پنجشنبه, ۱۳ آذر, ۱۳۹۹ / 3 December, 2020
تاجبخش فنائیان
استعدادهای بی‌پناه و مدیران ناآشنا
۱۳۹۹/۰۸/۱۳ / تاجبخش فنائیان / تئاتر / سینمای ایران / بازیگران سینما و تلویزیون ایران / بازیگران تئاتر / هنرمندان
استعدادهای بی‌پناه و مدیران ناآشنا
تاجبخش فنائیان، استاد دانشگاه و کارگردان تئاتر و تلویزیون معتقد است که طی دهه‌های اخیر، مراکز آموزشی و مدیریتی هنر، نتوانسته‌اند عملکر درستی در معرفی استعدادها داشته باشند و علت آنها وجود مدیریت ناآشنا نسبت به مسائل و امور است.
یادگارهای اخلاقی و هنری کریم اکبری‌مبارکه از نگاه یک دوست و همکار
۱۳۹۹/۰۸/۰۹ / تاجبخش فنائیان / تئاتر / بازیگران سینما و تلویزیون ایران / بازیگران تئاتر
یادگارهای اخلاقی و هنری کریم اکبری‌مبارکه از نگاه یک دوست و همکار
تاجبخش فنائیان، کارگردان تلویزیون، تئاتر و استاد دانشگاه، می‌گوید، بسیار سخت است ما بتوانیم، شخصیت‌هایی مثل کریم‌ اکبری‌مبارکه را با آن همه تواضع و شناخت هنری، دوباره به جامعه تحویل دهیم.
تولید سریال ۳۰ قسمتی «تقدیر» برای دهه فجر/ درامی عاشقانه در بستر تاریخ
۱۳۹۹/۰۲/۲۶ / تلویزیون / رادیو / سریال ایرانی
تولید سریال ۳۰ قسمتی «تقدیر» برای دهه فجر/ درامی عاشقانه در بستر تاریخ
فارس نوشت: سریال ۳۰ قسمتی «تقدیر» به نویسندگی تاجبخش فنائیان برای دهه فجر تولید می‌شود.
۱۳۹۸/۰۷/۲۸
انتقاد استاد دانشگاه از غلبه پول بر هنر
تاجبخش فنائیان معتقد است که این روزها در فضای هنری ایران، پول اصل ماجرا شده و هدف نهایی گردانندگان و هنرمندان برای انجام فعالیت‌های هنری است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۸
فاجعه‌ای که به‌خاطر کسب پول بیشتر در فرهنگ و هنر رخ می‌دهد
تاجبخش فنائیان معتقد است در طی سال‌های اخیر در فعالیت‌های هنری، اقتصاد بر فرهنگ اولویت پیدا کرده است و این اتفاق آغاز یک فاجعه است که به سقوط به دره روزمرگی ختم می‌شود.
۱۳۹۸/۰۷/۰۶ / تاجبخش فنائیان
فیلم | کارگردان معروف و مودبی که به استادش می گفت آقا اجازه!
بخشی از گفت و گوی تاجبخش فناییان در کافه خبرآنلاین را می بینید.
۱۳۹۸/۰۶/۳۰ / تاجبخش فنائیان / ابراهیم حاتمی کیا
فیلم | ابراهیم حاتمی‌کیا می‌گفت: من تمرین بازیگری بلد نیستم!
بخشی از صحبت‌های تاجبخش فناییان، استاد بازیگری دانشگاه هنرهای زیبا درباره ابراهیم حاتمی‌کیا را می‌بینید. دکتر تاجبخش فنائیان ، استاد تئاتر دانشکده هنرهای زیبا، از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۹۸ به تدریس بازیگری، کارگردانی و دیگر دروس دانشگاهی هنرهای نمایشی مشغول بوده است. بسیاری از چهره های شناخته شده امروز سینما و تئاتر ایران از شاگردان او بوده اند. او همچنین در ۵ دهه گذشته تعداد زیادی تئاتر از جمله تاجر ونیزی، لیرشاه، دژ هوش ربا، ریچارد دوم، کمپیرک جادو و ... روی صحنه برده است. نگارش ده ها مقاله پژوهشی و نمایشنامه و کارگردانی سریال تلویزیونی حجربن عدی از دیگر فعالیت های هنری تاجبخش فنائیان است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۹ / تاجبخش فنائیان / ابراهیم حاتمی کیا / کارگردانان سینمای ایران
اشتباه ابراهیم حاتمی‌کیا از زبان تاجبخش فنائیان
دکتر تاجبخش فنائیان که ۳۰ سال پیش استاد بازیگری ابراهیم حاتمی‌کیا در دانشکده هنرهای زیبا بوده است، اعتقاد دارد تغییر رشته این کارگردان از تئاتر به سینما در ۳۰ سال پیش، باعث شده او در هدایت بازیگران فیلم‌هایش نیازمند کمک دستیاران خود باشد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۹ / اصغر فرهادی / تاجبخش فنائیان
فیلم | اصغر فرهادی از کجا اصغر فرهادی شد؟
بخشی از صحبت‌های تاجبخش فناییان استاد سینمای دانشگاه هنرهای زیبا درباره اصغر فرهادی را مشاهده می‌کنید.او روایت جالبی دارد از اولین روزها و اولین تئاتر فرهادی در دوران دانشجویی . می گوید اگر آن روز و آن سالن تئاتر دانشجویی اگر نبود، بعید بود امروز سینمای ایران یک اصغر فرهادی داشته باشد. دکتر تاجبخش فنائیان ، استاد تئاتر دانشکده هنرهای زیبا، از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۹۸ به تدریس بازیگری، کارگردانی و دیگر دروس دانشگاهی هنرهای نمایشی مشغول بوده است. بسیاری از چهره های شناخته شده امروز سینما و تئاتر ایران از شاگردان او بوده اند. او همچنین در ۵ دهه گذشته تعداد زیادی تئاتر از جمله تاجر ونیزی، لیرشاه، دژ هوش ربا، ریچارد دوم، کمپیرک جادو و ... روی صحنه برده است. نگارش ده ها مقاله پژوهشی و نمایشنامه …
۱۳۹۸/۰۶/۲۸ / حمید فرخ‌نژاد / بازیگران سینما و تلویزیون ایران / تاجبخش فنائیان
فیلم | توصیه استاد بازیگری حمید فرخ‌نژاد به شاگردش
توصیه تاجبخش فناییان استاد بازیگری حمید فرخ نژاد به شاگردش در گفت وگو با خبرآنلاین در کافه خبر را ببینید و بشنوید.
۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / تاجبخش فنائیان / اصغر فرهادی / سینمای ایران / تئاتر
وقتی دانشجویی به نام اصغر فرهادی، داوران را حیرت‌زده…
تاجبخش فنائیان، استاد دانشکده هنرهای زیبا معتقد است اصغر فرهادی از سال ۷۳ با اجرای نمایش «ماشین‌نشین‌ها» در جشنواره تئاتر دانشجویی، استعداد خود را به همگان نشان داد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / تاجبخش فنائیان / بازیگران سینما و تلویزیون ایران / هادی حجازی فر
فیلم | هادی حجازی‌فر چرا این قدر دیر بازیگر شد؟
تاجبخش فناییان استاد بازیگری که هادی حجازی فر یکی از شاگردانش بوده درباره زمان بازیگر شدن او سخن گفته است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / بازیگران سینما و تلویزیون ایران / تاجبخش فنائیان / اصغر فرهادی / حمید فرخ‌نژاد / هادی حجازی فر / شهاب حسینی / نوید محمدزاده / محمد رحمانیان / ابراهیم حاتمی کیا
از اولین درخشش اصغر فرهادی تا اشتباه ابراهیم حاتمی‌کیا در دوره دانشجویی
تاجبخش فنائیان، استاد دانشکده هنرهای زیبا به بیان خاطراتی شنیده نشده از دوران دانشجویی چهره‌های سرشناس این روزهای سینما و تلویزیون پرداخت و همین‌طور از راز ماندگاری و موفقیت بازیگران گفت.
۱۳۹۸/۰۶/۲۶ / تاجبخش فنائیان / شهاب حسینی / سینمای ایران
فیلم | ماجرای روزی که شهاب حسینی برای اولین بار درخشید
ماجرای روزی که شهاب حسینی برای اولین بار درخشید، این روایتی است که تاجبخش جهانیان در کافه خبر روایت می کند.
۱۳۹۸/۰۶/۱۸ / سینمای ایران / کارگردانان سینمای ایران / فرج الله سلحشور / بازیگران سینما و تلویزیون ایران
ماجرای شنیدنی کارگردان شدن رسول ملاقلی‌پور
تاجبخش فنائیان که در فیلم سینمایی «پرواز در شب» به ایفای نقش پرداخته است، از چگونگی آغاز فیلمسازی رسول ملاقلی‌پور و همچنین همکاری‌اش با این کارگردان و همبازی شدن با فرج‌الله سلحشور گفت.
۱۳۹۸/۰۴/۲۵
رضا رویگری پس از ۱۰ سال روی صحنه می‌رود
رضا رویگری بعد از ۱۰ سال دوری از صحنه تئاتر، در نمایش «حسن کچل» به کارگردانی امید اسدی و با همراهی همسرش به ایفای نقش می‌پردازد.رضا رویگری بازیگر باسابقه تئاتر، سینما و تلویزیون که طی یک دهه گذشته از تئاتر فاصله گرفته بود، درباره بازگشت مجدد خود و ایفای نقش بر صحنه تئاتر به مهر گفت: آخرین بار تابستان سال ۸۸ با نمایش «مرغ مینا» به کارگردانی تاجبخش فنائیان و در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر به صحنه رفتم و از آن زمان تا امروز در هیچ اثری به ایفای نقش نپرداخته‌ام. وی با اشاره به بازگشت خود به صحنه تئاتر بعد از ۱۰ سال دوری، افزود: قرار است با نمایش «حسن کچل» نوشته زنده‌یاد علی حاتمی به صحنه تئاتر بازگردم.رویگری با بیان اینکه حضور در اثری به قلم زنده‌یاد علی حاتمی انگیزه بالایی به او برای حضور مجدد بر …
۱۳۹۷/۱۲/۰۱
تئاتر، کبابی نیست که صرفاً چراغش روشن بماند
تاجبخش فنائیان، کارگردان تئاتر در دومین نشست تاریخ شفاهی تئاتر ایران گفت: منتظری در دوران مسؤولیتش سعی کرد، دایره مدیریت خود را متمرکز و چراغ تئاتر را روشن کند، اما تئاتر کبابی نیست که صرفا چراغش روشن باشد؛ کیفیت این روشنایی هم مهم است!
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •