جمعه, ۱۱ مهر, ۱۳۹۹ / 2 October, 2020
تاریخ معاصر
گشتی در چهار مورد از بهترین کتاب های تاریخ معاصر جهان
۱۵ ساعت قبل
گشتی در چهار مورد از بهترین کتاب های تاریخ معاصر جهان
تاریخ پر از روایت‌هایی است که دانستن آن‌ها می‌تواند نه تنها آینده فردی؛ بلکه آینده بشریت را نیز متحول کند.
سلطانی‌فر: ۸ سال دفاع مقدس طلایی‌ترین دوران تاریخ معاصر سیاسی ایران است
۳۳ ساعت قبل / دفاع مقدس / مسعود سلطانی فر / وزارت ورزش و جوانان
سلطانی‌فر: ۸ سال دفاع مقدس طلایی‌ترین دوران تاریخ معاصر سیاسی ایران است
وزیر ورزش و جوانان روز چهارشنبه در حاشیه نمایشگاه دفاع مقدس، دوران دفاع مقدس را به عنوان طلایی‌ترین دوران تاریخ معاصر سیاسی یاد کرد و گفت: نگاهی به سه قرن گذشته در تاریخ معاصر سیاسی ایران حکایت از وقایعی دارد که در درخشش این هشت سال جنگ تاثیرگذار بوده است.دستاورد جنگ باعث شد ملت به خودباوری و خودکفایی برسد و به برکت جانفشانی‌های ۲۰۰ هزار شهید و ۱۰۰ ها هزار ایثارگر امروز از آن به عنوان طلایی‌ترین دوران نام می‌بریم.
چهارجلد دیگر به «گوشه‌هایی از تاریخ معاصر ایران» اضافه می‌شود
۳۵ ساعت قبل / نشر افکار / تاریخ معاصر / تازه های نشر / رژیم پهلوی
چهارجلد دیگر به «گوشه‌هایی از تاریخ معاصر ایران» اضافه می‌شود
چهار جلد دیگر از کتاب‌های «مجموعه گوشه‌هایی از تاریخ معاصر ایران» نوشته رسول مهربان توسط نشر افکار منتشر می‌شود.
۲ روز قبل
ما ایرانیان را بی‌قهرمان می‌خواهند
مدت‌هاست تک‌تک اسطوره‌ها و آرمان‌های جمعی ما ایرانیان را سلاخی می‌کنند. گویی جامعه ایران را بی‌قهرمان می‌خواهند؛ جهان فکری ایرانیان را بی‌آرمان می‌خواهند. می‌خواهند این طور به ما ایرانیان القا کنند که هر چه در تاریخ معاصر کرده‌ایم، اشتباه بوده و به خطا رفته‌ایم. همه قهرمانانمان، شکست خورده‌ بودند و به غلط خود را قهرمان جا می‌زدند و باید برای شکست یک ملت رویاها و افتخارات آن ملت را از آنها گرفت، همان کاری که رسانه‌های خارج‌نشین می‌کنند و به جای خبر گفتن، آینده پرامید و گذشته پرشکوه-که عامل اتحاد جامعه در برابر نیروی متخاصمند- را از آنها می‌گیرد.  محمد مصدق برای خیلی از ملی‌گراهای ایرانی شخصیت محبوبی …
جهان پهلوان فراتر از زمان
۲ روز قبل
جهان پهلوان فراتر از زمان
  جواد نصرتی   هیچ‌کس در تاریخ معاصر ایران، همچون غلامرضا تختی برازنده لقب پهلوان نیست. در سال‌هایی که کشتی از پهلوانی عبور می‌کرد، تختی بارها نشان پهلوانی کشور را به بازو بست و حتی وقتی که دستش از بازوبند و مدال هم دور ماند، پهلوان مردم بود. تختی، در دهه‌ای که همراه با دیگر ستاره‌های کشتی ایران مدال‌های جهانی و المپیک را درو می‌کرد، 3سال پیاپی در سال‌های 35، 36 و 37 به‌عنوان پهلوان اول کشور انتخاب شد. کشتی پهلوانی در ایران، ریشه در زورخانه داشت و برای تختی هم که از گود زورخانه‌ها به سکوی قهرمانی …
ارائه روایت کاملی از ماجرای درگذشت کیارستمی در بیمارستان جم
۴ روز قبل / عباس کیارستمی / بیمارستان جم / تاریخ معاصر
ارائه روایت کاملی از ماجرای درگذشت کیارستمی در بیمارستان جم
کتاب «چرا پزشک شدم: خاطره‌ها و خطرها» نوشته محمدرضا عاطفی منتشر شد. عاطفی از پزشکان مشهور بیمارستان جم است و در این کتاب روایتی از ماجرای درگذشت کیارستمی ارائه داده است.
شـور زنـدگی در آستانه صدسالگی
۴ روز قبل / همشهری محله / منطقه ۶ / همسایه / مهارت‌های زندگی / سالمندی
شـور زنـدگی در آستانه صدسالگی
وقتی حرف می‌زند انگار تاریخ معاصر ایران در مقابلم رژه می‌رود. ۹۷ سال پیش در مشهد به دنیا آمده و ۴۶ سال پیش، یعنی سال ۱۳۵۳ با درجه سرهنگی بازنشسته شده است.
۵ روز قبل
جنگ اقتصادی و پذیرش شرایط جنگی
محمد حسنی سعدی دانش‌آموخته جامعه‌شناسی  جنگ اقتصادی که به ملت ما تحمیل شده، شاید در تاریخ معاصر بی‌نظیر باشد؛ شرایط سختی که به‌واسطه فشارهای اقتصادی به ملت ما تحمیل شده، روزبه‌روز بیشتر می‌شود و هیچ چشم‌انداز روشنی هم برای بهبود این وضعیت وجود ندارد. در این جنگ اقتصادی نمی‌توان مثل شرایط عادی زندگی کرد. مدیران و مسئولان باید براساس این جنگ، رویکرد و راهبردهای متناسبی را اتخاذ کنند. از سوی دیگر، دلخوشی بی‌خود دادن به مردم هم غلط است و بایستی واقعیت‌ها را به آنها گوشزد کرد که شرایط ما شرایط معمولی …
پیش‌نیاز حمله به ایران حذف آیت‌الله محمدباقر صدر بود
۵ روز قبل / آیت الله محمد باقر صدر / شهید صدر / امام موسی صدر / موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر / معرفی کتاب / تاریخ معاصر / انقلاب اسلامی ایران / صدام حسین / رژیم بعث / دفاع مقدس (جنگ تحمیلی)
پیش‌نیاز حمله به ایران حذف آیت‌الله محمدباقر صدر بود
آیت‌الله محمدباقر صدر یکی از یاوران انقلاب اسلامی ایران در عراق بود و حرکت‌هایی عملی به نفع انقلاب برداشت. رژیم بعث با وجود او نمی‌توانست به ایران حمله کند. «به رنگ صبر» خاطرات همسرش است.
ربیعی:مخالفان دولت گمان می کنند اگر بگویند تحریم وجود دارد،به نفع دولت حرف زده اند!
۵ روز قبل / دولت دوازدهم / تحریم / علی ربیعی
ربیعی:مخالفان دولت گمان می کنند اگر بگویند تحریم وجود دارد،به نفع دولت حرف زده اند!
علی ربیعی سخنگوی دولت در روزنامه ایران نوشت: هفته دفاع مقدس و سخنان مدبرانه رهبری بهانه‌ای شد تا به مسأله دفاع جامعه امروز در مقابل یکی از خشن‌ترین جنگ‌های تاریخ معاصر بپردازم. مشکل اصلی ما این است که هیچ‌یک از نخبگان سیاسی در سطوح مختلف بر این باور نیستند که در شرایط دفاعی به سر می‌بریم، به مراتب پیچیده‌تر، سخت‌تر، تلخ‌تر و سهمگین‌تر از دوران دفاع مقدس و جنگ تحمیلی رژیم صدام علیه ایران.
تجلیل از بانوی هنرمند یزدی به پاس نیم قرن تلاش ارزشمند
۱۳۹۹/۰۷/۰۴ / یزد / مجید جوادیان زاده / مد و لباس
تجلیل از بانوی هنرمند یزدی به پاس نیم قرن تلاش ارزشمند
این هفته‌ بانویی تجلیل شد که تاریخ معاصر مد و لباس کشور او را با نام «مادر هنر یزد» می‌شناسد.
۱۳۹۹/۰۷/۰۳ / اسپانیا / کرونا در اسپانیا / وضعیت اقتصادی اسپانیا
ثبت بدترین عملکرد اقتصادی اسپانیا
در سه ماه دوم امسال رشد اقتصادی اسپانیا به منفی ۱۷.۸ درصد رسید که ۰.۷ درصد بیشتر از برآورد قبلی و بدترین عملکرد اقتصادی در طول تاریخ معاصر این کشور بوده است
۱۳۹۹/۰۷/۰۳
روز جهانی صلح به شورای شهر تهران رسید
یادمان روز جهانی صلح (21سپتامبر) در شورای شهر پایتخت با حضور اعضای شورا و جمعی از اساتید دانشگاه برگزار شد. به گزارش ایرنا؛ «محسن هاشمی» رییس شورای اسلامی شهر تهران در این مراسم با اشاره به دوران دفاع مقدس و دستیابی به صلح پایدار اظهار کرد: ‌تحریفاتی در فرهنگ و تاریخ معاصر ما صورت گرفته و بعضا جنگ را مقدس می‌دانند در حالی که جنگ مقدس نیست بلکه دفاع مقدس است. او در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش آیت‌الله هاشمی در دوران دفاع مقدس و صلح، ‌از صدا و سیما و رسانه‌های رسمی خواستار بیان واقعی و بدون تحریف و سانسور تاریخ دفاع مقدس و انتقال آن به نسل کنونی شد. «سیدابراهیم امینی»، نایب‌رییس شورای شهر تهران نیز در این آیین گفت: در مضامین و اصطلاحات …
نامزدهای جایزه کاندیل معرفی شدند/ انتخاب بهترین ‌کتاب‌های تاریخی
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / تاریخ معاصر / جایزه ادبی / ادبیات جهان
نامزدهای جایزه کاندیل معرفی شدند/ انتخاب بهترین ‌کتاب‌های تاریخی
هیات داوران جایزه کاندیل با معرفی نامزدهای ۲۰۲۰ بهترین کتاب‌های یک سال اخیر را که به مسایل تاریخی توجه کرده‌اند، انتخاب کردند.
وزیر ورزش: در سایه ۸ سال دفاع مقدس، عزت و عظمت برای کشور به ارمغان آمده است
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / وزیر ورزش و جوانان
وزیر ورزش: در سایه ۸ سال دفاع مقدس، عزت و عظمت برای کشور به ارمغان آمده است
وزیر ورزش و جوانان اظهار کرد: امروز در سایه هشت سال دفاع مقدس، عزت و عظمت برای کشور به ارمغان آمده است و دستاوردها و یادگاری های دفاع مقدس تا قرن ها به یادگار خواهد ماند و وجب به وجب این خاک عزیز با ایثارگری و جانفشانی و ایدئولوژی اسلامی حفظ شد و طلایی ترین دوران تاریخ معاصر به ثبت رسید.
حضور نوجوانان از درخشان‌ترین نقاط دفاع مقدس است
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / استانی-اجتماعی / هفته دفاع‌مقدس / جنگ تحمیلی / حیدر اسکندرپور / شورای شهر شیراز
حضور نوجوانان از درخشان‌ترین نقاط دفاع مقدس است
شهردار شیراز یکی از درخشان ترین نقاط تاریخ معاصر ایران را حضور نوجوانان وجوانان زیر ۲۰ سال در دوران دفاع مقدس ذکر و خاطرنشان کرد: خانواده‌های شهداء، رزمندگان و جانبازان مهمترین سند افتخار این کشور هستند و تا همیشه باقی می‌مانند.
۱۳۹۹/۰۷/۰۱
مطبوعات در تعلیق
هیچ‌کس نمی‌دانست چه رخ می‌دهد؛ گویی همه‌‌چیز در تعلیق بود و روزنامه‌ها نمی‌توانستند آنچه پیش‌رویشان است را پیش‌بینی کنند. اساسا وقایع و اخبار به قدری با سرعت در جریان بود که از همه‌‌چیز شتاب گرفته بود؛ حتی از خود زمان و مکان وقوعش! «زنده‌باد» و «مرده باد» در فاصله۳ روز 25تا 28مرداد از طنز‌های تاریخ معاصر ایران است؛ جایی که بازیگران معرکه کودتا در آن تابستان داغ تهران نمی‌دانستند به کدام سمت روند. حتی خود مصدق و شاه نیز بی‌عمل و مستاصل شده بودند. مصدق گرچه توانسته بود موج اول کودتا را مهار کند و شرایط …
اشتباه‌های خودمان در جنگ را نقد کنیم، مطمئن باشید به قداست رزمندگان آسیب نخواهد زد
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / دفاع مقدس (جنگ تحمیلی) / ۴۰ سالگی دفاع مقدس
اشتباه‌های خودمان در جنگ را نقد کنیم، مطمئن باشید به قداست رزمندگان آسیب نخواهد زد
یک پژوهشگر و نویسنده تاریخ معاصر ایران، تاکید می‌کند حضور خالصانه و پاک رزمندگان در جبهه‌های جنگ هشت ساله و جان‌فشانی و رشادت آن‌ها نباید باعث شود تا ما اشتباه‌ها و کاستی‌های خودمان در مدیریت جنگ را نقد نکنیم.
پاسخ به یک شبهه درباره آغازگر جنگ
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / جنگ ایران و عراق / دفاع مقدس / چهل سالگی دفاع مقدس
پاسخ به یک شبهه درباره آغازگر جنگ
یکی از روش‌های دشمنی رسانه‌های فارسی انگلیسی همچون بی‌بی‌سی، من‌وتو و ایران اینترنشنال با نظام جمهوری اسلامی، تحریف واقعیت و روایت جعلی تاریخ معاصر است و از آنجا که یکی از نقاط قوت نظام جمهوری اسلامی ایران، مقاومت ۸ ساله در مقابل تجاوز ارتش بعث صدام به خاک وطن است؛ پس این رسانه‌ها سعی وافری برای خدشه وارد کردن به تاریخ این مقطع غرورآفرین دارند. از جمله اینکه تلاش می‌کنند امام خمینی(ره) و رزمندگان اسلام را جنگ‌طلب، قدرت‌طلب و شروع‌کننده جنگ نشان بدهند.
حاج «قاسم سلیمانی» به کتاب‌‌های درسی آمد + تصاویر
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / آموزش و پرورش / حاج قاسم سلیمانی / کتب درسی
حاج «قاسم سلیمانی» به کتاب‌‌های درسی آمد + تصاویر
کتاب آمادگی دفاعی، مطالعات اجتماعی، دین و زندگی، تاریخ معاصر، استان شناسی و ... بخشی از کتاب‌های درسی هستند که تصاویر و محتوای مربوط به " سردار شهید قاسم سلیمانی"  در آنها لحاظ شده است.
چرا آیت‌الله احمدی میانجی پذیرفت که خاطراتش ضبط و منتشر شود؟
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / مرکز اسناد انقلاب اسلامی / حضرت آیت الله سید علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی / تاریخ معاصر / انقلاب اسلامی ایران / روح الله حسینیان / انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی
چرا آیت‌الله احمدی میانجی پذیرفت که خاطراتش ضبط و منتشر شود؟
مرحوم آیت‌الله احمدی میانجی ابتدا نمی‌پذیرفت که خاطراتش ضبط شود، اما بعدها به دلایلی این کار را قبول کرد و کتاب خاطراتش توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد.
۱۳۹۹/۰۶/۳۱
بهانه‌ای برای اشغال ایران
می‌دانیم که نیروهای متفقین در شهریور ماه 1320 از شمال و جنوب به ایران سرازیر شدند و ارتش رضاشاه را مغلوب و خود او را تسلیم کردند و کشور ما را هم در اشغال خودشان  گرفتند.  حرف‌شان این بود که ایران به پناهگاه جاسوسان آلمان و یکی از مراکز اصلی فعالیت آنان تبدیل شده و دولت ایران هم به درخواست‌های ما برای جلوگیری از این «اعمال خصمانه» پاسخ درستی نداده بود.  اما روزنامه نیویورک تایمز در چنین روزی از ماه سپتامبر 1941 در یادداشتی تحلیلی، ضمن اشاره به اولتیماتوم انگلیس و شوروی به ایران، به اهمیت کشور ما در جنگ دوم جهانی پرداخت و حتی می‌شود گفت که به یکی از پرسش‌های مهم تاریخ معاصر ما هم  پاسخ داد.  اینکه مقامات شوروی و انگلیس «از …
۱۳۹۹/۰۶/۳۱
خاکریزهای ۴۰ ساله روی پرده نقره‌ای
گروه فرهنگ و هنر – حدود 40 سال از آغاز جنگ هشت‌ساله ایران و عراق می‌گذرد. سال‌هایی که پر است از رشادت‌های بزرگ‌مردان این مرز و بوم که شاجاعانه مقابل دست‌درازی‌های دشمن بیگانه بر خاک این کشور ایستادگی کردند. سینما در این سال‌ها تلاش کرده تا به سهم خود این رشادت‌ها را به تصویر بکشد. در این گزارش بخشی از برترین فیلم‌های سینمایی دفاع مقدس را مرور خواهیم کرد.31 شهریور سالروز شروع جنگ تحمیلی از سوی رژیم بعث عراق علیه جمهوری اسلامی ایران، به عنوان آغاز هفته دفاع مقدس نامگذاری شده است. اما سینمای دفاع مقدس از سال ۱۳۶۰ به طور رسمی کار خود را آغاز کرد. هشت سال دفاع مقدس اتفاقی ویژه در تاریخ معاصر کشور ما به حساب می‌آید که از مناظر مختلف می‌توان به آن توجه داشت. این دوران بستری بود تا برخی از بهترین آثار …
خبرگزاری فرانسه: پس از 33 سال سردشت همچنان از اثرات بمباران شیمیایی رنج می‌برد
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / بمباران شیمیایی سردشت / سالگرد بمباران شیمیایی سردشت / سردشت
خبرگزاری فرانسه: پس از 33 سال سردشت همچنان از اثرات بمباران شیمیایی رنج می‌برد
تهران - ایرنا - خبرگزاری فرانسه تاکید کرد: بمباران شیمیایی شهر «سردشت» یکی از بزرگترین جنایت‌های جنگی تاریخ معاصر بود که جوامع بین‌الملل واکنش جدی در قبال این موضوع مهم نشان ندادند. در واقع این یک اشتباه بزرگ جامعه جهانی و مدعیان حقوق بشر به شمار می‌رود که با عکس‌العمل نامناسب به این حمله غیرانسانی، زمینه‌ساز بمباران شیمیایی بزرگتر رژیم بعث به شهر «حلبچه» شدند.
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
ستاره نیویورک
  مرتضی برکتی همدانی پیرمردی تقریبا قد کمان، عصا‌زنان قدم برمی‌داشت تا اینکه به میزی رسید که نماینده کشورهای عضو نشسته بودند. او با آرامش روی صندلی‌ای نشست که تابلوی نام «ایران» روبه‌رویش بود. با آغاز جلسه و زمان دفاع، به زبان فرانسه سخن می‌گفت؛ سکوت سهمگین همچون آواری بر سر نماینده انگلیس خراب می‌شد. با گذشت 70سال از این واقعه بزرگ، این ماجرای عبرت‌آموز، این داستان شنیدنی که باید لالایی کودکان ایرانی می‌بود و سحر کلامی که از زبان پیرمرد خارج می‌شد، هنوز در تاریخ معاصر ایران رمزگشایی نشده است. …
سلیمی‌نمین: کمیسیون حقوقی مجلس با دولت داد و ستد ندارد و کسی عضوش نمی‌شود!
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / کمیسیون قضایی / عباس سلیمی‌ نمین / مجلس
سلیمی‌نمین: کمیسیون حقوقی مجلس با دولت داد و ستد ندارد و کسی عضوش نمی‌شود!
پژوهشگر و مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران گفت: برخی از کمیسیون‌ها بیشتر مورد توجه نمایندگان قرار می‌گیرند چون عاملی به نام داد و ستد با دولت دارند و چون کمیسیون حقوقی و قضایی با دولت داد و ستد ندارد، کمتر کسی مایل به عضویت در آن است.
سرنوشت قراردادی با فرانسه که قرار بود ایران را صنعتی کند
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / جهش تولید / استعمار / قاجاریه / صنعت ایران / تاریخ معاصر / فرانسه
سرنوشت قراردادی با فرانسه که قرار بود ایران را صنعتی کند
عهدنامه فینکنشتاین بین فتحعلیشاه و ناپلئون امضا شد. تعدادی از نیروهای فرانسوی که اتفاقا دانش چندانی هم نداشتند برای توسعه صنعتی به ایران آمدند، اما ناپلئون به سرعت به عهدنامه خیانت کرد.
جوان جسور تنیس
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
جوان جسور تنیس
دومینیک تیم، تنیسور جوان اتریشی با قهرمانی در اوپن آمریکا، به سال‌ها انتظار برای آغاز فصلی نو  دردنیای تنیس پایان داد و راوی جدید قهرمانی در یکی از فشرده‌ترین رقابت‌های ورزشی دنیا شد. دومینیک تیم 27ساله که پیش‌تر 2 بار تا آستانه قهرمانی در یکی از 4گرند اسلم دنیا پیش رفته بود، بامداد یکشنبه در یکی از جذاب‌ترین فینال‌های تاریخ معاصر اوپن آمریکا، جسارتی بی‌نظیر از خود نشان داد و درحالی‌که 2 ست از الکساندر زورف تنیسور برجسته آلمانی عقب بود، بازگشتی فراموش‌نشدنی را رقم زد و با پیروزی 3بر 2، برای نخستین …
۱۳۹۹/۰۶/۲۴
مروری بر ابعاد بین‌المللی شخصیت و تفکر آیت‌الله صانعی
در یک قرن اخیر معرفی صحیح و شایسته حقیقت شیعه و مکتب اهل بیت (ع) به افکار عمومی مسلمانان و سایر ادیان در منطقه و جهان یکی از دغدغه‌های همیشه جاری بزرگان و مصلحان و پیشگامان مذهب بوده است. از زمانی که مرحوم علامه سیدهبه‌الدین شهرستانی نخستین مجله دینی و اطلاع‌رسانی حوزه‌های شیعه را با عنوان «العلم» در نجف اشرف بنیان نهاد تا پایه‌گذاری نشریه «مکتب اسلام» به همت امام موسی صدر و یاران در قم؛ دغدغه معرفی و اثبات کارآمدی‌های فکر و فقه و معارف اهل بیت (ع) از رسالت‌های برجسته نزد فقهای روشن‌اندیش امامیه بوده است. بررسی تاریخ معاصر حوزه‌های علمیه ایران و تشیع نشان می‌دهد 3 فقیه و شخصیت ممتاز اسلامی بیشترین اقبال و توجه را از ناحیه …
سندرز: خطرناک‌ترین رئیس‌جمهور تاریخ را شکست می‌دهیم
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / انتخابات آمریکا / سندرز
سندرز: خطرناک‌ترین رئیس‌جمهور تاریخ را شکست می‌دهیم
سناتور برنی سندرز در پیامی در حساب توییتری خود با دعوت به شرکت درنشستی در شهر میشیگان، خواستار اتحاد برای شکست رئیس‌جمهور فعلی آمریکا شد. در پیام سندرز آمده است: ما با هم خطرناک‌ترین رئیس‌جمهور تاریخ معاصر خود را شکست خواهیم داد.
اقتصاد ایران مدرن بر پایه فرهنگ دلالی شکل گرفت/ موانع تاریخی جهش تولید
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / جهش تولید / تاریخ معاصر / قاجاریه / سعاد پیرا / دلالی اقتصادی
اقتصاد ایران مدرن بر پایه فرهنگ دلالی شکل گرفت/ موانع تاریخی جهش تولید
سعاد پیرا می‌گوید که پایه‌های اقتصاد ایران به دلیل نبودن دولتمردان متخصص و همچنین تئورسین‌های اقتصادی در دوران قاجاریه بر پایه فرهنگ دلالی شکل گرفت و این از موانع تولید در آن دوران بود.
مشکل جدی ایران در خرید دارو
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / تحریم دارویی ایران / خرید دارو / سخنگوی وزارت بهداشت / سیما سادات لاری
مشکل جدی ایران در خرید دارو
به گزارش مهر، سیما سادات لاری گفت: همانگونه که مستحضر هستید با خروج دولت آمریکا از برجام و نقض یکجانبه و آشکار قوانین بین‌المللی، بی‌اعتنایی صریح به دستور موقت دیوان بین‌المللی دادگستری در امتناع از ادامه تحریم‌ها و اعمال سخت‌ترین تحریم‌های تاریخ معاصر علیه کشورمان و با مسدود سازی دسترسی ایران به کانال‌های مالی جهانی، فعالیت‌های مهم تجاری از جمله خرید دارو و ورود تجهیزات پزشکی به کشور با مشکلات جدی روبرو هستیم.
میزگرد قادری و شریعتی: طالقانی طرفدار اسلام اجتهادی بود
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / آیت الله طالقانی / سیاستمدار / سیاست ایران / تاریخ معاصر
میزگرد قادری و شریعتی: طالقانی طرفدار اسلام اجتهادی بود
احسان شریعتی در نشستی درباره آیت‌الله طالقانی گفت: طالقانی یکی از نماد‌های جنبش فکری نواندیشی و نوزایی در دنیای اسلام، رنسانس یا رفرماسیون اسلامی و همچنین یکی از نماد‌های ملی و مردمی جنبش‌های تحول‌خواهانه عصر جدید در ایران است. آقای طالقانی در واقع پلی است که ما را به نسل صدر مشروطه متصل می‌کند و ما می‌دانیم که از صدر مشروطه تا‌کنون وارد عصر جدید شدیم و جنبش‌های تحول‌خواهانه دموکراتیک و مدرن در ایران شروع شده و در واقع ورود به عرصه جدید و تشکیل دولت و ملت.
۱۳۹۹/۰۶/۲۲
سفره‌های خالی
ایران به علت شرایط خــاص اقــلیــمی و جغرافیایی و گاه به دلایل دیگر در طول تاریخ خود بارها گرفتار بلیه قحطی شده است. آخرین قحطی‌های بزرگ در کشور ما مقارن دو جنگ جهانی و اشغال ایران توسط قوای بیگانه اتفاق افتاد و اولی در سال‌های ۱۹۱۷ تا ۱۹۱۹ که به روایتی سبب‌ساز مرگ چندین میلیون نفر از ایرانیان شد و دومی در سال ۱۳۲۱ شمسی اتفاق افتاد. ایران که خود صادرکننده غله بود، در مضیقه نان قرار گرفت. در تشدید قحطی دوم سیاسیون نیز دخیل بودند که منجر به شورش‌هایی شد که در تاریخ معاصر ما  به نام «بلوای نان » خوانده می‌شود. از آن پس دولت‌های ایران به جد کوشیده‌اند که نان مردم تامین شود و حداقل نیاز خوراکی آنها در دسترس باشد. از این رو کشور ما صاحب یکی از دقیق‌ترین …
۱۳۹۹/۰۶/۲۰
مأموریت ماشاءالله قصاب چه بود و سرنوشتش چه شد؟
تاریخ معاصر ما مملو از چهره‌های کوچک و بزرگی است که بعضا با وجود بازی نقش جدی در تعدادی از روندها، نامشان صرفا با تاریخ‌مصرف مشخصی در صحنه مطرح بوده است؛ هر‌چند قابلیت خاص سیاسی‌ای نیز در آنها وجود نداشته اما حضور در تحولات تعیین‌کننده آنها را به بخشی از اهمیت اتفاقات پیوند زده است.
گزارش شرق درباره ماشاءالله قصاب رئیس کمیته انقلاب مستقر د سفارت آمریکا
۱۳۹۹/۰۶/۲۰ / انقلاب / بازی / تاکسی / مبارزه با مواد مخدر / مشکلات
گزارش شرق درباره ماشاءالله قصاب رئیس کمیته انقلاب مستقر د سفارت آمریکا
اقتصادنیوز: تاریخ معاصر ما مملو از چهره‌های کوچک و بزرگی است که بعضا با وجود بازی نقش جدی در تعدادی از روندها، نامشان صرفا با تاریخ‌مصرف مشخصی در صحنه مطرح بوده است؛ هر‌چند قابلیت خاص سیاسی‌ای نیز در آنها وجود نداشته اما حضور در تحولات تعیین‌کننده آنها را به بخشی از اهمیت اتفاقات پیوند زده است.
۱۳۹۹/۰۶/۲۰
یک روز به خصوص برای خاطرات جمعی
روز ملی سینما یادبود خاطره‌ای خاص نیست. یک روز در تقویم سالانه است تا یادمان بماند که سینمای ایران در بدترین و بهترین لحظات تاریخ معاصر ثبت‌کننده یا الهام‌بخش غم‌ها و شادی‌های یک ملت بود؛ ملتی که هویتش در لابه‌لای فیلم‌های تبلیغاتی، سر تیتر گزارش‌های تلویزیونی و تحریف‌های تاریخی مکتوب و شفاهی، گم می‌شود. مردمانی که هیچ‌کس به درستی نمی‌گوید کجای تاریخ و جغرافیا ایستاده‌اند. گم شده و عصبی و خسته‌اند و سندی برای بودن و آینده‌شان ارایه نمی‌شود. کارچاق‌کن‌های داخلی و خارجی، پروپاگاندای آمیخته به اغراض سیاسی و اقتصادی را تجویز می‌کنند. روشنفکرانش به هجرت رفته یا منزوی شده‌اند. شبه ‌روشنفکران …
۱۳۹۹/۰۶/۲۱
دیگر بس است
وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی توئیتری با اشاره به موضع جوامع غربی در برابر اسلام و مسلمانان از ارزش‌های دوگانه غرب انتقاد کرد.به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی توئیتری نوشت: آزادی بیان؟ یا ریاکاری نهادینه؟ تحریک به خشونت و نفرت علیه 1.8 میلیارد نفر مسلمان با افترای کلیشه‌ای و هتک حرمت به کتاب مقدس و پیامبر آنان تشویق می‌شود. اما در مقابل، حتی نزدیک شدن به روایت رسمی در مورد رویدادهای تاریخ معاصر – که البته رویدادهایی تنفرآور هم بوده‌اند– ممنوع است. دیگر بس است. امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه اخیرا در واکنش به اقدام توهین‫آمیز مجله شارلی ابدو مبنی بر انتشار کاریکاتوری توهین‫آمیز از پیامبر اکرم‫(ص) این مساله را به «آزادی بیان و اندیشه» در کشورش ربط داد و آن را …
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
دیپلماسی
واکنش ظریف به رویکرد غرب در توهین به مقدسات دینی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در توییتی از رویکرد غرب به توهین به مقدسات دینی انتقاد کرد و نوشت: «این آزادی بیان است یا نفاق نهادینه‌شده؟»ظریف در توییت خود نوشت: «آزادی بیان یا نفاق نهادینه‌شده؟ خشونت و تنفر علیه یک‌میلیارد و ۸۰۰‌میلیون مسلمان با افترای کلیشه‌ای و توهین به کتاب مقدس و پیامبرشان تشویق می‌شود و عبور از خطوط قرمز حزبی در مورد رخدادهای نفرت‌انگیز تاریخ معاصر ممنوع است.» ظریف در خاتمه این توییت نوشت: «دیگر بس است.»
ظریف خطاب به مکرون: آزادی بیان یا دورویی نهادینه ‌شده؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
ظریف خطاب به مکرون: آزادی بیان یا دورویی نهادینه ‌شده؟
«محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران در واکنش به اظهارات رئیس جمهور فرانسه در ارتباط دادن اهانت نشریه فرانسوی به ساحت مقدس پیامبر اسلام (ص) به آزادی بیان، در توییتی نوشت: آزادی بیان یا دورویی نهادینه ‌شده؟ برانگیختن خشونت و نفرت علیه یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون مسلمان با افترای کلیشه‌ای و هتک حرمت کتاب مقدس و پیامبر آن‌ها (مسلمانان). وی در ادامه چنینی اظهارنظرهایی را سیاسی کردن وقایع در تاریخ معاصر برای بهره‌برداری سیاسی خواند و آن را مشمئزکننده توصیف کرد.
تولید کبریت ایرانی؛ از دخالت استعمار تا وضع قوانین حمایت از کارگر
۱۳۹۹/۰۶/۱۹ / مهدی صادقی / تولید / قاجاریه / تاریخ معاصر / اقتصاد
تولید کبریت ایرانی؛ از دخالت استعمار تا وضع قوانین حمایت از کارگر
کبریت سازی در ایران تاریخ تحولات مهمی را پشت‌سر گذاشته است. تولید این کالای آن روز استراتژیک را دخالت استعمار و وضع قوانین غیرتخصصی به بن‌بست‌های عجیبی کشانده بود.
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
زلزله رامیان؛ 51 ‌سال بعد
نگارنده در روزها و ماه‌ها بعد از سیلاب‌های فروردین 98 گلستان از محل روستای قورچای، ویرو، کشکک و پاقلعه بازدید کرد. مشکل مهم روستای قورچای و سایر روستاهای یاد شده زمین‌لغزش است. در سیلاب‌های فروردین و تا دو ماه بعد از آن زمین‌لغزش مشکلاتی را برای منازل مردم ایجاد کرده بود که به باور من زمین‌لرزه 17 شهریور 99 و پس‌لرزه‌های بعد از آن می‌تواند به تدریج با جابه‌جایی موارد دامنه‌ای برای اهالی مشکل ایجاد کند.  این منطقه البته محل وقوع زمین‌لرزه ۸ مرداد 1348 قرناوه در نزدیکی شهر مراوه‌تپه نیز هست که اکنون در استان گلستان قرار دارد. آن زلزله با بزرگای 6.4 شهرستان کلاله رخ داد. ۱۷۶ نفر کشته، ۴۸۳ مجروح و 10 هزار نفر حاصل این زمین‌لرزه …
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
خاورمیانه جدید با مهندسی فرانسه
یک رسانه عرب زبان با اشاره به سفرهای اخیر رئیس جمهوری فرانسه به لبنان و عراق نوشت، به نظر می‌رسد که ماکرون با استفاده از غیبت دو هم‌پیمان سنتی خود؛ یعنی انگلیس و آمریکا و مشغول بودن آنها به امور داخلی‌شان، به دنبال پذیرش نقش جدیدی برای کشورش در منطقه و تشکیل محور عربی موازی با اتحادیه اروپا برای مقابله با ترکیه به ویژه در پرونده مدیترانه شرقی و لیبی است.به گزارش ایسنا، روزنامه رای الیوم با انتشار یادداشتی به قلم فرح مرقه درباره اهداف سفرهای اخیر امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه به منطقه نوشت: آیا عبدالله دوم، پادشاه اردن نیز به رهبران خاورمیانه‌ای خواهد پیوست که با ماکرون در چارچوب سیاست جدید وی برای ازسرگیری نفوذ در منطقه همکاری می‌کنند؟ طبق گزارش‌های لبنانی و فرانسه، پادشاه اردن طی چند ساعت …
کیش‌ومات رفیق استالین
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
کیش‌ومات رفیق استالین
 مصطفی شوقی    وقتی فرمان «عدل مظفر» را می‌نوشت شاید در نگاه بسیاری او یکی از منشیان دربار مظفری با خط‌خوش بود که تن‌دادن شاه به فرمان مشروطیت را کتابت کرده است. اما او سودایی دیگر در سر داشت. احمد قوام معروف به قوام‌السلطنه زندگی توفانی‌ای در تاریخ معاصر ایران داشته؛ از منشی‌گری در دربخانه سلطنتی گرفته تا 5بار نخست‌وزیری و در نهایت بدنامی در سیاست ایران و تبعید. در تاریخ ایران اما به سیاست‌ورزی شهره است و اگر سیاه و سفید نگاه نکنیم در کارنامه سیاسی او تلاطم‌های تاریخی در مقاطع مختلف  را می‌توان …
مردی که به سردسیر رفت
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
مردی که به سردسیر رفت
میرجعفر جوادزاده خلخالی در ظاهر اسمی در تاریخ است اما وقتی معروف می‌شود به سیدجعفر پیشه‌روی، به‌عنوان یکی از سرخوردگان تاریخ معاصر ایران و شخصی که در تلاش بود تا تکه‌ای از سرزمین ایران را جدا کند، معروف می‌شود. او در شور و هیجان تشکیل حکومت توسط بلشویک‌های شوروی در انتهای قرن گذشته، سوسیالیست شد و در رؤیای آرمان‌کشور شوراها سیر می‌کرد. در ابتدا به جمهوری شوروی جنگل پیوست و از فعالان جنبش جنگل شد اما خیلی زود در جناحی قرار گرفت که با میرزاکوچک به مواجهه و مشکل برخوردند. پس از شکست جنبش جنگل به بادکوبه(باکوی …
اصناف قاجاری و فرهنگ چانه‌زنی/ضرورت تدوین قوانین حمایتی از تولید
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / قاجاریه / جهش تولید / تاریخ معاصر / صنعت ایران
اصناف قاجاری و فرهنگ چانه‌زنی/ضرورت تدوین قوانین حمایتی از تولید
اصناف قاجاری تا پیش از مشروطیت امور را از طریق چانه‌زنی پیش می‌بردند که باعث فرهنگ منحطی شده بود. آنها پس از تشکیل مجلس نیز نتوانستند، این نهاد را به تصویب قوانین حقوقی حمایتی مجاب کنند.
6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
6 توصیه جدی و کاربردی برای جان سالم به در بردن از پاییز 1399
پاییز امسال، می تواند یکی از مرگبارترین فصل های تاریخ معاصر ایران باشد. چندی پیش دکتر کیانوش جهان پور، سخنگوی سازمان غذا و دارو به عصر ایران گفت که ویروس آنفلوآنزا تقریباً هر 10 سال یک بار در جهان به دوره پیک خود می رسد و طبق محاسبات احتمالاً پاییز 1399 نوبت این پیک است. از طرفی، فصل سرما نیز به نوبه خود می تواند شیوع ویروس کووید-19 را تشدید کند.
شکارچی ایرانی تانک‌های عراقی را بشناسید + عکس
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / تاریخ جنگ ایران و عراق / تاریخ معاصر
شکارچی ایرانی تانک‌های عراقی را بشناسید + عکس
فارس نوشت: جنگ جهانی اول بود و انگلیس‌‌ها و همزمان فرانسوی‌ها طرحی داشتند برای سوار کردن توپ روی خودرو. در واقع، طرحی بود برای ساخت یک خودروی نظامی که ایده اصلی‌اش را از تراکتورهای نوظهور آن دوران گرفته بودند که قابلیت حرکت در زمین‌های بسیار ناهموار را داشت. در انگلیس این یک جنگ‌افزار محرمانه بود و چون به سازندگان گفته بودند در حال ساخت مخزن (TANK) متحرک آب برای جبهه‌ها هستند، نام تانک روی این خودروهای زره‌پوش ماند.
دست‌خالی نجنگیدیم، رزمندگانی داشتیم که هیچ کشوری نداشت
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / ۴۰ سالگی دفاع مقدس / دفاع مقدس (جنگ تحمیلی) / شهیدان دفاع مقدس و انقلاب اسلامی / کتاب / پژوهش / نویسنده
دست‌خالی نجنگیدیم، رزمندگانی داشتیم که هیچ کشوری نداشت
جعفر شیرعلی‌نیا، نویسنده و پژوهشگر تاریخ معاصر، تاکید می‌کند فضا برای طرح پرسش در باره وجوه مختلف جنگ ۸ ساله ایران و عراق باید باز شود و رسانه‌های عمومی به ویژه تلویزیون به تحلیل این رویداد بزرگ بر اساس اسناد و مدارک بپردازند.
جراحی که دکتر فاطمی را از زخم گلوله نجات داد
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / حسین عسکری / تاریخ معاصر / شیخ هادی نجم آبادی / دکتر مصدق
جراحی که دکتر فاطمی را از زخم گلوله نجات داد
پس از ترور دکتر فاطمی (توسط عبدخدایی) وی را به بیمارستان نجمیه بردند و دکتر ابوالقاسم نجم‌آبادی، نوه شیخ هادی و مولف چندین کتاب پزشکی به جراحی او پرداخت. ۱۵شهریور سالروز درگذشت این جراح است.
خاص‌ترین سال تحصیلی تاریخ معاصر ایران
۱۳۹۹/۰۶/۱۵
خاص‌ترین سال تحصیلی تاریخ معاصر ایران
مدرسه فقط مکان انتقال علم و محفوظات نیست، محل انتقال ارزش‌های یک نسل (نسل والدین، نسل معلمان) به یک نسل نوخاسته نیز هست. ما باید ارزش زندگی را به نسل جدید بیاموزیم اما کرونا شرایطی فراهم کرده که زندگی را از نو بیاموزیم، این بدان معناست که همه «هم‌شاگردی» هستیم در مدرسه نوین زندگی.
چقدر رئیسعلی دلواری را می‌شناسید؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / رئیسعلی دلواری / اطلاعات / تاریخ معاصر
چقدر رئیسعلی دلواری را می‌شناسید؟
ماجرای پیشنهاد رشوه ۴۰ هزار پوندی انگلیس به رئیسعلی دلواری
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / تاریخ ایران / تاریخ معاصر / رئیسعلی دلواری / زندگی رئیسعلی دلواری
ماجرای پیشنهاد رشوه ۴۰ هزار پوندی انگلیس به رئیسعلی دلواری
فارس نوشت: انگلیسی‌ها می‌خواستند به رئیسعلی رشوه بدهند؛ ۴۰ هزار پوند. آن موقع پوند، پول باارزش‌تری بود و بیش از حالا قیمت داشت. انگلیس هم امپراتوری بود و بیش از حالا قدرت داشت. به کسی هم پیشنهاد رشوه نمی‌داد؛ برای پول و ثروت لشکرکشی می‌کرد و آدم می‌کشت و بالطبع پولی به کسی نمی‌داد. به‌جایش هرکسی مزاحمتی برایش داشت، او را از میان برمی‌داشت. اما ۷ سال بود که از رئیسعلی زخم می‌خورد و زورش نمی‌رسید به این تنگستانیِ لاغرِ مصممِ مَرد. تکلیف رشوه پیشنهادی هم که روشن است. به‌جایش گشتند و یک نفر از افراد محلی را یافتند که حاضر شود رئیسعلی را با گلوله بزند. قهرمان تنگستانی‌ها خودش رفت و یادش ماند و نام بلندش که سال‌ها با دست ‌خالی …
۱۳۹۹/۰۶/۱۲
مرگ صمد بهرنگی
سال 1347 در چنین روزی جسد صمد بهرنگی، سه روز بعد از مرگش پیدا شد. گویا هنگام شنا در ارس، حریف جریان آب نشد و رودخانه جانش را گرفت. او که سنش زمان مرگ به 30 سال هم نمی‌رسید یکی از چهره‌های بحث‌برانگیز و  تا حدی اسطوره‌ای تاریخ معاصر ماست. معلمی سختکوش و دلسوز بود و دغدغه‌های خاصی برای رشد و پرورش دانش‌آموزان، به‌ویژه بچه‌های خانواده‌های فقیر داشت. اما نوشتن از افکار و باورهایش چندان آسان نیست و عمده روایت‌های مرتبط با او، حتی نوشته‌های سال‌های اخیر هنوز و همچنان آلوده به غرض‌های شخصی است. به نظر می‌رسد که از طبقه متوسط و از همه آنهایی که در رفاه نسبی به دور از حواشی و هیاهو زندگی می‌کردند نفرت داشت. زمانی که جامعه …
۱۳۹۹/۰۶/۱۲
مردگان بی‌آرامش!
گروه فرهنگ و هنر – ابن بابویه یکی از قدیمی‌ترین گورستان‌های تهران است که هویت شهر با آن عجین شده. شاید هنوز هم قبور اجداد برخی از تهرانی‌ها در این گورستان محل تجدید دیدار با پدربزرگ‌ها و پدربزرگ پدربزرگ‌هایمان باشد اما چندی پیش خبری مطرح شد که بنا بر آن دوباره اجرای طرح همسان‌سازی سطوح در این قبرستان از سرگرفته شده، طرحی که مستلزم نابودی بسیاری از قبور قدیمی است.این اولین باری نیست که گورستان ابن بابویه خبرساز می‌شود. بارها و بارها اعمال سلیقه‌های غیرکارشناسی صدای کارشناسان میراث فرهنگی و علاقه‌مندان این حوزه را بلند کرد اما متاسفانه هنوز هم اینگونه‌ اقدامات دست از سر این گورستان تاریخی بر نمی‌دارد. به نظر می‌رسد متولیان این قبرستان که پنجم دی ماه 1375 به شماره 1816 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، …
کدام چهره‌ سیاسی کشور کبریت فروش بود؟/انتشار «کتاب کبریت ایران۲»
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / مهدی صادقی / تاریخ معاصر / انتشارات رسم / صنعت ایران
کدام چهره‌ سیاسی کشور کبریت فروش بود؟/انتشار «کتاب کبریت ایران۲»
«کتاب کبریت ایران ۲» با پژوهش مهدی صادقی توسط انتشارات رسم منتشر شد. چگونگی ورود کبریت به ایران و تاریخچه‌ای از تولید کبریت به عنوان کالایی استراتژیک به همراه اسناد، از محتوای کتاب است.
مروری بر کارنامه سیاسی و فرهنگی ابراهیم یزدی
۱۳۹۹/۰۶/۰۷ / انقلاب اسلامی ایران / اختصاصی ایرنا / وزارت امور خارجه / پاریس / امام خمینی(ره) / موسسه کیهان / محمد مصدق
مروری بر کارنامه سیاسی و فرهنگی ابراهیم یزدی
تهران- ایرنا- ابراهیم یزدی یکی از سیاستمداران کهنه‌کار و شخصیت‌های فرهنگی تاریخ معاصر ایران به شمار می‌رفت که بعد از انقلاب معاونت نخست وزیر و سپس وزیر امور خارجه ایران را بر عهده داشت، وی علاوه بر فعالیت‌های سیاسی، انتشار ده‌ها کتاب و مقاله در عرصه فرهنگی و تاریخی را در کارنامه خود دارد.
روز ملی کشتی
۱۳۹۹/۰۶/۰۶
روز ملی کشتی
غلامرضا تختی ملقب به جهان‌پهلوان، کشتی‌گیری بود که در تاریخ معاصر ایران نماد اخلاق پهلوانی است. تختی در المپیک ۱۹۵۶ ملبورن به همراه امامعلی حبیبی، نخستین مدال‌های طلای تاریخ ورزش ایران در بازی‌های المپیک را کسب کرد. او با یک مدال طلا و دو مدال نقره المپیک، دو طلا و دو نقره قهرمانی جهان و یک طلای بازی‌های آسیایی در فهرست برترین‌های قرن فیلا در جایگاه سیزدهم قرار دارد. تختی یکی از سه کشتی‌گیر ایرانی (در کنار امامعلی حبیبی و عبدالله موحد) است که تصویر آن‌ها در تالار افتخارات فیلا نصب شده‌است. روز تولد …
علت مخالفت علما با تعزیه‌خوانی در تکیه دولت/عروسی قاسم تحریف است
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / شیخ هادی نجم آبادی / قاجاریه / تعزیه خوانی / حسین عسکری / تاریخ معاصر / شهید مطهری / علامه مجلسی / محرم 99 / حسینیه مهر
علت مخالفت علما با تعزیه‌خوانی در تکیه دولت/عروسی قاسم تحریف است
جناب قاسم از فرزندان امام مجتبی(ع) است که در واقعه جانسوز عاشورا به شهادت رسید اما عروسی ایشان با یکی از دختران امام حسین علیه السلام، از تحریفات عاشوراست که به تعزیه‌ها راه پیدا کرده است.
درباره روح الله حسینیان
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / مجلس شورای اسلامی / دانشنامه / شیعه / مقام معظم رهبری / ایالات متحده آمریکا / مرکز اسناد انقلاب اسلامی / وزارت اطلاعات
درباره روح الله حسینیان
تهران- ایرنا- روح الله حسینیان از روحانیان مبارز در تاریخ معاصر بود که حضور در عرصه‌های سیاسی را همسو با مسوولیت‌های دینی می‌دانست و اعتقاد داشت با احیای فرهنگ تاریخی می‌توان در جامعه تحول آفرینی کرد. تحلیل و واکاوی در خصوص شخصیت‌ها و رویدادهای مختلف، گواهی از ممارست دایم او در امر پژوهش و تحقیق است.
بیسمارک؛ سیاستمداری برای تمام فصول
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / بیسمارک / آلمان / سیاستمدار
بیسمارک؛ سیاستمداری برای تمام فصول
برای درک اهمیت بیسمارک در تاریخ معاصر آلمان فقط کافی است نتایج «کنفرانس برلین» که ١٣٦ سال پیش در فوریه ١٨٨٤ میلادی برگزار شد را مرور کنیم.
نبرد من
۱۳۹۹/۰۶/۰۴
نبرد من
مصطفی شوقی     جوانی با سر پرشور که در هنگامه برتری‌طلبی نژاد آریایی یکباره به جوخه آتش سپرده شد. محسن جهانسوز که نام کمی از او در تاریخ معاصر ایران هست، افسر دانشکده نظام بود و به جرم اندیشه نازیسم در 1318 اعدام شد. طنز زمانه اینکه در آن روزگار دولت ایران بسیار به هیتلر نزدیک بود و از نظر اقتصادی و سیاسی با علاقه بسیار در یک همکاری دوجانبه به‌سر می‌بردند که رشک بریتانیا را برانگیخته بود. در آن زمان هیتلر تازه به لهستان و فنلاند و برخی از کشورهای دیگر حمله کرده بود و هنوز متفقین به شکل بعدی به …
فُرروچو گُززینی، فعال فرهنگی و صنعتی ایتالیایی مقیم ایران درگذشت
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / درگذشت چهره ها / صنعت ایران / صنایع نساجی / نظرآباد / تاریخ معاصر
فُرروچو گُززینی، فعال فرهنگی و صنعتی ایتالیایی مقیم ایران درگذشت
فُرروچو گُززینی، فعال فرهنگی و صنعتی ایتالیایی که از مهندسان شرکت نساجی مقدم بود و سالیان عمرش را در نظرآباد استان البرز گذراند، روز شنبه اول شهریور ۱۳۹۹ در همین شهرستان درگذشت.
تراشیدن سر مردانی که مزاحم زنان می شوند
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / حوادث و اتفاقات عجیب / تاریخ معاصر
تراشیدن سر مردانی که مزاحم زنان می شوند
روزنامه ایران، صفحه ای از یک مجله قدیمی را که در آن به مجازات مزاحمان زنان اشاره شده،منتشر کرده است.
اعلام فراخوان همایش مجازی تاریخ اجتماعی بیماری‌های واگیر در ایران
۱۳۹۹/۰۶/۰۲ / سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران / بیماری های واگیر دار / تاریخ معاصر
اعلام فراخوان همایش مجازی تاریخ اجتماعی بیماری‌های واگیر در ایران
همایش مجازی با موضوع تاریخ اجتماعی بیماری‌های همه گیر در ایران معاصر، توسط پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود.
در برابر غذا و دارو هم نمی‌توانیم نفت بفروشیم اما چرخ توسعه همچنان می‌چرخد
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / محمد باقر نوبخت / سازمان برنامه و بودجه / بازار نفت / تحریم اقتصادی
در برابر غذا و دارو هم نمی‌توانیم نفت بفروشیم اما چرخ توسعه همچنان می‌چرخد
نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، از شرایط حاکم بر آخرین سال دولت سخن گفت که در تاریخ معاصر ایران کم نظیر است. اینکه از دو سال قبل در تحریمی کم نظیر به سر می‌بریم و اگر قبلا نفت در برابر غذا را به عنوان یک مجازات سنگین برای ایران اسلامی پذیرفته بودند؛ اما در شرایط کنونی نه تنها نفت را در ازای غذا که حتی در ازای دارو هم نمی‌توانیم بفروشیم.
خام‌فروشی معضل تاریخی فرهنگ اقتصادی ماست/طبقات اجتماعی در قاجاریه
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / جهش تولید / تاریخ معاصر / تجارت / دوران قاجاریه
خام‌فروشی معضل تاریخی فرهنگ اقتصادی ماست/طبقات اجتماعی در قاجاریه
سیدناصری، حقوقدان می‌گوید که خام فروشی معضل تاریخی فرهنگ اقتصاد ماست که باعث سلطه می‌شود. همچنین قوانین تجارت که در دوران پهلوی اول به تصویب رسید، تاکنون تغییر چندانی نکرده است.
۱۳۹۹/۰۵/۳۱
رکورد بی سابقه بدهی عمومی در انگلیس
برای نخستین بار در تاریخ معاصر انگلیس بدهی این کشور از مرز 2 تریلیون پوند عبور کرد.
گفتگوی اینستاگرامی با صمدی| عادی‌سازی روابط با اسرائیل، گروه‌های مقاومت را فعال‌تر می‌کند/ گزینه‌های پیش‌روی محور مقاومت علیه امارات
۱۳۹۹/۰۵/۳۰ / جبهه مقاومت اسلامی / اسرائیل / اخبار "امارات"
گفتگوی اینستاگرامی با صمدی| عادی‌سازی روابط با اسرائیل، گروه‌های مقاومت را فعال‌تر می‌کند/ گزینه‌های پیش‌روی محور مقاومت علیه امارات
محمدعلی صمدی کارشناس و پژوهشگر تاریخ معاصر در گفتگوی زنده اینستاگرامی با تسنیم به واکاوی پیامدهای عادی سازی روابط امارات با رژیم صهونیستی پرداخت.
جنگی که تاریخ معاصر جهان را تغییر داد
۱۳۹۹/۰۵/۳۰
جنگی که تاریخ معاصر جهان را تغییر داد
اگر جنگ های اول و دوم جهانی مرز بندی های بین المللی را تغییر دادند قطعا باید بپذیریم که جنگ عراق و ایران تاریخ معاصر جهان را تغییر داد و معادله های جدیدی را ترسیم نمود.
۱۳۹۹/۰۵/۳۰
پیشنهاد یا کنایه
جامعه ما، جامعه متکثری است با شکاف‌هایی متعدد؛ جامعه‌ای که هم از شکاف طبقاتی و قومیتی و طایفه‌ای رنج می‌برد و هم از شکاف جنسیتی و نسلی و سیاسی در عذاب است. جامعه‌ای که طبیعتا‌ در آن، نیروهای اجتماعی و کنشگران سیاسی هم متعددند و متکثر. جریان‌های اجتماعی و نگرش‌های سیاسی متعددی که همواره در جامعه‌ای با این خصائل و این شکاف‌ها متصور است و مهم‌تر از آن، کار را برای تشکیلات سیاسی فعال در کشور دشوار می‌کند. چنانکه ما امروز چندصد حزب در این کشور داریم که حتی بسیاری‌شان احزاب ملی هم نبوده و گستره عملکردی محدود دارند که بیشتر به تشدید شکاف‌ها دامن می‌زنند تا حل مشکلات و مصایب ملی و کشوری. احزابی که عملا هیچ کمکی به جامعه مدنی نمی‌کنند. …
۱۳۹۹/۰۵/۳۰
شش دهه بعد از کودتا
سال‌ها پیش با دوستی از رویدادهای تاریخ معاصر می‌گفتیم. در جریان یکی از گفت‌وگوهای اخیر، دوست‌مان که انتظار نظرات تازه از طرف من را نداشت، گفت فلانی از نهضت دور شده. انگار که ایشان دکتر فاطمی و من حسین مکی هستم. به راستی بعد از گذشت چند دهه از جنبش ملی شدن صنعت نفت و کودتای ۲۸ مرداد، مواجهه ما با این پدیده‌ها چگونه باید باشد؟ در این روزها دوباره آن‌گونه پرسش‌های قدیمی برای من زنده شد. مصدقی هستی یا طرفدار سلطنت؟ توده‌ای هستی یا به مظفر بقایی و کاشانی ارادت داری؟ این‌گونه جبهه‌گیری‌های یکسویه ما را به جایی می‌رساند؟ کنشگر سیاسی ممکن است دلباخته ارزش‌های انسانی و ملی باشد ولی در طراحی و پیگیری پروژه سیاسی مد‌نظرش دچار اشتباه تاکتیکی …
خانه کودکی او اینجاست
۱۳۹۹/۰۵/۳۰
خانه کودکی او اینجاست
در انتهای یکی از بن‌بست های محله وادادن شهر زواره خانه قدیمی وجود دارد که سبک معماری آن به بناهای عهد صفویه شباهت دارد. این خانه قدیمی سکونت‌گاه خاندان استاد محمد محیط طباطبایی بوده است. این خانه پس از فوت برادر ایشان عبدالعلی فنا توحیدی دیگر نه ساکنی دارد و نه رونقی که گذشته‌ها را زنده کند. این بنای خاص که به علت حضور خاندان توحید و طباطبایی جزو میراث تاریخ معاصر شهر زواره محسوب می‌شود اما در روند بازسازی از سوی میراث فرهنگی بنا ترکیب ظاهری خودش را به سبکی که در عکس ها می بینید از دست داده و تنها …
(تصاویر) روزی که خانه دکتر مصدق غارت شد
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / کودتا / مصدق / مرداد / پهلوی / زاهدی / روزولت / سیا / عکس / تاریخ / تاریخ معاصر
(تصاویر) روزی که خانه دکتر مصدق غارت شد
مرحله نهایی عملیات با انتقال ارتشیان وفادار به شاه توسط تانک‌ها و ماشین‌های مستشاران امریکایی به درب خانه مصدق و تصرف آن انجام شد؛ نیرو‌های کودتاگر با ورود به خانه مصدق دست به غارت آن زدند آنطور که به روایت خبرنگار روزنامه کیهان "ظرف چند دقیقه خانه کاملا ویران و با خاک یکسان شد و هیچ چیزی که به کوچکترین دردی بخورد، باقی نماند".
کودتای ۲۸ مرداد؛ حاصل توطئه شوم "سیا" و "اِم. آی. سیکس"
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / کودتای 28 مرداد 1332 / آمریکا / انگلستان / دکتر محمد مصدق / استانی-سیاسی
کودتای ۲۸ مرداد؛ حاصل توطئه شوم "سیا" و "اِم. آی. سیکس"
کودتای ۲۸ مرداد یکی از حوادث سرنوشت‌ساز در تاریخ معاصر ایران بود که در دوازدهمین سال حکومت پهلوی دوم به وقوع پیوست و سبب تثبیت حاکمیت او تا چندسال دیگر شد.
درباره باقر آیت‌الله‌زاده شیرازی
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / دانشنامه / ایتالیا / بورسیه / اختصاصی ایرنا / میراث فرهنگی / ارگ بم / دانشگاه تهران
درباره باقر آیت‌الله‌زاده شیرازی
تهران- ایرنا- باقر آیت‌الله‌زاده شیرازی یکی از معماران برجسته تاریخ معاصر کشور به شمار می‌رود که ۴۰ سال صادقانه و با اخلاص برای حفظ و احیای میراث ارزشمند فرهنگی این سرزمین کوشش کرد. او بنیانگذار مرمت علمی بناها، آثار و محوطه‌های تاریخی در ایران است و نقش موثری در مطالعات تاریخ معماری و تربیت نیروی انسانی متخصص در این زمینه ایفا کرد.
این «آیت‌الله» سیاه و سفید نیست/ روایتی چندوجهی از تاریخ معاصر
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / سینمای مستند / سعید هاشم زاده  / سازمان هنری رسانه ای اوج
این «آیت‌الله» سیاه و سفید نیست/ روایتی چندوجهی از تاریخ معاصر
سید سعید هاشم‌زاده منتقد سینما ضمن مروری‌بر نکات مثبت و منفی مستند «آیت‌الله» با محوریت زندگی آیت الله موسوی خویی، روایت چندوجهی این مستند را یکی از مهمترین ویژگی‌های آن برشمرده است.
تماشا کنید: روز بیست و هشتم / گزارشی لحظه به لحظه از آنچه در کودتای ۲۸ مرداد۱۳۳۲ رخ داد
۱۳۹۹/۰۵/۲۸
تماشا کنید: روز بیست و هشتم / گزارشی لحظه به لحظه از آنچه در کودتای ۲۸ مرداد۱۳۳۲ رخ داد
کودتای ۲۸ مرداد، کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا بر ضدّ دولت محمد مصدق در 28 مرداد ۱۳۳۲ به انجام رسید و منجر به سقوط کابینه دوم دولت ملی دکتر مصدق شد. کودتای ۲۸ مرداد از بحث برانگیزترین رخدادهای تاریخ معاصر ایران به‌شمار می‌رود و صف‌بندی‌های سیاسی جدی میان طیف‌های مختلف دربارهٔ آن وجود دارد
۲۸ مرداد در گفتگو با مکّی: برنامه‌ی کودتا علیه مصدق از ۱۳۳۰ کلید خورد/ آیا جریان مذهبی در کودتا نقش داشت؟
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / کودتای 28 مرداد
۲۸ مرداد در گفتگو با مکّی: برنامه‌ی کودتا علیه مصدق از ۱۳۳۰ کلید خورد/ آیا جریان مذهبی در کودتا نقش داشت؟
سیدامیر مکی پژوهشگر تاریخ معاصر و از بستگان سیدحسین مکی از رهبران نهضت ملی شدن صنعت نفت در گفتگو با خبرگزاری تسنیم به واکاوی ابعاد کودتای ۲۸ مرداد و نقش آمریکا و انگلیس در این کودتا پرداخت.
شیخ خزعل که بود و چه کرد؟
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / تاریخ معاصر / معرفی کتاب
شیخ خزعل که بود و چه کرد؟
مهر نوشت: چاپ دوم کتاب «فراز و فرود شیخ خزعل» نوشته عبدالنبی قیم توسط نشر اختران منتشر شد.
سیاست کمونیسم‌هراسی، بهانه‌ای برای طراحی کودتای ۲۸ مرداد
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / سیا / اختصاصی ایرنا / نفت / کودتای ۲۸ مرداد / محمد مصدق / انگلستان
سیاست کمونیسم‌هراسی، بهانه‌ای برای طراحی کودتای ۲۸ مرداد
تهران-ایرنا- کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ از جمله وقایع مهم تاریخ معاصر ایران به شمار می‌رود که هنوز پس از گذشت سال‌ها از تاریخ وقوع آن، زوایای پیدا و پنهان بسیاری دارد، یکی از مباحثی که باید به آن پرداخت، بهانه‌های آمریکا برای راه اندازی این کودتا بود، یکی از این بهانه‌ها سیاست کمونیسم‌هراسی آمریکا بود.
۱۳۹۹/۰۵/۲۸
سرنوشت ایران و لبنان به هم گره خورده است
صباح زنگنه- دیپلمات سابق و تحلیلگر مسائل بین‌الملل رابطه ایران و لبنان به سده‌ها پیش بازمی‌گردد و در دهه‌های اخیر ارتباطات 2 کشور گسترده‌تر شد. در طول تاریخ حضور علمای بزرگ لبنان در اصفهان، تبریز و خراسان مشهود بود و تبادل فرهنگی، فقهی و علمی فراوانی میان ایران و لبنان وجود داشت. در تاریخ معاصر ما شاهد بودیم که این ارتباطات گسترده‌تر شد. لبنان در تقسیمات سیاسی چه در دوران عثمانی و پس از آن، حالتی از گرایش به استقلال داشت و مبارزات لبنانیان علیه ظلم والیان عثمانی، زبانزد خاص و عام شده بود و در …
روایتی از مشت های گره کرده بدون کلام اضافه!
۱۳۹۹/۰۵/۲۷ / انقلاب اسلامی ایران / انقلاب 57 / محمد صیاد / نمایشگاه عکس / گالری‌گردی / روز جهانی عکاسی
روایتی از مشت های گره کرده بدون کلام اضافه!
دیوارها پُر است از تصاویری که به زبان هنر و بدون هیچ کلام اضافه‌ای یکی از مهمترین وقایع تاریخ معاصر کشورمان را روایت می‌کنند؛ در اغلب تصاویر در میان سیل عظیم جمعیت یا مشتی گره کرده به آسمان رفته یا مسلسلی به دوش انداخته شده است. روایتی کوتاه از روزهای پرالتهاب انقلاب.
«اصلاحات ارضی» رسول مهربان به چاپ دوم رسید
۱۳۹۹/۰۵/۲۷ / نشر افکار / اصلاحات ارضی / تاریخ معاصر / تازه های نشر / تجدید چاپ
«اصلاحات ارضی» رسول مهربان به چاپ دوم رسید
کتاب «اصلاحات ارضی» نوشته رسول مهربان توسط نشر افکار به چاپ دوم رسید. چاپ نخست این کتاب ماه گذشه (تیر ۱۳۹۹) منتشر شده بود.
۱۳۹۹/۰۵/۲۶
ماضی نه چندان بعید
‏هشتادسال پیش در چنین روزی، برابر بیست‌وهفتم مرداد 1319 خورشیدی، محمد غفاری، ملقب به کمال‏الملک، از بزرگ‌ترین نقاشان ‏تاریخ معاصر ایران، در نیشابور درگذشت. او که زاده خانواده‌‌ای هنرمند و سرشناس در کاشان بود، پس از دیدار ‏ناصرالدین شاه از مدرسه دارالفنون به‌سال 1259 خورشیدی با عنوان نقاش‏ مخصوص راهی دربار شد. شاه قاجار او را ‏ابتدا به لقب نقاش‌باشی و سپس کمال‌الملک ملقب کرد و پس از مدتی خود نیز به شاگردی استاد درآمد. طی حضور استاد ‏کمال‌الملک در دربار قاجار، 170 تابلوی نقاشی با امضای او خلق شد که معروف‌ترین‌شان «تالار آینه» ا‌ست. این تالار ‏یکی از اتاق‌های زیبای کاخ گلستان تهران است و در نقاشی …
۱۳۹۹/۰۵/۲۶
پارادوکس رنج و شوخشنگی
چند روزی از بیست‌ویکمین سالمرگ پرویز شاپور، پایه‌گذار کاریکلماتور در ایران می‌گذرد. نام او اغلب در پیوند و ذیل بیوگرافی فروغ فرخزاد و همواره تحت تاثیر و به نوعی زیر سایه او سنگینی می‌کند. در تاریخ معاصر ایران شاید بتوان از زوج آل‌احمد و سیمین دانشور به مثابه نمونه‌ای از زوج‌های همتراز و همسطح و البته در حوزه‌های مختلف نام برد. در مورد زوج پرویز شاپور و فروغ فرخزاد و به‌‌رغم جایگاه شاپور در حوزه طنز و ادبیات طنز و بعضا نقاشی و ... اما همچنان نام فروغ بر او سنگینی می‌‎کند. شاید با نقل قول‌هایی که از شاپور شنیده و روایت می‌شود، چندان هم ناخشنود از قرار گرفتن در سایه و اعتبار پرآوازه‌ترین شاعره ایرانی نبوده. حداقل شیفتگی و …
کتاب صوتی «جاسوسان شمس‌آباد بالا» منتشر شد
۱۳۹۹/۰۵/۲۵ / نشر تاریخ ایران / کتاب صوتی / تاریخ معاصر / ادبیات داستانی
کتاب صوتی «جاسوسان شمس‌آباد بالا» منتشر شد
کتاب صوتی «جاسوسان شمس آباد بالا» نوشته پریناز علیش، با گویندگی متین بختی منتشر شد.
احمد فردید؛
۱۳۹۹/۰۵/۲۵ / احمد فردید / فیلسوف / درس گفتار / فیلسوف شفاهی / غرب زدگی
احمد فردید؛ "فیلسوفِ شفاهی" تاریخ معاصر
فردید در مقام فیلسوف یک مفهوم تازه به زبان فارسی عرضه داشت که سرنوشت تاریخی بسیار با اهمیتی پیدا کرد و آن مفهوم غرب‌زدگی بود که به نظر می‌آید در دهه ۳۰ خورشیدی به آن رسیده است.
خاطرات شفاهی سپهبد شهید قاسم سلیمانی؛ از دفاع مقدس تا دفاع از حرم
۱۳۹۹/۰۵/۲۵ / سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی / تاریخ معاصر / دفاع مقدس (جنگ تحمیلی) / تازه های نشر / مدافعان حرم حضرت زینب / سردار سلیمانی
خاطرات شفاهی سپهبد شهید قاسم سلیمانی؛ از دفاع مقدس تا دفاع از حرم
یازدهمین چاپ کتاب «ذوالفقار: برش‌هایی از خاطرات شفاهی حاج قاسم سلیمانی» به اهتمام علی اکبری مزدآبادی منتشر شد.
گفتگوی اینستاگرامی با صمدی| بی خبری داخلی ها از لبنان حیرت آور و برخی تحلیل ها خرافی است/ سفر مکرون به بیروت نه برای کسی سود دارد و نه ضرر
۱۳۹۹/۰۵/۲۳ / لبنان / حزب‌ الله لبنان
گفتگوی اینستاگرامی با صمدی| بی خبری داخلی ها از لبنان حیرت آور و برخی تحلیل ها خرافی است/ سفر مکرون به بیروت نه برای کسی سود دارد و نه ضرر
محمدعلی صمدی کارشناس و پژوهشگر تاریخ معاصر در گفتگوی زنده اینستاگرامی با تسنیم به واکاوی واقعیت‌های جامعه لبنان با نگاهی به گذشته آن کشور پرداخت.
«دست‌خط»؛ مانع بزرگی برای تحریف سیاسی انقلاب اسلامی
۱۳۹۹/۰۵/۲۳ / حسین دهباشی / سازمان صدا وسیما / حسین شریعتمداری / صدا و سیما / انقلاب اسلامی / دولت اصلاحات / محمدحسین رنجبران / مرتضی حاجی / معصومه ابتکار / مهدی کروبی
«دست‌خط»؛ مانع بزرگی برای تحریف سیاسی انقلاب اسلامی
دست‌خط ثبت و ضبط تاریخ شفاهی ایران پس از انقلاب اسلامی را نامحسوس دنبال می‌کند. تاکنون با بیش از ۱۸۰ سیاستمدار ایرانی گفتگو شده است که یک رکورد قابل اعتنا را در رسانه ملی را ثبت کرده است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •