چهارشنبه, ۸ بهمن, ۱۳۹۹ / 27 January, 2021
پیمان قربانی
۲ روز قبل
شکست تحریم‌های حداکثری
معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: با تاب‌آوری و مقاومت مردم و تلاش مسوولان، تحریم‌های حداکثری به اذعان دشمنان امروز با شکست مواجه شده است. پیمان قربانی در گفت‌وگو با «ایبنا»، در پاسخ به این سوال که احتمال بروز ابرتورم در اقتصاد ایران چقدر است، گفت: این سوال یا آن کلید واژه ونزوئلایی شدن که مطرح می‌شود، توسط تعداد معدودی از افراد در اوایل سال مطرح شد که بیشتر هم با هدف ایجاد التهاب و نگرانی در مردم نسبت به وضعیت آینده اقتصاد بود در حالی که اقتصاد ما هیچ مشابهت و ارتباطی با بحث ونزوئلا به آن معنا ندارد.
افزایش شاخص تولید در  کارگاه‌های بزرگ صنعتی
۱۳۹۹/۰۹/۲۲ / _تولید / بانک مرکزی / پیمان قربانی
افزایش شاخص تولید در کارگاه‌های بزرگ صنعتی
بر اساس آخرین گزارش اداره آمارهای اقتصادی بانک مرکزی، شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی کشور در سه ماهه دوم نسبت به دوره مشابه سال قبل از رشد ۱۱.۹ درصدی برخوردار شده است.
۱۳۹۹/۰۹/۰۵
تورم 22 درصدی در اردیبهشت محقق می‌شود
6 ماه پس از اعلام نرخ تورم هدفگذاری شده در 22 درصد با دامنه مثبت و منفی 2 واحد توسط روابط عمومی بانک مرکزی، روز گذشته معاون اقتصادی بانک مرکزی مبنای نرخ تورم 22 درصد را نه نقطه به نقطه که سالانه عنوان کرد. در این راستا روابط عمومی بانک مرکزی به نقل از پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی توضیحاتی را منتشر کرد که در آن متذکر شده هدف تعیین شده برای تورم، تورم سالانه در اردیبهشت امسال است. قربانی ضمن بیان اینکه اصولا هدفگذاری تورم برای شاخص تورم سالانه انجام می‌شود و تورم نقطه به نقطه به دلیل نوسانات زیاد آن نمی‌تواند مبنای مناسبی برای هدفگذاری تورم باشد، تصریح کرد: هدف‌ تورمی که از سوی رییس‌کل بانک مرکزی اعلام شده است، برای تحقق در بازه یک سال پیش‌رو از زمان اعلام آن …
۱۳۹۹/۰۹/۰۵
مبنای هدف‌گذاری تورم، نرخ تورم 12 ‌ماهه است
هدف‌گذاری تورم برای شاخص تورم 12 ماهه است و نه تورم نقطه به نقطه، بنابراین برای ارزیابی هدف تورمی اعلامی در اردیبهشت‌ماه سال‌جاری، باید نرخ تورم 12 ماهه منتهی به اردیبهشت‌ماه سال آینده را ملاک عمل قرارداد و هنوز شش ماه از آن موعد فاصله داریم. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در واکنش به انتشار اخباری درباره هدف تعیین شده برای تورم در اردیبهشت امسال و مقایسه‌های صورت گرفته نرخ تورم نقطه به نقطه با تورم مورد هدف، پیمان قربانی، ضمن بیان اینکه اصولا هدف‌گذاری تورم برای شاخص تورم سالانه انجام می‌شود و تورم نقطه به نقطه به‌دلیل نوسانات زیاد آن نمی‌تواند مبنای مناسبی برای هدف‌گذاری تورم باشد، تصریح کرد: هدف‌ تورمی که از سوی رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام شده است، برای تحقق در بازه یک سال پیش‌رو از زمان اعلام …
تورم نقطه به نقطه مبنای هدفگذاری تورم نیست/قول بانک مرکزی برای کنترل تورم تا سطح هدف
۱۳۹۹/۰۹/۰۴ / پیمان قربانی / بانک مرکزی ایران / تورم
تورم نقطه به نقطه مبنای هدفگذاری تورم نیست/قول بانک مرکزی برای کنترل تورم تا سطح هدف
معاون بانک مرکزی گفت: این بانک تمام تلاش خود را در ماه‌های پیش رو به کار می‌بندد تا با مدیریت ریسک‌های تحت کنترل خود و با استفاده از ابزارهای پولی و ارزی موجود، تورم را به سطح هدف نزدیک کند.
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
دولت باید موتور‌های رشد نقدینگی را خاموش کند
یک کارشناس اقتصادی می‌گوید: در این شرایط اقتصادی چرا باید یک شخص بخواهد برای مصون ماندن ارزش دارایی خود اوراق ودیعه دو ساله از بانک مرکزی خریداری کند؟ در حالی که برای حفظ دارایی خود در این شرایط گزینه‌های بیشتری دارد که می‌تواند از تورم عقب نماند.طی روزهای اخیر معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: این بانک در راستای مدیریت رشد نقدینگی و کنترل تورم در نظر دارد اوراق ودیعه با سررسید ۲ ساله منتشر کند و براین اساس پیشنهاد یاد شده در شورای پول و اعتبار برای بررسی و اخذ مصوبه لازم طرح خواهد شد.به گزارش اقتصاد۲۴، پیمان قربانی در توضیح این خبر اعلام کرد، هر ۱۰۰ هزار میلیارد ریال انتشار اوراق ودیعه، رشد پایه پولی و نقدینگی را به میزان ۲.۸ واحد درصد کاهش خواهد داد.وی همچنین با اشاره به هدف از انتشار اوراق ودیعه …
۱۳۹۹/۰۴/۲۷
پاتک سوم به نقدینگی
طبق اعلام پیمان قربانی، این بانک قصد دارد مجوز انتشار ۵۰ هزار میلیارد تومان اوراق را از شورای پول و اعتبار کسب کند. در صورت موافقت شورا، این حجم از اوراق ودیعه می‌تواند به میزان ۱۴ درصد از سرعت رشد نقدینگی بکاهد. اوراق جدید با هدف صیانت وجوه از نرخ تورم طراحی شده است.
۱۳۹۹/۰۴/۲۷
انتشار اوراق ودیعه ۲ ساله با هدف کنترل تورم
معاون اقتصادی بانک مرکزی از پیشنهاد این بانک برای انتشار اوراق ودیعه با سررسید ۲ ساله به منظور مدیریت رشد نقدینگی و کنترل تورم خبر داد.به گزارش ایرنا، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در راستای مدیریت رشد نقدینگی و کنترل تورم در نظر دارد اوراق ودیعه با سررسید ۲ ساله منتشر کند. پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی اعلام کرد: این پیشنهاد در شورای پول و اعتبار برای بررسی و اخذ مصوبه لازم طرح خواهد شد و هر ۱۰۰ هزار میلیارد ریال انتشار اوراق ودیعه، رشد پایه پولی و نقدینگی را به میزان ۲.۸ واحد درصد کاهش خواهد داد.قربانی همچنین توضیح داد: ابعاد فقهی انتشار اوراق یاد شده، قبلاً در شورای فقهی بانک مرکزی به تصویب رسیده و در مهر سال ۱۳۹۷ نیز مجوز قانونی لازم از شورای عالی هماهنگی اقتصادی اخذ شده است.
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / اوراق ودیعه / بانک مرکزی
بانک مرکزی ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق ودیعه منتشر می‌کند
به گزارش فارس به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، پیمان قربانی اظهار داشت: بانک مرکزی در راستای مدیریت رشد نقدینگی و کنترل تورم در نظر دارد اوراق ودیعه با سررسید 2 ساله منتشر کند و لذا این پیشنهاد برای بررسی و تصویب در شورای پول و اعتبار مطرح شده و مصوبه لازم طرح اخذ خواهد شد.
پیشنهاد انتشار اوراق ودیعه ۲ ساله بانک مرکزی / شورای پول و اعتبار تصمیم خواهد گرفت
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / پیمان قربانی / بانک مرکزی / شورای پول و اعتبار / اوراق ودیعه / نقدینگی
پیشنهاد انتشار اوراق ودیعه ۲ ساله بانک مرکزی / شورای پول و اعتبار تصمیم خواهد گرفت
معاون بانک‌مرکزی گفت: این بانک درجهت مدیریت رشد نقدینگی وکنترل تورم در نظر دارداوراق ودیعه باسررسید۲ساله منتشر کندو این پیشنهاد در شورای پول واعتبار برای بررسی و اخذ مصوبه لازم طرح خواهد شد.
معاون بانک مرکزی: در نظر داریم ۵۰ هزار میلیارد تومان اوراق ودیعه منتشر کنیم / انتشار این مبلغ می‌تواند ۱۴ واحد درصد رشد نقدینگی را کاهش دهد
۱۳۹۹/۰۴/۲۵
معاون بانک مرکزی: در نظر داریم ۵۰ هزار میلیارد تومان اوراق ودیعه منتشر کنیم / انتشار این مبلغ می‌تواند ۱۴ واحد درصد رشد نقدینگی را کاهش دهد
پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی ضمن تشریح سیاست جدید این بانک برای مدیریت نقدینگی گفت: بانک مرکزی در نظر دارد ۵۰ هزار میلیارد تومان اوراق ودیعه منتشر کند که انتشار کل این مبلغ می تواند ۱۴ واحد درصد رشد نقدینگی را کاهش دهد.
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
سرعت رشد نقدینگی کاهش می‌یابد
یکی از اهداف اقتصادی دولت پایین نگه داشتن نرخ رشد نقدینگی زیر 30 درصد برای کنترل تورم بود. هر چند این هدف با شروع دور جدید تحریم‌ها از آبان 97، نوسانات ارزی ناگهانی و جهش 600 درصدی آن در فاصله دو سال و سر آخر نیز شیوع کرونا در کشور، دولت را از این هدف دور کرد. بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی از شاخص‌های اقتصادی، نرخ رشد نقدینگی در پایان سال 98 به 31.3 درصد رسید که نگرانی‌هایی را در خصوص افزایش تورم در پایان سال جاری ایجاد کرد. در همین راستا روز گذشته پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه رشد نقدینگی در هفته پایانی 3 ماهه اول سال جاری 7.3 درصد بوده که در مقایسه با هفته مشابه سال قبل 2 واحد درصد بیشتر شده است، گفت: افزایش حدود 2 واحد درصدی رشد نقدینگی در قیاس با فشارهای …
چگونگی تعیین سیاست «هدف گذاری تورم ۲۲ درصدی» برای بانک مرکزی
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / بانک مرکزی / نرخ تورم / پیمان قربانی
چگونگی تعیین سیاست «هدف گذاری تورم ۲۲ درصدی» برای بانک مرکزی
معاون اقتصادی بانک مرکزی نحوه رسیدن به سیاست «هدف گذاری تورم ۲۲ درصدی» از سوی بانک مرکزی را تشریح کرد.
۱۳۹۹/۰۱/۲۹
ایران نایب رییس اول گروه ۲۴ صندوق بین المللی پول شد
پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی در جلسه مجازی گروه ۲۴ صندوق بین المللی پول شرکت کرد و به ایراد سخنرانی پرداخت و در این جلسه ایران به عنوان نایب رییس اول این گروه انتخاب شد.
۱۳۹۹/۰۱/۱۲ / بانک مرکزی ایران / پیمان قربانی / تسهیلات بانکی
تصویب شیوه نامه و نوع قرارداد خریدو بازخرید
همزمان با روز جمهوری اسلامی برگزار و در خصوص موضوعاتی چون عملیات بازار باز، نحوه تامین ۷۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات حمایتی و ایجاد واحد نظارتی در مدیریت کل اعتباری بانک مرکزی تصمیم گیری شد.
۱۳۹۸/۱۲/۲۵ / ازدواج / خودرو / قرض الحسنه / مسکن / نماینده مردم
وام مسکن و خودرو مشمول تعویق سه‌ماهه نیست
پیمان قربانی با بیان اینکه در وام‌های افراد حقیقی، فقط وام‌های قرض‌الحسنه ازدواج مشمول تعویق ۳ ماهه در بازپرداخت است، گفت: وام‌های مسکن، خودرو و خرید کالا مشمول این مصوبه نیست.
۱۳۹۸/۱۲/۲۴
جزئیات تعویق ۳ماهه بازپرداخت وام‌ها
[مهر] پیمان قربانی معاون بانک مرکزی با بیان اینکه در وام‌های افراد حقیقی، فقط وام‌های قرض‌الحسنه ازدواج مشمول تعویق۳ماهه در بازپرداخت است، گفت: «وام‌های مسکن، خودرو و خرید کالا مشمول این مصوبه نیست.» اوبه تشریح مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار در خصوص تعویق ۳ ماهه بازپرداخت تسهیلات دریافتی صاحبان کسب و کارهای کوچک و نیز اقساط قرض‌الحسنه تمامی اشخاص در راستای کاهش آثار اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور پرداخت و با اشاره به این‌که مصوبه در تاریخ ۱۵ اسفند به بانک‌های عامل ابلاغ شده است، گفت: «بر این اساس بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی موظف هستند در صورت درخواست مشتریان مشمول، نسبت به استمهال سه ماهه اقساط پرداختی اقدام کنند که در …
۱۳۹۸/۱۲/۲۴ / پیمان قربانی / بانک مرکزی ایران / وام مسکن / کارت اعتباری خرید کالای ایرانی / ویروس کرونا
جزییات تعویق سه‌ماهه بازپرداخت اقساط بر اثر شیوع کرونا/وام مسکن و خودرو مشمول مصوبه نیست
معاون بانک مرکزی با بیان اینکه در وامهای افراد حقیقی، فقط وام‌های قرض‌الحسنه ازدواج مشمول تعویق۳ماهه در بازپرداخت است، گفت: وام‌های مسکن، خودرو و خرید کالا مشمول این مصوبه نیست.
۱۳۹۸/۱۲/۱۵ / پیمان قربانی / بانک مرکزی ایران / تسهیلات بانکی / ویروس کرونا
جزئیات امهال اقساط وام کسب و کارها و افراد عادی
معاون اقتصادی بانک مرکزی جزئیات امهال اقساط تسهیلات کسب و کارها و قرض الحسنه را تشریح کرد.
۱۳۹۸/۱۲/۱۵ / بانک مرکزی / ضررهای کرونا / کسب و کارهای کوچک
بانک مرکزی برای حمایت از کسب‌و کارهای آسیب دیده از کرونا چه کرد؟
به گزارش ایسنا، پیمان قربانی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری اظهار کرد: پیرو اثرات منفی که شیوع ویروس کرونا برفعالیت‌های اقتصادی و کسب‌و کارها داشته، بانک مرکزی پیشنهاداتی را تهیه کرد که برای حمایت از کسب‌و کارها اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی که مصادیق آسیب دیدگی آن‌ها به سرعت و فوریت توسط کار گروهی متشکل از نمایندگان اتاق‌های اصناف، بازرگانی و تعاون و وزارت صمت که براساس پایشی که در این مدت از آسیب‌های فعالان اقتصادی کسب کرده‌اند، تعیین می‌شود و این را ما هفته آینده به شبکه بانکی ابلاغ می‌کنیم.
۱۳۹۸/۱۲/۰۵
هدف تورمی بانک مرکزی در 1399
معاون اقتصادی بانک مرکزی اعلام کرد که مطابق پیش‌بینی‌ها و با ادامه روند موجود، نرخ تورم در سال آتی به 20 درصد می‌رسد. عددی که پیش‌تر توسط رئیس‌کل بانک مرکزی نیز اعلام شده بود. از این‌رو، می‌توان هدف بانک مرکزی در مورد نرخ تورم در سال 1399 را 20 درصد در نظر گرفت. پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، عوامل موثر بر نقدینگی و پایه پولی در تاریخ 50 ساله اخیر اقتصاد ایران را مرور کرد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۰ / گفتگوی ویژه خبری / مازیار حسینی / مهدی جمالی نژاد / محمد رضا رضایی کوچی / بانک مرکزی ایران / پیمان قربانی / وزارت راه و شهرسازی / بانک مسکن / وام مسکن / بازار مسکن
ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در اراضی نیروهای مسلح/ مقاومت دستگاه‌ها برای واگذاری زمین
در حالی که رئیس کمیسیون عمران مجلس از کمبود ۵ میلیون واحد مسکونی در کشور خبر داد، معاون مسکن وزارت راه اعلام کرد: ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در اراضی نیروهای مسلح ساخته می شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •