چهارشنبه, ۱۵ مرداد, ۱۳۹۹ / 5 August, 2020
تدریس ریاضی
۱۳۹۹/۰۴/۲۳
دانشگاه: فضایی آزاد برای تفکر
بیست و چهارم تیرماه، روزی بود که یک ضایعه بزرگ برای جامعه علمی و جهان اتفاق افتاد و آن درگذشت دانشمند بزرگ ایرانی مریم میرزاخانی بود. قبل از شروع بحثم قصد دارم درباره این اتفاق و ربط آن با ضرورت گفت‌وگو و تعامل سازنده با دنیا توضیحاتی را ارایه کنم. مریم میرزاخانی، ریاضیدان و فرزند این آب و خاک بود. وی از جمله المپیادی‌هایی بود که بنا به گفته وزیر وقت آموزش و پرورش توانست در کمال ناباوری، مدال طلای این مسابقات را به دست آورد. او در دانشگاه شریف ادامه تحصیل داد و در دانشگاه استنفورد به تدریس و تحقیق مشغول شد. پروفسور مریم میرزاخانی در سال ۲۰۱۴ موفق شد مدال فیلدز که معتبرترین جایزه در ریاضی است را به دست آورد. اینکه مریم و دانشمندان دیگری اعم از زن و مرد جلای وطن می‌کنند، موضوع مهمی …
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / تدریس ریاضی / کنکور ریاضی / نمونه درس های ریاضی
مطالعه درس ریاضی کنکور
درس ریاضی یکی از درس های اختصاصی برای رشته ریاضی و تجربی می باشد یکی از مهم ترین درس ها برای موفقیت در کنکور سراسری برای هر دو رشته تجربی و ریاضی می باشد. مطالعه درس ریاضی نیاز به روش هایی دارد تا دانش آموزان بتوانند تعداد زیاد مباحث درس ریاضی را به صورت زنجیره ای به هم متصل کنند.
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
دغدغه زندگی‌اش آدم‌ها بودند و معلمی
اهمیت کاری که استاد پرویز شهریاری در یک بخش و آموزش ریاضیات در ایران انجام داد ناشناخته است. او موفق شد با شیوه‌های جدید تدریس ریاضیات در جهان، ده‌ها کتاب تالیف کند که هر کدام در حوزه تخصص آموزش ریاضیات به مثابه یک آموزگار عمل کرده‌اند. او در بین وجوه گوناگون کارهای علمی‌اش از قبیل آموزگاری، روزنامه‌نگاری، فعالیت سیاسی‌ و ریاضیدانی، آموزگاری را بیش از همه می‌پسندید. در همین زمینه جایی گفته است: من در همه عمرم معلم بودم حتی زمانی که زندان یا جاهای دیگر بودم، دغدغه زندگیم آدم‌ها بودند و معلمی. از دیگر عواملی که پرویز شهریاری را به آموزش و اهمیت آن سوق داد به زمینه خانوادگی‌اش بازمی‌گردد. او در خانواده‌ای متولد شد که از طبقه پایین جامعه بود …
۱۳۹۹/۰۲/۲۲
تولد نابغه
آنهایی که مریم میرزاخانی را از نزدیک می‌شناختند می‌گویند هم بسیار فروتن بود و هم بسیار بیشتر از آنچه به نظر می‌رسید جاه‌طلب. از همان جنس جاه‌طلبی‌هایی که مرحوم عبدالحسین زرین‌کوب آن را «جاه‌طلبی مشروع اهالی علم» می‌‌خواند. سختکوش و در کارش جدی بود و می‌توانست ساعت‌ها، بی‌وقفه درباره موضوع یا مساله‌ای فکر کند. منظم و در پیگیری برنامه‌هایش بسیار جدی بود و ذهن خود را درگیر حاشیه‌ها و مسائل گذرا نمی‌کرد. عمر کوتاهی داشت و با آن مرگ زودهنگام، حسرت تلخی برای خیلی‌ها ـ که بیشترشان تازه بعد از مرگش او را شناختند ـ باقی گذاشت. سال 1356 در چنین روزی در تهران متولد شد و اگر به آنچه درباره‌اش نوشته‌اند …
۱۳۹۹/۰۱/۱۰ / آموزش از تلویزیون / تدریس تلویزیونی
کلاس‌های درسی تلویزیون در روز دوشنبه ۱۱ فروردین
به گزارش خبرآنلاین، تدریس تلویزیونی دانش‌آموزان در تعطیلات نورزی همچنان ادامه دارد. شبکه آموزش، عهده‌دار پخش تدریس زنده درس‌های ابتدایی، متوسطه اول و رشته‌های ریاضی و تجربی متوسطه دوم است و شبکه چهار، به آموزش رشته‌های فنی و حرفه‌ای، علوم و معارف اسلامی و ادبیات و علوم انسانی می‌پردازد. 
اولین عکس از معلم معروف آستارایی! + عکس
۱۳۹۸/۱۲/۲۸
اولین عکس از معلم معروف آستارایی! + عکس
شهیمه صفایی⁩ معلم ‌اهل آستارا که بعد از بازنشستگی هم در مدارس غیر دولتی تدریس می کند و به شاگردانش می گوید:« ‌خوشگلای من توجه کنند! می‌خوام ریاضی درس بدم» او از واژه آیلاند استفاده کرد و برایش دابسمش ساختند. رفتاری که سبب شد تا شخص وزیر آموزش و پرورش از این معلم دلجویی کند. خانم ۶۷ ساله ای که از رفتار گروهی با خودش دلگیر شده بود اما بعدتر مشخص شد ۱۷ سال پس از بازنشستگی همچنان پر تلاش کار آموزش را پیش می برد.
ببینید | نخستین تصویر از معلم ۶۷ ساله‌ای که با گفتن «آیلاند» معروف شد
۱۳۹۸/۱۲/۲۸ / وزارت آموزش و پرورش / معلم - معلمان
ببینید | نخستین تصویر از معلم ۶۷ ساله‌ای که با گفتن «آیلاند» معروف شد
شهیمه صفایی⁩ معلم ‌اهل آستارا که بعد از بازنشستگی هم در مدارس غیر دولتی تدریس می کند و به شاگردانش می گوید:« ‌خوشگلای من توجه کنند! می‌خوام ریاضی درس بدم» او از واژه آیلاند استفاده کرد و برایش دابسمش ساختند. رفتاری که سبب شد تا شخص وزیر آموزش و پرورش از این کعلم دلجویی کند. خانم ۶۷ ساله ای که از رفتار گروهی با خودش دلگیر شده بود اما بعدتر مشخص شد ۱۷ سال پس از بازنشستگی همچنان پر تلاش کار آموزش را پیش می برد.
خانم اجازه؟ ما همه آیلاند هستیم +عکس
۱۳۹۸/۱۲/۲۶ / گیلان / عشق / معلم / آموزش / ویروس کرونا / وزارت آموزش و پرورش / استان گیلان / توییتر / محسن حاجی میرزایی / آنلاین
خانم اجازه؟ ما همه آیلاند هستیم +عکس
«شهیمه صفایی» معلم بازنشسته‌ای از دیار شالی و باران است که پس از بازنشستگی با عشق در مدارس غیردولتی شهرستان آستارا تدریس می‌کند و آن‌چنان به دانش‌آموزانش عشق می‌ورزد که هنگام صدا کردن آن‌ها می‌گوید «خوشگلای من توجه کنند! می‌خوام ریاضی درس بدم».
۱۳۹۸/۱۲/۲۴ / تدریس خصوصی / علم ریاضی / کلاس درس
تدریس خصوصی ریاضی و راهکارهای عالی و عملی برای گرفتن نمره ۲۰
در این مقاله در پاسخ به سوال (آیا با شرکت در کلاس تدریس خصوصی می توان در درس ریاضی ۲۰ گرفت؟) توضیحاتی ارائه می شود.
۱۳۹۸/۱۲/۱۱
هشتمین نخست وزیر مالزی کیست؟
پادشاه مالزی پنج روز پس از استعفای غیرمنتظره ماهاتیر محمد نخست وزیر پیشین مالزی، محی الدین یاسین دبیرکل حزب برساتو را به عنوان نخست وزیر جدید این کشور معرفی کرد.محی الدین یاسین که یک سیاستمدار کهنه کار مالزیایی است‏، درصورتی که امروز  بتواند آرای اکثریت مجلس نمایندگان مالزی را کسب کند به عنوان هشتمین نخست وزیر این کشور جنوب شرق آسیا رسما وارد کاخ نخست وزیری خواهد شد و کابینه آتی مالزی را تشکیل می‏دهد.محی الدین یاسین که در آستانه ۷۳ سالگی  است، در ۱۵ مارس ۱۹۴۷ درایالت جوهور مالزی به دنیا آمد و پس از طی دوران تحصیل و فعالیت در شرکت‌های مختلف مالزیایی، وارد فعالیت‌های سیاسی و حزبی شد. محی الدین یاسین از سال ۲۰۱۸ و پس از بازگشت دوباره ماهاتیر محمد به عرصه قدرت به عنوان وزیر کشور دولت وی مشغول به …
کودکیِ از دست رفته
۱۳۹۸/۱۲/۰۳
کودکیِ از دست رفته
   [سوگل دانائی]  ظاهر آن تفاوتی با سایر مهدهای کودک‌ ندارد؛ تابلویی آبی‌رنگ با آرم بهزیستی که خیال هر مادر و پدری را از فرستادن کودک‌شان به آن راحت می‌کند، اما همین که درِ مجموعه باز می‌شود، همه‌چیز شکل و شمایل متفاوتی به خود می‌گیرد. حیاط مجموعه با دو استخر بزرگ نمایان می‌شود؛ یکی مخصوص شن‌بازی‌ گاه و بیگاه بچه‌هاست و دیگری مخصوص آب‌بازی. چند قدم جلوتر، فوم‌های پلاستیکیِ رنگی روی زمین چیده شده ‌است. اولین نشانه‌ ساختمان مهد کودک، تابلوهایی منقش به کلمات انگلیسی روی دیوارهای صورتی و سفید است؛ تابلوهایی کنار تصویر شازده کوچولوی قصه آنتوان دو سنت اگزوپری. «دوره‌های آموزشی و کلاس‌های ما شامل …
انتقاد به روش تدریس ریاضی/ بایدها و نبایدهای حذف انتگرال
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ / استانی-علمی و آموزشی / حذف انتگرال از ریاضی
انتقاد به روش تدریس ریاضی/ بایدها و نبایدهای حذف انتگرال
یک مدرس دانشگاه با انتقاداتی نسبت به روش تدریس ریاضی در سیستم آموزشی، گفت: موضوع حذف انتگرال، موضوعی کارشناسی شده و علمی نیست.
تدریس خصوصی، بهترین روش یادگیری دروس عمومی و تخصصی!
۱۳۹۸/۱۱/۱۲
تدریس خصوصی، بهترین روش یادگیری دروس عمومی و تخصصی!
مجموعه سپاه دانش به عنوان یکی از بهترین و بزرگترین مراکز تدریس خصوصی، بهترین و مجرب‌ترین معلمین خصوصی را در زمینه تدریس خصوصی ریاضی و شیمی در اختیار شما قرار می‌دهد اما لازم است اشاره کنیم که حیطه کاری این مرکز تنها به معرفی معلمین خصوصی در این زمینه‌ها محدود نمی‌شود بلکه مجموعه سپاه دانش متخصص‌ترین معلمین خصوصی با سابقه کار طولانی مدت را در زمینه تدریس خصوصی تمامی دروس عمومی، دروس خصوصی، دروس عمومی و خصوصی دانشگاهی، تافل، آیلتس و کنکور در اختیار شما قرار می‌دهد.
دروس تلفیقی و تنوع کاربردی آموزش
۱۳۹۸/۱۱/۱۲ / کتاب درسی / وزارت آموزش و پرورش / معلم / دانش‌آموزان
دروس تلفیقی و تنوع کاربردی آموزش
تهران- ایرنا- دبیر ریاضی و از خلاقان دروس تلفیقی گفت: یکی از مشکلاتی که دانش آموزان با آن مواجه هستند، یکنواختی روش های آموزش دروس است که با اجرای طرح «دروس تلفیقی» و تدریس از طریق این روش می توان ضمن از بین بردن یکنواختی آموزش، کاربرد دروس در زندگی را نیز به دانش آموزان نشان داد.
چالش‌های یک حذف جنجالی!
۱۳۹۸/۱۱/۰۹ / ریاضیات / بررسی دلایل افت ریاضیات در ایران / مبحث انتگرال
چالش‌های یک حذف جنجالی!
ترم تحصیلی پاییز ۹۸ زمانی بود که برای نخستین بار فارغ‌التحصیلان نظام جدید آموزش وارد دانشگاه‌ها شدند. گروهی که برخی مباحث موجود در کتاب‌های فارغ‌التحصیلان نظام قدیم مانند "انتگرال" را نخوانده بودند و حالا استادان دانشگاه باید آن‌ها را از ابتدا تدریس می‌کردند. "چالشی که حذف انتگرال ایجاد کرد" موضوع نامه‌ انجمن ریاضی ایران به دفتر برنامه‌ریزی و تألیف کتب درسی شد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۷
عصر طلایی داده‌ها
علم داده‌ها به هیچ عنوان پدیده جدیدی مانند آنچه مردم در اواخر قرن 19 توسط برادران لومیر تجربه کردند نیست. در آن زمان مردم با دیدن قطاری که به سمت آنها می‌آمد سراسیمه و فریادزنان سالن سینما را ترک کردند. اما داده‌ها و تحلیل آنها علمی است در حد تحصیلات متوسطه که در کتاب‌های آمار و ریاضی تدریس می‌شود. پس چه چیز به این علم اضافه شده که باعث شده است عصر حاضر تبدیل به عصر طلایی داده‌ها شود؟ پاسخ را می‌توان در «هوش مصنوعی» یافت.
۱۳۹۸/۰۹/۰۴
احترام به سبک شخصی‌
ابراهیم معمارزاده را از سال 60 می‌شناسم؛ زمانی‌که به‌عنوان استاد مدعو به دانشگاه هنرهای زیبا دعوت شدند و در همان جا با هم آشنا شدیم. او پیش از آن در آموزش و پرورش ریاضی تدریس می‌کرد و بعد از آن به خاطر علاقه وافرش به مجسمه‌سازی وارد دانشگاه تهران شد و پس از آن هم برای تکمیل دوره تحصیلش به اروپا سفر کرد تا درآنجا هم تحصیلاتش را تکمیل کند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۵ / مجلس / حذف زبان انگلیسی / غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی
غلامعلی جعفرزاده: طرح حذف زبان انگلیسی از مدارس در مجلس رای نمی‌آورد
نماینده مردم رشت در مجلس خاطرنشان کرد: اینکه در مدارس ما زبان انگلیسی به درستی تدریس نمی‌شود و تصمیم گرفته شود که به همین دلیل باید برای فراگیری آن به آموزشگاه‌ها مراجعه کنند، یک فاجعه ملی است. یعنی ممکن است خیلی از دانش آموزان در برخی از دروس نتیجه نگیرند مانند ریاضی؛ پس باید برای فراگیری به آموزشگاه‌های ریاضی مراجعه کنند؟
۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / علم ریاضی / کلاس های آموزشی / تدریس خصوصی
مدرسانه انتخابی هوشمندانه برای تدریس خصوصی ریاضی
در کلاس های خصوصی مدرسانه دانش آموزان با کار کردن و مشارکت در حل مسئله، ریاضی را یاد می گیرند و روش های تدریس این مجموعه به دور از هر نوع حفظیات و راه های میانبری ناکار آمد است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / دانشگاه صنعتی شریف / روزنامه شریف
از برنامه‌های هفته جهانی فضا در دانشگاه شریف تا تدریس ریاضی در بهشت
شماره ۸۲۵ روزنامه دانشگاه شریف منتشر شد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۸
پاسخ‌های متعصبانه در آمریکا: اکثریت آمریکایی‌ها مخالف تدریس اعداد ریاضی در مدارس!
2020 نفر (56 درصد) به این پرسش پاسخ " نه " داده‌اند و 29 درصد نیز گفته‌اند که این اعداد باید در مدارس تدریس شود.
۱۳۹۸/۰۵/۰۵ / مسعود رجوی / مجاهدین خلق / تدریس
حساب و کتاب عجیب مسعود رجوی!
فیلمی از تدریس عجیب مسعود رجوی و محاسبات ریاضی و فیزیک، منتشر شده است که نشان می‌دهد او حتی متوجه گفته‌ها و رفتار خودش هم نیست. این در حالی است که پیروان او به قدری شستشوی مغزی داده شده بودند که هنگام انجام عملیات تروریستی، عبارت «به نام مسعود، به نام مریم» را بر زبان می‌آوردند.
۱۳۹۸/۰۴/۱۴
تدریس علم الهیات در حوزه‌های فیزیک، نجوم، ریاضی و پزشکی
رییس دانشکده الهیات دانشگاه تهران گفت: در چهار حوزه فیزیک، نجوم، ریاضی و پزشکی تدریس علم الهیات را داریم.
۱۳۹۸/۰۲/۰۲
سکانس‌هایی از فیلم امتحان نهایی
«امتحان نهایی» دومین فیلم بلند سینمایی عادل یراقی در مقام کارگردان بر اساس فیلمنامه‌ای از عباس کیارستمی و عادل یراقی، محصول سال 1394 است. فرهاد در نقش یک معلم ریاضی است که برای تدریس خصوصی به منزل یکی از شاگردانش به نام سعید می‌رود و این قسمت فیلم آشنایی فرهاد با مادر سعید شروع می‌شود، که منجر به ازدواج آن‌ها شده اما به دلیل شرایط سنی بد و حساس سعید نمی‌تواند فرهاد را به عنوان ناپدری خود قبول کند... . شهاب حسینی، لیلا زارع، امیرحسین سلامتی و بهنام عسگری در این فیلم سینمایی مقابل دوربین حسین جعفریان بازی کردند و عادل یراقی خود فیلمش را تدوین کرد. سکانس‌هایی از این فیلم سینمایی را در تابناک تماشا می‌کنید.
۱۳۹۷/۱۲/۰۱
ریاضیات ایران در جست‌وجوی شکوه گذشته/تشریح وضعیت از هشدارها تا راهکارها
در مورد نقش و جایگاه علم ریاضیات سخن بسیار است. بسیاری از متخصصان بر این باورند که دیر یا زود همه مشاغل در دنیای امروز به آموزش ریاضی بعد از دبیرستان نیازمند خواهند بود. بنابراین وظیفه هر دولت و نظام آموزشی فراهم کردن شرایط مناسب تدریس و یادگیری ریاضیات و ایجاد انگیزه در مردم برای فراگیری آن است. این در حالی است که حداقل طی دو دهه اخیر با افت چشم‌گیر ریاضیات در کشور مواجه شده‌ایم و دیگر اشتیاقی برای ادامه تحصیل در بین دانش‌آموزان در رشته ریاضیات نسبت به گذشته وجود ندارد و بحث اشتغال نیز یکی از دغدغه‌های فارغ‌التحصیلان این رشته است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •