دوشنبه, ۲۴ شهریور, ۱۳۹۹ / 14 September, 2020
واردات ایران
جزئیات تجارت خارجی ایران در پنج ماه کرونایی / کاهش ۳۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل
۲ روز قبل
جزئیات تجارت خارجی ایران در پنج ماه کرونایی / کاهش ۳۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل
بر اساس برآوردهای صورت گرفته، در پنج ماهه ابتدایی امسال، میزان کل صادرات و واردات ایران ۲۴.۶ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود که این عدد در مقایسه با ۳۵.۶ میلیارد دلار سال گذشته، کاهش ۳۱ درصدی را نشان می‌دهد.
رسوب نزدیک به ۵ میلیون تن کالای گروه ۴
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
رسوب نزدیک به ۵ میلیون تن کالای گروه ۴
مقیمی، عضو هیئت مدیره فدراسیون واردات ایران از رسوب نزدیک به ۵ میلیون تن میلیون تن کالای گروه ۴ در گمرکات کشور خبر داد.
تجارت خارجی ایران از ۲۴ میلیارد دلار عبور کرد
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / تجارت خارجی / صادرات ایران / واردات ایران
تجارت خارجی ایران از ۲۴ میلیارد دلار عبور کرد
مجموع تجارت خارجی کشور در ۵ ماهه نخست امسال، معادل ۲۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار ثبت شده است. نوشته تجارت خارجی ایران از ۲۴ میلیارد دلار عبور کرد اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۰ میلیون تن کالاهای اساسی وارد ایران شد
۱۳۹۹/۰۶/۱۴ / تحریم و واردات / کالاهای اساسی / گمرک / واردات ایران
۱۰ میلیون تن کالاهای اساسی وارد ایران شد
شفقنا- تازه ترین آمارها نشان می دهد که در ۵ ماه ابتدایی سال جاری ۱۰ میلیون تن کالاهای اساسی وارد ایران شده است. مهدی میراشرفی رییس کل گمرک در جلسه کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک با...
تجارت ۳.۳ میلیارد دلاری ایران با کشور‌های همسود
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / تجارت خارجی / صادرات ایران / واردات ایران
تجارت ۳.۳ میلیارد دلاری ایران با کشور‌های همسود
سخنگوی گمرک گفت: میزان ارزش تجارت خارجی ایران با مجموعه کشور‌های همسود (CIS) در سال ۹۸ بیش از ۳ میلیارد و ۲۹۸ میلیون و ۶۱ هزارو ۹۴۶ دلار بوده است. نوشته تجارت ۳.۳ میلیارد دلاری ایران با کشور‌های همسود اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / ایران / دستگاه های اجرایی / دلار / گمرک / واردات
خبر
ایسنا | عضو هیات‌مدیره فدراسیون واردات ایران می‌گوید با ناهماهنگی ایجاد شده میان دستگاه‌های اجرایی، بیش از ۴.۵ میلیون تن کالا در گمرکات کشور رسوب کرده است. حمید مقیمی اظهار کرد:
رسوب ۴.۵ میلیون تن کالا در گمرکات کشور/ بیش از ۳۰۰ فروند کشتی در گمرک است!
۱۳۹۹/۰۶/۰۲
رسوب ۴.۵ میلیون تن کالا در گمرکات کشور/ بیش از ۳۰۰ فروند کشتی در گمرک است!
عضو هیات مدیره فدراسیون واردات ایران می‌گوید با ناهماهنگی ایجاد شده میان دستگاه‌های اجرایی، بیش از ۴.۵ میلیون تن کالا در گمرکات کشور رسوب کرده است.
شرایط خاص مرزی و زیرکی رقبا
۱۳۹۹/۰۵/۲۵
شرایط خاص مرزی و زیرکی رقبا
بررسی‌ها نشان می‌دهد که تجارت ایران با همسایه شمال غربی خود یعنی ترکیه در ماه‌های اخیر در مسیر نزولی قرار گرفته است. ترکیه در سال‌های اخیر جزو مقاصد و بازارهای مهم صادراتی ایران بوده است. بر اساس آمارهای منتشر شده، صادرات ایران به ترکیه در چهار ماه نخست امسال حدود 90 درصد کاهش یافته است، اما میزان افت واردات ایران از ترکیه به یک درصد هم نمی‌رسد. ایران در چهار ماه نخست امسال یک میلیون و 870 هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و 178 میلیون دلار واردات از ترکیه داشته که 11 درصد سهم واردات کشور را به خود اختصاص داده است، اما وزن صادرات ما به ترکیه حدود 842 هزار تن به ارزش 450 میلیون دلار ثبت شده که طبق این آمار از لحاظ وزنی 90 درصد و از لحاظ ارزش دلاری 82 درصد کاهش صادرات به ترکیه را تجربه کرده‌ایم.
مبادی کالاهای ارزان و گران وارداتی
۱۳۹۹/۰۵/۲۳
مبادی کالاهای ارزان و گران وارداتی
بیشترین کالاهای وارداتی ایران در بهار امسال از کدام کشورها به ایران آمده است؟ گران‌ترین واردات ایران از کدام کشورها صورت گرفته است؟ آمارهای رسمی حاکی از آن است که در مجموع در سه ماه نخست امسال 8 میلیون و 462 هزارتن کالا به ارزش 7 میلیارد و 158 میلیون دلار به کشور وارد شده است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد، هر تن کالای وارداتی در بهار امسال ارزشی به‌طور میانگین نزدیک به 846 دلار داشته است. بررسی ارزش مبادی عمده وارداتی ایران در این بازه زمانی نشان می‌دهد گران‌ترین کالاها در سه ماه بهار از فرانسه وارد ایران شده است. ارزش هر تن کالای وارداتی از فرانسه، 19 هزار و 333 دلار است. ارزان‌ترین واردات ایران نیز از عمان صورت گرفته که ارزش هر تن کالای وارداتی از این کشور رقمی معادل 298 دلار بوده است.
جدیدترین وضعیت واردات کالاهای اساسی
۱۳۹۹/۰۵/۱۶ / تخصیص ارز / واردات ایران / واردات کالاهای اساسی
جدیدترین وضعیت واردات کالاهای اساسی
آخرین وضعیت واردات ۲۵ قلم کالایی از این حکایت دارد که در چهار ماه ابتدایی سال جاری حدود چهار میلیارد دلار از کالاهای مختلف این لیست وارد کشور شده است. نوشته جدیدترین وضعیت واردات کالاهای اساسی اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
کاهش آثار کرونا بر تجارت خارجی کشور
۱۳۹۹/۰۵/۱۶ / تجارت خارجی / صادرات ایران / مهدی میراشرفی / واردات ایران
کاهش آثار کرونا بر تجارت خارجی کشور
رئیس کل گمرک ایران گفت: با بررسی آمار تجارت خارجی کشور می‌توان گفت، آثار بیماری کرونا بر تجارت خارجی کشور در حال کمرنگ شدن است. نوشته کاهش آثار کرونا بر تجارت خارجی کشور اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
پنج مقصد عمده صادرات و واردات ایران در بهار ۹۹
کشورهای چین، عراق، امارات، افغانستان و ترکیه پنج مقصد عمده صادرات کالاهای ایرانی و کشورهای چین، امارات، ترکیه، هند و روسیه پنج مقصد عمده وارداتی کشور در بهار امسال بوده‌اند.
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / ایران / بانک مرکزی / رییس مجلس / مجلس شورای اسلامی / واردات
تعلل بانک مرکزی برای ترخیص کالاها موجب فسادپذیری می‌شود
حمید مقیمی رییس هیات‌مدیره فدراسیون واردات ایران در نامه‌ای به محمد باقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی نوشت: «همان‌گونه که مستحضرید تصیمات خلق‌الساعه و غیرمنطقی برخی از مدیران دولتی،
۱۳۹۹/۰۴/۱۵
صدرنشینی کالاهای واسطه‌ای ضروری
کالاهای واسطه‌ای ضروری بیشترین سهم از واردات را در دو ماه منتهی به اردیبهشت امسال به خود اختصاص داده‌اند. بر اساس آمارهای سازمان توسعه تجارت، بیشترین سهم ارزشی و وزنی واردات ایران به کالاهای واسطه‌ای ضروری اختصاص یافته است. این در حالی است که کالاهای سرمایه‌ای ضروری کمترین سهم ارزشی و کالاهای مصرفی، کمترین سهم وزنی را به خود اختصاص داده‌اند.
آخرین وضعیت صادرات و واردات ایران چگونه است؟ /تجارت ایران فقط با ۱۰ کشور جهان انجام می‌شود!
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / صادرات ایران / تجارت خارجی
آخرین وضعیت صادرات و واردات ایران چگونه است؟ /تجارت ایران فقط با ۱۰ کشور جهان انجام می‌شود!
دیپلماسی تجاری ایران قبل و بعد از خروج آمریکا از برجام دوران پرافت و‌خیزی را تجربه می‌کند. با توجه به تجربه روند کاهشی ارزش صادرات در سال ۹۸ نسبت به ۹۷ با وجود رشد وزنی آن که حکایت از صادرات منابع و مواد خام به‌جای بهره‌مندی و به‌کارگیری از تولید صادرات‌محور و صادرات محصول با ارزش‌افزوده بالا دارد و پیش‌بینی کاهش شدید واردات و تکیه بازار داخل بر محصولات تولیدی در سال جاری، انتظار می‌رود تجارت خارجی ایران در ۹۹ نیز روندی مشابه داشته و البته از‌ آنجا که احتمالا سهم صادرات کشور به سبب عدم سرریز نیاز داخلی کمتر خواهد بود.
صادرات به عمان در ۵ سال، ۵ برابر شد/ عمانی‌ها به دنبال ایجاد ۲ فله‌بر از بنادر ایران هستند/ در فروش گاز به عمان کوتاهی شد
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
صادرات به عمان در ۵ سال، ۵ برابر شد/ عمانی‌ها به دنبال ایجاد ۲ فله‌بر از بنادر ایران هستند/ در فروش گاز به عمان کوتاهی شد
رییس اتاق بازرگانی ایران و عمان اظهار داشت: بعد از اعمال تحریم‌ها علیه ایران، بعضی از کشورهای منطقه بنای عدم همکاری با ایران را داشتند، به همین دلیل، جایگزینی بنادر عمان با برخی بنادر منطقه در دستور کار این اتاق مشترک و وزارتخانه های صمت و امور خارجه قرار گرفت به گونه ای که حجم واردات ایران از عمان در سال ۹۵ حدود ۷۰ میلیون دلار بود و این میزان در سال ۹۶ به ۲۶۰ میلیون دلار و در سال ۹۷به ۴۱۳ میلیارد دلار رسید و این به معنای افزایش واردات کالا از عمان نیست بلکه بنادر عمان نقش خود را بعنوان بنادر ترانس شیپی کالاهای ایرانی آغاز کردند.
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
افزایش مبادلات تجاری میان ایران و اتحادیه اروپا
یورو استات از افزایش مبادلات تجاری ایران و اروپا خبر داد. به گزارش ایلنا به نقل از یورو استات، ارزش تجارت کالا میان ایران و اتحادیه اروپا در دو ماهه اول  ۲۰۲۰ ، ۸۲۴ میلیون یورو بوده است. بر این اساس صادرات ایران به اتحادیه اروپا در این دو ماه نسبت به مدت مشابه ۲۰۱۹ حدود ۵۲ درصد افزایش داشته و واردات ایران از اتحادیه اروپا نیز با رشد ۷ درصدی همراه بوده است‌.
کاهش ۵۵ درصدی صادرات ایران به ترکیه از دهم اسفند ۹۸ الی دهم فروردین ۹۹/ جای خالی تنوع در محصولات صادراتی/ صادرات مواد اولیه و واسطه ای افتخار ندارد
۱۳۹۹/۰۲/۲۵
کاهش ۵۵ درصدی صادرات ایران به ترکیه از دهم اسفند ۹۸ الی دهم فروردین ۹۹/ جای خالی تنوع در محصولات صادراتی/ صادرات مواد اولیه و واسطه ای افتخار ندارد
جدیدترین آمار‌ها از فصل نخست سال ۲۰۲۰، نشان می‌دهد حجم تجارت کالایی ایران و ترکیه، با کاهش ۷۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۹ مواجه شده و از رقم ۲۱۵۳ میلیون دلار به رقم ۶۴۶ میلیون دلار کاهش یابد. این رقم در سه ماهه نخست سال جاری، شامل ۲۷۰ میلیون دلار صادرات ایران به ترکیه و ۳۷۶ میلیون دلار متعلق به واردات ایران از ترکیه است.
۱۳۹۹/۰۲/۲۵
تصویر تجارت ایران و ترکیه در فصل نخست 2020
نخستین تصویر تجارت ایران و ترکیه در سال 2020 مشخص شد. بر این اساس، ارزش تجارت کالایی ایران با ترکیه در فصل نخست سال 2020 حدود 645 میلیون دلار بوده که نسبت به فصل نخست سال 2019 کاهش حدود 70 درصدی را تجربه کرده است. از این میزان تجارت، حدود 270 میلیون دلار مربوط به صادرات ایران به ترکیه و حدود 376 میلیون دلار مربوط به واردات ایران از ترکیه بوده که هر دو نسبت به مدت مشابه سال قبل خود کاهش داشته‌اند. مطابق آنچه از سوی معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران منتشر شده، تراز تجاری ایران و ترکیه در فصل نخست سال 2020 به شدت کاهش یافته که علت اصلی آن کاهش 99درصدی صادرات کالاهای ذیل فصل 27 (کالاهای نفتی) ایران به ترکیه بوده است.
کرونا شیب تمایل ایران به چین را تندتر کرد
۱۳۹۹/۰۲/۲۴ / ایران و چین / چین / اقتصاد چین / اقتصاد ایران / ایران و امریکا / ایران و اروپا / خروج امریکا از برجام / آن سوی خروج امریکا از برجام
کرونا شیب تمایل ایران به چین را تندتر کرد
چین در یک دهه گذشته به بزرگترین شریک تجاری ایران تبدیل شده است. به رغم راهبرد فشار حداکثری ایالات متحده، صادرات و واردات ایران و چین در مجموع بالغ بر ۲۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ بوده است. این رقم تقریبا یک پنجم از کل صادرات ایران و یک چهارم از کل وارداتش را تشکیل می دهد. بنابراین برای ایران، نگاه به شرق نه یک حرکت نمادین بلکه یک ضرورت راهبردی است.
ضربان تجارت ایران با یورو
۱۳۹۹/۰۲/۱۵
ضربان تجارت ایران با یورو
ضربان تجارت ایران با منطقه یورو تند شد. داده‌های بین‌المللی نشان می‌دهد صادرات ایران به اتحادیه اروپا در دو ماه نخست سال 2020 نسبت به مدت مشابه سال 2019، حدود 52 درصد افزایش یافته و ارزش واردات ایران از اتحادیه اروپا نیز رشد 7درصدی داشته است. البته این نکته را باید در نظر داشت که با وجود بهبود تجارت ایران با کشورهای اروپایی در این بازه زمانی، ارزش تجارت نسبت به دوره مشابه سال 2018 به علت افت شدید صادرات نفتی و تحریم‌ها کاهش قابل‌توجهی داشته است.
۱۳۹۹/۰۲/۱۳
فرصت جهش صادراتی
در حال حاضر کشورهای روسیه - بلاروس - قزاقستان- ارمنستان و قرقیزستان عضو این اتحادیه گمرکی هستند و کشورهای گرجستان، ازبکستان، مولداوی، اوکراین، پاکستان، ترکیه، چین‌ و ویتنام از درخواست‌کنندگان برای عضویت هستند این توافقنامه تجارت خارجی فرصتی است که باید به‌خوبی از آن استفاده کرد زیرا: 3.2 درصد تولید ناخالص داخلی جهان، 3.7 درصد تولید صنعتی جهان، 3.7 درصد از صادرات جهان و 2.3 درصد از واردات جهان متعلق به اوراسیا است. اوراسیا از نظر استخراج نفت، جایگاه اول دنیا و 14.6 درصد تولید جهانی را در اختیار دارد. در استخراج گاز، جایگاه دوم دنیا و 18.4 درصد تولید جهانی و در انرژی برق، جایگاه چهارم دنیا و 5.1 درصد تولید جهانی را در اختیار گرفته است. از نظر صنعتی نیز با 4.5 درصد تولید جهانی تولید …
محصولات پرفروش شیمیایی
۱۳۹۹/۰۱/۱۷
محصولات پرفروش شیمیایی
با کیفیت ترین کافور جهان را چین دارد که محصولی با خلوص 99.8 درصد مناسب مصارف دارویی آماده می کند و اکثر واردات ایران از این محصول چینی است. این محصول از صمغ درختی با همین نام به دست می آید و درخت آن نیاز به آب و هوای معتدل و مرطوب دارد که بتواند بهترین رشد را داشته باشد ، همچنین مصرف آب آن نیز نسبتا زیاد است و در خاک های مرطوب بهترین بازدهی را دارد ، تا کنون این درخت در ایران کاشت نشده است.
۱۳۹۹/۰۱/۱۰ / ایران و آمریکا / سفارت ایران در چین / واردات ایران
سفارت ایران در چین جواب آمریکایی ها را داد
به گزارش ایرنا، در توئیت سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین در پاسخ به یاوه سرایی هایی آمریکا آمده است:  «سفارت آمریکا در وبلاگ خود می خواهد کورکورانه درصدد تخریب چهره ایران باشد و متنی سراسر دروغ و باورنکردنی در توئیت های خود بکار برده است».
۱۳۹۸/۱۲/۰۳
سقوط آزاد تجارت با اروپا
تجارت ایران در سال 2019 سقوط آزاد کرد. آمارهای تجارت خارجی به نقل از یورواستارت نشان می‌دهد در سال 2019 ارزش صادرات ایران به این اتحادیه کاهش 93 درصدی را نسبت به سال 2018 تجربه کرده و بیش از 87 درصد از این کاهش نیز مربوط به فرآورده‌های نفتی ایران بوده است. واردات از اتحادیه اروپا نیز در سال 2019 با افت 49 درصدی مواجه شده است. علاوه بر این، از 28 کشور عضو اتحادیه اروپا، صادرات ایران به 6کشور با افزایش نسبت به سال 2018 همراه بوده است. همچنین در سال 2019 واردات ایران از 28 کشور اتحادیه اروپا تنها در 5 کشور با رشد مثبت نسبت به سال 2018 همراه بوده است. معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به بررسی جزئیات تجارت ایران با این اتحادیه در سال 2019 پرداخته است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۴
انتشار آمار تجارت خارجی تا پایان پائیز از سوی بانک مرکزی/اختلاف ۷۵ میلیون تنی صادرات و واردات +جدول
بررسی گزیده‌ آمارهای اقتصادی بانک مرکزی نشان می‌دهد، درحالی که بین ارزش ارزی صادرات و واردات یک اختلاف بسیار جزئی وجود دارد، اختلاف ۷۵ میلیون تنی بین صادرات و واردات ایران در ۹ ماهه ابتدایی سال جاری ایجاد شده است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۷
نبض تجارت خارجی در ابتدای زمستان
رئیس کل گمرک آمار به‌روز‌شده تجارت خارجی ایران را اعلام کرد. داده‌های جدید نشان می‌دهد در ابتدای زمستان واردات ایران مجددا از صادرات سبقت گرفته و این موضوع منجر به منفی شدن تراز تجاری کشور شده است. مهدی میراشرفی به برخی ابهامات آماری در آخر پاییز نیز پاسخ داده است و پشت صحنه معجزه مثبت شدن تراز تجاری در 9ماه منتهی به آذر را مربوط به صادرات گاز از طریق خط لوله به ترکیه عنوان کرد. این موضوع باعث شده است که این کشور در ماه‌های آذر و دی جایگاه سوم را در میان شرکای تجاری تصاحب کند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۶ / ایران / حقوق / درآمد / نرخ ارز / واردات
شفافیت، دستاورد اصلاح نرخ ارز حقوق ورودی گمرکات
عضو هیات رییسه فدراسیون واردات ایران معتقد است اصلاح نرخ ارز حقوق ورودی به شفافیت حساب‌ها کمک کرده و نرخ موثر تعرفه را کاهش می‌دهد که از لحاظ عمومی و بین‌المللی خوب است،
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / اتاق بازرگانی / صادرات
آذر دومین ماه رونق صادراتی سال
جدیدترین آمار ارائه شده از وضعیت صادرات و واردات ایران نشان می‌دهد که میزان صادرات کشور در آذر ماه، به بالاترین سطح در چهار ماه گذشته رسیده است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / ارز / ایران / دستگاه های دولتی / واردات / تحریم ها
تحمیل کانال‌های ارزی خاص، پویایی بخش خصوصی را کاهش می‌دهد
ایلنا: عضو هیات مدیره فدراسیون واردات ایران گفت: تجارت با روبل، روپیه و یوآن به معنی انحصار خرید از کشورهای چین، هندوستان و روسیه و یا پرداخت هزینه‌های نامتعارف به…
۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / ترخیص کالا / کارت بازرگانی / صادرات و واردات
مراحل واردات تا ترخیص کالا از ابتدا تا انتها
برای ورود به حرفه بازرگانی و تجارت یا به عبارتی واردات کالاهای مورد نیاز کشور در قدم اول آشنایی با منابع تجارت خارجی ایران است که این منابع شامل قانون صادرات و واردات ایران و... است.
۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / آمارهای اقتصادی / وزارت اقتصاد
آمار‌های اقتصادی که محرمانه شدند!
آمار‌های مربوط به جزییات صادرات غیرنفتی و واردات ایران نیز توسط گمرک طبق روال قبل منتشر نمی‌شود که اخیرا پدرام سلطانی، نائب رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران علت آن از زبان مسوولان احتمال سوءاستفاده دشمنان عنوان کرد بود.
۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / تحریم اقتصادی / پساتحریم / اقتصاد ایران / وزارت صنعت،معدن و تجارت / تجارت
توضیح یک فعال اقتصادی درباره تاثیر تحریم‌های داخلی…
عضو هیات مدیره فدراسیون واردات ایران گفت: متاسفانه بخش زیادی از رویه‌های تجاری و بانکی کشور به دلیل  مغایرت‌ با شرایط کنونی کشور هزینه‌ها و مشکلات مضاعفی را برای تجارت خارجی کشور ایجاد کرده است؛ به‌طوری که هزینه و خسارت‌های ناشی از این امر بیشتر از خسارت خود تحریم‌ها بوده است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۶
صاحبان « امضاهای طلایی » مهمترین مانع تولید و تجارت هستند
هومن حاجی‌‌پور، معاون کسب‌و‌کار اتاق بازرگانی تهران و دبیر کنفدراسیون واردات ایران، در گفت‌وگو با «توسعه ایرانی»؛ صاحبان «امضاهای طلایی» را مهمترین مانع و چالش‌ بخش تولید و تجارت می‌داند که با ایجاد فرآیند طولانی و کند صدور مجوزها، عرصه را بر کارآفرینان تنگ کرده‌اند. وی همچنین معتقد است رانت اطلاعاتی و عدم گردش صحیح اطلاعات یکی از چالش‌های بزرگ در اقتصاد ایران است؛ زیرا اطلاعات مهم تنها در اختیار بخش خاکستری اقتصاد قرار ‌می‌گیرد تا با میل و اراده خود مسیر بازارها را تغییر دهند. حاجی‌‌پور خواسته جدی بخش خصوصی را شفاف کردن فضای اطلاعاتی و دسترسی آزاد به آن ‌می‌داند و تاکید دارد که فعال اقتصادی نباید حلقه آخر دریافت اطلاعات باشد، بلکه باید در تصمیم‌گیری‌ها و وضع مقررات جدید مورد مشورت قرار گیرد …
۱۳۹۸/۰۸/۲۷
برای افزایش رشد اقتصادی باید واردات ایران حداقل 2 برابر شود
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: سال گذشته با واردات 24 میلیارد دلار سهم ایران از کل واردات دنیا 2 درصد شد که برای اینکه رشد اقتصادی موفق‌تری داشته باشیم سهم ما از واردات دنیا باید حداقل 4 درصد یعنی به 48 میلیارد دلار برسد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۲
نهضت ساخت داخل زیر سایه اژدهای زرد
بازار عرضه کالاهای موردنیاز مردم نشان می‌دهد که جولان عرضه کالاهای چینی جایی برای مانور تولیدات ایرانی نگذاشته است اما در عین حال وزیر صنعت، معدن و تجارت به تازگی گفته است، سهم ایران از واردات کالا به چین ناچیز است و باید در زمینه صادرات به چین فعال‏تر عمل کنیم.به گزارش اقتصاد۲۴، انتقادات فراوانی نسبت به کالاهای چینی در بازار که عمدتا از کیفیت لازم برخوردار نیستند وجود دارد اما هیچ‏گاه حلقه‌های نظارتی و حتی واردکنندگان به زیر ذره‌بین انتقادی نرفته‌اند. واردکنندگان نیز همواره از این غفلت استفاده کرده و کالاهای بی‌کیفیت وارد می‌کنند تا جایی که تولید داخل را زیر سوال برده است.این در حالی است که برای تحقق اهداف نهضت ساخت داخل همه موظف شدند ابزار‌های حمایتی را بکار گیرند و در این مسیر شناسایی دقیق …
۱۳۹۸/۰۷/۱۷
مهم ترین اخبار امروز/ از ورود نیروهای ترکیه به خاک سوریه و مخالفت اروپا با پذیرفتن پناهندگان تا ادامه ی روند کاهش قیمت مسکن در بازار ایران و افزایش...
شفقنا- خبرهای امروز از ورود نیروهای ترکیه به خاک سوریه و مخالفت اروپا با پذیرفتن پناهندگان تا ادامه ی روند کاهش قیمت مسکن در بازار ایران و افزایش صادرات و واردات ایران علیرغم تحریم های آمریکا. خلاصه اخبار...
۱۳۹۸/۰۷/۱۶
اقتصاد ایران چگونه با دلار خداحافظی خواهد کرد؟
 بررسی‌ها نشان می‌دهد ایران در سال گذشته 42 میلیارد دلار کالا وارد کرده است. با این حساب در سال 1400 میزان واردات ایران در کانال سی میلیارد دلار قرار خواهد داشت اما این مهم چگونه محقق خواهد شد؟
۱۳۹۸/۰۷/۱۴
صادرات ایران به ترکیه ۴۳ درصد کاهش یافت
طی هشت ماهه منتهی به آگوست ۲۰۱۹ نیز اگرچه تراز تجاری ایران با ترکیه با مازاد همراه بوده اما نسبت به دوره مشابه سال قبل به شدت کاهش داشته است. واردات ایران از ترکیه نیز طی این مدت افت ۶ درصدی را تجربه کرده که در مقایسه با کاهش ۴۳ درصدی صادرات آن ناچیز است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۴
ایران و ترکیه | کاهش صادرات ایران به ترکیه
شفقنا اقتصادی – طی هشت ماهه منتهی به آگوست ۲۰۱۹ نیز اگرچه تراز تجاری ایران با ترکیه با مازاد همراه بوده اما نسبت به دوره مشابه سال قبل به شدت کاهش داشته است. واردات ایران از ترکیه نیز طی این مدت افت ۶ درصدی را تجربه کرده که در مقایسه با کاهش ۴۳ درصدی صادرات […]
۱۳۹۸/۰۷/۱۳ / عیسی کلانتری / واردات ایران
کلانتری: نباید کشور را از واردات گاو محروم کنیم!
رئیس سازمان محیط زیست گفت:‌ اگر علم و دانش کاری را نداریم، نباید کشور را از واردات آن محروم کنیم.
۱۳۹۸/۰۷/۱۳ / رضا رحمانی / کاهش واردات / واردات ایران
کاهش ۱۰ میلیارد دلاری واردات تا سال ۱۴۰۰
وزیر صنعت، معدن و تجارت از برنامه‌ریزی برای کاهش ۱۰ میلیارد دلاری واردات کشور تا سال ۱۴۰۰ خبر داد که بخشی از آن در اجرای میزهای تعمیق ساخت داخل دنبال می‌شود.
۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / صادرات ایران / صادرات و واردات ایران / واردات
آماری از صادرات و واردات ۵ ماهه امسال
صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی کشور در ۵ ماهه امسال بالغ بر ۱۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده است که به لحاظ حجمی ۶۰ هزار ۷۳۷ تن محسوب می‌شود.
۱۳۹۸/۰۶/۱۳ / واردات / صادرات
میزان واردات از میانگین ماهانه سال ۹۷ کمتر شد
اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود اعلام کرده که میزان واردات ایران در مردادماه سال ۱۳۹۸ از میزان میانگین ماهانه سال گذشته کمتر شده است.
۱۳۹۸/۰۶/۱۱
کاهش واردات ایران خوشایند تحریم‌کنندگان نیست
تهران-ایرنا- قائم مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: واردات سال ۹۷ نسبت به ۹۶حدود ۲۲ درصد کاهش یافته و این مساله خوشایند تحریم‌کنندگان نیست.
۱۳۹۸/۰۵/۱۰
کاهش صادرات ایران در بهار 98/ سهم 5 درصدی آلمان از واردات ایران
بر اساس آمار گمرک کشور از تجارت خارجی ایران در بهار امسال،‌ صادرات و واردات در 3 ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.
۱۳۹۸/۰۵/۰۲
پیشنهاد افزایش مهلت ارائه اسناد حمل کالاهای وارداتی به بانک مرکزی به بیش از ۶ ماه
عضو هیات مدیره فدراسیون واردات ایران گفت: زمان انتقال ارز از کمتر از ۵ روز به بیش از سه ماه به دلیل تحریم افزایش یافته اما با این وجود مهلت ارائه اسناد حمل به بانک مرکزی مانند شرایط عادی همان حداکثر ۶ ماه است.
۱۳۹۸/۰۴/۲۵
آمادگی فرودگاه ژوکوفسکی برای صادرات و واردات ایران و روسیه
ایلنا: رئیس شورای بازرگانی روسیه و ایران در اتاق بازرگانی از فرودگاه ژوکوفسکی در مسکو برای صادرات و واردات به ایران و بالعکس نام برد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۱ / فرهاد دژپسند / بندر شهید رجایی / اله مراد عفیفی پور
بازدید میدانی وزیر اقتصاد از دروازه طلایی اقتصاد ایران
بندرعباس - وزیر اقتصاد و دارایی از بخش های اصلی بندر شهید رجایی به عنوان مهم ترین دروازه صادرات و واردات ایران، نحوه خدمات رسانی به فعالان اقتصادی و صاحبان کالا به صورت میدانی بازدید کرد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۸
رسوب کالاهای فسادپذیر در گمرک
عضو هیأت مدیره فدراسیون واردات ایران می‌گوید که به دلیل تحریم‌ها و عدم امکان پرداخت پول به فروشنده خارجی، کالاهای وارداتی و بعضاً فاسد شدنی که با استفاده از اعتبار تجار خوشنام ایرانی وارد کشور شده‌اند، بیش از چندین ماه است که در گمرکات رسوب کرده و امکان ترخیص ندارند.
۱۳۹۸/۰۴/۱۱ / فساد اقتصادی-مبارزه با مفاسد اقتصادی / رانت خواری / ارز / تولید / صادرات غیرنفتی
ارز ۴۲۰۰ تومانی چقدر از منابع طلای دولت را حراج کرد؟
معاون کسب‌وکار اتاق بازرگانی تهران و دبیر کنفدراسیون واردات ایران گفت: رانت اطلاعاتی یکی از چالش‌های بزرگ در اقتصاد ایران و تقویت‌کننده بخش خاکستری اقتصاد است.
۱۳۹۸/۰۴/۱۱ / مکانیزم مالی عراق برای پرداخت پول واردات ایران / واردات برق و گاز عراق از ایران
مشکل عراق برای پرداخت پول واردات گاز و برق ایران حل شد
عراق یک مکانیزم مالی برای ادامه خرید گاز و برق از ایران با وجود تحریم‌های آمریکا علیه تهران یافته است که مشابه اینستکس خواهد بود که اخیراً توسط کشورهای اروپایی برای تسهیل مبادلات تجاری قانونی با ایران فعال شده است.
۱۳۹۸/۰۴/۱۰
لاریجانی: آمریکایی‌ها برای صفر کردن صادرات نفت و واردات ایران شکست خوردند
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکایی‌ها در اهداف‌شان برای اینکه صادرات نفت و واردات ایران صفر شود، شکست خوردند.
۱۳۹۸/۰۳/۲۸
ارز مورد نیاز واردکنندگان تامین شود
عضو هیئت مدیره فدراسیون واردات ایران گفت: با توجه به محدودیت‌های تامین ارز برای واردات، در حال حاضر تخصیص ارزهایی همچون یورو یا روبل روسیه محدود و صرفاً برای تامین نیاز شرکت‌های دولتی در نظر گرفته می‌شود.به گزارش ایسنا، محمدمهدی نهاوندی اظهار کرد: در رابطه با یوان چین نیز دو مشکل وجود دارد، یکی هزینه‌هایی که برای انتقال ارز از چین به حساب فروشنده اصلی کالا دریافت می‌شود و نکته دوم طولانی شدن این فرایند تا بیش از دو ماه است که هر دو این اتفاقات باعث افزایش قیمت تمام شده کالاهای وارداتی می‌شود. در هزینه‌های انتقال هر چند صرافی‌های رسمی بانک‌های عامل رسماً این هزینه‌ها را اعلام و از صاحب کالا دریافت می‌کنند اما تا این لحظه بانک مرکزی نسبت به پذیرش و پوشش این هزینه‌ها اقدامی نکرده است. نهاوندی در …
۱۳۹۸/۰۲/۲۷
واردات غذای سگ و گربه به کشور ۵ برابر شد
شفقنا اقتصادی_ آمار واردات این اقلام در مدت مشابه سال قبل حاکی از آن است که واردات غذای سگ و گربه در نخستین ماه امسال ۵ برابر سال قبل شده است. به گزارش شفقنا اقتصادی، آمار گمرکات کشور از واردات ایران در فروردین ماه امسال، نشان می‌دهد که طی یک ماه نخست سال، بیش از […]
۱۳۹۸/۰۲/۲۳
بیشترین واردات ایران از چه کشورهایی است+جدول
اقتصادنیوز: بزرگترین مبدا واردات کالایی ایران در فروردین ماه ۹۸ کشور چین با ارزش واردات ۴۳۴ میلیون دلار بود که حدود ۱۹ درصد واردات کالایی ایران در مدت مذکور از این کشور صورت گرفته است.
۱۳۹۸/۰۲/۲۳ / افغانستان / امارات / ترکیه / چین / صادرات / عراق / کره / گمرک / واردات / هلند
صادرات ۲۴ درصد ارزان شد!
جریان صادرات و واردات ایران در سال جاری با کاهش متوسط قیمت هر تن کالا نسبت به مدت مشابه سال قبل از سر گرفته شده است؛ به طوری که در فروردین ماه متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی ۲۴ درصد و وارداتی تا بیش از ۱۴ درصد کاهش داشته است.
۱۳۹۸/۰۲/۲۳
کاهش ۳۰ درصدی واردات از چین/ سبد وارداتی ایران تغییر کرد
بر اساس آمار گمرکات کشور، واردات ایران در فروردین ۹۸ به نسبت مدت مشابه سال قبل بیش از ۷ درصد کاهش داشت و جدول ۵ کشوری که بیشترین صادرات به ایران را داشتند به نسبت سال قبل دچار تغییرات قابل توجهی شد.
۱۳۹۸/۰۲/۱۳
۱۲ پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول در باره اقتصاد ایران/ تحریم نفتی موفق نمی‌شود/ واردات ایران کاهش می‌یابد
تسنیم نوشت: نوشت:صندوق بین المللی پول در گزارشی موسوم به «چشم انداز اقتصاد منطقه ای: خاورمیانه و آسیای مرکزی» به بررسی چشم انداز وضعیت اقتصادی ۳۱ کشور منطقه از جمله ایران در سال ۲۰۱۹ میلادی پرداخته است.
۱۳۹۸/۰۲/۰۹
افزایش قیمت گوشت در کشورهای دیگر به دلیل افزایش واردات ایران
اقتصاد نیوز: وارد کننده دام زنده مولد گفت: واردات زیاد و وجود رقابت منفی میان تجار ایرانی باعث افزایش قیمت گوشت قرمز در برخی کشورها نظیر گرجستان شده است.
۱۳۹۸/۰۲/۰۹
واردات ایران قیمت گوشت را در گرجستان افزایش داد
وارد کننده دام زنده مولد گفت: واردات زیاد و وجود رقابت منفی میان تجار ایرانی باعث افزایش قیمت گوشت قرمز در برخی کشورها نظیر گرجستان شده است.
۱۳۹۸/۰۲/۰۲
روحانی: ایران آماده تامین نیازهای نفت و گاز پاکستان است / برای تقویت صادرات و واردات ایران و پاکستان ، کمیته تهاتر تشکیل می‌شود
رئیس جمهور درنشست مشترک مطبوعاتی با نخست وزیر پاکستان با تاکید بر اینکه گام جدیدی در روابط دو کشور برداشته شده است ، اظهارداشت : تهران و اسلام آباد مصمم به توسعه همکاری های همه جانبه خود بدون اثرپذیری از کشور ثالت هستند.
۱۳۹۸/۰۲/۰۱
حجم تجارت ایران و کره جنوبی به ۱.۷میلیارد دلار رسید/ جزئیات مبادلات تجاری دو کشور
ارزش صادرات ایران به کره جنوبی در ۱۱ ماه ۹۷ یک میلیارد و ۸۰۶ میلیون دلار و میزان واردات ایران از کره جنوبی طی این مدت یک میلیارد و ۹۲۲ میلیون دلار بوده است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •