شنبه, ۴ بهمن, ۱۳۹۹ / 23 January, 2021
نهادهای پولی
۱۳۹۹/۰۹/۰۴
ممنوعیت استفاده بدون مجوز از عناوین تحت نظارت بانک مرکزی
هر گونه استفاده از عنوان موسسه اعتباری، تعاونی اعتباری، شرکت واسپاری (لیزینگ)، شرکت صرافی و صندوق قرض‌الحسنه در تابلو، سربرگ، مکاتبات و... یا اشتغال به این امور بدون داشتن مجوز از بانک مرکزی ممنوع است. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، فهرست نهادهای پولی مجاز در زیرمنوی نظارت بانکی سایت بانک مرکزی قرار دارد. این فهرست به‌صورت مرتب در حال به روزرسانی است و هموطنان عزیز برای اطلاع از نام و مشخصات بانک‌ها و نهادهای پولی مجاز و آخرین تغییرات در این حوزه، صرفا به وب‌سایت بانک مرکزی مراجعه کنند. رسانه‌های محترم نیز در انتشار اخبار و گزارش‌های خود قید «مجاز» یا «غیرمجاز» بودن بانک‌ها و نهادهای پولی را مدنظر قرار دهند.
فعالیت نهادهای پولی غیرمجاز ممنوع است
۱۳۹۹/۰۹/۰۳ / بانک مرکزی / نهادهای پولی
فعالیت نهادهای پولی غیرمجاز ممنوع است
هرگونه استفاده از عنوان موسسه اعتباری، تعاونی اعتباری، شرکت واسپاری (لیزینگ)، شرکت صرافی و صندوق قرض‌الحسنه در تابلو، سربرگ، مکاتبات و ... یا اشتغال به این امور بدون داشتن مجوز از بانک مرکزی ممنوع است. نوشته فعالیت نهادهای پولی غیرمجاز ممنوع است اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
استفاده از عناوین نهادهای پولی و بانکی تحت نظارت بانک مرکزی، بدون اخذ مجوز ممنوع است
۱۳۹۹/۰۹/۰۳ / اشتغال / بانک مرکزی / روابط عمومی / قرض الحسنه / نظارت بانکی
استفاده از عناوین نهادهای پولی و بانکی تحت نظارت بانک مرکزی، بدون اخذ مجوز ممنوع است
ایلنا: هرگونه استفاده از عنوان موسسه اعتباری، تعاونی اعتباری، شرکت واسپاری (لیزینگ)، شرکت صرافی و صندوق قرض الحسنه در تابلو، سربرگ، مکاتبات و ... یا اشتغال به این…
مقصر اصلی دلار 4200
۱۳۹۹/۰۸/۰۵
مقصر اصلی دلار 4200
در روزهای گذشته، یک اختلاف‌نظر میان نهادهای پولی و اجرایی کشور درخصوص مقصر اصلی دلار 4200 تومانی به وجود آمد. از یکسو، یک شرکت تولیدی اعلام کرد به‌دلیل عدم‌تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی و عدم‌تامین کالاهای اساسی، تولید خود را به طور موقت تعطیل خواهد کرد. در مقابل، بانک مرکزی در یک اطلاعیه تاکید کرد این نهاد وظیفه تامین ارز را مطابق با رویه‌های تعیین‌شده انجام داده است، اما وظیفه تعیین اولویت‌ها و تخصیص‌ها بر عهده وزارتخانه‌های صمت، کشاورزی و بهداشت و درمان است.
پیشنهاد افزایش نرخ سود بانکی روی میز
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / بانک - سود بانکی
پیشنهاد افزایش نرخ سود بانکی روی میز
همزمان با برنامه‌ریزی نهادهای پولی، مرکز پژوهش‌های مجلس هم از افزایش نرخ سود سپرده‌های کوتاه‌مدت برای کنترل تورم حمایت کرد.
۱۳۹۹/۰۳/۰۱
خودروسازان از بهمن ۹۷ قیمت های خود را بالا نبردند
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تامین خودرو باید به گونه ای باشد که نهادهای پولی و مالی نقدینگی صنعت خودروسازی را تامین کنند و از سویی بانک مرکزی هم ارز مورد نیاز این صنعت و صنایع وابسته به آن را تخصیص دهد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۶
برجام؛ بودن یا نبودن
دیپلمات برجسته ایرانی جناب آقای حسین موسویان دیروز در روزنامه همشهری با بررسی وضعیت حقوقی فعلی برجام و موضع اخیر ایالات متحده در مورد استفاده از مکانیزم ماشه مقاله‌ای مرقوم فرموده‌اند که این گزاره از آن را به عنوان شاه‌بیت مقاله می‌توان برشمرد: « بعد از خروج ترامپ از برجام و تسلیم شدن سایر قدرت‌های جهانی در برابر تحریم‌های یکجانبه فرامرزی امریکا، ایران دچار یک اشتباه شد زیرا نباید می‌پذیرفت که از یک طرف به تعهدات برجامی و معاهده N.P.T عمل کند و از طرف دیگر، نه تنها از مزایای آن استفاده نکند بلکه مورد تحریم و فشار بیشتر قرار گیرد.» (به نقل از سایت جهان دیپلماسی مورخ چهاردهم اردیبهشت‌ماه یک‌هزارو سیصدو نود و نه). آنچه نگارنده محترم به …
۱۳۹۸/۰۹/۲۰
سرمایه های حوزه شهری می تواند کشور را از رکودخارج کند
مشهد به لحاظ رشد اقتصادی رتبه یک را نسبت به کلانشهرهای کشور دارد، مزیت اصلی شهر مشهد در رشد اقتصادی، زائران بارگاه حضرت رضا(ع) است و گلوگاه شاخص اقتصادی تقویت مراکز اقامتی است.محمدرضا کلائی، شهردار مشهد درحاشیه بازدید از نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری و اقتصاد شهری؛ عنوان کرد:با توجه به بازدیدهای زیادی که در نمایشگاه های مختلف فرصت های سرمایه گذاری داشتم این نمایشگاه بسیار موفق است و به دور از تشریفات تلاش دارد تا دستاوردهای اقتصادی مشهد را به سرمایه گذاران ارائه دهد.وی با اشاره به اینکه شرکت های خصوصی و دولتی زیادی در این نمایشگاه شرکت کرده اند، افزود: نتیجه برگزاری این نمایشگاه و جذب سرمایه گذار، رشد دو درصدی اقتصادی شهر مشهد است.کلائی با بیان اینکه سطح سودآوری مشهد بسیار متفاوت تر از سایر …
۱۳۹۸/۰۹/۰۶
حضور بیمه آسیا در نمایشگاه بین‏المللی بورس، بانک‏، بیمه و خصوصی‏سازی
بیمه آسیا در ششمین نمایشگاه بین‏المللی بورس، بانک، بیمه و خصوصی‏سازی و یازدهمین نمایشگاه معرفی فرصت‏های سرمایه‏گذاری کشورحضوری فعال داشت.به گزارش روابط‏عمومی بیمه آسیا، غرفه اختصاصی  بیمه آسیا  به عنوان بزرگ‏ترین بیمه خصوصی کشور در طول برگزاری نمایشگاه میزبان  رئیس کل بیمه مرکزی، دبیر‏کل سندیکای بیمه گران ایران‏، مدعوین کشورهای خارجی، مدیران عامل شرکت‏های بیمه‏ای، خبرنگاران حوزه بیمه رسانه‏‏های جمعی کشور، کارشناسان  صنعت بیمه  و دست‏اندرکاران حوزه سرمایه‏گذاری و فعالان  اقتصادی بود.بر اساس این گزارش، مراسم افتتاحیه نمایشگاه با حضور مدیرعامل منطقه آزاد کیش، رئیس کل بیمه مرکزی، دبیرکل سندیکای بیمه‏گران ایران، مدعوینی از کشورهای خارجی، نایب رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل، اعضای هیئت مدیره، معاونان مدیرعامل …
۱۳۹۸/۰۶/۰۹
افتتاح نخستین صندوق امانات بانک قرض الحسنه مهر ایران در استان قم
نخستین صندوق امانات بانک قرض الحسنه مهر ایران طی مراسمی با حضور مرتضی اکبری مدیرعامل، سلیمان توکلی عضو هیئت مدیره، تنی چند از مدیران و روسای ادارات مرکزی بانک به همراه تعدادی از مسئولان عالی رتبه حوزوی، دستگاه‌های اجرایی و انتظامی استان، در شهر مقدس قم افتتاح و آماده ارائه خدمت به مشتریان شد.در آیین افتتاحیه نخستین صندوق امانات بانک قرض الحسنه مهر ایران‌، اکبری مدیرعامل بانک ضمن تبریک هفته دولت و گرامیداشت نام و یاد شهیدان رجایی و باهنر، امانتداری را اصلی‌ترین شاخصه فعالیت نهادهای پولی و مالی به ویژه بانک‌ها دانست و موثرترین ابزار اعتمادسازی نزد آحاد جامعه برشمرده و افزود: صندوق امانات یکی از نمادهای امانتداری بانک‌ها است و تجهیز بانک قرض الحسنه مهر ایران به این خدمت در کنار ماموریت کاری آن که …
۱۳۹۸/۰۴/۲۶
همتی: صادرکنندگان متخلف به قوه قضاییه معرفی می‌شوند
رئیس کل بانک مرکزی گفت:‌ خوشبختانه به سمت بهبود در حرکت هستیم و شرایط بانک ها باثبات تر شده است و بانک مرکزی نیز نظارت و کنترل لازم را بر این نهادهای پولی اعمال می‌کند.
۱۳۹۸/۰۴/۲۶
رئیس کل بانک مرکزی: از تعدادی از صادرکنندگان متخلف نشان و آدرس دقیقی در دست نیست
رئیس کل بانک مرکزی گفت:‌ خوشبختانه به سمت بهبود در حرکت هستیم و شرایط بانک ها باثبات تر شده است و بانک مرکزی نیز نظارت و کنترل لازم را بر این نهادهای پولی اعمال می‌کند.
۱۳۹۸/۰۴/۲۵
رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: نظارت کافی بانک مرکزی بر شبکه بانکی/شرایط بانک ها رو به بهبود است
رئیس کل بانک مرکزی گفت: خوشبختانه به سمت بهبود در حرکت هستیم و شرایط بانک ها باثبات تر شده است و بانک مرکزی نیز نظارت و کنترل لازم را بر این نهادهای پولی اعمال می‌کند.
۱۳۹۸/۰۳/۲۱
چگونگی ترکیب سهامداران بانک‌های نهادی
در بین 36 بانک و موسسه اعتباری فعال در بازار پول کشور، لااقل چهار بانک را می‌توان وابسته به نهادهای عمومی همچون شهرداری‌ها، آموزش و پرورش، بنیاد مستضعفان و بنیاد شهید دانست. بانک‌های شهر، سرمایه، سینا و دی، چهار بانک شناخته شده هستند که در ابتدای تاسیس با هدف خدمات‌رسانی به بخش‌های مربوطه فعالیت خود را آغاز کردند، اما در ادامه دامنه فعالیت آنها گسترش یافته و هم‌اکنون با مجوز بانک مرکزی در سطح کشور به فعالیت بانکداری اشتغال دارند. اطلاعات مربوط به سهامداران این بانک‌ها نیز کم و بیش منتشر شده است. تازه‌ترین اطلاعات مربوط به سهامداران این نهادهای پولی حاکی است، در حال حاضر بانک شهر که در اسفندماه سال 1388 به‌عنوان یک بانک خصوصی فعالیت خود را آغاز کرده و از سوی شهرداری تهران تاسیس شده، سهام آن متعلق …
۱۳۹۸/۰۲/۰۴
نقش صنعت بیمه در توسعه امنیت سرمایه‌گذاری در کشور
استقرار نظام کارآمد تامین مالی در گرو رشد هماهنگ، مشارکت گسترده و تعامل مطلوب مثلث بورس، بانک و بیمه است. به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی، غلامرضا سلیمانی که در مراسم افتتاحیه دوازدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه سخن می‌گفت، با اعلام این مطلب افزود: اطمینان‌بخشی به سرمایه‌گذاران و حفظ امنیت سپرده‌ها و سرمایه‌ نهادهای پولی و مالی از ماموریت‌های صنعت بیمه است که این موضوع را با حساسیت خاصی دنبال خواهیم کرد. رئیس‌کل بیمه مرکزی با اشاره به بازنگری در آیین‌نامه شماره ۶۰ مربوط به سرمایه‌گذاری، تصریح کرد: حرکت در چارچوب این آیین‌نامه، راه ورود صنعت بیمه به بازار سرمایه را هموار خواهد کرد.
۱۳۹۸/۰۱/۲۳
بخشنامه جدید بانک مرکزی برای بانک‌ها
مهر نوشت: بانک مرکزی در ابلاغیه‌ای، بانک ها و مؤسسات اعتباری را ملزم به تعیین حسابرس مستقل برای بررسی حساب‌ نهادهای پولی (بانک ها) و شرکت ها و هلدینگ های تابعه آنها کرد.
 •  •  •  •  •  •  •