جمعه, ۱۴ آذر, ۱۳۹۹ / 4 December, 2020
صادرات نفتی
صادرات نفت ونزوئلا به رغم تحریم‌های آمریکا سه برابر شد
۳۷ ساعت قبل / تحریم / واشنگتن / تحریم نفتی / کاراکاس / ایران / پکن
صادرات نفت ونزوئلا به رغم تحریم‌های آمریکا سه برابر شد
تهران- ایرنا- با وجود تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا و سنگ‌اندازی واشنگتن در روابط این کشور با چین، کاراکاس با افزایش سه برابری، صادرات نفتی خود را به بیش از نیم میلیون بشکه در روز رساند.    
پیش بینی افزایش درآمدهای نفتی در بودجه ۱۴۰۰
۴۰ ساعت قبل / بودجه / درآمدهای نفتی / بودجه ۱۴۰۰ / صادرات نفتی عربستان / لایحه بودجه سال 1400
پیش بینی افزایش درآمدهای نفتی در بودجه ۱۴۰۰
اقتصادنیوز : سقف درآمدهای نفتی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ معادل ۱۹۹ هزار و ۲۷۲ میلیارد تومان تعیین شده که ۳.۵ برابر رقم مصوب در قانون بودجه امسال است. همچنین میزان وابستگی مستقیم بودجه به نفت حداقل ۲۳.۷ درصد است در حالی که این شاخص در قانون بودجه امسال حدود ۱۰ درصد بود.
سیگنال‌های لایحه بودجه 1400 به اقتصاد / دلار گران می‌شود یا ارزان؟
۱۳۹۹/۰۹/۰۴ / تاثیر بودجه بر نرخ ارز / صادرات نفتی سال 1400 / کسری بودجه سال 1400 / لایحه بودجه 1400
سیگنال‌های لایحه بودجه 1400 به اقتصاد / دلار گران می‌شود یا ارزان؟
حجم صادرات نفت، میزان کسری بودجه، میزان تخصیص ارز ترجیحی و نرخ تسعیر ارز در بودجه ۱۴۰۰، چهار متغیر مهمی است که می‌تواند سناریوهای مختلفی را برای دخل و خرج دولت در سال آینده رقم بزند. طبیعتا هر یک از سناریوها هم به وضعیت متفاوتی در بازار ارز منتهی می‌شود. نوشته سیگنال‌های لایحه بودجه 1400 به اقتصاد / دلار گران می‌شود یا ارزان؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۳۹۹/۰۹/۰۴
تصویر صادرات نفتی در بهار 99
آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد در سه ماه نخست سال‌جاری، مجموع صادرات کالای کشور 9 میلیارد دلار بوده که از این مقدار مبلغ صادرات نفتی 9/ 3 میلیارد دلار و صادرات غیرنفتی 1/ 5 میلیارد دلار ثبت شده است. آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد رقم صادرات نفتی در بهار سال گذشته 4/ 10 میلیارد دلار بوده است که در بهار 99 بیش از 63 درصد کاهش داشته است. صادرات غیر نفتی نیز با کاهش 36 درصدی مواجه بوده است. پاندمی ویروس کرونا و تحریم‌ها دو عامل موثر در کاهش رقم صادرات بوده است.
فرصت‌سوزی نکنیم!
۱۳۹۹/۰۹/۰۴
فرصت‌سوزی نکنیم!
تحریم واژه‌ای است که دهه‌هاست با اقتصاد ایران عجین شده و سایه سنگین آن در برهه‌های زمانی مختلف توانسته بیشترین تاثیر را بر وضع اقتصادی کشور داشته باشد. نفت به‌عنوان حلقه اتصال ایران به جهان در پوشش روابط تجاری و سیاسی به‌عنوان عاملی شناخته شده که قدرت را انحصاری به دولت واگذار می‌کند و از آنجا که افسار این اقتصاد از دیرباز در دستان صادرات نفتی بود، بنابراین به شدت به رویدادهای بین‌المللی واکنش نشان می‌دهد. به همین دلیل است که همواره از نفت به‌عنوان ابرازی علیه ایران استفاده می‌شود.
خبرها در حوزه صادرات نفتی و غیر نفتی امیدبخش است
۱۳۹۹/۰۸/۲۶
خبرها در حوزه صادرات نفتی و غیر نفتی امیدبخش است
همتی، رئیس کل بانک مرکزی گفت: خبرهایی داریم که صادرات نفتی و صادرات غیر نفتی افزایش یافته و روند مطلوبی را طی می‌کند.
کاهش حقوق‌ها و پاداش‌ها به دستور بن‌سلمان
۱۳۹۹/۰۸/۲۳ / عربستان سعودی / محمد بن سلمان / صادرات نفتی عربستان
کاهش حقوق‌ها و پاداش‌ها به دستور بن‌سلمان
اقتصادنیوز؛ «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی، اعلام کرد که این کشور با رکود اقتصادی مواجه شده و از احتمال کاهش ۳۰ درصدی حقوق‌ها و حذف پاداش‌ها و یارانه‌ها خبر داد.
۱۳۹۹/۰۸/۲۲ / جو بایدن / صادرات نفت ایران
منابع آگاه درباره وضعیت صادرات نفت ایران در دوره بایدن چه می گویند؟
به گزارش فارس به نقل از رویترز، منابع شرکت‌های تجاری و نفتی اوپک اعلام کردند برگشت ایران به افزایش صادرات نفتی در دوره ریاست جمهوری جو بایدن مسیر طولانی خواهد داشت. بنابراین اوپک وقت زیادی برای تنظیم عرضه بازار دارد. 
۱۳۹۹/۰۸/۲۱
مشکلات بازار کار ریشه‌یابی شود
یک مقام مسئول کارگری با تاکید بر ریشه‫یابی مشکلات بازار کار گفت: به جای فروش بشکه‌های نفت باید به صادرات غیرنفتی متکی باشیم که هم ارزآوری بیشتری برای کشور به دنبال دارد و هم از رشد و نوسان نرخ ارز تاثیر کمتری می‌پذیرد.به گزارش ایسنا، فتح‌اله بیات با اشاره به نتایج انتخابات آمریکا و تاثیر آن بر اقتصاد و بازار اشتغال کشور، اظهار کرد: علی‌رغم آنکه معتقدم سیستم اقتصادی را باید از داخل اصلاح کنیم و موانع تولید را خودمان از میان برداریم و به فکر اصلاح امور بانکی و اقتصادی باشیم ولی متاسفانه دلار در سرنوشت اقتصادی کشور و بازار کار نقش دارد و تاثیرگذار است. از نظر من سقوط قیمت دلار و طلا پس از انتخابات آمریکا ناشی از یک جو روانی است و سیاست‌های اقتصادی ما نباید متاثر از تغییر و تحولات بیرونی باشد که …
بسته سیاستی دولت
۱۳۹۹/۰۸/۱۹
بسته سیاستی دولت
از سال 1397 و با آغاز شوک ارزی و خروج آمریکا از برجام، صادرات نفتی و روابط بانکی و مالی ایران مورد تحریم قرار گرفت.
۱۳۹۹/۰۸/۱۵
برای ما شیوه آمریکا مهم است نه افراد
رئیس‌جمهوری تاکید کرد که برای ایران شیوه‌ای که آمریکا در پیش می‌گیرد مهم است نه فردی که بر سر کار می‌آید.به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حسن روحانی صبح روز چهارشنبه ۱۴ آبان در جلسه هیئت دولت با اشاره به انتخابات اخیر آمریکا اظهار کرد: انتخابات آمریکا عبرت‌آموز است. البته برای ما مهم نیست چه کسی در آمریکا انتخاب می‌شود ولی شیوه‌ای که آمریکا در پیش می‌گیرد مهم است.وی افزود: برای ما این مهم است که آمریکا به قانون، معاهدات بین‌المللی و چندجانبه برگردد و به مردم ایران احترام بگذارد، حالا هر کسی که می‌خواهد باشد. ما از آمریکا بدون در نظر گرفتن اینکه چه کسی رئیس‌جمهوری است به جای تحریم، احترام و به جای تهدید، تکریم و به جای عهدشکنی و بی‌قانونی، اجرای قانون و تعهدات را می‌خواهیم؛ در این صورت است …
آیا بانک مرکزی مسئول بازار ارز است؟
۱۳۹۹/۰۸/۱۰
آیا بانک مرکزی مسئول بازار ارز است؟
وحید شقاقی شهری رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی و اقتصاددان در گفتگو با بازار گفت: این موضوع که در تمامی محافل جا افتاده است که بانک مرکزی را مسئول کنترل بازار ارز می‌داند اشتباه است چرا که بانک مرکزی تنها بر ۳۰ درصد از بازار ارز تسلط دارد و متولیان اصلی این بازار که باید بازار ارز را ساماندهی کنند وزارتخانه‌های صمت، نفت هستند یعنی باید ارز حاصل از صادرات نفتی و غیر نفتی در اختیار بانک مرکزی قرار بگیرد تا بانک مرکزی بتواند بوسیله این ارز واردات را ساماندهی و بازار را کنترل کند.
توقف صادرات نفت از اقلیم کردستان عراق در پی حمله به خطوط انتقال نفت
۱۳۹۹/۰۸/۱۰ / اقلیم کردستان عراق
توقف صادرات نفت از اقلیم کردستان عراق در پی حمله به خطوط انتقال نفت
دولت اقلیم کردستان عراق از توقف صادرات نفتی در پی حمله‌ای که به خطوط انتقال نفت خام این اقلیم انجام شد، خبر داد.
خبرهای خوب فیچ برای اقتصاد ایران
۱۳۹۹/۰۸/۰۷ / اقتصاد ایران / رتبه بندی فیچ
خبرهای خوب فیچ برای اقتصاد ایران
به گزارش ایسنا، موسسه رتبه بندی فیچ که یکی از سه موسسه مطرح رتبه بندی جهان محسوب ی شود در گزارشی به بررسی چشم انداز شرایط اقتصاد ایران تا سال ۲۰۲۹ پرداخت. طبق این گزارش رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ به لطف احیای صادرات نفتی و رشد بخش غیرنفتی به ترتیب به ۴.۳ درصد و ۸.۲ درصد خواهد رسید که این رشد به ترتیب  ۱.۴ درصد و ۱.۲ درصد بیشتر از ارقامی است که در گزارش قبلی این موسسه پیش بینی شده بود.  
۱۳۹۹/۰۸/۰۳ / افزایش صادرات نفت ایران / همتی رئیس کل بانک مرکزی
سیگنال تازه همتی به بازار ارز/ صادرات نفت افزایش یافت
به گزارش خبرآنلاین، رییس کل بانک مرکزی در یادداشت اینستاگرامی خود از افزایش صادرات نفتی در کنار صادرات غیر نفتی خبر داد.
پالس های مثبت همتی برای کاهش قیمت دلار
۱۳۹۹/۰۸/۰۲
پالس های مثبت همتی برای کاهش قیمت دلار
به گزارش شهروند آنلاین، رییس کل بانک مرکزی در یادداشت اینستاگرامی خود از افزایش صادرات نفتی در کنار صادرات غیر نفتی خبر داد.
تامین ۱۸.۵ میلیارد دلار ارز در هفت ماه
۱۳۹۹/۰۸/۰۲ / بانک مرکزی ایران / عبدالناصر همتی / ارز / بازار ثانویه ارز / صادرات نفتی / شیوع کرونا
تامین ۱۸.۵ میلیارد دلار ارز در هفت ماه
رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: حجم تامین ارز توسط بانک مرکزی و بازارثانویه در هفت ماهه سال، رقمی حدود ۱۸.۵ میلیارد دلار بوده است.
18.5 میلیارد دلار ارز تامین شد / افزایش صادرات نفتی
۱۳۹۹/۰۸/۰۲ / بازار ثانویه ارزی / تامین ارز / رئیس کل بانک مرکزی / صادرات نفتی / عبدالناصر همتی
18.5 میلیارد دلار ارز تامین شد / افزایش صادرات نفتی
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به روند فزاینده صادرات نفت خام و فرآورده‌های آن، اظهار کرد: حجم تامین ارز توسط بانک مرکزی و بازار ثانویه در هفت ماهه سال، رقمی حدود ۱۸/۵ میلیارد دلار بوده است. نوشته 18.5 میلیارد دلار ارز تامین شد / افزایش صادرات نفتی اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۳۹۹/۰۸/۰۲
واعظی: متعجبم چرا برخی سکوت کرده‌اند؟
رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: مجلس جایگاه بالایی دارد و مورد احترام است و دولت با مجلس تعامل می‌کند، اما تعدادی از نمایندگان به جای قانونگذاری وارد مسائل حاشیه‌ای شدند و سعی در انحراف افکار عمومی دارندبه گزارش ایسنا، محمود واعظی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره هجمه به دولت پس از اظهارات رئیس جمهور درباره صلح امام حسن‫(ع) اظهار کرد: کسانی که برداشت غلطی از این صحبت‌ها کردند باید خود را اصلاح کنند. رئیس جمهوری در شب شهادت امام حسن‫(ع)، درباره این امام صحبت کردند و به یکی از مسائلی که اشاره کرد، صلح امام بود؛ البته رئیس جمهوری این موضوع را وارد مسائل سیاسی کشور نکرد، اما اشکال جایی است که عده‌ای تفسیر سیاسی کردند از این صحبت‌ها.وی ادامه داد: متاسفم که امروز الفاظی از افرادی می‌شنویم …
(تصاویر) طوفان سهمگین دلتا در لوئیزیانا
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / طوفان / لوئیزیانا / آمریکا
(تصاویر) طوفان سهمگین دلتا در لوئیزیانا
طوفان موسوم به دلتا در ساحل جنوبی آمریکا برق صدها هزار خانه را قطع کرده و موجب اختلال و تعطیلی چندین پالایشگاه و بندر صادرات نفتی شد.
طوفان عملکرد چندین پالایشگاه نفتی آمریکا را مختل کرد
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / طوفان / پالایشگاه نفت / ایالات متحده آمریکا
طوفان عملکرد چندین پالایشگاه نفتی آمریکا را مختل کرد
تهران- ایرنا- طوفان موسوم به دلتا در ساحل جنوبی آمریکا برق صدها هزار خانه را قطع کرده و موجب اختلال و تعطیلی چندین پالایشگاه و بندر صادرات نفتی شد.
۱۳۹۹/۰۷/۲۰
ریشه‌های رکوردشکنی تازه دلار
دیروز قیمت هر دلار آمریکا از مرز 30هزار تومان عبور کرد، کارشناسانی که با همشهری گفت‌وگو کردند معتقدند افزایش شدید قیمت ارز عمدتا ریشه در نزول درآمد‌های ارزی و کاهش عرضه دارد و تا رفع نشدن این عوامل بنیادین خیلی نمی‌توان انتظار داشت التهاب‌های بازار ارز کاهش پیدا کند. به گزارش همشهری، در شرایطی که صادرات نفتی ایران تحت‌تأثیر تحریم‌ها با کاهش مواجه شده صادرات غیرنفتی هم کفاف نیاز‌های داخل را نمی‌دهد. تحت‌تأثیر این ناترازی، قیمت ارز هر روز در حال افزایش است به‌طوری که در مبادلات دیروز هم قیمت هر دلار …
۱۳۹۹/۰۷/۱۵
آمار جدید از درآمد نفت ایران در سال جاری: 5 میلیارد دلار
گروه اقتصادی| به گفته رییس اتاق بازرگانی ایران و چین، «درآمد نفتی ایران در سال جاری در خوش‌بینانه‌ترین حالت به 5 میلیارد دلار خواهد رسید.» مجیدرضا حریری گفت: «آمار شش‌ماهه ابتدای امسال نشان می‌دهد تا پایان سال احتمالا 30 میلیارد دلار درآمد حاصل از صادرات غیرنفتی داشته باشیم، در صورتی که این رقم در سال گذشته به 40 میلیارد دلار می‌رسید. در نتیجه در سال جاری و در بهترین حالت 35 تا 40 میلیارد دلار درآمد ارزی خواهیم داشت در صورتی‌که مصارف ارزی ما در صرفه‌جویانه‌ترین حالت بالای 50 میلیارد دلار است.» این در حالی است که به گفته وی «در سال‌هایی که درآمد ارزی مناسب و خوب داشتیم؛ نزدیک به 120 میلیارد دلار فروش سالانه نفت و 30 میلیارد …
۱۳۹۹/۰۷/۰۹ / دلار / عضو هیات علمی دانشگاه / مسائل اقتصادی / نرخ ارز / نقدینگی
احتمال کاهش نرخ ارز به دنبال افزایش صادرات نفتی و غیرنفتی و فرآورده
دکتر وحید شقاقی شهری، عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی و کارشناس مسائل اقتصادی پیش‌بینی کاهش نرخ دلار را داشته و معتقد است
رویترز و خبرسازی‌های مشکوک
۱۳۹۹/۰۷/۰۹
رویترز و خبرسازی‌های مشکوک
محسن تولایی- روزنامه نگار خبرسازی‌های رویترز تاکنون در چند نوبت طی ماه‌های اخیر صدای دولتمردان کشورمان را درآورده است. این حساسیت از آنجاست که افکار عمومی دنیا انتشار خبرهای دروغ از بزرگ‌ترین خبرگزاری‌های رسمی دنیا را کمتر انتظار دارند ولی این خبرگزاری بین‌المللی انگلیسی خلاف روال معمول عمل می‌کند. رویترز 4مهرماه با انتشار گزارشی مدعی شده بود که میزان صادرات نفتی ایران در ‌ماه سپتامبر نسبت به ‌ماه میلادی قبل آن به‌طور چشمگیری افزایش داشته و رقم آن هم به یک میلیون و 500هزار بشکه در 2بخش نفت خام …
۱۳۹۹/۰۷/۰۷
رشد ۷۷ درصدی فروش حواله‌های ارزی در نیما
مدیر اداره صادرات بانک مرکزی ضمن تایید افزایش صادرات نفتی کشور و تسریع بازگشت ارزهای صادراتی در ماه‌های اخیر گفت: فروش حواله‌های ارزی صادراتی در شهریور سال‌جاری نسبت به مرداد ماه در سامانه نیما معادل ۷۷ درصد رشد داشته است.
افزایش تزریق ارز به بازار نیما
۱۳۹۹/۰۷/۰۶ / ارز / بانک مرکزی / دارو / رشد / صادرات غیرنفتی
افزایش تزریق ارز به بازار نیما
​اقتصادنیوز: مدیر اداره صادرات بانک مرکزی ضمن تایید افزایش صادرات نفتی کشور و تسریع بازگشت ارزهای صادراتی در ماه‌های اخیر، گفت: فروش حواله‌های ارزی صادراتی در شهریور سال جاری نسبت به مرداد ماه در سامانه نیما معادل ۷۷ درصد رشد داشته است.
سپتامبر طلایی صادرات نفت
۱۳۹۹/۰۷/۰۶ / افزایش صادرات نفت ایران / دورزدن تحریم ها / بیژن زنگنه / وزیر نفت
سپتامبر طلایی صادرات نفت
علی‌اصغر زرگر کارشناس اقتصاد سیاسی با اشاره به نقش احتمالی ونزوئلا در رشد صادرات نفتی ایران گفت: «از شنیده‌هایی که به‌صورت پراکنده در چند وقت اخیر به گوش رسیده، اینکه شرکت‌های ایرانی که پالایشگاه نفتی ونزوئلا را تعمیر کردند و توان فرآورش این پالایشگاه‌ها را با نفت خام تولیدی ایران مطابقت داده‌اند، موردی مهم است. به همین دلیل می‌توان بخش عمده‌ای از این افزایش فروش را ناشی از تقاضای ونزوئلا برای نفت ایران دانست.»
۱۳۹۹/۰۷/۰۴ / اقتدار ایران / امیر دریادار سیاری / قدرت نظامی ایران
دریادار سیاری: نیروی دریایی اقتصاد کشور را حفظ کرد
به گزارش صدا و سیما، امیر دریادار حبیب‌اله سیاری با حضور در برنامه "گفتگوی سیاسی" که به مناسبت هفته دفاع‌مقدس از محل دفتر معاونت هماهنگ کنندگی ارتش روانه آنتن رادیو گفتگو شد، با اشاره به بیش از ۱۰۰۰ موشک گران قیمتی که عراقی‌ها برای ممانعت از صادرات نفتی ایران استفاده کردند، گفت: قیمت این‌ها شوخی نیست، ولی تنها ۲۰۰ عدد از این موشک‌ها اصابت کرد. حال آنکه ما در این ۸ سال ۱۰ هزار کشتی را از جزیره خارک تا بندر امام (ره) همراهی کردیم و از میان این ۲۰۰ کشتیِ مورد اصابت، ۱۸۰ کشتی را نجات دادیم و فقط ۲۰ فروند کشتی تلفات داشتیم. این روند در جنگ‌های دنیا نمونه و این موفقیت بسیار مهم است.
پهلوگیری ۴۹۸ کشتی حامل فرآورده‌های نفتی در بندر خلیج فارس/ رشد ۶ درصدی صادرات نفتی در اوج تحریم‌ها
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / سازمان بنادر
پهلوگیری ۴۹۸ کشتی حامل فرآورده‌های نفتی در بندر خلیج فارس/ رشد ۶ درصدی صادرات نفتی در اوج تحریم‌ها
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از پهلوگیری ۴۹۸ فروند کشتی حامل فرآورده‌های نفتی در بندر خلیج فارس و رشد ۶ درصدی صادرات خبر داد.
صادرات نفتی ایران از آمریکا پیشی گرفت
۱۳۹۹/۰۶/۱۰
صادرات نفتی ایران از آمریکا پیشی گرفت
ایلنا: «تانکر تِرَکِر» در گزارشی نوشت که میزان صادرات نفتی ایران از آمریکا پیشی گرفته است.
تانکر ترکر: صادرات نفت ایران بسیار بیشتر از آمار آمریکاست
۱۳۹۹/۰۶/۰۹ / صادرات نفت / رابطه ایران و آمریکا
تانکر ترکر: صادرات نفت ایران بسیار بیشتر از آمار آمریکاست
داده‌های آماری وبسایت «تانکر تِرَکِر» که کار رهگیری نفتکش‌های جهان را انجام می‌دهد میزان صادرات نفتی ایران بسیار بیشتر از آمار آمریکایی‌ها است. بر اساس این داده ها، ایران در حال حاضر بیش از ششصد هزار بشکه نفت در روز صادر می‌کند که بیشتر آن‌ها به منظور جلوگیری از شناسایی و تحریم کشتی‌های نفتی توسط آمریکا با استفاده از نقل و انتقالات کشتی به کشتی صورت می‌گیرد.
۱۳۹۹/۰۶/۰۸
افت درآمد نفتی عربستان سعودی در ماه ژوئن
گزارش جدید اداره کل آمار سعودی نشان می‌دهد که ارزش صادرات نفتی عربستان در ماه ژوئن، ۵۴.۸ درصد یا ۸.۷ میلیارد دلار نسبت به سال قبل کاهش یافته است.
کاهش ۵۴ درصدی درآمد عربستان از صادرات نفت
۱۳۹۹/۰۶/۰۶ / درآمد صادرات نفتی / جنگ قیمت نفت / صادرات نفت عربستان سعودی / کرونا در جهان
کاهش ۵۴ درصدی درآمد عربستان از صادرات نفت
ارزش صادرات نفت عربستان سعودی در ماه ژوئن بر مبنای سالانه ۵۴.۸ درصد معادل ۸.۷ میلیارد دلار (۳۲.۶ میلیارد ریال سعودی) سقوط کرد.
شرایط را مد نظر قرار دهیم و خدمات این دولت را با خدمات گذشتگان مقایسه کنیم/ برای نخستین بار در ۶۰ سال گذشته صادرات غیرنفتی بر صادرات نفتی پیشی گرفته است
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / حسن‌روحانی / مقام معظم رهبری / آمریکا / انقلاب / جمهوری اسلامی / مذاکرات هسته‌ای / برجام / ایران / ایالات‌متحده آمریکا / دولت تدبیر و امید
شرایط را مد نظر قرار دهیم و خدمات این دولت را با خدمات گذشتگان مقایسه کنیم/ برای نخستین بار در ۶۰ سال گذشته صادرات غیرنفتی بر صادرات نفتی پیشی گرفته است
رئیس جمهور عصر سه شنبه در نشستی صمیمی با مدیران ارشد رسانه های همگانی کشور، ضمن تبیین دستاوردهای بزرگ دولت تدبیر و امید طی هفت سال گذشته، به پرسش های آنان پاسخ داد.
۱۳۹۹/۰۶/۰۱
مسافران ایرانی هنوز اجازه ورود ندارند
 [شهروند] اتاق بازرگانی ایران و ترکیه از کاهش ۹۹‌درصدی صادرات نفتی ایران به ترکیه خبر می‌دهد. حجم مبادلات تجاری دو کشور به‌شدت کاهش یافته است. ترکیه با وجود تبلیغ برای صنعت گردشگری خود مایل به پذیرش شهروندان ایران نیست. تجارت با چین، اتحادیه اروپا و ترکیه در گزارش معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران مورد ارزیابی قرار گرفته است. این ارزیابی نشان می‌دهد تجارت با ترکیه بیشترین افت را در بازه زمانی مورد بررسی به ثبت رسانده است. پس از آن چین و سپس اتحادیه اروپا افت تجارت را در نیمه نخست ۲۰۲۰ تجربه کرده‌اند. نکته جالب در این آمار، صادرات نفت ایران به این سه مقصد بود. ارقام صادرات نفت به چین، اتحادیه اروپا و ترکیه حکایت از آن دارد که چین و ترکیه نسبت به مدت مشابه‌ …
ویدئو / صادرات ۷۵ درصدی در بزرگترین مجموعه گلخانه‌ای ایران
۱۳۹۹/۰۵/۱۹ / گلخانه / صادرات گلخانه ای / گلخانه امین پردیس
ویدئو / صادرات ۷۵ درصدی در بزرگترین مجموعه گلخانه‌ای ایران
مجموعه گلخانه‌ای امین پردیس با بیش از ۵۵ هکتار گلخانۀ در حال بهره‌برداری، بزرگترین مجموعه گلخانه‌ای ایران محسوب می‌شود. این مجموعه توان تولید سالانه ۱۵ هزار تن سبزی و صیفی گلخانه‌ای را دارد و هم‌اکنون تمرکز خود را بر تولید فلفل دلمه‌ای رنگی گذاشته است. با وجود شرایط تحریمی و کاهش شدید صادرات نفتی کشور، این مجموعه توانسته تا ۷۵ درصد از تولیدات خود را به خارج از کشور صادر کند. این گزارش کوتاه که در یکی از گلخانه‌های شهرستان شهرضا در استان اصفهان تهیه شده، نگاه کوتاهی به فعالیت این مجموعه گلخانه‌ای انداخته است.
۱۳۹۹/۰۵/۱۸
گلخانه‌ای برای صادرات
مجموعه گلخانه ای امین پردیس با بیش از ۵۵ هکتار گلخانه در حال بهره برداری بزرگترین مجموعه گلخانه ای ایران به شمار می رود. این مجموعه توان تولید ۱۵۰۰۰ تن سبزی و صیفی گلخانه ای (اعم از فلفل دلمه ای رنگی، گوجه فرنگی، بادمجان و خیار) را در سال دارد. در حال حاضر تمرکز تولید این مجموعه روی محصول فلفل دلمه ای رنگی است. با توجه به شرایط تحریمی و کاهش شدید صادرات نفتی در کشور، این مجموعه توانسته است تا ۷۵ درصد از تولیدات خود را به خارج از کشور صادر کند. اشتغال زایی مستقیم برای بیش از ۶۰۰ نفر و اشتغال‌زایی غیر مستقیم برای بیش از ۲۰۰۰ نفر نشان از این دارد که کشور ایران پتانسیل بالایی برای قطع وابستگی به نفت دارد. گزارش حاضر در یکی از گلخانه های این مجموعه در شهرستان شهرضا استان اصفهان تهیه شده است. /ایستا
صادرات غیرنفتی ایران و «الگوی نامتقارن» شرکای تجاری
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / مبادلات تجاری / صادرات غیر نفتی / صادرات خدمات
صادرات غیرنفتی ایران و «الگوی نامتقارن» شرکای تجاری
تهران- ایرنا- نگاهی به روابط تجاری ایران طی ۱۷ سال (از ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۷) از الگوی خاصی در حوزه صادرات نفتی و غیرنفتی حکایت دارد؛ الگویی نامتقارن از نظر شراکت تجاری که در آن تعداد کمی از کشورها سهم بالا و تعداد زیادی از آنها سهمی بسیار اندک در تجارت با ایران دارند.
تحلیل‌های یک استاد اقتصاد از وضعیت بازار ارز و سرمایه‌های سرگردان
۱۳۹۹/۰۴/۲۹ / استانی-اقتصادی / نرخ ارز / طلا / دلار / نرخ تورم / بانک مرکزی
تحلیل‌های یک استاد اقتصاد از وضعیت بازار ارز و سرمایه‌های سرگردان
طی چند ماه اخیر تشدید تحریم ها، کمبود درآمدهای ارزی دولت ناشی از افت صادرات نفتی و غیر نفتی و از همه مهمتر نگرانی مردم بابت کاهش ارزش دارایی هایشان، موجب شده تا تقاضا در بازارهای مختلف همچون بورس، ارز، طلا، مسکن و ... افزایش یابد و در شرایطی که نقدینگی سرگردان به دنبال بازاری امن برای سرمایه گذاری بود، جولان دوباره دلالان در بازار ارز شروع شد، به نحوی که طی چند هفته گذشته شاهد رها شدن دوباره فنر ارزی و رسیدن دلار حتی به نرخ ۲۵ هزار تومان بودیم.
۱۳۹۹/۰۴/۲۸
آرام‌گیری بازار ارز با 3 راهکار
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، به تشریح علل رشد نرخ ارز در یک ماه اخیر پرداخت و گفت: با توجه به پیمان‌های پولی دوجانبه، اهتمام به تشکیل بازار متشکل ارزی و خرید آتی ارز می‌تواند آرام‌آرام گلوگاه را برطرف کند. مهدی طغیانی در گفت‌وگو با «ایبنا» گفت: بعد از شیوع کرونا ما شاهد بروز دو اتفاق؛ یکی بحث اختلال در صادرات نفتی و دیگری بحث فروش، پایین آمدن قیمت شدید آن و همچنین عدم‌تقاضای کافی بودیم. نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه کشورهایی که درگیر کرونا شده بودند تقاضای خود برای خرید نفت را به شدت کاهش دادند، افزود: در پی کاهش تقاضا میزان ارز دریافتی نیز کاهش یافته که این خود نابسامانی فعلی را تا حدودی توجیه می‌کند. این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه تلاش برای گشایش منابع …
ایران چقدر بنزین به ونزوئلا صادر کرد؟
۱۳۹۹/۰۴/۲۲ / صادرات بنزین به ونزوئلا / صادرات نفت ایران / صادرات نفتی ایران / فروش نفت ایران به ونزوئلا
ایران چقدر بنزین به ونزوئلا صادر کرد؟
بر اساس این گزارش، ذخایر نفتی کشور ونزوئلا به قدری زیاد است که این کشور روزانه ظرفیت تولید ۱.۳ میلیون بشکه بنزین دارد، اما اخیرا ظرفیت تولید بنزین در ونزوئلا به دلایل مختلف ۱۰ درصد کاهش یافت به طوری که هزار و ۸۰۰ پمپ بنزین در این کشور تعطیل شد.
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
سختی‌های عبور از دست‌اندازهای مسیر صادرات
کیمیا نجفیدر گذشته اتکا به صادرات نفتی از ویژگی‌های خاص اقتصاد ایران بود، اما با چالشی به نام تحریم رفته رفته رویکردهای تجاری رنگ دیگری به خود گرفت و صادرات غیرنفتی بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا کرد. این اهمیت در حالی مطرح می‌شود که کرونا این‌ روزها بلای جان تجارت شده است، حالا تحریم از یک طرف و کرونا از سوی دیگر فعالیت تجاری از جمله صادرات را با مشکلات بیشماری روبه‌رو کرده است.این‌ روزها با توجه به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، توسعه صادرات غیرنفتی از جمله اولویت‌های کشور به شمار می‌رود. به همین دلیل دولت در راستای افزایش صادرات غیرنفتی سعی دارد با اعمال سیاستگذاری‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و حمایت‌هایی در راستای دستیابی به هـدف توسـعه صادرات غیرنفتی گام بردارد. هرچند رئیس جمهور بارها از تراز مثبت صادرات …
برای بازگشت دلارهای صادراتی آدرس غلط ندهید/  متخلفان صادراتی با دولتی‌ها نشست و برخاست دارند
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / اتاق بازرگانی / بازرسان ریاست جمهوری در بازار ارز / بازکشت ارز صادراتی
برای بازگشت دلارهای صادراتی آدرس غلط ندهید/ متخلفان صادراتی با دولتی‌ها نشست و برخاست دارند
به گزارش تابناک ، در تحریم های 180 روزه، تحریم های نفتی ایران گنجانده شده بود و هدف آمریکا از این تحریم های نفتی، به صفر رساندن صادرات نفتی ایران بود. آمریکا از روزی که از برجام خارج شد تلاش های خود برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران انجام داد. این تلاش های آمریکا موجب شد تا رفته رفته دولت از دلارهای نفتی دل بکند و تصمیماتی را برای دخل و خرج ارزی کشور بگیرد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
مالک ارز دولت است
حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، روز چهارشنبه در جلسه هیأت ‌دولت گفت: «فتوای صریح امام(ره) این بوده است که ارز و  قیمت ارز در اختیار دولت است، بنابراین دولت مالک ارز است.» روحانی با اشاره به آمار و مقایسه صادرات کشور گفت:  «خوشبختانه صادرات نفتی و غیر نفتی در خردادماه ۹۹ در مقایسه با اردیبهشت بسیار متفاوت است و این آمار با ماه قبل از آن و حتی اسفند ۹۸ تفاوت دارد.»  رئیس‌جمهوری گفت: «شرایط کشور در حال بهبود است و می‌توانیم این مشکلات را مهار کنیم. مطمئن هستم بانک مرکزی قادر است مشکل ارز را مهار و کنترل کند. این مشکلات مقداری به دلیل مسائل دو تا سه ماه پیش و مقداری هم برای تبلیغات روانی دشمن است که توأمان شده است.» روحانی …
آزاد شدن ارز‌های مسدودی ایران در برخی کشور‌ها
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / اقتصاد ایران / ربیعی
آزاد شدن ارز‌های مسدودی ایران در برخی کشور‌ها
سخنگوی دولت گفت: ارز ایران در برخی از کشور‌ها آزاد شده که وزارت خارجه به زودی آن را اعلام می‌کند. صادرات نفتی ما هم دارد بهتر می‌شود و صادرات غیرنفتی ما هم در بهترین دوران می‌رسد و کاهش قیمت ارز را تجربه خواهیم کرد.
ترامپ به درخواست هند برای معافیت از تحریم‌های نفتی ایران توجهی نکرد
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / ایران / ترامپ / بولتون / تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران
ترامپ به درخواست هند برای معافیت از تحریم‌های نفتی ایران توجهی نکرد
ایلنا: بولتون در بخشی از کتابش به تلاش ترامپ برای به صفر رساندن صادرات نفتی ایران اشاره کرد.
صادرات نفت سعودی به آمریکا به پایین‌ترین سطح ۳۵ ساله سقوط می‌کند
۱۳۹۹/۰۳/۲۸ / قیمت نفت / نفت خام / عربستان سعودی / ایالات متحده آمریکا
صادرات نفت سعودی به آمریکا به پایین‌ترین سطح ۳۵ ساله سقوط می‌کند
عربستان سعودی که در اوایل امسال سیلی از صادرات نفتی خود را به سوی آمریکا روانه کرده بود، حالا تقریبا ‌هیچ نفتی به این کشور نمی‌فرستد.
تنها راه تنفسِ ایران در شرایط تحریم و کرونا چیست؟
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
تنها راه تنفسِ ایران در شرایط تحریم و کرونا چیست؟
برای اولین بار در تاریخ مدرن ایران در سال 2019-20، درآمدهای صادراتی غیرنفتی به ارزش 41 میلیارد دلار از صادرات نفتی پیشی گرفت. تقریبا نیمی از این صادرات غیر نفتی مربوط به کالاهای تولیدی است. یعنی کارخانه های ایران دو برابر بیشتر از چاه های نفتی ایران درآمد داشته اند.
سقوط ۲۲ درصدی درآمد نفتی عربستان/افزایش چشمگیر قیمت فروش آرامکو
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / درآمد صادرات نفتی / قیمت فروش نفت عربستان / توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک
سقوط ۲۲ درصدی درآمد نفتی عربستان/افزایش چشمگیر قیمت فروش آرامکو
آمار رسمی نشان داد درآمد صادرات نفت عربستان سعودی در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ به ۱۴۹.۹۵ میلیارد ریال سعودی رسید که در مقایسه با ۱۹۲.۰۳ میلیارد ریال سعودی در مدت مشابه سال ۲۰۱۹ حدود ۲۱.۹ درصد کاهش داشت.
۱۳۹۹/۰۳/۱۸
سوختن اصناف در تب میلیاردی کرونا
کیمیا نجفیاپیدمی کرونا، اقتصاد کشورها را با چالش‌های جدی روبه‌رو کرد. در این میان برخی از کارشناسان معتقدند اقتصاد ایران همزمان با شیوع کرونا، با چالش‌های بزرگ‌تری نسبت به سایر کشورها مواجه شده است. چراکه کشور در سال‌های اخیر با مشکلاتی همچون تحریم‌ها، کاهش صادرات نفتی و کم شدن درآمدهای ارزی دست و پنجه نرم کرده است. در این شرایط با توجه به تحریم‌ها و محدودیت‌ها باید دید که دولت چه سازوکاری را می‌تواند برای جبران خسارت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا در دستور کار قرار دهد.بازار تمام صنوف کشور براثر التهابات و فضای ایجاد شده متاثر از کرونا ویروس، آسیب‌های جدی را تجربه کرد. شیوع این ویروس و به تبع آن تعطیل شدن صنوف به جهت جلوگیری از انتشار بیشتر کرونا زیان‌های مالی فراوانی را به کسب‌وکارها وارد کرد. …
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
چشم‌انداز راهبرد چین در منطقه خلیج‌فارس
در طول سالیان گذشته، فعالان سیاست خارجی منطقه خلیج فارس آمریکا را یگانه شریک راهبردی معتبر برای خود تصور می‌کردند، اما واقعیت‌های جدید اکنون این عقل متعارف را به چالش می‌کشد که آمریکا یگانه شریک معتبر این منطقه است.کریستین میر در یادداشتی که وب‌سایت شورای آتلانتیک آن را منتشر کرد؛ نوشت: اکنون چین مهم‌ترین واردکننده صادرات نفتی کشورهای حوزه خلیج فارس به شمار می‌رود. از سوی دیگر، اهداف راهبردی چین به‌طور فزاینده‌ای بر ثبات خاورمیانه احاطه دارد و همزمان، سیاست خارجی کنشگرانه شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین نیز مشارکت بیشتر چین در امنیت، اقتصاد و گفتمان این منطقه را تضمین کرده است. مهم‌ترین دلیل تغییر تدریجی و ظاهراً برگشت‌ناپذیر محاسبات راهبردی این است که چین اکنون خریدار عمده نفت خاورمیانه محسوب می‌شود. …
تماشا کنید: کاهش ۹۳ درصدی / آخرین آمار و ارقام از درآمد نفتی ایران
۱۳۹۹/۰۳/۱۳
تماشا کنید: کاهش ۹۳ درصدی / آخرین آمار و ارقام از درآمد نفتی ایران
امروز براساس گزارش رئیس سازمان برنامه و بودجه، صادرات نفتی کشور در سال ۹۸ کمتر از ۷.۵ درصد صادرات در ۸ سال پیش بوده است. با توجه به اینکه نوبخت در جلسه امروز بیان کرد پیش‌بینی صادرات را در جلسه غیرعلنی بیان خواهد کرد، شائبه کاهش بیشتر به‌نظر می‌رسد. هر چند بنا بر همین گزارش تنها ۱۰ درصد بودجه متکی به نفت است، اما سوال اینجاست که آیا بات کاهش بیشتر صادرات نفت باز باید شاهد کسری بودجه و تبعات پس از آن باشیم؟
در حال مذاکره با کشورهایی هستیم که ذخایر ارزی ایران در آنجا قرار دارد / سال ۹۰ صادرات نفتی کشور ۱۰۷ میلیارد دلار بود؛ سال ۹۸ به ۲۰ درصد این رقم کاهش یافت / مشکلاتی در راه بازگشت ارز به کشور وجود داشت که به تدریج در حال حل شدن است / حتی کره و عراق هم به دلیل فشار آمریکا، اجازه نمی‌دادند از منابع ارزی استفاده کنیم / اکنون ذخایر ارزی بانک مرکزی در حد کفایت و بسیار خوب است
۱۳۹۹/۰۳/۱۳
در حال مذاکره با کشورهایی هستیم که ذخایر ارزی ایران در آنجا قرار دارد / سال ۹۰ صادرات نفتی کشور ۱۰۷ میلیارد دلار بود؛ سال ۹۸ به ۲۰ درصد این رقم کاهش یافت / مشکلاتی در راه بازگشت ارز به کشور وجود داشت که …
رییس بانک مرکزی با بیان اینکه تدابیری را به کار گرفتیم که نرخ ارز را کنترل کنیم، گفت: مشکل ارزی نداریم و ذخایر ارزی بانک مرکزی در حد کفایت و بسیار خوب است.
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
اثرات بیماری کرونا بر صنعت بیمه
اثر مستقیم به فروش و خسارت وارده به شرکت‌های بیمه در حوزه بیمه‌های اشخاص بازمی‌گردد. اما اثر غیرمستقیم که بسیار مهم‌تر است بیانگر اثری است که شیوع این بیماری بر اقتصاد کشور گذاشته و از طریق آن به‌طور غیرمستقیم درآمدها و هزینه‌های شرکت‌های بیمه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از جمله اثر غیرمستقیم می‌توان به کاهش صادرات غیرنفتی اشاره کرد، شیوع بیماری کرونا برای کشور ایران که هم خود دچار بحران ناشی از بیماری است و هم کشورهای طرف تجاری-اش در صورت تداوم این وضعیت می‌تواند اختلال شدیدی در صادرات نفتی آن ایجاد کند. طبق آمار 9 ماهه وزارت صمت سهم کشورهای چین، عراق، امارات متحده عربی، افغانستان و ترکیه از صادرات غیرنفتی ایران به ترتیب 21و20و13و7و 5 درصد بوده و مجموعا این کشورها بیش از 65درصد درآمدهای صادراتی …
ضربان تجارت ایران با یورو
۱۳۹۹/۰۲/۱۵
ضربان تجارت ایران با یورو
ضربان تجارت ایران با منطقه یورو تند شد. داده‌های بین‌المللی نشان می‌دهد صادرات ایران به اتحادیه اروپا در دو ماه نخست سال 2020 نسبت به مدت مشابه سال 2019، حدود 52 درصد افزایش یافته و ارزش واردات ایران از اتحادیه اروپا نیز رشد 7درصدی داشته است. البته این نکته را باید در نظر داشت که با وجود بهبود تجارت ایران با کشورهای اروپایی در این بازه زمانی، ارزش تجارت نسبت به دوره مشابه سال 2018 به علت افت شدید صادرات نفتی و تحریم‌ها کاهش قابل‌توجهی داشته است.
ایران دیگر نمی تواند روی تجارت با چین حساب کند
۱۳۹۹/۰۲/۰۹ / روابط ایران و چین / تجارت ایران و چین / تحریم های آمریکا علیه ایران / توافق هسته ای ایران / صادرات نفتی ایران / صادرات نفت ایران به چین
ایران دیگر نمی تواند روی تجارت با چین حساب کند
پکن بارها از تهران در برابر تحریم های واشنگتن دفاع کرده و این تحریم ها را مورد انتقاد قرار داده است. اما آمارهای تجاری نشان می دهند که این حمایت بیشتر زبانی بوده است تا عملی.
افزایش ۶۰۰ هزار بشکه‌ای صادرات نفت عربستان از ماه آینده
۱۳۹۹/۰۱/۱۲
افزایش ۶۰۰ هزار بشکه‌ای صادرات نفت عربستان از ماه آینده
عربستان در حالی برای افزایش صادرات نفتی خود تلاش می‌کند که قیمت نفت امروز (دوشنبه) پس از فروپاشی سایر بازار‌های مالی و بدتر شدن بحران شیوع ویروس کرونا در روز‌های آخر هفته سقوط کرد تا پایین‌ترین سطح خود را در ۱۷ سال گذشته ثبت کند.
نپیوستن به FATF، تحریم، محدودیت صادرات نفتی و ویروس کرونا عوامل گرانی دلار بود/ رهبری مانع بروز معضل تامین بودجه پس از مخالفت مجلس با کلیات بودجه 99 شدند/ تحریم آمریکا علیه ایران واحدهای تولیدی را تحت فشار قرار داد/ منتظریم تدابیر دولت را برای خروج از بحران‌های فعلی ببینیم
۱۳۹۸/۱۲/۲۶
نپیوستن به FATF، تحریم، محدودیت صادرات نفتی و ویروس کرونا عوامل گرانی دلار بود/ رهبری مانع بروز معضل تامین بودجه پس از مخالفت مجلس با کلیات بودجه 99 شدند/ تحریم آمریکا علیه ایران واحدهای تولیدی را تحت …
جلال میرزایی، دبیر کمیته سیاسی فراکسیون امید گفت: افزایش نرخ دلار موضوع جدیدی نیست و از زمانی که ترامپ از برجام خارج و تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران تشدید شد، عواملی از جمله ممانعت از صادرات نفت، اعمال محدودیت و دسترسی به منابع ارزی، نپیوستن به FATF و حالا ویروس کرونا منجر به افزایش قیمت دلار شده است.
همکاری کارکنان لانه برای بازسازی اسناد
۱۳۹۸/۱۲/۱۹
همکاری کارکنان لانه برای بازسازی اسناد
وقتی داشتیم اسناد لانه جاسوسی را بازسازی می‌کردیم یکی از مطالبی که برای ما خیلی جالب بود، اسنادی بود که در آن آمارهای اقتصادی و تحلیلی ایران در آن وجود داشت. آمریکایی‌ها خیلی در مورد صادرات نفتی ما سوال می‌کردند و از چند راه آن را به دست می‌آوردند.
رونق در پیش است؟
۱۳۹۸/۱۲/۰۷
رونق در پیش است؟
پیش‌بینی‌های موجود از فضای کلان اقتصادی کشور، حاکی از کوچک شدن اقتصاد کشور به‌دلیل محدودیت جدی در صادرات نفتی است. به‌عبارت دیگر، در سال‌های گذشته که امکان صادرات نفتی مهیا بود، همواره رشد اقتصادی با نفت عددی مثبت و بزرگ‌تر از رشد اقتصادی بدون نفت بود و تراز تجاری بدون نفت، عموما منفی بود. اکنون که صادرات نفت به رقم ناچیزی رسیده است، می‌توان گفت شاخص‌های اقتصادی کشور بیانگر اقتصاد بدون نفت هستند و غلبه بر این وضعیت و ایجاد رشد مثبت اقتصادی، موفقیتی بزرگ و به معنای قطع وابستگی به نفت خواهد بود.
۱۳۹۸/۱۲/۰۱
سقوط صادرات نفتی و کالایی ایران به اتحادیه اروپا
ارزش صادرات ایران به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹ با تشدید تحریم‌ها با افت ۹۳ درصدی همراه بوده است. مهمترین عامل این کاهش، افت ارزش صادرات محصولات نفتی ایران بوده است.
۱۳۹۸/۱۲/۰۱ / آلمان / اتحادیه اروپا / ایران / تجارت / ارزش صادرات
سقوط صادرات نفتی ایران به اتحادیه اروپا/ صادرات کالایی ایران ۹۳ درصد کاهش یافت/ آلمان، همچنان اولین شریک تجاری
ایلنا: بر اساس آمارهای یورو‌استات، ایران و اتحادیه اروپا طی سال ۲۰۱۹ حدود ۵.۲ میلیارد یورو تجارت کالایی داشته‌اند که نسبت به سال گذشته با افت قابل توجه ۷۲ درصدی…
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / خام فروشی / رژیم پهلوی / انقلاب اسلامی / جنگ تحمیلی / سازمان‌ملل / انقلاب / فرانسه / دوران پهلوی / سازمان ملل
خام‌فروشی و وابستگی؛ میراث پهلوی
سال 56 حجم کل تجارت خارجی ایران (مجموع صادرات نفتی و غیرنفتی) 21 میلیارد و 364 میلیون دلار بود که از این میزان 20 میلیارد و 735 میلیون دلار صادرات نفتی و فقط 629 میلیون دلار صادرات غیرنفتی بود.
۱۳۹۸/۱۱/۱۹ / استانی-اقتصادی / تولیدات شیلاتی / صادرات غیرنفتی / صادرات
صنعت شیلات در مازندران نیازمند تبلیغات درست است
صنعت شیلات و آبزی پروری یکی از ساده‌ترین و اقتصادی‌ترین راه‌های تولید پروتئین حیوانی است می‌دانیم که به رغم وجود آب کافی در برخی از مناطق کشور، کیفیت زمین و خاک به گونه‌ای است که برای کشاورزی مناسب نیست و امروزه تحریم‌های صادرات نفتی باعث شده فرصت مناسبی برای پرورش آبزیان فراهم شود که به نظر برخی از کارشناسان پرورش آبزیان هم می‌تواند جزء صادرات‌های غیر نفتی محسوب شود و  ارز آوری خوبی برای این سرزمین داشته باشد بنابراین ارتقای این صنعت در کشور توجه بیشتر مسئولین مربوطه را می‌طلبد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۴ / وزارت دفاع / موشک / سامانه موشکی باور ۳۷۳
روایت جانشین وزیر دفاع از حضور ایران در میان ۵ کشور برتر دنیا در حوزه موشک‌های ضد زره/ ایران در حال گذر از تکیه بر صادرات نفتی است
سردار تقی‌زاده گفت: ایران اسلامی در تولید موشک‌های ضد زره جزو ۵ کشور برتر دنیا است.
۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / ارز / جنگ / دولت / رشد / واردات
ارز صادراتی واقعا چقدر است
در زمانی که صادرات نفتی جریان داشت و میزان ارز وارد شده به کشور بیش از ارز مورد نیاز بود طبیعتا مساله وقفه‌های واردات ارز مساله مهمی نبود
۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / ارز / ایران / دلار / سرب و روی / نفت
سیاست دوگانه صادرات معدنی؛ به نام خام‌فروشی، به کام دولتی‌ها
صادرات نفت کاهش یافته است و تأمین ارز مورد نیاز کشور با این میزان صادرات نفتی ممکن نیست. به مانند سال‌های 90 و 91 چاره‌ای جز گسترش صادرات غیرنفتی نداریم. با این وجود بخش مهمی از صادرات غیرنفتی کشور تحت تأثیر داستان تکراری جلوگیری از خام فروشی برای گسترش صنایع دولتی قرار گرفته است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۶
قائم مقام وزیر صنعت: صادرکنندگان ریسک بیشتری را در بازار عراق بپذیرند
قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امروز صادرات غیرنفتی کشور، جایگزین منابع حاصل از صادرات نفتی شده است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۶ / حسین مدرس خیابانی / وزارت صنعت معدن و تجارت / صادرات غیرنفتی
تشکل‌ها نقطه تماس دولت و بخش‌خصوصی
قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت، تشکل‌ها را نقطه تماس دولت و بخش خصوصی دانست و گفت: امروز صادرات غیرنفتی کشور، جایگزین منابع حاصل از صادرات نفتی شده است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / استانی-اقتصادی / توسعه صادرات
صادارت غیرنفتی همت و صادرات نفتی نعمت است
سرپرست معاونت توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران گفت: صادرکنندگان با همتی مضاعف در صادرات کالا در این شرایط سخت، پرچم اقتصاد کشور را برافراشته و مقتدر به جهان نشان می دهند.   
۱۳۹۸/۰۹/۲۶
نباید اجازه دهیم ملت احساس کند آینده‌ای وجود ندارد
معاون اول رئیس‏جمهوری با بیان اینکه به خاطر گوش‌های نامحرم نمی‏گویم چه میزان صادرات نفت داریم!، اعلام کرد: میزان صادرات نفت به شدت کاهش یافته است.به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری عصر امروز (دو شنبه) در مراسم تجلیل از محسن خلیلی‏عراقی در محل اتاق بازرگانی با اشاره به اینکه خلیلی همه عمر تلاش کرد تا ایران سربلند شود‏، اظهار کرد: خلیلی در فراز و فرود صنعت ایران، دغدغه توسعه ایران داشتند. روزهای سختی بر صنعت ایران گذشته است و عده‏ای مثل خلیلی اجازه ندادند که صنعت ایران خاموش شود. نقش این افراد در تاریخ ماندگار است. آنها ثروت ملی آفریدند و در عین حال، مسئولیت اجتماعی و اخلاقی خود را به خوبی ایفا کردند.وی ادامه داد: همیشه یکی از دغدغه‏های من توسعه ایران است و موانع توسعه را می‏شناسم. یکی از مهم‏ترین …
۱۳۹۸/۰۹/۲۵
جهانگیری: صادرات نفت به شدت کاهش یافته؛ بخاطر گوش‌های نامحرم میزان آن را نمی گویم / اکنون که زندگی مردم در شرایط سخت است، باید در دولت و نظام یک صدا بشنویم، ولی این علیه آن و آن علیه این صحبت می‌کند / …
جهانگیری گفت: در دهه نود دو شوک تحریم‌ها در سال ۹۰ و ۹۷ قدرت خرید مردم را کاهش داد. در سال نود گفتند اجازه می‌دهیم یک میلیون بشکه نفت صادرات کنید. درآمد سال ۹۰، ۱۱۸ میلیارد دلار و سال ۹۱، ۶۸ میلیارد دلار بود. در سال ۹۷ گفتند تلاش می‌کنیم که صادرات نفتی ایران به صفر برسد. الان بخاطر گوش‌های نامحرم نمی‌گویم چه میزان صادرات نفت داریم، ولی میزان صادرات نفت به شدت کاهش یافته است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / اتحادیه اوراسیا / ایران و اوراسیا / سنایی سفیر ایران در روسیه / عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا
سنایی: اتحادیه اوراسیا می‌تواند منجر به جهش صادرات نفتی ایران شود
سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه گفت: اتحادیه اوراسیا می‌تواند منجر به جهش صادرات نفتی و غیر نفتی ایران شود.
۱۳۹۸/۰۹/۱۹
نمایندگان مجلس؛ معافیت‌های مالیاتی را حذف کنید
شفقنا،محسن صنیعی دانشیار دانشگاه شهید چمران در روزنامه ستاره صبح نوشت، رئیس‌جمهور روز یک‌شنبه لایحه بودجه سال ۹۹ را به مجلس ارائه کرد. آقای روحانی، این بودجه را بودجه ایستادگی و استقامت در برابر تحریم خواند. این بودجه در مقایسه با همه بودجه‌های بعد از انقلاب، با کمترین میزان صادرات نفتی ممکن برنامه‌ریزی‌شده است، به‌طوری‌که درآمد حاصل از صادرات نفت، […]
۱۳۹۸/۰۹/۱۴
سیاست ویرانگر دولت‌های نفتی
پرسشی که طی دهه‌های اخیر همواره اذهان بسیاری را متوجه خود کرده آن است که چرا وضعیت کشورهای نفتی اغلب بدتر از کشورهایی است که منابع طبیعی ندارند؟ تری لین کارل در کتاب (The Paradox of Plenty: Oil Booms and Petro-states) با به کار بردن ابزاری نظیر مطالعه موردی کشورها و داده‌های آماری در زمینه‌های متفاوت پاسخ درخوری به این پرسش داده است. طی سال‌های گذشته، میزان صادرات نفتی کشورهای مذکور به بالاترین حد خود رسیده است و رکورد‌های بی‌سابقه‌ای از رشد تولید ناخالص داخلی آنها گزارش می‌شود. اما آیا این آمار مثبت پابرجا خواهد ماند؟
۱۳۹۸/۰۹/۱۲
معاون اول رئیس جمهوری در بزرگداشت روزملی صادرات از شکست تحریم‌های امریکا می‌گوید: صادرات نفتی صفر نشد
بعد از 42 روز تأخیر؛ روز ملی صادرات برگزار شد. مثل سال‌های گذشته صادرکنندگان درد دل و سیاست‌گذاران هم از اوضاع خوب صادرات و فعالیت‌هایی که در این حوزه در حال انجام یا در مرحله شکل‌گیری است، صحبت کردند.گر بخواهیم مهم‌ترین خبر بیست و سومین روز ملی صادرات را بگویم این است که سیاست‌گذاران در حمایت از صادرکنندگان خط مشی خود را اعلام کردند و گفتند به هیچ وجه کسی حق ندارد در مقابل صادرات ممنوعیت ایجاد کند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۰
ترامپ با خروج از برجام مشکلات زیادی برای مردم ایران ایجاد کرد/ کاهش صادرات نفتی عامل افزایش قیمت بنزین بود/ تحریم‌های ترامپ مشکلات حقوق بشری ایجاد کرده است
ایلنا: استاد دانشگاه بیرمنگام انگلیس اعتراض‌های مردمی در ایران را ناشی از مشکلات اقتصادی دانست که به دنبال تحریم‌های ترامپ…
۱۳۹۸-۰۹-۰۵
فرار بزرگ خصولتی ها از مالیات
| دولت برای آنکه در شرایط کاهش صادرات نفتی ناچار به چاپ اسکناس و تحمل پیامدهای تورمی آن نشود، روی درآمدهای مالیاتی حساب کرده است. به گفته امیدعلی پارسا، رئیس سازمان امور مالیاتی سهم مالیات از تولید ناخالص داخلی در ایران به نسبت کشورهای دیگر، به‌ویژه کشورهای توسعه‌یافته پایین است.
۱۳۹۸/۰۹/۰۵
واریز یارانه به حساب 7/ 17 میلیون خانوار
رئیس سازمان برنامه و بودجه از پرداخت یارانه معیشتی به ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار خبر داد و گفت: افراد جدیدی که مشمول دریافت یارانه شوند، در ماه آینده به‌صورت یکجا یارانه دو ماه را دریافت می‌کنند. به گزارش «ایبِنا»، محمدباقر نوبخت در حاشیه جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی گفت: طبق هدف‌گذاری‌های صورت گرفته در جلسه امروز اقتصاد مقاومتی باید صادرات غیرنفتی را در سال آینده به ۴۸ میلیارد دلار برسانیم. رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: ما در شرایط تحریمی قرار داریم و نمی‌توانیم ارز نفتی را در بودجه لحاظ کنیم، به همین دلیل باید صادرات غیرنفتی خود را گسترش دهیم. وی ادامه داد: در سال‌های گذشته بیش از ۵۰ میلیون دلار از صادرات نفتی درآمد داشتیم که درحال‌حاضر این بخش از منابع ارزی را نداریم و باید از منابع …
۱۳۹۸/۰۸/۱۱ / تحریم‌های آمریکا علیه ایران / رییس بانک مرکزی / عبدالناصر همتی
رئیس بانک مرکزی: سه تحریم تازه آمریکا تکراری و غیراثربخش است
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه سه تحریم تازه آمریکا تکراری و غیراثربخش است، گفت:اقتصاد ایران مسیر تجارت در شرایط تحریمی و رشد صادرات نفتی و غیر نفتی را طی می‌کند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۱
واکنش رئیس کل بانک مرکزی به ادعای برایان هوک
رئیس کل بانک مرکزی نوشت: اقتصاد ایران مسیر تجارت در شرایط تحریمی و رشد صادرات نفتی و غیرنفتی را طی می‌کند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •