یکشنبه, ۱۱ خرداد, ۱۳۹۹ / 31 May, 2020
سعدی شیرازی
۳۷ ساعت قبل
بازگشایی «حافظیه و سعدیه» در شیراز
با تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا و به دلیل شیوع این ویروس، اماکن تاریخی و گردشگری شیراز پس از سه ماه تعطیلی با رعایت پروتکل های بهداشتی مجدداً بازگشایی شد. آرامگاه های حافظ و سعدی دو مکان محبوب شیرازی ها و گردشگران است که پس از بازگشایی به مرور به روزهای پربازدید خود برمی گردند.
روایت منصور ضابطیان از پویشی مجازی که غافلگیرش کرد
۳ روز قبل / چهره‌ها در اینستاگرام / کتاب / شعر / سعدی شیرازی
روایت منصور ضابطیان از پویشی مجازی که غافلگیرش کرد
منصور ضابطیان نویسنده، مجری و گوینده به تازگی پویشی با نام «شش بیت سعدی» در اینستاگرام راه انداخته است که با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است و ضابطیان از هدفش در مورد راه اندازی این کمپین صحبت می‌کند.
پیام سعدی به جهان کرونازده با هنرمندان ۱۱ کشور، شنیدنی و دیدنی شد
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / موسیقی ایرانی / علیرضا قربانی / سعدی شیرازی / ویروس کرونا
پیام سعدی به جهان کرونازده با هنرمندان ۱۱ کشور، شنیدنی و دیدنی شد
پژمان تدین، آهنگساز قطعه «بنی‌آدم» تاکید می‌کند ترجمه شعر سعدی به زبان ایتالیایی به گونه‌ای که برای مردم آن کشور، قابل فهم و درک باشد، سخت‌ترین بخش تولید این اثر بوده است.
ببینید | اجرای جهانی شعر سعدی با صدای علیرضا قربانی و هنرمندانی از کشورهای دیگر
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / علیرضا قربانی / خواننده / موسیقی / سعدی شیرازی / ویروس کرونا
ببینید | اجرای جهانی شعر سعدی با صدای علیرضا قربانی و هنرمندانی از کشورهای دیگر
پژمان تدین هنرمند کشورمان که در ایتالیا زندگی می‌کند آهنگی برای شعر «بنی آدم اعضای یک پیکرند، که در آفرینش ز یک گوهرند» از سروده‌های سعدی شیرازی ساخت و از موسیقی دانان کشورهای مختلف برای اجرای این قطعه به صورت زنده به منظور انتشار در فضای مجازی دعوت کرد. علیرضا قربانی خواننده مشهور کشورمان به همراه تونی بونگارو و باربارا ارامو خوانندگان ایتالیایی اجرای این قطعه را برعهده گرفتند و هنرمندانی از هند، آرژانتین، فرانسه، کره جنوبی، آلمان، استرالیا، اسپانیا، سنگال و آمریکا نوازندگی این اثر را برعهده داشتند. این قطعه برای همدلی مردم کشورهای مختلف با یکدیگر برای مبارزه با ویروس کرونا ساخته شده است.
اعلام برنامه های یادروز شیراز به مناسبت ۱۵ اردیبهشت
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / شیراز / کورش کمالی سروستانی / سعدی شیرازی
اعلام برنامه های یادروز شیراز به مناسبت ۱۵ اردیبهشت
شیراز- رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس از اعلام برنامه های یادروز شیراز به مناسبت ۱۵ اردیبهشت ماه خبر داد.
تأثیر سپهری بر ذهن و زبان سعدی
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
تأثیر سپهری بر ذهن و زبان سعدی
رؤیا صدر ـ طنزنویس و پژوهشگر طنز از روزهایی که شیخ اجل سعدی بر طَرَف جوی می‌نشست و تحت ‌تأثیر سهراب سپهری اشعارش را می‌سرود، قرن‌‌ها می‌گذرد؛ با این حال کمتر کسی تاکنون به جایگاه ممتاز سهراب سپهری در اشعار سعدی شیرازی اشاره کرده است. اما با قاطعیت می‌توان گفت استاد سخن بیش از آنکه تحت تأثیر سنایی و انوری و فردوسی باشد، تحت تأثیر نگاه ساده و صمیمی و عارفانه و کلام سهل‌ ممتنع سهراب سپهری است و با شیفتگی از آثار متنوع و پرحکمتش بهره برده است. در جای‌جای آثار سعدی اعم از گلستان و بوستان و غزلیات می‌توان …
حمایت همگانی از مدافعان سلامت
۱۳۹۹/۰۲/۰۶
حمایت همگانی از مدافعان سلامت
سیدابراهیم امینی- نایب‌رئیس شورای شهر تهران هفته سلامت امسال متفاوت‌تر از سال‌های گذشته و با رنگ و بوی دیگری است. امسال و در این هفته مردم همانند مردم همه جهان قدردان از خودگذشتگی قشری هستند که با کمترین امکانات و بیشترین شجاعت و گذشتن از جان شیرین خود، در مقابل ویروسی ناشناخته که بشریت را با تهدید جدی روبه‌رو ساخته است، ایستادگی کردند تا سدی مقاوم در مقابل ویروس کرونا باشند. هفته سلامت را که با شعار «حمایت همگانی از مدافعان سلامت» مقارن با روز بزرگداشت استاد سخن، سعدی شیرازی است، به تمامی دست‌اندرکاران …
بزرگداشت روز سعدی در بلاروس
۱۳۹۹/۰۲/۰۴
بزرگداشت روز سعدی در بلاروس
روز بزرگداشت شیخ اجل سعدی شیرازی در بستر فضای مجازی در کشور بلاروس گرامی داشته شد.
حافظ بهترین شاگرد سعدی است
۱۳۹۹/۰۲/۰۴ / دانشگاه علامه طباطبایی / کمیسیون ملی یونسکو / سعدی / مصلح‌الدین سعدی شیرازی / ادبیات فارسی / اصغر دادبه / حافظیه / حافظ
حافظ بهترین شاگرد سعدی است
تهران-ایرنا- مدیر گروه ادبیات فارسی دایره‌المعارف بزرگ اسلامی گفت: سعدی کلامش در سادگی و در محتوا معجزه‌گون است، او از صنایع برای منظورش استفاده نکرده اما بیان او شاهکار است و حافظ نیز بهترین شاگرد سعدی است.
جمعی از دانشجویان زبان فارسی روسیه یاد سعدی شیرازی را گرامی داشتند
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / مسکو / روسیه / سعدی
جمعی از دانشجویان زبان فارسی روسیه یاد سعدی شیرازی را گرامی داشتند
مسکو - ایرنا - جمعی از دانشجویان روس رشته زبان فارسی دانشگاه روسیه در نماهنگی، با خواندن اشعاری از شاعر اندیشمند و مصلح بزرگ سعدی شیرازی، یاد او را گرامی داشتند.
کتابخانه سعدی جرگلان خراسان شمالی در حسرت آثار شیخ شیراز
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / ترکمن / راز و جرگلان / مصلح‌الدین سعدی شیرازی / اهل تسنن / اداره کل کتابخانه‌ های عمومی خراسان شمالی / خراسان شمالی
کتابخانه سعدی جرگلان خراسان شمالی در حسرت آثار شیخ شیراز
بجنورد- ایرنا- اینکه تنها کتابخانه منطقه مرزی و ترکمن‌نشین جرگلان خراسان شمالی، که نام سعدی شیرازی را بر خود دارد، از بسیاری آثار شعرا و اندیشمندان محروم باشد البته عجیب است اما شگفت‌تر از آن نبود حتی یک عنوان از آثار شیخ اجل در گنجینه این مرکز فرهنگی است.
سرزنش آمریکا به بهانه روز سعدی
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / روز سعدی / محمود واعظی
سرزنش آمریکا به بهانه روز سعدی
شفقنا- رییس دفتر رییس‌جمهوری به بهانه روز سعدی، در یادداشتی اینستاگرامی تحریم‌های ضد بشری آمریکا علیه ایران مورد سرزنش قرار داد. محمود واعظی در این یادداشت اینستاگرامی نوشت: «امروز را به نام شاعر شیرین‌سخن ایران زمین، سعدی شیرازی می‌شناسند....
سعدی همیشه انسان معاصر باقی می‌ماند
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / کمیسیون ملی یونسکو / دانشگاه علامه طباطبایی / سازمان ملل متحد / سعدی / مصلح‌الدین سعدی شیرازی / اصغر دادبه / بوستان سعدی / روز بزرگداشت سعدی / گلستان / گلستان سعدی
سعدی همیشه انسان معاصر باقی می‌ماند
تهران-ایرنا- مدیر گروه ادبیات فارسی دایره المعارف بزرگ اسلامی در روز بزرگداشت سعدی (اول اردیبهشت) گفت: سعدی معتقد است، راه ما یا استدلال و علم است یا عشق و شهود اما هر دوی این‌ها اگر به آدمیت منجر نشود، بی‌فایده است، سعدی همیشه به نوعی انسان معاصر باقی خواهد ماند.
جوجه‌کُشی یا جوجه‌کشی
۱۳۹۹/۰۲/۰۲
جوجه‌کُشی یا جوجه‌کشی
دوستی شیرازی داشتم هم‌ولایتی سعدی، باصفا و باوفا. عارفی دانا و دوستی یگانه که در «بارسلون» اسپانیا اقامت گزیده بود؛ جهانی بنشسته در گوشه‌ای. با پای شوق همراه فرزندانم به دیدارش رفتم و در لحظه دیدار به او گفتم: سلامی چو بوی خوش آشنایی. در آشپزخانه خانه‌اش در پی آن بود که ناهاری فراهم آورد و از مهمانانش پذیرایی کند اما شگفتا، کف آشپزخانه پر بود از مورچگانی که این‌سو و آن‌سو می‌رفتند. گفتم چرا چاره کار نمی‌کنی؟ گفت دلم نمی‌آید؛ اینها جان‌ دارند، جان شیرین دارند، به جست‌وجوی روزی به خانه من آمده‌اند، نمی‌توانم آنها را برانم و بکشم و... بوستان سعدی در کتابخانه‌اش بود. گفتم که داستان شبلی را شنیده‌ای؟ گفت نه. گفتم همان …
تصاویر: بمناسبت روز بزرگداشت سعدی
۱۳۹۹/۰۲/۰۱
تصاویر: بمناسبت روز بزرگداشت سعدی
یکم اردیبهشت ماه سالروز بزرگداشت شیخ اجل سعدی شیرازی است،سعدی شیرازی یکی از شاعران و نویسندگان برجسته قرن هفتم هجری میباشدکه از آثار شاخص وی می توان به بوستان و گلستان اشاره کرد.هر ساله با فرارسیدن یادروز سعدی شیرازی سیرگسترده ای از مردم و عاشقان این شاعر درجوار آرامگاهش گرد هم می آمدند که با توجه به شیوع ویروس کرونا در سال جاری در سراسرکشور تمامی مراکز فرهنگی و تاریخی و مذهبی تعطیل شدند .مجموعه پیش رو گوشه ای از حال و هوای سالهای گذشته و کنونی آرامگاه این شاعر بزرگ را به تصویر کشیده است.
عارفی که سعدی بر پیکر او نماز خواند
۱۳۹۹/۰۲/۰۱ / سعدی شیرازی / ادبیات فارسی / عرفان اسلامی
عارفی که سعدی بر پیکر او نماز خواند
کتیبه‌هایی از اشعار سعدی، مولوی و دیگر شاعران پارسی‌گو بر روی دیوارهای مقبره بهاءالدین زکریا در پاکستان نقش بسته است. گفته می‌شود، در هنگام درگذشت این عارف، سعدی بر پیکر او نماز خوانده است.
عکسی دیده نشده از رهبر انقلاب بر سر مزار سعدی
۱۳۹۹/۰۲/۰۱ / آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب / سعدی شیرازی
عکسی دیده نشده از رهبر انقلاب بر سر مزار سعدی
باشگاه خبرنگاران نوشت: صفحه اینستاگرامی نوجوان تصویری خاص از رهبر معظم انقلاب بر سر مزار سعدی شیرازی را منتشر کرد.
کرونا حریفِ سعدی نشد
۱۳۹۹/۰۲/۰۱ / سعدی شیرازی / ویروس کرونا / ادبیات فارسی
کرونا حریفِ سعدی نشد
ایسنا نوشت: اول اردیبهشت‌ماه که عطر بهارنارنج در شیراز می‌پیچد دوستداران سعدی هم در آرامگاه این شاعر جمع می‌شوند تا یاد او را گرامی‌ بدارند. امسال اما در کنار عطر بهارنارنج و سعدی، کرونا هم بود که شکل مراسم بزرگداشت شاعر غزلیات عاشقانه را تغییر داد، ولی باعث نشد تا چراغ یاد او خاموش شود.
مقام معظم رهبری بر سر مزار سعدی + عکس
۱۳۹۹/۰۲/۰۱
مقام معظم رهبری بر سر مزار سعدی + عکس
صفحه اینستاگرامی نوجوان تصویری خاص از رهبر معظم انقلاب بر سر مزار سعدی شیرازی را منتشر کرد.
انتشار کتاب گویای گلستان و بوستان سعدی با صدای اسماعیل آذر
۱۳۹۹/۰۲/۰۱ / ایران صدا / کتاب گویا / سعدی شیرازی
انتشار کتاب گویای گلستان و بوستان سعدی با صدای اسماعیل آذر
ایران صدا همزمان با روز بزرگداشت سعدی کتاب های گویای گلستان و بوستان را با روایت اسماعیل آذر منتشر کرد.
ببینید | شوخی تاریخی مهران مدیری با حضرت سعدی در دورهمی!
۱۳۹۹/۰۲/۰۱ / مهران مدیری / برنامه تلویزیونی دورهمی / برنامه‌های تلویزیونی / سعدی شیرازی
ببینید | شوخی تاریخی مهران مدیری با حضرت سعدی در دورهمی!
مهران مدیری در برنامه دورهمی گفت: به زکریا رازی گفتیم میتونی امشب بیای دورهمی، گفت: چیز جدید کشف کردم تو پلاستیک مشکی میخوام ببرم چند جا. او همچنین با سعدی هم شوخی کرد.
گردشگری مجازی در آرامگاه سعدی
۱۳۹۹/۰۲/۰۱ / سعدی / یادروز سعدی / شیراز
گردشگری مجازی در آرامگاه سعدی
شیراز- امروز یکم اردیبهشت یادروز استاد سخن سعدی شیرازی است.
اول اردیبهشت و قرنطینه با سعدی
۱۳۹۹/۰۲/۰۱ / مشرق نیوز / سعدی / سعدی شیرازی
اول اردیبهشت و قرنطینه با سعدی
برخی به واسطه اشارات سعدی در اشعارش حتی احتمال می‌دهند که او به سرزمین‌هایی چون یمن، بلخ، بامیان، هند، مغرب و فرنگ نیز سفر کرده باشد اما این احتمال کم است.
تصاویر | ابتکار خلاقانه در عکاسی از مقبره سعدی شیرازی
۱۳۹۹/۰۲/۰۱ / ویروس کرونا / طرح فاصله گذاری اجتماعی / سعدی شیرازی / شهر شیراز
تصاویر | ابتکار خلاقانه در عکاسی از مقبره سعدی شیرازی
عکاس خبرگزاری تسنیم در روزهای تعطیلی آرامگاه سعدی به دلیل احتمال شیوع کرونا و در سالروز این شاعر نامی خلاقیت جالبی در عکاسی از این مقبره زیبا انجام داده است.
۱۳۹۹/۰۲/۰۱
یک‌هفته با سعدی و سپهری
برنامه‌های مرکز فرهنگی شهر کتاب در بزرگداشت سعدی شیرازی و سهراب سپهری به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود. به‌گزارش همشهری، اول اردیبهشت روز بزرگداشت سعدی و چهلمین سال درگذشت سهراب سپهری است. مرکز فرهنگی شهرکتاب در روزهای فاصله‌گذاری اجتماعی برنامه‌های خود را در شبکه‌های اجتماعی برگزار می‌کند و آنچه برای بزرگداشت دو شاعر بزرگ فارسی گذشته و امروز تدارک دیده، در سایت ، تلگرام و اینستاگرام عرضه خواهد کرد. مجموعه‌‌ای از بهترین استادان زبان فارسی و هنرمندان و فرهیختگان حوزه ادبیات، در صفحات مجازی مرکز فرهنگی …
یکم اردیبهشت یاد روز استاد سخن سعدی
۱۳۹۹/۰۱/۳۱
یکم اردیبهشت یاد روز استاد سخن سعدی
شیخ الاجل مشرف الدین سعدی شیرازی ۸۰۰ سال پیش قلم بر کاغذ نهاد و شیرینی کلامش تا به امروز گَرد زمان بر خود نگرفته است.
سعدی آینه فرهنگ ایرانی با همه نیک و بدش است
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / سعدی / موسسه خانه کتاب ایران / مصلح‌الدین سعدی شیرازی / گلستان سعدی / اینستاگرام
سعدی آینه فرهنگ ایرانی با همه نیک و بدش است
تهران-ایرنا- مدرس و پژوهشگر ادبیات فارسی درباره سعدی شیرازی، گفت: سعدی جامع‌ترین سخنگوی فرهنگ ایرانی در بیش از هزار سالی است که از عمر ادبیات فارسی می‌گذرد، درواقع او آینه فرهنگ ایرانی، با همه نیک و بدش است.
آرامگاه سعدی در یادروز او تعطیل است/ اعلام برنامه‌های مجازی روز بزرگداشت
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / کرونا / روز سعدی / سعدیه شیراز
آرامگاه سعدی در یادروز او تعطیل است/ اعلام برنامه‌های مجازی روز بزرگداشت
ایلنا: به دلیل شیوع بیماری کرونا، آرامگاه سعدی شیرازی در روز بزرگداشت این شاعر بلند آوازه، تعطیل است.
اشعار سعدی آینه‌دار صلح، عشق و دوستی است
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / مصلح‌الدین سعدی شیرازی / تاجیکستان / بوستان سعدی / روز بزرگداشت سعدی / گلستان سعدی
اشعار سعدی آینه‌دار صلح، عشق و دوستی است
تهران- ایرنا- سفیر ایران در تاجیکستان در پیامی به مناسبت روز جهانی بزرگداشت سعدی، گفت: تجلیل از سعدی شیرین‌سخن تکریم اخلاق، مدارا و انسانیت است.
سعدی فریادرس جهان در روزگارکرونا/ شعر«بنی آدم»در عصرحاضر نمودیافت
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / شیراز / یادروز سعدی / فرح نیازکار / کامیار عابدی / سهراب سپهری
سعدی فریادرس جهان در روزگارکرونا/ شعر«بنی آدم»در عصرحاضر نمودیافت
شیراز- روزگار کرونایی جهان باعث شد که مردم دنیا برای حل مسائل خویش به شعر بنی آدم مصلح الدین سعدی شیرازی روی آورند تا استاد سخن فریادرس آنها در جهان معاصر باشد.
حدادعادل: سعدی آموزگار جاودانه زبان فارسی است
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / غلامعلی حداد عادل / سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی / سعدی / فرهنگستان زبان و ادب فارسی / گلستان سعدی / بنیاد سعدی / شورای عالی انقلاب فرهنگی
حدادعادل: سعدی آموزگار جاودانه زبان فارسی است
تهران- ایرنا- رئیس بنیاد سعدی و فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در آستانه اول اردیبهشت و روز بزرگداشت سعدی شیرازی در پیامی، او را آموزگار جاودانه زبان فارسی دانست.
اولین دوره مسابقه ترجمه ادبی برگزار می‌شود
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / سعدی شیرازی / خیام / پابلو نرودا
اولین دوره مسابقه ترجمه ادبی برگزار می‌شود
از ۳۱ فروردین‌ماه در آستانه بزرگداشت سعدی شیرازی به مدت ۱هفته، مترجمان ادبیات فارسی، تلاش می‌کنند تا با کمک ذهن پویا و خلاق خود بهترین برگردان انگلیسی را از قطعات ادبی ارائه دهند.
برنامه‎‌های یادروز استاد سخن اعلام شد/سعدی در جهان مجازی
۱۳۹۹/۰۱/۲۹
برنامه‎‌های یادروز استاد سخن اعلام شد/سعدی در جهان مجازی
شیراز- مدیر مرکز سعدی‌شناسی، برنامه‌های اول اردیبهشت، یادروز استاد سخن سعدی شیرازی را با عنوان «سعدی در جهان مجازی» اعلام کرد.
شباهت‌های سعدی و سپهری در یک هفته بررسی می‌شود
۱۳۹۹/۰۱/۲۸ / سهراب سپهری / ویروس کرونا / سعدی شیرازی / ادبیات فارسی
شباهت‌های سعدی و سپهری در یک هفته بررسی می‌شود
برنامه‌ پژوهشی ادبی «یک‌هفته با سعدی و سپهری» از اول اردیبهشت به‌طور مجازی توسط مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.
۱۳۹۹/۰۱/۲۸
سعدی و زندگی حکیمانه
به مناسبت روز بزرگداشت سعدی شیرازی نشست ادبی مجازی با عنوان «سعدی و زندگی حکیمانه» روز اول اردیبهشت ساعت 20 برگزار می‌شود. به مناسبت روز بزرگداشت حکیم و سخنور برجسته ایرانی سعدی شیرازی، وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگی بنیاد سعدی در استانبول اولین نشست ادبی مجازی خود در سال ۹۹ با عنوان «سعدی و زندگی حکیمانه» را با سخنرانی داود اسپرهم، استاد اعزامی وزارت علوم به دانشگاه استانبول از طریق برنامه لایو اینستاگرام برگزار خواهد کرد. با توجه به شیوع   کرونا  نمایندگی فرهنگی کشورمان در استانبول درنظر دارد، برنامه‌های فرهنگی و هنری خود را از طریق فضای مجازی برگزار کند.
«انقلاب اسلامی» کار حافظ و سعدی بود؟!
۱۳۹۹/۰۱/۲۷ / مشرق نیوز / انقلاب اسلامی / حافظ شیرازی / سعدی شیرازی
«انقلاب اسلامی» کار حافظ و سعدی بود؟!
مشکل کجاست که دویست‌ و پنجاه و اندی دکان عرفان‌بازی، مشتاقان ساده‌دل عرفان را به خود می‌کشند، اما دستگاه فکری انقلاب اسلامی نمی تواند؟ آیا واقعا نمی‌تواند؟ 
ببینید | سعدی خوانی نخست وزیر اسپانیا برای اعلام خبر تمدید قرنطینه در این کشور
۱۳۹۹/۰۱/۱۷ / اسپانیا / ویروس کرونا / سعدی شیرازی / قرنطینه
ببینید | سعدی خوانی نخست وزیر اسپانیا برای اعلام خبر تمدید قرنطینه در این کشور
ویدئویی منتشر شده است از نخست وزیر اسپانیا که در زمان خبر تمدید قرنطینه در کشورش از مردم می خواهد برای حفظ جان خود و عزیزان شان در خانه ها بمانند و برای توجیه تصمیم خود اشاره می کند به شعر حضرت سعدی و با زبان اسپانیایی آن را می‌خواند: بنی آدم اعضای یک دیگرند ...»
لذیذترین غذاهای محلی شیراز
۱۳۹۹/۰۱/۱۱
لذیذترین غذاهای محلی شیراز
هرگاه اسم شیراز به میان می‌آید ناخودآگاه تمامی ذهن‌ها به سمت حافظ و سعدی و تخت جمشید روانه می‌شود. اما جاذبه‌های این شهر تنها در آثار باستانی‌اش خلاصه نمی‌شود. بلکه ذوق و هنر شیرازی‌ها را در طراحی هتل‌ها، مراکز خرید، تفریحات متنوع و حتی درغذاهای محلی و رستوران‌های این شهر می‌توان حس کرد. از این رو در این مطلب می‌خواهیم به سراغ غذاهای لذیذ شیرازی رفته و با معروفترین آنها آشنا شویم.
حکایت دو پادشاه در یک اقلیم
۱۳۹۸/۱۲/۲۰ / جلال خوش چهره / افغانستان / سعدی شیرازی
حکایت دو پادشاه در یک اقلیم
ضرب‌المثلی فارسی به نقل از سعدی، شاعر بلند آوازه ایرانی در گلستان هست که مصداق دعوای قدرت میان مدعیان آن در افغانستان است.
۱۳۹۸/۱۲/۱۴ / شعر / ویروس کرونا / حافظ شیرازی / سعدی شیرازی
پیام فردوسی و سعدی برای روزهای کرونایی/ شاعران بزرگ چه سروده‌اند؟
خراسان نوشت: «امید»، جادوی عجیبی است که هر موجودی را می‌تواند سر پا نگه دارد؛ از یک گیاه کوچک سبز که از دل یک سنگ روییده تا انسانی که با یک بیماری سخت در حال دست و پنجه نرم کردن است، می‌توان درسِ امیدواریِ به فردا را آموخت.
راهکار مبارزه با کرونا که وزیر فرهنگ و ارشاد از سعدی قرض گرفت
۱۳۹۸/۱۲/۰۹ / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / سیدعباس صالحی / ویروس کرونا / سعدی شیرازی
راهکار مبارزه با کرونا که وزیر فرهنگ و ارشاد از سعدی قرض گرفت
سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مقابله با بحران جهانی شیوع ویروس کرونا را، همدلی و همراهی همه مردم دانست.
شیراز، مهد فرهنگ و تمدن
۱۳۹۸/۱۱/۰۳
شیراز، مهد فرهنگ و تمدن
نیکنام حسین‌پور ـ مدیرعامل ‌خانه کتاب شیراز به‌عنوان شهر مشاهیر ادبیات ایران با پیشینه‌ای عظیم درتاریخ و فرهنگ ایران‌زمین، جایگاه ویژه‌ای نزد ایرانی‌ها دارد. این شهر به‌عنوان یکی از پایتخت‌های تمدنی، فرهنگی و دینی در ایران شناخته شده است و دلیل آن وجود نقش‌آفرینان بزرگی در حوزه ادب و شعر فارسی، همچون حافظ و سعدی با آوازه جهانی و وصال و قاآنی و نیز فیلسوفان و اندیشه‌پردازان مطرحی همچون ملاصدرا و سیبویه است که پایه‌های ادب فارسی نه در شیراز، بلکه در ایران و جهان هستند. حافظ و سعدی و فرصت شیرازی …
پاسخ به پرسش‌هایی اساسی درباره زندگی سعدی
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / سعدی شیرازی / معرفی کتاب / ادبیات ایران
پاسخ به پرسش‌هایی اساسی درباره زندگی سعدی
تسنیم نوشت: نویسنده در «احوال شیخ اجل سعدی» تلاش دارد تا با نگاهی دقیق‌تر، به جزئیات زندگی یکی از نامدارترین شاعران ملک فارسی بپردازد.
به تماشای قمار چاوشی‌
۱۳۹۸/۱۰/۰۸
به تماشای قمار چاوشی‌
آلبوم جدید محسن چاوشی با ۱۱ قطعه به‌تازگی منتشر شده است. او در این آلبوم از آثار کلاسیک ادبیات بهره برده است به شکلی که ۷ قطعه از این آلبوم از اشعار مولانا، ۳ قطعه از سعدی و یک قطعه از فصیح الزمان شیرازی انتخاب شده است.
با  اینا  زمستونو سر می‌کنم؛ چند پیشنهاد برای مطالعه در شب‌های بلند آخرین فصل سال از شعر و داستان تا ترجمه و زندگی نامه
۱۳۹۸/۱۰/۰۱
با اینا زمستونو سر می‌کنم؛ چند پیشنهاد برای مطالعه در شب‌های بلند آخرین فصل سال از شعر و داستان تا ترجمه و زندگی نامه
به قول سعدی شیرازی «بر زمستان صبر باید طالب نوروز را». یعنی سوز و سرمای زمستان را باید به امید رسیدن بهار تحمل کرد و از سر گذراند. شب‌های بلند زمستان فرصت خوبی است برای خواندن کتاب، به ویژه اگر کتابی از دنیای جذاب ادبیات باشد. به مناسبت آغاز فصل زمستان، یک بسته خواندنی در قالب‌های مختلف ادبی برایتان تهیه کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.
۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / ادبیات ایران / کتاب درسی / بازار کتاب / سعدی شیرازی / ابوالقاسم فردوسی / شاهنامه
دادبه: سرچشمه فرهنگ را در کتاب‌های درسی خشکاندند!
ایبنا نوشت: اصغر دادبه گفت: «فردی مسئول کتاب‌های درسی است که با دهن‌کجی تمام می‌گوید خواستیم شرح حال شهید حججی را بگذاریم سعدی و حافظ جای آن را تنگ کرده بودند! این چه شیوه صحبت است؟»
۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / ادبیات / سعدی شیرازی / شاعر
زندگی خصوصی آقا و خانم سعدی! / شاعران بزرگ، محیط خانوادگی خود را چگونه توصیف کرده‌اند؟
خراسان نوشت: در عصر حاضر با افرادی به نام «سلبریتی» روبه‌رو هستیم؛ هنرمندانی اعم از خواننده و بازیگر که طرفدارانشان هر کاری می‌کنند تا از زندگی خصوصی‌شان سر دربیاورند و سریع در فضای مجازی منتشر کنند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / مولانا / سعدی شیرازی / محسن چاوشی / خواننده / آلبوم موسیقی
​محسن چاوشی سراغ مولانا و سعدی رفت
ایبنا نوشت: جدیدترین آلبوم محسن چاوشی با اشعاری از مولانا و سعدی پنجم آذرماه منتشر خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۷ / رونمایی کتاب / معرفی کتاب / بازار کتاب / عمر خیام نیشابوری / سعدی شیرازی / شاعر
شاعر سرشناس عرب: خوشحالم اشعارم به زبانی ترجمه شده که خیام و سعدی در آن سروده‌اند
مهر نوشت: عدنان صائغ در حضور مجازی خود در آیین رونمایی از ترجمه اشعارش به فارسی گفت خوشحال است که اشعارش به زبانی ترجمه شده که خیام، سعدی و حافظ در آن شعر گفته‌اند.
۱۳۹۸/۰۸/۰۹ / مصلح‌الدین سعدی شیرازی / فرهنگستان زبان و ادب فارسی / حافظ / بابل
مردم ایران نیاز به گفت‌وگو دارند
ساری - ایرنا - دکتر حسین معصومی همدانی از اعضای فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: در شرایط فعلی جامعه، مردم ایران نیاز دارند با هم گفت و گو کنند .
۱۳۹۸/۰۸/۰۵ / آلبوم موسیقی / موسیقی / موسیقی پاپ / موسیقی جهان / سعدی شیرازی
«بنی آدم» در لیست قطعات آلبوم گروه موسیقی انگلیسی
گروه موسیقی پرطرفدار کلدپلی در یک آگهی فهرستی از آهنگ‌های آلبوم جدیدشان «زندگی روزمره» رونمایی کرده‌اند که بین آنها یک کار هم با نام «بنی‌آدم» به چشم می‌خورد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۳ / سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی قشم / گردشگری / ریاست سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری / زبان فارسی / مصلح‌الدین سعدی شیرازی / شیراز / جزیره قشم
گویش محلی، جاذبه مغفول قشم
قشم ایرنا - استفاده از گویش محلی یکی از جاذبه مهم گردشگری و فرهنگی محسوب می‌شود که این مهم در قشم مغفول مانده و برای آشنایی گردشگران با آن تاکنون فعالیتی انجام نشده‌است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۲ / مولانا / سعدی / سیف فرغانی / اهل تسنن / مرثیه / شعر / ناصرخسرو قبادیانی / خواجوی کرمانی / شعر و ادب فارسی / سنایی غزنوی
جلوه‌های حادثه کربلا در شعر شاعران سنّی مذهب
تهران- ایرنا- به جز شاعرانِ شیعه مذهب، تعدادی از شاعرانِ سنّی مذهبِ ادبیات فارسی نیز ماجرای مصیبت‌بار کربلا را در شعر خویش منعکس کرده‌اند. در شعر این شاعران گاه در حدّ بیتی یا ابیاتی به این حادثه عظیم اشاره شده؛ و گاه غزل یا قصیده یا بخشی از یک مثنوی به رثای حضرت امام حسین (ع) اختصاص داده شده است.
۱۳۹۸/۰۶/۱۲
زندگی سعدی روی صحنه تئاتر بنگلادش
با مشارکت رایزنی فرهنگی ایران و وزارت فرهنگ بنگلادش، زندگی سعدی شیرازی توسط گروه «چاندراکالا» در سالن اصلی تئاتر آکادمی شیلپاکالا روی صحنه رفت.
۱۳۹۸/۰۶/۰۴ / ایران / ایرانگردی / مسافرت تابستانی
کمپین #بیا_دورش_بگردیم
«بسیار سفر باید تا پخته شود خامی»، این مصرع معروف درباره ارزش و جایگاه سفر و تاثیر آن در رشد و بلوغ انسان را، سعدی شیرازی حدود ۷ قرن پیش سروده است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۹ / مصلح‌الدین سعدی شیرازی / ندوشن / ادبیات
خانواده‌های یزدی فرزندان خود را با آثار سعدی بیشتر آشنا کنند
یزد- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه یزد با بیان اینکه سعدی شاعر پرآوازه ایران در آثارش علاوه بر آموزش حکمت و معرفت به انسان ، زبان فارسی را هم به درستی به آنها تعلیم می‌دهد و از خانواده‌ها خواست فرزندانشان را از دوران کودکی با آثار این شاعر آشنا کنند.
۱۳۹۸/۰۵/۲۱ / نی ریز / مصلح‌الدین سعدی شیرازی
مدیر مرکز سعدی‌شناسی: استاد سخن، شاعری معاصر است
شیراز- ایرنا- مدیر مرکز سعدی‌شناسی معتقد است: این استاد سخن، شاعری معاصر است زیرا او شاعر دغدغه های ماندگار انسانی همچون عشق، خرد، ایمان، آزادی، راستی و اخلاق است.
۱۳۹۸/۰۵/۱۹ / کتابخانه ایرنا / شیراز / کتاب
"ردپای سعدی شیرازی در سرگذشت حاجی بابا اصفهانی" منتشر شد
شیراز- ایرنا- کتاب "ردپای سعدی شیرازی در سرگذشت حاجی بابا اصفهانی" ازجمله کتاب‌هایی است که در پیوند با سعدی، به‌تازگی توسط انتشارات نوید شیراز، با همکاری دانشگاه شیراز، زیر نظر قطب علمی پژوهش‌های فرهنگی ادبی فارس به چاپ رسیده است.
۱۳۹۸/۰۵/۱۰ / ادبیات ایران / حافظ شیرازی / سعدی شیرازی
تکیه کلام حافظ، سعدی و فردوسی چه بوده است؟
مشرق نوشت: در دنیای شعر و ادبیات، متوجه می‌شویم اهل ادب هم تکیه کلام یا واژه کلیدی دارند. به عبارتی، هر شاعر تکیه اصلی‌اش روی چند واژه خاص است که دلبسته آن هاست.
۱۳۹۸/۰۵/۰۵ / مصلح‌الدین سعدی شیرازی / سینما / شیراز / شمس‌الدین محمد حافظ شیرازی 
مجموعه تلویزیونی سعدی، خواجو و حافظ در مسیر تولید
شیراز- ایرنا- خبر ساخت سریالی با محوریت زندگی سعدی، خواجوی کرمانی و حافظ سه شخصیت نامدار ادب فارسی که اضلاع سه‌گانه شعر و ادب شیراز را تشکیل می‌دهند، یک سال‌ونیم پیش اعلام شد، مجموعه‌ای تلویزیونی که در سکوتی خبری و البته بدون عجله درحال طی کردن مراحل آغازین ساخت است.
۱۳۹۸/۰۴/۱۹ / سیل / شیراز
آخرین وضعیت سیل‌زدگان شیرازی از زبان مسعود رضایی
نماینده مردم شیراز در مجلس با بیان اینکه «بسیاری از منازل تخریب شده محله سعدی شیراز مرمت شده است» از وضعیت مثبت سیل‌زدگان شیرازی خبر داد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۱ / قلیان / نه به دخانیات / برگزیده‌ها
قلیان، «نفس» سعدی را هم گرفت
مصرف گسترده با طعم و بوی متنوع انواع قلیان در خانواده‌ها، رستوران‌ها، سفره‌خانه‌های سنتی، پارک‌ها، مکان‌های عمومی و تفریحی، اوج لج‌بازی سرشار از بی‌تفاوتیِ نسبت به پند سعدی شیرازی است که روزگاری گفته بود «هر نفسی که فرو می‌رود ممدّ حیات است و چون بر می آید، مفرح ذات». این میزان اصرار بر استفاده از مواد دخانی در گذر زمان رفته رفته معنای این پند حکیمانه سعدی را دگرگون کرده است.
۱۳۹۸/۰۳/۲۸
سردیس جنجال آفرین سعدی شیرازی +ویدئو،عکس
شباهت نداشتن و شکل نامناسب مجسمه نصب شده سعدی شیرازی شاعر پرآوازه ایرانی در شهر شیراز با واکنش‌های بسیاری در فضای مجازی همراه شد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۵
نقش برجسته جنجالی سعدی برداشته شد +عکس
نقش برجسته سعدی روبه روی باغ دلگشا که در ابتدای بلوار منتهی به آرامگاه سعدی قرار دارد به شکل یک کتاب که روی آن نقشی از شیخ مصلح الدین سعدی شیرازی قرار گرفته بود، توسط شهرداری از محل نصب برداشته شد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۵ / شیراز / شهرداری شیراز / مجسمه‌سازی
نمادی که کمتر از یک هفته در شیراز برچیده شد
شیراز- ایرنا - نماد شهری سعدی شیرازی حاوی نقش برجسته‌ای نه چندان زیبا از این شاعر بلند آوازه که کمتر از یک هفته در نزدیکی آرامگاه شیخ اجل نصب شده بود به دلیل واکنش های منفی فراوان بامداد شنبه از این محل جمع آوری شد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۵ / محمود افشار / یوشیفوسا سکی / ایران شناسی
ایرانشناس ژاپنی به ایران آمد، خورد، خوابید و رفت!
سیدمصطفی محقق‌داماد، رئیس شورای تولیت بنیاد موقوفات محمود افشار با قرائت قطعه‌ای از سعدی شیرازی آغازگر رسمی این برنامه بود و ضمن معرفی بنیاد موقوفات افشار به عنوان محل فرهنگ ایران، گفت: «واقف این بنیاد آنچه داشته در کف نهاده، در کفه اخلاص خود فقط ایران، ادبیات و فرهنگ ایران را دیده و دو دستی همه مایملک خود را به فرهنگ ایران تقدیم کرده است.»
۱۳۹۸/۰۳/۲۵ / مجسمه / استان فارس
مجسمه‌هایی که شبیه هیچ‌کس نیستند، این‌بار سعدی/ عکس
ایسنا نوشت: ساخت و نصب یک المان از شیخ اجل، سعدی شیرازی در این شهر و انتشار تصاویر آن در شبکه های مجازی، واکنش‌ها و انتقادهای بسیاری را به دنبال داشت.
۱۳۹۸/۰۳/۲۵ / المان سعدی در شیراز
واکنش‌ها به طراحی و نصب المان سعدی در شیراز
ساخت و نصب یک المان از شیخ اجل، سعدی شیرازی در این شهر و انتشار تصاویر آن در شبکه های مجازی، واکنش ها و انتقادهای بسیاری را به دنبال داشت.
۱۳۹۸/۰۳/۲۱
دروازه قرآن
چهار روز نخست عید نوروز ۹۸ آسمان بالای سرِ دروازه قرآن شیراز ابری بود. آنجا تکه های خاکستری و کبود ابرهای باران زا دیده می شد. گردشگران شیرازی و غیر شیرازی به مناسبت عید، سفر و شادی و خنده شان را شروع کرده بودند. خنده شان در اطراف دروازه قرآن موج بر می داشت و همه جا پراکنده می شد و به «هفت تنان» و آرامگاه های حافظ، سعدی و خواجوی کرمانی می رسید.
۱۳۹۸/۰۲/۱۰
با بهترین جاهای دیدنی کیش مروارید خلیج فارس آشنا شوید
ایلنا: جاهای دیدنی کیش کم نیستند. اما چرا این جزیره توانسته است به یکی از مهمترین مقاصد تفریحی ایرانیان تبدیل شود؟ سعدی را استاد سخن می‌نامند. زبانی که سعدی در گلستان خود انتخاب کرده شباهت بی‌انکاری به زبان فارسی امروزی دارد. سعدی به چیزهای زیادی معروف است، اما سفر سعدی به کیش از معروفیت بالایی برخوردار نیست. صدها سال پیش سعدی شیرازی عزم سفر به حج را داشت و قصد کرد که از دریا به این دیار سفر کند.
۱۳۹۸-۰۲-۰۶ / روشنفکر / سعدی / آدینه / امیرکبیر / امیرهوشنگ ابتهاج
شیخِ تجدد/ چرا مصلح‌الدین سعدی شیرازی مدرن‌ترین روشنفکر ملی ایران است؟
یکی از خرافه‌های روشنفکری عصر ما – که به‌خصوص در سالیان اخیر مرسوم شده است – انحصار مفهوم روشنفکری به عصر جدید است که ما نیز در مقاطعی این خرافه را باور کرده‌ایم و در ترویج آن کوشیده‌ایم.
۱۳۹۸/۰۲/۰۲
یک هفته گرامیداشت سعدی در جشنواره ادبی هنری روزگارِ ارادت
شیراز- ایرنا- رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز اعلام کرد: جشنواره 'روزگار ارادت' به مثابه ادای احترام و دینی به شیخ اجل، سعدی شیرازی است و به مدت یک هفته برنامه ریزی شده است.
۱۳۹۸/۰۲/۰۲
محله سعدیه در روز سعدی (عکس)
یکم اردیبهشت در تقویم ایران روز سعدی نامگذاری شده است. شاعر و نویسنده پر آوازه قرن هفتم ایران که به حق او را استاد سخن می‌دانند. با این حال سعدی شیرازی به اندازه آوازه‌اش، در شهر زادگاهش شیراز مورد لطف قرار نگرفته است. در شیراز آنقدر که بستنی سعدی و شهرک سعدی و مشکلات ساکنان این شهرک، در نگاه و کلام مردمان جا خوش کرده، جایگاه سعدی و مکتب انسان ساز او، نهادینه نشده است. 
۱۳۹۸/۰۲/۰۱
گلباران آرامگاه سعدی با احترام به سیل زدگان برگزار شد
شیراز- ایرنا- فرهنگوران شیراز در روز سعدی با گردآمدن در آرامگاه سعدی شیرازی مزار این شاعر را گلباران و به احترام اهالی سیل زده شهرک سعدی بخشی از هزینه برگزاری مراسم را بین آن ها توزیع کردند.
۱۳۹۸/۰۲/۰۱
تصاویر | اولین بزرگداشت سعدی در شیراز پس از سیل
ˈمشرف الدین مصلح بن عبدالله سعدی شیرازی مشهور به شیخ سعدی یکی از بزرگترین شعرای پارسی‌گوی ایران و سخنوران جهان است که همچون ستاره‌ای در آسمان ادبیات کشورمان می‌درخشد.
۱۳۹۸/۰۲/۰۱
سعدی، گاه یک‌ نفر است و گاه یک جهان
شیراز- ایرنا- سعدی‌ شناس شیرازی بر این باور است که سعدی شخصیتی پیچیده دارد و هنوز آنچنان که باید شناخته نشده است، سعدی انسانی تک‌ ساحتی نیست، بلکه ابعاد مختلفی در شخصیتش هست که گاه تبدیل به دو نفر می‌شود، گاه دیگر جامعه‌ ای است و گاه جهان.
۱۳۹۸/۰۲/۰۱
از رئیس جمهوری به نام سعدی تا داغ و درفش به خاطر این شاعر
شیراز-ایرنا-سعدی شیرازی شاعر سخنور فارسی که به استاد سخن معروف است، شهرتش، بیش و پیش از دیگر شاعران ایرانی به آن سوی مرزهای ایران رسید. اول اردیبهشت روز بزرگداشت سعدی است اما شهرت سعدی از حوزه ادبیات فراتر رفته است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •