شنبه, ۲۷ دی, ۱۳۹۹ / 16 January, 2021
قیمت غذا
سازمان ملل: رکورد سه ساله قیمت غذا در جهان شکسته شد
۱۳۹۹/۱۰/۲۱ / ویروس کرونا / قیمت مواد غذایی / مواد غذایی / سازمان ملل متحد
سازمان ملل: رکورد سه ساله قیمت غذا در جهان شکسته شد
طبق اعلام سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد، فائو، قیمت غذا در جهان پس از ۷ ماه رشد متوالی در سال پاندمی به بالاترین سطح خود در ۳ سال اخیر رسید.
۱۳۹۹/۱۰/۲۰
فائو: مواد غذایی در سال ۲۰۲۰ گران‌تر شد
سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد‌(فائو) اعلام کرد قیمت اکثر کالاهای غذایی اساسی به جز شکر، قیمت جهانی مواد غذایی در دسامبر برای هفتمین ماه متوالی افزایش پیدا کرد. به گزارش «ایسنا»، شاخص قیمت غذای فائو که تغییرات ماهانه سبدی از غلات، دانه‌های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شکر را بررسی می‌کند، در ماه دسامبر به 5/ 107 واحد در مقایسه با آمار بازبینی شده 2/ 105 واحد در ماه نوامبر صعود کرد. شاخص قیمت نوامبر در ابتدا ۱۰۵ واحد اعلام شده بود. این شاخص برای کل سال ۲۰۲۰ به میانگین 9/ 97 واحد رسید که بالاترین رکورد در سه سال گذشته بود و 1/ 3 درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ افزایش داشت.
جهش قیمت جهانی غذا به بالاترین سطح ۶ سال اخیر
۱۳۹۹/۰۹/۱۵ / فائو / قیمت غذا / مواد غذایی
جهش قیمت جهانی غذا به بالاترین سطح ۶ سال اخیر
آژانس غذای سازمان ملل در گزارش جدید خود اعلام کرد قیمت مواد غذایی در جهان در ماه نوامبر با جهش بزرگی نسبت به سال قبل همراه بوده و به بالاترین سطح در ۶ سال اخیر رسیده است. نوشته جهش قیمت جهانی غذا به بالاترین سطح ۶ سال اخیر اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
تعطیلی 30 درصد از رستوران‌ها / قیمت غذا متغیر شد
۱۳۹۹/۰۸/۱۳ / تعطیلی رستوران‌ها / قیمت غذا در رستوران‌ها
تعطیلی 30 درصد از رستوران‌ها / قیمت غذا متغیر شد
رییس اتحادیه رستوران داران و سلف سرویس‌ها اظهار کرد: آنقدر اعلام کردند که مرکز شیوع کرونا رستوران‌ها هستند که باعث رکود بازار شد. این وضعیت منجر به تعطیلی حدود ۳۰ درصد از رستوران‌ها شده است. نوشته تعطیلی 30 درصد از رستوران‌ها / قیمت غذا متغیر شد اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
متغیر شدن قیمت غذا در رستوران‌ها
۱۳۹۹/۰۸/۱۲ / مواد غذایی / گرانی / ویروس کرونا
متغیر شدن قیمت غذا در رستوران‌ها
ایلنا نوشت: رییس اتحادیه رستوران داران و سلف سرویس‌ها گفت: آنقدر اعلام کردند که مرکز شیوع کرونا رستوران‌ها هستند که باعث رکود بازار شد. این وضعیت منجر به تعطیلی حدود ۳۰ درصد از رستوران‌ها شده است. آنهایی هم که هنوز بسته نشدند با کاهش ۳۰ درصدی مشتری نسبت به قبل از کرونا مواجه هستند.
برزیل عوارض بر واردات دانه های ذرت و سویا را تا ۲۰۲۱ برمی دارد
۱۳۹۹/۰۷/۲۷
برزیل عوارض بر واردات دانه های ذرت و سویا را تا ۲۰۲۱ برمی دارد
برزیل عوارض بر واردات دانه‌های ذرت و سویا از کشورهای خارج از بلوک تجاری مرکوسور را از اوایل سال آینده میلادی لغو می‌کند تا به کاهش قیمت غذا کمک شود.
نرخ مصوب قیمت غذای دانشجویی به دانشگاهها ابلاغ شد
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / غذای دانشجویی / صندوق رفاه دانشجویان / وزارت علوم تحقیقات و فناوری / دانشجویان
نرخ مصوب قیمت غذای دانشجویی به دانشگاهها ابلاغ شد
صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، طی بخشنامه ای قیمت غذای دانشجویی در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ را به دانشگاه ها ابلاغ کرد.
دردسر تازه کشاورزان با قیمت دولتی گندم / زنگ خطر برای بازار آرد
۱۳۹۹/۰۶/۲۴ / آرد / قیمت غذا / قیمت مصوب / گندم
دردسر تازه کشاورزان با قیمت دولتی گندم / زنگ خطر برای بازار آرد
در حالی‌که قیمت کود و نهاده‌های کشاورزی رشد ۶۷۰ درصدی داشته،دولت برای خرید امسال گندم از کشاورزان قیمت‌ نازلی اعلام کرده و احتمال رویگردانی کشاورزان از کشت گندم و برهم خوردن بازار آرد و محصولات آردی را تقویت کرده است. نوشته دردسر تازه کشاورزان با قیمت دولتی گندم / زنگ خطر برای بازار آرد اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
افزایش نرخ اجاره‌بهای خوابگاه‌ و ژتون غذای دانشجویان
افزایش نرخ اجاره‌بهای خوابگاه‌ و ژتون غذای دانشجویانرئیس صندوق رفاه دانشجویان از افزایش ۲۵ درصدی نرخ اجاره بهای خوابگاه‌ها در سال جاری خبر داد و گفت: قیمت هر پرس غذای کم هزینه تا ۱۵۰۰ تومان، غذای با هزینه متوسط ۲۱۰۰ تومان و قیمت غذای پر هزینه نیز ۲۵۰۰ تومان تعیین شد.
۱۳۹۹/۰۶/۰۲
لبنان به یک شروع تازه نیاز دارد
لبنان در حال حاضر جدی‌ترین بحران خود از زمان جنگ داخلی 1975 تا 1990 را سپری می‌کند و انفجار اخیر در بیروت تنها نوک کوه یخ محسوب می‌شود. اگر این کشور می‌خواهد دوباره سرپا بایستد باید مثل تونس به مردم خود اجازه دهد صدای‌شان را فریاد بزنند و بگذارد جنبش‌های اجتماعی پویا جان بگیرند. «پایتخت فکری شرق جهان عرب» و «مکانی ایده‌آل برای شکوفایی و تکثرگرایی» القابی است که امین مألوف، یکی از بزرگ‌ترین فرزندان بیروت، در توصیف این شهر در دهه 1960 میلادی به کار برده است. مألوف در آخرین اثر خود یعنی «کشتی به گل نشسته تمدن‌ها» از افول آن نسل پویا و درخشان در لبنان خبر می‌دهد و مقصر آن را قوم‌گرایی می‌داند که آینده …
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / چلوکباب / رستوران / قیمت غذا
کباب‌های لاکچری با نرخ‌های فضایی
بعد از بازگشایی مجدد رستوران ها شاهد افزایش قیمت غیر منطقی مواد غذایی هستیم به گونه ای که کباب‌ لاکچری با قیمت سیخی ۱۴۰ هزار تومان عرضه می شود.
۱۳۹۹/۰۲/۲۱ / کرونا / سازمان ملل / کودکان / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا / فقر و گرسنگی
ویدئو / هشدار درباره گرسنگی و فقر نیم میلیارد نفری بر اثر کرونا
طبق گزارش منتشر شده از سوی سازمان بشردوستانه «کودکان را نجات دهیم»، بیش از هفت میلیون کودک در افغاستان به سبب افزایش قیمت غذا در بحبوحه شیوع ویروس کرونا، در معرض خطر گرسنگی قرار دارند. طبق اعلام سخنگوی این سازمان، در صورتی که جامعه بین‌المللی اقدامی در این باره انجام ندهد، افغانستان با طوفان کاملی از گرسنگی، بیماری و مرگ روبه‌رو خواهد شد. این سازمان در گزارش دیگری درباره گسترش فقر در جهان بر اثر شیوع کرونا هشدار داده و تخمین زده که این پاندمی کووید-۱۹ حدود نیم میلیارد نفر را به سوی فقر سوق خواهد داد.
۱۳۹۹/۰۲/۲۰
کرونا قیمت جهانی مواد غذایی را کاهش داد
جدیدترین گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) نشان داد که قیمت جهانی مواد غذایی تحت تاثیر تبعات اقتصادی و لجستیکی پاندمی ویروس کرونا در ماه آوریل برای سومین ماه متوالی کاهش پیدا کرده است. شاخص قیمت غذای فائو که تغییرات ماهانه سبدی از غلات، دانه‌های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شکر را بررسی می‌کند، در آوریل به 5/ 165 واحد رسید که 4/ 3 درصد در مقایسه با مارس کاهش داشت.
۱۳۹۹/۰۲/۰۴
وقتی زندگی ترجمان دیگری پیدا کرد
۱- عده‌ای تمام عمر دویدند تا خانه‌ای بزرگ‌تر، مبلمانی اشرافی‌تر و حجیم‌تر، ماشینی گرانقیمت و ویلایی در منطقه ییلاقی برای خود و خانواده مهیا کنند. مارک و برند کیف و کفش لباس‌ها و مقصد سفر خارجی‌شان در تعطیلات بزرگ‌ترین مشغولیت‌های‌شان بود. بعضی از آنها برای نیل به مقصود کارهای ناشایست هم انجام دادند. اما بیشتر این افراد، از وضع خودشان راضی نبودند. هنوز چشم‌شان سیر نشده بود. هنوز خانه‌ای بهتر و ماشین جدیدتری می‌خواستند، خواسته‌های فرزندان هم به آرزوها و آمال خودشان اضافه شده بود. دیگر آن ظرایف را نمی‌دیدند. لطایف را حس نمی‌کردند. غذا می‌خوردند اما طعم و مزه را حس نمی‌کردند. برای‌شان محل و معروفیت رستوران …
۱۳۹۸/۱۰/۲۵
عصر جدید نیست عصر تهدید است
امیر حسین ذاکری ‪-‬ امروز یکی از همکاران را با چهره‌ای درهم دیدم. به وی گفتم چی شده کسی تهدید پیامکی ا ت کرده؟ گفت: رویاهام تهدید شده. عصر، عصر تهدید است. عصر جدید نیست، عصر تهدید است. چه تهدیدی بدتر از تهدید رویا. ولی دیشب یک خواب و رویای قشنگی دیدم دوست داشتم درعالم خواب باقی بمانم اما افسوس وقتی بیدار میشی انگار یکی بهت میگه:"دیگه تمومه قصه‌ها- قصه خواب و رویاها " گفتم خواب چی دیدی خیر باشه. گفت خیر بود اما افسوس که در عالم بیداری خیر نیست. خواب دیدم توشهرقدم میزنم همه به هم لبخند می‌زدند همه خوش بودند عین مردم شهر وین که به هم لبخند می‌زنند. باورت نمیشه از قیمت‌ها در شهر بگم که شهرارزانی بود. ناپرهیزی کردم دل به دریا زدم. گفتم یک یادداشت تند انتقادی رفتی؟ گفت نه منحرف. به یه چلوکبابی رفتم! …
۱۳۹۸/۰۸/۱۲
سود گرانی غذا در جیب دلالان
قیمت غذا در ایران بیشترین تورم را تجربه می‌کند. به گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم در اقلام خوراکی و آشامیدنی در سال‌های ٩٥ تا ٩٨ به آستانه ٦٠‌درصد رسیده است. این درحالی است که در همین بازه زمانی بالاترین تورم در اقلام غیرخوراکی ٣٠درصد بوده است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۳
کاهش رشد تولید غلات در جهان‌
فائو با اعلام اینکه شاخص قیمت غذا در ماه جاری نسبت به ماه گذشته تغییری نداشته است، پیش‌بینی کرد: رشد تولید غلات در جهان نسبت به سال گذشته کاهش می‌یابد و به رقم 7/ 2 میلیارد تن خواهد رسید. به گزارش رویترز، سازمان خواروبار جهانی اعلام کرد: قیمت جهانی غذا در ماه سپتامبر تقریبا ثابت بود، اما کاهش قیمت شکر تا حدودی افزایش قیمت روغن، سبزی و گوشت را جبران کرد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۱ / صندوق رفاه دانشجویان / غذای دانشجویی
قیمت غذای دانشجویی افزایش یافت
متوسط نرخ غذای دانشجویی در سال گذشته ۱۳ هزار ریال بود و امسال با توجه به شرایط اقتصادی کشور و افزایش قیمت موادغذایی، متوسط نرخ غذای دانشجویی ۱۶ هزار ریال تعیین شد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۰ / تغذیه دانشجویی / سازمان دانشجویان
قیمت غذای دانشجویی برای سال تحصیلی جدید اعلام شد/افزایش ۱۰ درصدی نرخ ژتون تغذیه
رییس سازمان امور دانشجویان از افزایش ۳۰۰ تومانی نرخ ژتون غذای دانشجویان برای سال تحصیلی پیش رو خبر داد.
۱۳۹۸/۰۵/۱۲
کاهش جهانی قیمت غذا
سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (فائو) شاخص قیمت موادغذایی را برای ماه جولای منتشر کرد.
۱۳۹۸/۰۵/۱۱
دپو ۸ هزار تُن میلگرد با نرخ ارز دولتی/ آمریکا پس از ده سال مجبور به کاهش نرخ بهره شد/ کاهش ۸ درصدی بهای نفت پس از تصمیم جدید ترامپ/ وفاداری ژاپنی‌ها به خودرو‌های داخلی
این پیمانه تیتر‌هایی همچون دلار به ۱۱۹۰۰ تومان رسید، بهای سکه در آخرین روز هفته بازار تهران، سرقت اطلاعات ۱۰۶ میلیون نفر از مشتریان بانکی، کاهش قیمت غذا در جهان برای دومین ماه متوالی، کاهش قیمت طلا در بازار جهانی، تولید روزانه بنزین در مرداد به ۱۱۰ میلیون لیتر در روز خواهد رسید، مقام مسئول: نباید انتظار افت قیمت مرغ در بازار را داشت و شکایت گازی ۵ میلیارد دلاری اوکراین از روسیه را در بر دارد.
۱۳۹۸/۰۵/۱۰
فائو: قیمت غذا در جهان برای دومین ماه متوالی کاهش یافت
فائو اعلام کرد: شاخص قیمت مواد غذایی در جهان برای دومین ماه متوالی در ماه جولای کاهش یافت.
۱۳۹۸/۰۴/۱۶
ثبات قیمت غذا در ماه گذشته میلادی
سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در تازه‌ترین گزارش خود از کاهش اندک قیمت جهانی مواد خوراکی در ماه ژوئن (منتهی به ۹ تیرماه) خبر داد.
۱۳۹۸/۰۴/۰۲
از شیر تا کباب با قیمت‌های مقرون به صرفه
در این گرانی‌های عجیب و غریب، رستوران‌های گیاهی همچنان ارزانقیمت مانده‌اند. حالا در تهران چیزی حدود ١٥ رستوران گیاهی وجود دارد که مشتریان خاص خود را دارند. حداکثر قیمت غذا در لاکچری‌ترین رستوران‌های گیاهی ٧٠‌هزار تومان برای هر پرس غذاست. این درحالی است که نرخ هر پرس غذا در رستوران‌های...
۱۳۹۸/۰۲/۰۸
تعطیلی هفتگی 4 تا 5 رستوران در شیراز / حذف چلو ماهیچه و گردن از منو‌ی غذا خوری‌ها / تغییر کاربری رستوران ها به محلی برای سرو قلیان/ محرومیت از « دور‌همی» به دلیل شرایط بد اقتصادی
ایلنا: با یک حساب سرانگشتی و گردش در سطح شهر به خوبی می توان فهمید که به طور میانگین بیش از نیمی از رستوران هاى شیراز مشتریان خود را از دست داده‌اند. قیمت مواد اولیه رستوران ها بیشتر از 50 درصد گران‌تر شده و حالا آنها مجبورند قیمت غذاهایشان را افزایش دهند .این تنها یکی از دلایل کاهش مشتریان رستوران‌ها است.
۱۳۹۷/۱۱/۲۷
ماجرای عکس «قیمه و قورمه بدون گوشت»سلف دانشگاه تبریز چه بود؟
چند روزی است که عکسی منتسب به یکی از رستوران‎های دانشگاه تبریز در فضای مجازی دست به دست می‌شود و عکس، نوشته‎ای را بر روی بنر قیمت غذاها نشان می‌دهد که بر روی آن نوشته شده است «قیمه و قرمه سبزی بدون گوشت، شش هزار تومان».
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •