چهارشنبه, ۲۵ تیر, ۱۳۹۹ / 15 July, 2020
سیاسی و اقتصادی
معاون وزیر امور خارجه ایران در رأس یک هیأت بلند پایه وارد کابل شد
۲ ساعت قبل / افغانستان / سید عباس عراقچی
معاون وزیر امور خارجه ایران در رأس یک هیأت بلند پایه وارد کابل شد
کابل - ایرنا - معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در رأس یک هیأت بلند پایه سیاسی، اقتصادی و امنیتی با هدف دیدار و گفت‌وگو با مقامات‌ افغانستان، وارد کابل شد.
عراقچی امروز به افغانستان می‌رود
۴ ساعت قبل
عراقچی امروز به افغانستان می‌رود
معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان در راس یک هیات سیاسی، امنیتی و اقتصادی به افغانستان می‌رود.
مهم ترین دستاوردهای برجام
۶ ساعت قبل / برجام / تحریم / تحریم نفتی / انرژی هسته ای / پنجمین سالگرد برجام
مهم ترین دستاوردهای برجام
برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) سند توافقی است که از دی ماه ۹۴ اجرایی شد و اردیبهشت ماه ۹۷ دونالد ترامپ از آن خارج شد؛ این سند دستاوردهای سیاسی و اقتصادی زیادی به همراه داشت. رشد اقتصادی ۱۲.۵ درصدی، قرارداد با خودروسازان وشرکت‌های نفتی بزرگ، آزادسازی ۴۰۰ میلیون دلار پول بلوکه شده ایران توسط آمریکا، تنها بخشی از دستاوردهای برجام است. دستاوردهایی که آمریکا با بدعهدی خود، مانعی در تداوم آن شد.
۱۷ ساعت قبل
نه از اصلاح‌طلبی عبور می‌کنیم، نه از آن عقب می‌نشینیم
رئیس بنیاد امید ایرانیان گفت: نه از اصلاح طلبی عبور می‌کنیم، نه از آن عقب می‌نشینیم. معیارمان برای اصلاحات هم منافع و مصالح ملی است.به گزارش امیدنامه، محمدرضا عارف در نشست شورای عالی بنیاد امید ایرانیان که به‌شکل ترکیبی (حضوری و مجازی) برگزار شد بر لزوم آسیب‌شناسی جدی فعالیت‌ها و برنامه‌ها و نقد و بررسی عملکرد بنیاد امید ایرانیان تاکید و اظهار کرد: در شرایطی که وضعیت کشور به‌دلیل فشار و تحریم‌های ظالمانه آمریکا و برخی سوء‫مدیریت‌ها و نیز شرایط کرونایی پیچیده‌تر و سخت‌تر از گذشته شده است شاهد فشارهای اقتصادی و معیشتی به مردم هستیم.رئیس بنیاد امید ایرانیان افزود: در شرایط فعلی کشور بنیاد امید ایرانیان باید برنامه‌های راهبردی و عملیاتی خود را متناسب با شرایط و واقعیت‌های موجود کشور تدوین کند و همه …
۱۷ ساعت قبل
بدخواهان علاقه‌مندند ما را عقب نگه دارند
فرمانده کل سپاه با تاکید بر اینکه قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) نقطه اعتماد و اتکای جامعه است، گفت: قرارگاه امروز بخش مهمی از آرایش ما برابر دشمن در جنگ اقتصادی است و این یک رسالت تاریخی برای حفظ حیات ملی، سرافرازی، اقتدار، اعتبار جهانی و حفظ دستاوردهای انقلاب است.به گزارش ایسنا، سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جمع فرماندهان، مسئولان و مدیران قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) با قدردانی از اقدامات کارکنان و متخصصان قرارگاه، میدان اصلی جنگ امروز با دشمنان را عرصه اقتصاد توصیف و تصریح کرد: بدخواهان نظام و ملت ایران به شدت علاقه‌مند هستند تا ما را بشکنند، عقب نگه دارند و وابسته خود سازند.وی افزود: ایران اسلامی کشوری با فرهنگ، غنی و ثروتمند است و دشمنان ما می‌دانند …
ریشه‌های نظم سیاسی از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه
۱۷ ساعت قبل
ریشه‌های نظم سیاسی از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه
بینش اصلی در کتاب «سامان سیاسی در جوامع دستخوش دگرگونی» اثر‌ هانتینگتون که در سال ۱۹۶۸ منتشر شد این بود که توسعه سیاسی منطق خاص خود را دارد که به منطق ابعاد اقتصادی و اجتماعی توسعه ارتباط داشت، اما متفاوت از آنها بود. او استدلال می‌کرد که زوال سیاسی زمانی رخ داد که نوسازی اقتصادی و اجتماعی با بسیج گروه‌های جدید اجتماعی که نمی‌توانستند در چارچوب نظام سیاسی موجود جای بگیرند، از توسعه سیاسی پیشی گرفت. او بیان کرد این همان چیزی بود که موجب بی‌ثباتی در میان کشورهای تازه مستقل جهان در حال توسعه طی دهه‌های ۵۰ و ۶۰ با کودتاهای پی‌در‌پی، انقلاب‌ها و جنگ‌های داخلی شد. این استدلال که توسعه سیاسی از منطق خاص خود پیروی می‌کند و ضرورتا بخشی از فرآیند یکپارچه توسعه نیست باید در برابر پیشینه نظریه نوسازی کلاسیک …
حضور برادر رئیس‌جمهوری باعث شد تیم مذاکره کننده هر آنچه طرف مقابل گفت بپذیرد!
۲۲ ساعت قبل
حضور برادر رئیس‌جمهوری باعث شد تیم مذاکره کننده هر آنچه طرف مقابل گفت بپذیرد!
کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه خوش بینی تیم مذاکره کننده ما به آمریکا یک آفت جدی در مذاکرات بود، گفت: برجام دستاورد اقتصادی نداشت.
قلعه‌نویی؛ از امیرخان تا اصلاح‌طلبی
۲۳ ساعت قبل / امیر قلعه نویی / هاشمی رفسنجانی
قلعه‌نویی؛ از امیرخان تا اصلاح‌طلبی
شاید در عرصه فوتبالی امیر قلعه‌نویی از آرمان‌هایش فاصله گرفته باشد؛ ولی برای مردی که تلاش می‌کند در رخداد‌های اجتماعی در کنار مردم قرار بگیرد، نگرش‌های سیاسی‌اش تغییرات به‌ظاهر اندکی داشته است؛ دست‌کم اندازه همان تغییراتی که اصلاح‌طلبان مجبور شده‌اند برای پیشبرد اهداف‌شان چنین تغییراتی را بپذیرند. امیر قلعه‌نویی در آن روز‌هایی که هنوز خیلی سیاسی نشده بود و اختلافات اصولگرا و اصلاح‌طلب را چندان با جدیت کنونی‌اش پیگیری نمی‌کرد، دو، سه بار با مرحوم آیت‌الله هاشمی دیدار کرد. اگرچه خودش می‌گوید دیدارش با آیت‌الله هاشمی سیاسی نبوده؛ ولی هرازگاهی که خاطره‌ای از آن دیدار‌ها می‌گوید، نشان می‌دهد محور صحبت‌هایش تا حدودی سیاسی و اندکی هم اقتصادی بوده است.
خوشبینی به آمریکا آفت مذاکرات بود/ برجام دستاورد اقتصادی نداشت
۲۵ ساعت قبل / ایالات متحده آمریکا / جمهوری اسلامی / برجام / عباس سلیمی نمین / ظریف
خوشبینی به آمریکا آفت مذاکرات بود/ برجام دستاورد اقتصادی نداشت
کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه خوشبینی تیم مذاکره کننده ما به آمریکا یک آفت جدی در مذاکرات بود، گفت: برجام دستاورد اقتصادی نداشت.
پربازدیدترین اخبار سیاسی ۲۴ تیر ایسنا
۲۶ ساعت قبل / مهمترین اخبار سیاسی ایسنا / ایران و چین / نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه / کروناویروس
پربازدیدترین اخبار سیاسی ۲۴ تیر ایسنا
نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه / برگزاری جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه‌گانه بعد از وقفه ای ۵۱ روزه/ ارائه پیش نویس چینی ها بر مبنای پیش نویس ایران/ توضیحات سخنگوی دولت درباره اقدامات دولت برای مقابله با کرونا و... در صدر اخبار مورد توجه و پربازدید امروز مخاطبان سرویس سیاسی ایسنا بود که می‌توانید آنها را در این گزارش مرور کنید.
فرمانده کل سپاه: نه زانو می‌زنیم نه متوقف می‌شویم /جنگ سیاسی امروز در فعالیت‌های اقتصادی تجلی پیدا کرده است
۲۸ ساعت قبل
فرمانده کل سپاه: نه زانو می‌زنیم نه متوقف می‌شویم /جنگ سیاسی امروز در فعالیت‌های اقتصادی تجلی پیدا کرده است
قرارگاه با وجود مردانی که تخصص، پاکی، ایمان، مجاهدت و تعهد انقلابی را در مسیر حرکت خود، سرمایه اصلی قرار داده‌اند با یاری خداوند به طور قطع موفق خواهد بود .
شیوه‌های جمع‌آوری اطلاعات در حوزه زنان با چالش مواجه است
۲۹ ساعت قبل / معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده / سند ارتقا وضعیت زنان و خانواده / معصومه ابتکار
شیوه‌های جمع‌آوری اطلاعات در حوزه زنان با چالش مواجه است
تهران - ایرنا - معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه شیوه‌های آماری و جمع‌آوری اطلاعات در حوزه زنان با چالش روبرو است، گفت؛ همین موضوع چهره مشارکت زنان در عرصه‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را در بعد جهانی دچار خلل کرده است.
هنوز هیچ گزارش رسمی، ناقل کرونا بودن حیوانات را تایید نکرده است
۲۹ ساعت قبل / استانی-اجتماعی / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا / حیوانات
هنوز هیچ گزارش رسمی، ناقل کرونا بودن حیوانات را تایید نکرده است
یک جراح دامپزشک با تاکید براینکه هنوز هیچ گزارش رسمی و معتبری از اینکه حیوانات ناقل ویروس کرونا به انسان ها باشند وجود ندارد، گفت: بخش زیادی از خبرهای که از آلودگی آبزیان یا موارد دیگر به کرونا منتشر می شود سیاسی و برای تحت تاثیر دادن بازارهای اقتصادی است.
روحانی: روابط ایران و فرانسه در پرتو حُسن تفاهم گسترش یابد
۳۰ ساعت قبل / ایران و فرانسه / حسن روحانی / حسن روحانی و مکرون
روحانی: روابط ایران و فرانسه در پرتو حُسن تفاهم گسترش یابد
به گزارش الف، رئیس جمهور در پیامی با تبریک فرا رسیدن ۱۴ ژوئیه؛ روز ملی فرانسه، ابراز امیدواری کرد که در پرتو حسن تفاهم و مساعی مشترک، روابط دو کشور گسترش یافته و ظرفیت‌های سیاسی و اقتصادی موجود در جهت تعمیق دوستی و رفاه مردم دو کشور مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
قبیله‌گرایی سیاسی علت دفاع «پزشکیان» از «تاجگردون» است/ رأی دادگاه هم برای او مهم نیست
۳۰ ساعت قبل / احمد علیرضا بیگی / مسعود پزشکیان / مجلس شورای اسلامی / اعتبارنامه نمایندگان / غلامرضا تاجگردون / دادگاه
قبیله‌گرایی سیاسی علت دفاع «پزشکیان» از «تاجگردون» است/ رأی دادگاه هم برای او مهم نیست
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی گفت: قبیله گرایی سیاسی عامل حمایت پزشکیان از متخلفان اقتصادی مانند «پوری‌حسینی» و «تاجگردون» است.
رییس‌جمهور روز ملی فرانسه را تبریک گفت
۳۰ ساعت قبل / حسن روحانی / روز ملی فرانسه
رییس‌جمهور روز ملی فرانسه را تبریک گفت
رئیس‌جمهور در پیامی با تبریک فرا رسیدن 14 ژوئیه روز ملی فرانسه، ابراز امیدواری کرد که در پرتو حسن تفاهم و مساعی مشترک، روابط دو کشور گسترش یافته و ظرفیت‌های سیاسی و اقتصادی موجود در جهت تعمیق دوستی و رفاه مردم دو کشور مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
واحدهای تولیدی تهران در انتظار اصلاح قانون
۳۲ ساعت قبل / شهرستان ری / وزارت صنعت معدن و تجارت / شهر تهران / اشتغال زایی
واحدهای تولیدی تهران در انتظار اصلاح قانون
شهرری - ایرنا - پایتخت سیاسی و اقتصادی ایران با وجود همه توسعه یافتگی همچنان بین دوراهی تامین شغل شهروندان یا حفظ سلامت آنان مانده و هنوز پس از نیم قرن متولیان این کلانشهر نتوانسته اند چاره‌ای برای محدودیت‌های صنعتی استان بیابند.
۳۸ ساعت قبل
قدری درنگ!
حیات و ممات ویروس کرونا نه‌تنها در قالب پیش‌بینی ویروس‌شناسان و متخصصان بیماری‌های عفونی نگنجید بلکه امکان تعیین علایم قطعی بالینی هم از پزشکان سلب شده است. عامل بیماری کووید-19 طنازگر ماهری است و هر روز مزورانه با لطایف‌الحیل و رنگ‌های متنوع ظاهر می‌شود و چهره عوض می‌کند. این ویروس بازیگر قهاری است که در حوزه فرابخشی با قلع و قمع تقسیم کار رایج، مرحله جدیدی از ضرورت پیوند حوزه بهداشت و درمان با سیاست، اقتصاد و تکنولوژی را آغازیده است. ویروس کرونا که حرارت تابستان آن را چموش و هار کرده، چهارنعل می‌تازد و صورت‌بندی‌های نظم بین‌الملل و تمدن جهانی را به آرشیو می‌برد و نسبت به‌صورت و سیرت جدید نظم جهانی پنهان‌کاری آزار‌دهنده‌ای …
۳۸ ساعت قبل
همکاری‌های چین و ایران
بسیاری از تحلیلگران خاطرنشان می‌کنند که استراتژی مشارکت اقتصادی اختلافات بین دشمنان دیروز را فرو نشانده و سبب ایجاد روابط پایدارتر از هر معاهده صلح می‌شود. به عنوان نمونه می‌توان به مبادلات اقتصادی به ارزش 77 میلیارد دلار در سال بین ایالات متحده امریکا و ویتنام اشاره کرد که جنگ خونینی بین دو کشور در طول سال‌های 1965 و 1973 در جریان بود. به نظر نمی‌رسد که در مورد ایران تاریخ بخواهد خود را تکرار کند. مسوولیت این امر با سیاست ایران‌ستیزی دونالد ترامپ است که از آغاز حکمرانی خود آرزوی تضعیف ایران و چین را در سر می‌پروراند. از لحاظ وجهه سیاسی و پتانسیل پیش‌بینی، این استراتژی دچار نقصان و کاستی‌های زیادی است و تا به حال اثر معکوس داشته است، به‌طوری که …
۳۸ ساعت قبل
فقر جمعی متمرکز و ناآرامی‌های مدنی
تفکر جامعه‌شناسی به ساختار و سازماندهی جامعه و چگونگی ارتباط آن با مشکلات اجتماعی و زندگی فردی متمرکز است، از این رو بسیاری از تئوری‌های جامعه‌شناسی برای درک تحولات اجتماعی است و ایده‌های ارزشمندی برای درک آن پدیده‌ها ارایه می‌دهد، فقر پدیده‌ای جهانی و عمر آن به اندازه تاریخ بشر است اما فقر یک مساله پیچیده اجتماعی است با جنبه‌ها، چهره‌ها و علل بسیار که با گذشت زمان اهمیت و ابعاد آن تغییر کرده است. در حالی که پیشرفت‌های زیادی در سنجش و تحلیل فقر حاصل شده است و شاخص‌هایی برای شناسایی ابعاد فقر تهیه و معرفی شده است که بیانگر این است که فقر شدید، نابرابری و محرومیت نسبی گروه‌های جمعیتی فقیر و کم‌برخوردار منبع مهم ناسازگاری و تضاد با …
۳۸ ساعت قبل
این انقلاب است!
اریک هابسبام در کتاب عصر انقلاب می‌نویسد: «در دوران انقلاب هیچ امری نیرومندتر از سقوط مظاهر نیست.» ماجرای فتح زندان باستیل که به چنین روزی از تابستان 1789 برمی‌گردد یکی از مهم‌ترین حوادث منتهی به انقلاب فرانسه است. باستیل قلعه‌ای بود متعلق به فرانسه قرن چهاردهم با دیوارهایی به ضخامت یک‌ونیم متر که 8 برجِ بلندِ آن را به هم وصل می‌کرد. مدت‌ها بود که دیگر دژی نظامی محسوب نمی‌شد و فقط از زندان آن برای حبس مجرمان سیاسی خاص استفاده می‌کردند. شرایط این زندان که آن زمان فقط 7 زندانی داشت چندان هم بد و غیرانسانی نبود و حتی نوشته‌اند در دربار پیشنهاد شده بود که آن را خراب کنند و به جایش باغی بزرگ بسازند. اما برای عموم مردم فرانسه یا حداقل برای …
سیاست‌های ترامپ، ایران و ترکیه را به هم نزدیک‌تر کرده ‌است
۲ روز قبل
سیاست‌های ترامپ، ایران و ترکیه را به هم نزدیک‌تر کرده ‌است
تهران- ایرنا- یک نشریه آلمانی با اشاره به فشارهای سیاسی و اقتصادی دولت آمریکا به کشورهای مخالف خود، این امر را موجب نزدیکی بیش از پیش دو کشور همسایه ایران و ترکیه دانسته‌ است.
۲ روز قبل
برجام یک ضرورت بین‌المللی
در 14 ژوییه 2015 پس از مذاکرات طولانی میان ایران و پنج قدرت جهانی سرانجام طرفین به توافقی دست پیدا کردند که یکی از مهم‌ترین تحولات در روابط بین‌المللی و بالاخص در زمینه انرژی هسته‌ای بوده است. حصول چنین توافقی که از بعضی جهات بی‌سابقه بوده می‌تواند نمونه و الگویی برای منع گسترش سلاح‌های کشتار جمعی در خلیج فارس و در مقیاس بزرگ‌تر در خاورمیانه و سایر مناطق جهان که خواهان عدم گسترش سلاح کشتار جمعی هستند به شمار آید. البته در مورد برجام از جهات گوناگون چه در داخل و چه در سطح بین‌المللی سخن گفته و نوشته شده است. در این مقال کوتاه بیشتر از جنبه بین‌المللی به آن پرداخته خواهد شد. ناگفته نماند مذاکرات طولانی منجر به این توافق اتمی نشان داد و ثابت کرد که …
۲ روز قبل
افزایش ۷۰ درصدی کشفیات فرآورده‌های نفتی و سوختی
رییس پلیس امنیت اقتصادی ناجا عملکرد سه ماه اول سال ۹۹ این پلیس را در خصوص مبارزه با قاچاق کالا و ارز، احتکار اقلام بهداشتی و ... در سال جاری تشریح کرد. به گزارش پایگاه خبری پلیس، سردار «محمدرضا مقیمی» در نشستی خبری به تشریح عملکرد سه ماهه این پلیس پرداخت و گفت: ایجاد آرامش برای پلیس امنیت اقتصادی حایز اهمیت است و تلاش ما بر این است که بتوانیم با اقدامات پیشدستانه آرامش ذهنی را برای مردم در کشور ایجاد کنیم. این مقام انتظامی کشور در ادامه به ایجاد تحولات در جامعه (اقتصادی، سیاسی و اجتماعی) اشاره کرد و ادامه داد: متاسفانه این تحولات در رزق و روزی مردم تاثیرگذار است و آنچه باعث می‌شود بیشتر در این فضا فعالیت کنیم، ایجاد احساس رضایت مردم از معیشت و وضعیت اقتصادی است. رییس پلیس …
۲ روز قبل
احزاب اقتصادی و اخزاب سیاسی
با وجود احزاب متعدد و مدعی توانایی‫های گوناگون، بنا‫بر شواهد بی‫شمار، شرایط کشور در عرصه‫های اقتصادی، روابط خارجه، معیشت شهروندان و... در چند دهه گذشته روندی پر چالش را طی کرده است. بنابراین نه تنها منطقی بلکه ضروری است تا پرسش شود، دلیل یا دلایل ناکامی احزاب چیست؟ آیا اساساً بستر فعالیت حزبی وجود دارد؟ آیا به جز فعالیت حزبی، شیوه‫های دیگر فعالیت ممکن است؟ آیا سیاست‫ورزی نیازمند چارچوب‫های متفاوت حقوقی است؟ و ... این موجز تلاش دارد تا به طور کلی و مختصر تبیین کاربردی برای ناکارآمدی و عقیم بودن احزاب ارائه کند.چرا در ایران حزب سیاسی که بتواند مدیریت کلان را در راستای منافع ملی هدایت یا کنترل کند، وجود ندارد؟ به بیانی بسیار کلی و مختصر، چون ساختار مدیریت کلان کاملاً سنتی است. ساختار سنتی مدیریت …
۲ روز قبل
آخرین ساخته سازمان فرهنگی رسانه‌ای اوج چقدر در جذب نظر مخاطبان مثبت عمل کرده است؟
«آقازاده»های کاریکاتوریفاطمه امین‌الرعایاسه هفته است که شبکه نمایش خانگی میزبان سریالی جدید به نام «آقازاده» است، سریالی که از همان ابتدا با حضور تصویر بازیگرانی بر بیلبوردهای شهر نگاه‌ها را به سمت خود جذب کرد، اما حالا پس از پخش سومین قسمت موجی از انتقادات را پیش روی خود دارد.از ششم تیرماه سریال تازه‌ای با عنوان «آقازاده» نوشته حامد عنقا، با کارگردانی بهرنگ توفیقی و تهیه‌کنندگی حامد عنقا در شبکه نمایش خانگی پخش شد، سریالی با بازیگران متنوع و شناخته‌شده که سازمان هنری رسانه‌ای اوج آن را تولید کرده است. همان‌طور که از عنوان این سریال برمی‌آید، موضوع سریال حول پدیده «آقازادگی» می‌چرخد، پدیده‌ای که امروزه بی‌شک یکی از مفاسد اقتصادی را به دنبال دارد اما چگونگی پرداخت این سوژه در این سه قسمت از سوی …
رئیس سازمان تبلیغات با اشاره به شیوع ویروس کرونا: روضه تعطیل بردار نیست؛ امسال با رونق و شکوه بیشتر برگزار می‌شود
۲ روز قبل / روضه خوانی / محرم
رئیس سازمان تبلیغات با اشاره به شیوع ویروس کرونا: روضه تعطیل بردار نیست؛ امسال با رونق و شکوه بیشتر برگزار می‌شود
روضه‌های سیدالشهداء گره‌های اقتصادی و سیاسی را باز می‌کند؛ همچنین با فرهنگ می‌توان مشکلات بزرگ را حل کرد، اما به شرطی که به‌طور صحیح در مسیر و مدار قرار گیرد و به اهل آن سپرده شود و باید به این موضوع باور داشت که گره‌های اقتصادی هم با باز شدن گره‌های فرهنگی باز می‌شود.
خودزنی دولت!
۳ روز قبل / دولت دوازدهم / اقتصاد ایران / خصوصی سازی
خودزنی دولت!
یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی می‌نویسد: در ایران حوزه سیاسی دانای کل است فرقی نمی‌کند که ابتدا بخواهد همه اقتصاد را دولتی کند و بعد به اسم خصوصی‌سازی، اقتصاد آن را نه با بازار رقابتی بلکه با سرمایه‌داری مدیریت کند. به اسم عقلانیت اقتصادی، قوانین شهری را بفروشد و در نهایت به‌جای اقتصاد رقابتی، ابتدا مسکن و بعد کل جامعه را به بازار انحصاری و رانتی بسپارد. به اسم عدالت و مبارزه با سرمایه‌داری، سازمان برنامه را منحل کند و درآمد سرشار نفت را در پروژه‌های نیمه‌تمام و گسیخته از هم، و وام‌های بی‌ثمر بی‌بازده توزیع کند تا برباد رود.
دولت الکترونیک؛ راهکاری برای حذف رانت و رشوه/ سنت‌ها را به موزه و تاریخ بسپاریم
۳ روز قبل
دولت الکترونیک؛ راهکاری برای حذف رانت و رشوه/ سنت‌ها را به موزه و تاریخ بسپاریم
ایلنا: وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در دولت الکترونیک رانت‌خواری، امتیازطلبی، خویشاوندبازی، امتیازات اقتصادی و سیاسی پنهان از بین رفته و همه مساوی…
۳ روز قبل
منافع ملی، شرق و غرب ندارد
انتشار خبر قرارداد استراتژیک 25 ساله ایران و چین حرف و حدیث‌های بسیاری را در فضای سیاسی و عمومی کشور به دنبال داشته و همه نیروهای سیاسی داخل و خارج را به تکاپو انداخته تا در له یا علیه آن موضع‌گیری کنند. موضع‌گیری‌های مخالفان و موافقان در حالی است که هنوز از جزییات این قرارداد خبری نیست؛ اما بر اساس داغ شدن خبر قرارداد در فضای سیاسی و شبکه‌های اجتماعی بدون اطلاع از جزییات این تفاهمنامه راهبردی می‌توان به اهمیت آن پی برد. تولید و توزیع اتهاماتی همچون کشورفروشی، گدایی، قرارداد ترکمانچای، مستعمره چین شدن و... در فضای مجازی همگی حکایت از آن دارد که اتاق فکری همسو با جریان اپوزیسیون برانداز تلاش دارد تا با مهندسی جنگ روانی، حساسیت افکار عمومی را برانگیخته و آنان را در …
۳ روز قبل
هیچ ملاحظه‌ سیاسی اقتصادی نباید در اولویت سلامت مردم قرار گیرد
مصطفی معین، فعال سیاسی و وزیر اسبق وزارت علوم در دوران اصلاحات در یادداشتی با عنوان «امواج کرونا، سلامت دانشجویان؟!» نوشت: «بی‫تردید برخورداری از «زندگی سالم» حق اساسی همه شهروندان و حفظ و تامین آن مهم‌ترین وظیفه هر حکومتی است. هیچ ملاحظه‌ای از ترجیح سیاست و انتخابات گرفته تا درآمد و اقتصاد و یا برگزاری آزمون‌های سراسری و برنامه آموزشی مدرسه و دانشگاه نباید در برابر «اولویت سلامت انسان» قرار گیرد. هرگونه تصمیم‌گیری غیرکارشناسانه و شتاب‌زده و یا بدون توجه به نقش محوری انسان سالم در توسعه، می‌تواند امواج بعدی همه‌گیری کرونا را در‫پی داشته، تلفات انسانی و خسارات اجتماعی و اقتصادی و امنیتی جبران‌ناپذیری را برای کشور به همراه داشته باشد. نقش و مسئولیت اصلی و مشترک در این تصمیم‌گیری و پاسخگویی نسبت …
۳ روز قبل
وزیری برای دوران بحران
روز گذشته زنگنه وزیر نفت در مراسم امضای قرارداد طرح توسعه و بهره‌برداری میدان نفتی یاران اظهار کرد در شرایط سختی هستیم و مردم‌ به دلیل کرونا و تحریم، روزهای سختی را سپری می‌کنند.وی گفت: ما در صنعت نفت تلاش می‌کنیم تا این فشار را کاهش دهیم.در واکنش به این اظهارات دکتر علی اصغر زرگر کارشناس اقتصاد سیاسی در گفت و گو با آفتاب یزد گفت:هوشمندانه و مقتدر در حال تولید نفت و گاز و صادرات آن هستیم آن هم در شرایط بحران چند جانبه!آفتاب یزد ـ رضا بردستانی: یک کارشناس اقتصاد سیاسی در گفت وشنودی مفصل با آفتاب یزد؛ ضمن مثبت ارزیابی کردن چشم اندازهای پیش روی صنعت نفت و گاز و انرژی، می‌گوید:«وزیر نفت جمهوری اسلامی‌ایران با درک این مسئله که ما با نوعی «بحران در بحران در بحران در بحران» رو در رو هستیم فلذا باید …
۳ روز قبل
«بایدنیسم‌ها» دست به کار شدند
امیر حسین ذاکری ‪-‬ یکی از همکاران که دچار نوعی ذوق زدگی و حس سیاسی از نوع سیاست خارجی شده بود، گفت: می‌خواهم حرفها بزنم بزنم یا نزنم یا بگم یا نگم؟ همکاران با لبخند و خنده گفتند: هرچه می‌خواهد دل تنگت بگو. وی گفت آری می‌گویم به قول شاعر:"دل داده‌ام بر باد، بر هر چه باداباد" لذا بنده با صراحت و شجاعت می‌خواهم سکوت را بشکنم خصوصا در این عصر فریاد‌ها که فریاد‌ها خصوصا در صحن مجلس بلند است سکوت من جایز نیست. به قولی: "من اگر حرف نزنم مُردم." بنده اعلام می‌کنم برای رهایی از بسیاری از مشکلات باید در سیاست خارجی بیشتر دخول کرد. نزدیک انتخابات آمریکا هستیم اما در مجلس توی سرخودمان می‌زنیم؟ باید امروز از "بایدن" حمایت کرد. البته حمایت مان مشروط به لغو تحریم‌ها و تکریم به جای تحریم است.حمایت مجانی از …
احیای مبادله کالا به کالا
۳ روز قبل
احیای مبادله کالا به کالا
شیوا نجفی ـ روزنامه نگار  یکی از مهم‌ترین راهکارهای کشورهای تحریمی برای کاهش آثار تحریم، تجارت متقابل این کشورها برای تامین نیازهای وارداتی است. خبر صادرات بنزین ایران به ونزوئلا و واردکردن 9تن طلا از این کشور به ایران جدیدترین مصداق این موضوع است. باید گفت تقویت و تعمیق روابط تجاری و صنعتی میان ایران و ونزوئلا به‌عنوان 2کشوری که تحت شدیدترین نظام‌های تحریمی آمریکا قرار‌گرفته‌اند و پروژه تحریم اقتصادی در خدمت هدف سیاسی براندازی حاکمیت آنها قرار گرفته است، می‌تواند به مثابه یک پادزهر به کمک هر …
دالان تاریک تجارت خارجی
۳ روز قبل
دالان تاریک تجارت خارجی
مجموعه‌ای از آسیب‌های اقتصادی و سیاسی گسترده این روزها چنگ بر دامن اقتصاد کشور زده است. تحریم‌های ظالمانه، کاهش درآمدهای نفتی، محدودیت در میزان صادرات نفت، محدودیت در دسترسی به منابع ارزی موجود کشور در کشورهای خارجی، شیوع ویروس کرونا و افت قیمت نفت، کاهش صادرات کالاهای غیرنفتی و همچنین محدود شدن بیش از پیش منابع ارزی تنها چند مورد از این مجموعه بزرگ و خطرآفرین است.
۳ روز قبل
سازمان ملل: زنگ خطر در لبنان به صدا درآمده است
کمیسیونر ارشد حقوق‌بشر سازمان‌ملل ضمن ابراز نگرانی درباره اوضاع لبنان گفت: زنگ خطر در لبنان به صدا در آمده است و ما باید قبل از اینکه خیلی دیر شود اقدامی کنیم. به گزارش المیادین، میچل باچله، کمسیونر عالی حقوق‌بشر سازمان‌ملل با اشاره به آثار و پیامدهای اجتماعی و اقتصادی بحران فعلی لبنان برای مردمش، از دولت و احزاب سیاسی و همچنین بخش مالی این کشور خواست با همکاری یکدیگر از مردم حمایت کنند. وی گفت: بیکاری به فقر می‌انجامد و در لبنان هم هیچ مزایایی برای دوره بیکاری وجود ندارد.لبنانی‌ها ضعیف شده‌اند و گروه‌های ضعیف‌تر و آسیب پذیرتر مثل آوارگان و کارگران مهاجر از تامین نیازهای اساسی‌شان ناتوان شده‌اند. این اوضاع باید هرچه سریعتر تحت کنترل درآید …
۳ روز قبل
موج دوم کرونا با اقتصاد ایران چه می‌کند؟
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران می‌گوید موج دوم کرونا می‌تواند فشار سنگینی بر اقتصاد و سایر بخش‌های اجتماعی و سیاسی کشور وارد کند و عبور از این چالش‌ها تنها با یک برنامه حمایتی گسترده ممکن خواهد بود. حسین سلاح ورزی گفت: متاسفانه موج دوم کرونا در کشور آغاز شده و همانطور که تجارب گذشته نشان می‌داد این موج گسترده‌تر و شدیدتر است. متاسفانه ما در موج دوم نیز دانش و توان فنی کافی برای حمایت هدفمند از کسب و کارها و فعالیت‌های اقتصادی را نداشتیم و از این رو هدف گذاری ها اجرایی نشدند. به گفته وی، وقتی حمایت‌های لازم اعمال نشد، از سویی بسیاری از مردم و صاحبان کسب و کار خود به شکل مستقل محدودیت ها را دور زدند و از سوی دیگر دولت نیز مجبور شد با تعجیل و در زمانی کوتاه …
مشارکت بانوان در پذیرش نقش‌های مختلف ضروری است
۴ روز قبل / استانی-اجتماعی / حجاب و عفاف / زندانبانی اسلامی / خانواده
مشارکت بانوان در پذیرش نقش‌های مختلف ضروری است
مدیرکل زندان‌های لرستان گفت: مشارکت بانوان در پذیرش نقش‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ضروری است.
چرا همکاری راهبردی ‌۲۵‌ساله با چین مهم است و چه منفعتی برای ما دارد؟
۴ روز قبل / قرارداد ایران و چین / چین
چرا همکاری راهبردی ‌۲۵‌ساله با چین مهم است و چه منفعتی برای ما دارد؟
یک کارشناس اقتصاد سیاسی معتقد است که یکی از نگرانی هایی که وجود دارد این است که چینی ها ظرفیت های اقتصادی ایران را نادیده بگیرند و بیشتر روی ظرفیت های امنیتی و سیاسی آن متمرکز شوند.
۴ روز قبل
رصد مدام امنیتی تا سال پُر انتخابات 1400
اوایل تیر ماه بود که حسن روحانی در قامت رییس‌جمهوری، سال ۹۹ را «سال سخت» توصیف کرد که مجموعه فشارهای روانی، اقتصادی و بحران سلامت ایجاد شده، آن را از هر سال دیگری متفاوت ساخته است. او البته سال جاری را با سال ۱۳۶۰ مقایسه کرد که یکی از دشوارترین سال‌ها برای جمهوری اسلامی به ‌لحاظ «امنیتی» بوده و البته این قیاس را اگر از زبان حسن روحانی به عنوان رییس شورای عالی امنیت ملی بشنویم، متوجه خواهیم شد که اقتصاد تحت تحریم و کرونای عالم‌گیر و فضای روانی ناشی از اینها، احتمالا چه تبعات سیاسی و امنیتی سختی داشته یا خواهد داشت. فارغ از نهادهای اطلاعاتی و امنیتی، یکی از نهادهایی که می‌تواند تحلیل جامعی از اوضاع سیاسی کشور داشته ‌باشد، وزارت کشور با محوریت …
۴ روز قبل
خبر توییتری طرح اینستاگرامی
میانه دهه 90، وقتی دولت حسن روحانی پیرو امضای برجام و رونق اقتصادی اولیه ناشی از این تفاهم بین‌المللی، روزگاری خوش را سپری می‌کرد، اگرچه توسعه زیرساخت‌های اینترنت و فضای مجازی، از سیاست‌های کلان دولت تدبیر و امید بود اما شاید به‌جز شخص رییس‌جمهوری، وزیر خارجه‌اش و یکی، دو دولتمرد دیگر، کمتر سیاستمداری را در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی فعال‌ می‌دیدید؛ به‌ویژه در توییتر که ظاهرا و در قراردادی نانوشته سیاسی‌ترین تریبون فضای مجازی فارسی‌زبان است، کمتر حساب کاربری فعالی پیدا می‌شد که راسا از جانب یک نماینده مجلس، یک وزیر یا مدیری ارشد در دیگر نهادهای حاکمیتی اداره شود. حالا 4، 5 سالی از آن روزها گذشته و اوضاع یک‌سر متفاوت …
۴ روز قبل
از موزه تا مسجد
بالاترین مرجع قضایی ترکیه روز گذشته رای نهایی خود را پیرامون تغییر کاربری «ایاصوفیه» صادر کرد و از این پس ایاصوفیه در ترکیه به عنوان مسجد شناخته خواهد شد. به گزارش خبرگزاری آناتولی، در رای شورای دولتی ترکیه آمده است: «ایاصوفیه در مالکیت بنیاد سلطان فاتح محمدخان بوده و به عنوان مسجد در اختیار جامعه گذاشته شده است. ایاصوفیه به عنوان مسجد در سند ثبت شده و این قابل تغییر نیست. مانع‌تراشی برای استفاده از اموال غیرمنقول و حقوق متعلق به بنیاد که در اختیار عموم گذاشته شده است، میسر نیست. بر اساس سند بنیاد وقف فوق، استفاده از این مکان غیر از مسجد یا کاربری دیگر قانونا امکان‌ناپذیر است. صدور دستور تبدیل موزه ایاصوفیه به مسجد نه تنها در ترکیه، بلکه در اروپا و امریکا به یک مساله …
۴ روز قبل
سیاست خارجی ترکیه در مدیترانه
یکی از مهم‌ترین اهداف اصلی در سیاست خارجی ترکیه، افزایش تعداد دوستان و کاهش خصومت‌ها و دشمنی‌ها است. این اصل اساسی که از سوی ترکیه بر اساس شعار: «در کشور صلح، در جهان صلح» پذیرفته شده است، در برنامه دولت اردوغان و مواضع مقامات ترکیه نیز جای گرفته است. تحقق این هدف البته به آسانی نیز امکان‌پذیر نیست و در روابط بین‌المللی گاهی اوقات به دلیل تضاد منافع و بروز اختلاف نظرها و تنش‌های جدی ایجاد می‌شود. ترکیه اخیرا با سیاست خارجی خود به یک بازیگر منطقه‌ای و تا حدودی جهانی تبدیل شده است. این موقعیت علاوه بر ایجاد فرصت‌های جدید، مسائل و مشکلات زیادی را نیز به همراه داشته است. اقدامات اخیر ترکیه در شرق مدیترانه منجر به ایجاد تغییراتی در توازن‌های …
۴ روز قبل
اروپا خسته است!
احسان حضرتی‪-‬ « اروپا خسته است»این یک واقعیت است. واقعیتی که شاید رهبران همگرای اروپایی چندان مایل به پذیرفتن آن نباشند.اما بهرحال اتفاقات یک سال گذشته نشان می‌دهد که مردم ، اقتصاد ، فرهنگ و.... در اروپا از همگرایی بی نتیجه خسته شده اند. قبل از آن که به بحث اصلی بپردازیم ، لازم است چند نکته را مرور کنیم. 1- یکی از مفاهیم و اصول اولیه در روابط بین الملل ، دو بحث همگرایی و واگرایی است. مفاهیمی‌که بیشتر در دوران صلح مسلح شکل واقعی گرفتند و بعد از جنگ جهانی دوم به صورت جدی در عرصه بین الملل ، خود را نشان دادند. کشورهای اروپایی بعد از تجربه تلخ و بسیار طولانی دو جنگ جهانی و پیامدهای بعد از آن ، تصمیم گرفتند تا در میان سرمای بلوک شرق و غرب به دنبال قدرتی باشند تا نیازمند دیگران نباشد و بهترین تصمیم …
۴ روز قبل
وزارت کشور در برگزاری انتخابات‌های پیش‌ رو تابع تصمیم ستاد ملی مقابله با کروناست
برگزاری چهار انتخابات همزمان در 1400معاون سیاسی وزیر کشور گفت: در سال آینده چهار انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان دوره‌ای مجلس و خبرگان را داریم که از همین الان در حال فراهم کردن زمینه‌ها برای برگزاری این انتخابات‌ها هستیم. در برگزاری انتخابات‌های پیش‌ رو، تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم.جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور در نشست مدیران ارشد وزارت کشور با معاون اول ریاست جمهوری با تاکید بر این‌که «معاونت سیاسی وزارت کشور با سه کارکرد سیاسی، انتخاباتی و تقسیمات کشوری در راستای پیشبرد اهداف عالیه دولت عمل می‌کند»، اظهار کرد: محور و اساس برنامه‌ریزی ما بر چهار مولفه آرامش، امنیت، آزادی و پیشرفت منطبق است.معاون وزیر کشور با اشاره به کار ویژه امور سیاسی وزارت کشور گفت: …
۴ روز قبل
اصلاح‫طلبی آنتاگونیست پوپولیسم
امین جمشیدزاده*- شخصیت مقابل قهرمان حریف یا آنتاگونیست شخصیتی در نمایش است که بیش از همه می‫خواهد قهرمان را از رسیدن به اهداف و آرزویش باز دارد. ساخت و وجود ضد قهرمان برای ایجاد، پرداخت و پیش بردن یک داستان از نوع حماسی و در سپهر سیاست از نوع سیاسی لازم و ضروری است. ضد قهرمان ممکن است وجودش مانعی ذاتی بر سر راه قهرمان اصلی داستان باشد و لزوما به طور عمدی با قهرمان داستان مخالفتی نکند. شخصیت اصلی نمایش که با ضد قهرمان‫‫ها در بطن کنش و کشمکش قرار دارد قهرمان اصلی نامیده می‫شود؛ نمونه‫ای از آنتاگونیست‫ها سائورون در ارباب حلقه‫ها و یا تیبالت در داستان رومئو ژولیت در ادبیات است و در سپهر سیاست هوگو چاوز در ونزوئلا، مورالس در بولیوی و فیدل کاسترو در کوبا و آدولف هیتلر و پینوشه و احمدی‫نژاد در ایران …
ضد حمله کرونا 
و اقتصاد لرزان
۴ روز قبل / اقتصاد / اقتصادی و اجتماعی / دولت / سیاسی و اقتصادی / واردات
ضد حمله کرونا و اقتصاد لرزان
همانطور که انتظار می‌رفت موج دوم کرونا در کشور آغازشده و به سرعت به سوی قله‌های جدیدی از آمار مبتلایان و درگذشتگان حرکت می‌کند
جزئیات سند همکاری با چین برای مردم بیان می‌شود
۴ روز قبل
جزئیات سند همکاری با چین برای مردم بیان می‌شود
معاون وزیر امور خارجه در امور اقتصادی با بیان اینکه در همه عرصه‌های بین‌المللی و سیاسی هماهنگی و هم‌فکری با طرف‌های چینی داریم، گفت: برای گسترش روابط با چین از همه ظرفیت‌ها استفاده می‌کنیم زیرا نه آنها چشم طمع به ما دارند و نه ما به آنها و روابطمان افتخارآمیز و بردـبرد است.
۵ روز قبل / ایران و چین / جعفر قادری نماینده مجلس / سند همکاری ایران و چین
قادری: قرارداد تجاری با چین موجب گشایش اقتصادی برای کشور می‌شود
جعفر قادری نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به واکنش‌ها نسبت به برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های جامع ایران و چین،گفت: قراردادهای تجاری بلندمدت با کشورهایی همچون چین که از توانایی‌ها و ظرفیت‌های بالایی برخوردار هستند و به دنبال مطامع و اغراض سیاسی نیستند به ویژه در شرایط فعلی گشایش‌های اقتصادی برای کشور ما به همراه دارد.
نیوزویک: لیبرالیسم شکست خورده است
۵ روز قبل / آمریکا / لیبرالیسم
نیوزویک: لیبرالیسم شکست خورده است
1- اکثریت مردم بر این باورند که یکی از ویژگی های منحصر به فرد ایالات متحده در لیبرال بودن این کشور است. آنها می گویند راه برون رفت از گسست سیاسی فعلی بازگشت به مبانی لیبرال است. در اینکه چطور لیبرالیسم آمریکایی را تعریف کنیم، اختلاف نظر وجود دارد. بهترین نقطه ی شروع، استقلال انسان هاست. به گفته ی جان لاک، انسان ها آزاد و مستقل اند و هدف از هر زندگی عمومی پیشرفت فردیت آنهاست.2- با این حال، استقلال از دیگران و از طبیعت شکل واقعی آزادی نیست. اینها حقوقی است گه صرفا تجاوز به دیگران بدون الزامات و تعهدات اساسی تر را مجاز می داند. آمریکایی ها تمایل دارند که به فلسفه ی لیبرال بنیانگذاران ما نسبت به انسان های کاملتر و پیچده تری که هم اکنون هستیم، احترام بیشتری بگذارند.3- امروز مردم آمریکا عاری از تعهد …
میرلوحی: همکاری مجلس و دولت التیام‌بخش درد مردم است
۵ روز قبل / ویروس کرونا / تحریم / اصولگرایان / مجلس یازدهم / ایالات متحده آمریکا / حسن روحانی / محمود میرلوحی / نخستین گفت و گوی اقتصادی دولت و مجلس یازدهم / مجلس یازدهم و اولویت های آن
میرلوحی: همکاری مجلس و دولت التیام‌بخش درد مردم است
تهران-ایرنا- فعال سیاسی اصلاح‌طلب همفکری مجلس و دولت برای حل مشکلات اقتصادی کشور را التیام‌بخش دردهای مردم عنوان کرد و گفت: اگر قرار باشد سال پیش رو که سال آخر دولت و سال اول مجلس یازدهم است، صرف نزاع‌های سیاسی شود عملا وقتی برای حل مشکلات مردم باقی نمی‌ماند.
انتقاد تند مجری جوان تلویزیون ایران به وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور +عکس
۵ روز قبل
انتقاد تند مجری جوان تلویزیون ایران به وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور +عکس
علی ضیاء مجری برنامه‌های صدا و سیمای ایران نسبت به وضعیت حاکم در کشور و جوانی بر باد رفته همسن و سالانش انتقاد کرد که با واکنش‌های فراوانی همراه شد.
دین‌پرست: وزارت کشور دیگر صرفا یک وزارتخانه امنیت و سیاسی نیست
۱۳۹۹/۰۴/۱۹
دین‌پرست: وزارت کشور دیگر صرفا یک وزارتخانه امنیت و سیاسی نیست
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور گفت: وزارت کشور به یمن تصمیمات وزیر کشور دیگر در نزد افکار عمومی صرفا یک وزارت خانه امنیتی و سیاسی نیست.
تأمین آزادی‌های سیاسی از مسئولیت‌های وزارت کشور است
۱۳۹۹/۰۴/۱۹ / بابک دین‌پرست / معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور / تامین آزادی‌های سیاسی از مسئولیت‌های وزارت کشور
تأمین آزادی‌های سیاسی از مسئولیت‌های وزارت کشور است
ایلنا: معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور گفت: در تکالیف قانونی مشخص در ساختار وزارت کشور تصریح شده است که فراهم نمودن موجبات حفظ نظم و امنیت در…
ایران در تنگنای رقابت چین و آمریکا
۱۳۹۹/۰۴/۱۹ / چین / ایران و چین / چین و امریکا / ایران و چین و امریکا / سند همکاری 25 ساله ایران و چین
ایران در تنگنای رقابت چین و آمریکا
غلامعلی خوشرو در یادداشتی می نویسد: این یک فرصت مناسب برای ایران است تا روابط خود را با چین گسترش داده و به‏ خصوص در حوزه همکاری‌های بهداشتی و راهبردی و تهاتر نفت بیش‏ از پیش فعال شود. در این شرایط باید سطح روابط با چین را ارتقا داد تا در چالش‌های موجود با غرب نیز بتوان از اهرم‌های سیاسی و اقتصادی قوی‌تری برخوردار بود.
مخالفت آقای نماینده با طرح سوال از رئیس جمهور: این طرح بار سیاسی دارد
۱۳۹۹/۰۴/۱۹
مخالفت آقای نماینده با طرح سوال از رئیس جمهور: این طرح بار سیاسی دارد
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی معتقد است طرح سوال از رییس جمهوری، کمکی به حل مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم نمی‌کند.
تاثیرات وضعیت کرونایی و اقتصادی بر انتخابات ۱۴۰۰
۱۳۹۹/۰۴/۱۹ / انتخابات 1400 / مشارکت / اقتصادی / کرونا در ایران / تورم
تاثیرات وضعیت کرونایی و اقتصادی بر انتخابات ۱۴۰۰
کارشناسان سیاسی در گفتگو با فرارو تاثیر وضعیت کرونایی و اقتصادی را بر انتخابات ۱۴۰۰ بررسی کردند.ناصر ایمانی در گفتگو با فرارو در این باره گفت: وضعیت کرونایی و شرایط اقتصادی به طور مسلم بر انتخابات ۱۴۰۰ تأثیر دارد. وضعیت اقتصادی کشور، مسائل اقتصادی و معیشتی مردم مهمترین متغیر تاثیرگذار بر این انتخابات است. این دوره مسئله اقتصادی و معیشت مردم تاثیر بسیار زیادی در انتخابات دارد که تاثیرگذاری تا این حد مطلوب نیست و خطراتی در پی دارد. محمدصادق جوادی‌حصار نیز در گفتگو با فرارو در این باره گفت: عوامل متعددی بر فضای انتخابات ۱۴۰۰ مؤثر است و مثلا تنها کرونا را نمی‌توان تنها عامل اثرگذار دانست. اما مشخص است که شرایط کنونی انگیزه مشارکت را اگر کاهش دهد خیلی افزایش نمی‌دهد. به همین دلیل فکر می‌کنم باید …
گردشگری می‌تواند پیشران اقتصادی استان کرمان باشد
۱۳۹۹/۰۴/۱۹ / اتاق بازرگانی / گردشگری / اخبار اقتصادی - کرمان / استانی-اقتصادی
گردشگری می‌تواند پیشران اقتصادی استان کرمان باشد
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان گفت: گردشگری یک موضوع چند وجهی اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی است لذا همه تصمیم گیران و تصمیم سازان باید باور کنند که گردشگری می تواند پیشران اقتصادی استان باشد و براساس این باور اقدام شود؛ عدم باور را می توان به میزان اعتبارات بخش گرشگری و دغدغه و توجه به این بخش دید.
۱۳۹۹/۰۴/۱۹
فتح تهران
جنبش مشروطه ایران پدیده عجیبی بود. قیامی بود که ریشه اقتصادی به معنی مبارزه طبقاتی و جنگ میان فقیر و غنی نبود، به معنی مبارزه اجتماعی ناشی از دوگانگی فرهنگی در جامعه که غالبا با هوشیاری توده‌های روستایی در مقابل شهری‌های پرمدعا و متفاوت رخ می‌دهد، نبود. می‌توان گفت نوعی مبارزه اجتماعی و سیاسی در درون طبقه حاکمه شهری بود.   بخشی از آن حتی از دربار سرچشمه می‌گرفت. ناصرالدین شاه نوه عباس میرزا و دارای مبانی تربیت فرهنگی بود، مدرسه دارالفنون را که آرزوی امیرکبیر بود پس از امیرکبیر حفظ کرد و توسعه داد. تربیت فرهنگی او را به دانستن وا می‌داشت، زبان فرانسه آموخته بود و می‌توانست صحبت کند. همین عشق به دانستن موجب شد، بخواهد فرنگ اسطوره‌ای را ببیند که …
۱۳۹۹/۰۴/۱۹
رانده شده
«اذا وقعت الواقعه» شاید بهترین تعبیری باشد که در عین کوتاهی توانایی توصیف آنچه روز گذشته در یازدهمین دوره مجلس ایران گذشت، دارد. واقعه‌ای که نه‌تنها رکورد 20 ساله را شکست، بلکه پارلمان ‌یازدهمی‌ها را یک‌شبه و در اوج بحران‌های اقتصادی و سیاسی و اجتماعی جمهوری اسلامی به قهرمانان فسادستیز ایران حداقل نزد فعالان منتهی‌الیه راست سیاست ایران تبدیل کرد. قهرمانان یا در عبارتی صحیح‌تر شبه‌قهرمانانی که در ادامه راه پرپیچ و خمی برای حفظ این عنوان خواهند داشت و چه‌بسا عنوانی که با رایی ناپلئونی به دست آمد، با بادی از بین برود و مجلس یازدهم نیز در ادامه راهش به بلایی گرفتار شود که مجلس دهم دچارش شد و در کوتاه‌ترین زمان ممکن از عرش به فرش رسید …
۱۳۹۹/۰۴/۱۹
اِذا وقعت
«اذا وقعت الواقعه» شاید بهترین تعبیری باشد که در عین کوتاهی توانایی توصیف آنچه روز گذشته در یازدهمین دوره مجلس ایران گذشت، دارد. واقعه‌ای که نه‌تنها رکورد 20 ساله را شکست، بلکه پارلمان ‌یازدهمی‌ها را یک‌شبه و در اوج بحران‌های اقتصادی و سیاسی و اجتماعی جمهوری اسلامی به قهرمانان فسادستیز ایران حداقل نزد فعالان منتهی‌الیه راست سیاست ایران تبدیل کرد. قهرمانان یا در عبارتی صحیح‌تر شبه‌قهرمانانی که در ادامه راه پرپیچ و خمی برای حفظ این عنوان خواهند داشت و چه‌بسا عنوانی که با رایی ناپلئونی به دست آمد، با بادی از بین برود و مجلس یازدهم نیز در ادامه راهش به بلایی گرفتار شود که مجلس دهم دچارش شد و در کوتاه‌ترین زمان ممکن از عرش به فرش رسید …
۱۳۹۹/۰۴/۲۰
«فتح الفتوح تاجگردون»؛حالا برای مردم کار کنید!
سید علیرضا کریمیسردبیر خب ماجرای غلامرضا تاجگردون ختم به خیر شد و مراد برادران حاصل شد.اکنون که از این موضوع داغ فارغ شدند آقایان بفرمایند برای این اقتصاد چه می‌خواهند انجام دهند؟بگذارید صریح‌تر عرض کنم:از ابتدای تشکیل این مجلس دغدغه آقایان،اعتبارنامه تاجگردون بود و حالا که اعتبار نامه این نماینده رد شده و دیگر در راس امور نیست توضیح داده شود برنامه بعدی چیست و چه زمانی بناست نمایندگان محترم و معزز مجلس یک برنامه و راهکار عملی برای حل مشکلات اقتصادی مردم ارائه دهند؟اگر بناست کماکان شعر و شعار سر داده شود مردم گوش شان پر است باید شفاف گفته شود چه ریل‌گذاری قرار است صورت بگیرد تا کمی از آلام مردم کاهش یابد.از سخنان دیروز نمایندگان مجلس اینگونه برمی‌آید که گویی فتح الفتوحی رخ داده و خیلی مسرور بودند …
۱۳۹۹/۰۴/۲۰
ادعاها درباره سند ۲۵ ساله ارزش تکذیب هم ندارد
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: اراده سیاسی رهبران ایران و چین بر توسعه و تعمیق روابط راهبردی دو‫جانبه است.به گزارش ایسنا، سید عباس موسوی در واکنش به حجم عظیم ادعاهای کذب در فضای مجازی نسبت به تدوین یک نقشه راه ۲۵ ساله بین ایران و چین اظهار کرد: بر اساس توافق سال ۱۳۹۴ روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین که در بند ششم بیانیه سفر رئیس جمهور محترم چین به تهران منعکس شده است، دو کشور صراحتا اراده سیاسی خود را برای توسعه و تعمیق راهبردی روابط بیان داشته و تصمیم گرفتند یک نقشه راه جامع ۲۵ ساله بین دو کشور تدوین شود تا مبنای توسعه منسجم و همه جانبه روابط سیاسی و اقتصادی ایران و چین در سال های آتی قرار گیرد. پیش نویس اولیه این سند با مشارکت نهادهای تخصصی دو کشور تهیه شده و هم اکنون در مرحله …
۱۳۹۹/۰۴/۲۰
سوالات بی‫جواب در هیاهوی سوال از رئیس جمهوری
طرح سوال از رئیس جمهوری و بحث استیضاح او در مجلس یازدهم جدی تر از گذشته پیگیری می‫شود. حضور ظریف در مجلس طی روزهای گذشته البته حاشیه‫های زیادی به همراه داشت تا تقابل جدی مجلس یازدهم با دولت دوازدهم زودتر از آنچه تصور می‫شد، رخ نمایی کند‫. با این همه روز گذشته یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که از اتفاق در 4 دوره قبلی نیز نماینده بوده است با سخنان تندی حسن روحانی را خطاب قرار داد و از وی خواست تا در محضر ملت حاضر شود و پاسخ‌های قانع‫کننده‌ای بدهد. این مسئله البته به خودی خود نه تنها ایرادی ندارد که می‌تواند یکی از جلوه‌های دموکراسی و مردم‫سالاری در کشور باشد. نمایندگان مجلس حالا معترض به وضعیت اقتصادی، قصد دارند رئیس جمهوری را درباره شرایط پیش آمده بازخواست کنند. شاید اما سوال مردم از نمایندگان …
۱۳۹۹/۰۴/۲۰
زیبنده نیست که در جامعه احساس شود کارها رها شده است
معاون سیاسی وزیر کشور گفت: زیبنده نیست که در جامعه احساس شود کارها و امور رها شده است. باید با احساس مسئولیت و با رویکرد پیشبرد سیاست‌های دولت، در راستای حفظ و ارتقای حس اعتماد در جامعه تلاش کنیم.به گزارش ایسنا، جمال عرف در نشست مشترک اعضای شورای اطلاع‌رسانی استان تهران با رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت که در محل وزارت کشور به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، با اشاره به این‌که در آستانه ورود به قرن جدید شمسی هستیم، خاطرنشان کرد: همگی ما به عنوان اعضای دولت در شرایط کنونی، این رسالت تاریخی را بر دوش داریم که با غلبه بر مشکلات و چالش‌های کشور، از نظام و مردممان حراست کنیم تا با اقتدار و به سلامت وارد دوره جدید تاریخی شویم.معاون وزیر کشور با تاکید بر این‌که باید کاری کنیم که مردم احساس کنند اعضای دولت …
۱۳۹۹/۰۴/۲۰
پیچ تند بهارستان و عدم موازنه انتخابات۱۴۰۰
امین جمشیدزاده *- اینگونه که از شواهد پیداست و این شواف سیاسی که پارلمان یازدهم برگزیده است و این به بهارستان کشاندن پیاپی وزرای دولت دوازدهم و اکنون کار از طرح سوال از رئیس جمهوری هم گذشته و بحث داغ استیضاح روحانی را به شدت در بوق و کرنا کرده و در رسانه‫ها داغ کرده‫اند و نخست پیگیر این ماجرا را به حاجی دلیگانی و اردشیر مطهری و ذوالنور، شمس‫الدین حسینی و علی نیکزاد نسبت می‫دادند که گفته می‫شد بیش از ۱۰۰ امضاء برای طرح سوال از رئیس جمهوری جمع‫آوری کرده‫اند اما پس از مدتی خبر از تست مثبت کرونای حاجی دلیگانی موازنه را بر هم زد و آن مسئله مسکوت ماند؛ اما به تازگی خبر می‫رسد که عدد آن امضاها به۲۰۰رسیده اگرچه برای طرح سوال از رئیس جمهوری ۷۵ امضاء کفایت می‫کند؛ ولی با این اوصاف و در این بحبوحه تحریم …
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
شایعات قرارداد 25ساله ایران و چین حتی ارزش تکذیب‌کردن هم ندارد
سخنگوی وزارت خارجه روز گذشته با تأکید بر اینکه تأمین منافع ملی ایران تنها اصل راهنمای وزارت امور خارجه ایران در تدوین سند بیست‌وپنج ساله ایران و چین بوده است، گفت: «بر اساس توافق ‌سال ۱۳۹۴ روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین که در بند ششم بیانیه سفر رئیس‌جمهوری محترم چین به تهران منعکس شده است، دو کشور صراحتا اراده سیاسی خود را برای توسعه و تعمیق راهبردی روابط بیان داشتند و تصمیم‌گرفتند یک نقشه راه جامع بیست‌وپنج ساله بین دو کشور تدوین شود تا مبنای توسعه منسجم و همه‌جانبه روابط سیاسی و اقتصادی ایران و چین در سال‌های آتی قرار گیرد.» موسوی تصریح کرد که پیش‌نویس اولیه این قرارداد «با مشارکت نهادهای تخصصی دو کشور تهیه شده است و هم‌اکنون …
موسوی: اراده ایران و چین بر توسعه روابط راهبردی دو جانبه است
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / ایران و چین / تجارت ایران و چین / سخنگوی وزارت خارجه
موسوی: اراده ایران و چین بر توسعه روابط راهبردی دو جانبه است
به گزارش الف، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به حجم عظیم ادعاهای کذب در فضای مجازی نسبت به تدوین یک نقشه راه 25 ساله بین ایران و چین اظهار داشت: بر اساس توافق سال 1394 روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین که در بند ششم بیانیه سفر رئیس جمهور محترم چین به تهران منعکس شده است، دو کشور صراحتا اراده سیاسی خود را برای توسعه و تعمیق راهبردی روابط بیان داشته و تصمیم گرفتند یک نقشه راه جامع 25 ساله بین دو کشور تدوین شود تا مبنای توسعه منسجم و همه جانبه روابط سیاسی و اقتصادی ایران و چین در سال های آتی قرار گیرد. پیش نویس اولیه این سند با مشارکت نهادهای تخصصی دو کشور تهیه شده و هم اکنون در مرحله مذاکره قرار دارد. بدیهی است که پس از نهایی شدن مذاکرات، این سند برای طی مراحل قانونی به …
تهران – بغداد گام به گام در مسیر توسعه روابط، کدام کشورها کارشکنی می‌کنند؟
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / زائران ایرانی / پرسش از خبر / تجارت / عراق
تهران – بغداد گام به گام در مسیر توسعه روابط، کدام کشورها کارشکنی می‌کنند؟
تهران- ایرنا- تهران – ایرنا - حسن کاظمی‌قمی نخستین سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد بعد از سقوط صدام دیکتاتور عراق، در گفت وگویی یک ساعت و نیمه با ایرنا، تاکید کرد که تهران و بغداد گام به گام در مسیر توسعه روابط سیاسی و همکاریهای اقتصادی پیش می‌روند اما آمریکا و برخی طرف‌های منطقه‌ای از جمله سعودی‌ها خرسند نیستند و برای سنگ‌اندازی در این مسیر تمام توان خود را بکار گرفته‌اند.
نوش آبادی: بدون توجه به منافع شخصی و بغض‌های سیاسی به حقوق ملت بیندیشیم
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / حسین نوش‌آبادی / حسین نوش آبادی
نوش آبادی: بدون توجه به منافع شخصی و بغض‌های سیاسی به حقوق ملت بیندیشیم
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به مشکلات فراوان اقتصادی و معیشتی مردم عنوان کرد: مشکل بیکاری و گرانی کمر مردم را شکسته و صدای خرد شدن استخوان های آنها زیر بار فشارهای سنگین اقتصادی و معیشتی شنیده می شود.
تاکید امام و رهبری همواره حفظ احترام وزیر امور خارجه بوده است/ امروز وقت تنش و بگو مگو نیست
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / روحانی / ظریف / هیات دولت / وزیر امور خاجه
تاکید امام و رهبری همواره حفظ احترام وزیر امور خارجه بوده است/ امروز وقت تنش و بگو مگو نیست
ایلنا: رییس‌جمهور گفت: در هر کشوری که دارای قدرت ملی است، یعنی قدرت فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی هرکدام یک سمبلی دارد، سمبل قدرت سیاسی کشور وزارت خارجه و نماد آن…
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
عراق؛ آبستن حوادث
عراق در دوره گذار قرار دارد. یکی از ویژگی‌های دوره گذار این است که حوادث پیش‌بینی نشده و غیرقابل تصوری در آن رخ می‌دهد. عراق در سه سال گذشته سه دوره سخت را پشت‌سر گذاشته است؛ ورود به دوره پساداعش پس از پیروزی نیروهای مسلح عراق و حشدالشعبی بر داعش، دوره اعتراضات به دولت پیشین و دوره شکل‌گیری دولت جدید. این تحولات در شرایطی رخ می‌دهند که به دلیل کرونا و سقوط شدید قیمت و تقاضای نفت خام در بازارهای جهانی، شرایط اقتصادی و مالی عراق به‌شدت دچار مشکل شده است. همزمان پیرامون عراق هم تحولات و دگرگونی‌هایی در حال شکل‌گیری است، از شمال در مرز با ترکیه تا غرب در مرز با سوریه و همچنین رفتارهای خصمانه امریکا علیه ایران در شرق و تنش در خلیج‌فارس عراق را محاصره …
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
از زمان حرف تا عمل در مقوله صادرات
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور و از باسابقه‌ترین مدیران اقتصادی – سیاسی ایران بازهم برای چندمین بار در همین چند هفته تازه سپری‌شده تصریح کرد صادرات کالا و خدمات اکنون بدون تردید تنها راه نجات اقتصاد ایران از فرورفتن بیشتر در باتلاق است. این حرف به غیر از معاون اول از سوی بیشتر مدیران ارشد اقتصادی – سیاسی دولت و حتی سیاستمدارانی که روزی صادرات را نکوهش می‌کردند هر روز در رسانه‌ها خوانده و شنیده می‌شود. با این همه اطلاعات در دسترس نشان می‌دهد، ارزش صادرات در دو ماه نخست امسال نزدیک به 50 درصد کاهش را نسبت به مدت مشابه پارسال تجربه کرده است.
معاون وزیر کشور: تمام تلاش دولت برای تامین آسایش و رفاه عمومی جامعه است
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / وزارت کشور / جمال عرف
معاون وزیر کشور: تمام تلاش دولت برای تامین آسایش و رفاه عمومی جامعه است
تهران- ایرنا- جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور با تاکید براینکه مردم باید باور کنند که دولت اقتدار تام و کامل دارد و قادر به حل چالش‌های اقتصادی و سیاسی است، گفت: تمام تلاش دولت برای تامین آسایش و رفاه عمومی جامعه است.
سوت‌زنی در گفتگو با مهدی جمشیدی| مردم در مبارزه با فساد تماشاگر نیستند/ باید از جوانان با ایده‌های نو حمایت کرد
۱۳۹۹/۰۴/۱۷
سوت‌زنی در گفتگو با مهدی جمشیدی| مردم در مبارزه با فساد تماشاگر نیستند/ باید از جوانان با ایده‌های نو حمایت کرد
یک کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه مبارزه با فساد اقتصادی صرفا یک امر حاکمیتی نبوده و مردم نیز فقط تماشاگر نیستند، گفت: مردم باید بخواهند و بطلبند وخواسته خود را فریاد بزنند و به‌صورت مصداقی نهی از منکر کنند.
فرزانه ترکان، فعال سیاسی اصلاح‌طلب:
دولت در شکستن قرنطینه عجله کرد
۱۳۹۹/۰۴/۱۷
فرزانه ترکان، فعال سیاسی اصلاح‌طلب: دولت در شکستن قرنطینه عجله کرد
فرزانه ترکان، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفت: با وجود مشکلاتی که در مقابل بخش‌های اقتصادی کشور قد علم کرده، دولت قطعاً باید مشاغلِ در معرض کرونا را تعطیل کند و به مراکز پرتردد اجازه فعالیت ندهد.
کمک کرونایی دولت آمریکا به جیب ثروتمندان و افراد بانفوذ سرازیر شد
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / ویروس کرونا
کمک کرونایی دولت آمریکا به جیب ثروتمندان و افراد بانفوذ سرازیر شد
بسته اقتصادی دولت آمریکا برای کمک به شرکت‌ها و افراد آسیب دیده از بحران کرونا را افراد ثروتمند و مشهور و همچنین شرکت‌هایی که دارای نفوذ سیاسی هستند نیز دریافت کرده اند.
تقویت تعاملات سیاسی و اقتصادی تهران و باکو در دولت های یازدهم و دوازدهم
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / الهام علی‌ اف / باکو / حسن روحانی
تقویت تعاملات سیاسی و اقتصادی تهران و باکو در دولت های یازدهم و دوازدهم
باکو – ایرنا - تقویت تعاملات سیاسی و اقتصادی در سال های اخیر میان ایران و  جمهوری آذربایجان نتیجه عزم راسخ و تلاش های جدی سران دو کشور در دوران دولت های یازدهم و دوازدهم بوده است .
۱۳۹۹/۰۴/۱۷
مسوولان گره ایجاد کردند، رهبری گره‌گشایی
رییس قوه قضاییه در جلسه دیروز شورای عالی قوه قضاییه با اشاره به شرایط اقتصادی این روز‌های کشور، عدم مدیریت بازار، عدم مدیریت قیمت‌ها و نوسانات بازار را موجب رنجش مردم دانست. سیدابراهیم رییسی با بیان اینکه «برخی راه‌حل این مساله را در مذاکره با امریکا و اروپا می‌دیدند»، مذاکره را راه «نادرستی» خواند و گفت که باید به دستان پرتوان مردان و زنان این کشور دل بست. او لازمه برون‌رفت از این شرایط و ایجاد ثبات اقتصادی در بازار را فعالیت جهادی دانست و تاکید کرد این شرایط تلاش جدی و سریع را می‌‌طلبد. رییس دستگاه قضایی یکی دیگر از ضرورت‌های عبور از شرایط خاص اقتصادی را برخورد با تخلف از ناحیه برخی واردکنندگان و صادرکنندگان دانسته و گفت که واردکننده …
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
ایران هرگز از هیچ تلاشی برای حمایت از ملت مظلوم فلسطین فروگذار نخواهد کرد
رهبر معظم انقلاب در پیامی خطاب به اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس، خاطرنشان کردند: جمهوری اسلامی ایران به حکم وظیفه دینی و انسانی خود هرگز از هیچ تلاشی برای حمایت از ملت مظلوم فلسطین در راستای بازپس گیری حقوق خود و دفع شر رژیم صهیونیستی فروگذار نخواهد کرد.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مقام معظم رهبری، متن پیام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به این شرح است: «مرقومه جنابعالی درخصوص تحولات اخیر در عرصه فلسطین عزیز را با دقت ملاحظه کردم. از اینکه حرکت مقاومت فلسطین با مجاهدت و ایستادگی خود در برابر توطئه‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی موجبات ضعف و ناکامی آنها را فراهم آورده و در مقابل، عزت و سربلندی امت اسلامی را باعث گردیده است خداوند متعال را شکر می‌گزارم و از شما مجاهدان شجاع تشکر و قدردانی می‌کنم.دشمن …
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
نباید بهانه دست آمریکا بدهیم
معاون سیاسی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه نباید اجازه دهیم آمریکا مجددا ایران را به عنوان یک تهدید امنیتی معرفی کند، گفت: هر حرکتی که ایران را در عرصه بین‌المللی به عنوان یک تهدید معرفی کند، بازی در زمین آمریکا است و نباید بهانه‌ای به آمریکا بدهیم که ایران را در رقابت‌های انتخاباتی به وجه‌المصالحه انتخاباتی آمریکا تبدیل کند.به گزارش ایسنا، سید‫عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه ظهر دوشنبه در نشست مدیران ارشد وزارت امور خارجه با معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه اکنون درگیر یک معرکه سنگین سیاسی، اقتصادی و حقوقی با آمریکا در چارچوب سیاست فشار حداکثری این کشور هستیم، اظهار کرد: این سیاست سه سال و نیم است که توسط ترامپ شروع شده است و شروع آن یکسال پس از اجرایی شدن برجام بود.وی گفت: وقتی …
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
چالش مجلس با دولت
تصور کنید طرح سوال مجلس از رئیس جمهوری به استیضاح و سرانجام برکناری او از این مسند بینجامد. در این کار همه کسانی که بر کرسی‌های مجلس یازدهم نشسته‌اند آنچه در توشه نقد، اتهام، استهزاء و توهین داشته‌اند هزینه کرده‌ و اکنون، خود مانده‌اند و پشته مشکلات کشور. آیا در این صورت باز هم می‌توان برای مشکلات فوری و آتی، مثل حالا شعار داد و دل خوش کرد به رفتاری که به زعم برخی، کارکرد سوپاپ اطمینان را در برابر مطالبات مردم دارد؟جلسه یکشنبه 15 تیر99 مجلس می‌تواند به مثابه آتش تهیه طرح پرسش از رئیس جمهوری تعبیر شود که در آن ترجیح برخی نمایندگان، استیضاح «حسن روحانی» است. گفته شده چهار‌شنبه (18 تیر) طرح سوال از رئیس‌جمهوری از سوی هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول می‌شود. شمار امضاء کنندگان طرح میان 110 تا 200 نفر تخمین …
تاجرنیا: بخشی از اصلاح طلبان تفاوت چندانی با اصولگرایان ندارند/ اصلاحات باید پوست اندازی کند
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / احزاب سیاسی / احزاب سیاسی ایران / اصلاحات / اصولگرایان / تاجرنیا
تاجرنیا: بخشی از اصلاح طلبان تفاوت چندانی با اصولگرایان ندارند/ اصلاحات باید پوست اندازی کند
شفقنا- بخش عمده ای از دغدغه های مردم که در گذشته جزو دغدغه های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی بوده جای خودش را به دغدغه های معیشتی و اقتصادی داده است. در ماه های اخیر بحث های زیادی درباره موضوع...
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / انتخابات آمریکا / ایران و آمریکا / عراقچی
عراقچی: تحولات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را به دقت رصد می‌کنیم
به گزارش ایرنا، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر امروز (دوشنبه) در نشست مدیران ارشد وزارت امور خارجه که با حضور اسحاق جهانگیری برگزار شد، ‌طی سخنانی گفت: اکنون درگیر یک معرکه سنگین سیاسی، اقتصادی و حقوقی با آمریکا در چارچوب سیاست فشار حداکثری این کشور هستیم. این سیاست از سه سال و نیم قبل توسط ترامپ و یکسال پس از اجرایی شدن برجام شروع شد.  
قالیباف: همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و قطر ارتقاء یابد
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / مجلس شورای اسلامی / قطر / محمد باقر قالیباف / ایالات متحده آمریکا / خلیج فارس
قالیباف: همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و قطر ارتقاء یابد
تهران - ایرنا - رییس مجلس شورای اسلامی رفتار مداخله جویانه آمریکا در منطقه را تهدیدی جدی علیه امنیت خلیج فارس خواند و بر لزوم افزایش سطوح همکاری‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی ایران و قطر تاکید کرد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •