانی برای مصر وجود دارد که کریدور دریایی چابهار نیز که ایران برای مبادلات تجاری با روسیه و هند راه‌اندازی کرده است، بتواند جای کانال سوئز را بگیرد و منافع مصر را به خطر بیندازد. اما آیا این نگرانی بجاست؟ به گزارش پایگاه خبری تحلیلی المانیتور، سازمان منطقه آزاد تجاری چابهار روز 15 تیرماه اعلام کرد ارتباط تجاری بمبئی به هامبورگ و سن‌پترزبورگ به جای کانال سوئز از محور آستراخان (روسیه)، بندر انزلی، چابهار و ناواشیوا (هند) برقرار خواهد شد. حال سوالی که پیش می‌آید این است که آیا این کریدور می‌تواند بر درآمد …
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
بارز در مسیرپیشرفت
علی‌اکبر مشرفی، سرپرست گروه صنعتی بارز گروه صنعتی بارز در راستای تامین منافع و سود طیف وسیعی از سهامداران و ذینفعان مجموعه و نیز ایجاد زیرساخت های مقتضی در مسیر بهبود مستمر و رشد و تعالی سازمانی پایدار، با ایجاد توازن در منافع ذینفعان کلیدی، افزایش سود و رشد چشمگیر در شاخص‌های عملیاتی گام-های محکم و استواری برداشته است.صنعت تایر در سال گذشته مسیر بسیار پرچالشی را طی کرد که تامین مواد اولیه خارجی در صدر مشکلات قرار داشت و شرکت با مشکلات اساسی در زمینه تامین ارز و هزینه های نهان و آشکار رسیدن پول به فروشندگان خارجی، افزایش مدت زمان تامین مواد و قطعات مواجه بود که تبعات منفی آن در کمبود نقدینگی، فقدان منابع ارزی و روش های تامین و ریسک های مترتب با آن تبلور یافت و در سال 99 نیز با حذف ارز رسمی …
ببینید | آیا بورس حباب دارد؟
۱۳۹۹/۰۴/۲۷ / سازمان بورس و اوراق بهادار / بورس / بورس تهران
ببینید | آیا بورس حباب دارد؟
شاخص کل بورس تهران به 1.8 میلیون واحد رسیده و درباره اینکه آیا بورس حبابی شده یا همچنان پتانسیل رشد دارد، صحبت‌های متنوعی مطرح می‌شود. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پارسا هروی تحلیلگر بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که آیا بورس حباب دارد؟ گفت: از زمانی که شاخص حدود 200 هزار واحد بود هم صحبت از حبابی بودن شاخص می‌شد. اما الان شاخص به حدود 1.8 میلیون واحد رسیده است. برای خیلی‌ها این سوال مطرح است که چرا در شرایطی که کشور تحریم است و حال اقتصاد هم چندان مساعد نیست چرا شاخص همچنان در حال رشد است؟ وی ادامه داد: باید توجه کنیم که شاید درآمد ارزی شرکت‌ها ثابت مانده یا حتی کاهش هم داشته باشد به دلیل کاهش میزان فروش یا تخفیفی که در فروش محصول لحاظ می‌کنند. اما باید این را در نظر بگیریم که دلار آن زمان …
۱۳۹۹/۰۴/۲۴ / درآمد ارزی / بیت راه / تحریم
امکان نقل و انتقال درآمد ارزی شرکت‌های ایرانی با وجود تحریم‌‌ها
دانشگاه‌ها، هتل‌ها، هواپیمایی‌ها... اینها تنها تعدادی از کسب‌وکارهای ایرانی هستند که این روزها به واسطه تحریم‌ها امکان دریافت ارزی از مشتریان خارجی خود در سایت‌هایشان ندارند، اما درگاه پرداخت رمزارز یکی از نوین‌ترین راه‌حل‌ها برای این مشکل به شمار می‌آید.
۱۳۹۹/۰۴/۲۱ / پاداش بازنشستگان فرهنگی / درآمد ارزی / فرهنگیان بازنشسته / نوبخت
وعده نوبخت برای پرداخت پاداش بازنشستگان فرهنگی
به گزارش فارس، محمد باقر نوبخت در اولین برنامه گفتگو بر مدار تحول و بهبود یادگیری که با حضور وزیر آموزش‌وپرورش و مدیران کل استانی و روسای۷۶۰  گانه مناطق آموزش‌وپرورش سراسر کشور و در فضای مجازی بر بستر شبکه شاد برگزار شد، اظهار کرد: مشکلات مالی خیلی بیشتر از آن است که ما تصور می‌کردیم لذا ما در شرایطی بسیار سخت مالی نسبت به گذشته به سر می‌بریم . در سال‌های گذشته هرگاه از منابع مالی دولت یاد می‌کردیم، از سال‌های ۶۵تا ۶۷که سال‌های آخر جنگ بود و خیلی از تصمیمات را توجیه می‌کرد  منابع ارزی ما چیزی حدود ۷میلیارد دلار بود و سال‌های بعد همچنان افزایش یافت.
زمان برگشت توریسم به وضعیت سبز
۱۳۹۹/۰۴/۱۹
زمان برگشت توریسم به وضعیت سبز
همه‌گیری بیماری کووید-19 باعث اختلالات گسترده‌ای در اقتصاد جهانی شده است. این امر بیشترین آسیب را به بازار گردشگری وارد کرده به‌گونه‌ای که از آوریل 2020 کلیه سفرهای بین‌المللی متوقف شد و بازار گردشگری را شدیدا تحت‌تاثیر قرار داد. بخش گردشگری در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه منبع اصلی اشتغال، درآمد دولت و درآمد ارزی به‌شمار می‌آید. کاهش یا تخریب این بخش منجر به کاهش چشمگیر تولید ناخالص داخلی و افزایش بیکاری در بسیاری از کشورها می‌شود. کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) طی تحقیقاتی پیامدهای بحران کرونا را در سه سناریو ارزیابی کرده که براساس آن آمار بیکاری در برخی از کشورها به 20 درصد افزایش می‌یابد. درصورتی که مدت زمان توقف بخش گردشگری حداکثر یک‌سال ادامه داشته باشد برخی از …
محمود جامساز: بی‌تردید حباب بورس می‌شکند/ بالارفتن نرخ ارز ارتباط معکوسی با کاهش پول ملی دارد/ مردم کاری برای حفظ ارزش سرمایه خود نمی‌توانند انجام دهند
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
محمود جامساز: بی‌تردید حباب بورس می‌شکند/ بالارفتن نرخ ارز ارتباط معکوسی با کاهش پول ملی دارد/ مردم کاری برای حفظ ارزش سرمایه خود نمی‌توانند انجام دهند
محمود جامساز گفت: مسئله بالارفتن نرخ ارز ارتباط معکوس با کاهش پول ملی دارد. دولت در شرایط کنونی کسری بودجه قابل توجهی دارد و از سوی دیگر درگیر هزینه‌های بالای کروناست؛ درآمد زیادی از فروش نفت هم ندارد، بنابراین درآمد ارزی دولت به‌شدت کاهش یافته است. در داخل درآمد ریالی بالایی هم وجود ندارد. در چنین شرایطی دولت برای تأمین مخارج روزانه از بانک مرکزی استقراض می‌کند. همه‌ این عوامل دست‌به‌دست می‌دهند تا تورم بالایی را تجربه کنیم و قدرت خرید مردم هم پایین بیاید و نرخ ارز و سکه بالا برود.
لیلاز: درآمد ارزی بهترین سال دولت روحانی، معادل بدترین سال دولت احمدی‌نژاد است / روحانی در اداره اقتصاد بدون نفت رکورد دکتر مصدق را شکست / از حمله مغول به این سو، هرگز فشاری مانند فشار امروز به ایران وارد نشده
۱۳۹۹/۰۴/۱۴
لیلاز: درآمد ارزی بهترین سال دولت روحانی، معادل بدترین سال دولت احمدی‌نژاد است / روحانی در اداره اقتصاد بدون نفت رکورد دکتر مصدق را شکست / از حمله مغول به این سو، هرگز فشاری مانند فشار امروز به ایران وارد …
سعید لیلاز معتقد است که از حمله مغول به این سو، هرگز فشاری مانند فشار امروز به ایران وارد نشده است و در ۷ سال دولت به جز آن دوره ۷-۸ ماهه و به جز آن سیاست خاص بازار ارز که نسبت به آن انتقادهای بسیار روشن دارم، هیچ عیبی در سیاست‌های آقای روحانی نمی‌بینم. در همه عرصه‌ها موفقیت‌آمیز جلو رفتیم. اکنون هم کمابیش تحریم‌ها را بخوبی مدیریت کردیم.
مزایای استفاده از LPG به جای گازوئیل
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / آلودگی هوا / وزیر نفت / بیژن زنگنه / گازوئیل / LPG / وزارت نفت / روسیه / ایران
مزایای استفاده از LPG به جای گازوئیل
استفاده از LPG به جای گازوئیل در اتوبوس‌ها هم هزینه ها را کاهش می‌دهد و هم موجب افزایش صادرات گازوئیل و در نتیجه، افزایش درآمد ارزی دولت می شود.
گزارش| آیا عربستان آبستن اعتراض‌های اجتماعی است؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
گزارش| آیا عربستان آبستن اعتراض‌های اجتماعی است؟
اکنون عربستان در برابر چالش های اقتصادی مانند کاهش درآمد ارزی، شیوع کرونا، نبود درآمد از حجاج قرار گرفته که کارشناسان حوزه عربستان را به این نتیجه رسانده که این مسئله می تواند زمینه ساز تشدید نارضایتی عمومی و در نتیجه وقوع اعتراض‌های اجتماعی شود.
نوسانات ارزی سم مهلکی بر بنگاه‌های اقتصادی است/ ورود صرافی‌های غیربانکی تاثیر زیادی در بازار ارز ندارد
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / ارز / پول / درآمد / سرمایه / نرخ ارز
نوسانات ارزی سم مهلکی بر بنگاه‌های اقتصادی است/ ورود صرافی‌های غیربانکی تاثیر زیادی در بازار ارز ندارد
ایلنا: نایب رییس کمیسیون پول و سرمایه اتاق بازرگانی گفت: شرکت‌های بورسی که دارای درآمد ارزی از محل صادرات کالاهای تولیدی خود دارند و یا قیمت‌ کالاهای تولیدی آنها با…
وزارت علوم می‌تواند تهدید جهانی کرونا را به فرصت تبدیل کند
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا / آموزش مجازی دانشگاهیان / آزمون مجازی
وزارت علوم می‌تواند تهدید جهانی کرونا را به فرصت تبدیل کند
یک عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با تأکید بر این که وزارت علوم می‌تواند تهدید جهانی ایجاد شده به دلیل کرونا را به یک فرصت تبدیل کند، گفت: وزارت علوم با تقویت زیرساخت‌های اینترنت دانشگاه‌ها و استفاده از اساتیدی که با توفیق اجباری به سیستم آموزش مجازی مسلط شده‌اند و همچنین توانایی تدریس به زبان انگلیسی را دارند، می‌­تواند به جذب دانشجوی خارجی اقدام کند و از این طریق برای دانشگاه‌های کشور درآمد ارزی ایجاد کند. با توجه به کاهش شدید ارزش پول ملی کشور و همچنین تحریم فروش نفت ایران، موضوع جذب دانشجویان بین‌الملل، حائز اهمیت و قابل تأمل است.
درآمد ارزی صادرات غیرنفتی جوابگوی نیاز داخلی است به یک شرط
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
درآمد ارزی صادرات غیرنفتی جوابگوی نیاز داخلی است به یک شرط
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: به شرط مدیریت درست منابع و جهت‌دهی مصارف ، درآمد ارزی حاصل از صادرات غیرنفتی می‌تواند جوابگوی نیاز داخلی کشور باشد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
وقتی بازار گردشگری سلامت افغانستان را نمی‌بینیم
«شما می‌توانید بازار دارویی افغانستان را ارزیابی کنید. اگر علاقه‌مند به حضور در بازار دارویی کشور ما هستید، می‌توانید با تربیت پزشکان افغان آنها را طوری آموزش دهید که مشتاق تجویز داروی ایرانی باشند.» دی ماه سال گذشته، نخستین نشست توسعه گردشگری در سلامت ایران و افغانستان با حضور سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان تشکیل شد، وحید مجروح، مشاور امور بین‌الملل وزارت صحه عامه که پیش از این گفته بود بازار گردشگری سلامت افغانستان 300 تا 400 میلیون دلارارزش دارد اما ایران نگاهی به این بازار ندارد، در این نشست علاوه بر تاکید دوباره به ارزش مالی این بازار و غیاب سیاست‌گذاری ایران برای جذب این سرمایه به سوی خود، حتی پیشنهاد کرده بود که ایران می‌تواند با تربیت پزشکان افغانستانی، …
۱۳۹۹/۰۳/۲۷
طلای سرخ به بهای‌مس!
زعفران یا طلای سرخ همواره زینت‌بخش اقلیم خشک و نیمه‌خشک کشورمان بوده است. محصولی که با نیاز اندک خود به آب و برآمدن در اراضی کم بازده، نشانی از هوشمندی تاریخی کشاورزان کشورمان را با خود داشته است. کیمیاگرانی که از رخسار زرد و مسین کویر، سرخی طلا برگرفته و بر طراوت زندگی افزودند. سطح کشت زعفران در کشورمان حدود 110 هزار هکتا ر و با عملکرد چهار و نیم کیلو در هکتار 95 درصد از تولید جهانی آن را به خود اختصاص می‌دهد. صادرات فله‌ای زعفران در سال 1398 حدود 350 تن و درآمد ارزی آن حدود 400 میلیون دلار برآورد شده است. در شرایطی که زعفران را به مبلغ هر کیلوگرم هزار دلار صادر کرده‌اند که قیمت همین کالا پس از فرآوری‌های تجاری در بازار‌های بین‌المللی بین 3 تا 4 هزار …
اگر این دولت نبود وضع صد برابر بدتر از این بود
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / سخنگوی دولت / علی ربیعی / کارآمدی دولت
اگر این دولت نبود وضع صد برابر بدتر از این بود
سخنگوی دولت با اشاره به مقایسه دولت یازدهم و دوازدهم با دولت قبلی خود گفت: با پدیده ترامپ ،‌نا متعارف ترین رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا که بر سر یک کشور زورگویی که ابزار نظامی، سیاسی و اقتصادی قوی دارد روبرو بودیم. تحریم را نمی‌گویند و نمی‌گویند شما درآمد ارزیتان امسال چقدر بوده و چگونه کالای اساسی مردم را تامین کردید و زندگی مردم را نگه داشتید.
دو سوم درآمد ارزی از صادرات کدام کالاهاست؟ +نمودار
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / مجلس یازدهم / امارات متحده عربی / کره جنوبی / چین / عراق / امارات / صادرات
دو سوم درآمد ارزی از صادرات کدام کالاهاست؟ +نمودار
مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرد که تمرکز نسبتا شدیدی در بازارهای هدف صادراتی ایران وجود دارد به گونه ای که سه کشور امارات، چین و عراق در سال 1397 مجموعا حدود 54 درصد از ارزش صادرات کالاهای غیرنفتی را به خود اختصاص داده است.
کاهش ۲۰ درصدی قیمت محصولات پتروشیمی/ آیا مجتمع‌ها با مشکل انبار کالا مواجهند؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / اوپک / پتروشیمی / صادرات / کرونا / انبار / درآمد ارزی
کاهش ۲۰ درصدی قیمت محصولات پتروشیمی/ آیا مجتمع‌ها با مشکل انبار کالا مواجهند؟
ایلنا: کاهش تقاضای جهانی و کاهش قیمت نفت تا حدی روی قیمت محصولات پتروشیمی تاثیر گذاشت و در حد 15 تا 20 درصد کاهش قیمت را شاهد بودیم.
۱۳۹۹/۰۳/۱۳
نمی‌گذاریم آمریکا برای ما خفه شدن اقتصاد را تصور کند
سخنگوی دولت اشاره به جریان انتقال بنزین از ایران به ونزوئلا اعلام کرد: در آینده هم با قاطعیت هرجایی که بتوانیم تبادل کالا داشته باشیم کار خود را ادامه می‌دهیم.علی ربیعی در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به سوالی درباره صادرات بنزین از سوی ایران به ونزوئلا گفت: ارسال صادرات ما یک اقدام طبیعی بر اساس حرکت آزاد تجارت بین‌الملل بود. در آینده هم با قاطعیت هرجایی که بتوانیم تبادل کالا داشته باشیم کار خود را ادامه می‌دهیم. تحریم‌های آمریکا به جایی نخواهد رسید. از این پس هم جلوی تداوم حرکت صادرات و واردات ما را نخواهد گرفت. امیدواریم دولت آمریکا از سر عقل‌گرایی بر شعارهای ظاهری خود در تجارت آزاد در آب‌راه ها بماند.ربیعی درباره درآمدهای ارزی دولت گفت: سهم درآمد ارزی کشور ناشی از صادرات نفت و گاز و صادرات …
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
خط تولید گلاب
ایران یکی از بزرگترین کشورهای تولید گل محمدی و همچنین گلاب در جهان محسوب می‌شود و هرساله حجم زیادی از این محصول و فرآورده پر طرفدار به کشورهای مختلف جهان صادر می‌شود.با گسترش تولید گل و گلاب و صادرات آن به کشورهای مختلف اشتغال‌زایی بالایی به صورت فصلی و دائمی برای افراد در شهرهای مختلف ایجاد شده است که گامی مؤثر در توسعه زندگی روستایی است و مانع مهاجرت افراد به شهرهای بزرگ می‌شود.از طرفی با صادرات حجم وسیعی از گل و گلاب به کشورهای مختلف جهان درآمد ارزی قابل توجهی نصیب کشور می‌شود.ایرانیان از جمله معدود افرادی هستند که با روش تقطیر از گل محمدی گلاب و اسانس می‌گیرند.
صادرات غیرنفتی یا ظاهراً غیرنفتی
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / چین / ایران / نفت / عراق / قیمت ارز / صادرات غیر نفتی
صادرات غیرنفتی یا ظاهراً غیرنفتی
تهران- ایرناپلاس- بررسی‌ها نشان می‌دهد صادرات غیرنفتی کشور هنوز بر محور نفت صورت می‌گیرد. طبق آمارها نزدیک به نیمی از درآمد ارزی حاصل از صادرات غیرنفتی کالایی در سال ۱۳۹۷، فقط از محل صدور ۱۵ قلم کالا تأمین شده است. یک سوم این اقلام زیرمجموعه محصولات معدنی هستند.
درآمد مازندران از گردشگران خارجی ۲۵ درصد افزایش یافت
۱۳۹۹/۰۲/۱۶
درآمد مازندران از گردشگران خارجی ۲۵ درصد افزایش یافت
ساری - ایرنا - رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مازندران گفت که سال گذشته این استان از محل ورود گردشکران خارجی ۱۶۰ میلیون دلار درآمد ارزی داشت که نسبت به سال ۹۷ رشد ۲۵ درصدی را نشان می‌دهد.
قیاس درآمد ارزی موسوی، خاتمی، هاشمی و احمدی نژاد با روحانی | مدیری که با فساد مقابله نکند یا بی‌عرضه است یا آلوده
۱۳۹۹/۰۱/۳۱
قیاس درآمد ارزی موسوی، خاتمی، هاشمی و احمدی نژاد با روحانی | مدیری که با فساد مقابله نکند یا بی‌عرضه است یا آلوده
 معاون اول رییس جمهوری گفت: در شرایطی که رسانه‌های بیگانه در تلاشند تا از طریق پمپاژ ناامیدی، مردم را مأیوس کنند، چه لزومی دارد که از طریق انتشار اخبار نادرست از گزارش دیوان محاسبات، به رسانه‌های ماهواره‌ای پاس گل بدهیم تا اصل نظام را زیر سؤال ببرند.
میوه دلار 4200 تومانی رسید! واکنش‌های دولتی به گزارش دیوان محاسبات درباره گم شدن 4 میلیارد و هشتصد میلیون دلار
۱۳۹۹/۰۱/۲۸
میوه دلار 4200 تومانی رسید! واکنش‌های دولتی به گزارش دیوان محاسبات درباره گم شدن 4 میلیارد و هشتصد میلیون دلار
می‌گویند پول هست اما کم است، تحریم‌ها از فروش نفت تا فولاد اثر گذاشته، یعنی بخش نفت و صنعت را با هم گرفتار کرده و درآمد ارزی کشور کاسته شده است.
بلاتکلیفی محض روی نیمکت تیم ملی والیبال
۱۳۹۹/۰۱/۲۵
بلاتکلیفی محض روی نیمکت تیم ملی والیبال
[شهروند] ایگور کولاکوویچ نتوانست به خاطر تعویق المپیک وارد چهارمین سال همکاری‌اش با تیم ملی ایران شود و داورزنی که خودش این مربی صرب را به ایران آورده بود، حالا باعث جدایی او شد؛ اتفاقی که رئیس فدراسیون والیبال دلیل اصلی آن را چهار برابر شدن قیمت ارز می‌داند! با لغو تمامی رویدادهای والیبال در سال 2020 به نظر می‌رسد تیم ملی تا سال آینده میلادی هیچ تورنمنتی را در پیش نداشته باشد و همین خیال فدراسیون را بابت نداشتن سرمربی در این روزها کمی راحت کرده است. البته همان‌طور که چند روز قبل خوش خبر، سرپرست تیم ملی، اشاره کرده بود مربیان طراز اول دنیا از همین حالا برنامه خود را برای سال آینده میلادی مشخص می‌کنند و اگر قرار به جذب مربی خارجی است، از همین الان باید برای عقد قرارداد …
انتقاد از وام ۱۲ درصدی کرونا ؛ این وام حکم جریمه را دارد
۱۳۹۹/۰۱/۲۰
انتقاد از وام ۱۲ درصدی کرونا ؛ این وام حکم جریمه را دارد
رئیس جامعه تورگردانان ایران گفت: ‌وام ۱۲ درصدی نه تنها به صنعت گردشگری ایران کمک نمی‌کند که حکم جریمه را برای آن دارد. با این وضعیت، گردشگری تا یک سال دیگر هم نمی‌تواند درآمد ارزی برای کشور تولید کند.
۱۳۹۹/۰۱/۲۰
مانع بزرگ توسعه فساد صدور مجوز
[شهروند] اقتصاد ایران گرفتار مشکلات ساختاری است و برخی از این مشکلات ساختاری قدمتی طولانی دارند. این گرفتاری‌های حل‌نشده درحال حاضر بحران‌ساز شده‌اند و نتیجه آن بر زندگی مردم سالیان‌سال تورم دورقمی است که معیشت افراد را زیرفشار قرار داده است.  این موضوعاتی است که علی سعدوندی، اقتصاددان در یک میزگرد زنده اینستاگرامی مطرح می‌کند و می‌گوید تا زمانی که این مشکلات ساختاری اقتصاد ایران حل نشود، باید بحران‌ها را تحمل کنیم. سعدوندی بودجه 99 را ملاک تحلیل خود از شاخص‌های اقتصاد کلان می‌گذارد و معتقد است که این بودجه نه فقط در ‌سال 99 و در شرایط درگیری اقتصاد کشور با کرونا کارایی لازم را ندارد بلکه سالیان‌سال است این مدل اشتباه بودجه‌ریزی …
شیوع کرونا منجر به ضرر و زیان هتل‌ها،‌ تورها و آژانس‌های گردشگری شد/ از درآمد ارزی وزارت میراث و گردشگری نمی‌توان چشم‌پوشی کرد
۱۳۹۹/۰۱/۱۶
شیوع کرونا منجر به ضرر و زیان هتل‌ها،‌ تورها و آژانس‌های گردشگری شد/ از درآمد ارزی وزارت میراث و گردشگری نمی‌توان چشم‌پوشی کرد
​معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه نباید اجازه دهیم بنگاه‌ها و فعالان اقتصادی دچار ورشکستگی شوند، گفت: یکی از اصلی‌ترین تبعات بر بخش گردشگری تحمیل شده و منجر به کاهش سفرها و در نتیجه ضرر و زیان هتل‌ها،‌ تورها و آژانس‌های گردشگری شده است.
شعله‌ور شدن آتش زیر خاکستر با ...
۱۳۹۹/۰۱/۱۰ / سیاست و حکومت در ایران 98 / برگزیده‌ها
شعله‌ور شدن آتش زیر خاکستر با ...
رسانه‌ها در اولین دقایق روز ۲۴ آبان بنا به اطلاعیه شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی ایران خبر دادند که بنزین سهمیه‌ای به ۱۵۰۰ تومان و آزاد به سه هزار تومان افزایش یافت. تا پیش از این قیمت بنزین هزار تومان بود. بنزین سهمیه‌ای شصت لیتر در ماه برای هر خودروی شخصی در نظر گرفته شده بود البته برای تاکسی‌ها، وانت‌ها و موتورها هم سهمیه اختصاص یافته بود. قرار بود دولت از محل درآمد افزایش قیمت بنزین، سی هزار میلیارد تومان در سال به شصت میلیون نفر یارانه بدهد و بنزینی که صرفه‌جویی می شود را صادر کند تا درآمد ارزی بدست آورد.
درهای بسته بر روی صادرات
۱۳۹۸/۱۲/۲۶ / ارز / درآمد / صادرات غیرنفتی / قیمت نفت / نفت
درهای بسته بر روی صادرات
شرایط درآمد ارزی کشور حتی از ماه‌های پیش هم بغرنج‌تر شده است. کاهش شدید قیمت نفت عملا درآمد ناچیز نفتی را کمتر کرد تا لازم باشد تمامی ارز مورد نیاز صرفا از صادرات غیرنفتی به دست آید.
کرونا و درآمد ارزی حاصل از صادرات بنزین
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ / انرژی / ایران / بنزین / درآمد / ویروس
کرونا و درآمد ارزی حاصل از صادرات بنزین
شیوع ویروس کرونا در ایران و ترس از سرایت آن‌که خیابان‌ها، بازارها و دیگر تجمعات مردمی را خلوت کرده است، پیامی برای حوزه انرژی دارد؛ اینکه تردد کمتر به معنی کاهش بیشتر مصرف سوخت است.
۱۳۹۸/۱۲/۱۵ / بودجه 99 / درآمد نفت
درآمد نفتی ایران در سال ۹۹ چقدر است؟
صادرات نفت برای ایران همواره یکی از مهمترین راه ها برای کسب درآمد ارزی به شمار می رفته است. بر این اساس رقم پیش بینی شده برای درآمدهای نفتی از محل صادرات در بودجه مورد توجه است.
۱۳۹۸/۱۲/۱۴
علت بالا و پایین شدن قیمت خودرو
به اعتقاد یک کارشناس صنعت خودرو، همیشه قیمت خودرو در بازار تحت تاثیر قیمت ارز مسیر خود را طی می‌کند. در مسیر قیمت‌های خودرو پارادوکس کاهش قدرت خرید مردم و سابقه افزایش قیمت خودرو، با توجه به شواهد درآمدهای ارزی وجود دارد.به گزارش ایسنا، بهرام شهریاری درباره نوسانات اخیر قیمت‌ها در بازار خوردو و آینده آن در شرایطی که در روزهای پایانی سال هستیم و طبق روال هر ساله در این روزها، شاهد تقاضا و به دنبال آن رشد قیمت خودرو بودیم، اظهار کرد: تا زمانی که عوامل این بالا و پایین شدن قیمت‌ها در بازار به طور کارشناسی شده مورد بحث و بررسی قرار نگیرد، نمی‌توان برای پیش‌بینی آینده آن به جواب رسید.این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: بالا رفتن قیمت‌ها در چند هفته گذشته به دلیل خروج ایران از بحث FATF و شوک ارزی بود …
درآمدهای ارزی گازی: لزوم مدیریت تقاضای گاز
۱۳۹۸/۱۲/۱۳ / تقاضای گاز / درآمد ارزی / درآمدهای گازی / سهم صادرات گاز از درآمد ارزی / محصولات پتروشیمی
درآمدهای ارزی گازی: لزوم مدیریت تقاضای گاز
به گزارش الف در این میان نگاه اغلب کارشناسان اقتصادی به درآمدهای ارزی ناشی از فروش نفت است که با تحریم‌های مالی وضع شده به شدت کاسته شده است. اما گاز و صنایع پتروشیمی -که عمدتا وابسته به تولید گاز هستند- کماکان صادرات خود را حفظ کرده و درآمد ارزی مناسبی برای کشور به دنبال دارند. 
۱۳۹۸/۱۲/۰۴
اقتصاد کشور باید دانش‌بنیان شود
معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: ایران به عنوان کشوری که منابع طبیعی و نفت دارد معروف شده است، واقعیت این است که شاید سرآمدترین سرمایه ایران جوانان هستند.به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری در بیست و هشتمین مراسم تجلیل از دانشجویان نمونه با تبریک به دانشجویان و اساتید دانشگاهی برای موفقیت در عرصه علم و دانش اظهار کرد: امروز برای ما روز ویژه‌ای است. مسائل متعددی است که باید درباره‌ آن صحبت کرد، از FATF و کرونا تا انتخابات، اما به علت کمبود وقت نمی‌شود به همه آن پرداخت.وی ادامه داد: در شرایط فعلی اقتصادی که شرایط پیچیده، دشوار و سختی است و شما حتما اطلاع دارید و من هم تلاش کردم همواره آن را ترسیم کنم که شرایط پیچیده یعنی چی؟ با تحریم آمریکا رو‫به‫رو هستیم که هدفشان این بوده که اقتصاد کشور را از هم بپاشانند، …
۱۳۹۸/۱۱/۱۹
درآمد ۶ میلیارد دلاری ثمره پای کار آمدن بخش داخلی/ معطل خارجی‌ها نمی‌مانیم
وزیر نفت گفت: در نتیجه امضای قرارداد طرح بهبود بازیافت، افزایش تولید و بهره برداری از میادین نفتی پارسی و پرنج، ۶ میلیارد دلار درآمد ارزی برای کشور ایجاد خواهد شد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۷
صادرات خدمات مهندسی ایران در قله‌ افتخار دنیا با ظرفیت ۷۰۰هزار شغل و درآمد ارزی ۳۵ میلیارد دلاری
مدیرعامل شرکت مهاب قدس گفت: طی ۱۰ سال گذشته ظرفیت خدمات مهندسی در ایران ۱۰ برابر شده است. اگر دولت در این زمینه حمایت کند می توانیم بیش از ۳۰ میلیارد دلار برای کشور درآمد ارزی داشته باشیم که حاصل آن اشتغال ۷۰۰ هزار نفری مهندسان جوان و نخبه کشور است.
۱۳۹۸/۱۱/۱۷ / خدمات فنی و مهندسی / صادرات خدمات فنی و مهندسی / اشتغال‌زایی
خدمات فنی مهندسی ظرفیت ارزآوری ۳۰ میلیارد دلاری دارد
یک فعال اقتصادی گفت: با حمایت از صادرات خدمات مهندسی، می توان به ظرفیت ایجاد ۷۰۰ هزار شغل و درآمد ارزی ۳۵ میلیارد دلار رسید.
۱۳۹۸/۱۱/۱۶
کولبری، مولود فقر و نابرابری است
قانون اساسی یک میثاق دوجانبه بین مردم و حاکمیت است و انتظار می‌رود برقراری این میثاق، دوطرفه باشد تا مردم هم به ارزش‌های حاکم وفاداری و تعلق خاطر داشته باشند. کولبری جلوه‌ای از فقر شدید و البته ناشی از عدم پایبندی دولت به تعهدات قانون اساسی در قبال مردم است. بارها در قانون اساسی بر وظیفه دولت نسبت به ایجاد شغل به عنوان یک حق همگانی برای تمام آحاد جامعه تاکید شده و قانون اساسی، دولت را به نمایندگی از حاکمیت موظف کرده که نیازهای اساسی زندگی، مسکن، خدمات سلامت، آموزش و شغل برای آحاد جامعه فراهم کند. بعد از جنگ تحمیلی، شاهد نوعی تغییر ایدئولوژی در کشور بودیم که به دنبال این تغییر، تمام تعهدات دولت نسبت به مردم به ‌شدت تضعیف و سست و بعضا نادیده گرفته شد تا امروز که محصول نادیده …
۱۳۹۸/۱۱/۱۵
تحلیل روندهای ارزشی و مقداری
وابستگی اقتصاد ایران به درآمد نفت و فرآورده‌های نفتی یکی از مشکلات اساسی است که همواره در برنامه‌های توسعه کشور برای رهایی از آن، سیاست‌ها و راهکارهای مختلفی در نظر گرفته شده است که توسعه صادرات غیرنفتی یکی از این موارد است. صادرات، انتقال کالا و خدمات از داخل کشور به خارج از مرزهای یک کشور اطلاق می‌شود. در واقع کشورهای مقصد صادراتی، بازار فروش محصولات تولیدات داخلی هستند. در ادبیات توسعه یکی از راهکارهای رشد و توسعه اقتصادی کشورها توجه به توسعه کمی و کیفی صادرات است. تقویت بخش صادرات کالاها و خدمات نه‌تنها با فراهم‌کردن بازار فروش برای تولیدات داخلی موجب رونق تولید می‌شود، بلکه دریافتی‌های ارزی ناشی از صدور این محصولات، درآمد ارزی را برای کشور به همراه دارد. در کنار آن، ایجاد فرصت‌های شغلی و …
۱۳۹۸/۱۱/۱۵
شارژ مالیاتی سفرهای 99
چند روز قبل ماده‌ای از یک لایحه در مجلس به تصویب رسید که طی آن مراکز اقامتی دارای مجوز که شامل مهمانپذیرها، هتل آپارتمان‌ها و... می‌شوند و همچنین هتل‌های حداکثر سه ستاره از پرداخت مالیات 9 درصدی (مالیات ارزش افزوده ) معاف شدند. این تصمیم براساس یک مصوبه از لایحه مالیات ارزش افزوده در صحن علنی مجلس تایید و نهایی شده است که در صورت تایید شورای نگهبان در بازار گردشگری سال 99 اجرایی خواهد شد. در واقع بازار گردشگری از این محل می‌تواند به «رونق نسبی» دست یابد. علاوه‌بر آن طبق ماده ۱۳ لایحه مالیات ارزش‌افزوده، صادرات کالا و خدمات به خارج کشور از طریق مبادی خروجی رسمی، مشمول مالیات ارزش‌افزوده نمی‌شوند، ضمن اینکه طبق بند 5 تصویب‌نامه مورخ ۱۵ مرداد ۱۳۸۴ شورای‌عالی توسعه صادرات غیرنفتی، درآمد ارزی ناشی …
۱۳۹۸/۱۱/۱۲
قاتل توریسم در 8 کشور
امنیت یکی از عوامل تاثیرگذار در توسعه و ترویج گردشگری یک کشور یا منطقه است که اولین و اساسی‌ترین نیاز یک گردشگر محسوب می‌شود. آشوب‌ها و منازعات سیاسی و عدم رعایت قوانین در نقاط مختلف جهان منجر به کاهش میزان ورود گردشگر می‌شود. با گسترش دامنه اطلاعاتی سفر، گردشگری بین‌المللی و سفر به نقاط مختلف جهان افزایش یافته است. صنعت گردشگری یکی از مهم‌ترین منابع کسب درآمد ارزی و ایجاد اشتغال در بسیاری از کشورها است. اگرچه کشورهای جهان برای جذب گردشگر به کشور خود اقدامات گسترده‌ای انجام می‌دهند اما گردشگران اولویت اول سفر خود را امنیت جان و مال خود قرار داده و از سفر به کشورهای درگیر جنگ یا تنش‌های داخلی خودداری می‌کنند. ثبات سیاسی و حاکمیت قانون با تعداد ورود گردشگران رابطه مستقیم دارد. در کشورهایی که مناقشات …
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
33٪ کاهش صادرات برنج هندی به ایران
صادرات برنج باسماتی هند به ایران، در هشت‌ماهه ابتدایی امسال به ۶۰۰‌هزار تن رسید که نسبت به ۹۰۰‌هزار تن ‌سال گذشته ۳۳‌درصد کاهش داشته است. به گزارش  رویترز، بی‌میلی تاجران هندی برای صادرات برنج باسماتی به ایران باعث کاهش شدید صادرات بزرگ‌ترین تامین‌کننده غلات دنیا شده است؛ زیرا تحریم‌های آمریکا مانع پرداخت پول برنج توسط ایران شده است. غلات بزرگ‌ترین منبع درآمد ارزی هند در کشاورزی است.  هند در ‌سال مالی گذشته، 7.75‌میلیارد دلار از این صادرات درآمد داشت. حالا با توجه به بدهی 20‌میلیارد روپیه‌ای (281.41دلار) ایران به هند به خاطر تأثیر تحریم‌های آمریکا بر توانایی ایران در پرداخت پول کالاهای وارداتی، انتظار نمی‌رود …
۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / درآمد ارزی
راهکاری برای افزایش درآمدهای ارزی
یک کارشناس اقتصادی کشور گفت که تمرکز بر بخش کشاورزی و صادرات محصولات آن می‌تواند مشکلات ناشی از تحریم را حل کند. باید کشاورزی را بهره‌ور کرد تا بتوان از مزایای آن استفاده کرد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / صادرات / صنعت و معدن / وزارت صنعت معدن و تجارت / درآمد ارزی / ارزش افزوده / سازمان مدیریت صنعتی / اشتغال زایی
۱۰۰ شرکت برتر کشور معرفی و تقدیر شدند
تهران- ایرنا- ۱۰۰ شرکت برتر کشور امروز (یکشنبه) در جریان بیست و دومین همایش شرکت‌های برتر ایران، برپایه شاخص اصلی میزان فروش شرکت‌ها و ۳۲ شاخص دیگر معرفی و تقدیر شدند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / گردشگری / درآمد ارزی / ژاپن
ژاپن از محل گردشگری بیش از ۴۳ میلیارد دلار درآمد کسب کرد
پکن- ایرنا- سازمان گردشگری ژاپن می گوید گردشگران خارجی در سال گذشته میلادی (۲۰۱۹) حدود چهار تریلیون و ۸۰۰ میلیارد ین برابر با ۴۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار برای خرید، محل اقامت و سایر موارد در ژاپن هزینه کرده اند که یک رکورد جدید محسوب می شود.
۱۳۹۸/۱۰/۲۷ / درآمد ارزی / چین / رشد اقتصادی / پیری جمعیت
رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۱۹ میلادی ۶.۱ اعلام شد
پکن- ایرنا- داده های منتشره شده اداره ملی آمار چین نشان می دهد رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی ۶.۱ درصد بوده است رقمی که در محدوده ۶ تا ۶.۵ درصد رشد پیش بینی شده قرار دارد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۷
توسعه "صنعت گردشگری" به‌تنهایی می‌تواند فشار تحریم‌ها را بشکند
مگر نه این است که صنعت گردشگری در بیش از ۱۵۰ کشور، یکی از ۵ منبع اصلی درآمد ارزی است و در بیش از ۸۰ کشور، رتبه­ اول را به ‌خود اختصاص داده‌ است؛ باید به همان اندازه که برای رفع تحریم‌ها و مقابله با آن تلاش شد، برای رونق صنعت گردشگری هم تلاش می‌شد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۳
صدور گواهینامه شغلی در کدام کشورها امکانپذیر است؟
یکی از دغدغه‌های نیروهای کار ایرانی شاغل در خارج پس از بازگشت به کشور، حفظ سوابق بیمه‌ای و برخورداری از مزایای بازنشستگی است. بسیاری از کارشناسان با توجه به اشتغالزایی و درآمد ارزی حاصل از اعزام نیروهای کار به خارج، بر لزوم حمایت از نیروهای کار شاغل در کشورهای دیگر و بهره‌مندی آنها از خدمات بیمه‌ای و مزایای بازنشستگی تاکید دارند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / پتروشیمی / درآمد / صادرات غیرنفتی / سیاست / مشوق های صادراتی
ایجاد و توسعه زیرساخت‌های صادرات غیرنفتی، مقدم بر مشوق‌های صادراتی
دبیرسندیکای تولیدکنندگان لوله وپروفیل فولادی گفت: صادرات غیرنفتی با رویکرد پرهیز از خام فروشی، باید مهمترین استراتژی کشور در فضای کنونی تحریم‌های بین‌المللی باشد. اهمیت این نوع از صادرات دیگر برهیچ کس پوشیده نیست؛ زیرا با ارزش افزوده بالایی صورت گرفته و بیشترین درآمد ارزی را نصیب کشور می کند. این یک نکته بسیار مهم است که متاسفانه در اتخاذ سیاست‌های صادراتی از سوی متولیان، دچار فراموشی و غفلت شده است. بنابراین تنها مفردرآمدزایی ارزی کشور، صادرات محصولات نهایی درانتهای زنجیرههای صنعتی، همچون صنایع فولاد، پتروشیمی، نفت و ... است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •