دوشنبه, ۱۳ مرداد, ۱۳۹۹ / 3 August, 2020
تربیت کودکان
«آجر به آجر» کودکان را به آرزوهایشان برسانیم
۷ ساعت قبل / سمنان / خیران مدرسه ساز / مدرسه سازی / مدرسه سازی با طرح «آجر به آجر»
«آجر به آجر» کودکان را به آرزوهایشان برسانیم
سمنان- ایرنا- بهره‌مندی از فرصت تعلیم و تربیت رسمی کشور حق هر کودکی برای رسیدن به آرزوهای بعدی در سایه آموزش‌های پایه و غنای فرهنگی است، در حالی که ۷۰ درصد فضاهای آموزشی در استان سمنان فرسوده، تخریبی و نیازمند بازسازی است، پویش «آجر به آجر» فرصتی برای مشارکت آحاد جامعه در ساخت مدرسه و توسعه فضای آموزشی با هر میزان توان مالی برای همه شهروندان است.
لزوم آموزش مربیان برای تربیت جنسی کودکان/ آموزش جنسی قبل از بلوغ اشتباه و بعد از بلوغ ضروری است
۲۸ ساعت قبل / سید کمیل حسینی / تربیت جنسی / کودکان / سند 2030 / آموزش و پرورش
لزوم آموزش مربیان برای تربیت جنسی کودکان/ آموزش جنسی قبل از بلوغ اشتباه و بعد از بلوغ ضروری است
کتاب «آخ جون که من، منم» در زمینه تربیت جنسی و عاطفی کودکان در خبرگزاری مهر رونمایی و بر لزوم تربیت جنسی کودکان و نوجوانان متناسب با فرهنگ اسلامی جامعه تاکید شد.
روزجهانی شیرمادر و نکاتی برای آسودگی مادران شهر
۲ روز قبل
روزجهانی شیرمادر و نکاتی برای آسودگی مادران شهر
زهرا بهروز آذر؛ مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران اهمیت شیردهی به کودکان نوزاد باعث شده است تا در جهان هر سال اول‌ماه اوت را به‌عنوان روز جهانی تغذیه با شیر مادر درنظر بگیرند. با تمسک به این مناسبت هرسال شیر مادر به‌عنوان موضوعی دارای اولویت در جهان مطرح می شود و مورد توجه رسانه‌ها و جامعه قرار می گیرد. تغذیه با شیر مادر در تربیت مذهبی ما در اسلام نیز مورد تأکید بسیار قرار گرفته است. پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند: هیچ شیری برای نوزاد بهتر از شیر مادر نیست. و امام صادق(ع) در حدیثی که از ایشان روایت …
کودکان را در فضای مجازی کنترل کنیم؟
۴ روز قبل / فضای مجازی / تربیت کودکان / سبک زندگی / پارسی خبر / اینترنت
کودکان را در فضای مجازی کنترل کنیم؟
یک روانشناس گفت: ما نمی‌توانیم بگوییم که فضای مجازی یا شبکه‌های اجتماعی برای کودکان و نوجوانان به طور کامل آسیب‌زاست، زیرا این فضا نقاط قوت و مزایایی هم دارد، اما والدین باید استفاده از فضای مجازی فرزندان خود را مدیریت کنند.
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
سفر دو جهانگرد هلال احمری با شعار صلح و انسان‌دوستی به 70 کشور
  [ ملیحه محمودخواه ] نشان دادن صلح‌طلبی و انسان‌دوستی ایرانیان بزرگ‌ترین هدفی است که دو ‏جهانگرد داوطلب جمعیت هلال‌احمر آن را دنبال  کرده  و تلاش می‌کنند  در سفرهایشان به دور دنیا آن ‏را به رخ همه مردم جهان بکشند. آنها با شعار صلح جهانی، شهر پاک، حمایت از کودکان سرطانی و ‏کودکان بد سرپرست، 18‌سال است در سراسر دنیا رکاب زده و شهر به شهر و کشور به کشور با ‏پرچم سه رنگ کشورمان و آرم جمعیت هلال‌احمر سفر کرده‌اند تا پیام‌آور صلح و دوستی در دنیا ‏باشند. عبدالله مصباح و کرامت عزیززاده  از سال‌ها قبل بار سفر بستند و با هم عهد کردند که پیام‌آور ‏صلح و دوستی در دنیا باشند آن هم با نماد جمعیتی که سمبل …
پیامد های دیدن رابطه جنسی والدین بر کودک
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / رابطه جنسی / پارسی خبر / کودکان / میل جنسی
پیامد های دیدن رابطه جنسی والدین بر کودک
ترس از این موضوع نباید باعث اضطراب از رابطه جنسی شود، اما حتما زوجین باید طوری رابطه جنسیشان را مدیریت کنند که چنین اتفاقی نیافتد. این مسئله می‌تواند سبب بروز بسیاری از مشکلات در زمینه برقراری رابطه عاطفی و زندگی زناشویی کودک در بزرگسالی فرزندتان شود. مطالعه دو مقاله میزان مناسب پوشش والدین در حضورفرزندان و روش‌های صحیح تربیت جنسی کودکان را جهت اطلاع بیشتر توصیه می‌کنیم.بعد از دیدن رابطه جنسی پدر و مادر توسط کودک چه باید کرد؟اگر کودکی به طور اتفاقی وارد اتاق خوابتان شد، قبل از هر چیزی نباید آشفته و وحشت زده شوید، بلکه خونسردی خود را حفظ کنید و هرگز فرزندتان را به خاطر وارد شدن به اتاق خواب یا دیدن رابطه جنسی، سرزنش یا دعوا نکنید، چرا که با این کار به نگرانی‌های او می‌افزایید.به آرامی لباس هایتان …
روحیه پرسشگری و آزاد اندیشی را به دانش آموزان منتقل کنیم 
۱۳۹۹/۰۴/۲۶ / محسن حاجی میرزایی / وزیر آموزش و پرورش
روحیه پرسشگری و آزاد اندیشی را به دانش آموزان منتقل کنیم 
وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه مقوله تربیت در شکل گیری شخصیت کودکان و نوجوانان و ساختن آینده آنان از مقوله آموزش تأثیرگذارتر و پایدارتر است، گفت: به دانش آموزان روحیه و توانایی پرسشگری و آزاد اندیشی؛ خلاقیت و کارآفرینی را منتقل کنیم و در شکل گیری هویت آنان اهتمام داشته باشیم .
پیشنهاد مهدی رسولی برای تربیت حسینی کودکان
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / مداحان اهل بیت / مهدی رسولی / کتاب و ادبیات
پیشنهاد مهدی رسولی برای تربیت حسینی کودکان
مهدی رسولی مداح زنجانی کتاب "پرچمدار کوچک من" با موضوع تجربه‌های خلاق مادران برای تربیت حسینی کودکان را معرفی کرد.
برای تربیت کودک باید به چه نکاتی توجه کرد؟
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / پدر / جهان / کودکان / والدین / امنیت
برای تربیت کودک باید به چه نکاتی توجه کرد؟
مهارت فرزندپروری از جمله مهارت های حیاتی برای هر پدر و مادری محسوب میشود. پدر و مادر قبل از انجام هر کاری با هدف تربیت کودک باید سبک زندگی و رفتار خود رات مورد بازنگری قرار دهند و مطابق با توصیه روانشناسان کودک و متخصصین حوزه تربیت کودک اقدام به تربیت فرزندانشان کنند. کودکان محدودیت ها را کنار می زنند تا از این طریق به شناخت دقیق تری از جهان پیرامون خود دست پیدا کنند. از این رو والدین باید محبت خود را با اعمال محدودیت های مناسبی به کودکان نشان دهند تا انها بتوانند در کمال امنیت دنیای خود را کشف کنند.
خانواده و مساله همسازی تربیت با حفظ حریم خصوصی کودک
۱۳۹۹/۰۴/۲۳ / حقوق کودک
خانواده و مساله همسازی تربیت با حفظ حریم خصوصی کودک
تهران- ایرنا- «مونیکا نادی» حقوقدان درباره حفظ حریم خصوصی کودکان بر این باور است که بسیاری از خانواده‌ها کودک را به عنوان یک فرد مستقل و دارای حقوق و تکالیف خاص خود به شمار نمی‌آورند.
پایان قصه این بچه‌ها تلخ نیست
۱۳۹۹/۰۴/۲۱
پایان قصه این بچه‌ها تلخ نیست
[راضیه زرگری] چشم‌ها عجیب به اعماق وجود آدم‌ها راه دارند؛ به چشم‌ها که خیره بشوی تقریبا همه چیز را می‌توانی ببینی؛ هر چیز پنهان و آشکار. چشم‌ها دروغ نمی‌گویند؛ مثل بچه‌ها که دروغ‌گفتن بلد نیستند. چشم‌های بچه‌ها راستگوترین است. چند دقیقه با چهار، پنج نفرشان هم‌صحبت شدیم؛ چشم‌درچشم با پسربچه‌های موسسه خیریه حمایت از کودکان بی‌سرپرست گلستان علی(ع) در مشهد. بازیگوش‌اند مثل همه پسربچه‌ها و نشاندن‌شان روی صندلی هم آسان نیست. مدام وول می‌خورند که زودتر تمام شود و بروند. چشم‌هایشان همه چیز را می‌گوید، در همان چند دقیقه. هیجان، امید، استقامت، اراده، حسرت و دلتنگی. امیرحسین یازده ساله است؛ کلاس پنجم. بینی‌اش …
مرور تجربه‌های خلاقانه برای تربیت کودکان ایرانی
۱۳۹۹/۰۴/۱۹ / انتشارات راه یار / ادبیات کودک و نوجوان / خانواده / تربیت کودکان
مرور تجربه‌های خلاقانه برای تربیت کودکان ایرانی
کتاب «پرچمدار کوچک من» ازجمله آثاری است که به‌دلیل مسائل تربیتی و آموزشی، می‌توان آن را در روز ادبیات کودک و نوجوان به دیگران توصیه کرد.
تاثیر ورزش بر رشد قدی کودکان و نوجوانان
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ / ورزش / رشد قدی کودکان / سبک زندگی / پارسی خبر
تاثیر ورزش بر رشد قدی کودکان و نوجوانان
عضو هیات علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی تاکید کرد: هر رشته ورزشی که در دوران کودکی و نوجوانی به صورت پرفشار دنبال شود حتی اگر شطرنج باشد باعث اختلال در ساختار قامتی خواهد شد.
باید داستان غدیر به نحوی جذاب بازخوانی شود
۱۳۹۹/۰۴/۱۴ / استانی-فرهنگی و هنری / غدیر / عید غدیر
باید داستان غدیر به نحوی جذاب بازخوانی شود
رئیس ستاد مردمی غدیر استان همدان با تاکید بر اینکه نیازمند برنامه ریزی ویژه در حوزه کودک و نوجوان هستیم، گفت: ستاد غدیر با همکاری مرکز تربیت کودک و نوجوان و استفاده از روحانیونی که توانایی کار با کودکان را دارا هستند، می‌تواند داستان غدیر را به نحوی جذاب بازخوانی کنند.
چرا توان بازی کردن پا به پای کودکان را نداریم؟
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / بازی با کودک / تربیت کودکان / سبک زندگی / پارسی خبر / سرگرمی کودکان
چرا توان بازی کردن پا به پای کودکان را نداریم؟
کودک تقاضای بازی می‌کند در حالی که ذهن و بدن تو این تقاضا‌ها را رد می‌کند: بابا! بگذار برای پنج‌شنبه. کودک می‌پرسد یعنی چند بار باید بخوابم و بیدار شوم که پنج‌شنبه شود.
برخی ورزش‌ها قد کودکان را کوتاه می‌کنند؟
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / رشد قدی / رشته ورزشی / کودک / نوجوان / والیبال / بسکتبال / ژیمناستیک / وزنه‌برداری
برخی ورزش‌ها قد کودکان را کوتاه می‌کنند؟
مدیر گروه فیزیولوژی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی در مورد تاثیر مثبت و منفی ورزش بر رشد قدی کودکان و نوجوانان توضیح داد.
قصه‌گویی را از چه سنی برای کودک آغاز کنیم؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / قصه گویی / مهارت‌های زندگی / تربیت فرزند / بهداشت روانی / سبک زندگی / پارسی خبر
قصه‌گویی را از چه سنی برای کودک آغاز کنیم؟
یکی از رایج‌ترین راه‌های انتقال تجربه،قصه گویی است که نقش مهمی در تعلیم و تربیت کودکان دارد و سبب ارتقای بهداشت روانی آنها می‌شود.
۱۳۹۹/۰۴/۰۷
تاریخ نگار
سیصدوهشت‌سال پیش در چنین روزی، برابر بیست‌وهشتم ژوئن 1712 میلادی، ژان ژاک روسو، متفکر شهیر عصر روشنگری (سده 18 میلادی) در شهر ژنو سوییس به دنیا آمد. روسو ازجمله نخستین متفکرانی است که مفهوم «حقوق بشر» را به‌طور خاص به کار برد. روسو تلاش داشت نوعی هماهنگی میان آزادی فردی و جمعی ایجاد کند که این کار را در اثر معروف خود «قرارداد اجتماعی» منتشرشده به ‌سال ۱۷۶۲ میلادی انجام می‌دهد. یکی دیگر از کتاب‌های مهم روسو به نام «امیل» در زمینه تربیت کودکان است. اندیشه‌های روسو نفوذ شگرفی بر معاصران خود گذاشت و نقش او به‌عنوان یکی از تأثیرگذاران بر آرمان‌های انقلاب کبیر فرانسه قابل انکار نیست. برخی از محققان تاریخ اندیشه، روسو را …
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
چند روش برای تربیت تک‌فرزندها
حتما در این سال‌ها با تک‌فرزندان لوس و نُنُری مواجه شده‌اید که در جمع‌های دوستانه و خانوادگی همه را عاصی می‌کنند. در این مطلب پنج راهکار برای کنترل رفتارهای غیرقابل تحمل این بچه‌ها پیشنهاد داده‌ایم.«تک‌فرزندی خوب است یا بد؟ همه می‌گویند یک بچه دیگر هم داشته باشید. نمی‌دانم چه کنم. می‌گویند این فرزند شما، چون تنهاست مشکل دارد. بعضی‌ها هم می‌گویند شما والدین خودخواهی هستید که فقط به فکر رفاه خودتان هستید. بچه اولتان دارد بزرگ می‌شود، نگذارید فاصله سنی دومی با اولی زیاد شود...» این‌ها حرف‌های پدر و مادر یک فرزند تنهاست یا به عبارتی تک فرزند. امروزه می‌گویند تک‌فرزندی عوارضی دارد و البته امتیازاتی...درباره تک‌فرزندی دو باور وجود دارد. باور نخست اینکه چند فرزندی بسیار دشوارتر از تک‌فرزندی است. حال …
۱۳۹۹/۰۳/۲۷ / کودک آزاری / سلامت کودکان / تربیت کودکان / کودکان
کودک آزاری به شیوه جدید
خبرنیوز نوشت:ساعت ، یک با مداد را نشان می داد. کم کم خود را برای یک خواب راحت و آسوده آماده می کردم که صدایی به گوشم رسید.
قاری بین‌المللی در گفتگو با تسنیم: خانواده‌ها به اهمیت تربیت قرآنی فرزندان خود توجه کنند
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / خانواده / سبک زندگی ایرانی اسلامی / قرآن و عترت / قاریان قرآن / قرآن کریم
قاری بین‌المللی در گفتگو با تسنیم: خانواده‌ها به اهمیت تربیت قرآنی فرزندان خود توجه کنند
اگر خانواده‌ها از اهمیت تربیت قرآنی باخبر بودند، نهضت بزرگی برای حضور کودکان و نوجوانان در جلسات قرآنی ایجاد می‌شد.
یک عمر تلاش
۱۳۹۹/۰۳/۲۵
یک عمر تلاش
محمود برآبادی نویسنده کتاب‌های کودکان توران میرهادی یکی از ‌ معلمان و کارشناسان برجسته تعلیم و تربیت جدید در ایران بود. او سال1306 هجری در تهران، در خانواده‌ای فرهنگی، از پدری ایرانی و مادری آلمانی زاده شد. تحصیلات عالی خود را در همین رشته در دانشگاه‌های تهران و سوربن فرانسه گذراند. سال1334 کودکستان و سپس مدرسه فرهاد را در تهران بنیاد نهاد تا آموخته‌های خود را در تعلیم و تربیت به تجربه بگذارد. همکاری در تهیه برنامه درسی دوره ابتدایی، برپایی نخستین نمایشگاه کتاب‌های کودکان در سال1335 و بنیانگذاری …
تربیت انسان هدف مهم مراکز نگه داری کودکان بی سرپرست باشد
۱۳۹۹/۰۳/۲۲ / استانی-اجتماعی / کودکان بی سرپرست
تربیت انسان هدف مهم مراکز نگه داری کودکان بی سرپرست باشد
نماینده ولی فقیه در گیلان فعالیت در خانه ایتام را محلی برای تربیت انسان عنوان و تصریح کرد: تربیت باید هدف نخست در خانه ایتام باشد ضمن اینکه خروجی این مراکز بسیار مهم است.
تأسیس موسسه خلاقیت کودک
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / تربیت کودکان / خانه کودک / خلاقیت
تأسیس موسسه خلاقیت کودک
تربیت صحیح کودکان با توجه به توانایی‌های بالقوه آنها تاثیر بسزایی در رشد و تعالی یک جامعه خواهد داشت.
سرنوشت ارائه درس تربیت جنسی در مدارس | اظهارات تامل‌برانگیز درباره موانع تربیت جنسی در ایران
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
سرنوشت ارائه درس تربیت جنسی در مدارس | اظهارات تامل‌برانگیز درباره موانع تربیت جنسی در ایران
معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه دستمان در زمینه تربیت جنسی کودکان و نوجوانان به دلیل وجود محدودیت‌های اخلاقی بسته است، از احتمال راه یافتن تربیت جنسی به کتاب‌های دانش‌آموزان به منظور جلوگیری از آسیب‌ها خبر داد.
راهکارهایی برای دعوت کودکان به نماز
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / کتاب / نماز / نشر معارف
راهکارهایی برای دعوت کودکان به نماز
کتاب «آغازی برای پرواز» تلاش دارد تا با ارائه راهکارهای جدید، به والدین برای تربیت عبادی به ویژه در حوزه نماز یاری رساند. این کتاب اخیراً از سوی نشر معارف منتشر شده است.
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
جمهوری‫خواهان علیه کاندیدای جمهوری‫خواهان
محمدرضا ستاریدر حالی که شهرهای مختلف آمریکا برای سیزدهمین روز پیاپی شاهد تظاهرات اعتراضی به واسطه قتل جورج فلوید به دست پلیس بود و همه‌گیری ویروس کرونا به بحرانی اقتصادی و اجتماعی در آمریکا دامن زده است، حالا چند روز است که برخی از اعضای برجسته و پرنفوذ حزب جمهوری‌خواه آمریکا از دونالد ترامپ به صورت علنی اعلام برائت می‌کنند.هرچند در بحبوحه جریان استیضاح ترامپ در پاییز سال گذشته میت رامنی از جمله جمهوری‌خواهانی بود که موافق برکناری رئیس‌جمهوری در سنا بود، اما دو روز قبل در اقدامی بی‌سابقه علاوه بر میت رامنی، جورج بوش پسر رئیس‌جمهوری اسبق و کالین پاول وزیر خارجه پیشین آمریکا نیز ضمن انتقاد شدید از عملکرد ترامپ، از او اعلام برائت کردند.جورج بوش که چند روز قبل از معترضان آمریکایی به صورت تلویحی حمایت …
اگر قوانین سختگیرانه تر وجود داشت، رومینا به دست پدرش کشته نمی شد؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / قتل / تربیت کودکان / سن ازدواج
اگر قوانین سختگیرانه تر وجود داشت، رومینا به دست پدرش کشته نمی شد؟
مرتضی شهبازی‌نیا رئیس اتحادیه کانون‌های وکلای دادگستری در روزنامه شرق نوشت:حادثه غم‌انگیز قتل فجیع رومینا، دختر نوجوان به دست پدر متعصب بار دیگر وجدان عمومی جامعه را تحریک کرد و هر کسی از ظن خود، علتی را جست و راه‌حلی را پیشنهاد کرد. جمع زیادی حتی از مسئولان عالی‌رتبه، اشکال را در خلأ و نقص قوانین مبارزه با خشونت خانگی و مسئله ناممکن‌بودن قصاص پدر دانستند و بر تصویب قوانین مناسب در این زمینه تأکید کردند.
اصل محوری نگهداری کودکان زیر ۱۸ سال معارض قانون، مقوله اصلاح و تربیت است
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / سید حشمت‌اله حیات‌الغیب
اصل محوری نگهداری کودکان زیر ۱۸ سال معارض قانون، مقوله اصلاح و تربیت است
ایلنا: مدیر کل زندان‌های استان تهران طی دیداری از اقدامات جدید در کانون اصلاح و تربیت گفت: اصل محوری نگهداری کودکان زیر ۱۸ سال معارض قانون، تنها با هدف اصلاح و تربیت…
ویدئو / «قصه» به روایت لیلی رشیدی، پوریا عالمی و الکا هدایت - بخش اول
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / کودکان / جشنواره قصه‌گویی / پوریا عالمی / لیلی رشیدی / قصه / قصه‌گویی / آی‌قصه
ویدئو / «قصه» به روایت لیلی رشیدی، پوریا عالمی و الکا هدایت - بخش اول
کودکان این سرزمین با قصه بزرگ می‌شوند تا درک غصه‌های دشواری زندگی برایشان آسان‌تر شود. با وجود سابقه دیرین ایرانیان در قصه‌پردازی و قصه‌گویی، این ماجرا امروز چه جایگاهی در ایران دارد؟ تولید محتوای مناسب برای کودکان در مدیوم‌های متنوع امروزی، در تربیت و زیست کودکان چقدر جای خود را باز کرده؟ برای یافتن پاسخ این پرسش‌ها سراغ سه نفر از کسانی رفتیم که مدت‌هاست در حوزه کودک کار می‌کنند و قصه را نه ماجرایی تفننی، که موضوعی جدی تلقی می‌کنند. در بخش نخست گفت‌وگوی ایسنا با لیلی رشیدی، پوریا عالمی و الکا هدایت به موضوع جایگاه و ماندگاری قصه‌های امروزی پرداخته‌ایم.
چگونه مسائل مالی را به کودکان آموزش دهیم؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / تربیت فرزند / سبک زندگی / پس انداز کردن / تربیت کودکان
چگونه مسائل مالی را به کودکان آموزش دهیم؟
وقتی نوبت به یاد دادن مسائل مالی به فرزندانمان می رسد، یک روش مشخص درست وجود ندارد. اگرچه کارهایی وجود دارند که والدین می توانند انجام دهند تا به آنها عادات مالی خوب را آموزش دهند.
افکار اشتباه والدین در تربیت فرزندان
۱۳۹۹/۰۲/۲۰ / تربیت فرزندان / تنبیه فرزندان / پارسی خبر / مسئولیت پذیری
افکار اشتباه والدین در تربیت فرزندان
در این مطلب به طرز فکر اشتباه والدین در تربیت فرزندان شان را نام برده و دلیل غلط بودن آن را گفته‌ایم. با ما همراه باشید.   فرزندان باید یاد بگیرند در کار‌های خانه همچون تا کردن لباس ها، چیدن میز غذا و شستن ظرف‌ها به والدین خود کمک کنند.افکار اشتباه والدین در تربیت فرزندان ۱- فرزندان را باید تنبیه کرد شما بزرگتر و مسئول خانه هستید، اما به این معنی نیست که در خانه نظام دیکتاتوری راه بیندازید. تحقیقات بسیاری ثابت کرده اند این گونه رفتار و مدیریت نه تنها در خانه که در هیچ شرکت، تیم ورزشی یا گروهی پاسخگو نیست. هنگامی که کودکان خودشان تنبیه یا تشویق خود را انتخاب می‌کنند، یاد می‌گیرند مسوولیت کار‌های خود را به عهده بگیرند و این همان چیزی است که شما به عنوان والدین از آن‌ها می‌خواهید.برای این منظور …
خشت گذاری۱۴۵۰۰ واحد مسکونی در ۱۱استان/ ۲۱ درصد کودکان ۷ تا۱۸سال از چاقی رنج می‌برند/تحصیل ۱۱ میلیون دانش‌آموز در «شاد»
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / وزیر آموزش و پرورش / محسن حاجی میرزایی
خشت گذاری۱۴۵۰۰ واحد مسکونی در ۱۱استان/ ۲۱ درصد کودکان ۷ تا۱۸سال از چاقی رنج می‌برند/تحصیل ۱۱ میلیون دانش‌آموز در «شاد»
ایلنا: ​وزیر آموزش و پرورش با بیان این که رکن مهم تحولات جامعه، نظام تعلیم و تربیت است، اظهارکرد: ۲۵بسته تحولی تحقق پذیر، سنجش پذیر، شوق انگیز و مورد پذیرش جامعه…
سایت سبک زندگی سالم همراه با مطالب آموزشی روز
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / سبک زندگی / تربیت کودکان / ازدواج
سایت سبک زندگی سالم همراه با مطالب آموزشی روز
سبک زندگی سالم از جمله موضوعاتی است که این روزها مردم به خواندن مطلب در مورد آنها علاقه نشان می‌دهند و به دنبال تغییر در جنبه‌های مختلف سبک زندگی خود و تغییر آن به یک سبک سالم هستند.
پرورش نسل آینده در مهارت آموزی و برخورد منطقی با آنهاست
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / سید محمد صابری / مهارت آموزی / تربیت کودکان
پرورش نسل آینده در مهارت آموزی و برخورد منطقی با آنهاست
یک روان شناس معتقد است برخی از والدین، روانشناسی نوجوان را در نازپروده کردن فرزند خود می دانند درحالی که پرورش نسل آینده در مهارت آموزی و برخورد منطقی با آنهاست.
کودک با «لپ‌تاپ» رشد می‌کند اما تربیت نمی‌شود/ نقش نظارتی والدین
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / سامانه آنلاین ویدئو درخواستی وی او دی / نظارت بر وی‌اودی‌ها / کودکان
کودک با «لپ‌تاپ» رشد می‌کند اما تربیت نمی‌شود/ نقش نظارتی والدین
مصطفی اقلیما ضمن اشاره به نبود نظارت و ضابطه در فرآینده استفاده کودکان و نوجوانان از محتوای بارگذاری‌شده در وی‌اودی‌ها و فضای مجازی، بر اهمیت نقش تربیتی والدین در این زمینه تأکید کرد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۶
چندگام برای دور کردن اضطراب از کودکان در ایام کرونا
میترا ابراهیمی_روانشناس کودک   اشتباه بزرگ والدین در تربیت کودکان این است که این حق طبیعی کودک را که باید از اتفاقات جهان باخبر باشد را از او پنهان می‌کنند یا دروغ می‌گویند و برخی اوقات افراط می‌کنند و سبب ترس کودک می‌شوند. والدین باید درباره ویروس کرونا با توجه به سن کودکان توضیح شفاف و علمی ارائه دهند و با کودک به گفت‌وگو بپردازند تا اخبار دروغ را از ذهن کودک بیرون کنند.   والدین در این ایام بیشتر از قبل به کودکان عشق بورزند. توضیحی که درباره ویروس کرونا به کودک ارائه می‌شود باید سبب آرامش …
تربیت مخصوص جلوگیری از عصبانیت در کودکان
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / پارسی خبر / کودکان / تربیت کودک
تربیت مخصوص جلوگیری از عصبانیت در کودکان
والدین اولین و مهم‌ترین افرادی هستند که در تربیت فرزند نقش دارند، یکی از معضلات والدین امروزی خشم و عصبانیت کودکان است که بایستی از راه صحیح و اصولی کنترل شود.
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / تربیت کودکان / قرنطینه کرونا
فرصتی که قرنطینه بودن والدین برای کودکان ایجاد کرد
به گزارش تسنیم، روزهایی که ویروس کرونا در همه‌جا گسترش پیداکرده و گویا قصد رفتن یا نابودی هم ندارد، مشخص است باید بیشتر در خانه بمانیم. البته ماندن در خانه و کنار خانواده، آدابی دارد که لازم است به آن‌ها توجه داشته باشیم. به این صورت است که نشاط در خانواده تقویت شده و افراد از کنار هم بودن لذت می‌برند. یکی از روش‌های مهم در این روزها، ایجاد فرصت خوب بازی به کودکان و حتی هم‌بازی شدن با آن‌ها است. جالب این است که این نکته به عنوان یکی از دستورالعمل‌های مهم در زندگی و تربیت کودک از سوی اسلام معرفی شده است. به این صورت که بازی نه‌تنها پاسخی به نیاز کودک است، بلکه می‌توان در قالب بازی بسیاری از درس‌های تربیتی را به او آموزش داد.
حساسیتم داشت از بچه‌هایم دروغگوی واقعی می‌ساخت
۱۳۹۹/۰۱/۱۹ / مادر / تربیت فرزندان / دروغ / تربیت کودکان / برنامه اینستاگرام / شبکه اجتماعی اینستاگرام
حساسیتم داشت از بچه‌هایم دروغگوی واقعی می‌ساخت
زیبا محبیان از تجربیات خود در تربیت کودک متنی را در صفحه ی شخصی اینستاگرام خود منتشر کرده است که خواندن آن خالی از لطف نیست.
۲۲ درصد کودکان ایرانی اضافه وزن دارند
۱۳۹۹/۰۱/۱۶
۲۲ درصد کودکان ایرانی اضافه وزن دارند
مدیرکل دفتر تربیت بدنی و فعالیت های ورزشی با ببان اینکه ۲۲درصد کودکان ایرانی کم تحرک و دچار اضافه وزن هستند، برنامه‌های این دفتر را برای افرایش تحرک دانش آموزان تشریح کرد.
اضافه وزن و کم تحرکی ۲۲ درصد کودکان ایرانی
۱۳۹۹/۰۱/۱۶ / آموزش و پرورش / چاقی / _دانش آموز / اضافه وزن
اضافه وزن و کم تحرکی ۲۲ درصد کودکان ایرانی
 مدیرکل دفتر تربیت بدنی و فعالیت‌های ورزشی با بیان اینکه ۲۲درصد کودکان ایرانی کم تحرک و دچار اضافه وزن هستند، برنامه‌های این دفتر را برای افزایش تحرک دانش‌آموزان تشریح کرد.
نقش کدامیک از والدین در تربیت کودک بیشتر است؟
۱۳۹۹/۰۱/۰۹
نقش کدامیک از والدین در تربیت کودک بیشتر است؟
آشنایی با نکات صحیح تربیتی پیش شرط تربیت اصولی در کودکان است و عدم آگاهی اولین و مهمترین ضربه تربیتی است که والدین مرتکب می‌شوند؛ متخصصان ومشاوران تربیتی معتقد هستند: آگاهی از زمان درست ارائه نکات تربیتی به کودک، توازن میان تشویق وتنبیه،برخورد مناسب درمواجه با شیطنت کودکان وبه طور کلی آشنایی با رمز و رموز تربیت از مواردی است که تمامی والدین باید نسبت به آن واقف باشند تا بتوانند فرزند پروری صحیحی داشته وافراد موثر وموفقی تربیت کنند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۰
راهکار‌هایی برای داشتن فرزندانی با روان قوی
آموزش به کودکان در مورد نحوه رشد قوای ذهنی به این معنی نیست که اطمینان حاصل کنیم که گریه نمی‌کنند یا آنها را مجبور به انجام کارهایی کنیم و برایشان محدودیت‌هایی قائل شویم.بلکه به این معنی است که در تربیت کودک باید به او را به مهارت‌های اجتماعی و احساسی لازمی مجهز کرد که در آینده به یک فرد بالغ و بزرگسال مسئول مبدل شوند. یکی از بهترین شیوه‌ها در کمک به کودکان برای دارا بودن انعطاف‌پذیری این است که ما هم دست از عادات ناسالم پدر و مادری کردن برداریم؛ عادت‌هایی که در واقع قوای ذهنی را در کودکی از آنها را می‌رباید، یعنی همان قوایی که برای فکر کردن، حس کردن و انجام کارها به بهترین نحو به آن نیاز دارند.به حداقل رساندن احساسات کودکانوقتی شما به فرزندتان می‌گوید: «نگران نباش، مهم نیست» شما در واقع به کودک …
کودکان را در معرض اخبار استرس‌زا قرار ندهید
۱۳۹۸/۱۲/۱۵
کودکان را در معرض اخبار استرس‌زا قرار ندهید
کارشناس ارشد روانشناسی تربیت مرکز مشاوره جهاددانشگاهی استان فارس با ارائه توصیه‌هایی برای کاهش استرس و اضطراب خصوصا در کودکان، تاکید کرد که کودکان را تا حد امکان نباید در معرض اخبار پیرامون شمار بیماران یا فوت شدگان بیماری کروناویروس جدید، قرار داد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
با غزاله
غزاله علیزاده، بانوی داستان‌نویس ما زندگی پرماجرا و سبکی بدیع در نوشتن داشت. نخستین‌بار به سال 1355 به کانون پرورش فکری کودکان آمد و همکار ما در سازمان انتشارات کانون شد. در نخستین برخورد شادابی و سرخوشی وی رخ می‌نمود. شاید کسی نمی‌دانست که وی چه اندیشه‌های بلند و چه قصه‌هایی خواندنی در دل دارد. غزاله حقوق خوانده بود اما سالیانی نیز در پاریس با محافل روشنفکری آن زمان رفت‌وآمد داشت. شاید نگاه وی به جهان از تربیت مادرش که خود نویسنده‌ و پژوهشگری پرتوان بود نشات می‌گرفت.
۱۳۹۸/۱۱/۱۸
وضعیت مادران شاغل بر تربیت فرزندان چه تاثیری دارد؟
 مادران شاغل حالا فرصت کمتری برای همراهی با فرزندشان دارند، اما از سوی دیگر با درآمدی که کسب می‌کنند، می‌توانند رفاه بیشتری برایش فراهم کنند. حالا بهتر است نگاهی به وضعیت مادران شاغل و تاثیر آن بر تربیت فرزندان را بررسی کنیم. چطور والدین شاغل بر رشد کودک تاثیر می‌گذارند؟ پیشتر بزرگ کردن کودک به هیچ عنوان دشوار به نظر نمی‌رسید، زیرا مادر همیشه از کودک مراقبت می‌کرد. علاوه بر این، خاله‌ها، دایی‌ها، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها همه در تربیت فرزندان خانواده کمک می‌کردند. حالا، اما خانواده‌ها اغلب از هم دور هستند و مادران نیز بیشتر شاغلند. این سبک فرزندپروری مزایای مثبت و خاص خود را به همراه دارد و منجر به بلوغ و تجربه بیشتر می‌شود در حالی که زمان قابل توجهی را که والدین می‌توانستند کنار فرزندانشان …
تاثیر «قصه‌گویی» در تربیت کودکان
۱۳۹۸/۱۱/۱۲ / قصه‌گویی / کودکان / زنان
تاثیر «قصه‌گویی» در تربیت کودکان
یک فعال حوزه زنان و کودک با بیان اینکه ادبیات عامه تجارب انباشته مردم را در زوایای مختلف و در قالب قصه و رخدادها به کودکان منتقل می‌کند، می‌گوید: قرار است این کودکان مسائل آینده جامعه را حل کنند و اگر محتوای خوبی به آنها انتقال ندهیم نباید انتظار آینده روشنی هم داشته باشیم.
توجه به سلامت روانی کودکان سیل‌زده «کنارک»
۱۳۹۸/۱۱/۱۲
توجه به سلامت روانی کودکان سیل‌زده «کنارک»
سرپرست پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی از اعزام یک تیم متشکل از مربیان آموزش دیده به روستاهای اطراف شهرستان سیل‌زده کنارک خبر داد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۸
تفکر ترقی‌ساز
تفکر ترقی‌ساز که اولین‏بار توسط کارل دویک مطرح شد؛ از جمله مسائل مطرح در علم روان‌شناسی و به‏ویژه روان‌شناسی تعلیم و تربیت است. کارل این موضوع را در کتاب خود به نام «روان‌شناسی جدید موفقیت» توضیح داده است. دویک تفکر ترقی‌ساز را اختراع نکرده است که به ما یاد دهد چطور به موفقیت برسیم.‏ در واقع این طرز تفکر ویژگی خاصی است که او در افراد شادتر و موفق‌تر مشاهده کرده و باعث شده او دنبال راه‌هایی بگردد که این استعداد را در باقی افراد پرورش دهد.وقتی دویک به عنوان یک محقق کار می‌کرد، متوجه شد بعضی کودکان خیلی بهتر از دیگر همسالان خود در مواجهه با چالش‌های زندگی رفتار می‌کنند. حتی ممکن است بگویند چالش‌ها را دوست دارند یا انتظار دارند چیزی از آن‌ها یاد بگیرند به جای اینکه در مواقع سختی احساس بدبختی و بیچارگی …
(ویدئو) آیا از رده‌بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای اطلاع دارید؟
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / بازی های یارانه ای / بازی / وزارت ارتباطات
(ویدئو) آیا از رده‌بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای اطلاع دارید؟
به طور کلی بازی‌های خشونت آمیز تاثیرات زیر را بر کودکان دارد: همذات پنداری و در نتیجه آموزش و تعلیم و تربیت در جهت منافع شرکت‌های تولید کننده بازی، تظاهر در رفتار‌های خود آگاه و نا خود آگاه و ویران سازی دنیای کودکانه
۱۳۹۸/۱۱/۰۴
والدین موفق چه ویژگی‌هایی دارند؟
خانواده اولین جامعه‌ای است که فرزندان مهارت‌های لازم را در آن یاد می‌گیرند. در واقع، اولین الگوهایی که آنها به چشم می‌بینند پدر و مادر هستند. از این رو، رفتارهای والدین در موفقیت و عدم موفقیت فرزندان بیشترین تاثیر را دارد. شوخ‌طبع باشیدیکی از بهترین رفتارهایی که شما به عنوان یک پدر و مادر نمونه می‌توانید داشته باشید، شوخ‌‌طبعی است. از این رو، تا جایی که می‌توانید فضایی شاد برای فرزندان‌تان ایجاد کنید. خنده فواید زیادی دارد، به عنوان مثال استرس را از شما دور می‌کند، فضایی ایجاد می‌کند که بتوانید با اعضای خانواده‌تان ارتباط بیشتر و موثرتری برقرار کنید، صمیمیت میان شما را افزایش می‌دهد و... بنابراین سعی کنید حرف‌هایی بزنید یا کارهایی کنید که بستر شوخ‌طبعی و خنده برای فرزندان‌تان فراهم شود.قوانین …
درباره محمد قریب
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / فرانسه / علوم پزشکی / دانشگاه علوم پزشکی ایران / إیران / کودتای ۲۸ مرداد
درباره محمد قریب
تهران- ایرنا- محمد قریب پزشک چیره‌دست و متعهد ایرانی است که تمامی زندگی خود را در راه درمان و آموزش پزشکی صرف کرد و با نوآوری‌های خود در زمینه درمان کودکان و همچنین تربیت شاگردانی برجسته، پدر طب اطفال لقب گرفت تا بدین گونه نامش برای همیشه در حافظه همگان، ماندگار بماند.
چرا باید آموزش ببینیم
۱۳۹۸/۱۱/۰۱
چرا باید آموزش ببینیم
جمعیت هلال‌احمر نخستین سازمان خیریه ایران با قدمتی نزدیک به یک قرن است که عهده‌دار وظایف مهم و متعددی در مسائل مربوط به امدادرسانی در حوادث غیرمترقبه و امدادی، آموزش کمک‌های اولیه، تأسیس بیمارستان و درمانگاه، تهیه دارو و تجهیزات پزشکی، تربیت پرستار، نگهداری از کودکان بی‌سرپرست، ارایه برنامه‌های ویژه برای جوانان و برخی فعالیت‌های عمرانی در داخل و خارج از کشور بوده است. جمعیت هلال‌احمر حسب وظیفه ذاتی و اهداف متعالی بشردوستانه خود در طول یک قرن اخیر در بلایا و حوادث همراه و یاور مردم و پشتیبانی امین در تمامی حوادث وسوانح بوده است. این جمعیت از پیشگامان آموزش همگانی در زمینه آمادگی مقابله با حوادث و سوانح بوده است و به‌عنوان مرجع اصلی آموزش کمک‌های …
جداسازی کودکان و نوجوانان معارض قانون با مجرمین بزرگسال و ممنوعیت اعدام کودکان زیر 18 سال و...
۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / کانون اصلاح و تربیت / برگزیده‌ها
جداسازی کودکان و نوجوانان معارض قانون با مجرمین بزرگسال و ممنوعیت اعدام کودکان زیر 18 سال و...
رییس کانون اصلاح و تربیت تهران به تشریح و اقدامات این کانون پرداخت و گفت: یکی از اهداف تاسیس کانون اصلاح و تربیت، جداسازی کودکان و نوجوانان معارض قانون با مجرمین بزرگسال است.
گذری بر مدرسه شبانه روزی «کانون اصلاح و تربیت تهران»
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / کانون اصلاح و تربیت
گذری بر مدرسه شبانه روزی «کانون اصلاح و تربیت تهران»
برای اولین بار در ایران در سال 1347 کانون اصلاح و تربیت در تهران تشکیل شد. کانون اصلاح و تربیت، مرکزی است جهت نگهداری، اصلاح و تربیت و تهذیب اطفال بزهکار غیر بالغ و بزهکار یا بزهکارانی که کمتر از 18 سال تمام سن داشته باشند. در کانون اصلاح و تربیت همه چیز متفاوت است و نگاه زندانی به کودکان وجود ندارد. آنجا مدرسه شبانه روزی است.
۱۳۹۸/۱۰/۲۱
رویداد
مدیرکل دفتر حقوقی املاک و حمایت قضائی وزارت آموزش‌وپرورش:  دانش‌آموزان بازداشتی باید درباره عملکردشان خارج از مدرسه پاسخ بدهند [شهروند]پس از اخبار ضد و نقیض در دو ماه گذشته درباره بازداشت دانش‌آموزان در حوادث آبان، دیروز منصور اردستانی، مدیرکل دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضائی وزارت آموزش‌وپرورش درباره این موضوع توضیح داد. او درباره حمایت آموزش‌وپرورش از دانش‌آموزانی که در اعتراضات آبان ماه به کانون اصلاح و تربیت منتقل شدند، گفت: «در این خصوص هیچ‌گونه آمار رسمی به حوزه حقوقی وزارتخانه منعکس نشده است. وزارت آموزش‌وپرورش در محدوده صلاحیت‌ها به وظایف و اختیارات قانونی خود عمل می‌کند. علاوه بر این در ارتباط با موضوع دانش‌آموزان، وضع …
۱۳۹۸/۱۰/۱۷
مقایسه افراد با یکدیگر خطاست
مقایسه، تولید رقابت می‌کند. هیچ‌کس نه جلو و نه عقب است و کسی نه بالا و نه پایین است. هر کسی همان است که هست. به کودکان آموزش داده می‌شود که مانند دیگری باشند. آیا کسی می‌تواند مانند دیگری باشد و آیا تاکنون کسی قادر بوده همچون دیگری باشد؟ زمانی که تعلیم و تربیت بپذیرد که هر انسانی موجودی منحصر به فرد است و با هیچ‌کس دیگر شبیه نیست، این آغاز انقلابی بزرگ خواهد بود. آنگاه ما هیچ ساختاری را بر هیچ‌کس تحمیل نخواهیم کرد، بلکه به هر کس کمک خواهیم کرد تا آنچه را که همچون بذری در وجود خود دارد به فعل در آورد.
خلاقیت در محیط صفر و یک! یا ابزارهای دیجیتالی می‌توانند در تربیت کودکان موثر باشند؟
۱۳۹۸-۱۰-۰۸
خلاقیت در محیط صفر و یک! یا ابزارهای دیجیتالی می‌توانند در تربیت کودکان موثر باشند؟
کودکان امروز از همان بدو تولد با وسایل دیجیتالی انس دارند، حتما شما هم در اطراف‌تان کودکانی هستند که وقتی با گوشی هوشمند کار می‌کنند شما را دچار شگفتی می‌کنند. البته بارها و بارها درباره آسیب‌های استفاده از این گونه ابزار توسط کودکان شنیده‌ایم، اما آیا راهی نیست که بتوان از وسایل دیجیتالی برای کمک به آموزش و تربیت این گروه‌های سنی بهره گرفت؟
رشد هوشی کودکان
 از طریق بازی میسر می‌شود
۱۳۹۸/۱۰/۰۸
رشد هوشی کودکان از طریق بازی میسر می‌شود
بازی فرآیندی است که کودک از طریق آن با جهان پیرامون خود به تعامل می‌پردازد و شخصیت او شکل می‌گیرد. از همین‌رو پرداختن به بازی به‌عنوان وسیله‌ای برای آموزش و یادگیری اهمیت زیادی دارد. هدف از این مقاله بررسی نقش بازی در آموزش کودکان و تأثیرات ناشی از آن بر تعلیم و تربیت و یادگیری است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۸
خلاقیت در محیط صفر و یک!
فاطمه امین‌الرعایاکودکان امروز از همان بدو تولد با وسایل دیجیتالی انس دارند، حتما شما هم در اطراف‌تان کودکانی هستند که وقتی با گوشی هوشمند کار می‌کنند شما را دچار شگفتی می‌کنند. البته بارها و بارها درباره آسیب‌های استفاده از این گونه ابزار توسط کودکان شنیده‌ایم، اما آیا راهی نیست که بتوان از وسایل دیجیتالی برای کمک به آموزش و تربیت این گروه‌های سنی بهره گرفت؟در گذشته از آنجا که وسایل سرگرمی آنچنانی برای بچه‌ها وجود نداشت، بچه‌ها با کتاب‌های کاغذی، بازی با دیگر کودکان و خلاقیت‌های ناشی از همین کمبودها بزرگ می‌شدند. نهایت تکنولوژی آن زمان چند برنامه محدود تلویزیون بود، اما امروز تکنولوژی چنان زندگی عموم مردم را درگیر کرده که حتی تصور نبودن بسیاری از این ابزار غیرممکن است. گوشی‌های هوشمند، کنسول‌های …
۱۳۹۸/۱۰/۰۸
دنبال تربیت نابغه نباشید
این روزها بسیاری از والدین تمام تلاش خود را می‌کنند تا کودک‌شان نابغه و به‌اصطلاح موفق شود و نمی‌دانند کودک نابغه با کودک موفق متفاوت است. کودکی که توان حل مشکلات روزمره را داشته باشد، توان ارتباط مؤثر با همسالان را داشته باشد، از چیزهایی که دارد لذت ببرد و به دیگران حسادت نکند، موفق‌ترین کودک است. در واقع این کودک هوش هیجانی بالایی دارد که اکتسابی ‌است. کودکان نابغه بهره‌هوشی بالاتری به‌صورت ارثی دارند و بسته به اینکه دختر یا پسر باشند هوش را به ارث می‌برند. این را هم بدانید که نمی‌توانیم کودک نابغه …
چالش کاهش 70روزه سال تحصیلی
۱۳۹۸/۱۰/۰۸
چالش کاهش 70روزه سال تحصیلی
فهیمه طباطبایی_روزنامه نگار قانون مصوب شورای‌عالی آموزش‌و‌پرورش می‌گوید که مدارس باید 9‌ماه تحصیلی یعنی از ابتدای مهر‌ماه تا پایان خرداد دایر باشند و کادر مدرسه در این مدت، فرایند آموزش و تربیت کودکان و نوجوانان را دنبال کنند. همچنین در این قانون تشریح شده که یک سال تحصیلی عبارت است از 38.5هفته و 192.5ساعت آموزشی. اما در واقعیت، دانش‌آموزان و معلمان چند روز و چند ساعت از این 9‌ماه تحصیلی را به مدرسه می‌روند و چقدر بحث آموزش در ایران جدی است؟  محمد‌جواد محسنی‌نیا، کارشناس ارشد سازمان مدیریت و …
مراقب بچه‌ها باشیم، اما نه اینجوری!
۱۳۹۸/۱۰/۰۶ / کاریکاتور / خانواده / کودکان / تربیت کودکان
مراقب بچه‌ها باشیم، اما نه اینجوری!
مجید خسروانجم با انتشار کارتونی در صفحه اینستاگرامی خود نوشت: مراقب بچه هامون باشیم اما مراقب باشیم نگرانی‌هامون جلوی ماجراجویی شون رو نگیره. بچه‌ها نیاز دارن که تجربه کنن.
موثرترین روش تنبیه کودکان چیست؟
۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / تربیت کودکان / تنبیه کودک / کودکان
موثرترین روش تنبیه کودکان چیست؟
یک روانشناس درباره شیوه صحیح تنبیه کودکان توضیحاتی داد.
لزوم برنامه‌ریزی روزآمد برای ایجاد تحول در حوزه حقوق کودکان
۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / وزارت دادگستری
لزوم برنامه‌ریزی روزآمد برای ایجاد تحول در حوزه حقوق کودکان
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک گفت: نیازمند ایجاد تحول در نوع نگاهمان به کودکان هستیم و باید بدانیم که با برنامه ریزی دیروز نمی توان کودکان را برای فردا تربیت کرد و نیازمند به روز بودن و ایجاد تحول در همه زمینه ها هستیم و می بایست متناسب با زمانه و نیاز روز جامعه برنامه ریزی کنیم.
۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / محمود عباسی
با برنامه‌های دیروز نمی‌توان کودک امروز را برای فردا تربیت کرد
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در نشست تخصصی کودکان ایران؛ وضع موجود و سیاست‌های دوستدار کودک گفت: با برنامه‌های دیروز نمی توان کودک امروز را برای فردا تربیت کرد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / ورزش / فعالیت بدنی / کودک / فقر حرکتی / سواد حرکتی
نحوه فعالیت بدنی کودکان در سه بازه‌ سنی تا ۱۲ سال
عضو هیات علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی در مورد فعالیت بدنی در بازه‌های سنی صفر تا سه، سه تا سه، هفت تا ۱۲ سال توضیح داد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۵
داور جشنواره فیلم رشد: تربیت کودکان از راه سینما اقدامی تأثیرگذار است
"بکر بلبل" داور اهل ترکیه بخش مسابقه مستند چهل و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد معتقد است که اقدام  آموزش و پرورش ایران برای برگزاری جشنواره رشد ستودنی است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / پزشک خوب / روانشناس / سایت پزشک خوب / مشاور کودک
۸ مهارت فرزندپروری که به تربیت بسیار موثر کمک می‌کنند
مهارت‌هایی که به کودکان یاد می‌دهند چگونه رفتارهای خود را مدیریت کنند. درحالی که هیچ کس تاکنون والد کاملی نبوده است، برخی والدین مهارت های فرزندپروری بهتری نسبت به دیگران دارند. اما خبر خوب اینکه همه می توانند در هر زمانی مهارت های خود را بهبود ببخشند. همیشه فرصت برای بهتر شدن وجود دارد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / سازمان حفاظت محیط زیست / عیسی کلانتری / جشنواره تئاتر کودک و نوجوان / همدان / جشنواره بیست و ششم تئاتر، کودک و نوجوان / جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در همدان
کلانتری: طرح مباحث محیط‌زیستی برای کودکان، نسلی سبز می‌پروراند
همدان- ایرنا- رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: طرح مباحث محیط‌زیستی در آثار و نمایش‌های مختص کودکان و نوجوانان، می‌تواند نسلی محیط‌زیستی و سبز را برای آینده ایران اسلامی تربیت کند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / سازمان محیط زیست ایران / جشنواره تئاتر کودک و نوجوان
تاثیر طرح مقولات محیط زیستی در آثار نمایشی بر کودکان و نوجوانان
رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پیامی به جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان آورده است: مخاطبان کودک و نوجوان با عنایت به ویژگی‌های فردی و سِنّی‌شان، تاثیرپذیری فراوان‌تری نسبت به محتواهای رسانه‌ای و نمایشی دارند و طرح مقولات محیط زیستی در آثار و نمایش‌های مختص کودکان و نوجوانان می‌تواند نسلی محیط زیستی و سبز را برای آینده ایران اسلامی تربیت کند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / همدان / جشنواره بیست و ششم تئاتر، کودک و نوجوان / تئاتر / شهرام کرمی / نمایش / اداره کل هنرهای نمایشی / جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در همدان
جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک برای پرورش خلاقانه تلاش می‌کند
همدان- ایرنا- مدیرکل مرکز هنرهای نمایش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان ۲۶ سال برای تربیت و پرورش خلاقانه کودکان ایران زمین تلاش کرده‌است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / تئاتر شهر / جشنواره بیست و ششم تئاتر، کودک و نوجوان / تئاتر / تئاتر کودک و نوجوان
تئاتر کودک و نوجوان یکی از دروس اصلی مدارس باشد
تهران- ایرنا- کارگردان و بازیگر تئاتر، نقش هنر نمایش در تربیت و پرورش کودکان و نوجونان در مسیر آمادگی پذیرش نقش‌های اجتماعی در جامعه را غیرقابل‌انکار دانست و گفت: تئاتر کودک و نوجوان باید یکی از دروس اصلی مدارس باشد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / استانی-شهرستانها / آموزش و پرورش
مدارس، کودکان را مطابق با اصول اسلامی تربیت کنند
فرماندار ویژه ملایر گفت: رسالت آموزش و پرورش تربیت جوانان و کودکان مطابق ‏با اصول اسلامی است و در این مسیر تمام مردم و سایر نهادها باید به آموزش و پرورش کمک کنند. ‏
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / رضوان حکیم زاده / وزارت آموزش و پرورش / آموزش و پرورش
یادگیری در کودکان با دست ورزی و بازی به نتیجه مطلوب می‌رسد
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: تعلیم و تربیت یک علم است و یادگیری زمانی در کودکان به نتیجه مطلوب می‌رسد که همراه با دست‌ورزی و فعالیت‌های عملی و بازی باشد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / حقوق کودک / منطقه اصفهان / استانی-اجتماعی
نگاه مجدد به تربیت کودک، الزام احقاق حقوق کودک
کودکی از مهم‌ترین و مؤثرترین دوره‌های زندگی به شمار می‌رود که در آن شخصیت فرد شکل می‌گیرد و این مهم نشان می‌دهد، کودکان تنها به توجه و مراقبت جسمانی نیاز ندارند، بلکه تمام ابعاد اجتماعی، عاطفی، شخصیتی و هوشی آنان به عنوان عوامل تعیین کننده و اساسی زندگی، نیازمند رشد و پرورش است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۸
اشراف‌زاده دردمند
همدلی: لئو تولستوی در خانواده‌ای اشرافی و ثروتمند در دهکده یاسنایا پالیانا در 160 کیلومتری جنوب مسکو متولد شد. وی مادرش را در دو سالگی و پدرش را در 9 سالگی از دست داد و زیر نظر دیگر افراد خانواده و مربیان خارجی تربیت یافت. تولستوی در سال 1844 در دانشگاه به تحصیل زبان‌های شرقی و حقوق پرداخت و در 1847، بی آنکه مدرکی به دست آورد، از ادامه تحصیل سر باز زد و پس از تقسیم املاک خانوادگی به خوش‌گذرانی پرداخت، اما روحیه ناآرام، او را به تجربه‌های گوناگون و متضاد کشاند. در سال 1851 برای دفاع از شهر سواستوپول به ارتش قفقاز پیوست. اولین اثر ادبی تولستوی مربوط به این دوره است؛ اثری سه بخشی که بخش اول آن به نام کودکی در 1852، بخش دوم آن به نام نوجوانی در 1854 و بخش سوم با عنوان جوانی در 1857 انتشار یافت. این …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •