چهارشنبه, ۲۶ شهریور, ۱۳۹۹ / 16 September, 2020
برج طغرل
فرجام‌خواهی برای میراث ماندگار
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
فرجام‌خواهی برای میراث ماندگار
ماجرای احیای بافت تاریخی و توجه به آن در اذهان عمومی همیشه مطرح بوده اما گاهی جدی‌تر می‌شد و این جدی‌تر شدن ماجرا از خبر گودبرداری اطراف برج طغرل آغاز شد، شاید هم چند ماه قبل‌تر و از زمان خبر تخریب خانه به آذین و  شاید از تخریب خانه مشکاتیان. بهتر است ماجرا را از‌سال گذشته و هنگامی که مقرر شد عمارت اقدسیه به فروش برسد، ببینیم. عمارتی که به خانه شهرداران معروف بود و معماری‌اش به پهلوی دوم بازمی‌گشت و وقتی خبر از آغاز روند فروش آن شنیده شد، مدیر روابط عمومی شهرداری تهران تلویحا فروش آن را در توییتر تأیید کرد. میان اعضای مدیریت شهری اما گفته‌های متفاوتی درباره ارزشمند یا لوکس بودن این بنا مطرح شد. عده‌ای عنوان می‌کردند که این بنا ارزشمند نیست و بعضی می‌گفتند این بنا صرف‌نظر از لوکس بودنش، ارزشمند …
۱۳۹۹/۰۶/۱۰
پایش لحظه‌ای برج طغرل
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران با تشریح روند بازآفرینی شهری در سطح شهرستان ری به بازآفرینی محدوده برج طغرل اشاره کرد و افزود: وضعیت برج طغرل از طریق نصب سنسورهای زاویه سنج به‌صورت مداوم پایش خواهد شد. به‌گزارش همشهری، محمد تقی‌زاده با بیان اینکه بیش از ۵۷درصد مصوبات ستاد بازآفرینی در استان تهران عملیاتی شده است، گفت: هم‌اکنون راهبرد ستاد بازآفرینی در شهرستان ری به‌عنوان تاریخی‌ترین منطقه استان تهران توجه به حفظ بافت تاریخی و مذهبی این محدوده است. در حقیقت موضوع بازآفرینی در شهرستان ری …
تشریح جزییات مصوبات ستاد بازآفرینی استان تهران/پایش لحظه ای برج طغرل و بازسازی آتشکده ری
۱۳۹۹/۰۶/۰۹ / استانداری تهران / بازآفرینی شهری / فرمانداری شهرستان ری / برج طغرل
تشریح جزییات مصوبات ستاد بازآفرینی استان تهران/پایش لحظه ای برج طغرل و بازسازی آتشکده ری
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران در تشریح روند بازآفرینی شهری در سطح شهرستان ری به بازآفرینی محدوده برج طغرل اشاره کرد و افزود: وضعیت برج ظغرل از طریق نصب سنسورهای زاویه سنج به صورت مداوم پایش خواهد شد.
بهسازی اطراف برج طغرل بدون هیچ گودبرداری
۱۳۹۹/۰۵/۲۸
بهسازی اطراف برج طغرل بدون هیچ گودبرداری
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با تأکید بر اینکه در بهسازی محدوده مجاور برج طغرل هیچ‌گونه گود‌برداری صورت نگرفته است، گفت: تنها اقدامی که در محل پروژه انجام شده، آوار‌برداری بوده است. به‌گزارش همشهری، کاوه حاجی‌علی‌اکبری، در تشریح پروژه میدانگاه خورشید (بهسازی محدوده مجاور برج طغرل) و در پاسخ به برخی اخبار منتشرشده درباره گودبرداری در روند اجرای این پروژه، گفت: به هیچ‌وجه در این محدوده نه گودبرداری اتفاق افتاده و نه قرار است چنین کاری انجام شود؛ مسئله از جایی آغاز شد که عنوان کردند شهرداری در …
بهسازی اطراف برج طغرل بدون هیچ گودبرداری/رایزنی سازمان نوسازی برای حفاظت بناهاو بافت‌های تاریخی
۱۳۹۹/۰۵/۲۷ / شهرداری تهران / شهر ری / برج طغرل / گودبرداری
بهسازی اطراف برج طغرل بدون هیچ گودبرداری/رایزنی سازمان نوسازی برای حفاظت بناهاو بافت‌های تاریخی
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با تاکید بر اینکه در بهسازی محدوده…
قرارمان درخت هم نبود چه رسد به تاب و سرسره
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / برج / پوشش / رسانه / زمین / مترو
قرارمان درخت هم نبود چه رسد به تاب و سرسره
داستان تعرض به زمینِ خالی عرصه‌ برج طغرل در حال تبدیل شدن به ماجرایی تکراری شده که هربار طرحی جدید را بدون اعلام به میراث فرهنگی آغاز می‌کنند و با انتشارِ آن، تازه به فکر اعلام به میراث فرهنگی و ارایه‌ طرح می‌افتند.
خطر جدید برای برج طغرل و ابن بابویه
۱۳۹۹/۰۵/۱۶ / برج طغرل / قبرستان ابن بابویه / شهر ری / زمین بازی کودکان
خطر جدید برای برج طغرل و ابن بابویه
ساخت مرکز فرهنگی برج طغرل و ایستگاه پست گاز در محدوده مرزی برج یعنی حتی نزدیک‌تر از عرصه اثر و آسیب‌هایی که تاکنون به این اثر تاریخی وارد شده، گویا راضی‌شان نکرده؛ حالا سراغ پارک بازی کودکان رفته‌اند و بیل مکانیکی بین برج طغرل و دومین قبرستان تهران، زمین را گود می‌کند تا برای کودکان پارک و شهربازی ایجاد شود.
برج طغرل
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
برج طغرل
آغاز مطالعات آسیب‌های حفاری مترو به چشمه‌علی و برج طغرل
۱۳۹۹/۰۳/۱۵
آغاز مطالعات آسیب‌های حفاری مترو به چشمه‌علی و برج طغرل
فرماندار شهرستان ری از آغاز مطالعات دقیق کارشناسی درباره وارد شدن آسیب به دو اثر باستانی چشمه علی و برج طغرل درپی حفاری‌های متروی تهران در خط ۶ خبر داد و گفت: نتایج این مطالعات به محض تکمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
خبرهای کوتاه/شهر
  برج طغرل آسیب نخواهد دید فرهاد افشار، شهردار منطقه۲۰: بحث تهیه طرح توسعه جنوبی خط۶ مترو در حالی مطرح شد که این طرح به تصویب وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی رسید. با توجه به تخریب‌های احتمالی دستگاه TBM و ارتعاشات حرکتی مترو روی آثار تاریخی، کارشناسان میراث فرهنگی اصلاحیه‌ای را در مسیر حفاری تعریف کردند که باعث می‌شود مسیر حفاری به‌جای خیابان ابن‌بابویه که در فاصله ۱۶۰متری خط مترو قرار دارد، در خیابان شهیدغیوری در فاصله ۴۴۰متری مترو شکل بگیرد که با این کار فاصله ایمن با آثار تاریخی مانند …
عضو شورای تهران از بی تفاوتی به کج شدن برج طغرل گلایه کرد
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / شورای اسلامی شهر تهران / حسن خلیل آبادی / میراث فرهنگی
عضو شورای تهران از بی تفاوتی به کج شدن برج طغرل گلایه کرد
تهران- ایرنا- عضو شورای اسلامی شهر تهران و رئیس شورای شهرستان ری، از بی تفاوتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نسبت به کج شدن برج تاریخی طغرل گلایه کرد و گفت: این سازمان هنوز هیچ اقدامی درخصوص کج شدن برج طغرل انجام نداده است.
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
تیر عدم رعایت ایمنی بر قلب اماکن تاریخی و میراث فرهنگی
اگر بدانیم میدان حسن‌آباد، بازار تهران، برج طغرل و... دچار حریق یا تخریب شده‌اند بی‌شک افسوس می‌خوریم برای تاریخ از دست رفته و برای روزهایی که سرپا بودند. تاریخ به نوعی شناسنامه هر یک از ماست. میدان حسن‌آباد، بازار تهران بخشی از وجود هر یک از ما را شکل داده و به خاطرات‌مان رنگ بخشیده است. این آثار میراثی از گذشتگان برای ما و میراثی از ما برای آیندگان است، پس باید در حفظ و نگهداری از آنها کوشا باشیم اما متاسفانه به فکر آنها نیستیم تا زمانی که حادثه‌ای رخ دهد. سید جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدماتی ایمنی شهرداری تهران در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به قطعنامه شماره 5 دوازدهمین مجمع عمومی کمیته بین‌المللی موزه‌ها که در مسکو برپا شد، گفت: …
67 پروژه عمرانی فرامنطقه‌ای در اولویت کاری مدیریت پنجم
۱۳۹۹/۰۲/۰۹
67 پروژه عمرانی فرامنطقه‌ای در اولویت کاری مدیریت پنجم
 در سال98 افزایش بودجه‌ای را برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام عمرانی داشتیم. بر این اساس توانستیم اقدامات خوبی در پیشبرد پروژه‌هایی نظیر احداث زیرگذر تقاطع شهید چمران با جلال آل‌احمد (گیشا)، زیرگذر استاد‌معین، بزرگراه شهید رستگار و شهید بروجردی، برج طغرل و جمع‌آوری آب‌های سطحی داشته باشیم. در طول مدت سپری شده از شورای پنجم به‌طور مستمر جلسات متعددی با کارگران بخش‌های مختلف شهرداری برگزار شده و پس از بررسی مطالبات و مشکلات آنها، اقدامات لازم صورت پذیرفته است. جلسه‌ای با حضور اعضای کمیسیون حمل‌ونقل و …
هشدار رییس ایکوم ایران برای برج طغرل
۱۳۹۸/۱۲/۲۰ / آثار تاریخی / ایران / برج / گاز / مترو
هشدار رییس ایکوم ایران برای برج طغرل
«اوایل دهه ۷۰ طرح ساخت فرهنگسرا در حریم برج طغرل با ضوابط میراث فرهنگی تهیه شد، بعدها آن طرح تغییر کرد و حتی شکل هماهنگ شده‌اش از نظر نما و سایر مسائل ضابطه‌ای خارج شد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۶ / برج طغرل / کج شدن برج طغرل / میراث فرهنگی / تخریب آثار باستانی
اگر این برج فروبریزد، تاریخ‌مان فرومی‌ریزد
در حالی‌که یک ری‌شناس می‌گوید اگر برج «طغرل» فروبریزد تاریخ این سرزمین فرومی‌ریزد، یک مقام مسئول اظهار می‌کند: با انتشار نخستین خبر‌ها درباره برج طغرل، اولویت ما نسبت به آن دوچندان شده است. تاکنون نیز سه بازدید کارشناسی از سوی کارشناسان میراث فرهنگی و شهرداری از این اثر تاریخی انجام شده است که بعد از انجام تحقیقات و پژوهش‌های علمی و اعلام نتایج نهایی، حتما وضعیت برج رسانه‌ای می‌شود.
۱۳۹۸/۱۱/۲۶ / برج طغرل / میراث فرهنگی / سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
ویدئو / حرف و حدیث‌ها درباره کج شدن برج طغرل
ماجرای کج شدن احتمالیِ برج طغرل را هرچند رسانه‌ها ۲۰ سال دیرتر متوجه شدند، اما انتشار نخستین خبرها از احتمال انحراف محور برج سلجوقی طغرل در شهرری که منتشر شد، حرف و حدیث‌های بعد از آن هم آغاز شد. حالا میراث فرهنگی مانده و صحبت از بررسی‌ها و اعلام نتیجه بررسی‌ها بعد از اعلام نظر کارشناسان. چند سالی است مجتمعی فرهنگی در حریم درجه یک این برج در حال قد کشیدن است و یک پُست گاز هم در جوار دیوار برج جا خوش کرده است. از سوی دیگر، فرونشست‌هایی در در اطراف برج رخ داده است و همه نشانه‌ها، نگرانی از سرنوشت این سازۀ تاریخی را افزایش می‌دهد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۱
وزارت میراث فرهنگی و شهرداری تهران به نگرانی‌ها درباره برج طغرل پایان دهند
حسن خلیل‌آبادی در جریان صد و نود و هفتمین جلسه شورای شهر تهران در خصوص کج شدن برج تاریخی طغرل به شهردار تهران تذکر داد و گفت: برج طغرل سازه‌ای با ویژگی‌های منحصر به فرد از دوران سلجوقیان و با قدمت هزار ساله است که انتشار اخباری مبنی بر کج شدن آن نگرانی‌هایی را بین شهروندان و علاقه‌مندان به میراث فرهنگی ایجاد کرده است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / حسن خلیل آبادی / شهرداری تهران / میراث فرهنگی / برج طغرل / شورای شهر تهران
شهرداری پیش از وقوع حادثه نسبت به کج شدن برج طغرل اقدام کند
عضو شورای اسلامی شهر تهران نسبت به کج شدن برج طغرل به وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و شهرداری تهران تذکر داد و خواستار پیگیری هر چه سریعتر وضعیت شد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰
ماجرای برج طغرل به شورای شهر رسید | برج کج نشده است؟
رییس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران اعلام کرد که برج طغرل کج نشده است، اما سازمان میراث فرهنگی باید با استفاده از دستگاه‌های مخصوص، نظر نهایی خود را در این مورد اعلام کند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / شهرستان ری / میراث فرهنگی / شورای شهر تهران
رد کج شدن برج طغرل/ آب در چشمه علی روان است
رئیس کمیته میراث شورای اسلامی شهر تهران کج شدن برج طغرل را رد کرد و همچنین در خصوص خشک شدن چشمه علی گفت: آب در چشمه علی روان است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / برج / شورای شهر تهران / مترو / جلسه شورای شهر تهران
برج طغرل کج نشده است
ایلنا: رییس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران گفت: برج طغرل کج نشده، اما سازمان میراث فرهنگی باید با استفاده از دستگاه‌های مخصوص نظر نهایی خود را در این مورد اعلام ک…
۱۳۹۸/۱۱/۲۰
خلیل‌آبادی: کج شدن "برج طغرل" صحت ندارد
عضو شورای شهر تهران کج شدن برج طغرل را در شهرستان ری رد کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۹
بیماری برج طغرل؛ از شایعه تا واقعیت
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ری گفت: پژوهش‌ها بر روی برج طغرل در حال انجام است و پس از تکمیل بررسی‌ها و اقدامات کارشناسی، نظر نهایی در زمینه کج شدن یا فقدان این مورد برای برج قدیمی و تاریخی طغرل اعلام خواهد شد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۷
برج طغرل کج شد! علت؛ ساخت مترو یا رطوبت خاک؟
تازه‌ترین تصاویر منتشرشده از برج هزارساله طغرل نشان می‌دهد که مهم‌ترین برج سلجوقی واقع در شهر ری کج شده است. معاون میراث فرهنگی تهران می‌گوید اگر تغییرات این اثر تاریخی تأیید شود، عملیاتی اضطراری روی ‏آن انجام خواهد شد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۶
مهم‌ترین برج سلجوقی کج شد
مهتاب جودکی| برج هزارساله ری، انگار که دردی بر شانه‌اش سنگینی کند، کج شده است. برج طغرل، ‏بازمانده دوران سلجوقیان که روزگاری دور از حمله مغول‌ها در امان ماند، در چند‌سال گذشته بارها حریمش ‏شکسته یا تهدید شد؛ یک بار با مجتمع فرهنگی در نزدیکی‌اش، یک بار با کارگاه مترو و انفجار و حفاری و بار ‏دیگر با نشست زمین در دشت جنوبی تهران. این بار هم تصاویر تازه‌ای که به دست «شهروند» رسیده، این ‏بنای آجری را کج نشان می‌دهد، انگار که خمیده شده و فرونشسته است. مسئولان میراث فرهنگی می‌گویند ‏به زودی کارشناسان را راهی این برج خواهند کرد و در صورت اطمینان از خطر، عملیات اضطراری‌شان آغاز ‏خواهد شد.‏ احمد ابوحمزه، ری‌شناسی است …
۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / شهادت سردار سلیمانی / برج شبلی / برج طغرل / خاموشی برج‌های تاریخی تهران
خاموشی برج‌های تاریخی تهران به احترام شهادت سردار سلیمانی
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران گفت: به احترام سوگواری و عزاداری ملت شریف تهران در غم شهادت سردار بزرگ اسلام حاج قاسم سلیمانی برج‌های تاریخی استان تهران نورپردازی نمی‌شوند.
۱۳۹۸/۰۶/۲۰ / شهرداری تهران / برج طغرل
افتتاح مجموعه فرهنگی رازی «طغرل» تا پایان سال
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران از افتتاح مجموعه فرهنگی رازی در منطقه 20 تاپایان سال جاری خبر داد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۷ / شهرداری تهران / محسن هاشمی رفسنجانی / پیروز حناچی
کارت زرد هاشمی به شهرداری تهران: پروژه‌های نیمه‌تمام را تمام کنید
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: رئیس شورای شهر تهران بابت تکمیل نشدن پروژه‌های فرهنگی و هنری برج طغرل و تئاتر آئینه صبا به شهرداری تهران تذکر داد.
۱۳۹۸/۰۵/۱۲ / برج طغرل / ساعت / سلجوقیان / آرامگاه ابن بابویه / شهر ری
راز ساعتی که در دل طغرل نهفته است
طغرل؛ برجی به بلندای تاریخ‌ و یادگار سلجوقیان در شهرری واقع شده که معماری این برج ساعت زمانه بوده و رمز و رازهای زیادی را همچون سایر آثار تاریخی ری در خود نهفته است.
۱۳۹۸/۰۴/۲۰
تصاویر | آب‌تنی در چشمه ۸۰۰۰ ساله تهران
چشمه‌علی یکی از نقاط باستانی، دیدنی و گردشگری شهر ری در جنوب پایتخت است که در گویش محلی به آن «چشملی» گفته می‌شود. این چشمه در همسایگی ابن بابویه، برج طغرل، دژ رشکان و در زیر باروی ری واقع شده‌ است.
۱۳۹۸/۰۴/۱۹
آب تنی در چشمه علی
چشمه‌علی یکی از نقاط باستانی، دیدنی و گردشگری شهر ری به‌شمار می‌رود. این چشمه در همسایگی ابن بابویه، برج طغرل، دژ رشکان و در زیر باروی ری واقع شده‌ است. نام باستانی این چشمه سورین بوده‌ که به دودمانی بزرگ در دوره اشکانی و ساسانی برمیگردد. اکنون چشمه علی در تابستانها محلی برای آب تنی و بازی کودکان این منطقه است.
۱۳۹۸/۰۲/۲۳
انتقاد از بلوکه شدن سرمایه مجاورت برج طغرل
رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر تهران با انتقاد از بلوکه شدن سرمایه، مجاورت برج طغرل گفت: شهرداری باید توجه ویژه‌ای به مجموعه رازی در مجاورت برج طغرل داشته باشد.
۱۳۹۸/۰۱/۱۰
برج طغرل؛ نگینی بر بلندای ری
شهرری- ایرنا- «برج طغرل» آرامگاه موسس سلسله سلجوقیان در شرق ابن بابویه شهرری ابهت و شکوه خاصی را به این منطقه بخشیده و همه ساله پذیرای گردشگران زیادی در جنوب پایتخت است.
۱۳۹۸/۰۱/۰۳
ویدئو / با برخی شگفتی‌های برج طغرل آشنا شوید
«برج طغرل» را یکی از زیباترین آثار تاریخی با پیشینه‌ای برابر ۹ قرن یعنی متعلق به دوره سلجوقی می‌دانند. مورخان معتقدند «طغرل بیک سلجوقی» مؤسس و نخستین پادشاه سلسله سلجوقیان در این برج آرمیده و همین امر سبب شده تا این اثر ملی به نام «برج طغرل» شهرت یابد. برای این بنای تاریخی کاربری‌های مختلفی مانند «ساعت»، «منعکس‌کننده صدا» و «راهنمای مسافران» عنوان کرده‌اند. برای رسیدن به برج طغرل در شهرری، خیابان ابن‌بابویه و در مقابل سردر شرقی، استفاده از مترو بهترین راه ممکن است. در فاصله مترو تا برج نیز تاکسی و اتوبوس‌هایی که در مقابل درِ خروجی مترو منتظر مسافران هستند، شما را به مقصد می‌رسانند.
۱۳۹۷/۱۲/۲۴
ویدئو / کشف ریل دوره قاجار در شهرری
عملیات عمرانی شهرداری شهرری، این بار ۴۰ متر از ریل ماشین دودی دوره ناصرالدین شاه قاجار را از زیر خاک بیرون کشید، تا این‌بار خیابان فدائیان اسلام در شهر ری تاریخِ جدیدی از دوره قاجارها را نمایان کند. اداره کل میراث فرهنگی استان تهران و شهرداری شهر ری، با پیدا شدن این خط ریل، اکنون در حال برنامه‌ریزی برای ساماندهی این مسیر، مرمت ریل و حتی در صورت امکان جابجایی ماشین دودی باقی مانده از آن دورۀ تاریخی از متروی شهرری به این نقطه هستند تا مسیر جدیدی برای حضور گردشگرانی که شهرری را با حرم شاه عبدالعظیم، دو گورستان تاریخی، برج طغرل و چشمه علی می‌شناسند، ثبت کنند.
۱۳۹۷/۱۲/۱۹
8 پایگاه اطلاع رسانی طی ایام نوروز در شهرری استقرار می یابد
شهرری-ایرنا- رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ری گفت: 8 پایگاه اطلاع رسانی ایام نوروزی در مبادی ورودی و میادین اصلی شهرری، عوارضی تهران- قم، میدان حضرت عبدالعظیم (ع)، ضلع شرقی حرم عبدالعظیم (ع)، میدان نماز، برج طغرل و فرودگاه امام خمینی (ره) استقرار می یابد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •