دوشنبه, ۱۱ فروردین, ۱۳۹۹ / 30 March, 2020
تنسی ویلیامز
تنسی ویلیامز و پژواک صدای طبقه فرودست
تنسی ویلیامز و پژواک صدای طبقه فرودست
تهران- ایرنا- توماس‌ ویلیامز آمریکایی یکی از بزرگترین و تاثیرگذارترین نمایشنامه‌نویسان عصر مدرن به شمار می‌آید، او که آثار ماندگاری را در خصوص زندگی فرودستان و مردمان نادیده گرفته شده به رشته تحریر درآورد، بنابراین وی را می‌توان صدای بی‌صدایان نامید که مفهوم انسان و شناخت زندگی آنها را در تاریخ نویسندگی دگرگون ساخت.
۱۳۹۸/۱۲/۰۷ / شیکاگو / نیویورک / تنسی ویلیامز / نویسنده / نمایشنامه /
درباره تصویر دختری در شیشه و خالقش
درباره تصویر دختری در شیشه و خالقش
تامس لانیر ویلیامز مشهور به تنسی ویلیامز (۲۶ مارس ۱۹۱۱- ۲۵ فوریه‌ی ۱۹۸۳) نویسنده و نمایش‌نامه‌نویسِ آمریکایی‌ست. در کلمبوسِ می‌سی‌سی‌پی به دنیا آمد. دومین فرزندِ اِدوینا داکین و کورنلیوس کافین ویلیامزبود. پدرش فروشنده‌ی دوره‌گردِ کفش بود. پدری که همیشه مست بود و بیش‌ترِ وقت‌ها دور از خانه بود. خواهرش رُز ایزابل ویلیامز و برادرش والتر داکین ویلیامز بودند. مادربزرگِ مادری‌اش، رُز اُ. داکین، معلم موسیقی بود و پدربزرگِ مادری‌اش، کشیش والتر داکین، کشیش کلیسای اسقفی بود.
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ /
از«باغ وحش» تنسی ویلیامز تا «باق وحش» ما
 امیر بهاور اکبرپور دهکردی این روزها با دومین تجربه جدی‌ کارگردانی‌اش، نمایش «باق وحش» به تماشاخانه ایرانشهر آمده و توجه منتقدان را به کیفیت اجرا جلب کرده است. او و گروهش سال گذشته نمایش «آنشرلی با موهای خیلی قرمز» را در مرکز تئاتر مولوی به صحنه بردند که جرقه نخست بود و راه را برای ادامه مسیر باز کرد. گروه حالا در گام دوم با تغییر در استراتژی اجرایی از نمایشی با داستان فانتزی و شناخته شده در «آنشرلی...» فاصله گرفته و به جنسی از رئالیسم در «باق وحش» رسیده‌ که ریسک جدی محسوب می‌شد اما گروه در مجموع از پس کار برآمده است. گرچه در نمایش ما با بحران درون یک خانواده‌ سه نفره مواجه هستیم ولی چالش اصلی آنجا اتفاق می‌افتد که …
۱۳۹۸/۱۱/۱۴ /
ایتن هاوک نمایشی از تنسی ویلیامز را فیلم می‌کند
ایتن هاوک نمایشی از تنسی ویلیامز را فیلم می‌کند
بازیگر و کارگردان ایتن هاوک قصد دارد «کامینو رآل» نمایشنامه‌ای از تنسی ویلیامز را در قالب فیلم سینمایی دربیاورد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۸ /
انتشار نخستین مجموعه داستان از تنسی ویلیامز به فارسی
مجموعه داستان «اتاق تاریک» نوشته تنسی ویلیامز، نمایشنامه نویس شهیر آمریکایی با ترجمه ملیحه بهارلو توسط نشر چشمه منتشر شد.
۱۳۹۸/۰۸/۳۰ /
موسیقی متن فیلم باغ‌وحش شیشه‌ای ؛ هنری مانچینی
موسیقی متن فیلم باغ‌وحش شیشه‌ای ؛ هنری مانچینی
فیلم سینمایی «باغ‌وحش شیشه‌ای / The glass menagerie» به کارگردانی پل نیومن بر اساس نمایشنامه‌اش از تنسی ویلیامز نویسنده آمریکایی محصول سال 1987 است. تام وینگفیلد با مادر سرخورده و مضطربش آماندا و خواهر خجالتی و فلجش لورا زندگی می‌کند. شوهر آماندا مدت‌ها قابل خانواده را رها کرده و خانه را ترک کرده است. تام نویسنده است و برای حمایت از خانواده در یک انبار کار می‌کند و اوقات فراغت زندگی روزمره‌اش را با تماشای فیلم‌ در طول شب در سالن‌های سینما پشت سر می‌گذارد. مادر به دنبال مردی قابل اعتماد برای ازدواج با دخترش است که عمده روزش را با حیوانات شیشه‌ای می‌گذراند. تام بر اثر اصرار مادرش، جیم اوکانر را برای شام به خانه دعوت می‌کند اما ماجرا آن طور که باید پیش نمی‌رود... . جوآن وودوارد، جان مالکوویچ، کارن …
۱۳۹۸/۰۶/۰۶ /
عشق و نفرت / درباره نمایش نفرین قحطی‌زدگان که این روزها روی صحنه است
سم یا به لفظ رایج سام شپرد یا شپارد، پس از تنسی ویلیامز و آرتور میلر شناخته‌شده‌ترین درام‌نویس آمریکایی معاصر در میان دست‌اندر‌کاران و تئاتر دوستان ایران است. جالب اینکه بن مایه تفکر و علایق این سه نویسنده نیز یکی است. نگرش عمیق و انسانی به بحران خانوادگی در میان...
۱۳۹۸/۰۴/۱۹ /
فرزاد حسنی در نسخه ایرانی «اتوبوسی به نام هوس» روی صحنه می‌رود
فرزاد حسنی در نسخه ایرانی «اتوبوسی به نام هوس» روی صحنه می‌رود
علیرضا مهران از اجرای نمایش «هوس و هفت دقیقه» که اقتباسی ایرانی از نمایشنامه معروف «اتوبوسی به نام هوس» است، با بازی فرزاد حسنی در عمارت نوفل لوشاتو خبر داد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۴ / علیرضا مهران / تنسی ویلیامز / نوفل لوشاتو / فرزاد حسنی /
بازی ژولیت بینوش در شهری سورئال
بازی ژولیت بینوش در شهری سورئال
ایتن هاوک بنا دارد فیلم اقتباسی از یکی از نمایشنامه‌های تنسی ویلیامز بسازد که قرار است ژولیت بینوش در آن بازی کند. داستان این اثر در شهری سورئال در منطقه‌ای اسپانیایی زبان رخ می‌دهد.
۱۳۹۸/۰۲/۱۹ /
ترجمه‌ای تازه از شاهکار تنسی ویلیامز منتشر شد
ترجمه‌ای تازه از شاهکار تنسی ویلیامز منتشر شد
ترجمه‌ای تازه از نمایشنامه «گربه روی شیروانی داغ» اثر تنسی ویلیامز منتشر شد.
۱۳۹۷/۱۲/۲۱ /
توسل به دروغ برای فرار از فقر و قدرت‌نمایی عشق
توسل به دروغ برای فرار از فقر و قدرت‌نمایی عشق
ایلنا: گربه روی شیروانی داغ یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین نمایشنامه‌های معاصر به قلم تنسی ویلیامز آمریکایی نوشته شده و پرویز ارشد نیز ترجمه این اثر به زبان فارسی را برای انتشارات مروارید انجام داده است.
۱۳۹۷/۱۲/۰۷ /
چند خبر کوتاه از تئاتر
چند خبر کوتاه از تئاتر
«فریاد ققنوس» به نویسندگی تنسی ویلیامز و کارگردانی حسین مقامی در تماشاخانه دیوارچهارم روی صحنه می رود.
۱۳۹۷/۱۲/۰۶ /
«فریاد ققنوس» به تماشاخانه دیوار چهارم رسید
«فریاد ققنوس» به تماشاخانه دیوار چهارم رسید
«فریاد ققنوس» به نویسندگی تنسی ویلیامز و کارگردانی حسین مقامی در تماشاخانه دیوار چهارم روی صحنه می رود.
۱۳۹۷/۱۲/۰۵ /
چند کتاب تازه منتشر شد
چند کتاب تازه منتشر شد
کتاب «محمد مقدم: شاعر و زبان‌شناس» از کامیار عابدی، مجموعه شعرهای «ارتکاب دوستت دارم» از نظر احمدی و «تناهی» از روزبه سوهانی، ترجمه نمایشنامه «گربه روی شیروانی داغ» از تنسی ویلیامز و داستان بلند «مِندَر» از ملیحه وفامهر به تازگی منتتشر شده‌اند.
۱۳۹۷/۱۲/۰۱ /
 •  •  •  •  •  •  •  •