جمعه, ۱۶ خرداد, ۱۳۹۹ / 5 June, 2020
قانون انتزاع
۱۳۹۹/۰۳/۰۳
توزیع قطره چکانی نهاده‌های دامی
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران با بیان اینکه تجار به دلیل لجبازی با دولت در سامانه بازارگاه نهاده عرضه نمی کنند،خواستار بازگشت وظایف قانون انتزاع به وزارت جهاد کشاورزی شد.
صادرات عسل صفر شد/دو تکه شدن بخش تولید با تعلیق اجرای قانون انتزاع
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
صادرات عسل صفر شد/دو تکه شدن بخش تولید با تعلیق اجرای قانون انتزاع
مدیرعامل صندوق زنبورداری کشور با بیان اینکه صادرات عسل در سال جاری صفر شده است، گفت: تعلیق قانون انتزاع هم که باعث دو تکه شدن سیاست‌های بخش تولید کشاورزی شده، وضعیت صادراتی را تحت فشار قرار داده است.
اختلاف دو وزارتخانه این بار در واردات «لیمو»
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / واردات / کشاورزی / وزارتخانه / قانون / شورای نگهبان / وزارت بازرگانی / لیمو ترش / مجلس شورای اسلامی / پرتقال / وزارت صمت
اختلاف دو وزارتخانه این بار در واردات «لیمو»
در حالی که قانون انتزاع از سوی دولت به مدت دو سال معلق مانده اختلافات دو وزارتخانه جهاد کشاورزی و صمت درباره واردات محصولات کشاورزی همچنان دامنه‌دار است و حتی به محصولات غیراستراتژیک مانند لیمو رسیده است.
امنیت غذایی شوخی‌بردار نیست/ دادن ارز 4200 به محصول نهایی فسادآور است
۱۳۹۸/۱۰/۲۸
امنیت غذایی شوخی‌بردار نیست/ دادن ارز 4200 به محصول نهایی فسادآور است
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی درباره بازنشسته ها در پروژه های وزارت جهاد، سیاست های ارزی و نگرانی های لغو قانون انتزاع و درباره عیسی کلانتری که گفته می شد به دنبال گذاشتن مهره های خود در و زارتخانه است، توضیح داد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۱ / طرح انتزاع سازمان زندانها از قوه قضاییه
حکم از تو، زندان از من
نظارت پذیری، شفافیت و رعایت حقوق شهروندی محکومان به حبس، سه دلیلی است که بر مبنای آن تعدادی از نمایندگان مجلس طرح انتزاع سازمان زندانها از قوه قضائیه و الحاق این سازمان به وزارت کشور را تدوین و به‌هیأت رئیسه مجلس ارائه کرده‌اند. نمایندگان امضاکننده طرح، دورنمای آن را زندان‌هایی می‌بینند که امکان نظارت مجلس شورای اسلامی بر آنها وجود دارد ؛ و بوروکراسی و موانع اداری موجود در تخصیص بودجه مناسب و بازسازی و بهسازی ندامتگاه‌ها، اجرای قانون خروج زندان‌ها از محدوده‌های شهری و... برداشته شده است.
۱۳۹۸/۰۷/۰۲
عبور از قانون انتزاع پشت پرده بلاتکلیفی واردات برنج؟
در حالی زمینه‌ برای ترخیص مشروط همه ۹۰۰ هزار تن برنج وارداتی در ۵ ماه نخست سال، فراهم شد که همچنان اختلاف نظرها میان وزارت صمت و جهاد کشاورزی برای تعیین تکلیف برخی جزئیات باقی مانده است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۶
رئیس قوه قضائیه لیست اموالش را ارائه کرده/ انتزاع سازمان زندان‌ها مغایر قانون اساسی است/ توضیح در خصوص مفقود شدن برادران صدرالساداتی
رییس قوه قضاییه باید به موجب قانون صورت کامل اموال خود و خانواده خود را به دفتر مقام معظم رهبری اعلام می‌کردند که این کار توسط اقای رییسی انجام شده/ رییس قوه قضاییه باید به موجب قانون صورت کامل اموال خود و خانواده خود را به دفتر مقام معظم رهبری اعلام می‌کردند که این کار انجام شده/ در خصوص بازداشت سه فرد تبعه استرالیا، اصل خبر درست است و مربوط به دو پرونده است.
۱۳۹۸/۰۶/۱۲ / سازمان زندان ها / قوه قضاییه / قانون انتزاع
طرح «انتزاع سازمان زندان‌ها از قوه قضائیه» اعلام وصول شد
طرح انتزاع سازمان زندان‌ها از قوه قضائیه و الحاق آن به وزارت کشور اعلام وصول شد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۶
درواکنش به بالا رفتن قیمت سبوس/ روحانی خطاب به وزیر صمت: چرا بی‌دقتی می‌شود؟
رئیس جمهور درباره موضوع گرانی قیمت سبوس خطاب به وزیر صنعت نوشت: چرا بی‌دقتی می‌شود؟ قیمت سبوس اوایل امسال از ۵۲۰ تومان در هر کیلو به ۸۴۰ تومان افزایش یافت و پس از آن طی یکماه گذشته قانون انتزاع دو سال معلق شد و اختیارات بازرگانی کشاورزی به وزارت صمت واگذار شد این وزارتخانه به یکباره قیمت سبوس را به کیلویی ۱۲۵۰ تومان افزایش داد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۴ / شورای هماهنگی اقتصادی
لاهوتی: شورای عالی هماهنگی اقتصادی نباید در کار قانون‌گذاری دخالت کند
یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: در مجلس تلاش بسیاری برای تصویب قانون انتزاع صورت گرفته است. قانون انتزاع قانون انتقال بخشی از وظایف وزارت بازرگانی به وزارت جهاد کشاورزی است اما با تصمیم شورای عالی هماهنگی اقتصادی این وظیفه به وزارت صنعت، معدن و تجارت داده شده است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۷
لغو قانون انتزاع ابلاغ شد
با ابلاغ معاون اول رئیس‌جمهور، رسما بخشی از وظایف بازرگانی بخش کشاورزی به وزارت صنعت، معدن و تجارت انتقال یافت و میان دو وزارتخانه تقسیم کار صورت گرفت. به‌گزارش خبرگزاری تسنیم، اسحاق جهانگیری مصوبه هیات وزیران در ارتباط با بازگشت اختیارات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی به وزارت صنعت، معدن و...
۱۳۹۸/۰۵/۲۶
اختصاصی|لغو قانون انتزاع ابلاغ شد/ تقسیم وظایف تنظیم بازار محصولات کشاورزی بین 2 وزارتخانه+سند
با ابلاغ معاون اول رئیس جمهور، رسما بخشی از وظایف بازرگانی بخش کشاورزی به وزارت صنعت، معدن و تجارت انتقال یافت و میان دو وزارتخانه تقسیم کار صورت گرفت.
۱۳۹۸/۰۵/۱۹
تشکل‌های کشاورزی: تغییرات مکرر در ساختار دولت تبعات منفی زیادی دارد
شورای هماهنگی اتحادیه‌ها و تشکل‌های روستایی و کشاورزی سراسری و مرکزی ایران در بیانیه‌ای با اشاره به قانون انتزاع اعلام کرده‌اند که تغییرات مکرر در ساختار دولت تبعات منفی زیادی دارد.
۱۳۹۸/۰۵/۱۶
اراضی دولتی واگذار می‌شوند؟
مطابق با قانون، یکی از تکالیف قدیمی شهرداری‌ها تولید مسکن ارزان‌قیمت محسوب می‌شود. پیش از آنکه تولید مسکن ارزان‌قیمت یکی از وظایف وزارت مسکن تلقی شود، ماده 55 قانون شهرداری به حدود تکالیف شهرداری‌ها در این حوزه پرداخته است. علاوه بر آن، در قانون عمران و بهسازی شهری مصوب سال 47 نیز یکی از کارکردهای طلایی تعریف شده برای شهرداری‌ها، تولید مسکن ارزان‌قیمت به شکل بازسازی خانه‌های قدیمی و تولید مسکن جدید و پایدار برای اقشار ضعیف عنوان شده است. با توجه به این مواد قانونی این‌طور برداشت می‌شود که اساسا فعالیت در حوزه مسکن به شکل تولید مسکن ارزان‌قیمت با کارکرد شهرداری‌ها قرابت دیرینه‌ای دارد. اما این کارکرد پس از تشکیل وزارت مسکن وقت به شکل نادرستی از شهرداری‌ها گرفته شد و در حوزه مسوولیت‌های دولت با …
۱۳۹۸/۰۵/۱۲ / محمد حسینی / وزارت صنعت ، معدن و تجارت / وزارت کشاورزی / قانون انتزاع / اتاق بازرگانی / کمیسیون برنامه و بودجه
«سازمان بازرگانی» با مصوبه شورای هماهنگی سران قوا تشکیل می‌شود
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از موافقت شورای هماهنگی سران قوا با تشکیل سازمان بازرگانی در زیر مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد.
۱۳۹۸/۰۵/۰۹
قائم مقام وزیر صمت: قیمت مرغ ۱۲۹۰۰ تومان عادلانه است
قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار موفق عمل نکرد گفت: پراکندگی مسئولیت ها سبب شد تا هفته قبل دولت وظایف تنظیم بازاری را که در قانون انتزاع به وزارت جهاد سپرده شده بود دوباره به وزارت صمت بازگرداند.
۱۳۹۸/۰۵/۰۸
افزایش واردات با تعلیق قانون انتزاع/تعلیق مقدمه‌ای برای کنار گذاشتن دائمی قانون است
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به تعلیق 2 ساله قانون انتزاع گفت: دولت در برنامه‌ریزی بلندت مدت برای تنظیم بازار عاجز است و به همین دلیل ساده‌ترین راه یعنی واردات کالاهای اساسی را انتخاب می‌کند.
۱۳۹۸/۰۵/۰۸ / وزارت جهاد کشاورزی / وزارت صنعت، معدن و تجارت / قانون انتزاع
نظر معاون وزارت کشاورزی درباره واگذاری اختیارات به وزارت صنعت
معاون توسعه بازرگانی و صنایع تبدیلی و تکمیلی وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد که فعلا به صلاح نیست که درباره واگذاری وظایف تنظیم بازاری بخش کشاورزی به وزارت صنعت، معدن و تجارت صحبت کنم و باید متولیان جدید را حمایت کرد، اما باید به این نکته توجه کنیم که واردات به تولید لطمه‌ای نزند.
۱۳۹۸/۰۵/۰۸
تمرکز اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهاد/ اتفاق بدی برای حوزه کشاورزی رقم خورد
شفقنا اقتصادی – قانونی که طی سالهای اخیر تراز تجاری مثبت در محصولات کشاورزی، تقویت خودکفایی در محصولات استراتژیک و مدیریت واردات به نفع تولید داخل را به ثمر رسانده ، با فشار دولت دو سال متوقف خواهد شد. به گزارش شفقنا اقتصادی ، قانون انتزاع وظایف بازرگانیِ بخش کشاورزی از وزارت بازرگانی وقت در […]
۱۳۹۸/۰۵/۰۸ / وزارت صنعت ، معدن و تجارت / سیدجعفر حسینی / قانون انتزاع / وزارت بازرگانی / وزارت جهاد کشاورزی / مجلس شورای اسلامی / شرکت پشتیبانی امور دام / شرکت بازرگانی دولتی ایران / سازمان نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور / قانون «تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی»
قانون انتزاع در مسلخ / چشم‌پوشی بر دستاوردهایی که حوزه کشاورزی را احیاء کرد
قانونی که طی سالهای اخیر تراز تجاری مثبت در محصولات کشاورزی، تقویت خودکفایی در محصولات استراتژیک و مدیریت واردات به نفع تولید داخل را به ثمر رسانده ، با فشار دولت دو سال متوقف خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۵/۰۷
بازتاب اول ساختار جدید صمت
اولین تاثیر تصمیم تعلیق دو ساله قانون انتزاع نمایان شد و ثبت‌سفارش کالاهای اساسی را نشانه رفت.
۱۳۹۸/۰۵/۰۶
اختیارات باید به جهاد کشاورزی برگردد
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای گفت: رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شکوایه ای به مقام معظم رهبری و رئیس مجلس درباره نقض قانون انتزاع و سلب اختیارات وزارت جهاد کشاورزی در امور بازرگانی نوشته و بیشتر نمایندگان مجلس مخالف این اقدام دولت هستند.
۱۳۹۸/۰۵/۰۶
قانون انتزاع با اصرار حسن روحانی لغو شد/ نمایندگان شکوائیه نوشتند/ اختیارات باید به جهاد کشاورزی برگردد
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای گفت: رئیس کمیسیون کشاورزی  مجلس شکوایه ای به مقام معظم رهبری و رئیس مجلس درباره نقض قانون انتزاع و سلب اختیارات وزارت جهاد کشاورزی در امور بازرگانی نوشته و بیشتر نمایندگان مجلس مخالف این اقدام دولت هستند.
۱۳۹۸/۰۵/۰۶
ثبت سفارش کالاهای اساسی گرفتار دعوای ۲ وزارتخانه؟
در حالی معاون وزیر جهاد کشاورزی روز گذشته و پس از اعلام تعلیق ۲ساله قانون انتزاع از توقف هرگونه کنترل و تأیید ثبت سفارش کالاهای اساسی و کلیه کالاهای کشاورزی خبر داد که معاون وزیر صنعت در نامه‌ای بر ضرورت ثبت سفارش بدون وقفه کالاهای اساسی تأکید کرد.
۱۳۹۸/۰۵/۰۶
رانت‌خواران برنده بازگشت وظایف بازرگانی بخش کشاورزی به وزارت صمت/ پاک کردن صورت مسئله مشکلات را حل نمی‌کند
حدود هفت سال پیش بود که قانون انتزاع وظایف بازرگانی بخش کشاورزی از وزارت صمت به وزارت جهاد کشاورزی تصویب شد. این مصوبه که به اذعان بخش دولتی و خصوصی یکی از دلایل توسعه تولید در بخش کشاورزی بود از همان ابتدا با مخالفت رانت‌خواران و فشار آن‌ها روبه‌ور شد چراکه راه جولان آن‌ها در بخش پر سود کشاورزی بسته شده بود. اکنون تصمیم به بازگشت دوباره این وظایف به وزارت صمت گرفته شده است، تصمیمی که به گفته کارشناسان می‌تواند راه توسعه کشاورزی را با چالش‌های جدی روبه‌رو کند.
۱۳۹۸/۰۵/۰۶
قیمت گوشت و سیب زمینی کاهش می یابد؟!
روز گذشته رسما اعلام شد که با مصوبه سران سه قوه تمام امور سیاست‌گذاری و نظارت بازرگانی در حوزه محصولات کشاورزی که تحت عنوان قانون انتزاع در سال ۱۳۹۱ از وزارت صنعت جدا و به وزارت جهاد کشاورزی سپرده شده بود، مجددا بر عهده وزارت صنعت گذاشته شده است.
۱۳۹۸/۰۵/۰۵
بازخوانی پرونده تفکیک و تجمیع بازرگانی
وظایف بازرگانی وزارت جهادکشاورزی بالاخره به وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت سپرده شد تا به جای احیای وزارت بازرگانی، این بار شاهد تمرکز فعالیت‌های بازرگانی کشور در یک وزارتخانه باشیم و مسوولیت این بخش نیز بر عهده قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی باشد. براساس این تصمیم در واقع همه وظایف محوله به وزارت جهادکشاورزی طی قانون انتزاع در سال 1391، مجددا به وزارت صمت منتقل شد. فعالان اقتصادی بازگرداندن اختیارات بازرگانی وزارت جهادکشاورزی به وزارت صمت را گامی مثبت و موثر در مسیر تنظیم و تعادل بخشی به بازار ارزیابی می‌کنند، هرچند که به اعتقاد آنها تنظیم مستمر بازار به اجرای برخی سیاست‌ها و اقدامات اصلاحی در بخش تولید، توزیع و عرضه کالا بستگی دارد. در عین حال آنها همچنان اعتقاد دارند که دخالت در بازار کار …
۱۳۹۸/۰۵/۰۳ / حسین مدرس خیابانی / وزارت صنعت معدن و تجارت / وزارت جهاد کشاورزی / تنظیم بازار / قانون انتزاع / اصناف / سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان
بازگشت تمام فعالیت‌های تنظیم‌بازاری به وزارت صنعت
قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه تمام فعالیت‌های مرتبط با تنظیم بازار که در قالب قانون انتزاع، از وزارت صمت جدا شده بود، مجدد به این وزارتخانه باز خواهد گشت.
۱۳۹۸/۰۳/۰۵ / قانون انتزاع
چه سرنوشتی در انتظار "قانون انتزاع" است؟
با توجه به احتمال تشکیل معاونت بازرگانی در نهاد ریاست‌جمهوری یا تشکیل وزارت بازرگانی باید دید سرنوشت قانون انتزاع چه خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۳/۰۱
چرا وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار موفق نشد؟
اقتصاد نیوز: در حالی که برخی عملکرد ضعیف وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار رادلیل مطرح شدن بحث احیای وزارت بازرگانی می دانند، کارشناسان معتقدند ضعف این وزارتخانه ناشی از اجرای ناقص قانون انتزاع است.
۱۳۹۸/۰۲/۳۱
سلیمی: ایجاد معاونت بازرگانی در دفتر رئیس جمهور دور زدن قانون و بی تفاوتی به مجلس است
نماینده مردم محلات در مجلس گفت: ایجاد معاونت بازرگانی در دفتر رئیس جمهور دور زدن قانون و بی تفاوتی نسبت به نظر مجلس در خصوص مخالفت با انتزاع بخش بازرگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
۱۳۹۸/۰۲/۳۱ / کمیسیون کشاورزی / وزارت جهاد کشاورزی / احمد علی کیخا / وزارت بازرگانی / قانون انتزاع
انتقاد رئیس کمیسیون کشاورزی از عملکرد حجتی در اجرای قانون انتزاع
رئیس کمیسیون کشاورزی از عملکرد وزارت جهاد در اجرای قانون انتزاع انتقاد کرد و گفت: ظرفیت‌های لازم برای اجرای این قانون در وزارتخانه مذکور ایجاد نشده است.
۱۳۹۸/۰۲/۲۱
تفکیک وزارت صمت و احیای وزارت بازرگانی
شفقنا اقتصادی – عضو شورای مرکزی خانه کشاورز با اشاره به عدم اجرای کامل قانون انتزاع،گفت: تفکیک وزارت صمت و احیای وزارت بازرگانی در سال رونق تولید اقدامی عجیب است و به ضرر بخش کشاورزی تمام می‌شود. به گزارش شفقنا اقتصادی ، قانون انتزاع وظایف بازرگانیِ بخش کشاورزی از وزارت بازرگانی وقت در ۲۴ بهمن […]
۱۳۹۸/۰۱/۲۹
وزیر اسبق صنعت: قانون انتزاع ادغام بازرگانی و صنعت را به شکست کشاند/ احیای مجدد بازرگانی تحریم را تشدید می‌کند
وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت گفت: ظاهراً برخی اتفاقات سیاسی در کشور افتاده است که نظر مجلس برگشت و خواستار وزارت بازرگانی هستند. نگرانم که اگر تفکیک انجام شود تحریم‌ها موفق شوند.
۱۳۹۸/۰۱/۲۷
5 اشکال اساسی احیای وزارت بازرگانی برای بخش کشاورزی
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان 5 اشکال اساسی احیای وزارت بازرگانی و لغو قانون انتزاع گفت : در صورت تصویب این طرح تولیدکنندگان به شدت آسیب می‌بینند و شاهد مدیریت چندگانه خواهیم بود.
۱۳۹۷/۱۲/۱۶
روستاهای سورک و هفتهر به بخش ندوشن ملحق شد
یزد – ایرنا - هیئت وزیران در جلسه 05/12/1397 به پیشنهاد شماره 205877 مورخ 09/12/1396 وزارت کشور و به استناد ماده (13) قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری مصوب سال 1362 با انتزاع روستاهای سورک و هفتهر از بخش بفروییه میبد و الحاق به ندوشن از توابع این شهرستان موافقت و آن را مصوب و ابلاغ کرد.
۱۳۹۷/۱۲/۱۴
لغو قانون انتزاع برگشت به 6 سال گذشته است/برخی دنبال توجیه گرانی‌ هستند
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه لغو قانون انتزاع برگشت به 6 سال گذشته است، گفت: برخی با لغو این قانون به دنبال توجیه گرانی‌ها هستند.
۱۳۹۷/۱۲/۱۳
رد پای مافیای واردات در لغو قانون انتزاع
سیدراضی نوری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس عنوان کرد: قانون انتزاع یا تمرکز وظایف بازرگانی کشاورزی در وزارت جهاد، سود زیادی برای کشور داشته، اما پس از 80 ماه برخی به دنبال لغو این قانون هستند که رد پایی از مافیای واردات در آن وجود دارد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •