شنبه, ۲۹ شهریور, ۱۳۹۹ / 19 September, 2020
مصرف سوخت
جاده‌های کشور همچنان ناایمن است
۱ ساعت قبل
جاده‌های کشور همچنان ناایمن است
طرح نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی و تحویل کلید به کلید کامیون‌های نو با کامیون‌های فرسوده در رسانه‌ها بسیار مطرح شده است، ولی در عمل توجه چندانی به آن نشده است. طرحی که بسیاری از کارشناسان معتقدند که هم می‌تواند به ایمنی جاده‌ها کمک کند و هم در مصرف سوخت صرفه‌جوی بسیاری خواهد شد و اشتغال ایران را وارد فاز جدیدی کند.
بهبود تقاضای نفت وابسته به بازگشت پروازهای بین‌المللی است
۷ ساعت قبل
بهبود تقاضای نفت وابسته به بازگشت پروازهای بین‌المللی است
افزایش مصرف سوخت و فعالیتهای پالایشگاهی و همچنین قیمت نفت بستگی دارد به در دسترس قرار گرفتن زودهنگام یک واکسن موثر برای بیماری کووید ۱۹، روش های متفاوت کنترل همه گیری ویروس کرونا و برداشتن محدودیت های سفر با واکسن کرونا یا بدون آن.
۲ روز قبل
گردشگری در اغما
 [شهروند] کرونا که آمد، همه چیز را تغییر داد؛ از سبک زندگی و مناسبات اجتماعی گرفته تا ورزش و اقتصاد و سیاست و البته گردشگری و سفر. حالا زندگی همه مردم دنیا به قبل و بعد از کرونا تقسیم شده است. اوایل شیوع این بیماری خیلی‌ها امیدوار بودند که این ویروس موذی خیلی زود بساطش جمع می‌شود اما هر چه گذشت واقعیت‌های کرونایی ترسناک‌تر از قبل خودش را به رخ کشید قرنطینه و محدودیت‌ها سراسری در کشورهای مختلف یکی پس از دیگری اعمال شد، عبور و مرور و تردد به کمترین میزان ممکن در چند دهه اخیر رسید، مرزها بسته شد و همه سفرها به تعویق افتاد، پروازها لغو شد، مردم از ترس جان‌شان در چهاردیواری‌های خانه پناه گرفتند، آژانس‌های معتبر و گردن‌کلفت مسافرتی یکی پس از دیگر با …
۲ روز قبل
رشد هشت درصدی مصرف گاز طبیعی در منطقه آذربایجان شرقی
آذربایجان شرقی – فلاح: مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه آذربایجان شرقی از افزایش هشت درصدی عرضه سوخت گاز طبیعی در پنج ماهه سال جاری در جایگاههای سی ان جی استان خبر داد.علی روح اللهی ضمن اشاره به اهتمام مدیریت و مسئولین منطقه در راستای جایگزینی گازطبیعی بجای سوخت مایع در بخش های مختلف مصرف گفت: در پنج ماهه نخست سال ۹۹ مصرف سی ان جی در بخش حمل و نقل استان بیش از ۲۸۶ میلیون مترمکعب بوده که نسبت به مدت مشابه در سال ۹۸ به میزان ۸ درصد رشد داشته است که نشان از استقبال مردم به استفاده از سوخت پاک دارد.مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه آذربایجان شرقی با بیان اهمیت توسعه صنعت سی ان جی با توجه به منابع قابل توجه آن در کشور و کاهش آلاینده های زیست محیطی ناشی از مصرف سوخت های فسیلی افزود: …
نگاهی عمیق به خودروی هیبریدی هوندا جاز (فیت) 2020
۳ روز قبل
نگاهی عمیق به خودروی هیبریدی هوندا جاز (فیت) 2020
هوندا جاز (فیت) ۲۰۲۰ مجهز به فناوری هیبریدی e:HEV، از پیشرانه چرخه اتکینسون بنزینی ۱/۵ لیتری در ترکیب با موتور الکتریکی بهره می‌برد و مصرف سوخت آن در شهر حدود ۴ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است.
۳ روز قبل
استمرار عملیات گاز رسانی به 185 روستای کوهستانی مازندران
 مدیرعامل شرکت گاز مازندران از تکمیل طرح گازرسانی به سه شهر و 185 روستای کوهستانی و سخت‌گذر شهرستان‌های نوشهر، نور و آمل با اعتبار یکهزار میلیارد تومانی حداکثر تا ۲ سال آینده خبر داد.جعفر احمدپور" روز شنبه در جلسه بررسی پروژه گازرسانی به بخش کجور در نوشهر گفت : برای اجرای این پروژه ها 337 کیلومتر خطوط تغذیه در مناطق کوهستانی و صعب العبور انجام می شود که از این میزان 45 کیلومتر آن به صورت 20 اینچی و بقیه لوله گذاری 6 تا 12 اینچ است.وی افزود : شهرهای پول و کجور در بخش کجور شهرستان نوشهر و شهر بلده در شهرستان نور از جمله این سه شهر کوهستانی است.مدیر عامل شرکت گاز مازندران با اشاره به در حال اجرا بودن گاز رسانی بین شهرهای پول و کجور گفت: هم اکنون 11 کیلومتر از مسیر  13 کیلومتر خط انتقال گاز این مناطق …
جزئیات افزایش حق العمل جایگاه‌داران سوخت
۵ روز قبل / مصرف سوخت / پمپ بنزین
جزئیات افزایش حق العمل جایگاه‌داران سوخت
مهر نوشت: مصوبه افزایش حق العمل جایگاهداران سوخت شامل ۱۲۵ تومان به ازای فروش و ۷۰ تومان به ازای تبخیر هر لیتر بنزین به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شد.
آزادراه ۱۳۰۰ میلیارد تومانی اصفهان آماده افتتاح + مبلغ عوارض
۵ روز قبل / آزادراه / اصفهان / عوارض
آزادراه ۱۳۰۰ میلیارد تومانی اصفهان آماده افتتاح + مبلغ عوارض
مجری طرح‌های زیربنایی شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در استان اصفهان گفت: آزادراه کنارگذر شرق اصفهان در حال حاضر با هزینه حدود ۸۰۰۰ میلیارد تومانی آماده بهره‌برداری است که می‌تواند سالانه ۷۴۰ میلیون لیتر کاهش مصرف سوخت و ۲۵۰ نفر کاهش تلفات جاده‌ای را در کنار دیگر مزایا به همراه داشته باشد.
روزانه چند لیتر با کارت سوخت شخصی می‌توان بنزین زد؟
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / وزارت نفت / سهمیه بندی بنزین / بنزین / واردات بنزین / مصرف سوخت / قاچاق سوخت (بنزین و گازوئیل) / کارت سوخت
روزانه چند لیتر با کارت سوخت شخصی می‌توان بنزین زد؟
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی کشور در خصوص میزان سوختگیری در طول روز با کارت سوخت شخصی توضیحاتی ارائه داد.
طرح سیستم پایش هوشمند تردد ناوگان جاده‌ای، به‌زودی اجرا می‌شود
۱۳۹۹/۰۶/۲۳
طرح سیستم پایش هوشمند تردد ناوگان جاده‌ای، به‌زودی اجرا می‌شود
کاظمی نژاد، مدیر بخش حمل‌ونقل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت ضمن تشریح برنامه‌های امسال این مدیریت گفت: طرح سیستم پایش هوشمند تردد ناوگان جاده‌ای (سپهتن) در آینده‌ای نزدیک اجرایی می‌شود.
۲.۲ میلیارد مترمکعب صرفه جویی سوخت در تابستان امسال
۱۳۹۹/۰۶/۲۲
۲.۲ میلیارد مترمکعب صرفه جویی سوخت در تابستان امسال
تابع جماعت، معاون برنامه ریزی و نظارت شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران بیان کرد: با ورود نیروگاه‌های برق آبی به مدار تولید برق در زمان اوج مصرف امسال، بیش از ۲.۲ میلیارد مترمکعب صرفه جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی انجام شده است.
۱۳۹۹/۰۶/۲۲
توئیت وزیر نفت با موضوع دستاوردهای توسعه پارس جنوبی
وزیر نفت در توئیتی، با اشاره به افزایش ضریب نفوذ گاز در کشور، صیانت از محیط زیست و افزایش ظرفیت و بهسازی پالایشگاه‌ها در نتیجه توسعه پارس جنوبی طی سال‌های اخیر، نوشت: پالایشگاه‌سازی اولویت وزارت نفت است؛ اما مصرف سوخت مایع و آسیب به محیط زیست، خیر.به گزارش ایلنا، بیژن زنگنه، شامگاه چهارشنبه (۱۹ شهریورماه) در تازه‌ترین مطلب خود در توئیتر نوشت: «به مدد توسعه میدان مشترک پارس جنوبی، ضریب نفوذ گاز در کشور به نزدیک ۹۵ درصد رسید، محیط زیست صیانت و با افزایش ظرفیت و بهسازی پالایشگاه‌ها، صادرات ۴ برابری فرآورده محقق شد. بدون رسیدن به این میزان افزایش تولید در پارس جنوبی، برای تامین نیاز کشور به سوخت، باید ظرفیت پالایشی معادل ۲.۶ میلیون بشکه (معادل ۱۰ پالایشگاه) می‌ساختیم. پالایشگاه‌سازی اولویت وزارت …
۱۳۹۹/۰۶/۲۱
زنگنه : پالایشگاه‌سازی اولویت وزارت نفت است
وزیر نفت در توئیتی، با اشاره به افزایش ضریب نفوذ گاز در کشور، صیانت از محیط زیست و افزایش ظرفیت و بهسازی پالایشگاه‌ها در نتیجه توسعه پارس جنوبی طی سال‌های اخیر، نوشت: پالایشگاه‌سازی اولویت وزارت نفت است؛ اما مصرف سوخت مایع و آسیب به محیط زیست، خیر. به گزارش ایلنا، بیژن زنگنه، در تازه‌ترین مطلب خود در توئیتر نوشت:«به مدد توسعه میدان مشترک پارس جنوبی، ضریب نفوذ گاز در کشور به نزدیک ۹۵ درصد رسید، محیط زیست صیانت و با افزایش ظرفیت و بهسازی پالایشگاه‌ها، صادرات ۴ برابری فرآورده محقق شد. بدون رسیدن به این میزان افزایش تولید در پارس جنوبی، برای تأمین نیاز کشور به سوخت، باید ظرفیت پالایشی معادل ۲.۶ میلیون بشکه (معادل ۱۰ پالایشگاه) می‌ساختیم. پالایشگاه‌سازی اولویت …
توضیحات زنگنه در مورد کثافت دانستن پالایشگاه
۱۳۹۹/۰۶/۲۱ / بیژن زنگنه / وزارت نفت / زنگنه / پارس‌جنوبی / نفت / پارس جنوبی / پالایشگاه
توضیحات زنگنه در مورد کثافت دانستن پالایشگاه
وزیر نفت گفت: پالایشگاه‌سازی اولویت وزارت نفت است؛ اما مصرف سوخت مایع و آسیب به محیط زیست، خیر.
کاهش کم سابقه مصرف سوخت در هند
۱۳۹۹/۰۶/۲۰ / مصرف سوخت / هند / کرونا در جهان
کاهش کم سابقه مصرف سوخت در هند
تقاضا برای سوخت در هند ماه میلادی گذشته تحت تاثیر ادامه شیوع ویروس کرونا که مانع فعالیت اقتصادی و حمل و نقل شده است، کاهش بیشتری پیدا کرد و بزرگترین کاهش ماهانه از آوریل را به ثبت رساند.
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
ایجاد 6/2 میلیون بشکه ظرفیت پالایشگاهی با توسعه گازرسانی
وزیر نفت گفت: به برکت توسعه پارس جنوبی و اجرای طرح‌های گازرسانی در هفت سال اخیر معادل دو میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه ظرفیت پالایشی، سوخت در کشور توزیع و مصرف شده است.بیژن زنگنه روز گذشته در آیین بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی طرح‌های گازرسانی در استان کرمانشاه با اشاره به اینکه برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی با ۴۲۰ میلیون مترمکعب افزایش روزانه از ۲۸۰ میلیون مترمکعب در سال ۹۲ به رقم کنونی ۷۰۰ میلیون مترمکعب رسیده و تولید گاز از این میدان ۲.۵ برابر شده است، اظهار کرد: دوستان این به معنای ایجاد ۲.۶ میلیون بشکه ظرفیت پالایشی، اگر ما می‌خواستیم پالایشگاه بسازیم باید ۱۰ پالایشگاه ۲۶۰ هزار بشکه‌ای می‌ساختیم تا بتوانیم سوخت کشور را تامین کنیم.به گزارش ایسنا، وی با اشاره به ساخت پالایشگاه و اقداماتی …
با عدم مصرف ۱۵۰ میلیون لیتر سوخت مایع ۷۵ میلیارد دلار عاید کشور شد
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ / ایران / دلار / دولت و مجلس / شرکت ملی گاز / گاز
با عدم مصرف ۱۵۰ میلیون لیتر سوخت مایع ۷۵ میلیارد دلار عاید کشور شد
ایلنا: مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اظهار داشت: در سال ۹۲، ۶۲ میلیارد لیتر مصرف سوخت نیروگاهی داشتیم که از این میزان ۲۷ میلیارد لیتر سوخت مایع و معادل ۳۶ میلیارد لیتر…
درآمد ۱۰ میلیارد دلاری کشور از محل گازرسانی در ۷ سال گذشته
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ / شرکت ملی گاز ایران / توسعه ایران / گاز رسانی / گاز / شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی
درآمد ۱۰ میلیارد دلاری کشور از محل گازرسانی در ۷ سال گذشته
تهران - ایرنا - مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه با گازرسانی به نیروگاه ها ۷۵ میلیارد دلار صرفه جویی در مصرف سوخت مایع انجام شد، گفت: در هفت سال گذشته از محل گازرسانی، ۱۰ میلیارد دلار درآمد برای کشور حاصل شده است.
سیستم توربوشارژر توئین پاور بی ام و چگونه کار می‌کند؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
سیستم توربوشارژر توئین پاور بی ام و چگونه کار می‌کند؟
بی‌ام‌و از سال ۲۰۱۱ در پیشرانه‌هایش از فناوری توربوشارژر توئین‌پاور استفاده می‌کند که مزایای زیادی ازجمله بهبود مصرف سوخت و کاهش انتشار آلایندگی و افزایش قدرت خروجی دارد. در این مقاله، فناوری توئین‌پاور را به زبان ساده توضیح می‌دهیم.
چرا بررسی فشار باد لاستیک ضرورت دارد؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / اینفوبازار / اینفوگرافیک / لاستیک خودرو / لاستیک / صنعت خودرو
چرا بررسی فشار باد لاستیک ضرورت دارد؟
با شروع شدن فصل سرما اولین بخش از خودرو که مالکان باید به آن توجه داشته باشند، لاستیک است. لاستیک خودرو تاثیر مهمی در کاهش یا افزایش، ایمنی و مصرف سوخت دارد. با کاهش دمای هوا، لاستیک نیز دچار تغییراتی می‌شود که اگر نسبت به آن توجهی نداشته باشید، باید نسبت به خرابی و کاهش قدرت خودرو آمادگی داشته باشید. در این اینفوگرافیک سعی داریم شیوه نگهداری صحیح لاستیک در فصل سرما را بررسی کنیم:
فرصت بحران شیوع کرونا برای مهار بازار افسار گسیخته سوخت بنزین
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
فرصت بحران شیوع کرونا برای مهار بازار افسار گسیخته سوخت بنزین
اصفهان- بازار افسار گسیخته مصرف سوخت در بحران شیوع کرونا کمی آرام گرفته و آمارها حاکی از آن است که چنانچه برنامه‌ریزی‌ها به صورت مناسب دنبال شود می‌توان بازار مصرف سوخت و به ویژه بنزین را مهار کرد.
گلوله‌ای مقرون به‌صرفه در آسمان
۱۳۹۹/۰۶/۱۲
گلوله‌ای مقرون به‌صرفه در آسمان
شرکت «Otto Aviation» می‌گوید هواپیمای گلوله‌ای Celera 500L با ظاهر عجیب و غریبش، بزرگ‌ترین اتفاقی است که در صنعت حمل‌ونقل هوایی و مسافرتی جهان طی 50سال گذشته رخ داده است. آنها مدعی شده‌اند که صرفه‌جویی فوق‌العاده در مصرف سوخت این نوع از هواپیماها می‌تواند پروازهای خصوصی را به اندازه سفرهای هوایی تجاری معمولی مقرون به‌صرفه کند. به گزارش وب‌سایت نیواطلس، شرکت سازنده ادعا می‌کند که Celera 500L در 100کیلومتر، چیزی بین 9 تا 13لیتر بنزین مصرف می‌کند. این چیزی به اندازه مصرف یک خودروی ون است و کاملا با …
طرح جایگزینی پنجره‌های دوجداره در شورای اقتصاد بررسی می‎شود
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / پنجره دوجداره
طرح جایگزینی پنجره‌های دوجداره در شورای اقتصاد بررسی می‎شود
مدیر بهینه‌سازی انرژی در بخش ساختمان شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت با اشاره به اوج‌گیری مصرف گاز در ماه‌های سرد سال، اظهار امیدواری کرد طرح جایگزینی پنجره‌های دوجداره به تصویب شورای اقتصاد برسد تا با اجرای آن، گامی در راستای کاهش مصرف گاز کشور و تأمین امنیت عرضه گاز طبیعی برداشته شود.
از طرح جدید بنزینی مجلس چه می‌دانید؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / سهمیه‎بندی بنزین / طرح بنزین سرانه خانوار / مجلس شورای اسلامی
از طرح جدید بنزینی مجلس چه می‌دانید؟
دانشجو نوشت: «ساعت ۱۲ شب ۲۴ آبان ۹۸ خبری در رسانه‌ها منتشر شد که کسی انتظار آن را نداشت. شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با صدور اطلاعیه‌ای در ساعت صفر شب جمعه، طرح مدیریت مصرف سوخت را اعلام کرد که طی آن قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هر لیتر ۱۵۰۰ تومان، قیمت بنزین معمولی غیر سهمیه‌ای هر لیتر ۳۰۰۰ تومان و قیمت بنزین سوپر هر لیتر ۳۵۰۰ تومان بود.
اگر هنوز کارت سوخت نگرفته‌اید، بخوانید
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / کارت سوخت / بنزین / سهمیه بندی بنزین / واردات بنزین / پمپ بنزین / مصرف سوخت
اگر هنوز کارت سوخت نگرفته‌اید، بخوانید
ایسنا نوشت: صدور کارت سوخت در حالی که در سال ۱۳۹۸ از زمان درخواست بین یک ماه تا ۴۰ روز زمان نیاز داشت، اما حالا ‌این زمان به دلیل شیوع کرونا و دورکاری برخی کارکنان امسال طولانی‌تر شده اما طبق گفته سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی مدت زمان انتظار برای صدور کارت سوخت حداکثر سه ماه است.
مقایسه خودرو جک S۳ و بایک X۲۵ + جدول
۱۳۹۹/۰۶/۰۹ / مقایسه خودرو / جک S۳ / بایک X۲۵ / سبک زندگی / پارسی خبر
مقایسه خودرو جک S۳ و بایک X۲۵ + جدول
خودرو جک S ۳ و بایک X ۲۵ ساخت کشور چین هستند و با موتور ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپ به بازار عرضه می‌شوند، حجم موتور این دو خودرو به ترتیب ۱۵۹۰ و ۱۴۸۰ سی سی است. حداکثر قدرت بایک X ۲۵ به ۱۱۴ اسب بخار در ۵۵۰۰ دور در دقیقه می‌رسد که نسبت به رقیب چینی خود قدرت بهتری را ارائه می‌دهد. استاندارد آلایندگی هوا در هر دو خودرو یورو ۵ است، اما در آزمایشات صورت گرفته میزان مصرف سوخت در بایک X ۲۵ کمتر از رقیب چینی خود است. از دیگر ویژگی‌های خودرو جک S ۳ می‌توان به مجهز به رینگ ۱۶ اینچ آلومینیومی – فرمان برقی EPS با قابلیت تنظیم ارتفاع - کنترل فشار باد چرخ‌ها TPMS - سنسور پارک عقب - سانروف - سنسور پارک عقب - سان روف - Daylight - روشن شدن اتوماتیک چراغ‌های جلو با توجه به نور محیط - چراغ‌های جلو مجهز به سیستم مشایعت تا …
زمان انتظار ۳ ماهه برای صدور کارت سوخت
۱۳۹۹/۰۶/۰۹ / کارت سوخت / مصرف سوخت / بنزین / سهمیه بندی بنزین / قاچاق سوخت (بنزین و گازوئیل)
زمان انتظار ۳ ماهه برای صدور کارت سوخت
سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با بیان این که مدت زمان انتظار برای صدور کارت سوخت حداکثر سه ماه است گفت: درخواست‌های ماه اردیبهشت بطور کامل صادر شده و هم اکنون درحال صدور درخواست‌های ماه خرداد هستیم.
۱۳۹۹/۰۶/۰۱
سهمیه بنزین شهریور واریز می‌شود
سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، از شارژ سهمیه بنزین کارت سوخت خودروها خبر داد.  فاطمه کاهی گفت: سهمیه بنزین خودروها بدون تغییر نسبت به ماه‌های گذشته در کارت سوخت شارژ خواهد شد.وی ادامه داد: سهمیه خودروهای شخصی بنزینی ۶۰ لیتر و خودروهای دوگانه سوز ۳۰ لیتر است.کاهی تاکید کرد: سقف ذخیره بنزین در کارت‌های سوخت نیز بدون تغییر و همان ۵۴۰ لیتر است. وی گفت: سقف ۹ ماهه ذخیره بنزین کارت‌های هوشمند سوخت که پیش از این از ۶ ماه به ۹ ماه افزایش یافته بود، ثابت مانده است و از این ماه اعمال خواهد شد، بنابراین سهمیه واریزی ماهانه خودروهای شخصی و موتورسیکلت‌ها در صورت استفاده نکردن حداکثر تا ۹ ماه در کارت‌های سوخت قابل ذخیره خواهد بود و اگر افرادی از ابتدای اجرای طرح سهمیه …
۱۳۹۹/۰۶/۰۱
پرده‌برداری از لکسس ES 2021 با تغییراتی چشمگیر
به دنبال سدانی لوکس با چسبندگی بیشتر به زمین هستید؟ لکسس ES 2021 با گزینه سیستم چهار چرخ محرک می‌تواند این نیاز شما را برطرف کند. لکسس ES 250 به‌روز شده اولین نسخه از این خانواده با سیستم چهار چرخ بوده و به پسرعموی خود یعنی تویوتا آوالون چهار چرخ محرک پیوسته است.نیروبخش لکسس ES 250 AWD همان پیشرانه ۴ سیلندر ۲.۵ لیتری بکار رفته در نسخه هیبریدی ES است؛ اما بدون وجود مجموعه باتری سیستم هیبریدی این پیشرانه قدرت ۲۰۳ اسبی تولید می‌کند درحالی‌که قدرت مجموعه هیبریدی به ۲۱۵ اسب بخار می‌رسد. شایان ذکر است مصرف سوخت ES 250 بهتر از مصرف سوخت نسخه دیفرانسیل جلوی ES مجهز به پیشرانه ۶ سیلندر ۳.۵ لیتری استاندارد است. درست همانند نسخه دیفرانسیل جلوی ES، مدل ۲۵۰ AWD با تریم دینامیک‌تر F اسپورت نیز در دسترس است. …
گازرسانی به ۱۷ هزار روستا بدون استفاده از منابع دولتی
۱۳۹۹/۰۵/۳۰ / شرکت ملی گاز ایران / وزارت نفت / دولت یازدهم / توسعه ایران / دولت تدبیر و امید / نفت / قانون اساسی
گازرسانی به ۱۷ هزار روستا بدون استفاده از منابع دولتی
تهران – ایرنا – تا سال ۹۲ در مجموع ۱۴هزار و ۴۱۹ روستا در کشور گازرسانی شده بود که این رقم با رشدی ۱۱۷ درصدی در پایان خرداد امسال به ۳۱ هزار و ۳۲۵ روستا رسید. نکته مهم اما آن است که برای گازرسانی ۱۷ هزار روستا در هفت سال گذشته،‌ از منابع دولتی استفاده نشده و تامین هزینه آن از محل صرفه‌جویی در مصرف سوخت بوده است.
صرفه‌جویی ۴۰۰ میلیارد تومانی با کاهش مصرف بنزین در البرز
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / استانی-اقتصادی / البرز / مجتبی دلبری / شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه البرز
صرفه‌جویی ۴۰۰ میلیارد تومانی با کاهش مصرف بنزین در البرز
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه البرز گفت: طی چهار ماه نخست سال، حدود ۵۰۳ میلیارد تومان صرفه‌جویی با کاهش مصرف سوخت‌های مایع در استان داشته‌ایم که ۴۰۰ میلیارد تومان آن مربوط به بنزین است.
پیدا و پنهان طرح بنزینی مجلس
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / سهمیه بندی بنزین / طرح مجلس برای بنزین / مصرف بنزین
پیدا و پنهان طرح بنزینی مجلس
روزنامه سیاست روز نوشت: براساس آمار و اطلاعات موجود متوسط مصرف سوخت در خودروهای اروپایی را ۴.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است اما این رقم در ایران در بهترین حالت، ۷.۸ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است . بااین تفاسیر مصرف سوخت درایران سه برابر میانگین جهانی و ۵ برابر میانگین کشورهای پیشرفته انرژی مصرف می‌کند.
فناوری انقلابی AWAS چرخ‌ها را حین حرکت، میزان می‌کند
۱۳۹۹/۰۵/۲۸
فناوری انقلابی AWAS چرخ‌ها را حین حرکت، میزان می‌کند
استارتاپ دافتک فناوری میزان چرخ فعال یا AWAS را برای خودروها معرفی کرده است که باعث بهبود هندلینگ، کاهش مصرف سوخت و افزایش کارایی می‌شود.
آذربایجان غربی پیشتاز در گازسوز کردن خودروها و حفظ منابع ملی
۱۳۹۹/۰۵/۲۸
آذربایجان غربی پیشتاز در گازسوز کردن خودروها و حفظ منابع ملی
ارومیه- ایرنا- دوگانه‌سوز کردن خودروها در شهرهای بزرگ و شلوغ که تردد شهری و بین شهری در آن بالاست، یکی از راه‌های موثر در کاهش مصرف سوخت، حفظ منابع ملی و همچنین کاهش آلودگی هواست که در این خصوص، آذربایجان‌غربی در بین استان‌های مختلف کشور پیشتاز بوده است.
طرح مجلس برای اختصاص سهمیه بنزین به کد ملی
۱۳۹۹/۰۵/۲۷ / بنزین / سهمیه بندی بنزین / مصرف سوخت / کارت سوخت
طرح مجلس برای اختصاص سهمیه بنزین به کد ملی
ایرنا به نقل از ئیس کمیسیون انرژی مجلس نوشت: یکی از طرح‌ها برای تغییر در سهمیه‌بندی بنزین این است که بنزین را به کد ملی افراد اختصاص دهیم.
سهام چه شرکت‌هایی را بخریم؟
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / اوراق سلف نفتی / بورس انرژی ایران / بازار بورس / گفتگو بازار / فردین آقابزرگی
سهام چه شرکت‌هایی را بخریم؟
فردین آقابزرگی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بازار بر خرید سهام‌ شرکت‌هایی که توسط عوامل خارجی مانند تحریم‌ها تهدید می‌شوند، گفت: در حال حاضر میبینیم علی رغم تحریم صنعت نفت، پالایش و پتروشیمی کشور میزان تولید نفت کشور همچنان دو میلیون بشکه در روز است این یعنی شرکت‌های پالایشگاهی می‌توانند مواد اولیه خود را با کمترین قیمت خریداری و به تولید بپردازند و میبینیم این محصولات در چرخه مصرف سوخت و انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرند. پس باید به سهام چنین شرکت‌هایی نگاه ویژه‌ای داشت.
صرفه‌جویی ۱.۲ میلیارد لیتری سوخت با نوسازی ۵۰۰۰ کامیون فرسوده
۱۳۹۹/۰۵/۲۴ / خودروهای فرسوده / عبدالهاشم حسن نیا / سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای / صرفه جویی در مصرف سوخت / نوسازی ناوگان باری
صرفه‌جویی ۱.۲ میلیارد لیتری سوخت با نوسازی ۵۰۰۰ کامیون فرسوده
رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور گفت: با نوسازی ۵۰۰۰ دستگاه کامیون فرسوده، شاهد صرفه‌جویی یک میلیارد و ۲۲۰ میلیون لیتری سوخت خواهیم بود.
۱۳۹۹/۰۵/۲۴
80اتوبوس تازه نفس به چرخه حمل و نقل عمومی اصفهان پیوست
اصفهان –بهمن راعی : همزمان با عید سعید غدیر خم با فرمان وزیر راه و شهرسازی، 80 اتوبوس تازه نفس به چرخه حمل و نقل عمومی اصفهان پیوست. محمد اسلامی با حضور در برنامه زنده رود با اشاره به اینکه در اجرای قانون هوای پاک دو کار موازی در دستور کار دولت است، اظهار کرد: یکی از این برنامه ها ارتقا سوخت تولیدی پالایشگاه هاست که از یورو سه به یورو 4 بهبود یابد و از اکنون هم با مصوبه دولت از آخر مهرماه به بعد یورو 5 افزایش می یابد. وی ادامه داد: در بخش دیگر باید در تولید خودرو الزامات رعایت استاندارد یورو 4، نصب فیلتر دود و یورو 5 را رعایت کنیم. وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: این اقدامات دو دستاورد کاهش آلودگی هوا و مصرف سوخت را در پی دارد.وی با اشاره به اینکه با اتوبوس هایی که امروز به اصفهان اضافه می شود، …
تاکسی‌نت‌ها و مسافربرهای شخصی گازسوز می‌شوند
۱۳۹۹/۰۵/۲۳ / وزارت نفت / دولت / گاز / خودرو / مصرف سوخت
تاکسی‌نت‌ها و مسافربرهای شخصی گازسوز می‌شوند
ایرنا نوشت: سرپرست مدیریت طرح‌های سی.ان.جی با اشاره به اینکه ‌اولویت بعدی برای دوگانه‌سوز کردن خودروها، مسافربرهای شخصی و تاکسی‌های اینترنتی است،‌ گفت: در حال حاضر خودروهای عمومی به صورت رایگان دوگانه‌سوز می‌شوند، اما برای تبدیل خودروهای مسافربر شخصی، یارانه بالایی در نظر گرفته شده و مالک خودرو درصد پایینی را می‌پردازد.
مجلس به دنبال تغییر سهمیه بندی بنزین است
۱۳۹۹/۰۵/۲۲ / انرژی / نفت / قیمت نفت / وزارت نفت / بیژن نامدار زنگنه / بنزین / سهمیه بندی بنزین / مصرف سوخت
مجلس به دنبال تغییر سهمیه بندی بنزین است
وزیر نفت: برخی نمایندگان مجلس در حال تنظیم این طرح هستند، اما تا زمانی که طرحی پیشنهاد نشده نمی‌توان اظهار نظری درباره آن کرد.
نگاهی کوتاه به هیوندای اکسنت مدل ۲۰۲۰
۱۳۹۹/۰۵/۲۲ / استاندارد / خودرو / رقابت / شبیه سازی / نیسان
نگاهی کوتاه به هیوندای اکسنت مدل ۲۰۲۰
مدل جدید هیوندای اکسنت هنوز هم خوش قیمت است و حالا مصرف سوخت کمتری هم دارد. ما در این مقاله سعی می کنیم این خودرو را از دیدگاه سایت اتوبلاگ بررسی کنیم.
افزایش ۷۵۰۰ مگاواتی توان تولید برق کشور بدون مصرف سوخت
۱۳۹۹/۰۵/۲۲
افزایش ۷۵۰۰ مگاواتی توان تولید برق کشور بدون مصرف سوخت
ایلنا: مجری طرح‌های نیروگاهی بیع متقابل شرکت برق حرارتی با تاکید بر اینکه درمجموع 46 واحد بخار در نیروگاه‌های کشور احداث شده یا خواهد شد، گفت:‌ با اجرای این طرح‌ها…
بی ام و سری 5 پلاگین هیبرید ۲۰۲۱ معرفی شد
۱۳۹۹/۰۵/۲۲
بی ام و سری 5 پلاگین هیبرید ۲۰۲۱ معرفی شد
بی‌ام‌و 545e ایکس درایو مجهز به موتور ۶ سیلندر خطی توربوشارژ، قدرت ۴۰۰ اسب‌بخار و مصرف سوخت ۲/۴ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است.
۴۶ واحد بخار در نیروگاه‌های کشور احداث می‌شود
۱۳۹۹/۰۵/۲۲ / شرکت تولید نیروی برق حرارتی / تولید برق / حمید سرداری
۴۶ واحد بخار در نیروگاه‌های کشور احداث می‌شود
سرداری، مجری طرح‌های نیروگاهی بیع متقابل شرکت برق حرارتی با تاکید بر اینکه درمجموع ۴۶ واحد بخار در نیروگاه‌های کشور احداث شده یا خواهد شد، گفت:‌ با اجرای این طرح‌ها حدود هفت هزار و ۵۰۰ مگاوات توان تولیدی برق کشور بدون مصرف سوخت افزایش می‌یابد.
چه موقع از روز بنزین بزنیم؟
۱۳۹۹/۰۵/۲۰
چه موقع از روز بنزین بزنیم؟
با سهمیه بندی بنزین تمامی افراد به دنبال این هستند که مصرف سوخت خودروی خود را کاهش دهند ما در این گزارش نحوه‌ی صرفه جویی بنزین را به شما آموزش می‌دهیم.
تقدیر ازتغییر الگوی مصرف سوخت نیروگاه‌ها در وزارت نیرو
۱۳۹۹/۰۵/۲۰ / شرکت ملی گاز ایران / سازمان حفاظت محیط زیست / محمود واعظی / رضا اردکانیان / وزارت نیرو
تقدیر ازتغییر الگوی مصرف سوخت نیروگاه‌ها در وزارت نیرو
تهران - ایرنا- رییس دفتر رییس‌جمهوری از اقدام‌های وزارت نیرو برای تغییر الگوی مصرف سوخت نیروگاه‌ها، کاهش منابع آلاینده‌ و اهتمام در تامین حقابه تالاب‌ها در سال ۱۳۹۸ قدردانی کرد.
آیا خداحافظی با پراید در کاهش مصرف سوخت موثر است؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۹ / مصرف سوخت / پراید
آیا خداحافظی با پراید در کاهش مصرف سوخت موثر است؟
عباس کاظمی مدیرعامل سابق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در روزنامه ایران نوشت:هفته گذشته ساخت و خروج پراید از خط تولید گروه خودروسازی سایپا طی مراسمی رسمی متوقف شد و این خودروسازی محصولات جدیدی را به‌عنوان جایگزین پراید معرفی کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۹
لزوم ورود مجلس به عوارض الکترونیک آزادراهی
خدایار خاشع ـ دبیر کمیته شرکت‌های سرمایه‌گذار در ساخت آزادراه‌ها هنوز مدت زیادی از تغییر روال پرداخت عوارض در برخی از آزادراه‌های پرتردد کشور نگذشته که توقف اخذ عوارض الکترونیک در یکی از محورهای آزادراهی به بحثی جدی تبدیل شده است. شکست طرح دریافت عوارض الکترونیکی در شرایطی بود که این شیوه مزایای زیادی به همراه داشت و قرار بود در همه محورهای آزادراهی اجرایی شود. مزایایی نظیر «رفاه حال عابران و روان‌سازی ترافیک»، «کاهش ترافیک، مصرف سوخت و استهلاک خودرو تصادفات در ایستگاه‌های عوارضی»، «حذف ایستگاه‌های …
پاندمی کرونا چه تاثیری بر مصرف بنزین در کشور گذاشت؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۷ / انرژی / بنزین / سهمیه بندی بنزین / مصرف سوخت
پاندمی کرونا چه تاثیری بر مصرف بنزین در کشور گذاشت؟
ایرنا به نقل از رییس انجمن شرکت‌های زنجیره‌ای توزیع فرآورده‌های نفتی با اشاره به کاهش ۱۵ درصدی مصرف بنزین با شیوع دوباره کرونا نوشت:‌ مصرف بنزین در حال حاضر بین ۶۵ تا ۷۰ میلیون لیتر در روز است.
ایرانی‌ها هر روز ۵۷۵ میلیون مترمکعب گاز می‌سوزانند
۱۳۹۹/۰۵/۱۶ / وزارت نفت / مصرف سوخت / گاز / شرکت ملی گاز
ایرانی‌ها هر روز ۵۷۵ میلیون مترمکعب گاز می‌سوزانند
فارس نوشت: سرپرست مدیریت دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد که چهارشنبه، ۱۵ مردادماه، ۵۷۵ میلیون مترمکعب گاز در کشور مصرف شده است.
تلاش برای تکمیل هر چه سریعتر پایانه اکباتان
۱۳۹۹/۰۵/۱۵
تلاش برای تکمیل هر چه سریعتر پایانه اکباتان
ایلنا: مدیرعامل مترو از تخصیص بخشی از منابع حاصل از قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت برای تکمیل پایانه اکباتان خبر داد و گفت: از مجموع ۱۵۲ میلیارد…
پایانه مترو اکباتان تکمیل می‌شود
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / علی امام / مدیرعامل شرکت مترو تهران / مترو اکباتان
پایانه مترو اکباتان تکمیل می‌شود
مدیرعامل شرکت مترو تهران از تخصیص بخشی از منابع حاصل از قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت برای تکمیل پایانه اکباتان خبر داد.
چه کار‌هایی باعث کاهش عمر خودرو می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / کاهش عمر خودرو / عمر خودرو / سبک زندگی / پارسی خبر
چه کار‌هایی باعث کاهش عمر خودرو می‌شود؟
یک صاحب خودرو می‌تواند با انجام برخی فعالیت‌های مثبت عمر مفید خودروی خود را تا دو برابر افزایش دهد و گاهی با برخی فعالیت‌های غلط عمر یک خودرو به نصف کاهش پیدا می‌کند. به عنوان فردی که علاقمند به خودرو هستید بهتر است با دانستن برخی نکات نه تنها خودرو را محافظت کنید بلکه میزان هزینه‌ها را نیز کاهش دهید. *تنظیم باد نامناسب: بر اساس تحقیقات مختلفی که تا امروز انجام شده، کم باد بودن تایر‌ها باعث افزایش مصرف سوخت و همچنین بد حرکت کردن خودرو می‌شود همچنین در زمان پرباد بودن بیش از اندازه تایر آسیب‌های جدی به سیستم فرمان دهی وارد خواهد شد. همیشه دفترچه راهنمایی خودرو را خوانده و باد تایر‌ها را به درستی تنظیم کنید. *ترمز دیرهنگام: این مورد خیلی آسان حل خواهد شد و تنها کافی است منتظر لحظه آخر برای ترمز …
کرونا مصرف سوخت در اسپانیا را ۴۰ درصد کاهش داد
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
کرونا مصرف سوخت در اسپانیا را ۴۰ درصد کاهش داد
شرکت ملی نفت و گاز اسپانیا اعلام کرد مصرف سوخت وسایل نقلیه در اسپانیا ۴۲.۳ درصد در سه ماهه دوم سال جاری میلادی نسبت به همین دوره در سال گذشته کاهش یافته و به پایین ترین رقم از ۱۹۹۶ رسیده است.
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
داخلی‌سازی موتور XU پلاس
مدیر طرح موتور XU پلاس ایران خودروگفت: داخلی‌سازی موتور XU پلاس کاهش ارزبری دست‌کم 3 میلیون یورویی فقط درحوزه توسعه محصول به همراه دارد. محمد کاظمی افزود: تولید انبوه موتور XU پلاس با ظرفیت سالانه ۱۰۰ هزار دستگاه در ماه‌های آینده آغاز می‌شود، در مرحله اول این موتور روی سه خودروی پژو ۴۰۵ دوگانه‌سوز، پارس و سمند نصب خواهد شد. وی ادامه داد: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، موتور XU پلاس در آینده نزدیک روی خودروهای کار ایران خودرو نیز به کار می‌رود. مدیر طرح موتور XU پلاس درمورد توسعه و داخلی‌سازی صورت‌گرفته روی موتور XU۷ افزود: موتور مذکور جزو موتورهای دارای بازده خوب و مشتری‌پسند بوده و به همین دلیل ارتقای آن در دستور کار ایران خودرو قرار گرفته است. کاظمی خاطرنشان کرد: ارتقای کیفی این موتور به …
تولید انبوه موتور XU پلاس در سال جاری
۱۳۹۹/۰۵/۱۰ / ایران‌خودرو / موتور XU پلاس / خودروی یورو 5 / کاهش مصرف سوخت
تولید انبوه موتور XU پلاس در سال جاری
مدیر طرح موتور XU پلاس، با اعلام این خبر که در سال جاری تولید انبوه این موتور با ظرفیت سال ۱۰۰ هزار دستگاه آغاز می‌شود، اعلام کرد که در مرحله اول این موتور بر روی سه خودروی پژو ۴۰۵ دوگانه‌سوز، پارس و سمند نصب خواهد شد.
هیچ خودرویی در کشور وجود ندارد که کارت سوخت نداشته باشد
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ / مصرف سوخت / کارت سوخت / قاچاق سوخت (بنزین و گازوئیل)
هیچ خودرویی در کشور وجود ندارد که کارت سوخت نداشته باشد
تسنیم نوشت: مدیر سامانه هوشمند سوخت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: در ابتدا صدور کارت هوشمند سوخت تنها ۴۰ روز طول می‌کشید، اما اکنون این فرآیند طولانی‌تر شده و تلاش ما این است که در سریع‌ترین زمان، این نیاز را پاسخ دهیم.
۱۳۹۹/۰۵/۱۰
پایانِ تلخِ یک اسطوره ...
با عرضه نسخه فاینال ادیشن از میتسوبیشی پاجرو در آوریل سال پیش پرونده این خودرو در بازار ژاپن بسته شد. آفرودر مشهور میتسوبیشی هنوز در برخی بازارها نفس می‌کشد اما بر پایه خبرهای منتشر شده، این شاسی‌بلند جان‌سخت برای همیشه با دنیای خودرو خداحافظی خواهد کرد.نشریه نیکی ژاپن می‌گوید میتسوبیشی برنامه‌هایی برای بازآرایی و سرانجام تعطیلی کارخانه تولید پاجرو دارد. این کارخانه در منطقه گیفو قرار داشته و در سال‌های اخیر ظرفیت تولید خود را کاهش داده است. به همین خاطر ادامه کار این تاسیسات سوددهی خاصی به همراه ندارد.تعطیلی این کارخانه به معنی خداحافظی پاجرو با بازار خواهد بود. این امر می‌تواند سال آینده رخ دهد و احتمالاً بیانیه رسمی میتسوبیشی نیز تا چند روز دیگر منتشر خواهد شد. البته ژاپنی‌ها فعلاً واکنشی …
کارت سوخت المثنی چندماهه صادر می شود؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / مصرف سوخت / بنزین / سهمیه بندی بنزین / کارت سوخت
کارت سوخت المثنی چندماهه صادر می شود؟
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: به دلیل افزایش تقاضا طی روزهای گذشته، صدور کارت سوخت المثنی بین ۳ هفته تا ۲ ماه زمان نیاز دارد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
مصرف بیش از ۷ میلیارد متر مکعب گاز در نیروگاه های استان در سال 98
اصفهان –راعی : مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان، با بیان این مطلب که تمامی نیروگاه‌های استان از گاز طبیعی استفاده می‌کنند، گفت: مصرف گاز نیروگاه‌ها در سال گذشته به ۷ میلیارد و ۱۲۵میلیون مترمکعب رسید و گازرسانی صحیح و به‌ موقع به نیروگاه‌های استان و تامین گاز آنها، مصرف سوخت مایع را در نیروگاه‌ها به صفر رسانده است.علوی در حاشیه مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ملی گاز ایران، با تاکید بر اینکه مصرف گاز، سبب کاهش میزان آلودگی هوا می‌شود، اظهار کرد: مصرف سوخت مایع آلایندگی زیادی به همراه دارد، اما جایگزین شدن گاز، علاوه بر آثار زیست‌محیطی مطلوب، می‌تواند در اقتصاد کشور نیز سهم بسزایی داشته باشد.وی ، تصریح کرد: سهم گاز در سبد انرژی استان رو به افزایش است، به طوری که هم‌اکنون ۷۰ درصد سبد انرژی به گاز اختصاص …
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
کاهش مصرف سوخت و آلایندگی ساینا و کوییک سایپا
با به کارگیری این سیستم و ارتقاء سامانه کنترل موتور ضمن اخذ استاندارد EU5، مصرف سوخت و تولید گازهای گلخانه ای تا حد امکان کاهش یافت، به طوری که با کالیبراسیون بهینه موتور و کنترل دور آرام تولید گاز CO2 به کمتر از 155گرم در هر کیلومتر رسید.
۲ محصول سایپا به استاندارد یورو۵ ارتقا یافتند
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / سازمان ملی استاندارد ایران / خودرو / سایپا / خودرو سازی ایران / بازار خودرو | پیش فروش خودرو
۲ محصول سایپا به استاندارد یورو۵ ارتقا یافتند
تهران- ایرنا- سایپا اعلام‌کرد: ‌متخصصان این گروه خودروسازی موفق شدند ضمن کاهش مصرف سوخت دو محصول ساینا و کوییک، با ارتقای سیستم کنترل موتور به استاندارد آلایندگی یورو۵ برسند.
مقایسه خودرو میتسوبیشی میراژ و هیوندای i۳۰
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / مقایسه خودرو / میتسوبیشی میراژ / هیوندای i۳۰ / سبک زندگی / پارسی خبر
مقایسه خودرو میتسوبیشی میراژ و هیوندای i۳۰
 مقایسه خودرو میتسوبیشی میراژ و هیوندای i۳۰ را در ادامه می خوانید: خودرو میتسوبیشی میراژ در سال ۲۰۱۴ در ژاپن و هیوندای i ۳۰ سال ۲۰۰۸ در کشور کره جنوبی طراحی و عرضه گردید. در این بین میتسوبیشی میراژ از موتور ۳ سیلندر ۱۲ سوپاپه بهره می‌برد و هیوندای i ۳۰ دارای موتور ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپه است. حجم موتور میراژ ۱۱۹۳ سی سی و هیوندای i ۳۰ از حجم موتور ۲۰۰۰ سی سی بهره‌مند است. مصرف سوخت ترکیبی میراژ ۵.۹ لیتر در هر صد کیلومتر و هیوندای i ۳۰ در هر ۱۰۰ کیلومتر ۷.۶ لیتر بنزین می‌سوزاند. میراژ دارای تجهیزاتی از قبیل تنظیم تلسکوپی فرمان – فرمان تمام الکتریکی EPS - رینگ آلمینیومی ۱۵ اینچی - چراغ‌های جلو هالوژن - مه شکن‌های جلو و عقب - سیستم تهویه مطبوع با کنترل دستی - آنتن سقفی - چراغ ترمز سوم بر روی باله عقب …
شکوفایی اقتصاد شهر با صرفه‌جویی انرژی
۱۳۹۹/۰۵/۰۵
شکوفایی اقتصاد شهر با صرفه‌جویی انرژی
محمد جباری_خبرنگار  مصرف انرژی در ایران بیش از 4برابر جهان است و تهران در میان شهرهای کشور رتبه نخست را در این زمینه دارد. بخش عمده‌ای از مصرف انرژی در پایتخت در ساختمان‌ها هدر می‌رود و این به‌معنای اتلاف پول و سرمایه ملی است.جالب است بدانید که فقط با اجرای دستورالعمل مقررات ملی ساختمان (تبصره 19) و بهینه‌سازی‌ مصرف سوخت و انرژی، تهران سالانه 2میلیارد دلار صرفه‌جویی مالی خواهد داشت؛مبلغ هنگفتی که این شهر را تاحدودی از تراکم‌فروشی بی‌نیاز می‌کند. همچنین از آنجا که توسعه حمل‌ونقل عمومی، حل مشکل …
۱۳۹۹/۰۵/۰۵
برنامه ایران خودرو برای تولید انبوه EF7
مدیر طرح توسعه موتور خانواده EF7 گفت: تا ۹ ماه آینده نوع تنفس طبیعی و ۱۵ ماه آینده نیز مدل پرخوران این موتور به تولید انبوه خواهد رسید. محمد نجات با بیان اینکه پروژه ارتقای موتور این خانواده، در دو نوع تنفس طبیعی و پرخوران (توربوشارژ) درحال اجرا است، گفت: موتور ملی تنفس طبیعی EF7 در سبد قوای محرکه محصولات گروه صنعتی ایران‌خودرو دارای جایگاه ویژه‌ای بوده و برهمین اساس ارتقای این نسل از موتور در دستور کار شرکت ایپکو قرار گرفته است. وی هدف از توسعه نوع تنفس طبیعی EF7 پلاس را ارتقای سطح آلایندگی از یورو ۴ به یورو ۵ و کاهش مصرف سوخت به میزان یک لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش نسبت به موتور مبنا دانسته و از در دستور کار قرار گرفتن ارتقای موتور ملی پرخوران نیز خبر داد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
خانواده موتور EF7 توسعه می‌یابد
نوع پرخوران نیز کاهش یک لیتری مصرف سوخت در هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش نسبت به موتور مبنای TC7 را به دنبال خواهد داشت. استفاده از فناوری زمانبندی متغیر دریچه‌ها در مسیر هوای ورودی و خروجی یا همان CVVT نیز از دیگر فناوری‌های استفاده شده در این موتورها است.
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
صرفه‌جویی در سوخت با کم‌مصرف‌ها
شرکت توسعه قوای محرکه تیوان به‌عنوان بزرگ‌ترین کارخانه تولید موتور در کشور با توجه به چالش کاهش مصرف سوخت و آلایندگی خودروها توانسته ساخت موتورهای خودرو را مطابق با آخرین استانداردهای جهانی آلایندگی و کیفیت، به دست متخصصان بومی آغاز کند. ساسان کاظمی‌نژاد، مدیر بهینه‌سازی انرژی در بخش حمل‌ونقل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت با اعلام این خبر اظهار کرد: انعقاد این قرارداد با شرکت تیوان شامل تولید 100 هزار دستگاه قوای محرکه کم مصرف است. این شرکت متعهد شده است تا قراردادی جانبی با یکی از شرکت‌های خودروساز برای نصب موتورهای کم مصرف روی خودروهای داخلی و جایگزینی با 100 هزار دستگاه خودروی فرسوده داشته باشد. وی تاکید کرد: متوسط میزان مصرف سوخت در خودروهای تولیدی فعلی، 7 تا 5/ 7 لیتر در 100 کیلومتر است که …
نخستین مازراتی هیبریدی
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
نخستین مازراتی هیبریدی
مازراتی نخستین خودروی هیبریدی خود را که یک سواری اسپرت است، تولید خواهد کرد. مازراتی گیبلی هیبریدی مدل 2021 همچنان ویژگی‌های مربوط به موتور بنزینی و دیزلی خود را حفظ می‌کند ولی به سامانه موتوری هیبریدی مجهز خواهد شد. این خودرو دارای یک موتور 2 لیتری چهار سیلندر بنزینی و موتور برقی 48 ولتی است که نیروی مورد نیازش را از حرکت خودرو و بازیابی نیروی از دست رفته در ترمزها تامین می‌کند. جهت افزایش بیشتر نیروی موتور، گیبلی هیبریدی مجهز به سامانه «ای-بوست» است که باعث افزایش گشتاور می‌شود. به گفته سازنده ایتالیایی، افزودن سامانه هیبریدی به گیبلی باعث کاهش 25 درصدی آلایندگی کربنی آن در مقایسه با نسخه بنزینی شده است. میزان مصرف سوخت ترکیبی این خودرو 5/ 8 تا 9 لیتر در هر صد کیلومتر اعلام شده است. به‌علاوه …
قرارداد تولید ۱۰۰ هزار قوای محرکه کم‌مصرف امضا شد
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / صنعت خودروسازی / شرکت بهینه سازی مصرف سوخت / مصرف بنزین / وزارت نفت ایران
قرارداد تولید ۱۰۰ هزار قوای محرکه کم‌مصرف امضا شد
شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت در قالب اجرای طرح‌های ماده ۱۲، قرارداد تولید ۱۰۰ هزار قوای محرکه کم‌مصرف را با هدف جایگزینی خودروهای فرسوده امضا کرد.
مصرف انرژی در ساختمان‌ها  3 برابر متوسط جهانی است
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / انرژی / پتروشیمی / راه و شهرسازی / مسکن / نفت
مصرف انرژی در ساختمان‌ها 3 برابر متوسط جهانی است
گروه راه و شهرسازی| در حالی که 29 سال از تصویب اولیه مبحث 19 مقررات ملی ساختمان مبنی بر بهینه‌سازی مصرف سوخت می‌گذرد،
۱۳۹۹/۰۴/۳۰
هدف اوپک برای افزایش قیمت نفت در کوتاه‌مدت محقق نمی‌شود
با وجود تلاش ائتلاف اوپک پلاس برای افزایش قیمت نفت، تاجران سوخت و پالایشگاه‌ها روز به روز نسبت به دورنمای اقتصاد جهان و حمل و نقل در ادامه سال جاری میلادی بدبین‌تر می‌شوند. ائتلاف اوپک پلاس در تلاش است هرچه زودتر شاهد قیمت بالاتر نفت باشد ولی این آرزو احتمالا در کوتاه‌مدت به جایی نمی‌رسد چون مصرف سوخت دوباره کاهش یافته است. افزایش قیمت بنزین و دیزل نسبت به نفت خام طی چهار هفته گذشته در بحبوحه نگرانی در مورد اوج دوباره ویروس کرونا و دور جدید تعطیلی‌ها ثابت مانده یا کاهش یافته است. قیمت بنزین امریکا برای تحویل در ماه سپتامبر روز گذشته تا کمتر از 8 دلار در هر بشکه نسبت به نفت برنت برای تحویل در همین ماه کاهش یافت. حاشیه سود تولید بنزین طی یک ماه گذشته پایین آمده است، …
کاهش آلاینده‌های خودروها با نانوفیلترهای محققان کشور
۱۳۹۹/۰۴/۲۹ / نانو فیلتر / خودرو / دانش بنیان / آلاینده
کاهش آلاینده‌های خودروها با نانوفیلترهای محققان کشور
محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان دستگاه‌های صنعتی تولید نانوالیاف را برای ساخت فیلترهای هوای خودروها تولید کردند که علاوه بر کاهش آلاینده‌های هوا موجب کاهش مصرف سوخت می‌شوند.
درخواست سازمان ملل از مردم درباره کولرهای پرمصرف
۱۳۹۹/۰۴/۲۹ / گاز / مصرف سوخت / مصرف بهینه انرژی / اصلاح الگوی مصرف / لامپ کم مصرف
درخواست سازمان ملل از مردم درباره کولرهای پرمصرف
ایرنا به نقل از روزنامه دیلی میل، نوشت: برنامه محیط زیست سازمان ملل (یونپ) از کشورها درخواست کرد که به منظور کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای از سیستم‌های خنک کننده کم مصرف استفاده کنند.
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
توسعه و تجاری‌سازی موتور کم ‌مصرف 3 استوانه ایرانی
گروه صنعتی ایران خودرو به منظور تسریع در تحقق اهداف نقشه راه قوای محرکه محصولات آینده خود، برنامه توسعه و تجاری‌سازی موتور 3 استوانه را با رویکرد جهادی دنبال می‌کند. ایکوپرس- پیمان شرقی، مدیر پروژه توسعه و تجاری‌سازی موتور کم‌ مصرف 3‌ استوانه ایران خودرو در این باره گفت: طراحی موتور سه استوانه با فرآیند الگوبرداری از موتورهای متعدد به‌روز دنیا با فناوری‌های مختلف تزریق مستقیم بنزین از سال ۹۵ آغاز شد. او افزود: در حال حاضر گروه صنعتی ایران خودرو و شرکت تحقیق، طراحی و تولید موتور ایران خودرو (ایپکو)، با استفاده از توانمندی‌های موجود در بخش طراحی و مهندسی و زنجیره تامین به دنبال اجرای این طرح برای رسیدن به اهداف کلان همچون مصرف سوخت کمتر از 5 لیتر در هر ۱۰۰کیلومتر …
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
سدانی چینی با باطنی ژاپنی
انتظار می‌رود مزدا ۶ سدان با برخی تغییرات قابل‌توجه از جمله نصب پیشرانه ۲.۲ لیتری اسکای اکتیو دی دیزلی عرضه شود. البته چینی‌ها قبلاً مزدا ۶ را بهتر هم کرده‌اند. خودرویی که ملاحظه می‌کنید هونگچی H5 جدید است که منحصراً در این کشور عرضه خواهد شد و اگرچه استایل آن به عنوان بخشی از پروژه فیس لیفت اخیر دست‌خوش تغییر شده اما از همان شاسی دیفرانسیل جلوی مزدا ۶ استفاده می‌کند. هونگچی H5 چینی در مقایسه با مزدا ۶ بازار آمریکا قوی‌تر، سریع‌تر و کم‌مصرف‌تر است.در بحث به‌روزرسانی ظاهری این خودرو از جلوپنجره و کاپوت جدیدتری سود می‌برد. زیر کاپوت هم یک پیشرانه ۱.۸ لیتری توربوی بنزینی به همراه سیستم ۴۸ ولتی استارتر/ژنراتور قرار گرفته است.به لطف دستیار الکتریکی، قدرت کل این مجموعه از ۱۸۰ به ۱۹۷ اسب بخار رسیده …
۱۳۹۹/۰۴/۲۵
هیچ برنامه، ایده، طرح و پیشنهادی برای افزایش قیمت گازوییل وجود ندارد
روز گذشته بیژن زنگنه، وزیر نفت پس از جلسه با کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به صحبت‌هایی که بین او و نمایندگان مجلس رد و بدل شد، گفت: این جلسه یکی از جلسات باارزش، ‌مفید، پخته و حرفه‌ای بود که‌ پایه خوبی برای همکاری‌های موثر در کشور در زمینه انرژی در این جلسه بنا شد. او با بیان اینکه زمینه‌هایی بود که نمایندگان کمیسیون انرژی نسبت به آن حساس بودند، ‌افزود: تصمیم بر آن شد تا موارد براساس همکاری و نظر کمیسیون انرژی تنظیم شود. وزیر نفت با تاکید بر اینکه حل برخی موارد حتی نیازمند قانون جدید نیست، گفت: حمایت‌های سیاسی و همدلی می‌تواند کارها را در کشور پیش ببرد به‌ طور مثال در پتروپالایشگاه‌ها نمایندگان کمیسیون انرژی استقبال کردند و قرار شد حمایت سیاسی …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •