چهارشنبه, ۱۳ فروردین, ۱۳۹۹ / 1 April, 2020
کرونا و اقشار ضعیف
کسری بودجه دولت با حُب و بغض سیاسی و حزبی مطرح می شود تا نگاه واقع بینانه اقتصادی
کسری بودجه دولت با حُب و بغض سیاسی و حزبی مطرح می شود تا نگاه واقع بینانه اقتصادی
جلال میرزایی در گفت وگو با دیپلماسی ایرانی پیرامون ارزیابی تاثیرات شرایط کنونی بر وضعیت اقتصادی کشور در سال پیش رو بر این باور است که در کنار چالش کسری بودجه و کسری درآمدهای دولت در سال پیش رو به واسطه بیماری تداوم شیوع ویروس کرونا باید به مسئله ای جدی در خصوص گسترش فقر در میان اقشار ضعیف جامعه بپردازیم. چون به هر میزان که شاهد تعطیلی فعالیت‌های اقتصادی و کسب و کارهای خرد باشیم به همان میزان فشارهای اقتصادی و معیشتی بر این اقشار ضعیف بیشتر خواهد شد. به ویژه که بخش عمده‌ای از این اقشار ضعیف در عرصه خدمات فعال بودند. بنابراین ما در سال پیش رو علاوه بر مسئله کسری درآمدهای دولت شاهد گسترش فقر، بیکاری و ورشکستگی در میان اقشار مختلف جامعه به واسطه تداوم شیوع کرونا خواهیم بود.
۷ ساعت قبل / جلال میرزایی / تبعات مخرب شیوع کرونا بر اقتصاد کشور / کسری بودجه سال 99 / تحریم های آمریکا / دولت حسن روحانی / دیپلماسی / محمد جواد ظریف /
راهکارهای حمایت از اقشار محروم و کارگران بیکار شده
راهکارهای حمایت از اقشار محروم و کارگران بیکار شده
مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به 17 راهکار برای حمایت از اقشار ضعیف و محروم و کم درآمد جامعه در برابر کرونا پرداخت.
۵ روز قبل /
شرط کارگری دولت برای حمایت از کسب و کار آسیب‌دیده از کرونا
قرنطینه خانگی و اقتصاد کرونایی باعث بیکاری بخش زیادی از مشاغل و کارگران شد و انگار این بیکاری بعد از گذشت یک ماه برای دولت نگران کننده شد که برای پرداخت تسهیلات ارزان به کسب و کارها شرط اخراج نکردن کارگران را گذاشت.  
۵ روز قبل / آثار اقتصادی کرونا / اثر کرونا بر اقتصاد / کرونا و اقشار ضعیف /
اقتصاد ایران به کدام سمت می رود؟
به گزارش خبرآنلاین، تقریبا این ششمین هفته است که کشور با اپیدمی کرونا دست و پنجه نرم می‌کند. این بیماری که تقریبا بسیاری از کسب‌وکارها را به حالت تعطیل در آورده است، تا آن‌جا پیش رفته که آمارهای در دسترس نشان می‌دهد رقمی نزدیک به ۱۵میلیون از ۲۴ میلیون شغل در معرض اپیدمی ویروس کرونا، با تهدید مواجه است.
۱۳۹۹/۰۱/۰۷ / پیش بینی اقتصاد ایران / تاثیر اقتصادی کرونا / کرونا و اقشار ضعیف / کرونا و بازار نفت /
کسب و کارهای ۱۰گانه آسیب دیده از کرونا تحت پوشش حمایت مالیاتی
کسب و کارهای ۱۰گانه آسیب دیده از کرونا تحت پوشش حمایت مالیاتی
به گزارش تسنیم، امید علی پارسا در بخشنامهای به مدیران کل امور مالیاتی مصوبه شورای عالی اقتصادی در حمایت مالیاتی از گروههای اقتصادی آسیب دیده به سبب شیوع کرونا را ابلاغ کرد.
۱۳۹۹/۰۱/۰۷ / اداره امور مالیاتی / تاثیر اقتصادی کرونا / کرونا و اقشار ضعیف /
۱۷ راهکار حمایت از اقشار ضعیف در برابر کرونا
به گزارش فارس، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی با عنوان «درباره مقابله با شیوع ویروس کرونا (7) چالش ها و راهکارهای حمایت از اقشار ضعیف و محروم جامعه»، 17 راهکار برای حمایت از اقشار ضعیف و محروم جامعه در برابر شیوع ویروس کرونا پیشنهاد داد.
۱۳۹۹/۰۱/۰۷ / کرونا در ایران / کرونا و اقشار ضعیف /
روایت جهانگیری از تصمیمات مهم دولت برای جبران آثار اقتصادی کرونا بر اقشار ضعیف /آماده‌سازی نقاهتگاه‌ها برای استان تهران
روایت جهانگیری از تصمیمات مهم دولت برای جبران آثار اقتصادی کرونا بر اقشار ضعیف /آماده‌سازی نقاهتگاه‌ها برای استان تهران
معاون اول رییس جمهوری ضمن تاکید بر تجهیز و آماده‌سازی نقاهتگاه‌های تهران گفت: دولت تصمیماتی برای جبران آثار اقتصادی کرونا بر اقشار ضعیف اتخاذ کرده است.
۱۳۹۸/۱۲/۲۹ / ویروس کرونا / سازمان بازرسی کل کشور / استانداری تهران / شورای عالی امنیت ملی / اسحاق جهانگیری /
جهانگیری: تجهیز و آماده سازی نقاهتگاه‌ها در تهران ضروری است
جهانگیری: تجهیز و آماده سازی نقاهتگاه‌ها در تهران ضروری است
تهران- ایرنا- معاون اول رییس جمهوری ضمن تاکید بر تجهیز و آماده سازی نقاهتگاه های تهران گفت: دولت تصمیماتی برای جبران آثار اقتصادی کرونا بر اقشار ضعیف اتخاذ کرده است.
۱۳۹۸/۱۲/۲۹ / سازمان غذا و دارو / ویروس کرونا / سازمان بازرسی کل کشور / استانداری تهران / مقام معظم رهبری / شورای عالی امنیت ملی / اسحاق جهانگیری / بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی /
ماجرای هواپیمای اختصاصی رضا صادقی چیست؟
ماجرای هواپیمای اختصاصی رضا صادقی چیست؟
رضا صادقی، خواننده موسیقی پاپ در ویژه برنامه «اتفاق نود و نو» با اجرای رضا رشیدپور، درباره اوضاع اقتصادی هنرمندان و تاثیر کرونا روی زندگی اقشار ضعیف جامعه و همچنین ماجرای هواپیمای اختصاصی‌‍اش صحبت کرد.
۱۳۹۸/۱۲/۲۹ /
سینِ امسال، سلامتی
سینِ امسال، سلامتی
تهران- ایرنا- مدیرعامل بنیاد نیکوکاری دست‌های مهربان گفت: شیوع کرونا در کشور، نیازمند رعایت اصول بهداشتی است تا این زنجیره متوقف شود اما در این میان اقشار ضعیف جامعه بیش از سایرین در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار دارند و نیازمند کمک و حمایت ویژه هستند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ /
یک نماینده: نمی توان وام گیرندگان را از پرداخت اقساط معاف کرد، اما وام گیرندگان مسکن موظف به پرداخت اقساط باشند / وام گیرندگان مسکن جزء اقشار متوسط و ضعیف جامعه هستند
یک نماینده: نمی توان وام گیرندگان را از پرداخت اقساط معاف کرد، اما وام گیرندگان مسکن موظف به پرداخت اقساط باشند / وام گیرندگان مسکن جزء اقشار متوسط و ضعیف جامعه هستند
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: پرداخت اقساط تسهیلات مسکن در شرایط کنونی که تمام کشور با بیماری کرونا درگیر هستند، تنها خانوارهای ضعیف و متوسط جامعه را مورد تهدید قرار خواهد داد.
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ /
جعبه اقتصادی ضدکرونا
مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی ابعاد اقتصادی کرونا را بررسی کرده و پیشنهادهایی برای کاهش تبعات اقتصادی شیوع ویروس کرونا ارائه کرده است. کارشناسان این مرکز معتقدند که برای جلوگیری از تبعات شیوع بیماری کرونا لازم است که در سه جهت مدیریت بازار، حمایت از کسب‌وکارها و حمایت از اقشار ضعیف و کم‌درآمد اقداماتی انجام شود.
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ /
استقراض خارجی راهی برای مقابله با کرونا؟
کیمیا نجفیاین ‌روزها تیتر بسیاری از رسانه‌ها به ویروس کرونا اختصاص داده شده و در این میان به راه افتادن جو روانی ناشی از این ویروس افراد جامعه را برای گذراندن روزگار با نگرانی روبه‌رو کرده است. در چنین شرایطی صاحب‌نظران و تحلیلگران از ضرورت حمایت دولت صحبت به میان می‌آورند. طبق گفته آنها وقتی که به هر دلیلی شرایط غیرعادی می‌شود دولت‌ها باید به فکر تامین نیازهای حداقلی باشند. اما آیا دولت با وجود مشکلات مالی خود می‌تواند به حمایت از اقشار جامعه بپردازد؟اخیرا درپی شیوع ویروس کرونا شاهد رفتارهای هیجانی افراد بودیم، در این میان نیز بسیاری از تحلیلگران راهکارهایی را برای حمایت از اقشار ضعیف و کسب‌وکارهایی که در بحران کرونا آسیب دیده‌اند ارائه دادند. این در حالی است که دولت هم برنامه-هایی را برای جبران …
۱۳۹۸/۱۲/۲۶ /
احتمال واریز کمک‌ معیشتی به دستفروشان پایتخت
زهرا نژادبهرام عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران ادامه داد: از آنجایی که دستفروشان جزو اقشار ضعیف جامعه هستند و بروز کرونا سبب شده که از حداقل درآمد هم دور بمانند، شورای شهر در حال رایزنی با دستگاه‌هایی همچون بنیاد مستضعفان بوده تا کمک‌های مالی از این طریق به این قشر از جامعه انجام گیرد.
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ /
پیشنهادات یک اصلاح‌طلب برای محافظت از اقشار ضعیف در مقابل هجوم کرونا /نیروهای امنیتی به کمک نیروهای بهداشتی بیایند
ایسنا نوشت: جلائی‌پور به آسیب‌های اقشار ضعیف از ویروس کرونا اشاره کرد و یادآور شد: جمعیت روبرو با فقر پیام‌های مراجعی مثل وزارت بهداشت را جدی‌ دنبال می‌کنند.
۱۳۹۸/۱۲/۱۷ / ویروس کرونا / فقیر / وزارت بهداشت /
یک جامعه‌شناس: در یورش ویروس کرونا به فکر «اقشار ضعیف» باشیم
یک جامعه‌شناس: در یورش ویروس کرونا به فکر «اقشار ضعیف» باشیم
جلائی‌پور به آسیب‌های اقشار ضعیف از ویروس کرونا اشاره کرد و یادآور شد: جمعیت روبرو با فقر پیام‌های مراجعی مثل وزارت بهداشت را جدی‌ دنبال می‌کنند.
۱۳۹۸/۱۲/۱۷ / کروناویروس /
کابوس کرونا؛ دامنگیر کارگران شرکت‌های خدمات نظافت منازل
کابوس کرونا؛ دامنگیر کارگران شرکت‌های خدمات نظافت منازل
همیشه و در طی سال‌های اخیر، بهترین فرصت برای کسب درآمد افرادی که در شرکت‌های نظافت و تمیزی منازل کار می‌کنند همین روز‌های قبل از عید بود که همه مردم دست به خانه تکانی می‌زنند، اما امسال شرایط، به نحو دیگری رقم خورده و جیب کارگران خدماتی، خالی‌تر از هر زمان دیگری شده است. شیوع ویروس کرونا در کشور و ترس مردم از حضور کارگران خدماتی در منازل، باعث کسادی کار این قشر ضعیف شده است. اکثر خانواده‌ها از ترس بیماری، زمان رزرو خود برای بکارگیری کارگران در زمینه تمیزی را لغو کرده‌اند. کابوس کرونا، اول دامن قشر ضعیف جامعه را گرفت و به مرور با تعطیل شدن بیشتر مشاغل کشور، تمام اقشار دچار آسیب شدند. دیدارنیوز با چند تن از کارگران شرکت‌های خدمات تمیزی منزل گفتگو کرده است و شرایط این روز‌های آن‌ها را مورد بررسی …
۱۳۹۸/۱۲/۱۵ /
ویروس دموکراتیک؛ درمان دموکراتیک
کرونا ویروس و انتشار آن به‌رغم همه عوارض بد و منفی‌اش، یک نکته مثبت را برجسته کرده است. اینکه مفهوم جامعه و ‏همبستگی اجتماعی را به صورت عینی زنده کرد. کرونا نشان داد که اگر ویروسی دموکراتیک عمل می‌کند و در مبتلا کردن ‏مردم فرقی نمی‌گذارد، باید درمانش نیز دموکراتیک باشد و همه مردم از فقیر و غنی، پیر و جوان، زن و مرد، شاغل و بیکار، ‏شهری و روستایی، حکومتی و غیر حکومتی، رئیس و مرئوس به یک اندازه از نظر درمان مورد توجه قرار گیرند. برابری میان ‏انسان‌ها و هم‌سنگ بودن آنان در این بیماری و درمان آن یک ضرورت است. وضعیت این بیماری مثل آن کشتی است که در میان ‏اقیانوس است و یک نقطه آن سوراخ می‌شود. اگر این نقطه کوچک تعمیر نشود به سرعت موجب غرق شدن کل …
۱۳۹۸/۱۲/۱۲ /
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •