شنبه, ۲۹ شهریور, ۱۳۹۹ / 19 September, 2020
رانت اطلاعاتی
سهامداران خرد بازندگان اصلی ریزش اخیر/ بازار سرتاسر سبز یا قرمز بازاری بیمار است
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
سهامداران خرد بازندگان اصلی ریزش اخیر/ بازار سرتاسر سبز یا قرمز بازاری بیمار است
سهامداران خرد باعضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی در گفتگو با خبرنگار بورس تابناک گفت: سهامداران حقوقی و بزرگ با توجه به رانت اطلاعاتی و دانشی که دارند به هنگام وارد می شوند و به هنگام هم خارج می شوند و در نتیجه ضرر و زیانی را متحمل نخواهند شد. حتی آن قدر قدرت دارند که می توانند در برخی سهم ها صف فروش یا خرید ایجاد کنند.زندگان اصلی ریزش اخیر/ بازار سرتاسر سبز یا قرمز بازاری بیمار است
۱۳۹۹/۰۶/۱۲
مسیر مدیریت تعارض منافع در بازار سرمایه
نمایندگان بخش خصوصی در نشست بیست‌و‌چهارم کمیسیون «حمایت قضایی و مبارزه با فساد» اتاق بازرگانی تهران در حالی به مساله تعارض‌منافع و شفافیت در بازار سرمایه پرداختند که رئیس اداره پیشگیری و ارتقای سلامت بازار سرمایه نیز در این جلسه حضور داشت و از تصویب سندی برای پیشگیری از وقوع تخلف در بورس خبر داد. نمایندگان بخش خصوصی معتقدند با توجه به تعدد مسوولیت‌های برخی افراد، زمینه فساد و استفاده از رانت اطلاعاتی در بورس وجود دارد.
شفافیت یا رانت اطلاعاتی؟
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / شفافیت / وزارت راه و شهرسازی
شفافیت یا رانت اطلاعاتی؟
چندی پیش وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد به معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازی دستور داده ام تا اطلاعات و آمار قیمت های بازار مسکن را منتشر نکند، چند سال پیش هم رییس جمهور اعلام کرد که عدم ارائه واقعیت ها در آمار و اطلاعات خیانت ملی است. اینکه منظور رییس جمهور چه بوده و اینکه وزیر در پی چه هدفی است، موضوعی است که خود ایشان باید اعلام نظر دقیق کنند.
شکل گیری امضای طلایی در توزیع نهاده های دامی/از رانت اطلاعاتی تا ضریب پایین نفوذ اینترنت
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / محمد علی کمالی / رضا ترکاشوند / سامانه بازارگاه / اتحادیه سراسری مرغ داران میهن / وزارت جهاد کشاورزی / نهاده های دامی
شکل گیری امضای طلایی در توزیع نهاده های دامی/از رانت اطلاعاتی تا ضریب پایین نفوذ اینترنت
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران ضمن انتقاد از ایرادات سامانه بازارگاه گفت:علاوه بر مجوزهای طلایی در واردات،با امضای خاص در توزیع نیز مواجه هستیم که شرایط رابرای تولیدکنندگان دشوار می کند.
۱۳۹۹/۰۵/۲۷ / انقلاب اسلامی / ایران / حقوق / رهبر معظم انقلاب اسلامی / واشنگتن
خبر
رهبر انقلاب اسلامی به استفتایی درباره حکم رانت اطلاعاتی در بورس پاسخ فرمودند. به گزارش ایسنا،
۱۳۹۹/۰۵/۲۷
استفاده از اطلاعات اقتصادی که موجب تضییع حقوق دیگران شود جایز نیست
رهبر انقلاب اسلامی به استفتائی درباره حکم رانت اطلاعاتی در بورس پاسخ فرمودند.به گزارش ایسنا، کانال فقه و احکام رهبر معظم انقلاب اسلامی در شبکه‌ مجازی به‌ نشانی leader_ahkam@ جدیدترین استفتائات معظم‌ له را درباره رانت اطلاعاتی در بورس منتشر کرده است.سئوال: استفاده از رانت اطلاعاتی در بورس چه حکمی دارد؟جواب: استفاده از اطلاعات اقتصادی به صورت غیر قانونی یا به‌گونه‌ای که موجب تضییع حقوق دیگران شود، جایز نیست.
نامه قالیباف و رییسی به رهبری در انتقاد به نحوه فروش نفت در بورس/استفتاء جدید رهبر انقلاب درباره «رانت اطلاعاتی در بورس»
۱۳۹۹/۰۵/۲۶
نامه قالیباف و رییسی به رهبری در انتقاد به نحوه فروش نفت در بورس/استفتاء جدید رهبر انقلاب درباره «رانت اطلاعاتی در بورس»
ابوالفضل ابوترابی، نماینده نجف‌آباد از مخالفت روسای قوای مقننه و قضاییه با تصمیم دولت درباره فروش اوراق سلف نفتی در بورس خبرداد و گفت: روسای قوای مقننه و قضاییه در نامه‌ای به مقام معظم رهبری مخالفت خود اعلام کرده و تاکید داشتند که این کار دولت خلاف آن چیزی است که در جلسه سران قوا مطرح شده است.
استفتاء جدید از رهبر انقلاب درباره «رانت اطلاعاتی در بورس»: جایز نیست
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / استفتاء جدید رهبر انقلاب / حکم استفاده از رانت بورس / رانت بورسی
استفتاء جدید از رهبر انقلاب درباره «رانت اطلاعاتی در بورس»: جایز نیست
شفقنا- رهبر انقلاب اسلامی به استفتائی درباره حکم رانت اطلاعاتی در بورس پاسخ فرمودند. کانال فقه و احکام رهبر انقلاب اسلامی ایران در شبکه‌ مجازی به‌ نشانی leader_ahkam@ جدیدترین استفتائات را درباره رانت اطلاعاتی در بورس منتشر کرده است. سئوال: استفاده...
رانت‌هایی که مسیر سهم‌های بورس را تغییر می‌دهد؛ زمزمه‌ ایجاد اتحادیه سهامداران خرد
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / اتحادیه سهامداران خرد / بازار سرمایه / رانت اطلاعاتی / رانت در بازار سرمایه / رانت در بورس
رانت‌هایی که مسیر سهم‌های بورس را تغییر می‌دهد؛ زمزمه‌ ایجاد اتحادیه سهامداران خرد
با توجه به وجود برخی از رفتارهای خارج از منطق بازار سهام مانند رانت اطلاعاتی و رفتار نوسانگیرهای، حقوق سهامداران خرد مورد تضعیف قرار می‌گیرند اما وجود مکانی جهت رسیدگی به درخواست‌های سهامداران خرد در بازار بورس خالی است.
از رانت اطلاعاتی تا حمایت از حقوق مصرف‌کننده
۱۳۹۹/۰۴/۲۳
از رانت اطلاعاتی تا حمایت از حقوق مصرف‌کننده
بازار موبایل نیمه تیرماه امسال سکته کرد و دو روز عجیب را پشت سر گذاشت. مقدمات این سکته اما از روزها قبل فراهم شده بود؛ دست‌کم در هفته آخر خرداد ماه که تصمیماتی در کارگروه تلفن‌همراه و تجهیزات سیم‌کارت‌خور گرفته شد و سه روز بعد از آن کارگروه نظارت و تخصیص ارز، دستور اجرای آن تصمیمات را به بخش و نهادهای ذی‌ربط اعلام کرد تا در نهایت حکم عدم ثبت سفارش و در واقع واردات گوشی‌های موبایل با قیمت بالاتر از 300 یورو صادر شود. خبر اما دو هفته بعد و در روز شانزدهم تیر ماه اعلام شد و در همان روز با واکنش هیجانی بازار، بلافاصله قیمت‌های موبایل نجومی شدند.
۱۳۹۹/۰۴/۲۱
«بورس‌بازان» بهارستان
«کد بورسی دارید یا ندارید؟»؛ این پرسش «دنیای اقتصاد» از 13 نماینده مجلس است که اکثر آنان عضو کمیسیون اقتصادی هستند و قرار است در آینده نزدیک طرح «مالیات بر عایدی سرمایه» را در دستورکار خود قرار دهند. از 13 نماینده‌ای که مورد پرسش قرار گرفته‌اند 8 نماینده کدبورس ندارند که 6 نفر آنان عضو کمیسیون اقتصادی هستند. در این بین، 5 عضو کمیسیون اقتصادی کدبورسی دارند و برخی از آنان مانند مجتبی توانگر از فعالان قدیمی بازار سرمایه است که سابقه دو دهه فعالیت در این بازار را دارد. «شائبه استفاده از رانت اطلاعاتی» و «بی‌اعتمادی» از دلایلی است که برخی از نمایندگان برای علت فعالیت نکردن خود در بازار سرمایه اعلام کرده‌اند. برخی نیز گفته‌اند توان مالی برای سرمایه‌گذاری در بورس را نداشته‌اند.
پشت پرده ممنوعیت واردات موبایل ٣٠٠ یورویی
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / ممنوعیت واردات موبایل / واردات موبایل / گوشی موبایل
پشت پرده ممنوعیت واردات موبایل ٣٠٠ یورویی
رئیس اتحادیه موبایل فروشان: برخی واردکننده‌ها با استفاده از رانت اطلاعاتی برای گران‌تر فروختن موبایل‌های کمتر از ٣٠٠ ‏یورو اقدام به انتشار اطلاعیه اخیر کردند ‏
مشتریان بانک اطلاعاتی ویژه بورس چه کسانی هستند؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / بازار بورس / بازار سرمایه / بورس
مشتریان بانک اطلاعاتی ویژه بورس چه کسانی هستند؟
یک شاخصی که در سراسر دنیا مرسوم است، شاخص ارزش شناور بورس است. هرچقدر سهم ارزش آن در بورسی بالاتر باشد، نشان از شفافیت و عمیق‌تر بودن بازار سرمایه آن کشور دارد. در کشور ما ارزش سهام شناور آزاد میانگین در حدود ۱۰ درصد است. ۹۰ درصد بقیه معمولا سهمشان را نگه می‌دارند و در بزنگاه‌هایی که بانک اطلاعاتی‌شان به آن‌ها می‌گوید سهامشان را می‌فروشند یا می‌خرند. یعنی ۹۰ درصد از بورس ما سهام غیرشناور و در دست عده‌ای محدود است که مهم‌ترین خصیصه آن‌ها رانت اطلاعاتی است
۱۳۹۹/۰۱/۰۲
۴ سناتور آمریکایی به سوءاستفاده مالی از بحران کرونا متهم شدند
تحقیقات درباره چهار سناتور آمریکایی که با استفاده رانت اطلاعاتی پیش از آغاز بحران ویروس کرونا و سقوط بازارها اقدام به فروش سهام‌هایشان کردند، آغاز شده است.
رانت اطلاعاتی درباره کرونا ۱.۶ میلیون دلار به سناتور آمریکایی سود رساند
۱۳۹۹/۰۱/۰۲ / شیوع ویروس کرونا در آمریکا
رانت اطلاعاتی درباره کرونا ۱.۶ میلیون دلار به سناتور آمریکایی سود رساند
به گزارش فارس، یک سناتور ارشد آمریکایی که به دلیل آگاهی از آثار مخرب اقتصادی شیوع کرونا نزدیک به ۱.۶ میلیون دلار از سهامش را فروخته به شدت در آمریکا مورد انتقاد قرار گرفته است. 
نفع ۱.۶ میلیون دلاری سناتور آمریکایی بابت رانت اطلاعاتی درباره کرونا
۱۳۹۹/۰۱/۰۱
نفع ۱.۶ میلیون دلاری سناتور آمریکایی بابت رانت اطلاعاتی درباره کرونا
یک نماینده مجلس سنای آمریکا پس از دسترسی به اطلاعات محرمانه درباره شیوع ویروس کرونا نزدیک به ۱.۶ میلیون دلار از سهام خودش را فروخته است.
۱۳۹۸/۱۲/۲۶
رانت اطلاعاتی در پیش‌فروش خودرو
خانه ملت: عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی می‌گوید: با وجود در نظر گرفتن فرمول‌های ویژه فروش، مصرف‌کنندگان واقعی نمی‌توانند در طرح‌های پیش‌فروش خودرو ثبت‌نام کنند، زیرا برخی با استفاده از رانت و اطلاعاتِ به روز اقوام و بستگان خود را در این طرح‌ها ثبت نام می‌کنند. ولی ملکی درباره تاثیر طرح‌های پیش‌فروش بر قیمت خودرو، گفت: اگرچه طرح‌های پیش‌فروش خودرو می‌تواند به عنوان مُسکن و به صورت موقت از افزایش قیمت‌ها جلوگیری کند، اما درمان قطعی حل مشکلات این حوزه نیست. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است خودروسازان باید کنترل خود را بر نحوه اجرای طرح‌های پیش‌فروش خودرو افزایش دهند تا اتهامات وارد شده به این شرکت‌ها کاهش یابد. وی با بیان اینکه سوداگران از وضعیت بازار خودرو و تولید آنها …
۱۳۹۸/۱۱/۲۶ / مجلس شورای اسلامی / انتخابات 98 / علیرضا سلیمی
قانون نظارت بر رفتار نمایندگان ضعیف است/ دریافت کیف مشکل‌گشا، شاهراه‌ فساد در مجلس
عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس گفت: رانت اطلاعاتی و دریافت کیف مشکل‌گشا، شاهراه‌های فساد در مجلس دهم بوده است.
۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / اصل 44 قانون اساسی / مجلس شورای اسلامی / شایسته سالاری / قانون اساسی
شرکت‌های خصولتی کمر تولید داخلی را شکسته‌اند
رئیس سابق بسیج سازندگی کشور با بیان اینکه شرکت‌های خصولتی کمر تولید داخلی را شکسته‌اند، گفت: قرار بود در راستای تحقق اصل ۴۴ قانون اساسی و اداره بهتر و راندمان بیشتر، صنایع و کارخانه‌های بزرگ به بخش خصوصی واگذار شوند اما با شروع واگذاری‌ها، به دلیل عدم مدیریت صحیح، لابی‌های پشت پرده، استفاده از رانت اطلاعاتی و... این مهم آنگونه که در خور و سزاوار بود، انجام نشد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۵
پشت پرده افزایش قیمت خودرو‌های سنگین / رانت اطلاعاتی از یک دستورالعمل، کامیون‌های کارکرده خارجی را به گمرک غرب تهران رساند؟!
یک کامیوندار به خبرنگار ما گفت: مدتی قبل کامیونم رو فروختم به امید این که مدل جدیدتری بخرم، ولی هر روز بر قیمت کامیون‌ها اضافه میشه! در تمام دنیا هر چه از عمر و مدل کامیون میگذره قیمتش افت میکنه، ولی در ایران برعکسه! با صد میلیون تومان حتی نمیشه خاور مدل ۶۵ خرید. کامیونم رو ۶۰ میلیون فروختم. الان ۲۴۰ میلیون تومان قیمت می ذارند! هر روز ارزش پولم کم میشه و کاری نمی‌تونم انجام بدم...
۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / شمال تهران / مدارس لاکچری / مدارس غیر دولتی
شمال تهران چند مدرسه لاکچری دارد؟
وی درباره رانت اطلاعاتی برخی مسئولان و مقامات مدرسه دار و رقابت نابرابر آن‌ها با موسسان جوانتر گفت: طبق ماده ۸ قانون، هشت شرط تاسیس مدرسه داریم که اغلب مسئولان این شرایط دارند، اما در اینجا بحث رانت اطلاعاتی مطرح است و ممکن است فرد مسئول بتواند اقداماتی انجام دهد تا فردی که رانت ندارد، عقب بماند.
۱۳۹۸/۱۰/۰۶
صاحبان « امضاهای طلایی » مهمترین مانع تولید و تجارت هستند
هومن حاجی‌‌پور، معاون کسب‌و‌کار اتاق بازرگانی تهران و دبیر کنفدراسیون واردات ایران، در گفت‌وگو با «توسعه ایرانی»؛ صاحبان «امضاهای طلایی» را مهمترین مانع و چالش‌ بخش تولید و تجارت می‌داند که با ایجاد فرآیند طولانی و کند صدور مجوزها، عرصه را بر کارآفرینان تنگ کرده‌اند. وی همچنین معتقد است رانت اطلاعاتی و عدم گردش صحیح اطلاعات یکی از چالش‌های بزرگ در اقتصاد ایران است؛ زیرا اطلاعات مهم تنها در اختیار بخش خاکستری اقتصاد قرار ‌می‌گیرد تا با میل و اراده خود مسیر بازارها را تغییر دهند. حاجی‌‌پور خواسته جدی بخش خصوصی را شفاف کردن فضای اطلاعاتی و دسترسی آزاد به آن ‌می‌داند و تاکید دارد که فعال اقتصادی نباید حلقه آخر دریافت اطلاعات باشد، بلکه باید در تصمیم‌گیری‌ها و وضع مقررات جدید مورد مشورت قرار گیرد …
۱۳۹۸/۰۸/۱۴
شائبه رانت اطلاعاتی کرمان موتور از آزادسازی واردات خودرو در دی ماه ۹۷/ چند هزار خودرو بازهم در گمرک مانده است؟
هیچ شخص عاقلی در شرایطی که آینده مبهم است و مشخص نیست چه اتفاقی خواهد افتاد سرمایه گذاری نمی‌کند، ولی کرمان موتور این کار را انجام داد و این نشان می‌داد که گویا این شرکت از اطلاعاتی باخبر بوده که دیگران از آن خبر نداشتند! بعد هم در ۱۶ دی ماه ۱۳۹۷ دولت اجازه ترخیص خودرو‌های در گمرک مانده را برای چهار ماه صادر کرد و سپس هم که دو ماه دیگر این مهلت تمدید شد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۴
کشف قیمت روز پسته در بورس کالا/ اتحادیه خشکبار آماده همکاری با بورس است
عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران آغاز معاملات گواهی سپرده پسته در بورس کالا را راهکاری برای کشف قیمت روز پسته و به نفع همه دانست که این اتفاق از رقابت منفی تجار داخلی برای تعیین قیمت‌ها، رانت اطلاعاتی و مشکلات بازارهای سنتی می‌کاهد.
۱۳۹۸/۰۵/۲۷
تعطیلی پروژه‌های راهسازی ایران در نبود قیر/ کارخانجات تولید قیر گویا رانت اطلاعاتی دارند
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با انتقاد از دولت درباره نحوه تامین و توزیع قیر رایگان برای پروژه‌های راهسازی گفتند: در حالی که بسیاری از این پروژه‌ها تعطیل است اما قیر به کشورهای ترکیه و گرجستان صادر می‌شود ضمن اینکه شورای هماهنگی سران قوا هم مصوبه‌ای در مورد کاهش اعتبار قیر رایگان نداشته است.
۱۳۹۸/۰۵/۱۶
روحانی: قرار دادن رانت اطلاعاتی در اختیار یک گروه خاص، درست نیست
رئیس‌جمهور به مناسبت روز خبرنگار با بیان اینکه از بیان نواقص به دولت خوشحال می‌شویم، گفت: اهالی رسانه چشم، گوش و جان مردم هستند.
۱۳۹۸/۰۵/۱۴ / سورنا ستاری / اختتامییه رویداد ویتا / اطلاعات دسترسی
دسترس بودن اطلاعات گامی اساسی برای پیشگیری از ایجاد رانت است
تهران - ایرنا - معاون علمی و فناوری رییس جمهور، قفل بودن داده‌ها و اطلاعات سازمان‌ها را موجب فراهم شدن رانت اطلاعاتی دانست و گفت: باز بودن اطلاعات گام مهم و اساسی در راستای شفافیت و پیشگیری از ایجاد رانت است.
۱۳۹۸/۰۵/۱۳
مبارزه با رانت اطلاعاتی؛ موثرترین گام در مبارزه با مفاسد اقتصادی
رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا گفت: مبارزه با رانت اطلاعاتی یکی از اولین گام های موثر مبارزه با مفاسد و جرایم اقتصادی است.
۱۳۹۸/۰۴/۳۰
بهانه‌تراشی خصوصی‌سازی برای جلوگیری از واگذاری خودروسازها
سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس گفت: برخی با استفاده از رانت اطلاعاتی به دنبال خرید سهام دولت در خودروسازی‌ها هستند؛ بنابراین برای جلوگیری از این موضوع، واگذاری سهام دولت در "ایران خودرو" و "سایپا" باید در اتاق شیشه‌ای صورت گیرد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۶
طرح «اعاده اموال نامشروع» تصویب شود، ابتدا سراغ دانه‌درشت‌ها می‌رود
رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری گفت: طرح اعاده اموال نا‌مشروع مسئولان در‌صورت تصویب نهایی اول به سراغ دانه‌درشت‌ها می‌رود و به خاطر همین عده‌ای عصبانی هستند.امیر خجسته، رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری در گفت‌وگو با مهر در واکنش به انتقادات اعضای فراکسیون امید از طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان گفت: نمایندگان عدالت طلب مجلس با تدوین طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان به دنبال تسویه حساب سیاسی نیستند‌ زیرا اعاده اموال نامشروع شامل یک طیف سیاسی نیست و بررسی اموال مشکوک مسئولان از دو طیف سیاسی اصولگرا و اصلاح‌طلب و همه دولت‌ها را از ابتدا تا امروز دربر می‌گیرد.رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی با بیان اینکه کسانی نگران هستند که با اجرای این طرح منافع‌شان به خطر می‌افتد، …
۱۳۹۸/۰۴/۱۱ / فساد اقتصادی-مبارزه با مفاسد اقتصادی / رانت خواری / ارز / تولید / صادرات غیرنفتی
ارز ۴۲۰۰ تومانی چقدر از منابع طلای دولت را حراج کرد؟
معاون کسب‌وکار اتاق بازرگانی تهران و دبیر کنفدراسیون واردات ایران گفت: رانت اطلاعاتی یکی از چالش‌های بزرگ در اقتصاد ایران و تقویت‌کننده بخش خاکستری اقتصاد است.
۱۳۹۸/۰۴/۰۸
سوءاستفاده مدیران از رانت اطلاعاتی مسدود شود
نماینده مردم اراک گفت: با قانونی شدن اعاده اموال نامشروع مسئولان می‌‌توان سوءاستفاده مدیران را بررسی کرده و در صورت استفاده از رانت‌های اطلاعاتی از سوی این افراد و نزدیکانشان، آنرا تخلف به حساب آورده و برخورد قاطعانه انجام داد.
۱۳۹۸/۰۴/۰۵
پشت پرده افزایش ناگهانی واردات چای چه بود؟/ واردکنندگان رانت اطلاعاتی دارند
یک ماه پس از زمزمه‌های احتمال حذف ارز دولتی واردات چای، میزان واردات این کالا بیش از ۴۰ درصد افزایش یافته است.
۱۳۹۸/۰۳/۲۸
پشت‌پرده واردات ۲ماهه کره به اندازه ۱ سال/ واردکنندگان چگونه از حذف ارز ۴۲۰۰ خبر داشتند؟
آمار گمرک نشان می‌دهد که واردات کره در دو ماه ابتدای سال جاری به دلیل وجود رانت اطلاعاتی برخی واردکنندگان از سال های ۹۷ بیشتر است، به همین منظور با وجود برداشته شدن ارز واردات کره قیمت این محصول حداقل یک سال نباید در بازار مصرف افزایش یابد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۸
واردکنندگان چگونه از حذف ارز ۴۲۰۰ خبر داشتند؟/ پشت‌پرده واردات ۲ماهه کره به اندازه ۱ سال
آمار گمرک نشان می‌دهد که واردات کره در دو ماه ابتدای سال جاری به دلیل وجود رانت اطلاعاتی برخی واردکنندگان از سال های ۹۷ بیشتر است، به همین منظور با وجود برداشته شدن ارز واردات کره قیمت این محصول حداقل یک سال نباید در بازار مصرف افزایش یابد.
۱۳۹۸/۰۲/۱۴
برخی با رانت اطلاعاتی بازار را به هم می‌زنند / چه کسانی از دلار ٤٢٠٠ تومانی سود بردند؟
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: تصمیمات دولتی نباید به گونه ای باشد که تنها عده‌ای خاص به واسطه‌ی داشتن رانت اطلاعاتی باعث بر هم زدن نظم بازار شوند.
۱۳۹۷/۱۱/۲۷
۴۰ شرکتی که عمداً ۱۷ هزار تن گوشت را دپو کردند، آیا رانت اطلاعاتی داشته اند؟
هفدهم بهمن ۱۳۹۷ معاون اول رئیس جمهور طی مصاحبه‌ای اعلام کرد، تعرفه واردات گوشت به کشور صفر شده است. در ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ دادستان بندرعباس درباره علت دپوی گوشت‌های قرمز در بندر شهید رجایی گفت: به دلیل اینکه این کار به نفع واردکنندگان بوده تا از معافیت‌های مالیاتی بهره‌مند شوند. حالا این پرسش مطرح است: آیا برخی از تصمیم دولت مبنی بر صفر کردن تعرفه واردات زودتر از اعلام رسمی آن، آگاه بوده اند؟
۱۳۹۷/۱۱/۲۴
رانت اطلاعاتی، مفسده‌ای که جرم تلقی نمی‌شود/مسئول پایین بودن بهره وری اقتصادی مردمند؟ /نتیجه آزمون یکجانبه‌گرایی آمریکا در اجلاس ورشو چه خواهد شد؟
سیلی سخت ایران نطق فارسی ترامپ را باز کرد، جزئیات عفو گسترده محکومان دادگاه ها، تبعیض بین دو هاشمی، با عیدی کارمندان چند سکه می‌توان خرید؟، اصلاح ساختاری بودجه، ضرورت امروز اقتصاد ایران، چالش ناتمام دستفروشی!، حاشیه‌های توزیع گوشت تنظیم بازاری، احیای شرکت‌های تهاتری زمان جنگ، سونامی سالمندی در راه است، دیپلماسی ایرانی تزلزل در هژمونی آمریکایی، چکش مالیات بر سر پزشکان، سیرک بی رمق ورشو، تأیید پولشویی در سینما توسط دادستان تهران و سه تحقیق و تفحص روی میز شورا، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •