پنجشنبه, ۹ بهمن, ۱۳۹۹ / 28 January, 2021
نرخ ارز آزاد
اولین رفتار دلار در هفته جاری / ارزانی ارز ادامه دار است؟
۱۳۹۹/۱۰/۲۷ / بازار متشکل ارزی / دلار صرافی ملی / دلار نیمایی / قیمت دلار / نرخ ارز آزاد
اولین رفتار دلار در هفته جاری / ارزانی ارز ادامه دار است؟
اولین قیمت دلار در صرافی ملی و بازار آزاد به ترتیب با ۵۵۰ و ۲۰۰ تومان کاهش نسبت به روز گذشته اعلام شد. در نرخ ارز در سامانه سنا و بازار متشکل ارزی نیز شاهد حدود ۲۰۰ تومان ریزش بوده‌ایم. نوشته اولین رفتار دلار در هفته جاری / ارزانی ارز ادامه دار است؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
تفاوت ۵ برابری نرخ ارز ترجیحی با نرخ ارز آزاد/ ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود
۱۳۹۹/۱۰/۲۲
تفاوت ۵ برابری نرخ ارز ترجیحی با نرخ ارز آزاد/ ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود
حاجی زاده، دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور گفت: امروز تفاوت نرخ ارز ترجیحی با نرخ ارز بازار آزاد بیش از پنج برابر است که این خود به خود جریان ناسالم اقتصادی را در کشور ایجاد می کند.
کالاهای اساسی با نرخ آزاد به دست مردم رسید
۱۳۹۹/۱۰/۱۵
کالاهای اساسی با نرخ آزاد به دست مردم رسید
قاضی زاده هاشمی، عضو کمیسیون تلفیق بودجه با تأکید بر اینکه مصوبه این کمیسیون را در جهت مبارزه با رانت خواری دانست و گفت: کالاهایی که ارز ۴۲۰۰ تومانی به آن‌ها تعلق گرفته است با نرخ ارز آزاد به دست مردم رسیده است.
۱۳۹۹/۱۰/۱۵
افزایش 300 درصدی نرخ ارز برای واردات کالا
گروه اقتصادی| کمیسیون تلفیق بررسی‌کننده لایحه بودجه سال آینده، ‌در اقدامی عجیب مصوبه‌ای را گذرانده که طی آن حقوق ورودی همه کالا‌ها برای سال آینده با نرخ ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان محاسبه خواهد شد. نرخ ارز 17500 تومانی نزدیک به نرخ ارزی است که بانک مرکزی هم اکنون برای واردات کالا در سامانه موسوم به «نیما» اعلام کرده و در اختیار واردکنندگان قرار می‌دهد. پیش از این حقوق ورودی کالاهای اساسی با نرخ ارز 4200 تومانی محاسبه می‌شد و در صورت تصویب نهایی مصوبه کمیسیون تلفیق در صحن علنی مجلس و البته تایید شورای نگهبان، سال آینده کالاهای اساسی نیز با نرخ ارز 17500 تومانی وارد خواهد شد و به‌طور قطع اثر خود را بر قیمت تمام شده این کالاها گذاشته و تورم بی‌سابقه‌ای …
قیمت دلار امروز 3 دی ماه 99 چقدر شد؟
۱۳۹۹/۱۰/۰۳ / قیمت حواله دلار / قیمت دلار صرافی ملی / قیمت دلار نیمایی / نرخ ارز آزاد
قیمت دلار امروز 3 دی ماه 99 چقدر شد؟
اولین قیمت‌های دلار در صرافی‌ملی ۱۳۰ تومان ، بازار آزاد ۱۵۰ تومان، بازار متشکل ارزی حدود ۱۰۰ تومان و سامانه سنا نزدیک ۳۰۰ تومان افزایش را نشان می‌دهند. نوشته قیمت دلار امروز 3 دی ماه 99 چقدر شد؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۳۹۹/۰۹/۲۱
قیمت خرید تضمینی گندم حداقل به ۴۸۰۰ تومان افزایش می‌یابد
شورای تعیین نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی در حال تشکیل است و پیش‌بینی می‌شود با تشکیل این شورا قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جمله گندم افزایش یابد. کارشناسان احتمال می‌دهند قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم دست کم به 4800 تومان افزایش یابد. مدیرعامل مجمع ملی خبرگان کشاورزی، در گفت‌وگو با ایلنا در اینباره گفت: دولت برای سال زراعی جاری نرخ 4 هزارتومان را برای خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم تعیین و ابلاغ کرد که از همان ابتدا مورد اعتراض گندمکاران بود. علی خان محمدی، ادامه داد: پس از اعلام این قیمت، دولت در اقدامی مغایر با قانون خرید تضینی محصولات کشاورزی تصمیماتی گرفت که هزینه تمام شده تولید را افزایش قابل توجهی داده است. خان محمدی از جمله این تصمیمات را حذف ارز ترجیحی (4200 …
قیمت فولاد گرانتر از نرخ ارز آزاد / دخالت های دولت، صنعت فولاد مختل کرده است
۱۳۹۹/۰۹/۱۳
قیمت فولاد گرانتر از نرخ ارز آزاد / دخالت های دولت، صنعت فولاد مختل کرده است
در حال حاضر، صنعت فولاد با مشکلات عدیده ای روبرو است و فعالان این صنعت، مخالف دخالت های دولت در این حوزه هستند و معتقد هستند که دخالت های دولت در این صنعت، نه تنها مشکلات آن ها را برطرف نمی کند بلکه بر مشکلات آن ها نیز می افزاید.
سیگنال کاهش نرخ ارز آزاد صادر شد
۱۳۹۹/۰۸/۲۸ / قیمت دلار / بازار ارز
سیگنال کاهش نرخ ارز آزاد صادر شد
اعلام نرخ ارز محاسباتی در بودجه ۱۴۰۰ و تاکید وزیر صمت بر حذف ارز ۴۲۰۰ نشان دهنده عزم جدی دولت برای تک نرخی شدن ارز در ارقام بسیار پایین‌تر از نرخ ارز آزاد است.
گزارش تسنیم| سیگنال کاهش نرخ ارز آزاد صادر شد/ پای انتخابات ۱۴۰۰ در میان است؟
۱۳۹۹/۰۸/۲۸ / قیمت دلار
گزارش تسنیم| سیگنال کاهش نرخ ارز آزاد صادر شد/ پای انتخابات ۱۴۰۰ در میان است؟
اعلام نرخ ارز محاسباتی در بودجه۱۴۰۰ و تأکید وزیر صمت بر حذف ارز ۴۲۰۰تومانی نشان‌دهنده عزم جدی دولت برای تک‌نرخی‌شدن ارز در ارقام بسیار پایین‌تر از نرخ ارز آزاد است. زمان اندک باقی‌مانده تا انتخابات سال ۱۴۰۰ این تصمیم مهم را حساسیت‌برانگیزتر کرده است.
نرخ ارز آزاد در ۲۵ آبان؛ قیمت دلار و یورو روند نزولی دارد
۱۳۹۹/۰۸/۲۵
نرخ ارز آزاد در ۲۵ آبان؛ قیمت دلار و یورو روند نزولی دارد
امروز قیمت هر اسکناس دلار براساس نرخ صرافی ملی ایران ۲۶ هزار و ۵۸۰تومان است.
پیامد سیاست‌های تنظیم‌گری در صنعت فولاد
۱۳۹۹/۰۷/۲۱
پیامد سیاست‌های تنظیم‌گری در صنعت فولاد
مبنا قرار گرفتن نرخ ارز نیمایی در تعیین قیمت پایه محصولات فولادی از ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ و اختلاف آن با نرخ ارز آزاد موجب اولا، اختلاف قیمت بالای محصولات فولادی عرضه شده در بورس کالای ایران و بازار آزاد و افزایش تقاضای بازار؛ ثانیا، شکاف قیمت پایه و قیمت معاملاتی در بورس کالا به‌واسطه شکل‌گیری رقابت میان خریداران و افزایش هزینه‌های تولید صنایع پایین‌دست و ثالثا، بروز رانت به نفع سوداگران در این بازار شده است.
وحشت از گرانی دارو با طرح جدید مجلس
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / افزایش قیمت دارو / کمبود دارو
وحشت از گرانی دارو با طرح جدید مجلس
اخیرا در مجلس طرح حذف کامل ارز ترجیحی برای دارو و انتقال مابه التفاوت بین نرخ رسمی و نرخ ارز آزاد به شرکت‌های بیمه‌ای مطرح شده است.
داستان دلالی های بزرگ در گرانی مرغ و تخم مرغ/ دولت خوب می داند چرا تخم مرغ گران شد!
۱۳۹۹/۰۷/۱۵
داستان دلالی های بزرگ در گرانی مرغ و تخم مرغ/ دولت خوب می داند چرا تخم مرغ گران شد!
فرزاد طلاکش، دبیرکل کانون پرورش دهندگان مرغ تخم گذار، بر این باور است که خوراک دام با نرخ ارز آزاد وارد کشور نشده ولی قیمت خوراک دام در ماه های اخیر چند برابر شده و یک عامل گرانی تخم مرغ، دلالی است.
رقابت قیمتی فولاد داخلی و وارداتی؛ افزایش بهای لوازم خانگی با تداوم گرانی فولاد
۱۳۹۹/۰۷/۱۳
رقابت قیمتی فولاد داخلی و وارداتی؛ افزایش بهای لوازم خانگی با تداوم گرانی فولاد
کریمی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید در شرایط کنونی اگر تولیدکنندگان پایین دست و سازندگان مسکن، به جای خرید فولاد داخلی، از فولاد وارداتی با نرخ ارز آزاد در تولیدات خود استفاده کنند، برای آنها اقتصادی‌تر خواهد شد.
۱۳۹۹/۰۷/۱۰
مردم مزه ارز ۴۲۰۰ تومانی را نچشیدند 
یک تحلیلگر اقتصادی با بیان اینکه مردم مزه ارز ۴۲۰۰ تومانی را نچشیدند، گفت: از زمانی که ارز دولتی وارد چرخه اقتصاد شد تا زمانی که این ارز از اقتصاد کشور حذف شود، هیچ تاثیری بر نرخ سبد کالایی مردم نخواهد داشت زیرا، آن‌ها همواره کالاهای موردنیاز خود را با نرخ ارز آزاد دریافت کرده‌ و خواهند کرد.
۱۳۹۹/۰۷/۱۱
«برگُزین» روزنامه‌های ایران
در این ستون ـ بی‌هیچ دخل و تصرفی ـ گزیده‌ای از مطالب روزنامه‌های سراسری کشور را، فردای انتشار می‌توانید مطالعه کنید.آرمان ملی: کوپن الکترونیکی مُسَکن کوتاه‌مدتروزنامه آرمان ملی در ستون سخن روز به مسئله‌ی کوپن الکترونیکی پرداخته می‌نویسد:واقعیت مطلب این است که اگر پول در اختیار خانوارها قرار بگیرد و حتی تعیین شود که با این پول جز کالاهای اساسی چیز دیگری نمی‌توانند بخرند، باز راهکارهایی وجود دارد مبتنی بر اینکه پول صرف کالاهایی جز کالاهای اساسی شود. به نظر می‌رسد با توجه به شبکه گسترده تعاونی‌های مصرف کارکنان دولت، صندوق‌های بازنشستگی و نهادهای امدادی و حمایتی اگر دولت بتواند به‌جای پول، کالاهای اساسی تحویل دهد، شاید به هدفی که دارد سریع‌تر دست یابد و نتیجه زودتر تحقق پیدا کند. آنچه امروز به‌خاطر …
ارز دولتی؛ ابزار تأمین دارو برای کشورهای همسایه!
۱۳۹۹/۰۷/۰۷
ارز دولتی؛ ابزار تأمین دارو برای کشورهای همسایه!
در حال حاضر نرخ ارز آزاد تقریبا 6 برابر نرخ ارز دولتی است؛ این فاصله غیرمعقول باعث شده است انگیزه‌های سوداگران برای سوءاستفاده و حتی قاچاق معکوس داروها به خارج از کشور افزایش یابد.
چراغ سبز بورس به شمش ۱۰ هزار تومانی
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / ارز / بازار شمش / بورس
چراغ سبز بورس به شمش ۱۰ هزار تومانی
روند رو به رشد نرخ ارز نیمایی همپای افزایش نرخ ارز آزاد ادامه دارد و همین موضوع نیز باعث شده تا قیمت پایه عرضه محصولات عرضه شده در بورس کالا به‌صورت هفتگی افزایش یابد. به‌گونه‌ای که شاهد هستیم نرخ پایه شمش فولاد برای معاملات امروز (سه‌شنبه ۲۵ شهریور) نسبت به نرخ هفته قبل افزایش ۲۶۰ تومانی در هر کیلوگرم داشته و به ۸هزار و ۱۸۰ تومان رسیده است. نوشته چراغ سبز بورس به شمش ۱۰ هزار تومانی اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
کالابرگ الکترونیک؛ کم فساد و اثربخش
یک تحلیلگر اقتصادی یارانه‌ای که فساد در آن کمتر و سهم گروه‌های متوسط و پایین در آن بیشتر است را یارانه سفید توصیف کرد که یکی از انواع آن‌ها یارانه نقدی یا کارت اعتباری است. وی در مقابل، توزیع یارانه در قبال دلار، خودرو، سکه، سیمان و سایر محصولات ارزان قیمت را یارانه سیاه خواند و گفت که در حال حاضر منابع مالی برای افزایش ۱۰ برابری یارانه نقدی، بدون ایجاد تورم وجود دارد و می‌تواند از فشارهای اقتصادی به گروه‌های فقیر و متوسط جلوگیری کند.میثم هاشم‌خانی اظهار کرد: زمانی که کشور دچار شوک‌هایی مانند بحران کرونا و بحران هایی از جنس رکود اقتصادی می‌شود، یکی از راهکارهایی که عموما دولت‌ها ارائه می‌دهند یارانه یا سوبسید است که انواع مختلفی دارد؛ از جمله یارانه نقدی، تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای …
کارنامه دو ساله دلار 4200
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
کارنامه دو ساله دلار 4200
با وجود همه انتقادهایی که به تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی و چندنرخی بودن قیمت ارز وجود دارد، همچنان تعداد کمی از کالاها مشمول دریافت ارز ترجیحی هستند، اما برخی کارشناسان معتقدند ارز 4200 تومانی باعث شده نرخ تورم واقعی نباشد که این مساله در برنامه‌ریزی‌های اقتصادی سنگ‌اندازی می‌کند. از سوی دیگر کارشناسان می‌گویند علاوه بر سوءاستفاده‌هایی که تاکنون از این ارز صورت گرفته، حذف ارز دولتی بهانه‌ای برای افزایش قیمت برخی کالاهایی شده که تاکنون با وجود دریافت ارز ترجیحی براساس نرخ ارز آزاد عرضه می‌شدند؛ بنابراین بهتر است این یارانه به‌طور مستقیم به بخش تولید پرداخت شود.
نرخ ارز آزاد در ۲۵ خرداد ۹۹ | دلار به ۱۷ هزار و ۷۵۰ تومان رسید
۱۳۹۹/۰۳/۲۵
نرخ ارز آزاد در ۲۵ خرداد ۹۹ | دلار به ۱۷ هزار و ۷۵۰ تومان رسید
صرافی ملی ایران، امروز (۲۵ خرداد ۹۹) قیمت هر اسکناس دلار را ۱۷ هزار و ۷۵۰ تومان اعلام کرد.
۱۳۹۹/۰۳/۲۱
عوامل سازنده یارانه پنهان
 از سال 87 که بحث‌های هدفمندی یارانه‌ها مطرح شد، همواره این سوال وجود داشت که با «یارانه هنگفت انرژی» باید چه کار کرد؟ وقتی قیمت‌ها واقعی نباشد، همه متضرر می‌شوند. آثار قیمت غیرواقعی در همه بخش‌ها وجود دارد و به سایر بخش‌ها نیز تسری می‌یابد چه حامل‌های انرژی باشد و چه نان‌؛ تفاوتی ندارد. مشکل اصلی اقتصاد ایران این است که همگان تصور می‌کنند‌،  اگر ارز دولتی به کالاها تخصیص پیدا کند و قیمت‌ها چند نرخی شود، دهک‌های کم درآمد سود می‌برند. در حالی که وقتی ارز دولتی به کالایی تخصیص داده می‌شود و در کنارش همان کالا با ارز آزاد به بازار وارد می‌شود‌، قیمت کالا در بازار بر اساس نرخ ارز آزاد تعیین …
۱۳۹۹/۰۱/۱۷
معمای تصمیم‌گیری درباره قیمت بنزین
قیمت جهانی نفت که به زیر 20دلار رسید، محاسبات نشان داد حالا دیگر قیمت هر لیتر بنزین در ایران با احتساب نرخ ارز آزاد و نیمایی به قیمت بنزین فوب خلیج‌فارس نزدیک شده؛ حتی برخی برآورد‌ کردند که قیمت بنزین در ایران از دیگر کشورها گران‌تر هم شده است. یکی از گزاره‌های پیشنهاد‌شده به دولت، حرکت به سمت آزادسازی قیمت بنزین است، اما این تصمیم به مصوبه مجلس نیاز دارد و مجلس هم که فعلا جلسه برگزار نمی‌کند. اما طیبه سیاوشی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی به‌تازگی گفته است: سه‌شنبه، طرح سه‌فوریتی تعطیلی یک‌ماهه …
۱۳۹۹/۰۱/۱۱ / افزایش قیمت بلیت هواپیما / بلیط هواپیما / صنعت هوایی
آیا کرونا قیمت بلیت هواپیما را به نرخ واقعی خود رساند؟
شرکت های هواپیمایی داخلی بالا رفتن دلار در سال های اخیر را علت گرانی بلیت های پرواز دانسته بودند و آن را به نرخ ارز آزاد حساب و بعد از مدتی به قیمت دلار نیمایی این نرخ را محاسبه می کردند.
۱۳۹۸/۰۵/۲۰
نماینده مجلس: دولت باید درباره توزیع کالاهای اساسی با نرخ ارز آزاد به مجلس توضیح دهد
نماینده اصفهان در مجلس گفت: قیمت ارز در چند هفته اخیر کاهش پیدا کرده است، اما قیمت کالاهای اساسی روند نزولی پیدا نکرده که باید هر چه سریع‌تر نظارت در این زمینه افزایش پیدا کند.
۱۳۹۸/۰۵/۲۰
مبنای زمانی اخذ مابه‌التفاوت ۲۸۰۰ تومانی نرخ ارز
بانک مرکزی اعلام کرد که مبنای زمانی اخذ مابه‌التفاوت نرخ ارز معادل ۲۸ هزار ریال، تاریخ روز تامین ارز است و ثبت‌سفارش‌هایی که تامین ارز آنها از طریق سامانه نیما یا به نرخ آزاد نیز بوده، مشمول پرداخت این مابه‌التفاوت هستند. به گزارش «ایبنا» اداره سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی در نامه‌ای به مدیران عامل بانک‌ها در تاریخ ۲۵ تیرماه ۱۳۹۸ نوشته بود: احتراما پیرو نامه عمومی شماره ۹۷/ ۳۸۲۴۴۶ مورخ ۲۶ دی‌ماه ۱۳۹۷ به اطلاع می‌رساند مبنای زمانی اخذ مابه‌التفاوت نرخ ارز معادل ۲۸ هزار ریال، تاریخ روز تامین ارز بوده و ثبت‌سفارش‌هایی که تامین ارز آنها از طریق بازار ثانویه (سامانه نیما) یا به نرخ ارز آزاد ازسوی این بانک تامین شده باشد نیز مشمول اخذ مابه‌التفاوت مربوطه هستند. این اداره تاکید کرده کارمزد انتقال …
۱۳۹۸/۰۵/۰۸
انتظارات از امکانات یک بازار تازه!
کیمیا نجفیآنطور که شنیده می‌شود بازار متشکل ارزی طبق اعلام بانک مرکزی قرار است که در آستانه عید سعید قربان رسماً فعالیت خود را آغاز کند. مسئولان این بازار از آمادگی کامل برای راه‌اندازی معاملات خبر می‌دهند و می‌گویند: منتظر دستور رئیس کل بانک مرکزی برای آغاز رسمی فعالیت بازار متشکل ارزی هستیم.بازار متشکل ارزی با هدف شناسایی و هویت‌بخشی به بازیگران اصلی بازار ارز به‌ زودی آغاز به کار خواهد کرد. گفته می‌شود که بیش از 100 صراف حساب‌ باز کرده‌اند و در حال تکمیل پرونده در این بازار هستند. البته این در حالی است که چشم‌انداز مسئولان بانک مرکزی و بازار متشکل ارزی حضور ۶۰۰ صرافی در این بازار را نشان می‌دهد. از ابتدای انتشار اخبار درخصوص راه‌اندازی چنین بازاری موافقان و مخالفانی پیدا کرد. مخالفان این بازار …
۱۳۹۸/۰۵/۰۶
۳۰ درصد نهاده‌های دامی و ریز مغذی‌ها با نرخ ارز آزاد به دست مرغداران می‌رسد
ایلنا: نایب رییس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور گفت: قیمت ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومانی که ستاد تنظیم بازار برای هر کیلوگرم مرغ تصویب کرده بر اساس نهاده با نرخ ارز ۴ هزار و…
۱۳۹۸/۰۵/۰۴
برنامه دولت نزدیک کردن دو نرخ ارز آزاد و نیمایی است
نایب رییس سابق اتاق بازرگانی ایران معتقد است، نزدیک شدن نرخ ارز سامانه نیما به بازار آزاد اتفاقی مثبت است.
۱۳۹۸/۰۴/۲۴ / روزنامه / مطبوعات / رسانه / صفحه اول روزنامه ها
تصاویر| روزنامه‌های دوشنبه، ۲۴ تیر
رئیس‌جمهوری در جمع مردم شیروان: شرایط سختی داریم اما در کنار هم از آن عبور می‌کنیم، رئیس کل بانک مرکزی: نرخ ارز آزاد به نیمایی نزدیک شد و روایت وزیر بهداشت از فساد در وزارت بهداشت از مواردی است که مطبوعات امروز به آن پرداخته‌اند.
۱۳۹۸/۰۴/۲۳
بازار ارز ثبات دارد/ نرخ ارز آزاد به نیمایی نزدیک شد
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به نزدیک شدن نرخ ارز بازار آزاد به ارز نیما گفت: بازار ارز از ثبات برخوردار است و روند بازگشت ارز حاصل از صادرات بهبود یافته که نشانه استقبال فعالان اقتصادی از سیاست‌های ارزی اخیر است.
۱۳۹۸/۰۴/۲۳
رئیس کل بانک مرکزی: بازار ارز از ثبات برخوردار است / نرخ ارز آزاد به نیمایی نزدیک شده / روند بازگشت ارز حاصل از صادرات بهبود یافته
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به نزدیک شدن نرخ ارز بازار آزاد به ارز نیما گفت: بازار ارز از ثبات برخوردار است و روند بازگشت ارز حاصل از صادرات بهبود یافته که نشانه استقبال فعالان اقتصادی از سیاست‌های ارزی اخیر است.
۱۳۹۸/۰۴/۰۹
پنج آینده‌ساز بورس تهران
بازار سهام هفته گذشته روندی مثبت با شیب قابل توجه نزدیک به 6 درصدی را پشت سر گذاشت تا در عمل نسبت به برخی نااطمینانی‌ها در حوزه سیاسی و نیز توقف عوامل مساعد موثر بر سودآوری شرکت‌ها از جمله نرخ ارز آزاد بی‌تفاوت بماند. رکورد‌شکنی‌های پی در پی بازار سهام که در ادامه یک صعود ممتد و پرقدرت تزریق نقدینگی از سوی بازیگران حقیقی صورت می‌گیرد که باعث رشدهای انفجاری سهام و ایجاد نوعی از حالت بی تفاوتی به فاکتورهای بنیادین و اصول ارزش‌گذاری به ویژه در صنایع کوچک‌تر نزد بسیاری از مشارکت‌کنندگان در بازار شده است. در نقطه مقابل، در سهام شرکت‌های بزرگ‌تر، همگام با رشد نرخ‌های ارز پایه در بورس کالا و سامانه نیما نقش‌آفرینی مثبت عوامل محیطی بر سودآوری شرکت‌ها ادامه یافته است. در دو روز پایانی معاملاتی هفته البته …
۱۳۹۸/۰۳/۲۸ / یارانه نقدی / ارز 4200 تومانی / دلار 4200 تومانی / دلار / بازار ارز
یارانه نقدی هر ایرانی با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی چقدر می‌شود؟
البته اگر مبنای واردات کالاهای اساسی پس از حذف ارز دولتی را مبتنی بر نرخ ارز آزاد در نظر بگیریم، اختلاف قیمت میان نرخ واردات این کالاها و ارز دولتی فعلی، 9 هزار تومان خواهد بود که در این صورت، به هریک از یارانه بگیران (تعداد یارانه بگیران را 57.4 میلیون نفر در نظر بگیریم) 188 هزار و 100 تومان اختصاص داده خواهد شد و جمع یارانه نقدی ماهانه برای هر یارانه‌بگیر 233 هزار و 600 تومان خواهد بود.
۱۳۹۸/۰۲/۲۹
راهکار غیر قیمتی
بحث بسیار قدیمی تثبیت قیمت‌ها و پرداخت یارانه‌ قیمتی به خانوارها یا تولیدکنندگان در سویی و رهاسازی قیمت‌ها و پرداخت یارانه‌ نقدی به خانوارها و تولیدکنندگان در سوی دیگر، دوباره، با توجه به وجود فاصله قابل توجه میان نرخ رسمی ارز و نرخ بازار آزاد ارز و بر همین مبنا، وجود فاصله‌ قابل توجه میان قیمت جاری حامل‌های انرژی از جمله بنزین با قیمت محاسبه شده بر مبنای نرخ ارز آزاد و نرخ منطقه‌ای، پیش آمده است.
۱۳۹۸/۰۲/۱۵
دلالان ۲۰۰ هزار میلیارد تومان از «ارز جهانگیری» سود کرده‌اند
نایب رئیس فراکسیون ولایی مجلس گفت: دلالان در سال ۹۷ از مابه التفاوت نرخ ارز آزاد و دولتی که به برخی شرکت‌ها و افراد واگذار شده، حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان سود کرده‌اند.
۱۳۹۸/۰۱/۲۰
بی‌ثباتی در بازار گوشت با ارز چند نرخی
ایسنا نوشت: وزارت صمت روز گذشته اعلام کرد که تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات گوشت متوقف خواهد شد، تصمیمی که فاصله نرخ ارز در این بازار را با نرخ ارز آزاد کم می‌کند.
۱۳۹۸/۰۱/۲۰
تا ارز تک نرخی نشود، بازار به ثبات نمی‌رسد
وزارت صمت روز گذشته اعلام کرد که تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات گوشت متوقف خواهد شد، تصمیمی که فاصله نرخ ارز در این بازار را با نرخ ارز آزاد کم می‌کند. در این زمینه فعالان بخش خصوصی معتقدند تا تک نرخی نشدن ارز در اقتصاد ایران، همچنان شرایط برای رانت خواران و سودجویان فراهم خواهد بود.
۱۳۹۷/۱۲/۲۸
از فیلتر تلگرام تا قیمت گوشی که بالا رفت و پایین نیامد
افزایش چند برابری قیمت گوشی با افزایش نرخ ارز و سودجویی فروشندگانی که علی‌رغم دریافت ارز دولتی، کالاها را با نرخ ارز آزاد به فروش رساندند و فیلتر شدن پیام‌رسان تلگرام که موجب رشد پیام‌رسان‌های بومی شد را می‌توان در شمار مهم‌ترین اخبار حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۱۳۹۷ دانست.
۱۳۹۷/۱۲/۲۳
خواب زمستانی بازار موبایل
هنوز کام اهالی بازار موبایل با اجرای طرح رجیستری شیرین نشده بود که افزایش ناگهانی قیمت ارز در بهار خنده را بر لب فروشندگان خشک کرد. به هر حال، با آن شتابی که قیمت ارز پیش گرفته بود دیگر کمتر کسی دنبال گوشی جدید بود. اما انگار سالی که قرار بود برای بازار موبایل نکو نباشد، از بهارش پیدا بود. حتی در این میان، داروی آرام‌بخش دولت که همان دلار 4200 تومانی بود هم نتوانست حال ناخوش بازار موبایل را خوش کند، به‌ویژه زمانی که برخی واردکنندگان، با وجود دریافت ارز دولتی، موبایل‌ها را با نرخ ارز آزاد فروختند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •