شنبه, ۱۷ خرداد, ۱۳۹۹ / 6 June, 2020
چاه غیرمجاز
فعالیت ۸۵۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در البرز
۴ روز قبل / استانی-اجتماعی / بحران آب / البرز
فعالیت ۸۵۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در البرز
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای البرز گفت: طی هفت سال گذشته ۲۳۰۰ حلقه چاه غیر مجاز در استان مسدود شده است.
امسال ۲۵ درصد چاه‌های غیرمجاز فارس مسدود می‌شود
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / استانی-اجتماعی / استان فارس / چاه غیرمجاز
امسال ۲۵ درصد چاه‌های غیرمجاز فارس مسدود می‌شود
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس با بیان اینکه بیش از ۴ هزار و ۴۰۰ چاه غیرمجاز در این استان وجود دارد، گفت: مقرر شده است که تا پایان سال ۲۵ درصد از این چاه‌ها مسلوب المنفعه و پر شود.
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
بارندگی های استان همدان ۳۸ درصد افزایش یافته است
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان گفت: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۴۵۶ میلیمتر بارندگی در استان همدان ثبت شده که نسبت به میانگین بلند مدت ۳۸ درصد افزایش دارد. منصور ستوده در چهل و ششمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان همدان گفت: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون به میزان ۴۵۶ میلیمتر بارندگی در استان همدان ثبت شده که نسبت به میانگین بلند مدت ۳۸ درصد افزایش یافته است.مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان گفت: حجم ذخیره مخزن سد اکباتان در حال حاضر به ۳۵ میلیون مترمکعب است که ۱۰۰ درصد حجم مخزن سد را تشکیل می‌دهد.ستوده بابیان اینکه حجم ذخیره آب در مخزن سد کلان ملایر ۴۴ میلیون مترمکعب و در سد سرابی ۹ میلیون متر مکعب است و ۱۰۰ در صد پر هستند، افزود: در مجموع تاکنون تعداد ۲۸۶ جلسه شورای حفاظت از منابع آب در …
تخلفات شبانه حفاران غیرمجاز و انتقال آب به خارج از اراضی تحت شرب
۱۳۹۹/۰۲/۱۴ / دستگاه قضائی / گناوه / بوشهر / آب / چاه غیرمجاز / استانی-اجتماعی
تخلفات شبانه حفاران غیرمجاز و انتقال آب به خارج از اراضی تحت شرب
معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای بوشهر از فعالیت ۲۴ ساعته گروه های گشت و بازرسی با هدف جلوگیری از تخلفات خبر داد.
رفع تصرف بیش از ۵۰۰۰ هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی قزوین/ پلمب ۳۰۰ حلقه چاه غیرمجاز
۱۳۹۹/۰۲/۱۱ / استانی-اجتماعی / دادستانی / چاه غیرمجاز / تصرفات غیرقانونی اراضی ملی
رفع تصرف بیش از ۵۰۰۰ هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی قزوین/ پلمب ۳۰۰ حلقه چاه غیرمجاز
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان قزوین از اعاده بیش از ۵۰۰۰ هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی و همچنین پلمب و مسلوب‌المنفعه ۳۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در سال ۹۸ خبر داد.
انسداد ۱۳۰۰چاه غیرمجاز در تهران/جلوگیری از خروج ۳۵ میلیون مترمکعب آب
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / چاه غیرمجاز / چاه آب / مصطفی دهقان / شرکت آب منطقه ای تهران
انسداد ۱۳۰۰چاه غیرمجاز در تهران/جلوگیری از خروج ۳۵ میلیون مترمکعب آب
یک مقام مسئول از انسداد ۱۳۰۰ چاه غیرمجاز در تهران خبر داد و گفت: بر این اساس از خروج ۳۵ میلیون مترمکعب آب جلوگیری شده است.
در سال گذشته چه میزان از برداشت غیرمجاز منابع آب زیرزمینی استان تهران جلوگیری شد؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / استان تهران / وزارت نیرو / دستگاه حفاری / آب زیرزمینی / منطقه ای
در سال گذشته چه میزان از برداشت غیرمجاز منابع آب زیرزمینی استان تهران جلوگیری شد؟
ایلنا: مدیر دفتر حفاظت از منابع آب شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: طی سال گذشته 1300 حلقه چاه غیرمجاز در استان تهران پر و مسدود شده که با این اقدام از برداشت غیرمجاز…
خالی بودن ۶۲ درصد مخزن سد زاینده رود/ نیروگاه سد تولید برق دارد
۱۳۹۹/۰۲/۰۱ / استانی-اقتصادی / زاینده‌رود / سد زاینده رود / بارش باران / ذخیره آب
خالی بودن ۶۲ درصد مخزن سد زاینده رود/ نیروگاه سد تولید برق دارد
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‎‌ای اصفهان، از توقیف ۶۳ دستگاه حفاری و تجهیزات غیرمجاز چاه آب در استان اصفهان در نخستین ماه سال ۱۳۹۹ خبر داد، گفت: در حال حاضر ۳۸ درصد مخزن سد زاینده رود ذخیره آب دارد.
توقیف ۴۷ دستگاه حفاری و ادوات غیرمجاز چاه آب در استان اصفهان
۱۳۹۹/۰۱/۱۷ / استانی-اقتصادی / چاه غیرمجاز / آب‌های زیرزمینی
توقیف ۴۷ دستگاه حفاری و ادوات غیرمجاز چاه آب در استان اصفهان
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان از توقیف ۴۷ دستگاه حفاری و ادوات غیرمجاز چاه آب در استان اصفهان در دو هفته نخست سال ۱۳۹۹ خبر داد.
تکلیف چاه‌های غیرمجاز چه شد؟
۱۳۹۹/۰۱/۱۶ / آب‌های زیرزمینی / طرح احیا و تعادل بخشی
تکلیف چاه‌های غیرمجاز چه شد؟
در حال حاضر بیش از ۳۰۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور وجود دارد که طبق گفته‌های مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در سال گذشته بیش از ۱۰ هزار حلقه چاه بسته شده است.
۷۹۹ حلقه چاه غیر مجاز در مشهد پر و مسلوب المنفعه شد
۱۳۹۸/۱۲/۲۵ / استانی-اقتصادی
۷۹۹ حلقه چاه غیر مجاز در مشهد پر و مسلوب المنفعه شد
مدیر امور منابع آب مشهد گفت: حجم صرفه جویی سالانه و جلوگیری از بهره‌برداری غیرمجاز ناشی از پر و مسلوب المنفعه شدن چاه‌های غیرمجاز در مدت ۱۱ ماه سال ۹۷ به میزان 20.1 میلیون متر مکعب و در ۱۱ ماه سال ۹۸ به میزان 38 میلیون متر مکعب بوده است.
انسداد چاه‌های غیرمجاز به بیش از ۱۰ هزار و ۶۰۰ حلقه رسید
۱۳۹۸/۱۲/۱۹ / وزارت نیرو / شرکت مدیریت منابع آب ایران
انسداد چاه‌های غیرمجاز به بیش از ۱۰ هزار و ۶۰۰ حلقه رسید
تهران- ایرنا- مجری طرح احیاء و تعادل‌بخشی منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: طبق برنامه تعیین شده برای امسال مقرر بود ۱۰ هزار و ۵۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در کشور مسدود شود که اکنون ۱۰ هزار و ۶۷۰ حلقه چاه غیر مجاز مسدود شده است.
انسداد 32 حلقه چاه غیرمجاز طی یک ماه گذشته در تهران
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ / دبی / دستگاه قضایی / زمین / قانون / وزارت نیرو
انسداد 32 حلقه چاه غیرمجاز طی یک ماه گذشته در تهران
ایلنا: مدیر امور منابع آب تهران و پردیس گفت: طی یک ماه گذشته با انسداد 32 حلقه چاه غیرمجاز از برداشت سالانه حدود 3.93 هزار متر مکعب آب جلوگیری شد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰
۳۸۵ انشعاب غیرمجاز آب در روستاهای ایلام شناسایی شد
ایلام - خبرنگارابتکار- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی ایلام گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد ۳۸۵ انشعاب غیرمجاز آب در مناطق روستایی این استان شناسایی و قطع شده است.نورالله تیموری با ذکر فعالیت مستمر اکیپ‌های شناسایی و قطع انشعابات غیرمجاز و شناسایی مشترکان پرمصرف در مناطق روستایی اظهار داشت: این اکیپ‌ها در گشت‌های مستمر خود موفق به شناسایی تعدادی انشعاب غیرمجاز در سطح روستاهای استان شدند که این انشعابات غیرمجاز بلافاصله قطع شد.وی یادآور شد: انشعاب غیرمجاز و اسراف آب شرب در روستاها موجب افت فشار و قطعی‌های مکرر در این مناطق می‌شود.تیموری از عموم اهالی روستایی استان خواست: در صورت مشاهده هر گونه تخلف در مصرف آب و انشعاب غیرمجاز با شماره تماس گویای ۱۵۲۳ یا سامانه پیامکی ۳۰۰۰۴۶۱۸۴۶۴۶۴۶ مورد …
کلاهبرداری پانزی چیست؟
۱۳۹۸/۱۱/۱۹
کلاهبرداری پانزی چیست؟
اکنون مؤسسه‌های مالی و اعتباری غیرمجاز بازی پانزی می‌کنند و ما هرچه هشدار می‌دهیم مردم باز هم پول‌هایشان را به این مؤسسه‌ها می‌برند. بازی «پانزی»؛ ترفند کلاه‌برداری‌های کلان. مثل پوکر و بیست‌و‌یک و شلم نیست. بزرگ‌تر، وسیع‌تر و هوشمندانه‌تر است. ریسکی است که یا برنده را به اوج می‌برد یا بازیکن را با تمام اطرافیانش به ته چاه می‌اندازد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۹
به هیچ عنوان با کشت برنج از طریق چاه، چه مجاز و چه غیرمجاز موافق نیستیم
کرمانشاه – کرمی – ابتکار : مسئول گروه احیا و تعادل بخشی دشت‌های شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه با بیان اینکه سال زراعی گذشته میزان کشت برنج در استان به دو هزار هکتار رسید، گفت: از این میزان بیش از 400 هکتار آن توسط چاه‌های غیرمجاز آبیاری شده است.علی جلیلیان در جلسه سازگاری با کم آبی استان کرمانشاه که روز 15 بهمن برگزار شد اظهار کرد: در سال‌های زراعی گذشته کشت برنج در استان کرمانشاه نزدیک به هزار هکتار بود و در نهایت به 1500 هکتار می‌رسید، اما سال زراعی گذشته این میزان به بیش از دو هزار هکتار رسید که دلیل این امر نیز وقوع سیلاب اوایل امسال و امکان استفاده مردم از این شرایط بود.جلیلیان خاطرنشان کرد: نکته مهم آنجا است که از این حدود دو هزار هکتار، 1400 هکتار آن توسط آب‌های سطحی آبیاری شده، اما …
۱۳۹۸/۱۱/۰۹
بهره مندی 1363 روستا از خدمات شرکت آبفار آذربایجان شرقی
تبریز – فلاح: مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان شرقی جمعیت تحت پوشش این شرکت را 899 هزار و 381 نفر در قالب 21 شهرستان عنوان کرد. علیرضا ایمانلو، اظهار کرد: تعداد یک هزار و 363 روستا نیز در سطح استان از خدمات شرکت آبفار آذربایجان شرقی بهره مند هستند. وی تعداد روستاهایی که فاقد شبکه هستند ولی آبرسانی به آنها بصورت سیار انجام می شود را نیز 37 روستا اعلام کرد و گفت: در حال حاضر تعداد 104 مجتمع نیز در سطح استان خدمات رسانی دارند که در این میان مجتمع آبرسانی شهید لشگری کلیبر با پوشش آبرسانی به 96 روستا، بزرگترین مجتمع آبرسانی استان محسوب می شود. ایمانلو همچنین تعداد کل مشترکان شرکت آب و فاضلاب روستائی را 313 هزار و 669 مشترک اعلام کرد و افزود: از این میزان 299 هزار و 598 مشترک، خانگی و تعداد …
۱۳۹۸/۱۰/۲۸
برخورد با متخلفین حوزه آب در دستور کار منابع آب شهرستان هرسین
کرمانشاه – کرمی- «ابتکار» : تعداد 20 حلقه چاه غیرمجاز توسط مامورین گشت و بازرسی در شهرستان هرسین پر و مسلوب المنفعه گردید. ایازنیا مدیرامور منابع آب شهرستان هرسین ضمن اعلام این خبر گفت: در دیماه سالجاری تعداد 20 حلقه چاه غیرمجاز در این شهرستان مربوط به روستاهای چم بطان علیا وسلفی، هریل آباد، قره ولی،پاتیه،نجوبران وظلم آباد که به صورت غیرمجاز حفاری گردیده بودند که توسط گروه های گشت وبازرسی شهرستان شناسایی وثبت گردید. ایازنیا در پایان این خبر افزود برخورد با متخلفین حوزه آب در دستور کار منابع آب شهرستان هرسین میباشد.
یادگاری مجلس هشتم بر پیکر در حال احتضار آب‌های زیرزمینی!
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / استانی-اجتماعی / مجلس شورای اسلامی / وزارت نیرو / چاه غیرمجاز / بحران آب
یادگاری مجلس هشتم بر پیکر در حال احتضار آب‌های زیرزمینی!
مجلس هشتم در سال ۸۹  قانونی برای اعطای مجوز به چاه‌های غیرمجاز تصویب کرد، طبق این قانون دولت موظف شد به چاه‌های غیرمجازی که قبل از سال ۸۵ حفر شده است مجوز دهد، قانونی که پس از مخالفت‌های فراوان امروز در حال اجراست و در حد خود تیشه به ریشه دشت‌های کشور زده است چون ۱۵۰ هزار چاه غیرمجاز را مجوزدار می‌کند.
۱۳۹۸/۱۰/۱۸
شرکت آبفار آذربایجان شرقی برای 325 هزار مشترک آب تامین می کند
تبریز – ماهان فلاح: معاون نظارت بر بهره برداری شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان شرقی جمعیت تحت پوشش این شرکت را 899 هزار و 381 نفر در قالب 21 شهرستان عنوان کرد. ابراهیم عباسپور در گفت و گوی با «ابتکار» اظهار کرد: تعداد یک هزار و 363 روستا نیز در سطح استان از خدمات شرکت آبفار آذربایجان شرقی بهره مند هستند.وی تعداد روستاهایی که فاقد شبکه هستند ولی آبرسانی به آنها بصورت سیار انجام می شود را نیز 37 روستا اعلام کرد و گفت: در حال حاضر تعداد 104 مجتمع نیز در سطح استان خدمات رسانی دارند که در این میان مجتمع آبرسانی شهید لشگری کلیبر با پوشش آبرسانی به 96 روستا، بزرگترین مجتمع آبرسانی استان محسوب می شود.عباسپور همچنین تعداد کل مشترکان شرکت آب و فاضلاب ‌روستایی را 313 هزار و 669 مشترک اعلام کرد و افزود: …
اسدآباد چاه غیر مجاز چندانی ندارد
۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / انسداد چاه غیرمجاز / استانی-شهرستانها / منابع آبی
اسدآباد چاه غیر مجاز چندانی ندارد
مدیر منابع آب اسدآباد گفت: اسدآباد دارای چاه غیرمجاز چندانی نبوده و انسداد چاه‌های غیر مجاز موجود در دست اقدام است.
حفر بیش از ۱۶۰۰ حلقه چاه در بخش دامپروری همدان
۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / شرکت آب منطقه ای استان همدان / چاه غیرمجاز / دامپروری / استانی-اقتصادی
حفر بیش از ۱۶۰۰ حلقه چاه در بخش دامپروری همدان
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان گفت: در استان همدان بیش از ۱۶۰۰ حلقه چاه برای مصارف دامداری و مرغداری حفر شده است.
استفاده مجتمع مس خاتون آباد از چاه غیرمجاز!!
۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / استانی-شهرستانها / اخبار شهرستان‌ها - کرمان / انسداد چاه غیرمجاز
استفاده مجتمع مس خاتون آباد از چاه غیرمجاز!!
رییس اداره آب منطقه‌ای شهربابک گفت: با حکم دادستانی و پیگیری اداره آب منطقه‌ای شهربابک یک حلقه چاه غیرمجاز متعلق به مجتمع مس خاتون آباد، امروز یکشنبه هشتم دیماه پلمب شد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / گلپایگان / مدیریت بحران / زلزله / چاه غیرمجاز
پنج هزار چاه غیر مجاز در استان اصفهان مسدود شدند
گلپایگان- مدیرکل مدیریت بحران استان اصفهان با بیان اینکه پنج هزار چاه غیر مجاز در اصفهان مسدود شدند، گفت: امسال در سطح استان ۱۹۰۰ کیلومتر طرح مطالعاتی حریم رودخانه‌ها تهیه شده است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۲ / چاه های غیرمجاز / کشاورزی / خشکسالی / شرکت آب منطقه ای فارس / چاه غیرمجاز / فارس
سایه زوال بر سر آبخوان‌های فارس
شیراز - ایرنا- تامین آب همواره یکی از دل نگرانی‌ها و چالش‌های پیش روی توسعه در استان فارس بوده و برداشت‌های بی رویه و تداوم خشکسالی شرایطی نابسامان برای دشت‌ها و آبخوان‌های این استان رقم زده ، به طوری که وضعیت در ۵۲ آبخوان این استان اکنون بحرانی است و این مناطق به سمت مرگ آبخوان‌ها پیش می‌روند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / چاه غیرمجاز / طرح احیا و تعادل بخشی / استانی-اقتصادی
برآورد وجود 5000 چاه غیرمجاز در کرمانشاه/ انسداد و پلمب 480 حلقه چاه
مسئول گروه احیا و تعادل بخشی شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه از انسداد و پلمب حدود 480 حلقه چاه در استان از ابتدای امسال خبر داد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۳
800 هزار حلقه چاه در کشور حفر شده که نیمی از آنها غیر مجاز است
معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: تعداد حلقه چاه های کشور از ۵۰ هزار حلقه در سال ۱۳۵۲ به حدود ۸۰۰ هزارحلقه رسیده است که نیمی از این چاه ها غیرمجاز هستند و بالاترین میزان آن مربوط به استان آذربایجان غربی می باشد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / استانی-اجتماعی / دریاچه ارومیه / انسداد چاه غیرمجاز / مخزن سد / لایروبی رودخانه‌ها
در حال حاضر دریاچه ارومیه بیش از 5 میلیارد مترمکعب آب دارد
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: از سال 92 تاکنون ۴میلیارد و۹۰۰ میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه وارد شده است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / استانی-اجتماعی / دریاچه ارومیه / چاه غیرمجاز
بیشترین چاه های غیر مجاز کشور در حوضه آبریز دریاچه ارومیه است
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: مواد آلی 60 درصد ازخاک کشور کمتر از یک درصد است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / شرکت آب منطقه ای همدان / چاه‌های غیرمجاز / میزان بارندگی / استانی-اقتصادی / انسداد چاه غیرمجاز
۳۰ درصد چاه‌های استان فاقد پروانه هستند
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با اشاره به وجود ۴۳۵۵ چاه غیرمجاز در استان گفت: از ۶۸۰۰ چاهی که به عنوان غیرمجاز شناسایی شده، ۳۰ درصد معادل ۲۴۴۵ حلقه چاه براساس قانون غیرمجاز محسوب نمی‌شود.
۱۳۹۸/۰۸/۱۱ / استانی-اقتصادی / انسداد چاه غیرمجاز / مشهد
روایت ایسنا از پر کردن یک چاه غیر مجاز در اطراف مشهد
چاه‌ها غیرمجاز یکی از عوامل تهدید کننده سفره‌های آب زیرزمینی و حوزه‌های آبخوان است. طبق آمار ارائه شده از سوی شرکت‌های آب خراسان رضوی چاه‌های غیرمجاز بیشترین سهم برداشت آب از سفره‌های آب زیرزمینی را به خود اختصاص داده‌اند.
۱۳۹۸/۰۷/۳۰
مرگ چاه‌کن غیرمجاز بر اثر ریزش چاه در بجنورد
فرمانده انتظامی شهرستان بجنورد از مرگ یک چاه‌کن غیرمجاز در حصار و گرمخان بر اثر ریزش چاه خبر داد.سرهنگ علی پاکدل با اعلام جزئیات این خبر، گفت: در پی اعلام خبری مبنی بر اینکه یک چاه‌کن غیرمجاز حین حفر یک حلقه چاه در حوالی شهر حصار و گرمخان گرفتار آوار ناشی از ریزش چاه شده، بلافاصله ماموران انتظامی و آتش‌نشانی به محل اعزام شدند. وی با اشاره به اینکه فرد مورد‏نظر این چاه را تا عمق ۳۰ متری حفر کرده بود، افزود: متاسفانه به دلیل حفر غیرقانونی و همچنین عدم رعایت نکات ایمنی، چاه ریزش کرده و این چاه‌کن نیز در زیر آوار گرفتار و در نهایت کشته شده است.سرهنگ پاکدل با بیان اینکه جسد این فرد پس از حدود ۱۹ ساعت تلاش تیم آتش‌نشانی مستقر در محل پیدا و به پزشکی قانونی منتقل شده است، یادآور شد: شهروندان عزیز هیچ‏گاه …
۱۳۹۸/۰۷/۲۸ / استانی-شهرستانها / بحران آب / نظرآباد / مدیریت آب / کشت گلخانه ای / چاه غیرمجاز
آب هست، مدیریت نیست!
معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرمانداری نظرآباد اصلی‌ترین مشکل آب را سوء مصرف و عدم استفاده بهینه عنوان کرد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۸ / شرکت آب منطقه‌ای زنجان / یوسف رضاپور / چاه غیرمجاز / انسداد چاه غیرمجاز / زنجان
شهرستان زنجان، رکورددار بیشترین چاه غیرمجاز مسدود شده
مدیرعامل شرکت آب‌ منطقه‌ای زنجان گفت: شهرستان زنجان بیشترین آمار چاه‌های مسدود شده را دارد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۷ / چاه / چاه غیرمجاز / آب‌های زیرزمینی
آب‌های زیرزمینی ایران در چه حالی هستند؟
آمار و ارقام مختلفی درباره تعداد چاه‌های غیرمجاز اعلام می‌شود که طبق آن، حدود ۴۷۰ هزار حلقه چاه مجاز و حدود ۳۲۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور وجود دارد و کل برداشت آب به صورت مجاز، ۴۹ میلیارد مترمکعب و به صورت غیرمجاز ۷.۳ میلیارد مترمکعب است. گفته می‌شود یکی از برنامه‌های وزارت نیرو این است که چاه‌های غیرمجاز تعیین تکلیف شود.
۱۳۹۸/۰۷/۰۱ / استانی-اقتصادی
اغلب چاه‌های غیرمجاز البرز در باغ‌ویلاها حفر شده‌ است
مدیر آب، خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی البرز گفت: منابع آبی استان میراث آیندگان است وسوء مصرف آن خیانت به فرزندانی محسوب می‌شودکه می‌خواهند سال‌ها در این استان زندگی کنند به همین دلیل باید با متخلفان وکسانی‌که با خودخواهی چاه غیرمجاز حفر می‌کنند برخورد قانونی صورت بگیرد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۰ / بحران کمبود آب / دشت ممنوعه
66 درصد دشت‌های ایران ممنوعه‌اند/ 10 هزار روستا آب پایدار ندارند
معاون آب و آبفا وزیر نیرو گفت: علاوه بر وجود 320 هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور، از 609 دشت ایران، 405 دشت ممنوعه بوده و شرایط برای تامین آب دشوار شده است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۲ / گنبدکاووس / اجتماعی / آب و فاضلاب
۴۰ درصد منابع آب شرب گنبدکاووس در خطر آلودگی است
گنبدکاووس - ایرنا - مدیر امور آب و فاضلاب شهری گنبدکاووس گفت که فعالیت یک واحد سنگ شکن و برداشت غیرمجاز از بستر رودخانه در حریم دو حلقه چاه تامین کننده ۴۰ درصد آب شرب گنبد، این منابع آبی را در خطر آلودگی قرار داده است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۰ / چاه آب / کنتور هوشمند / علیرضا نیکنام / چاه غیرمجاز
تداوم نصب کنتور هوشمند روی چاه‌های مجاز تهران
مدیر امور منابع آب تهران بزرگ از ادامه نصب دستگاه کنتور هوشمند روی چاه‌های مجاز در محدوده عملکرد خبر داد.
۱۳۹۸/۰۵/۱۷ / سفره‌های آب زیرزمینی / خطر کمبود آب
سایه خطر بر سر منابع آب زیرزمینی
در چند سال اخیر استمرار خشکسالی به همراه افزایش دما موجب شده است میزان تغذیه آب‌های زیرزمینی کم شده و در مقابل تخلیه از این منابع روند افزایشی به خود بگیرد. اکنون حدود ۴۷۰ هزار حلقه چاه مجاز و حدود ۳۲۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور وجود دارد و کل برداشت آب به صورت مجاز، ۴۹ میلیارد مترمکعب و به صورت غیرمجاز ۷.۳ میلیارد مترمکعب است.
۱۳۹۸/۰۵/۱۴ / چاه غیرمجاز / چاه آب / حفر چاه / چاههای غیرمجاز
عمده تخلیه سفره‌های زیرزمینی بدلیل مصارف کشاورزی است
مدیرکل دفتر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی گفت: از میان ۴۸۷ هزار حلقه چاه دارای پروانه بهره‌برداری حدود ۴۱۶ هزار حلقه چاه مربوط به بخش کشاورزی است.
۱۳۹۸/۰۵/۰۹ / دماوند / آبرسانی
۲۸ چاه غیرمجاز توسط شهرداری‌ها دماوند در حال استفاده است
تهران - ایرنا - سرپرست امور منابع آب دماوند با بیان اینکه ۲۸ حلقه چاه غیرمجاز توسط شهرداری‌های شهرستان در حال بهره برداری است، گفت: شهرداری‌های شهرستان دماوند با داشتن چاه های غیر مجاز، چندین برابر چاه های دیگر بدون ضابطه برداشت آب دارند.
۱۳۹۸/۰۵/۰۵
استاندار قم: پروژه های مهم استان نیازمند پیگیری تخصیص اعتبارات ملی است
شفقنا-استاندار قم با تاکید بر لزوم تامین منابع مورد نیاز طرح های توسعه ای استان گفت: این پروژه ها نیازمند پیگیری تخصیص اعتبارات ملی هستند. به گزارش شفقنا، دکتر بهرام سرمست استاندار قم در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان قم طی سخنانی با اشاره به وضعیت چاه های غیرمجاز استان قم و نیز مسئله ی برداشت غیرمجاز از […]
۱۳۹۸/۰۴/۳۱ / چاه کشاورزی / چاه غیرمجاز
مصرف بیش از ۱۰ میلیارد مترمکعب آب در چاه‌های غیرمجاز کشاورزی
معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: در حال حاضر ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار حلقه چاه کشاورزی غیرمجاز در کشور وجود دارد که سالانه بیش از ۱۰ میلیارد مترمکعب آب مصرف دارند.
۱۳۹۸/۰۴/۳۱
تنها راه مقابله با چاه‌های غیرمجاز قدیمی پر کردن آن‌ها نیست
نماینده مردم بم در مجلس شورای اسلامی گفت: تنها راه حل موجود شما برای جلوگیری از چاه های غیرمجاز پر کردن آن ها است در حالی که کشاورزان از این طریق امرارمعاش می کنند.
۱۳۹۸/۰۴/۲۹
جلوگیری از برداشت غیرمجاز 289 هزار متر مکعب از آبخوان‌های ورامین
مدیر امور منابع آب ورامین از انسداد هشت حلقه چاه غیرمجاز و به دنبال آن جلوگیری از برداشت حدود 289 هزارمترمکعب آب از آبخوان‌های منطقه خبر داد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۰
مسدودسازی سالانه 13 هزار چاه آب غیر مجاز
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت:بعد از سال 93 و با آغاز اجرای طرح تعادل بخشی منابع زیرزمینی آب، تعداد مسدودسازی چاه‌های غیرمجاز به سالانه 13 تا 14 هزار حلقه رسیده است.
۱۳۹۸/۰۴/۱۱
جلوگیری از حفر ۶۰ هزار حلقه چاه در طرح تعادل بخشی/افت آب ۹۰ درصد دشتهای کشور
دبیر طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه 90 درصد دشت‌های کشور با افت آب‌های زیرزمینی مواجه هستند، گفت:با طرح تعادل بخشی از حفر ۶۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز جدید جلوگیری شد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۰ / چاه غیرمجاز
چهارمحال و بختیاری؛ استانی با کمترین تعداد چاه‌ غیرمجاز
کارشناس آب منطقه‌‎ای چهارمحال و بختیاری گفت: چهارمحال و بختیاری جز اولین استان‌های کشور بوده که دارای چاه‌های غیر مجاز ناچیز است، در این راستا عملاً با پر شدن آن‌ها، میزان آبی که توسط چاه‌های غیرمجاز برداشت می‌شود بسیار کم است.
۱۳۹۸/۰۴/۰۷ / چاه غیرمجاز / بحران آب
وزارت نیرو تکلیف ۹۷ هزار چاه غیرمجاز را روشن می‌کند
در سال‌هایی که کشور با بحران کم آبی دست و پنجه نرم می‌کرد، چراغ خطر حفر غیرمجاز چاه‌ها و برداشت بیش از حد از این چاه‌ها نیز روشن شد، به طوریکه در ۵۱ سال اخیر ۱۳۱ میلیارد مترمکعب آب از مخازن زیرزمینی اضافه برداشته‌ایم. به همین دلیل تعیین تکلیف چاه‌های غیرمجاز در فصل اولویت‌های وزارت نیرو جا گرفته است.
۱۳۹۸/۰۴/۰۱ / آبفا / قاسم تقی زاده خامسی / وزارت نیرو / چاه غیرمجاز / آبرسانی / آبرسانی روستایی / سامانه آبرسانی / تعرفه آب
هزینه۱۰۰هزار میلیارد تومانی انتقال آب به مرکز کشور
معاون امور آب و آبفای وزارت نیرو گفت: هزینه پروژه‌ انتقال ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب به خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان ، ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.
۱۳۹۸/۰۳/۲۱ / حفاری غیرمجاز.دستگیری / مسدود شدن چاه / چاه غیرمجاز
ماشین آلات غیر مجاز حفاری چاه در ۴ شهرستان فارس توقیف شدند
شیراز - ایرنا - دستگاه ها و ماشین آلات غیر مجاز حفاری چاه آب شامل تراکتور، کمپرسور، بیل مکانیکی و لودر در شهرستان های کازرون، مرودشت، جهرم و ارسنجان توقیف شدند.
۱۳۹۸/۰۳/۱۲ / چاه غیرمجاز / وزارت جهاد کشاورزی / وزارت نیرو / کارگروه ملی سازگاری با کم آبی
۵۰ درصد چاه‌های بخش کشاورزی غیرمجاز است
مدیرکل دفتر آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه بیش از ۷۰۰ هزار حلقه چاه در بخش کشاورزی وجود دارد،گفت:از این تعداد ۳۵۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •