سه شنبه, ۱۱ آذر, ۱۳۹۹ / 1 December, 2020
جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام
دست پر سینمای ایران در «ایدفا ۲۰۲۰»
۴ روز قبل / سینمای مستند / ایدفا / ایدفا 2020 / جایزه سینمای مستند
دست پر سینمای ایران در «ایدفا ۲۰۲۰»
ایلنا: جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام (ایدفا) شب پیش برندگانش را معرفی کرد و جایزه بهترین فیلم مستند بلند و بهترین مستند کودکان را به فیلمسازان ایرانی اهدا کرد.
۴ روز قبل / جشنواره فیلم / سینمای جهان
برگزیدگان «ایدفا ۲۰۲۰» معرفی شدند/ ۳جایزه برای فیلمسازان ایرانی
جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام (ایدفا) شب پیش برندگانش را معرفی کرد و جایزه بهترین فیلم مستند بلند و بهترین مستند کودکان را به فیلمسازان ایرانی اهدا کرد.
جایزه اول «ایدفا» برای سینمای ایران
۴ روز قبل
جایزه اول «ایدفا» برای سینمای ایران
مستند «رادبوگرافی یک خانواده» ساخته فیروزه خسروانی موفق به کسب جایزه بهترین فیلم جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام (ایدفا) شد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام / برندگان ایدفا 2019 / مستند « سایه‌های بی‌خورشید / مهرداد اسکویی
آغاز و پایان جشنواره ایدفا با مستند ایرانی
جشنواره فیلم مستند ایدفا در حالی پس از ۱۲ روز به کار خود پایان داد که فیلم «سایه‌های بی‌خورشید» با قرار گرفتن در میان چهار فیلم برتر از میان برندگان جایزه جشنواره، یک اکران دیگر به‌عنوان آخرین نمایش این رویداد سینمایی به خود اختصاص داد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۹
سینمای ایران از جشنواره بین‌المللی آمستردام، سه جایزه برد
سه فیلم مستند «سایه‌های بی خورشید»، «خلاف جهت عقربه‌های ساعت» و «آشو» به ترتیب جوایز بخش‌های بهترین کارگردان، نیمه‌بلند و کودک و نوجوان سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند آمستردادم (ایدفا) را به خود اختصاص دادند. فیلم سایه‌های بی خورشید به کارگردانی مهرداد اسکویی که نماینده سینمای ایران در بخش رقابتی اصلی این رویداد معتبر سینمایی بود، در نهایت جایزه بهترین کارگردانی جشنواره را کسب کرد.‌ این اولین باری است که سینمای ایران موفق به کسب سه جایزه مهم از جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام می‌شود.در پایان نیز جایزه بهترین مستند بلند جشنواره به مستند «در زمزمه» محصول مشترک اسپانیا، فرانسه، سوئیس و کوبا به کارگردانی مشترک هیدی حسن و پاتریشیا پرز فرناندز رسید. «تارهای ممنوعه» ساخته حسن نوری (محصول …
۱۳۹۸/۰۹/۰۸ / جشنواره ایدفا / جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام / مستند « سایه‌های بی‌خورشید / مستند خلاف جهت عقربه‌های ساعت / مستند آشو
واکنش داوران ایدفا به برگزیدگان ایرانی چه بود؟
داوران سی و دومین جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام (ایدفا) به اظهار نظر درباره برندگان امسال این رویداد سینمایی پرداختند، جشنواره‌ای معتبر که با کسب سه جایزه برای سینمای مستند ایران سپری شد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۷
3 جایزه سینمای ایران از معتربرترین جشنواره مستند جهان (ایدفا)
این اولین باری است که سینمای ایران موفق به کسب سه جایزه مهم از جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام می‌شود.
۱۳۹۸/۰۹/۰۵
فیلم مهرداد اسکویی در افتتاحیه جشنواره مستند آمستردام
همدلی: مستند «سایه‌های بی‌خورشید» ساخته مهرداد اسکویی در اولین نمایش جهانی خود در افتتاحیه سی و دومین جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام (ایدفا) به عنوان مهم‌ترین رویداد سینمای مستند، به روی پرده می‌رود.چندی پیش فهرست فیلم‌های حاضر در سی و دومین جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام (ایدفا) در حالی اعلام شد که سینمای ایران امسال حضور چشمگیری در مهمترین رویداد سینمای مستند جهان دارد و چندین اثر از سینماگران ایرانی در بخشهای مختلف به روی پرده می‌روند.مستند «سایه‌های بی‌خورشید» جدیدترین ساخته مهرداد اسکویی به عنوان نماینده سینمای ایران ضمن، حضور در بخش رقابتی مستندهای بلند، به عنوان فیلم افتتاحیه این جشنواره در تاریخ ۲۰ نوامبر به روی پرده می‌رود. این مستند روایتگر داستان پنج زن در کانون و اصلاح و تربیت …
۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / مستند « سایه‌های بی‌خورشید / جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام / ایدفا 2019 / مهرداد اسکویی
"یک پُرتره احساسی و تکان‌دهنده"
پس از نمایش مستند «سایه‌های بی‌خورشید» در افتتاحیه جشنواره ایدفا (۲۰۱۹)، دو نشریه اسکرین و سینمای اروپا در مطالبی جداگانه به جدیدترین ساخته‌ی جدید مهرداد اسکویی پرداختند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۴
با نزدیک شدن به زمان برگزاری سی و هشتمین
جشنواره فیلم فجر اخبار و گمانه زنی‌ها در خصوص حضور و یا عدم حضور فیلمسازان، بازیگران و کارگردانان در میان اهالی رسانه و علاقمندان سینما به شدت داغ می‌شود. در این میان با شروع فصل تولید، بسیاری از آثار سینمایی برای حضور در جشنواره فیلم فجر آماده شده و متعاقباً بازیگران نیز برای حضور در این آثار وارد قرارداد می‌شوند، همین عاملی است تا فهرست پرکارترین و یا غیابان سینما در جشنواره فیلم فجر به یکی از اخبار جذاب سینما در فصل پاییز مبدل شود. فیلم سینمایی «بی صدا حلزون» به کارگردانی بهرنگ دزفولی‌زاده به آخرین روز‌های تدوین رسیده و خود را برای حضور در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر آماده می‌کند. «بی صدا حلزون» داستان زنی است که بین احساس و منطقش در حال تصمیم‌گیری است. «بی‌صدا حلزون» اولین فیلم بلند سینمایی …
۱۳۹۸-۰۹-۰۲
صدایی برای دختران بی‌صدا
سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام در اقدامی کم‌سابقه با نمایش فیلمی از سینمای ایران، فعالیت خود را آغاز کرد که انگیزه‌ای شد تا نشریه معتبر ورایتی در گفت‌وگو با مهرداد اسکویی، سازنده این فیلم، از او درباره اهداف و انگیزه ساخت مستند «سایه‌های بی‌خورشید» بپرسد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۳
نشریه «ورایتی» به گفت‌وگو با فیلمساز ایرانی نشست
سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام در اقدامی کم‌سابقه با نمایش فیلمی از سینمای ایران، فعالیت خود را آغاز کرد و همین امر انگیزه‌ای شده است تا نشریه معتبر ورایتی در گفت‌وگویی با مهرداد اسکویی ـ سازنده این فیلم ایرانی ـ از او اهداف و انگیزه ساخت مستند «سایه‌های خورشید» را جویا شود.
۱۳۹۸/۰۸/۳۰
یک فیلم کامل | تمجید مدیر هنری ایدفا از مستند زنانه اسکویی
سی و دومین جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام (ایدفا) به عنوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای سینمای مستند جهان شامگاه چهارشنبه با نمایش «سایه‌های بی‌خورشید» مهرداد اسکویی در هلند آغاز به کار کرد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۲
انتقاد از برگزاری یک جشنواره سینمایی در عربستان/تلاش حکومت برای پاک کردن چهره مخدوش خود
دبیر جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام (ایدفا) با انتقاد از جشنواره فیلم تازه تاسیس توسط عربستان، آن را تلاشی برای ایجاد تصویر بهتر از حکومت سعودی در سایه قتل عام در یمن و کارنامه سیاه حقوق بشر دانست.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •