سه شنبه, ۲۹ مهر, ۱۳۹۹ / 20 October, 2020
درآمد کارگران
۱۳۹۹/۰۷/۱۳
بیش از یک میلیارد شغل از بین می‌رود
گروه اجتماعی| با گذشت بیش از 270 روز از شیوع ویروس کرونا در جهان، بیکاری گسترده و افزایش مشکلات اقتصادی مردم به دلیل از دست دادن درآمد، به بزرگ‌ترین نگرانی نهادهای بین‌المللی و دولت‌ها تبدیل شده است.  به گزارش سازمان بین‌المللی کار ILO ظرف سه ماهه دوم 2020 (آوریل، مه و ژوئن) ۴۹۵ میلیون شغل از دست رفته و این نهاد بین‌المللی برآورد کرده که در 9 ماه باقیمانده از سال جاری میلادی، بیش از یک میلیارد شغل (345 میلیون شغل در سه ماهه سوم و 245 میلیون شغل در سه ماهه چهارم) از بین خواهد رفت و حالا از دست دادن درآمد شاغلان که ناامنی غذایی، تنزل شدید کیفیت زندگی، گسترش فقر، افزایش جرایم خرد و تهدید امنیت خانوارها از تبعات این اتفاق است، به نگرانی مشترک دولت‌ها و نهادهای …
خط فقر ۱۰ میلیون تومان شد
۱۳۹۹/۰۷/۰۴ / خط فقر / درآمد کارگران / کرونا
خط فقر ۱۰ میلیون تومان شد
تعریف سازمان‌های جهانی خط فقر را حداقل درآمدی میداند که یک نفر بتواند در یک کشور زندگی نماید باتوجه به برآورد حدود ۱۰ میلیون تومانی خط فقر کشورمان برای یک خانواده ۴ نفره و دریافت خوشبینانه حقوق ماهیانه سه میلیون تومان به راحتی میتوان اثبات نمود که کارگران (بیش از نیمی از جمعیت کشورمان) در فقر مطلق بسر میبرند.
کرونا بیش از پیش‌بینی‌ها به مشاغل آسیب زده است
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
کرونا بیش از پیش‌بینی‌ها به مشاغل آسیب زده است
سازمان ملل روز چهارشنبه با اشاره به صدها میلیون شغل از دست رفته و کاهش شدید درآمد کارگران، اعلام کرد شیوع ویروس کرونا بیش از آنچه که بیم آن وجود داشت، به مشاغل آسیب زده است.
جبران خسارت کرونا با خانه‌نشین کردن نیروی کار/ کاهش درآمد کارگران به رغم افزایش هزینه‎ها
۱۳۹۹/۰۵/۲۰ / اشتغال / بیکاری / کرونا / حق بیمه / اشتغال ناقص / اشتغال ناقص اجباری / خسارت کرونا به کسب و کارها / آسیب کرونا به مشاغل / آسیب کرونا به کسب و کارها / آسیب کرونا به بازار کار
جبران خسارت کرونا با خانه‌نشین کردن نیروی کار/ کاهش درآمد کارگران به رغم افزایش هزینه‎ها
ایلنا: در شرایطی که دستمزد اشتغال کامل نیز جوابگوی مخارج کارگران نیست، بعد از پشت سر گذاشتن محدودیت‎های ناشی از کرونا، برخی کارفرمایان از کارکنان خود می‎خواهند به…
زندگی سخت این روزهای کارگران/ کرونا درآمد کارگران را کاهش و هزینه ها را افزایش داد
۱۳۹۹/۰۵/۰۱ / اخبار کارگران
زندگی سخت این روزهای کارگران/ کرونا درآمد کارگران را کاهش و هزینه ها را افزایش داد
رئیس کمیته دستمزد شوراهای اسلامی کار با گلایه از مسئولان که نسبت به تصویب حق مسکن کارگران تعلل می کنند گفت: کارگران با حذف اضافه کارها درآمد خودرا ازدست داده اند و ماهیانه حداقل یک میلیون و ۶۰۰هزار تومان باید هزینه بهداشتی مقابله با کرونا کنند.
۱۳۹۹/۰۴/۲۱
دیپورت از ساختمان‌های نیمه‌کاره
[لیلا مهداد] این سوی مرز، چندهزار مَرد بیکار برگشته‌اند و دلتنگی برای بوی سیمان و گچ در دل مردان مریوان، سردشت و... خانه کرده. دیگر از داربست‌های داغ و پله‌های نیمه‌کاره که طبقات نیمه‌تمام ساختمان‌های بلندبالای سلیمانیه، اربیل،کرکوک و .. را به هم وصل می‌کردند، خبری نیست. این سوی مرز، مردها مانده‌اند و جیب‌های خالی. راه چاره پیچ‌وخم‌های «تپه» است. پاتوق دیگر میدان «سلیمانیه»، «اربیل»، «دهوک» و «بغداد» نیست. همه شب‌ها در «تپه» جمع می‌شوند برای چشم‌انتظاری کول‌هایی که پایین کوه روی زمین پهن شده‌اند. قصه کارگران ساختمانیِ مسافر عراق به چندسال اخیر …
بیش از ۶۰ درصد کارگران اجاره نشین هستند/ دولت به فکر کارگران نیست
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / وزارت کار / اخبار کارگران
بیش از ۶۰ درصد کارگران اجاره نشین هستند/ دولت به فکر کارگران نیست
رئیس اتحادیه کارگران قراردادی با اشاره به پیشی گرفتن هزینه ها از درآمد کارگران گفت: در جنوبی ترین نقطه تهران نیز حقوق کفاف اجاره بها را نمی دهد. دولت باید یک فکر اساسی برای مشکلات معیشتی و هزینه های کارگران کند.
بازار اجاره مسکن: با این پول‌ها به کسی خانه نمی‌دهند!
۱۳۹۹/۰۴/۰۵
بازار اجاره مسکن: با این پول‌ها به کسی خانه نمی‌دهند!
با افزایش آمار اجاره نشینی و بالا رفتن اجاره‌ها، امسال مردم شرایط سختی برای زندگی کردن دارند و در این دوران کرونایی، تهیه خانه‌ای برای سکونت برای افراد مثل یک رویا شده است. وضعیت زندگی مردم و هزینه های آنها در این وضعیت اقتصادی به گونه ای است که هرچقدر پول داشته باشی باز هم برای یافتن خانه مناسب کم است. دیدارنیوز در این گزارش به بررسی وضعیت اجاره خانه‌ها، وضعیت درآمد کارگران و نسبت آن به اجاره و بالا رفتن نرخ مسکن پرداخته است.
دستمزد کارگران یک سوم هزینه‌های آنها را پوشش می‌دهد/ کارگر بعد از کار هم باید کار کنند
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / حداقل دستمزد / خط فقر / دستمزد کارگران / حداقل حقوق / مشاغل کاذب / قدرت خرید کارگران / درآمد خانوار‌ها / سبد معاش / شکاف درآمد و هزینه / شغل دوم
دستمزد کارگران یک سوم هزینه‌های آنها را پوشش می‌دهد/ کارگر بعد از کار هم باید کار کنند
عضو هیات مدیره کانون عالی شورای اسلامی کار گفت: دستمزد کارگران تامین کننده هزینه‌های آنها نیست و اکثر آنها برای اینکه دخل و خرج‌شان جور دربیاید مجبور به انجام کار‌های متفرقه و اغلب کاذب هستند.
کاهش سطح درآمد کارگران، سمت تقاضا را متاثر کرد/ لزوم تحریک تقاضای داخلی و خارجی برای گذار از رکود اقتصادی
۱۳۹۹/۰۲/۱۱
کاهش سطح درآمد کارگران، سمت تقاضا را متاثر کرد/ لزوم تحریک تقاضای داخلی و خارجی برای گذار از رکود اقتصادی
نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت‌: برای تحریک تقاضای داخلی می‌توان از روش‌های مختلف از جمله اعطای بسته‌های کمکی‌ به اقشار آسیب‌پذیر و مردم استفاده کرد تا قدرت خرید داشته و از این طریق تقاضا در بازار ایجاد شود. در حوزه صادرات غیرنفتی نیز با اعطای تسهیلاتی خاص سازوکاری را در نظر داشته باشیم تا تقاضا برای محصولات و خدمات ایرانی ایجاد کنیم.
مخالفت دولت با افزایش بیش از ۲۱ درصد حداقل مزد کارگران
۱۳۹۹/۰۱/۲۴ / کارگران / تورم / دولت / مرکز آمار ایران / شورای عالی کار
مخالفت دولت با افزایش بیش از ۲۱ درصد حداقل مزد کارگران
عضو شورای عالی کار گفت: نمایندگان دولت در شورای عالی کار به خاطر اثر بر تورم انتظاری، مخالف افزایش بیش از ۲۱ درصدی حداقل مزد بودند، گرچه اکنون مجموع درآمد کارگران ۳۷ درصد رشد کرده است.
چطور باید زندگی کرد؟/ افزایش 21 درصدی درآمد کارگران چه بار هزینه‌ای را از آنان کم می‌کند؟
۱۳۹۹/۰۱/۲۴
چطور باید زندگی کرد؟/ افزایش 21 درصدی درآمد کارگران چه بار هزینه‌ای را از آنان کم می‌کند؟
کمیته دستمزد شورای عالی کار در آخرین روزهای سال 98 هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران را 4 میلیون و ۹۴۰ هزار تومان اعلام کرد. در ایران حداقل 15 میلیون کارگر وجود دارد که حقوق‌شان بر مبنای تورم سالانه و سبد مصرفی خانوار تعیین می‌شود
 جدول مقایسه دستمزد و درآمد کارگران در ۵ سال اخیر | دستمزدها چقدر افزایش یافت؟
۱۳۹۹/۰۱/۲۳
 جدول مقایسه دستمزد و درآمد کارگران در ۵ سال اخیر | دستمزدها چقدر افزایش یافت؟
یک کارگر بدون فرزند با حداقل یک سال سابقه کار در سال جاری نباید کمتر از ۲ میلیون و ۵۱۰ هزار تومان دریافتی داشته باشد.
درآمد کارگران در سال ۹۹
۱۳۹۹/۰۱/۲۳
درآمد کارگران در سال ۹۹
مزد مبنای کارگران در سال ۹۹ با ۲۱ درصد افزایش نسبت به سال قبل تعیین شد. اما افزایش درآمد کارگران در مزایای رفاهی و انگیزشی مانند بن کارگری، حق سنوات و حق اولاد نیز دیده شده است. از این رو، یک کارگر…
۱۳۹۸/۱۱/۰۹ / کارگر / حقوق و دستمزد / شورای عالی کار
بررسی مزد منطقه ای در سال ۹۹ / هزینه ها از درآمد کارگران پیشی گرفت
تسنیم نوشت: نماینده مجمع عالی کارگران در شورای عالی کار با بیان اینکه هزینه های کارگران بیشتر از درآمد آنها است گفت: سبد معیشت سال گذشته ۳ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان محاسبه شد اما حقوق کارگران با حق مسکن و خواربار کمتر از نیمی از آن است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۹
تهران کارگران را پس زد / درآمد کارگران برای ادامه زندگی آنها در پایتخت ‏کفاف نمی‌دهد
هزینه مسکن کارگران ‏در قیاس با دیگر هزینه‌های آنها به‌خوبی نشان می‌دهد که درآمد کارگران برای ادامه زندگی آنها در پایتخت ‏کفاف نمی‌دهد و بسیاری‌ از آنها برای زندگی به حاشیه تهران رفته یا به شهرهای دیگر مهاجرت کرده‌اند. ‏
۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / کارگر / مسکن / وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی / تعاونی
حل مشکل مسکن کارگران با کمک دولت و تعاونی
تهران – ایرنا - نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: با توجه به وضعیت درآمد کارگران باید بر این مسایل تاکید کنیم که کارگران به جز دو قالب تعاونی و کمک دولت امکان تهیه مسکن ندارند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۶
درآمدی که کفاف زندگی کارگران را نمی‌دهد/ افت ۵۰درصدی قدرت خرید کارگران در سال ۹۸
رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور با اشاره به اینکه قدرت خرید کارگران ۵۰درصد کاهش یافته است گفت: درآمد کارگران کفاف زندگی را نمی‌دهد، آنها با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته‌اند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۰
چرخ زندگی نمی‌چرخد!
کیمیا نجفیبا هر حساب و کتابی، دخل و خرج‌شان با هم جور در‏نمی‌آید. یک روز بر سر هزینه اجاره خانه لنگ می‌مانند و روز بعد تامین کالاهای اساسی آه از نهادشان بلند می‌کند. این یک دید کلی به معیشت کارگران در شرایط حال حاضر است، شرایطی که سعی دارند صورت خود را با سیلی سرخ نگه دارند، ولی علی‌رغم حفظ ظاهرها، بسیاری از صاحب‌نظران مسئله نچرخیدن چرخ زندگی کارگران را مطرح می‌کنند و معتقدند مشکلات معیشتی این قشر مسئله تازه‌ای نیست و از گذشته مورد بحث و بررسی بوده، اما تا کنون به نتیجه‌ای نرسیده است.وقتی از حقوق ماهانه 2 میلیون تومان صحبت می‌شود و در مقابل قیمت کالاهای مختلف را از نظر می‌گذرانیم در‏می‌یابیم که هماهنگ کردن درآمد و هزینه برای فردی که در بهترین حالت ماهانه 2 میلیون حقوق دریافت می‌کند، بسیار دشوار …
۱۳۹۸/۰۹/۰۹
اراده جدی برای حل مشکلات کارگران وجود ندارد
بازرس هیئت مدیره مجمع عالی نمایندگان کارگران با اشاره به اینکه اراده جدی برای حل مشکل کارگران وجود ندارد گفت: بیش از ۷۵درصد درآمد کارگران به مسکن، درمان و خوراک می‌گذرد و همین مسئله باعث کاهش ۵۰درصدی قدرت خرید کارگران شده است.
۱۳۹۸/۰۹/۰۹
عقب ماندگی ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار تومانی درآمد کارگران از هزینه‌ها
حقوق کارگران برای سال جاری در بهترین حالت ۲میلیون تومان است، اما بانک مرکزی متوسط هزینه هر خانوار ایرانی را ۴میلیون و ۳۵۰ هزار تومان تعیین کرده است که فاصله درآمد و هزینه ها حداقل حقوق ۲میلیون و ۳۵۰هزار تومان است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۵
آیفون ۱۰ | با چند روز کار کردن می‌توان یک آیفون ۱۰ خرید؟
شفقنا اقتصادی_ به تازگی اطلاعات مربوط به حقوق و روزهای کاری افراد شاغل در شهرها و کشورهای مختلف گردآوری شده تا مشخص شود با صرف درآمد حاصل از چند روز کاری می‌توانند یک دستگاه گوشی آیفون ۱۰ خریداری کنند. ایسنا نوشت:  بر اساس گزارش‌های منتشر شده از میزان درآمد کارگران و کارمندان در کشورهای مختلف […]
۱۳۹۸/۰۴/۱۳
نابرابری درآمد کارگران همچنان در جهان فراگیر است
تهران - ایرنا - سازمان بین المللی کار اعلام کرد: حدود ۲۰ درصد از کارگران جهان که ۶۵۰ میلیون نفر را شامل می شود، در گروه کم درآمدترین کارگران به شمار می آید؛ این گروه کمتر از یک درصد از درآمد کل کارگران جهان را به خود اختصاص می دهند.
۱۳۹۸/۰۳/۰۴
تحریم‌ها با معیشتِ مزدبگیران چه کردند؟ / حق اضافه‌کاریِ کارگران در کام کاهش سطح تولید
تحریم باعث کاهش تولید می‌شود و زمانی که کارخانه‌ها زیر ظرفیت تولید کار کنند، حتی اگر تعدیل نیرویی هم اتفاق نیفتد، اضافه‌کاری‌ها لغو شده و درآمد کارگران کاهش می‌یابد. این در شرایطی‌ست که عمیق شدن شکاف میان درآمد و هزینه، کارگران را به شدت نیازمند اضافه‌کاری کرده است.
۱۳۹۸/۰۲/۰۸
نگاهی به هزینه و درآمد کارگران در سال ۹۷/ کاهش ۷۳ درصدی برخورداری از تسهیلات رفاهی
بررسی ها نشان می‌دهد قبل از سال ۹۳ افزایش حداقل دستمزد از نرخ تورم کم‌تر بوده است، از ۹۳ تا ۹۶ افزایش حداقل دستمزد از نرخ تورم بیش‌تر بوده است اما در سال ۹۷ نرخ تورم از افزایش حداقل دستمزد پیشی گرفته است.
۱۳۹۸/۰۱/۱۱
فوتبال راهی برای کسب درآمد کارگران زن
فوتبال زنان در قرن اخیر فراز و نشیب‌های فراوانی داشته اما همانطور که آلیس نوریس اشاره می‌کند زنان فوتبالیست هرگز از تلاش دست نکشیدند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •