چهارشنبه, ۱۲ آذر, ۱۳۹۹ / 2 December, 2020
کودک همسری
آماده شدن فیلمی با مضمون کودک همسری
۱۳۹۹/۰۹/۰۱ / سینمای ایران
آماده شدن فیلمی با مضمون کودک همسری
فیلم کوتاه «واداشته» به کارگردانی سیاوش‌گرجستانی و تهیه کنندگی سید مازیار هاشمی آماده نمایش شد.
کودک همسری موضوع «واداشته» شد
۱۳۹۹/۰۹/۰۱ / فیلم کوتاه / سیاوش گرجستانی / واداشته
کودک همسری موضوع «واداشته» شد
ایلنا: فیلم کوتاه «واداشته» به کارگردانی سیاوش‌گرجستانی و تهیه‌کنندگی سید مازیار هاشمی آماده نمایش شد.
«واداشته» آماده نمایش شد
۱۳۹۹/۰۹/۰۱ / کودک همسری / علی بهرامی / فیلم کوتاه
«واداشته» آماده نمایش شد
فیلم کوتاه «واداشته» به کارگردانی سیاوش‌گرجستانی آماده نمایش شد.
نگاه به مدرسه باید تغییر کند
۱۳۹۹/۰۸/۰۳ / آسیب های اجتماعی / کودک همسری / ویروس کرونا / آسیب پذیری
نگاه به مدرسه باید تغییر کند
تهران - ایرنا - مدیرعامل موسسه خیریه دارالکرام با بیان اینکه نگاه به مدرسه و مدرسه‌سازی باید تغییر کند، افزود: باید به سمتی برویم که با راه‌اندازی کلاس‌های آنلاین و آفلاین و آموزش درس‌های ضروری و اصلی و پایه کمک کنیم هر دانش‌آموزی در هر کجای ایران از آموزش بهره‌مند شود.
کودک‌همسری، تباهی در سایه سنت‌ها/ چند روایت از ازدواج زودهنگام دختران و پسران در کشور
۱۳۹۹/۰۷/۳۰ / کودک همسری / کودک همسری / آسیب های اجتماعی
کودک‌همسری، تباهی در سایه سنت‌ها/ چند روایت از ازدواج زودهنگام دختران و پسران در کشور
کودک همسری همچنان در برخی از مناطق کشور رواج دارد. امری که دختران و پسران را از سنین کودکی و نوجوانی وارد یک چرخه اشتباه و مخرب در خصوص آغاز زندگی مشترک کرده و آینده آن‌ها را به صورت جدی تهدید می‌کند. رویداد‌۲۴ در این گزارش پدیده کودک‌همسری را در مناطقی از شهرستان خوی مورد بررسی قرار داده است.
«نام مادر» بر کارت ملی درج می‌شود
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / درج نام مادر روی کارت ملی / کودک همسری / معصومه ابتکار
«نام مادر» بر کارت ملی درج می‌شود
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری ابتکار با اشاره به موضوع کودک همسری به عنوان مصداقی از خشونت علیه دختران ادامه داد: با وجود اینکه آمار کودک همسری در ایران خیلی بالا نیست اما تعداد کم آن نیز موجب به خطر انداختن بهداشت کودک می‌شود و تبعات جسمی و روانی برای کودک به همراه خواهد داشت. نوشته «نام مادر» بر کارت ملی درج می‌شود اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
آخرین وضعیت رسیدگی به لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت/ رصد وضعیت سلامتی زنان سرپرست خانوار/ «تشدید مجازات پدر درصورت قتل فرزند»، در دفتررییس قوه قضائیه/ کودک همسری مصداق خشونت است و پیگیر لایحه ممنوعیت آن هستیم
۱۳۹۹/۰۷/۲۸
آخرین وضعیت رسیدگی به لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت/ رصد وضعیت سلامتی زنان سرپرست خانوار/ «تشدید مجازات پدر درصورت قتل فرزند»، در دفتررییس قوه قضائیه/ کودک همسری مصداق خشونت است و پیگیر لایحه ممنوعیت …
وی درباره بهداشت بلوغ و اهمیت آموزش آن به دانش آموزان گفت: اخیرا با وزیر آموزش و پرورش در این باره گفتگو کردیم، همچنین در قانون حمایت از اطفال و نوجوانان که بالاخره در مجلس دهم تصویب و ابلاغ شد هم به مباحث سلامت باروری و بهداشت بلوغ اشاره شده است که در کاهش خشونت‌ها و سوءاستفاده‌ها می‌تواند موثر باشد.
کودک همسری دختران؛ رابطه همسری یا فرزندی برای شوهر؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۶ / کودک همسری / ازدواج کودکان / ازدواج کودکان نابالغ
کودک همسری دختران؛ رابطه همسری یا فرزندی برای شوهر؟
کارشناسان خانواده معتقدند کودک همسری جزو نابهنجاریها و آسیب های اجتماعی محسوب می شود، چرا که طی آن کودک به دلیل ناآگاهی والدین بدلیل فقر فرهنگی و یا مالی از یک سو و عدم درک درست و هدف غایی تشکیل نهاد خانواده از طرفی دیگر مورد سوءاستفاده قرار می گیرد؛ در این بین قانونگذار هرچند سعی کرده با استناد بر ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی شروطی اعم از کسب اجازه از دادگاه و تعیین مصلحت کودک برای ازدواج در سنین زیر ۱۳ سال را وضع کند؛ اما به نظر می رسد خلاءهای قانونی همچنان راه فرار را پیش روی برخی والدین باز گذاشته است.
خطر خون بس همچنان در کمین دختر ۱۱ ساله خوزستانی/ دادستانی ورود می‌کند؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ / کودک همسری / حقوق زنان
خطر خون بس همچنان در کمین دختر ۱۱ ساله خوزستانی/ دادستانی ورود می‌کند؟
ماجرای فصلیه (خون‌بس) شدن یک کودک ۱۱ ساله دو ماه است که فعالان اجتماعی خوزستان را به شدت نگران کرده است. در حالیکه قرار بود با وساطت مقامات استانی و فعالان اجتماعی این ماجرا ختم به خیر شده و کودک نجات یابد، اما هنوز خطر از این دختربچه رفع نشده است.
ثبت ۵۴ ازدواج زیر ۱۵ سال در خداآفرین در سال گذشته
۱۳۹۹/۰۷/۲۴
ثبت ۵۴ ازدواج زیر ۱۵ سال در خداآفرین در سال گذشته
فرماندار شهرستان خداآفرین در استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه سال گذشته از ۲۸۴ مورد ازدواج ثبت شده در این شهرستان ۵۴ مورد زیر ۱۵ سال بود، گفت: گسترش کودک همسری در این شهرستان به یک معضل تبدیل شده است.
اعلام آمار تکان‌دهنده از خشونت علیه کودکان در ایام کرونا
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / کودک همسری / ویروس کرونا / کودک آزاری / کودکان کار
اعلام آمار تکان‌دهنده از خشونت علیه کودکان در ایام کرونا
ایرنا نوشت: گزارش‌ها در ایام کرونا نشان می‌دهد از هر ۱۰ کودک هشت کودک تحت تاثیر خشونت قرار گرفته و شاید بتوان دلایل بروز چنین اتفاقاتی را، حضور زیاد والدین در خانه‌های کوچک یا اُفت قابل توجه خدماتی که به کودکان ارائه می‌شود، عنوان کرد.
در ایام کرونا از هر ۱۰ کودک ۸ نفر مورد خشونت قرار گرفته‌اند
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / کودک همسری / ویروس کرونا / خشونت خانگی / کودک آزاری / کودکان کار
در ایام کرونا از هر ۱۰ کودک ۸ نفر مورد خشونت قرار گرفته‌اند
تهران - ایرنا - مسئول مرکز تحقیقات مدیریت رفاه اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: بر اساس گزارش‌ها در ایام کرونا از هر ۱۰ کودک هشت کودک تحت تاثیر خشونت قرار گرفته و شاید بتوان دلایل بروز چنین اتفاقاتی را، حضور زیاد والدین در خانه‌های کوچک یا اُفت قابل توجه خدماتی که به کودکان ارائه می‌شود، عنوان کرد.
مسئله امروز کشور بزرگ همسری است نه کودک همسری/ شکستهای عاطفی جوانان عامل بالا رفتن سن ازدواج
۱۳۹۹/۰۷/۲۱ / مجلس یازدهم / برنامه بدون توقف / امیرحسین بانکی پور / ازدواج / جوانان / کودک همسری / کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی
مسئله امروز کشور بزرگ همسری است نه کودک همسری/ شکستهای عاطفی جوانان عامل بالا رفتن سن ازدواج
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: با وجود بیش از دو میلیون و ۱۰۰ هزار دختر بالای ۳۰ سال، مسئله امروز ما کودک همسری نیست بلکه بزرگ همسری است.
ابتکار: وام ازدواج، عامل خرید و فروش دختران
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری / کودک‌همسری / ازدواج - وام / معصومه ابتکار
ابتکار: وام ازدواج، عامل خرید و فروش دختران
معصومه ابتکار، معاون رییس‌جمهور در وبینار حقوق کودک در نظام حقوقی ایران گفت:در قانون فعلی، کفی برای سن ازدواج نداریم گرچه در تبصره‌ای مقید به نظر قاضی و رای کارشناسی شده، ولی از نظر ما مشکلاتی در زمینه کودک همسری وجود دارد. مخصوصا که افزایش رقم وام ازدواج می‌تواند به طور ناخواسته سبب شود که خرید و فروش دختران و کودکان با عنوان ازدواج اتفاق بیفتد.
نگرانی از ازدواج سالانه ۳۰ هزار دختر زیر ۱۴ سال
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / کودک همسری / ازدواج کودکان
نگرانی از ازدواج سالانه ۳۰ هزار دختر زیر ۱۴ سال
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور با اشاره به لایحه اصلاح سن ازدواج در کمیسیون لوایح دولت و اهمیت آن در جهت تبیین و حفظ حقوق کودک اظهار کرد: گرچه در قانون، سن ازدواج با تبصره‌ای مقید به نظر قاضی می‌شود، اما می‌توان گفت در حال حاضر حداقلی برای سن ازدواج وجود ندارد و همین امر مشکلاتی را برای بسیاری از کودکان ایجاد کرده است.
سرگذشت وحشتناک یک زن!
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / زن / اعتیاد / کارتن خواب / کودک همسری / شوهر / کریستال / شیشه
سرگذشت وحشتناک یک زن!
او نمی‌توانست مخارج زندگی و هزینه‌های اعتیادمان را تامین کند، به همین دلیل مرا به کارگری می‌فرستاد و به کار‌هایی وادارم می‌کرد که از انجام آن‌ها نفرت داشتم.
هشدار یک موسسه بین‌المللی درباره تاثیر سوء همه‌گیری بر کودکان
۱۳۹۹/۰۷/۱۲ / کودک همسری / کرونا در جهان / کووید-19 / کروناویروس
هشدار یک موسسه بین‌المللی درباره تاثیر سوء همه‌گیری بر کودکان
موسسه خیریه Save the Children هشدار داد: همه گیری بیماری کووید-۱۹ موجب بیشترین افزایش در موارد ازدواج کودکان طی ۲۵ سال در دنیا می‌شود.
ازدواج کودکان؛ پیامد سوء دیگری از کرونا
۱۳۹۹/۰۶/۱۹ / ویروس کرونا / کودک همسری / بیکاری / هراس جهانی از ویروس کرونا
ازدواج کودکان؛ پیامد سوء دیگری از کرونا
تهران- ایرنا- شیوع ویروس کرونا از ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی موجب پدید آمدن مشکلات اقتصادی فراوان شد که کودکان و خصوصا دختران در این میان قربانیان چندباره این آسیب ها بودند.
۱۳۹۹/۰۶/۰۵
تهدید و فشار دوگانه بر مدارس خطر کرونا و زیان تداوم تعطیلی!
بر اساس اعلام یونیسف، بیش از یک میلیارد و 570 میلیون کودک تحت تاثیر تعطیلی مدارس مرتبط با بیماری کویید 19قرار گرفته‌اند. هنوز شواهد کافی برای سنجش تاثیر بر نرخ انتقال بیماری وجود ندارد، اما تاثیر خطرات و زیان‌های متعدد تعطیلی مدارس روی یادگیری، ایمنی و رفاه کودکان و همچنین مهارت‌های تربیتی و اجتماعی آنها به خوبی نشان داده شده است. هر چه کودکان بیشتر از مدرسه دور باشند، خطراتی مانند خشونت جنسی، کودکان کار و کودک همسری (ازدواج کودکان) و غیره بیشتر می‌شود. تجربیات گذشته، از جمله در دوران بحران ابولا، نشان داد که هرچه کودکان، بیشتر از مدرسه دور باشند، احتمال بازگشت آنها به کلاس و مدرسه کمتر می‌شود.  کودکان در خانواده‌های شکننده و آسیب‌پذیر که با سوءاستفاده، …
تازه عروس دامادها دراولویت دریافت وام ودیعه مسکن/سیاست دولت برای کاهش سوءاستفاده از وام ازدواج
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / معصومه ابتکار / هفته ازدواج / وام ازدواج / کودک همسری / محدودیت سن ازدواج
تازه عروس دامادها دراولویت دریافت وام ودیعه مسکن/سیاست دولت برای کاهش سوءاستفاده از وام ازدواج
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ضمن تشریح اقدامات این معاونت در راستای حمایت از ازدواج جوانان گفت: اگر خانواده‌ها در ازدواج سختگیرانه عمل کنند و بر روی شرایط خاص مادی تاکید داشته باشند ممکن است جوانان در شرایط دشواری قرار گیرند؛ در حال حاضر که برگزاری مراسم‌های عروسی منتفی است، خانواده‌ها باید از این فرصت استفاده کنند.
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
کودکان متاهل فوتبالیست
مینگما تنزیگ معلم انگلیسی 25 ساله‌‌ای است که بتازگی برای آموزش در دبیرستانی طی یک دوره دو ساله به روستای دورافتاده‌ی بوتناملانگ در کشور نپال آمده است. دانش‌آموزان این مدرسه دخترانه از ترک تحصیل کرده‌اند تا ازدواج و خانه‌داری کنند. این دانش‌آموزان می‌گویند که کودک همسری در این روستا رواج دارد و ما در خانه بسیار تحت فشار هستیم و سخت کار می‌کنیم. همه اینها به این خاطر است که ازدواج زودهنگام این کودکان نابالغ مانعیست برای بازی کردن و ابراز رفتارهای کودکانه. مینگما تنزیک این معلم انگلیسی توانسته است به سبک زندگی این آدمها غلبه کند و در روستایی که تنها پسرها حق فوتبال بازی کردن را دارند، تیم فوتبال دختران را در مدرسه تشکیل دهد و مسابقه فوتبالی را برای دختران این روستا و روستاهای هم‌جوار آن تشکیل دهد. …
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / کودک همسری / ازدواج / وام ازدواج / جوانان / مجلس شورای اسلامی / محمدمهدی تندگویان / معاونت جوانان وزارت ورزش / عبدالله رسولی
ادعاهای واهی برای ایجاد محدودیت در ازدواج
تحلیل اشتباه از افزایش متقاضیان وام ازدواج و نسبت دادن آن به افزایش ازدواج نامتعارف منجر به اعمال محدودیت سنی برای متقاضیان وام شده که در صورت تأیید ۳۰ درصد زوجین از این وام محروم می‌شوند.
از خلاءهای قانونی حوزه دختران تا راه‌های رهایی از آن
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / روز دختر / معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری / دختران / قتل ناموسی / کودک همسری / طرح کودک همسری / حق اشتغال زنان / ازدواج
از خلاءهای قانونی حوزه دختران تا راه‌های رهایی از آن
دستیار حقوق شهروندی معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان اینکه…
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / ازدواج دختر 12 ساله / کودک همسری
ورود دستگاه قضا به ازدواج دختر ۱۲ ساله کرمانی
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان با اشاره به طرح شایعات بی‌اساس درباره ازدواج اجباری دختر ۱۲ ساله کرمانی گفت: بر اساس سنت‌های خانوادگی، برخی اختلافات و مداخلات نا به جایی برای ازدواج یک دختر انجام شده بود که با پیگیری قضایی این موضوع رفع شده است.
فروش دختر ۱۱ ساله به پیرمرد ۹۰ ساله بوشهری + فیلم تکاندهنده
۱۳۹۹/۰۳/۲۸ / کودک همسری / فیلم روز
فروش دختر ۱۱ ساله به پیرمرد ۹۰ ساله بوشهری + فیلم تکاندهنده
فروختن یک دختر ۱۱ ساله برای ازدواج با پیرمرد ۹۰ یاله در دشتستان بوشهر جنجالی شد. مدیرکل بهزیستی استان بوشهر جزئیاتی از کلیپ منتشر شده کودک همسری در دشتستان را تشریح کرد.
جزئیات ماجرای کودک همسری در دشتستان
۱۳۹۹/۰۳/۲۷
جزئیات ماجرای کودک همسری در دشتستان
مدیرکل بهزیستی استان بوشهر جزئیاتی از کلیپ منتشر شده کودک همسری در دشتستان را تشریح کرد.
حوزه خواهران: در قتل دختر تالشی همه از جمله مخالفان ازدواج دختران زیر ۱۸ سال متهم هستند
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
حوزه خواهران: در قتل دختر تالشی همه از جمله مخالفان ازدواج دختران زیر ۱۸ سال متهم هستند
مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران در بیانیه‌ای قتل دختر ۱۳ساله تالشی را حاصل نظام اشتباه تربیتی و عاطفی، مخالفت با ازدواج دختران زیر ۱۸ سال تحت عنوان کودک همسری و نگاه قبلیه‌ای به زن و قتل پیرزن کرمانشاهی را نیز نتیجه فراموش شدن واژه "مستضعف" در قاموس سیاسی مسوولان نظام و منازعه بی نتیجه اولویت عدالت و ولایت دانسته است.
بیانیه حوزه علمیه درباره قتل رومینا اشرفی
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / رومینا اشرفی / حوزه علمیه
بیانیه حوزه علمیه درباره قتل رومینا اشرفی
مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران در بیانیه‌ای قتل دختر ۱۳ساله تالشی را حاصل نظام اشتباه تربیتی و عاطفی، مخالفت با ازدواج دختران زیر ۱۸ سال تحت عنوان کودک همسری و نگاه قبلیه‌ای به زن و قتل پیرزن کرمانشاهی را نیز نتیجه فراموش شدن واژه "مستضعف" در قاموس سیاسی مسوولان نظام و منازعه بی نتیجه اولویت عدالت و ولایت دانسته است.
جلوگیری از ازدواج دختر ۱۱ ساله در سیستان و بلوچستان
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / بهزیستی / کودک همسری / کودک آزاری
جلوگیری از ازدواج دختر ۱۱ ساله در سیستان و بلوچستان
میزان نوشت: رییس اداره بهزیستی شهرستان سیب و سوران از ممانعت از ازدواج یک دختر کم سن و سال در این شهرستان خبرداد.
کودکانی بدون تاریخ، بدون امضا
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / کودک همسری / آسیب ها / قانون حمایت از اطفال و نوجوانان
کودکانی بدون تاریخ، بدون امضا
تهران - ایرنا - رسیدگی به وضعیت «کودکان بدون شناسنامه» یک معادله چند وجهی است. معادله‌ای که بدون شک قربانیان آن کودکانی هستند که تا پایان عمر خود، بی هویت زندگی را سپری کرده و در سیاستگذاری‌ها و برنامه‌های ریز و درشت یک جامعه به حساب نمی‌آیند.
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
قربانی سکوت‌ها و مطالبه نکردن‌ها
«دل بار گران است، ببر؛ مال تو باشد.»  شاید این سروده سیدمهدی موسوی، انگیزه رومینا برای دل بستن به کسی بود که تصور می‌کرد «همراه» خوبی است. خرده نگیریم که سن رومینا، سن تحلیل این‌چنینی مساله نبود که اگر چنین باوری داشته باشیم، پس فریادهای مکرر «نه به کودک همسری» بجاست و اگر بپذیریم که او دل سپرده است چون عشقی از درون خانواده دریافت نکرده و «دست پدرانه»ای تار مویش را شانه نزده و برایش از آینده‌های روشن و تلاش برای خوشبختی نگفته است، باید ریشه پناهنده عاطفی شدن رومینا را در مفهوم «مرد بودن» در جامعه‌ای جست‌وجو کنیم که سر از تن جدا می‌کند و در عزای سرِ بریده، جامه سیاه به تن می‌کند و آگهی ترحیم پرمعنایی …
بیانیه انجمن حمایت از حقوق کودکان در خصوص قتل «رومینا»
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
بیانیه انجمن حمایت از حقوق کودکان در خصوص قتل «رومینا»
انجمن حمایت از حقوق کودکان با صدور بیانیه‌ای در راستای پیشگیری از تکرار حوادثی نظیر قتل رومینا اشرفی خواستار اقداماتی همچون، تصویب نهایی لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان، تقویت سازمان‌های مربوط به حمایت از کودکان بدسرپرست و قربانیان خشونت خانگی و تسریع در تصویب قانون افزایش سن ازدواج و حذف کودک همسری شد.
هشدار سازمان حقوق کودکان نسبت به تاثیر بحران کرونا بر کودکان
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / کرونا در جهان / حقوق کودکان / کووید-19
هشدار سازمان حقوق کودکان نسبت به تاثیر بحران کرونا بر کودکان
سازمان غیردولتی حقوق کودکان که مقر آن در آمستردام است هشدار داد: حقوق کودکان در سراسر جهان از پیامدهای ناشی از بحران کووید ۱۹ به شدت تاثیر می‌پذیرد به ویژه پیامدهای اقتصادی این بحران که شمار فزاینده‌ای از کودکان را در معرض خطرات ناشی از پدیده‌هایی چون کودکان کار و کودک همسری قرار می‌دهد.
واکنش کاربران فضای مجازی به قتل رومینا +تصاویر
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / رومینا شرفی / قتل / قتل فرزند / قتل فجیع / کودک همسری / توییتر
واکنش کاربران فضای مجازی به قتل رومینا +تصاویر
کاربران فضای مجازی پس از انتشار خبر قتل رومینا دختر ۱۳ ساله‌ای که توسط پدرش کشته‌شد، واکنش نشان دادند.
جزئیات دستگیری سازنده کلیپ صیغه کودکان
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / صیغه کودکان / کودک همسری
جزئیات دستگیری سازنده کلیپ صیغه کودکان
چند روز پیش بود که انتشار یک ویدیو از جوانی که در آن اظهارات وقیحانه‌ای را در مورد ازدواج و صیغه با کودکان مطرح کرده بود، موجب رنجش افکار عمومی شد و واکنش‌های زیادی را هم درپی داشت.
دستگیری عامل انتشار کلیپ کودک همسری
۱۳۹۹/۰۳/۰۲ / کودک همسری
دستگیری عامل انتشار کلیپ کودک همسری
فرمانده انتظامی تهران بزرگ از دستگیری عامل انتشار کلیپ کودک همسری در فضای مجازی خبر داد.
فردی که کلیپ کودک‌همسری را منتشر کرده بود بازداشت شد
۱۳۹۹/۰۳/۰۱ / کودک همسری / فضای مجازی / بازداشت
فردی که کلیپ کودک‌همسری را منتشر کرده بود بازداشت شد
مهر نوشت: فرمانده انتظامی تهران بزرگ از دستگیری عامل انتشار کلیپ کودک همسری در فضای مجازی خبر داد.
دستگیری مروج کودک همسری در فضای مجازی | توجیه عجیب متهم
۱۳۹۹/۰۳/۰۱
دستگیری مروج کودک همسری در فضای مجازی | توجیه عجیب متهم
سرپرست پلیس فتای تهران بزرگ از دستگیری فردی خبر داد که با انتشار کلیپی در فضای مجازی به ترویج و تبلیغ کودک همسری پرداخته بود.
سازنده کلیپ جنجالی کودک همسری دستگیر شد
۱۳۹۹/۰۳/۰۱ / کودک همسری / پلیس فتا
سازنده کلیپ جنجالی کودک همسری دستگیر شد
سرپرست پلیس فتای تهران بزرگ از دستگیری سازنده و عامل انتشار کلیپی که در آن اقدام به ترویج و تبلیغ کودک همسری کرده بود، خبر داد.
واکنش دادستان به شایعه کودک‌همسری در بومهن
۱۳۹۹/۰۳/۰۱
واکنش دادستان به شایعه کودک‌همسری در بومهن
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان پردیس گفت: اخبار و شایعاتی منتشر شده در شبکه‌های مجازی درباره کودک همسری دختر ۱۳ ساله در بومهن واقعیت ندارد.
اظهارات ضد زن نماینده زن مجلس یازدهم / کودک همسری مسئله ما نیست!
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
اظهارات ضد زن نماینده زن مجلس یازدهم / کودک همسری مسئله ما نیست!
زهره سادات لاجوردی مطرح کرد: اگر یک دختری به بلوغ فکری و جسمی رسیده باشد از نظر ما مشکلی ندارد فلذا ما نمی توانیم برای ازدواج سن تعریف کنیم. در کل همه اینها مسائل فرعی است چراکه ما زنان زیادی داریم که سن ازدواج برای آنها گذشته یا زنان سرپرست خانواری که با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند فلذا پرداختن به مسائل حاشیه ای مانند کودک همسری اشتباه است چراکه این موضوع دغدغه اصلی زنان نبود.
زهره سادات لاجوردی، منتخب مجلس یازدهم: کودک‌همسری به هیچ عنوان مسئله اساسی ما نیست / نمی توانیم برای ازدواج سن تعریف کنیم؛ اگر یک دختری به بلوغ رسیده باشد مشکلی ندارد
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
زهره سادات لاجوردی، منتخب مجلس یازدهم: کودک‌همسری به هیچ عنوان مسئله اساسی ما نیست / نمی توانیم برای ازدواج سن تعریف کنیم؛ اگر یک دختری به بلوغ رسیده باشد مشکلی ندارد
زهره سادات لاجوردی مطرح کرد: اگر یک دختری به بلوغ فکری و جسمی رسیده باشد از نظر ما مشکلی ندارد فلذا ما نمی توانیم برای ازدواج سن تعریف کنیم. در کل همه اینها مسائل فرعی است چراکه ما زنان زیادی داریم که سن ازدواج برای آنها گذشته یا زنان سرپرست خانواری که با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند فلذا پرداختن به مسائل حاشیه ای مانند کودک همسری اشتباه است چراکه این موضوع دغدغه اصلی زنان نبود.
امکان افزایش کودک‌همسری به دلیل شرایط اقتصادی
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / کودک همسری
امکان افزایش کودک‌همسری به دلیل شرایط اقتصادی
عضو دبیرخانه منع کودک‌آزاری جمعیت امام علی، دلیل به نتیجه نرسیدن طرح‌هایی مثل همین طرح کودک‌همسری را سیاسی کاری می‌داند.
پرونده گفته جنجالیِ کودک‌آزاری با رضایت پدر را تا آخر پیگیری می‌کنیم
۱۳۹۹/۰۲/۲۸ / کودک همسری / حبیب‌ الله مسعودی فرید / کودک آزاری / کودک آزاری / حقوق کودک / سازمان بهزیستی کشور
پرونده گفته جنجالیِ کودک‌آزاری با رضایت پدر را تا آخر پیگیری می‌کنیم
تهران - ایرنا - معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با تقبیح سخنان جنجالی مردی جوان در کلیپی در ارتباط با آزار دختربچه ای با رضایت پدرش گفت: این فرد اظهار پشیمانی کرده و دستگیر شده اما این پرونده را تا مرحله آخر پیگیری می‌کنیم و با آن قاطعانه برخورد می‌شود و پدر کودک آزار دیده نیز در صورت اهمال، تحویل مراجع قضائی خواهد شد.
دختر بچه‌ای دیگر در آستانه ازدواج اجباری
۱۳۹۹/۰۲/۲۸ / کودک همسری / ازدواج کودکان
دختر بچه‌ای دیگر در آستانه ازدواج اجباری
مینا ۱۳ ساله و مهسا ۱۴ ساله است؛ آن‌ها به همراه مهدی و علیِ ۱۰ ساله در خانه‌ای در بومهن با یکدیگر در خانه مادربزرگ مینا زندگی می‌کردند تا اینکه مهسا را به زور به خانه بخت می‌فرستند و حالا نوبت مینا است.
ماجرای کودک همسری جوادی | حاشیه‌های تازه بچه‌ مهندس
۱۳۹۹/۰۲/۲۵
ماجرای کودک همسری جوادی | حاشیه‌های تازه بچه‌ مهندس
حاشیه‌های تازه‌ای درباره عشق دوران کودکی و نوجوانی و سرنوشت جواد جوادی با توجه به استقبال مخاطبان این روزهای سریال «بچه مهندس» ایجاد شده است.
زنی که همزاد درد است
۱۳۹۹/۰۲/۱۸ / کودک همسری / خشونت خانگی
زنی که همزاد درد است
تهران - ایرنا - می‌گویند درد را از هر طرف بنویسی «درد» خوانده می شود، مثل زندگی نرگس. زن جوانی که قربانی کودک همسری است، مورد آزار و اذیت همسر خود قرار گرفت، با شکایت خانواده همسر به زندان افتاد و پس از رهایی در حادثه آتش سوزی دو پسر خود را از دست داد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۴
لایحه سخت کردن طلاق برای مردان در حال تنظیم است
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: لایحه‌ای که به شروط ضمن عقد برای زنان و سخت‌تر کردن طلاق برای مردان می‌پردازد در حال تکمیل است و لایحه منع کودک همسری هم در کمیسیون لوایح دولت مراحل پایانی را می‌گذراند.به گزارش خبرآنلاین، معصومه ابتکار درباره وضعیت لایحه سخت کردن شروط طلاق برای مردان گفت: این لایحه هم در کمیته لوایح است، ما تمام کارهای آن را انجام دادیم، یکی از مبانی حقوقی و سند پشتیبانی‌اش را آماده کردیم و به کمیسیون لوایح ارسال کردیم. علاوه بر این یک کار جالبی هم پارسال انجام دادیم که ان‏شاالله اگر شرایط کرونایی امسال از نظر فاصله‏گذاری اجتماعی بهتر شود، آن را هم تکرار کنیم. آن کار برگزاری یک سلسله نشست‌هایی در قم بود که صاحب‏نظران برجسته حوزه نیز در آن حضور داشتند و در ارتباط با …
ابتکار: لایحه منع کودک‌همسری در مراحل پایانی است/ ازدواج زیر ۱۳ سال در این لایحه ممنوع است
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / معصومه ابتکار / خشونت علیه زنان / کودک همسری
ابتکار: لایحه منع کودک‌همسری در مراحل پایانی است/ ازدواج زیر ۱۳ سال در این لایحه ممنوع است
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری توضیحاتی درباره آخرین وضعیت لایحه منع کودک همسری داد.
خشونت خانگی در ایام شیوع کرونا افزایش معناداری نداشته است/کودک همسری و کودک آزاری را به ۱۲۳ گزارش دهید
۱۳۹۹/۰۱/۲۳
خشونت خانگی در ایام شیوع کرونا افزایش معناداری نداشته است/کودک همسری و کودک آزاری را به ۱۲۳ گزارش دهید
ایلنا: معاون امور اجتماعی سازمان بهریستی گفت: طبق آمارها خشونت خانگی شامل موارد کودک آزاری، همسرآزاری، سالمندآزاری و معلول آزاری نسبت به گذشته و قبل از ایام کرونا و…
افزایش عجیب ازدواج اجباری کودکان بعد از کرونا!
۱۳۹۹/۰۱/۱۷ / کودک همسری / کرونا
افزایش عجیب ازدواج اجباری کودکان بعد از کرونا!
در برخی مناطق کشور مواردی از ازدواج اجباری کودکان به دلیل شرایط اقتصادی بعد از کرونا گزارش شده است.
نمایندگان زن مجلس دهم زیر ذره‌بین /تلاش برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها /بلاتکلیف ماندن طرح کودک همسری /احکام زنانه در برنامه ششم
۱۳۹۹/۰۱/۱۳ / فراکسیون زنان
نمایندگان زن مجلس دهم زیر ذره‌بین /تلاش برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها /بلاتکلیف ماندن طرح کودک همسری /احکام زنانه در برنامه ششم
ایسنا نوشت: مجلس دهم با حضور ۱۷ زن، برخی مطالبات حوزه زنان از کودک همسری و حضور زنان در ورزشگاه‌ها تا اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی را مورد پیگیری قرار داد اما برخی از این پیگیری‌ها در ساختارهای دیگر گرفتار شد و به سرانجام نرسید.
مروری بر عملکرد زنان مجلس دهم
۱۳۹۹/۰۱/۱۳ / فراکسیون زنان / زنان مجلس دهم / قانون ازدواج دختران / لایحه تامین امنیت زنان
مروری بر عملکرد زنان مجلس دهم
مجلس دهم با حضور ۱۷ زن، برخی مطالبات حوزه زنان از کودک همسری و حضور زنان در ورزشگاه‌ها تا اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی را مورد پیگیری قرار داد اما برخی از این پیگیری‌ها در ساختارهای دیگر گرفتار شد و به سرانجام نرسید.
سریالی که با محوریت اقتصاد مقاومتی پُر بیننده شد/ پسر امین حیایی روی دست پدرش بلند شد؟
۱۳۹۸/۱۲/۱۴ / علیرضا استادی / امین حیایی / پوریا پور سرخ / علیرضا بذرافشان / حسین شریفی / روابط عمومی رسانه ملی / علیرضا بذرافشان / لیلا بلوکات / سارا خسروآبادی / کیسان دیباج
سریالی که با محوریت اقتصاد مقاومتی پُر بیننده شد/ پسر امین حیایی روی دست پدرش بلند شد؟
دو شخصیت اصلی سریال یعنی هاشم و سهراب تلاش می‌کنند در سنین ۱۸ سالگی ازدواج کنند. سنی که معمولا فرقه‌ای سیاسی سعی دارد آنرا کودک همسری جلوه دهد.
گزارش چند صد کودک‌همسری به دلیل افزایش تسهیلات بانکی/ تعیین سقف سنی برای دریافت وام
۱۳۹۸-۱۲-۱۰
گزارش چند صد کودک‌همسری به دلیل افزایش تسهیلات بانکی/ تعیین سقف سنی برای دریافت وام
وزیر ورزش و جوانان گفت: برای جلوگیری از افزایش کودک همسری به دلیل دریافت تسهیلات از بانک مرکزی درخواست کردیم تا ضوابطی را برای دریافت این وام تعیین کند.
۱۳۹۸/۱۱/۳۰
رسیدن به قله
اولین‌بار سال 1385 بود که تیم فوتبالی مثل هزاران تیم محله‌ای دیگر در فرحزاد شکل گرفت. تفاوت این تیم با باقی تیم‌های پسرانه فوتبال این بود که اعضایش از بچه‌های تحت پوشش جمعیت امام علی بودند. آن سال تیم پرشین در مسابقات لیگ شهرداری تهران شرکت کرد و بعد قرارشان شد همه روزهای زوج، تمرین در زمین ورزشی محله. درس سال‌های گذشته آن نام پرشین پسوندهای بسیار به خود گرفته است و سر از محله‌ها و شهرهای بسیار درآورده: کوره محمودآباد، سرباز، بوشهر، دروازه‌غار، خاک‌سفید، آمل، لب خط، زنجان و ... این پسوندهایی که به نام پرشین چسبیدند هرکدام نماینده یک تیم فوتبال شدند که حالا سالی یک بار در لیگ پرشین باهم مسابقه می‌دهند؛ همایش هنرمندی‌های فوتبالی بچه‌های کار …
۱۳۹۸/۱۱/۲۶
تصویب دو لایحه مهم مربوط به حوزه زنان؛ شاید وقتی دیگر!
با توجه به اهمیت حوزه زنان و مشکلات مرتبط با این حوزه، دو لایحه مهم مربوط به معضل کودک همسری و همچنین خشونت علیه زنان تهیه و تدوین شده است؛ اما گویا به دلیل اختلاف نظر‌های شدید و پیچیدگی‌های آنان، همچنان به مجلس شورای اسلامی ارسال نشده و حتی اگر ارسال هم شود با توجه به زمان رو به پایان این دوره مجلس شورای اسلامی، تصویب این لوایح به عمر این مجلس نخواهد رسید.
۱۳۹۸-۱۱-۲۳
سن زنان سرپرست خانوار ایران به 14 سالگی رسید/ ابتلا به دیسک کمر در زنان کارگر بیشتر است/ شوک های بازار مسکن، سخت‌ترین ضربه به زنان سرپرست خانوار
مدیر عامل جمعیت امام علی (ع) گفت: میانگین سنی زنان سرپرست خانواری که با جمعیت امام علی در ارتباط هستند از 18 تا 60 سال است اما در بعضی از استان هایی که کودک همسری شایع است افرادی با سن 14 تا 15 سال نیز سرپرستی خانواده را بر دوش می‌کشند.
۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / استانی-اجتماعی / کودک همسری / دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودکان / حقوق کودکان / کهگیلویه و بویراحمد
کاهش آمار کودک همسری در کهگیلویه و بویراحمد
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کهگیلویه و بویراحمد بر ضرورت ارتقای آگاهی جامعه نسبت به حقوق کودکان از سوی مسئولان فرهنگی، رسانه و سازمان های مردم نهاد تاکید کرد و گفت: کودک همسری در استان کاهش یافته است.
۱۳۹۸/۱۱/۱۳ / معتادان متجاهر / دانش اعتیاد / مراکز ترک اعتیاد / اعتیاد / ساماندهی معتادان متجاهر / پیشگیری از اعتیاد
درد خماری کشیده‌ام که مپرس
تهران - ایرنا - کودک همسری گاهی با عواقب سنگینی همراه می شود. دخترانی که در سن کم پای سفره عقد می‌نشینند، در واقع به شروع سال ها درد و رنج  بله می‌گویند. شوهر نه حکم حامی را دارد نه نان آور و از همین جا است که زنجیره مشکلات پی در پی هم بر سر دخترک آوار می‌شود. مثل سارا. زنی که سه بار ازدواج کرد. در خرابه ها دو فرزندش را به دنیا آورد. یکی از پسرانش را ربودند و حالا یک بهبودیافته است.
۱۳۹۸/۱۱/۱۲ / وام ازدواج / ازدواج کودکان / کودک همسری
معامله کودکان برای ۱۵ میلیون تومان/ وام ازدواج؛ فرصتی که در ایران به تهدید تبدیل شد
وام ازدواج که همواره فرصتی بود برای آغاز زندگی مشترک زوج‌های جوان حالا بعد از افزایش مبلغ آن تبدیل به تهدیدی شده علیه زندگی کودکان، زیرا بر اساس آمار‌ها میزان متقاضیان زیر ۱۵ سال ازدواج همزمان با افزایش مبلغ این وام بیشتر شده است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۹
ایران در ردیف کشورهای دارای پایین‌ترین سن ازدواج دختران/ پیامدهای کودک همسری
شفقنا- نشست بازخوانی مبانی موافقان و مخالفان طرح افزایش حداقل سن ازدواج(کودک همسری)  توسط پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، با همکاری گروه مطالعات زنان دانشگاه تربیت مدرس و موسسه خانواده اسلامی و تربیت معنوی خاتم برگزار شد. ایسنا نوشت:...
۱۳۹۸/۱۱/۰۴ / مشهد / معصومه ابتکار
تلاش برای اصلاح قانون کودک همسری در مجلس شورای اسلامی
صدا و سیما نوشت: معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: این معاونت برای اصلاح قانون در زمینه کودک همسری وارد عمل شده و از کمیسیون لوایح مجلس شورای اسلامی درخواست کرده است با اولویت به این موضوع پرداخته شود.
۱۳۹۸/۱۱/۰۱
کودک‌آزاری و کودک‌همسری تقبیح شده است
رئیس کل دادگستری استان بوشهر گفت: هر چند کودک آزاری و کودک همسری امری تقبیح شده است ولی باید بر اساس آمار دقیق موضوعات را اولویت گذاری و پیگیری کنیم.
۱۳۹۸/۱۱/۰۱
قصه پر غصه کودک همسری؛ روایت دختری که در 12 سالگی بیوه شد
ازدواج دختر در سنین کودکی نه تنها از هزینه‌های خانوار کم می‌کند، بلکه سود و منفعت مادی و اقتصادی نیز برای خانواده فراهم می‌کند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / وام ازدواج / وزارت ورزش و جوانان / مرکز پژوهش‌های مجلس / کودک همسری / سالمندان / معصومه ابتکار / کمیسیون فرهنگی مجلس
چرا معاونت جوانان از افزایش مبلغ «وام ازدواج» نگران است؟
رشد مبلغ وام ازدواج از 3 میلیون تومان در سال 88 به 50 میلیون تومان در سال آینده در نگاه اول این امید را در دل جوانان ایجاد می‌کند که می‌توانند با کمک این افزایش بخشی از مشکلاتشان را حل کنند، اما شرایط اقتصادی در دو سال گذشته نوسانات زیادی را تجربه کرد و در عمل نشان داد افزایش مبلغ وام نه تنها برای حل مشکلاتشان گارگشا نبوده، اما در عین حال پیامدهایی نیز با خود به همراه آورده است.
۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / لایحه اعطای تابعیت / صیغه شرعی / کودک همسری
دل نگرانی درباره افزایش کودک همسری در سایه یک قانون
درحالی که چندی پیش لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف ‎تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در شورای نگهبان به تایید رسید، یک فعال حقوق زنان برخی از مفاد این قانون را عاملی برای افزایش کودک همسری عنوان می‌کند و می‌گوید: باتوجه به این که این قانون، به هر گونه ازدواج شرعی که میان زن ایرانی و مرد خارجی واقع می‌شود اثر حقوقی بخشیده، این موضوع باعث افزایش کودک همسری می‌شود.
۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / کودک همسری / وام ازدواج / ازدواج کودکان / زنان / طلاق / ازدواج / مرضیه محبی
تناقضات قانونی بین پرداخت «وام ازدواج» و «ازدواج کودکان»
یک فعال حقوق زنان ضمن انتقاد نسبت به برخی تناقض‌های قانونی در کشور گفت: طبق قانون رشد متعاملین، بانک‌ها افراد زیر ۱۸ سال را برای اخذ وام یا انجام امور مالی و بانکی صالح نمی‌شناسند؛ حال چطور می‌شود دخترانی که نمی‌توانند امور بانکی خود را شخصا  انجام دهند بر اساس ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی اجازه ازدواج در سن ۱۳ سالگی را دارند و به تبع آن می‌توانند وام ازدواج دریافت کنند؟.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / ازدواج / وام / مجلس / کودک همسری / وام ازدواج / تندگویان / دولت
تلاش دولت و مجلس برای ضربه بر پیکره ازدواج +جدول
آمارها و اسناد رسمی کشور و همچنین منابع آگاه، نشان می دهد که اعطای وام ازدواج در هیچ مقطعی باعث کودک همسری نشده و حتی آمار این پدیده در کشور رو به کاهش است.
۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / وام ازدواج / کودک همسری
تعیین محدودیت سنی برای وام ازدواج در قانون بودجه
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده اظهار کرد: سعی داریم بتوانیم در قانون بودجه محدودیت سنی برای وام ازدواج مدنظر قرار دهیم تا امکان سوء استفاده از وام ازدواج وجود نداشته باشد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / آسیب های اجتماعی / کودک همسری / ازدواج
زندگی زیر یک سقف با رنگ و بوی کودکانه
تهران - ایرنا - تشکیل خانواده در ایران اسلامی همواره مورد تاکید خانواده‌ها بوده زیرا جوانان با ازدواج و تشکیل خانواده مسیر هدفمندی را برای خود تعریف و زندگی رنگ و بوی دیگری می‌گیرد؛ اما در این بین با توجه به فرهنگ‌های متنوع، در مورد سن ازدواج، نظرات متعدد و دور از واقعیت مطرح است که جامعه زنان و دختران را دچار آسیب می‌کند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •