شنبه, ۱۷ خرداد, ۱۳۹۹ / 6 June, 2020
ارکستر فیلارمونیک
۱۳۹۹/۰۲/۲۲
دیالوگ
بهرام بیضایی: «مرگ یزدگرد بی‌ادبانه توقیف شد، اما چند نمایش بر سیاق آن ساختند که از تلویزیون رایج پخش شد. یکی از آنها که اصلا زن آسیابان محوری هم داشت و اجراکننده‌ها اغلب شاگردان خودم بودند. رسم است که اصل را توقیف می‌کنیم و بدل‌ها می‌سازیم برای پایمال کردن اصل و تحمیل نظرات خودمان! از زمانه بپرسید و مقاومتش! هیچ‌گاه از آزمایش نترسیده‌ام و به دنبال پاسخ بوده‌ام. شاید به دلیل لجبازی با زمانه‌ فراموشکار، شاید عشق به ریشه‌شناسی و کشف گمشده‌های هر دورانی! نمایش و فرهنگ حد ندارد و من هر چه رفته باشم، هنوز باید رفت. هر منزل تجربه‌ای است که باید شناخت و محبوس آن نشد.» علی رهبری، رهبر ارکستر: «من در ‌سال 1977 در ۲۹ سالگی،  …
ارکستر فیلارمونیک برلین سایت خود را رایگان کرد
۱۳۹۹/۰۱/۱۷ / بنیاد رودکی / ارکستر سمفونیک تهران / تالار وحدت / سهم اهالی فرهنگ در مهار کرونا / کنسرت‌های آن‌لاین در شب‌های خانه‌نشینی کرونایی
ارکستر فیلارمونیک برلین سایت خود را رایگان کرد
تهران- ایرنا- ارکستر فیلارمونیک برلین پس از تعطیلی به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، آرشیو ویدیویی سایتش را رایگان در اختیار دوستداران موسیقی کلاسیک گذاشته است.
۱۳۹۹/۰۱/۰۹
کرونا در جهان؛ اجرای آنلاین ارکستر فیلارمونیک روتردام (فیلم)
نوازندگان ارکستر فیلارمونیک روتردام(هلند) که به دلیل شیوع ویروس کرونا خانه‌نشین شده‌اند، به صورت آنلاین گرد هم آمدند تا یک اجرای مجازی و مشترک از سمفونی نهم بتهوون را از خانه‌های خود اجرا و ضبط کنند.
با یک تکنواز و رپورتوارهای اختصاصی ارکستر را برکزار می‌کنیم/ اگر مجوزمان زودتر آماده شود زمان و جزییات کنسرت را اعلام خواهیم کرد
۱۳۹۸/۱۱/۲۱ / برج میلاد / وزارت ارشاد / بنیاد رودکی / خانه موسیقی / آرش گوران / دفتر موسیقی / ارکستر فیلارمونیک تهران / موسیقی کلاسیک / موسیقی ارکسترال / سالن‌ همایش‌های برج میلاد
با یک تکنواز و رپورتوارهای اختصاصی ارکستر را برکزار می‌کنیم/ اگر مجوزمان زودتر آماده شود زمان و جزییات کنسرت را اعلام خواهیم کرد
ایلنا: آرش گوران (نوازنده، آهنگساز و موسس و رهبر ثابت ارکستر فیلارمونیک تهران) درباره ویژگی‌های کنسرت جدید ارکسترش می‌گوید: در کنسرت پیش‌رو تکنواز داریم و رپرتوار…
فقط دو ارکستر رسمی در ایران وجود دارد/ ارکستر سمفونیک صداوسیما اجراهای قابل توجهی نداشته است
۱۳۹۸/۱۱/۱۸ / ایران / موسیقی / وزارت ارشاد / جوان / تالار رودکی / بنیاد رودکی / تالار وحدت / ارکستر فیلارمونیک / خانه موسیقی / دفتر موسیقی
فقط دو ارکستر رسمی در ایران وجود دارد/ ارکستر سمفونیک صداوسیما اجراهای قابل توجهی نداشته است
ایلنا: احمد مقدسی‌زاده درباره کم و کیف فعالیت‌ ارکسترهای دولتی می‌گوید: ارکسترهای دولتی با تمام امکاناتی که دارند، نتوانسته‌اند مسیر درستی را پیش گیرند. به عنوان…
علی رهبری: موسیقی هیچ‌گاه و به هیچ شکلی نباید تعطیل شود
۱۳۹۸/۱۱/۰۳
علی رهبری: موسیقی هیچ‌گاه و به هیچ شکلی نباید تعطیل شود
علی رهبری آهنگساز و رهبر ارکستر بین‌المللی ایرانی که در سال ۱۳۹۴ برای رهبری ارکستر فیلارمونیک چین به شهر پکن دعوت شده بود و در همان سال ارکستر فیلارمونیک چین را در کنار ارکستر سمفونیک تهران در تالار وحدت رهبری کرد، اکنون بار دیگر برای رهبری چند کنسرت با ارکسترهای مختلف به کشور چین دعوت شده است.
۱۳۹۸/۱۰/۲۶
یک عکس، یک خاطره
آرتورو توسکانینی - 1934 شصت‌وسه‌سال پیش در چنین روزی، برابر شانزدهم ژانویه 1957 میلادی، آرتورو توسکانینی، رهبر ارکستر نامدار ایتالیایی در نودسالگی درگذشت. او از سال 1928 تا 1936 رهبری ارکستر فیلارمونیک نیویورک را برعهده داشت و در کشورهای بسیاری به اجرا پرداخت. توسکانینی را بزرگترین رهبر ارکستر نیمه نخست قرن بیستم میلادی لقب داده‌اند. مشهور است که او حافظه‌ای استثنایی داشت و هنگامی که قوه بینایی‌اش در کهنسالی کاهش‌یافت، با کمک حافظه فوق‌‌العاده‌ خود به فعالیت ادامه می‌داد.
۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / رهبر ارکستر / استانی_ فرهنگ و هنر
"ارکستر" موسیقی هر فرهنگ را به زبان بین المللی برای مردم جهان ترجمه و اجرا می کند
رهبر ارکستر فیلارمونیک در سنندج، معتقد است که می‌توان از طریق ارکستر، موسیقی هر فرهنگ را به زبان بین المللی برای مردم جهان ترجمه و اجرا کرد چراکه زبان بین المللی موسیقی به واسطه ارکستر قابل انتقال است و می‌تواند برای دوستداران موسیقی در سراسر دنیا جذاب باشد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۴
«ابوا» راوی آثار هفت آهنگساز معاصر ایرانی می‌شود
ایلنا: مجموعه‌ای از آثار هفت آهنگساز معاصر ایرانی در قالب کنسرتی با عنوان «جهان در جهان» به همت نازنین احمدزاده نوازنده ساز «ابوا» اجرا می‌شود.مجموعه‌ای از آثار هفت آهنگساز معاصر ایرانی در قالب کنسرتی با عنوان «جهان در جهان» به همت نازنین احمدزاده نوازنده ساز «ابوا» اجرا می‌شود. در این اجرا که ساعت ۲۰ روز ۱۶ آبان در تالار رودکی برگزار می‌شود، مجموعه‌ای از آثارِ این آهنگسازان برای ساز ابوا و آنسامبل در تالار رودکیِ تهران روی صحنه خواهد رفت.طبق برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته در این کنسرت که «جهان در جهان» نام گرفته ‌است، آثاری از محمدرضا تفضلی، حسام‌الدین دارابی، روزبه رفیعی، آرمین صنایعی، شروین عباسی، حمید عسکری و کارن کیهانی برای ترکیباتی چون «ابوا سولو»، «ابوا-‌پیانو»، «ابوا-‌ویلنسل» و «ابوا-‌گیتار» …
۱۳۹۸/۰۷/۲۳
ارکستر فیلارمونیک لرستان 24 مهر روی صحنه می‌رود
نخستین کنسرت ارکستر فیلارمونیک لرستان با حمایت انجمن موسیقی این استان روز چهارشنبه ۲۴ مهرماه در تالار شهید آوینی خرم‌آباد به رهبری ارکستر محمد میرزایی برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۷/۲۱
اجرای موسیقی «بازی تاج و تخت» در کنسرت لرستان
مدیر انجمن موسیقی استان لرستان با اشاره به تشکیل ارکستر فیلارمونیک لرستان از برگزاری اولین کنسرت این مجموعه موسیقایی در خرم آباد به رهبری محمد میرزایی خبر داد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۱ / موسیقی کلاسیک / ارکستر فیلارمونیک لرستان / امین عباسیان / کنسرت موسیقی
جزییات کنسرت ارکستر فیلارمونیک لرستان/ «بازی تاج و تخت» شنیدنی شد
مدیر انجمن موسیقی استان لرستان با اشاره به تشکیل ارکستر فیلارمونیک لرستان از برگزاری اولین کنسرت این مجموعه موسیقایی در خرم آباد به رهبری محمد میرزایی خبر داد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۳ / موسیقی فیلم / ارکستر فیلارمونیک تهران / آرش گوران / موسیقی کلاسیک / کنسرت موسیقی / فیلم سرکوب
ارکستر فیلارمونیک تهران نوازنده جدید گرفت/ تجربه آهنگسازی «سرکوب»
مدیر هنری و رهبر ثابت ارکستر فیلارمونیک تهران در تشریح تازه ترین فعالیت این مجموعه از برگزاری آزمون انتخاب نوازنده طی روزهای گذشته و تجربه آهنگسازی فیلم سینمایی «سرکوب» سخن گفت.
۱۳۹۸/۰۶/۱۹ / لوریس چکناواریان / عاشورا
فیلم | اجرای قطعه "شب عاشورا" با هنرمندی لوریس چکناواریان
لوریس چکناواریان به همراه ارکستر سمفونیک البرز و گروه کر فیلارمونیک ایران قطعه "شب عاشورا" را اجرا کرد.
۱۳۹۸/۰۵/۱۴ / آرش گوران / ارکستر فیلارمونیک / موسیقی / ارکستر سمفونیک
با «شهر» یا بی «شهر»؛ مساله این نیست!
چند وقت پیش مدیرعامل برج میلاد از راه‌اندازی ارکستر فیلارمونیک شهر تهران با هدف ترویج موسیقی فاخر ایرانی، به دستور شهرداری خبر داد. هدف از راه‌اندازی این ارکستر، محوریت قرار دادن برج میلاد به عنوان نماد و یادمان ملی ایرانیان بیان شد و اعلام شد که دستور و تاکید حناچی، شهردار تهران مبنی بر پرداختن به ظرفیت‌های موسیقی ایرانی، باعث شده برج میلاد تاسیس این ارکستر را در اولویت‌های کاری خود در سال ۹۸ بگذارد.
۱۳۹۸/۰۵/۱۳ / ارکستر فیلارمونیک شهر تهران / لوریس چکناواریان / فرهاد فخرالدینی
برج میلاد در تسخیر عاشقانه‌های چکناواریان و سربداران فخرالدینی
ارکستر فیلارمونیک شهر تهران به دستور شهرداری و با حمایت برج میلاد شامگاه گذشته رسما راه‌اندازی شد. در این مراسم با تاکید بر اجرای قطعاتی از موسیقی نوستالژیک ایرانی، قطعاتی از موسیقی کلاسیک غربی هم اجرا شد.
۱۳۹۸/۰۵/۱۰
کنسرت‌های پایتخت؛ رونمایی از فیلارمونیک شهر تهران
تهران- ایرنا- در هفته آینده بیشتر اجراهای پایتخت در دست موسیقی پاپ است و مهم‌ترین رویداد این هفته کنسرت رونمایی از ارکستر فیلارمونیک شهر تهران خواهد بود.
۱۳۹۸/۰۵/۰۶ / ارکستر فیلارمونیک شهر تهران / لوریس چکناواریان
چکناواریان: نوازندگان ما از این ارکستر به آن ارکستر می‌روند
لوریس چکناواریان می‌گوید: «نوازندگان ایرانی بسیار باذوق هستند، اما حمایت کافی ندارند. نوازنده باید در یک ارکستر اجرا کند و با همان اجرا هم زندگی‌اش تامین باشد. اما نوازندگان ما در طول روز از این ارکستر به ارکستر دیگر می‌روند.»
۱۳۹۸/۰۵/۰۶
استفاده از عنوان «ارکستر فیلارمونیک تهران» پیگرد قانونی دارد
اعضای «ارکستر فیلارمونیک تهران» به رهبری و مدیریت هنری آرش گوران پس از انتشار اخباری با عنوان «اولین اجرای ارکستر فیلارمونیک شهر تهران» متن انتقادی سرگشاده‌ای را منتشر کردند.
۱۳۹۸/۰۴/۳۰ / ارکستر فیلارمونیک شهر تهران / موسیقی کلاسیک / برج میلاد / موسیقی ایرانی / آرش امینی / لوریس چکناواریان / فواد حجازی
ارکستر فیلارمونیک شهر تهران راه اندازی شد/ جزییات کنسرت اول
مدیرعامل برج میلاد از راه اندازی نخستین ارکستر فیلارمونیک شهر تهران با هدف ترویج موسیقی فاخر ایرانی با اجرای آثار آهنگسازان بزرگ کشور خبر داد.
۱۳۹۸/۰۴/۳۰
میلاد، تهران را صاحب ارکستر می‌کند؟
مدیرعامل برج میلاد از راه‌اندازی ارکستر فیلارمونیک شهر تهران با هدف ترویج موسیقی فاخر ایرانی، به دستور شهرداری خبر می‌دهد؛ اتفاقی که چند باری برای اجرایی شدنش به اشکال مختلف قدم‌هایی برداشته شد، اما در عمل اتفاقی که باید، رخ نداده است.
۱۳۹۸/۰۳/۲۷
نوای "ای ایران" در قلب اروپا
کنسرت ارکستر فیلارمونیک پاریس به رهبری آرش فولادوند با اجرای آثار کیوان ساکت به خوانندگی وحید تاج در شهرهای لندن و پاریس برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۳/۰۳
آثار کیوان ساکت با همراهی ارکستر فیلارمونیک پاریس شرقی
ارکستر فیلارمونیک پاریس به رهبری آرش فولادوند آثار کیوان ساکت را در شهرهای لندن و پاریس روی صحنه می‌برد.به گزارش ایسنا، آرش فولادوند رهبر ارکستر درباره اجرای پیش‏رو توضیح داد: چندی پیش از کیوان ساکت دعوت کردیم که به فرانسه بیاید و مجموعه‌ای از آثار ارکسترال‌شان را با ارکستر بزرگ فیلارمونیک پاریس شرقی اجرا کنند. در این کنسرت گروه کُر بهار پاریس و گروه کُرال لندن به‌عنوان بزرگ‌ترین گروه کُر ایرانی در خارج از کشور شرکت خواهند کرد. این مجموعه آثار، در مجموعه کنسرت‌های «صدای صلح ۲۰۱۹» و آلبوم «لاله‌های سرخ ۲» اجرا خواهند شد.
۱۳۹۸/۰۲/۲۸ / فرهنگی / ارکستر سمفونیک / کنسرواتوار تهران / مهران تبیانی
تصاحب رهبریِ تنها ارکستر سمفونیک ایران رقابتی مخرب می آفریند
تهران- ایرنا- رهبر ایرانی ارکستر فیلارمونیک بورلی هیلز آمریکا گفت: وجود تنها یک ارکستر سمفونیک در ایران باعث رقابت مخربی بین هنرمندان برای تصاحب چوب رهبری ارکستر می شود.
۱۳۹۸/۰۲/۱۲
اجرای کار سختی که بزرگان انجام ندادند/ برنامه‌ای برای محیط زیست
رهبر گروه کُر فیلارمونیک ایران در تشریح جزئیات تازه‌ترین کنسرت این مجموعه از رایزنی برای حضور ارکستر ارمنستانی برای اجراهای بعدی در ایران و ارمنستان خبر داد.
۱۳۹۸/۰۱/۲۲
ویدیو آرت سالن کنسرت والت دیزنی؛ اثر مشترک انسان و هوش مصنوعی
الگوریتم یادگیری ماشین توانسته یک موسیقی ویدئو آرت تولید کند که روی سالن کنسرت والت دیزنی به نمایش درآمده و تلفیقی از آثار ارکستر فیلارمونیک لس آنجلس است.
۱۳۹۷/۱۲/۲۴
بهتر است به جای دسته‌بندی فقط بگوییم موسیقی!
رهبر ارکستر فیلارمونیک تهران معتقد است: دسته‌بندی ژانر موسیقی کلاسیک و موسیقی‌های دیگر امروزه کاربردی ندارد و بهتر است اسم همه ژانرها را موسیقی بگذاریم.
۱۳۹۷/۱۲/۲۱
قدم زدن در بهشت گمشده/ آوایی که از سیاره دیگر به زمین رسید
تازه‌ترین کنسرت ارکستر فیلارمونیک تهران به رهبری آرش گوران در حالی برگزار شد که این مجموعه موسیقایی با اتکا به توانایی نوازندگان و رهبرش آثار متفاوت و با کیفیتی را پیش روی مخاطبان قرار داد.
۱۳۹۷/۱۲/۱۹
نوید اجرای ارکستر فیلارمونیک با صدادهی مطلوب/ گلایه از حمایت نشدن
نوازنده ارکستر فیلارمونیک تهران گفت: صدادهی ارکستر بسیار بسیار خوب است؛ انگار در یک سالن درجه یک اروپایی نشسته‌اید و در حال گوش دادن به یکی از ارکسترهای برتر جهان هستید.
۱۳۹۷/۱۲/۱۹
اسپانسرها درکی از موسیقی جدی ندارند/ نقد بی‌نتیجه در آستانه کنسرت
دست اندرکاران مجموعه ارکستر فیلارمونیک تهران به مدیریت هنری آرش گوران طی یک نشست رسانه‌ای به تشریح جزئیات تازه‌ترین کنسرت خود در تالار وحدت تهران پرداختند.
۱۳۹۷/۱۲/۱۹
ارکستر فیلارمونیک با رپرتواری تازه به صحنه می رود / این بار هم تنها حامی ارکستر مردم هستند
ارکستر فیلارمونیک در اجرای فردایشان، رپرتواری را به صحنه می برند که برای نخستین بار در ایران اجرا می شوند.
۱۳۹۷/۱۲/۱۹
فیلارمونیک‌ها در دنیا ثروتمندترین ارکسترها هستند اما ...
در نشست رسانه‌ای ارکستر فیلارمونیک تهران بیان شد که از این ارکستر حتی در حد استاندارد نیز حمایت نمی‌شود؛ این در حالی است که فیلارمونیک‌ها در دنیا ثروتمندترین ارکسترها هستند.
۱۳۹۷/۱۲/۱۱
صدای ارکستر فیلارمونیک اسلوواکی در براتیسلاوا طنین اندازشد
تهران - ایرنا - با حضور سفیر ایران در اتریش، در سالن طلایی براتیسلاوا، صدای کنسرت ارکستر فیلارمونیک اسلوواکی به رهبری « علی رهبری» در این کشور طنین انداز شد.
۱۳۹۷/۱۲/۰۸
رویش ارکستر فیلارمونیک گیلان
رشت - ایرنا - رویش جوانه ارکستر فیلارمونیک گیلان با 'سرزمین مادری' شهرداد روحانی شتاب یافت و لحظه به لحظه کامل شد؛ قطعاتش دنیای مجازی را در نوردید تا به امروز که با موتسارت به غوغای سازهای فجر رسید.
۱۳۹۷/۱۲/۰۸
«داستان یک بازیگر ناشناس» را بشنوید/ طراحی فضای موسیقایی ویژه
رهبر ارکستر فیلارمونیک تهران در تشریح تازه‌ترین فعالیت‌های این مجموعه موسیقایی از برگزاری یک کنسرت ویژه طی اسفندماه سال جاری در تالار وحدت تهران خبر داد.
۱۳۹۷/۱۲/۰۸
برگزاری کنسرت «داستان یک بازیگر ناشناس» در تالار وحدت
آرش گوران رهبر ارکستر فیلارمونیک تهران در تشریح تازه‌ترین فعالیت‌های این مجموعه موسیقایی از برگزاری کنسرت ویژه «داستان یک بازیگر ناشناس» طی اسفندماه سال جاری در تالار وحدت تهران خبر داد.
۱۳۹۷/۱۲/۰۵
مجتبی عسگری و وحیدتاج در اصفهان روی صحنه می‌روند
ایلنا: کنسرت ارکستر فیلارمونیک سازهای ملی اصفهان در راستای ارتقای موسیقی ایرانی جمعه ۱۰ اسفندماه با آهنگسازی مچید درخشانی، سرپرستی امین حیدری، خوانندگی مجتبی عسگری و وحید تاج در تالار مجلل کوثر شهر اصفهان برگزار می‌شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •