دوشنبه, ۲۸ مهر, ۱۳۹۹ / 19 October, 2020
جواهر لعل نهرو
هند را دریابیم؛ شاید قابل بازیافت باشد
۱۳۹۹/۰۵/۲۲ / ایران و هند / جواهر لعل نهرو / هند / هند و امریکا / ایران و هند و امریکا / هند و اسرائیل
هند را دریابیم؛ شاید قابل بازیافت باشد
سید وحید کریمی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: به نظر می رسد باید محور سیاست خارجی را بر مبنای منافع دراز مدت اولویت بندی کرد. باید در سیاست خارجی یک محور اصلی تعیین کرد و حول آن محور حرکت کرد. آیا هدف تعیین روابط بر مبنای رفتار هند با مسلمانان است یا امنیت جمعی آسیا؟ یا هر دو. اولویت کدام است؟ آیا هدف تامین منافع اقتصادی تحت عنوان منافع ملی است یا توجه به مسیر سیاسی هند با اسرائیل و امریکا نیز تاثیرگزار است؟ لذا مشاهده می شود جمیع خواسته ها که بعضا در تضاد با یکدیگر قرار دارند؛ حداقل در شرایط فعلی، قابل جمع نیستند.
روزی که نهرو خاکستر شد + عکس
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
روزی که نهرو خاکستر شد + عکس
روایت وزیر کشور وقت ایران را از تشییع جنازه میلیونی جواهر لعل نهرو اولین نخست‌وزیر هند پس از اعلام استقلال را بخوانید.
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
سرکوب مسلمانان هند به بهانه گسترش کرونا
در میان شیوع ویروس کرونا، گزارش‌های مختلفی از ظلم و ستم علیه جمعیت بزرگ مسلمانان در هند منتشر می‌شود که این کشور را در مرکز اسلام‌هراسی در آسیا قرار می‌دهد. افزایش تبلیغات ضد اسلامی، نفرت علیه مسلمانان، نقض حقوق مسلمانان و متهم‌کردن آنها به گسترش ویروس کرونا در هند و اخیرا اقدام پلیس علیه دانشجویان و فعالانی که در تظاهرات مسالمت‌آمیز علیه اصلاحات بحث‌برانگیز قانون شهروندی شرکت کرده بودند، همه نمونه‌هایی هستند که سوالات در مورد اعتبار دموکراتیک هند را افزایش می‌دهند. درحالی که کشورها در سراسر جهان به منظور مهار شیوع کرونا مشغول آزادکردن زندانیان بوده‌اند، دولت نارندرا مودی نخست‌وزیر هند اقدام به بازداشت دانشجویان و فعالان سیاسی کرده و آنها …
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
یک عکس، یک خاطره
قوام نکرومه، در نخستین جلسه سازمان وحدت آفریقا - آدیس آبابا (اتیوپی) 1963 چهل‌وهشت سال پیش در چنین روزی، برابر بیست‌وهفتم آوریل 1972 میلادی، قوام نکرومه رهبر استقلال کشور آفریقایی غنا، نخستین رئیس‌جمهوری این کشور و از اعضای موسس «جنبش عدم تعهد» در کنار یوسیپ بروز تیتو (رئیس‌جمهوری یوگسلاوی)، احمد سوکارنو (رئیس‌جمهوری اندونزی)، جمال عبدالناصر (رئیس‌جمهوری مصر) و جواهر لعل نهرو (نخست‌وزیر هند) در 63 سالگی درگذشت.
۱۳۹۹/۰۲/۰۳
شعری نیک می‎گفت، اما زبان فارسی نیکو نمی‎دانست
ایران و شبه‎قاره هند شامل هندوستان، پاکستان و بنگلادش پیشینه‎ای کهن در قاره کهن آسیا دارند. این دو سرزمین در تاریخ پرفراز و نشیب‌شان از یکدیگر تاثیر پذیرفته و بر فرهنگ و اجتماع یکدیگر اثر گذاشته‎اند. هند برای ایرانیان پناهگاهی امن در تندباد حوادث روزگار و تهاجمات بیگانگان بود؛ پناهگاهی برای فرار از فقر و آزارهای مذهبی. هندیان حساب این پناهندگان را جدا از مهاجمانی می‎دانستند که به طمع ثروت انباشته در معابد هندی بر هجوم‌شان نام جهاد می‎نهادند. از همین‌رو زبان فارسی و آیین محمدی به همراه این پناهجویان و مسافران به هند راه یافت. گویی حافظ شیرازی به این انتقال فرهنگی اشارت داشت که سرود:  شکرشکن شوند همه طوطیان هند/ زین قند پارسی که به بنگاله می‎رود/طی مکان …
کارشناس هندی: تحریم های آمریکا علیه ایران غیر انسانی است
۱۳۹۹/۰۱/۰۲ / کرونا / ایالات متحده آمریکا / دهلی نو
کارشناس هندی: تحریم های آمریکا علیه ایران غیر انسانی است
دهلی نو-ایرنا- استاد دانشگاه جواهر لعل نهرو در دهلی نو و کارشناس مسائل جنوب آسیا اعلام کرد که وضع تحریم های جدید آمریکا علیه ایران در زمانی که این کشور در حال تلاش برای کنترل شیوع ویروس کرونا است، اقدامی غیر انسانی است.
۱۳۹۸/۱۰/۲۰
تاریخ‌نگار
 ‏ 54‌سال پیش در چنین روزی، برابر یازدهم ژانویه 1966 میلادی، لعل بهادر شستری، نخست‌وزیر وقت هندوستان که برای شرکت در مذاکرات صلح با پاکستان راهی شوروی شده بود، در جریان مذاکرات دچار حمله قلبی شد و در 62سالگی درگذشت. شستری پس از جواهر لعل نهرو، از 1964 میلادی تا زمان مرگ نخست‌وزیر هند بود.
۱۳۹۸/۱۰/۱۹
حمله به دانشجویان معترض هندی
درتصاویر روز عکس‌هایی از اعتراضات هندوستان را ببینید. مردان نقاب پوش در دانشگاه جواهر لعل نهروی هند با چوب و چماق به دانشجویان معترض به قانون شهروندی جدید این کشور حمله کردند. بسیاری از شهروندان هندی این قانون را تبعیض آمیز علیه مسلمانان می‌دانند.
۱۳۹۸/۰۸/۰۲
اجلاس باکو فرصتی علیه یکجانبه گرایی
58 سال از عمر سازمان غیرمتعهدها گذشته اما هنوز وضعیت این جنبش نمی‌تواند پاسخگوی امیدهایی باشد که اعضا به آن دل بسته‌اند. جنبشی که نخستین نشست خود را در سال ۱۹۶۱ (۱۳۴۰) برگزار کرد و در گرماگرم جنگ سرد میان دو اردوگاه شرق و غرب، شوروی و امریکا را به میانه‌روی فراخواند و از لزوم همزیستی مسالمت‌آمیز سخن گفت. این جنبش به همت جواهر لعل نهرو (هند)، احمد سوکارنو (اندونزی) جمال عبدالناصر (مصر) و مارشال تیتو (یوگسلاوی) پایه‌ریزی شد.
۱۳۹۸/۰۲/۳۱
شعرخوانی استاد دانشگاه جواهر نهرو به فارسی/ رهبر انقلاب: شعر فارسی را روان خواندید
پروفسور عین‌الحسن از اساتید دانشگاه جواهر لعل نهرو جز شاعرانی بود که شب گذشته در محضر رهبر معظم انقلاب شعری به زبان فارسی خواند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •