سه شنبه, ۱۴ مرداد, ۱۳۹۹ / 4 August, 2020
جایزه های ادبی
رونمایی از سه‌گانه ادبی
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ / استانی-فرهنگی و هنری / رونمایی کتاب / شهرداری سمنان / جایزه ادبی
رونمایی از سه‌گانه ادبی "آهوی کومش"
سرپرست سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری از رونمایی از سه عنوان  کتاب "داستان های ادبی آهو " ویژه کودکان و نوجوانان حاوی داستان های برگزیده سومین دوره جایزه ادبی آهو که هر ساله در سمنان برگزار می‌شود خبر داد.
قربانی شدن هنر به‌خاطر جایزه!
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / رویا دستغیب / جایزه واو / تراتوم / جایزه های ادبی
قربانی شدن هنر به‌خاطر جایزه!
رؤیا دستغیب با اشاره به تأثیرگذاری جوایز ادبی بر معرفی آثار می‌گوید:…
فضای ادبیات در حال کوچک شدن است
۱۳۹۹/۰۳/۲۲ / جایزه مهرگان ادب / علیرضا لبش / داستان ایرانی / جایزه های ادبی
فضای ادبیات در حال کوچک شدن است
علیرضا لبش درحالی از ناشرانی که به زور و با اکراه کتاب چاپ می‌کنند…
جایزه‌هایی که برگزار شد و آن‌ها که نشد
۱۳۹۹/۰۱/۱۵ / ادبیات در سالی که گذشت / جایزه های ادبی / کروناویروس / جایزه مهرگان ادب / جایزه کتاب سال / جایزه کتاب سال شعر خبرنگاران / جایزه غنی‌پور / نقد زرین / لاک‌پشت پرنده / جایزه ادبی ارغوان
جایزه‌هایی که برگزار شد و آن‌ها که نشد
سال ۱۳۹۸ مانند سال‌های قبل با برگزاری جایزه‌های ادبی همراه بود، که البته برگزاری مراسم پایانی برخی از آن‌ها عمدتا به‌دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد.
اهدای ۶۷ جایزه به برترین آثار سینمایی، تجسمی و ادبی کشور
۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / عبدالجبار کاکایی / سید علی موسوی / انسیه شاه حسینی / جشنواره ‌های فجر
اهدای ۶۷ جایزه به برترین آثار سینمایی، تجسمی و ادبی کشور
تهران- ایرنا- برگزیدگان بخش های مختلف جشنواره فرهنگی هنری مهر مادر با اهدای ۶۷ جایزه به برترین آثار سینمایی، تجسمی و ادبی کشور به کار خود پایان داد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / جایزه جلال / جلال آل احمد
جایزه جلال
ایرنا - تهران - دوازدهمین دوره جایزه جلال آل احمد عصر شنبه، با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و چهره های ادبی در محل کتابخانه ملی برگزار شد. این مراسم با معرفی برگزیدگان در چهار بخش به کار خود پایان داد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / ادبیات ایران / جایزه جلال / وزیر ارشاد
وزیر ارشاد: ادبیات ما نگاهبان هویت ایرانی است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اعلام اسامی هیات علمی و داوران جایزه ادبی جلال آل احمد از سوی دبیرخانه این جشنواره، گفت: این جایزه در فرایند فعالیت های خود با رویکرد شفاف سازی، اعتماد سازی را ارتقا می دهد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / جایزه ادبی جلال / جایزه ادبی جلال آل احمد
جایزه ادبی جلال اعتمادسازی را ارتقا می‌دهد
ایلنا: وزیر ارشاد با اشاره به اعلام اسامی هیات علمی و داوران جایزه ادبی جلال آل احمد از سوی دبیرخانه این جشنواره، گفت: این جایزه در فرایند فعالیت های خود با رویکرد…
۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / سهیل سمی / ترجمه آثار فارسی / جایزه های ادبی
کار ترجمه به بچه‌بازی کشیده است
سهیل سمی درحالی از مترجم‌نماها و کتاب‌های ترجمه‌ای که ارزشی ندارند و کاغذ را حرام می‌کنند می‌گوید که معتقد است کار ترجمه به بچه‌بازی کشیده شده است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۸ / ترجمه / اسدالله امرایی / ترجمه آثار فارسی / جایزه های ادبی
ترجمه کتاب‌های فارسی باید بازار داشته باشد
اسدالله امرایی از تلاش‌هایی که برای ترجمه کتاب‌های فارسی به زبان‌های دیگر شده است می‌گوید و معتقد است که این ترجمه‌ها برای رونق نیازمند این است که در کشورهای مختلف بازار داشته باشد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / علیرضا آبیز / جایزه های ادبی
ذهن‌های توطئه‌اندیش عمر جوایز را کوتاه می‌کنند
علیرضا آبیز می‌­گوید ذهن‌های توطئه‌اندیش عمر جوایز ادبی را کوتاه می‌کنند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۴
جایزه بوکر به «اتوود»‌ و «اِواریستو» رسید
هیئت داوران این دوره از جایزه ادبی «بوکر» در یک اقدام کم‌سابقه و پس از ۳۰ سال، دو نویسنده را به عنوان برنده این جایزه ادبی انتخاب کرد.به گزارش ایسنا به نقل از گاردین،‌ «مارگارت آتوود» و «برناردین اِواریستو» امسال به‏عنوان برندگان جایزه بوکر ۲۰۱۹ معرفی شدند.پیتر فلورنس، رئیس هیئت داوران این دوره از جایزه ادبی بیان کرد: «هیئت داروان پس از پنج ساعت مشورت نتوانستند تنها یک نویسنده را از بین شش نامزد نهایی امسال انتخاب کنند و «مارگارت اتوود» برای نگارش رمان «وصیت‌ها» و «برناردین اِواریستو» برای خلق رمان «دختر،‌ زن،‌ دیگر» را به‏عنوان برندگان نهایی جایزه بوکر ۲۰۱۹ انتخاب کردند.‏»رمان «وصیت‌ها» که در حقیقت دنباله‌ای بر رمان مشهور «داستان ندیمه» است درحالی به فهرست نامزد های نهایی این جایزه راه‌ یافت …
۱۳۹۸/۰۷/۲۰
انتقاد نویسندگان از اعطای نوبل ادبیات به «پیتر هاندکه»
اعطای جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۹ به «پیتر هاندکه» نویسنده اتریشی بحث برانگیز شده و انتقاد جمعی از دیگر نویسندگان را نیز برانگیخته است.به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، تصمیم آکادمی سوئد برای اعطای جایزه نویل ادبیات ۲۰۱۹ به «پیتر هاندکه» اتریشی (در کنار اولگا توکارچوک لهستانی به عنوان برنده سال 2018) با انتقادات فراوانی از آکادمی از دو جهت رو به رو شده است. در درجه اول وعده آکادمی سوئد که جایزه نوبل ادبیات دیگر مرد-محور و اروپا-محور نخواهد بود محقق نشده است و هر دو برنده سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ از منطقه اروپا هستند و در ۱۲۰ سال گذشته مهم ترین جایزه ادبی جهان تنها به ۱۵ نویسنده زن تعلق گرفته است. از سویی دیگر، پس از حواشی پیرامون رسوایی اخلاقی در آکادمی سوئد که منجر به عدم اعطای این جایزه در سال گذشته …
۱۳۹۸/۰۴/۰۹
برگزاری جایزه ادبی «روایت» با محوریت داستان کوتاه برای نخستین بار
تهران- ایرنا- جایزه ادبی «روایت» با محوریت مجموعه داستان های کوتاه برای نخستین بار توسط بخش خصوصی به شکل سراسری با همت انجمن نویسندگان خراسان رضوی در کشور برگزار می شود.
۱۳۹۸/۰۲/۰۷
برترین های جشنواره جایزه شعر رامی معرفی شدند
بندر عباس - ایرنا - نخستین جشنواره ادبی جایزه شعر رامی پس از دو روز اجرا با معرفی برترین ها جمعه شب در شهرستان میناب به کار خود پایان داد.
۱۳۹۷/۱۲/۰۹
اختتامیه دومین دوره جایزه ادبی نجدی در لاهیجان برگزار شد
لاهیجان - ایرنا - آیین اختتامیه دومین دوره استانی جایزه ادبی بیژن نجدی به همراه رونمایی از کتاب های برگزیده دوره اول ، در شهر لاهیجان برگزار شد.
۱۳۹۷/۱۲/۰۴
فراخوان دوسالانه ملی جایزه ادبی بوشهر منتشر شد
بوشهر- ایرنا- فراخوان سومین دوسالانه ملی جایزه ادبی بوشهر روز شنبه در بخش های مختلف منتشر شد.
۱۳۹۷/۱۱/۲۵
تقدیر از برنده تبریزی یازدهمین جایزه ادبی جلال آل احمد
ایرنا-تبریز-محمد محمدپور ،مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، با حضور در منزل «حسن کرمی قراملکی» برنده یازدهمین جایزه ادبی جلال آل احمد از تلاش های وی قدردانی کرد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •