جمعه, ۱۶ خرداد, ۱۳۹۹ / 5 June, 2020
دعا و مناجات
۱۳۹۹/۰۳/۰۵
بازگشایی حرم‌های اهل بیت(ع) پس از دوماه
پس از اعلام وزارت بهداشت برای بازگشایی اماکن مذهبی بعد از دو روز تعطیلی عید فطر، اماکن مقدس در مشهد و قم به پیشواز ‏این دستورالعمل جدید رفتند و در مراسمی درهای خود را گشودند. این بازگشایی‌ها براساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا و ‏همچنین هماهنگی تولیت‌های مذهبی در سراسر کشور انجام شد‎.‎‏ در مشهد مراسم «شکرانه بازگشایی حرم مطهر رضوی» شب ‏یکشنبه چهارم خرداد با حضور حجت‌الاسلام مروی، تولیت آستان قدس رضوی و خادمان این آستان مقدس در صحن انقلاب حرم ‏مطهر رضوی برگزار شد. روز گذشته هم آیین بازگشایی در‌های مسجد جمکران با حضور علما و جمعی از ‏خانواده شهیدان در قم برگزار شد‎.‎‏ در پی مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر بازگشایی …
شرح فرازهای دعای روز بیست و نهم ماه مبارک رمضان
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ / ماه مبارک رمضان / دعاهای روزانه ماه رمضان / دعا و مناجات / راه بهشت / دعای روز بیست و نهم / رحمت خدا / رضایت خدا
شرح فرازهای دعای روز بیست و نهم ماه مبارک رمضان
بگو: ای بندگان من که بر خود اسراف و ستم کرده ‏اید! از رحمت خداوند نومید نشوید که خدا همه گناهان را می ‏آمرزد، زیرا او بسیار آمرزنده و مهربان است.
روز بیست‌و هفتم: این ثانیه‌های گذران صبر ندارد
۱۳۹۹/۰۳/۰۱ / ماه رمضان / دعا و زیارت / آیت الله مجتبی تهرانی / امام موسی صدر
روز بیست‌و هفتم: این ثانیه‌های گذران صبر ندارد
این ثانیه های گذران صبر ندارد/ شبهای مناجات و دعا صبر ندارد/ سستی نشود قاتل اوقات شریفت/ هشدار که این ثانیه ها صبر ندارد ...
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
احیاء در خانه
این روز‌ها با شیوع کرونا در کشور و تاکید به عدم تجمع و رعایت فاصله اجتماعی و تعطیلی برخی از هیأت‌های بزرگ مذهبی و توصیه به در خانه ماندن مردم، مجلس روضه‌های خانگی، رنگ و بوی دیگری پیدا کرده و به محفلی برای دعا و مناجات اهل خانه، تبدیل شده است.
بهترین عمل در شب قدر؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۷ / شب قدر / اعمال شب قدر
بهترین عمل در شب قدر؟
فحوای منابع معتبر روایی اشاره دارد که شب قدر، شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان است. ما، در دو شب قبل، با شب زنده داری و مناجات و توبه و دعا به درگاه خالق آفرینش، خود خود را آماده بر گرفتن والاترین دست آورد‌های شب قدر ساخته ایم، شبی که به تنهایی ارزش و اثر یک عمر طولانی (۸۴ سال) را دارد!
"لیله‌القدر" شب توبه و توسل است
۱۳۹۹/۰۲/۲۷ / استانی-فرهنگی و هنری / ماه رمضان / فضیلت شب قدر / شب قدر
"لیله‌القدر" شب توبه و توسل است
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به این‌که باید ‌فرصت‌ها را قدر بدانیم، گفت: شب قدر، شب توبه و استغفار و همچنین شب دعا و مناجات است، در این شب‌های والا، نماز بخوانیم، دعا کنیم و به درگاه الهی تضرع و توسل بجوییم.
مراحل شش گانه توبه چیست؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۴ / ماه مبارک رمضان / توبه و بازگشت / دعا و مناجات / اصلاح امور / امید به بخشش خدا / راه بهشت / ره‌توشه معرفت
مراحل شش گانه توبه چیست؟
عارفی در مناجات از حال رفت. وقتی بهوش آمد گفت: ندایی به گوشم رسید که می‌گفت: اگر هزار بار هم گناه کنی و توبه نمایی از گناه تو خواهیم گذشت اما اگر از در خانه ما به کس دیگری پناه ببری از تو نخواهیم گذشت
پنج حدیث مهم در ارزش شناخت و احیاء شبهای قدر
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / ماه مبارک رمضان / شب‌های قدر / احیاء و شب زنده داری / دعا و مناجات / راه بهشت / شب نوزدهم رمضان
پنج حدیث مهم در ارزش شناخت و احیاء شبهای قدر
مقدّرات در شب نوزدهم تعیین، در شب بیست و یکم تأیید و در شب بیست و سوم ماه [رمضان] امضا می‌‏شود.
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
نماز شب قدر چگونه خوانده می‌شود؟
با فرارسیدن شب های قدر در ماه مبارک رمضان، بسیاری از روزه داران با درک اهمیت دعا و نیایش و نیز فضیلت مناجات و عبادت در این شب ها، با پروردگار خویش به راز و نیاز می پردازند. از جمله اعمال شب های قدر، نماز شب قدر است که با کیفیتی متفاوت اقامه می شود.
در عظمت شب قدر و اهمیت احیاء آن
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / ماه مبارک رمضان / ره‌توشه معرفت / شب قدر / دعا و مناجات / حسن عاقبت / شهادت / راه بهشت / اهل بیت
در عظمت شب قدر و اهمیت احیاء آن
در احوالات برخی اولیاء الله نوشته اند: ایشان شب قدر را با عبادت و شب زنده داری ادراک می‌کردند. بدین گونه که در تمام ایام سال، شبها را احیاء می‌گرفتند تا یقین کنند شب قدر را درک کرده اند.
کرونا سبب توجه بیشتر به دعا و نیایش شد
۱۳۹۹/۰۲/۲۱ / زهرا آیت الهی / ویروس کرونا / ریاست شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده
کرونا سبب توجه بیشتر به دعا و نیایش شد
تهران- ایرنا- تقویت آخرت گرایی، توجه بیشتر به دعا و مناجات و تقویت روابط خانوادگی ازجمله مواردی بود که اعضای شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه ۸۶۴ به عنوان نکات مثبت تاثیرات فرهنگی- اجتماعی کرونا بر آن تاکید کردند. 
تغییر زبان دعا و مناجات به فارسی بهترین راهکار است/ جرأت نداریم به قهر کردن مردم با خدا اعتراف کنیم
۱۳۹۹/۰۲/۲۰ / محمدرضا زائری / دین
تغییر زبان دعا و مناجات به فارسی بهترین راهکار است/ جرأت نداریم به قهر کردن مردم با خدا اعتراف کنیم
براساس اطلاعات دقیق، مطالعه میدانی و تحقیق و پژوهش باید ابتدا به اصل مشکل اعتراف کنیم؛ اعتراف به اینکه مردم ما با زبان قرآنی فاصله دارند؛ این مساله، عجیب و غریب و پنهانی نیست و اعتراف به آن هم موجب نقصان و عیب و ایرادی در اصل اعتقاد و موضع ما نمی‌شود.
یادداشت|ماه رمضان، ماه ریزش گناهان و رویش نعمت ها
۱۳۹۹/۰۲/۱۴
یادداشت|ماه رمضان، ماه ریزش گناهان و رویش نعمت ها
رمضان، ماه توبه و استغفار و ماه آشتی با خدا و ماه پرهیز از گناه و ماه در بند کشیدن هوای نفس و ماه آمرزش گناهان و ماه شب زنده داری و ماه عبودیت و معنویت و تقوا و اخلاص و تعبّد و ماه خیر و برکت است. ماه تلاوت قرآن و مناجات و دعا و اشک و تضرّع است.
۱۳۹۹/۰۲/۱۰
«رَّبنا»؛ رحمتی از سوی خدا
گروه فرهنگ و هنر – تقریبا تمام کسانی که از اوایل سال 70 به قبل به دنیا آمده‌اند، افطار در ماه رمضان را با صدای ربنای شجریان به یاد می‌آورند. استاد محمدرضا شجریان، سال‌ها است که اجازه پخش آثارشان را به صدا و سیما نداده است اما «ربنا» از این قاعده مستثنی بود. اما حالا حدودا 10 سال است با اینکه این نوا به عنوان یک اثر ملی فرهنگی در میراث ناملموس کشور ثبت شده، صدا و سیما تصمیم گرفته که دیگر «ربنا» نیز از آنتن این سازمان پخش نشود. با این وجود در طول این سال‌ها مردم خودشان در ماه مبارک رمضان این نوای ملکوتی را به صورت خودجوش پخش می‌کردند تا نشان دهند که می‌خواهند صدای «ربنا» را بشنوند، صدایی که هرگز از خاطره مردم پاک نخواهد شد.مناجات ربنا در در تیرماه سال ۱۳۵۸ تولید شده و تا ۳۰ سال یکی از برنامه‌های …
۱۳۹۹/۰۲/۰۹
منهای سینما
 روایتی تازه از داستان «ضحاک ماردوش» به کارگردانی «فهیمه باروتچی» و به سفارش مرکز تولید تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در مرحله پیش‌تولید قرار دارد. مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در شرایط فعلی کشور و شیوع بیماری کرونا تعدادی از آثار گذشته خود را به‌ صورت آنلاین در معرض دید مخاطبان قرار داد و درحال حاضر تلاش می‌کند تولیدات جدید خود را هم آنلاین در اختیار مخاطبان کودک و نوجوان قرار دهد.  «پویا سرایی» قطعه مناجات ربنای استاد محمدرضا شجریان را با سنتور و سازهای الکترونیک بازآفرینی کرد. ربنای شجریان یکی از آثار مهم محمدرضا شجریان و شامل چهار دعا از آیات قرآن است که در مقام‌های رَست و عجم …
حرم امام‌رضا (ع) و حضرت ‌معصومه (س) نیمه دوم ماه رمضان بازگشایی می‌شوند؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
حرم امام‌رضا (ع) و حضرت ‌معصومه (س) نیمه دوم ماه رمضان بازگشایی می‌شوند؟
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: در بازگشایی اماکن مذهبی فعلا تصمیم گرفته‌ایم که مردم فقط برای ادای نماز به مساجد بروند و ترجیحا در خانه وضو بگیرند، از ماسک استفاده کنند و با خودشان مهر و جانماز ببرند و سخنرانی، محافل قرآنی و مجلس دعا و مناجات نباید برگزار شود.
ساختار «ماه خدا» به دلیل شرایط کرونا تغییر کرد
۱۳۹۹/۰۲/۰۳
ساختار «ماه خدا» به دلیل شرایط کرونا تغییر کرد
سعید عباسی تهیه‌کننده برنامه سحرگاهی «ماه خدا» شبکه یک سیما بیان کرد امسال به دلیل شرایط کرونا و برگزار نشدن مراسم های دعا و مناجات ساختار این برنامه را تغییر دادیم.
استقبال مخاطبان از مناجات شبانه شبکه یک
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / سعید حدادیان / پیامبر اسلام / حرم امام رضا(ع) / ماه رمضان / ماه مبارک رمضان / گروه معارف اسلامی / مناجات شبانه / حرم حضرت عبدالعظیم حسنی / حرم امام رضا ( ع ) / محمد تورنگ
استقبال مخاطبان از مناجات شبانه شبکه یک
آقای تورنگ از استقبال خوب مخاطبان نسبت به برنامه مناجات شبانه خبر داد و تصریح کرد: با توجه به انتشار ویروس کرونا، زانو زدن علم در برابر معنویت و آرامشی که از طریق نیایش و دعا برای مردم ایجاد می شود.
دعای «إلهی عَظُمَ البَلاء» برای دفع بلا مجرّب است
۱۳۹۹/۰۱/۲۴ / مشرق نیوز / دعا / دعای فرج
دعای «إلهی عَظُمَ البَلاء» برای دفع بلا مجرّب است
این دعا بر خلاف آنچه گفته شده، اتفاقاً تاریکی را به نمایش نمی‌گذارد بلکه خروج از تاریکی را که در اثر شدائد به وجود می‌آید با مناجات با خدا و جایگاه امامان معصوم نشان می‌دهد.
پزشک ایتالیایی: دعا مسیر درمان را بهبود می‌بخشد / مناجات سبب افزایش اعتماد و امید در بیماران می‌شود
۱۳۹۹/۰۱/۲۴ / ویروس کرونا
پزشک ایتالیایی: دعا مسیر درمان را بهبود می‌بخشد / مناجات سبب افزایش اعتماد و امید در بیماران می‌شود
نشریه ایتالیایی "سلامت و رفاه" طی گزارش خود با استناد به یک پزشک از تأثیرات دعا در روند بهبودی بیماری نوشت.
۱۳۹۹/۰۱/۱۷ / آیت الله صافی گلپایگانی / شب نیمه شعبان
تاکید آیت‌الله صافی‌گلپایگانی براهتمام به دعا و مناجات در شب نیمه‌شعبان
آیت‌الله صافی‌گلپایگانی در پیامی فرارسیدن میلاد مسعود حضرت صاحب الزّمان (عج) را تبریک گفت و از مومنان خواست با مناجات به درگاه خداوند سبحان و قادر متعال و با خواندن دعای شریف کمیل که از ادعیه‌ وارده در شب نیمه شعبان است، حالت انابه و تضرع و استغفار داشته باشند و با زیارت حضرت سید الشهداء علیه السلام آن کشتی نجات امت را شفیع قرار دهند.
دعا یعنی نیاز، فرار به سوی معشوق
۱۳۹۹/۰۱/۱۶ / احسان بی آزار تهرانی / مناجات شعبانیه / ماه شعبان
دعا یعنی نیاز، فرار به سوی معشوق
حجةالاسلام بی آزار تهرانی در فرازی از تفسیر مناجات شعبانیه میگوید: وقت نیاز باید دعا کرد و دعا یعنی عرض نیاز به معشوق و چه عرض نیازی بهتر از فرار به سمت معشوق که همانا خود حضرت حق تعالی است.
ببینید | مناجات ۷میلیارد نفری احمدی‌نژاد برای حل بحران کرونا
۱۳۹۹/۰۱/۱۳ / محمود احمدی‌ نژاد
ببینید | مناجات ۷میلیارد نفری احمدی‌نژاد برای حل بحران کرونا
محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور پیشین ایران در پایان پیام ویدئویی ۲۰ دقیقه ای خود برای نجات دنیا از بیماری کرونا دعا کرد و از خدا ساخت انسان کامل و حضرت مسیح سکان هدایت جهان را در دست بگیرند
صحیفه سجادیه؛ متضمن معارف اخلاقی و اجتماعی است
۱۳۹۹/۰۱/۱۱ / استانی-فرهنگی و هنری / ولادت امام سجاد(ع) / صحیفه سجادیه / دعا / دعا و مناجات
صحیفه سجادیه؛ متضمن معارف اخلاقی و اجتماعی است
رئیس دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد گفت: صحیفه‌سجادیه مجموعه‌ای از ادعیه و مناجات‌های امام سجاد(ع) است که معارف بلندی در زمینه‌های مختلف اعتقادی، اخلاقی و اجتماعی در آن وجود دارد و ما باید از هنر استفاده کرده و هنرمندانه معارف بلند و سازنده ادعیه و مناجات را به جامعه منتقل کنیم.
‌دعا و مناجات در حوادث باید رنگ و بوی دیگری به خود بگیرد
۱۳۹۹/۰۱/۰۶ / استانی-اجتماعی / منطقه چهارمحال و بختیاری / کروناویروس / دعا
‌دعا و مناجات در حوادث باید رنگ و بوی دیگری به خود بگیرد
نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال و بختیاری گفت: در موقع حوادث دعا باید رنگ و بوی دیگری به خود بگیرد، ماه رجب، شعبان و رمضان بهترین فرصت برای مناجات با خداوند است، ائمه اطهار برای مناجات در این ماه‌های نورانی برنامه‌های بسیاری را توصیه کرده‌اند.
پخش زیارت مجازی از تلویزیون/ قرنطینه و در خانه ماندن سوژه
۱۳۹۸/۱۲/۲۷
پخش زیارت مجازی از تلویزیون/ قرنطینه و در خانه ماندن سوژه "آئینه‌خانه"
شبکه 2 "آئینه‌خانه" را با موضوع قرنطینه و در خانه ماندن پخش می‌کند؛ شبکه‌های تلویزیون با توجه به روزهای پایانی ماه رجب و با نیت سلامتی همه مردم ایران تا پایان سال با پخش دعا و مناجات به طور زنده به استقبال بهار می‌رود.
دعا در کنار مسائل پزشکی تاثیری مثبت در مبارزه با کرونا دارد 
۱۳۹۸/۱۲/۱۳ / ویروس کرونا / دانشجو / نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها / وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
دعا در کنار مسائل پزشکی تاثیری مثبت در مبارزه با کرونا دارد 
تهران- ایرنا- معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: همراه با مسائل پزشکی و داده‌های علمی برای مبارزه با ویروس کرونا، ارتباط با خداوند در غالب دعا و مناجات سبب آرامش روحی و روانی است.
۱۳۹۸/۰۷/۰۳
مداحی که با روضه موسی‌بن‌جعفر(ع) از دست ساواک فرار کرد
شب بیست‌وهفتم ماه رمضان بود؛ شب‌های ماه رمضان مراسم مناجات داشتیم؛ مشغول قرائت مناجات امیرالمؤمنین بودم که فردی در گوشم گفت: حاج احمد و رستگار و موسوی را اسیر کردند برایشان دعا کنید، حال و هوای عجیبی در مراسم برپا شد.
۱۳۹۸/۰۵/۲۰
عید الأضحی؛ اعمال شب و روز عید قربان
شفقنا – شبستان نوشت: عید قربان از چهار عید برتر مسلمانان است که به عبادت، دعا و مناجات در شب و روز آن توصیه شده است. این عید سعید در کشورهای اسلامی، تعطیل رسمی است و مسلمانان در این روز جشن می‌گیرند. عید قُربان یا عید الأضحی از عیدهای بزرگ مسلمانان در دهم ذی الحجه واقع شده است؛ بنابر روایات اسلامی، […]
۱۳۹۸/۰۳/۳۰
رساله حقوق ۱۲/ حق نماز این است که با زیباترین مناجات و دعا آزادى خویشتن از زیر بار خطاها را بخواهی
شفقنا- امام سجاد(ع) در رساله حقوق می فرماید: «فَأَمَّا حَقُّ الصَّلاَهِ فَأَنْ تَعْلَمَ أَنَّهَا وِفَادَه اِلَى اللَّهِ وَ أَنَّکَ قَائِمٌ بِهَا بَیْنَ یَدَیِ اللَّهِ فَاِذَا عَلِمْتَ ذَلِکَ کُنْتَ خَلِیقاً أَنْ تَقُومَ فِیهَا مَقَامَ الذَّلِیلِ الرَّاغِبِ الرَّاهِبِ الْخَائِفِ الرَّاجِی الْمِسْکِینِ الْمُتَضَرِّعِ الْمُعَظِّمِ مَنْ قَامَ بَیْنَ یَدَیْهِ بِالسُّکُونِ وَ الاِطْرَاقِ وَ خُشُوعِ الأَطْرَافِ وَ لِینِ الْجَنَاحِ وَ حُسْنِ الْمُنَاجَاهِ لَهُ فِی نَفْسِهِ […]
۱۳۹۸/۰۳/۱۱
مناجات خوانی در دماوند جانی دوباره گرفت
تهران – ایرنا - یکی از عرفانی ترین راه های ارتباطی با خداوند متعال دعا و مناجات است که می تواند آدمی را به بالاترین درجه انسانیت برساند که در این میان مناجات خوانی از جمله هنرهای ارزشمندی است که مخلوق در برابر عظمت پروردگار سر تعظیم فرود می آورد و امروز این هنر در دماوند جانی دوباره گرفته است.
۱۳۹۸/۰۲/۱۷
رمضان در سرزمین نخل و آفتاب/ ماه دلدادگی و وحدت
زاهدان- ایرنا- رمضان ماه قرآن و میهمانی خدا، شب ‌های مناجات و دعا و ماه دلدادگی بنده به معبود از راه رسید و مردم مومن و ولایتمدار سیستان و بلوچستان نیز مانند سایر هموطنان مسلمان و مسلمانان جهان با تدارک برنامه‌ های ویژه مذهبی به میهمانی این ماه پر خیر و برکت رفتند.
۱۳۹۸/۰۲/۰۴
ارضی: استغفار سفره گسترده‌ای که از آن بی‌بهره‌ایم/ چرا از دعا و مناجات لذت نمی‌بریم؟
منصور ارضی مداح اهل‌بیت(ع) گفت: برخی گویا به‌زور استغفار می‌کنند و بعضی‌ها هم استغفار را سبک می‌شمارند، ما گناهانی از این دست هم داریم که خداوند باید ما را ببخشد ولی بعضی‌ها استغفار را سفره فیض خداوند می‌دانند .
۱۳۹۸/۰۱/۳۱
احیای شب نیمه شعبان، پالایش روح منتظران
شیراز- ایرنا- نیمه شعبانی دیگر در راه است و دوستداران خاندان امامت و ولایت ضمن گرامیداشت این مناسبت و برپایی مجالس جشن و سرور، از فضیلت معنوی این شب نیز بهره می گیرند و به مناجات و دعا می پردازند.
۱۳۹۸/۰۱/۲۲
رفیعی: دعا و مناجات سیره امام سجاد در احیای عاشورا و بازآرایی مبانی دینی بود
شفقنا- استاد حوزه علمیه قم گفت: ایجاد تشکیلات دینی از سوی امام سجاد علیه‌السلام از اقداماتی بود که نشان می‌داد امام پس از قیام عاشورا به دنبال پایه‌گذاری و یا زمینه‌سازی برای حکومت دینی است. به گزارش شفقنا، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین ناصر رفیعی شب گذشته در محفل جشن شب میلاد امام سجاد علیه‌السلام که از سوی حرم مطهر در شبستان امام […]
۱۳۹۸/۰۱/۰۱
پیام آیت‌الله جنتی به مناسبت فرارسیدن سال جدید
در پیام نوروزی دبیر شورای نگهبان و رئیس مجلس خبرگان آمده است: شکفتن گل‌ها و سبز شدن درختان در بهار، نشان از حیات مجدد طبیعت دارد و امسال در تقارن ربیع با ایام مبارک ماه رجب، امیدواریم که جان‌ها نیز از نسیم روح افزای دعا و مناجات زنده شود تا انشاءالله ما همه شامل ندای أین الرجبیون باشیم.
۱۳۹۷/۱۲/۲۷
 اگر ما گشتیم، او هم خواهد گرداند!
شفقنا- محمدرضا زائرى نوشت: در آخرین ساعت های سال کهنه بر سر سفره هفت سین می نشینیم و با حلول سال جدید زبان به دعا و مناجات می گشاییم و از خدایی که دلها و دیده ها در دست...
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •