پنجشنبه, ۱ اسفند, ۱۳۹۸ / 20 February, 2020
رجال دوره پهلوی
مهدی قلی خان هدایت؛ نخست وزیر عافیت طلب یا سیاستمدار محافظه کار؟
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۱۱/۱۸ / سیاسی
مهدی قلی خان هدایت؛ نخست وزیر عافیت طلب یا سیاستمدار محافظه کار؟
مهدی قلی خان هدایت مشهور به مخبر السلطنه از رجال عصر قاجار و پهلوی بود. او در دوره رضا شاه پهلوی نخست وزیر ایران شد. بیش از آنکه نام هدایت به عنوان نخست وزیر و به خاطر خدمات اجرایی‌اش در تاریخ ایران ماندگار شده باشد، به خاطر کتاب‌هایش و وجه روشنفکری‌اش ماندگار شده است. رویداد۲۴ در گزارش چهره‌های تاریخی خود زندگی مهدی قلی خان هدایت و تاثیر او بر جنبش مشروطه را بررسی کرده است.
  مهدی قلی هدایت  رجال دوره پهلوی  مشاهیر ایران  مازیار وکیلی
اردشیر زاهدی؛ آخرین سفیر ایران در آمریکا +تصاویر
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۱۱/۰۹ / ...
اردشیر زاهدی؛ آخرین سفیر ایران در آمریکا +تصاویر
اردشیر زاهدی از مشاهیر ایران و رجال دوره پهلوی است. او آخرین سفیر ایران در آمریکا در دوره محمد رضا شاه پهلوی بوده و به عنوان یکی از مهمترین چهره‌ها در ارتباط دوستانه بین ایران و آمریکا شناخته می‌شود. رویداد۲۴ در گزارش چهره‌های خود زندگی اردشیر زاهدی را بررسی کرده است.
  اردشیر زاهدی  محمد رضا شاه پهلوی  مشاهیر ایران
ابراهیم حکیمی؛ نخست وزیری که کارش سیاست نبود
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۰۹/۲۹ / سیاسی
ابراهیم حکیمی؛ نخست وزیری که کارش سیاست نبود
ابراهیم حکیمی از رجال دوره قاجار و پهلوی معروف به حکیم الدوله در سه دوره مختلف نخست وزیر ایران بود. حکیمی پزشکی بود که چندان با سیاست آشنا نبود اما به علت دستپاکی و اعتماد چهره‌های مختلف سیاسی به او، در دوره‌های مختلف به او اعتماد شد و نخست وزیر ایران شد.
  ابراهیم حکیمی  محمد رضا شاه پهلوی  رجال دوره پهلوی  رجال پهلوی  مازیار وکیلی
خلیل ملکی؛ حل تضاد طبقاتی از راه مذاکره!
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / سیاسی
خلیل ملکی؛ حل تضاد طبقاتی از راه مذاکره!
خلیل ملکی از سیاستمداران و مشاهیر ایران در دوره پهلوی بود که در زمان رضا شاه به همراه گروه ۵۳ نفر بازداشت شد. او مدتی عضو حرب توده بود، اما از این حزب انشعاب کرد و به طیف حامیان مصدق پیوست. ملکی مدتی بعد در عین علاقه به مصدق از او نیز فاصله گرفت و نیروی سوم را تاسیس کرد. رویداد۲۴ در گزارش چهره‌های خود زندگی و اندیشه خلیل ملکی را بررسی کرده که چگونه تلاش می‌کرد تضاد طبقاتی را با مذاکره از بین ببرد!
  رویداد24  خلیل ملکی  رجال دوره پهلوی  رجال پهلوی  خلیل ملکی کیست  دکتر محمد مصدق  مشاهیر ایران  محمد رضا شاه پهلوی
میرزا حسن مستوفی الممالک؛ ریش سفید قاجار و پهلوی
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / سیاسی
میرزا حسن مستوفی الممالک؛ ریش سفید قاجار و پهلوی
میرزا حسن مستوفی الممالک از مشاهیر ایران و رجال دوره پهلوی و قاجار بود که هم در عصر قجرها به نخست وزیری رسید، هم در دوره رضا شاه پهلوی. مستوفی الممالک بسیار میان سیاستمداران محترم بود و سخن او همواره به عنوان ریش سفید مورد تایید دیگران بود.
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / ...
انتخاب انتظام به‌عنوان رئیس مجمع عمومی سازمان ملل
نصرالله انتظام از رجال دوره پهلوی ۲۹ شهریور ۱۳۲۹ با ۳۲ رای از مجموع ۵۴ رای به ریاست مجمع عمومی سازمان ملل انتخاب شد. نصرالله انتظام فرزند ‌انتظام‌السلطنه از رجال دوره قاجار در سال ۱۲۷۹ه.ش در تهران متولد شد. دوران تحصیل ابتدایی را در مدرسه آلمانی تهران گذراند. پس از...
ارتشبد نعمت الله نصیری؛ تاجر امنیتی در ساواک
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۰۴/۱۹ / سیاسی
ارتشبد نعمت الله نصیری؛ تاجر امنیتی در ساواک
ارتشبد نعمت الله نصیری از رجال عصر پهلوی و با سابقه‌ترین رئیس ساواک ایران بود که از سال ۱۳۴۳ تا سال ۱۳۵۷ به مدت ۱۳ سال ریاست مهمترین دستگاه امنیتی کشور را بر عهده داشت. در بیوگرافی نعمت الله نصیری مهمترین مقام او ریاستش بر ساواک بوده است. دوره نصیری، یکی از عجیب‌ترین دوره‌های ایران به لحاظ سیاسی و امنیتی است؛ هرچقدر خفقان بیشتری از طرف نیرو‌های امنیتی در جامعه حاکم می‌شد، جنبش‌های چریکی و به تبع آن، فعالیت‌های هنری و ادبی سیاسی بیشتر می‌شد و محمد رضا شاه پهلوی و دستگاه امنیتی او قادر به کنترل این فضا نبودند.