سه شنبه, ۱۹ فروردین, ۱۳۹۹ / 7 April, 2020
ویروس کرونا در چین
نباید سلامتی مردم را تحت‌الشعاع روابط‌مان با چین قرار دهیم/ آثار سفر‌های نوروزی، کم‌کم در شهرستان‌ها نمایان می‌شود
۳۴ دقیقه قبل / ویروس کرونا / ویروس کرونا در ایران
نباید سلامتی مردم را تحت‌الشعاع روابط‌مان با چین قرار دهیم/ آثار سفر‌های نوروزی، کم‌کم در شهرستان‌ها نمایان می‌شود
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: ما راهکار‌های بسیاری برای جلوگیری از ورود ویروس کرونا داشتیم، اما انجام ندادیم و امروز طبق آمار رسمی شاهد ابتلای روزانه دو تا سه هزار نفر در کشور هستیم.
برزگر: ویروس کرونا ساخته و پرداخته آمریکاست
۳۵ دقیقه قبل / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا
برزگر: ویروس کرونا ساخته و پرداخته آمریکاست
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «ویروس کرونا ساخته و پرداخته آمریکا برای فلج کردن اروپا، چین و جهان است» گفت: آمریکا بزرگترین ناقض حقوق بشر در طول تاریخ است که این بار با ادامه تحریم‌های ظالمانه علیه ایران رفتارها و سیاست هایش را به دنیا نشان داد.
چین: برای نخستین بار هیچ فوتی جدیدی بر اثر کرونا نداشتیم
۵۷ دقیقه قبل
چین: برای نخستین بار هیچ فوتی جدیدی بر اثر کرونا نداشتیم
مقامات بهداشتی چین امروز سه شنبه اعلام کردند برای نخستین بار بعد از شیوع ویروس کرونا در این کشور، در شبانه روز گذشته هیچ مورد فوتی در چین بر اثر کرونا ثبت نشده است. گزارش حاکی است شمار مبتلایان به کرونا تا کنون در چین به ۸۱ هزار و ۷۴۰ تن و شمار جان باختگان هم به سه هزار و ۳۳۱ تن رسیده است در حالی که مجموع ناقلان خاموش هم به عدد یک هزار و ۳۳ تن افزایش یافته است.
صادرات لوازم پزشکی کلیدی چین به  ۱.۵ میلیارد دلار جهش کرد
۳ ساعت قبل / ویروس کرونا / چین / صادرات کالا
صادرات لوازم پزشکی کلیدی چین به ۱.۵ میلیارد دلار جهش کرد
در حالی که شیوع ویروس کرونا در اروپا و آمریکا شدت گرفته است، مرکز قبلی شیوع این بیماری یعنی چین، توانسته است بیش از ۱.۴۵ میلیارد دلار لوازم پزشکی به سایر کشورهای جهان صادر کرد.
۹ ساعت قبل
نمی‌توانیم خوش‌بین باشیم
با پیدایش کرونا در چین و متعاقب آن ورود این بیماری به کشور ما، شاهد دو اتفاق بسیار مهم در کشورمان بودیم؛ یکی راهپیمایی بیست‌و‌دو بهمن بود و دیگری انتخابات مجلس شورای اسلامی. طبیعتا این مساله باعث شد تا فرصتی طلایی برای مسائل مربوط به پیشگیری از این بیماری به نوعی از کشور گرفته شود و بحث‌های پیشگیری تحت‌الشعاع این فضا قرار بگیرد. اگر قرار بود ملاحظات سفت‌و‌سختی شکل بگیرد، بر فضای موجود تاثیر می‌گذاشت اما متاسفانه در آن شرایط، بدون آنکه تعمدی در کار باشد، ما را دچار نوعی ساده‌اندیشی نسبت به تبعات این ویروس کرد. خصوصا آماری که در مورد تلفات این ویروس مطرح می‌شد، آمار ظاهرا نگران‌کننده‌ای نبود. البته بحث شیوع و انتقال نگران‌کننده بود، اما …
۹ ساعت قبل
لزوم تنظیم ساختارهای جدید بین‌المللی
حدودا سه ماه پیش دولت چین رسما برای اولین‌بار، ویروس کرونا را به سازمان بهداشت جهانی گزارش کرد. بعد از شیوع آن به کشورهای دیگر عملا همکاری‌های بین‌المللی یا از بین رفت یا همبستگی جهانی معناداری شکل نگرفت. عموما کشورها به جای همکاری برای شکست یک تهدید و نگرانی مشترک جهانی، مرتبا اقدامات یک‌جانبه برای پیشگیری و مقابله با این ویروس خطرناک را در پیش گرفتند و با اقدامات سیاسی، انتقام‌گیری یا بهره‌برداری از این فضا علیه دیگری یا مقصر جلوه دادن دیگر به مبارزه با کرونا پرداختند همه این اقدامات، تمامی تلاش‌های جمعی جهانی را دچار چالش کرده و مقابله با این بیماری را با مشکل مواجه ساخته است. در این نوشتار به برخی تلاش‌های اخیر بین‌المللی اشاره می‌کنم که …
۹ ساعت قبل
کرونا در ایتالیا
ایتالیا یکی از اولین کشورهایی است که بعد از چین به ‌شدت با ویروس کرونا درگیر بوده است. افراد مبتلا کرونا در این کشور به 128 هزار و 948 نفر رسیده و شمار کل قربانیان 15 هزار و 887 نفر است. تعداد کادر پزشکی قربانی شده نیز 67 اعلام شد. 8358 از کادر درمانی به ویروس کرونا آلوده شده‌اند. گفته می‌شود آمار قربانیان و بستری شدن بیماران سیر نزولی پیدا کرده است. در ایتالیا ممکن است 5.9 میلیون نفر (9.8 درصد) تاکنون به این ویروس مبتلا شده باشند.
۹ ساعت قبل
پیام رئیس مجلس چین به لاریجانی
لی جان شو، رییس مجلس چین در پیامی خطاب به علی لاریجانی ، ضمن اظهار تاسف از ابتلای وی به بیماری کرونا و آرزوی بهبودی رییس مجلس شورای اسلامی، بر حمایت متقابل دو کشور ایران و چین از یکدیگر در مبارزه با ویروس کرونا تاکید و اظهار امیدواری کرد با همکاری مشترک دو کشور به عنوان شرکای جامع راهبردی که همواره در ایام دشواری به یکدیگر کمک می‌کنند، کووید ۱۹ کنترل شده و پس از آن نیز ایران و چین همکاری‌های دوستانه با یکدیگر را گسترش دهند.
تعویق نمایشگاه خودرویی پکن
۹ ساعت قبل
تعویق نمایشگاه خودرویی پکن
برگزارکنندگان نمایشگاه خودروی پکن، برنامه برگزاری این نمایشگاه را که قرار بود از 21 تا 30 آوریل برگزار شود به 26 سپتامبر تا 5 اکتبر تغییر داده‌اند.همان‌طور که قابل پیش‌بینی است، دلیل این تصمیم شیوع ویروس کرونا بوده است. برگزارکنندگان در بیانیه‌ای در وب‌سایت رسمی این نمایشگاه اعلام کردند: «به دلیل چالش‌های جدی شیوع ویروس کرونا و پس از مشورت با طرف‌ها، ما از طرف کمیته برگزارکننده شانزدهمین نمایشگاه خودروی بین‌المللی پکن تصمیم گرفته‌ایم این نمایشگاه خودرو را به تعویق انداخته و سلامت و ایمنی غرفه‌داران و بازدیدکنندگان را تضمین کنیم. نمایشگاه خودروی چین 2020 از 26 سپتامبر تا 5 اکتبر 2020 برگزار خواهد شد. این تصمیم از انتخاب‌های دیگر برگزارکنندگان نمایشگاه‌های بزرگ خودرو در جهان پیروی می‌کند. برگزارکنندگان …
کرونای جهانی؛ اطلاع‌رسانی چینی
۱۱ ساعت قبل
کرونای جهانی؛ اطلاع‌رسانی چینی
3‌ماه از روزی که مقام‌های چینی رسما از شیوع یک نوع جدید از خانواده‌ ویروس‌های کرونا در این کشور خبر دادند می‌گذرد و اکنون این ویروس سرکش در کانون اصلی، یعنی در چین، تقریبا مهار شده اما دیگر نقاط جهان به‌خصوص ایران، اروپا و آمریکا به کانون شیوع تبدیل شده‌اند. تعداد موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در چین اکنون روزانه به زیر 50مورد رسیده اما آمار ابتلا در دیگر کشورهای جهان از 2هزار مورد تا 20هزار مورد متغیر است. با عبور چین از نقطه اوج بحران و موفقیت در مهار ویروس کرونا، اکنون بار دیگر بحث بر سر نحوه …
چین از تلاش بیشتر برای مهار ویروس کرونا در مرزهای خود خبر داد
۱۱ ساعت قبل
چین از تلاش بیشتر برای مهار ویروس کرونا در مرزهای خود خبر داد
دولت چین با صدور بیانه ای متعهد به کنترل مرزهای زمینی خود برای عدم سرایت ویروس کرونا از نقاط دیگر به داخل این کشور شد.
۱۱ ساعت قبل
کرونا از آنفلوآنزا مرگبارتر است
[شهروند] عضو کمیته ملی مبارزه با بیماری کووید ۱۹ کشور می‌گوید بیماری کرونا ثابت کرده‌ است که میزان کشندگی و قدرت سرایتش بسیار بالاتر از گفته‌های چین است. «مینو محرز» در واکنش به اظهارات سخنگوی ستاد مقابله با کرونا درخصوص آمارها و گزارش‌های چین در رابطه با کرونا که به نوعی شوخی تلخ با جهان است، گفت: «صحبت‌های زیادی در این‌باره می‌شود و در هرصورت از چین انتظار نمی‌رود که آمار و اطلاعات دقیقی ارایه بدهد. درحال حاضر هم نتایج بسیاری از مقالات‌شان را پس می‌گیرند. آمار و مطالعات آنها خیلی درست نبوده است.» او ادامه داد: «رفتار ویروس پس از آنکه در همه جای دنیا شایع شد، نشان داد مانند آنچه چین گزارش می‌داده، نیست. دو …
۱۱ ساعت قبل
اخبار روز
عضو کمیته ملی مبارزه با بیماری کووید ۱۹:  کرونا از آنفلوآنزا مرگبارتر است [شهروند] عضو کمیته ملی مبارزه با بیماری کووید ۱۹ کشور می‌گوید بیماری کرونا ثابت کرده‌ است که میزان کشندگی و قدرت سرایتش بسیار بالاتر از گفته‌های چین است. «مینو محرز» در واکنش به اظهارات سخنگوی ستاد مقابله با کرونا درخصوص آمارها و گزارش‌های چین در رابطه با کرونا که به نوعی شوخی تلخ با جهان است، گفت: «صحبت‌های زیادی در این‌باره می‌شود و در هرصورت از چین انتظار نمی‌رود که آمار و اطلاعات دقیقی ارایه بدهد. درحال حاضر هم نتایج بسیاری از مقالات‌شان را پس می‌گیرند. آمار و مطالعات آنها خیلی درست نبوده است.» او ادامه داد: «رفتار ویروس پس از آنکه …
افشاگری سناتور آمریکایی از تعطیلی پروژه‌ شناسایی کرونا به دستور ترامپ
۱۳ ساعت قبل
افشاگری سناتور آمریکایی از تعطیلی پروژه‌ شناسایی کرونا به دستور ترامپ
کریس مورفی در توئیتی انتقادی، از اقدام ترامپ در تعطیل کردن یکی از پروژه‌های شناسایی ویروس این کشور پیش از شیوع کرونا در چین خبر داد.
عمل به فتوای رهبرانقلاب درباره جان‌باختگان کرونا/ حکایت ترکان از ۲ ویروسی که ایران با آن درگیر است ! / پیشنهاد متفاوت برای برگزاری جلسات علنی مجلس
۱۳ ساعت قبل
عمل به فتوای رهبرانقلاب درباره جان‌باختگان کرونا/ حکایت ترکان از ۲ ویروسی که ایران با آن درگیر است ! / پیشنهاد متفاوت برای برگزاری جلسات علنی مجلس
رصد‌خانه «تابناک» خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند: پیشنهاد متفاوت برای برگزاری جلسات علنی مجلس / واکنش دوباره سفیر چین به توئیت سخنگوی وزارت بهداشت / نقوی حسینی: جلسه علنی مجلس کانون تجمع ویروس کرونا است / نماینده، ولی فقیه در نیروی قدس سپاه: آمریکا مقصر اصلی شیوع کرونا در دنیاست و ... رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
۱۴ ساعت قبل / ایران و چین / شیوع ویروس کرونا در ایران / علی لاریجانی / کرونا / مقابله با کرونا
تاکید بر مبارزه مشترک ایران و چین با کرونا
به گزارش مهر، لی جان شو، رئیس مجلس چین در پیامی خطاب به علی لاریجانی، ضمن اظهار تأسف از ابتلای وی به بیماری کرونا و آرزوی بهبودی رئیس مجلس شورای اسلامی، بر حمایت متقابل دو کشور ایران و چین از یکدیگر در مبارزه با ویروس کرونا تاکید و اظهار امیدواری کرد با همکاری مشترک دو کشور به عنوان شرکای جامع راهبردی که همواره در ایام دشواری به یکدیگر کمک می‌کنند، کوید ۱۹ کنترل شده و پس از آن نیز ایران و چین همکاری‌های دوستانه با یکدیگر را گسترش دهند.
غذاخوری های خالی پکن و هراس از کرونا
۱۶ ساعت قبل / ویروس کرونا / پکن / هراس جهانی از ویروس کرونا
غذاخوری های خالی پکن و هراس از کرونا
پکن- ایرنا- به رغم مهار نسبی کرونا در چین هنوز بیشتر رستوران ها و سالن های پذیرایی شهر پکن یا تعطیل و یا خالی از مشتری هستند موضوعی که نشانگر هراس بزرگ مردم پایتخت از شیوع مجدد این ویروس مرگبار است.
چین جلو تحقیقات بی‌رویه برای درمان کرونا را می‌گیرد
۱۷ ساعت قبل / ویروس کرونا / چین / هراس جهانی از ویروس کرونا
چین جلو تحقیقات بی‌رویه برای درمان کرونا را می‌گیرد
پکن- ایرنا- با شیوع ویروس کرونا در چین، شمار زیادی از دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقی کار یافتن دارو یا واکسن این بیماری را آغاز کردند اما اکنون وزارت علوم چین اعلام کرده است جلو برخی از تحقیقات بیهوده و هزینه بر تولید واکسن یا داروی کرونا را می‌گیرد.
نقش فناوری فضایی در نبرد با کرونا/ تهیه نقشه سلامت با ماهواره هوش مصنوعی
۱۷ ساعت قبل / فناوری فضایی / ویروس کرونا / ماهواره / چین
نقش فناوری فضایی در نبرد با کرونا/ تهیه نقشه سلامت با ماهواره هوش مصنوعی
معاونت سنجش از دور سازمان فضایی ایران، نقش فناوری فضایی و کاربرد سیستم های موقعیت یابی ماهواره ای و تصویربرداری را در نبرد با ویروس کرونا در کشور چین مورد بررسی قرار داد.
سی‌ ان‌ ان: ترامپ سرنوشت آمریکا را به دست چین سپرده است
۲۲ ساعت قبل / ویروس کرونا / ترامپ
سی‌ ان‌ ان: ترامپ سرنوشت آمریکا را به دست چین سپرده است
دولت ترامپ که تا پیش از همه‌گیر شدن ویروس کرونا در سطح جهانی، چین را به طرق مختلف تحت فشار و حملات تجاری و دیپلماتیک خود قرار داده بود، حال به علت ناکارآمدی دولت او در مقابله با اپیدمی گسترده کرونا در آمریکا، واشنگتن را برای تامین نیازهای پزشکی و بهداشتی دست به دامن پکن ساخته است.
موسوی: ایران همواره قدردان چین است
۲۳ ساعت قبل / ویروس کرونا / سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه / ایران و چین
موسوی: ایران همواره قدردان چین است
سخنگوی وزارت امور خارجه در توئیتی با اشاره به شجاعت، تعهد و حرفه‌ای‌گری و پیشگامی چین در مبارزه با ویروس کرونا تأکید کرد که ایران همواره قدردان چین در این شرایط دشوار بوده است.
آمار قربانیان کرونا در اصلی‌ترین کشورهای درگیر | آخرین آمار رسمی مبتلایان در ایران
۲۳ ساعت قبل
آمار قربانیان کرونا در اصلی‌ترین کشورهای درگیر | آخرین آمار رسمی مبتلایان در ایران
ویروس کرونا که رسما کووید – ۱۹ نام دارد، نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد. تاکنون ۲۱۰ کشور جهان درگیر شیوع این ویروس شده‌اند. 
سخنگوی وزارت خارجه: دولت و ملت چین پیشگام مبارزه با ویروس کرونا هستند
۲۴ ساعت قبل / سخنگوی وزارت خارجه / ویروس کرونا / اخبار "چین"
سخنگوی وزارت خارجه: دولت و ملت چین پیشگام مبارزه با ویروس کرونا هستند
سخنگوی وزارت امورخارجه در توئیتی با اشاره به شجاعت، تعهد و حرفه‌ای‌گری و پیشگامی چین در مبارزه با ویروس کرونا تاکید کرد که ایران همواره قدردان چین در این شرایط دشوار بوده است.
زندگی مسالمت‌آمیز با کرونا
۲۴ ساعت قبل
زندگی مسالمت‌آمیز با کرونا
آن طور که مسلم است حضور کرونا در کشور به رسمیت شناخته شده است؛ اعلام موجودیت این ویروس منحوس در چین هم بسیار نا بهنگام بود چون پیش از فرا رسیدن عید سنتی و باستانی آن‌ها اتفاق افتاد، در خاورمیانه و مخصوصا ایران نیز ورود ویروس کرونا پیش از عید نوروز اتفاق افتاد.
شمار قربانیان کرونا در چین طی شبانه روز گذشته ۲ نفر اعلام شد
۲۵ ساعت قبل / کرونا در چین
شمار قربانیان کرونا در چین طی شبانه روز گذشته ۲ نفر اعلام شد
ایلنا: کمیسیون ملی بهداشت چین اعلام کرد که در شبانه‌روز گذشته تنها دو نفر در این کشور جان خود را در اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست داده‌اند.
۲۷ ساعت قبل / سفیر چین در ایران / شیوع ویروس کرونا در ایران / شیوع ویروس کرونا در چین / کرونا
سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید
به گزارش فارس، «چانگ هوا» سفیر چین در تهران در پاسخ به توئیت «کیانوش جهانپور» سخنگوی وزارت بهداشت ایران در توئیتی نوشت: «وزارت بهداشت چین هر روز نشست خبری دارد. پیشنهاد می‌کنم برای حصول نتیجه،‌ اخبار آن را با دقت بخوانید.»
سخنگوی وزارت خارجه: همواره قدردان چین در این شرایط دشوار بوده‌ایم
۳۳ ساعت قبل / وزارت خارجه / سید عباس موسوی / چانگ هوا / پکن / تهران / جمهوری اسلامی ایران / چین / محمد کشاورززاده / ویروس کرونا
سخنگوی وزارت خارجه: همواره قدردان چین در این شرایط دشوار بوده‌ایم
سید عباس موسوی، دولت و ملت چین را پیشگام مبارزه با ویروس کرونا و اعطای کمک‌های سخاوتمندانه به سایر کشورها خواند و گفت: همواره قدردان چین در این شرایط دشوار بوده‌ایم.
۳۳ ساعت قبل
مبدا، مسیر و جهت بحران اجتماعی کرونا
عادل فتح اللهی نوشهر*- کروناویروس‌ها خانواده بزرگی از ویروس‌هایی هستند که از سرماخوردگی ساده تا عفونت‌های نفسی را شامل می‌شوند، مدل حاد آن با نام کووید 19 در ووهان چین ظهور و طی چند ماه تقریبا سراسر جهان را درگیر خود کرد. این بحران بیولوژیکی سبب بسته شدن مرزهای جغرافیایی، به حداقل رسیدن مبادلات اقتصادی- اجتماعی و قرنظیه شدن کشورها یکی پس از دیگری شد. روند ظهور گسترده و قدرت اثرگذاری بالای این ویروس سریعا مسائل اجتماعی، اقتصادی و خصوصا سیاسی تابع خود را به وجود آورد. اما مهم‌ترین بخش پیامدهای آن، تعلیق و فرسایش «اجتماعی بودن انسان» در عصر جهانی شدن است، چراکه تنها راه حل فعلی ایجاد فاصله فیزیکی است اما باید بدانیم همراه با کروناویروس استرس ناشی از آن نیز شیوع پیدا کرد، از این رو تداوم جریان فاصله …
۳۳ ساعت قبل
سال‌های بد اقتصادی برای آسیای شرقی
جنگ تجاری چین و آمریکا، تحولات در منطقه شرق آسیا، رویارویی میان قدرت‌های بزرگ اقتصادی و نهایتا شیوع ویروس کرونا، سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ میلادی را به بدترین سال‌های اقتصادی و تجاری برای کشورهای منطقه تبدیل کرده است.به گزارش ایرنا جنگ تعرفه‌ها بین چین و آمریکا، تحولات و ناارامی‌های هنگ کنگ، منازعات اقتصادی کره جنوبی و ژاپن و فشارهای آمریکا بر این دو کشور باعث شد تا سال ۲۰۱۹ میلادی بدترین سال صادرات برای کشورهای آسیایی در یک دهه گذشته باشد.هنوز این کشورها از زیربار این فشارها رهایی پیدا نکرده بودند که ویروس مرموز کرونا دامن اقتصادهای بزرگ منطقه را گرفت و تجارت و سرمایه‌گذاری آن‌ها را آلوده کرد و بورس‌های منطقه ارزش خود را به شکل تاریخی از دست دادند و بدترین سقوط‌های سهامی تجربه شد.از زمانی که بحران …
۳۳ ساعت قبل
نباید تجربه دنیا در مبارزه با کرونا را نادیده بگیریم
رئیس اسبق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه نباید تجربه دنیا در مقابله با کرونا نادیده بگیریم، از دولت خواست تا سه ماه آینده گاز را رایگان در اختیار مردم بگذارد.به گزارش ایلنا، علاءالدین بروجردی نماینده مجلس دهم با اشاره به وضعیت شیوع کرونا در کشور عنوان کرد: پدیده شوم کرونا یک پدیده جهانی است و اکثریت قریب به اتفاق کشورهای دنیا با آن درگیر هستند و تلفات گسترده‌ای در پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا گرفته و خطر بسیار جدی است.وی با بیان اینکه قواعد حاکم بر مبارزه با این ویروس قواعد جهانی و نه محلی، منطقه‌ای و کشوری است، گفت: مباحث مربوط احتیاط‌ها و تعطیلی از کشورهای غربی و اروپایی گرفته تا آمریکای لاتین، کشورهای آسیایی و حتی چین که منشا شیوع این بیماری بوده اعمال شده و ضروری بودن آن به اثبات …
۳۳ ساعت قبل
تداوم رکود در صنعت موبایل
اکنون بیش از سه ماه است که دنیا با چالش ویروس کرونا دست به گریبان شده است. پدیده ناخوشایندی که از کشور چین کلید خورد و در حال حاضر اکثر کشورهای جهان را گرفتار کرده است. گرفتاری که با تهدید سلامت افراد شروع شده و اکنون اقتصاد کشورها را وارد تنگنا کرده است. در این میان، بازار دیجیتال و به‌ویژه موبایل که یکی از قطب‎های اصلی تولیدکننده آن چین بوده همانند سایر بخش‎های اقتصاد شرایط سختی را پشت‌سر می‎گذارد. طوری که با آغاز سال 2020، بازار موبایل با کاهش حجم بارگیری موبایل در بنادر چین مواجه شد تا اینکه در ماه فوریه امسال، فروش جهانی موبایل به 8/ 61 میلیون دستگاه رسید که نشان‌دهنده کاهش ۳۸ درصدی در مقایسه با همین دوره در سال گذشته بود.
۳۳ ساعت قبل
چرا تلفات کرونا در آلمان بسیار پایین است؟
به آنها تاکسی کرونامی‌گویند؛ پزشکانی که لباس محافظ بر تن می‌کنند، در خیابان‌های خالی ‌هایدلبرگ با ماشین چرخ می‌زنند تا به بیمارانی که پنج شش روز است به ویروس کرونا مبتلاشده‌اند، سر بزنند. از آنها آزمایش خون می‌گیرند و به دنبال علایمی می‌گردند که ممکن است فرد مبتلا را در مسیر سراشیبی تندی قرار دهد. ممکن است حتی به فردی که علایم خفیفی دارد، تجویز کنند بستری شود؛ بستری‌شدن در این زمان احتمال نجات از این سراشیبی را به‌طور گسترده‌ای افزایش می‌دهد.   به گزارش نیویورک تایمز،‌ هانس جورج کراسلیش، رئیس بخش ویروس‌شناسی بیمارستان دانشگاهی شهر ‌هایدلبرگ از بیمارستان‌های تحقیقاتی برجسته در آلمان می‌گوید: «پایان …
۳۳ ساعت قبل
از تحولات آینده در جهان تنش میان آمریکا و ایران تشدید نخواهد شد
بنگاه تضارب افکار استراتفور که هر ساله پیش‌بینی خود را از تحولات‌ سال آینده منتشر می‌کند، امسال بعد از انتشار ویروس کرونا در پیش‌بینی‌اش از تحولات‌ سال 2020 تجدید نظر کرده و هفته گذشته پیش‌بینی جدیدی را از تحولات سه ماهه دوم ‌سال2020 ارایه کرده است:   شرایط اقتصاد جهانی در سه ماهه دوم‌ سال 2020 میلادی (آوریل، می و ژوئن) کوچک می‌شود و ویروس کووید19 نیز همچنان توجه جهانیان را به خود معطوف کرده است. در سه ماهه دوم سال سرعت بسیاری از روندها تغییر خواهد کرد؛ سرعت بسیاری از آنها کُند و بسیاری نیز متوقف خواهد شد. این در حالی است که دولت‌ها تلاش خواهند کرد تا با واقعیت پس از کرونا روبه‌رو شوند. به‌عنوان مثال ما شاهد شرایط شکننده برای …
سخنگوی وزارت بهداشت: آمار‌های چین در مورد ویروس کرونا یک شوخی تلخ با دنیا بود / بسیاری براساس این گزارش‌ها در جهان فکر کردند این بیماری مثل آنفلوآنزا است
۳۶ ساعت قبل / ویروس کرونا / کرونا
سخنگوی وزارت بهداشت: آمار‌های چین در مورد ویروس کرونا یک شوخی تلخ با دنیا بود / بسیاری براساس این گزارش‌ها در جهان فکر کردند این بیماری مثل آنفلوآنزا است
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: به نظر می‌رسد آمار‌های چین یک شوخی تلخ بود. زیرا بسیاری در همه جهان فکر کردند این بیماری مثل آنفلوآنزا است و مرگ و میر کمتری دارد.
منشاء ویروس جدید کرونا (Sars-CoV-2)
۴۰ ساعت قبل / عباس آخوندی / ویروس کرونا / چین
منشاء ویروس جدید کرونا (Sars-CoV-2)
در آغاز سال نو میلادی ۲۰۲۰ شیوع نوع جدیدی از بیماری حاد تنفسی (پنومونی) ویروسی در مرکز چین مشاهده شد. تعداد افراد مبتلا به آن نیز به‌سرعت در حال افزایش بود. پس‌آمدِ آن، مقام‌های بهداشتی کشور چین اعلام داشتند که مشکلی وجود دارد.
کرونا ادای احترام به اموات را در چین اینترنتی کرد
۴۲ ساعت قبل / ویروس کرونا / چین / هراس جهانی از ویروس کرونا
کرونا ادای احترام به اموات را در چین اینترنتی کرد
پکن- ایرنا- مردم چین در عید «چینگ مینگ» (روز ادای احترام به درگذشتگان) با هدف پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و کاهش تجمع، از مراجعه حضوری در قبرستان ها خودداری و از طریق اینترنت به درگذشتگان ادای احترام کردند.
درخواست اندیشکده انگلیسی از لندن برای شکایت از چین و دریافت غرامت ۳۵۱ میلیارد پوندی
۴۲ ساعت قبل
درخواست اندیشکده انگلیسی از لندن برای شکایت از چین و دریافت غرامت ۳۵۱ میلیارد پوندی
یک اندیشکده انگلیسی در بررسی گسترده اپیدمی ویروس کرونا به این نتیجه رسید که انگلیس باید برای دریافت غرامت ۳۵۱ میلیارد پوندی به خاطر این بحران از دولت چین در دادگاه‌های بین‌المللی شکایت کند.
۴۴ ساعت قبل
کره شمالی بدون مورد تایید شده کرونا
کره شمالی بعد از شیوع این ویروس در چین برای جلوگیری از شیوع آن مرز‌های خودش را به طور کامل بست. ممکن است این اقدامات در جلوگیری از سرایت بیماری به کره شمالی مؤثر واقع شده باشد. دولت آمریکا بدون ارائه هیچ مستنداتی مدعی شده که کرونا در کره شمالی شیوع پیدا کرده.
کرونا، بلای جان صنایع غذایی جنوب شرق آسیا
۴۵ ساعت قبل / ویروس کرونا / چین / صنعت غذایی / اتحادیه جنوب شرق آسیا / هراس جهانی از ویروس کرونا
کرونا، بلای جان صنایع غذایی جنوب شرق آسیا
پکن- ایرنا- شیوع ویروس کرونا در جهان، تاثیرات بسیار منفی بر صنایع غذایی و کشاورزی چین و دیگر کشورهای جنوب شرق آسیا به ویژه بر تولید، واردات و صادرات این فراورده ها داشته است و چرخه عرضه و تقاضا را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.
چین نسبت به بازی سیاسی آمریکا و تایوان با کرونا هشدار داد
۴۶ ساعت قبل / ویروس کرونا / چین / ایالات متحده آمریکا / تایوان / هراس جهانی از ویروس کرونا
چین نسبت به بازی سیاسی آمریکا و تایوان با کرونا هشدار داد
پکن- ایرنا- درحالی که ارتباطات پزشکی تایوان با آمریکا و اروپا در جریان شیوع ویروس کرونا افزایش یافته، چین به واشنگتن در خصوص بازی سیاسی با تایوان به بهانه شیوع این بیماری هشدار داده است.
از چین تا آمریکا؛ کرونا نفس بازار جهانی نشر را بند آورد
۴۷ ساعت قبل
از چین تا آمریکا؛ کرونا نفس بازار جهانی نشر را بند آورد
شیوع ویروس کرونا در جهان بیم خاموشی مراکز نشر را افزایش داده است. تاکنون فعالیت برخی از شرکت‌ها در چین با تاخیر همراه بوده و تعداد قابل توجهی از کارمندان در آمریکا تعدیل شده‌اند. به نظر می‌رسد کرونا چهره دیگری از خود را دارد نشان می‌دهد.
قطعنامه کرونایی سازمان ملل
۴۷ ساعت قبل / کرونا / ویروس کرونا / شورای امنیت سازمان ملل / مجمع عمومی سازمان ملل متحد / دیپلماسی کرونا علیه تحریم / هراس جهانی از ویروس کرونا
قطعنامه کرونایی سازمان ملل
تهران-ایرنا- ویروس کرونا سازمان ملل متحد را هم وارد دوره جدیدی کرده و زمینه‌ساز تحمیل رویه‌های بسیار متفاوتی بر کار آن شده است. اختلافات دو قدرت اصلی جهان یعنی آمریکا و چین که طی سه سال گذشته پیوسته رو به افزایش بود، در ارتباط با کرونا اوجی تازه یافته و به مانع جدیدی در برابر نیل به توافق در شورای امنیت بدل شده است.
ثبت ۷۷ مورد جدید ابتلا به کرونا در چین
۲ روز قبل / کرونا در چین
ثبت ۷۷ مورد جدید ابتلا به کرونا در چین
ایلنا: کمیسیون ملی بهداشت چین از ثبت ۷۷ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در این کشور خبر داد.
۲ روز قبل
شوک همزمان عرضه و تقاضا بر بازار نفت
عباس عاملی بازار نفت مثل هر بازار دیگری نهایتا متاثر از دو عامل عرضه و تقاضاست. در سه ماه اخیر دو شوک سنگین از طرف هر دو عامل بر بازار نفت وارد شده است. نخست، شیوع ویروس کرونا ابتدا در چین و سپس در سراسر جهان منجر به تلاش دولت‌ها برای مهار گستردگی این ویروس شده است. لازمه این امر محدود کردن رفت و آمد مردم بوده است و در نتیجه فعالیت اقتصادی در بسیاری از نقاط جهان به طرز بی‌سابقه‌ای دچار «توقف ناگهانی» شده است.
گزارش سفیر از کمک‌های چین به ایران برای مبارزه با کرونا
۲ روز قبل / ویروس کرونا / محمد کشاورز زاده / کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها
گزارش سفیر از کمک‌های چین به ایران برای مبارزه با کرونا
پکن- ایرنا- «محمد کشاورز زاده» سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین با انتشار یک رشته توئیت گزارشی از کمک‌های دولت و مردم چین برای مقابله با ویروس کرونا به ایران، منتشر کرد.
سفیر: ایران در مقابله با شیوع کرونا همواره کنار چین می‌ایستد
۲ روز قبل / ویروس کرونا / چین / هراس جهانی از ویروس کرونا
سفیر: ایران در مقابله با شیوع کرونا همواره کنار چین می‌ایستد
پکن- ایرنا- سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین در واکنش به برگزاری مراسم عزای عمومی در چین برای جان باختگان ویروس کرونا در توئیتی به زبان چینی نوشت: «ایران در مقابله با شیوع کرونا همواره کنار چین می‌ایستد».
۲ روز قبل
رولت روسی با نفت
براساس مطالعات انجام شده توسط بانک فدرال رزرو دالاس 59 درصد از نفتکش‌های تگزاس برای تأمین اعتبار سرمایه‌گذاری‌های خود به بهای هر بشکه بیش از 50 دلار نیاز دارند. جنگ قیمت بین روسیه و عربستان سعودی مستقیما مشاغل و اقتصاد تولیدکنندگان امریکایی را تهدید می‌کند. اما ضد حمله عامدانه عربستان سعودی همه کشورهای تولید‌کننده از جمله روسیه را تحت تأثیر قرار خواهد داد. برخلاف ریاض، مسکو به سختی می‌تواند تولید خود را به بیش از 500 هزار بشکه در روز افزایش دهد. اگرچه اقتصاد روسیه به 40 درصد از درآمدهای نفتی بستگی دارد، ولی برخلاف رقیب سعودی‌اش از تنوع اقتصادی و ذخایر مالی قابل توجه که در حدود 570 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود برخوردار است. بنابراین، اگر قیمت هر بشکه نفت …
افت فروش جنرال‌موتورز در چین
۲ روز قبل
افت فروش جنرال‌موتورز در چین
شرکت خودروسازی جنرال‌موتورز آمریکا اعلام کرد که فروش خودروهای این شرکت در چین و طی سه‌ماه نخست سال 2020 با کاهش 3/ 43 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته روبه‌رو شد. دلیل اصلی این کاهش فروش، افت شدید تقاضا به دلیل شیوع کرونا در بزرگ‌ترین بازار خودروی جهان بوده است. پس از شیوع ویروس کرونا در چین و اعمال دستورالعمل‌های منع آمد و شد، فروش خودرو تنها در ماه فوریه با کاهش 79 درصدی مواجه شد. در سه‌ماه نخست سال جاری، جنرال‌موتورز به‌عنوان دومین خودروساز بزرگ خارجی در چین، تنها توانست 461 هزار و 716 دستگاه از برندهای زیرمجموعه خود را در این کشور به فروش برساند. جی‌ام در چین شریک شرکت سائیک موتور است و در کارخانه مشترک آنها، برندهای بوئیک، شورولت و کادیلاک تولید و عرضه می‌شوند. شورولت، پرفروش‌ترین برند …
رکود گردشگری، سنگین‌تر از 2008
۲ روز قبل
رکود گردشگری، سنگین‌تر از 2008
براساس پیش‌بینی سازمان جهانی گردشگری، با شیوع پاندومی ویروس کرونا و فراگیری آن در حدود 200 کشور جهان، تعداد ورودی‌های گردشگران بین‌المللی در سال 2020 حداقل بین 20 تا 30 درصد سقوط خواهد کرد. سازمان جهانی گردشگری در هفته‌های گذشته همزمان با شروع شیوع ویروس کرونا در چین و چند کشور آسیای شرقی در پیش‌بینی اولیه خود از تاثیر این ویروس در گردشگری بین‌المللی به کاهش 2 تا 3 درصدی اشاره کرده بود که بیشترین میزان آن در منطقه آسیا-اقیانوسیه و خاورمیانه با کاهش 12 درصدی تخمین زده شده بود.
۲ روز قبل
سوگواری ملی در چین برای قربانیان کرونا
چین با اعلام سه‌ دقیقه سکوت و توقف کل کشور در این سه دقیقه به‌صورت نمادین برای چند هزار قربانی ویروس کرونا در کشور خود سوگواری کرد. روز شنبه علاوه بر سه دقیقه سکوت به احترام قربانیان ویروس کرونا در چین، روز یادبود بیش از ۳۳۰۰ نفری که در اثر ابتلا به کووید19 جان خود را از دست داده بودند، اعلام شد. این در حالی است که برخی از روزنامه‌های آمریکایی مدعی هستند که تعداد تلفات ناشی از ویروس کرونا در این کشور بیشتر از این آماری است که ارائه شده است. با این حال ساعت 10 صبح روز شنبه، به وقت محلی تمامی افراد در سراسر چین سه دقیقه به احترام قربانیان ویروس کرونا ایستاده سکوت کردند. خودرو‌ها، قطارها و کشتی‌ها نیز به یاد این قربانیان بوق‌های خود را به صدا در آورده و آژیرهای حمله هوایی نیز به صدا در آمدند. پرچم‌های …
نیویورک در تعداد مرگ‌ومیر بر اثر ویروس کرونا از چین پیش افتاد / ۳۵۰۰ نفر قربانی کرونا
۲ روز قبل / ویروس کرونا / آمریکا
نیویورک در تعداد مرگ‌ومیر بر اثر ویروس کرونا از چین پیش افتاد / ۳۵۰۰ نفر قربانی کرونا
فرماندار ایالت نیویورک از افزایش شمار قربانیان ویروس کرونا (بیماری کووید-۱۹) در این ایالت به بیش از ۳۵۰۰ نفر خبر داد که این رقم از آمار قربانیان کرونا در کشور چین بیشتر است.
کمک‌های چین برای مقابله با ویروس کرونا امشب به ایران ارسال می شود
۲ روز قبل / تهران / محمدکشاورز زاده / پکن / جک ما / خبرگزاری مهر / چین / ویروس کرونا
کمک‌های چین برای مقابله با ویروس کرونا امشب به ایران ارسال می شود
سفیر ایران در چین از انجام دو پرواز از شهر پکن و حامل کمک‌های چین برای مقابله با ویروس ‎کرونا به ایران طی امشب خبر داد.
توئیت جنجالی خبرنگار واشنگتن ‌پست
۲ روز قبل
توئیت جنجالی خبرنگار واشنگتن ‌پست
گزارش خبرنگار واشنگتن‌ پست از پکن: در حالی که آمار رسمی حکومت چین از تعداد جان‌باختگان ویروس کرونا در شهر ووهان ۲,۵۶۳ نفر بوده، اما شواهد مرده‌سوزخانه‌ها نشان می‌دهد که آمار کشتگان دست‌کم ۴۲ هزار نفر بوده و طبق یک برآورد دیگر حدود ۴۷ هزار نفر. بیش از ۱۶برابر آمار رسمی.
چین در مورد آمار مرگ و میر در ووهان دروغ گفته؟ / واشنگتن پست: آمار غیر رسمی می‌گوید ۴۲ هزار نفر در ووهان بر اثر ویروس کرونا جان باخته اند
۲ روز قبل / ویروس کرونا / کرونا
چین در مورد آمار مرگ و میر در ووهان دروغ گفته؟ / واشنگتن پست: آمار غیر رسمی می‌گوید ۴۲ هزار نفر در ووهان بر اثر ویروس کرونا جان باخته اند
روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی نوشت بررسی تصاویر منتشرشده از قربانیان ویروس کرونا در ووهان چین و همچنین بررسی‌های صورت‌گرفته در رسانه‌های اجتماعی از میزان رجوع خانواده‌های قربانیان به مراکز تدفین نشان می‌دهد آمار قربانیان به حدود ۴۲ هزار نفر یعنی ۱۶ برابر بیشتر از آمار رسمی بالغ می‌شود.
شمار جان‌باختگان ویروس کرونا در ایران از چین پیشی گرفت
۲ روز قبل
شمار جان‌باختگان ویروس کرونا در ایران از چین پیشی گرفت
براساس آخرین آمار منتشرشده‌ی وزارت بهداشت، شمار جان‌باختگان براثر کووید ۱۹، بیماری ناشی از ویروس کرونا در ایران از چین فراتر رفته است.
چین به مدت ۳ دقیقه برای یادبود قربانیان کرونا از حرکت باز ماند
۲ روز قبل / چین / خانواده / دولت / ویروس / ادای احترام
چین به مدت ۳ دقیقه برای یادبود قربانیان کرونا از حرکت باز ماند
ایلنا: مراسم یادبود قربانیان ویروس کرونا در چین برگزار شد.
ادای احترام به قربانیان کرونا در چین با سه دقیق سکوت ملی
۲ روز قبل / کروناویروس / کرونا در جهان
ادای احترام به قربانیان کرونا در چین با سه دقیق سکوت ملی
چین امروز (شنبه) برای ادای احترام به قربانیان ویروس کرونا به ویژه "شهدایی" که جان خود را در راه مبارزه با این ویروس عالم‌گیر از دست داده‌اند، سه دقیقه سکوت اعلام کرد.
ارتش چین به دنبال آزمایش واکسن کرونا روی داوطلبان خارجی است
۲ روز قبل / ویروس کرونا / چین / واکسن کرونا / هراس جهانی از ویروس کرونا
ارتش چین به دنبال آزمایش واکسن کرونا روی داوطلبان خارجی است
پکن- ایرنا- دانشمندان ارتش چین ابراز امیدواری کرده‌اند بتوانند واکسن کرونا را که پیشتر روی ۱۰۸ نفر در ووهان آزمایش کرده‌اند روی داوطلبانی از دیگر کشورهای درگیر این ویروس آزمایش کنند.
درخواست چین و گروه ۷۷ برای لغو تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا
۲ روز قبل
درخواست چین و گروه ۷۷ برای لغو تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا
ائتلاف گروه ۷۷ و چین خواستار لغو تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه کشورهای دیگر در شرایط مبارزه شدید این کشورها با شیوع ویروس کرونا شدند.
گروه «۷۷ و چین»: آمریکا تحریم‌های یکجانبه علیه کشورهای در حال توسعه را لغو کند
۳ روز قبل
گروه «۷۷ و چین»: آمریکا تحریم‌های یکجانبه علیه کشورهای در حال توسعه را لغو کند
گروه «۷۷ و چین» خواستار لغو تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه کشورهای در حال توسعه در بحبوحه مبارزه با ویروس کرونا شد. گروه ۷۷ و چین ائتلافی متشکل از ۱۳۴ کشور یعنی سه چهارم اعضای سازمان ملل متحد است که حدود ۸۰ درصد جمعیت دنیا را در بر می‌گیرد.
۱۹ مبتلا و ۴ فوتی، آخرین آمار کرونا در چین
۳ روز قبل / چین / شیوع ویروس کرونا در چین / کرونا
۱۹ مبتلا و ۴ فوتی، آخرین آمار کرونا در چین
به گزارش ایرنا از کمیسیون ملی بهداشت چین، در شبانه روز گذشته همچنین ۶۴ مورد بدون علامت یا به اصطلاح «ناقل خاموش» در چین شناسایی شده و زیر نظر قرار گرفته‌اند این آمار از ابتدای ماه مارس جاری در لیست کمیسیون ملی بهداشت چین قرار گرفته است. 
مردم چین به یاد قربانیان ویروس کرونا 3 دقیقه سکوت کردند
۳ روز قبل
مردم چین به یاد قربانیان ویروس کرونا 3 دقیقه سکوت کردند
مردم شهرهای مختلف چین در روز عزای ملی برای قربانیان و شهدای مقابله با ویروس کرونا سه دقیقه سکوت کردند.
کرونا در کدام کشورها بیشترین قربانیان را گرفته است؟ | ایران جای چین را می‌گیرد
۳ روز قبل
کرونا در کدام کشورها بیشترین قربانیان را گرفته است؟ | ایران جای چین را می‌گیرد
بر اساس آخرین آمارها، ویروس کرونا بیشتر تعداد قربانیان را در کشورهای ایتالیا، اسپانیا، ایالات متحده، فرانسه، انگلیس و چین گرفته است.
۳ روز قبل
آیا قیمت نفت به زیر صفر دلار می‌رسد؟
همزمان با سقوط قیمت جهانی نفت به سطح ۱۷ سال گذشته، ادعای اخیر پُل سانکی، مدیرعامل بانک سرمایه‌گذاری ژاپنی «میزوهو» مبنی بر این که احتمال منفی شدن بهای نفت وجود دارد، این سوال را مطرح کرده که چه زمانی و چگونه ممکن است قیمت نفت به کمتر از صفر دلار برسد؟به گزارش یورونیوز، سانکی مدعی شده که همزمانی جنگ قیمتی روسیه و عربستان با سرکوب تقاضای نفت به دلیل رکود ناشی از شیوع ویروس کرونا می‌تواند چنان طوفانی از عرضه نفت ایجاد کند که بهای این حامل انرژی را به زیر صفر دلار برساند.شرکت هلندی ویتول که در حوزه تجارت نفت فعال است، پیش‌بینی کرده که تقاضای جهانی نفت تحت تاثیر تعمیق رکود اقتصادی ناشی از شیوع شتابان ویروس کرونا روزانه ۲۰ میلیون بشکه در روز کاهش یابد. این رقم معادل ۲۰ درصد عرضه فعلی نفت در جهان است.همزمان …
۳ روز قبل
ماموریت غیر ممکن درمان اقتصاد
کیمیا نجفیبا دست به دست شدن اخبار درخصوص کرونا نگرانی در خصوص سلامت افراد به دل‌ها راه پیدا کرد، اما با گذشت زمان و شیوع این ویروس نه تنها حوزه سلامت دچار بحران شد بلکه بسیاری از مشاغل و اقتصاد کشور هم تحت تاثیر قرار گرفت و صاحبان مشاغل را با نگرانی روبه‌رو کرد. حالا بسیاری از کسب‌وکارها نفس‌های آخر خود را می‌کشند. در این میان دولت هم اقداماتی را برای حمایت از افراد در نظر گرفته، اما مسئله مهم این است که دولت با توجه به کم شدن درآمدهای نفتی، بحران اقتصادی در جهان و کسری بودجه‌ای که بسیاری از کارشناسان به آن اشاره می‌کنند، چطور می‌تواند عوارض کرونا بر معیشت افراد و کسب‌وکارها را جبران کند؟به گزارش «ابتکار»‏، حدود سه ماه پیش بود که تصویر کرونا در چین نمایان شد و پس از آن بسیاری از کشور‌ها را با …
اعلام عزای عمومی در چین
۳ روز قبل
اعلام عزای عمومی در چین
پکن: مقام‌های چینی، ۴آوریل را روز عزای عمومی نامیده و گفته‌اند به یاد «جانباخته‌هایی» که در راه مبارزه با ویروس کرونا جان خود را از دست دادند، کشور برای دقایقی از فعالیت باز خواهد ایستاد. به گزارش خبرگزاری شینهوای چین، ساعت ۱۰صبح امروز، به یاد جانباختگان ویروس کرونا 3دقیقه سکوت در سراسر چین برقرار می‌شود و سپس آژیرهای خطر، بوق ماشین‌ها، قطارها و کشتی‌ها به نشانه عزا به ‌صدا در‌خواهند آمد.  
شعاع حمله کرونا به اقتصاد
۳ روز قبل
شعاع حمله کرونا به اقتصاد
شیوع گسترده ویروس کرونا در دنیا، فعالیت طیف گسترده‌ای از کسب وکارها را با رکود مواجه ساخته و پیامدهای اولیه و ثانویه گسترده‌ای را بر اقتصادهای درگیر تحمیل کرده است. اقتصاد ایران هم در میان انبوهی از آشفتگی‌ها و فشارهای تحریمی، با معضل کرونا درگیر شده و دولت در این شرایط با محدودیت شدید درآمدی مواجه شده است. در این میان کارشناسان و فعالان اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند در ماه‌های اولیه سال 1399روند مستمر و گسترده‌ای از نکول در تعهدات مالی و قراردادی حوزه‌های تولیدی و خدماتی رخ دهد که ضرورت حمایت از بخش تولید و کسب وکارها را نمایان می‌سازد. خیزش این موج مخرب، «مرکز پژوهش‌های اتاق ایران» را بر آن داشته تا براساس درس‌های حاصل‌شده از مرور تجربه چین و سایر کشورها، در گزارشی پژوهشی مجموعه اقداماتی به منظور …
۳ روز قبل
تصمیم‌گیری‌ دیرهنگام شرایط را بحرانی کرد
[زهرا جعفرزاده] درست 46 روز پیش بود که ابتلای یک‌نفر در قم به ویروس کرونا خبری شد؛ خبری که دقایقی بعد با مرگ همان یک‌نفر همراه و ساعتی بعد مرگ دومین نفر هم بر اثر ابتلا به این ویروس تأیید شد. از سی‌ام بهمن تاکنون، کابوس شیوع کرونا در ووهان چین با همان جزئیات درحال تکرار در ایران و بسیاری از کشورهای دنیاست. در این مدت شمار مبتلایان از مرز 50‌هزار نفر گذشت و تعداد قربانیان به بالای سه‌هزار نفر رسید. مدیریت شیوع کرونا (یا همان کووید 19) در ایران اما و اگر فراوان دارد. با وجود پیش‌بینی‌های قبلی از شروع سفرهای نوروزی اما از نیمه تعطیلات بود که با تصمیم ستاد مقابله با کرونا به فرماندهی رئیس‌جمهوری تصمیماتی برای اعمال محدودیت‌های جدی مثل فاصله‌گذاری …
۳ روز قبل
تست کرونا رمز موفقیت در مبارزه با ویروس
[مجتبی پارسا] از زمانی که ویروس کووید-19 شیوع پیدا کرد، کشورهای جهان هرکدام به روش‌های مختلفی شروع کردند به انجام آزمایش و ‏تشخیص این بیماری.  بعضی از کشورها خیلی زود به درک اهمیت توسعه تست‌ها و کیت‌های آزمایشی رسیدند. همین ‏موضوع باعث شد تا در بعضی از کشورها، این بیماری خیلی زود تشخیص داده شد و در بعضی از کشورها، نه. خبرگزاری ‏گاردین نگاهی انداخته به بعضی از این کشورها و چگونگی موفقیت آنها در کنترل شیوع ویروس و جلو انداختن نقطه پیک و ‏اوج بیماری.‏ چین با توجه به اینکه چین، تجربه ویروس سارس را در آغاز قرن داشت و از سوی دیگر، ویروس کووید-19 از این کشور آغاز شد، ‏احتمالا خیلی جای تعجب نداشته باشد که این کشور در زمینه آزمایش و تشخیص بیماری کرونا از بقیه …
بریتانیا در تعداد قربانیان کرونا چین را پشت سر گذاشت
۳ روز قبل
بریتانیا در تعداد قربانیان کرونا چین را پشت سر گذاشت
با افزایش شمار موارد مرگ ‌و میر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در بریتانیا به ۳۶۰۵ نفر، این کشور از لحاظ تعداد قربانیان، چین را پشت سر گذاشت.
خیابان‌های پکن پس از شکست نسبی کرونا +فیلم
۳ روز قبل / کرونا / پکن / چین
خیابان‌های پکن پس از شکست نسبی کرونا +فیلم
راهبردهای گسترده چین برای مقابله با ویروس کرونا از ابتدای شیوع آن در کشور بیانگر یک نبرد فراگیر برای شکست بیماری است و زمزمه های پیروزی در این جنگ بلندتر از هر زمانی به گوش می رسد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •