جمعه, ۱۱ مهر, ۱۳۹۹ / 2 October, 2020
واردات کالا
مشکل واردات کالا با دفترچه پیله وری حل شد
۱۰ ساعت قبل / مرزنشینان / واردات / بانه / صادرات غیر نفتی
مشکل واردات کالا با دفترچه پیله وری حل شد
سنندج - ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کردستان گفت: با توافق بانک مرکزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک کشور مشکل واردات کالا با دفترچه‌های پیله وری مرزنشینان حل شد.
واردات در خراسان شمالی ۵۸ درصد افزایش یافت
۱۶ ساعت قبل
واردات در خراسان شمالی ۵۸ درصد افزایش یافت
بجنورد- جعفری مدیرکل گمرک خراسان شمالی گفت: در شش‌ماهه نخست سال جاری در استان واردات کالا ازنظر وزنی ۱۰ درصد و از نظر ارزش دلاری ۵۸درصد افزایش یافت.
۲۷ ساعت قبل
«برگُزین» روزنامه‌های ایران
در این ستون ـ بی‌هیچ دخل و تصرفی ـ گزیده‌ای از مطالب روزنامه‌های سراسری کشور را، فردای انتشار می‌توانید مطالعه کنید.آرمان ملی: کوپن الکترونیکی مُسَکن کوتاه‌مدتروزنامه آرمان ملی در ستون سخن روز به مسئله‌ی کوپن الکترونیکی پرداخته می‌نویسد:واقعیت مطلب این است که اگر پول در اختیار خانوارها قرار بگیرد و حتی تعیین شود که با این پول جز کالاهای اساسی چیز دیگری نمی‌توانند بخرند، باز راهکارهایی وجود دارد مبتنی بر اینکه پول صرف کالاهایی جز کالاهای اساسی شود. به نظر می‌رسد با توجه به شبکه گسترده تعاونی‌های مصرف کارکنان دولت، صندوق‌های بازنشستگی و نهادهای امدادی و حمایتی اگر دولت بتواند به‌جای پول، کالاهای اساسی تحویل دهد، شاید به هدفی که دارد سریع‌تر دست یابد و نتیجه زودتر تحقق پیدا کند. آنچه امروز به‌خاطر …
تولید داخلی برای قطع سه میلیارد دلار واردات در کشور کلید خورد
۳۱ ساعت قبل / سعید زرندی / وزارت صنعت معدن و تجارت / تولید داخلی / مازندران
تولید داخلی برای قطع سه میلیارد دلار واردات در کشور کلید خورد
ساری - ایرنا - معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفت که این وزارتخانه امسال برای بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌ها و تحقق شعار سال ، تولید داخلی برای قطع سه میلیارد دلار واردات کالاهای مختلف مورد نیاز کشور را شروع کرده است.
افزایش ۱۵ درصدی پایه پولی کشور
۳۶ ساعت قبل / ارز 4200 تومانی / افزایش پایه پولی / مرکز پژوهش های مجلس
افزایش ۱۵ درصدی پایه پولی کشور
یه گزارش فارس، یکی از سیاست‌های دولت روحانی برای تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم با قیمت مناسب که از فروردین ماه 1397 اتخاذ شد و همچنان ادامه دارد، سیاست تخصیص ارز ترجیحی (4200 تومانی) به واردات کالاها و نهاده‌های اساسی بود که تأثیر بسزایی در کیفیت مدیریت منابع و مصارف دولت در بودجه داشت.
افزایش 15 درصدی پایه پولی بخاطر تامین ارز ترجیحی کالاهای اساسی از محل ذخایر بانک مرکزی
۳۶ ساعت قبل / ارز 4200 تومانی / مرکز پژوهش های مجلس / واردات کالاهای اساسی / ذخایر بانک مرکزی / پایه پولی / تورd
افزایش 15 درصدی پایه پولی بخاطر تامین ارز ترجیحی کالاهای اساسی از محل ذخایر بانک مرکزی
مرکز پژوهش های مجلس با اشاره به درآمد ارزی پایین دولت از محل صادرات نفت در 5 ماه ابتدای امسال اعلام کرد: حدود 3.3 میلیارد دلار از ارز ترجیحی (4200 تومانی) داده شده بابت واردات کالاهای اساسی از محل ذخایر بانک مرکزی تامین شده است که منجر به افزایش 15 درصدی پایه پولی می‌شود.
تمدید ثبت سفارش کالا به طور مشروط حذف شد
۳۶ ساعت قبل / گمرک / وزارت صمت / مهرداد جمال ارونقی / ثبت سفارش واردات کالا
تمدید ثبت سفارش کالا به طور مشروط حذف شد
معاون فنی گمرک از حذف تمدید ثبت سفارش کالاها به صورت مشروط خبر داد.
واردات کالا به زنجان ۳۲ درصد کاهش دارد/ ۳۷ درصد واردات از ترکیه
۳۹ ساعت قبل
واردات کالا به زنجان ۳۲ درصد کاهش دارد/ ۳۷ درصد واردات از ترکیه
زنجان- احمدی، مدیرکل گمرک زنجان واردات کالا به استان زنجان را ۱۲۰ میلیون و ۷۱۰ هزار دلار اعلام کرد و گفت: واردات کالا به استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۲ درصد کاهش دارد.
انتقال ارز و ارزهای نامرغوب مشکل اصلی واردات کالاهای اساسی
۴۴ ساعت قبل
انتقال ارز و ارزهای نامرغوب مشکل اصلی واردات کالاهای اساسی
با وجود اینکه بیش از ۳ روز از وعده رئیس کل بانک مرکزی درباره ترخیص سریع کالاهای اساسی مانده در گمرک می‌گذرد اما طبق گفته فعالین اقتصادی و مسئولین گمرک تغییری در روند واردات صورت نگرفته است. انتقال ارز و ارزهای نامرغوبی که بانک مرکزی اختصاص می‌دهد،…
۲ روز قبل
مشاوران املاک با هماهنگی با فعالان فضای‌ مجازی موجب افزایش قیمت ملک شدند
مدیرکل تعزیرات حکومتی شهر تهران با اشاره به ارائه برخی مستندات به قوه قضائیه گفت: مشاوران املاک با هماهنگی با فعالان فضای‌مجازی موجب افزایش قیمت ملک شدند.به گزارش ایلنا به نقل از اداره کل روابط عمومی و تشریفات سازمان تعزیرات حکومتی، محمدعلی اسفنانی با اشاره به کشف انبار ۲۵ تنی احتکار روغن مایع گفت: این روغن‌ها در منطقه کشف شده توزیع شد.وی افزود: مرجع رسیدگی کننده تعزیرات مکلف است علاوه بر مجازات قانونی، به الزام توزیع کالا به قیمت مصوب دستور می‌دهد.اسفنانی گفت: اخیرا شرکتی را که ارز دریافتی را برای واردات کالا دریافت ولی محصولی را توزیع نکرده است، محکوم و مکلف کردیم ۲۸ میلیون ۸۴۳ هزار یورو به بانک عامل پرداخت کند و کارت بازرگانی این شرکت بمدت ۶ تعلیق شد. وی همچنین از حکم تعطیلی دو موسسه پزشک …
مشکلات ادامه‌دار ثبت سفارش و تخصیص ارز در واردات کالای‌ آی‌تی
۲ روز قبل / کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای
مشکلات ادامه‌دار ثبت سفارش و تخصیص ارز در واردات کالای‌ آی‌تی
اعضای کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای انتقادات خود را نسبت به مشکلات تأمین ارز و واردات کالاهای فاوا مطرح کرده و مهم‌ترین مشکل واردات را ثبت سفارش کالاهای آی‌تی‌ و به دنبال آن تخصیص و تامین ارز از سوی بانک مرکزی اعلام کردند.
تا وقتی نرخ ارز یکسان  نشود در واردات کالا با معضل مواجهیم
۲ روز قبل / نهاده دامی
تا وقتی نرخ ارز یکسان نشود در واردات کالا با معضل مواجهیم
رئیس هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران گفت: به منظور تسهیل فرآیند تامین و واردات کالا به کشور لازم است جسارت یکسان سازی نرخ ارز ایجاد شود و تا زمانی که این امر محقق نشود، همچنان در فرآیند واردات کالا با معضلات جدی مواجه هستیم.
دژپسند: گذر از شرایط فعلی اقتصادی هدف دولت و بخش خصوصی است
۲ روز قبل / وزیر اقتصاد
دژپسند: گذر از شرایط فعلی اقتصادی هدف دولت و بخش خصوصی است
 به گزارش ایرنا، فرهاد دژپسند که دبیر شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در نود و هشتمین نشست با دیگر اعضای این شورا در اتاق بازرگانی ایران، درخصوص واردات کالای اساسی و ترخیص آن را بر عهده دارد، افزود: بر اساس گزارشات، میزان موجودی اقلام اساسی، مواد اولیه و کالاهای خط تولید فعلی مشخص و مقرر شده تا تدابیری برای تسهیل ترخیص آنها اندیشیده شود.
آمادگی وزارت صمت برای تمرکز بر فرآیند ثبت سفارش سموم کشاورزی
۳ روز قبل / سموم کشاورزی / وزارت صنعت معدن و تجارت / ثبت سفارش واردات کالا
آمادگی وزارت صمت برای تمرکز بر فرآیند ثبت سفارش سموم کشاورزی
مدیرکل صنایع غیرفلزی وزارت صمت از آمادگی این وزارتخانه برای تمرکز فرآیند ثبت سفارش سموم کشاورزی در اداره کل صنایع غیر فلزی خبر داد و گفت: در صورت وجود نمونه داخلی، اجازه واردات نخواهیم داد.
میرزایی: با عدم نظارت بر واردات کالا و عبور بدون رصد کانتینرها در گمرک برخورد می‌کنیم
۳ روز قبل / مجلس شورای اسلامی / واردات کالا / اصفهان / گمرک / ورود بدون نظارت کالا / عدم بازرسی کانتینر / ف&#x
میرزایی: با عدم نظارت بر واردات کالا و عبور بدون رصد کانتینرها در گمرک برخورد می‌کنیم
نماینده اصفهان در مجلس با اشاره به عبور کانتینرها در گمرک بدون بررسی محتویات آن با ایکس ری گفت: با عدم نظارت بر واردات کالا برخورد می‌کنیم و اگر هم نیاز باشد از ظرفیت قوه قضائیه استفاده می‌کنیم.
تلاش برای افزایش ظرفیت انبارهای ذخیره سازی در سیستان وبلوچستان
۴ روز قبل / سیستان و بلوچستان
تلاش برای افزایش ظرفیت انبارهای ذخیره سازی در سیستان وبلوچستان
با توجه به واردات کالاهای اساسی حوزه جنوب شرق کشور از بندر چابهار، افزایش ظرفیت انباری حدود یک میلیون تن کالا برای چشم انداز ۲۰ ساله استان برنامه ریزی شده است.
واردات مواد غذایی به کشور کاهش یافته است
۴ روز قبل
واردات مواد غذایی به کشور کاهش یافته است
آقاطاهر، رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: با افزایش نرخ ارز و ایجاد ممنوعیت در واردات کالای قاچاق، واردات مواد غذایی و خوراکی خارجی به کشور نسبت به گذشته کاهش چشم گیری پیدا کرده است
۵ روز قبل
واردات کالاهای اساسی از سوی شرکت بازرگانی دولتی از نصف کمتر شد
جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که واردات برنج، روغن خام و شکر به لحاظ وزنی در پنج ماه اول سال گذشته به ترتیب حدود 3، 5/ 2 و 4 برابر واردات این کالاهای اساسی در مدت مشابه امسال بوده است.
۵ روز قبل / گمرک کشور / واردات کالای اساسی
کالاهای اساسی، مواد اولیه و قطعات تولید مانده در گمرک تعیین تکلیف شد
به گزارش ایسنا، مهرداد جمال ارونقی با اشاره به بازدید معاون اول رئیس جمهور به همراه مسئولان گمرک ایران از بندر شهید رجایی بندرعباس توضیح داد: متعاقب جلسه برگزار شده قبلی به ریاست معاون اول رییس جمهور در تهران و تأکید ایشان بر تعیین تکلیف و ترخیص فوری کالاهای اساسی، مواد اولیه و اجزا و قطعات مرتبط با تولید موجود در بنادر و گمرکات، مسئولین وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک ایران، سازمان بنادر و دریانوردی و سایر سازمان های ذی‌مدخل، با بازدید از گمرک شهید رجایی بندرعباس و برگزاری جلسات کارشناسی درخصوص تعیین تکلیف کالاهای اشاره شده، توافقاتی را در مورد ترخیص کالاهای رسوبی در گمرکات انجام داده و نتیجه بررسی های صورت پذیرفته در جلسه امروز به استحضار معاون اول رییس جمهور رسید.
دو دلیل افزایش نرخ ارز در هفته‌های اخیر
۵ روز قبل / افزایش قیمت ارز / بازار ارز / قیمت ارز / قیمت دلار
دو دلیل افزایش نرخ ارز در هفته‌های اخیر
بررسی‌ها نشان می‌دهد، اجرای مصوبه واردات یک میلیارد دلار کالا بدون انتقال ارز و کاهش تخصیص ارز دولتی برای واردات کالا و انتقال تقاضای ارز برای این کالاها به نیما، دلایل تعیین‌کننده درباره وضعیت نرخ ارز در هفته‌های اخیر بوده است.
چرا رکوردشکنی عرضه در نیما نتوانست ترمز ارز را بکشد؟
۵ روز قبل / افزایش قیمت / گرانی / تورم / ارز / بازار طلا و ارز
چرا رکوردشکنی عرضه در نیما نتوانست ترمز ارز را بکشد؟
فارس نوشت: بررسی‌ها نشان می‌دهد، اجرای مصوبه واردات یک میلیارد دلار کالا بدون انتقال ارز و کاهش تخصیص ارز دولتی برای واردات کالا و انتقال تقاضای ارز برای این کالاها به نیما، دلایل تعیین‌کننده درباره وضعیت نرخ ارز در هفته‌های اخیر بوده است.
شکایت 3500 شرکت آمریکایی علیه دولت ترامپ
۵ روز قبل
شکایت 3500 شرکت آمریکایی علیه دولت ترامپ
3500 شرکت آمریکایی به خاطر سیاست دولت ترامپ در اعمال تعرفه بر واردات کالا از چین از دولت ترامپ شکایت کردند.
شکایت ۳۵۰۰ شرکت چینی از تعرفه‌های ضدچینی ترامپ
۵ روز قبل / جنگ تجاری آمریکا و چین / تعرفه آمریکا روی واردات کالاهای چینی
شکایت ۳۵۰۰ شرکت چینی از تعرفه‌های ضدچینی ترامپ
حدود ۳۵۰۰ شرکت آمریکایی از جمله تسلا، فورد موتور، تارگت کورپ، وال گرین و هوم دیپات طی دو هفته گذشته از دولت ترامپ بر سر وضع تعرفه روی بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار کالاهای ساخت چین شکایت کردند.
۱۳۹۹/۰۷/۰۳
بلای قاچاق بر سر اقتصاد
شاید تصور اولیه حاکی از آن باشد که افزایش فعلی قیمت دلار موجب کاهش قاچاق در کشور شده باشد و موجب شده که پدیده قاچاق به معنای واردات کالا، بدون انجام تشریفات قانونی و نظارت‌های دولتی کم شده و صرفه اقتصادی نداشته باشد در حالی که واقعیت حاکی از آن است که با شدت و قدرت قاچاق در انواع و ابعاد مختلف آن وجود دارد. در ادبیات اقتصادی از جمله عواملی که به بروز پدیده قاچاق منجر می‌شوند عبارتند از تعرفه بالای کالاها، بیکاری، توسعه‌نیافتگی مناطق مرزی، منع قانونی واردات برخی کالاها و ... و بدیهی است که این امر خود موجب رانت‌خواری، عدم تعادل در قیمت کالاها، ازهم‌پاشیدگی تولید و از هم گسیختی نظام اطلاعات بازار کالا و مصرف در کشور می‌شود. پرواضح است که متاسفانه سبک زندگی جامعه ایرانی …
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
جهانگیری: خط قرمز کشور تعطیل نشدن جریان تولید است
اسحاق جهانگیری در جلسه بررسی کارگروه تنظیم بازار و کالاهای اساسی و دارو تاکید کرد همه مسئولین کشور در مجلس شورای اسلامی، قوه قضائیه و سایر نهادها باید برای حل مسائل و دغدغه‌های مردم و عبور از شرایط سخت کنونی با دولت همراهی و همکاری کنند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری روز چهارشنبه در جلسه بررسی کارگروه تنظیم بازار وکالاهای اساسی و دارو با تاکید بر اینکه همه مسئولین کشور در مجلس شورای اسلامی، قوه قضائیه و سایر نهادها باید برای حل مسائل و دغدغه‌های مردم و عبور از شرایط سخت کنونی با دولت همراهی و همکاری کنند، گفت: اینکه تصور شود دولت به تنهایی قادر است همه مسائل کشور را حل و فصل کند تصور اشتباهی است و فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاورد دیگری …
فارس من|تخصیص ارز 4200 به واردات کالای مشابه تولید داخل/ محصول انحصاری اروپایی را ساختیم
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / تولید / مرتضوی / دانش / بی‌کربنات سدیم
فارس من|تخصیص ارز 4200 به واردات کالای مشابه تولید داخل/ محصول انحصاری اروپایی را ساختیم
یک تولید کننده با انتقاد از تخصیص ارز 4200 تومانی به واردات بی کربنات سدیم دارویی با وجود تولید آن در داخل، گفت: برای داخلی سازی این محصول، تاییدیه هایی از ما مطالبه شده که برای واردات مطالبه نمی شود.
مناطق آزاد نتیجه سهم خواهی مسئولان است / با معافیت‌های مختلف هاب قاچاق وارداتی ایجاد کرده‌ایم
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / مناطق آزاد / لایحه افزایش مناطق ازاد / مجمع تشخیص مصلحت نظام / فساد اقتصادی / سید حسن رضوی پور
مناطق آزاد نتیجه سهم خواهی مسئولان است / با معافیت‌های مختلف هاب قاچاق وارداتی ایجاد کرده‌ایم
یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه مناطق آزاد نتیجه سهم خواهی مسئولان است، گفت: معافیت‌هایی که به مناطق آزاد برای واردات می‌دهیم، آنها را تبدیل به هابی برای واردات کالای قاچاق کرده است.
آغاز فعالیت توسعه‌ای جدید در بنادر کشور
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / تجهیزات بندری / بندر ماهشهر / بندر ترکمن / بندر انزلی / سازمان بنادر و دریانوردی / واگذاری بنادر
آغاز فعالیت توسعه‌ای جدید در بنادر کشور
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از آغاز فعالیت توسعه‌ای جدید با وجود تحریم و کرونا خبر داد و گفت: با تمهیدات انجام شده از سوی سازمان بنادر و دریانوردی عملیات صادرات و واردات کالا آسیب ندیده است و جریان تخلیه و بارگیری کالا روان طی می‌شود.
برآورد رانت «۴۲۰۰» در نیمه اول ۹۹
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / بازار ارز / بازار دلار / دلار 4200 تومانی / سیاست ارزی
برآورد رانت «۴۲۰۰» در نیمه اول ۹۹
عمر دلار ۴۲۰۰ به نزدیک ۹۰۰ روز رسید و در این مدت بیش از ۳۸ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی تامین شد. سهم نیمه نخست سال در این بین در حدود ۵ میلیارد دلار بوده و بر این اساس میزان رانت توزیع‌شده در نیمه اول سال ۹۹، حداقل ۶۹ هزار میلیارد تومان بوده است. نوشته برآورد رانت «۴۲۰۰» در نیمه اول ۹۹ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
تحریم چه تاثیری بر سفره مردم گذاشته است؟
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: تحریم و کرونا قدرت خرید طبقه متوسط و طبقه فقیر را با کاهشی جدی روبه‌رو کرده‌اند.به گزارش خبرآنلاین، عباس آرگون با تاکید بر اینکه در بعد اقصادی باید دلایل عمده رشد تورم و مشکلات متعددی که گریبان اقتصاد را گرفته است، مورد بررسی قرار گیرد، گفت: ما باید تحریم را از دو منظر مورد بررسی قرار دهیم. یکی تبعات سیاسی تحریم و دیگری تبعات اقتصادی آن. وقتی می‌خواهیم موضوع تحریم را بررسی کنیم، با دو نوع نگاه داخلی و خارجی مواجه هستیم، به هر حال در بعد بیرونی، ادبیات ما باید به گونه‌ای باشد که موفقیت‌هایمان در این عرصه نمود داشته باشد و طبیعی است که ما در حوزه برخورد با تحریم موفقیت‌هایی را داشته‌ایم که کمتر کشوری قادر به کسب آن است. اگر از توفیق‌های سیاسی و مقاومت …
واکنش ربیعی به سودجویی با ارز ۴۲۰۰ تومانی
۱۳۹۹/۰۶/۲۸
واکنش ربیعی به سودجویی با ارز ۴۲۰۰ تومانی
ربیعی گفت: جریان سودجویی در شرایطی که دولت دچار شوک شده وجود دارد، و در این جریان سودجویی، افراد ملی فکر نمی‌کنند، به عنوان مثال شخصی مجوز واردات کالایی را با ارز ۴۲۰۰ گرفته یا کالایی که به واسطه مواد اولیه با ارز ۴۲۰۰ کالای تکمیلی شده است تا زمانی برای تغییر قیمت نگه می‌دارد.
ترخیص کالاهای اساسی بدون کد رهگیری
۱۳۹۹/۰۶/۲۸
ترخیص کالاهای اساسی بدون کد رهگیری
میراشرفی، رئیس کل گمرک ایران گفت: با تصمیم دولت و در راستای تسهیل در واردات کالاهای اساسی، گمرک بدون کد رهگیری هم این کالاها را ترخیص می‌کند.
لحظه‌ای از تقویت بنیه نظامی کشور کوتاهی نخواهیم کرد/برنامه دولت برای جلوگیری از واردات کالاهای تجملاتی
۱۳۹۹/۰۶/۲۸ / اقتصاد ایران / شاخص / فولاد مبارکه / مطبوعات / واردات
لحظه‌ای از تقویت بنیه نظامی کشور کوتاهی نخواهیم کرد/برنامه دولت برای جلوگیری از واردات کالاهای تجملاتی
اقتصادنیوز : مهم ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات ۲۸ شهریور در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است: فروش اوراق قرضه با بهره ۹ درصد، مبارزه عجیب کمیته ۱۰ نفری اصناف تهران،تمدید اعتبار اسکناس های ۱۰ و ۵۰ تومانی، راه اندازی فولاد مبارکه با ۸۰ میلیارد تومان، تشکیل سازمان امور مالیاتی، آپارتمان در الهیه –توتونچی متری ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و...
۱۳۹۹/۰۶/۲۷
صف کولبران از قاچاقچیان و متجاوزان مرزی جدا شود
با مرگ چهار کولبر در روزهای گذشته و سیاه‌پوش‌شدن کودکان این مردان، نماینده سردشت و پیرانشهر گفت: «اگر می‌خواهیم صف کولبر، متجاوز و قاچاقچی از یکدیگر جدا شود، باید برای کسانی که کولبری می‌کنند، امتیازات خاصی در نظر گرفته شود.» کمال حسین‌پور درباره بررسی وضع معیشتی کولبران که با توجه به شرایط کشور و بسته‌شدن بازارچه‌های مرزی روزهای سختی را می‌گذرانند، می‌گوید: «در گذشته کارت‌هایی برای مرزنشینان تعبیه شده بود که با آنها بتوانند کار کنند، اما این کارت‌ها هیچ کارآیی نداشت، حال قرار است این کارت‌ها ساماندهی و تسهیلاتی به کولبران داده شود؛ مانند حق واردات کالاهای خاصی تا آنها بتوانند گذران معیشت کنند. بازارچه‌های مرزی …
۱۳۹۹/۰۶/۲۸
دولت آمریکا ایجاد التهاب در بازار ارز را کلید زد
رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی ضمن افزایش عرضه در بازار ثانویه، در راستای تسهیل و تسریع سریع تامین ارز واردکنندگان در این بازار به پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها و معدنی‌ها اعلام کرد که آنها نیز می‌توانند ارز حاصل از صادرات خود را علاوه بر صرافی‌های بانکی، مستقیما در صرافی‌های مجاز جهت واردات کالا باید دارای تخصیص ارز بفروشند.به گزارش ایلنا، عبدالناصر همتی در پست اینستاگرامی خود نوشت: از چند هفته پیش دولت آمریکا با طرح لغو تمام معافیت‌های تحریمی و راه‌اندازی ماشین تبلیغاتی خود توسط رسانه‌های وابسته آخرین تلاش‌های خود را برای ایجاد التهاب در بازار ارز کلید زد. به نظر نمی‌رسد اقدامات دیگری برای استفاده در فشار حداکثری باقی مانده باشد. آمریکا از این کار بیشتر هدف تبلیغاتی دارند. طبیعی است که نوسان گیران …
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / پکن / تجارت / چین / سازمان تجارت جهانی / واردات
اخبار کوتاه
ایرنا | آسیاتایمز نوشت: سازمان تجارت جهانی روز سه‌شنبه شکایت پکن در مورد تعرفه‌های تجاری امریکا بر واردات کالاهای چین را تأیید کرد و این تعرفه‌ها را نقض قوانین تجارت بین‌المللی خواند.
حذف مانع بازگشت دلارها
۱۳۹۹/۰۶/۲۷
حذف مانع بازگشت دلارها
مهم‌ترین مانع بازگشت دلارهای صادراتی به کشور برداشته شد. سیاست‌گذار پولی در هفته جاری سه تصمیم مهم، در جهت تعادل‌بخشی به بازار ارز انتخاب کرد: «حذف رانت ارزی با نزدیک کردن قیمت صرافی به بازار»، «حذف سقف قیمتی در معاملات سامانه نیما» و در گام آخر «صدور مجوز عرضه دلار صادرکنندگان به صرافی‌ها». عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها و معدنی‌ها می‌توانند ارز حاصل از صادرات خود را مستقیما به صرافی‌های مجاز برای واردات کالاهای دارای تخصیص ارز بفروشند. پیش از این تصمیم، وجود محدودیت‌ها در فروش آزادانه ارز، باعث شده بود که صادرکنندگان‌ تمایل کمتری برای بازگرداندن ارز داشته باشند. اگرچه سیاست‌گذار با رویکرد قهری سعی در قانع کردن صادرکنندگان برای بازگشت ارز داشت، اما تغییر …
سهمیه کالای مسافری به منطقه آزاد قشم ابلاغ شد
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / استانی-اقتصادی / اخبار اقتصادی - هرمزگان
سهمیه کالای مسافری به منطقه آزاد قشم ابلاغ شد
معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد قشم از ابلاغ سهمیه مسافری بابت واردات کالا در این منطقه آزاد خبر داد.
صادرکنندگان بزرگ می‌توانند به صرافی‌های غیربانکی ارز بفروشند/نرخ‌های فعلی ارز دوام نخواهد داشت
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / بانک مرکزی / بازار ارز / رئیس کل بانک مرکزی / ارز نیمایی / صرافی های بانکی / عبدالناصر همتی
صادرکنندگان بزرگ می‌توانند به صرافی‌های غیربانکی ارز بفروشند/نرخ‌های فعلی ارز دوام نخواهد داشت
رئیس کل بانک مرکزی نوشت: بانک مرکزی در راستای تسهیل و تسریع تامین ارز واردکنندگان در این بازار به پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها و معدنی‌ها اعلام کرد که آنها نیز می‌توانند ارز حاصل از صادرات خود را، علاوه بر صرافی‌های بانکی، مستقیماً به صرافی‌های مجاز جهت واردات کالاهای دارای تخصیص ارز بفروشند.
سازمان تجارت جهانی: تعرفه‌های آمریکا علیه چین غیرقانونی است
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / دولت ترامپ / سازمان تجارت جهانی / چین / جنگ تجاری
سازمان تجارت جهانی: تعرفه‌های آمریکا علیه چین غیرقانونی است
تهران - ایرنا - آسیاتایمز نوشت: سازمان تجارت جهانی روز سه شنبه شکایت پکن در مورد تعرفه‌های تجاری آمریکا بر واردات کالاهای چین را تأیید کرد و این تعرفه ها را نقض قوانین تجارت بین المللی خواند.
اقتصاد کلاننگاه نگران تولید به دروازه واردات
۱۳۹۹/۰۶/۲۶
اقتصاد کلاننگاه نگران تولید به دروازه واردات
دولت باید سازوکار واردات کالاهای اساسی را تغییر دهد و در ازای آزادسازی واردات این کالاها با ارز نیمایی یا آزاد، تمهیدی برای کنترل قیمت مصرف‌کننده و بهبود قدرت خرید بیندیشد؛ چراکه طبق آمارهای رسمی، واردات کالاهای اساسی به‌واسطه سختگیری در تخصیص ارز دولتی و تشدید نظارت‌ها با مشکل مواجه شده و به کاهش قابل‌توجه ورودی این نهاده‌ها به کشور دامن زده است.
قابلیت خودکفایی در تولید کره/واردات ممنوع نیست اما صرف نمی کند
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / موسی رهنمایی / قیمت لبنیات / واردات کالا / دلار 4200 تومانی
قابلیت خودکفایی در تولید کره/واردات ممنوع نیست اما صرف نمی کند
به دنبال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات کره و افزایش قیمت این محصول در بازار؛ توجه به تولید آن در داخل افزایش یافته و گفته می شود در شرایط فعلی واردات این کالا صرفه اقتصادی ندارد.
حکم جنجالی WTO علیه تعرفه‌های آمریکا
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / سازمان جهانی تجارت / تعرفه های آمریکا روی واردات کالاهای چینی
حکم جنجالی WTO علیه تعرفه‌های آمریکا
سازمان جهانی تجارت (WTO) اعلام کرد تعرفه‌هایی که از سوی آمریکا روی بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی در سال ۲۰۱۸ وضع شد، برخلاف مقررات تجارت جهانی بوده است.
۱۳۹۹/۰۶/۲۶
توقف تخصیص ارز نیما به مواد اولیه صنایع
نایب رئیس اتحادیه تولید و صادرات پوشاک از توقف تخصیص ارز نیما با منشأ بانک مرکزی به واردات مواد اولیه (اولویت 22) خبر داد. مجید نامی در گفت‌ و گو با خبرگزاری فارس اظهار کرد: در بخشنامه‌ای که اخیرا از سوی بانک مرکزی به بخش‌ ارزی بانک‌ها ابلاغ شده است، اعلام شده که ارز نیما با منشا بانک مرکزی فقط بابت واردات کالاهای اولویت 21 یعنی غذا و دارو اختصاص یابد و تخصیص این ارز به کالاهای اولویت 22 که مواد اولیه کارخانه‌ها را نیز شامل می‌شود، متوقف شده است. او ادامه داد: بر این اساس، صنعتگران باید ارز مورد نیاز خود را از صادرکنندگان با نرخ توافقی تامین کنند که البته این ارز نیز قیمت ثابتی ندارد و معمولا نرخ آن بالاتر از نرخ سامانه نیما است.
طرح نمایندگان مجلس برای بدبختی اقساطی کارگران!
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
طرح نمایندگان مجلس برای بدبختی اقساطی کارگران!
توفیقی؛ رئیس کمیته مزد شورای عالی کار گفت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات کالاهای اساسی و جایگزین شدن ارز نیمایی برای واردات این اقلام منجر به تشدید فقر و بدبختی در جامعه کارگری می شود.
کاهش 56 درصدی واردات روغن خام/ فروش ذرت 2 برابر قیمت مصوب
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / کاوه زرگران / عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران / غلات / ذرت / روغن / گندم
کاهش 56 درصدی واردات روغن خام/ فروش ذرت 2 برابر قیمت مصوب
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر لزوم تامین ارز واردات کالاهای اساسی گفت: به دلیل مشکلات ناشی از تامین ارز، واردات کالاهای اساسی کاهش یافته است که این موضوع ممکن است منجر به بروز مشکلاتی در تامین این کالاها در نیمه دوم سال شود.
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
برگزاری جلسات صلاحیت لاهه در پرونده شکایت ایران علیه آمریکا
جلسات استماع صلاحیت دیوان لاهه در پرونده شکایت ایران علیه آمریکا در نقض عهدنامه مودت از روز دوشنبه آغاز می‌شود.به گزارش ایسنا، جمهوری اسلامی ایران در 25 تیر ماه سال 1397 در واکنش به اقدام دولت آمریکا در اعمال مجدد تحریم‌های غیرقانونی یک جانبه علیه ایران، شکایتی را علیه این کشور با استناد به نقض مفاد عهدنامه 1955 مودت، روابط اقتصادی و حقوقی کنسولی میان دو کشور نزد دیوان بین‫المللی دادگستری مطرح و ثبت کرد.دولت جمهوری اسلامی ایران هم زمان با ثبت این شکایت از دیوان بین‌المللی دادگستری درخواست کرد با توجه به آثار مخرب زیان بار و جبران ناپذیر این تصمیم دولت آمریکا در اعمال و تشدید تحریم‌های یک‌جانبه که نقض صریح مفاد و ترتیبات عهدنامه ۱۹۵۵ به شمار می‌آیند، با صدور قرار موقت خطاب به آمریکا، این دولت …
مقابله با واردات قاچاقی گوشی‌ به اسم مسافری
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / قاچاق گوشی تلفن همراه
مقابله با واردات قاچاقی گوشی‌ به اسم مسافری
در حالی که واردات کالای قاچاق به اسم گوشی مسافری تا چندی پیش هم ادامه داشت، اکنون با الزام گذشت حداقل ۲۰ روز از زمان فعال‌سازی سیم‌کارت برای رجیستری گوشی مسافری و ممنوع شدن ثبت غیرحضوری تلفن‌همراه مسافری، انتظار می‌رود واردات غیررسمی این کالا پایان یابد.
روزگاری که کرونا بر سر گمرک‌های مرزی آورد؛ تهدیدهایی که تبدیل به فرصت می‌شود
۱۳۹۹/۰۶/۲۳
روزگاری که کرونا بر سر گمرک‌های مرزی آورد؛ تهدیدهایی که تبدیل به فرصت می‌شود
اردبیل- ورود میهمان ناخوانده‌ چینی به کشور، وضعیت اقتصاد، کسب‌وکار، معیشت و بسیاری از فعالیت های دیگر را دگرگون کرد؛ در این میان صادرات و واردات کالا و حتی ورود و خروج مسافران از مرزهای استان نیز تحت الشعاع قرار گرفته است.
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / ارز / بانک مرکزی / تنظیم بازار / کالاهای اساسی / واردات
واردات کالاهای اساسی به شیوه اعتباری مجاز شد
ایسنا |بر اساس مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار واردات کالاهای اساسی به شیوه اعتباری مجاز اعلام شد و بانک مرکزی نیز مکلف به تامین ارز محموله‌های جوی وارداتی شده است. با توجه به پایان فصل برداشت جو در داخل کشور،
بزرگ‌ترین مقصد صادرات کالای بدون نفت خام ایران کجاست؟/ دلایل کاهش شدید صادرات غیرنفتی چیست؟
۱۳۹۹/۰۶/۲۲
بزرگ‌ترین مقصد صادرات کالای بدون نفت خام ایران کجاست؟/ دلایل کاهش شدید صادرات غیرنفتی چیست؟
محدودیت‌های دولت و وزارت صنعت برای ثبت سفارش واردات کالای دارای مشابه داخلی یا کالاهایی که در شرایط فعلی غیرضروری تشخیص داده می‌شوند نیز در قالب فهرست ممنوعیت‌های وارداتی توانسته است ارزش واردات را با کاهش جدی مواجه کند.
رشد ۳۳۰ درصدی واردات کالاهای اساسی از طریق بندر چابهار
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان / واردات کالای اساسی / استانی-اقتصادی / ترانزیت کالا
رشد ۳۳۰ درصدی واردات کالاهای اساسی از طریق بندر چابهار
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان از رشد ۳۳۰ درصدی واردات کالاهای اساسی و همچنین ۱۵۷ برابری ترانزیت کالا از طریق بندر چابهار خبر داد.
۴.۵ میلیون تن ذرت وارد شد/ ۱.۳ میلیون تن آماده ترخیص
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / ذرت / واردات کالا / سید روح الله لطیفی / گمرک ایران
۴.۵ میلیون تن ذرت وارد شد/ ۱.۳ میلیون تن آماده ترخیص
سخنگوی گمرک ایران با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون ۴.۵ میلیون تن ذرت وارد کشور شده است، گفت: ۱.۳ میلیون تن نیز در مراحل ترخیص قرار دارد.
۱۳۹۹/۰۶/۲۰
پایان غائله؟
همین چندی پیش بود که علی خضریان، نماینده عضو جبهه پایداری   تهران در  مجلس، انگشت اتهام خود را به سمت تئوریسین جریان اصلاحات گرفت و از نقش سعید حجاریان در واردات گندم گفت؛ اتهامی که به سرعت ازسوی فرزند حجاریان پاسخ داده شد و به شکایت از خضریان در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس ختم شد. خضریان اما به همین واسطه سوالی را از وزیر جهاد کشاورزی طرح کرد و درنهایت روز گذشته کاظم خاوازی را در شرایطی به مجلس کشاند که پیش از آن شنیده‌ها حاکی از توصیه هیات رییسه مجلس به خضریان برای عدم نام بردن از سعید حجاریان حکایت داشت. از قرار معلوم هیات رییسه مجلس با علم نادرست بودن گفته‌های   خضریان و برای جلوگیری از ایجاد حاشیه، تن به چنین توصیه‌ای داده  که البته مقبول …
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
از خودرو ملی تا کَره وطنی!
کیمیا نجفیهنگامی که از حمایت تولیدات داخلی صحبت می‌شود، شاید آسان‌ترین روشی که به نظر برسد ممنوعیت واردات کالای مورد نظر است. البته بسیاری از فعالان اقتصادی این راهکار را دم‌دستی ‌دانسته و معتقدند نمی‌توان با محدودیت بخشی را کنترل کرد ‌چرا که تجربه نشان داده است شاید این روش بتواند مصرف بعضی از کالاهای داخلی را افزایش دهد اما به‌طور کلی مضرات متعددی خواهد داشت که مجموع آنها از مزایای آن بیشتر خواهد شد. ممنوعیت واردات برای حمایت از تولید داخل مسئله‌ تازه‌ای نیست و بازارهای اقتصادی بارها شاهد اجرای این قانون بوده‌اند. به گفته بسیاری از کارشناسان تصویب چندین باره این قانون نتوانسته مشکلی را در بخش‌های مختلف اقتصاد مرتفع کند و همچنان روند خرید کالاهای خارجی دارای مشابه داخلی ادامه دارد. ممنوعیت واردات …
۱۳۹۹/۰۶/۱۷
خلع «مش قربانعلی» از مالکیت ماشین‌سازی تبریز
گروه اقتصادی|  احمد علیرضا بیگی، نماینده تبریز در مجلس از «خلع» شدن قربانعلی فرخزاد از مالکیت شرکت ماشین‌سازی تبریز خبر داده است. قربانعلی فرخزاد که در رسانه‌ها به «مش قربانعلی» معروف شده، تقریبا از دو سال قبل به اتهام اخلال در نظام ارزی کشور تحت محاکمه است و حالا نماینده مجلس می‌گوید وی به همین اتهام «روانه زندان شده است.» به اعتقاد احمد علیرضا بیگی، این فرد مسبب اصلی اخلال در کار سایر شرکت‌های واگذاری مانند هپکو و کشت و صنعت مغان بوده است.  قربانعلی فرخزاد، مالک سابق ماشین‌سازی تبریز متهم است برای واردات ورق استیل و اقلام دیگر که مبلغ ۴۴۶ میلیون و 5هزار و ۳۳۲ دلار ارز دولتی دریافت کرده و با همکاری سایر متهمان ضمن ارتکاب …
اعمال تخفیف ۲۰درصدی سود بازرگانی سبب رونق گمرکات بوشهر شده‌است
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
اعمال تخفیف ۲۰درصدی سود بازرگانی سبب رونق گمرکات بوشهر شده‌است
بوشهر- ایرنا- ناظر گمرک‌های استان بوشهر گفت: صدور مجوز واردات کالاهای اساسی و برقراری تخفیف ۲۰ درصدی سود بازرگانی و حذف استثناهای آن و برخی اقدام‌های دیگر دولت تدبیر و امید باعث رونق گمرک‌های این استان و اشتغال‌های وابسته به این بخش در سال‌های اخیر شده‌است.
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
جزییات واردات ۵ میلیارد دلاری کالاهای اساسی
در پنج ماه ابتدایی امسال بیش از ۱۳ میلیون تن واردات کالا انجام شده که بالغ بر ۱۰ میلیون تن آن کالاهای اساسی بوده است، گرچه راهکارهایی برای ترخیص سریع کالاها در دستور کار قرار گرفت ولی همچنان مشکل تامین ارز عامل اصلی ایستایی کالا به شمار می‌رود. در جریان تجارت خارجی ایران در ماه‌های گذشته آخرین آمار از این حکایت دارد که در پنج ماه ابتدایی امسال ایران حدود ۱۳ میلیون و ۸۳۴ هزار تن واردات داشته که ارزش دلاری آن به ۱۳ میلیارد و ۷۰۷ میلیون دلار می‌رسد که معادل ۱۲ میلیارد و ۶۴ میلیون یورو است.در مقابل ۳۸ میلیون و ۶۶ هزار تن صادرات به ارزش ۱۰ میلیارد و ۸۷۵ میلیون دلار انجام شده که معادل یورویی آن ۹ میلیارد و ۵۷۱ میلیون یورو است. اما آخرین گزارش مربوط به وضعیت کالاهای موجود در بنادر و …
14 درصد اقلام وارداتی کالاهای مصرفی هستند
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / برنج / واردات / کالاهای مصرفی / حمید زادبوم / رئیس کل سازمان توسعه تجارت
14 درصد اقلام وارداتی کالاهای مصرفی هستند
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه 14 درصدی واردات کالاهای مصرفی است، گفت: برنج و موبایل به عنوان کالاهای ضروری وارداتی برای کشور محسوب می‌شود.
3.2 میلیون تن کالا دپو شده در گمرک / لیست کالاهای دپویی گمرک
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / تامین ارز واردات / کالاهای دپو شده / گمرک ایران / واردات کالا
3.2 میلیون تن کالا دپو شده در گمرک / لیست کالاهای دپویی گمرک
بر اساس آخرین آمار منتشر شده، کالاهای اساسی دپو شده در گمرکات به ۳ میلیون و ۲۰۰هزار تن می‌رسد که به گفته معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران بیشترین مانع ترخیص کالا و مهم‌ترین دلیل دپوی کالا در گمرکات مربوط به تامین ارز است. نوشته 3.2 میلیون تن کالا دپو شده در گمرک / لیست کالاهای دپویی گمرک اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
قرار دادن تبلت و لپ‌تاپ در اختیار بچه روستایی مضر است/ به جای توسعه ابزار فساد، بودجه‌ در اختیار صداوسیما قرار دهید
۱۳۹۹/۰۶/۱۴ / امام جمعه مشهد / علم‌الهدی
قرار دادن تبلت و لپ‌تاپ در اختیار بچه روستایی مضر است/ به جای توسعه ابزار فساد، بودجه‌ در اختیار صداوسیما قرار دهید
ایلنا: امام جمعه مشهد گفت: به‌جای این که تبلت و لپ تاپ وارد کنیم و واردات کالای خارجی و بیگانه را در کشور توسعه دهیم و ابزار فساد را توسعه دهیم، بودجه‌ای در اختیار…
انتقاد امام جمعه مشهد از واردات تبلت و لپ‌تاپ؛ خطر تبلت برای  بچه‌های روستایی!
۱۳۹۹/۰۶/۱۴ / امام جمعه / بودجه / لپ تاپ / مشهد / واردات
انتقاد امام جمعه مشهد از واردات تبلت و لپ‌تاپ؛ خطر تبلت برای بچه‌های روستایی!
اقتصادنیوز : امام جمعه مشهد گفت: به‌جای این که تبلت و لپ تاپ وارد کنیم و واردات کالای خارجی و بیگانه را در کشور توسعه دهیم و ابزار فساد را توسعه دهیم، بودجه‌ای در اختیار صداوسیما قرار دهید که در اسرع اوقات مسئله آنتن‌دهی را به تمام نقاط کشور و روستاها بیشتر کنند
علم‌الهدی:نباید به دستان بچه روستایی تبلتی بدهیم که یک بخش این تبلت درس آموزش‌وپرورش است، اما ۱۰ برابرش شبکه‌های اجتماعی، مراکز فساد و رسانه‌های خارجی است
۱۳۹۹/۰۶/۱۴ / علم الهدی / فضای مجازی
علم‌الهدی:نباید به دستان بچه روستایی تبلتی بدهیم که یک بخش این تبلت درس آموزش‌وپرورش است، اما ۱۰ برابرش شبکه‌های اجتماعی، مراکز فساد و رسانه‌های خارجی است
امام جمعه مشهد گفت: به‌جای این‌که تبلت و لپ‌تاپ وارد کنیم و واردات کالای خارجی و بیگانه را در کشور توسعه دهیم و ابزار فساد را توسعه دهیم، بودجه‌ای در اختیار صداوسیما قرار دهید که در اسرع اوقات مسئله آنتن دهی را به تمام نقاط کشور و روستا‌ها بیشتر کنند.
۱۳۹۹/۰۶/۱۴
علم‌الهدی: بودجه صدا و سیما را افزایش دهید / فضای مجازی به ضرر اسلام و انقلاب نظام است
امام جمعه مشهد گفت: به‌جای این که تبلت و لپ تاپ وارد کنیم و واردات کالای خارجی و بیگانه را در کشور توسعه دهیم و ابزار فساد را توسعه دهیم، بودجه‌ای در اختیار صداوسیما قرار دهید که در اسرع اوقات مسئله آنتن‌دهی را به تمام نقاط کشور و روستا‌ها بیشتر کنند
علم‌الهدی: به جای واردات تبلت و لپ‌تاپ بودجه صدا و سیما را افزایش دهید/ واکنش امامی کاشانی به توهین شارلی ابدو به پیامبر(ص)
۱۳۹۹/۰۶/۱۴ / نماز جمعه / حضرت محمد پیامبرخدا(ص) / کاریکاتور / سید احمد علم الهدی / شورای عالی فضای مجازی
علم‌الهدی: به جای واردات تبلت و لپ‌تاپ بودجه صدا و سیما را افزایش دهید/ واکنش امامی کاشانی به توهین شارلی ابدو به پیامبر(ص)
امام جمعه مشهد گفت: به‌جای این که تبلت و لپ تاپ وارد کنیم و واردات کالای خارجی و بیگانه را در کشور توسعه دهیم و ابزار فساد را توسعه دهیم، بودجه‌ای در اختیار صداوسیما قرار دهید که در اسرع اوقات مسئله آنتن‌دهی را به تمام نقاط کشور و روستاها بیشتر کنند
تعیین تکلیف واردات کالاهای گروه ۴ به مناطق آزاد تا هفته آینده
۱۳۹۹/۰۶/۱۴
تعیین تکلیف واردات کالاهای گروه ۴ به مناطق آزاد تا هفته آینده
بانک، مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: مشکل واردات کالاهای گروه چهار از هفته آتی رفع و با تعیین سهمیه و سقف برای هر منطقه، واردات ۸۵۰ قلم کالا ممکن می‌شود.
حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در دستور کار مجلس/رانت خواران سودجو طرف دار پایداری ارز دولتی
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در دستور کار مجلس/رانت خواران سودجو طرف دار پایداری ارز دولتی
دولت درحالی از ارز یارانه ای ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی استفاده می کند که به عقیده کارشناسان و نمایندگان مجلس صرف این نوع ارز هیچ تاثیری بر بهبود زندگی و معیشت مردم نداشته و تداوم آن همچنان رانت و فساد ایجاد می کند.
چه کالا‌هایی بیشتر از همه وارد کشور شدند؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۳ / واردات / واردات کالا
چه کالا‌هایی بیشتر از همه وارد کشور شدند؟
رییس سازمان توسعه تجارت گفت: ۸۴ درصد اقلام وارداتی شامل مواد اولیه، واسطه‌ای و سرمایه‌ای است که برای تولید و ادامه فعالیت واحدها، ضروری هستند.
پیشنهاد تامین ارز واردات از محل تهاتر با ارز صادراتی به بانک مرکزی ارایه شد
۱۳۹۹/۰۶/۱۳ / استان مرکزی / تولید داخلی / صادرات غیر نفتی
پیشنهاد تامین ارز واردات از محل تهاتر با ارز صادراتی به بانک مرکزی ارایه شد
اراک - ایرنا - نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی از ارایه پیشنهادی مبنی بر ایجاد امکان تهاتر ارز مورد نیاز در واردات با ارز صادراتی به بانک مرکزی خبر داد و گفت: از نظر بانک مرکزی، هر واحد صادرکننده باید برای واردات کالای مورد نیاز خود ثبت سفارش کند.
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
انتقاد معاون اول رئیس‌جمهور از تاخیر در ترخیص کالاها
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: در شرایط محدودیت‌های ارزی، به هیچ عنوان قابل‌قبول نیست که برخی شرکت‌های وارداتی ترخیص کالا از گمرکات را به تاخیر بیندازند. معاون اول رئیس‌جمهور گفت: در شرایط محدودیت‌های ارزی، به هیچ عنوان قابل‌قبول نیست که برخی شرکت‌های وارداتی که برای واردات کالاهای اساسی ارز 4200 تومانی دریافت کرده‌اند، ترخیص کالا از گمرکات را به تاخیر بیندازند. اسحاق جهانگیری در جلسه بررسی مسائل مربوط به تامین کالاهای اساسی و دارو با تاکید بر اینکه در سال 99 هیچ موضوعی مهم‌تر از تامین دارو و کالاهای اساسی مورد نیاز کشور وجود ندارد، گفت: مهم‌ترین اولویت در سال جاری تامین کالاهای اساسی و دارو و مراقبت از وضعیت معیشتی مردم است و همه دستگاه‌ها باید بر این موضوعات تمرکز جدی داشته باشند.
۱۳۹۹/۰۶/۱۳ / مرتضی بانک / منطقه آزاد قشم / واردات کالای گروه 4
عذرخواهی «بانک» از اصناف قشم/ کالاهای گروه ۴ تا هفته آتی تعیین تکلیف می‌شود
دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور گفت: نتایج کارگروه تعیین سقف واردات ۸۵۰ قلم کالا به مناطق آزاد به وزارت صمت و بانک مرکزی تحویل شده و امیدواریم در هفته آتی ابلاغ و مشکلات اصناف برطرف شود.
آیا میزان یارانه نقدی افزایش خواهد یافت؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / ارز 4200 تومانی / رانت ارزی / توزیع رانت / توقف ارز 4200 تومانی / یارانه نقدی / افزایش یرانه نقدی
آیا میزان یارانه نقدی افزایش خواهد یافت؟
شقاقی با تاکید بر اینکه دولت باید هرچه زودتر بساط توزیع رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی را جمع کند، ادامه داد: منایع حاصل از این کار را می‌توان به دو صورت استفاده کرد، اول اینکه دولت اگر الان ۱۰ میلیارد دلار در سال ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالا‌های اساسی در نظر می‌گیرد، همین مبلغ را به صورت ریالی و در قالب یارانه نقدی به دهک‌های پایین و ضعیف جامعه از لحاظ درآمدی پرداخت کند، حداقل دیگر این منابع به صورت مستقیم به جیب مردم می‌رود و عده‌ای از منابع ملی سوءاستفاده نخواهند کرد.
صادرات 966 هزار تن کالا از گمرکات خراسان رضوی
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / استانی-اقتصادی / گمرکات / صادرات کالا / واردات کالا
صادرات 966 هزار تن کالا از گمرکات خراسان رضوی
ناظر گمرکات خراسان رضوی گفت: میزان صادرات کالا از گمرکات خراسان رضوی طی پنج ماهه سال 99، معادل 966 هزار تن بوده است.
واکاوی تذکر رهبر انقلاب در مورد واردات گوشی‌‌‌های آمریکایی/ ضرورت جلوگیری از واردات کالاهای لوکس
۱۳۹۹/۰۶/۱۲
واکاوی تذکر رهبر انقلاب در مورد واردات گوشی‌‌‌های آمریکایی/ ضرورت جلوگیری از واردات کالاهای لوکس
یک کارشناس اقتصادی با انتقاد از واردات‌ گوشی‌های آمریکایی گفت: با توجه به چشم انداز نامشخص از رفع تحریم‌ها، سیاست جلوگیری از واردات کالاهای لوکس باید در کشور تبدیل به یک سیاست دائمی شود.
روند ثبت تلفن همراه به تفکیک نحوه ثبت
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / اینفوبازار / اینفوگرافیک / واردات کالا / واردات موبایل / آیفون / طرح رجیستری
روند ثبت تلفن همراه به تفکیک نحوه ثبت
از ابتدای امسال تا پایان خرداد ماه بالغ بر ۲.۶میلیون دستگاه موبایل به صورت تجاری و مسافری وارد کشور شده که نسبت به ۴.۹میلیون تلفن ‌همراه وارد شده طی سه ماهه پایانی سال۹۹ حدود ۵۰درصد کاهش یافته است.
قطع صادرات گاز به عراق صحت ندارد/ ذخائر بنزین ایران در بالاترین سطح است
۱۳۹۹/۰۶/۱۲
قطع صادرات گاز به عراق صحت ندارد/ ذخائر بنزین ایران در بالاترین سطح است
زنگنه، وزیر نفت گفت: واردات کالاها یا خدماتی که در ایران تولید می شود، علاوه بر شرکت های دولتی، در شرکت های خصوصی زیرمجموعه وزرات نفت هم ممنوع شد.
۱۳۹۹/۰۶/۱۲
سردرگمی واردکنندگان در شرایط دشوار ارزی
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید، تغییر مداوم سیاست‌های ارزی در قبال واردات، باعث شده بسیاری از واردکنندگان عملا ندانند که از چه طریقی باید کالای خود را به کشور برسانند.به گزارش ایسنا، در طول دو سال گذشته، همزمان با تحریم‌های آمریکا، دولت تلاش کرده با ایجاد محدودیت در مسیر واردات کالاهای جدید به کشور، از خروج ارز جلوگیری کرده و مدیریت منابع ارزی را ممکن کند. به دنبال اجرایی شدن این سیاست، در سال‌های گذشته تنها کالاهای اساسی، کالاهای ضروری و مواد اولیه کارخانجات تولیدی اجازه ورود به ایران را داشته‌اند و در سایر موارد یا باید برای کالایی مجوزی جداگانه صادر شده باشد یا امکان واردات آن به کشور وجود نداشته است.در این سال‌ها واردکنندگان اعلام کرده‌اند که با پذیرش سیاست‌های دولت، صرفا …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •