جمعه, ۱۷ مرداد, ۱۳۹۹ / 7 August, 2020
یوزپلنگ آسیایی
تامین حریم امن یوزپلنگ با آزادسازی مراتع پارک ملی توران
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ / سازمان حفاظت محیط زیست / سمنان / یوزپلنگ آسیایی
تامین حریم امن یوزپلنگ با آزادسازی مراتع پارک ملی توران
سمنان- ایرنا- مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: ۱۰۰ درصد محدوده پارک ملی توران و بخش‌هایی از محدوده امن که بهترین زیستگاه یوز آسیایی است از آغل و دام به منظور حفاظت از جان یوزپلنگ آزادسازی شد.
فراخوان تامین خرگوش‌ برای یوزهای انتقالی به استان سمنان صحت ندارد
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / سازمان حفاظت محیط زیست / سمنان / یوزپلنگ آسیایی / دلبر / کوشکی و دلبر در سمنان؛ انتقادها و پاسخ‌ها
فراخوان تامین خرگوش‌ برای یوزهای انتقالی به استان سمنان صحت ندارد
سمنان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: خرگوش برای تغذیه سه یوزپلنگ ایران، دلبر و کوشکی، انتقالی به پارک توران استان سمنان به اندازه لازم وجود دارد و دوست داران حیات وحش به فراخوان‌های اشتباهی که صحت ندارد توجه نکنند.
سگ‌های گله در کمین آخرین یوزهای آسیایی جهان در ایران (فیلم)
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
سگ‌های گله در کمین آخرین یوزهای آسیایی جهان در ایران (فیلم)
سگ‌های گله به محض دیدن یوزپلنگ به دنبال او می‌دوند؛ هرچند سرعت یوز زیاد است اما سگ‌های گله استقامت بالایی دارند پس به او می‌رسند.
وجود 2خانواده حداقل ٤ فردی یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران+عکس
۱۳۹۹/۰۴/۱۷
وجود 2خانواده حداقل ٤ فردی یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران+عکس
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان از وجود دو خانواده حداقل ٤ فردی در محدوده پارک ملی توران شاهرود در شرق استان سمنان خبر داد.
یوزپلنگ‌ها در استان سمنان برخط می‌شوند
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ / سازمان حفاظت محیط زیست / سمنان / شاهرود / یوزپلنگ آسیایی / وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات / پارک ملی توران / کوشکی و دلبر در سمنان؛ انتقادها و پاسخ‌ها
یوزپلنگ‌ها در استان سمنان برخط می‌شوند
سمنان- ایرنا- کوشکی، دلبر و ایران، سه یوزپلنگ آسیایی انتقال‌یافته به منطقه حفاظت‌شده توران در شرق استان سمنان هستند، اکنون تلاش می‌شود برای بهبود شرایط رصد و پایش هرچه بهتر زیست آنها، زیرساخت ارتباط اینترنتی در این منطقه ارتقا یابد.
فناوری در خدمت حفاظت از یوزپلنگ‌ها
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
فناوری در خدمت حفاظت از یوزپلنگ‌ها
سازمان حفاظت محیط‌زیست در راستای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکاتبه کرد تا زیستگاه این گونه‌های ارزشمند تحت پوشش آنتن‌دهی قرار گیرد که مورد موافقت قرار گرفت و با اجرای آن امکان پایش و رصد آنلاین یوز‌ها توسط دوربین‌ها فراهم می‌شود.
چتر پوشش اینترنت برای حفاظت از یوزپلنگ‌ها در استان سمنان
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / سمنان / یوزپلنگ آسیایی / شبکه ملی اطلاعات / پارک ملی توران
چتر پوشش اینترنت برای حفاظت از یوزپلنگ‌ها در استان سمنان
سمنان- ایرنا- مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان سمنان گفت: زیستگاه یوزآسیایی در شرق استان زیر چتر پوشش آنتن‌دهی تلفن همراه و اینترنت قرار می‌گیرد.
پرونده خسارت پلنگ در سیستان و بلوچستان پس از ۱۱ سال به نتیجه رسید
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / سازمان حفاظت محیط زیست / سیستان و بلوچستان / یوزپلنگ آسیایی
پرونده خسارت پلنگ در سیستان و بلوچستان پس از ۱۱ سال به نتیجه رسید
زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: پرونده خسارت حمله پلنگ به دام در جنوب استان پس از ۱۱ سال و با پیگیری این اداره‌کل به نتیجه نهایی رسید و خسارت دامداران محلی پرداخت شد.
محیط‌زیست رامسر در حال پیگیری ادعای شکار پلنگ در اشکور است
۱۳۹۹/۰۳/۲۳ / سازمان حفاظت محیط زیست / یوزپلنگ آسیایی / رامسر
محیط‌زیست رامسر در حال پیگیری ادعای شکار پلنگ در اشکور است
نوشهر - ایرنا - رئیس اداره محیط زیست رامسر گفت که جست‌وجوی محیط‌بانان و دهیاران برای کشف لاشه پلنگی که ادعا شده توسط شکارچیان کشته شده ، ادامه دارد و تاکنون مدرکی دال بر صحت این ادعا پیدا نشده است.
۱۳۹۹/۰۳/۱۸
دندان شکسته پرحاشیه کوشکی
 انتقال تنها یوزهای آسیایی در اسارت پارک پردیسان تهران به استان سمنان، یکی از خبرسازترین و چالشی‌ترین موضوعات ماه‌های اخیر در حوزه محیط زیست بود که البته هنوز ابعاد مختلفی از آن واکاوی نشده است. در میان صحبت‌های مطرح شده، موضوع دندان شکسته کوشکی (تنها یوزپلنگ آسیایی نر در اسارت ۱۳‌ساله) موضع‌گیری‌های مختلفی را به دنبال داشت، به‌طوری که حتی برخی خبرگزاری‌ها آن را تاثیرگذار در جفت‌گیری این حیوان تلقی کردند.
برای زادآوری «ایران» فرصت را از دست ندهیم
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / یوزپلنگ آسیایی / حیات وحش / تکثیر در اسارت یوز / پارک ملی توران / استانی-اجتماعی
برای زادآوری «ایران» فرصت را از دست ندهیم
در پی انتقال سه یوزپلنگ آسیایی از پارک پردیسان به منطقه حفاظت شده توران و اعلام نصب تله‌های زنده‌گیری یوزپلنگ نر برای کمک به زادآوری «ایران» (یکی از سه یوز منتقل شده )در محدوده پارک ملی توران، مدیرعامل انجمن یوپلنگ ایرانی گفت: یوزپلنگ سه ساله ماده‌ای که اکنون در منطقه حفاظت شده توران در استان سمنان نگهداری می‌شود هنوز شانس زیادی برای زادآوری دارد بنابراین نباید فرصت را از دست بدهیم.
گونه‌های حیات وحش در معرض انقراض کشورمان کدامند؟
۱۳۹۹/۰۳/۰۸ / حیات وحش / در معرض خطر انقراض / یوزپلنگ آسیایی / فک خزری / گوزن زرد ایرانی
گونه‌های حیات وحش در معرض انقراض کشورمان کدامند؟
در پی شیوع ویروس کرونا در جهان علی رغم بهبود موقتی شرایط زندگی حیوانات طی چند ماه اخیر همچنان گونه‌هایی از حیات وحش کشور در معرض تهدید انقراض قرار دارند.
یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در بهاباد مشاهده شد
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / سازمان حفاظت محیط زیست / یوزپلنگ آسیایی / یزد / بهاباد
یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در بهاباد مشاهده شد
یزد- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان یزد از مشاهده مستقیم و ثبت تصویر یک قلاده یوزپلنگ‌ آسیایی در زیستگاه‌های دشتی مجاور پناهگاه حیات وحش « کَم کِی» شهرستان بهاباد خبر داد.
پایش زیستگاه‌های یوزپلنگ در ایران برای دستیابی به آمار جدید
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / پارک ملی توران / یوزپلنگ آسیایی / حیات وحش / تکثیر در اسارت یوز
پایش زیستگاه‌های یوزپلنگ در ایران برای دستیابی به آمار جدید
مدیر عامل انجمن یوزپلنگ ایرانی ضمن بیان اینکه امیدواریم امسال بتوانیم پس از حدود پنج سال زیستگاه‌های یوز در کشور را پایش و سال آینده آمار جدیدی از یوزپلنگ‌ها در طبیعت داشته باشیم، گفت: برای حفظ یوزپلنگ در کشور باید تمام گزینه‌های حفاظتی در دستور کار باشد.
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
افزایش امید به احیای یوزپلنگ آسیایی ایران
مشاهده یک یوزپلنگ ماده با 4توله در پارک ملی توران پس از جنجال جابه‌جایی یوزهای پارک پردیسان، بار دیگر همه توجه‌ها را به این گونه در معرض انقراض جلب کرد. مدت‌ها بود غیر از یوزهای نر هیچ یوز  دیگری در پارک ملی توران مشاهده نشده بود و که حتی برخی را به این یقین رسانده بود که یوز آسیایی ایران به انقراض رسیده است. به گزارش همشهری، در هفته نخست فروردین‌ماه تصمیمی که پشت درهای بسته سازمان محیط‌زیست گرفته شد، بدون اطلاع‌رسانی عملی شد و «ایران» یوز جوانی که از دست قاچاقچی‌ها نجات یافته بود و در مرحله بعد …
۱۳۹۹/۰۲/۲۵
آفتابی شدن «یوزهای» ماده بعد از غیبت یکساله در توران
مدیرکل محیط‌زیست استان سمنان از رویت و تصویربرداری از پنج قلاده یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران خبر داد.
فراهم آوردن تمهیدات افزایش شانس زادآوری ایران در پارک توران
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / سازمان حفاظت محیط زیست / سمنان / یوزپلنگ آسیایی / دلبر / کوشکی و دلبر در سمنان؛ انتقادها و پاسخ‌ها
فراهم آوردن تمهیدات افزایش شانس زادآوری ایران در پارک توران
سمنان- ایرنا- دامپزشک و کارشناس بیماری‌های حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: تله‌های زنده‌گیری یوزپلنگ نر برای کمک به زادآوری یوزپلنگ انتقالی به استان سمنان از پارک پردیسان تهران با نام «ایران» در محدوده پارک ملی توران نصب شد.
غم رفتن کوشکی در دل دوست‌داران محیط زیست خراسان شمالی
۱۳۹۹/۰۲/۱۷ / سازمان حفاظت محیط زیست / موزه آثار طبیعی و حیات وحش ایران / یوزپلنگ آسیایی / دلبر / جاجرم / خراسان شمالی / کوشکی و دلبر در سمنان؛ انتقادها و پاسخ‌ها
غم رفتن کوشکی در دل دوست‌داران محیط زیست خراسان شمالی
بجنورد- ایرنا- یک ماه از رخت کشیدن «کوشکی» و «دلبر»، یوزهای نر و ماده، از پارک پردیسان تهران به سمنان می‌گذرد، انتقالی که اگرچه کارشناسی شده عنوان شد اما این موجب نشد دل دوست‌داران محیط زیست در خراسان شمالی به آن راضی شود و انتقاد و گلایه آنان را نسبت به این امر درپی نداشته باشد.
آیا کوشکی و دلبر صاحب خانواده می‌شوند؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۹ / سازمان حفاظت محیط زیست / یوزپلنگ آسیایی / کوشکی و دلبر در سمنان؛ انتقادها و پاسخ‌ها
آیا کوشکی و دلبر صاحب خانواده می‌شوند؟
تهران- ایرنا- کوشکی و دلبر دو یوزپلنگ نر و ماده‌ای هستند که از سال ۱۳۹۳ در پارک پردیسان زندگی کردند و فروردین ماه ۱۳۹۹ به زادگاه خود یعنی توران بازگشتند که در روند این انتقال نتایج آزمایش‌های بالینی نشان داد هر دو یوز از لحاظ زادآوری سالم هستند، حال آیا می‌توان امیدوار بود که آنها صاحب خانواده شوند.
انقراض
۱۳۹۹/۰۲/۰۳
انقراض
زهرا رفیعی- خبرنگار سرنوشت یوزپلنگ‌های ایرانی با انقراض گره خورده است. حالا پیش‌بینی می‌شود کمتر از 30قلاده از این‌گونه حفاظت شده در کشور وجود دارد که در زیستگاه‌های تخریب شده‌ با مرگ در انزوا دست و پنجه نرم می‌کند. تنها مرکز پرورش یوزپلنگ آسیایی در ایران، در هفته‌های اخیر یوزهایش را با این استدلال که در مهم‌ترین زیستگاه، احتمال موفقیت تکثیر بیشتر است، از تهران راهی توران در سمنان کرد. این اقدام که در بدو امر پنهانی صورت گرفت، توجه همگانی را به یکی از حساس‌ترین پروژه‌های سازمان محیط‌زیست جلب …
۱۳۹۹/۰۲/۰۱
میز خبر
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران در نامه‌ای به سخنگوی دولت: سازمان محیط‌زیست را از مقابله با روزنامه‌نگاران برحذر کنید [شهروند] انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به سخنگوی دولت به دلیل اتهام‌زنی به خبرنگاران محیط‌زیست خواستار تذکر به سازمان حفاظت محیط‌زیست شد. این نامه به دنبال «برخورد نامناسب» با جمعی از خبرنگاران حوزه محیط‌زیست و اعتراض آنان به تکرار این روند از سوی روابط عمومی سازمان حفاظت محیط‌زیست منتشر شده است. ماجرا از این قرار است که در هفته‌های گذشته، تغییر ناگهانی روند پروژه بحث‌برانگیز حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و برنامه تکثیر در اسارت آن، انعکاس واکنش کارشناسان را در رسانه‌ها …
جزئیات انتقال «مخفیانه» سه یوز اسیر
۱۳۹۹/۰۱/۳۱
جزئیات انتقال «مخفیانه» سه یوز اسیر
[مهتاب جودکی] «پروژه بسیار موفقیت‌آمیز»؛ معاون محیط ‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست، انتقال سه یوز در اسارت پردیسان به توران و زنده‌ماندن‌شان را این‌طور وصف می‌کند اما انتقادات به شیوه انتقال دلبر، کوشکی و ایران که از اسفند ماه آغاز شد و تا بیست‌وچهارم فروردین ادامه پیدا کرد، چنان تند بود که سازمان حفاظت محیط ‌زیست در روزهای شیوع کرونا، نشستی برای توضیح درباره آن اختصاص داد؛ با ضدعفونی دست‌‌های خبرنگاران در ابتدای نشست و «به پایان آمد این دفتر» گفتنِ معاون، برای تمام کردن بحث‌های بسیار. اکنون از جمعیت 300 فردی یوزپلنگ آسیاییِ 60‌سال پیش، کمتر از 30 فرد باقی مانده است، تنها یوزپلنگ‌های در اسارت …
نشست خبری درباره انتقال سه یوزپلنگ از تهران به سمنان
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / سازمان حفاظت محیط زیست / سمنان / یوزپلنگ آسیایی / دلبر / پارک پردیسان
نشست خبری درباره انتقال سه یوزپلنگ از تهران به سمنان
ایرنا- تهران- نشست خبری درباره «کوشکی»، «دلبر» و «ایران» سه یوزپلنگ که از پارک پردیسان تهران به منطقه حفاظت شده توران در استان سمنان منتقل شده‌اند روز یکشنبه با حضور کیومرث کلانتری معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در این پارک برگزار شد.
کاهش ۹۰ درصدی جمعیت یوزهای آسیایی در ایران طی ۶ دهه / تکه تکه شدن زیستگاه و عبور شبکه‌های ارتباطی اولین عامل تهدید یوزپلنگ‌ها است
۱۳۹۹/۰۱/۳۱
کاهش ۹۰ درصدی جمعیت یوزهای آسیایی در ایران طی ۶ دهه / تکه تکه شدن زیستگاه و عبور شبکه‌های ارتباطی اولین عامل تهدید یوزپلنگ‌ها است
معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به اینکه طی شش دهه جمعیت یوزهای آسیایی در ایران بین ۸۰ تا ۹۰ درصد کاهش یافته است، گفت: برای حفاظت از یوزها به دنبال راه‌اندازی مرکز ملی تحقیقات یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران هستیم.
چرایی مخالف دوست داران طبیعت خراسان شمالی با انتقال کوشکی به منطقه توران
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / استانی-اقتصادی / کوشکی و دلبر / میاندشت / خراسان شمالی
چرایی مخالف دوست داران طبیعت خراسان شمالی با انتقال کوشکی به منطقه توران
منطقه حفاظت شده میاندشت جاجرم یکی از مناطق مستعد و زیستگاه های اصلی یوزپلنگ آسیایی در ایران و منطقه خاورمیانه است که همیشه بعد از گذشت مدتی خبر ثبت یوزپلنگ آسیایی به گوش می رسد.
از چرایی جدایی "کوشکی" از "ایران" تا جدایی "کوشکی" از "دلبر"
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / استانی-اجتماعی / پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی / حفاظت محیط زیست استان سمنان / سمنان
از چرایی جدایی "کوشکی" از "ایران" تا جدایی "کوشکی" از "دلبر"
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان از وضعیت مناسب شناخته‌شده‌ترین یوزهای ایران خبر داد و گفت: حال هر سه یوزپلنگ منتقل شده به این استان در مرکز تحقیقاتی توران خوب است.
۱۳۹۹/۰۱/۳۱
واکنش به انتقال یوزها به توران
 مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی همکاری همه کارشناسان را در حفاظت از یوزپلنگ آسیایی ضروری اعلام کرد و گفت: سال۲۰۱۶ در مقاله‌ای که ۵۴ نفر از افراد سرشناس حوزه حفاظت از یوزپلنگ در جهان منتشر کردند، جمعیت یوزپلنگ آسیایی کمتر از ۵۰ فرد اعلام شد. مرتضی پورمیرزای به مهر، گفت: امروز و پس از ۴ سال، کمتر کسی روند کاهشی جمعیت یوزپلنگ آسیایی در سال‌های اخیر را انکار می‌کند و این موضوع زنگ خطر بزرگی برای جمعیت باقیمانده یوزپلنگ در ایران است.  او در واکنش به انتقال یوزپلنگ‌های آسیایی از پارک پردیسان به پارک ملی …
انتقال سه قلاده یوزپلنگ به استان سمنان تصمیمی ملی است
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / استانی-اقتصادی / یوزپلنگ آسیایی / میاندشت / جاجرم / خراسان شمالی
انتقال سه قلاده یوزپلنگ به استان سمنان تصمیمی ملی است
مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: انتقال سه قلاده یوزپلنگ از جمله کوشکی استان سمنان، تصمیمی ملی و سازمانی است.
ضرورت همکاری همگانی در حفاظت از یوز/ انجمن یوزپلنگ ایرانی در جریان روند انتقال نبود
۱۳۹۹/۰۱/۲۹ / مرتضی پورمیرزای / انجمن یوز ایرانی / سازمان محیط زیست
ضرورت همکاری همگانی در حفاظت از یوز/ انجمن یوزپلنگ ایرانی در جریان روند انتقال نبود
مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی با تاکید بر این که انجمن یوزپلنگ ایرانی همکاری همه کارشناسان را در حفاظت یوزپلنگ آسیایی ضروری می‌داند، گفت: انجمن طرحی مختص استان سمنان نگارش نکرده است.
کوشکی و دلبر به زیستگاه طبیعی خود بازگشتند
۱۳۹۹/۰۱/۲۷ / سازمان حفاظت محیط زیست / یوزپلنگ آسیایی
کوشکی و دلبر به زیستگاه طبیعی خود بازگشتند
تهران- ایرنا- کوشکی و دلبر دو یوزپلنگ نر و ماده ایرانی باقی‌مانده در پارک پردیسان، به زیستگاه طبیعی خود یعنی توران در استان سمنان بازگشتند.
یوزپلنگ ایرانی در معرض انقراض
۱۳۹۹/۰۱/۲۸
یوزپلنگ ایرانی در معرض انقراض
یوزپلنگ ایرانی یا تیزپای آسیایی یک زیرگونهٔ به‌شدّت در معرض خطر انقراض از یوزپلنگ است. «دلبر» ، «کوشکی» و «ایران» ۳ قلاده از یوزپلنگ‌های آسیایی هستند. در تصاویر روز عکس‌هایی از ایران را ببینید.
۱۳۹۹/۰۱/۲۵
قصد پنهانکاری نداشتیم
امیر عبدوس، مدیرکل محیط زیست سمنان با بیان اینکه برای اجرای پروژه انتقال یوزهای پارک پریسان قصد پنهانکاری نداشتیم، اظهار کرد: دلبر و کوشکی هم به سمنان منتقل می‌شوند. عبدوس در گفت‌وگو با مهر در خصوص اجرای طرح تکثیر در شرایط نیمه اسارت یوزپلنگ آسیایی که با انتقال یوز ماده جوان «ایران» هفته گذشته کلید خورد، گفت: پروژه انتقال این یوز ماده با موفقیت و منطبق با اصول علمی و با حضور تیم دامپزشکی انجام شده است. او با اشاره به اینکه درباره تصمیم سازمان به اجرای این طرح از آذر ماه سال گذشته با برخی رسانه‌ها گفت‌وگو کرده‌ام، ابراز کرد: به دلیل حساسیت‌هایی که در زمان انتقال وجود دارد و استرس بالایی که به حیوانات منتقل می‌شود در همه موارد مشابه در جهان سعی می‌شود …
انتقاد از نبود مستندات پزشکی درباره یوزهای پردیسان تا شخصی‌سازی اطلاعاتِ حیات وحش/ هیچ سندی درباره داروی مصرفی "دلبر" وجود ندارد
۱۳۹۹/۰۱/۲۴ / ایران / دامپزشکی / حیات وحش ایران / یوزپلنگ آسیایی / پیام محبی / کوشکی و دلبر
انتقاد از نبود مستندات پزشکی درباره یوزهای پردیسان تا شخصی‌سازی اطلاعاتِ حیات وحش/ هیچ سندی درباره داروی مصرفی "دلبر" وجود ندارد
ایلنا: رئیس بیمارستان دامپزشکی تهران گفت: ما در صورتی پیگیر وضعیت یوزها در سمنان می‌شویم که سازمان محیط زیست از ما درخواست کند.
انتقال ایران به توران در استان سمنان زمینه زادآوری‌اش را مهیا کرد
۱۳۹۹/۰۱/۲۴ / سازمان حفاظت محیط زیست / سمنان / یوزپلنگ آسیایی
انتقال ایران به توران در استان سمنان زمینه زادآوری‌اش را مهیا کرد
سمنان- ایرنا- دبیر شبکه سازمان‌های مردم نهاد محیط زیستی استان سمنان گفت: انتقال یوزپلنگ ماده با نام ایران به زادگاهش در پارک ملی توران در این استان شرایط اولیه برای زادآوری این گونه ارزشمند در خطر انقراض را مهیا کرد.
پلنگ ایرانی در جزیره «اشک» دریاچه ارومیه مشاهده شد
۱۳۹۹/۰۱/۲۳ / سازمان حفاظت محیط زیست / آذربایجان غربی / یوزپلنگ آسیایی
پلنگ ایرانی در جزیره «اشک» دریاچه ارومیه مشاهده شد
مهاباد- ایرنا- رییس اداره حیات وحش اداره کل محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت: یک قلاده پلنگ ایرانی، فروردین ماه جاری در جزیره اشک پارک ملی دریاچه ارومیه مشاهده و ثبت شد.
سفر «ایران» به منطقه «توران» و پاسخهای محیط زیست
۱۳۹۹/۰۱/۲۰ / یوزپلنگ آسیایی / کوشکی و دلبر / تکثیر در اسارت یوزپلنگ آسیایی / سازمان محیط زیست ایران / ایران
سفر «ایران» به منطقه «توران» و پاسخهای محیط زیست
«ایران» - یکی از سه یوزپلنگ در اسارت پارک پردیسان- در حالی به منطقه حفاظت شده «توران» منتقل شد که واکتش های زیادی درباره نحوه انتقال آن تا شفاف نبودن برنامه‌های تکثیر در اسارت را به دنبال داشت.
۱۳۹۹/۰۱/۲۰
ایران به توران رسید اما ...
گروه اجتماعی | پس از آنکه کیفیت بیهوش کردن سه یوزپلنگ محصور در پارک پردیسان تهران برای انتقال به پارک ملی توران در سمنان در روزهایی که کرونا همه‌چیز را تحت‌الشعاع قرار داده بود، خبرساز شد برنامه‌های مختلف خبری در صدا و سیما پخش شد تا این موضوع را موجه جلوه دهد. علاوه بر این فیلمی منتشر شد که در آن «ایران» یوزپلنگ ماده و جوان به منطقه محصور واقع در پارک ملی توران منتقل شده است. در این فیلم به ناگاه این گربه‌ساز خجول از آن محفظه انتقال بیرون می‌جهد. همین رفتار خود پرسشی را به همراه داشته که آیا چنین رفتاری از او نشانه مثبتی است؟ به هر حال سازمان محیط زیست برنامه‌ای را اجرایی کرد که بیش از آنچه برای نجات یوزپلنگ‌های در معرض انقراض باشد بحث یک بودجه …
۱۳۹۹/۰۱/۱۹ / انتقال یوزپلنگ / محیط زیست
بیانیه سازمان محیط زیست درباره فرآیند انتقال یوزپلنگ‌ها
به گزارش ایسنا در بیانیه سازمان حفاظت محیط زیست آمده است: «سازمان حفاظت محیط زیست، به عنوان تنها نهاد قانونی متولی حفظ محیط زیست کشور همواره تلاش کرده است تا با دریافت نظرات کارشناسی متخصصان و اطلاع‌رسانی مناسب و دقیق، افکار عمومی و رسانه‌ها را در جریان تصمیمات و اقدامات انجام شده سازمان قرار دهد. انتقال یکی از یوزپلنگ‌های پارک طبیعت پردیسان به پارک ملی توران  یک کار کاملا کارشناسی شده است و ماندن یوزپلنگ‌ها در تهران و خارج از زیستگاه خودشان، امری خطا و آسیب‌زا خواهد بود. طبعاً برای جابجایی این حیوانات،  تیم کارشناسی سازمان از مدت‌ها قبل مطالعات مختلفی را انجام داده و انتقال به زیستگاه اصلی‌شان را بهترین گزینه برای آنها تشخیص داده است. بر این …
امنیت توران شاهرود در خدمت یوز آسیایی/طرح زادآوری یوز و حواشی آن
۱۳۹۹/۰۱/۱۹ / محیط زیست سمنان / پارک پردیسان / سازمان محیط زیست / کوشکی / دلبر / پارک ملی توران / حنیف رضا گلزار / امیر عبدوس / یوزپلنگ آسیایی
امنیت توران شاهرود در خدمت یوز آسیایی/طرح زادآوری یوز و حواشی آن
شاهرود - بالاخره پس از سال‌ها «ایران» به زیست‌کره توران شاهرود رسید و قرار است دو یوز دیگر به نام دلبر و کوشکی نیز به این نقطه از مهم‌ترین زیستگاه یوز آورده شوند.
امید دوباره به زادآوری ایران | اگر انتقال محرمانه بود روابط عمومی سازمان جزئیات را منتشر نمی‌کرد 
۱۳۹۹/۰۱/۱۹
امید دوباره به زادآوری ایران | اگر انتقال محرمانه بود روابط عمومی سازمان جزئیات را منتشر نمی‌کرد 
ایران ماده یوزپلنگ آسیایی تنها امید برای تکثیر گونه خود است. این یوزپلنگ به زیستگاه اصلی خود در سمنان منتقل شد.  
۱۳۹۹/۰۱/۱۹
هیاهو به نفع یوزها نیست
در آذر ماه 1393 سایت یک و نیم هکتاری پردیسان با هدف نگهداری، تحقیق و بررسی امکان زادآوری در اسارت یوزپلنگ آسیایی فعالیت خود را آغاز کرد. به این منظور یک یوز نر 7 ساله (کوشکی) و یک یوز ماده 3 ساله (دلبر) که در شرایط اسارت در میاندشت خراسان شمالی و توران سمنان نگهداری می‌شدند طی دو روز به این سایت واقع در پارک پردیسان تهران منتقل شدند. این برنامه در قالب سه فاز تعریف شده بود. فاز یک، شامل ایجاد فضای اختصاصی برای تکثیر؛ فاز دو ایجاد محدوده‌ای برای نگهداری و پرورش موالید احتمالی و فاز سوم مرحله آماده‌سازی توله‌ها و معرفی آن‌ها به طبیعت؛ که فاز اول آن در پارک پردیسان و فاز دوم و سوم در استان سمنان و یا خراسان شمالی پیش‌بینی شده بود. برآوردهای اولیه نشان می‌داد …
فیلم رهاسازی ایران یوزپلنگ سه ساله در منطقه توران
۱۳۹۹/۰۱/۱۸ / سازمان حفاظت محیط زیست / سمنان / شاهرود / یوزپلنگ آسیایی
فیلم رهاسازی ایران یوزپلنگ سه ساله در منطقه توران
سمنان- ایرنا- ایران یوزپلنگ سه ساله ماده روز دوشنبه پس از انتقال از پارک پردیسان تهران در منطقه حفاظت شده توران در شرق استان سمنان رهاسازی شد.
۱۳۹۹/۰۱/۱۷
بازی با جان آخرین یوزهای اسیر
‏  [مهتاب جودکی] پیش از این، دو بار در اسفندماه تلاش کرده بودند «دلبر» و «کوشکی» را بیهوش کنند. چند ساعت دنبال آنها دویده و حریف یوزها نشده بودند. مسئولان دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط‌ زیست که تا پیش از این قرار بود «ایران»، ماده یوزپلنگ جوان پارک پردیسان را برای تکثیر در شرایط نیمه اسارت به منطقه حفاظت‌شده توران ببرند، صبح دیروز بار دیگر عجولانه عملیات بیهوشی و انتقال تنها یوزپلنگ‌های در اسارت جهان را آغاز کردند. آنها که در تلاش بودند خلاف پروتکل‌های مربوط کوشکی و ایران را زنده‌گیری کنند و به بهانه معاینه‌های دوره‌ای با قفس‌های آهنی به سمنان ببرند، این‌بار هم بدون مجوزهای سازمان‌های دامپزشکی و حفاظت …
۱۳۹۸/۱۲/۲۲
برای او
اصرار داشت که ناجی خرس‌ها نیست، اما بیش از هر کارشناس دیگری برای خرس‌های سیاه بلوچی کشور تلاش کرد. او، هادی فهیمی بود، متعهد به طبیعت ایران، پژوهشگر یوز آسیایی و حفاظت از تنوع زیستی زاگرس مرکزی و عضو هیات‌مدیره خزنده‌شناسان پارس و کانون پژوهش و حفاظت از طبیعت پایدار محیط‌بان. زنده‌یاد هادی فهیمی از سال ۱۳۷۷ تحصیلاتش را در رشته محیط زیست آغاز کرد و در سال ۱۳۷۹ با موضوع پایان‌نامه «شناسایی وضعیت یوزپلنگ آسیایی» فعالیت حرفه‌ای در حوزه حیات وحش را برگزید. با پایان تحصیلات دوران لیسانس در سال ۱۳۸۲، کارهای مطالعاتی و پژوهشی ایشان در حوزه محیط زیست جلوه‌ای دیگر پیدا کرد و در طول دوران عمر کوتاه اما پربار خود تاثیری چنان ماندگار را رقم زد که دلتنگی‌اش …
پلنگ مرد ۴۵ ساله بابلی را زخمی کرد
۱۳۹۸/۱۲/۱۵ / مازندران / یوزپلنگ آسیایی / بابل
پلنگ مرد ۴۵ ساله بابلی را زخمی کرد
ساری - ایرنا - یک مرد ۴۵ ساله بابلی روز چهارشنبه بر اثر حمله یک قلاده پلنگ زخمی شد.
نمایش «در گرداب انقراض» با موضوع یوز ایرانی در سازمان ملل
۱۳۹۸/۱۲/۱۱ / سازمان ملل متحد / مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی / یوزپلنگ آسیایی / مستند
نمایش «در گرداب انقراض» با موضوع یوز ایرانی در سازمان ملل
تهران- ایرنا- «در گرداب انقراض» فتح‌الله امیری به مناسبت روز جهانی حیات وحش در سازمان ملل، نمایش داده می‌شود.
۱۳۹۸/۱۱/۲۳
یوز در مخاطره
یوز ایرانی تنها گونه بازمانده از یوز آسیایی است و به همین دلیل به یوز آسیایی، یوز ایرانی نیز گفته می‌شود. از دو گونه یوزپلنگ موجود در جهان، یوز آفریقایی در شمال این قاره منقرض شده است و بازمانده‌های آن با برنامه‌های حفاظتی در جنوب این قاره زیست می‌کنند و برخلاف یوز آسیایی در وضعیت مناسبی قرار دارند. یوز آسیایی اما طی بیست سال در سوریه، عربستان، هندوستان، ترکمنستان و عمان منقرض شده‌اند و نسل این گونه فقط در کشور ایران زنده است. فرد هرینگتون، بیژن فرهنگ‌دره‌شوری دهه 50 در کتاب «راهنمای پستانداران ایران» علت منقرض نشدن این گونه را در ایران، وجود مناطق حفاظت ‌شده، افزایش تعداد آهوان و قوچ در مناطق دانسته و گفته بودند که از دهه 30 به نظر می‌رسید …
مرگ مشکوک یک قلاده  پلنگ‌ نر در مازندران
۱۳۹۸/۱۱/۰۹ / سازمان حفاظت محیط زیست / یوزپلنگ آسیایی / مازندران
مرگ مشکوک یک قلاده پلنگ‌ نر در مازندران
ساری - ایرنا - لاشه یک قلاده پلنگ نر در ارتفاعات جنگلی شهرستان عباس آباد در غرب استان مازندران پیدا شد.
وجود 12000 واحد دامی در تعارض با یوزپلنگ در منطقه حفاظت شده میاندشت
۱۳۹۸/۱۱/۰۸ / استانی-اقتصادی / یوزپلنگ آسیایی / میاندشت / خراسان شمالی
وجود 12000 واحد دامی در تعارض با یوزپلنگ در منطقه حفاظت شده میاندشت
معاون اداره کل محیط زیست خراسان شمالی از وجود 12 هزار واحد دامی در تعارض با یوزپلنگ آسیایی در منطقه حفاظت شده میاندشت خبر داد.
تخصیص ۳۵۰ میلیون دلار برای مقابله با پدیده گرد و غبار در کشور
۱۳۹۸/۱۱/۰۶ / بجنورد / اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی / یوزپلنگ آسیایی / بیابان زدایی
تخصیص ۳۵۰ میلیون دلار برای مقابله با پدیده گرد و غبار در کشور
بجنورد- ایرنا- مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست و دبیر ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: ۳۵۰ میلیون دلار از سال ۹۶ تاکنون برای مقابله با پدیده گرد و غبار تخصیص یافته، که اختصاص اعتبار برای سال آینده هم منوط به عملکرد دستگاه‌های اجرایی در این زمینه است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۱
حفاظت از یوز با چشمان بسته
روز پنجشنبه مورخ ۱۹ دی ماه سال ۱۳۹۸ گزارشی در روزنامه‌ اعتماد با عنوان «تکثیر در اسارت، مروری بر تجربه نجات یوزپلنگ در آفریقا» منتشر شد که ضمن اشاره به تجربه‌های موفق تکثیر یوز در اسارت، سازمان حفاظت از محیط‌ زیست را نیز تشویق به تسریع در اجرای طرح تکثیر یوز در اسارت کرده و مدعی شده که تعلل در اجرای این طرح انقراض یوز را در پی خواهد داشت. در مقاله پیش رو به قلم اینجانب لیلی خلعتبری، دانشجوی دکترای تنوع زیستی، ژنتیک و تکامل دانشگاه پورتو، مرکز تحقیقاتی CIBIO که رساله دکترای خود با موضوع بررسی حداقل اندازه جمعیت، وضعیت ژنتیکی، رژیم غذایی و پیوستگی زیستگاه یوزپلنگ آسیایی در ایران را در دست انجام دارم، تلاش شده تا به برخی نکات کلیدی این گزارش اشاره کرده و موارد متعددی را …
دلایل نگهداری یوزهادرتهران پابرجاست/اتلاف هزینه بااحداث سایت تازه
۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / پارک ملی کویر / آفریقای جنوبی / ایمان معماریان / کوشکی / دلبر / یوزپلنگ ایرانی / یوزپلنگ آسیایی / حیات وحش / مرکز بازپروری حیات وحش پردیسان / سازمان محیط زیست
دلایل نگهداری یوزهادرتهران پابرجاست/اتلاف هزینه بااحداث سایت تازه
دامپزشک پیشین یوزهای پردیسان معتقد است راه‌اندازی سایت تازه تکثیر یوز در استان‌ها و جابه‌جایی یوزها به آن سایت اتلاف هزینه خواهد بود و دلایل انتخاب تهران برای این کار همچنان معتبر است.
لرستان زیستگاهی مناسب برای پلنگ ایرانی
۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / سازمان حفاظت محیط زیست / یوزپلنگ آسیایی
لرستان زیستگاهی مناسب برای پلنگ ایرانی
خرم آباد - ایرنا -لرستان با شرایط توپوگرافی منحصر به فرد که ۲۵ درصد از تنوع زیستی کشور را در بردارد یکی از غنی ترین استانهای کشور به لحاظ وجود حیات وحش به ویژه پلنگ ایرانی است.
تجربه‌های موفق تکثیر یوز در اسارت/ تعلل منجر به انقراض یوز می‌شود
۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / Endangered Wildlife Trust / پارک ملی کویر / یوزپلنگ / یوزپلنگ آسیایی / مرتضی پورمیرزای / مرکز بازپروری حیات وحش پردیسان / سازمان محیط زیست / حیات وحش / یوزپلنگ ایرانی / انجمن یوز ایرانی
تجربه‌های موفق تکثیر یوز در اسارت/ تعلل منجر به انقراض یوز می‌شود
مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی بر ضرورت پرهیز از اعلام آمار نادرست تأکید کرد و گفت: در جهان تجربه‌های موفقی از تکثیر یوز در اسارت داریم و اگر دست روی دست بگذاریم یوز منقرض می‌شود.
تکثیر در اسارت؛ مروری بر تجربه نجات یوزپلنگ در آفریقا
۱۳۹۸/۱۰/۱۹
تکثیر در اسارت؛ مروری بر تجربه نجات یوزپلنگ در آفریقا
دست‌کم ۱۸ سال از حفاظت منسجم و هدفمند برای گونه یوزپلنگ آسیایی در ایران می‌گذرد؛ حفاظتی که توسط سمن‌ها، سازمان حفاظت محیط‌زیست و پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی (پروژه مشترک مابین سازمان حفاظت محیط‌زیست و UNDP) در عرصه‌های طبیعی انجام شده است.
۱۳۹۸/۱۰/۱۴
جلوگیری از تخریب زیستگاه‌های حیات وحش ضروری است
معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط‌زیست گفت: اولویت سازمان حفاظت محیط‌زیست، حفاظت کیفی از مناطق تحت مدیریت است و در قدم اول باید تلاش کرد زیستگاه‌های حیات وحش از هرگونه تخریب و تعرض حفاظت شود. کیومرث کلانتری در بازدید و بررسی زیستگاه‌های گورخر ایرانی، یوزپلنگ آسیایی و تعیین پروژه‌های سال‌جاری با هدف حفاظت از گونه‌های زیستی در ذخیره‌گاه زیست‌کره توران گفت: تنوع زیستگاهی سطح اول تنوع زیستی است و تضمین حفظ دو سطح دیگر یعنی تنوع گونه و تنوع ژن برای نسل امروز و آینده از اولویت‌های سازمان محیط‌زیست …
عدم شفافیت در تصمیم سرنوشت‌ساز برای یوزها/شلیک تکثیر این بار به قلب توران
۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / یوزپلنگ / سازمان محیط زیست / یوزپلنگ آسیایی / محیط زیست سمنان / کیومرث کلانتری / حیات وحش / یوزپلنگ ایرانی
عدم شفافیت در تصمیم سرنوشت‌ساز برای یوزها/شلیک تکثیر این بار به قلب توران
سخنان مدیرکل محیط زیست سمنان و سفر معاون سازمان محیط زیست به توران گمانه‌زنی‌ها درباره طرح تکثیر یوز را دامن زده اما سازمان محیط زیست این طرح مهم را نیز در ابهام و پنهان‌کاری محصور کرده است.
تهدید گونه‌های در حال انقراض یزد توسط سگ‌های ولگرد
۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / استانی-اجتماعی / محیط زیست / سگ‌های ولگرد / یوزپلنگ آسیایی / گونه درحال انقراض
تهدید گونه‌های در حال انقراض یزد توسط سگ‌های ولگرد
معاون فنی اداره کل محیط زیست یزد زاد و ولد سگ‌ها در استان یزد را در حال نزدیک شدن به آمار گینس فرزندآوری گونه‌های خاص این پستانداران اعلام کرد و گفت: در حالی تولد 14 توله سگ به عنوان رکورد گینس به ثبت رسیده که در استان مواردی نزدیک به آن را شاهدیم و این مسئله تهدیدی جدی برای رشد چشمگیر جمعیت سگ‌هاست.
۱۳۹۸/۰۹/۲۱ / یوزپلنگ ایرانی / تکثیر در اسارت یوزپلنگ آسیایی / حیات وحش / سازمان محیط زیست ایران
اهمیت ویژه حفاظت از زیستگاه‌های یوز ایرانی
یک عضو انجمن یوزپلنگ آسیایی یکی از اقدامات مهم برای حفظ یوزپلنگ ایرانی را تکثیر در اسارت دانست و گفت: حفاظت از زیستگاه‌ها نیز برای ما بسیار اهمیت دارد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / سازمان حفاظت محیط زیست / یوزپلنگ آسیایی / پارک پردیسان / کوشکی و دلبر / تکثیر در اسارت
خط پایان کوشکی و دلبر
تهران- ایرنا- کوشکی و دلبر دو یوزپلنگ نر و ماده‌ای هستند که از سال ۱۳۹۳ با هدف تکثیر در اسارت و نجات گونه خود به پارک پردیسان منتقل شدند اما اقدامات زیاد صورت گرفته برای زادآوری آنهانتیجه‌بخش نبود و اکنون سازمان محیط‌زیست بر این باور است که خط پایان این دو فرا رسیده زیرا دیگر کارایی خود را برای زادآوری از دست داده‌اند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / کرمانشاه / محیط زیست / قصرشیرین / مرکز تحقیقات یوزپلنگ آسیایی / یوزپلنگ آسیایی / ارتش جمهوری اسلامی ایران / ایران
پستانداران وحشی کرمانشاه شمارش می‌شوند
کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل حفاظت از محیط زیست کرمانشاه اعلام کرد که طرح سرشماری از پستانداران بزرگ در این هفته در سطح استان آغاز شده است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / استانی-اجتماعی / یوز آسیایی / تلفات جاده‌ای / انقراض / محیط زیست یزد
جاده‌های یزد تن 7 یوز آسیایی را بلعیدند
کارشناس اداره کل محیط زیست استان یزد با اشاره به گزارش تلف شدن تاکنون هفت قلاده یوز آسیایی در جاده‌های این استان، اظهار کرد: این در حالی است که کل جمعیت یوزپلنگ آسیایی در جهان کمتر از 50 قلاده برآورد می‌شود.
۱۳۹۸/۰۸/۱۰ / محیط زیست / سمنان / ایران / علمی
دو پایگاه علمی پرورش یوزپلنگ در کشور ایجاد می‌شود
سمنان- ایرنا- معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست گفت: دو پایگاه علمی جدید برای پرورش گونه نادر یوزپلنگ آسیایی در استان‌های سمنان و یزد ایجاد می‌شود.
۱۳۹۸/۰۷/۱۵ / محیط زیست / سمنان / ایران / علمی
ادعای بی اساس رهاسازی یوزها در چاه‌شیرین سمنان
سمنان- ایرنا- سوم شهریور ماه با انتشار خبری مبنی بر شناسایی چاه شیرین واقع در جنوب شهرستان سمنان به عنوان زیستگاه جدید یوزپلنگ آسیایی در ایران، موجی از شایعات مبنی بر انتقال یوزپلنگ به این منطقه توسط برخی افراد منتشر شد که بر اساس دلایل علمی، این ادعا از پایه بی‌اساس است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۴ / محیط زیست / سازمان حفاظت محیط زیست / یوزپلنگ آسیایی / ایران / کازرون / فارس
ثبت تصویر پلنگ ایرانی و توله‌اش در منطقه میانکتل کازرون
شیراز - ایرنا- دوربین‌های تله‌ای در منطقه میانکتل شهرستان کازرون و در موقعیت زیست گوزن زرد ایرانی تصویری از یک قلاده پلنگ به همراه توله‌اش به ثبت رساندند.
۱۳۹۸/۰۷/۰۸ / کرمانشاه / قصرشیرین / یوزپلنگ آسیایی / ایران / کرمانشاه
فرار یوزپلنگ­‌های قصرشیرین از دوربین
کرمانشاه- ایرنا- یوزپلنگ­‌های ایرانی که تاکنون چندین بار توسط مردم و نظامیان در شهرستان قصرشیرین مشاهده شده اند ولی تاکنون جلوی دوربین حاضر نشده‌اند.
۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / حیات وحش
نابودی سرمایه‌های زیستی خراسان جنوبی در وانفسای بی‌توجهی مدیران
‌مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: ضعف آگاهی عمومی و کم توجهی تصمیم سازان در خراسان جنوبی باعث شده گورخر ایرانی را از دست بدهیم، یوزپلنگ آسیایی آخرین نفس‌ها را بکشد و همچنین بیش از 80 درصد تنوع ژنی جمعیت جبیر، آهو، قوچ، میش، کل و بز از میان برود.
۱۳۹۸/۰۶/۲۶
سارق دوربینهای مداربسته اطراف قفس یوزپلنگ آسیایی بازداشت شد
رئیس کلانتری ۱۳۹ مرزداران از دستگیری سارق دوربینهای مداربسته اطراف قفس یوزپلنگ آسیایی خبر داد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / محیط زیست / حوادث رانندگی / یوزپلنگ آسیایی / میامی / تصادفات جاده ای / تصادف
سبزوار- عباس آباد، محور دردسرآفرین برای محیط زیست
سمنان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: ۳۰ کیلومتر از جاده میاندشت سبزوار- عباس‌آباد میامی یکی از محورهای دردسرآفرین برای محیط زیست است چرا که به دلیل نقص‌ فنی آن، سالانه ده‌ها گونه جانوری در این جاده تلف می‌شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •