یکشنبه, ۲۸ دی, ۱۳۹۹ / 17 January, 2021
کارگزاری بورس
آغاز به‌کار نخستین مرکز مشاوره و سرمایه‌گذاری کارگزاری فارابی
۱۳۹۹/۱۰/۲۰ / کارگزاری بورس / بورس / سرمایه گذاری
آغاز به‌کار نخستین مرکز مشاوره و سرمایه‌گذاری کارگزاری فارابی
نخستین مرکز مشاوره و سرمایه‌گذاری کارگزاری فارابی با حضور جمعی از مدیران، سرمایه‌گذاران و فعالان بازار سرمایه آغاز به‌ کار کرد.
مجوز فعالیت دو کارگزاری بورسی لغو شد
۱۳۹۹/۰۹/۳۰
مجوز فعالیت دو کارگزاری بورسی لغو شد
مجوز معاملات برق در شرکت های کارگزاری بانک کشاورزی و نماد شاهدان در بورس انرژی لغو شد.
زیان سرمایه‌گذاران خُرد در بورس چگونه به حداقل می‌رسد؟
۱۳۹۹/۰۹/۲۱ / معاملات آنلاین / بازار سهام / آموزش بورس / کارگزاری بورس / تلگرام / اینستاگرام / بورس / بازار سرمایه / سازمان بورس و اوراق بهادار
زیان سرمایه‌گذاران خُرد در بورس چگونه به حداقل می‌رسد؟
تهران- ایرناپلاس- در بازار سرمایه ایران، شخصیت سرمایه‌گذار یعنی حقیقی یا حقوقی، اهمیت بیشتری نسبت به حجم سرمایه‌گذاری هر فرد پیدا کرده است. یک کارشناس بازار سرمایه می‌گوید این نگاه، موجب بی‌اعتمادی به نهادها شده؛ بی‌اعتمادی که علاوه بر ضرر و زیان برای سرمایه‌گذاران خرد، به بدنه بازار سرمایه نیز آسیب می‌زند.
«وکبهمن» فردا عرضه اولیه می‌شود/ ۲۲ آذر زمان معاملات ثانویه
۱۳۹۹/۰۹/۱۷
«وکبهمن» فردا عرضه اولیه می‌شود/ ۲۲ آذر زمان معاملات ثانویه
۱۲ درصد از سهام شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری کوثر بهمن طی دو روز کاری توسط کارگزاری بورس بهگزین در بازار اول معاملات فرابورس واگذاری خواهد شد.
ثبت بازدهی ۲۸ درصدی اکسیر فارابی در یک ماه
۱۳۹۹/۰۹/۱۲ / صندوق سرمایه گذاری / بورس / کارگزاری بورس
ثبت بازدهی ۲۸ درصدی اکسیر فارابی در یک ماه
صندوق یکم اکسیر فارابی به‌عنوان برترین صندوق سرمایه‌گذاری بورس معرفی شد.
فروش سهام عدالت از طریق بانک یا کارگزاری های بورس؟
۱۳۹۹/۰۹/۱۲ / کارگزاری دلیران پارس / فروش سهام عدالت / کارگزاری بورس
فروش سهام عدالت از طریق بانک یا کارگزاری های بورس؟
بازگشت رونق به بازار سهام پس از یک دوره رکود و ریزش قیمت ها، بار دیگر انگیزه فروش و عرضه سهام عدالت را در مالکان این سهم تقویت کرده است.
افزایش شعب فعال کارگزاری دلیران پارس به ۳۳ شعبه در سطح کشور
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ / بازار سهام / کارگزاری دلیران پارس / کارگزاری بورس
افزایش شعب فعال کارگزاری دلیران پارس به ۳۳ شعبه در سطح کشور
با موافقت و صدور مجوز شرکت بورس، شعب کارگزاری دلیران پارس در ۳ شهرستان دیگر افتتاح شد و بدین ترتیب تعداد دفاتر فعال کارگزاری به ۳۳ شعبه در سطح کشور رسید.
بهترین پنل اس ام اس برای کارگزاری بورس (پنل خدماتی)
۱۳۹۹/۰۸/۱۰ / تبلیغات / تصمیم گیری های / ارسال پیامک / پنل اس ام اس
بهترین پنل اس ام اس برای کارگزاری بورس (پنل خدماتی)
اطلاع‌رسانی به هنگام، در زمان کار می‌تواند بسیار در تصمیم گیری‌های هر فردی تأثیر داشته باشد. وسایل ارتباط جمعی یکی از گزینه‌های مناسب برای اطلاع‌رسانی به موقع است که اکثر مشاغل برای اموری مانند تبلیغات و ... از آن‌ها استفاده می‌کنند.
انواع حساب در فارکس
۱۳۹۹/۰۸/۰۷ / ارز / کارگزاری بورس / سرمایه گذاری
انواع حساب در فارکس
بازار فارکس به مبادله ارزها در برابر یکدیگر اختصاص پیدا کرده است؛ اما امروزه در کارگزاری فارکسر می توان دارایی های دیگری مانند فلزات گرانبها و یا حتی ارزها دیجیتال را هم مبادله کرد.
حال و روز کارگزاران بورس چگونه است؟
۱۳۹۹/۰۸/۰۷
حال و روز کارگزاران بورس چگونه است؟
روح الله میرصانعی دبیرکل کانون کارگزاران بورس در خصوص آخرین وضعیت فعالان صنعت کارگزاری بورس به بازار گفت: در حال حاضر ۱۰۸ کارگزاری در چهار بورس کشور فعالیت می‌کنند. متاسفانه در سال‌های گذشته تنوع درآمدی در صنعت کارگزاری کاهش پیدا کرده است. درآمد کارگزاری‌ها در شرایط کنونی صرفا از محل کارمزد معاملات می‌باشد، در صورتی که در سال‌های گذشته از محل مدیریت دارایی و مدیریت صندوق‌ها و سبدها هم درآمدهایی کسب می‌کردند. این تنوع درآمدی باعث می‌شد که در زمان رونق و رکود بازار درآمدهای خود را حفظ کنند و بتوانند هزینه‌ها خود را پوشش دهند اما از بین رفتن تنوع درآمدی و بسته شدن تنوع درآمدی کارگزاران به کارمزد معاملات، مخاطرات و ریسکی را در صنعت کارگزاری به وجود می‌آورد که در رونق و رکود بازار بر صنعت کارگزاری …
سرقت اینترنتی از کارگزاری آنلاین بورس
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / کلاهبرداران اینترنتی / خرید و فروش سهام / کارگزاری بورس / استارتاپهای فناوری / رابین هود / اپلیکیشن بورس / کارگزاری بدون کارمزد بورس
سرقت اینترنتی از کارگزاری آنلاین بورس
اقتصادنیوز : روز پنجشنبه گذشته از حساب چندین سهامدار بورسی که از کارگزاری آنلاین و بدون کارمزد رابین هود استفاده می کنند، سرقت‌هایی تقریبا با الگویی مشابه صورت گرفته است.
۱۳۹۹/۰۷/۱۷ / آزادسازی سهام عدالت / کارگزاری بورس
چگونه می‌توان کارگزاری ناظر سهام عدالت را تغییر داد؟
محمدجواد فرهانیان، مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه گفت: سایت کارگزاری یا بانکی که سهامداران سهام عدالت برای اولین بار به آن مراجعه می‌کنند به عنوان کارگزاری ناظر انتخاب می‌شود. به عنوان نمونه اگر سهامداران برای فروش سهام خود به یک بانک مراجعه کرده‌اند کارگزاری همان بانک، کارگزاری ناظر وی شناخته می‌شود و یا اگر برای فروش سهام عدالت به سایت کارگزاری خاصی رجوع کرده‌اند، همان کارگزاری، کارگزاری ناظر وی است.
اسامی ۳ کارگزاریِ در آستانه لغو مجوز معاملات آنلاین، اعلام شد
۱۳۹۹/۰۷/۱۵ / بورس تهران / کارگزاری بورس / کانون کارگزاران بورس
اسامی ۳ کارگزاریِ در آستانه لغو مجوز معاملات آنلاین، اعلام شد
بورس تهران به ۳ شرکت کارگزاری هشدار داد در صورتی که تا مهلت مقرر موفق به تجمیع مجوزهای خود نشوند، برخی ازمجوزهای فعالیت این شرکت‌های کارگزاری، لغو خواهد شد.
آغاز فروش نمادهای سهام عدالت/ فقط حقوقی‌ها می‌توانند خرید کنند
۱۳۹۹/۰۷/۱۳ / سهام عدالت / فروش سهام عدالت / کارگزاری بورس / بورس تهران / فرابورس
آغاز فروش نمادهای سهام عدالت/ فقط حقوقی‌ها می‌توانند خرید کنند
بورس تهران در اطلاعیه‌ای از آغاز سفارش‌گیری فروش نمادهای سهام عدالت صرفا از سوی حقوقی‌ها از ساعت ۱۳ تا ۱۵ خبر داد.
پیدا و پنهان معاملات الگوریتمی در بورس
۱۳۹۹/۰۷/۰۵ / بازار سهام / بورس / شاخص کل بورس / کارگزاری بورس / معاملات الگوریتمی / بورس / سازمان بورس و اوراق بهادار / بازار سرمایه
پیدا و پنهان معاملات الگوریتمی در بورس
تهران- ایرناپلاس- یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است از آنجایی معاملات الگوریتمی می‌توانند سفارش‌های برنامه‌ریزی شده را با سرعت بالاتری نسبت به انسان انجام دهند، نقش مؤثری در نقدشوندگی بازار دارند، اما با این حال، اگر تشخیص داده شود که معاملات الگوریتمی موجب اختلال در بازار شده‌اند، می‌توان با اصلاح مقررات، جلوی این اختلال‌ها را گرفت.
۱۳۹۹/۰۷/۰۳
ضرورت تسهیل تاسیس شرکت‌های کارگزاری بورس
بیست و هشتمین جلسه کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران برگزار شد. در این جلسه مصوبات اخیر شورای‌عالی بورس درخصوص راهکارهای حمایت از بازار سرمایه و نیز بررسی پیش‌نویس اولیه آیین‌نامه تاسیس و فعالیت شرکت‌های کارگزاری بورس مورد بحث و بررسی قرار گرفت و حاضران این نشست نسبت به عواقب برخی از مصوبات شورای‌عالی بورس از جمله لغو ممنوعیت سرمایه‌گذاری‌ بانک‌ها‌ در بازار سرمایه هشدار دادند.
ساز و کار صدور مجوز کارگزاری‌های جدید زیر ذره‌بین فعالان بورس
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / بازار سهام / فرابورس / کارگزاری بورس / بورس / سازمان بورس و اوراق بهادار / بازار سرمایه / بازار بورس
ساز و کار صدور مجوز کارگزاری‌های جدید زیر ذره‌بین فعالان بورس
تهران - ایرنا - براساس مصوبه سی و نهمین جلسه هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار سازمان بورس و اوراق بهادار پیش‌نویس دستورالعمل صدور مجوز برای فعالیت کارگزاری‌های جدید تدوین شد.
انتشار دستورالعمل صدور مجوز تأسیس کارگزاری بورس
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / سازمان بورس و اوراق بهادار / بورس / کارگزاری / کارگزاری بورس
انتشار دستورالعمل صدور مجوز تأسیس کارگزاری بورس
اقتصاد نیوز : دستورالعمل صدور مجوز تأسیس و فعالیت کارگزاری پیشنهادی بر روی پایگاه قوانین و مقررات بازار سرمایه ایران قرار گرفت. حداقل سرمایه: ۲۰۰ میلیارد تومان
آیا بورس حباب منفی دارد؟
۱۳۹۹/۰۶/۲۴ / بازار سرمایه / بورس / ریزش بورس / صعود بورس / حباب منفی
آیا بورس حباب منفی دارد؟
بخشی از کارشناسان بازار سرمایه معتقدند که بسیاری از سهم‌ها با حباب منفی مواجه شده اند. در این رابطه مهدی رباطی، مدیر عامل و رییس هیات مدیره کارگزاری بورس بیمه ایران در توئیترش نوشته است: "در حال نزدیک شدن به تعادل اسمی در بازار‌های رقیب بورس (ارز؛ سکه؛ خودرو؛ مسکن) هستیم و بنظرم خروج پول در بازار‌های رقیب وارد بورس خواهد شد. " او در ادامه این توئیت نوشت: "اشاره شد تعادل اسمی، چون در نگاه حقیقی بورس دارای حباب منفی است. بازار بزودی ساید شده و احتمالا از اواسط پاییز شاید زودتر اوج خواهد گرفت. "
بورس دارای حباب منفی است / بازار سهام از اواسط پاییز اوج خواهد گرفت
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / بازار سرمایه / بازار سهام / بورس / پیش بینی / پیش بینی بورس
بورس دارای حباب منفی است / بازار سهام از اواسط پاییز اوج خواهد گرفت
مدیر عامل و رییس هیات مدیره کارگزاری بورس بیمه ایران با بیان اینکه بورس دارای حباب منفی است، پیش‌بینی کرده که بازار سهام احتمالا از اواسط پاییز شاید زودتر اوج خواهد گرفت. نوشته بورس دارای حباب منفی است / بازار سهام از اواسط پاییز اوج خواهد گرفت اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۳۹۹/۰۶/۲۲
جدال حامیان و منتقدان حمایت از بورس
خودرو، انتخاب سهم، حباب، بورس تهران، تورم، بورس محکم، بورس کالا، بازار سرمایه، شاخص و صندوق توسعه ملی از هشتگ‌هایی پر کاربرد در آخرهفته بود که در رابطه با این هشتگ‌ها، خیلی از کاربران در دو جبهه موافق و مخالف نظراتشان را می‌نوشتند. به غیر از این موضوع یکی از توییت‌هایی که آخر هفته گذشته کاربران زیادی درباره آن نظر دادند، نوشته مهدی رباطی، مدیرعامل و رئیس هیات مدیره کارگزاری بورس بیمه ایران بود.
۱۳۹۹/۰۶/۱۷
بازدید رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از ساختمان مرکزی بانک پارسیان
حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس اوراق بهادار، با حضور در ساختمان مرکزی بانک پارسیان با پرویزیان، مدیرعامل بانک دیدار و از همکاری و تعاملات سازنده بانک پارسیان تقدیر کرد.رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار پس از این دیدار، از شعبه مرکزی و مرکز خدمات مالی بانک پارسیان (چهارسوق مالی پارسیان) بازدید کرد.در جریان این بازدید که اعضای هیئت مدیره سازمان بورس و پرویزیان، مدیرعامل و اعضای هیئت عامل بانک پارسیان نیر حضور داشتند، اهم فعالیت‫های بانک پارسیان تشریح و جدیدترین دستاوردهای این بانک در حوزه‫های مالی، بازارسرمایه و بانکداری الکترونیک به سمع بازدید کنندگان رسانده شد.مرکز خدمات مالی پارسیان (چهارسوق مالی پارسیان) جهت تسهیل در ارائه خدمات به مشتریان شکل‌گرفته و در کنار خدمات متنوع بانکی، امکان استفاده …
۱۳۹۹/۰۶/۰۳
هشدار وزارت اقتصاد به سازمان بورس
توسعه ایرانی-  وزیر اقتصاد، سازمان بورس را موظف کرد تا زمینه صدور مجوز تأسیس کارگزاری های جدید را فراهم کند. فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس هیئت مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوز کسب و کار مصوبه این هیات مبنی بر فراهم شدن شرایط صدور مجوز راه اندازی کارگزاری‌های جدید را به سازمان بورس و اوراق بهادار ابلاغ کرد. بر اساس این ابلاغیه، سازمان بورس می‌بایست تا پایان مرداد ماه دستورالعمل جدید راه‌اندازی کارگزاری‌های بورس را آماده می کرده است. در این دستورالعمل، باید برای همه متقاضیان راه اندازی کارگزاری بورس زمینه تأسیس این کسب و کار را فراهم کند.
آیا سیگنال‌های خاص بورسی به مردم می‌رسد؟
۱۳۹۹/۰۶/۰۳
آیا سیگنال‌های خاص بورسی به مردم می‌رسد؟
محمد علی شریف نیا مدیر عامل کارگزاری بورس در گفتگو با خبرگزاری بازار درباره انتقال سیگنال‌های بورس به مردم گفت: سیگنال‌های مثبت در بعضی سهم‌ها با نظر کارشناسان به مردم ارائه می‌شود.
۱۳۹۹/۰۶/۰۲ / اعتبار کارگزارن بورس / بورس / کارگزاری بورس
افزایش ضریب اعتباری کارگزاران به ۵۰ درصد
به گزارش فارس، حسن قالیباف اصل رئیس سازمان بورس  و اوراق بهادار تهران در نامه‌ای به محمدرضا معتمد معاون نظارت بر نهادهای مالی این سازمان اعلام کرد: به اطلاع می‌رساند بند 2 صورتجلسه شورای عالی بورس مورخ اول شهریور 99 به شرح زیر تصویب شد.
بورس در سال ۹۸ بهتر بود یا ۹۹؟
۱۳۹۹/۰۶/۰۲
بورس در سال ۹۸ بهتر بود یا ۹۹؟
محمد علی شریف نیا مدیر عامل کارگزاری بورس در گفتگو با خبرگزاری بازار درباره مقایسه بورس سال ۹۸ و ۹۹ گفت: ورود پول‌های جدید در آخر سال ۹۸ باعث رشد بازار سرمایه ما شده است.
جریمه یک کارگزاری به دلیل واریز دیر هنگام وجوه سهام عدالت/ درخواست‌های فروش کاهش یافت
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / حسین فهیمی / کارگزاری بورس / آزادسازی سهام عدالت / فروش سهام عدالت
جریمه یک کارگزاری به دلیل واریز دیر هنگام وجوه سهام عدالت/ درخواست‌های فروش کاهش یافت
سخنگوی سهام عدالت با بیان اینکه یک کارگزاری به دلیل واریز دیرهنگام وجوه سهام عدالت جریمه شد، گفت: علاوه بر این، برخورد کتبی و برخود انضباطی هم صورت گرفت.
5/ 6 میلیون سهامدار درگیر اختلال «مانده حساب»
۱۳۹۹/۰۵/۲۶
5/ 6 میلیون سهامدار درگیر اختلال «مانده حساب»
موضوع از این قرار بود: «یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های کارگزاری بورسی با 5/ 6 میلیون سهامدار، مانده حساب مشتریان خود را در معاملات آنلاین اشتباه نشان داد». روز گذشته مشتریان یکی از کارگزاری‌های بورسی با دیدن مانده حساب خودشان نتوانستند اقدام به خرید سهام کنند.گر چه مشکلات نرم‌افزاری و عدم سینک مانده مشتریان میان بک آفیس و آنلاین علت اصلی این مشکل بود اما به اعتقاد فعالان بازار افزایش تعداد مشتریان این شرکت‌ها که از حد نصاب بسیار فاصله گرفته از عمده‌ترین دلایل تکرار مشکلات سهامداران است.
ارتقا سطح نرم افزاری کارگزاری ها برای تسهیل در فرایند معاملات سهام
۱۳۹۹/۰۵/۲۵ / مهدی طغیانی / کارگزاری بورس / بازار سرمایه / کمیسیون اقتصادی مجلس
ارتقا سطح نرم افزاری کارگزاری ها برای تسهیل در فرایند معاملات سهام
طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی بر لزوم بروز رسانی نرم افزار کارگزاری ها برای تسهیل در فرآیند خرید و فروش سهام تاکید کرد.
بازار همچنان تحت تاثیر حواشی دارا دوم است/ اشتباه کارگزاری بزرگ در توقف معامله سهامداران
۱۳۹۹/۰۵/۲۵ / وزارت نفت / بورس / دارا دوم / کارگزاری بورس / مجتبی معتمدنیا
بازار همچنان تحت تاثیر حواشی دارا دوم است/ اشتباه کارگزاری بزرگ در توقف معامله سهامداران
کارشناس بازار سرمایه علت تداوم منفی بودن بازار درمعاملات امروز بورس را اثرگذار بودن بی اعتمادی سرمایه گذاران به خاطر حواشی هفته گذشته پیرامون عرضه دارا دوم و اختلالات هسته معاملات عنوان کرد.
مشکل مانده حساب مفید حل شد
۱۳۹۹/۰۵/۲۵ / اختلال / بازار سهام / بورس / کارگزاری بورس / مفید
مشکل مانده حساب مفید حل شد
کارگزاری مفید طی اطلاعیه‌ای از حل مشکل مانده حساب مشتریان خود خبر داد. از صبح امروز مانده حساب بسیاری از کاربران این کارگزاری اشتباه نمایش داده شده بود. نوشته مشکل مانده حساب مفید حل شد اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
امنیت سرمایه مشارکت‌کنندگان جدید بورس از طریق کارگزاری‌ها حفظ می‌شود
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / ابوالفضل عمویی / کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس / کارگزاری بورس
امنیت سرمایه مشارکت‌کنندگان جدید بورس از طریق کارگزاری‌ها حفظ می‌شود
عموئی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به نشست این کمیسیون با رئیس مجلس و رئیس سازمان بورس، گفت: نمایندگان بر افزایش تعداد کارگزاری‌ها و آغاز سرمایه‌گذاری مشارکت‌کنندگان جدید بورس از طریق کارگزاری‌ها تأکید کردند.
افزایش شرکت‌های کارگزاری بورس در کمیسیون امنیت ملی بررسی شد
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / مجلس شورای اسلامی / سازمان غذا و دارو / وزارت صنعت معدن و تجارت / کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی / بازار بورس
افزایش شرکت‌های کارگزاری بورس در کمیسیون امنیت ملی بررسی شد
تهران-ایرنا- سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزایش تعداد کارگزاری‌های بورس را از مطالبات نمایندگان در راستای جذب نقدینگی موجود در کشور عنوان کرد و گفت: دستورالعمل‌های کارگزاری‌ها به زودی بازنگری می‌شود.
مصوبه کمیته پایش ریسک بازار در خصوص کاهش ضرایب تعدیل سهام
۱۳۹۹/۰۵/۱۹ / بازار سهام / بازار سرمایه / سازمان بورس و اوراق بهادار / کارگزاری بورس
مصوبه کمیته پایش ریسک بازار در خصوص کاهش ضرایب تعدیل سهام
مصوبه کمیته پایش ریسک بازار در خصوص کاهش ضرایب تعدیل سهام، حق تقدم سهام و واحدهای سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری در محاسبه حساب تضمین موضوع معاملات اعتباری اوراق بهادار ابلاغ شد.
آغاز بازاریابی کارگزاران برای فروش ملک در بورس کالا
۱۳۹۹/۰۵/۱۸ / میثم باقری / بورس کالا / کارگزاری بورس / بورس مسکن
آغاز بازاریابی کارگزاران برای فروش ملک در بورس کالا
باقری، عضو هیات مدیره کارگزاری بانک مسکن گفت: با عرضه املاک در بورس کالا، که در حال حاضر زیرساخت های آن فراهم است، می توان اطمینان داشت که شفافیت قیمتی و معاملاتی در این بازار برقرار خواهد شد.
۳۰ درصد بعدی سهام عدالت، این هفته قابل معامله است
۱۳۹۹/۰۵/۱۷ / سهام عدالت / شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه / کارگزاری بورس
۳۰ درصد بعدی سهام عدالت، این هفته قابل معامله است
مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار کشور با اشاره به آزادسازی سهام عدالت از اردیبهشت گفت: این هفته ۳۰ درصد بعدی سبد سهام عدالت قابل معامله است.
فارابی، کارگزاری در مسیر استانداردهای جهانی
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / کارگزاری بورس / بورس / سرمایه گذاری
فارابی، کارگزاری در مسیر استانداردهای جهانی
کارگزاری فارابی به‌ منظور ارائه خدمات بهتر به سرمایه‌گذاران و فعالان بورس، استراتژی جدیدی را برای خدمت‌رسانی به فعالان بازار سرمایه دنبال می‌کند.
تکاپوی بورس
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / بورس / سهام / اقتصاد / بازار بورس / سازمان بورس و اوراق بهادار / کارگزاری بورس
تکاپوی بورس
افتتاح اولین نمایندگی دفتر کارگزاری بورس در دهدشت
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / استانی-شهرستانها / کهگیلویه و بویراحمد / کهگیلویه / بورس / کارگزاری بورس
افتتاح اولین نمایندگی دفتر کارگزاری بورس در دهدشت
با حضور مسئولان نخستین نمایندگی دفتر کارگزاری مشاوران بورس کهگیلویه و بویراحمد در دهدشت راه‌اندازی شد.
الزامات شکست انحصار در صنعت کارگزاری
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
الزامات شکست انحصار در صنعت کارگزاری
بیش از 15 سال است که مجوز جدیدی از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار برای تاسیس کارگزاری‌ جدید صادر نشده است، اما اکنون با استقبال عموم از بازار سرمایه و عدم توانایی کارگزاری‌های فعلی برای پوشش این ظرفیت از بازار، هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار انحصار مجوز تاسیس کارگزاری بورسی را لغو کرد. به عبارت دیگر اکنون افرادی که توانایی و سرمایه لازم را داشته باشند، می‌‌توانند درخواست تاسیس کارگزاری به سازمان بورس ارائه کنند.
لزوم آموزش عملیاتی بورس به تازه‌واردان بازار سرمایه
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / استانی-اقتصادی / زنجان / اتاق بازرگانی زنجان / بورس / کارگزاری بورس
لزوم آموزش عملیاتی بورس به تازه‌واردان بازار سرمایه
استاندار زنجان گفت: باید آموزش عملیاتی بورس به تازه‌واردان بازار سرمایه ارائه شود.
حصر کارگزاری‌های بورس شکست / موافقت وزارت اقتصاد با صدور مجوز برای تاسیس کارگزاری‌های جدید بورس
۱۳۹۹/۰۴/۳۱
حصر کارگزاری‌های بورس شکست / موافقت وزارت اقتصاد با صدور مجوز برای تاسیس کارگزاری‌های جدید بورس
روزنامه اینترنتی فراز نوشت: نمی‌توان به سادگی از نقش مهم کارگزاری‌های بورس، چشم‌پوشی کرد. نهاد‌هایی واسطه برای انجام معاملات که در ماه‌های اخیر، نام‌های گوناگون آن‌ها را مردم در صف‌های طولانی ثبت نام برای دریافت کد بورسی خود، بار‌ها شنیده‌اند. حالا خبر رسیده که پس از ۱۵ سال قرار است انحصار این کارگزاری‌ها شسکته شده و وزارت اقتصاد، دستور مجوز‌های بیشتری برای تاسیس کارگزاری‌های جدید بدهد. بر اساس آمار‌ها در حال حاضر فقط ۱۰۸ کارگزاری بورس در کشور فعالیت دارند و از سال ۸۴ تاکنون هیچ مجوز جدیدی برای کارگزاری‌های بورس در کشور صادر نشده است.
انحصار کارگزاری های بورس برداشته می شود
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / بورس / کارگزاری بورس / هیات مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار / انحصارزدایی
انحصار کارگزاری های بورس برداشته می شود
سازمان بورس ملکف شد تا پایان مرداد ماه، دستورالعمل جدیدی برای صدور مجوز کارگزاری تهیه کند تا امکان صدور محوز برای متقاضیان حائز شرایط فراهم شود.
بازگشت بورس بر مدار سبز/ انحصار مجوز تاسیس کارگزاری بورسی لغو شد/ افزایش قیمت باور نکردنی بلیت هواپیما در مسیر چین؛ هر صندلی ۹۶ میلیون تومان/ چهارشنبه سهام کدام شرکت عرضه اولیه می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
بازگشت بورس بر مدار سبز/ انحصار مجوز تاسیس کارگزاری بورسی لغو شد/ افزایش قیمت باور نکردنی بلیت هواپیما در مسیر چین؛ هر صندلی ۹۶ میلیون تومان/ چهارشنبه سهام کدام شرکت عرضه اولیه می‌شود؟
این پیمانه تیتر‌هایی همچون دلار در صرافی‌های بانکی بازهم استراحت کرد، نرخ سکه و طلا در بازار امروز تهران، چین بازار اوراق قرضه و بازار بین بانکی را ادغام می‌کند، جی‌پی مورگان با زرنگی از بسته کمک به کرونا پول گرفت و سقوط صادرات نفت عربستان به کمترین رقم ۹ سال اخیر را در بر دارد.
حمایت وزیر اقتصاد از سرمایه گذاری در کهگیلویه و بویراحمد/افزایش شعب کارگزاری بورس در استان
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / استانی-اقتصادی / کهگیلویه و بویراحمد / وزیر اقتصاد / سرمایه‌گذاری / کارگزاری بورس / استاندار کهگیلویه و بویراحمد
حمایت وزیر اقتصاد از سرمایه گذاری در کهگیلویه و بویراحمد/افزایش شعب کارگزاری بورس در استان
استاندار کهگیلویه و بویراحمد از حمایت ویژه وزیر اقتصاد و دارایی برای جذب سرمایه گذاری در استان خبر داد.
بهره برداری از سامانه بومی پس از معاملات؛ بزودی/ فروش سهام عدالت زیر ۱۸ ساله‌ها با قانون ولایت
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه / سهام عدالت / کارگزاری بورس / سامانه پس از معاملات بورس / علیرضا ماهیار
بهره برداری از سامانه بومی پس از معاملات؛ بزودی/ فروش سهام عدالت زیر ۱۸ ساله‌ها با قانون ولایت
رئیس فناوری اطلاعات شرکت سپرده گذاری مرکزی خبر از تست گرم سامانه بومی پس از معاملات داد و گفت: به زودی شامل بهره برداری از اولین سامانه بومی پس از معاملات خواهیم بود.
مردم نگران پول‌های خود در حساب کارگزاری‌ها نباشند
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / استانی-اقتصادی / کارگزاری بورس / بازار سرمایه
مردم نگران پول‌های خود در حساب کارگزاری‌ها نباشند
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: مردم بابت پولی که در حساب‌های خود در کارگزاری‌ها دارند، نگرانی نداشته باشند، در عملکرد 50 ساله بازار بورس تخلف به خصوصی در این زمینه نداشته‌ایم.
کارگزاری‌های کاغذی/ ۵۶ کارگزار نیمه تعطیل بورس
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / بورس / شرکت‌های کارگزاری بورس
کارگزاری‌های کاغذی/ ۵۶ کارگزار نیمه تعطیل بورس
کارگزاری‌های نیمه تعطیل، نیمی از کل آمار شرکت‌های کارگزاری بورس را در خردادماه به خود اختصاص داده‌اند.
۱۳۹۹/۰۴/۱۷
کارگزاری‌های کاغذی
کارگزاری‌های نیمه تعطیل، نیمی از کل آمار شرکت‌های کارگزاری بورس را در خردادماه به خود اختصاص داده‌اند. یافته‌های آمار «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد از میان 108 کارگزار فعال در بازارسرمایه ایران، رقم کارمزد دریافتی 56 کارگزار دارای مجوز از سازمان بورس زیر یک درصد از کل کارمزدها بوده است. در شرایطی که انتقادها به کیفیت خدمات شبکه کارگزاری‌های بورس افزایش یافته، چندی پیش حسن قالیباف اصل رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار وعده داد مجوز کارگزارانی که خود را با روند توسعه بازار هماهنگ نکرده‌اند باطل خواهد شد.
اعلام جرم علیه چند خانواده در زنجان به دلیل برگزاری مراسم عروسی و عزا
۱۳۹۹/۰۴/۱۶
اعلام جرم علیه چند خانواده در زنجان به دلیل برگزاری مراسم عروسی و عزا
فرماندار زنجان گفت: سه خانواده و یک دفتر کارگزاری بورس در زنجان به دلیل نادیده گرفتن پروتکل‌های بهداشتی به مراجع قضایی معرفی شدند.
سقوط کیفیت خدمات کارگزاری‌ها با وجود جهش درآمدها
۱۳۹۹/۰۴/۱۴ / بازار سرمایه / سازمان بورس و اوراق بهادار / کارگزاری بورس / کارگزاری‌ها
سقوط کیفیت خدمات کارگزاری‌ها با وجود جهش درآمدها
در حالی که حجم نقدینگی واردشده به بورس و افزایش قابل توجه افراد حاضر در بازار سرمایه یک وضعیت بی بدیل را در بازار سرمایه و زندگی اقتصادی مردم ایجاد کرده است، خدمات عرضه شده در این خصوص به مردم هر روز نازل‌تر می‌شود. نوشته سقوط کیفیت خدمات کارگزاری‌ها با وجود جهش درآمدها اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
کارگزاری بورسی آگاه به وعده اش عمل نکرد!
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
کارگزاری بورسی آگاه به وعده اش عمل نکرد!
کارگزاری بورسی آگاه به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های بورسی کشور طی چند روز اخیر با قطعی کامل سایت روبرو بود و با وجود وعده جبران خسارت به سهام داران، این تعهد را بر زمین گذاشت!
مبلغ کسر شده از قرارداد به باشگاه پرسپولیس برگردانده خواهد شد
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / کارگزاری بورس / باشگاه پرسپولیس / قرارداد کار
مبلغ کسر شده از قرارداد به باشگاه پرسپولیس برگردانده خواهد شد
کارگزار باشگاه پرسپولیس نسبت به کسورات پرداختی در قسط سوم خود واکنش نشان داد.
ورود وزارت اقتصاد به انحصار کارگزاری‌های بورس / هیات مقررات زدایی هفته آینده موضوع را بررسی می‌کند
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / علی فیروزی / وزارت امور اقتصادی و دارایی / هیات مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار / کارگزاری بورس / بورس
ورود وزارت اقتصاد به انحصار کارگزاری‌های بورس / هیات مقررات زدایی هفته آینده موضوع را بررسی می‌کند
رئیس مرکز بهبود فضای کسب و کار وزارت اقتصاد از دستور وزیر اقتصاد به هیات مقررات‌زدایی، رییس سازمان بورس و شورای عالی بورس جهت بررسی موضوع انحصار در کارگزاری‌ها، خبر داد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / سهامداران / کارگزاری بورس
سهام‌داران اجباری برای استفاده از خدمات یک کارگزاری ندارند/ مشکل فنی کارگزاری آگاه به زودی رفع می‌شود
به گزارش فارس، تعداد 18 هزار و 975 نفر از مخاطبان سامانه «فارس من» با ثبت عنوان «به مشکلات مشتریان کارگزاری آگاه رسیدگی شود» و 80 نفر با با ثبت موضوع  «کارگزاری آگاه سیستم نرم‌افزاری خود را ارتقا دهد» خواستار پیگیری از سوی خبرنگاران فارس و پاسخگویی مسئولان مربوطه شدند.
۱۳۹۹/۰۴/۰۵
میزان دسترسی شهرها به خدمات بورس
آمارها نشان می‌دهد 80 درصد شهرهای ایران به شبکه کارگزاری بورس متصل نیستند. در دو ‌سال اخیر سرمایه‌گذاران بسیاری حتی با دارایی‌های اندک جذب بورس شدند. از طرفی سهام عدالت نیز جمعیت قابل‌توجهی را در سراسر کشور با بورس مرتبط کرد. براساس آمارهای منتشرشده بسیاری از شهرها به شبکه کارگزاری دسترسی ندارند. هرچند برای ارائه خدمات آنلاین در بازار سرمایه تلاش‌هایی انجام شده، اما هنوز راه بسیاری تا غیرحضوری شدن معاملات باقی مانده است و سهامداران برای برخی فعالیت‌های خود، نیازمند حضور فیزیکی در کارگزاری‌ها هستند.
شایعه هک سامانه معاملاتی یک کارگزاری در پی اختلال فنی
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / بورس / سازمان بورس و اوراق بهادار / بازار سرمایه
شایعه هک سامانه معاملاتی یک کارگزاری در پی اختلال فنی
تهران- ایرنا- اختلال سامانه آنلاین معاملات یک کارگزاری بورس، باعث انتشار شایعه‌ای مبنی بر هک سامانه معاملات توسط هکرها شد که نگرانی سهامداران را به دنبال داشت، اما پیگیری‌ها نشان داد صرفا ایراد فنی یک قطعه کامپیوتری زمینه‌ساز انتشار این شایعه بوده است.
پیام یک کارگزاری بورس به کاربران: ورود ممنوع!
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
پیام یک کارگزاری بورس به کاربران: ورود ممنوع!
امروز مطالبی همچون پرسودترین‌های بورس تهران در پایان معاملات، چرا قیمت دلار کاهش یافت؟، پیشنهاد افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی "بورس"، ارسال آگهی عرضه سهام سرمایه‌گذاری امید، افزایش ۹۷ هزار میلیارد ارزش بازار"تاصیکو"، "ثشاهد" خریدار و فروشنده بود؛ در سایت نبض بورس قرار گرفته است.
نخستین مرکز پاسخگویی ۲۴ ساعته بورس راه‌اندازی می‌شود
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / کارگزاری بورس / بورس / بورس تهران
نخستین مرکز پاسخگویی ۲۴ ساعته بورس راه‌اندازی می‌شود
فاز توسعه مرکز پاسخگویی کارگزاری فارابی با نشان «تماس» ۲۵ خردادماه با حضور مدیرعامل بورس تهران و جمعی از مدیران و فعالان بازار سرمایه آغاز به‌ کار کرد.
نقدی بر یک درخواست
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
نقدی بر یک درخواست
شخصا انتظاراتی که از تاسیس این نهاد مفید داشتم، برآورده نشده است یا حداقل عملکرد آن در فضای عمومی چندان بازتاب نداشته که امثال بنده متوجه آن شویم. برخی از پرونده‌ها نیز نصف و نیمه پیگیری سپس رها شد و شاید ملاحظات سیاسی نیز در آنها موثر بود. گرچه به صداقت آقای توکلی و دوستان‌شان در این نهاد خوش‌گمان هستم ولی به نظرم نقطه آغاز مبارزه با فساد را دُرست و موثر انتخاب نکرده‌اند و شاید به همین علت است که برون‌داد مناسبی از نهاد متبوع ایشان دیده نمی‌شود. علت این ادعای من نامه اخیر ایشان به ریاست محترم قوه قضاییه است که نوشته‌اند:«چنانچه مستحضرید، برخی انحصارگران در طول سال‌های گذشته در تلاش بوده‌اند با اعطای امتیاز به نمایندگان از اصلاح قانون برای رفع …
توکلی در نامه به رئیسی؛ مجوزها و امتیازات نمایندگان ادوار مجلس که با لابی اخذ شده، باطل شود
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / قوه قضائیه / احمد توکلی
توکلی در نامه به رئیسی؛ مجوزها و امتیازات نمایندگان ادوار مجلس که با لابی اخذ شده، باطل شود
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از رئیس قوه قضاییه در خواست کرد، مجوزهای اعطایی از قبیل پروانه وکالت و کارگزاری بورس به نمایندگان ادوار مجلس با هدف جلوگیری از شائبه لابیگری بررسی شود.
برنامه ویژه وزارت اقتصاد برای توسعه کارگزاری‌های بورس/ بانک‌های توسعه‌ای واگذار نمی‌شوند
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / فرهاد دژپسند / وزارت امور اقتصادی و دارایی / بازار سرمایه / واگذاری شرکت های دولتی / کارگزاری بورس
برنامه ویژه وزارت اقتصاد برای توسعه کارگزاری‌های بورس/ بانک‌های توسعه‌ای واگذار نمی‌شوند
وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه واگذاری بانک‌های توسعه‌ای خلاف اصل ۴۴ است، گفت: برای توسعه کارگزاری‌های بورس برنامه ویژه‌ای داریم.
۱۳۹۹/۰۳/۰۱
زیرساخت‌های الکترونیکی سهام عدالت پس از آزادسازی
مهلت ۳۰ روزه مشمولان برای نحوه آزادسازی سهام عدالت به‌صورت مستقیم یا غیر مستقیم، کمتر از ۱۰ روز دیگر در هشتم خرداد ۹۹ به پایان می‌رسد. پس از آزادسازی سهام عدالت، مشمولان این سهام می‌توانند از طریق شرکت‌های کارگزاری بورس، خرید و فروش بخشی از سهام عدالت را آغاز کنند. روح‌الله میرصانعی، دبیرکل کانون کارگزاران در پاسخ به این سوال که مشمولان سهام عدالت، که روش سهامداری مستقیم را انتخاب کرده‌اند، چگونه می‌توانند دارایی سهام خود را مشاهده کنند یا آنها را بفروشند، عنوان کرد: طبق دستورالعمل آزادسازی سهام عدالت، شرکت‌های کارگزاری مسوول هستند که خدمات دریافت سفارش‌های خرید و فروش سهام عدالت را به تمام مردم در سراسر کشور ارائه دهند.
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / آزادسازی سهام عدالت / سهام عدالت
آزادسازی سهام عدالت کی انجام می‌شود؟
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، مهلت ۳۰ روزه مشمولان برای نحوه آزادسازی سهام عدالت به صورت مستقیم یا غیرمستقیم کمتر از ۱۰ روز دیگر باقی مانده و در هشتم خرداد به پایان می‌رسد، پس از آزادسازی سهام عدالت مشمولان این سهام می‌توانند از طریق شرکت‌های کارگزاری بورس، خرید و فروش بخشی از سهام عدالت را آغاز کنند، روح الله میرصانعی، دبیرکل کانون کارگزاران به سوالات مربوط به آزادسازی این سهام پاسخ داده است.
۱۳۹۹/۰۲/۱۴ / گزیده روزنامه های اقتصادی / روزنامه های کشور / بورس
خطر تعطیلی جایگاه‌های بنزین/ کرونا ۷ میلیون کارگر را خانه‌نشین کرد/ نقاط خاموش لیست ارزی بانک مرکزی
خصوصی‌ بازی دولت در بورس/ ۱۰۸ کارگزاری بورس در سال ۹۸ حدودا ۱۳ هزار میلیارد تومان درآمد داشتند؛ از دیگر عناوین روزنامه‌های امروز است.
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / پی‌جو / بورس / کارگزاری بورس
آشنایی با پی جو مرجع یافتن کارگزاری‌های معتبر بورس
یکی از مهم‌ترین مشکلات افراد یا شرکت‌هایی که می‌خواهند در بازار سهام بورس فعالیت کنند؛ انتخاب کارگزاری مناسب است. 
۱۳۹۸/۱۱/۲۶ / پوشش / حمل و نقل / خرید و فروش / سهام عدالت / مالیات
طرح سهامی عام شدن کارگزاری‌ها در دستور کار هیات‌مدیره سازمان بورس
دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار تهران گفت: طرح تبدیل کردن شرکت‌های کارگزاری بورس به سهامی عام در دستورکار هیات‌مدیره سازمان بورس قرار دارد. به گزارش فارس،
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / رئیس سازمان بورس / کارگزاری بورس
رئیس سازمان بورس: مجوز کارگزاری به هیچ دستگاهی ندادیم
رئیس سازمان بورس گفت: ۱۰۸ مجوز کارگزاری داریم و به هیچ دستگاهی حتی وزارتخانه های نفت، نیرو و کشاورزی مجوز کارگزاری نداده ایم.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵
ارائه خدمات رایگان آموزشی و اعتباری به پرسنل و نمایندگان شرکت سهامی بیمه ایران
روز گذشته کارگزاری بورس بیمه ایران در مجمع نمایندگان بیمه ایران استان تهران حضور یافته و در این گردهمایی کارگزاری به معرفی و ارائه تمامی خدمات رایگان آموزشی و مالی اعتباری این کارگزاری به پرسنل و نمایندگان و خانواده فعالان بیمه ایران پرداخت.به گزارش روابط‏عمومی کارگزاری بورس بیمه ایران، در روز ۲۳ دی ماه سال جاری همزمان با برگزاری مجمع نمایندگان شرکت سهامی بیمه ایران، از کارگزاری بورس بیمه ایران در این مجمع دعوت به عمل آمده و این کارگزاری در بین نمایندگان بیمه‏ای اقدام به ارائه خدمات رایگان و ویژه مختص پرسنل و نمایندگان بیمه ایران کرده است.مهدی محمود رباطی، مدیر عامل کارگزاری بورس بیمه ایران، ضمن حضور در این مجمع با سخنرانی در میان بیش از 600 نماینده بیمه ایران استان تهران، به عمده خدمات ارائه …
۱۳۹۸/۰۹/۱۰
تلاش برای ایجاد خط اعتباری جدید برای کارگزاری بورس بیمه ایران
سرپرست جدید بیمه ایران گفت: به‌عنوان سهامدار عمده کارگزاری بورس بیمه ایران حمایت حداکثری خود را برای رسیدن به 10 کارگزاری اول بازار سرمایه اعلام می‌کنم. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، محمد رضایی در دیداری از کارگزاری بورس بیمه ایران افزود: این شرکت طی مدت کوتاهی، با ارتقای بیش از 51 رتبه‌ای از رتبه 76 به 15 در بخش اوراق رسیده و در بین 25 کارگزاری برتر بازار سرمایه قرار داد. وی تصریح کرد: برنامه‌ها و استراتژی‌های آتی این کارگزاری و پیشرفت آن طی مدت کوتاه باعث شد حمایت خود را در راستای تحقق اهداف این کارگزاری داشته باشیم. وی همچنین ادامه داد: در راستای حمایت از مشتریان این کارگزاری، حمایت‌هایی در زمینه‌های مختلف از جمله اخذ خط اعتباری جدید توسط این کارگزاری خواهیم داشت. محمود رباطی، رئیس هیات‌مدیره و …
۱۳۹۸/۰۹/۰۲ / احمد سحرخیز / سازمان بورس و اوراق بهادار / سامانه معاملات بورس / اینترنت
قطع اینترنت تاثیری بر معاملات آنلاین بورس نداشت/ الزام همه کارگزاری‌ها به خرید سرور در ایران
رئیس مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات سازمان بورس از الزام تمامی کارگزاری‌ها به میزبانی سرور سامانه‌های معاملات برخط در داخل کشور خبر داد و گفت: سرور هر ۱۰۸ کارگزاری بورس در داخل کشور است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •