چهارشنبه, ۳۰ مهر, ۱۳۹۹ / 21 October, 2020
غلامحسین شافعی
۲۴ ساعت قبل
مانع سوم صادرات را بردارید
غلامحسین شافعی- رئیس اتاق ایران روز ملی صادرات در تقویم شمسی نمادی است که ضرورت توجه به بالاترین اولویت اقتصاد ایران را گوشزد می‌کند. اقتصاددانان و اقتصادگردانان با یکدیگر بر سر این موضوع اتفاق نظر دارند که صادرات غیرنفتی مهم‌ترین مسیر برای رسیدن به توسعه اقتصادی است. جهش تولید که مورد تأکید مقام معظم رهبری قرار دارد، در سایه رونق‌بخشی به صادرات امکان‌پذیر خواهد شد؛ چراکه رونق صادرات از دو جهت، مسیر را برای رونق تولید فراهم خواهد کرد. از یک طرف با افزایش ارزآوری شرایط برای واردات تکنولوژی، ماشین‌آلات …
راهکارهای ۱۰گانه اتاق بازرگانی ایران برای بازگشت ارز صادراتی
۲۵ ساعت قبل / اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی / ارز / ایران / بخش خصوصی / اتاق بازرگانی ایران
راهکارهای ۱۰گانه اتاق بازرگانی ایران برای بازگشت ارز صادراتی
ایلنا: پیشنهادات ده گانه بخش خصوصی برای تسهیل بازگشت ارز صادراتی مطرح و مقرر شد تا موضوع با حضور غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در…
دولتی‌ها رقیب بخش خصوصی شده‌اند/ هیچ‌کس راضی نیست
۲۸ ساعت قبل / بخش خصوصی / شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی / غلامحسین شافعی
دولتی‌ها رقیب بخش خصوصی شده‌اند/ هیچ‌کس راضی نیست
رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه هم‌اکنون سوگلی‌پروری می‌شود و دولتی‌ها رقیب بخش خصوصی شده‌اند، خواستار تغییر روند خصوصی‌سازی در کشور شد.
بهبود روابط تجاری ایران و سوریه، خواسته دو کشور است
۳۱ ساعت قبل / اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران / غلامحسین شافعی / سوریه
بهبود روابط تجاری ایران و سوریه، خواسته دو کشور است
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: اجرای موافقت‌نامه آزاد تجاری بین ایران و سوریه روزهای خوبی در تجارت رقم خواهد زد که خواسته دو کشور است.
هشدار نسبت به توقف تولید و ریزش شدید اشتغال
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / اتاق بازرگانی ایران / غلامحسین شافعی
هشدار نسبت به توقف تولید و ریزش شدید اشتغال
ایلنا: رئیس اتاق ایران گفت:انتظار بر این بود که در جهت رفع مشکل تأمین مواد اولیه به‌موقع اقدامات جدی‌تری صورت گیرد که طبق روال هیچ توجهی نشد
تحلیل رئیس اتاق بازرگانی از وضعیت بورس
۱۳۹۹/۰۷/۱۳
تحلیل رئیس اتاق بازرگانی از وضعیت بورس
غلامحسین شافعی، رییس اتاق بازرگانی ایران می‌گوید حرکت رو به رشد بورس در ماه‌های گذشته با اما و اگرهای جدی مواجه است و دولت باید برای مدیریت این بازار، اصلاحاتی را در دستور کار قرار دهد. به گزارش ایسنا، بازار بورس تهران در ماه‌های ابتدایی سال جاری، به عنوان سود آورترین…
۱۳۹۹/۰۷/۱۲
ضرورت رفع موانع از سر راه تولید‌کنندگان
رئیس اتاق ایران از کارخانه «دلپذیر» در استان البرز بازدید کرد تا از نزدیک با دغدغه‌های فعالان این بخش آشنا شود. غلامحسین شافعی همراه با احمد پورفلاح مشاور عالی رئیس اتاق ایران، پرهام رضایی رئیس اتاق کرج و مرتضی سلطانی فعال اقتصادی از مجموعه تولیدی دلپذیر در استان البرز بازدید کرد.
نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی
۱۳۹۹/۰۷/۰۷ / اتاق بازرگانی ایران / فرهاد دژپسند / اتاق ایران
نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی
ایرنا - تهران - جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی عصر دوشنبه با حضور فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی و غلامحسین شافعی رییس اتاق بازرگانی ایران در ساختمان اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.
هشدار درباره افت صادرات کشور
۱۳۹۹/۰۷/۰۷ / رئیس اتاق بازرگانی / صادرات کشور
هشدار درباره افت صادرات کشور
به گزارش فارس غلامحسین شافعی امروز در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی گفت: در یکی دو ماه آینده ما شاهد افت صادرات خواهیم بود در حالی که با توجه به اتفاقاتی که در خصوص نرخ ارز افتاده میتوانستیم وضعیت متفاوت تری در خصوص صادرات داشته باشیم .
بسیاری از ناکارآمدی‌ها، پشت تحریم پنهان‌شده است / روند بحران ساز تخصیص ارز واحدهای تولیدی
۱۳۹۹/۰۷/۰۶ / اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران / غلامحسین شافعی / تحریم اقتصادی ایران / تخصیص ارز
بسیاری از ناکارآمدی‌ها، پشت تحریم پنهان‌شده است / روند بحران ساز تخصیص ارز واحدهای تولیدی
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران گفت: بسیاری از ناکارآمدی‌ها، پشت تحریم‌ها پنهان‌شده است.
15366 صادرکننده هیچ ارزی به کشور بازنگرداندند
۱۳۹۹/۰۶/۲۸ / بازگشت ارز حاصل از صادرات / رئیس اتاق ایران / غلامحسین شافعی / کارت بازرگانی
15366 صادرکننده هیچ ارزی به کشور بازنگرداندند
رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه بر اساس اعلام بانک مرکزی ۱۵ هزار و ۳۶۶ صادرکننده هیچ ارزی به کشور بازنگرداندند، گفت: از مجموع صادرکنندگانی که ارز به کشور بازنگرداندند پنج هزار و ۱۰۹نفر از افراد حقیقی یا حقوقی کارت بازرگانی داشتند که از این تعداد سه هزار و ۱۸۱نفر از کارت بازرگانی فعال برخوردار بودند و ۱۰هزار و ۲۵۷نفر کارت بازرگانی نداشتند. نوشته 15366 صادرکننده هیچ ارزی به کشور بازنگرداندند اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / اقتصاد / ایران / بخش خصوصی / دانشگاه صنعتی شریف / مسعود نیلی
تدوین استراتژی صنعتی با محوریت بخش خصوصی
چهارمین نشست کمیته تدوین استراتژی توسعه صنعتی کمیسیون صنایع اتاق ایران با حضور مسعود نیلی، استاد دانشکده اقتصاد و مدیریت دانشگاه صنعتی شریف، غلامحسین شافعی رییس اتاق ایران، وبرخی دیگر از اعضای اتاق برگزار شد.
۱۳۹۹/۰۶/۱۷
مدیریت ناهماهنگ در مرزهای کشور
نشست رئیس اتاق ایران با رئیس و هیات رئیسه اتاق رشت برگزار و در این نشست به مشکلات سامانه یکپارچه کارت بازرگانی، مشکلات ارزی و صادراتی و مسائل مرز ایران و جمهوری آذربایجان اشاره شد. در نشست مذکور که به‌صورت آنلاین برگزار شد، غلامحسین شافعی گفت: مشکلات کلیه مرزها این است که از مدیریت یکپارچه برخوردار نیستند. عدم هماهنگی در مدیریت مرزهای تجاری از مشکلات اساسی است که به شورای عالی صادرات منتقل‌شده و آنها به‌دنبال حل مشکل هستند. این ناهماهنگی‌ها به فعالان اقتصادی ضربه می‌زند.
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / ایران / تورم / صنعت و معدن / مشکلات / وزارتخانه
خروج از بن‌‌بست با تدوین راهبرد توسعه صنعتی
رییس اتاق ایران نبود برنامه و استراتژی مدون برای توسعه صنعتی کشور را از عواملی می‌داند که به اقدامات و برنامه‌ریزی‌های مقطعی و کوتاه‌مدت دامن زده است. غلامحسین شافعی با اشاره به اینکه مشکلات بخش صنعت و معدن فراتر از موضوع تأمین مالی است،
۱۳۹۹/۰۶/۰۲
پیگیری اتصال راه‌آهن اینچه برون به شبکه سراسری
رئیس اتاق ایران از پیگیری پیشنهاد اتاق گرگان مبنی‌بر اتصال راه‌آهن اینچه برون به راه‌آهن سراسری کشور از طریق شاهرود خبر داد و گفت: این پیشنهاد که حدود 10 ماه قبل، از اتاق گرگان در اختیار اتاق ایران قرار گرفته با توجه به صرفه‌جویی زمانی و هزینه‌ای که در پی دارد، از طریق دستگاه‌های مربوطه در حال پیگیری است. بر اساس اظهارات غلامحسین شافعی، در نشست با اعضای هیات نمایندگان اتاق گرگان که به‌صورت مجازی برگزار شد، اگر این پیشنهاد اجرایی شود به‌دلیل صرفه زمانی و هزینه‌ای، صادرات به کشورهای اوراسیا توجیه‌پذیرتر می‌شود.
ناهماهنگی دستگاه‌ها در گمرکات مرزی حل‌وفصل می‌شود
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / غلامحسین شافعی / اتاق بازرگانی ایران / گمرک ایران / ارز صادراتی
ناهماهنگی دستگاه‌ها در گمرکات مرزی حل‌وفصل می‌شود
در دومین نشست هیات رئیسه اتاق ایران از سلسله نشست‌های مجازی که قرار است هفتگی با اعضای هیات نمایندگان اتاق‌های استانی برگزار شود، مشکلات ارزی و ناهماهنگی‌های موجود در گمرکات مرزی بعنوان مهم‌ترین موضوعات در این نشست عنوان شد.
پیش‌نیاز جهش تولید، بخش خصوصی کارآمد با محوریت تشکل‌های اقتصادی است
۱۳۹۹/۰۵/۲۲ / غلامحسین شافعی / بخش خصوصی / اتاق بازرگانی ایران / جهش تولید
پیش‌نیاز جهش تولید، بخش خصوصی کارآمد با محوریت تشکل‌های اقتصادی است
شافعی، رئیس اتاق ایران، مهم‌ترین ابزار و پیش‌نیاز شکوفایی اقتصادی را تحقق جهش تولید و توسعه صادرات غیرنفتی دانست که باید توسط بخش خصوصی کارآمد و با محوریت تشکل‌های اقتصادی به انجام برسد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی / اقتصاد / ایران / مرکز پژوهش های مجلس / همکاری و تعامل
رییس مرکز پژوهش‌های اتاق منصوب شد
اتاق ایران |غلامحسین شافعی رییس اتاق ایران، طی حکمی محمد قاسمی سرپرست سابق مرکز پژوهش‌های مجلس را به عنوان رییس مرکز پژوهش‌های اتاق ایران منصوب کرد. با حکم غلامحسین شافعی رییس اتاق بازرگانی، صنایع،
سرپرست سابق مرکز پژوهش‌های مجلس رئیس مرکز پژوهش‌های اتاق ایران شد
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / محمد قاسمی / مرکز پژوهشهای مجلس / اتاق بازرگانی / غلامحسین شافعی
سرپرست سابق مرکز پژوهش‌های مجلس رئیس مرکز پژوهش‌های اتاق ایران شد
غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران، طی حکمی محمد قاسمی سرپرست سابق مرکز پژوهش های مجلس را به عنوان رئیس مرکز پژوهش‌های اتاق ایران منصوب کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / ایران / بانک مرکزی / شورای پول و اعتبار / قوه قضاییه / کشاورزی
اخبار
ایسنا |غلامحسین شافعی رییس اتاق بازرگانی ایران با ارسال نامه‌ای به سید ابراهیم رییسی از ابلاغ بخشنامه اخیر قوه قضاییه در مورد خودداری مراجع قضایی از صدور حکم مازاد بر مصوبات بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار قدردانی کرد.
تقدیر رئیس اتاق بازرگانی از رئیسی درباره خودداری قوه قضائیه از صدور حکم مازاد بر مصوبات بانک مرکزی
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ / اتاق ایران / قوه قضائیه
تقدیر رئیس اتاق بازرگانی از رئیسی درباره خودداری قوه قضائیه از صدور حکم مازاد بر مصوبات بانک مرکزی
غلامحسین شافعی با ارسال نامه‌ای به سید ابراهیم رئیسی از ابلاغ بخشنامه اخیر این قوه در مورد خودداری مراجع قضایی از صدور حکم مازاد بر مصوبات بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار قدردانی کرد.
پنجره واحد فیزیکی کسب وکار در ۴ کلان شهر افتتاح شد
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / کسب و کار / غلامحسین شافعی / هیات مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار / وزارت امور اقتصادی و دارایی
پنجره واحد فیزیکی کسب وکار در ۴ کلان شهر افتتاح شد
پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار، در ۴ کلانشهر اصفهان، تبریز، مشهد و شیراز، امروز به صورت رسمی افتتاح شد.
نگرانی‌های جدی از ریزش ظرفیت‌های اشتغال بخش گردشگری/خسارت‌های کرونا گریبان بیش از ۹۰ درصد واحدهای فعال را گرفته است
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / اشتغال بخش گردشگری / تاثیر کرونا بر اشتغال / تاثیر کرونا بر اقتصاد / تاثیر کرونا بر گردشگری / گردشگری در ایران
نگرانی‌های جدی از ریزش ظرفیت‌های اشتغال بخش گردشگری/خسارت‌های کرونا گریبان بیش از ۹۰ درصد واحدهای فعال را گرفته است
شفقنا- هفتاد و ششمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان خراسان رضوی با تاکید بر ارائه تسهیلات و حمایت‌های ویژه، از بخش گردشگری برگزار شد. ایلنا نوشت: غلامحسین شافعی (رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران) در...
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
استقبال از ممانعت صدور حکم مازاد بر مصوبات پولی
غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران با ارسال نامه‌ای به سیدابراهیم رئیسی، رئیس قوه‌قضائیه از ابلاغ بخشنامه اخیر این قوه در مورد خودداری مراجع قضایی از صدور حکم مازاد بر مصوبات بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار قدردانی کرد.
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
حل مشکلات ارزی با همکاری اتاق ایران و بانک مرکزی
غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران به همراه دیگر اعضای هیات رئیسه پارلمان بخش‌خصوصی در دیدار با اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری دغدغه‌ها و مسائل پیش‌روی صادرکنندگان را مطرح و راهکارهای پیشنهادی خود را برای حل این مسائل ارائه کردند.
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ / اسحاق جهانگیری / اتاق بازرگانی / بخش خصوصی
جهانگیری: آمریکا برای فروپاشی اقتصاد ایران برنامه‌ریزی کرده بود و شکست خورد
غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران به همراه دیگر اعضای هیات رئیسه پارلمان بخش‌خصوصی و تعدادی از فعالان اقتصادی در دیدار با اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری دغدغه‌ها و مسائل پیش‌روی صادرکنندگان را مطرح و راهکارهای پیشنهادی خود را برای حل این مسائل ارائه کردند.
بخش خصوصی باید به معنای واقعی، محور اقتصاد کشور باشد
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
بخش خصوصی باید به معنای واقعی، محور اقتصاد کشور باشد
ایلنا: غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران به همراه دیگر اعضای هیات رئیسه پارلمان بخش‌خصوصی و تعدادی از فعالان اقتصادی در دیدار با اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری…
شرط تمدید و صدور کارت بازرگانی +سند
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / اتاق بازرگانی ایران / غلامحسین شافعی / اتاق بازرگانی / کارت بازرگانی
شرط تمدید و صدور کارت بازرگانی +سند
معاون درآمدهای مالیاتی در نامه ای به رئیس اتاق بازرگانی اعلام کرد: تمدید و صدور کارت بازرگانی منوط به تعیین تکلیف بدهی قطعی مالیاتی است و در صورت عدم اجرا مسئولان امر مسئولیت تضامنی دارند.
سواستفاده کنندگان از کارت‌های اجاره‌ای جنایتکار هستند
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / غلامحسین شافعی / اتاق بازرگانی ایران / کارت بازرگانی
سواستفاده کنندگان از کارت‌های اجاره‌ای جنایتکار هستند
رییس اتاق بازرگانی ایران سو استفاده‌کنندگان از کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای را جنایتکار توصیف کرد چرا که اقدام آنها باعث بدنامی فعالان واقعی و خوشنام اقتصادی کشور می‌شود.
همتی: صادرکنندگان حداقل ۷۰ درصد ارز حاصل از صادرات خود را برگردانند
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / شورای پول و اعتبار / همتی / غلامحسین شافعی / بانک مرکزی / صادرکنندگان / شورای پول واعتبار / اتاق بازرگانی ایران
همتی: صادرکنندگان حداقل ۷۰ درصد ارز حاصل از صادرات خود را برگردانند
رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: اگر هم صادرکنندگان اعتراضی به نرخ پایه صادراتی محاسباتی در گمرک دارند حداقل ۷۰ درصد ارز حاصل از صادرات خود را به کشور بازگردانند.
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
نامه رئیس اتاق ایران به رئیس دستگاه قضا
رئیس اتاق بازرگانی ایران به رئیس قوه قضائیه نامه نوشت. غلامحسین شافعی در این نامه توجه دستگاه قضا به تسهیل محیط کسب‌و کار را مورد قدردانی قرارداد و اعلام کرد که اتاق ایران به عنوان مشاور قوای سه‌گانه آماده تعامل و همکاری در جهت ایفای برنامه‌های دستگاه قضا است. رئیس اتاق ایران در این نامه به آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه‌قضائیه، ضمن تبریک روز قوه‌قضائیه، از حضور موثر نمایندگان این قوه در جلسات شورای گفت‌وگو و ماده 12 در راستای تسهیل محیط کسب‌و کار تقدیر کرد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
علی صالح آبادی به عنوان عضو جدید هیئت‌ رئیسه شورای کمیته ایرانی ICC انتخاب شد
علی صالح آبادی به مدت سه سال به عنوان عضو هیئت رئیسه جدید شورای کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی انتخاب شد. در مجمع عمومی کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC)‫ آقایان علی صالح‫آبادی، کوروش پرویزیان و سیدحسین سلیمی از بین مدیران نظام بانکی حضور دارند.براساس این گزارش، غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران، مسعود خوانساری رئیس اتاق تهران، حسین سلاح ورزی نایب رئیس اتاق ایران، سیدحسین سلیمی عضو هیئت مدیره بانک خاورمیانه، سیدمحمد کریمی دبیرکل سندیکای بیمه‌گران ایران نیز به‌ عنوان دیگر اعضای هیئت رئیسه جدید ICC  برای مدت سه سال انتخاب شدند.اتاق بازرگانی بین‌المللی با هدف کمک به توسعه اقتصادی در سطح جهان تاسیس شده است. صدها هزار شرکت از ۱۳۰ کشور جهان عضو این نهاد هستند و کمیته‌های ملی این اتاق …
رایزنی با قوه قضائیه به‌منظور راه‌اندازی
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / اتاق بازرگانی ایران / قوه قضاییه / مجلس شورای اسلامی / غلامحسین شافعی
رایزنی با قوه قضائیه به‌منظور راه‌اندازی "دادگاه‌های تجاری"
رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: با قوه قضائیه رایزنی صورت گرفته تا زمینه برای راه‌اندازی دادگاه‌های تجاری هرچه سریع‌تر فراهم شود.
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
نقش تفویض اختیارات به استان‌ها در تامین منابع مالی
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: اختیارات استانداران برای تامین منابع مالی در مناطق و اجرای برنامه‌های بومی و محلی باید بیشتر باشد تا در رفع مشکلات موجود بهتر و راحت‌تر اقدام کنند و این موضوع بارها از سوی پارلمان بخش خصوصی به دولت اعلام شده است. غلامحسین شافعی در دیدار با اعضای هیات رئیسه خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به محدودیت منابع مالی در کشور افزود: گرچه دچار محدودیت منابع هستیم ولی دولت می‌تواند با تغییر رویه، شیوه‌ها و سیاست‌ها بر بسیاری از مشکلات و تنگناهای موجود اقتصادی فائق آید.
وزیر اقتصاد: برنامه‌ای برای وضع مالیات بر عایدی در بازار سرمایه نداریم
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / قرنطینه / استاندارد / وزارت اقتصاد / گمرک / اقتصاد / فرهاد دژپسند / کنفدراسیون صادرات ایران / دژپسند / غلامحسین شافعی / بانک مرکزی
وزیر اقتصاد: برنامه‌ای برای وضع مالیات بر عایدی در بازار سرمایه نداریم
وزیر امور اقتصادی و دارایی می‌گوید وزارت اقتصاد هیچ برنامه‌ای برای وضع مالیات بر عایدی در بازار سرمایه ندارد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۹
ضریب جینی از سال ۱۳۹۲ روند صعودی داشته است
رئیس اتاق بازرگانی تاکید کرد: طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ضریب جینی از سال ۱۳۹۲ روند صعودی داشته، این یعنی افزایش قابل توجه نابرابری و شکاف اجتماعی؛ علی‌رغم افزایش درآمد اسمی خانوارها به نظر می‌رسد که طبق این آمار با وجود بالا رفتن قدرت خرید طبقه متوسط کشور در حال تجزیه است .به گزارش ایلنا، غلامحسین شافعی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی وضعیت اقتصادی کشور با بیان اینکه طبق آمار رسمی منتشر شده، نرخ تشکیل سرمایه از سال ۱۳۹۰ تاکنون همواره نزولی بوده است، گفت: نرخ تشکیل سرمایه در زمینه ماشین آلات در ۹ ماهه پایانی سال ۱۳۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد منفی ۱۵ درصد داشته، در صورتی که این نرخ در سال ۱۳۹۷ منفی هفت درصد بود. این مقایسه بدان معناست که بخش مولد در کشور انگیزه …
۱۳۹۹/۰۳/۱۸
اتاق‌های سه‌گانه آمادگی دارند استراتژی توسعه صنعتی را تدوین کنند
غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران در صحن علنی مجلس بابیان اینکه بخش مولد اقتصادی انگیزه کافی برای سرمایه‌گذاری ندارد، گفت: یکی از مشکلات اساسی در حوزه تولید عدم تدوین استراتژی توسعه صنعتی است؛ اتاق‌های سه‌گانه بازرگانی، اصناف و تعاون در این رابطه آمادگی دارند تا استراتژی مذکور را تدوین کرده و در اختیار مجلس شورای اسلامی قرار دهند.
برجام مانند فتح خرمشهر افتخارآمیز است/ باید الگوی نفتکش را در FATF هم اجرا کنیم
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / وزارت خارجه / شورای امنیت / غلامحسین شافعی / اف ای تی اف / ونزوئلا / روزنامه اصلاح طلب / محمد جواد ظریف / دولت روحانی / ویژه‌های مشرق / روسیه
برجام مانند فتح خرمشهر افتخارآمیز است/ باید الگوی نفتکش را در FATF هم اجرا کنیم
آنچه موجب شکست برجام بود، نه اقدامات منتقدان برجام در داخل، بلکه رویکرد منفعلانه و حقارت آمیز وزارت خارجه در مقابل عهدشکنی های طرف غربی بود.
رییس اتاق بازرگانی: طبقه متوسط کشور در حال تجزیه شدن است
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / رئیس اتاق بازرگانی / غلامحسین شافعی / مجلس شورای اسلامی / وضعیت اقتصادی
رییس اتاق بازرگانی: طبقه متوسط کشور در حال تجزیه شدن است
به گزارش ایسنا، غلامحسین شافعی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی وضعیت اقتصادی کشور اظهار کرد: طبق آمار رسمی منتشر شده، نرخ تشکیل سرمایه از سال ۱۳۹۰ تاکنون همواره نزولی بوده است. نرخ تشکیل سرمایه در ماشین آلات در ۹ ماهه پایانی سال ۱۳۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد منفی ۱۵ درصد داشته، در صورتی که این نرخ در سال ۱۳۹۷ منفی هفت درصد بود. این مقایسه بدان معناست که بخش مولد در کشور انگیزه کافی برای سرمایه‌ گذاری ندارد.
موانع کسب و کار باید برطرف شود/ ضرورت تدوین استراتژی توسعه صنعتی
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / غلامحسین شافعی / توسعه صنعتی / مجلس شورای اسلامی
موانع کسب و کار باید برطرف شود/ ضرورت تدوین استراتژی توسعه صنعتی
رئیس اتاق بازرگانی گفت: فضای کسب و کار موانعی دارد که این موانع باید مرتفع شود و یکی از ضروریات فعلی آن است که استراتژی توسعه صنعتی تدوین شود.
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
فرصت بهره‌مندی از مشوق‌های بازگشت ارز صادرات تا پایان تیرماه
عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی با ارسال نامه‌ای به غلامحسین شافعی اعلام کرد کلیه صادرکنندگان تا پایان تیرماه سال جاری مهلت دارند نسبت به ایفای تعهدات ارزی صادراتی سال 1398 اقدام کنند.
احتمال راه‌اندازی دادگاههای تجاری در ۵ استان / باید مسیر را برای بخش‌خصوصی باز کرد
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / غلامحسین شافعی / اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران / فضای کسب و کار
احتمال راه‌اندازی دادگاههای تجاری در ۵ استان / باید مسیر را برای بخش‌خصوصی باز کرد
رئیس اتاق بازرگانی ایران از برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی دادگاههای تجاری در ۵استان خبر داد و گفت: کمکی که در شرایط کنونی می‌تواند به اقتصاد ایران صورت گیرد، باز کردن مسیر برای بخش‌خصوصی است.
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
پاسخ جهانگیری به درخواست اتاق ایران
هفته گذشته، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در نامه‌ای به اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری، تغییر در ترکیب هیات‌های بدوی و تجدیدنظر تشخیص مطالبات تامین اجتماعی را خواستار شده بود و جهانگیری ضمن موافقت با این خواسته و درست دانستن آن، به وزیر کار دستور داد در راستای رسیدگی به این درخواست اقدام کند.غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در نامه‌ای که 20 اردیبهشت 99 به معاون اول رئیس‌جمهور نوشت، با اشاره به اینکه مشکلاتی که ترکیب اعضای هیات‌های بدوی و تجدیدنظر تشخیص مطالبات تامین اجتماعی و سازوکارهای قانونی اتخاذ تصمیم توسط آنها برای کارفرمایان ایجاد کرده است، تغییر در ترکیب هیات‌های بدوی و تجدیدنظر تشخیص مطالبات تامین اجتماعی را خواستار شد.شافعی در این نامه خواستار انتخاب و معرفی نماینده وزیر تعاون، …
۱۳۹۹/۰۲/۲۴
درخواست احیای شورای عالی تامین اجتماعی بر اساس اصل سه‌جانبه‌گرایی
غلامحسین شافعی در نامه‌ای به رئیس جمهور تاکید کرد: سازمان تامین اجتماعی یک نهاد عمومی غیردولتی است، اما حضور دولت در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها بسیار پررنگ‌تر از نمایندگان کارفرما و کارگر است و عملا این دو شریک اصلی در این سازمان از جایگاه تصمیم‌گیری برخوردار نیستند. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، شافعی درخواست کرد که با توجه به شرایط بحرانی اخیر حاکم بر محیط کسب‌وکار کشور ناشی از شیوع ویروس کرونا، احیای شورای عالی تامین اجتماعی در دستور کار قرار گیرد. به باور رئیس اتاق ایران، سازمان تامین اجتماعی یک‌نهاد عمومی غیردولتی است، اما حضور دولت در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها بسیار پررنگ‌تر از نمایندگان کارفرما و کارگر است و عملا این دو شریک اصلی در این سازمان از جایگاه تصمیم‌گیری برخوردار …
بخش خصوصی زیر فشار بحران‌ها و تصمیماتی است که در ایجاد آن نقشی ندارد
۱۳۹۹/۰۲/۲۲
بخش خصوصی زیر فشار بحران‌ها و تصمیماتی است که در ایجاد آن نقشی ندارد
غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران در نامه‌ای به عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی، جوابیه این مقام دولتی به نامه قبلی رئیس پارلمان بخش خصوصی را پاسخ داد. شافعی، شرایط دشواری که تحریم و کرونا بر فعالان اقتصادی تحمیل کرده است را تشریح کرد و از رئیس نهاد پولی و بانکی خواست تا سیاست‌گذاری‌ها با مشور بخش خصوصی انجام شود.
شافعی:کارگر،کارفرماودولت برای عبور از موانع در کناریکدیگر بایستند
۱۳۹۹/۰۲/۱۲ / غلامحسین شافعی / اتاق ایران / اتاق بازرگانی / روز کارگر
شافعی:کارگر،کارفرماودولت برای عبور از موانع در کناریکدیگر بایستند
رئیس اتاق بازرگانی ایران بر ضرورت رعایت اصل سه‌جانبه‌گرایی برای عبور از موانع کسب و کار تاکید کرد.
رعایت اصل سه‌ جانبه‌گرایی راهکار عبور از موانع
۱۳۹۹/۰۲/۱۱
رعایت اصل سه‌ جانبه‌گرایی راهکار عبور از موانع
غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در یادداشتی به مناسبت فرارسیدن روز جهانی کارگر با اشاره به هدف مشترک کارگران و کارفرمایان در میدان تولید، بر ضرورت رعایت اصل سه‌جانبه‌گرایی برای عبور از موانع کسب و کار تاکید کرد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۰
عـــدد خــبــــر
89٪ شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی تعطیل شدند غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: «اقدامات اخیر دولت ترکیه با بستن مرزهای خود از سوم اسفندماه ۹۸ روی رانندگان و ناوگان ایرانی به بهانه شیوع کرونا باعث شده تا ۸۹‌درصد شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی ایرانی به تعطیلی کشیده شوند.» به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق بازرگانی ایران، شافعی در نامه‌ای به وزیر راه‌وشهرسازی با اشاره به انجام اقدامات دیپلماتیک برای حل مشکل نوشت: «انتخاب مسیر جایگزین برای دورزدن ترکیه به سمت اروپا از طریق دریای سیاه با بسته‌بودن مرز گرجستان و عدم پذیرش رانندگان ایرانی در آن کشور عملا ناممکن و تنها مسیر از طریق روسیه خواهد بود که آن نیز شرایط و هزینه‌های …
کامیون‌های ترک در ایران تردد می‌کنند اما راه ترکیه بر ورود کامیون‌های ایرانی بسته است
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / غلامحسین شافعی / ترانزیت کالا / محمد اسلامی / ترکیه / وزارت راه و شهرسازی
کامیون‌های ترک در ایران تردد می‌کنند اما راه ترکیه بر ورود کامیون‌های ایرانی بسته است
رئیس اتاق بازرگانی ایران در نامه ای به وزیر راه و شهرسازی، از توقف حمل و نقل بین المللی جاده ای ایران به دلیل عدم همکاری ترکیه و در مقابل تردد آسان کامیون های ترکیه ای به ایران، گلایه کرد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۰
برخلاف توافقات دولت و بخش خصوصی عمل می‌کنید
رئیس اتاق بازرگانی ایران در نامه‌ای خطاب به رئیس کل بانک مرکزی، از تصمیم اخیر این بانک درباره حذف تعدیل ۲۰ درصدی برای صادرات در سال‌های ۹۸ و ۹۹، انتقاد کرده است.به گزارش ایسنا، بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی اتاق بازرگانی ایران، در نامه‌ای که غلامحسین شافعی، خطاب به عبدالناصر همتی نوشته، این اقدام بانک مرکزی، برخلاف توافقات دولت و بخش خصوصی اعلام شده و رmیس اتاق بازرگانی هشدار داده، در صورت تغییر نکردن این تصمیم، زیانی هنگفت به صادرکنندگان کشور وارد خواهد شد.در بخشی از این نامه آمده است: آنچه در ابلاغیه اخیر بانک مرکزی مشهود است، حذف تعدیل ۲۰ درصدی برای صادرات سال‌های ۹۸ و ۹۹ است که این تصمیم برخلاف توافقات صورت گرفته در جلسه فی‌مابین نمایندگان محترم بانک مرکزی، سازمان توسعه تجارت ایران، سازمان …
دستورالعمل بازگشت ارز صادراتی بر خلاف توافق بخش‌خصوصی و دولت است
۱۳۹۹/۰۲/۰۹
دستورالعمل بازگشت ارز صادراتی بر خلاف توافق بخش‌خصوصی و دولت است
غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران با ارسال نامه‌ای به عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی، اعتراض بخش خصوصی را نسبت به حذف تعدیل 20 درصدی برای صادرات سال‌های 98 و 99 اعلام کرد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
۳۰ پیشنهاد اتاق ایران به دولت برای حمایت از تولید در بحران کرونا
غلامحسین شافعی، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با ارسال نامه‌ای به حسن روحانی، رییس‌جمهور با اشاره به مصوبه هیات وزیران برای حمایت از بخش‌ها و کسب‌وکارهای اقتصادی در ۱۰ طبقه شغلی نوشت: این دسته‌بندی عمدتا اصناف و مشاغل را در برمی‌گیرد و حمایت از کسب‌وکارهای تولیدی عمدتا مغفول مانده است. غلامحسین شافعی در این نامه تمهیدات دولت برای حمایت از آن دسته کسب‌وکارهای تولیدی و خدمات پشتیبان تولید خواستار شد که قبل از شیوع ویروس کرونا در اقتصاد کشور فعال بوده‌اند و از ظرفیت‌های بالایی برای رونق‌بخشی به اقتصاد برخوردار هستند؛ اما به علت شیوع کرونا در کشور با زیان اقتصادی مواجه شده و دارای اسناد مثبته برای اثبات تحمیل زیان هستند. بخش‌هایی …
بسته گذر تولید از کرونا
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
بسته گذر تولید از کرونا
سکاندار اتاق ایران با ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهور، 30 پیشنهاد بخش خصوصی برای حمایت از تولید در گذر از بحران کرونا را منعکس کرد. نامه غلامحسین شافعی با اشاره به مغفول ماندن حمایت از کسب‌وکارهای تولیدی آغاز می‌شود و به این موضوع تاکید دارد که انواع حمایت‌ در بخش‌ها و کسب‌و‌کارهای اقتصادی در بحران کرونا، تنها 10 طبقه شغلی را دربرمی‌گیرد که عموما اصناف و مشاغل هستند.
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
30 پیشنهاد برای پیشگیری از پیامدهای اقتصادی کرونا
[شهروند] کرونا شوک بی‌سابقه‌ای به تولیدکنندگان ایرانی وارد کرده است. تولیدکنندگانی که پیش از این درشرایط دشوار تحریم و مشکلات نقل و انتقال پول به سر می‌بردند و حالا با شیوع کووید- 19 نگرانی‌هایشان برای تعطیلی گسترده کسب‌وکارها بالا گرفته است. آنها برای عبور از این مقطع سخت که آن را با اصطلاح «شوک بی‌سابقه» توصیف کرده‌اند، درخواست‌هایی را به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تسلیم کرده‌اند و غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران با ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهوری این مجموعه پیشنهادات را به گوش روحانی رسانده است. آنها به رئیس‌جمهوری گفته‌اند که درصورت نداشتن اقدام ویژه برای حمایت از کسب‌وکارهای ایران به ‌زودی …
تسهیلات اقتصادی کرونایی منجر به لغو سایر تسهیلات نشود
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / غلامحسین شافعی / اسحاق جهانگیری / ویروس کرونا
تسهیلات اقتصادی کرونایی منجر به لغو سایر تسهیلات نشود
رییس اتاق ایران با ارسال نامه‌ای به معاون اول از او خواست تدابیری اتخاذ شود که اجرای تسهیلات و تمهیدات اقتصادی مربوط به دوره شیوع کرونا موجب لغو دیگر تصمیمات حمایتی مربوط به شرایط معمول شود.
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / اسحاق جهانگیری / بخشودگی جرائم مالیاتی / جرایم مالیاتی
دستور جهانگیری برای بررسی امکان بخشودگی جرایم مالیاتی مؤدیان
به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران 24 فروردین در نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور در راستای رفع مشکلات فعالان اقتصادی به توجه به خسارت‌های وارد آمده به کسب و کارها به دلیل شیوع بیماری کرونا و تعطیلی تعداد قبال توجهی از کارخانه‌ها، شرکت‌ها و صنوف مختلف، درخواست کرد تا مراتبی اتخاذ شود و صد درصد جرایم موضوع ماده 169 مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، مواد 169، 190، 193، 197، 199 و 272 قانون مالیات‌های مستقیم و مواد 22 و 23 قانون مالیات بر ارزش افزوده مقامیان حقیقی و حقوقی که تا پایان سال جاری نسبت به پرداخت مانده بدهی قطع شده خود اقدام می‌کنند به عنوان مؤدیان خوش ‌حساب بخشیده شوند.
نامه‌نگاری دوباره شافعی با رئیس‌جمهور/دستورالعمل‌های ستاد کرونا فعالان اقتصادی را سرگردان کرد
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / غلامحسین شافعی / اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران / ستاد مقابله با کرونا / حسن روحانی
نامه‌نگاری دوباره شافعی با رئیس‌جمهور/دستورالعمل‌های ستاد کرونا فعالان اقتصادی را سرگردان کرد
رئیس اتاق بازرگانی ایران با ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهور اعلام کرد که دستورالعمل‌های ستاد ملی کرونا برای بازگشایی کسب و کارها و آغاز فعالیت‌های اقتصادی، تولیدکنندگان را با سرگردانی مواجه کرد.
جزئیات نامه‌نگاری شافعی با وزیر صنعت/الزام تائید کوتاژهای صادراتی محصولات فولادی لغو شود
۱۳۹۹/۰۱/۲۹ / غلامحسین شافعی / اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران / رضا رحمانی / وزارت صنعت ، معدن و تجارت / صادرات فولاد
جزئیات نامه‌نگاری شافعی با وزیر صنعت/الزام تائید کوتاژهای صادراتی محصولات فولادی لغو شود
رئیس اتاق بازرگانی، ایران با ارسال نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار حذف الزام تائید کوتاژهای صادراتی محصولات فولادی از سوی معاونت معدنی آن وزارتخانه شد.
نگرانی‌های کرونایی بخش‌خصوصی
۱۳۹۹/۰۱/۲۶
نگرانی‌های کرونایی بخش‌خصوصی
با ادامه شیوع کرونا و آثار مخرب آن بر فضای اقتصادی کشور، بخش‌خصوصی مجموع مطالباتی را در قالب نامه‌نگاری‌های مختلف از مقامات دولتی درخواست کرده است. در جدیدترین فاز از درخواست‌های بخش‌خصوصی که با هدف تعدیل تبعات ویروس کرونا مطرح شده، دو نامه جدید از سوی روسای اتاق بازرگانی ایران و اتاق بازرگانی تهران خطاب به متولیان دولتی نوشته شده است. در این چارچوب و در گام اول، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در نامه‌ای به محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری 9پیشنهاد و راهکار را با هدف جبران خسارت‌های اقتصادی ناشی از ویروس کرونا در حوزه «احداث و خدمات فنی و مهندسی» ارائه کرده است. اما در گام دیگر، مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران نامه‌ای را خطاب به اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری نوشته و …
وصول مالیات را تا شهریور متوقف کنید
۱۳۹۹/۰۱/۲۵ / اتاق بازرگانی / مالیات / غلامحسین شافعی
وصول مالیات را تا شهریور متوقف کنید
با تداوم شیوع ویروس کرونا در ایران و بسیاری از کشورهای جهان همچنان فعالان اقتصادی دغدغه‌هایی دارند که آنها را با مسئولان دولتی در میان می‌گذارند و در جدیدترین تحولات رییس اتاق بازرگانی ایران خطاب به معاون اقتصادی رییس جمهور و رییس اتاق بازرگانی تهران خطاب به معاون اول رییس جمهور درخواست‌هایی را مطرح کردند.
۱۳۹۹/۰۱/۲۵
مطالبه معافیت از اخذ گواهی پرداخت برای اشخاص حقوقی
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری درخواست کرد تا معافیت از اخذ گواهی پرداخت یا ترتیب بدهی مالیاتی تا پایان خرداد ماه سال ۱۳۹۹ به اشخاص حقوقی نیز تعمیم داده شود. به گزارش روابط عمومی اتاق ایران، غلامحسین شافعی در این نامه با تاکید بر اینکه عمده فعالیت‌های تولیدی، صادراتی و اشتغال توسط اشخاص حقوقی انجام می‌شود، درخواست کرده است تا در راستای حمایت از تولید، صادرات و اشتغال، جلوگیری از گسترش ویروس کرونا و صیانت از بهداشت و سلامت مردم از جمله مدیران و کارمندان بخش‌های دولتی و خصوصی، بند (۴) مصوبه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی که به معافیت از اخذ گواهی پرداخت یا ترتیب بدهی مالیاتی تا پایان خرداد ماه سال ۱۳۹۹اختصاص دارد، به اشخاص حقوقی نیز تعمیم داده شود.
جزئیات نامه‌نگاری جدید شافعی با رئیس‌جمهور/ اشخاص حقوقی هم مشمول تسهیل مالیاتی شوند
۱۳۹۹/۰۱/۲۴ / غلامحسین شافعی / اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران / حسن روحانی
جزئیات نامه‌نگاری جدید شافعی با رئیس‌جمهور/ اشخاص حقوقی هم مشمول تسهیل مالیاتی شوند
رئیس اتاق بازرگانی ایران با ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهور درخواست کرد تا معافیت از اخذ گواهی پرداخت یا ترتیب بدهی مالیاتی برای اشخاص حقوقی نیز تا پایان خرداد ۹۹ قابل اجرا باشد.
از بحران عبور خواهیم کرد
۱۳۹۹/۰۱/۰۱ / کروناویروس / پیام نوروزی / غلامحسین شافعی
از بحران عبور خواهیم کرد
رئیس اتاق بازرگانی ایران در پیام نوروزی خود با اشاره به فعالیت بخش خصوصی در کنار دیگر بخش‌های کشور برای رسیدن به اهداف اقتصادی و پشت سر گذاشتن سختی‌ها، ابراز امیدواری کرد که ایران در سال ۱۳۹۹ از بحران‌ها عبور کند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۸ / ایران / تجهیزات پزشکی / دولت / صنعت / ویروس
برای لغو تحریم‌ها به دولت‌هایشان فشار بیاورند
غلامحسین شافعی رییس اتاق ایران طی نامه‌ای به رییس انجمن اتاق‌های بازرگانی و صنعت اروپا،
اول اسفند ۹۸ تا پایان خرداد ۹۹ فورس‌ماژور یا عُسر و حَرج تلقی شود
۱۳۹۸/۱۲/۲۶ / غلامحسین شافعی / سیدابراهیم رئیسی / ویروس کرونا
اول اسفند ۹۸ تا پایان خرداد ۹۹ فورس‌ماژور یا عُسر و حَرج تلقی شود
اتاق بازرگانی ایران در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه پیشنهاد کرد برهه زمانی از اول اسفند ۱۳۹۸ تا پایان خرداد ۱۳۹۹ به‌ عنوان فورس‌ماژور یا عُسر و حَرج تلقی شود.
فرصت به فعالان اقتصادی
برای عبور از گردنه کرونا
۱۳۹۸/۱۲/۲۵
فرصت به فعالان اقتصادی برای عبور از گردنه کرونا
[پایگاه اطلاع رسانی اتاق ایران] غلامحسین شافعی در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه پیشنهاد کرده، قانونی برای اعطای فرصت به فعالان اقتصادی سراسر کشور در جلسه اقتصادی سران سه قوه تصویب شود تا به‌موجب آن، برهه زمانی از اول اسفند ۱۳۹۸ تا پایان خرداد ۱۳۹۹ به‌عنوان فورس‌ماژور یا عُسر و حَرج تلقی شود. او در این نامه با اشاره به اینکه «بحران ناشی از شروع کرونا در کشور لطمه گسترده‌ای به کسب‌وکارهای اقتصادی به‌ویژه فعالیت‌های تولیدی، خدماتی و تجاری در ماه‌های پایانی سال ۹۸ وارد کرده»، تصریح کرد: «کارشناسان و فعالان اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند که در ماه‌های اولیه سال ۹۹ شاهد روند مستمر و گسترده‌ای از نکول‌ها در تعهدات مالی و …
۱۳۹۸/۱۲/۲۵
برای عبور از گردنه کرونا به فعالان اقتصادی فرصت دهید
[پایگاه اطلاع رسانی اتاق ایران] غلامحسین شافعی در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه پیشنهاد کرده، قانونی برای اعطای فرصت به فعالان اقتصادی سراسر کشور در جلسه اقتصادی سران سه قوه تصویب شود تا به‌موجب آن، برهه زمانی از اول اسفند ۱۳۹۸ تا پایان خرداد ۱۳۹۹ به‌عنوان فورس‌ماژور یا عُسر و حَرج تلقی شود. او در این نامه با اشاره به اینکه «بحران ناشی از شروع کرونا در کشور لطمه گسترده‌ای به کسب‌وکارهای اقتصادی به‌ویژه فعالیت‌های تولیدی، خدماتی و تجاری در ماه‌های پایانی سال ۹۸ وارد کرده»، تصریح کرد: «کارشناسان و فعالان اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند که در ماه‌های اولیه سال ۹۹ شاهد روند مستمر و گسترده‌ای از نکول‌ها در تعهدات مالی و …
۱۳۹۸/۱۲/۲۴
شافعی نامه نوشت؛ ICC جواب داد
غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران بیستم اسفندماه طی نامه‌ای به رئیس اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC) از او خواست در زمینه دسترسی ایران به تجهیزات پزشکی برای مقابله با کرونا تلاش کند. پس از انتشار خبر ارسال نامه شافعی به رئیس اتاق بازرگانی بین‌المللی، صفحه رسمی این سازمان در توییتر نوشت: «ما صدای شما را می‌شنویم و ملزم به کمک‌رسانی به هر سازمانی که نقشی در جلوگیری از شیوع دارد، هستیم.»
رئیس اتاق بازرگانی بین الملل به ایران: صدای شما را می‌شنویم
۱۳۹۸/۱۲/۲۳ / اتاق بازرگانی / ویروس کرونا / دارو / صنعت دارو / قاچاق دارو / تحریم اقتصادی
رئیس اتاق بازرگانی بین الملل به ایران: صدای شما را می‌شنویم
غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران و رئیس کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی طی چند روز گذشته در نامه‌ای به پال پولمن رئیس اتاق بازرگانی بین‌المللی ICC، خواستار مساعدت این نهاد بین‌المللی و جامعه جهانی برای ارسال تجهیزات پزشکی به ایران در شرایط تحریم‌های ظالمانه شد.
تجهیزات پزشکی مقابله با کرونا از تحریم معاف شود
۱۳۹۸/۱۲/۲۳ / غلامحسین شافعی / اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران / تحریم اقتصادی ایران
تجهیزات پزشکی مقابله با کرونا از تحریم معاف شود
رئیس اتاق بازرگانی ایران در نامه‌ای به رئیس اتاق بازرگانی بین‌المللیICC، مساعدت این نهاد بین‌المللی و جامعه جهانی را برای ارسال تجهیزات پزشکی به ایران در شرایط تحریم‌های ظالمانه خواستار شد.
۱۳۹۸/۱۲/۲۱
تصمیم کرونایی برای حمایت از اصناف
با توجه به زیان سنگینی که کسب‌وکارها بعد از شیوع ویروس کرونا متحمل شدند، تصمیماتی در درون دولت و شبکه بانکی برای جبران این فشارها گرفته شد.به گزارش خبرآنلاین، «به بازار شب عید و فروش بالا از دو ماه قبل چشم داشتم، جنس شب عید خود را هم خریده بودم، اما به دلیل نبود مشتری، مجبور به مرجوع کردن اجناس شدم.» این بخشی از اظهارات فروشندگان و کسبه خرد در روزهای کرونایی و سوت و کور بازار شب عید است؛ اتقاقی که به نظر می‌رسد در ابتدای سال ۹۹ در صورت ادامه و عدم حمایت دولتی، منجر به افزایش چک‌های برگشتی و ورشکستگی بسیاری از کسبه خواهد شد.کسبه از بازار کرونازده چه می‌گویند؟فروشندگان و تولیدکنندگان در مقابل این سوال که کرونا در کسب‌وکار شب عید شما چه تاثیری گذاشت، اکثرا از نبود نزدیک به ۹۰ درصد مشتری صحبت کردند. …
نامه روسای ۳ اتاق به روحانی/اعمال حمایت‌های ویژه اقتصادی
۱۳۹۸/۱۲/۱۴ / وزارت صنعت ، معدن و تجارت / سعید ممبینی / اتاق تعاون ایران / غلامحسین شافعی / سازمان تامین اجتماعی / غلام حسین شافعی
نامه روسای ۳ اتاق به روحانی/اعمال حمایت‌های ویژه اقتصادی
روسای سه اتاق بازرگانی، اصناف و تعاون در نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواستار اعمال حمایت‌های ویژه از بخش‌های مختلف اقتصادی شدند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •