دوشنبه, ۲۸ مهر, ۱۳۹۹ / 19 October, 2020
قرارداد اجاره
مستاجرها تمدید کنند یا جابجا شوند؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / اجاره مسکن / اجاره‌بها / بازار اجاره / مستاجران
مستاجرها تمدید کنند یا جابجا شوند؟
کاهش قابل توجه تقاضای انعقاد قرارداد اجاره جدید نشان از تمایل بیشتر مستاجران به تمدید دارد که می‌تواند منعکس‌کننده بی‌اطلاعی آنها از انتخاب‌های بد و خوبی باشد که می‌توانند انجام دهند. در واقع همین که تقاضای تمدید اجاره در بازار مسکن طی ماه‌های اخیر افزایشی بوده، توانسته بر افزایش نرخ‌های پیشنهادی این قراردادها اثر بگذارد. نوشته مستاجرها تمدید کنند یا جابجا شوند؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۳۹۹/۰۷/۰۶
قراردادهای اجاره تا پایان دی‌ماه می‌توانند وام ودیعه بگیرند
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن با اعلام این مطلب که قراردادهای رسمی تا پایان دی‌ماه مشمول دریافت وام ودیعه مسکن هستند، از تکمیل مدارک ۵۰۰ هزار متقاضی دریافت وام ودیعه طبق آخرین آمار خبر داد. پروانه اصلانی با اشاره به اینکه ستاد ملی کرونا در آخرین جلسه خود پرداخت وام ودیعه مسکن را تا دیماه امسال تمدید کرد، گفت: متقاضیان دریافت وام ودیعه مسکنی که تا پایان دی‌ماه قرارداد اجاره‌شان منعقد شود برای سال جاری می‌توانند وام ودیعه مسکن را دریافت کنند. مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ضمن تاکید بر اینکه در حال حاضر ثبت‌نام جدید در خصوص وام ودیعه مسکن انجام نمی‌شود، توضیح داد: افرادی که پیش‌تر ثبت‌نام کرده‌اند ساماندهی می‌شوند و مبالغی که برای پرداخت …
تمدید مهلت دریافت وام اجاره تا پایان دی ماه
۱۳۹۹/۰۷/۰۶ / وام اجاره مسکن / ستاد ملی کرونا / ودیعه مسکن
تمدید مهلت دریافت وام اجاره تا پایان دی ماه
براساس تصمیم ستاد ملی کرونا، متقاضیان دریافت وام ودیعه مسکن که تا پایان دی‌ماه قرارداد اجاره‌شان منعقد شود برای سال جاری می‌توانند وام ودیعه مسکن را دریافت کنند.
خطر کاهش آپارتمان اجاره‌ای
۱۳۹۹/۰۷/۰۴ / اجاره آپارتمان / قرارداد اجاره / مسکن
خطر کاهش آپارتمان اجاره‌ای
محتوای مصوبه تیرماه ستاد ملی مقابله با کرونا و شکل اجرای آن‌که با هدف حمایت از مستاجران تدوین شد، به نحوی تنظیم شده که اگر مداخله‌ای برای اصلاح آن صورت نگیرد، می‌تواند کاهش عرضه آپارتمان‌های اجاری و نقض غرض اصلی از تصویب آن منجر شود. نوشته خطر کاهش آپارتمان اجاره‌ای اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
مدل قرارداد اجاره مسکن تغییر می‌کند؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۰
مدل قرارداد اجاره مسکن تغییر می‌کند؟
تمدید قراردادهای اجاره مسکن برای دو سال موضوعی است که توسط کارشناسان برای مدیریت بهتر بازار اجاره مطرح شده است.
۱۳۹۹/۰۶/۰۲
تاثیرپذیری موجران از اخبار مالیاتی در بازار مسکن
بسیاری از موجران با شروع آخرین ماه از فصل طلایی نقل و انتقالات ملکی به این جمع‌بندی رسیده‌اند که با انعطاف 10 تا 20 درصدی در اجاره پیشنهادی خود می‌توانند بدون فوت وقت و ماندن در صف انتظار، قرارداد اجاره آپارتمان خود را منعقد کنند.
مالک خانه های خالی دولتی ها و بانکها هستند/  ابطال پروانه کسب در صورت عقد قرارداد اجاره صوری
۱۳۹۹/۰۵/۲۵ / مصطفی قلی خسروی / محمدباقر قالیباف / سامانه املاک / مالیات بر خانه های خالی / علی نیکزاد
مالک خانه های خالی دولتی ها و بانکها هستند/ ابطال پروانه کسب در صورت عقد قرارداد اجاره صوری
در حالیکه هنوز اخذ مالیات از خانه های خالی از سکنه شکل اجرایی به خود نگرفته است برخی مجلسی ها می گویند که قراردادهای صوری در بنگاه های مسکن برای فرار دارندگان مسکن تنظیم می شود.
وزیر راه: تمدید قرارداد اجاره تا سه ماه بعد از پایان کرونا ادامه خواهد داشت / هیچ موجری حق تخلیه خانه مستاجران را ندارد / تحویل اولین واحدهای مسکن ملی تا دو هفته آینده
۱۳۹۹/۰۵/۲۵
وزیر راه: تمدید قرارداد اجاره تا سه ماه بعد از پایان کرونا ادامه خواهد داشت / هیچ موجری حق تخلیه خانه مستاجران را ندارد / تحویل اولین واحدهای مسکن ملی تا دو هفته آینده
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تمدید قرارداد اجاره تا سه ماه بعد از پایان کرونا ادامه خواهد داشت و هیچ موجری حق تخلیه واحد مسکونی مستاجران را ندارد، گفت: بزودی پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن آغاز می‌شود اگر شرایط پرداخت در این بازار فراهم بود پرداخت این تسهیلات در سال آینده هم ادامه خواهد داشت.
تحویل اولین واحدهای مسکن ملی تا دو هفته آینده/ تمدید قرارداد اجاره تا سه ماه بعد از پایان کرونا ادامه خواهد داشت
۱۳۹۹/۰۵/۲۵ / طرح مسکن ملی / محمد اسلامی
تحویل اولین واحدهای مسکن ملی تا دو هفته آینده/ تمدید قرارداد اجاره تا سه ماه بعد از پایان کرونا ادامه خواهد داشت
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه به طور طبیعی تمامی اقدامات از جمله تولید و عرضه مسکن و همچنین اخذ مالیات از خانه‌های خالی در جهت تعادل عرضه در بازار مسکن انجام می‌شود، گفت: هر سیاست و برنامه‌ریزی که تسهیل کننده در عرضه مسکن باشد می‌تواند زمینه ساز بهبود وضعیت این بازار باشد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۶
واجدین شرایط دریافت وام ودیعه مسکن تا ۲۰ مرداد اعلام می‌شوند
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: تا 5 روز دیگر افرادی که واجد شرایط دریافت وام کمک ودیعه مسکن هستند، اعلام می‌شوند.به گزارش ایلنا، محمود محمودزاده، معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی درباره آخرین گزارش‌ها از پالایش ثبت‌نام‌کنندگان برای دریافت وام کمک ودیعه مسکن اظهار کرد: در حال احراز شرایط ثبت‌نام‌کنندگان و پالایش واجدین شرایط هستیم و تا 5 روز دیگر یعنی بیستم مرداد ماه واجدان شرایط دریافت وام ودیعه اعلام می‌شود.‌ وی در پاسخ به این سوال که آیا با اقدام شورای فقهی بانک مرکزی، شرایط دریافت وام ودیعه تغییری کرده است، ادامه داد: شورای فقهی بانک مرکزی، نحوه عقد قرارداد را مشخص کرده و آن را در فصل قراردادهای مرابحه که قابل واگذاری است، قرار داده‌ است که دو مدل هم پیش‌بینی شده؛ یا اینکه اصل …
طرح مالیات بر خانه‌های خالی جلوی عقد قرارداد اجاره صوری را می‌گیرد
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / مقداد همتی / کارشناس مسکن / مالیات بر خانه های خالی
طرح مالیات بر خانه‌های خالی جلوی عقد قرارداد اجاره صوری را می‌گیرد
عضو سابق شورای عالی مسکن گفت: اخذ مالیات بر خانه‌های خالی و همچنین اخذ هزینه انرژی در بالاترین پله قیمتی، دو ابزاری است که محتکر مسکن را وادار به عرضه این واحد مسکونی به بازار خواهد کرد.
حواشی اجبار به دریافت کد رهگیری برای وام ودیعه
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / ستاد ملی / کد رهگیری / هئیت دولت / وزارت راه و شهرسازی / وزارت صمت / کد ملی / ویروس کرونا / اتحادیه مشاوران / هیئت دولت / شهر تهران
حواشی اجبار به دریافت کد رهگیری برای وام ودیعه
ستاد ملی کرونا در حالی داران بودن کد رهگیری برای قرارداد اجاره را از جمله شروط دریافت وام ودیعه مسکن اعلام کرده که پیش از این درباره کد رهگیری حواشی بسیاری وجود داشت.
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
اجاره‌نشینی، زیر سقف وام ودیعه
کیمیا نجفیاین‌ روزها پایان یافتن مهلت قرارداد اجاره‌خانه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های خانوارهایی است که مدت‌هاست قید صاحب‌خانه شدن را زده‌اند و تنها به فکر یک سرپناه اجاره‌ای هستند. با افزایش مبلغ اجاره‌بها رفته رفته خواب از چشمان مستاجران ربوده و آرامش از آنها سلب شده است. البته در این میان زمزمه‌های حمایت دولت از مستاجران به گوش می‌رسید. پرداخت وام ودیعه از جمله برنامه‌هایی بود که دولت برای حمایت از خانوارهای مستاجر به آن اشاره کرده بود و این پرسش که چنین طرحی تا چه اندازه می‌تواند مشکلات مستاجران را سروسامان دهد از همان ابتدا با پاسخ‌های متفاوتی روبه‌رو بود.این‌ روزها پایان یافتن مهلت قرارداد اجاره‌خانه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های خانوارهایی است که مدت‌هاست قید صاحب‌خانه شدن را زده‌اند و تنها به …
قسط وام ودیعه مسکن برای مستاجران چقدر است؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۳
قسط وام ودیعه مسکن برای مستاجران چقدر است؟
این تسهیلات را می‌توان تسهیلاتی خاص در شبکه بانکی دانست. این تسهیلات در حقیقت در قالب ودیعه مسکن به مستاجران پرداخت می شود و در پایان قرارداد اجاره در یک سال مستاجران باید مبلغ دریافتی را به بانک بازگردانند . به عبارت دیگر بانک ۵۰ میلیون تومان را بابت کمک هزینه مسکن در اختیار مستاجران قرار می دهد و سپس در پایان سال اصل این مبلغ را دریافت می کند . در ان فاصله زمانی مستاجران باید کرمزد ۱۳ درصدی این مبلغ را هر ماه به بانک پرداخت نمایند .
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
اصل وام مستاجران اقساط ندارد
با توجه به صحبت‌های رئیس جمهوری، ودیعه‌ای که به عنوان وام به مستاجران پرداخت می‌شود اقساط ماهیانه ندارد، بلکه اجاره‌نشین‌ها فقط اقساط سود ۱۳ درصد را به صورت ماهیانه پرداخت می‌کنند و پس از پایان قرارداد، اصل مبلغ به بانک برگردانده می‌شود.به گزارش ایسنا، بعد از هفته‌ها صحبت درباره پرداخت ودیعه اجاره به مستاجران، این وعده نهایی شد و رئیس جمهوری در جلسه هیئت دولت خبر آن را اعلام کرد. بنا به گفته حسن روحانی، پرداخت ودیعه برای مستاجران تهرانی ۵۰ میلیون تومان، مستاجران شهرهای بزرگ ۳۰ میلیون تومان و سایر شهرها ۱۵ میلیون تومان با نرخ سود ۱۳ درصد خواهد بود.پیش از این هم محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، اجاره‌نشین‌های ساکن در واحدهای کمتر از ۷۵ متر در تهران و کمتر از ۹۰ متر در دیگر شهرها را مشمول دریافت …
معافیت مالیاتی قراردادهای اجاره ۳ ساله
۱۳۹۹/۰۴/۲۶ / بازار مسکن / خانه‌های خالی / قرارداد اجاره / معافیت مالیاتی
معافیت مالیاتی قراردادهای اجاره ۳ ساله
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن گفت: افرادی که قراردادهای اجاره‌شان را ۳ ساله منعقد می‌کنند از مالیات بر خانه‌های خالی و سایر مالیات‌هایی که در بخش مسکن قرار است وضع شوند، معاف خواهند شد. نوشته معافیت مالیاتی قراردادهای اجاره ۳ ساله اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
وام ودیعه مستاجران؛ همه چیز درباره طرح پرداخت تسهیلات برای مستاجران
۱۳۹۹/۰۴/۲۲ / اجاره مسکن / بازار مسکن
وام ودیعه مستاجران؛ همه چیز درباره طرح پرداخت تسهیلات برای مستاجران
پرداخت وام مستاجران طرح بدی نیست؛ حداقل بعد از این قضیه می‌توان امیدوار بود که مالکان به خاطر در اختیار گرفتن مبلغ تسهیلات مدت زمان قرارداد اجاره را تا دوسال افزایش دهند، اما خودتان که بهتر می‌دانید، هر چیزی عیب و ایرادی هم دارد. به‌طور کلی با توجه به آنچه تا الان مشخص شده بهتر است اصلا منتظر مشخص شدن مبلغ و زمان پرداخت وام مستاجران نمانیم. چون این وام قرار است تنها به بخشی از مستاجران با شرایط خیلی خاص پرداخت شود. امیدواریم این نوشته باعث عصبانیت شما نشود
۱۳۹۹/۰۴/۱۴ / بهزیستی / تسهیلات مسکن مددجویان بهزیستی
شرایط دریافت تسهیلات بلاعوض مسکن مددجویان بهزیستی
به گزارش ایرنا، وحید قبادی دانا روز شنبه در جمع خبرنگاران افزود: همچنین این مددجویان نبایداز تسهیلات دولتی تامین مسکن استفاده کرده باشند و دارای قرارداد اجاره به نام فرد تحت پوشش باشند.وی ادامه داد: کسانی که در دهک یک تا سه درآمدی هستند، مشمول دریافت کمک‌های بلاعوض خواهند شد و افرادی که در دهک‌های یک تا هفت هستند مشمول دریافت تسهیلات قرض الحسنه خواهند بود. میزان کمک بلاعوض همسو و هماهنگ با مددجویان کمیته امداد است.
دریافت کد رهگیری برای معاملات مسکن رایگان است | شهروندان: برخی بنگاه‌ها خوستار پرداخت هزینه می‌شوند
۱۳۹۹/۰۴/۱۲
دریافت کد رهگیری برای معاملات مسکن رایگان است | شهروندان: برخی بنگاه‌ها خوستار پرداخت هزینه می‌شوند
نایب رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران با اشاره به مصوبه پرداخت تسهیلات به مستاجران، گفت: مستاجرانی که کد رهگیری ندارند می‌توانند با توجه به سابقه قرارداد اجاره خود به بنگاه‌های معاملات ملکی مراجعه و کد رهگیری را دریافت کنند.
قرارداد مستاجران دروغگو فسخ می‌شود/ الزام ثبت تعداد، جنسیت و نام مستاجران در قراردادها
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
قرارداد مستاجران دروغگو فسخ می‌شود/ الزام ثبت تعداد، جنسیت و نام مستاجران در قراردادها
نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک گفت: اگر مستاجران در قراردادها واقعیتی را درباره تعداد افراد یا نسبیت اعلام نکنند، قرارداد اجاره به راحتی فسخ می‌شود.
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
مداخله دولت لازم است
گروه اجتماعی| هر سال از شروع خرداد به بعد، شکایت‌های همیشگی مستاجران از پایان قرارداد و جابه‌جایی و نرخ رهن و اجاره‌خانه‌ها هم شروع می‌شود. امسال اما این شکایت‌‌ها جایش را به استیصال و خشم داده است. درست در روزهایی که تمام جهان با شرایط به‌هم‌ریخته اقتصادی ناشی از تعطیلی کسب ‌و کارها و تعدیل پس از شیوع کرونا درگیر شده، قیمت مسکن و به تبع آن شرایط اجاره‌بها در ایران به جایی رسیده است که دیگر با همان حساب‌وکتاب‌های غیرمنطقی هر ساله هم نمی‌خواند. هر مستاجری (به خصوص در پایتخت)، بسته به بخت و اقبالش و انصاف مالک باید با عدد و رقم‌های تازه‌ای روبه‌رو شود که گاه در باورش نمی‌گنجد. در این شرایط است که مرکز پژوهش‌های …
جزئیات بسته حمایت از اجاره‌نشین‌ها
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
جزئیات بسته حمایت از اجاره‌نشین‌ها
شورای‌عالی شهرسازی و معماری در حال بررسی طرح حمایت از اجاره‌نشینان و ساماندهی بازار اجاره است؛ اما پیگیری‌های همشهری از منابع آگاه در وزارت راه و شهرسازی نشان می‌دهد در این بسته ابزار جدیدی به‌جز پیشنهادهای قبلی نظیر تعیین قیمت اجاره، تغییر مدت قرارداد اجاره و پرداخت وام رهن مسکن وجود ندارد و دورنمای نه‌چندان مثبت اثرگذاری این بسته بر بازار، بر روند تصویب آن در شورای‌عالی شهرسازی و معماری تأثیر گذاشته و آن را طولانی کرده است. به‌گزارش همشهری، وزارت راه و شهرسازی در حال تدوین برنامه حمایت از مستأجران …
اجاره‌بها، کلانشهری‌ها را حاشیه‌نشین کرد
۱۳۹۹/۰۴/۰۷
اجاره‌بها، کلانشهری‌ها را حاشیه‌نشین کرد
مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد: ۳۴ درصد واحدهای مسکونی کشور و ۴۲ درصد خانوارهای تهرانی اجاره‌نشین هستند. مرکز پژوهش‌های مجلس در پژوهشی در خصوص وضعیت اجاره نشینی در کشور در دوره پساکرونا با اشاره به وضعیت بسیار بد معیشتی بسیاری از مستأجران اعلام کرد: شیوع ویروس کرونا در دنیا، بسیاری از مشاغل و کسب و کارها را تحت تأثیر قرار داد و سبب شد تا بسیاری از دولت‌ها اقدامات حمایتی در برابر کرونا وضع کنند. این برنامه‌ها بیشتر مبتنی بر ممانعت از اخراج مستأجر به دلیل عدم پرداخت به موقع اجاره بها و در نظر گرفتن فرصتی برای مستأجران جهت تسویه پرداخت‌های معوقه به موجران است. در اغلب کشورها تمدید قرارداد اجاره به صورت اجباری حداقل تا پایان شرایط اضطراری به منظور حفظ افراد در منازل خود …
۱۳۹۹/۰۴/۰۷
در جست‌وجوی سرپناه
[شهروند]  فصل اجاره‌‌خانه فرار رسیده است و تصویر مردمی که ناامیدانه پشت شیشه مشاوران املاک را به امید دیدن یک «مورد خوب» برای اجاره نگاه می‌کنند، به تکرار دیده می‌شود. امسال یک تفاوت دیگر هم وجود دارد، مردمی که ماسک به صورت دارند و دستکش به دست قیمت اجاره خانه را از زیر چشم می‌گذرانند. براساس آمار سرشماری ‌سال 95 در شهرها 40‌درصد مردم مستأجرند و این روزها نگرانی سرپناه را هم در کنار نگرانی از بیماری کشنده کرونا تحمل می‌کنند. این آمار در شهر تهران به گفته اردشیر گراوند در تابستان ‌سال 97، 42‌درصد است. به‌طورکلی 34‌درصد مردم مستأ‌جرند، 40‌درصد در شهرها و 13‌درصد در روستاها در خانه‌های اجاره‌ای …
مستأجران برای دریافت تسهیلات کد رهگیری اخذ کنند
۱۳۹۹/۰۴/۰۵
مستأجران برای دریافت تسهیلات کد رهگیری اخذ کنند
نایب‌رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران با اشاره به مصوبه پرداخت تسهیلات به مستاجران، گفت: مستاجرانی که کد رهگیری ندارند، می‌توانند با توجه به سابقه قرارداد اجاره خود به بنگاه‌های معاملات ملکی مراجعه و کد رهگیری را دریافت کنند.
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / اسلامی وزیر راه و شهرسازی / تسهیلات ودیعه مسکن
جزئیات جدید از تسهیلات ودیعه مسکن اعلام شد
به گزارش مهر، محمد اسلامی در برنامه تلویزیونی نگاه یک اظهار داشت: مسائلی بازار مسکن، متأثر از عرضه و تقاضا نیست و متأثر از مسائلی دیگر مانند بازار تر است.در گذشته هم میان نرخ ارز و تورم و قیمت مسکن و اجاره بها رابطه مستقیم داشته و حتی در مواردی، اجاره بها از رشد مسکن بیشتر بوده است.وی افزود: در دوره کرونا که معاملاتی نبود، صرفاً نگرانی مردم از ناتوانی در حفظ قیمت خود، این تجدید ارزیابی‌ها را انجام داده اند.وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سایت‌هایی که ایجاد بناهای می‌کنند، نقدینگی که به مسکن می‌آید برای مصرفی نمی‌آید بلکه برای سرمایه‌ای است و می‌خواهند با خرید مسکن، سرمایه خود را حفظ کنند.اسلامی با تأکید بر اینکه در سه دهه گذشته، اجاره بها کاملاً تابعی از قیمت …
راهکارهای مهم یک دادگستری درباره دعاوی موجر و مستاجر در زمان شیوع کرونا
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
راهکارهای مهم یک دادگستری درباره دعاوی موجر و مستاجر در زمان شیوع کرونا
شیوع ویروس کرونا علاوه بر تأثیر بر روی سلامتی انسان، تأثیر بسزایی بر بازار و اقتصاد داشته است. در همین راستا و برای پوشش و پیشگیری بیشتر از تحمیل هزینه‌های وارده بر کسبه و تجار، دادگستری یکی از استان‌ها در بخشنامه‌ای که آخر اردیبهشت ماه تنظیم و ابلاغ شده است، از استماع دعاوی «فسخ قرارداد اجاره و یا تعدیل اجاره بهاء و یا تعلیق آن» از سوی مستأجران سخن به میان آورده است.
رکوردهای عجیب در بازار مسکن/ تمدید دو ماهه قرارداد اجاره، تنها مرهمی بر زخم مستاجران/ شناسایی خانه‌های خالی به کجا رسید؟
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
رکوردهای عجیب در بازار مسکن/ تمدید دو ماهه قرارداد اجاره، تنها مرهمی بر زخم مستاجران/ شناسایی خانه‌های خالی به کجا رسید؟
متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در اردیبهشت ماه به بیش از ۱۷ میلیون تومان رسید که نسبت به متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در فروردین ماه سال جاری ۹.۴ درصد افزایش را نشان می‌دهد. این افزایش قیمت مسکن بر روی اجاره بها نیز تاثیرگذار است و با توجه به نزدیک شدن به فصل نقل و انتقالات، مستاجرانی که اقتصاد آن‌ها از شیوع ویروس کرونا به شدت آسیب دیده است، نگران اجاره بهای غیرمنطقی در بازار هستند.
تمدید ۲ ماهه قرارداد اجاره توسط موجران الزام قانونی است
۱۳۹۹/۰۲/۲۶
تمدید ۲ ماهه قرارداد اجاره توسط موجران الزام قانونی است
رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک کشور، در بخشنامه‌ای اعضای این صنف را موظف به تمدید دوماهه قرارداد مستأجران، مطابق با مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا کرد.
سود کلان مستاجر و ضرر هنگفت موجر در قرارداد اجاره «حساب و کارت بانکی»!
۱۳۹۹/۰۲/۲۰
سود کلان مستاجر و ضرر هنگفت موجر در قرارداد اجاره «حساب و کارت بانکی»!
گردانندگان سایت‌های قمار و شرط بندی با مراجعه به برخی از اشخاص کم اطلاع از قوانین و مقررات و با جلب رضایت آنان از طریق پرداخت وجوهی ناچیز کارت بانکی آن‌ها را در اختیار گرفته و .....
۱۳۹۹/۰۲/۱۶
مصوبه‌ای دیرهنگام و ناکافی
احمد میرخدائی _ روزنامه‌نگار در سومین ‌ماه شیوع بیماری کووید-‌19در ایران، بالاخره مشکل مستأجران نیز در ستاد مقابله با کرونا مطرح شد و این ستاد در غیاب برنامه‌های کارشناسی متولیان حوزه مسکن، به تمدید 2ماهه اجاره‌نامه‌ها رأی داد تا مستأجران برای نقل‌وانتقال در دوره شیوع کرونا اجباری نداشته باشند. البته این تصمیم حتی اگر کارآمد باشد، بسیار دیر اتخاذ شده و در کار مستأجرانی که در 2‌ماه گذشته مجبور شده‌اند قرارداد اجاره خود را با شرایط سخت تورمی تمدید کنند، گشایشی ایجاد نخواهد کرد. به گزارش همشهری، …
۱۳۹۹/۰۲/۱۵ / بازار املاک / مستاجران / مصطفی قلی خسروی / مهلت به مستاجران
صاحبخانه‌‌ها حق بیرون کردن مستاجران را ندارند
مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه املاک کشوری در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه از امروز طبق مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا تمدید قرارداد اجاره مستاجران برای مالکان الزامی شد، گفت: تمامی مالکان در صورت درخواست مستاجر باید قرارداد اجاره خود را تا دو ماه با همان شرایط قبلی تمدید کنند و البته اجازه هیچ‌گونه افزایش قیمتی در این دو ماه برای مالکان وجود ندارد.
ربیعی: صاحبخانه‌ها قراردادهای اجاره را باید تا ۲ ماه تمدید کنند
۱۳۹۹/۰۲/۱۴ / تمدید قرارداد اجاره / ربیعی سخنگوی دولت
ربیعی: صاحبخانه‌ها قراردادهای اجاره را باید تا ۲ ماه تمدید کنند
به گزارش مهر، علی ربیعی سخنگوی دولت در گفتگویی درباره آخرین مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا، اظهار داشت: در ستاد ملی مبارزه با کرونا ۲ تصمیم شبیه به هم گرفته شد که یکی بحث وکالت‌نامه‌های خودرو بود که برای نیروی انتظامی مشکل ایجاد کرده بود؛ لذا با توجه به پیشنهاد فرمانده نیروی انتظامی تصمیم گرفته شد که مدت زمانی که همه بخش‌های مختلف کشور تعطیل بودند به عنوان تعطیلات اجباری و رسمی محسوب شود.
روی خوش قیمت نفت به مشوق‌های دولتی
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / قیمت نفت / روسیه / اوپک پلاس / ایالات متحده آمریکا / نفت / ترامپ
روی خوش قیمت نفت به مشوق‌های دولتی
تهران – ایرنا – قیمت نفت که در روزهای گذشته با کاهش همراه شده بود، ‌امروز به دنبال اعلام مشوق‌های دولت آمریکا و همچنین امضای قرارداد اجاره مخازن ذخیره‌سازی نفت این کشور با تولیدکنندگان نفت،‌ با افزایش قیمت همراه شد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۱
کرونا فتیله بازار اجاره را خاموش می‌کند؟
با توجه به اینکه رشد قیمت مسکن و تورم طی سال گذشته بالا بوده و همین‌طور تورم انتظاری امسال هم افزایشی است، پیش‌بینی تحلیلگران بازار مسکن این است که قیمت اجاره تا حدی افزایش یابد.ویروس کرونا این‌ روزها اجاره‌نشین‌ها را هم مستاصل کرده است؛ آن هم در شرایطی که زمان زیادی تا فصل نقل و انتقال مسکن باقی نمانده و اجاره‌نشین‌ها یا باید قرارداد خانه‌های خود را تمدید کنند یا تصمیم به جابه‌جایی بگیرند.به گزارش خبرآنلاین، به نظر می‌رسد در سال‌ جاری با توجه به شیوع ویروس کرونا، بر تعداد قراردادهای تمدید اجاره افزوده شود. گزارش‌های میدانی نیز نشان می‌دهد با توجه به شیوع ویروس کرونا نگرانی غالب مستاجران در هفته‏های اخیر به جابه‌جایی‌هایی مربوط می‌شود که می‌تواند تهدیدی برای سلامت‌شان باشد. به همین دلیل انتظار …
پیش بینی افزایش نرخ اجاره بها در سال ۹۹
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / بازار اجاره بها / بازار مسکن / بازار مسکن و اجاره بها / حسام عقبایی
پیش بینی افزایش نرخ اجاره بها در سال ۹۹
به گزارش تسنیم، حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک دیروز با اشاره به این‌که نرخ اجاره‌بها امسال بیشتر از تورم متأثر خواهد شد تا قیمت مسکن، گفت:‌ با توجه به این‌که اجاره‌داری حرفه‌ای در کشور نداریم، عموم موجران به مسکن اجاره‌ای نگاه معیشت، سرمایه‌ای یا کسب درآمد است. لذا وقتی می‌خواهند قرارداد اجاره را امضا کنند به جز اقتصاد کلان و تورم عمومی کشور، در خلال مذاکره با مستأجران می‌گویند سال گذشته پفک را مثلاً ۵۰۰ تومان می‌خریدیم امسال ۲۰۰۰ تومان، بنزین ۱۰۰۰ تومان بود امسال ۳۰۰۰ هزار تومان و... . موجران انتظار دارند تمام خلاءهای درآمدی را به نحوی از طریق مستأجران جبران کنند.
۱۳۹۹/۰۱/۳۰
مستاجران به دنبال فسخ و مالکان خواستار تمدید قرارداد
یک مدرس دانشگاه و کارشناس اقتصادی می‌گوید: در شرایط فعلی، مستاجران به دنبال فسخ و مالکان خواستار تمدید قرارداد واحدها هستند.به گزارش ایسنا، مجید گودرزی اظهار کرد: کرونا باعث تعطیلی حداقل دوماهه تمام کسب‌وکارها شده و با پایان یافتن قرارداد اجاره مستاجران، آنان هیچ رغبتی به تمدید قرارداد اجاره خود در شرایط نامعلوم فعلی ندارند. مستاجران برای کاهش ضرر و زیان خود خواستار فسخ و یا عدم تمدید قرارداد خود هستند و مالکان می‌خواهند به هر نحو مستاجران را ترغیب به ادامه قرارداد کنند. شرایط موجرانی که ودیعه مستاجران را به امید قرارداد جدید با مستاجر جدید خرج کرده‌اند، بدتر است. بسیاری از موجران ودیعه مستاجر قدیم را با رهن مستاجر جدید تادیه می‌کردند و حالا در نبود کاروکاسبی کاملاً درمانده شده‌اند.وی گفت: به …
۱۳۹۹/۰۱/۲۷ / رهن و اجاره
تازه ترین قیمت رهن و اجاره آپارتمان در تهران
هر چند هنوز فصل طلایی نقل و انتقالات ملکی یعنی تابستان که بیشترین آمار انعقاد قرارداد اجاره را به خود اختصاص می‌دهد آغاز نشده و دو ماه تا آن زمان فاصله داریم، اما برخی موجران با در نظر گرفتن احتمال مدت طولانی انتظار برای اجاره رفتن املاک خود، تصمیم به عرضه زودهنگام آنها در بازار مسکن گرفته‌اند.
رزمنده دفاع مقدس با رای شورای حل اختلاف، بی‌خانه شد/ استمداد از رئیس قوه قضاییه، خیرین و مقام‌های کشوری و لشگری
۱۳۹۹/۰۱/۲۴ / قوه قضاییه / رزمنده دفاع مقدس / معیشت رزمندگان و ایثارگران / ماده ۴۷۷
رزمنده دفاع مقدس با رای شورای حل اختلاف، بی‌خانه شد/ استمداد از رئیس قوه قضاییه، خیرین و مقام‌های کشوری و لشگری
ایلنا: درحالی شورای حل اختلاف یکی از محله‌های تهران، ۱۶ فروردین ماه برای تخلیه منزل استیجاری یکی از رزمندگان دفاع مقدس، حکم صادر کرده است که قرارداد اجاره وی با…
سرقت عجیب نفت از لوله اصلی در باغ اجاره‌ای
۱۳۹۹/۰۱/۲۳
سرقت عجیب نفت از لوله اصلی در باغ اجاره‌ای
آتش‌سوزی، دست سارقانی را که با اجاره باغی در شهرستان ملارد و کندن تونل، خود را به لوله اصلی انتقال نفت از تهران به تبریز رسانده و اقدام به سرقت نفت می‌کردند، رو کرد. به گزارش همشهری، اعضای این باند مدتی قبل نزد صاحب باغی در ملارد رفتند و با پیشنهاد مبلغی وسوسه‌کننده از او خواستند که باغش را به آنها اجاره دهد. خیلی زود قرارداد اجاره بسته شد و این باغ و ویلایی که داخل آن بود، در اختیار اعضای باند قرار گرفت. آنها پس از در اختیار گرفتن باغ نقشه‌ای را که در سر داشتند عملی کردند. سارقان در داخل یکی از …
کرونا و اقتصادهای خُرد و متوسطی که خُرد شد | هر روز تعطیل چه میزان خسارت به کشور می‌زند؟
۱۳۹۸/۱۲/۱۵
کرونا و اقتصادهای خُرد و متوسطی که خُرد شد | هر روز تعطیل چه میزان خسارت به کشور می‌زند؟
«درآمد و روزی ما را کرونا نابود کرد؛ مانده‌ام دم عید خرج سه خانواده را از کجا بیاورم»؛ این را جلال می گوید که از هفته پیش همراه همسر و دو برادر خود خانه‌نشین شده و قرارداد اجاره مغازه اغذیه‌فروشی را فسخ کرده‌است.
کرونا و اقتصادهای خُرد و متوسط ما
۱۳۹۸/۱۲/۱۴ / ویروس کرونا / پرونده | پیشنهادهایی برای پیشگیری از کرونا / کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها
کرونا و اقتصادهای خُرد و متوسط ما
تهران- ایرنا- «درآمد و روزی ما را کرونا نابود کرد؛ مانده‌ام دم عید خرج سه خانواده را از کجا بیاورم»؛ این را جلال می گوید که از هفته پیش همراه همسر و دو برادر خود خانه‌نشین شده و قرارداد اجاره مغازه اغذیه‌فروشی را فسخ کرده‌است.
۱۳۹۸/۱۱/۱۹
درخواست اجاره‌نامه برای افتتاح حساب بانکی!
اخیراً برخی مشتریانی که برای افتتاح حساب به بانک ملی مراجعه کرده بودند، با فهرست جدیدی از مدارک مواجه شدند که قبلاً نیازی به ارائه آنها به بانک نبود؛ مدارکی از جمله سند واحد مسکونی یا قرارداد اجاره آن! ماجرا چیست؟
۱۳۹۸-۱۱-۰۶
مستاجران دست به دامن وام ودیعه؛ وام با سود 18 درصد می‌تواند کلید حل مشکلات در بازار اجاره باشد؟
چشمت را که بر هم می‌زنی، می‌بینی زمان به سرعت برق گذشته و مهلت قرارداد اجاره خانه‌ات تمام شده است، درست در همین لحظه است که مثال معروف اجاره‌نشینی و خوش‌نشینی برایت پوچ و بی‌معنا می‌شود و خواهی دید که هزاران دردسر در پی مستاجری به سراغت می‌آید. البته که در این میان راهکارهایی برای کاهش فشار بر مستاجران ارائه می‌شود، اما باید دید که راه‌حل‌های پیشنهادی می‌تواند دوای درد اجاره‌نشینان باشد یا خیر؟
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
مستاجران دست به دامن وام ودیعه
کیمیا نجفیچشمت را که بر هم می‌زنی، می‌بینی زمان به سرعت برق گذشته و مهلت قرارداد اجاره خانه‌ات تمام شده است، درست در همین لحظه است که مثال معروف اجاره‌نشینی و خوش‌نشینی برایت پوچ و بی‌معنا می‌شود و خواهی دید که هزاران دردسر در پی مستاجری به سراغت می‌آید. البته که در این میان راهکارهایی برای کاهش فشار بر مستاجران ارائه می‌شود، اما باید دید که راه‌حل‌های پیشنهادی می‌تواند دوای درد اجاره‌نشینان باشد یا خیر؟حدود شش‏ماه پیش، بانک مسکن از طرحی برای ارائه تسهیلات به مستاجران برای تامین ودیعه مسکن خبر داد که دو شیوه برای اجرای آن در نظر گرفته شده بود، از ابتدای ماجرا این طرح با انتقاداتی همراه شد. برخی از صاحب‌نظران چنین راهکارهایی را موقتی می‌دانند و به گفته آن‏ها نمی‌توان انتظاری بیش از واقعیت از آن‏ها …
۱۳۹۸/۱۰/۲۹
«چک و چونه» در بنگاه
جر و بحث بالا می‌گیرد. می‌گوید «اجاره خانه وحشتناک است، مستأجر باشی و برای قرارداد اجاره هم مجبور باشی حق کمیسیون زیادی را تقدیم کنی، از هر طرف دارد به ما ظلم می‌شود...» تقریباً بعد از هر معامله در بنگاه‌های املاک، مشتری و مشاوران املاک از این دست مشاجره‌ها دارند، حتی فروشنده‌هایی که ملک خود را به قیمت میلیاردی فروخته نسبت به «حق کمیسیون» معترض اند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۸
نحوه قیمت‌گذاری آپارتمان‌های اجاری بی‌امکانات
رهن و اجاره پیشنهادی ذخیره موجود فایل‌های اجاره نزد بنگاه‌ها با ارقامی پیشنهاد شده که می‌تواند با بضاعت مالی گروه‌هایی از مستاجران تناسب داشته باشد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، اگرچه موجران در قیمت‌گذاری پیشنهادی رهن و اجاره آپارتمان‌هایی که در بازار اجاره عرضه کرده‌اند، تا حدی انعطاف نشان داده‌اند، اما به اذعان واسطه‌ها، تعداد مستاجران در حال جست‌وجو در بازار آن‌قدر اندک است که سبب شده موجران بازار اجاره که به هر دلیل تصمیم دارند هر چه زودتر نسبت به انعقاد قرارداد اجاره واحد خود اقدام کنند، در نشست‌های نهایی نیز یک قدم از قیمت پیشنهادی خود عقب‌تر بروند.
۱۳۹۸/۱۰/۱۸
خانوارهایی که قرارداد اجاره بها خود را در پاییز تمدید کردند، باختند!
نرخ تورم چهار فصل منتهی به فصل پاییز 1398 نسبت به دوره مشابه سال قبل در بخش اجاره بها، برابر 23.5 درصد گزارش شده است. آمارها نشان می دهند نرخ تورم اجاره بها منتهی به فصل پاییز 1398 در استان لرستان (32.5 درصد) بیشترین عدد و در استان آذربایجان غربی (9.9 درصد) کمترین عدد بوده است.
۱۳۹۸/۱۰/۱۸
بازار اجاره‌بها گزینه اجباری برای دهک‌های پایین
در حالی که متولی بخش مسکن سرگرم ثبت‌نام طرح ملی مسکن است و برنامه‌ کوتاه‌مدتی برای مهار بازار اجاره وجود ندارد، مستاجران به دنبال دریافت وام جهت تامین ودیعه مسکن اجاره‌ای هستند.به گزارش مهر، بازار اجاره مسکن در روزهای اخیر که بازار خرید و فروش مسکن در رکود به سر می‌برد، سیر صعودی در پیش گرفته و با توجه به اینکه متولی آن نیز مشخص نیست، امکان کنترل آن وجود ندارد. نتیجه اینکه به دلیل گرانی مسکن و ناتوانی دهک‌های یک تا هفت در خرید مسکن، این دهک‌ها بالاجبار باید به بازار اجاره‌بها هدایت شوند که این اتفاق سبب شده تا بر خلاف بازار خرید و فروش مسکن که دست بالا با خریدار است نه مالک، تعیین‌کننده اجاره‌بها، موجر باشد نه مستاجر.گزارش بانک مرکزی از وضعیت بازار اجاره‌بهای مسکن در آذرماه نیز اگرچه از افزایش …
۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / قانون مدنی / قرار داد / اجاره بها / مستاجر
قرارداد اجاره در چه صورتی باطل محسوب می‌شود؟
هرگاه در مدت اجاره، تمام یا قسمتی از عین مستأجره به‌واسطه حوادث طبیعی، مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی و غیره، از بین برود. در این صورت، قرارداد اجاره از زمان تلف، نسبت به مقدار تلف‌شده باطل می‌شود.
۱۳۹۸/۱۰/۰۸
۶۱ هکتار از اراضی ملی به سرمایه گذاران بخش خصوصی واگذار شد
سنندج - رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: تا کنون ۶۱ هکتار از اراضی ملی و غیر کشاورزی در کردستان به سرمایه گذاران بخش خصوصی واگذار شده است.به گزارش مهر، خالد جعفری سه شنبه شب در کمیسیون طرح‌های غیر کشاورزی استان کردستان، اظهار کرد: ۶۱ هکتار از اراضی ملی و غیر کشاورزی این استان در قالب ۱۶ فقره پرونده به متقاضیان اراضی ملی واگذار شده که مهمترین دلیل آن اجرای طرح‌های اقتصادی و تولیدی در راستای اشتغال آفرینی است.وی افزود: این طرح ها شامل طرح مجتمع گردشگری، محصولات بتنی غیرمسلح از بتن معمولی، دانه بندی شن و ماسه، باشگاه سوارکاری، تولید سنگ آهن دانه بندی شده و مجتمع خدمات رفاهی چند منظوره است.رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان ادامه داد: این طرح‌ها در شهرستان‌های سنندج، کامیاران، سقز و دیواندره اجرا …
۱۳۹۸/۰۹/۲۹
فراخوان سرمایه گذاری در شهرک‌های گلخانه ای ملکان و عجب‌شیر
تبریز – فلاح: مدیر شرکت شهرک‌های کشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: این شرکت در نظر دارد متناسب با موقعیت، مساحت، مستحدثات و وضعیت موجود شهرک‌های کشاورزی گلخانه‌ای ملکان و عجب‌شیر را کلاً با مساحت 478 هزار مترمربع به متقاضیان واگذار کند.سیدخلیل هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار ما ضمن بیان این مطلب افزود: به هر شخص حقیقی یا حقوقی بخشی از شهرک کشاورزی گلخانه‌ای، دامی واگذار خواهد شد.وی ادامه داد: واگذاری با ملحوظ داشتن زیرساخت ها و مستحدثات انجام و وضعیت موجود به صورت قرارداد اجاره به شرط تملیک و برابر مقررات انجام خواهد شد، حق تفکیک و نحوه تفکیک شهرک کشاورزی گلخانه ای، دامی و قطعات آن برای شرکت شهرکهای کشاورزی محفوظ است.هاشمی عنوان کرد: نرخ واگذاری توسط کارشناسان رسمی دادگستری تعیین که ۳۰ درصد آن هنگام …
۱۳۹۸/۰۹/۰۴
خط پایان خانه‌‏به‏دوشی؟!
این‌روزها دیگر خبری از آن مثال معروف اجاره‌نشینی و خوش‌نشینی در میان نیست. چشمت را که بر هم می‌زنی می‌بینی زمان به سرعت برق گذشته و مهلت قرارداد اجاره خانه‌ات تمام شده است. درست در همین لحظه خواهی دید که پرداخت ماهانه اجاره‌بها یک مشکل کوچک در برابر افزایش پول پیش و یافتن خانه‌ای مناسب بوده است. به همین دلیل است که امروزه هزاران دردسر را در پی اجاره‌نشینی می‌دانند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۱
پایان قرارداد اجاره: اردن زمین‌هایش را از اسرائیل پس گرفت
در سال 2018، اردن اعلام کرد که تمایلی به تمدید قرارداد ندارد و این موضع به نوعی نشانگر افزایش دلسردی در روابط دیپلماتیک بین دو کشور است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۸
فراخوان ماده ۲۸ بهزیستی استان تهران آبان ماه ۹۸ اعلام شد
بهزیستی استان تهران در راستای اجرای مفاد ماده ۲۸ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، در نظر دارد واحدهای تحت پوشش خود را از طریق انعقاد قرارداد اجاره واگذار نماید.
۱۳۹۸/۰۸/۱۲ / استانی-اجتماعی / اخبار اجتماعی - خوزستان / وقف
استفاده غیرشرعی از موقوفه از سوی صاحبان قدرت پذیرفته نیست
مدیرکل اوقاف خوزستان گفت: موقوفه نباید به دست هیچ صاحب زر و زور و قدرتی باشد، یا باید قرارداد اجاره داشته باشد یا آن را پس دهد و غیر از این پذیرفته نیست.
۱۳۹۸/۰۸/۰۹
نکاتی که باید درباره ماهیت حقوقی قرارداد‌های لیزینگ بدانید!
معاملات لیزینگ از پیش فروش وسایط نقلیه توسط شرکت‌های سازنده خودرو، پیش‌فروش ساختمان‌ها، کالا‌های صنعتی و ... تا تهیه لوازم منزل را در بر می‌گیرد و طرفین این قرارداد می‌توانند هر یک از اشخاص حقیقی و حقوقی یا خصوصی و عمومی باشند؛ بنابراین آگاهی طرفین از ماهیت حقوقی این نوع معاملات که از آن به قرارداد اجاره به شرط تملیک نیز تعبیر می‌شود، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۴
اردن: زمین‌های الباقوره و الغمر را قطعا از اسرائیل پس می‌گیریم
وزارت خارجه اردن اعلام کرد که با رژیم صهیونیستی برای بازپس‌گیری اراضی الباقوره و الغمر که قرارداد اجاره بیست و پنج ساله آن تا چند روز دیگر تمام می‌شود، در حال رایزنی است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۲
خانه ساعتی چند؟
کیمیا نجفی«اجاره روزانه خانه 100 متری در مرکز تهران تنها با 200 هزار تومان»، «آپارتمان شیک و مبله در محدود پونک با اجاره‌ای روزانه 350 تا 400 هزار تومان»، «خانه‌ای یک خوابه واقع در جردن با اجاره‌‌ای روزانه 600 هزار تومان» کم نیستند از این قیبل آگهی‌های اجاره‌‏ روزانه واحدهای مسکونی! تنها کافی است در سایت‌های تبلیغانی جست‌و‌جویی داشته باشیم، آنگاه خواهیم دید که باب شدن اجاره ساعتی منازل موضوعی عجیب و غریب نیست و این پدیده به یک امر عادی تبدیل شده است.خانه‌هایی که برای یک روز اجاره داده می‌شوند! این‌روزها جامعه با پدیده‌‏ اجاره روزانه خانه‌ها روبه‌رو است و متقاضیان با ساده‌ترین امکانات و بدون رد شدن از هفت‏خوان رستم می‌توانند واحدهای مسکونی را برای مدت کوتاهی اجاره کنند. روند کار به این صورت است …
۱۳۹۸/۰۷/۲۰
مشاوران املاک حق اجاره‌ دادن خانه‌های ساعتی را ندارند
همشهری آنلاین: رئیس اتحادیه مشاوران املاک اعلام کرد: اعضای صنف اتحادیه مشاوران املاک اجازه انعقاد قرارداد اجاره به شکل روزانه و ساعتی را ندارند.
۱۳۹۸/۰۶/۰۴
قرارداد اجاره ۲۰ مدرسه امضا می‌شود/ خرید یا اجاره دو مدرسه پلمب شده
مدیرکل دفتر حقوقی املاک و حمایت قضایی وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه قرارداد اجاره ۲۰ مدرسه این هفته منعقد می‌شود، گفت: برای دو مدرسه پلمب شده نیز استانداری طی توافق با بنیاد شهید برای خرید یا اجاره اقدام می‌کنند.
۱۳۹۸/۰۵/۲۶
نکاتی که مالکان و مستأجران محدوده طرح ترافیک باید بدانند
مدیر واحد ساماندهی محدوده‌ها و طرح‌های ترافیک گفت: در صورتی‌که در قرارداد اجاره ملک مسکونی، شرطی برای عدم بهره‌مندی مستأجر از تسهیلات تردد در محدوده‌های طرح ترافیک دیده نشده باشد، مالک حق استفاده از این تسهیلات را ندارد.
۱۳۹۸/۰۵/۱۸
سرمای بازار مسکن در مرداد داغ
آمار اتحادیه مشاوران املاک از نیمه اول مردادماه نشان می‌دهد معاملات مسکن در ایران ۵۳ درصد و در تهران ۷۸ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش یافته است.به گزارش ایسنا، جدیدترین آمار از وضعیت معاملات مسکن در تهران مربوط به ۱۵ روز ابتدای مردادماه ۱۳۹۸ از افت ۵۳ و ۷۸ درصدی قراردادهای خرید و فروش به ترتیب در کل کشور و شهر تهران حکایت دارد. قراردادهای اجاره نیز به همین ترتیب ۱۳ و ۲۲ درصد کاهش یافته است. پس از آن‌که بانک مرکزی گزارش داد که معاملات مسکن پایتخت در تیرماه ۱۳۹۸ نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش ۶۵ درصدی را نشان می‌دهد و روند نزولی قیمت در بعضی مناطق تهران کلید خورد، تعداد قراردادهای خرید و فروش مسکن در ۱۵ روز ابتدای مردادماه ۱۳۹۸ در کل کشور و شهر تهران که از سوی مصطفی‌قلی خسروی، رئیس اتحادیه …
۱۳۹۸/۰۵/۱۲
تعیین مدت در عقد اجاره
در ادامه بحث تعیین مدت در قراردادها1، در این نوشتار به ضرورت تعیین مدت در قرارداد اجاره می‌پردازیم.
۱۳۹۸/۰۵/۰۶
۱۴۷ ساختمان مناطق شهرداری بدون قرارداد اجاره در اختیار اشخاص ثالث قرار دارد
حسابرس منتخب شورای اسلامی شهر تهران گفت: ۱۴۷ ساختمان مناطق شهرداری تهران در اختیار برخی افراد بوده اما هیچ قرارداد اجاره ای وجود ندارد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۰
«مدارس متعلق به بنیاد شهید و امور ایثارگران» تعیین تکلیف می‌شود
در نشست سه‌جانبه وزارت آموزش‌ و پرورش، بنیاد شهید و استانداری تهران مقرر شد تا پایان تیر امسال قرارداد اجاره‌نامه ساختمان‌های متعلق به بنیاد شهید و امور ایثارگران برای مدارس موردنیاز در استان تهران امضا شده و حداکثر تا پایان شهریور امسال، این املاک تعیین تکلیف شود.
۱۳۹۸/۰۴/۱۹
اجاره کردن مدارس متعلق به بنیاد شهید از سوی آموزش و پرورش
بنیاد شهید و وزارت آموزش و پرورش نسبت به انعقاد قرارداد اجاره‌نامه مدارس متعلق به بنیاد حداکثر تا پایان تیرماه اقدام خواهند کرد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۰
ورود دولت برای اولین‌بار به بازار اجاره مسکن
اسلامی:قرارداد اجاره بها بایدبین مالک ومستاجرمنعقدشود و هیچ دولتی تابه امروز در این قرارداد ورود نکرده است اماما سعی کرده‌ایم یک اقدام مهمی رادر دستور کارقرار دهیم وآن ایجاد نظام اجاره‌دارحرفه‌ای است.
۱۳۹۸/۰۳/۳۱
«اقدام ملی» برای کنترل بازار مسکن
معصومه معظمیبا توجه به شرایط اقتصادی خاص کشور، یکی از کالاهایی که طی یک سال گذشته تا کنون قیمت آن افزایش چشمگیری داشته و رکورد غیرقابل پیش‌بینی از خود به جای گذاشته، «مسکن» است؛ کالایی ضروری که لازمه زندگی هر فرد است و به گفته ابوالفضل موسوی بیوکی، نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس دهم، بیشترین سهم از سبد حقوق خانوار را به خود اختصاص می‌دهد. بنابراین به منظور کنترل قیمت مسکن و اجاره‌بهای آن خصوصا در کلان‌شهری مثل تهران، دولت و مجلس با ایجاد «طرح‌ ملی‌ مسکن» سعی دارند از حاشیه‌نشینی بیش از پیش مردم جلوگیری کنند.نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به جلسات مشترک میان اعضای کمیسیون عمران، رئیس مجلس، وزیر راه و شهرسازی، وزیر کشور، رئیس بنیاد مسکن، رئیس کل بانک مرکزی و مدیر عامل بانک مسکن برای بررسی …
۱۳۹۸/۰۳/۲۲
اتحادیه املاک: خردادماه، معاملات مسکن در تهران ۶۱ درصد کاهش یافته
به گفته خسروی طی ۲۰ روز ابتدای خردادماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۷۸۰۲ قرارداد اجاره در تهران به امضا رسیده که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۲۹ درصد کاهش نشان می‌دهد.
۱۳۹۸/۰۳/۱۷
لایحه دو ساله شدن قرارداد اجاره بها به کجا رسید؟
مدت دارشدن قرارداد‌های اجاره برای بار دوم در کمیسیون اقتصادی هیئت وزیران در حال بررسی است و در صورت استقبال از آن، صاحبخانه‌ها در طول مدت اجاره از ۱۰۰ درصد مالیات بر درآمد املاک، معاف می‌شوند.
۱۳۹۸/۰۳/۱۳
پیشنهاد جدید وزارت راه و شهرسازی برای ساماندهی بازار اجاره مسکن
ایلنا: بر اساس متن پیش‌نویس لایحه پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی در صورتی که مدت قرارداد اجاره از دو سال کمتر نبوده و همچنین افزایش اجاره‌بها بیش‌تر از نرخ رشد اجاره…
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •