شنبه, ۲۸ دی, ۱۳۹۸ / 18 January, 2020
آثار باستانی
کشفی تازه از روابط تاریخی ایران و ژاپن
ایرنا / ۳ روز قبل / فرهنگی و هنری
کشفی تازه از روابط تاریخی ایران و ژاپن
پکن- ایرنا- پژوهشگران وابسته به پژوهشگاه دارایی های فرهنگی شهر باستانی نارا ژاپن به دستاوردهای تازه ای رسیده اند که نشان می دهد در سده هشتم میلادی دستکم یک مرد پارسی در این شهر زندگی می کرده است.
  آثار باستانی  ژاپن  ایران  میراث فرهنگی
روزنامه آفتاب یزد / ۵ روز قبل / ...
اصفهان مَهد فرهنگ و هنر
از گذشته‌های بسیار دور و سالها قبل‌از بوجود آمدن سلسله صفویه تاکنون، با سابقه‌ای بیش از هزار سال و حتی قبل از زمان سلجوقیان، اصفهان مَهد فرهنگ و هنر و ادب و تاریخ کهن ایرانی بوده و هست، هنرهائی که هرکدام افتخاری برای کشور عزیزمان ایران اسلامی به حساب می‌آیند، آثار تاریخی و اَبنیه‌های تاریخی شامل مکان‌های مذهبی متعدد و محله‌های قدیمی ازجمله ده‌ها مسجد بزرگ و باشکوه که دوتای آن در میدان بزرگ امام اصفهان که به میدان نقش جهان هم شناخته می‌شود قرار دارند و در کنار آنها عمارت عالی قاپو با هفت طبقه جذاب و هنرمندانه باشکوه در یکطرف این ساختمان شگفت‌انگیز که کاخ و محل اقامت موقت شاهان صفوی و محل مناسبی برای تماشای مسابقات چوگان با اسب از ایوان بلند و بزرگ آن در این میدان بوده است و همچنین بازارِ معروف …
الف / ۵ روز قبل / بین‌المللی
محل عملیات تروریستی آمریکا یادبود شهید «المهندس» می‌شود
عضو کمیسیون فرهنگی، گردشگری و آثار باستانی پارلمان عراق از موافقت با نصب یادبود شهید «ابومهدی المهندس» نایب رئیس سازمان حشد الشعبی در محل شهادت وی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد خبر داد.
  شهادت ابومهدی المهندس
بنای یادبود شهید المهندس در نزدیکی فرودگاه بغداد نصب می‌شود
ایرنا / ۵ روز قبل / بین‌المللی
بنای یادبود شهید المهندس در نزدیکی فرودگاه بغداد نصب می‌شود
تهران-ایرنا- "علی الحمیداوی" عضو کمیسیون فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی مجلس عراق یکشنبه شب از تکمیل موافقت برای نصب بنای یادبود "ابومهدی المهندس" معاون شهید نیروهای بسیج مردمی (الحشد الشعبی) در محل ترور وی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد خبر داد.
  قاسم سلیمانی دشتکی  الحشد الشعبی  ابو مهدی المهندس  آمریکا  شهادت سردار سلیمانی
تغییرات اقلیمی، بلای جان محوطه‌های تاریخی افغانستان
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / فرهنگی و هنری
تغییرات اقلیمی، بلای جان محوطه‌های تاریخی افغانستان
محوطه‌های باستانی استان «بامیان» افغانستان پس از بمب‌گذاری‌های «طالبان» و حملات سارقان، حالا با مشکل جدیدی یعنی «تغییرات اقلیمی» که به نظر می‌رسد از تهدیدی‌های قبلی خطرناک‌تر باشد مواجه شده‌اند.
  آثار باستانی  استان بامیان  افغانستان  محوطه تاریخی  تغییرات اقلیمی
اینفوگرافی / قدمت برخی از مهم‌ترین آثار باستانی ایران
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / عکس
اینفوگرافی / قدمت برخی از مهم‌ترین آثار باستانی ایران
زمان بازگرداندن گنجینه‌های باستانی فرا رسیده است
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / فرهنگی و هنری
زمان بازگرداندن گنجینه‌های باستانی فرا رسیده است
موزه‌های غربی همواره برای بازگرداندن آن دسته از میراث فرهنگی که در طول دوران استعمار یا جنگ ربوده شده یا به یغما رفته‌اند، تحت فشار بوده‌اند. شبکه خبری سی ان ان در قالب یادداشتی که توسط یک فعال حقوق بشر، نویسنده، مجری و استاد دانشگاه نوشته شده، به این معضل پرداخته است.
  استرداد آثار باستانی  موزه
مقایسه ترامپ با داعش به وسیله روزنامه گاردین
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / بین‌المللی
مقایسه ترامپ با داعش به وسیله روزنامه گاردین
روزنامه گاردین چاپ انگلیس نوشت: «اگر تهدید ‌دونالد ترامپ برای هدف قراردادن «مناطق فرهنگی» ایران عملی شود، رئیس‌جمهوری ایالات متحده نیز در زمره «ویرانگرهای فرهنگ و تاریخ» یعنی «طالبان» و «داعش» قرار خواهد گرفت؛ گروهک‌هایی که هر دو به تخریب و ویرانگری‌های مشابهی در این قرن دست زده‌اند. طالبان ‌در ‌سال ۲۰۰۱ «تندیس‌های بودا در بامیان» را بمباران کرد؛ داعش مساجد، مکان‌های مقدس و دیگر  سازه‌های تاریخی واقع در عراق و سوریه را نابود کرد که ازجمله آنها می‌توان به شهر باستانی «پالمیرا» اشاره کرد.» آیا ترامپ می‌داند چه چیزهایی از بین خواهد رفت؟ احتمالا نه –اما ممکن نیست که او تنها فردی باشد که از ارزش این آثار آگاه نباشد. این حقیقت که گردشگران غربی به‌ندرت از کشور ایران بازدید کرده‌اند به فقدان جاذبه‌های …
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / ...
چگونه آبرو را حفظ کنیم؟
کتاب «هنر حفظ آبرو» اثر آرتور شوپنهاور با ترجمه علی عبداللهی توسط نشر مرکز منتشر و راهی بازار نشر شد. این‌کتاب ششمین عنوان از مجموعه هنرهای شوپنهاور است.موضوع این‌کتاب، احترام و آبرو است. شوپنهاور در این‌کتابچه هم مثل دیگر مجلدات هنرهای خود، تلاش کرده موضوع واحدی را از زوایای مختلف بررسی کند و دریافت‌های خود را ارائه دهد. او در این‌کتاب هم بحث را در پرتو حکمت عملی و به‌صورت عینی تبیین کرده است. یعنی سعی کرده تا حد ممکن از نظریه‌پردازی تجریدی صرف به شیوه سایر فیلسوفان پرهیز کند. آبرو یا احترام، مفهومی بسیار گسترده است و در پیوند با سنت‌های جامعه و تعامل فرد با خود و دیگری و جامعه و، و در نهایت، با جوامع و ملل دیگر، معنا پیدا می‌کند. این‌مفهوم در زبان فارسی هم مانند زبان آلمانی مترادفات زیادی دارد؛ …
واکنش "نیویورک تایمز" و "گاردین" به تهدید فرهنگی ترامپ
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / فرهنگی و هنری
واکنش "نیویورک تایمز" و "گاردین" به تهدید فرهنگی ترامپ
در پی تهدید اخیر رییس جمهور آمریکا مبنی‌ بر حمله این کشور به ۵۲ مرکز فرهنگی و آثار تمدنی ایران، نشریه «گاردین» اقدام به تهیه فهرستی از گنجینه‌های فرهنگی ایران کرد و همچنین نیویورک تایمز نیز به این اقدام «ترامپ» در مقاله‌ای واکنش نشان داد.
  دونالد ترامپ  گاردین  آثار باستانی  میراث فرهنگی
شمار سربازان "ارتش سفالین" مشهور چین بیشتر شد
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / فرهنگی و هنری
شمار سربازان "ارتش سفالین" مشهور چین بیشتر شد
شمار سربازان "ارتش سفالین" مشهور چین که  به منظور محافظت از مقبره اولین امپراطور چین ساخته شده بودند، با اکتشاف ۲۲۰ مجسمه دیگر توسط باستان‌شناسان افزایش پیدا کرد.
  ارتش سفالین  آثار باستانی  چین
استاندار تهران: تپه باستانی پوئینک قرچک باید حفظ شود
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / فرهنگی و هنری
استاندار تهران: تپه باستانی پوئینک قرچک باید حفظ شود
تهران– ایرنا- استاندار تهران می‌گوید که تپه باستانی پوئینک قرچک که در مسیر کمربندی جنوبی این شهرستان واقع شده، به دلیل آن که در فهرست آثار ملی ثبت شده، باید حفظ شود و شهرداری برای اجرای این پروژه باید طرح دیگری ارائه کند.
  انوشیروان محسنی بندپی  تپه پوئینک  ورامین  قرچک  میراث فرهنگی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / ...
ششمین کتاب از هنرهای شوپنهاور چاپ شد
کتاب «هنر حفظ آبرو» اثر آرتور شوپنهاور با ترجمه علی عبداللهی، توسط نشر مرکز منتشر و راهی بازار نشر شد. به گزارش مهر، کتاب «هنر حفظ آبرو» اثر آرتور شوپنهاور به ‌تازگی با ترجمه علی عبداللهی توسط نشر مرکز منتشر و راهی بازار نشر شده است. این‌ کتاب ششمین عنوان از مجموعه هنرهای شوپنهاور است که نشر مرکز ترجمه‌شان را چاپ می‌کند.آرتور شوپنهاور فیلسوف مهم و شکاک آلمانی متولد ۱۷۸۸ و درگذشته به سال ۱۸۶۰ است. اندیشه‌های این اندیشمند موجب دگرگونی‌های مهمی در تاریخ فلسفه شده و او را به عنوان فیلسوفی صریح و داوری بی‌تعارف می‌شناسند. شوپنهاور در بیان نظریاتش حتی از ناسزاگویی، فحش و رنجاندن دیگران ابایی نداشت و گاهی طرف ناسزاهایش فلاسفه‌ای چون هگل، فیشته و کانت بودند.فرانکو وولپی تدوین‌گر آثار شوپنهاور است و به …
فرارو / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / عکس
(تصاویر) قبور قدیمی اقلیت‌های مذهبی در همدان
همدان از دیرباز به دلیل موقعیت ویژه تاریخی و وجود آثار مهم باستانی ادیان مختلف، از جمله آرامگاه اِستر و مٌرد خای و دو کلیسای مهم ارتدوکس یعنی کلیسای حضرت مریم و پروتستان یعنی کلیسای گری‌گوری استپان، محل هم زیستی اقلیت‌های کلیمی و مسیحی در کنار اکثریت مسلمان بوده است. در دوره‌ی معاصر به دلیل بالا رفتن جمعیت شهر همدان و مهاجرت از شهرهای اطراف به مرکز استان، مهاجرت معکوس اقلیت‌ها به شهرهای بزرگ‌تر مثل تهران اتفاق افتاد و بیشتر از چند خانواده‌ی کلیمی و مسیحی در همدان باقی نمانده است. در پارک حضرت مریم و پارک محله‌ی قدیمی سید بافان همدان هنوز هم آثار قبور قدیمی اقلیت‌های مسیحی کلیمی باقی است و نشان از همزیستی ادیان مختلف در کهن شهر همدان دارد.
  اقلیت های مذهبی  قبرستان  همدان  مسیحیان ایرانی
نفوذ فرهنگ‌های پیش از تاریخی فارس در تپه‌گل افشان اصفهان
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / فرهنگی و هنری
نفوذ فرهنگ‌های پیش از تاریخی فارس در تپه‌گل افشان اصفهان
تهران - ایرنا- سرپرست هیئت باستان شناسی، گفت: شواهد موجود و یافته‌های فرهنگی از دوره باکون که درنتیجه کاوش باستان شناختی تپه گل افشان شهرستان سمیرم به دست آمد نشان می دهد، این منطقه در این دوره کاملا تحت نفوذ فرهنگهای پیش از تاریخی فارس بوده است.
  آثار باستانی  اصفهان  میراث فرهنگی  ریاست پژوهشکده باستان شناسی
۷ درخواست فعالان میراثی هرمزگان برای حفظ تاریخ بستک
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۶ / فرهنگی و هنری
۷ درخواست فعالان میراثی هرمزگان برای حفظ تاریخ بستک
«دستور دهید نهادهای فرهنگی به جای ساخت‌وسازهای ناهمگون از میراث بزرگ معماری بستکی استفاده کنند و شهرداران و دهیاران با حفظ حریم آثار باستانی و با همکاری میراث فرهنگی آثار مکشوفه این تمدن را بشکل نمادین طراحی و به عنوان نماد هنری و تمدنی برای جذب گردشگر در شهر و روستاهایشان به نمایش بگذارند.»
  بستک  فعالان میراث فرهنگی  نامه سرگشاده  سنگ‌نگاره دهتل
استخر هخامنشیان در پاسارگاد نمایان شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / فرهنگی و هنری
استخر هخامنشیان در پاسارگاد نمایان شد
شیراز-ایرنا-مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد استان فارس گفت:براساس نقشه‌های مغناطیسی تهیه شده در بخش جنوب شرقی باغ شاهی مجموعه جهانی پاسارگاد، استخر آبی ذوزنقه‌ای شکل متعلق به دوران هخامنشیان مشاهده شده است.
  گردشگری  فرانسه  آثار باستانی  پژوهشکده باستان شناسی  پاسارگاد  میراث فرهنگی
کشف قبرستان تمدن‌ها در یک روستای مازندران
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / فرهنگی و هنری
کشف قبرستان تمدن‌ها در یک روستای مازندران
ساری - ایرنا - پژوهشگران پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور بتازگی با گمانه‌زنی در یک محوطه تاریخی کوچک در مازندران ، به آثار و یافته‌هایی از پیش از تاریخ تا دوره اسلامی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد این منطقه در واقع قبرستان تمدن‌ها بوده است.
  آثار باستانی  مازندران  میراث فرهنگی  بهشهر
باستانی پاریزی؛ تاریخ‌پژوهی صاحب سبک
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸-۱۰-۰۳ / فرهنگی و هنری
باستانی پاریزی؛ تاریخ‌پژوهی صاحب سبک
امروز سوم دی‌ماه، سالگرد تولد محمد ابراهیم باستانی پاریزی است که در عرصه تاریخ پژوهی و نویسندگی معاصر، چهره‌ای بی‌نظیر به تصویر کشیده و سبک نوین، بیان طنزگونه و نیز قلم روان و پرکشش او در آثار پرشمار این فرهیخته ایرانی آشکار است. به باور بسیاری از صاحب‌نظران مطالعات تاریخی، باستانی چهره‌ای ممتاز بود که توانست برای نخستین بار با آمیزش سبک‌های سنتی و کلاسیک تاریخ‌نویسی و ترکیب آن با نوآوری و حتی ادبیاتی طنزآمیز در این عرصه، طرحی نو درافکند.
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / ...
از «استعمار اشتباه» تا «دو سیاره شبیه به زمین»
امانوئل ماکرون در ساحل عاج: استعمار فرانسه اشتباهی بزرگ بود. اشرف غنی پیروز انتخابات افغانستان شد؛ عبدالله نپذیرفت. اتحادیه اروپا، آلمان و روسیه، تحریم‌های آمریکا را محکوم کردند. اعتراضات ضد دولتی گسترده در شهرهای جنوب عراق، کشور را فراگرفت. مایک پمپئو، وتوی قطعنامه ارسال کمک بشردوستانه به سوریه را شرم‌آور خواند.رهبر کره شمالی خواستار تقویت توانایی نظامی ارتش شد. فشار بر بریتانیا برای بازگرداندن آثار باستانی مستعمره‌های سابقش بالا گرفته است. دنیرو: حاضر نیستم نقش آدم بی‌مقداری مثل ترامپ را بازی کنم. دی‌کاپریو: از دست بازیگرانی که از هالیوود شکایت می‌کنند به ستوه آمده‌ام. مشاهده دو سیاره شبیه به زمین در نزدیکی منظومه شمسی؛ این سیاره‌ها احتمالا دارای صخره و آب‌های روان هستند.
(ویدئو) جابه جایی سد ۲۵۰۰ ساله هخامنشی به خاطر سد جدید
فرارو / ۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / فیلم
(ویدئو) جابه جایی سد ۲۵۰۰ ساله هخامنشی به خاطر سد جدید
سد-پل باستانی داریوش کبیر که در ۸۰۰ متری جنوب روستای درودزن واقع شده است و به نام «سنگ دختر» نیز نامیده می‌شود، در ایران منحصر به فرد است. البته سازه‌های باقیمانده از سد داریوش کبیر، در زمان احداث سد فعلی درودزن، از محل اصلی به ۳ کیلومتر دورتر منتقل شد تا به‌واسطه آبگیری سد درودزن، آسیبی به آن وارد نشود. هرچند به واسطه احداث سد درودزن که به پیش از انقلاب اسلامی باز می‌گردد، بخش‌هایی از محوطه باستانی مرودشت به زیر آب رفت. سد باستانی داریوش، که بقایای آن پایین دست سد درودزن، برجای مانده، یکی از آثار تاریخی مورد نظر کاوشگران و باستان‌شناسان سراسر جهان به‌شمار می‌رود.
  سد  جا به جایی  بند دختران  سنگ دختران  هخامنشیان
نگاهی به برجسته‌ترین خبرهای میراث سال ۲۰۱۹
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / فرهنگی و هنری
نگاهی به برجسته‌ترین خبرهای میراث سال ۲۰۱۹
مجله تخصصی فرهنگی هنری «آرت نیوز پیپر» با نزدیک شدن به سال نو میلادی فهرستی از مهم‌ترین خبرهای حوزه میراث در سال ۲۰۱۹ تهیه کرده است که از آتش‌سوزی کلیسای نوتردام گرفته تا زیر آب رفتن مناطق دیدنی و تاریخی ونیز را در برمی‌گیرد.
  آتش سوزی کلیسای نوتردام  سیل ونیز  آثار باستانی
فرانسه از سال ۲۰۲۱ آثار هنری بنین را پس می‌دهد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / فرهنگی و هنری
فرانسه از سال ۲۰۲۱ آثار هنری بنین را پس می‌دهد
تهران – ایرنا – وزیر فرهنگ فرانسه درجریان سفر اخیر خود به کشور آفریقایی بنین اعلام کرد که پاریس آثار هنری غارت‌شده از بنین در دوره استعماری را از ابتدای سال ۲۰۲۱ بازمی‌گرداند.
  فرانسه  آثار باستانی  بنین
ادامه روند بازگرداندن آثار باستانی غارت‌شده توسط فرانسه
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / فرهنگی و هنری
ادامه روند بازگرداندن آثار باستانی غارت‌شده توسط فرانسه
فرانسه اعلام کرد آثار باستانی غارت شده دوران استعماری «‌بنین» ‌را تا اوایل سال ۲۰۲۱ به این کشور بازمی‌گرداند.
  فرانسه  کشور بنین  آثار باستانی  استرداد آثار باستانی
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / ...
کشف «ابوالهول» جدید در مصر
مجسمه‌ کوچک سلطنتی از «ابوالهول» در روستای «تونه الجبل» واقع در جنوب مصر کشف شد. به گزارش اجیپت تودی، این مجسمه «ابوالهول» که از جنش سنگ‌آهک ساخته شده است، در جریان یک پروژه باستان‌شناسی به سرپرستی «سید عبدل مالک» در مصر کشف شد. گویا این مجسمه حدود ۳۵ سانتی‌متر طول و ۵۵ متر عرض دارد. در جریان این کاوش همچنین مجموعه‌ای از طلسم‌های باستانی در کنار ظروف سفالین شبیه به کوزه در انواع و اقسام اندازه‌ها کشف شد.محوطه باستان‌شناسی «تونه الجبل» که در استان «منیا»‌ واقع شده است از جمله محوطه‌های باستان‌شناسی مصر محسوب می‌شود که آثار باستانی بسیاری را در خود جای داده‌ است که هنوز کشف نشده‌اند. یادبودهای بسیاری از دوران یونان و روم باستان در کنار آثار مربوط به دوران قرون وسطای متاخر در «تونه الجبل» وجود دارد.
۱۴ سازه‌ باستانی که احتمالا موجودات فرازمینی در ساخت آنها دخالت داشتند
زومیت / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / فناوری
۱۴ سازه‌ باستانی که احتمالا موجودات فرازمینی در ساخت آنها دخالت داشتند
سازه‌ها و آثار باستانی باورنکردنی زیادی وجود دارند که تصور اینکه به دست انسان‌های عادی ساخته شده‌اند، بسیار سخت است. آیا موجودات فرازمینی در ساخت آنها نقش داشته‌اند؟
بلژیک زیر فشار استرداد آثار هنری، قد خم می‌کند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / فرهنگی و هنری
بلژیک زیر فشار استرداد آثار هنری، قد خم می‌کند
تهران – ایرنا – موزه‌های بلژیک برای بازپس دادن آثار هنری غارت‌شده به کشورهای مبدا تحت فشار قرار گرفته‌اند، به طوری که نیوزیلند و کنگو از بروکسل خواسته‌اند آثار هنری و فرهنگی این دو کشور را بازگرداند.
  دوره استعماری  قاره آفریقا  آثار باستانی  بلژیک  جمهوری دموکراتیک کنگو
حمام عباس میرزا را با سرامیک سبز مرمت کردند!
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / فرهنگی و هنری
حمام عباس میرزا را با سرامیک سبز مرمت کردند!
رطوبت بنای تاریخی حمام کردشت متعلق به دوره صفویه و قاجاریه با سرامیک سبز مرمت شده بود حالا این بنا به همراه مجموعه اقامتی اش به مزایده گذاشته شده تا بلکه بهره بردار جدید آن را جبران کند.
  مزایده بنای تاریخی  آثار باستانی  منطقه ازاد ارس
کشف شیوه آموزش جنگاوری سرخپوست‌ها
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / فرهنگی و هنری
کشف شیوه آموزش جنگاوری سرخپوست‌ها
بخش‌هایی از سلاح‌های کوچکی که توسط باستان‌شناسان در بخش غربی ایالات متحده کشف شده است، نشان می‌دهد،‌سرخپوست‌ها در دو هزار سال پیش چطور جنگیدن را به کودکانشان آموزش می‌دادند.
  سلاح  آمریکا  آثار باستانی
بازگشت آثار باستانی، توسط یک مجموعه‌دار
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / فرهنگی و هنری
بازگشت آثار باستانی، توسط یک مجموعه‌دار
یک مجموعه‌دار بریتانیایی مجموعه‌ای از کلاه‌خودهای باستانی را پس از آنکه متوجه شد این آثار به صورت غیرقانونی از اسپانیا خارج شده‌اند، به کشور مبداء بازگرداند.
  استرداد آثار باستانی  اسپانیا  بریتانیا
پنجه تخریبگران بر چهره شهر هخامنشی خراسان شمالی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۱ / فرهنگی و هنری
پنجه تخریبگران بر چهره شهر هخامنشی خراسان شمالی
بجنورد- ایرنا- «ریوی» دنیایی پر از رمز و راز است، در این محوطه باستانی باید با احتیاط گام برداشت. زیرا در یکی از ساتراپی‌های هخامنشیان گام برمی‌دارید و ممکن است در زیر پای شما گذرگاهی رخ بنماید که روزگاری زنان و مردان این ساتراپی و یا خانواده‌هایی که در عصر مفرغ زندگی می‌کرده اند، از آن عبور کرده باشند.
  بجنورد  هخامنشیان  آثار باستانی  تخریب بنای تاریخی  خراسان شمالی  میراث فرهنگی  مانه وسملقان
آغاز مرمت فاز ۲ حمام حاج آقا تراب نهاوند
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / ...
آغاز مرمت فاز ۲ حمام حاج آقا تراب نهاوند
نهاوند شهر تاریخی و شهر سراب های جوشان، منطقه ای که کاوش و تحقیقات علمی به صورت جدی و گسترده در آن انجام گرفته و آثار باستانی و تاریخی آن نیز مطرح شده، مکان های قدیمی متعددی از این منطقه دارای ارزش های غنی تاریخی است که در تاریخ ایران و جهان تأثیرگذار است.
  مرمت  استانی-شهرستانها  میراث فرهنگی
زندان «برنجه» جاذبه‌ای گمشده در دل کوهستان
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / فرهنگی و هنری
زندان «برنجه» جاذبه‌ای گمشده در دل کوهستان
مهاباد- ایرنا- سفر به تکاب، جایی که به عنوان «سرزمین ناشناخته و اسرارآمیز» لقب دارد به طور قطع هیجان‌انگیز است؛ این سرزمین گودال‌های شگفت‌انگیزی را در دل خود جای داده که زندان «برنجه» یکی از آنها بوده و کمتر به معرفی آن پرداخته شده‌است.
  گردشگری  تکاب  آذربایجان غربی  آثار باستانی  میراث فرهنگی
عراق ۳۰۰ کتیبه باستانی را از آمریکا پس گرفت
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / فرهنگی و هنری
عراق ۳۰۰ کتیبه باستانی را از آمریکا پس گرفت
تهران-ایرنا- وزارت فرهنگ عراق روز دوشنبه اعلام کرد که بیش از ۳۰۰ لوح و کتیبه خط میخی متعلق به این کشور را از آمریکا پس گرفت.
  بغداد  واشنگتن  آثار باستانی  ایالات متحده آمریکا  سفارت عراق
تخت سلیمان تکاب
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / عکس
تخت سلیمان تکاب
ایرنا- مهاباد- مجموعه بناهای تاریخی در تخت سلیمان در اطراف چشمه رسوبی ساخته شده‌ است. آب این چشمه که از عمق بیش از ۱۲۰ متری از درون زمین به سطح می‌آید و به زمین‌های اطراف می‌ریزد که دارای املاح زیادی است که برای آشامیدن و کشاورزی نامناسب کرده‌است. بر خلاف تصور همگان، این یک دریاچه نبوده و هیچ آبی به آن نمی‌ریزد. رسوب‌های حاصل از این املاح در طی قرن‌ها، لبه چشمه را شکل داده و متغیر کرده‌است،آثار و بناهای دوره‌های اشکانیان و ساسانی و ایلخانان مغول در این محل یافت شده‌است. مهم‌ترین آثار به‌جامانده آن آتشکده و تالارهای دوره ساسانی است. برخی آثار ساسانی دیگر نیز در کوه بلقیس و زندان سلیمان در نزدیکی روستای تخت سلیمان ساخته شده‌است. کاوشگاه باستانی شیز از سوی یونسکو به عنوان میراث جهانی شناخته شده‌است …
  تکاب  آذربایجان غربی  تخت سلیمان
۷ اثر صنعتی آذربایجان‌شرقی ثبت ملی شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / فرهنگی و هنری
۷ اثر صنعتی آذربایجان‌شرقی ثبت ملی شد
تبریز-ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌شرقی از ثبت تعداد ۷ اثر این استان در نخستین همایش ملی ثبت میراث صنعتی کشور خبر داد.
  آذربایجان شرقی  تبریز  آثار باستانی  میراث فرهنگی
ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۹/۱۷ / بین‌المللی
ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه
سیاست‌های به اجرا در آمده از سوی شانگ یانگ در «کین» از سوی نویسندگان بعدی مانند «هان فی» توجیه شده و به ایدئولوژی تمام‌عیاری به نام «لگالیسم» معروف شد. بخش اعظم تاریخ بعدی چین تا پیروزی کمونیست‌ها در سال ۱۹۴۹ را می‌توان برحسب تنش‌های میان لگالیسم و کنفوسیوسیسم درک کرد؛ تنشی که تاحدودی حول نقش مناسب خانواده در سیاست می‌گردید. کنفوسیوسیسم یک دکترین به شدت واپس‌گرایانه بود که ریشه‌های مشروعیت را در اقدامات و کارهای باستانی می‌جست. کنفوسیوس آثار خود را در پایان «دوره بهار و پاییز» گردآوری کرد و با نگاهی نوستالژیک به عقب و به دوران نظم اجتماعی «ژو» می‌نگریست که در نتیجه جنگ‌های بی‌وقفه چین به سرعت در حال افول بود. خانواده و خویشاوندی در بطن آن نظم موروثی بود و کنفوسیوسیسم را می‌توان به شیوه‌های بسیار …
دیدار گردشگران شمال‌غرب کشور از جاذبه‌های تاریخی تکاب
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۵ / فرهنگی و هنری
دیدار گردشگران شمال‌غرب کشور از جاذبه‌های تاریخی تکاب
مهاباد- ایرنا- گردشگران، فعالان تورها و آژانس‌های مسافرتی استان‌های شمال‌غرب کشور که برای حضور در جشنواره منطقه‌ای تخت سلیمان به تکاب سفر کرده‌ بودند، روز جمعه در دومین روز از برگزاری این جشنواره از آثار تاریخی و باستانی و جاذبه‌های طبیعی این منطقه بازدید کردند.
  تکاب  گردشگری  جشنواره  گردشگران  تخت سلیمان  میراث فرهنگی
آغاز کمپین مکان‌یابی گنجینه هنری آفریقا
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۵ / فرهنگی و هنری
آغاز کمپین مکان‌یابی گنجینه هنری آفریقا
تهران- ایرنا- موزه بریتانیا و دیگر موسسات انگلیس که برنزهای جمهوری بنین را در مجموعه‌های خود محبوس کرده‌اند، با فشاری فزاینده برای بازگرداندن این آثار به آفریقا مواجه هستند.
  قاره آفریقا  آثار باستانی  بریتانیا
گروه‌های وابسته به ترکیه در حال قاچاق آثار باستانی سوریه هستند
فارس / ۱۳۹۸/۰۹/۱۲ / بین‌المللی
گروه‌های وابسته به ترکیه در حال قاچاق آثار باستانی سوریه هستند
حدود یک ماه پس از آنکه رئیس جمهور سوریه گفت،‌ همتای ترکیه‌ای او «دزد» است، منابع سوری گفتند، «گروه‌های وابسته به ترکیه»، آثار باستانی متعلق به منطقه‌ای در استان حلب را می‌دزدند و به ترکیه قاچاق می‌کنند.
دستور دادستان مانه‌وسملقان به قطع درختان شهر هخامنشی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / فرهنگی و هنری
دستور دادستان مانه‌وسملقان به قطع درختان شهر هخامنشی
بجنورد- ایرنا - دادستان مانه و سملقان دستور قلع و قمع درختان کاشته شده بر روی محدوده تاریخی ریوی، از آثار مربوط به دوران هخامنشی در غرب خراسان شمالی، را صادر کرد.
  هخامنشیان  دادستان  آثار باستانی  تخریب بنای تاریخی  خراسان شمالی  میراث فرهنگی  قوه قضاییه  مانه وسملقان
میراث فرهنگی؛ پشتوانه‌ای برای تداوم حیات فرهنگی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / ...
میراث فرهنگی؛ پشتوانه‌ای برای تداوم حیات فرهنگی
یک دکترای تاریخ گفت: حفظ میراث فرهنگی به عنوان پشتوانه‌ای برای تداوم حیات فرهنگی یک کشور ضروری است، چرا که شناسنامه هر کشوری آثار باستانی و میراث‌های فرهنگی آن است.
  استانی-فرهنگی و هنری  میراث فرهنگی
هنرمندان خراسان رضوی بودجه‌ای برای ساخت فیلم ندارند
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / ...
هنرمندان خراسان رضوی بودجه‌ای برای ساخت فیلم ندارند
دبیر اولین جشنواره فیلم دفاع مقدس خراسان‌رضوی گفت: بودجه‌ای برای ساخت فیلم مستند، باستانی و نماهنگ از طرف ارگان خاصی برنامه‌ریزی نشده با وجود این که در جشنواره ملی فانوس، استان خراسان رضوی با 10 برگزیده در بخش‌های مختلف در کشور اول شد، اما متأسفانه حمایت از هنرمندان در تولید این آثار مغفول مانده است.
  استانی-فرهنگی و هنری  سینما  فیلم  بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس
مجموعه تصاویر | کشف مومیایی شیر در مصر
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / فرهنگی و هنری
مجموعه تصاویر | کشف مومیایی شیر در مصر
مصطفی وزیریدبیرکل شورای عالی آثار باستانی مصر در یک نشست خبری اعلام کرد:این نخستین‌باری است که مومیایی کامل یک شیر یا توله شیر در مصر کشف می‌شود.
ویترینی که هویت کُرد را به نمایش می گذارد
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / فرهنگی و هنری
ویترینی که هویت کُرد را به نمایش می گذارد
از دالان ورودی عمارتی بسیار زیبا و تاریخی در دل شهر سنندج عبور می‌کنم، به حیاط این عمارت زیبا که می‌رسم با دیدن این همه زیبایی متحیر و مجذوب می‌شوم؛ اولین چیزی که با دیدن این عمارت و معماری زیبای آن به ذهنم می‌آید دوران شکوه و جلال خاندان آصف وزیری است که زمانی در جاه و جلال فراوان در این عمارت می‌زیسته‌اند.
  منطقه کردستان  آثار باستانی  استانی-فرهنگی و هنری
جسد صدها حیوان مومیایی در مصر کشف شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / بین‌المللی
جسد صدها حیوان مومیایی در مصر کشف شد
تهران - ایرنا - روزنامه مصری "اِیجیت ایندیپندنت" امروز (یکشنبه) گزارش داد که وزارت آثار باستانی این کشور موفق شد، دخمه ای را در مناطق باستانی این کشور کشف کند که صدها مجسمه و اجساد مومیایی شده حیوانات در آن نگهداری می شد.
وزن همه طلای استخراج شده در طول تاریخ؛ ۱۹۰ هزار تن
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۰۱ / اقتصادی
وزن همه طلای استخراج شده در طول تاریخ؛ ۱۹۰ هزار تن
حجم طلای استخراج شده در جهان تا آخر سال ۲۰۱۷ میلادی در مجموع ۱۹۰ هزار و ۴۰ تن بوده که با احتساب همه آثار تاریخی باستانی ساخته شده از طلا است. میزان روزانه استخراج طلا ۲.۵ تا ۳ هزار تن است.
به دیار آب و سنگ بروید و در پرسپکتیو طبیعت غرق شوید/ پاییز سحرانگیز را در تاخت و تاز اسب‌های کُرد به نظاره بنشینید
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۱ / فرهنگی و هنری
به دیار آب و سنگ بروید و در پرسپکتیو طبیعت غرق شوید/ پاییز سحرانگیز را در تاخت و تاز اسب‌های کُرد به نظاره بنشینید
کرمانشاه مملو از جاذبه‌های طبیعی و آثار باستانی است. مقصدی که پاییزی بی نظیر و فراموش نشدنی دارد. پاییزی که به واسطه برگزاری جشنواره‌های گلاریژان و اسب می‌تواند سفری فراموش نشدنی برای شما خلق کند.
۱۰هزار اثر تاریخی مسروقه در ایتالیا کشف شد
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۸ / فرهنگی و هنری
۱۰هزار اثر تاریخی مسروقه در ایتالیا کشف شد
یک باند سرقت آثار باستانی که آثار باستانی مناطق تاریخی جنوب ایتالیا را غارت می‌کرد و مجموعه‌ای از آثار باستانی مسروقه‌ با ارزش میلیون‌ها دلار را جابه‌جا می‌کرد،‌ در ایتالیا کشف شد.
  ایتالیا  آثار باستانی مسروقه
فرانسه یک اثر تاریخی را به سنگال تحویل داد
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۸ / فرهنگی و هنری
فرانسه یک اثر تاریخی را به سنگال تحویل داد
«ادوارد فیلیپ»‌ نخست‌وزیر فرانسه در جریان مراسمی اثر تاریخی گرانبهایی را که در دوران استعماری سنگال از این کشور مصادره شده بود به «مکی سال» رئیس‌جمهور این کشور تحویل داد.
  سنگال  آثار تاریخی  فرانسه  استرداد آثار باستانی
تداوم همکاری‌های میراثی ایران و ایتالیا
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۶ / فرهنگی و هنری
تداوم همکاری‌های میراثی ایران و ایتالیا
تهران- ایرنا- معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری گفت: همکاری‌های دوجانبه ایران و ایتالیا در زمینه میراث فرهنگی ادامه دارد.
  موزه ملی ایران  ایتالیا  آثار باستانی  علی ‌اصغر مونسان  میراث فرهنگی  ایران  باستان شناسی
چهل سالگی خشت‌های جهانی «دوراونتاش»‏
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / ...
چهل سالگی خشت‌های جهانی «دوراونتاش»‏
 چهارم آبان، ثبت جهانی زیگورات چغازنبیل چهل ساله شد. این برای نخستین اثری که در ‏فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفته، اتفاق مهمی است. پایگاه، برنامه‌ریزی ویژه‌ای به ‏مناسبت این چهل سالگی ندارد؟ ‏ صحبت از اثری منحصربه‌فرد است که چهل‌سال از جهانی شدنش می‌‌گذرد. این زیگورات گواهی بی‌همتا ‏و استثنایی است از فرهنگ، آیین و باورهای تمدن عیلام که به این منطقه تعلق داشته و حالا از بین رفته ‏است و نمونه منحصر به فردی است از یک تمدن شهری مربوط که نشانه‌‌های نبوغ بشری را در خود دارد. ‏بنابراین تاریخ مهمی است و برای همین برای معرفی بیش از پیش چغازنبیل، شناخت ظرفیت‌هایی که تا به ‏حال مغفول مانده، دعوت به حفاظت و نگهداری بهتر و توجه به بحث گردشگری برنامه‌ریزی کرده‌ایم. با توجه ‏به اهمیت این اثر در عرصه ملی و …
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / ...
دنیایی سوررِئال، غرقه در ناخودآگاه فردی و جمعی
دکتر ابوالقاسم اسماعیل‌پور مطلق ‪-‬ میعاد هنرمند، گوهر تن و جان است در سفری مداوم از دنیای بیرون به درون و از دنیای وهمی درون به جهان پیرامونی و کرانه‌هایش. مولاییان در خِلال آثار شگرف خود در وهله نخست به جوهر تن و روح می‌اندیشد و البته بیشتر تن را به گونه پیکر‌ها و فیگور‌های چندگانه و هنرمندانه با تکنیک و فرمی استوار به تصویر می‌کشد. ساختار و فضاسازی در درجه اول کار او قرار دارند و رنگ و حجم در خدمت ساختارها و زیر‌ساخت‌ها هستند. دیدن آثار هنرمند، یکبارگی و نظاره و مداقه در تک‌تک آثار او برایم ماه‌ها طول کشید تا بتوانم تا اندازه‌ای در ضیافت و جشن نور و رنگ در درازنای عمر او شرکت کنم و خوانشی نو از آنها داشته باشم. نزدیک شدن به زوایای روح، موانست و ژرف‌پیمایی‌های درونی یک هنرمند کاری است نه …
کشف دو گورستان باستانی در مصر
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / فرهنگی و هنری
کشف دو گورستان باستانی در مصر
وزارت آثار باستانی مصر از کشف دو گورستان باستانی متعلق به دوران امپراطوری روم و دوران پیش از شکل گرفتن دودمان‌های مصری در شهرهای «اسماعیلیه» «‌سقاره» خبر داد.
  گورستان باستانی  مصر
آثار مقبره فرعون مصر در گران‌ترین نمایشگاه انگلیس
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / فرهنگی و هنری
آثار مقبره فرعون مصر در گران‌ترین نمایشگاه انگلیس
تهران – ایرنا – گالری ساعتچی لندن با تعیین بلیت ۳۷.۵۰ پوندی برای نمایش آثار مقبره توت‌عنخ‌آمون فرعون جوان و معروف مصر، گران‌ترین نمایشگاه انگلیس را رقم زد و صدای منتقدان را درآورد.
  مصر  توت عنخ آمون  فرعون  نمایشگاه آثار باستانی
هواداران شیرازی در حسرت دیدن سرمربی تیم فوتبال استقلال
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / ورزشی
هواداران شیرازی در حسرت دیدن سرمربی تیم فوتبال استقلال
 شیراز-ایرنا- آندره‌آ استراماچونی سرمربی ایتالیایی تیم فوتبال استقلال تهران که برای استراحت و دیدار از آثار باستانی وارد شیراز شده بود، این شهر را ترک کرد تا هواداران تیم آبی در حسرت دیدار با سرمربی تیمشان باقی بمانند.
  فوتبال  آندره آ استراماچونی  گردشگری  باشگاه استقلال  شیراز
اتمام کاوش در پناه‌گاه صخره‌ای سُرهه ساوجبلاغ
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / فرهنگی و هنری
اتمام کاوش در پناه‌گاه صخره‌ای سُرهه ساوجبلاغ
تهران- ایرنا- سرپرست هیات باستان شناسی غار پناه‌گاه صخره‌ای سُرهه در شهرستان ساوجبلاغ استان البرز گفت: با پایان یافتن فصل نخست کاوش در این غار، فعالیت‌های مربوط به مطالعات دست‌افزارهای سنگی و انجام آزمایش‌های سن سنجی مطلق در این مکان آغاز شده‌است.
  آثار باستانی  علی ‌اصغر مونسان  میراث فرهنگی  ریاست پژوهشکده باستان شناسی  استان البرز
داعش آثار باستانی مسروقه از عراق و سوریه را برای فروش انبار کرده است
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / بین‌المللی
داعش آثار باستانی مسروقه از عراق و سوریه را برای فروش انبار کرده است
یک مسئول امنیتی عالی‌رتبه اروپایی تصریح کرد: داعش آثار باستانی مسروقه از عراق و سوریه را برای فروش در آینده انبار کرده است.
  داعش  غارت آثار باستانی عراق و سوریه
ورشو بروجرد قابلیت جهانی شدن دارد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۶ / فرهنگی و هنری
ورشو بروجرد قابلیت جهانی شدن دارد
بروجرد - ایرنا - معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ورشو بروجرد، قابلیت جهانی شدن دارد و هنری منحصر به فرد است.
  بروجرد  ریاست سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری  آثار باستانی  بنای تاریخی
دیوار سرپل‌ذهاب کشف جدیدی نیست
مهر / ۱۳۹۸/۰۸/۱۶ / فرهنگی و هنری
دیوار سرپل‌ذهاب کشف جدیدی نیست
مدیرکل میراث‌ فرهنگی کرمانشاه با بیان اینکه از دیوار تاریخی سرپل ذهاب در منابع مختلف تاریخی یاد شده گفت: مقالات مختلفی در این خصوص چاپ شده که در آرشیو میراث فرهنگی و دانشگاه تهران موجود است.
  باستان شناسی  سرپل ذهاب  آثار باستانی
موزه بریتانیا؛ بزرگترین گنجینه آثار میراث‌فرهنگی مسروقه
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / فرهنگی و هنری
موزه بریتانیا؛ بزرگترین گنجینه آثار میراث‌فرهنگی مسروقه
تهران- ایرنا- یک وکیل مدافع برجسته حقوق بشر، موزه بریتانیا را به داشتن بزرگترین گنجینه اموال میراث فرهنگی مسروقه در جهان متهم کرد.
  دوره استعماری  اموال غارت شده  آثار باستانی  موزه
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / اقتصادی
با گوگل مپ به تماشای دیدنی‌های شهر بروید
گوگل مپ در جدیدترین آپدیت خود به کاربران در پیدا کردن آثار باستانی و مهم شهرهای بزرگ کمک می‌کند. گوگل مپ که بدون شک یکی از بزرگ‌ترین اپلیکیشن‌های ناوبری مبتنی بر مکان جغرافیایی است، به کاربران اجازه می‌دهد تا به راحتی آثار تاریخی و باستانی مهم در شهرهای بزرگ کشورهای مختلف جهان را پیدا کنند. براساس گزارش وب‌سایت phonearena، این قابلیت برای آن دسته از کاربرانی که به سفرهای داخلی و خارجی علاقه‌مندند، بسیار سودمند و کاربردی خواهد بود. کاربران به‌منظور استفاده از این قابلیت جدید باید به پلت‌فرم فروشگاه آنلاین و اینترنتی گوگل‌پلی استور مراجعه کرده و جدیدترین نسخه به‌روزرسانی شده از برنامه گوگل مپ را روی گوشی اندرویدی خود دریافت، دانلود و نصب کنند. براساس تصاویر منتشر شده، می‌توان دریافت که گوگل مپ …
لایه‌نگاری در یکی از شاخص‌ترین تپه‌های باستانی زاگرس مرکزی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ / فرهنگی و هنری
لایه‌نگاری در یکی از شاخص‌ترین تپه‌های باستانی زاگرس مرکزی
تهران- ایرنا- سرپرست هیات باستان‌شناسی تپه های باستانی حوزه زاگرس مرکزی گفت: لایه نگاری تپه باستانی قلا در گیلان غرب استان کرمانشاه به عنوان یکی از شاخص‌ترین تپه‌های باستانی حوزه زاگرس مرکزی با هدف تعیین توالی فرهنگی انجام شد.
  آثار باستانی  علی ‌اصغر مونسان  میراث فرهنگی  ریاست پژوهشکده باستان شناسی  کرمانشاه
کشف آثار باستانی دوهزارساله در کرواسی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ / فرهنگی و هنری
کشف آثار باستانی دوهزارساله در کرواسی
بقایای یک ارابه رومی و فسیل اسب با قدمت تقریبی دوهزارساله در کرواسی کشف شد.
  روم باستان  کرواسی  باستان‌شناسی
درباره عتیقه ها | شناسنامه ای برای اثبات هویت ایران
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ / فرهنگی و هنری
درباره عتیقه ها | شناسنامه ای برای اثبات هویت ایران
عتیقه ها به عنوان آثار تاریخی و هنری از غنی‌ترین عناصر فرهنگی و نشانه تمدن نیاکان به شمار می روند که نشانگر حرکت بشر در طول تاریخ است. تصویب قانون و نظامنامه حفظ آثار عتیقه و حفاری‌های باستان‌شناسی، شناسنامه‌ای برای بیان موجودیت قدمت ایران محسوب می شود تا هنر، اندیشه و تمدن ایرانیان را به همگان معرفی کند.
  آثار باستانی  شوش  إیران  میراث فرهنگی  موزه ایران باستان
شناسایی عوامل بیولوژیک آسیب‌رسان به تخت جمشید
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / فرهنگی و هنری
شناسایی عوامل بیولوژیک آسیب‌رسان به تخت جمشید
تهران - ایرنا- عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از شناسایی عوامل بیولوژیک آسیب‌رسان همچون باکتری و گلسنگ ها به تخت جمشید در فصل دوم همکاری با موسسه مرمت‌گران ایتالیا خبر داد.
  ریاست سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری  آثار باستانی  تخت جمشید  میراث فرهنگی  فارس
قاچاقچیان آثار باستانی و چرایی موفقیت برخی از آنان در مازندران
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۶ / فرهنگی و هنری
قاچاقچیان آثار باستانی و چرایی موفقیت برخی از آنان در مازندران
ساری - ایرنا - دستگیری قاچاقچیان عتیقه در حالی در استان مازندران سال به سال در حال افزایش است که به گفته کارشناسان، مهم‌ترین مسئله چرایی موفقیت برخی از این حفاران عیرمجاز نیاز به بررسی دارد.
  قاچاق اشیاء عتیقه  مازندران  میراث فرهنگی
فعالیت عمرانی در محوطه باستانی «چغاگاوانه» متوقف شد
فارس / ۱۳۹۸/۰۸/۰۶ / سیاسی
فعالیت عمرانی در محوطه باستانی «چغاگاوانه» متوقف شد
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اهمیت حفظ آثار تاریخی از استاندار کرمانشاه خواست تا با قاطعیت از انجام هرگونه فعالیت عمرانی توسط هر دستگاهی در محوطه تاریخی «چغاگاوانه» در شهرستان اسلام آباد غرب جلوگیری کند.
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸-۰۸-۰۴ / فرهنگی و هنری
قتل 170 سال قدمت تاریخی!
شهرداری قم بنای تاریخی «ارباب علی یوسف زاده» را بدون هیچ گونه اطلاع، ابلاغ و استعلام از میراث فرهنگی تخریب کرد؛ سال‌هاست که هر از گاهی خبر‌هایی از تخریب یک اثر باستانی به گوش می‌رسد و هر بار هم مسئولین مربوطه از زیربار مسئولیت خود شانه خالی می‌کنند. در این بین آثار باستانی یکی پس از دیگری تخریب می‌شوند و این برای جامعه‌ای مثل جامعه ما فاجعه محسوب می‌شود؛ چرا که با این کار آیندگان از دانستن آن چه که در گذشته رخ داده است محروم می‌شوند.
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۳ / ...
بازگشایی موزه ملی حلب پس از ۸ سال
شفقنا- موزه ملی حلب پس از سالها تعطیلی، به روی بازدیدکنندگان و باستان‌شناسان بازگشایی شد.در این موزه بیش از ۵۰ هزار قطعه از گنجینه‌های باستانی که گواهی زنده از تمدن‌ دیرینه این منطقه هستند، به نمایش گذاشته شده است. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری سانا، محمود حمود، مدیرکل آثار باستانی و موزه‌های سوریه گفت: بازگشایی این موزه پس […]
بیل مکانیکی بقایای گور باستانی در گیلان را هویدا کرد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۳ / فرهنگی و هنری
بیل مکانیکی بقایای گور باستانی در گیلان را هویدا کرد
رشت - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان اعلام کرد: بیل مکانیکی بقایای یک گور باستانی حین عملیات گاز رسانی به روستای موسی کلایه املش را پدیدار کرد.
  فرهنگی  آثار باستانی  میراث فرهنگی  گیلان
سابقه تمدنی گل افشان سمیرم به هزاره پنجم قبل از میلاد باز می‌گردد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۲ / فرهنگی و هنری
سابقه تمدنی گل افشان سمیرم به هزاره پنجم قبل از میلاد باز می‌گردد
اصفهان- ایرنا- مشاور امور روستایی و عشایری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان گفت: سابقه تمدنی و سکونت گاهی منطقه گل افشان سمیرم به اوایل هزاره پنجم قبل از میلاد باز می‌گردد.
  آثار باستانی  سمیرم  میراث فرهنگی  باستان شناسی
عراق: شورای امنیت مسئول کامل
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / بین‌المللی
عراق: شورای امنیت مسئول کامل "تغییر بافت جمعیتی" قدس است
وزیر خارجه عراق از کشورهای عضو "جنبش عدم تعهد " خواست تا به بازگرداندن آثار باستانی ربوده شده از عراق توسط تروریست‌های داعش کمک کنند.
  وزیر خارجه عراق  اجلاس جنبش عدم تعهد
یک اثر تذهیب سلجوقی نمونه‌سازی شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / فرهنگی و هنری
یک اثر تذهیب سلجوقی نمونه‌سازی شد
تهران- ایرنا- صفحه عنوان و بسم‌الله قرآن کریم برگرفته از کتاب هنر خط و تذهیب قرآنی اثر مارتین لینگز، یکی از آثار تذهیب سلجوقی نمونه‌سازی شد.
  ریاست سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری  آثار باستانی  میراث فرهنگی  قرآن کریم  ریاست پژوهشکده باستان شناسی
پروفسوری که آثار باستانی مصر را دزدید
تابناک / ۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / ...
پروفسوری که آثار باستانی مصر را دزدید
جدیدترین اخبار گوناگون را در «تابناک با تو» از دست ندهید. در این سایت شما هر روز گزید‌ه‌ای از آخرین اخبار پیرامون موضوعات خانواده، سلامت و بهداشت، سرگرمی و دانستنی‌ها، آشپزی، فیلم و عکس‌هایی از سراسر جهان، دکوراسیون و ... را دنبال خواهید کرد. همچنین «تابناک باتو» هر روزه آماده است، مطالب ارسالی شما را نیز متناسب با موضوعات نامبرده در سایت منتشر کند. گزارش کامل از گزیده‌خبر‌های امروز «تابناک با تو» را با کلیک بر تیتر آن بخوانید.
رونمایی از ۳۰ تابوت سه هزار ساله در مصر
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / فرهنگی و هنری
رونمایی از ۳۰ تابوت سه هزار ساله در مصر
همشهری آنلاین: وزارت آثار باستانی مصر به صورت رسمی از ۳۰ تابوت چوبی باستانی رونمایی کرد که به تازگی در «دره پادشاهان»‌ کشف شده‌ و بزرگ‌ترین کشف در نوع خود در یک قرن اخیر به شمار می‌روند.
کشف گنجینه باستانی در اعماق آب‌های یونان
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۸ / فرهنگی و هنری
کشف گنجینه باستانی در اعماق آب‌های یونان
تهران- ایرنا- بیش از ۲۰۰ سال پس از غرق شدن کشتی «لرد الگین» سفیر وقت بریتانیا در امپراطوری عثمانی، باستان‌شناسان دریایی مقادیری جواهرات، وسایل آشپزخانه و مهره‌های شطرنج را از میان لاشه این کشتی کشف کرده‌اند.
  یونان  آثار باستانی  بریتانیا
«ربع رشیدی» در مسیر جهانی شدن
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۸ / فرهنگی و هنری
«ربع رشیدی» در مسیر جهانی شدن
تبریز - ایرنا - با مشارکت باستان‌شناسان آلمانی و آغاز فصل سوم کاوش‌ها در شهرک دانشگاهی «ربع رشیدی» تبریز، این مجموعه تاریخی ۷۰۰ ساله در مسیر ثبت در فهرست یونسکو و جهانی شدن قرار گرفته است.
  آذربایجان شرقی  تبریز  آثار باستانی  میراث فرهنگی
تاریخچه دیرینه‌انسان‌شناسی: فسیل‌ها، استخوان‌ها، ابزارها و معماها
زومیت / ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ / فناوری
تاریخچه دیرینه‌انسان‌شناسی: فسیل‌ها، استخوان‌ها، ابزارها و معماها
دیرینه‌انسان‌شناسی بررسی منشأ، تبار و اجداد و نحوه‌ تطور و تکامل انسان با بهره‌ بردن از فسیل‌ها و سایر آثار و بقایای باستانی است.
کشف بقایای حمام صفوی در مجموعه دولت‌خانه صفوی قزوین
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ / فرهنگی و هنری
کشف بقایای حمام صفوی در مجموعه دولت‌خانه صفوی قزوین
مدیرکل میراث فرهنگی قزوین گفت: به دنبال انجام فصل جدید کاوش‌های باستان‌شناسی در مجموعه دولت‌خانه صفوی قزوین، آثار و بقایای حمام تاریخی متعلق به دوره صفوی در محدوده بین دبیرستان پاسداران و سالن تربیت‌بدنی این مجموعه نمایان شد.
  استانی-فرهنگی و هنری  دولتخانه صفوی  آثار باستانی  میراث فرهنگی
آثار باستانی را قورت بده!
مهر / ۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / فرهنگی و هنری
آثار باستانی را قورت بده!
استفاده از تکنولوژی چاپ سه بعدی این امکان را می‌دهد که ماکت‌هایی از آثار باستانی تولید شود تا بازدیدکنندگان ارتباط بیشتری با میراث فرهنگی برقرار کنند؛ این آثار می‌تواند قابل خوردن هم باشند.
  آثار باستانی  میراث فرهنگی  چاپ سه بعدی
زیرخاکی‌های چند هزار ساله وستمین مازندران ثبت ملی شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۱ / فرهنگی و هنری
زیرخاکی‌های چند هزار ساله وستمین مازندران ثبت ملی شد
ساری - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران گفت که ۱۱ زیرخاکی تاریخی و میراثی استان که در محوطه باستانی " وستمین " کیاسر از توابع شهرستان ساری کشف شده بود، ثبت ملی شد.
  ثبت آثار ناملموس  آثار باستانی  مازندران  میراث فرهنگی
بناهای تاریخی اسکاتلند در خطر نابودی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / فرهنگی و هنری
بناهای تاریخی اسکاتلند در خطر نابودی
بناهای تاریخی اسکاتلند که قدمتشان از اهرام ثلاثه مصر هم بیشتر است به دلیل خطرات ناشی از تغییرات اقلیمی در معرض نابودی قرار گرفته‌اند.
  اسکاتلند  آثار باستانی
میراث جهانی پاسارگاد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / عکس
میراث جهانی پاسارگاد
ایرنا -شیراز- پاسارگاد مجموعه ‌ای از آثار باستانی برجای ‌مانده از دوران هخامنشی است که در شهرستان پاسارگاد در استان فارس واقع شده‌ است. برجسته‌ترین بخش مجموعهٔ پاسارگاد، بنای آرامگاه کورش بزرگ است .این مجموعه دربرگیرنده ی ابنیه ‌ای چون کاخ دروازه،کاخ بارعام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب‌ نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه،کاروانسرای مظفری، است.
  مرودشت  پاسارگاد
تپه ریوی خراسان شمالی، زوایای تاریک فرهنگ شمال‌شرق را روشن می‌کند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۸ / فرهنگی و هنری
تپه ریوی خراسان شمالی، زوایای تاریک فرهنگ شمال‌شرق را روشن می‌کند
بجنورد- ایرنا - رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: تپه تاریخی «ریوی» در خراسان شمالی می‌تواند با روشن کردن زوایا و نقطه‌های تاریک جریان فرهنگی شمال‌شرق کشور، برای جامعه باستان‌شناسان از اهمیت زیادی برخودار باشد.
  آثار باستانی  خراسان شمالی  آلمان  باستان شناسی  مانه وسملقان