چهارشنبه, ۳۰ مهر, ۱۳۹۹ / 21 October, 2020
ابوالفضل زرویی نصرآباد
ویراست تازه‌ روایت زرویی از زندگانی حضرت عباس(ع)
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / ماه محرم / مشرق نیوز / کتاب / نیستان
ویراست تازه‌ روایت زرویی از زندگانی حضرت عباس(ع)
انتشارات نیستان ویراست تازه‌ای از کتاب «ماه به روایت آه»، نوشته مرحوم ابوالفضل زرویی نصرآباد را همزمان با شروع ماه محرم و ایام عزاداری بر مصائب اهل بیت(ع) منتشر کرد.
«جهاد فرهنگی، معرفت حسینی و فضای مجازی»
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / مرتضی آوینی / مهدی شجاعی / ابوالفضل زرویی نصرآباد / دانشگاه تهران / صادق کرمیار
«جهاد فرهنگی، معرفت حسینی و فضای مجازی»
با نزدیک شدن به ماه محرم‌الحرام و تاسوعا و عاشورای حسینی معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران برنامه‌های عاشورایی خود را با عنوان جهاد فرهنگی، معرفت حسینی و فضای مجازی اعلام کرد.
«خرپژوهی»؛ پژوهشی طنازانه از ابوالفضل زرویی نصرآباد
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / پژوهشگر / ادبیات فارسی / شعر / کتاب / ادبیات
«خرپژوهی»؛ پژوهشی طنازانه از ابوالفضل زرویی نصرآباد
تهران- ایرنا- کتاب «خرپژوهی»، پژوهشی طنازانه در زبان و ادبیات فارسی به کوشش ابوالفضل زرویی نصرآباد، اخیرا به همت انتشارات نیستان به بازار آمده است.
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
خداحافظ سردبیر
دیروز سید علی میرفتاح با تحریریه اعتماد خداحافظی کرد و رفت. او را از حدود 22 سال پیش می‌شناسم، زمانی که نوجوانی 16 ساله بودم و برادر بزرگم اولین مجله مهر را به خانه آورد، یک هفته‌نامه فرهنگی، هنری، اجتماعی با قطع متروئید و به قیمت 20 تومان که کلمه «مهر» بالای صفحه اول با فونت درشت به صورت لوگو چاپ شده بود. برای من به عنوان یک بچه مذهبی که پیش از آن مجله سوره را می‌شناختم و گاهی برخی شماره‌های آن را در خانه دیده بودم، حال و هوای مهر شگفت‌انگیز بود. مطالب متنوع فرهنگی، هنری و ادبی با قلم‌هایی شیوا و روان به صورت یادداشت، مصاحبه و گزارش، از نویسندگانی که بعدا به تدریج بیشتر آنها را شناختم: سیدعلی میرفتاح، عبدالجواد و عبدالرضا موسوی، سیدابراهیم نبوی، محمدحسین …
«خَر پژوهی» به قیمت ۵۵ هزار تومان به بازار آمد
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / سید مهدی شجاعی / ابوالفضل زرویی نصرآباد / طنز / معرفی کتاب
«خَر پژوهی» به قیمت ۵۵ هزار تومان به بازار آمد
کتاب «خَر پزوهی» با موضوع حضور «خر» در ادبیات، باورها، افسانه‌ها، قصه‌ها و مثل‌ها در تمامی مناطق جهان به قلم زنده‌یاد ابوالفضل زرویی نصرآباد و با کوشش نسیم عرب‌امیری و با مقدمه‌ای از سیدمهدی شجاعی منتشر شد.
انتشار «خرپژوهی» زرویی پس از درگذشتش
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / ابوالفضل زرویی‌نصرآباد / خرپژوهی
انتشار «خرپژوهی» زرویی پس از درگذشتش
کمی بیش از یک سال از درگذشت ابوالفضل زرویی نصرآباد، کتاب «خرپژوهی» این نویسنده که درباره حضور خر در ادبیات منظوم و مکتوب در دنیاست، منتشر شده است.
۱۳۹۹/۰۲/۱۰
منهای سینما
 برنامه «نقل نقلستان» که به بازخوانی آثار و معرفی چهره‌های شاخص طنزپرداز اختصاص دارد، روز شنبه ۱۳ اردیبهشت آثار طنز زنده‎یاد ابوالفضل زرویی نصرآباد شاعر، پژوهشگر و طنزپرداز نام‌آشنای کشورمان را مرور و بازخوانی می‌کند. زرویی نصرآباد علاوه بر نگارش کتاب‌های متعدد در حوزه طنز در نشریاتی مانند نشریات موسسه گل‌آقا، همشهری، جام‌جم، ایرانیان، انتخاب، زن، مهر، کیهان ورزشی، بانو، جستجو، عروس و تماشاگران طنز نوشته‌ است.
بازخوانی آثار طنز ابوالفضل زرویی نصرآباد در رادیو صبا
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / ابوالفضل زرویی نصرآباد / رادیو صبا / برنامه رادیویی
بازخوانی آثار طنز ابوالفضل زرویی نصرآباد در رادیو صبا
برنامه «نقل نقلستان» قصد دارد آثار زنده یاد ابوالفضل زرویی نصرآباد را برای مخاطبان رادیو صبا معرفی و بازخوانی کند.
بهتر است بنشینم!
۱۳۹۹/۰۱/۰۴
بهتر است بنشینم!
در این روزهایی که قرنطینه هستیم شعری از ابوالفضل زرویی نصرآباد شاعر طنزپرداز به دستم رسید، که می‌تواند حال و روز این روزهایمان باشد که همه شعار در خانه می‌مانیم را سر می‌دهیم اما یک عده‌ای هستند که به مسافرت می‌روند.
انتشار شماره تازه «سه‌نقطه» به یاد زرویی‌نصرآباد
۱۳۹۸/۱۲/۱۸ / امید مهدی نژاد / طنز / معرفی نشریات
انتشار شماره تازه «سه‌نقطه» به یاد زرویی‌نصرآباد
شماره تازه ماهنامه طنز سه‌نقطه با ویژه‌نامه‌ای به یادابوالفضل زرویی نصرآباد منتشر شد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / حوزه هنری / سعید طلایی / سید اکبر میر جعفری / ناصر فیض / اسماعیل امینی / ابوالفضل زرویی نصرآباد
از کتاب «طرز طنز» اثر صابر قدیمی رونمایی می‌شود
نشست دگرخند با موضوع رونمایی از کتاب «طرز طنز» اثر صابر قدیمی در سالن زنده‌یاد فردی حوزه هنری برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / معرفی کتاب / طنز / ابوالفضل زرویی نصرآباد
زرویی نصرآباد؛ طنزپردازی که زیر تابوت‌اش را کسانی گرفتند که باعث خودتخریبی‌اش شدند
سیدعباس سجادی در مراسم رونمایی از کتاب «رمز طنز» که مجموعه درس‌ گفتارهای ابوالفضل زرویی نصرآباد است، تاکید کرد این شاعر و طنزپرداز به دلیل بی‌مهری‌هایی که دید، از تهران کوچ کرد و در گوشه‌ای از احمدآباد مستوفی خلوت گزید و دچار خود تخریبی شد. کسانی که باعث این خود تخریبی وی شدند، از جمله کسانی بودند که زیر تابوتش را گرفته بودند.
۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / فرهنگسرای نیاوران / ادبیات طنز
رونمایی از کتاب جدید زنده‌یاد ابوالفضل زرویی؛ درس‌گفتارهایی به نام «رمز طنز»
تهران- ایرنا- کتاب «رمز طنز»، مجموعه درس‌گفتارهای سه‌ساله مرحوم ابوالفضل زرویی نصرآباد، طنزپرداز فقید، به همت بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران در قالب کتاب گردآوری، چاپ و رونمایی شد.
۱۳۹۸/۱۰/۰۲
درس‌گفتارهای زرویی نصرآباد | رونمایی از رمز طنز در فرهنگسرای نیاوران
کتاب درس‌گفتارهای ابوالفضل زرویی نصرآباد با نام «رمز طنز» سه‌شنبه سوم دی ساعت ۱۷ همزمان با برگزاری نشست سه‎شنبه‎های شعر نیاوران در فرهنگسرای نیاوران رونمایی می‌شود.
۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / تازه های نشر / ادبیات طنز
رونمایی از رمز طنز؛ درس‌گفتارهای مرحوم زوریی نصرآباد
تهران- ایرنا- کتاب درس‎گفتارهای ابوالفضل زرویی نصرآباد، طنزپرداز فقید، با نام «رمز طنز» فردا (سه شنبه سوم دی) در فرهنگسرای نیاوران رونمایی خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۴
شعر طنز
ابوالفضل زرویی نصرآباد
۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / اسماعیل امینی / ابوالفضل زرویی نصرآباد / ادبیات
انزوای زرویی برای دوری از آلودگی هوای فرهنگ بود
اسماعیل امینی می‌گوید زرویی نصرآباد ساده زندگی کرد و برای دوری از آلودگی های فرهنگی و اداری که گریبان برخی از فرزانگان و فرهیختگان را می گیرد، به انزوا پناه برد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۰
گرانی بنزین و بی‌اطلاعی مقامات در شعر شاعری که سال قبل درگذشت!
شعر طنز اجتماعی از زنده‌یاد استاد ابوالفضل زرویی نصرآباد به مناسبت اولین سالروز درگذشت او با موضوع بنزین منتشر می‌شود که در کمال حیرت، می‌شود از نگرانی مردم از گرانی بنزین و بی‌اطلاعی مسؤولان هم در آن سراغ گرفت. این در حالی است که زرویی، یک سال قبل در چنین روزی درگذشت.
۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / ابوالفضل زرویی نصرآباد / امرالله احمدجو / داوود میرباقری
دوستی با زرویی از کجا آغاز شد/ کوشش میرباقری برای «سلمان فارسی»
امرالله احمدجو از چگونگی دوستی خود با زنده یاد زرویی نصرآباد گفت.
۱۳۹۸/۰۹/۱۰
قلم عبید و دهخدا، بی‌صاحب شد
ای جماعت! چطوره حالات‌تون؟ قربون اون فهم و کمالات‌تون گردن‌تون پیش کسی خم‌نشه از سربنده، سایه‌تون کم‌نشه راز و نیاز و بندگی‌تون درست حساب کتاب زندگی‌تون درستهمدلی| همه‌مان هنوز به خوبی این مجموعه مثنوی زیبا و خاطره‌انگیز را که حرف دل بسیاری از ما بود را به خاطر داریم؛ مجموعه شعری که با ردیف و قافیه طنازانه خود، به سرعت به یاد همه ماند و کم نبودند آنهایی که تا مدت‌ها، این مثنوی به واقع تلخ اجتماعی را زیر لب زمزمه می‌کردند. امروز 10 آذرماه، سالگشت مرگ ابوالفضل زرویی نصرآباد است که خیلی زود در 49 سالگی، جامعه طنز ایران را تنها گذاشت.«ملانصرالدین»، «چغندر میرزا»، «ننه قمر»، «کلثوم ننه»، «آمیز ممتقی»، «میرزا یحیی»، و «عبدل» طنز فارسی که در نشریاتی چون گل‌آقا، همشهری، جام …
۱۳۹۸/۰۹/۰۹
شاعران بر سر مزار زرویی نصرآباد از پس یک سال نبودنش
شاعران، طنزپردازان و هنرمندان نخستین سالگرد درگذشت زنده‌یاد ابوالفضل زرویی نصرآباد را با حضور کنار مزار او گرامی می‌دارند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / استانی-فرهنگی و هنری / حوزه هنری / یزد / طنزپرداز
برگزاری کارگاه‌های طنزپردازی با حضور استادان برجسته کشور در یزد
همزمان با همایش ملی نکوداشت استاد ابوالفضل زرویی نصرآباد مجموعه کارگاه‌های مبانی طنزنویسی و طنزسرایی با حضور نویسندگان و طنزپردازان برجسته کشور در یزد برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۷/۰۹
ابوالفضل زرویی چگونه رمان نوشت؟
همشهری آنلاین: در نشست «کوتاه با داستان» که با یادبود ابوالفضل زرویی نصرآباد همراه بود از این‌که این شاعر طنزپرداز فقید چگونه رمان نوشت حرف زده شد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۸
شجاعی: پژوهشگری به سخت‌کوشی زرویی نصرآباد ندیده‌ام
شجاعی در «کوتاه با داستان» گفت:‌ ابوالفضل زرویی نصرآباد تازه شروع به محصول دادن کرده بود و با ذخیره‌هایی که داشت، می‌توانست 10 رمان مذهبی سطح بالای دیگر بنویسد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۸ / صادق کرمیار / سید مهدی شجاعی / ابوالفضل زرویی نصرآباد
روایت صادق کرمیار از تالیف کتاب «ماه به روایت آه» مرحوم زرویی
صادق کرمیار در نشست «کوتاه با داستان» روایتی از تالیف کتاب « ماه به روایت آه» مرحوم ابوالفضل زرویی نصرآباد ارائه کرد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۸ / رادیو مهر / ادبیات / شعر آئینی / هوشنگ ابتهاج / محمد علی بهمنی / عبدالجبار کاکایی / ابوالفضل زرویی نصرآباد / شهریار
روایتی از شعر عاشورایی «سایه»
شنیدن غزل پرشور عاشورا از دفتر شعر شعرای محبوب عاشقانه سرا و حتی طنزپرداز، لطف دیگری دارد. به بهانه روز ادبیات، در این پادکست رادیومهر چند اثر ادبی این هنرمندان را مرور کرده‌ایم.
۱۳۹۸/۰۶/۰۹ / شعر طنز / ابوالفضل زرویی نصرآباد / ناصر فیض / اسماعیل امینی
شعر هنر مردمی نیست!
اولین نشست طنز «شکرپاره»، دیروز عصر با اجرای صابر قدیمی و حضور چهره‌های طنز مانند ناصر فیض، اسماعیل امینی و رضا رفیع برگزار شد. 
۱۳۹۸/۰۵/۱۸
آنها که رفتند
از دست رفتن روزنامه‌نگاران و خبرنگاران در هر شرایطی ضایعه‌ای بزرگ برای اهالی رسانه و مطبوعات است. در سالی که گذشت، جامعه مطبوعاتی برخی از افراد باسابقه در این حوزه را از دست داد. در ادامه مروری کوتاه بر درگذشتگان مطبوعات کشور در سال گذشته خواهیم داشت.احسان‌ یارشاطر، بنیانگذار و سرویراستار دانشنامه ایرانیکا، متولد ۱۲۹۹ در همدان، روز ۱۰ شهریورماه در ۹۷ سالگی از دنیا رفت. یارشاطر ویراستاری سه مجلد از «تاریخ ایران کمبریج» را برعهده داشت و نویسنده ۱۶ جلد کتاب «تاریخ ادبیات ایران» بود.حمید هوشنگی، از روزنامه‌نگاران پیشکسوت، 16 آبان 97، بعد از تحمل دوره‌ای بیماری، از دنیا رفت. حمید هوشنگی از روزنامه‌نگاران پیشکسوت و از دبیران خبرگزاری پارس پیش از انقلاب (ایرنای فعلی) بود که بعد از تحمل دوره‌ای بیماری …
۱۳۹۸/۰۲/۱۶ / ابوالفضل زرویی‌نصرآباد / منطقه یزد
افتتاح دبیرخانه نکوداشت ابوالفضل زرویی در یزد
دبیرخانه علمی همایش ملی نکوداشت زنده‌یاد ابوالفضل زرویی نصرآباد با حضور جمعی از استادان ادبیان فارسی در دانشگاه یزد افتتاح شد.
۱۳۹۸/۰۱/۲۱
تثبیت جایگاه طنزپردازان با تاسیس دفتر طنز
تهران- ایرنا- تاسیس دفتر طنز در حوزه هنری با همت زنده یاد ابوالفضل زرویی نصرآباد به تثبیت جایگاه طنزپردازان، توجه بیشتر به این گونه شعر و رواج بیشتر آن در سطح جشنواره ها و شب‌های شعر انجامید.
۱۳۹۷/۱۲/۰۶
سرسنگی: سرنوشت زرویی نصرآباد به سرنوشت امروز فرهنگ و هنر شبیه است
مجید سرسنگی گفت: سرنوشت ابوالفضل زرویی نصرآباد به سرنوشت فرهنگ و هنر این سرزمین از جهت غربت و مظلومیت شباهت دارد. زرویی نصرآباد اگر مثل خیلی‌ها در زرق و برق زندگی می‌کرد، شاید شرایطش غیر از این بود.
۱۳۹۷/۱۲/۰۵
رونمایی از یادنامه «ابوالفضل زرویی»/ دلنوشته‌های سیدمهدی شجاعی برای استاد طنز
مراسم نکوداشت مرحوم ابوالفضل زرویی نصرآباد با عنوان «حکایت آن سرو بلند» عصر امروز در تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد.
۱۳۹۷/۱۲/۰۲
گرامیداشت یاد و خاطره زرویی نصرآباد در دانشگاه تهران
آیین نکوداشت ابوالفضل زرویی نصرآباد، شاعر، نویسنده و طنزپرداز فقید یکشنبه پنجم اسفند در تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار می‌شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •