دوشنبه, ۲۸ مهر, ۱۳۹۹ / 19 October, 2020
ایران و هند
تنش‌زدایی با بلوک شرق
۱۹ ساعت قبل
تنش‌زدایی با بلوک شرق
  علیرضا احمدی       اولین روز فروردین1344 با امضای قرارداد ساخت پالایشگاه نفت مدرس، میان ایران و هندوستان آغاز شد. این پالایشگاه قرار بود با مشارکت مالی و فنی ایران و با ظرفیت 50هزار بشکه در روز در ایالت مدرس در جنوب هند راه‌اندازی شود. براساس توافق اولیه، 74درصد از سهام پالایشگاه مدرس به دولت هند، 13درصد به شرکت نفت ایران و 13درصد به شرکت آمریکایی آموکو (پان آمریکن) واگذار شد. ازسوی دیگر درحالی‌که محافل خبری کشور تحت‌تأثیر عملیات ترور شاه توسط رضا شمس‌آبادی، سرباز وظیفه گارد جاویدان، قرار داشت، …
تا ۵ سال آینده ارزهای دیجیتال جایگزین واحدهای پولی می‌شوند
۳۳ ساعت قبل
تا ۵ سال آینده ارزهای دیجیتال جایگزین واحدهای پولی می‌شوند
رضایی، نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و هند با اشاره به لزوم تقویت پیمان‌های پولی و اینکه تنها پایه نرخ دلار در ایران مبنا قرار می گیرد، گفت:‌ تا ۵ سال آینده ارزهای دیجیتال جایگزین واحدهای پولی می‌شوند.
تمدید تخفیف ویژه دولت هند برای انتقال بار به بندر چابهار
۲ روز قبل / ایران و هند / چابهار
تمدید تخفیف ویژه دولت هند برای انتقال بار به بندر چابهار
ایرنا نوشت: وزارت کشتیرانی هند اعلام کرد که تخفیف ۴۰ درصدی برای حمل بار میان این کشور و بندر چابهار ایران را به مدت یک سال دیگر تمدید کرده است.
کاهش مبادلات ایران و هند در سایه کرونا و تحریم‌ها
۴ روز قبل / ایران / ویروس / هند / تحریم ها / اتاق بازرگانی ایران
کاهش مبادلات ایران و هند در سایه کرونا و تحریم‌ها
ایلنا: رئیس اتاق بازرگانی ایران و هند اظهار داشت: بخشی از کاهش مبادلات ایران و هند مربوط به شیوع ویروس کرونا و بخشی دیگر مربوط به فشار تحریم‌ها است، بطوریکه…
۴ روز قبل / اقیانوسیه / ایران / چای / صنایع غذایی / کشاورزی
مسیر همکاری‌‌ها برای ورود به بازارهای سوم
فعالان اقتصادی ایران و هند در حوزه کشاورزی و صنایع غذایی در یک رویداد مجازی با یکدیگر به بحث و گفت‌وگو با هدف توسعه مراودات تجاری پرداختند.
ابزار رشد تجارت با هند در دوره تحریم
۴ روز قبل
ابزار رشد تجارت با هند در دوره تحریم
راهکارهای توسعه تجارت میان ایران و هند در دوران تحریم‌ها بررسی شد. در این دیدار که با حضور سفیر هند در ایران و برخی دیگر از مقامات دولتی هند برگزار شد، تصریح شد که ایران و هند می‌توانند در مناسبات آینده به‌عنوان جلوداران و بازیگران اصلی در سطح آسیا مطرح شوند. مقامات تجاری دو طرف معتقدند که اقتصاد دو کشور ویژگی‌هایی دارد که می‌توانند مکمل یکدیگر باشند و در عین حال به وسیله‌ ابزارهایی مانند «تجارت ترجیحی» و «تخصیص مشوق‌ها برای بنگاه‌های کوچک و متوسط» می‌توانند در مسیر گسترش مناسبات اقتصادی و تجاری حرکت کنند. این پیشنهادات در حالی از سوی دو طرف مطرح شده است که پیش از این مقامات هندی پیشنهاد کرده بودند برای دور زدن چالش‌های بانکی موجود، می‌توان از شیوه مبادله کالا به کالا و برقراری تجارت ترجیحی به‌عنوان …
هندی‌ها با گرم شدن روابط ایران با چین به تکاپو افتادند
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / ایران و چین / ایران و هند
هندی‌ها با گرم شدن روابط ایران با چین به تکاپو افتادند
در سایه گرم شدن روابط اقتصادی چین با ایران حالا هندی‌ها تلاش می‌کنند تا آنجا که می‌توانند جایگاه خود به ویژه در توسعه بندر چابهار را حفظ کنند.
بازگشت ۱۷ ایرانی از هند پس از ۷ ماه
۱۳۹۹/۰۷/۰۹ / همه_باهم_علیه_کرونا / ایران و هند
بازگشت ۱۷ ایرانی از هند پس از ۷ ماه
۱۷ نفر از هم‌وطنان که به کشور هند سفر کرده و به دلیل شیوع بیماری کرونا ، امکان بازگشت به میهن را نداشتند، پس از ۷ ماه شب گذشته از مرز فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) وارد کشور شدند.
۱۳۹۹/۰۷/۰۷
از شوستر تا گاندی
کتاب «قیامت ایران» در سال1334 به‌صورت یک جزوه، منتشر شد. در این جزوه مؤلف بدون ذکر نام خود به فساد دستگاه‌های مالی کشور پرداخته و از جایگاه مورگان شوستر آمریکایی و کارنامه‌اش تجلیل می‌کند. انجمن ایران و هند در این سال فعالیت خود را شروع کرده و اساسنامه این انجمن منتشر شده است. جزوه مهم دیگر که در این سال انتشار یافته، مربوط به گزارش سالانه مرکز مطالعات و راهنمای استخدامی کشور است که اطلاعات قابل توجهی در دسترس پژوهشگران مسائل اقتصادی ایران در میانه دهه 30 قرار می‌دهد. هر سه این اسناد در آرشیو دیجیتال …
مشاور وزیر خارجه هند: روابط با ایران تحت تاثیر کشور سوم قرار نمی‌گیرد
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / هند / چین / محمد جواد ظریف / ایران
مشاور وزیر خارجه هند: روابط با ایران تحت تاثیر کشور سوم قرار نمی‌گیرد
دهلی نو-ایرنا- مشاور وزیر امور خارجه هند با اشاره به روابط تاریخی و فرهنگی ایران و هند گفت که روابط تهران و دهلی نو مستقل است و تحت تاثیر کشور سوم قرار نمی گیرد.
هند: روابط تجاری تهران-پکن تاثیری در روابط دهلی نو-تهران ندارد
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / هند و ایران / ایران و چین
هند: روابط تجاری تهران-پکن تاثیری در روابط دهلی نو-تهران ندارد
یک مقام ارشد هندی اظهار کرد که روابط تجاری ایران با چین طی قرارداد همکاری تجاری و اقتصادی 25 ساله تاثیری بر روابط ایران و هند نخواهد گذاشت؛ چراکه هند روابطی مستقل با ایران دارد.
۱۳۹۹/۰۶/۲۷
ابلاغ قانون موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف بین ایران و هند
مدیرکل دفتر حقوقی و قراردادهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور از ابلاغ قانون موافقت‌نامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری هند به منظور اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی در مورد مالیات‌های بر درآمد، به انضمام سند الحاقی (پروتکل) خبر داد.به گزارش ایلنا از سازمان امور مالیاتی ایران، حسین تاجمیرریاحی گفت: قانون موافقت نامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی بین دو کشور ایران و هند، به تایید شورای نگهبان رسیده و از سوی رئیس جمهوری به وزارت امور اقتصادی و دارایی جهت اجرا ابلاغ شده است.
توافق چین و ایران، هزینه برای همه
۱۳۹۹/۰۶/۲۴ / توافق ایران و چین / سند همکاری ایران و چین / سند همکاری 25 ساله ایران و چین / ایران و هند / ایران و روسیه / ایران و امریکا / چین و امریکا / چین و روسیه
توافق چین و ایران، هزینه برای همه
روسیه نیز اگرچه حامی ایران است اما از هزینه های این توافق در امان نخواهد بود. در نگاه اول اینطور به نظر می رسد که این توافق می تواند مشارکت مسکو و پکن برای تسلط بر قاره آسیا را افزایش دهد. با این حال، هیچ شاهدی وجود ندارد که پکن در این توافق با مسکو همگراست. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه مخالفتی با رفاه یکی از شرکای کلیدی خود در خاورمیانه نخواهد داشت اما توافق این علامت را می دهد که دست مسکو تا اندازه ای توسط پکن کوتاه خواهد شد. پکن و مسکو ممکن است در مواردی با هم به توافق برسند اما این توافق علامتی از وقوع آنی یک محور تازه آسیایی نیست.
۱۳۹۹/۰۶/۲۲
شور و شر موج
حسنا مرادی   حدود ساعت یک نیمه‌شب هشتم آذرماه ۱۳۲۴، بلوچستان در خواب بود که زمین لرزید؛ قسمت شرقی گسل مکران در دریای عمان، لغزیده بود. زمین‌لرزه‌ای با شدت حدود 8.1 ریشتر رخ داد  که بیشتر مردم در سواحل بلوچستان ایران و هند (2 سال بعد، بلوچستان هند تبدیل به بلوچستان پاکستان شد) آن را احساس کردند. وقت سحر بود که دریا عقب رفت و بعد دوباره به سرعت بالا آمد. در مناطق مختلف، مردانی که برای نماز صبح به مسجد رفته بودند، دیدند که آب وارد مسجد می‌شود و به سرعت همه جا را می‌گیرد. آب وارد خانه‌ها شد و خیلی …
یک سفر مهم و یک نشست کارساز
۱۳۹۹/۰۶/۲۱ / سوئیس / ایران و سوئیس / هند / ایران و هند / ایران و ترکیه
یک سفر مهم و یک نشست کارساز
در هفته گذشته سفر وزیر خارجه سوئیس و هند به تهران و نشست مجازی میان روسای جمهور ترکیه و ایران مورد توجه بسیاری قرار گرفت.
هروله هندی‌ها به سمت تهران
۱۳۹۹/۰۶/۲۰ / ایران و هند / سند همکاری ایران و چین / نارندرا مودی
هروله هندی‌ها به سمت تهران
امضای سند راهبردی ۲۵ ساله میان ایران و چین، در واقع ضربه گیج‌کننده‌ای بود که زلزله‌ای چند ریشتری را در دهلی‌نو به پا کرد. ابعاد توافق تهران و پکن برای طرف هندی می‌تواند ویرانگر باشد و این موضوعی است نیاز به ساعت‌ها بحث منطقی، مبتنی بر داده‌های مستند در حوزه منافع محلی و منطقه‌ای هند داشته و دارد.
گزینه «اتصال آسیای میانه» دهلی نو در گرو روابط با تهران
۱۳۹۹/۰۶/۲۰ / روابط ایران و هند / بندر چابهار / سازمان همکاری شانگهای / روابط ایران و چین
گزینه «اتصال آسیای میانه» دهلی نو در گرو روابط با تهران
راجنات سینگ، وزیر دفاع هند، ۵ سپتامبر برای دیدار با سرتیپ امیر حاتمی، همتای ایرانی خود، به ایران سفر کرد. رسانه ها هدف اصلی از این دیدار را تقویت روابط دفاعی دو کشور توصیف کردند. با این حال، این سفر یک بعد گسترده تر ارزیابی و تنظیم مجدد روابط هند با ایران هم داشت. این سفر به نوعی بسط مشارکت هند در سازمان همکاری شانگهای در روزهای سوم و چهارم سپتامبر در مسکو به شمار می رفت.
تحلیل روزنامه هندی از روابط روبه گسترش تهران-دهلی
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
تحلیل روزنامه هندی از روابط روبه گسترش تهران-دهلی
یک روزنامه هندی در گزارشی به محورهای گفت و گوی وزرای امور خارجه ایران و هند و روند رو به رشد روابط دو کشور پرداخته است.
بازتاب سفر وزیر خارجه هند به ایران در رسانه‌های این کشور
۱۳۹۹/۰۶/۱۹ / ایران و هند / محمدجواد ظریف
بازتاب سفر وزیر خارجه هند به ایران در رسانه‌های این کشور
ایرنا نوشت: رسانه‌های هند روز چهارشنبه به صورت گسترده سفر سابرامانیام جایشانکار وزیر امور خارجه این کشور به تهران را بازتاب داده و آن را برای گسترش روابط هند و ایران مهم تلقی کردند.
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
دیپلماسی
سخنگوی وزارت امور خارجه:  وزیران خارجه ایران و هند بر گسترش روابط دوجانبه تأکید کردند [ایرنا] سخنگوی وزارت امور خارجه درباره دیدار وزیران خارجه ایران و هند نوشت: «در طول گفت‌‌وگوها، دو طرف بر اراده خود برای گسترش بیش از پیش روابط دوجانبه در همه ابعاد تأکید کردند.» به گزارش اداره کل اطلاع‌رسانی و سخنگویی وزارت امور خارجه، سعید خطیب‌زاده روز سه‌شنبه در حساب توییتری خود نوشت:   «تنها دو روز بعد از سفر وزیر دفاع هند به تهران، امروز محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه از «سوبرامانیام جیشنکار» وزیر امور خارجه هند میزبانی می‌کند.»سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: «در طول گفت‌‌وگوها، دو طرف بر اراده خود برای …
تصاویر: دیدار وزیران خارجه ایران و هند
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
تصاویر: دیدار وزیران خارجه ایران و هند
«سابرامانیام جایشانکار» وزیر امور خارجه هند روز سه شنبه با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود در ساختمان شماره یک وزارت امور خارجه دیدار و گفت و گو کرد.
تمرکز ایران و هند
 بر منافع مشترک
۱۳۹۹/۰۶/۱۹ / ایران / ایران و روسیه / تجارت / خاورمیانه / وزیر امور خارجه
تمرکز ایران و هند بر منافع مشترک
بعد از برنامه‌ریزی برای سفر وزیر امور خارجه هند به کشورمان بسیاری از تحلیلگران به دنبال یافتن پاسخی برای این پرسش هستند که این سفر در شرایط حساس فعلی منطقه‌ای و جهانی چه معنا و مفهومی می‌تواند داشته باشد و دو کشور از دل توسعه مناسبات چه مواردی را دنبال می‌کنند؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / ایران و هند / سفر وزیر خارجه هند به ایران
توصیف وزیرخارجه هند از سفر به تهران/عکس
به گزارش خبرآنلاین، جایشانکار در خصوص توقف در تهران و دیدار با دکتر ظریف در صفحه توئیتر خود نوشت:
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / ایران و هند / سفر وزیر خارجه هند به ایران / محمدجواد ظریف
توئیت ظریف پس از دیدار با همتای هندی
وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران پس از دیدار با همتای هندی در توئیتی نوشت: از میزبانی همتای هندی خود «سوبرامانیام جایشانکار» در تهران برای گفت‌وگوهای امروز خرسند شدم. درباره گسترش روابط دوجانبه و تجارت مذاکره کرده و در خصوص مسائل مهم منطقه به تبادل نظر پرداختیم. تعامل فعال با همسایگان، اصلی‌ترین اولویت ماست.
وزیران خارجه ایران و هند بر گسترش روابط دوجانبه تأکید کردند
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / هند / سعید خطیب زاده / وزارت امور خارجه / محمد جواد ظریف
وزیران خارجه ایران و هند بر گسترش روابط دوجانبه تأکید کردند
تهران- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه درباره دیدار وزیران خارجه ایران و هند نوشت: در طول گفت ‌وگوها، دو طرف بر اراده خود برای گسترش بیش از پیش روابط دوجانبه در همه ابعاد تأکید کردند.
رسانه‌های هند درباره سفر وزیر خارجه این کشور به ایران چه نوشتند؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / چابهار / ایران و هند
رسانه‌های هند درباره سفر وزیر خارجه این کشور به ایران چه نوشتند؟
ایرنا نوشت: در آستانه سفر "سابرامانیام جایشانکار" وزیر امور خارجه هند به ایران، رسانه‌های هندی اعلام کردند که این سفر نشان دهنده علاقه دهلی نو به گسترش همکاری‌ها با ایران در چابهار است.
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / ایران و هند / سفر وزیر خارجه هند به ایران / وزیر خارجه هند
وزیر خارجه هند با ظریف دیدار کرد
به گزارش فارس، «سوبرامانیام جایشانکار» وزیر خارجه هند که در مسیر سفرش به روسیه برای شرکت در نشست شانگهای پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه) وارد تهران شد، دقایقی قبل با حضور در ساختمان وزارت امور خارجه با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.
بررسی پیشنهاد وزارت اقتصاد درباره یک قراداد بین المللی در دولت
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / صندوق توسعه صادرات هند / ایران و هند / وزارت اقتصاد
بررسی پیشنهاد وزارت اقتصاد درباره یک قراداد بین المللی در دولت
وزارت امور اقتصادی و دارایی طی پیشنهادی، خواستار صدور اصلاحیه شماره سه بر ضمانتنامه قرارداد خط اعتباری منعقده بین سیستم بانکی کشور با صندوق توسعه صادرات هند توسط این وزارتخانه به منظور تمدید مهلت قرارداد مذکور از تاریخ ۳۱/ ۱۲/ ۲۰۱۹ تا ۳۱/ ۱۲/ ۲۰۲۱ میلادی شده است.
چابهار و کنشگری در بین قدرت های نوظهور شرقی
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ / بندر چابهار / ایران و هند / ایران و روسیه / ایران و چین / پیمان شانگهای / اتحادیه اقتصادی اوراسیا / ایران و امریکا / تحریم
چابهار و کنشگری در بین قدرت های نوظهور شرقی
سید رضا تقوی نژاد در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: بدون شک جدای از همه فشارها و مشکلاتی که جمهوری اسلامی در وضعیت موجود با آن روبه رو است اگر بتواند یک سند راهبردی در سطح ملی برای توسعه چابهار تنظیم کند و از ظرفیت های دیپلماتیک برای تبدیل چابهار به یک رژیم بین المللی با محوریت این سه قدرت جهانی بهره ببرد و  بسیاری از مشکلات سیاسی، اقتصادی و حتی امنیتی کشور از این طریق قابل حل خواهند بود. ضمن این که کشورهای دیگری از جمله ژاپن، استرالیا و... نیز برای حضور و سرمایه گذاری در چابهار اعلام آمادگی کردند.
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / ایران و هند / وزیر دفاع هند
وزیر دفاع هند دیدار با همتای ایرانی را مفید خواند
«راجنات سینگ» وزیر دفاع هند بعد از دیدار با سرتیپ «امیر حاتمی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران در پیامی توئیتری نوشت: «دیدار بسیار پرباری با وزیر دفاع ایران، سرتیپ امیر حاتمی در تهران داشتم. ما درباره موضوعات امنیتی منطقه‌ از جمله افغانستان و دیگر مسائل مربوط به همکاری‌های دوجانبه گفت‌وگو کردیم».
نگاهی به سیر تحول شعر آیینی از ایران تا هند
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / رضا سیمبر / مرثیه سرایی / انقلاب اسلامی ایران / آکادمی مطالعات ایرانی لندن / غلامعلی حدادعادل / دانشگاه شهید بهشتی / هندوستان / محتشم کاشانی / دفاع مقدس
نگاهی به سیر تحول شعر آیینی از ایران تا هند
وبینار علمی فرهنگی «مرثیه سرایی در ایران و هند» به همت رایزنی فرهنگی ایران در هندوستان با ارائه هفده مقاله از سوی استادان و پژوهشگران برجسته حوزه تاریخ و ادبیات دینی به صورت مجازی برگزار شد.
حاشیه‌ای بر راه‌اندازی اکانت هندی توییتر رهبر انقلاب
۱۳۹۹/۰۶/۱۵
حاشیه‌ای بر راه‌اندازی اکانت هندی توییتر رهبر انقلاب
با آنچه در همین یک سال گذشته، شاید باید هر آنچه از پیوندهای کهن پارسیان با سرزمین مهاراجه‌ها شنیده و خوانده بودیم، به فراموشی می‌سپردیم اما به شکلی شگفت‌انگیز قصه طوطی و بازرگان در دنیای امروز تبلور یافت تا داستان چند هزار ساله دوستی ایران و هند وارد فصلی جدید شود.
برگزاری وبینار مرثیه‌سرایی در ایران و هند 
۱۳۹۹/۰۶/۱۱
برگزاری وبینار مرثیه‌سرایی در ایران و هند 
وبینار مرثیه‌سرایی در ایران و هند در دهلی نو برگزار می‌شود.
زمینه‌های مشترک همکاری سینمای ایران و هند فراهم است
۱۳۹۹/۰۶/۱۱
زمینه‌های مشترک همکاری سینمای ایران و هند فراهم است
ایلنا: ​معاون امور بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی گفت: با تکیه بر ارزش‌های فرهنگی مشترک میان دو کشور ایران و هندوستان می‌توان دست به تولیدات مشترک سینمایی با تأکید…
روحانی یک قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / حسن روحانی / ایران و هند / وزارت امور اقتصاد و دارایی
روحانی یک قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد
رئیس جمهور یک قانون مصوب مجلس را برای اجرا به وزارت امور اقتصاد و دارایی ابلاغ کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۳۰
ابلاغ موافقتنامه ایران و هند به روحانی از سوی قالیباف
رئیس مجلس طی نامه‌ای به حسن روحانی رئیس جمهور قانون موافقتنامه عدم اخذ مالیات بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری هند را ابلاغ کرد.
ببینید | گزارش شبکه هندی از عمق استراتژیک ایران در هند و اکانت توئیتری رهبر انقلاب برای مردم این شبه جزیره
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / هند / ایران و هند / آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب / دین
ببینید | گزارش شبکه هندی از عمق استراتژیک ایران در هند و اکانت توئیتری رهبر انقلاب برای مردم این شبه جزیره
جام نیوز منتشر کرد: ایران نقشی استراتژیک در بین جامعه 30 میلیون نفری شیعیان هند دارد. بین دستورات دینی ایران و عربستان، روحانیون شیعه هندی، دستورات دینی ایران را می پذیرند.
دست خالی هند از توافق ایران و چین
۱۳۹۹/۰۵/۲۷ / ایران و چین / سند راهبردی ایران و چین / سند همکاری 25 ساله ایران و چین / ایران و هند و چین / ایران و امریکا / چین و امریکا / تحریم ایران / تحریم چین
دست خالی هند از توافق ایران و چین
پس از درگیری بین نیروهای ارتش هند و ارتش چین، پکن تصمیم گرفت با توافق با ایران دست هند از آسیای مرکزی را قطع کند. بدین ترتیب مقامات ایرانی نیز پروژه چابهار – زاهدان را که ۶۲۸ کیلومتر از آن را طرف هندی تکمیل کرده بود، لغو کردند.
می‌خواهیم خرید نفت ایران را از سر بگیریم
۱۳۹۹/۰۵/۲۵
می‌خواهیم خرید نفت ایران را از سر بگیریم
سفیر هند در تهران از رایزنی‌های بسیاری برای خرید نفت ایران از سوی مسئولان عالی دو کشور ایران و هند خبر داد.
هند را دریابیم؛ شاید قابل بازیافت باشد
۱۳۹۹/۰۵/۲۲ / ایران و هند / جواهر لعل نهرو / هند / هند و امریکا / ایران و هند و امریکا / هند و اسرائیل
هند را دریابیم؛ شاید قابل بازیافت باشد
سید وحید کریمی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: به نظر می رسد باید محور سیاست خارجی را بر مبنای منافع دراز مدت اولویت بندی کرد. باید در سیاست خارجی یک محور اصلی تعیین کرد و حول آن محور حرکت کرد. آیا هدف تعیین روابط بر مبنای رفتار هند با مسلمانان است یا امنیت جمعی آسیا؟ یا هر دو. اولویت کدام است؟ آیا هدف تامین منافع اقتصادی تحت عنوان منافع ملی است یا توجه به مسیر سیاسی هند با اسرائیل و امریکا نیز تاثیرگزار است؟ لذا مشاهده می شود جمیع خواسته ها که بعضا در تضاد با یکدیگر قرار دارند؛ حداقل در شرایط فعلی، قابل جمع نیستند.
هند، سرگردان میان منافع استراتژیک و یارکشی آمریکا
۱۳۹۹/۰۵/۱۵
هند، سرگردان میان منافع استراتژیک و یارکشی آمریکا
تهران- ایرنا- ایران و هند با توجه به منافع متفاوت در عرصه جهانی، در زمینه های سیاسی، اقتصادی و به ویژه در حوزه انرژی منافع مشترکی دارند که می تواند موجب نزدیکی بیشتر دو کشور مهم در منطقه شود.
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
ایران به دنبال دور زدن تحریم‌های آمریکا‎ ‎
  [ ‎ ‎کاوه افراسیابی ] اوایل ماه جاری میلادی، مقامات در دهلی نو با شوک گزارش‌های مربوط به اخراج هند از پروژه سرمایه‌گذاری کلیدی در ایران ‏به نفع چین، مواجه شدند. چشم‌انداز از دست رفتن نقش هند در پروژه خط ریلی  ایران (که بندر چابهار در حاشیه اقیانوس هند را ‏به شهر زاهدان در مرز افغانستان متصل می‌کند) در نتیجه ناتوانی در سرمایه‌گذاری، سوالاتی درباره اولویت‌های سیاست ‏خارجی در هند پیش آورده است. دیپلمات‌های این کشور که ظاهرا به اقدام تحریک شده‌اند، بلافاصله برای محافظت از منافع ‏هند در بندر چابهار ایران که در جاه‌طلبی‌های منطقه‌ای هند نقش مهمی دارد، گام برداشتند‎. با توجه به اینکه هند در همکاری کامل با …
تهران با نزدیکی به پکن می خواهد دهلی نو را ترغیب کند؟ ​​​​​​​
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / ایران و چین / ایران و چین و امریکا / ایران و هند / چابهار / تحریم ایران / دور زدن تحریم ها
تهران با نزدیکی به پکن می خواهد دهلی نو را ترغیب کند؟ ​​​​​​​
ایران اخیرا تهدید کرده که هند را برای توافق با چین کنار خواهد گذاشت. به نظر می رسد تهران می خواهد دهلی نو را به از سرگیری پروژه سرمایه گذاری چابهار ترغیب کند.
موافقت نامه تجارت ترجیحی فرصتی برای گسترش مناسبات ایران و هند
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / اخبار"هند"
موافقت نامه تجارت ترجیحی فرصتی برای گسترش مناسبات ایران و هند
ششمین دوره مذاکرات امضای موافقت نامه تجارت ترجیحی بین ایران و هند به منظور تسهیل تجارت بین تهران و دهلی نو، با حضور کارشناسان اقتصادی و سیاسی دو کشور برگزار می‌شود.
هند امریکا و اعراب را به ایران ترجیح می دهد
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / ایران و هند / هند و کشورهای عربی / هند / ایالات متحده امریکا / تحریم های ایران / هند و امریکا
هند امریکا و اعراب را به ایران ترجیح می دهد
ایندین اکسپرس در یادداشتی می نویسد: برخی از نخبگان سیاست خارجی، سیاست هند در قبال ایران را محکی برای «استقلال راهبردی» دهلی نو می دانند و انتظار دارند دهلی نو رابطه خود با ایران را بدون ارجاع به محاسبات سود و زیان و روابط متشنج ایران با دیگر کشورهای دارای روابط مهم با هند پیش ببرد. هیچ دولتی در هند چنین پیشنهادی را نمی پذیرد.
سفیر هند در تهران: آمریکایی‌ها حق دخالت در بندر چابهار را ندارند
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / ایران و هند / بندر چابهار / تعهدات هند در چابهار / سفیر هند در ایران
سفیر هند در تهران: آمریکایی‌ها حق دخالت در بندر چابهار را ندارند
به گزارش تسنیم، «گدام دارمندرا» سفیر هند در تهران درباره بندر استراتژیک چابهار که براساس توافقنامه سه‌جانبه هند، افغانستان و ایران در حال توسعه است، تصریح کرد که آمریکا حق دخالت در این باره را ندارد.
بررسی آخرین همکاری‌های ایران و هند در طرح توسعه چابهار
۱۳۹۹/۰۵/۰۳ / وزارت امور خارجه / وزارت راه و شهرسازی / سازمان بنادر و دریانوردی / هند / ایران / چابهار
بررسی آخرین همکاری‌های ایران و هند در طرح توسعه چابهار
با حضور سه معاون وزیر راه و شهرسازی و سفیر جمهوری اسلامی ایران در هند، جلسه‌ای با هدف تأمین تجهیزات مورد نیاز طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار برگزار شد.
جزئیات همکاری ایران و هند در بندر چابهار؛ اعطای خط اعتباری ۱۵۰ میلیون دلاری توسط هند / وزارت راه: انجام رایزنی های دیپلماتیک بر اساس توافقات حاصله از طریق وزارت حارجه و سفیر ایران در هند
۱۳۹۹/۰۵/۰۳
جزئیات همکاری ایران و هند در بندر چابهار؛ اعطای خط اعتباری ۱۵۰ میلیون دلاری توسط هند / وزارت راه: انجام رایزنی های دیپلماتیک بر اساس توافقات حاصله از طریق وزارت حارجه و سفیر ایران در هند
با حضور ۳ معاون وزیر راه و شهرسازی و سفیر جمهوری اسلامی ایران در هند، جلسه ای با هدف تأمین تجهیزات مورد نیاز طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار برگزار شد.
آیا هند از پروژه چابهار کنار رفته است؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۱ / چابهار / توافق ۲۵ ساله ایران و چین / ایران و هند
آیا هند از پروژه چابهار کنار رفته است؟
چند روزی است که رسانه های مختلف از امضای احتمالی موافقتنامه ای بسیار بزرگ بین ایران و چین سخن به میان می آورند که در صورت قطعی شدن آن ، هند از طرح توسعه بندر چابهار کنار گذاشته خواهد شد. البته هنوز هیچ چیز درمورد این موافقتنامه قطعی نیست. نه امضا شدن آن قطعی است و نه کنار گذاشته شدن هند.
همکاری ایران و هند در تولید مهم ترین داروی کرونا/ قیمت «رمدسیویر» ایرانی یک چهارم مشابه آمریکایی
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / ویروس کرونا / انجمن داروسازان ایران / سید علی فاطمی
همکاری ایران و هند در تولید مهم ترین داروی کرونا/ قیمت «رمدسیویر» ایرانی یک چهارم مشابه آمریکایی
نایب رئیس انجمن داروسازان ایران، در مورد روند تولید داروی «رمدسیویر» در داخل، توضیحاتی ارائه داد.
در دیدار سفیر هند با مدیرعامل راه آهن چه گذشت؟
۱۳۹۹/۰۴/۳۱
در دیدار سفیر هند با مدیرعامل راه آهن چه گذشت؟
راه‌های توسعه همکاریهای حمل ونقلی بین ایران و هند بررسی شد در دیدار« گدام درمندرا » سفیر هند در تهران با «سعید رسولی» مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران، راههای توسعه همکاریهای حمل و نقلی بین دو کشور مورد بررسی قرار گرفت.
دیدار قالیباف با سفیر هند در ایران
۱۳۹۹/۰۴/۳۱
دیدار قالیباف با سفیر هند در ایران
رئیس مجلس شورای اسلامی روز گذشته در دیدار با گدام دارمندرا، سفیر هند در ایران، ضمن ابراز امیدواری برای گسترش بیش از پیش روابط میان ایران و هند گفت: ما نباید اجازه دهیم برخی طرف‌های ثالث روابط عمیق و تاریخی ایران و هند را تحت‌تأثیر خود قرار دهند. محمد باقر قالیباف تأکید کرد: روزهای سخت سپری خواهد شد و باید توجه داشته باشیم که از این روزها به‌عنوان یک یادآوری و خاطره خوب در حوزه مسائل سیاسی، منطقه‌ای و اقتصادی بین ایران و هند یاد شود. قالیباف در پایان این دیدار از رئیس پارلمان هند برای دیدار رسمی از …
روابط ایران و هند عمیق و تاریخی است
۱۳۹۹/۰۴/۳۰
روابط ایران و هند عمیق و تاریخی است
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ایران و هند دو کشور موثر در قاره کهن آسیا به شمار می‌روند که دارای روابط قدیمی و عمیق فرهنگی هستند.
روزهای سخت سپری می‌شود/ نباید به کسی اجازه دخالت در روابط ایران و هند بدهیم
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / دولت / محمدباقر قالیباف / مجلس / قالیباف / مجلس شورای اسلامی / جمهوری اسلامی ایران / ایران / هند
روزهای سخت سپری می‌شود/ نباید به کسی اجازه دخالت در روابط ایران و هند بدهیم
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ایران و هند دو کشور موثر در قاره کهن آسیا به شمار می‌روند که دارای روابط قدیمی و عمیق فرهنگی هستند.
نباید اجازه دهیم طرف‌های ثالث روابط عمیق و تاریخی ایران و هند را تحت تاثیر قرار دهند
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / رییس مجلس / محمد باقر قالیباف / سفیر هند در ایران
نباید اجازه دهیم طرف‌های ثالث روابط عمیق و تاریخی ایران و هند را تحت تاثیر قرار دهند
ایلنا: رییس مجلس شورای اسلامی گفت: ایران و هند دو کشور موثر در قاره کهن آسیا به شمار می‌روند که دارای روابط قدیمی و عمیق فرهنگی هستند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •