پنجشنبه, ۲۳ مرداد, ۱۳۹۹ / 13 August, 2020
جایزه ادبی
۳۶ ساعت قبل
مرگ در می‌زند
در کوران جریان‌های فکری- ادبی اواخر قرن 19 و اوایل قرن بیستم، توماس مان شاید مهم‌ترین نویسنده‌ای باشد که با اتخاذ یک رویکرد التقاطی از تمامی این جریان‌ها توانست به خلق شاهکارهایی دست بزند که به‌طور اخص در زبان آلمانی و به‌طور اعم در ادبیات جهان ماندگار و مثال‌زدنی باشند. آن اخص و اعمی که مورد اشاره قرار گرفت به این خاطر است که آثار او در زبان آلمانی کرامات و ویژگی‌هایی دارد که در زبان‌های دیگر کمتر امکان نمود می‌یابند؛ از دستاوردهای نثر منحصر به فردش گرفته تا پیوندش با سنت بیلدونگز رمان آلمانی یا رمان‌های مبتنی بر زیست یک خانواده و شخصیت از تولد تا مرگ. مان از یک‌سو در دوران استیلای حداکثری تفکر داروینی و نگاه ناتورالیستی قرار داشت و …
زندگی و مرگ هرمان هسه
۳ روز قبل / هرمان هسه
زندگی و مرگ هرمان هسه
«سال ۱۹۴۶ جایزه نوبل ادبی را بُرد اما در روزهای منتهی به مراسم اهدای جایزه بیمار و به ناچار در سوییس ماندگار شد. متنی برای متولیان جایزه نوشت که در آن به صلح، عقلانیت و ساختن تمدن و جهانی نو بر این دو شالوده اشاره می‌کرد و همچون یک آلمانی شرمنده از نازیسم، از ضرورت طرد نژادپرستی و جنگ‌طلبی سخن می‌گفت. هسه ۸۵ سال عمر کرد و تابستان ۱۹۶۲ در چنین روزی، در سوییس از دنیا رفت.»
بیش از ۱۸۰ عنوان کتاب به جایزه شاملو ارسال شد
۳ روز قبل / جایزه ادبی / شعر معاصر فارسی / احمد شاملو
بیش از ۱۸۰ عنوان کتاب به جایزه شاملو ارسال شد
پس از پایان یافتن زمان ارسال کتاب به جایزه شاملو، دبیرخانه‌ این جایزه از ارسال بیش از صدوهشتاد عنوان کتاب برای داوری خبر داد.
سمت تازه برای دبیر سابق جایزه ادبی جلال
۴ روز قبل / جایزه جلال آل احمد / کتاب و ادبیات
سمت تازه برای دبیر سابق جایزه ادبی جلال
شهریار عباسی، مدیر دفتر داستان و غلامرضا طریقی مدیر بخش شعر دفتر گسترش شعر و ادبیات داستانی شدند.
۴ روز قبل
تاریخ نگار
58 ‌سال پیش در چنین روزی، برابر نهم آگوست 1962 میلادی، هرمان هسه، نویسنده شهیر آلمانی، برنده جایزه نوبل ادبیات و خالق آثاری چون «گرگ بیابان»، «سیذارتا»، «دمیان»، «گرترود» و... در هشتادوپنج سالگی درگذشت. او در طول حیات حرفه‌ای خود علاوه بر نوبل ادبیات، 8 جایزه ادبی دیگر ازجمله جایزه جهانی گوته را نیز از آن خود کرد. هسه جزو نویسندگانی است که در ایران طرفداران بسیاری دارد و تاکنون آثار بسیاری از او به فارسی ترجمه شده‌اند. از ‌سال 1932 میلادی جایزه‌ای به نام او به دیگر نویسندگان برگزیده اهدا می‌شود.
نخستین زن دریافت‌کننده جایزه هنری ۲۵۰ هزار دلاری لیلین گیش
۴ روز قبل
نخستین زن دریافت‌کننده جایزه هنری ۲۵۰ هزار دلاری لیلین گیش
کارگردان سیاهپوست موفق شد برای کمک به درک ما از زیبایی زندگی در فیلم‌هایش درباره رنگین‌پوستان از میان ۶۰ فینالیست از رشته‌های مختلف هنری و ادبی جایزه ۲۵۰ هزار دلاری گیش را از آن خود کند.
۱۳۹۹/۰۵/۱۵
زیباشهر
 در صفحه امروز «زیبا شهر»، مثل هفته‌های گذشته سراغ معرفی چند اثر سینمایی و ادبی و هنری رفته‌ایم. یکی از بخش‌های قابل تأمل این صفحه، معرفی فیلم «کوچه میداک» است؛ فیلمی که شاید اسمش را نشنیده باشید اما نسخه بومی آن یعنی «کافه ستاره» را لابد دیده‌اید. در بخش معرفی فیلم‌های سینمایی تأثیرگذار، «کوچه میداک» از سینمای مکزیک پیشنهاد شده که برنده 11 جایزه مهم بوده و در 49 فستیوال سینمایی شرکت داشته است. اگر حتی «کافه ستاره» را دیده‌اید، «کوچه میداک» را از دست ندهید.
جایزه ادبی حیاتش را از ادبیات می‌گیرد
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / احمد شاملو / جایزه ادبی / شعر
جایزه ادبی حیاتش را از ادبیات می‌گیرد
سعدی گل‌بیانی گفت: جایزه ادبی حیاتش را از ادبیات می‌گیرد و ادبیات هم به نوبه خود حیاتش را حتا از فاجعه، پس بیراه نیست در همین شرایط هم به ضرورت وجود جایزه ادبی مستقل رای بدهیم.
۱۳۹۹/۰۵/۱۵
«سکوت دختران» در کتاب‌فروشی‌ها
کتاب «سکوت دختران» نوشته پت بارکر با ترجمه فرزام حبیبی منتشر شد. به گزارش ایسنا، این کتاب در ۴۴۰ صفحه و با قیمت ۸۰ هزار تومان در انتشارات آریابان عرضه شده است.در معرفی ناشر از نویسنده کتاب آمده است: پت بارکر نویسنده بریتانیایی است و پیش‌تر برای رمان «جاده ارواح» خود به شهرت رسیده است. او با اثر جدیدش به نام «سکوت دختران» که بخشی از داستان ایلیاد را بازگو می‌کند در بخش نامزدهای نهایی جایزه ادبیات داستانی زنان قرار گرفت. جایزه ادبیات زنان مهم‌ترین جایزه ادبی بریتانیا برای نویسندگان زن است که به صورت سالانه برگزار می‌شود.همچنین در نوشته پشت جلد کتاب عنوان شده است: تصویرسازی از آشیل از دیدگاه زنی اهل شهر تروا که اسیر یونانیان شده. داستانی شگفت‌انگیز، پرهیجان و شعرگونه که جدا از زیبایی‌های آن، ستمی …
پیشنهاد ایجاد تغییرات ساختاری در جایزه ادبی جلال به شورای عالی انقلاب فرهنگی
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / جایزه جلال آل احمد / معاونت فرهنگی وزارت ارشاد / کتاب و ادبیات
پیشنهاد ایجاد تغییرات ساختاری در جایزه ادبی جلال به شورای عالی انقلاب فرهنگی
بهروز جلالی، مدیر دفتر گسترش شعر و ادبیات داستانی، از تغییرات در جایزه ادبی جلال و ارائه بسته پیشنهادی برای تغییرات ساختاری در جوایز ادبی خبر داد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
ما زنده می‌مانیم!
آلکساندر سولژنیتسین که سال 1970 میلادی برنده جایزه نوبل ادبی شد متولد کیسلوفودسک ناحیه‌ای قزاق‌نشین در جنوبی‌غربی روسیه بود. در پاییز 1918 در دانشگاه تحصیل کرد و مدتی هم لباس نظامی پوشید اما به جرم انتقاد از سیاست جنگی استالین به زندان افتاد و محکوم به 8 سال حبس در اردوگاه کار اجباری شد. تجربه زندگی در اردوگاه را در کتاب یک روز زندگی ایوان دنیسوویچ، از زبان شخصیتی داستانی بازآفرینی کرد و برای این کار از رئالیسمی کمک گرفت که از آن پس ویژگی مهم آثارش شد. این کتاب که به زحمت و بعد از چند سال توقیف، مجوز چاپ و پخش گرفت نام سولژنیتسین را بر سر زبان‌ها انداخت، زیرا در روسیه آن روزگار، یعنی دهه 1950 کمتر خانواده‌ای را می‌شد پیدا کرد که یکی از اعضای آن زندگی در اردوگاه کار …
درباره محمود دولت‌آبادی
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان / محمود دولت آبادی / احمد شاملو / فیلم گاو / جایزه ادبی واو / داریوش مهرجویی
درباره محمود دولت‌آبادی
تهران- ایرنا- محمود دولت آبادی یکی تاثیرگذارترین و شناخته‌شده‌ترین نویسندگان ادبیات داستانی معاصر ایران به شمار می‌رود که با خلق آثاری مانند کلیدر و جای خالی سلوچ به خوبی توانست، زندگی و رنج مردمان روستانشین را در قالب کلمات به تصویر بکشد. فقر و ناآگاهی از اصلی‌ترین موضوعاتی است که دولت‌آبادی کوشید تا در قاب داستان‌هایش به آن بپردازد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
انتشار اولین کتاب مو یان پس از کسب نوبل
«مو یان»، نویسنده چینی برنده نوبل ادبیات، اثر داستانی جدید خود را پس از یک وقفه طولانی پس از کسب نوبل با عنوان «دیرشکوفا» منتشر کرد.به گزارش ایسنا به نقل از شینهوا، کتاب «دیرشکوفا» که مجموعه‌ای از ۱۲ رمان کوتاه واقع‌گرا و پوچ‌گرایانه از داستان‌هایی در مناطق روستایی چین از قرن گذشته تا به امروز است، اولین اثر «مو یان» نویسنده چینی است که پس از کسب جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۱۲ توسط او منتشر می‌شود.در این کتاب که نگارش و جمع‌آوری آن ۱۰ سال به طول انجامیده، «مو یان» بار دیگر تمرکز خود را برای روی زندگی مردم عادی قرار داده و تلاش کرده از این طریق به تغییراتی که زمان و روزگار در آن‌ها ایجاد کرده بپردازد.در بخشی از کتاب «دیرشکوفا» برخلاف دیگر آثار «مو یان»، این نویسنده چینی تصویری از انسان امروزی …
جایزه داستان‌نویسی سه سه‌تار برگزار می‌شود
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / داستان نویسی / جایزه ادبی / ادبیات ایران
جایزه داستان‌نویسی سه سه‌تار برگزار می‌شود
جایزه داستان‌نویسی داستان کوتاه به‌زودی توسط نشر سه‌ سه‌تار برگزار می‌شود.
معرفی آنلاین برندگان جایزه ادبی هوگو ۲۰۲۰
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
معرفی آنلاین برندگان جایزه ادبی هوگو ۲۰۲۰
برندگان جایزه ادبی «هوگو ۲۰۲۰» به دلیل شیوع کرونا در یک مراسم آنلاین معرفی شدند.
جایزه ادبی «هوگو ۲۰۲۰» برندگان خود را شناخت
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / کتاب / کتابخوانی / جایزه کتاب سال
جایزه ادبی «هوگو ۲۰۲۰» برندگان خود را شناخت
تهران- ایرنا- برندگان جایزه «هوگو ۲۰۲۰» به دلیل شیوع کرونا، طی یک مراسم آنلاین معرفی شدند.
برنده جایزه ادبی کین معرفی شد
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
برنده جایزه ادبی کین معرفی شد
یک نویسنده بریتانیایی – نیجریه‌ای به عنوان برنده جایزه ادبیات آفریقایی کین ۲۰۲۰ برگزیده شد.
جایزه بوکر ۲۰۲۰ کلید خورد/ انتشار فهرست اولیه
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / جایزه بوکر / جایزه ادبیات بریتانیا / ادبیات جهان / نویسنده جهانی
جایزه بوکر ۲۰۲۰ کلید خورد/ انتشار فهرست اولیه
فهرست اولیه نامزدهای جایزه بوکر امروز سه شنبه ۲۸ جولای منتشر شد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
«قول» در بازار کتاب
داستان «قول» نوشته نیکولا دیویس با ترجمه حشمت سادات میرعابدینی منتشر شد. به گزارش ایسنا، این کتاب با تصویرگری لائورا کالین در ۴۶ صفحه در انتشارات مدرسه راهی بازار شده است.در معرفی این کتاب آمده است: داستان قول درباره شهری دلگیر است. شهری خشن، زشت و بد با خیابان‌های خشک و غبارآلود که باران هم در آن نمی‌بارد. وضعیت شهر بر مردم آن شهر تاثیر گذاشته و آنها هم مانند شهرشان خشن و غمگین هستند.راوی داستان دختری نوجوان است که از راه دزدی از کسانی که چیزی بیشتر از او نداشتند روزگار می‌گذراند. یک شب او به زور کیف پیرزنی را از او می‌گیرد. پیرزن از او قول می‌گیرد هرچه در آن کیسه هست بکارد. او هم به گمان این که در آن پول و غذا هست قول می‌دهد. اما کیسه پر از دانه است. دختر نوجوان تصمیم می‌گیرد ...در پشت جلد …
ترجمه داستان‌های برگزیده جایزه اُهنری منتشر شد
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / انتشارات نیستان / ترجمه / جایزه ادبی / مجموعه داستان
ترجمه داستان‌های برگزیده جایزه اُهنری منتشر شد
کتاب «اژدهای خوش‌اقبال» شامل داستان‌های برگزیده جایزه اُهنری با ترجمه علی فامیان توسط نشر نیستان منتشر و راهی بازار نشر شد.
انتخاب بهترین کتاب جنایی سال ۲۰۲۰ بریتانیا/ شرح یک آدم ربایی برد
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / رمان پلیسی / جایزه ادبیات بریتانیا / ادبیات جهان
انتخاب بهترین کتاب جنایی سال ۲۰۲۰ بریتانیا/ شرح یک آدم ربایی برد
جایزه نویسندگی جنایی تیکستون با انتخاب کتاب «زنجیر» نوشته آدرین مک‌کینتی بهترین کتاب جنایی سال را برگزید.
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
روی خط خبر
 جایزه ادبی گنکور به‌عنوان مهم‌ترین جایزه ادبی فرانسه امسال با یک هفته تأخیر و در تاریخ دهم نوامبر (بیستم آبان) برندگان خود ‏را معرفی می‌کند. پیشتر اعلام نامزدهای مرحله نخست این جایزه ادبی نیز به اواسط ماه سپتامبر موکول شده بود. باتوجه به ‏تغییر در تاریخ اعلام برنده جایزه گنگور، برندگان دو جایزه ادبی دیگر فرانسه یعنی فمینا و مدیسی در صورت تغییر نکردن ‏تصمیم برگزارکنندگان این جوایز ادبی، مطمئنا زودتر از گنکور اعلام خواهد شد. هنوز مشخص نیست جایزه ادبی «رنودو» که ‏هر‌سال برنده خود را به فاصله کوتاهی از جایزه گنکور اعلام می‌کند، تاریخ فعلی خود  یعنی چهارم نوامبر (چهاردهم آبان) را تغییر می‌‏دهد یا خیر. جایزه «گنکور» …
مهم‌ترین جایزه ادبی فرانسه به تعویق افتاد
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
مهم‌ترین جایزه ادبی فرانسه به تعویق افتاد
جایزه ادبی گنکور به عنوان مهم‌ترین جایزه ادبی فرانسه امسال با یک هفته تاخیر و در تاریخ ۱۰ نوامبر برندگان خود را معرفی می‌کند.
دولت به‌جای تصدی حمایت‌گر جوایز ادبی باشد
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / میر شمس الدین فلاح هاشمی نسب / جایزه ادبی / رادیو گفتگو
دولت به‌جای تصدی حمایت‌گر جوایز ادبی باشد
یک‌نویسنده گفت: دولت نباید متصدی جوایز ادبی باشد بلکه باید از آن‌ها حمایت کند چون درصورت تصدی‌گری در این‌زمینه، خود فرهنگ عقب‌نشینی می‌کند.
جوایز ادبی تسلیم کرونا نشدند
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / جوایز ادبی / جایزه مهرگان / احمد محمود / پرسش از خبر / کتاب / ادبیات / طرح های ترویجی کتابخوانی / جایزه ادبی واو / جایزه کتاب سال
جوایز ادبی تسلیم کرونا نشدند
تهران- ایرنا- دوران کرونایی، برگزاری مراسم پایانی چندین جایزه ادبی را با تاخیر مواجه کرد اما با همه مشکلات، کتاب، ادبیات و جوایز ادبی راه خود را ادامه دادند تا نشان بدهند، امید هنوز ادامه دارد.
فراخوان مسابقه ادبی تحریر خیال منتشر شد
۱۳۹۹/۰۴/۲۹ / جایزه ادبی / شعر / داستان کوتاه
فراخوان مسابقه ادبی تحریر خیال منتشر شد
فراخوان مسابقه مجازی داستان کوتاه و شعر نو با عنوان «تحریرخیال» منتشر شد.
توضیحات دبیر جایزه ارغوان درباره انتخاب داستان یک بازیگر
۱۳۹۹/۰۴/۲۸ / جایزه ادبی / ادبیات ایران / داستان نویسی / جایزه ارغوان / نشست خبری
توضیحات دبیر جایزه ارغوان درباره انتخاب داستان یک بازیگر
اوژن حقیقی در نشست خبری و رونمایی از تندیس جایزه ارغوان به بیان توضیحاتی درباره چرایی انتخاب داستان ندا جبرئیلی توسط هیئت انتخاب این‌جایزه پرداخت.
۱۳۹۹/۰۴/۲۶
جیمز جویس با ترجمه غلامرضا امامی
کتاب‌های «گربه و شیطان» نوشته جیمز جویس، «بلبل امپراتور چین» نوشته هانس کریستین اندرسن، «زیبای خفته» اثر شارل پرو و «قدرت جهانی شش مرد» نوشته برادران گریم با ترجمه غلامرضا امامی از سوی نشر پرتقال منتشر شد.  این کتاب‌ها در مجموعه «نویسنده‌های بزرگ، خواننده‌های کوچک» نشر یافته است . «گربه و شیطان» را جیمز جویس برای نوه‌اش نوشته است که روح تازگی و شوخ طبعی او در این داستان رخ می‌نماید. تصاویری شاد از شهری قرون وسطایی در فرانسه و شهرداری هوشمند که در پی ساختن پلی است و شیطان که در کار حیله‌گری است. شهردار شهر، شیطان را فریب می‎دهد و با بستن پیمانی او را وادار می‎کند که یک ‎شبه …
زبانی چون موجود زنده
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / توکیو / ژاپن / کتاب
زبانی چون موجود زنده
ایرنا - تهران - یکصدوشصت‌وسومین دوره جایزه ادبی «آکوتاگاوا»، که یکی از مهمترین جوایز ادبی ژاپن محسوب می‌شود، امروز (چهارشنبه ۲۵ تیرماه)، طی نشست هیات داوران در توکیو، برندگان خود را شناخت. این جایزه به نام پدر داستان کوتاه ژاپن نام گذاری شده است.
یک جایزه دیگر برای کالسون وایت‌هد نویسنده برنده پولیتزر
۱۳۹۹/۰۴/۲۴ / نویسنده جهانی / ادبیات جهان / ادبیات آمریکا / جایزه ادبی
یک جایزه دیگر برای کالسون وایت‌هد نویسنده برنده پولیتزر
جایزه ادبیات داستانی کتابخانه کنگره ۲۰۲۰ به کالسون وایت‌هد نویسنده سیاه‌پوستی که دو جایزه پولیتزر دریافت کرده است، اهدا می‌شود.
سومین جشنواره داستان کوتاه بهاران تمدید شد
۱۳۹۹/۰۴/۲۲ / جایزه ادبی / مدرسه مطالعات فرهنگی بهاران / داستان کوتاه
سومین جشنواره داستان کوتاه بهاران تمدید شد
سومین جشنواره داستان کوتاه بهاران تا نیمه شهریور تمدید شد.
«گتسبی بزرگ» صاحب یک کتاب مقدمه می‌شود
۱۳۹۹/۰۴/۲۲ / جایزه ادبیات بریتانیا / نویسنده جهانی / ادبیات جهان / گتسبی بزرگ
«گتسبی بزرگ» صاحب یک کتاب مقدمه می‌شود
انتشارات «نو اگزیت» اعلام کرده قصد دارد کتابی را که از نظر داستانی مقدمه‌ای بر «گتسبی بزرگ» است را منتشر کند.
مراسم جوایز کتاب ملی آمریکا دیجیتال برگزار شد
۱۳۹۹/۰۴/۲۲
مراسم جوایز کتاب ملی آمریکا دیجیتال برگزار شد
امسال به‌خاطر اوضاع موجود ناشی از شیوع ویروس کرونا و قرنطینه، مراسم اعطای جایزه کتاب ملی آمریکا به‌صورت دیجیتال برگزار خواهد شد. جایزه کتاب ملی(NBA)  مجموعه‌ای از جوایز سالانه ادبی در ایالات متحده آمریکاست. در مراسم نهایی جایزه کتاب ملی که هر سال در نوامبر برگزار می‌شود، بنیاد کتاب ملی، جایزه کتاب ملی و جایزه یک عمر دستاورد را به نویسندگان اهدا می‌کند. به گزارش لس‌آنجلس‌تایمز، جایزه کتاب ملی که سال۱۹۳۶ به‌دست انجمن کتابفروشان آمریکا بنیاد نهاده شد، در طول جنگ جهانی دوم فعالیتی نداشت و سپس در سال۱۹۵۰ …
۱۳۹۹/۰۴/۲۱
محاکمه خوک!‏
[ترجمه سپیده سرایی ] اسکار کوپ-فان نویسنده فرانسویِ برنده جایزه ادبی فلور در‌سال 2012، پس از ‏اقامت خود در برلین، نخستین رمان خود را با نام «هتل زِنیت» منتشر کرد. او در دوران نویسندگی، کارهای ‏مختلفی ازجمله خدمتکاری انجام می‌داد. آثار او «گالری پرتره مردمی مبارز است که با دنیایی بسیار بزرگ ‏مواجه هستند.» او در سپتامبر 2013، برای مقاله‌نویسی در مجله فرانسوی «ونیتی فِر» انتخاب و در‌سال ‏‏2015 به دستور وزارت فرهنگ و ارتباطات، به‌عنوان عضو هیأت علمی آکادمی فرانسه در روم منصوب ‏شد. کتاب «محاکمه خوک» نوشته اسکار کوپ-فان نگاهی نمادین و انتقادی دارد به برخی سیستم‌های ‏قضائی‌ که وظیفه‌شان …
درگذشت دو چهره حوزه کتاب‌ونشر و معرفی برگزیدگان دو جایزه ادبی
۱۳۹۹/۰۴/۱۹ / جایزه ادبی / درگذشت چهره ها / فراخوان / معاونت فرهنگی وزارت ارشاد
درگذشت دو چهره حوزه کتاب‌ونشر و معرفی برگزیدگان دو جایزه ادبی
گزارش اخبار برگزیده حوزه کتاب در این‌هفته، دو خبر درگذشت چهره‌ها و دو خبر از معرفی برگزیدگان جوایز و همچنین انتشار فراخوان دو جایزه را در خود جای داده است.
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / استانی-فرهنگی و هنری / جایزه ادبی / یونس قیطانی
ارسال بیش از صد اثر به نخستین جایزه ادبی کردی ایلام
معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام از ارسال بیش از صد اثر به نخستین جایزه ادبی کردی خبر داد.
۱۳۹۹/۰۴/۱۷
منهای سینما
 برنده هفتادوچهارمین دوره جایزه ادبی استرگای ایتالیا معرفی شد. این جایزه که مهم‌ترین جایزه ادبی ایتالیا شناخته می‌شود، در سال ‏‏2020 به ساندرو ورونسی رمان‌نویس ایتالیایی رسید که با رمان «کشتی تسئوس» در این رقابت شرکت کرده بود. جایزه ادبی ‏استرگا امسال به دلیل قوانین فاصله‌گذاری اجتماعی به صورت عمومی برگزار نشد و جایزه برنده در مراسم کوچکی در بالکن ‏مکان تاریخی نیمفائوم اهدا شد‎. از میان 605 رأی اعضای هیأت داوران، رمان ورونسی با کسب ۲۰۰ رأی موفق به کسب جایزه ‏شد و بعد از او نیز جیانریکو کاروفیلیو نویسنده رمان «اندازه زمان» با ۱۳۲ رأی، والری پارلا نویسنده «آلمارینا» با ۸۶ رأی، ‏جیان آرتورو فراری با «پسر …
پاسخ به پرسش‌هایی دربارۀ جایزه جمالزاده
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / استانی-فرهنگی و هنری / جایزه جمالزاده
پاسخ به پرسش‌هایی دربارۀ جایزه جمالزاده
دبیر ادبی دومین جایزۀ جمالزاده دربارۀ چرایی اعطا نکردن جایزۀ ویژه هیأت داوران، اختصاص دو رتبۀ نخست در دو بخش به یک نویسنده، شیوۀ اطلاع‌رسانی و نشر فراخوان این جایزه و ... توضیحاتی را بیان کرد.
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
انتشار مجموعه‌ای از برگزیده‌های «اُ. هنری»
کتاب «اینجا همه آدم‌ها این‌جوری‌اند»، مجموعه داستان‌های کوتاه برگزیده جایزه «اُ. هنری» با ترجمه لیلا آقالو منتشر شد.به گزارش ایسنا، در معرفی کتاب «اینجا همه آدم‌ها این‌جوری‌اند» آمده است: این کتاب تازه‌ترین اثر منتشرشده از مجموعه داستان‌های کوتاه برگزیده جایزه «اُ. هنری» است. این داستان‌ها از میان بیش از سه هزار داستان کوتاه ارسال شده برای بیش از ۲۴۰ مجله در سراسر کانادا و آمریکا در سال ۱۹۹۷ انتخاب شده است که سرویراستار این کتاب دست به انتخاب از میان آن‌ها زده است.داستان‌های این کتاب درواقع انتخابی است از داستان‌هایی که هرساله شانس خوانش و برگزیده شدن در جایزه ادبی «اٌ. هنری» را دارا هستند و جدای از فرآیند داوری هرساله توسط سرویراستاری انتخاب و در کتابی منتشر می‌شود.در این مجموعه داستان‌های کوتاهی …
معرفی برنده جایزه ادبی استرگا ایتالیا ۲۰۲۰ روی بالکن نیمفائوم
۱۳۹۹/۰۴/۱۶
معرفی برنده جایزه ادبی استرگا ایتالیا ۲۰۲۰ روی بالکن نیمفائوم
ساندرو ورونسی در مراسمی روی بالکن یک مکان تاریخی در ایتالیا به عنوان برنده جایزه استرگا ۲۰۲۰ معرفی شد.
معرفی برگزیدگان قلم زرین
۱۳۹۹/۰۴/۱۶
معرفی برگزیدگان قلم زرین
هجدهمین دوره از جایزه «قلم زرین» با معرفی برگزیدگان در بخش‌های مختلف به پایان رسید. به گزارش همشهری، در بخش نقد ادبی و پژوهش کتاب «حماسه مسیب‌نامه» به تصحیح میلاد جعفرپور از انتشارات موقوفات مرحوم دکتر افشار یزدی با همکاری انتشارات سخن توسط هیأت داوران انتخاب شد. در بخش شعر بزرگسال کتاب‌های «فقط او بخواند» سروده هادی محمدحسنی از انتشارات سوره مهر و کتاب «پرواز در پیله» سروده حامد حسین‌خانی از انتشارات شانی مشترکا به‌عنوان کتاب برگزیده سال معرفی شدند. در بخش داستان بزرگسال کتاب «آتون نامه» نوشته …
رونمایی از سه‌گانه ادبی
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ / استانی-فرهنگی و هنری / رونمایی کتاب / شهرداری سمنان / جایزه ادبی
رونمایی از سه‌گانه ادبی "آهوی کومش"
سرپرست سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری از رونمایی از سه عنوان  کتاب "داستان های ادبی آهو " ویژه کودکان و نوجوانان حاوی داستان های برگزیده سومین دوره جایزه ادبی آهو که هر ساله در سمنان برگزار می‌شود خبر داد.
اعلام برگزیدگان دومین جایزه ادبی جمالزاده در فضای مجازی
۱۳۹۹/۰۴/۱۵
اعلام برگزیدگان دومین جایزه ادبی جمالزاده در فضای مجازی
اختتامیه دومین دوره جایزه ادبی محمدعلی جمالزاده به‌صورت زنده در بستر فضای مجازی برگزار شد و برگزیدگان این جایزه معرفی شدند.
جایزه جمالزاده روایت تازه ایران است/بدون لابی‌گری داوری کردیم
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ / جایزه ادبی جمالزاده / اصفهان / احسان رضایی / جایزه ادبی / شهرداری اصفهان
جایزه جمالزاده روایت تازه ایران است/بدون لابی‌گری داوری کردیم
معاون فرهنگی شهرداری اصفهان در آیین اختتامیه دومین دوره جایزه جمالزاده از روایت تازه ایران با این اتفاق ادبی، سخن گفت و دبیر ادبی جشنواره نیز به روند داوری‌ها اشاره کرد.
جایزه «لیلی» فراخوان داد
۱۳۹۹/۰۴/۱۴ / جایزه ادبی «لیلی»
جایزه «لیلی» فراخوان داد
دبیرخانه جایزه «لیلی» برای انتخاب بهترین رمان عاشقانه سال در سال ۹۹ فراخوان داد.
اعتبار جایزه جمالزاده در گرو تداوم آن است
۱۳۹۹/۰۴/۱۲ / احسان رضایی / جایزه ادبی جمالزاده / اصفهان / ادبیات داستانی
اعتبار جایزه جمالزاده در گرو تداوم آن است
احسان رضایی داستان‌نویس، پژوهشگر، منتقد ادبی و خبرنگار حوزه‌ٔ کتاب مجری اختتامیه دومین دوره جایزه جمالزاده شد. او در گفت‌وگویی اشاره کرد که اعتبار جایزه ادبی جمالزاده در گرو تداوم آن است.
۱۳۹۹/۰۴/۱۲
دولت‌آبادی رمان تازه‌ای منتشر می‌کند
نشر چشمه از انتشار رمان تازه‌ای از محمود دولت‌آبادی در آینده نزدیک خبر داد.این رمان «اسب‌ها اسب‌ها از کنار یکدیگر» نام دارد و بنا به آنچه در صفحه نشر چشمه اعلام شده، به زودی منتشر خواهد شد.در بخشی از این کتاب آمده است: «ذهن آدمیزاد در هر دوره‌ای از عمر به چندتا گیر و گره دچار می‌شود که می‌خواهد آن گیر و گره‌ها را باز کند. تا به حال ذهن تو در جایی، روی مورد خاصی قفل نکرده؟ شاید قفل کرده و تو متوجهش نبودی، محل نگذاشتی!» «کلیدر»، «جای خالی سلوچ»، «سلوک»، «بنی‌آدم» «میم و آن دیگران»، «قطره محال‌اندیش»، «این گفت و سخن‌ها»، «روزگار …
فراز و نشیب جایزه قلم زرین؛ از کرونا تا کتابسازی‌ها/ پاسخ به چند ابهام درباره داوری آثار
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / نمایشگاه کتاب / کتاب و ادبیات / جایزه ادبی قلم زرین / انجمن قلم ایران
فراز و نشیب جایزه قلم زرین؛ از کرونا تا کتابسازی‌ها/ پاسخ به چند ابهام درباره داوری آثار
کامران شرفشاهی، دبیر هجدهمین دوره جایزه ادبی قلم زرین، در گفت‌وگویی با تسنیم به تشریح روند برگزاری این جایزه و تأثیر عوامل بیرونی مانند کرونا و مشکلات صنعت چاپ بر این رویداد ادبی پرداخت.
تجلیل از جمال شورجه در اختتامیه جایزه قلم زرین/ اعلام اسامی نامزدها در بخش‌های مختلف
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / کتاب و ادبیات / جایزه ادبی قلم زرین / انجمن قلم ایران
تجلیل از جمال شورجه در اختتامیه جایزه قلم زرین/ اعلام اسامی نامزدها در بخش‌های مختلف
هجدهمین دوره جایزه ادبی قلم زرین با تجلیل از جمال شورجه در روز شنبه، 14 تیرماه، همزمان با روز قلم به کار خود پایان می‌دهد. این جایزه از سوی انجمن قلم ایران برگزار می‌شود.
نویسندگان سیاهپوست برنده «جوایز کتاب بریتانیا»
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / جوایز کتاب بریتانیا / نویسنده / کتاب / جایزه ادبی / برناردین اواریستو
نویسندگان سیاهپوست برنده «جوایز کتاب بریتانیا»
«کندیس کارتی ویلیامز» و «برناردین اواریستو» به عنوان نخستین نویسندگان سیاه‌پوست در مهم‌ترین بخش‌های «جوایز کتاب بریتانیا» به عنوان برگزیده معرفی شدند.
۱۳۹۹/۰۴/۱۰
نقش جوایز ادبی
جوایز ادبی می‌توانند نقش‌های متفاوتی در جامعه ایفا کنند که از آن جمله ترویج کتابخوانی، توسعه اقتصاد نشر، نشاط فرهنگی، گسترش فضای انتقادی، ارتقای سلیقه مخاطب عام، تغییر افق انتظارات کلیشه‌ای اهالی کتاب و بسیاری دیگر از رخدادهای خوشایندی که می‌توانند زیرساخت‌های فکری یک جامعه را تقویت کنند که البته تاثیر این جوایز در بسترهای مختلف می‌تواند متفاوت باشد و لازمه چنین فضایی وجود مطبوعات فعال، پاتوق‌های فرهنگی، فضای گفت‌وگومدار همچنین گسترش حضور موسسه‌های فرهنگی مستقل است. در صورت فقدان چنین شرایطی، اعتماد مخاطب به انتخاب برگزیدگان جوایز آنقدر کاسته می‌شود که به جای نشاط فرهنگی شاهد رخوتی خواب‌آلود در بستر جامعه خواهیم بود. حضور نقشمند جوایز خصوصی …
پروژه دولت-ملت‌سازی در ۱۰۰ سال گذشته نتیجه‌اش سیاست تک زبانی بود/ کردی پس از فارسی دومین زبان کتابت در ایران است
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ / زبان کردی / جایزه مهرگان / ادبیات کردی / زبان مادری / عطا نهایی
پروژه دولت-ملت‌سازی در ۱۰۰ سال گذشته نتیجه‌اش سیاست تک زبانی بود/ کردی پس از فارسی دومین زبان کتابت در ایران است
ایلنا: عطا نهایی (نویسنده و مترجم) که اخیرا رمان او به نام «آخرین روزهای زندگی هلاله» در بخش ویژه زبان مادری جایزه ادبی مهرگان به‌عنوان بهترین رمان شناخته شد، بر…
اعلام نامزدهای نهایی 2 بخش از جایزه قلم زرین
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / کتاب و ادبیات / انجمن قلم ایران / جایزه ادبی قلم زرین
اعلام نامزدهای نهایی 2 بخش از جایزه قلم زرین
نامزدهای نهایی دو بخش از هجدهمین جشنواره قلم زرین اعلام شدند. برگزیدگان نهایی در روز چهاردهم تیرماه، مصادف با روز قلم، تجلیل خواهند شد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
ایستاده در باد
[ترجمه سپیده سرایی] تامی اورنج نویسنده کتاب «مثل دود در باد»، یکی از تحسین‌برانگیزترین و جنجالی‌ترین کتاب‌ها در ادبیات سرخپوستی طی سال‌های اخیر، خود از بومیان اوکلند کالیفرنیاست. «مثل دود در باد» نامزد نهایی جایزه پولیتزر بود. همچنین جوایز پن همینگوی، انیسفیلد ولف بوک، حلقه‌ منتقدان کتاب ملی جان لئوناردو، کتاب اول مجمع داستان، کتاب اول لس‌آنجلس تایمز، مدال اندرو کارنگی و آسپن وردز را از آن خود کرده است. اورنج عضو قبایل شیین و آراپاهوی اوکلاهما، پسر مادری سفیدپوست و پدری سرخپوست است. مانند بسیاری از شخصیت‌های کتابش، «سرخپوستی شهرنشین» است که در اوکلند متولد و بزرگ شده است. کتاب «مثل دود در باد» با  12راوی خود، …
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
اعتراض به ساخت مجسمه برنده نوبل ادبیات
پروژه ساخت مجسمه «پیتر هاندکه»، نویسنده اتریشی برنده نوبل ادبیات در یکی از شهرهای کشور بوسنی و هرزگوین جنجال‌برانگیز شده است.به گزارش ایسنا به نقل از بالکان اینسایت، «پیتر هاندکه» که اعطای جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۹ به او به سبب حمایت‌های پیشینش از «اسلوبودان میلوشویچ»، رئیس‌جمهور سابق صربستان و همچنین انکار نسل‌کشی سربرنیتسا (قتل بیش از هشت‌ هزار نفر از ساکنان بوسنیایی شهر مسلمان‌نشین سربرنیتسا) مورد اعتراض بازماندگان جنگ بوسنی قرار گرفته بود، حالا قرار است صاحب یک مجسمه در شهر صرب‌نشین بانیالوکا شود.مجسمه «هاندکه» ۷۷ ساله توسط «بوژان میکولیچ» در حال ساخت است و پیش‌بینی می‌شود تا ماه سپتامبر تکمیل شود.با این وجود، «ایگور رادوژسیچ» شهردار بانیالوکا در بوسنی اعلام کرده مسئولان شهری و شورای شهر در …
۱۳۹۹/۰۴/۰۷
جایگاه ادبیات در فضای آموزشی
زمانی که یک جوان یا نوجوان ایرانی بخواهد درباره تاریخ و فرهنگ کشورش به شناختی نسبی برسد، بهترین راه برایش آن است که به مطالعه و تامل در ادبیات پارسی بپردازد. ادبیات ما، دربرگیرنده بخش بسیار اعظمی از تاریخ این مرز و بوم است، یعنی روایتی از فراز و فرود‌ها، تخت‌نشینی‌ها و حکومت‌ها، جنگ‌ها و اتحاد‌ها، خیانت‌ها و خدمات، گرایش‌های فکری و مذهبی، رشد‌های فرهنگی، نبوغ سیاسی، موقعیت دین و عرفان و عشق و همچنین نقش طواغیت و انقلابات و دگرگونی‌هایی است که در طول تاریخ در کشور ایران رخ داده است. درواقع تاثیری که ادبیات می‌تواند روی جامعه و سرنوشت یک کشور ایجاد کند، هیچ انقلاب و دگرگونی قادر بر این تاثیر‌گذاری نیست. ادبیات پارسی به دو بخش تقسیم می‌شود: …
مدیون رامبد 165کیلویی هستم
۱۳۹۹/۰۴/۰۵
مدیون رامبد 165کیلویی هستم
نیلوفر ذوالفقاری رامبد خانلری، نویسنده‌ ژانرنویسی است که موفق شد برای نخستین مجموعه داستان خود یعنی «سرطان جن»، نامزد نهایی دریافت جایزه ادبی جلال آل‌احمد شود و جایزه مهرگان را دریافت کند. هرچند کتاب‌های بعدی او هم با استقبال علاقه‌مندان به داستان‌های فانتزی مواجه شدند، اما او با «هنر چاق بودن»، توانست توجه گروه دیگری از مخاطبانش را جلب کند. تجربه شخصی کاهش وزن بیش از 80کیلویی، دستمایه حرف‌هایی شد که نویسنده در هنر چاق‌بودن با خوانندگانش زده و خودش معتقد است این بار داستان ننوشته است. با رامبد …
معرفی راه یافتگان نهایی به دومین دوره جایزه جمالزاده
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / جایزه ادبی / بیماری کرونا / جایزه ادبی جمالزاده / اصفهان / مجید قیصری
معرفی راه یافتگان نهایی به دومین دوره جایزه جمالزاده
۲۱۳ اثر از ۱۴۳۸ اثر رسیده به دبیرخانه دومین دوره جایزه جمالزاده از تمام استان‌های ایران به مرحله نهایی داوری جایزه جمالزاده راه پیدا کرد.
تمدید زمان ارسال اثر به جایزه ادبی «داستان کوتاه جنوب»
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / ادبیات داستانی / کتاب و ادبیات
تمدید زمان ارسال اثر به جایزه ادبی «داستان کوتاه جنوب»
زمان ارسال اثر به جایزه ادبی «داستان کوتاه جنوب» تا 15 مردادماه تمدید شد. این جایزه با هدف ایجاد رونق و پویایی مجدد در حوزه ادبیات داستانی جنوب برگزار می‌شود.
فینالیست‌های جایزه ادبی آرتور سی. کلارک ۲۰۲۰ شناخته شدند
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / ادبیات علمی تخیلی / نویسنده جهانی / ادبیات جهان / جایزه ادبیات بریتانیا
فینالیست‌های جایزه ادبی آرتور سی. کلارک ۲۰۲۰ شناخته شدند
با انتشار فهرست نهایی جایزه ادبیات علمی تخیلی آرتور سی کلارک ۶ فینالیست این رقابت در سال ۲۰۲۰ معرفی شدند.
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
«ولگردی با قصد قبلی»
میوریل اسپارک اسکاتلندی (۲۰۰۶-۱۹۱۸) از مشهورترین منتقدان ادبی و نویسندگان زن بریتانیایی در قرن بیستم است که به طراحی شخصیت‌های زن متفاوت و لحن طنازانه‌اش مشهور شده است. در سال‌های اخیر سه کتاب وی به زبان فارسی ترجمه شده است. «ولگردی با قصد قبلی» از مهم‌ترین آثار اوست که به فهرست نهایی جایزه «من بوکر» نیز راه یافت و محبوب منتقدان بود. وی تحت تأثیر نویسندگانی مانند گراهام گرین بود. در این داستان، فلور تالبوت شخصیت اصلی و نویسنده زن جوانی است که برای گذران زندگی به استخدام یک انجمن ادبی درمی‌آید که به دنبال نوشتن بیوگرافی چند اشراف‌زاده است. فلور هم‌زمان سعی می‌کند مواد ادبی رمان خود را نیز از این افراد تهیه کند، اما در ادامه کار مشکلاتی …
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
تابعیت استاد هروی پژوهشگر برجسته افغانستانی پذیرفته شد
در پی انتشار اخباری در مورد رسیدگی به مشکلات اقامت و مسائل مربوط به استاد نجیب مایل هروی، مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام داشت که با پیگیری این وزارت و اقدامات موثر وزارت کشور، وزارت‌ امور خارجه و نهادهای مرتبط موضوع پذیرش تابعیت مایل هروی تایید شده و آخرین مراحل اداری و قانونی خود را پشت سر می‌گذارد. براساس اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تابعیت استاد هروی پژوهشگر برجسته افغانستانی پذیرفته شد. شایان ذکر است یک بار دیگر مراحل اداری آن طی شده بود که با عدم موافقت خانواده متوقف شده است. همچنین به پاس سال‌ها خدمت فرهنگی استاد نجیب مایل هروی به فرهنگ و تمدن ایران زمین علاوه بر انتخاب ایشان به عنوان شخصیت برگزیده در انتشار و گسترش زبان و ادبیات …
آن کارسون برنده جایزه پرنس آستوریاس ۲۰۲۰ شد
۱۳۹۹/۰۳/۳۰ / نویسنده جهانی / جایزه ادبی / ادبیات جهان
آن کارسون برنده جایزه پرنس آستوریاس ۲۰۲۰ شد
آن کارسون نویسنده کانادایی به عنوان برنده جایزه پرنس آستوریاس اسپانیا در سال ۲۰۲۰ انتخاب شد.
فیلسوف هندی برنده جایزه صلح کتابفروشان آلمان شد
۱۳۹۹/۰۳/۲۹ / فیلسوف / نویسنده جهانی / جایزه ادبی / آلمان
فیلسوف هندی برنده جایزه صلح کتابفروشان آلمان شد
جایزه مهم صلح کتابفروشان آلمان امسال به آمارتیا سن فیلسوف و اقتصاددان هندی برنده جایزه نوبل، اهدا می‌شود.
ایشی‌گورو اولین رمانش پس از دریافت نوبل را منتشر می‌کند
۱۳۹۹/۰۳/۲۸ / کازوئو ایشی گورو / نویسنده جهانی / جایزه ادبیات بریتانیا / ادبیات جهان
ایشی‌گورو اولین رمانش پس از دریافت نوبل را منتشر می‌کند
کازوئو ایشی‌گورو نویسنده برنده جایزه ادبی نوبل، اولین رمانش را که پس از دریافت این جایزه خلق کرده است، منتشر می‌کند.
۱۳۹۹/۰۳/۲۷
جلد زنده، جلد مرده
جومپا لاهیری را با داستان‌هایش می‌شناسیم که با نخستین اثرش با عنوان «مترجم دردها» برنده جایزه ادبی پولیتزر در سال ۲۰۰۰ شد. اکثر آثار او به فارسی ترجمه شده و با اقبال خوانندگان ایرانی روبه‌رو شده است. به تازگی کتاب «جامه کتاب‌ها» از جومپا لاهیری با ترجمه پرتو شریعتمداری و به همت جهان کتاب به فارسی منتشر شده که حاصل سخنرانی او در نهمین جشنواره دلگی اسکریتونی است که در بهار سال ۲۰۱۵ در فلورانس برگزار شده است. این جشنواره که جشنواره‌ای ادبی است و از سال ۲۰۰۷ به این سو برگزار می‌شود هر بار با سخنرانی یکی از بزرگان دنیای ادبیات آغاز می‌شود. جایزه این جشنواره به انتخاب هیات داوران بین‌المللی آن به بهترین اثر داستان خارجی که در ایتالیا منتشر …
معرفی رقبای اصلی جایزه کتاب جنایی/توجه‌به این ژانر در دوره‌ کرونا
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / رمان پلیسی / ادبیات پلیسی / جایزه ادبیات بریتانیا / ادبیات جهان
معرفی رقبای اصلی جایزه کتاب جنایی/توجه‌به این ژانر در دوره‌ کرونا
جایزه نویسندگی جنایی تیکستون با معرفی فینالیست‌هایش در سال ۲۰۲۰ به آخر مسیرش نزدیک‌شد.
نقد استحاله انسان مدرن در پس فراموشی هویت حقیقی خود
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / مهدی شجاعی / کتاب / ادبیات
نقد استحاله انسان مدرن در پس فراموشی هویت حقیقی خود
تهران- ایرنا- مجموعه داستان «آن‌قدر خوب که نمی‌تواند واقعی باشد» که در برگیرنده آثار نویسندگان برگزیده جایزه ادبی اُ.هنری در سال ۲۰۱۷ میلادی است تلاش می‌کند تا در قامت ۱۷ داستان کوتاه، استحاله انسان مدرن در پس فراموشی هویت حقیقی خود زیر سایه سنگین زندگی صنعتی،‌ ماشینی و دیجیتالی شده امروز را به نقد و چالش بکشد.
داستان یک ازدواج، برنده جایزه ادبی «والتر اسکات» شد
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / نویسنده / ادبیات جهان / کتاب
داستان یک ازدواج، برنده جایزه ادبی «والتر اسکات» شد
ایسنا نوشت: رمان «سرزمین باریک» نوشته کریستین دایر هیکی، برنده جایزه رمان تاریخی والتر اسکات به ارزش ۲۵هزار پوند شد.
پایان کار خانه کتاب پس از ۲۷ سال در هفته پرخبر جوایز ادبی
۱۳۹۹/۰۳/۲۲ / کتاب / خانه کتاب / فراخوان / جایزه ادبی
پایان کار خانه کتاب پس از ۲۷ سال در هفته پرخبر جوایز ادبی
تعدد اخبار مربوط به جوایز ادبی کشور در کنار خبر پایان کار موسسه خانه کتاب، ازجمله نکات مورد توجه خبرهای حوزه کتاب و نشر در این‌هفته است.
تراتوم؛ بهترین در تفاوت
۱۳۹۹/۰۳/۲۲
تراتوم؛ بهترین در تفاوت
در شانزدهمین دوره‌ جایزه ادبی «واو» بهترین رمان متفاوت سال97 معرفی شد.  به گزارش همشهری، وحید پاک‌طینت، فائزه سیدشاکری و صبا جاوید، هیأت داوران این دوره جایزه ادبی «واو»، رمان «تراتوم» نوشته‌ ‌رؤیا دستغیب را به‌عنوان بهترین رمان متفاوت سال١٣٩٧ معرفی کردند. داوران دلیل این انتخاب را ساخت بازی دقیق راوی و زاویه‌ دید در جهت نشان دادن گمگشتگی‌ها و آشفتگی‌های درونی انسان در زمان و مکان‌های سیال، آفرینش تصویر گویای برزخ میان حقیقت و واقعیت، خلق تجربه‌ بی‌مرگی بدون لذت بردن از جاودانگی و پردازش درست شخصیت‌هایی …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •