دوشنبه, ۳۰ دی, ۱۳۹۸ / 20 January, 2020
باغستان سنتی قزوین
آن باغستان کجا و این باغستان کجا!
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / فرهنگی و هنری
آن باغستان کجا و این باغستان کجا!
راهش را خوب یاد گرفته‌اند، یا آتش به جان درختان می‌اندازند تا خاکستر نفس را بند آورد یا نخست ریشه درختان را در دل زمین خشک می‌کنند و با قطع آن‌ها به مرور علاوه بر خانه‌ها، کارگاه‌های ساختمانی و شرکت‌های خدمات شهری در میانه‌های باغستان سنتی قزوین قد علم می‌کنند، تا حلقه‌ سبزی را که از قرن‌ها قبل، دور تا دور شهر ۹هزارساله قزوین کشیده و ریه‌های تنفسی شهر شده و حتی جایش را در سفرنامه‌های سیاحان مختلف باز کرده، به مرور حذف کنند.
  باغستان سنتی قزوین  محمد علی حضرتی‌ها  میراث فرهنگی  میراث طبیعی
ویدئو / سوداگری، پای قمه‌به‌دستان مست را به باغستان باز کرد
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / سیاسی
ویدئو / سوداگری، پای قمه‌به‌دستان مست را به باغستان باز کرد
باغستان قزوین هر روز آب می‌رود. این را می توان با اعداد و ارقامی ساده اثبات کرد؛ اعداد و ارقامی که نشان می‌دهد این باغِ ثبت ملی شده، سال‌هاست حال خوشی ندارد و زخم های سوداگری و عدم مدیریت صحیح در طول ۸۰ سال اخیر، تنِ سرسبز آن را نحیف و رنجور کرده است. این گزارش، گوشه هایی از بلای آمده بر جان باغستان سنتی قزوین را به تصویر می‌کشد. توضیح ضروری اینکه برای ایجاد سهولت در پخش ویدئویی، این گزارش در دو بخش در پی آمده است.
باغستان سنتی قزوین سوژه مستند بلند «ماریان»
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / فرهنگی و هنری
باغستان سنتی قزوین سوژه مستند بلند «ماریان»
«ماریان» با موضوع تاریخچه و تهدیدات باغستان سنتی قزوین در قالب یک مستند بلند و یک مجموعه مستند تلویزیونی تا اواسط سال ۱۳۹۹ به تهیه‌کنندگی احمد شفیعی، در خانه مستند انقلاب اسلامی تولید خواهد شد.
  استانی-فرهنگی و هنری  باغستان سنتی قزوین  مستندسازی  خانه مستند انقلاب
پل امام رضا (ع) بدون تخریب باغستان تکمیل می‌شود
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / ...
پل امام رضا (ع) بدون تخریب باغستان تکمیل می‌شود
رئیس شورای اسلامی شهر قزوین گفت: اعضای کمیته فنی شورای عالی شهرسازی و معماری ایران از پل امام رضا (ع) بازدید کردند و مقرر شد این پل با کمترین دخالت در باغستان سنتی قزوین تکمیل شود.
  شورای شهر‌  کمربند سبز  منطقه قزوین  استانی-اجتماعی
توسعه شهری یا نابودی بزرگ‌ترین سرمایه محیط زیستی قزوین
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۴ / ...
توسعه شهری یا نابودی بزرگ‌ترین سرمایه محیط زیستی قزوین
ایسنا، یادداشت میهمان، مریم شهبازی عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، عضو هیئت‌مدیره انجمن «توسعه حیات شهر، انجمن تخصصی باغستان سنتی قزوین»؛ چرا باید به بهانه خاتمه مسکوت ماندن طرح ساماندهی ورودی‌های شهر قزوین و هزینه کرد صد و پنجاه میلیارد تومانی شهرداری، یک پروژه اشتباه و مخرب را ادامه دهیم؟
  استانی-اجتماعی  باغستان سنتی قزوین  توسعه شهری