یکشنبه, ۵ بهمن, ۱۳۹۹ / 24 January, 2021
ایوان کلیما
۱۳۹۹/۱۰/۲۹
سرکوب خیزش قیمت‌ها
امیر حسین ذاکری ‪-‬ به نظر من جنبش‌هایی در بازار راه افتاده که باید سرکوب شوند. جنبش و خیزش‌های خطرناک به نام «جنبش قیمت ها». باید چنان مشت محکمی به دهان یاوه گویی‌های قیمت‌ها بزنیم که فک قیمت‌ها پایین آید. این جنبش‌های خطرناک این خیزش قیمت‌ها بد جور باعث ریزش آبروی ما می‌شود. من که خودم به سهم خودم بارها خودجوش در سرکوب قیمت‌ها مشارکت کردم مثلا با تحریم خرید کالا سعی کردم جنبش قیمت‌ها را سرکوب کنم اما متاسفانه فعلا فقط خودم سرکوب شدم، سرخورده شدم. حتی نایی برای شعاردادن بر علیه قیمت‌ها هم ندارم.اما خیزش قیمت‌ها باید تبدیل به ریزش شوند. نمی‌دانید چه آبرویی از ما در این ایام گرانی ریزش کرد؟ مثلا بعد از مدتها دوری و انزوا از رفتن به قصابی محل بالاخره با پولی که پس انداز کرده بودم به قصابی رفتم …
۱۳۹۹/۱۰/۲۶
فتنه آلودگی
امیر حسین ذاکری ‪-‬ چندی پیش انجمن روانپزشکان ایران عنوان کرد:" آلودگی‌های هوا پرخاشگری‌ها را زیاد می‌کند". در این مورد چند نکته عرض می‌شود:*هیچ کس فکر نمی‌کرد آلودگی هوا آنقدر در زندگی مردم تاثیر بگذارد که سبب خشم آنان و پرخاشگری بشود. در واقع آلودگی هم یک "فتنه" جدید است. البته فدوی بارها پیشنهاد دادم افراد پرخاشگر حداقل بخاطر رعایت فاصله‌گذاری در روزهای کرونایی خشم خود را کنترل کنند و با هم درگیر نشوند.فقط منطقه خاورمیانه نیست که نیاز به آرامش دارد روح ما هم نیاز به صلح و آرامش دارد.* هر دعوایی در خیابان سبب یک تجمع ناخواسته مردمی و هر تجمع احتمال افزایش شیوع ویروس کرونا را زیاد می‌کند. چون کرونا مثل یک دشمن نفوذی فرصت طلب است. هر کسی شک دارد از مدیر روزنامه کیهان سوال کند شک‌اش بر طرف می‌شود.* …
خاطرات کلیما از بهار پراگ و امپراتوری مسخره فراوانی در آمریکا
۱۳۹۹/۱۰/۱۴ / ایوان کلیما / ادبیات جهان / شهر پراگ / کمونیسم / شوروی / مجارستان / جمهوری چک / واسلاو هاول
خاطرات کلیما از بهار پراگ و امپراتوری مسخره فراوانی در آمریکا
محدودیت‌هایی که ایوان کلیما هنگام زندگی در چکسلواکی به‌عنوان یکی از اقمار شوروی دیده بود، باعث شد پس از مشاهده فراوانی‌های امکانات در آمریکا، این‌پدیده را امپراتوری مسخره فراوانی بخواند.
سبزی‌فروشی، ایدئولوژی و بله‌گفتن آدم‌های مدرن به دیکتاتوری
۱۳۹۹/۰۹/۲۹ / واسلاو هاول / جمهوری چک / کمونیسم / پساکمونیسم / ایوان کلیما / شوروی
سبزی‌فروشی، ایدئولوژی و بله‌گفتن آدم‌های مدرن به دیکتاتوری
کتاب «قدرت بی‌قدرتان» نوشته واسلاو هاول بیانگر اصول مبارزاتی متفکران و دگراندیشان چکسلواکی برای مبارزه با حکومت کمونیستی و سرنگونی آن است.
نگاه کلیما انسانی‌تر از هاول است/ نامه‌های کافکا در اسرائیل‌اند
۱۳۹۹/۰۹/۱۵ / رضا میرچی / ادبیات جهان / جمهوری چک / ایوان کلیما / واسلاو هاول / ترجمه / کمونیسم
نگاه کلیما انسانی‌تر از هاول است/ نامه‌های کافکا در اسرائیل‌اند
رضا میرچی معتقد است نگاه ایوان کلیما به مسائل مختلف و زندگی، نسبت به واسلاو هاول، نگاهی انسانی‌تر و عاطفی‌تر بوده است.
روایت کلیما از آزادی‌های ظاهری انگلستان و اخراجش از حزب کمونیست
۱۳۹۹/۰۹/۰۸ / ایوان کلیما / جمهوری چک / ادبیات جهان / ترجمه / کمونیسم / شوروی / پساکمونیسم / جنگ جهانی دوم
روایت کلیما از آزادی‌های ظاهری انگلستان و اخراجش از حزب کمونیست
فرازهایی از کتاب «قرن دیوانه من» مربوط به سفر ایوان کلیما به انگلستان و مشاهده آزادی‌های ظاهری اجتماعی در لندن توسط او اختصاص دارد.
کلیما چگونه کمونیست و از کمونیسم زده شد/چاله نازیسم و چاه کمونیسم
۱۳۹۹/۰۸/۱۷ / ایوان کلیما / ادبیات جهان / جمهوری چک / واسلاو هاول / ترجمه
کلیما چگونه کمونیست و از کمونیسم زده شد/چاله نازیسم و چاه کمونیسم
ایوان کلیما سال‌ها پس از نوجوانی و جوانی،‌ کتاب «قرن دیوانه من» را نوشت و در آن ماجرای چگونگی کمونیست‌ شدنش را در گذشته و سپس جدایی‌اش از این‌ آرمان سیاسی را روایت کرد.
محشر صغرا
۱۳۹۹/۰۷/۲۱
محشر صغرا
شهروند آنلاین: باید خودش را آتش بزند. تادئوش کونویتسکی برای مخالفت با وضعیت موجود دبه بنزین را در دستش گرفته، برود روبه‌روی ساختمان حزب کمونیست و خودش را آتش بزند. ورشو حالا در آستانه زمستانی سرد است. خفقان هم هوا را گرفته. رژیم همه چیز را از نفس انداخته. حالا دو رفیق قدیمی و مخالف رژیم سراغ تادئوش کونویتسکی می‌روند و پیشنهاد می‌کنند برای مخالفت با سرکوب گسترده رژیم، خودش را آتش بزند. حالا کونویتسکی مانده و مابقی روز؛ دبه بنزین در دستش است و در ورشویی پرسه می‌زند که هم فراواقعی و هم بیش از حد واقعی است. برخوردها و کندوکاوهای او در باره فداکاری‌اش او را به تأمل در بارهٔ سرنوشت خود و کشور دربندش وامـی‌دارد. آیا کونویتسکی تا ته خط خواهد رفت یا نه؟ تادئوش کونویتسکی، نویسنده و کارگردان فیلم اهل لهستان …
۱۳۹۹/۰۷/۲۱
روح زنانه شهر
روزگاری ایوان کلیما درباره روحِ شهر گفته بود که برای برقرار کردن ارتباط با شهر، باید بتوانیم شهر را با دقت ببینیم و شخصیت خاص و استثنایی آن را دریابیم؛ آن «من» شهر، روح شهر، هویت آن و شرایط زندگی آن که در طول زمان و در عرض مکان آن پدید آمده است. کلیما آن روزها، روحِ پراگ را توصیف می‌کرد و من روزهاست که به روحِ تهران فکر می‌کنم.  قصد ندارم زنانه و مردانه کردن همه‌چیز را به شهر بکشانم اما اگر قرار باشد این دو جنسیت در تکمیل هم باشد، شاید بتوان شهر را هم با همین عبارات توصیف کرد. هفته قبل بود که اواخر شب از کوچه 4متری‌مان به سمت خانه می‌رفتم. از همان کوچه‌های قدیمی است که اگر به اصطلاح بالاشهرنشین باشید، تصور می‌کنید دیگر چنین کوچه‌ای در …
زیستن بدون آزادی
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
زیستن بدون آزادی
علی‌اصغر محمدخانی ـ معاون فرهنگی شهر کتاب ایوان کلیما از نویسندگان معاصر چک است که در ایران بعد از فرانتس کافکا و میلان کوندرا بیشترین مخاطب را دارد و از آثار منتشرشده او می‌توان به کتاب‌هایی چون «روح پراگ»، «در انتظار تاریکی، در انتظار روشنایی»، «کارگل»، «نه فرشته نه قدیس» و «در میانه امنیت و ناامنی» اشاره کرد. آخرین اثر کلیما، «قرن دیوانه من»، به فارسی ترجمه و منتشر شده است. این اثر شرح حالی از اوست که تصویری از اوضاع سیاسی و اجتماعی و فرهنگی چک در 80سال گذشته به‌دست می‌دهد. در این کتاب با زندگی …
انتقادات ایوان کلیما از کمونیستها و غرب آزاد/ارزش نوشتن نزد کلیما
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / ایوان کلیما / ادبیات جهان / کمونیست / مرکز فرهنگی شهر کتاب / علی‌اصغر محمدخانی
انتقادات ایوان کلیما از کمونیستها و غرب آزاد/ارزش نوشتن نزد کلیما
در نشست نقد و بررسی کتاب «قرن دیوانه من» نوشته ایوان کلیما نقطه‌نظرهای این‌نویسنده چک درباره اروپای شرقی و کمونیستی و غربِ آزاد مطرح و تحلیل شدند.
گزارشی از نشست «قرن دیوانه من»
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
گزارشی از نشست «قرن دیوانه من»
در نشست نقد کتاب «قرن دیوانه من» درباره این‌که این کتاب شرح‌حالی از ایوان کلیما است که تصویری از اوضاع سیاسی و اجتماعی و فرهنگی چک در ۸۰ سال گذشته به دست می‌دهد، این‌که هر جامعه‌ای باید اندیشه‌های افرادی چون ایوان کلیما را درک کند، اعترافی بودن این کتاب و ارزشمند بودن «نوشتن» برای کلیما گفته شد.
چند نگاه به ایوان کلیما
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / قرن دیوانه من / ایوان کلیما / علی‌اصغر محمدخانی
چند نگاه به ایوان کلیما
در نشست نقد «قرن دیوانه من» عنوان شد: کلیما نویسنده‌ای است که شجاعت باز کردن بخش‌هایی از تاریخ ما را دارد و این امر را با درگیری‌های خودش در این لحظات مهم بیان می‌کند. او نویسنده‌ واژگان عظیم و بنیادین نیست، بلکه طرفدار فروتن همدلی و خرد عمیق مبنی بر تجربیات زندگی سخت خویش است.
دموکراسی خسته است/اعتقادی به نوشتن در تبعید ندارم
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / ایوان کلیما / دموکراسی / ادبیات جهان / ترجمه / جمهوری چک / کمونیسم
دموکراسی خسته است/اعتقادی به نوشتن در تبعید ندارم
ایوان کلیما نویسنده معروف چک، ضمن این‌که معتقد است دموکراسی دوران خستگی خود را طی می‌کند، می‌گوید همیشه برای مردم چک نوشته است و اعتقادی به نوشتن در تبعید ندارد.
«قرن دیوانه من» نقد و بررسی می‌شود
۱۳۹۹/۰۴/۲۸ / ایوان کلیما / مرکز فرهنگی شهر کتاب / نقد کتاب / انتشارات روزنه / ادبیات جهان
«قرن دیوانه من» نقد و بررسی می‌شود
کتاب «قرن دیوانه من» نوشته ایوان کلیما روز سه‌شنبه ۳۱ تیر در مرکز فرهنگی شهر کتاب نقد و بررسی می‌شود.
قصه سفرهای خطرناک ایوان کلیما در قرن دیوانه/زندگی با ترس و امید
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ / ایوان کلیما / ادبیات جهان / جمهوری چک / ترجمه / رضا میرچی / کمونیسم / نازیسم / جنگ جهانی دوم
قصه سفرهای خطرناک ایوان کلیما در قرن دیوانه/زندگی با ترس و امید
کتاب «سفرهای خطرناک من» شامل داستان‌های کوتاهی از دوران کودکی ایوان کلیما از اسارت در بند نازی‌ها و سپس کمونیست‌ها است و شرح مطالبش را می‌توان در کتاب «قرن دیوانه من» این نویسنده پیدا کرد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۹ / ایوان کلیما / جمهوری چک / ادبیات جهان / کمونیسم
دویدن بسوی آزادی و در تله افتادن/روایت تاریکی قبل وبعدازکمونیستها
ایوان کلیما در رمان «در انتظار تاریکی در انتظار روشنایی» تاریکی دوران کمونیستی و پساکمونیستی را به تصویر کشیده و قصه مردی را روایت کرده که به سوی آزادی می‌دود اما با سر در تله می‌افتد.
۱۳۹۸/۰۵/۳۰ / ایوان کلیما / ادبیات جهان / جمهوری چک / نقد کتاب / ترجمه / مجموعه داستان
وقتی نویسنده در جای خودش نیست/ تشابهات دوران مدرن و قرون وسطی
کتاب «کارِ گل» ایوان کلیما دربرگیرنده داستان‌هایی از این نویسنده است که مربوط به برهه ممنوع‌القلمی‌اش در چکسلواکی و اشتغالش به مشاغل مختلف و متفرقه برای امرار معاش است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۴ / ایوان کلیما / جمهوری چک / کمونیسم / مجموعه داستان / ادبیات جهان / نشر ثالث
مجموعه چهار داستان عاشقانه کلیما چاپ شد
کتاب «عشق اول من» نوشته ایوان کلیما با ترجمه فروغ پوریاوری توسط نشر ثالث منتشر و راهی بازار نشر شد.
۱۳۹۸/۰۴/۰۲ / جمهوری چک / ایوان کلیما / کمونیسم / نشر نی / ترجمه
از اردوگاه کار اجباری تا قدم‌زدن در پراگ/نوشتن برای جنگ با مُردن
ایوان کلیما داستان‌نویس مهم چکی علاوه بر تولیدات ادبی، نوشته‌های شخصی و انتقادی جالبی دارد که با مرورشان می‌توانیم تجربیات، اندیشه و مسیر نویسندگی او را بررسی کنیم.
۱۳۹۸/۰۱/۰۹
کافکاشناسی با عینک ایوان‌ کلیما/نوسان میان ترس از تنهایی و صمیمت
ایوان کلیما نویسنده معاصر ادبیات چک، معتقد است زندگی فرانتس کافکا نویسنده هموطنش، بین دو ترس و اضطراب در نوسان بوده است: ترس از تنهایی و ترس از صمیمیت.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •