یکشنبه, ۲۷ مهر, ۱۳۹۹ / 18 October, 2020
سیاست ارزی
۲ روز قبل
چرا سیاست تازه بانک مرکزی «ارزپاشی» نیست؟
قدرت و شفافیت بانک مرکزی مداخله کنونی در قالب سیاست ارزی جدید را به امری کاملا متفاوت از مداخلات و ارزپاشی‌های پیشین بدل کرده است.
عرضه ۷۸ میلیون دلاری اسکناس با تقاضای ۱.۵ میلیون دلاری مواجه شد
۴ روز قبل / بانک مرکزی / بازار ساز / بازار متشکل / سیاست ارزی
عرضه ۷۸ میلیون دلاری اسکناس با تقاضای ۱.۵ میلیون دلاری مواجه شد
همچنین گزارش‌های دریافتی از سامانه نیما حاکی از این است که امروز حدود ١٨٠ میلیون دلار ارز به صورت حواله ارزی توسط صادرکنندگان در بازار عرضه شده است. این میزان عرضه ضمن رشد ١٠ درصدی نسبت به روز کاری گذشته، حاکی از استقبال صادرکنندگان به عرضه ارز‌های خود در نیمه دوم سال است.
بازگشت دلار به کانال ۳۰ هزار تومان/ عرضه ارز به بازار متشکل ارزی جواب داد
۱۳۹۹/۰۷/۲۱
بازگشت دلار به کانال ۳۰ هزار تومان/ عرضه ارز به بازار متشکل ارزی جواب داد
با وجودی که قیمت دلار عصر دیروز کانال ۳۲ هزار تومانی را لمس کرد اما سیاست ارزی بانک مرکزی و تصمیم بر افزایش عرضه اسکناس به بازار متشکل ارزی، موجب شد تا قیمت ها امروز در بازار ارز کاهشی و دلار با ۲ پله سقوط به کانال ۳۰ هزار تومان برگردد.
برآورد رانت «۴۲۰۰» در نیمه اول ۹۹
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / بازار ارز / بازار دلار / دلار 4200 تومانی / سیاست ارزی
برآورد رانت «۴۲۰۰» در نیمه اول ۹۹
عمر دلار ۴۲۰۰ به نزدیک ۹۰۰ روز رسید و در این مدت بیش از ۳۸ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی تامین شد. سهم نیمه نخست سال در این بین در حدود ۵ میلیارد دلار بوده و بر این اساس میزان رانت توزیع‌شده در نیمه اول سال ۹۹، حداقل ۶۹ هزار میلیارد تومان بوده است. نوشته برآورد رانت «۴۲۰۰» در نیمه اول ۹۹ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
سیاست جدید بانک مرکزی به تورم دامن خواهد زد
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / نرخ ارز / قیمت دلار
سیاست جدید بانک مرکزی به تورم دامن خواهد زد
با توجه به ورود قیمت دلار به کانال ۲۷ هزار تومان، بانک مرکزی سیاست ارزی خود را با تغییراتی همراه کرد، بر این اساس مهم‌ترین تغییر از روز چهارشنبه «۲۶ شهریورماه» رخ داد، به طوریکه، شاهد پیشی گرفتن نرخ ارز در صرافی‌های بانکی از نرخ بازار غیررسمی بودیم. این اتفاق در پی تصمیم بانک مرکزی برای از میان بردن فاصله قیمتی میان ارز بازار غیررسمی و صرافی‌های بانکی رخ داد.
رمزگشایی از سیاست جدید ارزی
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / سیاست ارزی / افزایش قیمت ارز / افزایش نرخ دلار / دلار آزاد / ارز صرافی / ارز نمایی / ارز تک نرخی / ارز تک نرخی / بازار دلار
رمزگشایی از سیاست جدید ارزی
عباس آرگون فعال بخش خصوصی در مورد پیش بینی نرخ دلار تا موعد برگزاری انتخابات آمریکا، یادآور شد: چنین پیش‌پینی بسیار سخت است، چرا که اگر بانک مرکزی بتواند بازار را کنترل کند با توجه به سیاست جدیدی که در پیش گرفته، دلار می‌تواند ثبات پیدا کند و آن زمان احتمال کاهش قیمت نیز وجود دارد، از طرف دیگر کلیدی‌ترین متغیر نیز در کنترل نرخ ارز، عرضه منظم و پاسخگویی به تقاضا‌های واقعی است، اگر چنین مسئله‌ای رخ دهد، بازار از ثبات نسبی برخوردار می‌شود، اما باید این نکته را نیز درنظر گرفت که ورودی ارز به کشور بسیار کاهش یافته و به همین خاطر است که بانک مرکزی سیاست یکی کردن نرخ‌ها را با افزایش نرخ ارز صرافی ملی و نیما در پیش گرفته است.
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
«سلطان کره» از راه می‌رسد
عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران درباره چرایی کاهش عرضه کره در بازار و افزایش قیمت این محصول توضیح داد. علی شریعتی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: «با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از گاوهای شیرده ایران از نژادهایی هستند که شیر کم‌چرب تولید می‌کنند، چربی موجود در این شیرها بیشتر برای ماست‌ها، شیرها و دوغ‌های پرچرب موجود در بازار استفاده می‌شود و عملا نژاد این گاوها طوری نیست که بتواند نیاز کشور در حوزه‌هایی مانند کره یا خامه را برطرف کند.» به گفته او، با توجه به این شرایط در تمام سال‌های گذشته، حدود ۶۰ تا ۷۰درصد از نیاز کره کشور به شکل وارداتی برطرف شده و این روال مربوط به کوتاه‌مدت نیست.عضو اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه برای …
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
سیاست ارزی در نیم‌سال دوم
روز چهارشنبه، قیمت دلار در کانال 24 هزار تومانی پیشروی کرد؛ سکه هم توانست رشد قیمتی خود را حفظ کند، ولی بار دیگر در رسیدن به سطح 11 میلیون و 500 هزار تومانی ناکام ماند. در پنجمین روز هفته، دلار 400 تومان رشد کرد و به عدد 24 هزار و 450 تومان رسید. در واکنش به رشد دلار، سکه تمام بهار آزادی نیز 50 هزار تومان افزایش یافت و به بهای 11 میلیون و 350 هزار تومان رسید.
صفر زدایی و کاهش ارزش پول ملی
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / حذف صفر از پول ملی / کاهش ارزش پول ملی / سیاست ارزی
صفر زدایی و کاهش ارزش پول ملی
‌استاد پیشین مریلند در یادداشتی می‌نویسد: با بالابردن بهای ارز خارجی، دولت‌ها بخشی از نیاز‌های خود را از جیب مردم تأمین می‌کنند؛ اما صدای‌شان در‌نمی‌آید؛ بنابراین گفتن اینکه دلار و پوند گران شد، بازتاب فعالیت بازار نیست؛ بلکه گویای مهندسی روزانه ارز از سوی خود دولت است. نمونه دیگر از شگرد‌های مرسوم، چند‌نرخی‌کردن دلار است. دولت در مواردی دلار را با نرخ چهار هزار تومان می‌فروشد؛ اما همان دلار را بالاتر از ۱۵ هزار تومان به مسافر می‌دهد.
ارز کمیاب نیمایی |  انتقادهای فعالان بخش صنعت از سیاست ارزی دولت
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
ارز کمیاب نیمایی | انتقادهای فعالان بخش صنعت از سیاست ارزی دولت
سال ۹۷ دولت تصمیم گرفت در راستای سیاست تک‌نرخی‌شدن ارز، بهای چهارهزارو ۲۰۰ تومانی را برای هر دلار تعیین کند و ارز ارزان را به تمام کالاها اختصاص دهد، اما به‌دلیل کمبود منابع ارزی، ارز نیمایی متولد شد تا دآن صادرکنندگان ارزهای خود را با قیمت‌های منطقی‌تر و نزدیک به بهای عرضه و تقاضا به واردکنندگان کالاها اختصاص دهند.
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
اخطار به بدهکاران ارزی، انتشار اسامی متخلفان
یکصد‌و‌چهل و پنجمین جلسه ستاد اقتصادی دولت صبح یکشنبه به ریاست رییس‌جمهوری برگزار شد. در این نشست شیوه و قاعده‌مندی آزادسازی سهام عدالت و سایر موضوعات مرتبط با آن بررسی شد. همچنین روحانی در این نشست تاکید کرد که بانک مرکزی باید به بدهکاران ارز حاصل از صادرات اخطار دهد. با توجه به تحولات و نوسانات بازار ارز در روزهای اخیر اما انتظار می‌رفت که رییس‌جمهوری به افزایش بی‌سابقه نرخ ارز اشاره و از اقدامات دولت سخن بگوید اما در میان آنچه از این نشست رسانه‌ای شد، صحبتی از نرخ ارز نبود. او تنها به بدهکاران ارزی اشاره و البته تاکید کرد که نباید نوسانات قیمت برای مردم ناامنی روانی ایجاد کند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد ریاست‌جمهوری، روحانی در آغاز نشست …
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
دستور روحانی برای انتشار شفاف تعهدات ارزی واردکنندگان
یکصد و چهل و پنجمین جلسه ستاد اقتصادی دولت صبح یکشنبه به ریاست حسن روحانی، رئیس‌جمهوری‫ برگزار شد و مهم‫ترین مسائل و موضوعات اقتصادی کشور مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.رئیس‌جمهوری در این جلسه با اشاره به لزوم درک شرایط سخت کشور و محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های ضد بشری آمریکا از جمله در زمینه صادرات نفت‫ گفت: در نتیجه این تحریم‌ها نقل و انتقال ارز با دشواری همراه بوده و از سوی دیگر شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا از جمله بسته شدن برخی از مرزها، واردات را هم دچار مشکل کرده است. روحانی با اشاره به تدابیر دولت در حوزه اقتصاد در شرایط سخت اعمال تحریم‌ها در دو سال اخیر و به ویژه در دوران شیوع بیماری کرونا در چند ماه گذشته، اظهار کرد: تلاش دولت همواره بر حفظ آرامش و ایجاد هماهنگی و هم‌افزایی میان همه …
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / ایران / برنج / تنظیم بازار / شرکت ملی گاز / نفت
اخبار
ایرنا |رییس ستاد تنظیم بازار در مصوبه‌ای، الزامات استمرار تامین برنج را ابلاغ کرد تا از افزایش غیر متعارف قیمت این کالاها ناشی از تغییر سیاست ارزی جلوگیری شود.
تامین ارز واردات برنج برای جلوگیری از گرانی
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / واردات / برنج / ستاد تنظیم بازار / عباس قبادی / بازار مواد غذایی
تامین ارز واردات برنج برای جلوگیری از گرانی
تهران - ایرنا - رییس ستاد تنظیم بازار در مصوبه‌ای، الزامات استمرار تامین برنج را ابلاغ کرد تا از افزایش غیر متعارف قیمت این کالاها ناشی از تغییر سیاست ارزی جلوگیری شود.
سیاست ارزی «جهانگیری» باعث لطمه به اقتصاد شد/ به فکر تامین ارز از طریق صادرات باشیم
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / اقتصاد مقاومتی / محمد علیپور / بانک مرکزی / دیوان محاسبات / هیئت دولت / مجلس شورای اسلامی / جهانگیری
سیاست ارزی «جهانگیری» باعث لطمه به اقتصاد شد/ به فکر تامین ارز از طریق صادرات باشیم
نماینده مردم ماکو در مجلس گفت: سیاست های ارزی معاون اول رئیس جمهور باعث شد که خسارات سنگینی به خزانه و اقتصاد کشور وارد شود چرا که برخی از افراد ارز دولتی گرفتند اما کالای اساسی وارد نکردند.
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
رد پای دلارهای بدون شناسنامه در واردات
تأمین ارز واردات از کانال‌های شفاف، سیاست ارزی بانک مرکزی است. این نهاد می‌گوید: از ورود منابع ارزی استقبال می‌کند؛ به شرطی که جریان ورود و مصرف ارز و منشأ آن کاملا شفاف باشد. این واکنش رسمی بانک مرکزی به اظهارنظرهای مطرح‌شده مبنی بر موافقت سیاستگذار پولی با واردات بدون تعیین منشأ ارز به بهانه دورزدن تحریم‌هاست. 2روز پیش حسین مدرس خیابانی، سرپرست جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت گفته بود: با هماهنگی و نظارت بانک مرکزی، واردات مواداولیه کارخانه‌های تولیدی با اولویت مواد موجود در بنادر، بدون انتقال ارز …
پشت پرده
۱۳۹۹/۰۲/۰۴ / ارز نیمایی / ارز آزاد / قیمت ارز / نرخ دلار / رانت ارزی / سیاست ارزی / سامانه نیما / ارز حاصل از صادرات
پشت پرده "سیاست جدید ارزی"؛ چرا سامانه نیما شکست خورد
دانشمند با تاکید بر اینکه سامانه نیما کارایی ندارند و بدتر مشکلات را بیشتر می‌کند، گفت: با توجه به اینکه در دو سال گذشته فاصله ارز نیمایی با ارز آزاد زیاد بود، برای صادرکنندگان صرفه نداشت که این ارز را عرضه کنند، چون آن‌ها برای ادامه فعالیت خود نیاز به منابع داشتند و تبدیل دلار به ریال به زیان آن‌ها تمام می‌شد، در صورتیکه باید نرخ ارز به صورت واقعی و به نرخ بازر آزاد به صادرکننده پرداخت شود، نه با نرخ دیگر، حال بنده پیشنهادی در این رابطه دارم، اگر به مانند گذشته بانک‌ها ارز را از صادرکننده بخرند با این شرط که دولت چند درصد ارز را به قیمت بالاتر از صادرکننده برای حمایت از صنایع صادراتی خریداری کند، این کار باعث می‌شود صنایع و واحد‌های تولیدی جان تازه‌ای بگیرند.
۱۳۹۹/۰۱/۳۱
دلار تک نرخی می‌شود؟
نوسان نرخ ارز در مدت اخیر و اختلافی که بین بازار نیمایی و فردوسی به وجود آمد، موجب شده تا سفته‌بازان و دلالان به سمت سوءاستفاده از فضای موجود برای القای افزایش قیمت ارز حرکت کنند. در این بین برخی تحلیلگران پیش‌بینی کردند که قیمت ارز با ثبات بازار، تثبیت شده و نرخ نیمایی به بازار آزاد نزدیک‌تر می‌شود. از همان ابتدا و برای نیل به این هدف سیاست کنترل نرخ ارز از موضوعات اصلی سالیان اقتصاد ایران بوده است. هر چند در گذشته تجربیات متعددی از جمله تعدیل نرخ ارز، تک‌نرخی کردن و یکسان‌سازی در اقتصاد کلان نیز از راهکارهای کاهش نوسانات نرخ ارز عنوان شد، اما رویکرد اصلی سیاست ارزی بانک مرکزی در دوره اخیر، کنترل نرخ ارز از طریق ریال و گردش نقدینگی در جامعه بود که از نگاه برخی کارشناسان …
۱۳۹۹/۰۱/۳۰
حذف تصدی‌ گری
۲- به علاوه اگر هدف حذف تصدی‌گری دولت است، بفرمایید که آیا با این انتقال حتی یک کرسی از هیات مدیره شرکت‌های زیرمجموعه شستا یا سایر شرکت‌های واگذاری از اختیار دولت خارج خواهد شد؟ یا آنکه در تصدی‌گری دولت ذره‌ای خلل وارد نخواهد شد و همه اختیارات کماکان در دست مقامات باقی می‌ماند تا هر کسی که صلاح دانستند به عنوان هیات مدیره یا مدیرعامل تعیین کنند؟ در واقع صندلی‌ هیات‌های مدیره همچنان در اختیار مسوولان حکومتی است تا به عنوان امتیاز به این و آن بدهند. اگر چنین نیست لطفا اسامی شرکت‌هایی که مدیریت آن از دست شستا و یا دولت خارج می‌شود، اعلام کنید.   ۳- مساله مهم‌تر از خصوصی‌سازی، ثبات سیاست‌های اقتصادی و عدم دخالت دولت در امور بخش …
ناگفته‌هایی درباره ابهام ۴.۸ میلیارد دلاری / همه چیز به اعلام ارز ۴۲۰۰تومانی و دوران ریاست «ولی الله سیف» در بانک مرکزی مربوط است / از سیاست ارزی ناصحیح تا دلار ۱۹ هزارتومانی
۱۳۹۹/۰۱/۲۸
ناگفته‌هایی درباره ابهام ۴.۸ میلیارد دلاری / همه چیز به اعلام ارز ۴۲۰۰تومانی و دوران ریاست «ولی الله سیف» در بانک مرکزی مربوط است / از سیاست ارزی ناصحیح تا دلار ۱۹ هزارتومانی
به گفته همتی، «از حدود ۳۰ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی که سال ۹۷ به واردکنندگان داده شد، حدود ۱۹ یا ۲۰ میلیارد در ۴ماهه اول ۹۷ به کالا‌های مختلف اختصاص یافت وان موقع تفکیک بین کالای اساسی وغیر اساسی نبود وبه هم کالا‌ها ارز ۴۲۰۰تخصیص می‌دادند». بنابرین اینکه بخش قابل توجهی از ارز تخصیصی به کالا‌های غیر ضرور به همان سیاست‌های ارزی چهار ماه اول ۹۷ یعنی دوران مدیریت ولی الله سیف در بانک مرکزی برمی گردد.
ثمرات سیاست‌های پولی و ارزی کم‌کم آشکار می‌شود
۱۳۹۸/۱۲/۲۹ / عبدالناصر همتی / بانک مرکزی ایران / سیاست های ارزی / سیاست ارزی و پولی
ثمرات سیاست‌های پولی و ارزی کم‌کم آشکار می‌شود
رییس کل بانک مرکزی گفت: اتفاقات امروز که در کشورهای توسعه یافته ضربه بسیار سختی به اقتصاد آنها وارد کرده، گواهی است بر اینکه بانک مرکزی ایران در حد توان خود توانسته بسیاری از ضربه‌ها را خنثی و از آسیب شدید به اقتصاد تا حد زیادی جلوگیری کند. هم‌زمان، اصلاحات بسیار مهمی نیز در سیاست‌گذاری اقتصادی، چه در بخش ارز و چه در بخش پول اتفاق افتاده که بتدریج ثمرات آن آشکار خواهد شد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / امریکا / چین / جنگ تجاری / جنگ اقتصادی چین و آمریکا
آمریکا چین را از فهرست کشورهای دستکاری کننده نرخ ارز خارج کرد
پکن- ایرنا- وزارت خزانه داری آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی همزمان با ورود هیات مذاکره کننده تجاری پکن به واشنگتن با انتشار گزارش نیم ساله سیاست ارزی، چین را از فهرست کشورهای دستکاری کننده نرخ ارزی خارج کرد.
۱۳۹۸/۱۰/۰۲
حفظ تنش یا ثبات ارزی؟
نرخ ارز همچنان چالش اصلی اقتصاد ایران در سال‌جاری و البته سال آینده است؛ به ویژه اینکه سیاست ارزی دولت در بودجه سال آینده نیز پیام‌آور حفظ سیاست دو نرخی ارز است و پاشنه آشیل سیاست ارزی چندنرخی، برهم خوردن لنگر اقتصاد کشور در نتیجه کمبود منابع ارزی دولت و ایجاد تنگنای ناشی از تحریم‌ها در جریان ورودی و نقل‌و‌انتقال ارزی خواهد بود.
۱۳۹۸-۰۹-۳۰
تبعات نرخ دستوری دلار 99
پافشاری دولت بر تداوم ارز 4200 تومانی در بودجه سال 99 صدای بخش خصوصی را درآورده است. دولت در شرایطی این سیاست ارزی را برای سال 99 در دستور کارخود قرار داده، که فعالان اقتصادی از سال 97 به‌طور مداوم نسبت به اثرات منفی تخصیص ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی واکنش نشان داد‌ه‌اند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / علی مروی / اصلاح نظام بانکی / مجلس شورای اسلامی / اندیشکده حکمرانی شریف / اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاست گذاری / بانک مرکزی ایران
۱۱ نقطه قوت طرح اصلاح نظام بانکی/نظام ارزی شناور مدیریت‌شده و الزام دولت برای بازار ارز
رئیس اندیشکده حکمرانی شریف، گفت: طرح اصلاح نظام بانکی، سیاست ارزی را شناور مدیریت‌شده تعیین و تعلیق این نظام را فقط در شرایط خاص، به صورت یکساله و منوط به تصویب هیات وزیران کرده است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۴
راز مداخله ارزی دولت احمدی‌نژاد بر‌ملا شد؛ فروش 232 میلیارد دلار ارز در بازارآزاد
از سال گذشته و بخصوص ماه‌های اخیر، مداخلات ارزی دولت در بازار به بحث داغ محافل کارشناسی و رسانه‌‌ای و بخصوص سیاسی تبدیل شده است. در همین راستا «هدر رفت 18 میلیارد دلار» ارز به «کلید واژه» مخالفان دولت بدل شد. براساس اعلام منتقدان سیاست ارزی سال‌های اخیر، دولت حجم بالایی از ارز را برای کنترل قیمت‌ها به بازار ریخته و آن را هدر داده است. این را می‌توان پاتک 18 میلیارد دلار مخالفان دولت تعبیر کرد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۵
واردات و ترخیص پرحاشیه ۱۳ هزار خودر و
با دستور اخیر وزیر صمت برای ترخیص ۱۰۴۸ دستگاه خودروی پروانه شده گمرکی، از ۱۳ هزار خودرویی که مدتهاست وارد و دپو شده بود تاکنون حدود ۸۵۴۸ دستگاه ترخیص شده است و تکلیف مابقی مشخص نیست.به گزارش ایسنا، ماهها است که اخبار مربوط به خودروهای وارداتی دپو شده در رسانهها میچرخد و حواشی خاص خود را داشته است. از سویی شرکتهایی این واردات را انجام داده و بخشی از آنها به مشتریانی که ثبت نام کرده بودند، اختصاص داشت و خواهان تعیین تکلیف بودند و از سوی دیگر چند دستگاه از گمرک گرفته تا وزارت اقتصاد، وزارت صمت و بانک مرکزی در راس موضوع قرار داشتند و گرههای ارزی و قانونی که در این بین وجود داشت موجب شده بود مدتها راهکار مشخص و توافقی در مورد ترخیص این خودروها در دستورکار قرار نگیرد. ماجرا از این قرار بود که از حدود …
۱۳۹۸/۰۸/۰۲
جعبه سیاه 4200
ساعت 23 بیستم فروردین 97؛ اسحاق جهانگیری در دفتر رئیس‌جمهور در پاستور مقابل دوربین قرار گرفت و با اعلام «دلار 4200 تومانی»، سرنوشت سال 97 را با اتفاقات فراموش‌نشدنی همراه کرد. سیاست دلار 4200 که به تعابیر اقتصاددانان «خیزش دوباره پوپولیسم» خوانده می‌شد، پیامدهای مخرب اقتصادی- اجتماعی بی‌شماری به همراه داشت. دومین «نشست هم‌اندیشی دنیای اقتصاد» که با هدف آزاداندیشی و گپ‌وگفت‌های اقتصادی پایه‌گذاری شده است به بازخوانی پر سر و صداترین سیاست ارزی سال 97 اختصاص داشت؛ این نشست با پخش مستند 4200 آغاز شد. سید امیر سیاح، نویسنده و کارگردان این مستند، در 72 دقیقه تحولات ارزی سال‌های 96 و 97 را به تصویر کشیده است. روایت این فیلم از سکانس جرقه‌های انفجار ارزی سال گذشته آغاز می‌شود؛ در ادامه این مستند فرآیند …
۱۳۹۸/۰۶/۲۱ / ارز 4200 تومانی / واردات
جزئیات واردات کالا‌های اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی/ ارزی که مشکل ساز شد!
فروردین سال ۹۷، ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی با تغییر سیاست ارزی دولت به جریان اقتصادی کشور وارد شد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۰
فراهم شدن امکان ترخیص گروه‌ (۴) کالایی
از سال گذشته نامه‌نگاری‌هایی بین بانک مرکزی و وزارت صمت و گمرک در رابطه با نحوه گروه‌بندی کالاهای گروه چهار و تغییرات آن به دلیل تغییر سیاست ارزی انجام شد و رایزنی ها ادامه داشت تا اینکه در مردادماه سال جاری و با توافقات انجام شده امکان ترخیص قسمتی از کالاهای گروه چهار فراهم شد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۶ / سیاست ارزی دولت / سیاست خارجی / عباس عبدی / هفته دولت
۳ مساله‌ای که از نظر عباس عبدی دولت در آن ها خوب عمل نکرده است
عباس عبدی تحلیلگر مسایل سیاسی معتقد است اگرچه دولت با وضعیت پیش‌بینی نشده‌ فشارهای ایالات متحده مواجه شد که بخش بیشتری از انرژي دولت صرف حل این مشکل شد اما اگر سه مساله را پیگیری می کرد نمره قابل قبولی می گرفت.
۱۳۹۸/۰۵/۳۱
بازگرداندن اعتماد به صادرکنندگان با اصلاح سیاست ارزی
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: سیاست‌های اخیر بانک مرکزی درست‌تر از گذشته است و سبب شده که اعتماد به بخش خصوصی و صادرکنندگان برگردانده شود.
۱۳۹۸/۰۵/۳۰
گزارش بلومبرگ درباره اصلاح ساختار مالی و سیاست ارزی:موفقیت ایران در حفظ ارزش پول ملی
شفقنا اقتصاذی_ شبکه خبری بلومبرگ در گزارشی ویژه به اقدامات بانک مرکزی و دولت ایران برای حفظ ارزش پول ملی پرداخت و نوشت: ایران در حفظ ارزش پول ملی موفق بوده است. به گزارش شفقنا اقتصادی، شبکه خبری بلومبرگ در گزارشی ویژه به اقدامات بانک مرکزی و دول…
۱۳۹۸/۰۵/۲۰
رشد ۴۰ درصدی حجم صادرات در سه ماهه اول سال ۹۸ نسبت به سال گذشته
حسین مدرس خیابانی در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان خراسان رضوی که با حضور رییس و اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس و برخی از معاونان و مدیران وزارت صمت در مشهد برگزار شد، اظهار داشت: امروز بهترین فرصت است که براساس سیاست ارزی و تجاری کشور، بخش تولید با بیشترین جهش ممکن مواجه شود.
۱۳۹۸/۰۵/۱۹ / علی اکبر رائفی پور / اقتصاد / فرهنگ و اقتصاد
خبرگزاری‌هایی که دست به گریبان مافیا اقتصادی شدند
علی اکبر رائفی‌پور در نشست تخصصی بررسی سیاست ارزی دولت که در ۱۴ مردادماه سال ۹۸ برگزار شد گفت: به خبرگزاری‌ها پول‌های زیاد می‌دهند تا علیه آن‌ها خبر نزنند.
۱۳۹۸/۰۵/۰۹ / اقتصاددان / ارزش پول ملی / _تولید
"تولید" ارزش پول ملی را حفظ می‌کند، نه دستورات اداری
یک کارشناس اقتصادی چالش‌های نظام ارزی را تشریح کرد و گفت: برای صیانت از ارزش پول ملی، سیاست ارزی باید طوری باشد که با تعدیل تدریجی نرخ ارز برحسب واقعیات اقتصاد ملی، از بروز نوسانات شدید و مخرب فضای کسب‌وکار جلوی گیری کند. از سوی دیگر صیانت از ارزش پول ملی با تقویت توان تولیدی کشور امکان‌پذیر است، نه با دستورات اداری و ناموسی کردن آن.
۱۳۹۸/۰۴/۲۳ / بانک مرکزی / گمرک / ارز / ارز 4200 تومانی / تجارت خارجی / عدم بازگشت ارز صادراتی به سامانه نیما / سامانه نیما / بازگشت ارز حاصل از صادرات
جزئیات ۱۲ ماه رفت و آمد ارزی و دلارهایی که در راه ماند...
در سال گذشته و در دوران تغییر سیاست ارزی، حدود ۴۲ میلیارد دلار برای واردات از کشور خارج شد و در مقابل صادرات ۳۹ میلیارد دلاری وجود دارد که از این رقم هم با وجود تکلیف برای ورود به چرخه اقتصادی، ظاهرا حدود ۶۰ درصد برگشته است.
۱۳۹۸/۰۴/۱۰
نماینده مجلس: ارز دولتی فقط به دلالان و نورچشمی های وزارت صمت می رسد
شفقنا- عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت مخالف حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی است و برخی دلالان متخلف در این وزارتخانه به دنبال این هستند که این ارز حذف نشود. شهاب نادری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خانه ملت، با اشاره به اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی فروردین‌ ماه سال گذشته و با تغییر سیاست ارزی دولت به جریان اقتصادی وارد […]
۱۳۹۸/۰۴/۱۰
رانت ۸۰ هزار میلیاردی ارز در دست کیست؟
با وجود اینکه رانت و دلالی‌های ناشی از اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالا بهانه‌ای به دست مسئولان برای پیگیری حذف این ارز از چرخه اقتصادی داده بود، ناگهان منصرف شدند و ترجیح دادند روند قبلی را بدون اصلاح ادامه دهند. اکنون رقمی حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان اختلاف بین ارز ۴۲۰۰ تومانی و نیمایی وجود دارد که مشخص نیست این رانت کلان کجا رفته و قرار است چگونه مدیریت شود؟به گزارش ایسنا، ارز ۴۲۰۰ تومانی، ۲۰ فروردین‌ماه سال گذشته و با تغییر سیاست ارزی دولت به جریان اقتصادی وارد شد. زمانی که معاون اول رئیس جمهوری اعلام کرد دیگر هیچ نرخی برای ارز به غیر از این نرخ پذیرفته شده نیست و سایر قیمت‌ها قاچاق محسوب می‌شود. در‌نهایت تمامی کالاها با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شد، اما خبری از کالاهای دریافت کننده این …
۱۳۹۸/۰۴/۰۵
سناریوی ادامه‌دار «ارز دولتی»
کیمیا نجفیزمزمه حذف ارز 4200 تومانی مسئله‌ای بود که در روزهای اخیر به گوش می‌رسید اما موضع‌گیری‌ دولتی‌ها نشان داد که تصمیمی برای حذف سیاست ارزی در دستور کار نیست و معاون وزیر صمت از مخالفت این وزارتخانه با حذف ارز دولتی خبر داد و گفت: «به اعتقاد ما دلار ۴۲۰۰ تومانی همچنان باید پرداخت شود». استارت ارز 4200 تومانی از اواخر فروردین سال گذشته کلید خورد و در همان ابتدا بسیاری از صاحب‌نظران در پیش گرفتن چنین سیاستی را نادرست دانستند. پس از مدتی از تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی با هدف تنظیم بازار، ثبات قیمت و کمک به دهک‌های پایین جامعه مشکلات یکی پس از دیگر خود را به نمایش گذاشتند. در همین زمان بود که فعالان و صاحب‌نظران اقتصادی معتقد بودند که با تخصیص ارز دولتی کمکی به خانوارهای کم‏درآمد نمی‌شود …
۱۳۹۸/۰۴/۰۳
ارز ۴۲۰۰تومانی نه حذف شد نه محدود
درحالی که هفته گذشته اصلاح سیاست ارزی کشور در قالب ۲ سناریوی حذف ارز ۴۲۰۰تومانی یا محدودکردن آن مطرح شد، موضع‌گیری‌های ۲ روز گذشته دولتی‌ها نشان داد که در سیاست ارزی دولت نه خانی می‌آید نه خانی می‌رود و این یعنی در بر همان پاشنه قبلی خواهد چرخید.
۱۳۹۸/۰۴/۰۳
سناریوهای ارز ۴۲۰۰ تومانی که ناکام ماند
درحالیکه هفته گذشته اصلاح سیاست ارزی کشور در قالب ۲ سناریوی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی یا محدود کردن آن مطرح شد، موضع‌گیری‌های ۲ روز گذشته دولتی‌ها نشان داد که در سیاست ارزی دولت نه خانی می‌آید نه خانی می‌رود و این یعنی در بر همان پاشنه قبلی خواهد چرخید.
۱۳۹۸/۰۳/۲۸
دلار ۴۲۰۰ را چه کنیم؟
به نظر می‌رسد کشور دوباره بر سر دوراهی مهمی در زمینه سیاست ارزی قرار گرفته است. آن‌گونه که در خبرها آمده است ظاهرا تصمیم‌گیران آخر هفته در جلسه‌ای قرار است درباره سیاست ارزی تصمیم مهمی بگیرند و از بین این دو یکی را انتخاب کنند؛ «حذف تدریجی» یا «حذف کامل» دلار ۴۲۰۰ تومانی. به همین دلیل، لازم است یکبار دیگر با چشمانی فراخ و گوش‌هایی باز به استدلالات کارشناسانه نگاه کرد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۷
95 درصد دانشگاهیان و بخش خصوصی موافق حذف ارز 4200 تومانی هستند
معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه 95 درصد تشکل‌ها، اتاق‌های بازرگانی، اهالی دانشگاه و صادرکنندگان موافق حذف ارز 4200 تومانی هستند گفت: اصرار بر سیاست ارزی فعلی یعنی رضایت مردم را به صلاح آن‌ها ترجیح داده‌ایم.
۱۳۹۸/۰۳/۲۵
بازار ارزی در ایران وجود ندارد؛توکلی: دلار ۴۲۰۰تومانی من‌دَرآوردی بود/ دولت چاره‌ای جز توزیع کالابرگ الکترونیکی ندارد/ قدرت خرید حقوق یک میلیون و ۳۵۰هزار تومانی کارگر در سال۹۷ حدود ۶۵۰هزار تومان شد
رئیس سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت با تاکید بر اینکه کالابرگ الکترونیکی در حال حاضر چاره کار دولت برای تامین کالاهای اساسی است، گفت: از ابتدا سیاست ارزی دولت غلط و دلار ۴۲۰۰تومان یک عدد من‌دَرآوَردی بود و گفتند که با روش "برابری قدرت خرید" این عدد را به دست آورده‌اند.
۱۳۹۸/۰۳/۲۵
توکلی: بازار ارزی در ایران وجود ندارد/ ارز ۴۲۰۰ تومان یک عدد من‌دَرآوَردی بود
شفقنا- رییس سازمان مردم‌نهاد دیده بان شفافیت و عدالت گفت: کالابرگ الکترونیکی در حال حاضر چاره کار دولت برای تامین کالاهای اساسی است. احمد توکلی در گفت وگو با خانه ملت، با انتقاد از اتخاذ سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی توسط دولت، گفت: تا زمانی که سیاست ارزی دولت تغییر نکند، توزیع نامناسب کالاها ادامه خواهد داشت، بنابراین دولت باید روش خود […]
۱۳۹۸/۰۳/۲۰ / سیاست ارزی و پولی
نماینده تهران: سیاست ارزی دولت اصلاح شود
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: با تداوم سیاست فعلی ارزی وضعیت اقتصادی کشور و شرایط معیشتی مردم دچار وخامت بیشتری می‌شود چرا که ارز ارزان داده می‌شود و کالای اساسی گران به دست مردم می‌رسد، تا دیر نشده این سیاست اصلاح شود.
۱۳۹۸/۰۳/۱۴
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس: اعمال سیاست ارزی نادرست مشکل اصلی تنظیم بازار
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت:مشکلات حوزه تنظیم بازار ناشی از عدم توانمندی وزارت جهاد کشاورزی نیست، بلکه ناشی از سیاست ارزی غلطی است.
۱۳۹۸/۰۳/۰۶
اختلاف وزارت اقتصاد و بانک مرکزی درباره میزان بازگشت ارز صادراتی
در آستانه یک سالگی سیاست ارزی، بازگشت ارز صادراتی به کشور اختلاف فاحشی میان آمارهای وزارت اقتصاد و بانک مرکزی وجود دارد تا جایی که وزیر اقتصاد برخی صادرکنندگانی که ارز خود را نیاورده‌اند را تهدید به پیگیری قضایی کرده است.
۱۳۹۸/۰۲/۳۰
سعیدی: تقاضای تحقیق و تفحص از سیاست ارزی دولت در سال۹۷ بررسی شد
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در نشست عصر امروز رئیس کل بانک مرکزی در این نشست توضیحاتی درباره سیاست های این بانک در مقطع زمانی سال 97ارائه کرد.
۱۳۹۸/۰۲/۲۸ / دستور کار کمیسیون های تخصصی / بازنشستگی / مجلس شورای اسلامی
تفحص از سیاست‌های ارزی دولت بررسی می‌شود/ حضور ۵ عضو کابینه در کمیسیون‌ها
تحقیق و تفحص از سیاست ارزی اخیر دولت و ارزیابی عملکرد سامانه «نیما» هفته جاری در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بررسی می‌شود.
۱۳۹۸/۰۲/۲۵
رانتی که «نیما» برای واردکنندگان ایجاد کرد/ تحریک تقاضای واردات با «نیما»
دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با انتقاد از سیاست ارزی کشور و سامانه نیما گفت: متأسفانه سامانه نیما باعث شده تا رانت برای واردکنندگان ایجاد شود و این رانت باعث تحریک تقاضا برای واردات و ارز نیمایی شده است.
۱۳۹۸/۰۲/۲۵
راهکار خروج از تنگنای ارزی
سیاست ارزی سال ۹۸ چگونه باید طراحی شود؟ در شرایط فعلی فراگیرترین و موثرترین مکانیزم ارزی برای بهبود عملکرد تجارت خارجی و تامین کالاهای ضروری و مورد نیاز مردم و بخش تولید چیست؟
۱۳۹۸/۰۲/۲۵
فعالان اقتصادی پیشنهاد عملیاتی دادند/ راهکار خروج از تنگنای ارزی
سیاست ارزی سال ۹۸ چگونه باید طراحی شود؟ در شرایط فعلی فراگیرترین و موثرترین مکانیزم ارزی برای بهبود عملکرد تجارت خارجی و تامین کالاهای ضروری و مورد نیاز مردم و بخش تولید چیست؟ در این مسیر ملاحظات سیاست‌گذار و مطالبات فعالان اقتصادی تا چه میزان با یکدیگر همپوشانی دارند و چه میزان از هم دور هستند؟ جدید ترین جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات غیرنفتی، فرصتی شد که سیاست‌گذار تجاری و فعالان اقتصادی پیرامون سوالات مذکور به بحث و تبادل‌نظر بپردازند.
۱۳۹۸/۰۲/۱۸
ظهور صادرکنندگان سایه
بعد از علنی شدن پیامدهای سیاست ارزی یک‌سال اخیر در حوزه واردات، وجه دیگر پیامدها در بال دیگر تجارت خارجی؛ یعنی صادرات عیان شده است.
۱۳۹۸/۰۲/۱۸
مورد عجیب رشد ۶۴۰۰ نفری صادرکنندگان ایرانی در سال ۹۷
اقتصادنیوز : بعد از علنی شدن پیامدهای سیاست ارزی یک‌سال اخیر در حوزه واردات، وجه دیگر پیامدها در بال دیگر تجارت خارجی؛ یعنی صادرات عیان شده است.
۱۳۹۸/۰۲/۰۹ / سیاست ارزی و پولی / صادرات / کارت بازرگانی
معافیت ارزی صادرکنندگان کمتر از ۱ میلیون دلار را حذف کنید
در سومین جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات غیرنفتی، اعضای این جلسه خواستار تغییر سیاست‌های ارزی، یکسان‌سازی نرخ ارز و حذف تمایز صادرکنندگان یک میلیون دلاری و مبالغ بالاتر شدند چراکه به گفته آن‌ها این موضوع باعث ایجاد رقابت منفی در بازارهای صادراتی شده است.
۱۳۹۸/۰۲/۰۹
سیاست ارزی کشور نتیجه مطلوب نداشت/ ۵.۷ میلیارد دلار ارز صادراتی برنمی‌گردد
سرپرست سازمان توسعه تجارت گفت: سیاست‌های ارزی در سال گذشته موجب شد بخش مهمی از صادرکنندگان حرفه‌ای پا پس بکشند و ۶۴۰۰ صادرکننده موقت ۵.۷ میلیارد دلار صادرات کنند که ارز حاصل از صادرات آن‌ها به شکلی که مورد نظر بانک مرکزی است به کشور برنخواهد گشت.
۱۳۹۸/۰۲/۰۲
اعزام دائمی دانشجو به خارج قطع شد/سیاست ارزی وزارت علوم تغییر نمی‌کند
وزیر علوم از قطع اعزام دانشجو به خارج از کشور خبر داد و گفت: این اعزام فقط برای تعداد رشته‌های محدود و شرایط خاص صورت خواهد گرفت به گونه‌ای که در سال جاری کمتر از ۲۰ نفر اعزام دائمی خواهیم داشت.
۱۳۹۸/۰۱/۲۲
نماینده مجلس: سیاست ارزی دولت خطای راهبردی بود که آمریکایی‌ها را برای افزایش تحریم‌ها گستاخ کرد
شفقنا- رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: سیاست ارز ۴۲۰۰ خطای راهبردی بود که آمریکایی‌ها را برای افزایش تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی گستاخ کرد و اصلا برای ما قابل قبول نبود. به گزارش روابط عمومی دفتر ارتباطات مردمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، محمدرضا پورابراهیمی در جلسه اقتصاد مقاومتی شهرستان راور اظهار داشت: در فضای […]
۱۳۹۸/۰۱/۲۱
یک‌سالگی سیاست ارز ۴۲۰۰تومانی/ کام تلخ مسئولان از سیاست ارزی
بیست و یکم فروردین ماه سال ۹۷ بود که طبق اعلام معاون اول رییس جمهور (در شب ۲۰فروردین) دلار ۴۲۰۰تومانی به عنوان ارز رسمی کشور در نظر گرفته شد و حالا در یکسالگی این سیاست می‌بینیم که موافقان این تصمیم کامشان تلخ شده است.
۱۳۹۸/۰۱/۱۹
واکاوی عوامل جهش قیمت ارز در سال ۹۷
بعد از پیاده‌سازی سیاست ارزی دولت در ابتدای فروردین ماه سال ۹۷ در ۶ دوره شاهد افزایش نرخ ارز در بازار آزاد بوده‌ایم و با دامنه‌دار شدن این نوسانات پیش‌بینی وضعیت سال ۹۸ حائز اهمیت است.
۱۳۹۸/۰۱/۱۸
چشم‌انداز بازار ارز در سال ۹۸ مثبت است/ اسکانس دلار تعیین‌کننده نرخ سایر ارزها؟
بعد از پیاده‌سازی سیاست ارزی دولت در ابتدای فروردین ماه سال ۹۷ در ۶ دوره شاهد افزایش نرخ ارز در بازار آزاد بوده‌ایم و با دامنه‌دار شدن این نوسانات پیش‌بینی وضعیت سال ۹۸ حائز اهمیت است.
۱۳۹۸/۰۱/۱۸
تحلیل عوامل جهش قیمت ارز در سال ۹۷/ چشم‌انداز بازار ارز در سال ۹۸ چگونه است؟
بعد از پیاده‌سازی سیاست ارزی دولت در ابتدای فروردین ماه سال ۹۷ در ۶ دوره شاهد افزایش نرخ ارز در بازار آزاد بوده‌ایم و با دامنه‌دار شدن این نوسانات پیش‌بینی وضعیت سال ۹۸ حائز اهمیت است.
۱۳۹۸/۰۱/۰۴
کاهش ارزش پول ملی فرصتی بزرگ برای رونق تولید داخلی
سیدمحمدصادق الحسینی در توییتر خود نوشت: اگر سیاست ارزی درست اتخاذ میشد، کاهش ارزش پول ملی فرصتی بزرگ برای رونق تولید داخلی بود
۱۳۹۷/۱۲/۲۹
میرسلیم در گفتگو با الف: متاسفانه دولت خط‌مشی خود را تغییر نداده است/ اشتباه دولت در سیاست ارزی موجب تشدید رکود، تورم و گرانی شد
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه دولت در سالی که گذشت حتی مرتکب اشتباه فاحش در تغییر نرخ ارز شد که نابسامانی گسترده ای را در کشور از لحاظ اقتصادی و اجتماعی به وجود آورد و موجب تشدید رکود، تورم و گرانی شد، می‌گوید: اصلاح ترکیب وزیران بر مبنای شایسته سالاری و تغییر روش دولت می‌تواند روش مناسبی برای مقابله با جنگ اقتصادی و بدسکالی آمریکایی‌ها باشد.
۱۳۹۷/۱۲/۲۳
بررسی تفحص از سیاست ارزی دولت و ارزیابی عملکرد سامانه نیما در کمیسیون اقتصادی
درخواست برخی نمایندگان به منظور تحقیق و تفحص از سیاست ارزی دولت و ارزیابی عملکرد سامانه نیما در کمیسیون اقتصادی ازجمله مهمترین دستورکارهای هفتگی کمیسیون‌های مجلس است.
۱۳۹۷/۱۲/۲۱
پیشنهادی برای سیاست ارزی ۹۸
در سالی که به پایان آن نزدیک می‌شویم، تحولات بازار ارز و عوارض آن به یکی از مسائل اصلی دولت و مردم تبدیل شد. به نظر می‌رسد این تجربه، درس‌های بسیار مفید و آموزنده‌ای برای همگان به ارمغان آورده باشد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •