جمعه, ۱۳ تیر, ۱۳۹۹ / 3 July, 2020
قانون چک
قانون چک در پیچ و خم ساختمان شیشه‌ای بانک مرکزی/آذرماه؛ موعد اجرای کامل تمام بندها
۲ روز قبل / بانک مرکزی ایران / جواد معتمدی / قانون چک
قانون چک در پیچ و خم ساختمان شیشه‌ای بانک مرکزی/آذرماه؛ موعد اجرای کامل تمام بندها
حدود دو سال است قانون جدید چک برای اجرا ابلاغ شده و در این مدت پستی و بلندی‌های بسیاری را تجربه کرده است. بانک مرکزی در این مدت نشان داده عزم راسخی برای اجرای کامل این قانون ندارد.
کاهش محسوس مجازات کلاهبرداری، سرقت، چک بی‌محل، رابطه نامشروع و آدم‌ربایی
۴ روز قبل / کلاهبرداری / سرقت / ضرب و شتم / ضرب و جرح همسر / قوه قضاییه / دادگاه / جرم / زندان / زندان اوین
کاهش محسوس مجازات کلاهبرداری، سرقت، چک بی‌محل، رابطه نامشروع و آدم‌ربایی
با قانون جدید کاهش مجازات حبس تعزیری، برخی جرم‌ها از جمله جرایم مالی مانند کلاهبرداری، سرقت، فروش مال غیر، خیانت در امانت صدور چک بلامحل، و جرایم اخلاقی مانند رابطه نامشروع و حتی جرایم خشنی از جمله آدم‌ربایی و ضرب و جرح، دارای مجازات‌های سبکی شده‌اند که این تغییرات جزییات زیادی دارد.
۲ دستورکار مهم بانک مرکزی در اجرای قانون چک تا پایان امسال
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / بانک مرکزی / چک الکترونیکی / چک برگشتی / بانک مرکزی / قانون چک
۲ دستورکار مهم بانک مرکزی در اجرای قانون چک تا پایان امسال
یک کارشناس حقوق بانکی با اشاره به بخش های اجرا نشده قانون جدید چک گفت: در حال حاضر بانک مرکزی باید دو کار مهم را انجام دهد. اول، آماده کردن زیرساخت­‌های لازم برای چک الکترونیک و چک موعدی است و دوم اینکه باید انتقال، صدور و انتقال چک در وجه حامل از آذر 99 ممنوع شود.
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / بانک مرکزی / چک برگشتی / دسته چک
دارندگان چک برگشتی دوباره دسته چک می‌گیرند
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، با شروع شیوع ویروس کرونا در کشور، ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا طی مصوبه‌ای به تاریخ ۲۶ اسفندماه ۹۸، تمام محرومیت‌ها و محدودیت‌های افرادی که دارای چک برگشتی (که در ماده ۵ مکرر قانون صدور چک تصریح شده است) در بازه اسفند ۹۸ تا اردیبهشت ۹۹ هستند را به مدت ۳ ماه از تاریخ برگشت تعلیق کرد. ۲۰ روز بعد از تصویب مصوبه مذکور، این مصوبه توسط بانک مرکزی به همه بانک‌ها ابلاغ و عملیاتی شد.
7 ماه گذشت؛ چک الکترونیک نیامد/ بانک مرکزی مخالف است؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / بانک مرکزی
7 ماه گذشت؛ چک الکترونیک نیامد/ بانک مرکزی مخالف است؟
مطابق قانون جدید چک، بانک مرکزی باید تا آذرماه سال گذشته بستر ایجاد چک الکترونیک را راه‌اندازی می‌کرد، اما با گذشت 7 ماه هنوز اقدامی در این خصوص انجام نشده است.
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
پنجمین جلسه دادگاه اکبر طبری برگزار شد
روز گذشته، پنجمین جلسه رسیدگی به پرونده اکبر طبری و متهمان دیگر، زیر سایه مرگ مشکوک قاضی منصوری، یکی از متهمان فراری پرونده، برگزار شد. هرچند قاضی دادگاه رسیدگی‌کننده به پرونده اکبر طبری در واکنش به اظهار نظر نماینده دادستان مبنی بر اینکه مرگ متهم منصوری خللی در روند دادرسی پرونده ایجاد نمی‌کند، گفت: «راجع به فوت متهم ذکر شده، تا این لحظه صحت و سقم موضوع برای دادگاه احراز نشده است. در صورت احراز صحت خبر، دادگاه وفق قانون در این‌باره تصمیم می‌گیرد.» جلسه روز گذشته بیشتر به دفاعیات وکیل طبری اختصاص داشت که دفاعش را درباره اتهام اخذ رشوه طبری از مصطفی نیازآذری آغاز کرد. وکیل طبری لایحه دفاع خود را در 21 صفحه تقدیم دادگاه کرد و در تذکری شفاهی گفت: «درباره موضوع …
بانک‌ها وام ازدواچ ۵۰ میلیون تومانی را می‌دهند؟
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / وام ازدواج / بانک مرکزی
بانک‌ها وام ازدواچ ۵۰ میلیون تومانی را می‌دهند؟
در حالی که مطابق با بند الف «تبصره ۱۶ قانون بودجه ۹۹، بانک‌ها موظف به پرداخت وام قرض الحسنه ازدواج ۵۰ میلیون تومانی به متقاضیان با یک ضامن و سفته هستند، اما اکثر بانک‌ها حاضر به اجرای قانون نشده اند و برای اعطای این وام، ۲ ضامن و یک چک مطالبه می‌کنند.
سنگ اندازی بانک‌ها در مسیر پرداخت وام ازدواج
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / وام ازدواج / نظام بانکی / بانک مرکزی / ضامن / بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران / مجلس دهم
سنگ اندازی بانک‌ها در مسیر پرداخت وام ازدواج
در حالی که مطابق با بند «الف« تبصره 16 قانون بودجه 99، بانک ها موظف به پرداخت وام قرض الحسنه ازدواج 50 میلیون تومانی به متقاضیان با یک ضامن و سفته هستند، اما اکثر بانک‌ها حاضر به اجرای قانون نشده اند و برای اعطای این وام، 2 ضامن و یک چک مطالبه می‌کنند.
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
ترامپ، توییتر و آزادی بیان
به‌رغم آنکه جنایت یک مامور پلیس علیه یک سیاهپوست بی‌گناه در مینیاپولیس امریکا تقابل بین ترامپ و توییتر را تحت‌الشعاع قرار داده، اما این تقابل می‌تواند نهایتا تاثیر عمده‌ای بر مهم‌ترین پدیده رسانه‌ای عصر حاضر یعنی شبکه‌های اجتماعی بگذارد. اگرچه این تقابل بین رییس‌جمهور امریکا و یک شرکت امریکایی است، اما از آنجا که این شرکت به همه جهان خدمات می‌دهد و 3/1 میلیارد کاربر در جهان دارد، نتیجه تقابل مورد بحث می‌تواند بر همه جهان تاثیر بگذارد. معافیت شبکه‌های اجتماعی، از جمله توییتر، از پیگرد قضایی که  در برمبنای بخش 230 قانون ارتباطات شایسته مورخ 1996 شکل گرفته، در مرکز این تقابل قرار دارد. براساس این قانون شبکه‌های اجتماعی به …
رونمایی از شرط جدید ثبت‌نام خودرو/ تمام مبلغ خودرو یکجا واریز شود! + جزئیات
۱۳۹۹/۰۳/۰۸
رونمایی از شرط جدید ثبت‌نام خودرو/ تمام مبلغ خودرو یکجا واریز شود! + جزئیات
پس از حذف قانون الزام چک برای ثبت‌نام خودرو، وزارت صمت نسبت به حذف پرداخت مبلغ ودیعه قبل از قرعه‌کشی خیز برداشته است.
بندهایی از قانون جدید چک که بر زمین ماند / اجرای چک الکترونیکی در زمان کوتاه ممکن است
۱۳۹۹/۰۳/۰۸ / قانون چک / دسته چک الکترونیکی / بانک مرکزی ایران
بندهایی از قانون جدید چک که بر زمین ماند / اجرای چک الکترونیکی در زمان کوتاه ممکن است
مطابق قانون بانک مرکزی می‌بایست در فرصت زمانی یک سال پس از ابلاغ قانون جدید چک، در آذرماه ۹۸ چک الکترونیک را راه اندازی می‌کرد اما این قانون هنوز اجرایی نشده است.
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
از «اجرای قانون انحصار معاملات قند و شکر» تا «برگشت خوردن 10 درصد از چک های بانکی»
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی ششمین روز خرداد ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.
۱۳۹۹/۰۳/۰۱
بوندس‌لیگا نماد چیست؟
در دوران سکوت و رکود کرونایی دنیا، فوتبال، یک بار دیگر بارقه‌های امید را زنده نگه داشت. بوندس‌لیگای آلمان، در هفته‌ای که گذشت پس از یک وقفه دوماهه از سر گرفته شد و میلیون‌ها هوادار تشنه «بازی زنده» را در روزهای تلخ و ناامیدانه قرنطینه، پای تلویزیون نشاند. گرچه پیش از این لیگ کره جنوبی از سر گرفته شده بود و دو کشور کوچک بلاروس و نیکاراگوئه نیز اصلا لیگ‌شان را تعطیل نکرده بودند؛ اما این نام ژرمن‌هاست که به عنوان نخستین کشور با لیگ معتبر فوتبال، برای بازگشت به زمین فوتبال پس از غلبه بر ویروس کشنده «کووید-19» در یادها می‌ماند. اما آلمان چگونه به این موفقیت رسید؟ به نظر من، بخش بزرگی از آن به «رفتار» مردم و «تعامل» …
مصوبه جدید مجلس چه میزان از دعاوی درباره چک را کاهش می دهد؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / مجلس
مصوبه جدید مجلس چه میزان از دعاوی درباره چک را کاهش می دهد؟
عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی مجلس گفت: مصوبه جدید مجلس درباره قانون چک در راستای کاهش دعاوی و مشکلات پیرامون وصول چک است و به اعتبار چک به عنوان اوراق تجاری ارزش بیشتری می دهد.
آیا می‌توان بخشی از مبلغ چک را از بانک گرفت؟
۱۳۹۹/۰۲/۱۵ / چک / گواهی عدم پرداخت
آیا می‌توان بخشی از مبلغ چک را از بانک گرفت؟
به موجب ماده ۵ قانون اصلاح قانون چک مصوب ۱۳۹۷در صورتی که موجودی حساب صادرکننده چک نزد بانک کمتر از مبلغ چک باشد، به تقاضای دارنده چک بانک مکلف است مبلغ موجود در حساب را به دارنده چک بپردازد دارنده با قید مبلغ دریافت شده پشت چک، آن را به بانک تسلیم می نماید. چک مزبور نسبت به مبلغی که پرداخت نگردیده، بی محل محسوب و گواهینامه بانک در این مورد برای دارنده چک، جانشین اصل چک می‌شود.
همه چیز در مورد قانون جدید چک برگشتی
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / قانون چک / بانک مرکزی / سامانه صیاد / قوه قضاییه / دستگاه قضایی
همه چیز در مورد قانون جدید چک برگشتی
مطابق با قانون جدید چک بدون داشتن دسته چک می‌توان چک کشید.
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
در دوران کرونا چک‌های برگشتی مشمول محرومیت نخواهند شد
بانک دی با هدف حمایت از کسب‌وکارهای کوچک، ‌شمول نشدن سه ماهه محرومیت‌ها و ممنوعیت‌های ناظر بر چک‌های برگشتی را در دستور کار قرار داده است.به گزارش روابط‌عمومی بانک دی، در شرایط اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور، بانک دی با هدف مساعدت و حمایت از صاحبان کسب‌وکارها به‌‌ویژه کسب‌وکارهای کوچک، محرومیت‌ها و ممنوعیت‌های ناظر بر چک برگشتی را طبق بخشنامه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در مهلت تعیین شده، اعمال نمی‌کند.بر این اساس، صاحبان کسب‌وکارها اعم از حقیقی و حقوقی به‌ویژه کسب‌وکارهای کوچک که قادر به ایفای تعهدات خود ناشی از صدور چک‌های صادره نبوده‌اند و سررسید چک‌های آن‌ها در بازه زمانی 01/12/98 لغایت 31/02/99 بوده و یا برگشت ‌خورده و منجر به صدور گواهی‌نامه عدم پرداخت شده است، حداکثر تا سه …
جای خالی چک الکترونیکی در اقتصاد کرونازده/ بانک مرکزی۲ ماهه می‌تواند قانون را عملیاتی کند
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / دسته چک / دسته چک الکترونیکی / یاسر مرادی / بانک مرکزی ایران / ویروس کرونا
جای خالی چک الکترونیکی در اقتصاد کرونازده/ بانک مرکزی۲ ماهه می‌تواند قانون را عملیاتی کند
کارشناسان معتقدند انتشار چک‌های الکترونیکی علاوه بر دستاوردهای اقتصادی، می‌تواند جان کارمندان و مشتریان بانک‌ها را به دلیل عدم مراجعه به بانک‌ها و جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا حفظ کند.
۱۳۹۹/۰۱/۳۰
مهریه یا سهم مالی از زندگی مشترک؟
یکی از جنجالی‌ترین موارد در حقوق خانواده مساله مهریه است که همواره مورد بحث بوده و یکی از مطرح‌ترین موضوع‌ها در دادگاه‌های خانواده است. در سال‌های اخیر با بالا رفتن قیمت دلار و سکه تعداد زندانیان مهریه افزایش یافت و باعث نگرانی‌هایی در جامعه شد به‌طوری که آمار می‌گوید زندانیان مهریه بعد از زندانیان چک برگشتی، رتبه دوم زندانیان غیرعمد در کشور را دارند. افزایش زندانیان مهریه هزینه مالی زیادی برای کشور به همراه دارد، از طرفی افرادی با جایگاه اجتماعی به حبس محکوم می‌شوند که عواقب جبران‌ناپذیری برای زندگی شخصی او به همراه دارد. این امر کمیسیون قضایی مجلس و قوه قضاییه را بر آن داشت که لایحه حبس‌زدایی از مهریه را در دستور کار قرار دهند. در آیین‌نامه …
۱۳۹۹/۰۱/۲۵
ارفاق کرونایی به صاحبان مشاغل
ضوابط موقت نحوه برخورد با چک‌های برگشتی صادر شده از سوی صاحبان مشاغل و کسب وکارها به خصوص صاحبان کسب و کارهای کوچک به شبکه بانکی ابلاغ شد.به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا ،بر اساس تصمیم اتخاذ شده و ابلاغ شده به منظور حمایت از صاحبان مشاغل و کسب و کارها که به دلیل شیوع ویروس کرونا با زیان و محدودیت‌های مالی مواجه شده‌اند، به صورت موقت و در صورت درخواست صادرکنندگان چک‌های برگشتی،چهار محدودیت قبلی مربوط به این دسته از افراد که پیش از این و به موجب قانون در شبکه بانکی اجرا شد، به طور موقت اعمال نمی‌شود.بر اساس این تصویب‌نامه،به موجب پیشنهاد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و تصویب مقام ریاست‌ جمهوری و با هدف مساعدت و حمایت از صاحبان کسب و کارها (اعم از حقیقی و حقوقی) به ویژه کسب و کارهای …
۱۳۹۹/۰۱/۱۹
بخشنامه لغو محرومیت‌های ۳ ماه دارندگان چک برگشتی ابلاغ شد
بانک مرکزی اعلام کرد در راستای حمایت از صاحبان کسب و کارها در شرایط کرونا، صاحبان چک‌های دارای سر رسید ابتدای اسفند ۹۸ تا پایان اردیبهشت ۹۹ در صورت برگشت مشمول محرومیت قانون صدور چک نمی‌شوند.
۱۳۹۹/۰۱/۱۸
کمک یک میلیون تومانی برای 23 میلیون خانوار
[شهروند] بسته‌های حمایتی جدیدی برای ایرانی‌ها در نظر گرفته شد. بر اساس اعلام حسن روحانی، رئیس‌جمهوری تمام 23 میلیون خانوار ایرانی که یارانه نقدی دریافت می‌کنند، به زودی یک میلیون تومان وام دریافت می‌کنند. رئیس‌جمهوری گفته است که اقساط این وام به صورت بیست‌وچهار ماهه است و از حساب یارانه خانوار کسر می‌شود. او همچنین گفته است 4 نوبت یارانه 200 تا 600 هزار تومانی برای 4 میلیون نفر از شهروندان دهک‌های اول و دوم در نظر گرفته شده است که نوبت اول این کمک‌ها پرداخت شده و مرحله دوم تا پایان فروردین و دو ماه بعد هم به همان شکل در ماه‌های بعد در اردیبهشت و خرداد پرداخت خواهد شد. به جز این، شرکت ملی گاز اعلام کرده است که تعرفه گاز شهروندان را در ماه‌های …
معافیت سه ماهه برای دارندگان چک‌های برگشتی
۱۳۹۹/۰۱/۱۸ / تسهیلات بانکی / بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
معافیت سه ماهه برای دارندگان چک‌های برگشتی
تهران- ایرنا- صاحبان چک‌های دارای سر رسید ابتدای اسفند ۹۸ تا پایان اردیبهشت ۹۹ در صورت برگشت چک، مشمول محرومیت قانون صدور چک نمی‌شوند.
طعم شیرین اجرای "قانون جدید چک" زیر زبان مردم
۱۳۹۹/۰۱/۱۸ / مجلس
طعم شیرین اجرای "قانون جدید چک" زیر زبان مردم
اجرای قانون جدید چک باعث شده چکهای وصولی از هر دو بعد با افزایش روبه‌رو شوند؛ اجرای کامل این قانون کمک شایانی به دستگاه قضایی کشور در کاهش محسوس پرونده‌‌های مالی مرتبط با چک‌ههای برگشتی خواهد داشت.
۱۳۹۹/۰۱/۱۸ / چک / حسن روحانی / دولت / سازمان بورس و اوراق بهادار / قانون
اخبار
براساس تغییرات قانون چک در سال ۱۳۹۹، ۱۱ تغییر در زمینه ممنوعیت صدور و انتقال چک در وجه حامل در سال جاری عملی خواهد شد
در سال ۹۹ کدامیک از تکالیف اصلاحیه قانون صدور چک الزامی خواهد شد؟
۱۳۹۹/۰۱/۱۷
در سال ۹۹ کدامیک از تکالیف اصلاحیه قانون صدور چک الزامی خواهد شد؟
بر اساس جدول زمان‌بندی که برای قانون چک در روزنامه رسمی تاریخ ۵ آذر ۹۷ منتشر شده و از ۲۱ آذر ۹۷ نیز به صورت رسمی، لازم‌الاجرا شده است، در سال ۹۹ شاهد تغییرات بسیار عمده‌ای در زمینه چک خواهیم بود که مهمترین این تغییرات، ممنوعیت صدور و انتقال چک در وجه حامل و صدور چک به صورت فیزیکی است.
۱۳۹۹/۰۱/۱۷
صدور چک در وجه حامل از ۲۱ آذرماه ممنوع می‌شود
صدور و انتقال چک در وجه حامل از ۲۱ آذر سال‌جاری براساس قانون جدید چک ممنوع می‌شود.
۱۳۹۹/۰۱/۱۶
مـــــــرور
[مهر] صدور چک بانکی در وجه حامل، پشت‌نویسی و ظهرنویسی چک براساس قانون جدید چک از بیست‌و‌یکم آذر ۹۹ ممنوع است و هرگونه نقل و انتقال چک باید در سیستم یکپارچه بانک مرکزی به ثبت برسد. [خبرآنلاین] مرزهای تجاری اقلیم کردستان، عمان و افغانستان باز شده و مرزهای ارمنستان، ترکمنستان، قطر و جمهوری آذربایجان به صورت محدود به روی ایرانی‌ها گشایش یافته است. [ایلنا] هند و پاکستان صادرات برنج جدید را تا پایان کرونا ممنوع کرده‌اند. برخی کارشناسان معتقدند نتیجه این اتفاق کمبود و گرانی در بازار خواهد بود، اما انجمن برنج کشور بر این باور است که با توجه به تولید مناسب در‌ سال گذشته توقف واردات برنج موجب بروز مشکلی در بازار نخواهد شد. [ایرنا] اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران خودرو اعلام …
ممنوعیت صدور و انتقال چک در وجه حامل از ۲۱ آذر سال جاری + جدول زمان بندی اجرای تکالیف مندرج در قانون جدید چک
۱۳۹۹/۰۱/۱۶ / بانک مرکزی / پول / جدول / چک / قانون
ممنوعیت صدور و انتقال چک در وجه حامل از ۲۱ آذر سال جاری + جدول زمان بندی اجرای تکالیف مندرج در قانون جدید چک
ایلنا: براساس تغییرات قانون چک در سال ۱۳۹۹، ۱۱ تغییر در زمینه ممنوعیت صدور و انتقال چک در وجه حامل در سال جاری عملی خواهد شد و بر همین اساس صدور و انتقال چک در وجه…
تغییر در قانون چک؛ صدور در وجه حامل و پشت‌نویسی ممنوع
۱۳۹۹/۰۱/۱۶ / قانون چک / صدور چک در وجه حامل / بانک مرکزی
تغییر در قانون چک؛ صدور در وجه حامل و پشت‌نویسی ممنوع
بدیهی است چک‌هایی که تاریخ صدور آنها قبل از ۲۱ آذر ۹۹ باشد، تابع قانون زمان صدور هستند؛ اما در عین حال، این امر مستلزم آن است که بانک مرکزی سامانه و سیستمی را راه‌اندازی کند که انتقال چک بر اساس آن سیستم، باشد؛ ولی به هر حال یک بخشی نیز تغییر صدور و ظهرنویسی در وجه چک حامل باید رخ دهد و از نظر قانونی بعد از تاریخ ۲۱ آذر، چیزی به نام چک در وجه حامل نخواهیم داشت.
صدور چک بانکی در وجه حامل ممنوع می‌شود | پشت‌نویسی چک هم ممنوع خواهد شد
۱۳۹۹/۰۱/۱۶
صدور چک بانکی در وجه حامل ممنوع می‌شود | پشت‌نویسی چک هم ممنوع خواهد شد
صدور چک بانکی در وجه حامل، پشت‌نویسی و ظهرنویسی چک بر اساس قانون جدید چک از ۲۱ آذر ۹۹ ممنوع خواهد بود و هرگونه نقل و انتقال چک باید در سیستم یکپارچه بانک مرکزی به ثبت برسد.
همتی: بانک ها اقساط برداشتی را به حساب مشتریان برگردانند
۱۳۹۸/۱۲/۲۶ / عبدالناصر همتی / بانک مرکزی / قانون چک / بانک ها / بانک مرکزی آمریکا / ایران
همتی: بانک ها اقساط برداشتی را به حساب مشتریان برگردانند
همتی از بانک ها خواست که اقساط برداشتی تسهیلات قرض الحسنه را به حساب مشتریان برگردانند و این اقدام را تخلف دانست.
۱۳۹۸/۱۲/۲۰
چک یحیی، دردسر جدید پرسپولیس
[شهروند] در روزهایی که پرسپولیس با کوهی از مشکلات مالی ناشی از احکام فیفایی دست و پنجه نرم می‌کند، یک بدهی داخلی هم دردسرساز شده و این باشگاه را در خطر شکایت شهر خودرو مشهد قرار داده است. ماجرا از این قرار است که باشگاه پرسپولیس بعد از جدایی گابریل کالدرون، سرمربی آرژانتینی خود در نیم‌فصل، با یحیی گل‌محمدی و باشگاه شهر خودرو برای حضور در این تیم به توافق دست یافت. در این زمینه باشگاه شهر خودرو مبلغی به‌عنوان رضایتنامه سرمربی موفق خود در قالب چک (تضمینی – دولتی) دریافت کرده است که موعد یکی از سررسیدهای آن امروز است. باشگاه پرسپولیس طبق این توافق قرار شد روز گذشته مبلغ یک‌میلیارد و پانصد‌میلیون تومان به حساب باشگاه شهر خودرو در قبال این چک واریز کند که میسر نشده …
تاکید نمایندگان مجلس بر اجرای قانون جدید چک
۱۳۹۸/۱۲/۰۴ / ابوالفضل ابوترابی / کد رهگیری / دستگاه قضائی / مجلس / حاملان / کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس / قانون چک / مجلس شورای اسلامی / قوه قضاییه / دستگاه قضایی
تاکید نمایندگان مجلس بر اجرای قانون جدید چک
نمایندگان مجلس معتقدند اجرای قانون جدید چک علاوه بر احیای اعتبار چک به عنوان یکی از مهمترین ابزارهای تبادل مالی می‌تواند در کاهش پرونده‌های قضائی و نیز کاهش زندانیان جرائم غیرعمد بسیار تاثیرگذار باشد.
کاهش زندانیان چک معطل اجرای کامل قانون/بانک مرکزی آستین بالا بزند
۱۳۹۸/۱۲/۰۲ / زندانیان جرایم / بانک مرکزی / قانون چک
کاهش زندانیان چک معطل اجرای کامل قانون/بانک مرکزی آستین بالا بزند
بیش از ۷۵ درصد از کل زندانیان جرایم غیر عمد به دلیل چک برگشتی روانه زندان شده اند و اجرای کامل قانون جدید چک می‌تواند نقش بسیار مهمی در کاهش این حجم از زندانیان داشته باشد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
کاهش ریسک اقتصادی با اجرایی‌شدن قانون جدید چک
پایین‌آمدن ریسک مبادله با چک‌های مدت‌دار، کاهش ریسک سرمایه‌گذاری، تسهیل وصول مطالبات و نیز بازگشت اعتماد به چک به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای تبادل مالی بعد از اجرایی شدن بخشی از قانون جدید چک، توانست سبب ایجاد آرامش نسبی و ثبات تجارت در فضای اقتصادی شده و تا حد زیادی نیز باعث افزایش اعتبار مبادلات مالی و نیز رونق تولید شود.
چرا بندهای مغفول مانده
۱۳۹۸/۱۱/۲۵
چرا بندهای مغفول مانده "قانون جدید چک" اجرا نمی‌شود؟
با اینکه قانون جدید چک توانسته در کاهش چک های برگشتی بسیار تاثیرگذار باشد به‌گونه‌ای که نسبت تعداد چک‌های برگشتی را تک رقمی کرده اما هنوز بندهایی از این قانون از جمله صدور چک الکترونیک مغفول مانده است!
چگونه اقتصاد را قوی کنیم؟| یادداشت: نقش قانون جدید چک در افزایش قدرت اقتصادی
۱۳۹۸/۱۱/۱۵
چگونه اقتصاد را قوی کنیم؟| یادداشت: نقش قانون جدید چک در افزایش قدرت اقتصادی
قانون جدید چک با افزایش هزینه های صدور چک بلامحل و پیشگیری از صدور چک بلا محل توانسته فضای پر ریسک تبادلات مالی در حوزه اقتصاد به عنوان یکی از عوامل دفع سرمایه گذاری برای رونق اقتصادی کشور را کاهش داده و اعتبار از دست رفته چک را برگرداند.
مزیت ویژه چک صیاد
۱۳۹۸/۱۱/۱۳
مزیت ویژه چک صیاد
به موجب قانون اصلاح موادی از قانون چک، برای چک های جدید که تحت عنوان چک صیاد شناخته می شوند مزیت ویژه ای در نظر گرفته شده که به موجب آن دارنده چک می تواند بدون طرح دعوی حقوقی ،درخواست صدور اجراییه برای مطالبه وجه چک نماید.استفاده از این مزیت منوط به شرایط زیر می باشد:
مجازات صادر کننده چک بلامحل چیست؟
۱۳۹۸/۱۱/۱۱ / بانک مرکزی / چک برگشتی / مجازات
مجازات صادر کننده چک بلامحل چیست؟
بر اساس قانون صدور چک بلامحل جرم است و برای صادر کننده آن نیز مجازاتی تعیین شده است.
کاهش ۷۵ درصدی زندانیان جرائم غیرعمد در گروی اجرای قانون چک
۱۳۹۸/۱۱/۰۸ / چک برگشتی / قانون چک / گردش مالی / فعالیت اقتصادی
کاهش ۷۵ درصدی زندانیان جرائم غیرعمد در گروی اجرای قانون چک
مطابق آخرین گزارش بانک مرکزی درباره آمار چک‌های برگشتی که مربوط به آمارهای آذرماه سال جاری است، نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده در این ماه هنوز تک‌رقمی است.
ادامه روند کاهش چک‌های برگشتی +نمودار
۱۳۹۸/۱۱/۰۶ / بانک مرکزی / چک برگشتی
ادامه روند کاهش چک‌های برگشتی +نمودار
با وجود افزایش ۳ میلیونی تعداد چک های مبادله شده در آذرماه امسال نسبت به آذرماه ۹۷، اما نسبت تعداد چک های برگشتی به چک های مبادله شده کاهش یافته که ناشی از اجرای قانون جدید چک است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۱
هشدار به بانک‌ها درباره دارندگان بیش از ۲۰ فقره چک برگشتی
بانک مرکزی بخشنامه‌ای را به بانک‌ها و موسسات اعتباری برای نظارت بیشتر بر افراد دارای بیش از ۲۰ فقره چک برگشتی ابلاغ کرد.به گزارش ایرنا، مدیریت کل نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری با صدور بخشنامه‌ای اعلام کرد: مطابق با بند ج ماده ۳۵ قانون پولی و بانکی کشور، هر بانک در مقابل خسارتی که براثر عملیات آن متوجه مشتریان می‌شود مسئول و متعهد جبران خواهد بود. از سوی دیگر بر اساس ماده ۳۰ از دستورالعمل حساب جاری نیز مسئولیت عدم رعایت یا تخطی از مقررات دستورالعمل حساب جاری با هیئت مدیره هر بانک است و در صورت تخلف، مشمول مجازات‌های انتظامی موضوع ماده ۴۴ قانون پولی و بانکی کشور می‌شود. همچنین رفتار مدیران ارشد هر بانک و موسسه اعتباری در این زمینه در سوابق آنان درج و در فرآیند تایید صلاحیت برای تصدی سمت‌های …
محدودیت در صدور دسته چک موجب کاهش آمار چک‌های برگشتی شده است
۱۳۹۸/۱۰/۲۸
محدودیت در صدور دسته چک موجب کاهش آمار چک‌های برگشتی شده است
نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس گفت: محدودیت در صدور دسته چک و امکان توقیف مبلغ چک از تمام حساب های صادرکننده آن در قانون جدید در کاهش آمار چک های برگشتی تاثیر زیادی داشته است.
محرومیت‌هایی که در اصلاح قانون چک دیده شد و نواقصی که همچنان وجود دارد!
۱۳۹۸/۱۰/۲۷
محرومیت‌هایی که در اصلاح قانون چک دیده شد و نواقصی که همچنان وجود دارد!
سال گذشته قانونگذار هنگام اصلاح قانون چک در برخی از مواد آن محدودیت‌های تازه‌ای برای افراد دارای چک بلامحل در نظر گرفت. این محرومیت‌ها که با هدف ممانعت از صدور چک بلامحل و همچنین جلوگیری از تبعات حقوقی این چک‌ها وضع شده در مرحله اجرا همراه با کاستی‌هایی بوده که برخی از این کاستی‌ها به آیین نامه‌های مرتبط با این قانون برمی‌گردد.
دولت و مجلس هیچ اراده‌ای بر اخذ مالیات از ثروتمندان ندارند/بانک مرکزی قانون چک را اجرا نمی‌کند
۱۳۹۸/۱۰/۱۰
دولت و مجلس هیچ اراده‌ای بر اخذ مالیات از ثروتمندان ندارند/بانک مرکزی قانون چک را اجرا نمی‌کند
عضو شورای راهبردی نظام مالیاتی گفت: در مصوبات مجلس هیچ اراده‌ای بر اخذ مالیات از ثروتمندان و جلوگیری از فرار مالیاتی نبوده است. یعنی نه دولت در این رابطه لایحه‌ای تهیه کرده و نه مجلس طرحی داده است.
گزارش گاردین؛ قانون مهاجرات ترامپ خانواده‌های ایرانی را از هم پاشیده است
۱۳۹۸/۱۰/۰۳
گزارش گاردین؛ قانون مهاجرات ترامپ خانواده‌های ایرانی را از هم پاشیده است
شفقنا- گاردین در نوشتاری به مصائب ایرانی‌هایی پرداخته که به خاطر قانون مهاجرت ترامپ از خانواده‌هایشان دور افتاده‌اند. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، هدیه یزدان‌ستا زنی ایرانی است که هر روز ساعت ۵ صبح مجبور است وبسایت اداره ملی مهاجرت را چک کند تا بلکه خبری از پذیرش شوهرش محسن رحمانی برای ورود به خاک آمریکا ببیند؛ اما هر دفعه […]
۱۳۹۸/۰۹/۲۷
چه خبر از اجرای قوانین؟
بالغ بر یک‌سال از ابلاغ قانون چک می‌گذرد و هنوز برخی موارد همچون صدور چک‌های موردی به درخواست مشتریان نظام بانکی و صدور چک الکترونیکی همچنان از سوی بانک مرکزی اجرایی نشده است.به گزارش مهر، بالغ بر یک‌سال از ابلاغ رسمی قانون جدید چک به نظام بانکی می‌گذرد و هنوز برخی موارد همچون صدور چک‌های موردی به درخواست مشتریان نظام بانکی و صدور چک الکترونیکی همچنان از سوی بانک مرکزی اجرایی نشده و این در حال است که مهلت قانونی اجرای آنها نیز به سر آمده است؛ قانونی که علاوه بر ویژگی‌های شاخص و حائز اهمیتی که دارد، شرایطی را پیش روی نظام بانکی گذاشته است تا بتوان اعتبار را به چک برگرداند و شرایطی را پیش برد که صادرکنندگان چک مراقبت بیشتری از چک‌های صادر شده خود داشته‌ باشند و در مقابل، دریافت‌کنندگان چک اطمینان …
پایان فرصت یکساله بانک مرکزی برای پیاده‌سازی قانون چک
۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / چک / قانون جدید چک / چک الکترونیکی / بانک مرکزی / شبکه بانکی
پایان فرصت یکساله بانک مرکزی برای پیاده‌سازی قانون چک
بالغ بر یکسال از ابلاغ قانون چک می‌گذرد و هنوز برخی موارد همچون صدور چک‌های موردی به درخواست مشتریان نظام بانکی و صدور چک الکترونیکی همچنان از سوی بانک مرکزی اجرایی نشده است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / یاسر مرادی / نظام بانکی / چک برگشتی / بانک مرکزی ایران / قوه قضاییه / قانون چک
تسهیل قوه قضاییه برای رفع سوءاثر از چک‌های برگشتی/خروج مدیران دارای سوءاثر از فهرست سیاه بانک مرکزی
کارشناس حقوق بانکی از تسهیلات جدید قوه قضاییه برای رفع سوءاثر چک‌های برگشتی خبر داد و گفت: از دو روز قبل استعلام آنلاین بانکها از سامانه ثنای قوه قضاییه امکانپذیر شده است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۲
چک در چه صورتی غیر کیفری می‌شود؟
مطابق ماده ۱۳ قانون صدور چک در مواردی صادرکننده چک قابل تعقیب کیفری نیست.
۱۳۹۸/۰۹/۰۶
روحانی لایحه اصلاح قانون صدور چک را به مجلس فرستاد
حسن روحانی لایحه الحاق یک تبصره به ماده (۱۴) قانون صدور چک با موضوع ممنوعیت انتقال چک‌های تضمینی را برای طی تشریفات قانونی به مجلس ارسال کرد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۳
بخشنامه جدید رفع سوءاثر چک‌های مشمول مرور زمان
بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی، نحوه احراز عدم طرح دعوی کیفری و حقوقی علیه چک توسط دارنده درخصوص چک‌هایی که سه سال از تاریخ صدور گواهینامه عدم پرداخت آنها سپری شده است، را برای اجرا ابلاغ کرد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو بخشنامه شماره 97.468511 مورخ 28/ 12/ 1397 مدیریت کل اعتبارات بانک مرکزی و بر اساس بند (و) تبصره 3 ماده 5 مکرر قانون اصلاح قانون صدور چک مصوب آبان ماه 1397، بانک‌ها باید در صورت احراز عدم دعوی کیفری و حقوقی علیه چک توسط دارنده درخصوص چک‌هایی که سه سال از تاریخ صدور گواهینامه عدم پرداخت آنها سپری شده است، نسبت به رفع سوء اثر چک‌های برگشتی با درج کد 6 اقدام کنند. در ضمن تا زمان راه‌اندازی سامانه استعلام طرح دعاوی کیفری و حقوقی علیه چک از سوی قوه‌قضائیه، بانک مربوطه …
۱۳۹۸/۰۸/۱۸
اجرای کامل قانون جدید چک همچنان معطل همت بانک مرکزی
پس ازگذشت یک‌سال از تصویب قانون‌ جدید ‌چک که موجب کاهش صدور چک‌بلامحل و افزایش امکان وصول‌وجه چک برگشتی می‌شود، همچنان شاهد کم‌کاری‌ بانک‌مرکزی و نظام بانکی در زمینه اجرای این قانون هستیم تا معامله با این ابزار پرداخت پرریسک باقی بماند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۳
تصویب لایحه الحاق یک تبصره به قانون صدور چک
هیات دولت لایحه پیشنهادی بانک مرکزی برای الحاق یک تبصره به قانون چک را با هدف مدیریت نقدینگی و ثبات بخشی به وضعیت اقتصادی کشور در حوزه‌های پولی، ارزی و بانکی تصویب کرد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۲ / قانون چک / ایران / لانه جاسوسی / امریکا / انقلاب اسلامی ایران / حجت الاسلام حسن روحانی
آمریکایی ها به روشنی فهمیده اند تحریم مسیر پیروزمندانه ای نیست
رئیس جمهور با بیان انکه ۱۳ آبان یادآور حضور و فداکاری دانش آموزان در حرکت حق جویی و استقلال طلبی مردم ایران است، گفت: آمریکایی ها به روشنی فهمیده اند تحریم مسیر پیروزمندانه ای نیست.
۱۳۹۸/۰۶/۲۹ / یارانه ها / قطع یارانه / حساب بانکی
حساب بانکی کدام دسته از یارانه‌بگیران چک می‌شود؟
بررسی حساب‌های بانکی برای قطع یارانه پردرآمدها موضوعی است که از سال‌های گذشته بارها مطرح شده و البته دولت و مسئولان بانکی آن را خط قرمز اعلام کرده بودند. حتی حدود دو سال پیش و در هنگام تصویب قانون بودجه نیز بررسی تراکنش‌های مالی افراد در مجلس پیشنهاد شد ولی در نهایت مورد موافقت قرار نگرفت و عملیاتی نشد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۶ / بانک مرکزی ایران / حمایت از تولید ملی / قانون چک
ابلاغ شرایط تعلیق محرومیت بنگاه‌های اقتصادی از خدمات بانکی
بانک مرکزی، شرایط تعلیق محرومیت بنگاه‌های اقتصادی از خدمات بانکی را به بانک‌ها و موسسات اعتباری ابلاغ کرد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۵
رفع مشکل چک برگشتی واحدهای تولیدی با ابلاغ آیین نامه جدید
همشهری آنلاین: رئیس کل بانک مرکزی گفت: آیین نامه قانون چک که در روزهای آینده ابلاغ می‌شود، به منظور حمایت از بنگاه‌ها با پرسنل ۱۰۰ نفر و بالاتر است و امیدواریم با این آئین نامه مشکل برخی واحدهای تولیدی در زمینه چک برگشتی رفع شود.
۱۳۹۸/۰۶/۱۵
ثبات اقتصادی با اجرای قانون جدید چک/ تضعیف رونق تولید با ایجاد اختلال در اجرای قانون
پایین آمدن ریسک مبادله با چک های مدت دار همزمان با اجرایی شدن قانون جدید چک، می‌تواند آرامش نسبی و ثبات تجارت را تا حد زیادی ایجاد نماید و باعث افزایش اعتبار مبادلات و به حرکت درآمدن چرخ تولید شود.
۱۳۹۸/۰۶/۰۶ / رونق تولید / اتاق ایران / اقتصاد مقاومتی / لرستان
مصوبه‌ای که پس از ۶ ماه اجرایی نشد
خرم آباد - ایرنا- رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرم آباد گفت: شورای تامین استان سال گذشته مصوبه ای در خصوص اصلاح قانون چک صادر کرده که پس از ۶ ماه این مصوبه اجرایی نشده است.
۱۳۹۸/۰۶/۰۳
اقتصاد در فاز آرامش
آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد چک‌های برگشتی در تیرماه سال‌جاری به نسبت تیرماه سال گذشته با کاهش 46 درصدی همراه بوده است. این در حالی است که آمار ماهانه نشان می‌دهد در مدت یک ماه منتهی به تیر ماه سال جاری، 3/ 16 درصد به رقم چک‌های برگشتی افزوده شده است. این واگرایی را می‌توان اینگونه تفسیر کرد که در اندازه سالانه، آرامش در فضای اقتصاد کلان و کسب و کار به علاوه اصلاح قانون چک توسط بانک مرکزی سبب کاهش تعداد چک‌های برگشتی شده است. از سوی دیگر افزایش ماهانه رقم چک‌های برگشتی نیز احتمالا به دلیل افزایش تعداد چک‌های مبادله‌ای بوده است زیرا نسبت مبلغ چک‌های برگشتی به مبادله‌ای در تیرماه و خرداد ماه به یک میزان (1/ 11 درصد ) بوده است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۸
لزوم رصد پرونده‌های افراد کثیرالمراجعه
مقابله با قانوندانان قانونشکن و رباخواران و سفته بازها، مصداق بارز مبارزه با مفاسد اقتصادی است و بهترین شیوه شناسایی این متخلفان در تعداد پرونده‌هایی است که در محاکم قضایی علیه یا له آن‌ها تشکیل شده است. عده‌ای از شرایط وخیم مالی برخی از شهروندان سود جسته و با سوء استفاده از استیصال مالی و ناآگاهی حقوقی آن‌ها، با پرداخت ربا در قبال اخذ چک یا سفته یا دریافت وکالت تام الاختیار اموال منقول و غیر منقول و دیگر تضمین‌ها، علاوه بر دریافت بهره‌های سنگین ماهانه، نهایتاً چک یا سفته قربانیان خود را ناجوانمردانه به اجرا گذاشته یا با خیانت در امانت، اموال آن‌ها را با وکالت‌های تام الاختیاری که صرفاً به عنوان تضمین در دست دارند، به نام خود یا اعضای خانواده‌های شان منتقل می‌کنند.متاسفانه هستند بعضی از وکلاء …
۱۳۹۸/۰۵/۲۱
کاهش تخلفات مربوط به چک‌های بانکی در سایه مقررات سخت‌گیرانه
صدور چک‌های بانکی و برگشت خوردن این چک‌ها در سه سال اخیر روندی کاهشی داشته که علت اصلی آن به اصلاح قانون چک و اعمال مقررات سخت‌گیرانه‌تر باز می‌گردد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •